Konkursi per hyrjen e Parkut te Liqenit eshte mbledhur sot per te prezantuar projekte tecilat planifikojne ndertime te reja ne zonen qe njihet sot si territori i Gardes. Kryeministri e ka quajtur "hapesire te nje rendesie te vecante" ate qe do krijohet pas zhvillimit te zones, por disa e kane komsideruar nje eufemizëm te gjithe projektin, pasi ruajtja e cdo metri katror gjelberim perben tanime jo nje luks, por nje nevoje per mbijetesen e qytetit. Kryeministri foli per Qendren e Sherbimit Inovativ, "qe do te rrezoje te gjitha muret e burokracise" qe do te ngrihet ne kete zone, dhe per zgjerimin e Universitetit. E perbashketa e prezantimeve (nder te cilat disa jane te nje shemtie te rralle) eshte qe territori peson humbjete  hapesirave te pyllezuara, ne favor te me shume objekteve.

Disa projekte propozojne Espresso dhe Cafe ne hepesirat e ardhshme, duke mos tingeluar edhe aq inovative. Opinioni i parë ne rrjetet sociale anonte mes habise dhe kundershtimit per planet per me shume ndertime ne ate zone aq te brishte. Megjithate, ka edhe te tjere, qe shprehen se i pelqejne projektet, duket, budallenj, apo te kapur, nga ata qe e kane lexuar perrallen e Andersenit per rrobat e reja te mbretit. 

106 Komente

Nje mrekulli. Ja cdo te thote te kesh vizion. Tani qe ra Athina, Tiranes i takon te behet krieqendra e Ballkanit. La e me la.

Fotografia e parafundit me pelqen me shume nga te gjitha...

 

Wonderful, do ngjaje Dubai si fshat para Tiranes. Edhe Zaha Hadid do i kishte zili keto projekte.

Qeshu Tirane, qeshu bota eshte e jotja.

Nja dy vrejtje te vogla kisha, sikur ate universitetin ta rrafshonin fare, se nja shume demode, dhe ne sfond te ndertohen nja 10 grattaciela a skyscrapera, qujini si te doni, qe ti qendrojne si kurore. Ndersa ne vend te liqenit te ndertonin nje shesh te mall ku femijet te luajne futboll dhe te rreshqasin me patina, dhe si dekor te mbillen palma nga ato me dege te holla qe nuk e pengojne fare diellin. Do me behej shume qefi sikur te kendonin ate kengen Nje djale dhe nje çupe gjezdisin dynjane.

smiley

je bo i keq kur mos kem njeri. smiley

shum i keq ahahahahaha

se harrova: me shume ndertesa per popullin, me shume meter katror per krere shqiptaresh. Rilindja falenderimet nuk i do per vete. E ben per popullin dhe eshte populli! For the people, by the people etj etj.

Nuk ke cfare ti thuash, eshte vizionar! Zoti te dhente jete dhe shendet per kete popull te vuajtur dhe injorant ose te paditur.

Qe nga projekti i ketyre waffles, e shof kush e ka kap projektin. Nje gje nuk kuptoj dot une tani. A nuk ka mundesi qe keto ndertime te behen diku tjeter pa shkaterruar qendren ekzistuese dhe te vetmen hapesire te gjelber te Tiranes? A nuk ka mundesi qe Tirana te kete dy tre qendra, nje historike, nje biznesi, nje studentore, nje sportive, nje futuristike e me the e te thashe? Se do vije dita e do plasin kanalet e mutit mor vlla ne ate qytet, qe vetem qytet nuk po eshte me!!!!

sot u ktheva nga Vlora ne Tirane, dhe i gjithe qyteti, nga parku deri tek rruga e durresit vinte era mut.. sikur kishin dhjere njerezia rruges. Ishin dhjere ne breke nga vapa? - nuk e di. por era ishte e forte, bark..  a diare, e athet..

Eshte ere drandofili por nga kompleksi i inferioritetit te duket si ere muti.Ku eshte shkaba kur te duhet?smiley

Kush e organizon konkursin? Qeveria besoj...

Ca thote Mirela Shqina? Jane ne planin e miratuar te qytetit keto ndertimet, sepse kjo eshte dhe zone e mbrojtur me duket? Se pastaj del ajo biba mbas mbarimit te punimeve e ben ndonje deklarate.

Po per Shengjergjin kush jane planet ? E kuptova , kur te mblidhet Bashkia e Erionit.

O zot cfare ngutje per te na provu qe Erioni do kete qelsat e kashtes ne 8 vitet e ardhshme !

O zot cfare ngutje per te na provu qe Erioni do kete qelsat e kashtes ne 8 vitet e ardhshme !

hahahahahahahahhaha po prandaj emeroi atje Erionin se eshte megalloman., por ushtar i bindur.

rendesi ka te mos preket parku. me c'po shoh nga keto, nuk preket.

Preket qe cke me te! Vete godina e Uiversitetit eshte brenda ne park! Perimetri i parkut fillon nga rruga Lek Dukagjini e lart...

ok po qetesohu se i anuloi rama keto projekte. as atij s'i pelqyen. qenkeni me nje shije. e shtyne per ne shtator per projekte me pak te ekzagjeruara, thote.

SA mire e ka thene. Po ku iken sala. lol

Ska ik akoma enveri ti thu sala

Pikerisht pra. Prandaj thashe Sala. Ai ka mbledh me Lufter Xhuvel, me Kastriot Islam e ca tjeter ka lene PPSh

Mos e humb shpresen. Besoj qe brezat e rinj nuk do pellasin "allahu enver".

smileysmiley E terbun miletin me Corel Draw smiley

Ktynvet vetëm me toner nuk ju dilet smiley

Me fjale te tjera kjo quhet sallate ruse! Foto 1, 3, 7, dhe 11 e tregojne qarte kete. Ndersa foto 12 duket bukur si model, por vetem ne foto, sepse ai vend para korpusit te universitetit eshte mjaft i vogel per nje grope te tille, dhe ne vend te nje shetiture te ulur, do kemi thjesht nje varr, i cili mund te kthehet ne varr te vertete gjate ndonje koncerti. Ajo natyre kodrinore pas korpusit e bukur eshte edhe ashtu sic eshte. Por ata qe e kane prishur Tiranen, mezi po permbahen ta prishin edhe kete zone te virgjer natyrore. Lere qe cfar ka mbetur edhe tek liqeni e virgjer!?

Sheshi eshte nga te paktet ne Shqiperi qe ka planifikim urbanistik qe harmonizon ne stil dhe permasa/perpjestime godinat qe e rrethojne!

Cdo shtese e dhjet! Duke filluar nga Sheratoni, qe eshte krim, e me pas me ato godinat e tjera pas stadiumit qe kane xhavalitur parkun me kohe!

 

Realisht i merr shume pak hapesire parkut, vetem ate zonen qe u lirua nga kjoskat per viziten e Papes. Pjesa tjeter eshte e ndertuar sot me tip objektesh ish ndermarrjesh shteterore apo te gardes. Dmth. eshte pjesa kur futesh ketej nga Garda ose Tirana Bank dhe shkon per tek triangolo, pjesa ne te majte. Per mua nuk eshte keq. Eshte mire qe qyteti te rinovohet e te dendesohet. E rendesishme eshte qe keto objekte te jene me funksion publik dhe jo edhe ca apartamente te tjera per shoku mikun spekullator.

Gjithsesi, ndjej shume ngut. Njerezit jane bere pak skeptike ndaj ketyre zhvillimeve ndertimore, nuk eshte si ne 2003-shin qe ishin te etur per pak rinovim se sot e ndjejne qe ne fund te dites keto gjera behen per interesa te caktuara ose se paku keshtu eshte krijuar ideja.

Plus qe nuk kuptoj pse jane kaq te fiksuar me ate cfare eshte e ndertuar. Po shko o vlla zhvilloje Tiranen ne pjesen veriore te saj, hap ndonje rruge te re, ndonje bulevard te ri, krijo copa te medhaja qyteti me trotuare te gjera, me ambjente sportive e rikreative, zona ky te rritet brezi i ri i virtytshem e jo dallaveraxhi. Lere kete pjesen tjeter te degradoje dhe t'i ulet vlera e ne ate moment e blen ne bllok ben tabula raza te qelbsirlleqeve dhe rinovon sic duhet.

E ke shume gabim!

E para, sheshi nuk pranon asnje kioske, jo me godina, nga ana urbanistike, pasi humbet cdo vlere po e tjetersove. 

E dyta, vete keta qe bejne sikur na qeverisin kane thene se qyteti ka me dhjetera mijera apartamente/vellime ndertimi te pashfrytezuara! Perse athere na u dashka te ndertojme akoma, te konsumojme truall te gjelber, qe e kemi me kimet dhe pakice te madhe, per te shtuar dicka qe e kemi me mbibollek dhe s'po dijme ku ta cojme!?

E treta, perse te mos zgjerohet parku ne kurriz te gardes, meqe kjo nuk na u dashka, por te ndodhe e kunderta!? Ajo lagjja pas Tirana Bankes qe thua ti eshte mullar more, nuk ke rruge ku te ecesh as ne kembe, as me biciklete, as me makine!

Kush eshte ai gomar qe mirepret 'dendesim' te metejshem ne nje situate te tille!

Po ca lesh zyrash publike te reja kemi nevoje more, kur ne mes te Tiranes ke godina publike si Dajti apo Piramida qe renkojne ne shkaterrim!!

Kur ke qindra mijera metra katrore ndertime qe rrijne bosh! Po pse nuk merr keto me qera, a ti bleje ne stok ky shteti jone, ne vend qe te nxise e te mbeshtese ndertime te reja qe na zene frymen!!

A tirans je ti a ca dreqin je!?

E dyta, vete keta qe bejne sikur na qeverisin kane thene se qyteti ka me dhjetera mijera apartamente/vellime ndertimi te pashfrytezuara!

I ka 10 kilometra larg sheshit. Aty rrotull shshit te blejne edhe ty me gjithe apartaemnt. lol Por s'po shoh apartamente aty e as te preket parku

Qetesohu mo vlla. Ca ke? Se s'po vendos une a do ndertohet aty apo jo, por edhe ulerimat keshtu alla uba buba jane nje cik carese cari. Qyteti do zgjerohet e do te dendesohet. Hidhu perpjete ti. S'degjova njeri te ankohet qe mungon nje park andej nga Medreseja apo Zogu Zi. I jane qep te gjithe Liqenit, si ndertuesit si konservatoret e gjelberimit. Ndonje dialog konstruktiv a do kete ndonjehere mbi cilesine e ketij mut qyteti qe nuk eshte vecse faking bulevardi dhe parku? Eh? Apo do degjojme vecse muhabete spekullatoresh dhe ju qe ulerisni si aborigjene?

Fotoja 3 me pelqeu, dhe do te shtoja qe te mos ta ngarkonin me me ndertime ate zone. Lete ngelet mushkria e Tiranes. E rendesishme eshte autostradat, lidhjet ndermjet komunave, qyteteve dhe shteteve, piketimi dhe ndertimi i tyre.  

 

Mes te gjitha projekteve, me pelqen vecanerisht i pari.

Shkon shume me ate kullen e Korces. Pasi ajo duket si organ mashkullor ndersa kjo si nje pale breke me vrima, ose breke te grisura?

Tani na mungon vetem ndonje ndertese ne forme poturesh me arna. 

 

E ci dun...universitetit duhet ti heqin ca kate... smiley

ok ide e mirepritur nga qytetaret e Tiranes. Sa me shume ndertime dhe sa me pak parqe

Po keto jane plera nga i pari tek i fundit ...vdesin ta dhjesin dhe ate pak zone te gjelberuar ...kane kohe qe i vijne verdalle liqenit ...aq dun sa te vejne keto kolibet para universitetit pa kuptim dhe asnje funksion (vetem sa harxhojne paret e taksave te popullit ,prishin syrin me gjera te shumtuara dhe ngushtojne hapesiren )  dhe ti futen parkut te Liqenit se aty eshte me i shtrenjte metri katror smiley nxjerrin me shume para nen dore  nga ndertuesit smiley

specialista jane ...

Behen ndertime kot pa lidhej ,pa zzot e bosh sot ne Shqiperi ?

Me ate nivel edukate e kulture ?

Po ata dhe monumentine pavarsise e kane shkepur ,dhjere e shurruar ,mush me plera ...

Dashka me shtu te tjera banjo publike gratis ...

Po ti rregullo ato qe jane , lyeji ,pastroi ,merimetoi ,shit ato apartamente qe jane ..pastaj dil ne ndonje vend tjeter me tru ne koke ...jo si kjo piktura qe dhe une qe nuk di me bo dy zhgaravina e boj me mire smiley

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hph...

(shume e bukur i shkrunte njona lol hapi dhe ekspozite ne Berlin ky ...une ja mbajta turpin smiley

E kane lene piramiden per turp ne mes te Tiranes (Se mos ta marri ndonjeri qe mu hap barku se eshte bere per nder te Dulles  smiley )

Po pash nje emision tek Rai3 e ku dha piramiden se nje ndertim simbol etjetj 

tani eshte bo si hale si bunkeret qe ndertonte halja, thash ku ta mshef koken prej turpit ...

Vendose e mbaje rregulloje o prishe ...

E ajo qendra shkrete , qe mi kan vene lines mestruaciones  Skenderbeut me gjithe kale se mos dh... e beri italiani i shkrete tamam ...po per ke i beri ? erdhen barbaret nga mali ne 44 e i vune kazmen , me bashki etjetj ...e pasuan barbaret e 90 (ja shtuan katin siper te merdes ) vazhdon artisti tani si çorapet e kuqe dhe te verdha qe vesh ...e lum ne per kete parti ...Nje dite artisti kishte nxjerre ne fb nja dy depo ushtrie te bojatisura ...200 mije pelqime kishte ...

Kishte dhe nje hajvan qe i shkruante poshte ''Te henkshin kaken ,kush flet keq per ty '' edhe atje nja 15o te pelqyera lol 

po po 

Rrofsh sa  malet shoku Enver 

Te befte dita 1 mije 

marsh nga ditet tona smiley

Merre me mend çfare niveli jemi ..prandaj tallin bythen me ne doktori dhe piktori ..

 

Mu mka shkri rama kur nxori nje tunel ne gjys te punes dhe shkruante, investime reale dhe jo llafe si paraardhesit. I kishte fut i filter i stagrami me duket qe te dukej si art a ku di un.

Nga faqja ne FB e NE TIRANA, (i bere share edhe nga Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore):

Një nga këto projekte monstruoze betoni do të përpijë pjesën më të rëndësishme e më të dukshme të Parkut të Liqenit dhe të Sheshit Nënë Tereza. Gjithçka e porositur nga klientët e Kryeministrit Rama dhe Kryebashkiakut Veliaj, komplotuar në fshehtësi të plotë ndaj publikut dhe të drejtave që ligjet dhe konventat ndërkombëtare u njohin qytetarëve. Ndërtimet janë në fakt kulmimi i aktivitetit klientelist 15 vjeçar të Kryeministrit Rama në krye të Bashkisë së Tiranës dhe tani të qeverisë. Janë rezultat i bashkëpunimit të përhershëm për interesa korruptive midis kryebashkiakëve e kryeministrave të të gjitha ngjyrave: Nano-Rama-Berisha-Basha. Janë rezultat i përçmimit të qytetarëve. Janë rezultat i kapjes totale të shtetit nga interesat private, të ligjshme e të paligjshme. Janë rezultat i autokracisë.

disa nga projektet jane interesante dhe ja vlen te ndertohet dicka e hajrit, publike se ka mbet ajo hapsire bosh qe nga koha e Bosios.

O spirus une nuk kam maru per arkitektur ,po içik synin estetik e per gjojna te bukura e kam ( na falni per modestine smiley )

Po s'ke nje shesh mor burre me bledh per nje hall e per qef ...dhe ai qe ishte u dh...

Po pse me projekte jane kto aman se me habitet ..

Tani ktu ku jam une jane mbledhur qytetaret vete pa asnje fond nga komunat ,me arkitekte me mesues e nxenes shkollash pastrojne dhe lyejne zona te degraduara falas pa kosto ) komuna sa i jep lejen per te bere keto pune ...Me nje kosto te ulet duke shfytezuar punen vullnetare, per e bere me deshire, çfare nuk kane bere ...tunelet e degraduara hajde shifi tani ..mure pallatesh te pikturuara ...Une i ndjek se i kam qef keto gjojna ..Sa potencial te pa shfrytezuar kemi ne ...merr liceun e artet piktore e skulptor ...te blej bashkia ca boje e te bashkepunoi me shkollat me ca projekte ...nuk besoj se te rinjte nuk duan gjera te bukura neper qytet ..po dikush duhet te marri insiativen per tu organizu  ...duhet te rritur kultura  qytetare ...jo po rri gjithe diten kafeneve ...e lenia ne dore ketyne se  e rregullojne mire keto ... Nuk eshte nevoja me harxhu gjithe ate pare per projekte koti...Ketu ku jam une , dha bashkia leje per nje ndertim ne nje zone qe sipas ketyre te gjelberve nuk duhet ta jepte nami neper gazeta ,televizore ,bashkepunim me te gjithe llojete e specialisteve e profesionisteve duke kerku llogari neper mbledhje kryetarit bashkis dhe keshilltareve bashjak ..ku ka aty se ka te veten ai ate qe mund te bej ç'te doje... kjo vlen per te gjithe kush eshte e kush do vi ...E imagjino Italia qe nuk eshte ndonje shtet per tu marre shume per shembull per keto gjojna ...Kur te mesoj si hapen temat do hap nje teme per kete gje sa e kam per zemer ... me materiale etjetj ..

Ou!?

Pse ja vlen, jalla!? A ka mundsi ta marrim vesh edhe ne!? Dhe mbi te gjitha PER KE ja vlen!? 

Se mua me duket se vetem per bashkesine nuk ka vlere ky propozim!

 Per mus, ky eshte kulmi i maskarallikut urbanistik! Nuk duhet dhe nuk do te kaloje ky projekt me shtyse krejt personale te Edi Rames ! Cenimi i asamblit urbanistik te Universitetit me ata shemtin ne te majte e ben qe te perplasen syte mbi nje mishmash simetrie qe te trovolis trurin jo ta shplodhi ! 

Po c'merreni me ate zonenen para universtetit , ka shume zona te tjera ku investimi eshte i nevojshem. Nuk shof ndonje nevoje per ndryshim atje une .

OQI

 

Si eshte tani, do e fitoje prape ajo studio belge me emer si gripi i derrit 5H1N1 apo ndonje tjeter? Po ndertimin do e marri Pandi apo Nikja? Keto jane pyetjet qe me shqetesojne me shume ndersa shikoj sesi gjenden lloj-lloj menyrash per te dhjere Tiranen

Eshte 51N4E, dhe jane koordinatat gjeografike te studios se tyre. smiley

Nejse, gabim spellimi, po prape si kto gripet qe vijne nga Azia tingellon. Gjithsesi ju uroj suksese se paskan goxha konkurrence kete here dhe e shikoj qe e meritojne fitoren pa jua pare fare projektin, bile pa pare asnje projekt e shikoj qarte qe e meritojne fitoren smiley

Fitore, fitore, fitore!!!

Megjithate kam besim qe Erioni nuk do ja japi lejen e ndertimit, sic premtoi te Fevzo. Rama do e miratoje me KRRTRSH meqe eshte per nevoja strategjike kombetare. Vetem qe duhet bere nje lloj marreveshje se nuk mund te lene Irfanin pa gje se do na merzitet Iliri. Po e dhjesim qe po e dhjesim ate pjese, te pakten te ruajme unitetin brenda maxhorances dhe mos te behet sebep per krisje

irfanit i beri semaforin tek polikumi ( panorama) Ate qe nisi  basha dhe qe pasi u pezullua per ca kohe tani eshte bere realitet. per 20 metra jane 2 semafore nje te burgu tjetri te panorama.

Rilindje!!!

Pse harxhojne paret me projektet e reja nderkohe qe projekti "Tirana rocks" ka 7 vjet qe rock

Me mire nje nisme qe e ben pak me modern Skenderbeun, p.sh. i qit nje six pack dhe ja sjell pak ne forme mjekren.

Une them t'i bejme nje ristrukturim boleve te kalit, ndonje tip shtese, vetrate tenso-strukture, tip "hyrje tek bolet e kalit".

shushume bukur paska edhe palma smiley

 

Idea e nje qendre krijuese eshte shume e mire, po vendi eshte komplet i gabuar, pavaresisht se qendrat e tilla ndertohen afer universiteteve dhe ju jepen hektare toke ne dispozicion per start-ups. Aty toke nuk ka per zhvillim dhe krijim, keshtu qe i vje i cik era. 

Blendi duhet te na kishte informu me shume, po nuk ka faj se asnje nga mediat nuk paska thene as edhe nje fjale per nje ngjarje bulevardi kaq te rendesishme. Keto jane raste kur vete socialistet qe votojne duhet te thone jo, se eshte i njejti qytet ku jetojne vete, nuk eshte se po ndodh ne nje shtet tjeter. 

 

Se mos bani gabim e ndertoni ndonje shkolle apo spital..

Do e mbushkan Tiranen me kullojse makaronash... per hir te vazhdimesise se arkitektures "italiane".

 

smiley

po robt ti  _ijne. ketu ska mbet me njeri i hajrit me u revoltu , ka vetem politikane dhe media-gazetare-opinioniste.  nje pjese e mire e popullit jane injorante e po aq dhe fukarenj. Ama, per te cilet qeveria dhe politika  po punojne cdo dite  fort e me fort, qeveria po kontribuon denjesisht dita dites, qe ti rrisin rradhet e tyre, ti shtojne ne numer . ti varferojne dita dites si nga ana finaciare dhe ceshte me e keqja ti varferojne per nga  dija e dituria , me nje fjale po i bejne gati per xhihad politiko-militant ( apo fetar ? crendesi ka?!  tmarum krejt po i bojn!) 

kush ka me thon gjo ne mediat -propagande  per keto qelbsirlliqe qe bohen ketu, andrea stefani ??? muc nano ??? mero qelbesira? kol sallaksi???  fevzo uturaku ???? frangaj t_ij robt??  zheji, rakipi, ilvaaaa etj etj legena pseudoanaliste opinioniste  te gjithfarellojshem qe bejne oponence teknike qe nga prasi deri tek raketat kozmike???? qe nuk i lene rradhe  dhe nuk respektojne autoritetet e fushes apo dhe institucionet perkatese ???

Apo do bejne noi investigim gazetaret e _arit ne shqiperi, qe i presin lajmet ne kompiuter ne zyre nga facebook ku  ndermjet te tjerash dhe ca foto ka bere rovena stefa ne instagram ???

yyyyyy rob tmarum qe ju _ijne politikanet pare e mrapsh per nje rroge te qelbet, per dy para  e shisni dinjitetin dhe veten.  prostituta rrugesh jeni!

Mire te na behet te gjitheve! 

Rama do vijoje projektet e tija megallomane te lena pergjysem ne 2011 nepermjet drejtorit te tij te ri te Bashkise. Keshtu projekti tek Sheshi Skenderbej (francez, belg, apo ku di une) parashikon qe sheshi te behet pedonale + me ca pallate/godina shumekateshe rreth e rrotull.

 

vertet? me ne fund se ai linesi i bashes ta shpif, e vetmja pune qe beri basha ne 4 vjet dhe per te cilen u shpullos me 50 mije vota, si kurre me pare ne historine e shqiperise.

Keta duan te shesin sapunin per djathe opinionit publik. Eshte hyrje parku thote KM per projektin te Liqeni, hyrjet e parqeve me te medhenj ne Bote, nuk jane me teper se nje Porte e madhe me kangjella apo nje cope dru i varur si me poshte te fotoja, ndersa ky i zgjuari i gjate, do na shesi ndertime gjigande per "hyrje parku".  Shperdorim i paster detyre dhe kompetencash, me leket tona, pra te taksapaguesve me te vobekte te Europes.

parku

Lefti, s'je me dakord me pallate te liqni. T'i prishim ato te diga?

Une sdi te jete ndertuar gje qe te prishet. Gropat mbushen, sic u mbush gropa e hajdin sejdise qe Rama ndonese e kishte 50 metra nga zyrat, e la 11 vite te vinte era shtet.

Kjo eshte nje hyrje parku ne Paris:

uau, pallat mu tek parku ne paris? c'eshte ky skandal keshtu?

nuk ka problem se keshtu deshen votuesit. Kjo eshte demokracia. Votuesit duan te hane sapun dhe te bejne sikur po hane djathe si dhe nuk i shqeteson shperdorimi i kopentencave

 

Te pakten duket se ka sherbyer per dicka ky reagim i opinionit publik.

Projektet e prezantuara nga 9 studio arkitektutore për hyrjen e Parkut të Liqenit Artificial të Tiranës kanë shkaktuar jo pak reagime. Por më së shumti këto reagime kanë qenë në disa agjenci lajmesh online dhe rrjete sociale. Projekti që kërkon qeveria parashikon ndërtimin e disa godinave. Nisma Thurje ka postuar këtë foto në formë reagimi kundër betonizimit.

 

Duket se për shkak të këtyre reagimeve qeveria vendosi ta shtyjë për në shtator shpalljen e fituesit të konkursit, që duhet të ishte bërë sot

Une sinqerisht nuk e kuptoj se si ja hipin atij populli dhe i eshte bere aq zakon sa nese nuk ja hip ndonje shtetar ze dhe e kerkon. Per kaq dele e marrin ate popull? Hyrja e parkut thote tjetri… parlament mbi ish-komitetin ekekutiv  thote tjetri … palate nen dige qe te shtojme hapesirat e gjelberta (mbi pallate) thote tjetri … te rrisim gjelberimin e parkut duke ndertuar pallate te bojatisura me jeshil thote tjetri …, etj, etj. Nderkohe Shqiperia ngadal po shkon tek 2.5 milion baore nder te cilat nje 700 mijeshe jeton ne pak kilometra katrore njeri-mbi-tjetrin duke hedhur plehra ku te munden, peshtyre, dhj@re e share njeri-tjetrin mengjes-dreke-darke.

Per gjithkend qe mendonte qe Tirana (apo Shqiperia nga ana tjeter) nuk mund te behej me keq se c’ishte/c’eshte ka nje krieminister/krietar bashkie qe e provon qe e ka kabim. Eee c’vete… Tirana ka nevoje per shtrirje horizontale or lum miku jo per shkallare betoni qe do i zene dhe ato 2 metra bar qe ka ngelur. Po nga ana tjeter c’para te jep bari (ai i parkut jo i Lazove)? Hic, asnje per be, keshtu qe bejme me mire nje park (apo hyrje ne parkun qe nuk eshte me) prej betoni qe te na kenaqet dhe syri dhe xhepi, po edhe t’i dali ndonje lek dhe fajkojve te partise qe kane ngel pa shesh ndertimi (se o bo keq, kupton ti). Pastaj ata qe bejne rikonstruksione krymeninistrish falas nuk do kapin nonje gjo knej, apo si? Dhe kuptohet, cdo ge behet ne emer te zhvillimit, a thu ti se te gjithe vendet qe nuk I kane bere keto mysybete kane ngelur pa zhvilluar.

Cdo populll ne historin e tij mund te perserise gabimet e se shkuares, te fituar dalin ata qe mesojne prej tyre. Po nuk ka popull (ne ate Evrope te pakten ku Albanié do te hyje nga dritarja) qe i meshon fort gabimeve duke dashur t’ia shese sapunin per djathe shtetasve te vet. Ah po, keto provuan qe kemi disa komshij qe sapo bene te njejten gje me Oxin e vet. Ta provoje dhe Veliaj apo Rama te bejne ndonje referendum per kete.

 

Nje tjeter shqetesim i madh qe del ne pah nga ky skandal, eshte blerja e mediave ne Shqiperi. Do thoni ju, ketu cdo gje shitet e blihet, edhe vota, pale te tjerat, po ja qe mire qe kemi ca media online qe sduan ndonje kostos/sponsorizim te madh, se te tjerat qe presin shukat me leke nga pushteteti, spo ja dalin dot duke i bere fresk e lepire prapanicen pusht-etavreve.

Sot / Heshtja e turpshme e shtypit për betonizimin e Ramës

Prej kohësh qarkullon akuza për një shtyp të blerë nga mafia e ndërtimit. Dhe nëse duhen prova për këtë ato mund të shihen në gazetat e sotme. Asnjë nga të përditshmet e mëdha të vendit nuk ka ngritur pikëpyetje për projektin tinzar të paraqitur dje nga kryeministri Rama në thelb të të cilit qëndron shkatërrimi i sheshit përpara universitetit dhe popullimi i tij me kulla betoni. Askush nuk ngriti pikpyetjen si lindi ky projekt që u publikua menjëherë pas fushate? Pse u mbajt i fshehtë deri në ditën e zgjedhjeve?

 

Pse ndërkohë që socialistët përbetoheshin për moslejimin e ndërtimeve tek diga, përgatisnin masakrën në një zonë tjetër të mbrojtur? Pse nuk flet erion Veliaj? E vetmja gazete që e ka denoncuar këtë skandal është fatkeqësisht RD-ja që se lexon askush. Vetëm organi i Partisë demokratike e kishte sot në faqe të parë këtë skandal të pushtetit, jo në mënyrë informuese, por duke ngritur pyetjet e duhura që në fakt janë si britma në vesh të shurdhër, ndërkohë që nëse vërtet do të kishte shtyp në Shqipëri, ai duhet të bënte thirrje sot për protesta të ngjashme me ato të parkut Gezi në Stamboll.

Kjo eshte sikur persona te panjohur te ta tjetersojne dhe dhune shtepine ku banon, te te flakin ne rruge, me duart e policise dhe po permes kesaj te fundit te te pohojne se kjo behet per te miren tende dhe brenda shtepise qe po te grabisin ti mund te vish sa here te duash te besh shurren ne hale!!!  

Prandaj une jam 100%, krejtesisht, pa rezerva fare KUNDER gjithe propozimit, ne bllok! 

E gjithe projekt-ideja mafioze bazohet mbi grabitjen e prones se perbashket dhe demtimin e rende te interesit publik, ne dobi te interesave private te nje grushti njerezish. 

Kjo eshte dicka jo thjesht e papranueshme, por kriminale, pasi e gjithe ceshtja behet me miratimin e atyre qe paguajme per te mbrojtur dhe cuar perpara interesat tona, pra te qeveritareve tane! 

Keta ndyresira jo vetem qe e kane miratuar grabitjen e publikes (tones) nga nje dore privatesh, por po perpiqen edhe te na e 'shesin' si dicka e mire per ne (godinat do paskan brenda edhe ca zyra e shurrtore e me the e te thashe!!).

E thene kjo, tek zona ne fjale duhet vene pak dore se ka mbetur e abandonuar dhe pa identitet; e gjithe hapesira nuk komunikon fare as me godinen e rektoratit as me parkun, as me akademine perballe e as me lagjen qe shkon drejt Petro Ninit nga ana tjeter.

Per mendimin tim modest, zgjidhje ideale eshte si vijon:

a) investimi per restaurimin (te pakten ne fasade) te 'brekeve' me tulla te kuqe qe i jane shtuar godines se universitetit nga pas

b) hapja e godines nga anet dhe nga prapa (keto ndertesa jane ne forme kalaje, me nje oborr ne mes

c) studimi i nje hapesire te gjere te gjelber, pa shkurre, tip livadhi, qe ta rrethoje godinen nga dy krahe, nga perendimi (rruga Lek Dukagjini / rruga e shetitores se parkut te liqenit ) dhe nga jugu (prapa universitetit); kjo do ti jepte shikueshmeri godines se universitetit ne perspektive dhe mund te perdorej si hapesire e nje mini-kampusi univesitar ne stil anglo-sakson, i perdorur nga studentet/rinia, etj...

Te planifikosh godina te tjera ne ate hapesire eshte krim i mirefillte urbanistik ndaj frymemarrjes sone!

Admina nxirreni ne krye kete teme, se eshte emblematike!

Totalisht kunder. Problemi eshte se thone qe do bejne vetem 2-3 godina dhe perfundojne se beri nja 10. Edhe nje park qe ka ngelur po duan ta shkaterojne. 

Mjaft e shtyte kete cunin qe do shpetonte Tironen o Peshku, se s'ka lezet! 

Kjo rezonanca e Peshkut me shqetesimin e Gjergj Mua-me-votuan-qytetaret-te-pakten Bojaxhise eshte ne fakt njera ane e problemit (qe kam une, si Mrrokell). 

Ana tjeter eshte informacioni i cunguar dhe i marinuar rendshem me opinion personal te pruresit. 

Une personalisht nuk mesova asgje! 

mrroklle, keto pjese te parkut jane nxjerre nga parku nga KKRTSH me kerkrse te Bashkise (pra me kerkese te ndertuesve me interesa te konvergjuara bashki qeveri) , pra  keto pjese te mbrojtura si PARK  dhe jane kthyer ne zona jashte parku , dmth te lira per zhvillim , dmth qe ndertuesit e lidhur me politiken ( bashki qeveri) , kane rene dakord qe te behet ndertim me troc. Pronaret kane interesin e  tyre paresor te drejtperdrejt dhe duke qene se kane marre aprovim ( preapproval) kane bere kerkese qe te kthehet prona qe tani ka dale jashte parkut. Keta kane lidhur marreveshje me ndertuesit per kete gje.

kete gje e kane ber ne vijimesi kryetar bashkie dhe kryetar qeverie ne bashkepunim per zonat e bera publike nemedia gjate fushates nga Bojaxhiu. ( As erjoni e as Halimi nuk u prononcuan )  

Aktualisht fizikisht keto jane pjese te parkut, por jane jashte parkut ligjerisht. Ajo qe ka ndodhur eshte konkursi si do te zhvillohet kjo pjese e qytetit. Te cilin e ka bere Z.Kryeminister. 

Halli i im si qytetar i Tiranes eshte qe Tirana ka pak hapesira dhe po behet qyteti pajetueshem, per ne qe jetojme ketu.  Dhe qe qyteti ka halle plot  dhe zona te te tera per tu zhvilluar sidomos tani me ndarjen e re territoriale, si e tille do te duhej te ruhej qyteti nga keto zhvillime pjesore  dhe te koordinohej me planin zhvillimor te tij , pra te zgjerohej andej nga eshte ne plan. 

Realisht ndodh qe mendesia eshte shfrytezimi maksimal i kesaj pjese ketu duke e ber te sigurt maksimizimin e fitimit me minimumin e punes, dhe jo fitimi me ane te zhvillimit te kapitalit dhe punes ( kam nje lope i bej dy , i bej kater etj ) ketu parimi eshte  copetimi , pra (kam nje lope po e therr dhe po marr mishin ca mbetet e hedh)

 

 

Kjo eshte teme per te ndjelle Leftin &Co. 

Tirana nuk ka zgjidhur ala problemin e pusetave pa kapak dhe njemije e nje problemeve "te vogla".Por po kaq te rendesishme jane nderhyrjet per ngritjen e veprave publike (jo p-allate). 25 vjet dhe nuk ka nje ndertim serioz . Gjithe shqetsimi eshte qe nderhyrja te harmonizohet me kompleksin e sheshit Nene Tereza, me mjedisin, arkitekturen ekzistuese  dhe te ndertohet dicka e hajrit, funksionale, estetikisht e bukur, pa ato shemtite gjoja postmoderne si disqe fluturues apo koshere bletesh. 

te ndertohet

fjala kyce

 

Fare e thjeshte, duan i hyjne gardes dhe te bejne ndertime pafunde. Kuptohet per 2000 euro metri. Prandaj duhej ai kanakari me emrin Erion Veliaj qe te firmos gjithecka.  

Ky është krim shumë herë më i madh se sa ai që kundërshtonte Berisha me "shiko ti Plaku , se ke dhënë leje "..pasi e kishte në kopetencë të ndërhynte dhe anullonte Lejet  e një sopë Komunari e një copë fshatari të korruptuar në gene .

Është krim më i madh se e thellon Hipokrizinë e tezës "qyteti për qytetarët " Kushdo qoftë pjesë e këtyre projekteve , të gjithë fshehin BABËZI e Grabitje .

Parku i Liqenit nuk është dhe në asnjë mënyrë nuk duhet të jetë në axhendën jo vetëm të kësaj Qeverie por as për të paktën 20 vjet .Mund të bëhet alternativë kur të tjera projekte të reja krijojnë kushte të ngjashme.

Le që Tirana ka Aq probleme me kalime e nën kalime , parkingje e nëntokëzime , kanalizime e "gjelbërime ", sa që duhen disa mandate kryetarësh të arrijnë të krhejnë Normalitetin atje ku duhet , për të mbyllur haletë e Berishës.

Në mënyrë kategorike duhet përjashtuar  si praktikë e në rradhë të parë të përjashtohen llomotitësit që i "dinë gjojnat merr jahu " që do mbysin mediat e të shkruarat me Anale . Si projekt ?  nuk ha Bukë . 

 Lexuam që Rama e  shtyu për në shtator .

E ftoj të kuptoj se një Lob Matrapazësh , ka luajtur Bukur për të prekur ndiesitë avanguardiste si "piktor " dhe ka arritur të kalojë pragun e ideve . Në se e shtyn më tej ndoshta pa dashje del KryeMatrapaz ! Mos u bën Objekt LefTKopesh !

Ej, te papam, brenda 24 oresh u rrezun te gjithe projektet.

Ka punu komisioni me tre turne.

Plera !

Por sec kam pershtypjen qe nuk doli kot dje, nderkaq qe andej nga komisioni i ligjeve kalonte nje kontrate koncesioni aty tek 200 milione euro per skanimin ne dogana.

na ftillo pak ore, si eshte puna, skena, parapaskena, kush e ka propozu kete konkursin, pse u rrezuan te gjitha?d,mth Rama ndjeu revolten e Leftit apo lepuri fle poshte diges se liqenit?

Kur flet  LefTme ...iiiiiii në fund , dridhet Burokracia smiley

kaloi rapiscan pra skanimi ne dogana

faktikisht ajo ishte e humbur ne arbitrazh, por nuk u provua fare. vazhdon filmi fije qe priten. dmth nuk priten por priten ,pastaj ringjiten kur secili merr pjesen e vet dhe palet kane rene dakord per copat, pra ka nje konsesus pas prerjes 

 

Kot lodheni, se asnje nga keto s'ka per tu bere. Keto jane si mezja qe i afrohet robve ne pritje te pjatave te para.

Disa po thone se te gjithe projektet qenkan rrezuar nga "komisioni" i cili e paska gdhire mbreme ne bunkerin e Surrelit.

Po i jap disa propozime ketij "komisioni" per HYRJEN TE PARKUT TE LIQENIT :

Ne te shumten e rasteve, nje tabele ose nje cope ristele/llamarine, mjaftojne dhe kosto rezulton shume shume ekonomike.

e o lefti ia arritet kesaj dite. i kunderviheni kryeministrit dhe ju degjon. i anuloi projektet. sala vret kater veta e nuk te degjon. tani do m'i listosh dhe nje here vlerat e atyre ndertimeve tek liqeni qe po bente basha por qe ia nderpreu rama?

Votat Blu , Plumb për të kuqtë . " Ngrehu popull.Rrëmbeni armët të rrëNxojm Neobllokmenët "smiley

I keni fshi këto fjalët ke hyrja PD-hit e po merreni me të shkruara për Parqe kështu ? E o LefTKope nuk të shkon më as litari  qenit .Të ka bërë si Kone me kordhele , babasqapi smiley

te tjera? prap e? se sikur dolen ca dje a pardje smiley

 

Perse del tani ky projekt pas perfundimit te zgjedhjeve?! kjo eshte tallje e paster me voten e qytetarit, kjo eshte makiavelike, cinizem i paster, hajduteri...

pse kryetari i ri i bashkise nuk flet asnje fjale per kete masaker te re qe po i behet Tiranes?! a eshte bashkefajtor?? 

Peleshi cne qe po e ben lesh arapi kete pseudo konkurs, duke qene vete pushtetar vete kryetar komisioni "qytetaresh"??

Keta qe pelliten per mbrojtjen e Liqenit, perse organizojne tani konkurse me studio arkitekture te dala nga xhepi i vogel, direkt pas zgjedhjeve?!

ky eshte skandal i turpshem..e keqja eshte se sbesoj te jete lajthitje ne mes te vapes..

spaskemi per tpas nje dite rehat me kta surretersmiley

Nuk dua ta banalizoj temen e cila per nga rendesia vizonare me duket goxha e pelqyeshme,eshte nje arsye me shume qe Kryeministri aktual eshte ,i duhuri,por ne te njejten linje mund dhe te dukem pak alergjik ndaj gjelberimit te ketij pseudo-parku,i cili,po mbrohet me zell te madh nga ambientalistet bathorist,te cilet,nuk mund te shohim me tej se kazani i plehrave te lagjies.Ai,Parku,i ka humbur teresisht funksionet e veta dhe duhet nje dore gjeniale per ti dhene pamje te freskuar dhe   funksionale  per pritshmerite.Personalisht,me jep nje ndjene ankthi sa here qe kaloj dhe kundroj me vemendje non-sensin total te kesaj hapesire.Tufa qensh pa zinxhir te cilet te vijne te nuhasin atletet,karroca me kalamaj qe shtyhen me gaz e hare nga prinder te cilet gjasme shplodhen nga kllapia dhe nderkohe thithin tymin e hashashit nga nje grup cunakesh pak me tej.Tutje po te kalosh ke disa lokale me karrige plastike te 93 dhe tavolina rrethore skandaloze per tu qetesuar.Ke nje mori qoftexhinjsh te cilet pjekin dhe misra kur kane ndonje dore te lire dhe fryjne thengjijte.Per te mos folur per frekuentuesit me te rregullt,manjaket,te cilet te shoqerojne me fara te zeza ne xhep dhe duke moniturar cdo gjethe apo shkurre te dyshimte per pak intimitet te cilter njerezor .Njerez qe vrapojne kuturu ne forme gjarperuese,nje fushe tenisi pa lidhje,beton mu ne mes te pistes disa paralele te ndryshkura dhe per te mbaruar me ujin e kontaminuar dhe te zgjyrosur qe nuk ka laborator qe mund te percaktoj shkallen e ndotjes.Ky eshte Parku Artificial i Tiranes,ashtu si dhe fjalet artificiale te komentuesve anakronik te ketij blogu ne mbrojtje te gjelberimit te cilet banojne  ne pallate luksoz te ndertuar ne zona te cilat deri para ardhjes se tyre ne metropolt-t ishin te sistemuara dhe te gjelberuara.

me vjen keq qe cileson te gjitha keto probleme , qe jane rezultat i paaftesise se qeverive/bashkive e quaji si te duash, dhe te cilesuara  qellimisht pasi nuk ve re problemin me te madh:

TIRANA NUK KA PARK TJETER!!! 

NUK KA ME HAPESIRA MES LAGJESH PER FEMIJET, TE MOSHUARIT, PER QYTETARET!!!!!!!

kryeministri bashke me lulthimin te mos bejne gjoja se u rruhet per qytetaret.

KY ESHTE FAKTI QE NUK E RRUJNE HIC!!!!

le te bejne nje park tjeter  ?!?!?!?! kurre!

po pasi e rrethun tiranen me ndertime pa leje, dhe me leje jashte lejeje ne qytet ,me shkolla me dy - tre turne , pa kende sportive , ose te cungurara , ose te rrethura me pallate , tani duan ta betonizojne  edhe ate pak park qe ka mbetur!!!!

ktu duhet me u bo si ato plakat qe te lejne mallkimin, po pra tamam,  i zente mallkimi i qytetareve, prinderve qe u vjen shpirti ne maje te hundes, i sakrificave te cdo prindi  e te moshuari , te cdo gruaje me  femije qe ska ku luan gjate gjithe veres e cdo dite tjeter.

po ca i plas kryeministrit\kryebashkiakiut per keto halle te zgjedhesve te tij ?? apo cilitdo motershklymi tjeter qe ben avokatin e babezise e makuterise  (kryesisht nga idiotlliku apo poshtersia e vet)

dava muti

 

Nuk mund te argumentosh me nje njeri i cili ne te gjitha komentet qe kam lexuar ne kete teme e cila na fton te rrahim mendimet tona ne menyre konstruktive nuk ka asnje argument pervec ofendimeve,sharjeve dhe nje fare lloj distancimi nga bi-polariteti politik ne kete vend.Nuk ke asnje argument per te cilin mund te ja vlej barra qerane te te kthej xhevap dhe te filloj te sterholloje ato pak mendime bruske te cilat me vijne duarsh ne keto momente.Mendoj qe dhe ti nuk je i afte te me kuptosh aq me te teper te artikulosh nga ana konceptuale dicka qe mund te shpreh ne fund nje ide ose nje pozicion te caktuar.Roli yt do ishte perfekt si bojaxhi ne nje nga ato qendrat te cilat po sheh dhe po magjeps frymezimin tend provincial se cfare do te thote qytet inteligjent dhe bashkekohor.Ne asnje moment une nuk jam shprehur per prishjen e ketij Parku,quaje si te duash,por kam shprehur iden qe duhet nje rikonceptim kryekeput nga menyra e qasjes dhe deri tek ajo cfare mund te ofroje dhe te kthehet ne nje pjese produktive per jeten tone te perbashket.Mjaft me slogane politike qe vijne cdo jave dhe shkarkohen ne tubin e bojaxhive te everestit tek bishti i O-palles..

Pyeten nje here njerin pse nuk bien kembat e kishave?

po ka 12 arsye -i tha ky- e para eshte qe nuk ka kembana! ....

Pra, te ta them shkoqur, pjesa produktive...qasja ....konceptuale... qytet inteligjent.... jane ato  arsyet e tjera. Ne fillim duhet te ndalojme gllaberimin, prishjen, te shtojme parqet, shkollat, kopshtet, etj etj. Gjera qe fatkeqesisht nuk kane per te ndodhur, keshtu qe ti mund te kenaqesh me qasjen... qytetin inteligjent...produktiv ... rikonceptimin.... qe e kemi cdo dite ne tiranen tone, prej 25 vjetesh tashme. Qe nga kioskat, zhdukjet e lulishteve, kendeve sportive, zaptimin e oborreve te shkollave, ndertimeve pa leje (dhe 2013).Ju faleminderit

Me vjen keq qe njerezit nuk e kuptojne qe ka nje varferi te madhe dhe injorance po aq te madhe sot  ne shqiperi. Mjafton te dalesh nga unaza e tiranes dhe e ve re kete varferi e injorance. Dhe per kete nuk jane fajtore ata, por ca te tjere. Te cilet, mesa kuptoj jane frymezues per nje kategori te caktuar njerezish, qe kerkojne te mbulojne vjedhjen tone, timen , tenden, e te tjereve ketu, me gjoja projekte te tilla . Projekte te cilat jane fryt i paaftesise per te menaxhuar dhe zgjidhur problemet me akute qe ka qyteti e vendi, dhe deshirave per tu dukur sa me europian ne pamje. Sepse, ne te vertete nuk ka asnje gje te perbashket me europen per sa kohe ka me shume refugjat shqiptar se sirian ne Gjermani. Kjo shpjegon statusin/gjendjen e Shqiperise sot ! Ndoshta ti nuk e sheh, por kjo eshte e verteta. Shqiptaret po ikin. Censusi tregoi qe vetem 2.8 m shqiptare jetojne ne shqiperi nga 4.2 m qe jane te regjistruar si shtetas. Pra 1/3 e shqiptareve kane ikur nga syte kembet ( ndoshta edhe te mos shohin qasjen e re...hyrjen, rikonceptimin ...qytetin inteligjent,  etj etj xhevahire) Nderkohe jemi per te 6 apo 7 (te shtatin) vit rradhazi me rritje reale tek 1% qe praktikisht per vende ne zhvillim eshte 0

Qe te ta them dhe njehere nen kete projekt ide  eshte deshira per tu pasuruar shpejt, sakte dhe shume, nga te zgjedhurit tane. 

sa per ty, une nuk them se ca je e se ca ben. megjithate te falenderoj qe me krahason me bojaxhiun, kur mendoj qe mund te me krahasoje dhe me erion veliajn apo qe te mos i mbese hatri njeriu  por mund te me krahasoje dhe Kosovrastin smiley

Te fala qi-prasit! 

Je i tejmbushur mik.Anomalite e deformuara te cilat te mundojne kaq shume dhe tek te cilet je i afte te percaktosh fajtorin,me shtyn te mendoj qe je me nje formim te cunguar nga sindromi i Shtepise se Embel.E ke brenda teje,e ke deri ne palce.Je ne nje botekuptim tendin te cilin e merr te gatshem pa bere asnje interpretim personal dhe te vecuar nga masa,qe te cilen une e konstatoj dhe tek menyra e artikulimit te zanoreve dhe bashketingelloreve tek fjalite e tua.Je pa kundrinor miku im.Je sens anti-orar dhe ke nje mungese orientimi ne ate qe kerkon te tregosh me te gjithe keto germa qe bashkon dhe i hedh me plot epsh ne tastiere dhe me pas i sjell ne kete blog qe sinqerisht cdo dite e me teper me zhgenjen nga njerez te cilet thone dicka dhe nuk e dine dhe vet ate qe thone.Nuk marr mundimin te te gjykoj dhe as te krijoj debate te kota personale me Ju,por sinqerisht nese me jep nje ide tenden sesi duhet rinkonceptuar ajo hapesire aq e dashur per mamane e Lubonjes e cila udheheq protesten me Pinky Flowerin e vet te vyshkur  per me teper nqs biri i saj arrin akoma te kaloj ne orgazem pa u ndihmuar nga pillsat si puna jote.

vallahi mke lon pa fjale! 

Shkruan 10-15  rrjeshta paragraf , ku me pershkruan mua, ose flet per mua, me gjykon mua, me analizon mua etj, pra merresh me mua! 

vetem nje gjysem rrjesht...  :

nese me jep nje ide tenden sesi duhet rinkonceptuar ajo hapesire

 edhe kete qe ke pyt, ke bo sikur e ke pyt, sepse merresh me mamane e lubonjes , pervecse me mua. sma do mendja se do pergjigje..

per te moshuarit duhet treguar respekt , per me teper nuk duhen ofenduar, e vene ne loje nga anonim tek peshku.

personalisht nuk me rruhet trapi fare se ca mendon ti per mua pasi ti me keto qe ke shkruar je nje anonim peshk i pavlere. 

megjithate ti je ai qe je, dhe qe nuk ja vlen per te harxhuar kohen me. 

te fala qi-prasit.  

 

prap ndertime? edhe sot e? pu pu pu ca po i bejne atij veni

Po pse nuk I bejne keto plane ndertimesh nga zgjatimi i boulevardit po I turren lulishteve!!!  Paskemi qene tribal fare si popull. Ekipi Rilindjes po jep shenjat e delirit dhe po ja fusin me top kur vendi ka plot shqetesime me urgjente. 

    Kjo teme, cek nje problem shum te gjere konceptual, qe kerkon kopetence shume te  gjere profesionale te shume disiplinave.Nisur vetem prej ketij fakti( ne se sa thashe perben vertete faktin) me bind se hedhja mbi tavoline per "syrreti  inxhihan" ( per sy e faqe ) te publikut,  kete bicim projekti, perben  ne mos me shume, por nje  hile shum te madhe qeverisese, me synime te dukshme perfituese.

    Ndoqa sa foli Besnik Alia.Jo,pse e kam un mikun tim, por sepse mund te pohoj se karakteri i tij nuk thote kurre ate qe i duhet atij apo partise ku ben pjese, por vetem ate qe i duhet vendit Tiranes, Atdheut.Nuk di ne e keni lexuar por ju rekomandoj ta lexoni, per te mos fole kot apo per te mos mbetur ne " llogoret politike" !

Nuk i justifikoj dot ata qe debatojne pikerisht mbi baza  llogoresh e nervozizmi, kur flitet per nje veprim acik korruptiv.Ky te jete shqetesimi kryesor i qeverrisjes,  apo dalja  e vendit nga kjo krize vdekjeprurese ? Nuk po shof asnje mase apo plan investimi ...prodhues ! Kjo me terbon ! 

s'kam pare te huaj qe te vije ne shqiperi e te mos doje te beje foto te nje bunker. madje te cajne derrasat, aq shume duan t'i shohin. i kam cuar perpballe kryeministrise por ai s'eshte tamam. ky do behet objekt fotosh do t'i shkurtoje rrugen atyre te huajve qe zbresin me autobus ne qender. te pakten t'ua bejne me pagese derrave 

Ahahahaha je i modh fare lol

Po pak kishin bunkere per foto... mbushur Shqiperia ...

Pastaj te huajte duan ato te kohes se Dulles  nuk duan te fresket ...smiley

Ne fakt ne rregull jeni po ai regjim vazhdon ...

Rente nje termet e i zençin brenda te tere halete ...

 

nuk ka bunkere ne tirane e as ku vijne te huajt e as neper shqiperi nuk gjen dot lehte, po nejse se ti qenke nga keta me derrase manget thashe se ishe njeri normale per mhb. klm

ftk ahahahah kur jam e merzitur te lexoj vetem ty 

me sjell ne humor... ngaqe ke derrasa teper lol

 

Ftk po clidhje kan bunkeret e rinj me turistet o tutkun? Apo do peshkohet ndonje qe urren shqiperine e te vije te eksitohet para ketij bunkeri me bindjen qe marrezia vazhdon ende ne kete vend?

sic thashe, nuk kam pare te huaj qe te vije ne tirane e te mos pyese se ku jane bunkeret, per te bere foto. dhe bunkere nuk ka me. dhe te huaj shoh shume, prej punes

Spo e kupton thelbin. Keshtu sic thua ti hajde te ndertojme nje kala te re se do e vizitojne te huajt.

Duket pak i ngarkuar vendi me ato rrumbullaket si tava peshku 

Me vjen keq per te huajt se nuk kan se ku ti bejne fotot Shkabe smiley

 

Shembet bunkeri i Ramës.Ish të përndjekurit politikë mposhtin qeverinë

Iish te përndjekurit politike te diktaturës komuniste kane arritur fitore ne  përplasjen  me qeverinë ne protestën  e tyre te djeshme  ne Tirane  kundër ndërtimit te një bunkeri  rimbill i enverizmit dhe izolimit te Shqipërisë nga komunistet .

Sot qeveria ka nisur  ne heshtje prishjen e bunkerit  ne fjale  ne afërsi te Ministrisë se Brendshme ne Tirane .  Rikthimi i simboleve komuniste është një  nga akuzat  me te shpeshta ndaj qeverise Rama  nga opozita dhe opinioni publik . Dy dite me pare  portretet e diktatorit dhe parullat komuniste u shfaqen  ne një feste zyrtare të organizuar nga Bashkia Tiranë në kujtim te një prej  dueteve me te shënuar te diktaturës komuniste konferencës  se Pezës . Kjo është vlerësuar nga ish te përndjekurit politike te komunizmit  si një fitore e rëndësishme  e tyre ne përplasjen me qeverinë  por që sipas tyre nuk do te jete e fundit .  

 

Sic i mbajne te lidhur muslimanet hoxhallaret me dokrra islamike ashtu i mban dhe rama komunistet me keto veprime. Ska per qellim te ofendoje ish te perndjekurit.

More po e le ate dhe sa ca si puna e atij dhe bustin ja vendos aty ku ishte ...

Me ofendu nga Rama ... smiley Tani mund te shkojne tek shpija e Rames me bo fotot ,mqs e ka bo si bunker thojne smiley

https://www.youtube.com/watch?v=MS476ad7vQA

Sa vuajne liderat ne shqiperi. Rama antikomunisti me i flakte ne fillimet e demokracise duhet te mos jet vetvetja per te joshur elektoratin. Ca jete esht kjo? Shtepine si bunker, emrin e cunit zaho. smiley

mire po pse ke vene video nga koha e inspektoreve te sales kete s'e marr vesh. lol

ju tartabiqet e sales jeni shume te lezecem se vloni perbrenda nga urrejtja. gje tjeter s'dini. ndaj dhe ju poshteron populli me vota me keq se c'kane poshteruar komunistet. nje turi keni me komunistet

Sala eshte i juj merr ...ta kam fale me fare e fis smiley

per vidion ke te drejte gabimisht smiley

nje po te tregoj ate tamom me qe e kishe merak bunkeret smiley

kushedi sa seksi duhesh te jesh ti shkabe lol

mbas mledhjes se partis neper bunkere shkojshit me bo dashni smiley ju tartabiqet e Dullaverit  lol

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=I_hZKuwjOV0

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).