Anëtarët e vjetër të Peshkut pa Ujë me siguri e kanë vënë re se niveli i faqes ka rënë shumë, të paktën krahasuar me kohën e themelimit.

Arsyet janë të shumta, por ndoshta blogu, me sa duket, u bë më publik se ç’duhej e për pasojë edhe më i pakontrollueshëm. Shumë komentuesve gjëkund tjetër jo vetëm nuk do t’u publikoheshin komentet, por ndoshta edhe do të përjashtoheshin.

Mirëpo na duhet jo vetëm të qahemi, por edhe të jemi konstruktivë në vërejtet tona.

Duke patur parasysh se numri i postimeve dhe komenteve i tejkalon forcat e administratorëve dhe se është pothuajse e pamundur të moderohen të tëra, sugjeroj siç më poshtë, koncept ky që i afrohet shumë idealit që kam unë për një demokraci „dialektike“ ose „hierarkike“. Ç’nënkuptoj me këtë?

Gjithmonë më ka shqetësuar parimi „një zgjedhës, një votë“, pasi vota kështu nuk pasqyron dallimin e zgjedhësve. Me një fjalë, nuk është e drejtë që një halabak, i droguar ndoshta, ta zemë, të ketë të drejtën për të patur të njëjtën sasi vote sa një qytetar që angazhohet për mbarëvajtjen e komunitetit. 

Që vota të mund të vihet në përpjestim edhe me dallimet që ekzistojnë medoemos mes pjesëtarëve të komunitetit, atëherë duhet matur vlera e këtyre të fundit.

Nëse në një sistem demokratik real kjo do të qe shumë e vështirë për t’u arrirë, ma do mendja se është goxha më e thjeshtë kur çështja shtrohet në formë informatike, siç këtu tek peshku.

Vlera e pjesëmarrësit këtu matet me sasinë e kontributit të tij në faqe (postime, komente) dhe cilësinë e tyre; edhe për këtë të fundit ka sisteme matëse (si yjet e vlerësimit, ta zemë).

Strategjia:

Çdo pjesëtar kur regjistrohet tek peshku ka një vlerë fillestare x, e cila mund të shtohet me kalimin e kohës, por edhe pakësohet deri në përjashtimin automatik të tij.

Kjo vlerë x + (ose x - ) llogaritet po automatikisht nga vlerësimi i kontributit të tij dhe vlerësimi që i bën komuniteti kontributit të tij.

Vlera x + e pjesëmarrësit është e lidhur përpjestimisht me forcën e votës së tij, të vlerësimit që ai u bën pjesëmarrësve të tjerë. Me kalimin e kohës do të formohej kështu një bërthamë pozitive vlerësuesish, të cilët kryejnë automatikisht edhe punën e administratorit duke vlerësuar kontributet e njëri-tjetrit.

Postimet, komentet dhe çdo veprim që kryhet në blog kanë pasojë të drejtpërdrejtë në pikavarazhin e pjesëmarrësit, në notën mesatare të tij, si të thuash.

Pjesëmarrës që kanë një notë jokaluese përjashtohen automatikisht nga blogu. Atyre do u duhej, në rastin më të mirë, të regjistroheshin nga e para.

E gjitha kjo më sipër do të kish karakterin e një loje e ndoshta di i bënte njerëzit të mendoheshin dy herë para se të komentonin, vlerësonin, apo postonin diçka.

Mirë do ishte që, për të vënë në jetë këtë strategji, blogu të riformatohej e të krijohej fillimish një shumicë pozitive anëtarësh të qytetëruar, pasi veçse kështu kahu që do të merrte blogu do të qe edhe ai pozitiv.

 

E mira e gjithë sistemit më sipër do të qe se faqja do të administrohej vetvetiu, do të vetërregullohej pra, dhe do të vinte duke rritur cilësinë (shiko pikën 7 këtu), në vend që të vinte duke rënë, si ç’ndodh rëndom me forumet e faqet e tjera të kësaj natyre në rrjet.

Të gjitha të drejtat e idesë janë të rezervuara. 

326 Komente

Më kujtoi një shprehje të urtë tibetjane; 

Nëse s'do të lodhesh e harxhosh ujë për t'i pastruar patatet prej dheut duke i larë një e nga një, hidhi ato në një kazan me ujë dhe trazoj me një shkop. Nga fërkimi, ato do pastrojnë njëra-tjetrën!

-Shoqëri të tëra në botë e kanë vënë në veprim shprehjen e mësipërme dhe ja kanë përfituar vlerat prej kohësh.

Këtu tek ne, sepse ti je kushëriri i nipit të tezes së djalit të xhaxhati të nipit të hallës nga ana e kunatës së vetë, nuse e vëllait të burrit, u shpëton disa gjërave edhe pse babai i shokut të djalit të dajës që punon me krushkun e kushëririt të shtatë nga fisi i dhëndrrit të krushkut është shok i ngushtë me djalin e të ëmës së zeqos!

Oh, nejse, good luck!

ide interesante por kam frike se me kalimin e kohes do te mbetemi vetem ne te dy.  nejse, ti shkru vjersha un i fus noi 5*

smiley

Me fal Din, po nuk mund te rri pa qesh, e pa t'thon qe je valute!smiley

 

hahaha e bukur!

Per mendimin tim me mire do te ishte te merrej si model menyra e administrimit dhe organizmit te Reddit.

Te pakten, te gjithe perdoruesit e rregjistruar te kene te drejte te votojne (+1/-1) komentet dhe ato komente te cilat e kalojne nje prag te caktuar te fshihen. Renditja e komenteve te behet pikerisht sipas pikeve. Mund te eksperimentohet fillimisht me implementimin e kesaj vecorie dhe me pas te shikohet mundesia per ndryshime me komplekse.

Eshte i njejti gabim i kohes qe perjetojme, besimi qe teknologjia (ose shkenca) do te na shpetoje (ekuivalente me "arti do na shpetoje").

Vertet qe shpesh here gjenden rrugdalje ne saje te artificave teknologjike, por kur perdoren vetem si marifete pa shpirt, mund te kthehen ne te kundert (sepse Mefistua eshte teknologu me i modh ne bote), ose rrisin borxhin e meparshem ne pengesen e ardheshme. Gjendje greke me nje fjale. Prometeu lojti me zjarrin.

Degjoni Prindin kur ju thote:

Mos loz me zjarrin!

interesante!
Mirazh, cfare te ka shtyre per te formuluar nje plan te tille? Argumentat qe ke parashtruar me siper jane ( me sa kuptova) persiatje per te formuluar nje vlere matese per qualitetin e mendimin kolektiv; Por, fatkeqesisht, idete qe ke hedhur kane ndertuar edhe nje platforme tjeter mendimesh, e cila thelbesisht cenon te drejten e fjales se lire.
Bashkesia e mendimeve te ndryshme kolektive nuk e krijon vleren e saj nga kualiteti i mendimeve per sé, por nga shumellojshmeria e tyre....pare ne kete kendveshtrim, plani yt nuk mbetet te jete tjeter vecse: nje perpjekje per te censuruar gjene me te vyer te nje bashkesie mendimesh- diversitetin, pra shumellojshmerine e tyre.
gjithsesi, mirazh, kendveshtrimi im mbetet i hapur per diskutim...

perversiteti nuk eshte diversiteti

smiley

1000 ne qendrofshin, do qendroj edhe vete

po edhe 100 ne mbetshin, nuk tundem kurrsesi

i 10i do te jem po qe se mbeten 10te

e ne mbete vec nje, une do jem ai

 

eshte ceshtje tjeter kjo, heretik!

e di, por kjo eshte Çeshtja, e qe zgjidh te tera çeshtjet, edhe ate me te koklavituren, çeshtjen e lirise.

 

jam plotesisht dakort! kishe sjelle nje shkrim interesant para ca kohesh, qe me ra rasti ta lexoj para ca ditesh..me pelqeu! vazhdon, apo e ke lene me aq?

E kam gati, biles mund te shkruaj 10 puntata te tjera pa problem. Un kam hall permbajtjen e ideve, jo shterpsine, nuk jam akademik.

Por duhet te me lutet emigranti qe te vazhdoj, sepse ai u be sebep duke me thene: çer je ti mer?, kush te njef ty mer?, çer shkolle ke maru?, çer doktorate ke?, sa eshte vellimi i sferes? sa pllom e ke mjekren?

Edhe un prej inotit (se punoj si hamall ngarkim shkarkimi kamionesh dhe rruhem mjes per mjes) i shkrujta nje artikull per Bashkimin Sovjetik, kunder Amerikes, kunder Harwardit, kunder bankave, kunder Oksidentit pro Orientit, kunder shkolles pro injorances etj.

 

prej inotit, e? smiley..s`mu duke shume i inatosur, se prej inotit duhej ti kishe thon emigrantit:  "lexo  upanishadet, signore! ".. por, nuk e pashe gjekundi kete shprehje ne komentet e tua

Me perpara kishim ketu shum vajza e gra qe diskutonin, qe ishin pjesmarrse, ndersa tani sikur shoh nje reduktim te tyre, gje qe ka ardhur per faj te disa komentatorve meshkuj qe perdorin fjale jo te hijshme, fjale qe edhe jane te ndaluara te botohen. 

Iu bej thirje komentatorve te ruajne kulturen, te frenojne emocionet negative dhe te shmangin fjalet ofenduese e te pahijshme. 

Cool. Tna hiqen pik nga patenta e peshkut meillaf.

Po na duhen dhe ca grafika nam per kur Super oInderumit nga tre jete ti ket ngel vetem e jeta fundit dhe i duhet tgjeje fikun e Saliut per plus 58% energji. smiley

Une kam vite qe jam neper forume ...

te huaja dhe shqiptare ...

Tek peshku kam pas lexu,  po nuk shkrusha se nuk kisha kohe te isha gjithandej ...smiley

Me thene  te drejten e kam pak gojen hazer xhevap  smiley nuk ta portoj por pa te keq ...

mor dhe kthesa, them dhe me fal kur gaboj ..

gjithandej kam hik vete ,nuk me ka perzoni njeri ...

Bile me jan lut me u kthy dhe nuk jam kthy mo (koke shqiptari smiley)

Ne nje forum te huaj  nje operator  serb shume i ndyre ne shpifje (ato paguhen per te shpif  ,eshte puna e atyne ) me shkrun ne privat qe kthehu .. Me kete du me thene qe te huajt mund te jene shume me te ndyre moralisht se ne,  por etiken e rujne ...,mund ta dhjesin me stil smiley ne na tull ku ta lendojme tjetrin sa me shume smiley 

Kete me pike  e kan dhe forumet e tjera dhe nuk fuksionon ...

Une mendoj (per aq sa kuptoj ) Qe ai qe eshte i mire ,sjell informacion ,humor etjetj 

mbajeni dhe mbrojeni ... 

Me aq sa kam lexuar une ketu dhe duke i krahasu me forumet e tjera ka me shume nivel dialogu ...

Nuk kam pa fetaret ekstremist duke u kacafyt ,militantet partiak ..ne forumet e tjera shahen me liber shpije ...Ti mund te jesh nje zonje a zoteri i/e nderuar ,  ke shume miq ne forum qe te njofin qe kalamo...del nje gamor qe nuk te njef fare ,e po ta shofish ne rruge nuk i hudh as q....pse shkrun nje gje kunder babait te tyre shpirteror a ekstremizmit  fetar ... te merr inot qetri e te thote  ''ku di gjo ti mi kurve'' smiley  Ja ky eshte shqiptari smiley  E keto tipa kane dh...shume forume  . Administratori e mban nuk e heq ...smiley

Une nuk e kam zakon te bej se kopshti pa dreke ''o edukatore ai me shau '' smiley

hiki vete ...le te me shkruj me mbrapa sa te doje ...nuk bo me fajde smiley 

Kshu keto jan probleme ne çdo forum ...

Pse do zihemi mor vlla ça do ndajme ..tokat qe me mori Dulla i ndau Saliu qe i shkofte mbrapa Dulles sa me shpejt smiley 

Dalim me bo içik gallat  shqip ktu ...per te miren e perbashket duhet te ruajme ekulibrat smiley

Merrni shembull nga mua dhe Idrisi kemi bindje te ndryshme po duhena fort ahaha (po qesh si Zana Idriso ahahaha ...Kjo eshte Zana thote Idrisi se qesh si ajo ahahahah aman Idriz me qafsh  po dy tip te qeshurash jane ketu nje ahaha e nje lol ..kur kam kohe qesh ahahahah kur nuk kam ja fus lol Po nuku jam Zana  o Idriz jo lol

Hajde qofshi mire peshq se e bera roman smiley

Nje mejtim dhash ,sikur ç'bera smileysmiley

Ke shkrujt ne forum serb e ske shkrujt te peshku?! Tralltare. Perjashtojeni. smiley

Pranaj nuk duhet me u nxitu robi ...smiley e me nxjerre perfundime ...

Forumi ishte italian e plus komente neper gazeta ...

Ai dilte me shajt shqiptaret e me i nxjerr serbet autokton ...ai merrte xhixhat ... une haja mut falas  lol shume i zgjut ,i pameshirshem ,por i edukum ..

Une e kundershtoja  100 here ma zi me fakte  ( dmth haja mut nga  patriotizmi ,sa harroja me i bo dreken dhe atyne te shpis lol e nje dite kryetari i shtepis me tha ta thjeva komp ...provoje thash po nuk ta theva pjesen tjeter kokes lol

 

 

Me kto lol po konkuron dhe Mozen lol smiley

ajo eshte e tera e bera, ruzhdija e ka patur dikur edhe moza  smiley

Zgjidhni e merni  Zana, Moza ,Ruzhdie thote Ketlina lum une qe jam nga içik gjithandej  smiley 

Lum e det bashke...smiley. Kushdo qofsh, qofsh mire! Por nga dhembet dukesh qe je e njohur...smiley

Rrofsh Ketlina rrofsh smiley

Dhembet i kam te bukura ,kam harxhuar tere ato para per protezat smiley

dhe nga qefi ja ashtu i mbaj ,si njeriu qe qesh smiley

smiley 

lol

Ky mesazh eshte arsyeja pse ka falimentuar peshku prej kohesh. As nuk e keni idene se nga ju vjen problemi. Jeni komplet jashte thelbi.

mirazh o katranjos cfare jane keto strategji te egra kapitaliste qe propozon? po sikur administrata te m'i vjedhi votat dhe te me perjashtoje? admin eshte mirazhi? do ta mbush me minus njisha. Mirazh, hap kutite ose largohu!! smiley

Shumë komentuesve gjëkund tjetër jo vetëm nuk do t’u publikoheshin komentet, por ndoshta edhe do të përjashtoheshin.

Gabimi nr.1. Censura. Ne asnje faqe te suksesshme nuk censurohet. Nese nje koment eshte idiot, merr dislike, shahet ne komente, dhe lihet te duket se sa idiot eshte. Faqet qe ushtrojne censuren kane falimentuar te gjitha e jane forume te mbyllura. Faqet e suksesshme ne Facebook, qe kane me qindra mijera te regjistruar e dhjetera mijera aktive, nuk ushtrojne censure.

 Nese doni ta shpetoni peshkun, strategjia fituese eshte kjo qe perdorin faqet me te suksesshme ne bote:

1: Sistemi i vleresimit ne cdo koment, like dislike. Cdo like e nje komenti eshte 1 pike reputacioni. Dislike-t nuk i ulin piket e reputacionit, por tregojne se sa persona e pelqejne nje koment ose jo. Cdo person qe ka bere like ose dislike, duhet t'i dale emri poshte dhe vota qe ka dhene.

2) Vetem kur arrihen (ta zeme) 200 pike reputacioni, dmth 200 vleresime pozitive te komenteve, anetari ka te drejte te votoje komentet e te tjereve. Duhet ta pelqeje turma pa te kete te drejte te gjykoje te tjeret. Deri sa te arrije kaq pike, vetem do te gjykohet me like ose dislike nga anetaret e vjeter.

3) Per cdo teme qe dikush hap e qe i botohet nga moderatoret, te marre 10 pike reputacioni. Nese dikush hap 20 tema, merr 200 pike dhe ka te drejte te gjykoje te tjeret ne komente me shpejt. Nese tema vihet si lajm kryesor, te marre 30 pike.

4) Tek tema qe ka hapur, anetari duhet te kete te drejta moderimi te komenteve. Por per cdo koment qe fshin, duhet te mbeten gjurme, te thuhet: "Hapesi i temes fshiu komentin e filanit", qe te dihet c'ka bere e te mos i jape fsheses kot.

5). Sistem bllokimi midis anetareve. Nese nje anetar bllokon nje tjeter, personi i bllokuar nuk ia lexon dot komentet e as komenton dot ne temat e personit qe e ka bllokuar.

6. Sistemi "troll" dhe raportimi nga anetaret. Nese nje koment eshte abuziv, anetaret duhet te kene te drejte ta raportojne. Nje nje person merr nje numer te caktuar raportimesh, ta zeme 200 raportime per abuzime, atehere merr statusin e trollit. Statusi eshte i dukshem me nje simbol te vecante tek emri. Dhe ai qe hap nje teme, te kete nje opsion qe te bllokon trollet nga tema e tij edhe po s'i pat bllokuar personalisht nje me nje.

Ky eshte sistemi modern i forumeve te suksesshme por e verteta eshte qe peshku s'e ka kapacitetin ta vere ne zbatim.

Shiheni kete lart dhe kete me poshte si keshille realiste dhe falas nga dikush qe ka qene pjese e krijimit te komuniteteve te suksesshme ne facebook e forume, te huaja e shqiptare smiley.

Arsyeja se pse peshku nuk ka kapacitet ta beje kete:

1) mosha e moderatoreve dhe epoka te ciles i perkasin i ben jo-tolerante, inatcinj e zemerake, qe i shtyn drejt censures abuzive. Po flasim per breza qe jane rrahur se kane thyer nje vazo, jane rritur mes kufizimesh nga te gjitha anet, dhe jane mallkuar nga nenat "vdeksh, te shtifsha ne dhe" nese futeshin ne qilim me kepuce. Sot eshte tjeter koncept tolerance qe ketyre s'ua pranon sistemi.

2) e meta tipike e shqiptareve te ketij brezi qe permenda lart, trajtimi i prones publike si dicka personale dhe qe i lihet nje xhiro shokeve. Nese doni qe dicka te kete sukses, cdo gje duhet bere duke menduar se c'mendim do te kete opinioni publik per kete. Jo shoket tuaj. Nese do te vini nje lajm kryesor tek faqja e pare, duhet te jete lajm qe terheq kalimtaret e rastit qe u bie rruga, jo qe te jete vazhdim i muhabetit tuaj shoqeror.

3) Kur censuroni te rinj per gjera qe i quani te papranueshme, atehere beni kujdes qe as shoket tuaj te mos e bejne. Ketu eshte prape mentaliteti i brezit qe permenda: "e njof adminin une" dhe ketu fshihen komente per fjalen "kake" dhe lihen komente me sharje nga me te ndyrat kur shkruhen nga shoket.

4) Tjeter tipike e brezit dhe vendit: Agresiviteti dhe gjykimi ne tufe ndaj te rinjve, versulja e te vjeterve ne tufe ndaj te rinjve, duke perkrahur shoket edhe kur e kane gabim. Mentaliteti: "Hajde o bishe t'i biem bashke". Ketu behet rendshem, duket qarte dhe bie ne sy menjehere.

Keto duhen per nje forum te suksesshem dhe fatkeqesisht ju nuk e beni dot sepse s'jua pranon sistemi. Ky forum nuk behet dot me i madh se c'eshte tani dhe problemi jeni te gjithe ju qe e menaxhoni.

Rofli, së pari unë nuk jam pjesë e menaxhimit të këtij forumi.

Dhe nuk bëhet fjalë për të krijuar një forum të sukseshëm si FB., ta zemë (se pse na duhet një forum i tillë, kur të gjithë mund të komunikonim atje?), por një log miqësor e qytetar, pra cilësor. FB. nuk është modeli që kisha parasysh kur shkrova për këtë temë; as forume të tjera, që ndoshta funksionojnë për nga ana sasiore dhe për nga  "suksesi", çfarëdo qoftë ky i fundit, por që lenë për të dëshiruar në të tjera gjëra.

Ata që kanë marrë pjesë në fillimet e Peshkut e dinë se ky kuvend ka qenë dikur shumë më ndryshe. Mjafton të shohësh ca komente më sipër nga tipa që e kujtojnë veten me "esprit" e që ngazëllejnë vetëm atë, veten e tyre pra, për të mos folur për gjysmëanalfabetët funksionalë që u shkojnë nga pas si teneqet karrocave të arixhinjve të sapomartuar, për të kuptuar se po vazhdoi kështu ky muhabet nuk do të mbetemi vetëm unë e Din Hyka në fund, siç ka frikë ky, por heretiku dhe oidrizo, duke i rënë i pari kalit dhe i dyti patkoit.

Ndërsa për ato që thua për brezin " e vjetër", siç e quan ti, ndoshta ke deridiku të drejtë, mirëpo ky brezi i ri që propagandon ti ka edhe ai kusuret e veta, ku më i rëndi është mungesa e formimit të përgjithshëm, në mos injoranca e thellë - me ca përjashtime, kuptohet.

Sidoqoftë, ndryshimet që propozon ti janë edhe ato fort të dëshirueshme e do të sugjeroja të lidheshe me mirëmbajtësit e kësaj faqeje për t'i vënë në jetë ato, pasi, me sa duket, qenke edhe i fushës, informatikës dmth.

Mirazh, ne kete menyre diskutimi (dhe po ben çift me shkaben, baterdine e blogut), teper jo-teknologjike perveç se tjerash jo-, kete teme rrezik e kthen si kunderproduktive.

Meqe jam i interesuar per mbarevajtjen e blogut, po e le me kaq, dhe me nje keshille: permbahu, sepse edhe here te tjera nuk ke ditur ta besh, duke ndezur luftra te kota dhe absurde. Kjo qe kerkon te besh nuk eshte zanat per poete.

 

Problemi ketu s'eshte aspak teknik, heretik. Te jesh 100% i sigurt per kete.

Faleminderit Mirazh qe vertetove me vepra ate qe thashe une. Ky pra eshte problemi, qe ata qe ti quan gjysmanalfabete funksionale ata qe i mendojne gjerat ndryshe nga ti, dhe ata sigurisht qe mendojne se ti je gjysmanalfabeti funksional. Ti je i sigurt qe ke te drejte, ata jane te sigurt qe kane te drejte. Pra ti e nis direkt me konflikt. Shtepia behet duke hapur themele, jo duke hapur llogore. Duhet kuptuar qe ne publik eshte e pamundur qe edhe te kesh sukses, edhe te duash te kesh neper kembe vetem ate qe ty te duket "elite", me parametrat e tua. Nderkohe qe nje elite tjeter, grupi yt i duket llumi, sepse perdorin parametra te tjera. Ajo qe ju shkon per shtat eshte nje forum i mbyllur. Forumin e hapur e keni te pamundur ta menaxhoni, si adminet, si ju anetaret, sepse s'jua pranon sistemi.

lali, brezi jon tju rruj topat brezit xhajave sa i bi per shkollim. ti dhe un tju jena mirnjosa familjeve qi na shkollun se si brez kena mor fun. Shif sa analfabeta ke te brezi xhajave e sa tek brezi jon. lali kapitalisti s' e do hic t'shkollumin. e shkolloi varufaqinisin po u penue.

 

I don't want a nation of thinkers. I want a nation of workers.

John D Rockefeller (1839 - 1937)

Me vjen keq, por ka me shume analfabete e torollake ne brezin e vjeter se sa ne te riun, ne cdo fushe te jetes. E keni bere kete vend corap deri me sot, e keni lene per turp e faqen e zeze. S'e crrenjosni dot konceptin e punes me mik, perfitimin per momentin pa pare larg, te abuzimit me detyren, servilosjen ne kufijte e qesharakes tek ata qe duken me te medhenj nga situata, etj, etj. Por mund te ngushelloheni me faktin se nga ferrat tuaja po celin me ne fund trendafila. S'kam kohe te te shtjelloj shembuj tani por mbase me vone. 

aman more,po cjane keto !   kryetari i keshillit te lagjes(bashke me ate te frontit) duhet te jape oksmiley per komente!

avantazhi i peshkut qendron pikerisht tek menjehershmeria e komentit.   kriteri i pelqimit nga shumica nuk eshte kriter cilesor.   gjithmone idete e mira vijne nga pakica,qe pergjithesisht eshte antikonformiste.

vetem fyerjet personale duhet te fshihen.  e perse duhet te synoj te marr pike njeheresmiley?   ci do?

vetem agjitpropsat dhe shkabsat duan rregulla strikte dhe censure

Perpjekjet jane gjithnje te mira (faleminderit!), por mua me duket qe Peshku problemin e ka inherent a fiziologjik, quaje si te duash. Anetaret e Peshkut jane miqesuar ose armiqesuar me shume nga sa duhet me njeri-tjetrin, hapesira mes figurave ka ardhur duke u ngushtuar. Si rrjedhoje, merzia qe sjell pasoja e komentit e tejkalon deshiren per te komentuar.

Sidoqofte, per t'u treguar konstruktiv-e ne diskutim, kjo:

Gjithmonë më ka shqetësuar parimi „një zgjedhës, një votë“, pasi vota kështu nuk pasqyron dallimin e zgjedhësve. Me një fjalë, nuk është e drejtë që një halabak, i droguar ndoshta, ta zemë, të ketë të drejtën për të patur të njëjtën sasi vote sa një qytetar që angazhohet për mbarëvajtjen e komunitetit. 

 

dhe kjo:

Strategjia:

1. Çdo pjesëtar kur regjistrohet tek peshku ka një vlerë fillestare x, e cila mund të shtohet me kalimin e kohës, por edhe pakësohet deri në përjashtimin automatik të tij.

2. Kjo vlerë x + (ose x - ) llogaritet po automatikisht nga vlerësimi i kontributit të tij dhe vlerësimi që i bën komuniteti kontributit të tij.

nuk me duket sikur shkojne bashke. Se i bie qe do te duhet t'u vesh komentuesve nje vlere fillestare te ndryshme. Po kush do ta vere ate vlere? Kjo do te nenkuptonte nje pre-hierarki te Peshkut, po kush do ta vendose ate pre-hierarki... e kshu me radhe.

Pikërisht,

nënkupton një pre-hierarki, siç e thua vetë.

E gjithë gjëja mund të funksionojë vetëm nëse inercia fillestare, parësore është pozitive, përndryshe sistemi rrezikon të përkahet drejt degjenerimit.

Pre-hierarkia mund të vendosej fare mirë nga administratorët dhe themeluesit e kësaj faqeje, të cilët i njohin edhe më mirë anëtarët. Si fillim faqja duhej rinisur nga e para, diçka si një pijetore që ndërron pronar e që lyhet edhe me këtë rast; klientët e përhershëm, të vjetrit e integriteti i të cilëve njihet nga "personeli" do të krijonin pre-hierarkinë.

Oh, ne rregull, tashti jam me e qarte.

Tashi qe shpetuam Greqine dhe Evropen ec t'i pervishemi Peshkut smiley 

Me idene qe synimi eshte qe Peshku te jete nje faqe cilesore jo vec me shume vizitore (se po qe per Facebook, do ishim duke komentuar aty tani), e kjo nuk nenkupton tema doktoratuarsh, por hapesira per muhabete mbi nivelin e kafenese, por dhe ndonje konak (si pancencura etj) per qyfyre e argetime: besoj nje kombinim editorial + automatizime teknike do sillte me shume rezultat sesa te qenit rroje per te denuar antare e fshire komente.

- Ca botohet do percaktoje se kush komenton e si komentohet: Komentuesit kudo jane/jemi si delet qe kullosen ne ato tema qe botohen. Lloji dhe cilesia e materialeve qe botohen--e me pas dhe e komenteve--ndikon fort se cfare lloj komentuesish vazhdojne te frekuentojne faqen dhe cfare/si komente bejne. P.sh. kjo do jete arsyeja qe heretiku shprehet kryesisht ne gjuhen e planetit K-PAX; kur t'i rritet cilesia faqes do filloje te flase shqip. 

- Material origjinal aga: Interneti eshte i mbushur me faqe ne cdo gjuhe, edhe shqiptare, e artikujt e shtypit mund t'i gjesh kudo. Nqs peshku do promovonte materiale origjinale, jo vetem poezi, cfaredo lloj qe dikush deshiron te ofroje per botim (opinion, art figurativ, e di ti mo Sillo si behet rakia? etj) do kishte me shume uje te fresket. P.sh., edhe pse varjon, Peshku pergjithesisht ka tendenca te botoje me shumice artikuj te shtypit mbi ceshtjet futbollistike te politikes shqiptare (ky i tha keshtu, ai i tha ashtu), tip tallava alla Fevziste n'internet. 

Keto e gjera te ngjashme besoj jane kryesoret, e keto varen nga lart poshte, dmth nga 'politikat editoriale' ti quajme, jo direkt nga komentuesit. Ne kete pike Peshku duket se ka arritur nje fare stanjacioni, pak a shume fasule & pilaf mengjes e darke me ndonje tarator a pace ne dreke kur ka kohe per variacion. Keshtu qe do bente mire ta liberalizonte disi gjene duke ftuar edhe persona te tjere/rinj qe te ndihmojne me botimet dhe administrimin e faqes; jo s'e kam per veten time, s'jam i interesuar, por besoj ka plot te tjere qe do vullnetarizonin kohen e tyre me deshire ne kete drejtim, sipas mundesive dhe ne bashkepunim me adminet aktuale.

Nuk mund te jesh forum i hapur por edhe i perzgjedhur. Po qe i hapur do t'i kesh te gjitha llojet. Kuptoje kete. Nese kusht eshte mospranimi i kujtdo, eshte i deshtuar qe ne fillim sepse parametrat e pranimit e mospranimit do te jene te njeanshme. S'ka shpresa ky forum me keta anetare e me keta drejtues.

Shprehu konkretisht se cfare sugjeron ndryshe apo kundershton nga ato sugjerime qe dhashe, qe ta kuptoj(me) smiley 

Nuk fola kund apo sugjerova perzgjedhje tip "ti rri, ti ike", perzgjedhja e komentuesve te blogjeve vjen pak a shume si perzgjedhja natyrale (natural selection), p.sh. ne varesi te barit qe mbjell blogu (jo bar Lazarati se na shan Merkel) dhe politikave editoriale, por dhe kontributit administrues/mirembajtes. 

Mbi te gjitha, nuk ndryshon per nje dite, as per mire as per keq, duhet kohe dhe vullnet. Pjeri do thoshte duhen se pari vizione te q*rta. 

ah ok s'kam gje kunder tani e lexova me kujdes

Interesante si ide. È paaplikushme amo.

Nga ana teknike, nese behet e mundur me pelqen ideja e dickaje si Reddit, te cilen e ka thene Eugene me lart; mundeson faqosjen e temave ne faqen e pare por dhe te komenteve brenda nje teme ne varesi te votave te popullit, dmth antareve te regjistruar te faqes. P.sh. brenda nje teme, renditja e komenteve behet sipas votave dhe komentet me nje nr te caktuar votash negative nuk shfaqen automatikisht, duhet t'i klikosh qe ti shikosh. Kjo zgjidh dhe problemin e komenteve troll-uese te cilat s'kane nevoje te fshihen (me perjashtim te ofendimeve etj qe duhet te fshihen). Mbase per faqosjen e temave mund te eksperimentohet ose jo, por per komentet besoj do ishte ndihmuese. 

Po dhe ndonje mase me te vogel menaxhuese, p.sh. hiqeni fare opsionin e te hedhurit te fotove ne komente...behet e bezdisshme ferkimi i scroll bar-it dy kilomentra poshte vetem pse Ronin ta zeme e kapi prap fiksimi te postoje 37 foto islamikesh me mjekra tek Pacencura. 35 ok, po 37 behen shume.

Nqs implikohet sistemi i auto-votimeve dhe faqosjes se komenteve (si ne Reddit) mbase Peshku mund te heqe limitin e germave qe mund te permbaje nje koment, ose mund ta rrise...komentet e tipave qe botojne traktet e partise besoj do votoheshin negativisht e per pasoje s'do faqoseshin automatikisht, ai qe ka deshire le te klikoje komentin ta lexoje.

 

Ideja e auto-perjashtimit te antareve apo komenteve s'me pelqen; pervecse behet e panevojshme nese merren masa te tjera alternative, thjesht do ta benete faqen me shume homogjene; Gjino-pulli (gene pool) sjell diversitet dhe e qarkullon me shume ujin. P.sh. perfytyro vjen nje antar i ri dhe s'i pelqen brigades se trollave, ata do e perjashtonin me votat e tyre "demokratike". 

e vune sistemin e votimit ketu, dhe nuk e perdori asnjeri.

bllogut mos vdesi veç hudhi artikuj siç behet ketu.  bile per me teper bloget apo dhe faqet me cilesi kane shume pak lexues, ndersa faqet pa kurrfare cilesie kane mijera komente po aq pa cilesi.

sasia dhe cilesia ti besoj e di raportin ? si me shkolle qe dukesh. 

s'ben dot ky blog me shume se kaq, per mendimin tim. njerzit u lodhen duke komentuar te njejtat gjera prej vitesh. 

pastaj nuk ka cilesi FALAS. cilesia eshte lodhje.

mirazh ,jam teresisht dakort me sa ke trajtuar.Niveli ka kohe qe po merr tiparet e nje blogu  katundaresh sarahoshe dhe qe si jane dendur me te pire ...edhe goje pa fre ! Niveli i opinioneve eshte ne shum raste mjeran.Per me teper lejohen opinione qe bien ndesh me interesat e larta te atdheut, te kombit shqiptar.

Eshte ceshtje teknike e thjeshte fare.

Ktheni rendin kronologjik te shkrimeve dhe do te mundesohet ndjekja e debatit edhe prej atyre qe nuk jetojne "buke e kripe e peshk", do te ulet niveli i dallaveres dhe i grupimi i pleqve.

Keshtu si eshte nuk ndiqen dot debatet serioze dhe gjithcka kthehet ne dallavere pa lezet (se edhe aty nuk e kupton dot kush hodhi e kush priti).

 

Te tjerat vijne vete (perfshi edhe nivelin minimal te qyteterimit)

Bravo Pjeri, gjithnje me laps ne dore, direkt ne veprim, e fitoi voten e femrave te peshkut me soft-politikat e tij. smiley

Pjeri e ka ngulur n'shenje...Peshkit i duhet femrat jo vetem si gjysma te se teres po dhe per te kompensuar ashpersine tone, sidomos ne ato temat ku ne presim koka me sopata virtuale (meqe ra fjala, na duhet nje ikone per prerjen e kokave).

Nqs pas 2 muajsh nuk jemi civilizuar dhe as femrat s'jane shtuar, FMN do imponoje terapi tip soft pjernografi (me juve 2-3 femrat qe keni ngelur) e s'ka referendum qe e sfidon smiley

soft-pjernografi smiley o Perendii, meshire, s'e di ca eshte, por e frikshme po m'doket.

P.S: Mirazh, na e bej hallall se shaka po bejme (edhe komentet me siper me shaka i kam, megjithate kam percjelle mendimin tim kondra per sistemin e pikezimit te anetareve qe do na bente lemsh me keq nga c'jemi). Une e kuptoj qe letrareve qe i kane shume perzemer poezite, prozat, analizat e veprave, shkrimtareve, iu sjell shqetesim renia e nivelit te lexuesve dhe komentuesve ne te tilla tema, por pls mirekuptoji disa prej nesh qe per shkak te voltazhit te larte ne jeten profesionale na ben truri piiiiip cdo dite dhe nuk ta bejme dot qejfin as ty e as vetes neper temat letrare, qe kerkojne mundim ekstra, sidomos kur je amator dhe ke me vullnetin e mire per te mos komentuar sa per te bere qoken.

" Nga pjesmarrja e femrave ne aktivitetin shoqeror, duket nje shoqeri se sa e zhvilluar dhe emancipuar eshte" , ka thone Petro-ja i Peshkut. E keni tek nje nga pershtypjet e mia ne Shqiperi. 

Pjesëmarrës që kanë një notë jokaluese përjashtohen automatikisht nga blogu. Atyre do u duhej, në rastin më të mirë, të regjistroheshin nga e para.

Pyesin shkabat per perjashtime? Nje shkabe bie, dhjetra ngrihen.

[BE]  Pjer Thomas - 6 Korrik 2015 - 23:11 Permalink

përgjigju

Neser ne mengjez EU do presi propozimet e reja te Greqise, keshtu thone lajmet e kanalit ekonomik Z ketu. Ministri i Financave paska dhene dorheqjen dhe ne vend te tij qenka ai qe nje komentator e kish sjell ketu me foto me motorr. 

 

...anetaret e vjeter te Peshkut thote...po ja c'ti themi ne ketij anetari qe na ben keto lloj komentesh??

Po i bie prape qe komentuesit do rankohen ne baze te parimit "nje zgjedhes, nje vote". C'te ben te mendosh qe ketu kualiteti eshte me i mire se ne rruge? Ketu ke koqe kanari (-1 pike per mu) qe ofendohen se i thu qe ja kane fut kot, nderkohe qe ne jeten reale te pakten s'ta ve re njeri

Po i bie prape qe komentuesit do rankohen ne baze te parimit "nje zgjedhes, nje vote" - shkruan.

Jo, nuk i bie ashtu. Duhej ta lexoje më me kujdes atë kam shkruar.

 

si kam lexuar kurre komentet e tua. me cilesi i ke apo pa cilesi ?

se shkrimin per mu nuk e ke cilesor, ke kontradikte ne mendim. cilesia dhe sasia apo popullariteti. te kerkosh popullaritet, ul cilesine automatikisht. se rrit sasine e prurjeve dhe leximeve.

a kupton a jo ?

eshte si ne letersi puna. nuk jane best-selleret kryevepra. jane romane koti per popullin e thjeshte. shkrimtari i mire nuk shkruan per masen, shkrun per ate qe e konsideron po ne nivel te tij. ky NE KOHE, ja kalon dhe best-sellerit ne numer leximesh. 

Homeri eshte shkrimtari me i lexum i botes dhe me i permenduri, me i cituari. nuk jane ata qe shkrujn per kooperativistet apo forumoret. 

Ndoshta nuk e kam kuptuar, po ne day 0 kur fillon dhe jane te gjithe me x me duket se vora eshte e barabarte

Jo, nuk janë.

Siç shkruante më sipër Finisterre, që sistemi të funksionojë, duhet një pre-hierarki me kah pozitv, një bërthamë, një celulë me parametrat e kërkuar, e cila mund të formohej me disa anëtarë që gjenden lehtë. 

Dmth. në fillim vetëm disa anëtarë do kenë një vlerë të caktuar, ndërsa gjithë të tjerët nisin nga zeroja, derisa të krijohet paradigma e vetëkontrollit.

Ok, tani e kuptova, rrofsh.

Ndërsa për ato që thua për brezin " e vjetër", siç e quan ti, ndoshta ke deridiku të drejtë, mirëpo ky brezi i ri që propagandon ti ka edhe ai kusuret e veta, ku më i rëndi është mungesa e formimit të përgjithshëm, në mos injoranca e thellë - me ca përjashtime, kuptohet.

E ke shume gabim edhe kete. Dine ato qe di brezi i vjeter plus ato qe dine brezi i ri. Njoh nje vajze qe hapi nje faqe pa mbushur 20 vjec e sot ka 120 mije anetare ne FB. Ne ate faqe shkruhet 100 here me paster se ketu ne peshk, qe shtrengohen robt te flasin me dialekte e tingellojne si vl, dhe ofendohet shume me pak, censura 0.

Siç shkrova, ka përjashtime, por ato më tepër vërtetojnë rregullin.

A propos, ma trego pak se për ç'faqe e ke fjalën, sepse u bëra kureshtar tani.

Nqs nga ana teknike ndonje antar i Peshkut arrin te beje nje algoritem qe do perkthente komentet e Idrizit ne shqip, jam dakort qe ai person te kete pike fillestare maksimale, sa Idrizi. Fillojeni me keta dy persona si berthame (lerini te tjeret me 0 pike) dhe per 3 muaj keni per te pare qe Peshku do arrije nje nivel shume te kenaqshem. Nqs pas aq kohesh s'ju duket faqja me cilesore, hiqeni algoritmin nga funksioni...keshtu plotesohet dhe funksioni demokratik.

P.S. Nqs ju duket si formule shume e thjeshte per te arritur nje sukses te tille, kini besim ne elegancen e gjenialitetit te gjerave themeltarisht te thjeshta, si p.sh. rrota.

Ja këto mund të jenë me vërtetë Goditje Gishtash të pa thyer në tastierë ..Do e pish Detin Ksanth ..Vetë të hëngri .Dhe që ta menosh hollë hollë Plumbi dytë e ndal derin ..megjithse nuk e kupton se nuk katë bëjë me gjësend me Lesh në trup , ti vetëm je Plagos smiley me çtë lëçis !

Kur vinin ushtarlt e rij ne kapterat i klasifikonim si Dhijarë dhe të Leshtë  ...Je me fat se shumë pak Sqepër kanë mbet dhe nuk merret njeri me qethjet e tyre ...

Njoh nje vajze qe hapi nje faqe pa mbushur 20 vjec e sot ka 120 mije anetare ne FB. 

smiley

shkabe, ho me? smiley 

Sa doja ta highlight-ja vete, ma more nga tastiera. Nuk eshte e ndershme te rrosh me shume se une, se je me i madh smiley

manja

Po ajo dihet smiley

well, le te themi qe ti swed, ke jet me intensive atje. nji vit i jetum ne shqipni eshte sa per tre vjet te jetum knej. konsumerizem mo. laj thaj, nji jon stewart e nji xherri springer kemi. burger mjes-drek-dark. porosit nga penxherja e makines. kurse ju keni nard ndok, ciljet, lsi, sale, pallate liqeni, restorantet me te mira ne bote, bingo, lojra fati, lalz, bllok, albatros rexhe smileysmiley

ok nuk e kuptova nenkuptimin tend e te swedit. per cfare e keni fjalen? kam renditur gje fjalet gabim?

Ideja eshte qe nje vajze ne vit te pare te shkolles se larte hapi nje faqe ne FB. Faqe me ate teme diskutimi kishte shume te tjera, por ngaqe e menaxhoi mire sot ka 120 mije anetare dhe s'e menaxhon dot me vetem, ia ka lene njerezve te tjere. Fale asaj faqeje ka gjetur pune shume te mira me menaxhim faqesh te tjera dhe s'eshte as 25 vjece. faqet e saj kane lidhje me artin e sportin, nese ju shkon mendje ne vend te keq.

Tani qe e sqarove per ca e kishe llafin, icik me ndryshe, se ashtu sic e kishe ishte icik weird

Ajo qe shkrova une s'eshte hic weird, por s'jam shume i sigurt per ate qe keni menduar ju smiley

Njoh nje vajze qe hapi nje faqe pa mbushur 20 vjec e sot ka 120 mije anetare ne FB.

sa shume rob te suksesshem dhe te rendesishem qe njef edhe ky shkaba!!!!!!!!!!!!!!!!

I bej vetes pyetjen, nese keta shoket e shkabes, kur bejne muhabet me njerezit e tyre, ne muhabet e siper u thone atyre: "njof nji cun, qe eshte komplet rrotkari dhe s´ka bere asnje gje ne jeten e tij, pervec komenteve te peshkupauje!"?

A jane njerezit ne Shqiperi aq te lirshem sa mund te shprehen keshtu? Apo kane frike se tjetri nuk e di cfare eshte peshkupauje dhe nuk e permendin fare? smiley

Ja, e shihni pse ka marre fund forumi? Komentet te tilla me fjalor rruge lihen te postohen pa problem, ndersa komente qe thjesht shprehin ide kunder, pa piken e sharjes, fshihen me urrejtje e mllef ne nivel maniakesh, sjellje karakteristike e epokes se komunizmit apo viteve 90 e qe na ka nxjerre namin si popull i dhunshem. Nuk mund ta rrisni forumin me shume se kaq sepse standardi i sotem i forumeve eshte rritur me te pakten edukate te shkolles fillore. jo kaq te ulet sa ne kete koment. kshu qe mos u lodhni kot smiley

kam pas njof nji grua 30 vjece

e doja dhe me donte si e marre

kish ne zen e saj nuanca feminore

megjithse ish martuar dhe kish nje vajz

 

eh, kohe te tjera ato,
 sot nuk njef dot per bé nje grua 30 vjece,
pa pune e madhe, le te mos kishte vajze,
po edhe te mos qe e martuar, nuk behej qameti.

smiley

 

ooooo anxhela, ooo anxhela...

ndonse s'kish shum vite qe dashuroheshim

ajo m'konsideronte si burrn e saj

s'isha njeri i madh apo me emer

por vec nje sherbetor ne shtepin e saj

lidh me temen: sorry, po Peshku e ka kalu piken pa kthim.

 e kuptoj  idene  dhe  shqetesimin e  autorit, por nga ana tjeter eshte nje blog i hapur   ku seicili mund te gjej   bashkbiseduesit   e nivelit te vet ne temat qe i interesojne dhe ne te njejten kohe te anashkaloje apo injoroje komentuesit  qe nuk i pelqejne.

une e shoh blogun si dicka rilaksuese,   ku  lexoj tema apo komente qe me pelqejne, apo edhe komentoj vete.. e shoh blogun gjithashtu si  shoqeri, virtuale kuptohet, ku mund te bej nje dore muhabet shqip!

tashi  e zeme se do te vihej ne jete strategjia e autorit...  -po nuk e imagjinoj dot veten te perqendrohem  te komentet e komentuesve   ''me laps ne dore'' ,  per te  bere vleresmin  cilesor, apo jo  te komenteve te tyre, e me pas ti votoj ato... me duket nje komplikim i kote, i pakuptimte.

 

Thashe se i kishte ndodhur ndonje gje peshkut, peshkut qe hahet... smiley

Ndersa per peshkun ketu le te kujdeset diaspora, se jo me kot quhet "Peshku pa Uje", seksi tek "pa uje". smiley

jo me kot quhet "Peshku pa Uje", seksi tek "pa uje" 

ty ta paska fajin seksi mer cun, jo hoxha qe te zgjon nga gjumi. beje eksperiment si te Pavllovit dhe ke per te pare qe nqs ben seks naten, ne sabah zgjohesh pa nerva, pavaresisht nese zgjohesh me apo pa hoxhe/prift. mgjths po te kishe lexuar VQ te Pjerit do e kishe ditur dhe kete. 

Uaaa... e tmerrshme, gabim frojdian. Dhe ti xhibo sa mire qe e kape direkte.

duhen bere zgjedhje per te nxjerre nje treshe te re. nje i ps-se, nje i pd-hit dhe i treti te perfaqesoje pdiu-ne/lsi-ne. 

Keshtu sic eshte peshku i ngjan jetes reale, dmth secili ben muhabet me ato qe i hahet. Sidoqofte nuk te bi njeri me zor. Megjithate ky sistemi i pikeve mbasi te eksperimentohet me sukses ne peshk, mund te zbatohet dhe ne jeten reale. Keshtu mund te "perjashtoni" rob, besoj shumica e shefave do avullojne.smiley

Ulesh ne tavoline per kafe p.sh. dhe ne vend te paqetes nga xhepi nxjerr kartonin qe tregon piket. Hapet tema per femrat e lagjes apo per Lindjen e Mesme, fap, ngrejne kartonat te gjithe, i veshtrojne, fjalen e mer i pari ai qe ka pike me shume ne karton. Dmth as sherr as rremuje, me qetesi e dashuri. 

Ok, le te bejme autokritike per komentet me shaka (ose fundja admini le t'i fshije) se tjetri hapi nje teme per sugjerime serioze smiley

Fol per vehte Xhibo, se une s'kisha gjo me shaka. Robt ne jeten reale kane goxha mijravjecare qe i kane perpunu keto metodat e thjeshta demode dmth pi kafe me ato qe ta ka qefi, po s'u bo qameti dhe me ato qe s'i ke qef, se mbase dhe ndrysho menje.  Po s'diskutohet qe rruga eshte e hapme per metoda shume mo cilesore e serioze, apo sic eshte moda te thuhet, postmoderne.smiley

E vetmja opsion qe ringjall peshkun nga shqetesime te tilla, eshte butoni I injorimit. Duhet ta kete si opsion. Personat qe te bezdisin apo nuk deshiron ti lexosh, I fut ne nje list injorimi dhe nuk te shfaqen postet e tyre. Ato qe ke interes ti lexosh, I fut ne listen e miqve.  Ato te tjeret  qe nuk i permenda ,as miq as fiq ,duke pare/lexuar duke bere. 

a e di kush e ka pikturu ate foton e artikullit ?

Ueee, Olso rrofsh per kete linkun. Me ke dhene ca ide fantastike.

Eheh... great. smiley

Qe kishe qef mo me thene out loud, kishe. Po e kishe thene qe e di autorin, e thoshe sa per sport. Nuk ish nevoja me m'pyet mua. Museumet, I kam si shpine time. Shkoj shpesh atje, e humbas mes pikturave dhe cfare ka dasht me shpreh autori rri e analizoj.

Nqs pas 2 muajsh nuk jemi civilizuar dhe as femrat s'jane shtuar, FMN do imponoje terapi tip soft pjernografi (me juve 2-3 femrat qe keni ngelur) e s'ka referendum qe e sfidon  [smiley] -

ka nje zgjidhje edhe me praktike xhibi.. p.sh nje vote te hapur mbi shkrimin e mirazhit >>sot, ketu, mes peshqeve  smiley...1-5 yje virtuale, ne kete menyre testojme sistemin e kokave te prera jo vetem mbi kritere gjinie & mirazhi, por edhe me gjere: intelekti, fe & atdhe, hedonizmi, epikurizmi, homerizmi e mbi te gjithe -izmat e mundshem

Madje, eshte per te ardhur keq qe autori i ketij shkrimi po vonon te ofroje vulletarisht punen e tij per nje vote ne publik smiley

.... menjane shakane, midis konceptit njohuri dhe opinion ka nje vije ndarese dhe eshte e nje rendesie te vecante qe kjo vije te vizatohet gjithmone qarte , perndryshe  shakton keqkuptime & moskuptime ( vizatoje me blu po pate mundesi , mirazh smiley )

uroj qe mirazhi ta praktikoje kete gje,  ne shkrimin tjeter te radhes...gjithsesi, edhe shkrim i tij i sotem ishte interesant ne llojin e vet!

Nuk e kuptova përse e fshitë ..po rëndësi ka që ta ketë Lexuar atij që i Intereson ! Një mmëndje e MBYLLUR  është një Mëndje e MBYLLUR edhe kur nuk lë komente për veten ! Është fatkeqsi e vetvetes edhe sikur të fshijë  si mendojnë të tjerët !

si thotë kënga Korçre

çelu çelu , mos rri sëndisurë ...smiley

Qoft ky peshku, me apo pa ujë, i tillë i ngjashëm blog a forum në qoftë, për aq kohë sa Nofka do jetë prezantimi i parë me bashkbloguesin, forumistin, biseduesin etj, los palavrat do lëshohen rëndom e banalisht si lëshohen këtu shpesh harbutërisht. 

Zakonisht, nofka përdoret prej atyre që s'gjejnë kurajon së pari të pranojnë vet-veten e pastaj të tjerët. Pa dashur të lëndoj kënd këtu, se edhe vet dikur kam përdorur një të tillë, por shpejt kuptova se maska ime po ndryshonte atë ç'isha unë realisht, ndaj hoqa dorë prej saj dhe në çdo rast e përkëdo, jam i ashtuquajturi, emrin e të cilit mban dhe ky koment!

Jetë e botë e falstë që s'ka asgjë të vërtetë është kjo, dhe gjithkujt që ka bërë zgjedhjen ta jetoj ashtu në falsitet e gënjeshtër i them se e mirëkuptoj, por do i thosha gjithsecilit, nëse  ke ngrënë kumbulla, mos u anko për mpirje dhëmbësh!

 

E fatkeqsisht shoqëria shqiptare vuan shumë prej atyre që ankohen për mpirje dhëmbësh, ndërkoh që truri eshtë aq i mpirë sa s'ndien më hiç se narkoza ka bërë punën e vet!

anonimsat do  ken emna t'shmtut menoj

Pse duhet perdorur fjala shpetim dhe jo permisim  krijim ?!!  Meqe po flitet per stadegji , e kom llafin ! smiley   

per kaq vite sa ka ekzistuar ppu eshte vertet nje sukses. Aq me teper se nje perqindje jo neglizhente e komentuesve jane te pranishem qe nga fillimi. Mendoj se kufizimet apo vleresimet me pike apo yje nuk kane per te sjelle ndonje permisim apo cilesi ne diskutime. Ky eshte nje forum i hapur, tip kafeneje, ku secili jep e merr me ate qe do. Pavaresisht se ka persona qe kalojne ne sulme personale, ne pergjithesi ppu eshte shume me larte se shume forume te tjera. Kam pershtypjen se shkembimi me njeri tjetrin per nje kohe te gjate ka krijuar nje rutine dhe nje njohje te vlerave te secilit per antareve. Per mendimi tim:
1 asnje kufizim, persa kohe nuk kalohet ne kercenime
2 asnje hierarki e imponuar por vetem e krijuar natyralisht nepermjet diskutimit
3 asnje nje sistem vote apo vleresimi pervec sec shkruajta te pika 2
4 antari i ri ka te njejtat te drejta dhe detyrime si dhe ata me te hershmit
5 ndoshta duhet qe vete antaret te postojne me shpesh tema apo diskutime dhe te krijohet nje larmishmeri tematikash.
6 disa seksione apo tema jane te veshtira per tu ndjekur po nuk komentoi dikush qe ta shohesh.
nuk mendoj se ppu po degradon, pavaresisht se disa antare te hereshem nuk jane me te pranishem. Mendoj qe ky forum po evoluon si cdo realitet i sotem dhe drejtimi qe do marr ne te ardhmen varet prej secilit prej nesh.

Sikur te kishim nje opsion psh per te "hide" disa nga anetaret qe komentet e tyre mos t'i lexojme? Me pare ka qene edhe like ose unlike dhe ishte me e lehte te lexoje cfare ishte trending sesa te lexoje gjithe cfare shkruhen. 

Do shprehja mirenjohje nese fjalite nuk do fillonin me: po ku merr vesh ti ose ti je injorant psh. 

Faleminderit mirazh qe na pyet. Tani PPU eshte bere qe vij vetem se i ka gazetat dhe mediat ne nje vend dhe eshte me lehte me i lexu. Kur shoh ndonje teme interesante e lexoj, po jo nga numri i komenteve, se dihet se kush po flet. 

Te lexosh dhe  te shkruash njekohesisht eshte si t'a shijosh jeten dyfish, ne moment dhe ne retrospektive smiley 

jo te gjithe e kane ate privilegj

Gjuha abuzive eshte bere problem kohet e fundit.

"Gjuhe abuzive" eshte term i tejkaluar, term modern, tani eshte i modes termi ngambrapamodern "pompino".

 

Alba une ti lexoj komentet e tua , dhe me pelqejne, ti thua gjuha abuzive...who cares, you go girl thuaje mendimin tend.smiley

Ca ka ndodh!? peshku o si shpirt.

me duket se doni me e bo peshkun  forumin numer nji ne shqiperi ???? per cfare ? per numer postimesh apo per cilesi postimesh? 

me aq sa ve re une peshku ka nje fare niveli, ne forume te tjera te sharat jane ne nivel t'nollt!! 

si admina, duhet te hapni tema dhe te nxirrni ne pah zerat kritike psh. Ndersa   tek kendi i argetimit vini politiken ,apo sportin ku njerezia do te zihen per qejf. 

edhe kshu nuk osh keq, peshku rregullohet nese ka prurje te mira dhe interesante. ( NN)

Do ishte mire te vinte nje lajmerim kur dikush te pergjigjet ne koment. Si puna e lajmerimit kur vjen mesazhi.

ky opsion qe thua ti ekziston te llogaria e profilit tend. por mesazhi l/ lajmerimi te vjen per email.

E di belul por nuk esht praktike ashtu. Pse mos te jet ketu?

Kur dicka funksionon, mos e nga. smiley

Nje gje praktike dhe e kollajte qe mund te behet eshte rritja e numrit te administratoreve per censurim me te larte. Fyerjet personale dhe gjuha e urrejtjes ne pergjithesi ta heqin deshiren per te marre pjese ne diskutime dhe s'besoj te ngjalle ndonje interes tek lexuesit, me ekzakt, tek ajo kategori qe nuk komenton.

Nje tjeter me e veshtire, me aq sa lejon 'universi shqip', eshte prurja e shkrimeve te mira me problematika te mira, tema sociale, tema argetuese dhe origjinale.

Ndera per kendin e letersise, ai mbetet relativisht i pakomentuar, nuk ngjall interes te mjaftueshem por kjo nuk ka doemos lidhje me pjesen me te madhe te komentuesve qe e injorojne.

Mendoj se ide te mira dhe teknologji te reja qe mund te ndihmojne ne menaxhimin e komenteve duhen aplikuar brenda mundesive. Edhe numri i administratoreve/moderatoreve mund te shtohej, kjo do ndihmonte. 

Dicka shume e rendesishme qe eshte (ne opinionin tim) problemi kryesor i Peshkut eshte PERMBAJTJA. Ma merr mendja se mbi 90% e permbajtjes sillet/krijohet/perkthehet nga 2 apo 3 admina, ndersa pjesa tjeter e komunitetit eshte ne rolin e konsumatorit. Ka nje lloj dispropocioni qe ndihet.

Ke fort të drejtë me PËRMBAJTE-n, mirëpo kjo e fundit nuk është se mund të rregullohet nga jashtë, dmth. me masa virtuale. Duhet folur vetëm për atë që jemi në gjendje të bëjmë, jo për gjëra iluzore që nuk i kemi në dorë. E si mund të përmirësohej përmbajtja në mos duke u lenë më shumë vend, duke u dhënë më shumë pushtet pikërisht anëtarëve që janë në gjendje të përçojnë përmbajtje dhe qytetari?

Blendi, nuk behet me detyrim prurja nga "masa", duhet kultivuar e inkurajuar. Ngado qe ti qasesh muhabetit, gjerat shkojne drejt menaxhimit te faqes. 

Plus, ankesa jote tingellon OK por...nuk e di eksperiencen e te tjereve ama gjykuar nga koha kur une sillja artikuj per botim, jeni qamet paragjykues dhe censurues per kedo qe nuk ka shijet tuaja...kjo s'eshte aspak ankese ose personale, se une kam rene rrehat e harxhoj me pak kohe, thjesht merre(ni) si feedback. P.sh. shume artikuj qe sillja ose rrinin shume kohe dhe botoheshin me pas vetem kur nuk ishin relevante, ose nuk botoheshin fare, ose ndonjehere behej nje fare pelivanlliku ku artikulli botohej por nuk faqosej, dmth te tjeret nuk e gjenin dot ne faqe. E gjitha kjo e gjykoja atehere vinte nga qasja e 2-3 tipave "u bone ti", tipa qe duan te degjojne (lexojne) vetem pordhe si te vetat, e kjo e vdes nje faqe publike, se behet qamet homogjene dhe pordhiste, e jam i sigurt qe shume te rinj qe vizitojne nje ambient te tille nuk rrine me, ngaqe s'kane kundragaz per pordhet tona. Une jam prap ketu per zakon, ama shume te te tjere kane ikur e s'jane kthyer, ose te rinj s'kane ndenjtur, pjeserisht per keto arsye.

Ato artikujt qe perkthen ti ose idete 'ndryshe' qe hedh si tema kur ke kohe, fare mire mund te behen nga nje sere personash te tjere te cilet besoj do vullnetarizonin kohen e tyre sipas preferencave vetiake; teknologjia, soc-kultura, etj. Plus qe se bashku do keni shume me shume kohe te lire per keto gjera sesa ke vetem ti apo adminat e tjere qe bejne gjera te ngjashme, qe dmth bejne dicka cilesore pervec botimit te artikujve te shtypit. 

Dmth sfida juaj si drejtues te faqes eshte--dhe ketu i jap plotesisht te drejte shkabes--t'i afroheni pak vitit 2015, te mos e trajtoni blogun si gazete te celules, kjo nuk nenkupton vec temat shqip-politike (te cilat per mendimin tim duhen qethur/kufizuar gjithsesi se na ndjellen ne emeruesin me te ulet) por ne pergjithesi. Kjo vlen dhe per ne komentuesit e vjeter, dmth qe duhet te jemi me tolerante e me pak pickedhista ndaj nofkave te reja por dhe sho-shoqit; kjo besoj mund te vete-rregullohet me implementimin e atyre sugjerimeve teknike. 

Thene keto, Peshku s'eshte faqe pa cilesi (mbase une s'di ndonje faqe me te mire) e flm per punen tuaj, dmth per faktin qe shpenzoni kohen tuaj te lire per te na mundesuar ambientin.

P.sh. shume artikuj qe sillja ose rrinin shume kohe dhe botoheshin me pas vetem kur nuk ishin relevante, ose nuk botoheshin fare, ose ndonjehere behej nje fare pelivanlliku ku artikulli botohej por nuk faqosej, dmth te tjeret nuk e gjenin dot ne faqe. E gjitha kjo e gjykoja atehere vinte nga qasja e 2-3 tipave "u bone ti", tipa qe duan te degjojne (lexojne) vetem pordhe si te vetat, e kjo e vdes nje faqe publike, se behet qamet homogjene dhe pordhiste, e jam i sigurt qe shume te rinj qe vizitojne nje ambient te tille nuk rrine me, ngaqe s'kane kundragaz per pordhet tona. Une jam prap ketu per zakon, ama shume te te tjere kane ikur e s'jane kthyer, ose te rinj s'kane ndenjtur, pjeserisht per keto arsye.

+100

Por mos u lodh kot se nuk ua pranon sistemi ndryshe.

Pse nuk vendosni ndonje advertisement ne faqe dhe me te ardhurat nga to te paguani moderatore shtese. Apo largohen komunistat ashtu. smiley

me 30 veta ne total qe shkruajne ketu? lol

Leri ato se jane pa vlere, je dhe IT e duhet ta dish. statistikat vjetore te pshkut jane mesatarisht 300-330 komente ne dite per kater vitet e fundit. Ta konfirmojne adminet se eshte shifer e sakte.

Ka 3-4 mije vizitor ne dite. Nuk jane shume por ama jane kategori njerezish serioze dhe ka vlere per reklame. Nuk eshte ndonje faqe barcaletash ku adds klikohen nga 12 vjecare.

per sa kohe peshku perdoret nga individa si mjet politik ku behet propagande e paster politike per persona apo levizje te caktuara politike keq e ka punen. 

fishrja e komenteve humb besimin e userve per te thene thjeshte ate qe mendojne ...

e terci e verci tanjushka !

Per politike e propagande  t'ua mbushin mendjen vetes gjithe diten nuk na ngelet hatri

Ketu duhet nje strategji per te bllokuar publikimin e "shkrimeve" si ky.

 

E para njehere nuk ka asnje evidence se Peshku po ngordh dhe keshtu qe nuk ka cfare strategjie te kerkohet. (shiko linkun e Edisonit me siper). Abuzime tek tuk ka pasur dhe do kete. por nuk ka nevoje per Grand Strategies. mund te rregullohen me mjetet qe jane tani.

Bukuria e ketij forumi qendron tek personalitet e ndryshme te komentuesve dhe diversiteti i komenteve te tyre. Ta mbytesh kete diversitet duke u perpjekur ta kontrollosh sipas deshirave te njerit apo tjetrit qe gjoja e mban veten me superior eshte cmenduri. Ne peshk nuk vihet per te bere shkence raketash dhe politike boterore. vihet per te bere nje dore muhabet dhe kaluar kohen.

Keto lloj shkrimesh jane thjeshte prova deluzionizmi dhe mendjemadhesie. (nuk ia vlen te merresh me ato pikat e "strategjise" - megjithese pika 8. eshte shume e forte smiley).

 

p.s.: Me qe ra fjala, faleminderit Blendit, Mondes dhe adminave te tjere, qe e mirembajne kete forum dhe na mundesojne ardhjen ketu. (po  Penari me Llukanin nga behen?)

eh llukani..prodhoi nji peshk qi boni nji libr e kush e ka lexue i duket vetja vizionar i kthjellet. ah mer llukan ci bone kti poplli..

Llukani!!! Heq kapelen!

Po ka shume te drejte mirazh, sepse 8 vjet me pare kishe qef te lexoje peshkun.

Ska ngel gogol e karafur pa e "shiju" artin te shkruarit dhe rrofte barazia e mureve te internetit duke u bo si komt e dhise

po dhe durimi ka kufi smiley

Pak statistika per peshkun. Nga data 1 Janar 2014 e deri ne 1 Janar 2015 jane bere 125856 postime, qe i bie 344 postime ne dite. Nese robt ketu bejne mesatarisht nga 10 postime ne dite, i bie qe kane komentuar mesatarisht 30 rob ne dite, per t'i bere qejfin peshkut se dihet qe ca postojne me shume se aq.

Ose kane komentuar 20 rob ne dite dhe nje sa per dhjete. smileysmiley

po te mos i kisha bere une te flisnin ne 2014, e po te mos me ishin qepur nga pas ne cdo koment fansa si Bredharaku, Gjembi, Agron Tr e te tjere, do ishin statistikat edhe me te uleta. keshtu qe peshku e ka kaluar piken e moskthimit. smiley

po ket thuj mer cun se na shurdhove. dashke dukuraten.

Ti Din avash avash po behesh fansi im i katert.

ja pra qe s'je hic i vjeter ti. Pres te futesh me nicket e tjera e te shperthesh me sharje nga robt si gjithnje. hahaha

+69 smiley

Mesatarja e postimeve ne dite per 5 vitet e fundit eshte diku tek 330 smiley

pranaj s' bohemi ne

Shume e thjeshte. Ai qe sjell temen autorizon dike qe te moderoje temen e hapur ose e ben vete. Gjithmone nese ai dikushi pranon.

Sepse ka i here tema ka dhe interes pse hapet.

Kushti i vetem per nje admin ose moderues eshte te mos jete vitalist, pra mos kete pire VITAL. smiley

 

Te menaxhohet tema vete, te kete dhe sistem bllokimi qe robt qe kane inat njeri tjetrin te mos komunikojne dot, dhe te kete zero censure. Komentet abuzive qe marrin dislike kane me pak gjasa te perseriten. po ia fshive eshte e sigurt qe do shkruaje prape.

Moderator nuk eshte ai qe fshin komentet por ai qe siguron debat.

E dyta : kalamajte nuk ulen ne sofren e te rriturve, sepse intersi mbi nje teme eshte i ndryshem. 

Psh, flasim per hashashin : nje ftujak thote te legalizohet, cjapi thote mos legalizohet. Qasja eshte e ndryshme dhe nuk merret dot vesh nje qe pi hashash me nje qe ka hallin e djalit te vet qe po i shet robet e shpishe per nje cinare. Dikush eshte i tepert ne teme.

Psh, flasim per hashashin : nje ftujak thote te legalizohet, cjapi thote mos legalizohet. Qasja eshte e ndryshme dhe nuk merret dot vesh nje qe pi hashash me nje qe ka hallin e djalit te vet qe po i shet robet e shpishe per nje cinare. Dikush eshte i tepert ne teme.

Nese forumi eshte publik s'ben dot ndarje te tilla. Shoh qe e paskeni te gjithe pa perjashtim kete problemin e elitizmit ne publik, por eshte i pamundur. Sepse ajo qe quan ti elite eshte llum per nje grup tjeter qe e quan veten elite. Ai qe quan ti ftujak e sheh veten cjap e ty ftujak. Konflikti eshte i pashmangshem. Ajo qe thua ti behet vetem me forum te mbyllur privat. Ne publik jane te gjitha llojet me te drejta te barabarte te te shprehurit.

Kalamajte nuk ulen ne sofren e te rriturve.

Do e kuptosh kur te rritesh.

Ajo qe thua ti vlen ne boten e odave te burrave. Por ti po flet per internetin e vitit 2015. Ti duhet ta kuptosh kete risi e te pershtatesh me te, jo interneti te pershtatet me odat. Nese do qe te jene te pranishem vetem disa e te tjeret jo, atehere je i deshtuar qe ne fillim ne internet. E vetmja menyre per t'i edukuar eshte "dislike" neper komente.

Dakort, dakort. Une nuk propozoj perjashtimin.

Une jam duke thene qe per hashashin kemi pikpamje te ndryshe.Ti e ke sport une e kam hall. Nuk kemi cfare flasim. Ketu ta kam fjalen e sofres, por ti i merr kuptimin e pare sofres kur ajo ka shume kuptime. Per kete une refuzoj te bisedoj me ty, por jo duke te hequr te drejten me fol.

Por une kam aq pjekuri sa te mos rri ne nje tavoline ku njeri ja fut gozhdes e tjetri patkoit. Nje ftujak nuk e ben kete, prandaj ne sofrat e qemotit nuk i lejonin kalamaqet te benin muhabet me te rritur.

E bera te qarte ?

E di cfare quhet ftujak  meqe ra fjala?

Edhe nje here. Ai qe ti quan ftujak mendon se ftujaku je ti. Kush i ve parametrat se kush eshte keshtu e kush ashtu? Absolutisht qe jo mosha, sepse edhe budallenjte plaken.

ftujak nuk e kupton ai po thuaj spurdhjak ose spordhjak smiley

Po shof se jam bere tip i permbajtur shume se me perpara, te kujtohet besoj, qe ketyre tipave une u thoja : shko merr shurraq. smiley

Jo vetem ti, e kane te gjithe ate sjellje dhe forumi ka perfunduar me 20 veta qe komentojne ne dite.

po pra, e habitshme, ne asimetri me semundjen e peshkut smiley

Peshku mund te ringjallet duke bere te kunderten: duke rrezuar hierkine e vjeter  e .Kush eshte anetar mbi 5vjet, te kete te drejta te kufizuara, deri ne 5 komente ne dite. Ose te riregjistrohet e gjithe antaresia me nickname te ri dhe te evitohet identifikimi vendodhjes se komentuesit (shenja e flamurit). Pas kaq vitesh, kur te gjithe e njohin njeri tjetrin, cdo person/nickname eshte i paragjykueshem dhe komprementon qasjen e paanshme ndaj komenteve te tij.

Frenimi abuzivizmit, degjenerimit te debatit rreth ideve ne fyerje e shfryrje ndaj personit,nuk mund te parandalohet nga dy apo tre admine. Nje zgjidhje do te ishte izolimi i cdo komentuesi abuzues nga vete komuniteti permes butonit dislike.

Si gjithnje ankimtaret jane ata qe abuzojne me teper, sepse dihet qe ere e kakes personale nuk vihet re, biles duket si parfum.

Shpesh here fyhet duke perdor si parfum helm etik, fyhet dhe dermohet tjetri ne menyre etike, dmth me shume edukate e nxjerr legen ne çfar beson, çfar eshte dhe çfar ben. Ky eshte abuzimi me i hidhur dhe me i poshter, sepse nuk mund as te ankohesh, sepse vertet formalisht "nuk te ofenoi njeri". Pale kur te thone ne fund te komentit dermues "kalofsh nje fund jave te bukur", megjithse eshte dite e marte. Nuk ka teknologji ta kape dhe ta ndaloje kete lloj fyerje qe eshte edhe idiote, njekohesisht edhe e sofistikuar. Kjo eshte fyerja e skuthit qe shpesh e sheh te mbeshtese fyrjen e garibit, gjasme grupit te garibave me ha-ha poshte komentit ne mbeshtetje te garibllikut te njeri tjerit, e qe shpesh nuk jan as grup ne kuptimin qe kane te njejtat ide, eksperienca, simpati etj, por jane grup vetem se i japin me henger mut njeri tjetrit ose "mos mu ngjit si muti mas kpuce", e vrap i ngjiten nje tjetri, ose te njejtit person mbas ca ditesh. As grupe nuk ka me, eshte vetem gjendje e degraduar, sepse nuk ka si behet qe i njejti person skuth e gjen duke bere komplimenta ha-ha o Oidrizo, e mbas 5 minutash ha-ha o Qemolo.

 

Shume e drejte. Por keto zgjidhen teknikisht, me ato sistemet e votimit te komenteve qe kemi sugjeruar, nqs behet e mundur qe nje koment te mos shfaqet automatikisht nese merr shume vota negative. Kjo gradualisht e vetvetiu dekurajon komentet abuzuese e troll-uese, te pakten te gjykuara ashtu nga shumica. 

Edhe sikur 100 persona te kishe ne gadishmeri me fshese ne dore, mendoj se ngelet e preferuar nje zgjidhje teknike si kjo. Moderatoret jane njerez e prap do abuzojne me anshmerine (bias) te tyre se ke e cfare te fshijne, plus fshirja krijon censure e pakenaqsi. 

.

Si gjithnje ankimtaret jane ata qe abuzojne me teper, sepse dihet qe ere e kakes personale nuk vihet re, biles duket si parfum.

Me kujtove, nje shprehje per jazz-in. Jazz-i eshte si puna e pordhes, i pelqen vetem te zotit.

Shumë urejtje ke i nderuar Heretik .Të dëmton . Përgjigjen për Yhyhyhy e Ahahaha e ke marrë dhe e ke fshirë .Të paktën mbaje në mënd mos URRE njeri . Je aq i vogël sa nuk ta pret mëndja në raport me Emigrantin e t[ tjerët që përmend .. Pikërisht sepse Urren dhe jo vetëm në këtë rast .

Ke shumë mundësi të krijosh ambient të gëzuar , pa qenë nevoja fare të flasësh me veten për trimëritë e tua që i bëjnë Copë -Copë bajlozët e PPU , si garib i modh mer jahu ..që i kupto gjojnat dhe skuthët

Dhe për çudi komenti Jot tepër i arsyeshëm për mëndje "të mbyllura " qëndron ! Po edhe nuk do ishte Çudi në se nuk do fshinte Koroboçka " mëndjembyllur " komentet e të tjerëve.

Blog i Hapur .Flm !

Shtesë më bëhet shumë qejfi i fshirjes së palo komenteve të profilit të këtij timit në bisedë me mua.

smiley

O Odrizo sa i modh qe je, por edhe O Qemolo osht i modh!

 

Ju qe e krahasoni Peshkun me forume te tjera shqiptare, per kuriozitet, cilave forumeve i referoheni? 

do na kufizoni ne pleqve? smiley

do na coni ne azile? ne ju kemi rrit e ju kemi majt me buk ja, per kte dit. po s'thon kot, t'i dihej e mira kaut te parmendes, nuk e thernin.

ne japoni i conin pleqt per te vdekur ne nje si pune mali. mali i pleqve. i linin atje e nuk ktheheshin mbrapsht me i pa mo. kini meshire per ne, na coni me naj florida te pakten smiley te jet rrafsh, ose ne las vegas, meqe bo ngrofet atje smiley

E di ate barcaleten qe i tha ai keshilltari mbretit t'i vriste gjithe pleqte se kushtonin? 

I vrau ky, po pastaj kur i doli nje problem nuk po i jepte njeri dum. Vetem njoni foli dhe i dha drejtim. E pa mbreti kete "te mencmin" dhe i tha: shko qite plakun ku e paske mcef, se s'kam per t'i bo gjo! smiley

 

smiley e madhe...atje ne Florida me zarbat...bikini & rollerblade!!

ore emo, se mos i merr vesh me mire keta poetet: 

mos u ka mbaruar frymezimi, qe i futen ketyre pre-hierakive?

Qarkullimi kuadrit.Hierarkite e kalcifikuara krijojne konservatorizem. Qarkullimi elitave, kshu thote Avokati Shqipnise.smiley Te vjetrit do jene tip senatoresh, me kater pese komente per ceshtje strategjike smiley E vjetra shembet..kohet po ndryshojne. Rilindja e ppu nuk eshte vetem nje aspirate dhe perspektive por dhe nje problem i shtruar per zgjidhje. smiley

smiley

Nje shoqeri qe nuk respekton te moshuarit, nuk mund te kete te ardhme.

Unë psh nuk i referohem asnjë Forumi ..as PPU kur du me thënë diçka.Individi merr impulse mga problemi ngritur , i shtruar , i hedhur , i prurë etj sinonime , nuk merr Urdhëra . Mund e duhet të shprehet me ato që ëshë formuar .Ky është Normalitet. Jo "filani ka thënë " kur vet nuk argumenton asgjë

psh ti e fshive problemin e cakut maximal të moshës , kur egocentrizmi harrin majën  se mund të jesh në atë Moshë . Po kjo nuk ndryshon ndonjë gjë . Ai je po prap. Referoju kujt të duash .Përmbajtja e komentit të kujtëdo  mund të  Klasifikohet në

përfshirëse ...dhe...përjashtuese

Të vjen keq që edhe mosha e Individë me eksperiencë e ndoshta të " shtypur " në përfaqësim në ato kohë , bien Rob e këtij mentalitetit të prurjes pa bukë , që sheh Strategji për PPU smileyforma hiçi , probleme e propozime koti mund të dallosh shumë qartë mentalitetin Diktatorial të personaliteteve të "ndrydhur " që rrojnë me Iluzione e në fantashkencë . 

Bën hesap ..edhe në këtë prurje ku duhej, sipas atyre që e kanë Miratuar , pra Admin e nderuar Duhet të ndizej Debat në maximumin e tij ..sepse çfaqen mentalitete e ballafaqohen me Problemet e kamufluara të Censurës e Vetcensurës

ektiston FSHIRJA smiley ...pse e mendon ndryshe !

Lereni PPU të marrë frymë po më ndigjuat mua smiley

.

 

 

Lereni PPU të marrë frymë po më ndigjuat mua  [smiley]

.

si i thane ato mote Parashqevise ne Vlore: motra, ja ke zene frymen me xhinse smiley

smiley

Bën mirë të tregosh robaqepsin dhe modelin se për xhinse "ka mbajtë edhe Majlinda " Mos të lexofsha e mos të digjofsha më si rrobaqepës që "të zë frymën "smiley . U rëntë zjarrë në robaqepsi ishalla smiley

 

 

Sala kur shifte Majlinden me xhinse i thoshte: kjo qi po ban  asht ne kundershtim me frymen e lirise. Mirakell of fridom, Majlinda smiley

Ku ka si Moza smiley  Me i tufë kalamojsh dhe Vite me ..tanga  ke PPU  E rrifte përfitë Çeti dhe prap që prap çante përpara .

Boni dhe kongën..

E mos më rrif ore Çet / paratë e kosit i ke në xhep smiley

 Tashti mirë që muloheni  xhinse , po doni dhe të dalin të gufmume gjojnat pa Tolerancë !

O Emo, e kam nje vend per ty. Nje vend i vogel, mes maleve, reze Tomorrit, Olimpit tone, buze nje lumi me kanione, ne lindje te vendit, nje Zvicer e vogel e Shqiperise. Ka raki, ka mish te mire, edhe njerezit goxha te mire jane me nje difekt te vogel qe duken te gjithe si sozi te Ilir Metes, meshkujt, se femerat duken si sozi te Pamela Anderson. Vend i paster plot lule. I kemi rregulluar edhe mbulesen e pallatit te Kultures tani. C'te te thom, vend ideal per te jetuar. Corovode emrin ja thone. smiley

duken te gjithe si sozi te Ilir Metes

kjo eshte vertet edhe nje arritje tjeter per rajonin.

i vetmi problem qe kam eshte: pse sikur tingellon si dicka negative kjo? ja, lexon vazhdimin, ate me pamela, ndryshon atituda menjehere, ndihet dashuria, qetesia, vleresimi, thua, mwah, marshalla, mashallah me seks te ll-eja...  

Eshte cmira, lakmia... Dhelpra kur s'e kapi rrushin... smiley

hiqini flamuret dhe nuk do ishit prish me shkaben. sa me pak te dhena mbi komentusin aq me shume rritet koncentrimi mbi debatin.

sidoqofte kjo faqe kurre nuk do te jete si ne fillim (megjithese qe ne fillim ishte tribune politike, vetem me artikuj gazetash. kjo e mbushi me "pleqt" e "plakat" qe vetem per politike u punon akoma llapa. nuk ishte se kishte ndonje nivel. te pakten neper forume gjuje prej verteti. te sillnin gocat e malit (fanset) cicat e skanume te skani punes, shume veta u martuan bile).

sepse interneti ka evoluar. ata pak "seriozet" kane hapur nderkaq bloget e tyre, dhe ketu vijne leshojne vetem ndonje batut. dikur keta ketu kishin suportin e vetem, dhe ketu i thonin te gjitha. kjo u dukej ndoshta kokave me tru te lemuar si nivel i larte diskutimi.

po vdiq ky blog e bile gjithe interneti, akoma me mire. jeta do te jete me e bukur, si dikur. se njerzit nuk do ta hapnin dot barkun on line. jam i sigurte se edhe me idrizin, i ben du pare muhabet duke pire nje gote, po ta njohesh ne realitet dhe jo ne virtualitet, ku robt nuk dine ose nuk mundin te permbahen duke treguar hapur gjithe anen e tyre te shemtuar, ate te padukshmen.

ps: rofLi, ate qe the ti me komentin me vellime, e thashe une me vetem nje rresht (kater fjale) : nuk ka cilesi falas, cilesia eshte lodhje. imagjino hendekun intelektual midis nesh.  fesbuku eshte ai qe eshte sot, se admini tij, desh te behej milioner. nuk u lodh per humanizem. as me bo gallate apo politike.

 

hiqini flamuret dhe nuk do ishit prish me shkaben. sa me pak te dhena mbi komentusin aq me shume rritet koncentrimi mbi debatin.

Ore me shkaben nuk prishen prej flamurit, prishen prej fjaleve qe thone pavaresisht flamurit. Dhe ketu s'eshte gje hic por ne FB ne faqe te ndryshme keto debatet qe bej une ketu jane shume te zakonshme, me emigrante qe flasin keq per ketej pa e pasur haberin e "shkaba" qe ua kthejne. Po ndjek nje debat qe po zhvillohet tani e po me pelqen se sa shume shkaba ka. hahahaha

 

nga flamuri ti merr vesh se ku banon tjetri dhe e thumbon me zezaket dhe arabet qe ka te lagjia ku jeton. i sjell edhe video per ta perfocu faktin dhe t'ja mbyllesh gojen. ai fillon dhe te sulmon tek varferia tende shqiptare, e keshtu behet terkuze llafi.

po te mos ta dish se prej ku shkruan komentuesi, s'besoj se muhabetin do ta beje te tille. duke ndejtur gjate edhe do ta marresh vesh se ku banojne te tjeret se muhabeti do rrotullohet vetvetiu, po ti do te jesh njohur me ta nderkaq dhe ndoshta lidhur miqesi, se nje mendje ke si ta. nuk ka pse mos te duheni. 

superiorin nuk mund ta duan dot njerzit, po jo mendjet si te tyret, me te njejten gjatesi vale.

 

Të ishim shok klase , po të ishe duke folur o do haje nonji shqelm bythëve ose do rrëshkisje pa u ndjerë , ..erdhi Oidrizi smiley . Këtu bëhesh dhe trim dërgon dhe mesazhe dhe të dënon dhe me Burg të përjetshëm.smiley Nuk i llogaris të shamet , se tek TY dhe tek ai Gamori klasik i PPU që ve i njish mrapa   acdc , nuk kanë kuptim se nuk e kuptoni pse shani,  siç nuk e kupton që ne jemi Realisht në Internet dhe nuk ka sikur smiley

Në se edukoheni të vetpërmbaheni , të mos u dominojë zemërimi nuk ka asnjë shans që Komentet të rëshkasin drejt Banalitetit . Nuk ka snjë shans të Mbivlerësosh veten duke parë mosha të vjetra e bajlozë , që vini ti Luftoni pët të rënë Pishtar Për PPU Ky mentalitet dikton Diktaktorë të Rij , të dalin fJaMuRmbajtës të Stratagjemave me Elita e Jerarki smiley

Vlerësoje veten Thjeshtë dhe po nuk deshe të bisedosh Injoro çdo ndërhyrje që " na mori erzin shokëni " . Jepi bisedës pa u merakosur për  Elitën në Mejtime të Mëndjes

Është shumë e thjeshtë Strategjia pa dominuar Individët e sëmurë Intelektualisht .

Sqaruese .Unë ju kthej përgjigje komenteve të Handikapatëve  e të Tredhurve mendorë sepse e di shumë mirë që " na ofenoi shokëni " dhe "humbet Nerën " tek ata që e njohin Këtu smiley

Të ishte Gomë makine do ta kisha çarë PPU për të thithur "Aromë pe Mëmëdhëmbje bre " smiley

paskan dale strategji te reja???...sa pa kuptim!
po sikur te themi: Lamtumire peshk! -llogaritet kjo si strategji? smiley

me pelqen se sa shume shkaba ka. hahahaha

Po prandaj quhet Shqiperi. Se eshte nje "shoqeri shqipesh". eshte ne rrenjen e gjuhes kjo. Psh, gra-grari, mize-mizeri etj.

Ne Shqiperi pra, ka shume shqipe, ose shkaba (sinonim). Vendi yne mund te ishte quajtur edhe Shkaberi, kur e mendon. Pse jo, kush do e pengonte. Per mua edhe tingellimi eshte me i forte, si malet tona. Rimon edhe me Arberi. Benefitet jane te shumanshme, kur e mendon. 

Ne fakt shume e ngaterrojne shqiponjen me shkaben. Shkaba eshte kjo. Zog qe ushqehet kryesisht me kerma, sic mund ta shohesh edhe nga qafa. Kane qene nja dy tre te tilla ke kopeshti zoologjik komunist. Gjithmone me ca kembe te semura dhe te enjtura dhe qe qelbeshin era acid. Shqiponja eshte tjeter.

Eshte ceshtje dialekti. Ka zona qe shkabe i thone shqiponjave, ka qe u thone ketyre.Fjalori i njeh te dyja.

SHKABË f. zool.
1. Shpend i madh grabitqar me ngjyrë të përhime në të kuqërremtë, me qafë të zhveshur, me sqep të kthyer e me kthetra të forta, që ushqehet më tepër me kafshë të ngordhura. Fole shkabe. E hëngrën shkabat.
2. Shqiponjë.

@Emigrant. Ne fakt shkabe tingellon bukur e shume shqip. Te huajt anglishtfoles kam pershtypjen se do te terhiqeshin me shume nga tingulli i Shkabe se sa Shqiponj qe s'besoj ta thone dot. Shkaba do tingellonte badass, por do duhej t'u binte siraja te degjonin per shqiperine kshu qe mire eshte dhe kshu.

E mqrf, ja debati qe permenda.

Shqiptaret kane nevoje urgjente te mesojne qe pergjithesimi ne muhabet eshte gabim. Une kam kaq kohe qe ua kthej pergjithesuesve me pergjithesime e do vazhdoj ta bej deri sa te vene mend. se me te mire nuk marrin vesh. Po me behet qejfi qe neper FB nuk duhet nderhyrja ime smiley

 

Ka vënde që i kanë bashkuar dhe i quajnë Zhgabonja .Sidomos po të lexosh Mejtimtarët e kohës që e ka sintetizuar me nder prof Olsi " sa mirë na kur na pushtoi Italia fashiste " . Ka shumë artikuj , biles edhe nga krahu i të nderuarit xha Abaz Gërmenji smiley ..dhe shumë shokëve të nderuar të krerëve Ballistë ,ku theksohet kjo fjalë .

Në labëri zhgabës me zh , i thonë edhe Gabonja ! Shkaba me S është sinonim i Shqiponjës

I nderuar, nuk e kisha lexuar komentin. smiley

sinqerisht.

E pe duhet ta lexosh ? Nuk të del ky hahaha e naha naha smiley

interesante, oidriso. flm

jam vlonjat o jam vlonjat, shkaben e kam meme e ate

un kam degjuar edhe nje hibrid mes shkabes dhe shqiponjes qe i thone zhgabonje. 

 ..e ke më lart përse kthej përgjigje për handikapatët mendorë dhe për megallomanët .Nuk ke të drejtë të kërkosh falje për dalje nga tema. ...Një njeri gjeti Xhibin në rrugë që kish shkarë mbi një Bajgë ...

I dha dorën e ngriti kur e pa ,ish lyer i tëri

Mos i thuaj tjetrit , prehrin mos bëj Pis
kur mbi mutra i gjithi je Vithis

Nuk mba dot nga këto me Mutra ti Xhibole as i i nderuari ham hums si përrua psikik as ky tjetri që ndërron krahun në bythë të rrapit ! Jeni deri në FYT .

Me shumë dashuri , qetësi e Respekt pavarësisht erës që kutërbon dhe brënda Linjës Prurjes së handikapatëve mendorë me Elita e me Jerarkë !

Idriz, avokatia me e mire qe Peshku te mbetet sic eshte dhe te gelojne pa kufi keto jashteqitjet krize-nervore, sic komentet e tua, do behej nese nese permjerja publike do kufizohej per aq pak kohe sa te mbaronin keto diskutimet.  

Me nje llaf, faleminderit per komentet e tua o vlere! 

P.S. Pa lidhje direkte me temen, qenka ashu nje shqip-reviste letrare. 

Kriza e psikopatise Oidriz ka arrit majen sublime, i duket vetja profet i dashurise, jep rekomandime dashurie si Kopshti me af of-e, qe te mos urrejme, t'i dashurojme perverset.

Per vite me rradhe prodhon vrer ne çdo koment, qendra e urrejtjes acide te superfosfatit Laç, tani prodhon sheqer si kombinati i Maliqit.

Mos u be merak Oidriz se u dha profecia qe vetem un e ti do ta trashegojme Peshkun, te tjeret do t'i eleminojme te gjithe nje pas nje (edhe O Qemolo ha ha ha).

Ahahahaha o Oidriz, nahahahaha o Oidriz.

 

Nuk jam mjek i sistemit nervor . Por di që pranohen krizat nervore ,,edhe te shokë të nderuar që dunë vite të kuptojnë se  je një Sklep ose labçe Skëliqe .Po se di ta çpengoj smiley .

Sqaruese ..Më bjer një rast në se kam ndërhyrë jasht Rasteve të shitjes së Pordhëve ..Kujt do me i tregu Frojdin mer jahu .. që janë karkateristika nr Një e handikapatëve dhe të Tredhurve Mendorë .Përrejt Psikikë dhe ...krahu ndryshon po  lagështira qëndron ..e pirdh e çfryj , nuk janë për zona fushore si Laçi .

Unë kam qen dhe në Maliq smiley

Po gjithsesi këtu bëhet fjalë për Elita e Jerarkë ku nuk besoj se Hyn zotrote smiley Në mos qofsh Anonimi që vjen si Kakë e lyesh me vija të  mos e njohëm na . Idrizi nuk meret me Kurva e Kurvarë Nikesh as është kurioz të dijë kush është pas tyre .

Idrizi e ka kapërcyer këtë . Nuk e rru shumë sa Nike ke , por përgjigjet e ndërhyn për ato që bie Niku Real .

Ti je gomor katuni per pune frojdi e kompani, nuk shkon dot pertej vjershave te shefqet musarait dhe Bernsit. Nuk je ne gjendje te gjykosh se frojdi zotrie pa lexuar, as gjuhe te huaj nuk di, ke gomore te tjere katuni qe dine me mire anglish se shqip, qe edhe ata nuk e kane lexuar, por kane lexuar linket qe sjell Arti.

Ti si katunar ke aftesi gjeniale per ndonje shprehje gjeniale, por gjithnje cinike si te katunarve. Plus artin modern te graffiti si writers, qe me teper e ke se je roitur nga trute duke shkruar vazhdimisht te njejtat gjera ne muret e halese revolucionare.

 

Kaq duhet jo më shumë të njihemi cili jam e cili je smiley E ç ëndësi ka për këtë Blog në se shton ti rradhët .Po pëe çfarë ?  Ja po të citoj edhe ca vergje për tye Personalisht ..Thuaj Gjëmbit të mos ma fshijë se mos më Ofenohesh nga Bashkimi Sovjetik

Gomarit ngarkoi libra sa të duash në Kurriz
as mëndjen se ndrit as trunë se stolis
Ku ta dijë i gjori kokëbrokë
se libra a kërcuj ka mbi kokë
smiley

Kuptoje se ky nuk është Blog personal . Skëliqe e di kujt i thonë ?

Gomari është kafshë e nderuar Pune . Nuk e meriton këtë titull smiley Po e kisha konkretisht në se ke gjet ndonjë shkrim timin që të përgojon tye prapa dyerve të Haleve qoftë dhe kundërrrevolucionare.

 

 

heretiku esht bo si ata qe i kerkojn hesap selam musait pse piu para se t'iu hidhej telave me gjemba. do qe edhe Idrisi te ket mbaru akademin e Lagados smiley

ahahahaha

Emigranto, hidhu pak tek tema e TAP-it se te kam shkruar perseri. Dje me dhe se do ta shihje ate ide-projekt. 

Nuk i kerkoj hesap, por, meqe eshte edhe tema, kam te drejten e kerkeses ne nje diskutim normal qe tjetri te shprehet ne menyre qe un ta kuptoj.

E di qe do thuash blogerishte qe ky eshte problemi im qe nuk kam doktorature per te kuptuar poetet e mdhej mer jau, dhe ma myll gojen ne kete menyre.

Por pertej kesaj problemi mbetet, sepse komentet e Idrizit (dhe jo vetem) jane komente skuthesh, qe mund ti marresh dhe interpretosh sipas qefit, gjithnje je brenda sidoqofte i nderuar, si marksist, ashtu dhe antimarksist.

Kjo eshte nje menyre e poshter per t'ju drejtu tjetrit, sepse psh un mund te shaj ne menyre gjeniale ne nje gjuhe qe ti nuk e njeh, por perveç faktit qe un jam linguist i modh mer jau dhe gjenial mer jau, jam edhe nje cope maskarai qe çfrytzoj paditurine e tjetrit, qe mund te jete edhe Hegeli.

 

pse kaq fobi nga padija?

un nuk kam pa si ktu, me thon te drejten, qe te sulmohet kaq shum tjetri kur nuk kuptohet ca shkrun. te ishte ashtu te urryerit me te medhenj ne bote do ishin etrusket. mirpo robt jo vetem qe nuk i sulmojn ata, por me te veten perpiqen t'i morin vesh. mbrojn naj grad shkencore. marrin naj rrog. buken e kalamojve. kur s'i morin vesh, myllin squpin edhe i rrime te pasmes siper.

vetem ktu kom pa un qe paaftesine per te kuptu tjetrin e qujn arritje edhe i hudhen per koke atij tjetrit: pse s'te kuptoj une tye, zotrie?... smiley

smiley

 

Konkretish un kuptoj, edhe me gomari kupton, qe Idrizi eshte duke te sha neper komente, te kafshon pastaj te lepin. (dhe jo vetem ai)

E ka menyre jetese, nuk ke ça thu, eshte njesoj si te urresh hijenat, te cilat ketu jane kope.

Eshte menyre katunare te shprehuri, shume e poshter, e kam ndesh ne disa krahina te atdheut tone, nje kulture e poshter, e cila tani eshte rafinuar nga dalja jasht shtetit.

 

po eshte blog, a te qivja udhet. eshte blog! dhe jo vetem blog, por edhe popullor.

qumeshtin ia pelqeni fshatit, tha, por djemt s'ia doni per dhendure. doni edhe shume pjesmarrje, edhe komentim ne real time, edhe doreza te bardha ne sallon aristokracie. e, nuk ka ashtu. duhen marre parasysh gjerat. koha kur une kam thene mos e beni keshtu blogun ka kaluar ka vite. e kemi blog per underdogs, me eshte thene tekstualisht nga blendi salaj. ok, nuk u largova, pranova rrethinen. ja, jo me larg se 5 minuta me pare, del nje nga filifistuni e ben bejte pa rime ne spanglisht e me ze emrin me goje. ca do besh? dmth ky stan kete bulmet ka. ose bejeni si ai blogu tjeter, qe te moderon komentin tjetri e te thote dale kur te vij nga puna ta shoh c'ke shkruar dhe a dua te ta nxjerr.

utopite i kane cpikur te tjeret nuk di sa shekuj me pare. nuk ngeli ta bejme ne te peshku, ku perfundimisht vijme per nje llaf e muhabet shqip. asgje me shum se kaq.

I dashur Heretik, lereni debatin me Emigrantin, po shifni tek tema e ' TAP-it dhe 100 km rruge ' , ato ide-projektet qe kam hedhur aty, te shkruara para 10-15 vjetesh. Jep nje mendim per ato lidhjet (rrugesh) aty, nese e njeh Shqiperine dhe terrenin. 

                                                       +1

po eshte blog, a te qivja udhet

rruget e Shqiprise i ka qi Emigranti me shoke, beji urinen Shqiperise tani, sidomos mbas krizes se borxhit grek

 

Të gënjen mëndja Hertik se thua ndonjë gjë .Kuptohet për aq sa i mbush mëndjen vetes se mund të kuptosh . .Je aq i barabartë me ato kartoonet që bie sa që as vetë nuk i kupton se përse i bie . Në cilin rast ke mbajtur një Linjë për të sqaruar një diçka përveç rastit të felave që dhe unë ashtu i quaj .

Emigranti të mikloj dhe ty tu duk se me vërtetë je me shkollë smiley  Për kë ? Për ku ?

Unë i takoj Logjikës  e mos u mundo të afrohesh .Ti i takon përroit psikik dhe unë nuk mund të afrohem . Ndërhyrjet ndaj teje i kam shoqëruar si "plotësim " të rrjedhjes për ta futur në vijën e Ujit . Ti si tip që të jesh i Vlerë , duhesh Ofenduar shumë ashpërsisht dhe në çdo Rast , deri sa të bindesh që je i barabartë me të tjerët në mos nën nivel .Ti je rob i vetvetes si të gjithë megalomanët e lloit Xhibole . Sinqerisht i pranushëm dhe nuk më prish asnjë punë në Virtualitet ose Internet .

Shoqërisht në kohën tonë tipa si ti i kishim me lezet në cilësimin Bibliotekë pa Iventar

Me që je i vjetër duhet ta kesh të kuptueshme prezencën e Hurit si etalon i " ke mush raftet gjithë Libra " dhe i thënies Brilante të tij

Në Blogun tim pranoj Vetëm Budallej cilësorë , jo çdo lloj budallai " ..Po pse në këtë Linjë do krijoni Elitën ?

Bëhet fjalë për Nikun gjithmonë , ashtu si edhe për Xhibolen e gjithë të tjerët që shkëlqejnë në ...

Në qoftëse nuk u lë pasoja në jetën Reale dhe nuk i përjetoni këto biseda ( druaj shumë për këtë ) mund ta vazhdoni se jemi brënda e plotësisht në Linjë me Prurjen për Elita dhe .....Pikën 8 !

Tiku do parë kjo puna jote..., e jotja dhe e Hegelit. Po, Po... e leshverdheve surratin me puçrra, Prusianit Etik, diktatures Marksiste, Adolf Mustaqemiut, Te Gjitheve kunder Io-s...krahines tone ti rrujn' topet..Ta tha dhe Goethja!!

To mos u mërzit o xhibole ( simbol jo motamo ) Do të drejtohem ty po mos kujto se janë jashtë konceptit të se elitat zotrie ..se jerarkia zotrie

Unë dhe krahasimin për çdo njeri në Botë me personalitetin tënd e bëj ..Dmth atë që çdo njeri ka njëkile gjysëm m..( jo Xhib ) në bark smiley .Thuaje llafin në se  e di nrysh. Përfito sa më shumë nga këto që të them ,se unë nga ty përveç Hiqbythkutinë dhe Futngjalpërvojën nuk kom mësu gjo tjetër . Edhe se "linku zotrie "dhe "Poshtë komunizma " dhe nuk më vjen droje ta Pohoj , tm Xhibolja .

Shoh që edhe e ke vlerësuar deri diku "Kontrollo zemërimin " se nuk shan .psh deri tek O loqe shkon dhe të merakosin O-O të e mia . smiley

Deri më sot je mjaftuar të etiketosh pa provuar asnjëherë të kundërshtosh .Ndërsa unë me sinqeritetin më të madh kam dalluar tek Ty jo vetëm një Lin Biao të vogël por edhe një Individ që sh Enver do dëshëronte ta kishte redaktor . Nuk ka pse të mos i vlerësosh .  Në se kjo të pezmaton unë të rekomandoj ta Kuptosh pa përdorur Nikun Gjëmb për të ma fshirë smiley

Më të Çliruar dhe mos e Mbivlerësoni  veten .Jeni " një Kokrizë rëre në në duart e Fatit " ..tha Çesari . Askush nuk është Poseidoni . 

Fshije Gjëmb .Të ofenuan Xhibin a i qivja udhët "smiley

 

Deri më sot je mjaftuar të etiketosh pa provuar asnjëherë të kundërshtosh 

99% e komenteve te tua jane si ato "vizatimet" tek muret e banjave publike qemoti, e vetmja gje qe mund te besh kur perplasesh me to eshte te mbash hunden e evitosh shikimin sa te dalesh jashte, ne rastin tend sa te parakalosh/scroll poshte komenteve te tua. 

Kudo ka te tille, ne fakt dikush tregonte se edhe ne nje zyre ketej qelloi nje here qe muret e banjes u lyen asisoj,  por mjaftoi nje paralajmerim nga HR qe ne rast perseritje te dickaje te ngjashme do kishte pushim te menjehershem nga puna, e s'nodhi me. Ndryshimi me Peshkun eshte qe s'jane vec "vizatimet" e tua, jane dhe trollat e tjere te cilet kur lodhen se trollezuari vete shofin vizatimet e tua per hapje oreksi e te thone "ngjyroi ngjyrosi muret, ti je unik, ti je vlere, pa ty jeta s'ka kuptim ketu", e ty te duket se je vertet vlere nga keto duartrokitje smiley S'behet qameti po he, ne mungese te kopshtit zologjik ne virtualitet, kush s'duron dot le te blere kundragaz. 

P.S. I kerkoj ndjese publikut qe dola nga fryma konstruktive e toleruese dhe komentova perseri mbi artet e tua abstakte tek muret e Peshkut.

gjibke, nuk ke dollap te marresh vesh Idrisin, ti. edhe kjo shume sinqerisht.

fatmiresisht, ndryshe s'do kisha pike respekti per veten, do me dukej vetja si shoket e Idrizit. 

eh, jo smiley  kto jane pergjigje blogerishte. dmth ia thashe flake per flake filanit. 

s'ke pse merzitesh. ti duhet te jesh ne ndonje shkolle besoj. nqse po, nqse ke bere ndonje lende komunikimi, shikoje kete qe te thashe si nje linje drejtvizore ku informacioni per ty ndalet. s'ka asgje te keqe. per shume kohe psh une nuk e "kapja" dot muziken e xhazit. nejse. kam nje frike se as mua s'po me kupton. por kupto te pakten kete: nuk ta kam me te keq.

Vetem Fatos Nano e kupton Oidrizin, nuk ka bythe njeri tjeter.

 

Robi nderuar heretik nuk kupton me BYTHË . Edhe bën vaki se kushedi çfarë shkolle ke bërë .Jepe atë dreq Përvojë si e fut dijen nga Bytha . Pse na lë në terr aq më tepër ti që bie dhe përkthime e di dhe gjuhë të Huaja smiley

Rub-a-dub-dub,

three men in a tub,

and who do you think they were

dris-ferra, emigranti and roni,

turn them out knaves all three

cfare ke mer zotri qe me permend emrin?

strategji per shpetimin e peshkut

shpetimtari modh ti dmth?

Ti qe nuk di gjuhe tjeter perveçse shqip, kupton me bythe si intelektual, dhe si i nderuar ne moshe kupton me bythen e shok Enver, sepse kjo ishte mundesia e vetme byth e shok Enver, biles edhe sot ne menyre me te sofistikuar me doktorature jane byth e mumifikuar e shok Enver si neodarwiniste.

 

Vare në Mur atë shprehjen e Salierit në fund të Filmit dhe mbi të vur ndonjë fotografi të vetes me nnshkrimin I dedikohet Heretikut dhe të ngjashmëve pordhaman e llafazan me të ! 

" Lavdi mediokërve të gjith Botës ".. . Është dhe me përkthim shqip dhe nuk të mundon të dish gjuhë të Huaj .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kto jane pergjigje blogerishte. dmth ia thashe flake per flake filanit.

Shiko, nuk me ngeli qefi, vec i rashe shkurt teksa po mendoja te pergjigjem apo jo..rezervimi ishte druajtja per te mos e kthyer temen ne ca jam une e ti e idrizi. sa i perket pergjigjes ishte vertet e sinqerte e pa dykuptime...e perfytyrova per nje moment p.sh. te kisha ne tavoline nje qe sillet si Idrizi e kur te tjeret te reagonin negativisht ti thoje "ti s'e kupton dot ate" dhe "eshte shoku im"...me erdhi siklet edhe vetem si ushtrim mendor.

Tani meqe po zgjatem e meqe e permende komunikimin...per te ndenjtur sado pak ne teme, sa i perket nje ambienti publik virtual e komenteve, nga eksperienca ime gjeja qe i prish/qelb ambientet eshte mungesa e respektit dhe etikes minimale te komunikimit (por dhe sulmet ad hominem, paraqitja e pisomlliqeve si argumenta e replika, etj), gjera te cilat ne fakt nuk i vej re tek faqet amerikane qe frekuentoj (jo rregullisht). Ne dukje eshte dicka e vogel e minimale, por esht si semaforet e trafikut kjo etika minimale, ndryshe nuk funksionon qarkullimi. 

Ne rastin tend, ti mu drejtove me gjibke pertej faktit qe ne s'kemi konfidenca te tilla apo qe une mund te jem nje burre ne moshe me i madh se ty, apo qofte me i vogel, apo qofte femije, eshte njesoj shkelje etike, dicka qe mua me vjen veshtire ta bej, edhe virtualisht. Qe ketu ti e ke dhjere (me fal per shprehjen direkte) etiken e komunikimit, aq me teper qe ky gjest i yti s'eshte reagim; une s'mbaj mend te te jem drejtuar ndonjehere ty me emigrantke apo emikrundke a dicka te tille...pra ky gjest i yti eshte inicjim nga ana jote. Cka pason me pas (replika ime) nese behet muhabeti dmth, behet vetem per arsye se une vendosa ta injoroj kete, edhe pse s'me prish pune (se nuk eshte se njihemi e as po zihemi) edhe pse une jam mesuar me keto sjelle te tilla te tuat, e jo vetem, s'bejne me pershtypje, dhe e di qe ti nuk eshte se bere ndonje plan djallezor a ku di une, ashtu je mesuar te sillesh ketu e ashtu te tolerojne...dmth replika kerkonte ta kaperzeja kete gjest tendin, si te hidhesh mbi nje copezes grope qe mos lagesh. 

Do thuash ti po dhe une bej shkelje etike...padyshim, bile jam i sigurt qe i bej jo vetem si reagim te ketyre gjesteve tuaja...nxisim njeri-tjetrin ne keto sjellje vetvetiu pastaj, sic p.sh. fakti qe hedhim plehra rrugeve te Shqiperise por jo SHBA.

ou? une e paskam dhjere? une i kam permend njeqind here bredhat e prizrenit ore e pa ore? une te kam qujatur "enverist" e ku di me se cfare "xhiblleqesh" te tjera? ti permend ndohtin? kur per te lexu nje koment tendin duhet te behesh gati te perballohesh me kushedi c'pornografi gjuhesore te radhes?

loja ka te njejtat rregulla per te gjithe. Idrisit shume gjera do ia falim per shkak te moshes. po shume ketu jane shurdh nga ai vesh. se te ishte ashtu, ky blog do perbehej prej cookie-cutters qe do shkruanin pa perjashtim fjali deftore jo te perbera edhe kalo matane.

jo, xhib, nuk jam ne nje mendje me ty.

Shtjellova nje ilustrim konkret thjesht meqe ti permende komunikimin, e sic thashe nuk jam pa mekate ne ceshtjen e shkeljes se etikes...dmth s'e bera per te thene se jam me i mire se ty ne kete pike, it is besides the point.

Sa i perket reagimeve ndaj Idrizit, ai keto komentet qe i ben ketu i ben ne cdo teme, shpesh me keq; pa iu drejtuar fare te tjeret e pa replikuar me te ai gjuan gjithmone me keto bajgat virtuale kedo qe sheh ne rruge e s'i pelqen menyra si flasen (komentojne)...une shpesh as e lexoj as e replikoj e s'jam i vetmi jam i sigurt; ketu i replikova aq gjate se ne fillim me erdhi keq kur tha "ti s'me kundershton vec me etiketon" e pastaj duke sjelle ne mend komentet e tij vertet mendova se tek ato s'ke c'te replikosh, e i dhashe liri llapes time (ndofta bera gabim) per te shpjeguar ato etiketimet apo kritikat ndaj tij, dmth per te ndenjtur brenda temes. Nje shtyse tjeter (me e vogel per hir te sinqeritetit) ishte per ta ndihmuar ta kuptoje se si i duken komentet e tij shumices nga ne...e kam veshtire ta mendoj se shoket e tij te vertete do ta inkurajonin te fliste keshtu me te tjeret ne jeten reale p.sh....nejse qe mos zgjatemi kot se nuk desha ta bej konkurs se kush ofendon me shume. 

Sa per argumentin qe blogut do t'i binte variteti po te flisnim te gjihe njelloj, ne fakt kjo eshte mese e vertete, por ofendimet e shklejet e vazhdueshme te etikes meqe "brigadieri eshte i yni e na toleron" afermendsh qe s'jane diversitet mendimesh e komunikimi, ato ne fakt jane shpesh arsyeja qe njerez te cilet "mendojne ndryshe nga ne" ose nuk futen te komentojne ketu ose nuk rrine gjate...per te mos thene qe shpesh ka nje fare fushate shtrigash per ti perzene duke i tallur ad hominem etj...gjera te uleta nga te cilat duhet te na vije pak veshtire ti bejme; pavaresisht se jemi ne internet jemi prap njerez e pas cdo nofke--sic pas tones--ka nje njeri/person.

edhe nje dhe e mbylla smiley

komunikimin e kisha strikt ne kuptimin teknik. nje shembull: squarepusher sjell vazhdimisht muzike ketu. une e kam degjuar nja 2-3 here dhe u mbyll ai muhabet. nuk me thone asgje ato qe me mendjen time i quaj "guxhulla". pra ai kanal komunikimi eshte mbyllur per mua. e meta eshte e imja: nuk kam receptoret perkates per ate gje. kjo nuk me ben te ndryshoj asnje lloj mendimi per square-in, si nje xhanan djale/vajze - per te mos harru qe kemi pasur nje here nje komunikim te bukur per stonsat, cka na sjell tek pika tjeter: hapjen e portaleve te mundshme te komunikimit (sa here dhe aty ku ky eshte i mundur).

fatkeqesisht dhe shpesh nuk eshte. s'ke c'ben.

dite te bukur, xhib!  

Nuk kam dyshim emigrant. Edhe tek kritikat e mia me siper ndaj e sqarova qe isha i sigurt qe ne rastin tend nuk perceptova ndonje qellim diabolik a plan djallezor tek ai koment i yti, e po ashtu jam i sigurt qe kjo vlen per shumicen derrmuese tonen (po le nje perjashtim te vogel per ata qe mund te njihen gjetke e kane "agjenda" ndaj njeri-tjetrit) se nuk njihemi e vetvetiu s'ka si te kemi ndonje agjende per ti nxirre jeten njeri-tjetrit; vijme ketu per te lexuar dy gjera e bere dy muhabete, e sipas oreve dhe oreksit, por dhe zakoneve, shpesh i bejme mire e shpesh e prishim dhe i tekalojme normat.

Keto i mora te mireqena e ndaj u ndala vec tek etika e komunikimit se muhabeti prishet po njesoj pa te, edhe pa pasur qellime e agjenda. Ne kete pike diversiteti (antare te rinj) vertet ndihmon, se sic tha Spiritus me lart, duke pasur vite ketu ne jemi bere pordhe e breke dhe e kemi paragjykimin gati per te tjeret, bile shume here na pengon edhe te lexojme tamam se c'tha tjetri; mua p.sh. me ka bere te mos i lexoj tamam sic qene shkruar disa komente (me kujtohen si raste, jo kometet se c'ishin)...ama sjellja jone alla-gladiatoriste shpesh i mban larg te tjeret, e pastaj behet catch 22 situata...castch 22 liber e film i vjeter i lezecem per ata qe s'e kane pare. 

Flm, kalofsh mire edhe ti.

po gishtin n'myth njeri tjetrit, e kalofsh nje fund jave te bukur (duke nis nga sot e marte).

 

ju vune njehere njerit qe perkthente dhe e perzune ne fakt. po mendoj se ata do iknin edhe pa i perzene.

te gjithe do ikim kur te na dale diçka me interesante. 

E mbivlerëson shumë Veten Xhibole dhe përveç Lumit e Llumit të fjalëve , të gjitha i ke Mashtrime kalamajsh . Ky Blog nuk filloi SOT !

Ti je e para që e fute këtë Gjuhë me kapter komunist .Tu duk e lehtë si Komenti i të Tredhurit që e le për të ofenduar Idrizin " ti se meriton të të bësh as shurrën "  etj deri në sharje nga familja . Ti je nga ë parat që e shndrrove në Hale PPU me gjuhën e përçmimit a thu se ishe Gropa  e Olim..bisë !

Përveç Hipokrit e një skarcitet Intelektual , llafazan i pabukë , në çdo rresht je munduar të Përmjerësh çdo koment pa hyrë asnjëherë në bisedë konkrete përveç Pordhëve fjalformuesengjitsezamkore smiley dhe Pampersave të pafund të linqeve a thu se ka nevojë njeri ta ndriçosh ti ?

Ti dhe gjith kallëpi JOT do ta Pish SHURRËN , si ksanthi detin , para se të provosh që gishtat nuk do ti "thyesh " në tastierë , por do ti operojmë për të nxjerr damarin e seksit . Dhe mundësisht në gishtin e Mesit që kur je vetëm ja bën vetes mbi Kokë kur shihesh në pasqyrë . Dhe me këto personale nuk ke pse përfshin Blogun e të tjerë .

Je e vetmja që përballesh me fshesaxhi Mbrapa pa ta mbajtë Suma me bë drejtpërsëdrejti një bisedë Konkrete .Leri dëngëlat me barashkundje se nuk është Politikë këtu ! Me atë gjuhë që spekulon me emigrantin vazhdo me mua të të provoj që jo veteëm je e pështirë por një plagjiate shkollareske me nivel  gjimnazi .Ti vlen vetëm për Dosier -in !

 

 

8. Të gjitha të drejtat e idesë janë të rezervuara. 

Po pse kaq shume egoizem o zoteri???

Hapju Partise, sic tha dhe shoku Shefqet Peci!!!!

Mos e boni drejtoresh kopshti ne Dukagjin edhe kete smileysmiley

smileysmiley

Edi Rama, o yll epoke

rreze drite a vepra jote 

Epike!

kogja mallnjys komenti i t'padiplomumit

 komenteve te tua jane si ato "vizatimet" tek muret e banjave publike...smiley

Edhe kjo vërteton që zotrote dhe shumë të tjerë etiketon .Deri tani unë e kam thënë me nënkuptim dhe ti Je e vetmja që e kupton se

Në barkun e çdo Individi , ( më të mirit në Botë ) ka një Kile gjysëm Mut ose Xhib ..

Ky quhet etiketim Xhibole . Nuk shtjellon smiley komentin  më poshtë Gjithsesi të jam mirnjohës që shpesh më bën të ngazëllehem kur të lexoj . Me ram po llaf sa lexoj Xhibi  nuk më  ngrefet Hunda e të më Dridhen buzët smiley siç i ndodh shumë vetëve !

Pak më shumë repsekt nga ty dhe kushdo tjetër që përdor halenë . Ja një shembull për ta kapërcyer vetveten dhe të ndihesh krenar Si punë vargu Pushkino - Majkaovskian me që edhe i nderuari Here Tak Tuk Tik kishte dëshpërim për njohjet Poetike të mijat !

Emri Xhib shkëlqen në dhomën e errët të Mutrave

Dhe ke aq kulturë ta kuptosh se ti merresh si simbol edhe për të tjerë Megallomanë në tërësi . Gjithsesi thuaj Gjëmbit të mos ma fshijë smiley

Pa Gjib do ishim si në pus mejtimesh . Rrofsh që na ndriçon e shkëlqen !

strategjia me e mire do ishte qe te gjithe anetaret te pershtateshin sa me shpejt te jete e mundur me sitemin e mesiperm/meposhtem binar te komunikimt qe perdoret me aq elokuence dhe lehtesi nga vlera.... 

o i o i o i o i o iiii oiiiii oi oi oiiiiiiiiiiii oi oi oi oi oi  o i......

Po poetin që të beheni tre , ku e keni 

pyet Idrisi.

Sa peshq ka qe e nokin kte, pse e ka thene keshtu? smiley 

po e ka goja ke veshi, aspirina treshi, sa peshq te nokur e kapin kete?

 

Nuk kane lexuar Biblen ata qe nuk kuptojne gjuhen alegorike, plot kolorit dhe urtesi popullore te Idrisit. 

 vetem dy zanore mjaftojne me perkthy biblen... o dhe i, edhe pergjigja ne referendumin e levendeve vetem keto dy zanore permbante

Unë nuk jam Objekti . Objekti është shoqja Xhibole herë dhjetë Niqe baraz shumë shokë që ofenohen smiley Dhe të vjen mender të Pjerdhësh kur lexon " edhe anëtarët e tjerë "

E ka shndruar PPU si kupolë qëndre zjarri me roje Heretikun me Mitraloza mbushur , gati për zjarr e fshesa Gjëmbeçësh , po nuk u pëlqeu se ofenohen , pavarsisht se i lashti ka thënë

O Gjëmb .ktheje në trupin tënd .Të dhëmb siç më dhëmb .

Përderisa kjo kategori  të TREDHURISH Mendorë , Megallomanë e eksperiencëqirës të vetes nuk do dalin Publikisht me FALJE për të gjithë membërit , do ta pinë shurrën dhe po nuk u shijoi do hanë dhe Xhibin ose të ngjashëm nga kanadaja smiley..tër tër tër tëri në fund nuk është dekompozuar deri atje .

Duhet ta kuptojnë njëherë e mirë Shqipen pavarësisht se janë të Çqyer në gjuhë të tjera

Ka pa thanë halla Drane / mo e cyt grethin me Krande / se asht për të zezën tane .

Bythecër ose Bythka , që fshihen pas  fjalës së  Madhe ....Bythë , e dunë të përfshijnë gjith Blogun.

PPU flitet Shqip ! Të isha unë admin asnjë rresht nuk do lejja në asnjë Gjuhë tjetër !

Filloje me te nderuarin Emo dhe companjeros qe aq shume e do gluhen shqipe sa gjysmen e frazave i ka ne anglisht.

ngeli Din Hyka me isenshllin e dyte ne dore.

 

Emigranto, me vjen keq qe humbe pike ne syte e mij. Me the dje qe do e shifje ate projekt-idene time dhe asnje fjale sot. Une bera perpjekjen time dhe i solla ketu tek Peshku ato ide-projekte, tek tema e TAP-it, ndejten 24 ore aty, tani i hoqen adminet, (e drejta e tyre) , dhe me vjen keq qe nuk dhe nje mendim per ato zona qe i ke shkelur vete me pellembe, nderkoh qe une nuk i kam shkelur. 

Pjero, do beni recension per VQ?

Zoti Din Hyka të mos fusë Pyka ...smiley

Filloje me veten dhe çarmatosu . Emigranti Komenton , nuk përçmon pavarësisht nivelit të pëlqimit apo mospëlqimit . Ti dhe Xhibolja përveç që shisni Pordhë kur vini me "se frongishtja zotrie ..se anglishtja zotrie ..po ja përmndni dhe tjetrit "ti s di gjuhë të huaja zotrie " Lexoje mirë vjershën e Gomarit që ngarkohet me libra .  .Unë nuk jam kategoria Jote dhe e Xhiboles apo lloj lloj handikapatësh mendorë e te Tredhur të përçmoj Njerëz

Unë tallem dhe do vazhdoj ta bëj në SHQIP me Megallomanët e Pordhamanët që i kanë mush mëndjen vetes se janë në Konkurencë me Xhibolen e tufën e saj ...

Përse të jetë vetëm ajo sinonim i një kile gjysëm në bark të Individit.

Mos u bën xheloz . Një hap të ndan . Shyqyr që flet me kartona që si merr vesh vetë e as njeri  pse i bie , ose i kuptojnë ata  nga kanadaja  gojë hapur " ku e gjete o burrë "smiley

Emigrantit i lumte palla per at pune, se ju ve te gjitheve ne palle, tall koqet me ju te gjithe, e njekohesisht tere blogu i ben propagende shkrimtarit te modh mer jau humanist qe do vazhdoje vepren e Kadarese.

 

Ska gje me kot se mediokriteti i nderlikuar.
Ora eshte 4-6+3+5-3% pa 8%93-558+5

Cdo pune kerkon dike qe ta beje. Edhe automatizimi kerkon njerez per te ndertuar aparaturat, per t'i ndezur, fikur e mirembajtur. PPU-se iu rrit permasa prej politikes kryesisht partiake (ose me sakte anti-PD, qe eshte motiv i dobet dhe qasje miope) dhe ne ate qorrsokak masivizimi ka mbetur e rrezik do te mbese, ne mos nderrofte administrim dhe rrjedhimisht anetaresi. "Rreziku islamik" per shembull eshte nje motivim tranzitor, per te mbushur boshllekun qe na la zbythja e Berishes. Pertej motiveve te nomenklatures (qe Mirazhi do edhe t'i shtoje pushtetin) sot per sot kjo eshte nje shtepi e mbushur me rraqe, ku vizitori kerkon cikerrima - edhe me ndonje shprese te fshehte femije per xhevahire - dhe le ndonje cikerrime te veten. Mirembajtesit shkarkojne karroca me sende te gjetura pa mund ne rruget e shtypit shqiptar, qe mund te quheshin po aq kollaj gjirize. Nuk dua te dekurajoj kend, perkundrazi.

Ejvallah per X-Ray, sidomos per ata qe s'kane ishuranca, jo vetem tek 

"Rreziku islamik" per shembull eshte nje motivim tranzitor, per te mbushur boshllekun qe na la zbythja e Berishes

por dhe ato pershkrimet me sende te (dot mos) gjetura. Din Hyka p.sh. ka marre elektrik dore dhe germon ne arkiva, me kujtoi veten kur kisha marre nje avaz te tille ketu per ca kohe...Heretiku pas sharjeve (kete here fatmiresisht shume prej tyre s'jane per refleks) me shkriu me ate punen e isenshellit nr 2, per ata qe jane ne moshe ta dine c'eshte.

Nuk dua te dekurajoj kend, perkundrazi.

I bie qe te vullnetarizohesh(eni) kur t'i hape portat Peshku, qe te mos meret perkundrazi-ja perkundrarisht smiley

Per ate pune nuk e kemi problem fare te behemi te djathte, sepse ne na dhemb zemra per Shqiperine, politikat vene e vine

O i oo iTikui okardiologo, oneve o ii na dhemb oiiii zemra per o o o mirekupimo, dakordesio i, ii, dmtho ikonfirmim i se nuko jemio ifillikat ne io io kete ibote. Pastaj kur marrim konfirmimin masakrojme kalin me gjithe lume. Ooooiiiiii!

Tani je tamom tropi, biles edhe graffitare e shkolles ngambrapamoderne oidriziane, se me ate komentin e pare ke dale nga natyra jote.

 

Gjithashtu uroj qe te kesh miresine te mos merresh me me gjera te tilla si natyra apo tamomi im. Nuk kam asnje interes per diskutime te tilla. Hajt mo te kishe bere ndonje vjershe a karikature ku te thuproheshin nepermjet metaforizimit tim veset e shoqerise (okinostudio) po keshtu thate fare, pa pike mezeje, nuk jemi as shoke, nuk eshte as vendi.

oi oi

 

Eh moj moter, pse te harxhosh kot $ per psikolog, te ndihmojne shoket ketu falas - madje pa ju kerkuar fare. Te zberthejne, te tregojne si je, cfare tipi e natyre je. Madje te tregojne dhe gjera per vete qe as ti s'i dije ende smiley

oqi oqi

 

Non' e zeze sa keq qekan punet, s'e paskena dit! smiley

Une, po t'm'pytshin, kisha me dhone dy propozime per adminat:

1. Hiqni opsionin e pergjigjes, se ajo e fillon sherrin dhe zihen robt si gra te kqija, kush o mo pickedhija dhe kush e tjerr mo bukur llafin. Kjo normalish iken me moshe edhe per gagarelin me te madh, po nganjehere ka rob qe as mosha as kacia nuk i bon gjo. smiley

2. Shkurtoni komentet. Nji paragraf, hajde dy. 5-6 fjali mjafton robi me fol mendjen e vet. 

 

Oi oi me qarje e shkulje leshrash , ka qenë simboli që futën PD-hi dhe të barazundurit kur u hedorazi Berisha  smiley.. Mos u sëkëlldisni shumë Kujt i ha le ta mbajë.

ja psh një Pjeksi në Denver , furxhi me i llaf , nuk ja mbante të Bënte kek me rastin e Martesës së GAY ..sepse Ligji dhe Religjoni nuk e lejonte këtë bixines smiley

Oi Oi smiley me çkulje leshi .Vetëm Vlonjatët e Korçarët e kanë si shprehje gjysëm të çdryrë ose të çkordhur...Gjysma gjysma bëhet e Plota ..kanë dash me thënë pa thënë asgjë ! 

io io

Hm.,

prisja prej komenteve ca më shumë konstruktivitet, më shumë dëshirë për të ndryshuar diçka për mirë, porse edhe këtu pasqyrohet gjendja topitëse që kapllon shoqërinë shqiptare prej vitesh dhe nuk na lë (nuk e le vendin) të bëjmë (të bëjë) përpara.

Ashtu si edhe në Mëmëdhe, në realitet pra, tek kjo faqe, në virtualitet, vihen re këto qëndrime, për fat të keq më së shumti asgjëthënëse dhe të tepërta.

1.

Kjo faqe (nënkupto: ky vend) nuk bohet mo.

Ngrihet pyetja: nëse është vërtet ashtu, atëherë pse e shkruan këtë dhe, për më tepër, pse nuk largohesh që këtu? Nëse në realitet njerëzit marrin ende rrugët e botës, është goxha më e thjeshtë të klikosh tutje, në të tjera vende.

Përgjigja është e thjeshtë: peshku, në mungesë të faqeve të tjera cilësore (heqim këtu PTF, por që ka tjetër diversitet e norma) vazhdon të mbetet i vetmi log shqiptar, ku mund të shpresosh të hasësh ndopak qytetari; jo më në masë, si dikur, por sidoqoftë, më mirë se gjëkund tjetër.

2.

Për dikë që mëton të shkruajë - pavarësisht cilësisë - ku po llogaris veten dhe emigrantin, meqë publikojmë më shpesh këtu dhe prej kohësh, ky është i vetmi vend në blogosferën shqiptare ku mund të shpresosh ende  - ndonëse gjithnjë e më pak - të lexohesh siç duhet.

Ndaj është për ardhur keq kur mundi i tjetrit (nuk më lejohet të flas për vete), në këtë rast i emigrantit, interpretohet nga nihilistë radikalë si ca komentues më sipër, së prapthi, madje edhe me tallje që bëjnë të qeshë vetëm atë vetë, komentuesin pra.

Zotërisë i bëjmë me dije se libri i atij që ti po mëton të tallesh u diskutua vitin që shkoi seriozisht për çmimin kombëtar të letërsisë e nuk mbeti puna të gjykohet nga tipa pa kontribut si ti dhe shyqyr që është kështu.

Është e tepërt të të siguroj këtu se nuk jam asfare "grup" me zotërinë në fjalë, mirëpo ti nuk do e besoje këtë a priori, ndaj po e lë këtu.

3.

Vetë komentet më sipër e tregojnë hapur plagën në të cilën po kërkoja të vija gishtin me shkrimin tim. Ç'më hyn në punë mua mbarëvajtja e peshkut? - do të pyesë dikush. Çështje nostalgjie, u bënë disa vite që kam marrë pjesë këtu si në një kafene që e kemi për zemër e natyrisht që nuk më vjen mirë kur zaptohet nga azapë.

4.

Fenomeni gallatë (nënkupto: viti 97): rrafshimi i çdo vlere, qoftë kjo edhe virtuale e jo medoemos e qenësishme.

5.

Mund të vazhdoja më gjatë, mirëpo e parandiej shitstormin, që s'do të vonojë.

Tung!

 

Urime Mirazh per librin e ri, po te tjerat ne pith te semes si gjithnje vafshin, qellimi i Krijimt eshte shkrimtari Adrian Gunga dhe femen qe bejne af e of rreth tij ne shkretetiren e nihilizmit.

Ti qeke koqe fare or derzi, nuk kupton as kaq se kush po prish vertet Peshkun dhe boten.

Jo vetem koqe, por edhe diçka tjeter, sepse edhe nuk do te komunikosh, edhe me fut ne liste te programit te Peshkut, ben edhe profecira me Oidriz, shkruan gjysmen e programit te ri duke u marre me çfar them une, e kur te pergjigjem, ti nuk do te komunikosh.

Do me rregullu peshkun ti me teori komunikimi. Ti nuk kontrollon dot veten, sepse nje poet i madh nuk duhet te kontrolloje veten, perkundrazi duhet te çorodise veten qe te krijoje, sipas formules se Rembose.

Mu m'ka mbet e masturbumja, sepse femrat dhe famen i keni marre te gjitha ju, poetet.

 

Mirazh, sa do mbyllja kompjutrin,  me vjen mire qe shprehesh hapur, por me duhet te te kujtoj se; njerzit e mençur dhe me horizont  mirren me idet, me projektet, me gjerat e medhaja, ndersa njersit e mesem  mirren me ngjarjet, me fenomenin, me sendin/produktin, ndersa njerzit e vegjel  mirren me njeri-tjetrin, si ky debati qe shohim ketu tek kjo teme ndermjet dy "figurave" te Peshkut, figura qe vuajne nga egoizmi, nga ndjenja e madheshtise, etj. Turp per ty, dhe turp per ata te dy "figurat", qe harxhoni kohen kot, ne vend qe te mirreshit me ide-projektet e infrastruktures shqiptare.  

Mirazh i dashur, duhet ta kuptosh, se Peshku nuk perbehet nga Emigranti dhe Heretiku, keta jane pjeseza te Peshkut, dhe debati ndermjet tyre eshte thjesht shfryrje emocionesh, cmire, dhe nuk ngre peshe ketu, mirpo kete gje ata te dy nuk e kuptojne, se i ka mbytur egoizmi, gara per tu dukur. Ti , nuk e kuptoj seç ke me kete debat pafryte. A ke mundesi te japesh nje argument, nje ide,  nuk ke mundesi, rri, rri mos fol. Meshoi shqetesimit te mungeses se kultures qe vihet re ngahier tek Peshku. Nese ke argumente, analiza, silli shkurtimisht, siç i sjell une dhe te tjere.  Tek tema e TAP- solla 3 faqe me ide-projekte per infrastrukturen shqiptare, mirpo asnjeri nuk foli, gje qe tregon per nje shterpesi mendimesh, dhe mbi te gjitha, Emigranti qe e njeh Shqiperine me mire se ne, u meçef, u struk, pena e arte siç e quaj une, u dhje. Nuk dha asnje mendim, megjithse premtoi.  Tani mbi ke bie turpi? 

Ju falemnderit i nderuar Pjer për sqarimin. Nuk më mbetet tjetër veçse t'ju jap të drejtë. Do i kem parasysh sugjerimet tuaja e ja, nuk do të shfryj më emocione këtej e tutje.

Përshëndetje miqësore kah Belgjika!

Pjeter, po me kamarjeret bythdrrrase te atdheut kush merret?

Sigurisht edhe me qoftet!

 

Nga qendrimi i fisem i Pjerit i cili edhe kur e provokojne nuk e humb qetesine , nuk e ul  nivelin e komunikimit kemi te gjithe c'te mesojme.duket se eshte prere prej stofi te njeriut te madh.

Motivi yt, Mirazh, eshte i ndryshem nga ai i te tjereve, madje duket goxha serioz, keshtu qe edhe perpjekjet e tua per ndryshim i bie te jene proporcionalisht te medha dhe serioze. Te vegjlit le te jene te vegjel pa kaluar procesin e veshtire te kualifikimit si nihiliste. Nuk po bej humor, as ironi. Uroj qe te te mbaje angazhimi dhe te arrish vertet dicka.

.

 

PPU ka dhe çaste gazmore të cilësisë së lartë . Pavarësisht seriozitetit të prurjes  , Vjen i nderuari Heretik e ndonjë me sigla ha ha me dorë nën mjekër smiley ,e duket sikur përsërisin skeçin e " E ëma e zeqos majë Thanës "  si biseda e atyre zoçkave në dritare

"E morët vesh . Heretiku po ankohet pse Emigranti nuk i Jep  hellin "... Dhe pastaj dihen pasojat . që shumë sholokë e shoqe të revoltuar për humbjen e Vlerave dhe Hierakisë do ndjekin shembullin e Xhiboles , do hypin në thanë duke kënduar himnin e vlerë Histerik  

ta marrë vesh gjith Bota mbarë /se unë mbas sodjet nuk jam ma peshkarë  smiley

 

Si eshte ajo storja me Nastradin efenine, mbasi u ngop me qershi i boni cicin kaciles qe kishte met. Masanej i haheshin prap qershiza, e filloi, kjo s'eshte lag, edhe kjo tjera s'eshte lag, gjersa i qiti funin. Po te pakten ai s'iu qa njeriu.

He, si u la?

Me komë përpjetë ...Po jo hang over smiley

Si tha ai ...ne po ja bëjmë ..., jo mo Greçkave  që si kena gjo smiley

smiley E po meshtilljani atehere.

Shume seriozisht e keni mor ket ceshtje shoke te njesitit guerril. Nuk osht Plenumi i KQ, osht nji blog i rendomte as me i mire as me i keq se qindra rreth e rrotull. BLOG ( Bjeri Legenit Ose Govates). Kur ke kohe dhe takat, futu,bo i dore muhabet ose gallate sipas oreksit dhe nga syte komet. Jon ene ca qe e kane menyre jetese si puna frymemarrjes, po per ato mos u merakosni se ata do e gjejne menyren me iu bo dynjose havale  dhe pa kete blog. Osht ne funksion ligji i seleksionimit : Peshku do shpetohet po qe se ia vlen te shpetohet . Strategji bote vetem Helmut Shoeni po ene atij ia morem barazimin ne Tirone. This is my story and I'm sticking to it. 

 "Good judgment comes from experience and that comes from bad judgments ".

Perkthimi sipas kerkesave te degjusve ( per disa qe e kon zet gjuhen angleze) You know who you are ( fjalet mrapc) ... ajo osht si shpirt smiley

Emigranti .... u dhje...   wow .  Autori i V....Q...po merret me detaje smiley

Mendoj , nuk Ju takon Ju i nderuar Pjer të zbrisni në nivelin Lokal ku ka mjaft për të thënë në Nivel Kombëtar apo Ndërkombëtar ! na fal po Ju  jeni shumë më i Vjerë në ato fusha se sa të përcaktoni kush mender ...dhjet ...tek PPU në prurjet e rekomandimet tuaja .

Ju lutemi një sqarim ..

 

 

ku strategjia?

smiley

 

E perdhunoi zhaku me gjithe patente.

Emigranti qe e njeh Shqiperine me mire se ne, u meçef, u struk, pena e arte siç e quaj une, u dhje. Nuk dha asnje mendim, megjithse premtoi.  Tani mbi ke bie turpi? 

E rende!!!

Shume e rende!

Jashtezakonisht shume e rende!

Adminet duhe te ndermarin masa disiplinore kundrejt Pjerit!!!

Nuk mund te vazhdohet me keshtu! 

Ktu jane bo gjithe me fiksime madheshtie mer burre. Per cdo muhabet qe hapet do dali patjeter njoni qe do thote "e kisha thone une kete qe 10 vjet me perpara" ose nje tjeter qe thote "hapni blloqet dhe mani shenim tani se cfare do ndodhi". Kam nje parandjenje (nxirr bllokun) qe mas 100 vjetesh, komentet e Peshkut do botohen ne buklete te vegjel si Profecite e Nostradamusit.

PF duket qe nuk e ke prek me dore librin Vizione te Qarta! Po ta kishe prek me dore do ta dije qe komentet e peshkut jan ollredi printu. Maj men qe te seksioni i komenteve, autori i librit kish perzgjedh dhe disa prej komenteve te tuja. Do thush ti me cte drejte e ka bo autori ket gje! Ket nuk e di!  

E tmerrshme. Ishalla nuk behet bestseller dhe ketej nga Kanadaja, se na mori lumi.

Nuk e di a e lexove por grava te kish permen per keq ne nji koment me lart. 

Ashtu ka ca probleme Grava per momentin, po me mire do bohet. Pastaj edhe mosha bo te veten.

Komente ka printu jo ms. Komentet jan publike.

Pieri do lexohet ene mas 300 vjetesh.Jan VQ ato plako.i vetmi difekt qe ka osht ai i perjashtimit te mases nga diskutimi ene piketimi; ti do komentosh ene bo prov mos komento,,je i dhjere. Thash nji po m'dolen dy difekte. Pieri mo,il grande Pierino.

Te gjitha forumet, blogjet, fillojne me ritem, dedikim, pasion. Kalojne vitet, njerezit e humbasin interesin, lodhen. Behet rutine. Sic do gje ne jete. Leviz, move on. Gjerat asnjehere nuk mbesin sic ishin. Ndryshojne me kalimin kohes. Ca martohen, ca shumohen, ca dalin ne pension dhe lista vazhdon. Po e pare ne syrin positive peshku nuku eshte aq ne gjendje kritike. Eshte vere o shoke. Do vij dimri, prape ketu do mbidheni. Ska nevoje per strategji! Qashtu, shume humid sot. Na u mor fryma. lol

Keshtu mendoj dhe une, qe interesi per te komentuar, te pakten ne disa tema te caktuara, eshte zbehur dhe kjo eshte e natyrshme.

Nje pyetje naive kisha une: pse kane mbetur vetem 3 pika nga sygjerimi i postimit?

s' e aprovoi merkeli. 

Dear christians ! 

Stop using the abbreviation " LOL". It stands for Lucifer Our Lord .Satanists end their prayers by saying Lucifer Our Lord, in short LOL. Every time you type LOL, you are endorsing Satan. Do not use LOL ever again. Keep Satan out of your life. 

More vesh llastice ? Se ti e ke laj,thaj vish ate kadosh lol ... 

Lol

u nis per t qethur e doli me lesh.apo e kunderta, si thuhet se kohe tjeter kjo.

Ajo thuhet : Shif rrushi kumllen dhe piqet dardha n'moj te thones .

lol smiley

Spiritus, dhe ty t'ka ardh koha e skadences. Shume kohe ke ketu!

Sa eshte afati qendrimit kshu? fillun spastrimet e smiley

Po ti nga e di? (lolsmiley)

Po e ka te stampume. Qe ne 2008. Boll mo u be 7 vjet e ca. lol

lol

Pse i beso ti asaj stampes, jane dukumentat e kohes se Saliut.

Nejse, sikur gjer me 10 vjet eshte moda. I pata dal borxhit ... mos rafsh ne doren tate dmth. e car lol-i se.smiley

me u be admine kjo vetem shkaba mbetet ketu smiley

he mer se do me bo te forten, po s'besoj te jete aq zemergur, si puna e Merkel dmthsmiley

e bute, e forte..nuk kemi te dhena.por pushteti te prish, kjo dihet smiley

une anoj nga e buta (sikur vec per gjithe ato lol), them qe e ka nga inoti i shefes se vet ke puna. Nejse ke nje rrethane goxha lehtesuse edhe po hypi ne karrike, do t'i quhet konflikt interesi se te ka kercenu qe tashtismiley

Spiritus is eternal moza.

Ca thu mer. Lu parja modhe per te dale lesh, po brisku thuj eshte i lire.

Sa shume qenkerkshim ankuar, pyetur, sugjeruar per te peshkmiren e perpeshkbashket, si p.sh. n'renditje kronologjike te ketyre qe dolen ne mungese te grepit arkeologjik te Din Hykes:  

- Prill 2007 

- Maj 2008 

- Janar 2009 

- Shkurt 2009 

- Prill 2009 

- Gusht 2009 

- Janar 2010 

- Janar 2011 

- Mars 2012 

- Maj 2012 

- Qershor 2012 

- Korrik 2012 

- Korrik 2015 

Ama paskeshim pasur plot gjera, p.sh. televizor me ngjyra, abuzuesa, shume peshq te ikur e mos kthyer, divan shajaku q'e kish zili Shijaku, podkast, abuzuska, peshq qe nderruan nofkat, sallon leximi, aspirata botimi, mysafire te paperdorur, anketa peshk-frekuentuese, te dhena mbi te dhenat, anketa prezantuese, etj.

Edhe ne kete teme dhame plot sugjerime, pa e ditur e pavaresisht se ideja fillestare paskesh qene per nje fare peshk-tufezimi dele-letrar (di gje njeri si te shikosh videot e AQSHF pa u regjistruar?) ose sic tha Trop, per qellime "proporcionalisht te medha dhe serioze". 

Me nje llaf, pervec faktit qe 2009 paska qene vit prodhimtar per kesi gjerash, ka nje shishe vere te 2009-es nga Pjeri ai qe sjell temat e tjera te kesaj natyre, shishe + meze ai qe sjell ndonje nofke te arratisur. 

10*

Si do ishte nje blog/forum shqiptar publik, dmth me pjesmarrje relativisht te konsiderueshme komentuesish, sikur te ishit juve aritekti ose enderrimtari

Mbase dikush/disa qe i vjen dorjesh nga ana teknike mund te organizoje dicka te re...nese ka nje fare cilesie nuk besoj se do ishte problem dhenia e donacioneve financiare nga disa prej frekuentuesve, sic tek PTF, per te kompensuar kohen e atyre qe e mirembajne. 

P.S. Pervec Peshkut dhe PTF, cilat blogje/forume shqiptare frekuentoni, ndac rregullisht ndac here pas here? 

Nje ide.

Te kete nje mundesi kerkese kur te hapet nje teme qe te diskutohet me seriozitet dhe ne menyre profesionale. Krahas temes te dale dhe lajmerimi. Psh "ndalohen komentet jo konstruktive" "kerkohet seriozitet dhe njohuri rreth temes ne komente" apo dicka e tille.
Pra te eliminohet tallja troll-et devijimi nga thelbi i bisedes zenkat mes komentuesve komentet kur nuk ke njohuri te mjaftueshme etj. Ne keto tema ne rast se nuk ju permbahesh kerkesave te mesiperme te fshihet komenti, te hiqet mundesia per te komentuar me te ajo teme ndoshta dhe te marresh pezullim llogarie. Jo perjashtim por pamundesi per te komentuar per nje kohe te caktuar ne te gjitha temat e ketij lloji dhe si denim me i ashper ne rast fyerjes psh te mos komentosh dot ne asnje teme ne blog. Te lajmerohet me mesazh per kete qe mos te hape llogari tjeter por te prese sa te kaloje koha e pezullimit. Kohezgjatja e heqjes se mundesise per te komentuar te varioje ne baze te sasise se shkeljeve te rregullave.

Kjo me duket nje menyre efikase per nr e moderatoreve sepse nuk kerkon shume te tille duke qene se nuk do jene te gjithe temat qe do e kerkojne nje gje te tille.

Keshtu te gjithe ndahen te kenaqur. Askush nuk censurohet dhe akademiket e intelektualet shkrimtaret etj mund te kene hapesiren e tyre te debatit.

Kështu si llogjet që prezantohesh ti duhet që pas çdo Komenti të marrësh mesazh ..Kalama je i pezulluar .

Ju jeni me tërë mënd të fandaksur akademiket e intelektualet  ... etj (dmth kalamajt e pallatit smiley mund te kene hapesiren e tyre te debatit .

Me të vertetë një brez i çekilibruar me dashuri të tejskajshme për egocentrizmin ,  me akademikë  PPU Ti je aq rrot mulliri sa të duhet të ta përsërisësh NJËMIJËHERË që intelktual janë edhe robaqepset për të kuptuar çfarë është nj[ë Intelktual . Fatkeqësi që vijnë këto prurje për shirës lëme !

Po kush je ti ose Ai admin që ka njësinë Matse të përmbajtjes komentit si Intelktual ? Kush i çmoj Intelektualë ose Akademikë ? Lefti me Gjëmbin ?  

Sikur të të thoja sinqerisht , që nuk ka FYERJE më të madhe tek PPU se sa të lexosh një koment nën Nikun Edison ? Dmth ta banalizosh një Blog në nivelin e ndërhyrjeve tuaja prej adoleshenti të papjekur , tralala e ding -dong dhe atij me rapadam dapa dapa dipi dopa .

Membër si ty u takon vetëm një rresht . Flm që më jepni mundësi të marr pjesë !

Ti ke frik nga kjo se sillesh si kalama per vete. smiley

Unë kurrë nuk do përjashtoja njeri . Ca më pak kalamaqër si ty që të bëjnë të korigjosh veteveten të mos bësh trlala zura një galë . allahu ekber ..rofsh o sh Enver ..dang ding dond ..e hypa në avion smiley

Ti je sherbet i kalamjve që knë ardhur këtu e që fshinin hundët me mëngë por edhe si psqyrë për të rritur që nuk thonë asgjë përveç " se linku zotrie " smiley e sidomos ata që flasin shkurt " me të çpue or tie ".

Jo perjashtim o idriso por thjesht heqje mundesie te komentosh ne nje teme te cilen autori ka kerkuar te trajtohet me seriozitet dhe profesionalizem. Dhe ky pezullim jo menparagjykim por duke u bazuar ne komentin e bere.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).