Tashmë holli protokollar i Kryeministrisë është hapur edhe për publikun. Aty është ngritur një qendër arti dhe bibliotekë. Mes gjërave që mund të shohin vizitorët aty ka edhe video-projektime të ish- udhëheqësve komunistë e deri tek arkiva personale e librave e Ardian Klosit. Vetë kryeministri Edi Rama ka postuar një foto-reportazh se si ka ndryshuar kati i parë i kryeministrisë. “Nga një botë në tjetrën në katin e parë të godinës së kryeministrisë,” shkruan Rama.

Albumi i plotë

86 Komente

Kafshet e kishin kthyer kryeministrine ne nje shpelle te cikllopit sali dhe si cdo gja e xanun mbrohet me gjak. Ti hysh tjetrit ne shpell eshte njesoj sikur ta perdhunosh - koncept shpellaresh. Po shyqyr thuj qe zoti na pa kesaj radhe. 

Flm per fotot Juta.

Faleminderit, zoti Rama.

Dikush ketu, tek faqja jone Peshku pa Uje, tha se e perdornit kryeministrine si shtepi personale, duke cituar zonjen Topalli.

Na falni per cdo gabim te kesaj natyre. Mos na gjykoni keq.

Kjo faqe ne thelb, e vlereson Rilindjen dhe koalicionin e Madh.

Po pse more zoteri, edhe qeni me shpirt eshte, c'te keqe ka.

Kreu i PD i tha ndihes sekretari te shtetit Amerikan se “Pati blerje masive të votës, pati presion mbi votuesit, mbi administratën, mbi institucionet zgjedhore, mbi opozitën, mbi aktivistët. Pati përfshirje masive të kontigjenteve kriminale dhe krimit të organizuar dhe krimit ordiner si dhe kandidim të personave me rekorde kriminale pavarësisht se komuniteti ndërkombëtar në tërësi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës në veçanti kërkuan tërheqjen e tyre, siç ishte rasti i Elvis Roshit dhe Artur Bushit në zgjedhjet që sapo lamë pas”.

mbahu neno mos ki frike

se i ke djemte ne amerike 

pirdh o pirdh, pirdh se lirohesh!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Fatos Hoxha është përballur me sulme në rrjetet sociale pas kritikave të shprehura për dy drejtuesit kryesorë të PD-së, Sali Berisha dhe Lulzim Basha.

Hoxha shprehet se PD në dy vite në opozitë nuk ka bërë politikë por është marrë vetëm me “hallet e familjes”.

 Të dashur Miq, Këto ditë “grupi i gatshëm” i Ustait ka pasur reagime të organizuara kundër meje në mediat sociale. Siç ua kërkon taktika profesionale, reagimet kanë qenë kundër individit dhe jo kundër ideve apo pikëpamjeve të shprehura për debat. Për shkak se bëhet fjalë për shpifje dhe thashetheme. unë nuk pranoj të merrem me to, por më duhet të reagoj kundër qëllimit që ato ndjekin. Shpifësit profesionistë duan që vëmendja e demokratëve të largohet nga përmbajtja e kritikave të mia e të shumë kolegëve të tjerë, të largohet nga halli i vërtetë i PD-së dhe të përqendrohet tek halli i vërtetë i Sali Berishës dhe i pengmarrësve të tij. Unë iu ftoj t’i administroni si t’ju vijë më mbarë shpifjet dhe thashethemet që dëgjoni apo lexoni poshtë e lart, por ju lutem shumë mos u shpërqendroni dhe mos i harroni disa të vërteta që mesa duket po i dhembin fort Ustait:

1. PD-në e kanë marrë peng dhe po e përdorin për interesa të ndyra private dhe familjare. Këtë nuk e them unë, por e thonë të gjithë demokratët, përkrahësit dhe dashamirët që në këto zgjedhje vendosën të rrijnë larg votimit, të mos na votojnë ose të votojnë kundërshtarin (të provuar me shifra së paku 140 mijë zgjedhës).

2. PD në këto dy vjet nuk ka prodhuar politika, nuk ka marrë nisma institucionale nuk ka ndërmarrë lëvizje, nuk ka nisur procese dhe as reforma. Në këto dy vjet PD ka zhvilluar vetëm një politikë, ka kryer vetëm një lëvizje, ka mbrojtur vetëm një biznes, ka administruar vetëm një hall, hallin e Familjes.

3. PD nuk është më parti masash, nuk përfaqëson më shtresa, nuk bashkon më faktorë social. PD sot është një grup i strukturuar ushtarësh, njerëzish pa gen politik, pa ide e karizmë, të cilët i bashkon në një mungesa e lirisë, mungesa e personalitetit politik, mungesa e vetëdijes politike, si dhe lidhja e pazgjidhshme me vargonj dosjesh korrupsioni, dosjesh shërbimesh, interesash meskine, dhe frike. Në PD nuk drejton kryetari i zgjedhur, por i dorëhequri, nuk qeverisin forumet, por zyrat private, nuk vepron statuti dhe interesi i përbashkët, por arbitrariteti dhe halli privat.

4. Lëvizjet politike brenda PD po i nënshtrohen përditë e më shumë interesave të krimit dhe të oligarkisë. Aleanca e pengmarrësve me ta dhe shërbimet ndaj tyre po bëhen përditë e më shumë të hapura dhe publike. Kjo po largon përditë e më shumë demokratët nga partia e tyre.

5. Humbja e dytë rradhazi në zgjedhje, më e thellë dhe më dëshpëruese se e para, është një kambanë shumë e fortë alarmi që duhet të ngrejë në këmbë e të mobilizojë çdo demokrat që i dhimbset partia e vet. Gremina ku po na rrokullisin është reale. Nuk jemi në ëndërr. Nuk shpëtojmë dot nëse pranojmë të luajnë me ne lojën që luajtën me 2013. Faji dhe përgjegjësia nuk është kolektive, nuk është e bazës, nuk është abstrakte dhe, mbi të gjitha, nuk është anonime. Faji dhe përgjegjësia kanë emër të përveçm dhe ky emër duhet thënë me zë të lartë: Sali Berisha dhe Lulzim Basha.

6. Pothuajse kudo ku PD doli me kandidatë dinjitozë, me personalitet dhe reputacion publik, pothuajse kudo ku pati platforma në shërbim të qyterarëve dhe kandidatët nuk përfaqësonin plan-biznesin e familjes PD-ja fitoi bindshëm. Nëse duam të fitojmë zgjedhje në të ardhmen na duhet të bëjmë ndarjen e prerë, të qartë dhe të plotë nga pengmarrësit dhe interesat e tyre private, duhet të rizbulojmë Vlerat, Idealizmin dhe Moralin Demokrat. Rrugë tjetër nuk ka! Por këtë nuk mund ta presim nga pengmarrësit. Demokratët duhet të marrin në dorë fatin e tyre.

7. Pengmarrësit nuk kanë për ta lënë kurrë partinë të lirë me vullnetin e tyre. Janë gati ta marrin atë me vete në varr. Ndaj mos mbani shpresa tek shpirtmadhësia apo ndërgjegja e tyre. Nëse njerëzit me funksione politike në parti, përfaqësuesit në forume apo institucione nuk ngrihen në këmbë dhe të çlirojnë partinë nga pengmarrësit, atëherë ka vetëm një akt që mund të ndërmarrin: të kërkojnë publikisht shpërndarjen e partisë, si e vetmja rrugë që mund të çlirojë partinë nga pengmarrësit dhe t’i bëjnë thirrje njerëzve që përfaqësojnë Vlerat, Idealizmin dhe Moralin Demokrat të bashkohen për rithemelimin e partisë, larg pengmarrësve dhe duke i lënë jashtë ata. Ky është minimumi i borxhit që u kanë demokratëve. Ky është guri i provës për ta në sytë e demokratëve.

P.s. Kujtesë për shpifësit profesionistë:

Unë kam pesë vjet që kam ngritur zërin publikisht në mbrojtje të PD. Përpara pesë vjetësh bëja thirrje që PD të distancohej dhe çlirohej nga “zengjinët e rinj”, të cilët po i merrnin erzin. Pak a shumë në të njejtën kohë Ustai i hante darkën Ilir Metës (mos vallë e keni harruar?). Pak a shumë që nga ajo kohë është bërë proverbiale miqësia e ngushtë e Lulzim Bashës me Ilir Metën, aq sa sot e kësaj dite thonë se janë shokë për kokë (apo dhe këtë e keni harrruar?). Mua nuk më impresionojnë shpifjet, por veçse kam hall se mos shumë shpejt do shkruani kundër meje, se jam armik me Ilir Metën… Janë shtuar zërat këto ditë në PD për aleancë me LSI-në… Po ju a them që sot: Unë si demokrat jam kundër kësaj aleance, sepse ka për të na çuar më keq në humbje. E kemi provuar një herë.

Pati o kapo, po ne fund te fituar dolen, si shitesi ashtu edhe bleresi.

C'pune me vlere! Bukur! Ama, te vjen keq qe KM-ja nuk heq dore nga provincializmat : ato fotot before-and-after qe ka per zakon te postoje ne FB. 

Dhe te HGTV, kanal TV kshu e bejne ; before N after. Duhet pare c'u be, ndryshua. 

Deri diku, jam dakord. Ja, edhe Kardashian poston foto para dhe pas tangave me te fundit ngjyre roze (natyrisht, duke ia atribuar gjithnje vetes suksesin smiley). Por ne Albanie, edhe pse standardet jane te nivelit Berisha, hapja e qendres se artit dhe bibliotekes mjafton per t'ia kredituar meriten qeverise Rama, apo Rames, apo Rames se Madh, apo Rames I dhe çfaredo tjeter do te quhet ne te ardhmen.  

Kryeministri plas me i than vetes; ua mami, sa bukur e bera! smiley

Km e fillon diten me avazin:

mirror mirror on the wall .Who is the fairest of all?smiley

Shume mire, dhe mire beri qe i vuri ato "before & after" se duhet pare si ishte kulla e xanun me gardh e me garde me pushke me qitje.

Tani a ka mundesi "before & after" te shkollave, spitaleve publike, bibliotekave, te papunesuareve dhe te punesuareve etj.

Partia dhe km Rama shkojne nga fitorja ne fitore...maloku Sali priste shirita rrugesh, qytetari Rama pret shirita klube nate ne Kryeministri....hajde shpreso qe nuk do perfundojme si Greqia po deshe. 

Në gjithë vendin, komunizmi është ngjallur frikshëm. U shfaq rinia e bordureve; të rinjtë hanë fara edhe e çojnë jetën në vanitet. U shfaqen bunkerët si një mrekulli. Në hollin e kryeministrisë u shfaq përsëri video-projektori me fjalimet e udhëheqësve të diktaturës. Në gjithë filozofinë e qeverisjes është shfaqur zakoni hoxhaist “ju punoni për pushtetin tonë!”. Me paratë e vjedhura nga publiku blihen votat e publikut; e pse? për të ngurtësuar kohën. Për të ngurtësuar atë që ishte; ja ku e keni përsëri…. Në filozofinë e qeverisjes është instaluar nervi gjakatar komunist i krijimit të shtresës së të munduarve. Të munduarit janë kategoria që iu nevojitet këtyre për pushtet. I shikoni si i burgosin për 300 lekë energji elektrike? 38 mijë vetë ndodhen në burgje për këtë “krim”. I shikoni si ua japin letrat e privatizimit? Si njerëzve me lebrozë…

… Ja ku jemi. perfundon artikullin F.Cupi smiley

Kapo, perderisa klyshet e Kuq si Frroku e Cuni Sheqers, antar i ppsh qe me 8 nandor 1968 jane gjalle.....mund te themi qe Komunizma nuk ka COF por sflasim me per Ringjallje. 

Kapo e kena Kryeministrin Artist, do na zhgarravisi Muret me Krajona po gjona qe rregullohen me i kanoce Boje. Dje kena pas KM qe hidhnin ne Ere Femije ne Gerdec e pushkatonin Shqiptare ne Bulevard te Kombit prej Kulles se Kryeministrise. Lereni Piktorin te Zhgarravise dhe perdoreni ket Kohe per ta pastru ju Halen e Shqupit.

Çerek shekulli pas përmbysjes së Komunizmit ka ardhur koha të përmbyset edhe Tranzicioni.smiley

Kapo tranzicioni nuk permbyset dot se prandaj eshte asgjekundi...do i mbyllim ndonjehere Shalet osht Qeshtja, pa prrAllat me Rilindje Komuniste jan ne subkoshiencen e Komunistave te Minierave tip Valias si Frroku. Do i mbyllim shalet apo Jo ? E kjo vlen ene per Median...

Nje fjale e urti shqiptare thot pirdh pirdh se lirohesh...me pak fjale ata qe jetojne ne epoken e gurit ose jane burgosur dhe nuk marin lajme ne kohe reale, Saliu nuk eshte me ne pushtet. Qe nga 2013 eshte piktori Rama...cfare ka permiresuar ky zotria ne jeten e shqiptareve pervecse varferimit te tyre...apo si ne 89 qe fajin e kishte Zogu sot vazhdon ta kete Saliu...o po, harrova: bar do hame vetem ta kemi qeveriun.

Me qe po flasim per Pune Pordhash, Edvini eshte politikani Qe Shqiptaret pranojne apo aprovoijne me shume sot. Ju bythqytet ju shofin ose me dyshim ose me neveri. Cuni i Sheqeres eshte ende pjeserisht ne pushtet se ka parate e grabitura prej vitesh. pushteti i Cunit te Sheqers terminohet kur del para Drejtesise.   Nxirrni alternative te besueshme e konkuruese ndaj Edvinit, boll shtyt kohen tu ofru serish plehrene E Shqupit si alternativ Edvin zhgejyese. Keto jan alternativat ....sdo votojme Varufakisin per ate Pune.

Plako...ti jeto e puno ne amerike dhe akoma se paske marre memon qe Berisha nuk eshte me kryeminister i Shqiperise...eshte eDrama...nese argumenti per cdo idiotllik dhe te keqe qe i ben vendit eshte fajin e ka saliu, pirdh pirdh se lirohesh...nese me thua qe eshte njeriu me i votuar te them qe me bandita, polici dhe lek nga mbrapa eshte e pamundur mos te votohesh.

Vallahi sme ka ardh ende MEMO qe Sala i ka braktisur grupet e armatosura apo Bandat. E paske mor ti edhe per mu.

Nderkohe nuk e ndrysho dot ate qe po te them qe Rama ka perkrahje popullore te mjaftueshme, 56-60% per te mbyllur ket mandat dhe per tu zgjedh President neser, pavaresisht se nuk i pelqe shume njerezve ose 600 000 votuesve. I dyti me del  Ilir Meta, me nje perkrahje tek 36%, me pak fjale kandidatura me e mundshme per KM e ardhshem. Luli me Salen jane ne mes te 20% pra kan vetem militantet e flakte me vete. Po nxorret Zenin, apo shokun e ketij BravKiddos, qe po na e tallin ne oksident si Sypeshkaqeni... kur ne i Kena pas thirr SYPORDHA.....skeni gjo ne vije.

Per 2 vjet erdhen zgjedhjet e une nuk shof ndonje alternative me konkuru Ramen vec ketyre komenteve ktu....te tjerat i di me mire ti.

Bukur fare. Mbart nje vlere simbolike mbi te gjitha. Tani garantoji kushte optimale biznesit gjerman per te investuar ketu loqe.

shume mire pune e bukur

however  : Problemi nuk eshte shitja apo blerja e p,,,,dhes , problemi varion ...before and after me shkollat , te papunet, te semuret , pensionistet, jetimet , te pastrehet, te pambrojturit, te uriturit etj etj

njerzit thone ka marr fund cdo gje ,,,,kujt ti besojme smiley

jo fotografive! power to the people!smiley

Kati pare i kryeministrise, nje nga institucionet me te rendesishme te shtetit shqiptar dhe ne pergjithesi ne nje demokraci eshte bere si nje bordell i tipt rilindja me tanga smiley

 

Si su kenaqet njehere mer? Si s'keni qasje fare me miresine dhe me te bukuren, po vetem me kritiken dhe nihilizmin.

Shume mire ka bere Rama me kete foto. S'ka asnje gje te keqe ktu. Dhe eshte praktike Europiane. Kush jeto ne Gjermani e ka gati me cdo cep ndertese nje foto si ka qene e si eshte bere. Kur ishin te shkaterruara nga lufta dhe pas lufte. Se dhe ai vend ashtu eshte bere.

Edhe mos u ngaterroni se nuk rregulloi gjermani shkollat neper fshatra, ato i rregullonin robte vet ne menyre vullnetare( qe ne Shqiperi s'bene vaki), filluan regulluan institucione ne fillim. Si cdo vend i botes.

duhet te kesh akceptoret e duhur per te bukren. urithi esht qorr, pse i kerkon te shohe ngjyren e qiellit? smiley

leri te remijne tunelet smiley

Truemmerfrauen!

Keto vajza rindertuan Gjermanine e pas luftes. Admirim.

Lol, shumica e Trümmerfrauen kane qene ish-naziste qe i nxirrnin me detyrim, lere sesi u ndertua miti.

dmth kaq e paten edhe grate e germadhave.  

pashe qe i paska cmitizuar njera qe donte doktorate, edhe tha qe nje ekskavator bente pune sa 1,000 gra? sounds familiar. sidoqofte, pune dreqi kjo puna e demontimit te miteve, se ia hyn me rruspe, e ben shesh gjithandej, edhe ne fund kthen koken dhe thua: po ca dreqin paskam bere? smiley  nuk me duket se duhet te kesh PhD per te kuptuar qe simboli nuk ka vlere ne permasat reale, se te ish ashtu nuk i thoshin o simboli qe simbolizon, por o gjemimi qe gjemon. Me ka rene rasti te flas me gra te germadhave. as nazizem, as tangerlleqe, asgje. status veterani, qe duhet pranuar si shkurti me 29 dite. smiley

Nje mikesha ime gjermane e kishte nenen te tille. Babai ishte ende ne kampet e sovjetikeve.

E di cfare me mrekullon ne histori te tilla Emo?! PERULTESIA... FISNIKERIA... L'INSOSTENIBILE LEGGEREZZA DELL'ESSERE.

Edhe c'lidhje ka kjo me ate qe shkruajta une me siper?!
Ato ishin njerez mbi te gjitha. Njerez qe gjeten forcen te jetonin. Edhe nje here: admirim!

Ndoshta nuk lexove pjesen qe shkruajti: qe i nxirrnin me detyrim

Respekte deri ne pafundesi per keto gra! Pa as me te voglin dyshim. Respekt qe ndahet dhe nga masa me e madhe e Gjermaneve. Keto idiotlliqet me "he mo se ishin Naziste" qe bejne disa morra doktoraturash, jane produkte te njerzve te vegjel, qe s'e kuptojne dot madheshtine e vepres se tyre. Vetem te dish te ribehesh si njeri, e te gjesh forcen per te jetuar, duke punuar cdo dite per ate vend te shkaterruar eshte nje veper heroike qe meriton respekt.

Me qetesi dhe dashuri, debris. Puna e bere eshte shume e mire dhe ne interes te publikut, por seriozisht, Rama duhet te filloje e te distancohet nga FB-ja. Kushedi, mbase duke u distancuar, do te gjente me teper kohe per te falenderuar apo per te permendur ekipin qe e ka mundesuar kete projekt. Mbase edhe me pak kohe per protagonizem; gje qe eshte po aq ne interes te publikut.   

Mas pavjonit ne Milanje, mbas masakres arkitekturale ne qytetin mesjetar te Surrelit, mbush me kisha dhe cesme publike te skalitme me luej, tani ky Ed Rama e teproi me kete paloveper artistike. 

Popull ngrihu! 

mire, mire, po prap, nuk i lejohej kjo smiley

 

per ne qe smarrim vesht nga keto pune:  po  dyshja  famoze per restaurimet dhe ceshtjet arkitekturale, (moderne, klasike, historike etj),  Lame- Shkreli   cfare kane thene..?

Belulo, edhe ti qendrim kritik? 

mos, vetem ti jo! smiley

jo, pres vertet kete dyshen e shquar, sepse jane treguar aktiv per ceshtje te tilla me thene te drejten.

vet skam asnje mendim, madje as ndonje interes kushedi.  me shume kuriozitet.

Leje Belul se kom punu vet ne KM ne kohe te babasqapit, menca ishte ne bodrum dhe te shkoje aty duhet te kaloje mes nje ere llahtar shurre, rraqeve dhe minjve. Aty hante buke dhe Pollo dhe dhe keshilltare te sqapit e me the te thashe, dhe habitesha ore si nuk u ben fare pershtypje kjo. Kam shku vetem dy here dhe pastaj preferoja te paguja me shtrenjte e ta haja dreken perjashta sesa ne ate ambjent. Mos te flas pastaj per katet e tjera qe kishin ngele si ne vitet 80'. cdo gje e brrejtur.

Palloshi i ka lujt fene me kete ndryshim, njerezit nuk duhet te kene frike nga institucioni, njerezit duhet te futen lirshem e pa komplekse ne te. Mbaj mend rrinin robt si gjynafqare te porta e gardes per te mbaru nje hall.

kujt ti beje pershtypje ? katunarit injorant ?

Aty hante buke dhe Pollo dhe dhe keshilltare te sqapit e me the te thashe, dhe habitesha ore si nuk u ben fare pershtypje kjo.

Kjo po e meriton nji studim. Si shpjegohet? Po kalove ca jave ne Shqiperi, behet rrafsh truri.

se ky Pollo - meqe ra llafi edhe ky "yni" eshte, prodhim nomenklature - ka qen edhe i gjezdis kshu dhe gjermanishten e thekte per bukuri. Maj mend nje here, ne 97-ten, e mur ORF ne inteview, s'jan gjo ato trazirat e Vlores tha, dava "Gefechte"-sh jane smiley 

Kjo po e meriton nji studim. Si shpjegohet? Po kalove ca jave ne Shqiperi, behet rrafsh truri.

Dhe thua pastaj pse shkaba eshte kundra emigranteve. Ja pse, se thoni keto gjera smiley

Mire e bukur por... pas udhetimit me te fundit nga maja e Cermenikes ne Ksamil, duhet thene se ndonese kane kaluar 2 vjet nga koha e koleres, andej nuk ka ndryshuar asgje. 

Mu nuk me hy ne sy. Bile....

ku jane ato vizatimet e ministreve mga mrapa smiley

Iriqin vure sa herë të duash në asfalt . Po prap te ferrat do shkojë .....

Kështu ndodh dhe për Ramën nëse bën ndonjë gjë vepër qytetare . Mezi presin të kthehen me Qysqi e Vare , Baromina e Kazma për varrim -zhvarrime smiley

Është njësoj si në Blogun tonë të nderuar . Hap tema me shqetësim qytetar Oooooo O brinja smiley  për PPU dhe si puna e Iriqt , prap tek klientelizmi ose në ferra shkkon , plus shton edhe doza Anadollakësh " kam kopetenca për Elitat una "smiley

Adminat tanë të nderuar smiley të njëjtat kopetenca si të tyret u kane lënë  moderatorëve tip Korobockash që shtriqen e ngazëllehen me InteliDjencën e modhe mer jahu të serisë  qe uvervit LefTKopeja si pampersin Bravekidio  . Këtë duhet ta mbajnë nën Kontroll Menjtoj

Shko lexoni me pak o sa pak vëmëndje Vitzitën e Shultz në Shqipëri Pse se njohim ne kush është ai m...

Hello PPU !

Një koment në ditë për mua është tepër , përderisa të mbani në Blog një maskara e fëlliqsirë si anonimi që lyente kakën me vija të mos ta njihnim na , me ndonjë Nik tjetër , që u Vjedh të dhëna për Membërit tuaj për përdorim personal dhe ju qethni komente kur del Niku i këtij farë Mut burri !

Gjëmbi mund të ketë edhe mejtim tjatër !

shume mire, po pse gjithe keto investime dhe keto hapesira te kendshme per publikun jane bere ne hollin e  kryeministrise????

Shume bukur, vetem nuk kuptova pse u hap nje galeri publike ne ambjente pune.

smiley paskemi menduar njesoj ne te njeten kohe, edhe mua me beri pershtypje nje gje e tille

Personalisht nuk me pelqeka arredimi por eshte ceshtje shijesh. Sdq pune e mire nqs perdoret ne menyre multifunksionale

klos lubonjistin perse e ka bere pjese te katit te pare?       ca kontributi ka ky  per shoqerine shqiptare ?    

ka nje erjonvelizem dhe nje siperfaqesi  ne qeverisjen e rames.  nuk eshte njeri kundra zbukurimit  te amjenteve,perkundrazi!     por qeveris nje popull me 1001 probleme,ndaj nuk duhet te sillet si ojq-ist!    damarin artistik le ta mbaje ne nivelin e hobit.

fakti qe ne  shqiperi  ka nje opozite  te diskretituar dhe te denuar me vdekje sa te jete gjalle sali berisha, nuk do te thote se gjerat shkojne ne rregull.

duhet shtuar bytha dhe te punohet.   mileti do pune.

ore ca ja fusni pordhes kot, po kot fare ama. ku e di ti qe parate per kete veper nuk jan pjese e ndonje fondi kulturor te BE? Administratori i institucionit aplikon dhe fiton. Keto mund te mos jene fare para te bugjetit. Apo bjeri ti biem na sill halene qe kishim, se na vret syte e bukura.

nuk kishte te bente drejtperdrejt me katin e pare komenti,por merrte shtyse prej tij.   ka te beje me qeverisjen siperfaqsore te rames me arixhi ne dore!     pra te fuse shqiperine ne rrugen e zhvillimit,qe eshte problemi me i veshtire dhe me kryesori,nuk perjashton katin e pare.      perkundrazi.

duhet te perpiqet me shume, arredime 1000 here me te bukura e cilesore bejne nxenesit e kolegjeve ketu.

   Ne iftarin qe shtrovi  sonte kryeministri, brenda Kryeministrise, pati nje fjalim brilant ! Eshte me tere kuptimin " e lavderushem ne shqipen moderne , bir kurve !" 

   Kijeni inat sic e kam une kete njeri, i cili nuk i ndjen fare ato qe thote, ....por i jepni hakun ! 

Agroni, ti ke aftesi per te thene gjera me mend..Mos bjer ne banalitete ! Them me miredashje pa po nuk ma pranove  e terheq  kete e them ! 

cdo keshille vlen miku im smiley

pyetja nuk eshte pse u be...pyetja eshte a ka nje transparence ne menyre Si u be dhe a vertete pas dy vitesh drejtimi ne qeverisje konsiderohen investime fasada luksi qe pervecse funksion propogandistik nuk sjellin asgje per shoqerine...rasti i lulishtes...u fol se u be nje ambient publik por pervecse dy eventeve propagandistike per fushate te kryeministrit provo te shkosh te ulesh ne bar...pra kjo eshte pirdh pirdh se lirohesh se pervecse propagandes shume shume edhe bar do tju japin - pastaj cduhen rruget, se mos sjellin zhvillim!!! Me mire rilindje...hame bar dhe ngelemi elegant.

   Besoj se nuk eshte thelbesore dhe as arresye, transparenca, e punes nisur e perfunduar, por si ishte guxuar per tu lene ne ate fare feje ndertesa e shpreses per tu zbatuar ligjet, per tu bere shteti.Eshte abuzim rendja per te kerkuar gjelperen ne kashte pa thene se qeverisja e salihut ishte vec nje kusari e nje shtabi cubash.Fotot me ca lane  pas , si thyen qafen , flasin vete .Kush nuk i shikon, nuk don te shikoje .lNdaj pralliset me trasparencen ..

me shume do jete lodh duke i hedh gjonat neper toke me u duk rremuje, sesa me i mbledh pastaj e me i vu me rregull smiley

o Gone, o katnar. Po e hapi pra qe te shkoni ti hudhni i sy se e kishit vetem me te nigjume Kryeministrine. smiley Boshin shurren neper cepa badigardet dhe shoferat, se pertoshin me u fut mren e me bo n'hale. I shifshe neper korridore duke ngrite pantallonat lart, e boshin shaka maloku.

leni maloket se aty i ke per jet e mot, po hudhi i sy te shpejt ksaj.

kurse artikulli orig ktu.

aty paske punu ti? aty ku bohej shurra? booo sa cope cope smiley

kto dun kryeminister nga chechenia, per chechenin.... smiley

We have art in order not to die of the truth.

Friedrich Nietzsche

Me then te drejten skutat e kryeministrise nuk eshte se kam shku me i gjemu ndonjeher, por per aq sa shihte nje vizitor ka qene mjaftueshem e paster dhe estetike...megjithese e bukura ska fund...erdogani ne turqi pershembull ka bere nje objekt qe eshte te dhifsha dolmabahcen qe coi perandorine osmane ne faliment...prap pyetja eshte cili eshte vizioni i zhvillimit per Shqiperine ne aspektin ekonomik...cila eshte vepra e eDrames...nese do pergjigjeni qe eshte me i votuari ateher me kete llogjike mos na hani me mut e na permendni Saliun se edhe ai i votuar ka qene!

Cuni i Sheqers, nuk ka fitu asnji zgjedhje mbas 1992. Veq ka vjedh zgjedhje...nje aktakuze Tjater per Anetarin e PpSh qe nga 8 Nandor 1968. Lexo Salih...perkthe Vjedhje Votash....demoni eshte ende gjalle.

Plako...as eDrama nuk ka fitu noj her zgjedhje...bashko votat e LSI me PD dhe ke cunin e sheqeres prap ne pushtet...keshtuqe boll hongret mut tu fol per cunin e sheqeres e meruni me cunin e kristaqit qe po i perdhunon shqiptaret sic ka bo edhe enveri 45 vjet.

Edi Rama ju hudhi ne Tuc ju klyshat e Cunit te Sheqeres, por keni koh me e gelltit Mootin, sa ka fillu procesi...prisni rotacionin mbas 8 vjetesh...Idriz Cami. Kryetar Parlamenti, Nard Ndoka nan- kryetar, Lulthimi, Zeni e disidenti i djathit, partia qe lufton per qytetaret me 6% te votave, e ka kap minimumin me pak fjale. Me aq para e krime sa keni kry ju Klyshat e Shqupit nuk e di si nuk del populli tju hudhi ne Lane.

E shof qe klyshat e shqupit ta paskan lon noj kopil ne dere por do mesohesh edhe me ate kopil se nuk mohohet gjaku jot.

Klyshat e Shqupit kan hesape per te la me aq krime sa i kan shkaktu Shqiptareve. Shpresoj tu rrish afer kur tju vij dita. Sa per kopila, ju jeni Kopilat e Xhelilit e Krye-shkies, qe u martoni ene ne fis. 

Nuk ka shpetu Shqiperia prej Barbareve ende...por eshte ne drejtimin e duhur thote i gjati. Palloshi mund te Dali ene rrenacak por per ju Te Shqupit Shqiptari e ka gelbazen gati...vec zgjidh synin Majtas apo Djathtas, por per ju ska ndryshim se pjella te Xhelilit e Ramizit jeni e tu ja lyp Ilirit jeni.

Dukesh qe obama te paska lon pa siguracion shendeti se paske harru ilacet...po na co nje ze kur ai palloshi gjate te filloje pune si kryeminister...

Kur te filloj palloshi te punoje....ilacet e Mia qe smi jep Obama....ah mer Mongoloid ti pret qe KM te permiresoje cilesi ne e Groshes qe ke per t'honger neser.  Ska per tbo gjo Palloshi mblidhe menien e veri men punes. Prisni KM si Messiah tju sjelli gezim e hare ne Ode. Ja kte boni palloshi ....rregulloj nje godine e zhgarraviti ca gjona...ti je me i zoti? Provoje e qite koken prej Rane gjo e trashe...u bot ju te gjithe kritik arti kontemporan....thirr per Revolucion tani se KM ka perdhunu godinen. Ore skan faj ata ne memedhe qe qeshin me sojin tat.

Edi Rama duhet të jetë një njeri i frustruar. I frustruar nga mungesa e shijes provinciale të drejtorit që ai zgjodhi për Galerinë Kombëtare të Arteve. I frustruar nga mungesa e plotë e vizionit të ministrit të tij të Kulturës. I frustruar nga fakti se princi i tij i kurorës, kryebashkiaku i zgjedhur i Tiranës, ka ndjeshmërinë artistike të një bretkose. Është kaq i frustruar, sa donte t’i tregonte vendit të tij një shembull të vetëm, se si projektohet dhe krijohet një hapësirë kulturore bashkëkohore. Dhe ai vendosi ta bënte këtë në të vetmen ndërtesë, përveç shtëpisë së tij, ku mund të bëjë çfarë të dojë: në zyrën e tij.

“Çadra e Tiranës” është si një “shenjë apo etiketë pa fjalë” dhe “magjepsëse” që duket se i fton vizitorët më shumë për shfaqje dhe jo vizitë”. Në kuadër të bisedës me Parreno, ftesa pa fjalë e çadrës, është apel nostalgjik për qytetarët e Shqipërisë të shohin një “shfaqje” më shumë se të bëjnë një “vizitë”, e cila shkrihet me melankolinë e saj. Asgjë nuk planifikohet apo shpallet në këtë çadër; i vetmi objekt që reklamon është ajo vetë. Në njëfarë mënyre, është ftesa më e hapur, por se për çfarë, askush nuk e di. Nuk është e qartë sa kushton bileta dhe kur përfundon shfaqja.

Vepra e fundit në ekspozitë (ose e para sipas broshurës), edhe ajo e vendosur jashtë, në një lëndinë pranë ndërtesës, është “Kërpudha e Trefishtë Gjigante” e Carsten Holler, që të kujton “gjeografi, kultura dhe dallimet midis të ngrënshmes dhe helmueses”, që “mund të kuptohet si një koment mbi politikën shqiptare”.

Vincent W.J. van Gerven Oei

Shijo pushimet Kapo se memedheu e hallet e tij aty Kane per te qene edhe kur te kthenesh.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).