Pas akuzave të opozitës në drejtim të agjencisë ndërkombëtare “Crown Agents”, e kontraktuar nga qeveria për të mbikëqyrur doganat shqiptare, ka reaguar ambasada e Britanisë së Madhe në Tiranë.

Në një njoftim të ambasadës, thuhet se akuzat ndaj “Crown Agents” janë të rënda, ndaj si të tilla ato duhen marrë me seriozitet dhe të çohen deri në fund. Sipas ambasadës, politikanët duhet të tërhiqen nëse akuzat nuk janë të vërteta.

“Shumë akuza janë hedhur ndaj “Crown Agents”. Ne i trajtojmë çështjet e korrupsionit me seriozitet, pasi disa politikanë kanë hedhur akuza për korrupsion, – thuhet në një komunikatë. – Korrupsioni në biznes, edhe jashtë vendit është krim. Çdo provë duhet t’i dërgohet policisë britanike. “Crown Agents” është një kompani e respektuar britanike.  Akuzat, asnjëherë nuk janë mbështetur në fakte”.

“Nga ana tjetër, politikanë të caktuar shqiptarë kanë hedhur vazhdimisht akuza për korrupsion që prej shtatorit 2013. Gjatë gjithë kësaj kohe, ata asnjëherë nuk i kanë mbështetur akuzat e tyre me fakte konkrete, – vazhdon komunikata për shtyp. – Në këto rrethana, gjëja e duhur për t’u bërë është ose faktimi akuzave ose tërheqja e tyre”  thuhet në vijim të deklaratës për shtyp, e cila mbyllet duke deklaruar: “Në fakt, duket qartë që këto akuza nuk janë të besueshme dhe duhet të mos merren parasysh nga Parlamenti dhe opinioni publik.”

Në ditët e fundit, përfaqësues të opozitës si dhe kreu i PD-së Lulzim Basha kanë lëshuar akuza ndaj kompanisë angleze, duke u shprehur se po bashkëpunon me qeverinë për fshehjen e të ardhurave në dogana.

28 Komente

lol, ju dogji suma anglezeve se PD-hia morri neper goje nje kompani te tyren. Por kur flasin per te tjera gjera pse nuk e ngrini zerin per te thene se ku jane provat? Po partia e maskarenjeve te kryekriminelit sali cdo gje qe e nxjerr nga bytha, me falni nga goja eshte genjeshter ose nje mut i madh!

Por kur flasin per te tjera gjera pse nuk e ngrini zerin per te thene se ku jane provat?

Pse duhet ta bejne anglezet kete gje?

ja se ndryshojne version, po ti moj ere me nje cope evgjit e gjete te merresh...

Lul qeni kanakari i bashkise do te mbahet mend se ju dha te drejta te plota jetese qeneve te rruges ne Tirone. 

Nje pyetje kisha une; Di gjo njeri se sa e paguan qeveria e Rivdekjes (me falni e Rilindjes), firmen angleze ne fjale. 

As 20% te doganava nuk kan mbledh. Zgjidh e merr: Paaftesi apo korrupsjon? 

Dava legenash smiley

ky reagim eshte nje rast i mire per te kuptuar shqipot e integrimit se cili eshte roli i ambasadave.      mbrojtja e te drejtave dhe lirive shkon per qime perpara intertesave te tyre kombetare.

Fakti eshte qe ky ishte rast i paster dhenieje se nje kontrate ne menyre te drejtperdrejte pa konkurrim, duke anashkaluar procedurave dhe pervjedhur ligjit dhe duke e shkelur ate. Fakti eshte qe kjo rezultoi deshtim. Ose jo. Varet se si e sheh. Deshtim per shtetin apo sukses perfitimi per kontraktuesin dhe kontraktorin???
Ambasada ben punen e saj. Nuk ka fuqi as per te pjerdh jo me ti beje presion kujt. Shihni po foli noi amb amerikan, keta te tjeret te hane mune

Se harrova shihni i her tabloid britanik , cfare nuk thone . Lene pastaj ukip gallate fare. Po kur gjejne injorance, jane te zote

    Shpesh punonjesit e ambasadave jane te lidhur fort me kompanite e tyre qe bejn biznes ne vendet e tjera. Ky rast esht tipiku sepse jo ambasada por punonjes te ambasades Britanike kan fol ketu si perfaqesues te firmes.Un jam me se i bindur qe jan pjes  thelbesore e perfitimit me korripsion vete keta te ambasades.

   Kan gjetur shesh pse te mos tallin dhe ato tani me shqiptaret... ! Ambasada  na qenka  shqetesuar se ju prek neri nje kompanie  te mbreterise ... ! Horrat e Evropes ! 

 

Je komplet gabim kjo eshte nje kompani private qe ofron konsulence per luften kunder korrupsionit prane qeverise shqiptare me marveshje dy palshe nepermjet ambasades ambasada nuk mund te injoroj akuzat dhe te qendroj indiferent nuk ka kuptim  sepse ato nuk vijne nga njerez ordiner , por nga njerez te rendesishem te politikes shqiptare, (\Nejse panvarsisht se ne i kemi ne nivel te ulet politikanet tone kjo nuk do te thote te kalohet kaq lehte keta gjerat i cojne ne fund faktet ku jane , kete po thone ) 

Te raportosh nje kompani angleze qe eshte prestigjoze dhe ka nje reputacion nuk eshte problem, po ku jane faktet ?!! Nuk flitet ne ajer kur akuzon, sigurisht qe dinjiteti kushton ne biznes, se nuk jane kompani ordinere !  

Ilir , nuk ishte per konsulence, por per zbatim praktik te ligjishmerise ! Un kam nje experience se si te huajt bejne korrupsion me zyrtaret tane  me fondet qe bien per Shqiperine.Dhe ku me ta bashke edhe funksionare te ambasades ...".serioze " ! Kush ka atdhur ketu ...ka ikur milioner ! 

Parja nuk ka ere i thone nje llafi grave, te gjith e duan, pastaj ajo varet kush e ka mundesine ne dac i huaj apo vendali.

Grave po diskutojme faktin qe eshte bere nje akuze e rende nga kreu opozites per nje kompani qe me pare ka qene shteterore, por pa fakte! Dhe ambasada i kerkon te jape fakte/edidenca, perndryshe te terhiqet dhe ta pergenjeshtroje. Nuk eshte se fole ti dhe u be qameti. Ti fol sa te duash se ty ambasada nuk ta fershelle. Megjithese ti pa fakte nuk flet asnjehere. Megjithese ka raste qe ja fut edhe kot, sidomos ne ceshtjet e bujqesise.

Ambasada te mos haj kot m.t. Ajo eshte opozite politike dhe si e tille ngre shqetesime politike dhe ben akuza sa ti doj kokrra e qejfit. Ambasada ne kete rast fut hundet ku nuk i takon dhe kjo nuk eshte gje tjeter vecse tregues i mungeses absulute te respektit qe kan Britaniket per shtetin dhe popullin shqiptar. Gje qe s'eshte se ishte nevoja per kete gjest qe te dal ne drite ka nje histori te tere kjo pune.... 200 vjet histori!

 

Po mir s'do as me i faktu e as me i terheq... Ca do bej ambasada?

Opopozita kur s' ka fakte te haje mut. Ambasada e UK ate pune ka, te mbroje kompanite e vendit te vet.... 

Ambasada ben mire te hetoje marreveshjen e crown agents me edi ramen. Apo jane part time employees se crown agents sic qe Amb i usa ne ks Dell tek bechtel???

Qiti faktet, ku i ke

Fakti eshte qe u caktua duke iu pervjedhur ligjit te prokurimeve publike, dhe qe deshtoi gjate kesaj kohe ne kontraten qe iu dha. Keto fakte mjaftojne per te patur dyshim te arsyeshem per afera korruptive.
Nqs kujton qe ketu blogu eshte prokurori e gjykate dhe kerkon fakte dhe denime mbase .... Pune per ty. Ambasada duket qarte qe nderhyn ne ceshtje politike dhe ne baze te probabilitetit te ambasadoreve jane 5/9 odds qe te kene marreveshje personale me crown agents.

Mua si qytetar shqiptar me intereson qe crown agents te hetohet pasi jam shume i bindur qe kane vjedhur taksat e mia, ndoshta dhe nje pjese te lekeve qe i con ti familjes tende ne shqiperi.
Apo ju ca bitha crown agents per doganat e shqiperise??? Hahahah
Muahahaha

O bajern ti sa i modh qe je ti!
Kom qesh me lot hahaha o sa e modhe foto Hahahah
Te forte jeni , ku i gjeni keto xhevahire Hahahahahaha

Filloyi shorti ne Rasie

Italija ne grup:

Group G
ITA
ALB
ISR
MKD
LIt

Plus Spanja.

Yep. Naaajs. Po shukemi npare per te drejta Tv smiley

Erdhem ne kete dite qe kamunistet te mbrojne armiqte e popullit madje dhe kur ata na vjedhin se dikur ishte e pafaktuar pra thjeshte hamendesim. Rilindje jo llaf.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).