68 Komente

Asgje nuk kish kuptim ne kohen e pordhes... Nganjehere me duket si cudi qe njerezit i vishnin kepucet ne kembe, dhe jo ne koke...

Sa lezet ndertesat e rregullta, me gjelberim e trotuare te rregullta.

Afganistan, circa 2015

prape ky Frederik Ndoci, qe ben kruajtje me shitsen e bukes..smiley

Se kuptoj dot se pse i sjellin keto foto te marra pikerisht nga te huajt ne kete forum ?

Pse nuk sjellin foto te marra nga fotografet shqiptare por vetem te huaj ?

 

pse nuk sjell ca ti

sepse nuk te lejne ...smiley

 

Ato kavanozat e recelit te vendosur ashtu me model kujtojne bulmetoren e lagjes. Dyqani brenda drangull ama kavanozet ishin te vendosur me kujdes e per bukuri. 

Popull i uritur dhe kequshqyer per 45 vjet.

 

Dhe ne Austri deri ne vitet 70 keshtu ka qene kur grate u shtronin ne maternitet per nja 2 jave nuk i lenin te takoheshin me asnjeri smiley

 

Ajo dihej që kështu do ndodhte ...Një Blog i yshtyr nga moderatorë Mediokër në Mediokritete do përfundojë si ndozot kur Yp Xhibët janë në krye . Lopët  = kafshë ripërtypëse . Por falnaj zot pa përjashtuar fuqinë Intelektualëve të të Tredhurve Mendorë që janë prezent gjithmonë me mejtime sipas thënieve  të asaj plakës me gjyslyke në rradhë "

Të  kisha bërë një shkop Haleje më mirë se sa këtë që kam lënë pas e e përdor bota  ,  do kesha fituar para duke ua huazuar komshijve për pastrim halesh "në Shqipëri " 

Foto normale , për një kohë normale me njerëz e objekte normalë . Tashti edhe me kafshë të mirëushtëqyera nga kopshtet zoologjike anë mbarë botës Sot , mbase dhe nuk krahasohen . Sidomos me qenërinë që ka fituar statusin edhe të bashkëjetesës .

Për shkabën ..Pyetje me vënd pasi dukesh që je mosh e re. .Lexo këtu disa se çfarë Muti mbajnë mbi vete kur shohin shqiptarë të rritur .Vaj hallit ti lejoje të hynin në dhomat e Lindjes në atë kohë ? . Ti do thuash që Origjina e tyre është të lindur në haure smiley ku nuk pengoheshin as dhëntë e as sqepërit ti shihnin . E po harrohen kohët .Edhe amerikanët botojnë foto kur ndërtoheshin Gratiçelet dhe punonjës varur këmbët mbi to pa masa sigurie që pinë duhan .

Askush nuk nxjerr përfundime sociale nga Koha e Majmunit përveç origjinës së Majmunëve që i thërret jehona . Gjithsesi një mejtim i gjërë e i thellë i sh.Gjëmbi mund të japë përfundime më të plota .

Gezohu sh. Idriz, kto foto tregojn qe shqipnia ishte 25 vjet para afganistanit. Largpamesia e partise eshte e papame!!

Kur Enveri shikonte rinine e kohes se tij,kaq shume e anatemoni,mund te planifikonte pa kurrefare problemi planet e tij 5 vjecare vetem e vetem se shikonte ne sy brezin e ri.Ti mer noshka dhe femijet tend nuk komandon dot pasi te vijne tek dera sherbimi social nese tonaliteti i zerit tend nuk perputhet me qasjen ndaj boles se majte te evlatit qe ke.Ta kam fjalen miku im me kete rini qe shoh une me vjen vetem qe te shkul floket dhe te mendoj pak me thelle pjesen qe do ishte mire sikur njerzit te flasin pak me drejte dhe ne menyre me te kulturuar dhe nese kur mos te kene cfare te shkruaj e te kursejne mundin e te renit me dore te tastieres..d

Sa i modh ai ke dyqoni i bukes. Sa ka qene feju ky tipi dhe po i jepte i dore shiteses . 

Ueeee ca skene e papare lagjeje . 

Ohhh sa kam qesh LOL

Kurse ajo ke dyqoni i ushqimor e dyta ne rradhe nga ato grate qe e ka emrin pa tjeter Sanije ose Bajome qe bertiste : Ik ere dreq t raft kanceri n byth...haaaaaa

Periudhe qe eshte pjese e historise tone. Atdheu eshte si nena, mire keq nuk shahet pamvaresisht se sharabajgat kane 25 vjet qe e denigrojne.
te bukura jane krahasimet e situates ne shqiperi ne 1990 me vendet ku jetojne ne 2015. tipik personash qe e mbushen barkun e coc mendojne se jane.

ky ropshtraku qe na paska fotografuar ta pyesim privatisht mos ka edhe ndonje foto me intime se ne ate krah ste turperojme...

Ky qe lu pingpong perdorka kapjen kineze jo ate europiane! smiley

Fytyrat e njerzve neper fotot e monizmit...ku dallojne nga fytyrat e sotme te shqipeve?  

Parja e vjeter, i kishim harruar, 5qinlekshi ishte da shit. Ky rrezik e ka fotografuar ngaqe monedhat jane kuturru ne sirtar. 

P.sh. bie ne sy palaresia e flokut (cka ishte e zakonshme atehere), por dhe lekura e fytyres e cila bashke me veshtrimin e trembur reflekton mungesat e paranojat e sistemit. 

Per te tilla gjera e kisha llafin, por mund te shikoni dhe Jozefinat dhe Kodhelet ne fytyrat e tyre, si ne rastin e Swed lol

Te foto me ato grate ne rradhe ajo me pallto te kuqe me jake me lesh, nga shikimi duket si Jozefina smiley

He mo paske vajt ne azil me ne fund. Hajt shyqyr shpetove dhe ti. lol

Ishalla me mbajne thuaj, se po na trembin, thone do ju shqyrtojme dokumentat shpejt dhe do ju kthejme. E veshtire eshte si fillim, as 200 euro ne muaj nuk na kane dhene, po jemi te gjithe shume me te qete se ne Shqiperi pavaresisht kushteve ekonomike. Dmth po na mbajten ...ta gezoni Tiranen, mbajeni te tere per vete smiley

Hajt ishalla ju mbajne. Beji te fala atyre arabeve te cadra e kujdes naten...

Jo me une s'jam te cadrat, me kane sistemu ne nje apartament te vogel ne Komunne von Paris Strasse 19, ne Mynih

mire 200 evro po paske dhe internet ne celular, xhehnet fare qenka, po ta ha syri beje nje sms smiley

Buke me te shijshme se 52-ja dhe 40-ja apo  simitet dhe qahiet s'bo mo nona,tashti dyqanet zbukurohen me aksesore te tjera po buka ku e ku me ate tonen.

 

kam pershtypjen se ashtu ju dukej. Plaku im kishte harru nje bidon birre te hapur ne frigorifer dhe kur u kthye nga plazhi harroi, e ktheu nje gllenjke. Edhe tha qe shijonte fiks si birra ne kohe te enverit, asnje ndryshim. Mirepo atehere u dukej me e mira se skishin me ca ta krahasonin.

Pyet ata qe bejne buken,nje te ndershem nqs kasmiley (nuk e them kot) te pakten ne Tr ka pas disa lloje bukesh,nuk flas per te gjoret ne internim apo fshataret   qe rrinin jashte dyqanit dhe na luteshin ne per t'ia blere. nqs produktet Bio te athershme perkojne me kohen e Enverit,s'eshte as merite e tij,as faji yne o Shkabe 1-shi smiley

P.S plaku nuk me pelqen,do ta heq 1-shinsmiley

 

xheni, beson qe shijen e asaj bukes grurit ( 50 ) nuk po e gjej  per keto vite ! Behet nje kulace me ullinj qe sja ku te veje me dhe un ate mar por si ajo e kohes ....gjekundi nuk ka ! 

Vate more shoke vate 

buke, me shijen qe pate

Sot i hame  allaturka 

Gje me bukur... ska se buka ! 

Mos ardhte kurre ajo kohe e ndyre!

Foto me ngjyra smiley Maj men qe ne ate kohe plaku kishte nje aparat bardh e zi. 

Paska qene aparat special Pjero qe paska bere foto vec bardhe e zi. Ndoshta nga ato specialet qe perdornin ata te Sigurimit.

Gjembiiii, neqoftese edhe sigurimi paska perdorur keshtu aparati fotografik, siç ka pas plaku im shofer tek Gjollogjikja, athere megjithmen po me dhimsen keta te sigurimit dhe i paskam urryer dhe luftuar kotsekoti athere. 

Shoket te kane thene shpesh Pjero qe ke luftuar kotsekoti por ti s'ua ke vene veshin.

sa te vrare duken te shkretet  , po te lumtur ama

po mire me une kam foto tbukra te asaj kohe , mami im si artiste filmi ne cdo foto , megjithse kam i foto kur kemi qene te vegjel dhe kam dal me kushot si poca farmacie , te gjithe me triko leshi vija vija , sikur kemi vesh qylyma  leshi dukemi smiley

Edhe arixhinje te lumtur jane...

Ti kete nuk e di, por sikur ta marrim te qene, edhe? 

Eshte ndonji nga ato roca-pocat ne peshk?smiley

Kurse berberi, paska pat certifikate nga ububuja. Ankohu per te qethmen po ta majti.smiley

 

Kohe te lavdishme!!!!

O goce -  nji Partizon dhe shkrepse ,  se jom per rruge AMON i ke gati leket ! 

Po prit o shok , se ky mi ka dhon leket i pari ! smiley 

 

 

Nji birre Korca , te lutem ! 

 

Nji cherek , nji gjysem buke dyzece ka njel, dhe nji njezeteteche, Mbaroi , kto kan njel ! 

Çfare shperfytyrimi dhe degradimi qe iu be nga shteti njeriut ne ate kohe smiley  .

Keqardhje per ata breza qe sakrifikuan gjithçka dhe nuk bezuan asnjehere;as per mire e as per keq!

Buka u shit e gjitha !   Asnji nuk i futi duart me vjedh buke,  dhe   asnje qindarke nuk u vodh nga dyqani i bukes !

 

 

 

  Leket e bukes nuk vidhen kurre .  Vetem nese do i vidhte shitsi ! smiley Njerez te ndergjegjshem .

 

po re po. ne ate kohe te vidhnin dhe breket nga telat.

Hahaha, e vertet...

heu, ne un qi akuzojsha partine e shokun enver..

Ku eshte problemi ketu ? Jemi ne Ksamil ! 

 

A ju hongert derri nostalgjine smiley

Ilir-jani, pse s'na ve nje foto nga radhat e qumshit apo te bukes apo te vajgurit .... Po s'ke mundesi, se shkojshe ne burg per agjitacion-propagande

Kjo nostalgjia juj per kohen e m00tit do e ket nai shpjegim 'sikologjik... dicka tip sindroma e stokholmit

Po nuk rregullove mendjen, nuk rregullon dot barkun, sa do qe ta mbushesh me qumesht ose me mish !

Ska lidhje me nostaligjine fotografia ,

Por po do fotografi, pa radhe qumshti e kosi ,    kemi sa t` dush tani te freskta, qe t kuptosh my point

_____

" Mos shko ne shkoll t keqen mami, babi, se skena lek per buk ,, shko dhe mblidh ca gure kromi ." .

" Kushte te mira  edukimi

 

 

Te kisha ca qumesht do beja pershesh, por ce do qe skam as buke thate !! 

 

  

Qekan ca moll te kalbme ne fund te gazanit po spo i kap dot !!

 

Ca ke me Stockholmin ti daku ? 

Ty te ka vu roje interneti svedezi mo....sa e ke rrogen

2fishin e rroges tende qe lan pjatat ne SOHO

s'e kuptoj si skishim merak ... sidomos prindet tane , kur shkoje ne dyqanin e bukes dhe thoje 

nje cerek buke te lutem !

dhe cerekja e bukes kishte tre ore mbi banak , e pa mbuluar , me mizat qe vinin perqark 

kur  e mendon tani te vjen cudi, kujt i hynte ne pune cerek buke ??smiley

kujt i hynte ne pune cerek buke ??

Kishe edhe tre cherekshe smiley  e kompesoje edhe me nje cherek buke misri te detyrueshme !  

me nejt shtremt dhe me fol drejt, , ishin kohe te veshtira ! Mungonte kafja, mishi, sbohej fjale per cokollata ... kohe krize ! 

o zot cfare trishtimi ne keto foto...

 

  " Radha "  " Dyqonet " dhe shqiptaret  ne vitet 30 

Image

Ul n` myth 

Image

 

" Radha " -" Dyqonet " dhe shqiptaret  ne vitet 90 ..

Transformim rrenjesor  vetem ne 40 vite !  Verferia mungesave e ushqimeve problem tjeter . 

Jo per ndonje gjo nostaligjike, por me e konceptu pak me mire robt si puna e  Noshkadio  kush kemi qene dhe si u bome  smiley

Atje Ul n'myth paskan pas pusetat kapak te pakten.

xhaja  me shoqet : qyqa me gra e moret vesh mi, vdes Ezeli ne fund te telenoveles

Bytha n`garth dhe ul n` myth, dhe i dor mubet !  smiley Xhaja oho-ho, , to shit nallone ne trotuar, ene to bo i dor muabet me tre gra ! Ul n` myth  Ja kto ishin tironsit ! 

ushqani dyqimeve

Si qenka ky me rakete pingpongu si tan kuqi te lagjia ime. Jane foto 89-90. Duhet me nxjerr foto te tjera , viteve 70 e me heret per me shume komunizem bio

Sa gjynah qe kemi qene. Kur shoh keta te korese se veriut me kujtohet traplliku ekstrem qe kemi jetuar

smiley ja taksat e englezve, per te shpetu nga dy tre here te njejetin shiptar

ke frike te ikesh per pushime se te trajtojne si refugjat. ncncncnc ca na kane bere keta mer

shkabe thuaju qe je grek se njolla jone do kohe te hiqet e nuk ka garanci qe me kalimin e kohes do permiresohet imazhi...

ke frike te ikesh per pushime se te trajtojne si refugjat. ncncncnc ca na kane bere keta mer

O shkabe po ce do te ikesh jashte me pushime? na e ke mush menjet qe jashte vetem vrasje, krime, droge e prostitucion ka, aty i ke te gjitha te mirat e ksaj bote.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).