Ngarja më e rëndësishme çiklistike në botë, edhe këtë vit ofron mundësinë për të ndjekur një garë plot pasione, pamjet e mrekullueshme të qyteteve dhe natyrës franceze, dhe spektaklin njerëzor që shoqëron turin. The Big Picture e "The Boston Globe" ka seleksionuar këto foto nga AFP/EPA/Getty Images

20 Komente

Madheshtore fotot po mo e bukra kjo e para. Dy xhajat me baguette, camembert dhe cornichons i paskon tha 3 shishe vere. Ju bofshin mire se ma kenoqet shpirtin tu ju pa.

Kurse ajo bluzja me flamur britanik e atij xhajes, trego se edhe Tour de France o "e shitme", e paskon vendos t'ia japin Froome. smiley

Nona! A la bonne franquette!

Garë e bukur për t'u ndjekur. Edhe më e bukur do ishte (për një përdorues kronik biciklete si puna ime) nëse transmetimi nuk do i përshtatej komercializmit të turizmit, çka duket aq qartazi në fotot e sjella. Por, e bukur fare-fare, ky sport tej mase i bukur, do të ishte sikur të ndodhej ende e pa ndotur nga Armstong dhe shokët e tij drogmenë. Eh, kohra të Fausto Copit ku jeni, kur çiklizi ishte sport i burrave e jo i drogmenve?

 

te kishit vene edhe nje foto me pleq francez, nga ata qe mbajne kaskete ala proletare, duke lozur "Jeu de Boules", do ta kishit dhene sferen e Tour de France me te plote ne kete album..smiley.

keta idiotet qe shoqerojne ciklistet me vrap, sidomos ne etapat malore, duhen ndaluar ose perzene me shqelma nga rruga.. pervecse u ngushtojne rrugen dhe bezdisin ciklistat, jane bere shkaketare per sa e sa akisdente e rrezime te ciklisteve, apo shoqeruesve te tyre.

Ai vend eshte shtepia e pushimeve te veres.

me shume se turi, spektaklin e kane bere njerezit.

Fronca osht fshat i bukur

Ketij Froome i kishin gjujt me i gote plastike t'mushme me shurre ...

Giro d'Italia eshte me i bukur...jo per gje, po Belpaese dihet kush eshte smiley

mbetem duke pare fotografite me keq se njerezit qe iu jane qepur ciklistave.

 

Evenimenti eshte vertet i madh, por eshte kthyer kryesisht ne komercializem. 

E kujt i intereson? Mua s'me intereson as 'Toure de France', as Franca vete..e aq me pak pordhet e francezve.

sa te bukura fotottt....ai qe po fluturon kokeposhte me biciklete smiley ai kali pullali sa i miiire, sa i pafajshem, sa i cilter smiley .... edhe ai burri qe po vrapon lakuric...grande

Si kam ndjek ndonjehere keta ciklistat, po lejohet me bo pak pushim, te hash ndonje sandwich besoj ? Se shoh I paska zene shiu te nje foto. lol.

Vetem nese jane sandwich te stilit te Pjerit.

Perveç Frances,çiklizmi eshte shume i popullarizuar  ne vendet e Beneluxit.Shpeshhere kalojne andej nga shtepia ime,gjersa une i uli roletat  smiley

C'a sporti eshte ky mer vlla,ku meshkujt detyrohen te rruajne kembet ?  smiley

Mrekulli!!!

ndonje drogaxhi tjeter

and who cares

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).