Mbi vizitën e Merkel në Tiranë

Siç dihet por pak flitet sot Anxhela Merkel viziton Shqipërinë. Vizita është njoftuar me kohë në kuadër të rolit që Gjermania ka ndërmarrë në zhvillimin e Ballkanit Perëndimor. Fakti që vetë kancelarja ka zgjedhur Shqipërinë për të nisur turin e saj eshte domethënës. Sidoqoftë shpresoj që kjo mundësi të peshohet drejtë nga qeveria shqiptare, për të marrë më shumë përkrahje nga ekonomia më e madhe europiane sot per sot. Kur në Jug të vendit po zhvillohet "Drama Greke", Shqipëria ka një mundësi të artë për t'u faktorizuar në rajon dhe kjo duhet të ravijezohet me kërkesa konkretë nga qeveria shqiptare. 

Sipas mediave Gjermane si MDR një nga cështjet që Kancelarja do te ngreje, eshte numri i frikshëm i azilkërkuesve shqiptar në Gjermani. Kjo është mëse e kuptueshme duke dëgjuar debatet publike mbi mbingarkesën e përpunimit të kërkesave për azil ne lande të ndryshme të Gjermanise. Sidoqoftë kjo duhet të shihet si një mundësi për qeverinë shqiptare për të kërkuar ndihma konkrete për programe ri-integrimi për emigrantët që kthehen në Shqipëri si pasojë e krizës në Greqi (të cilën ca shokë këtu thonë qe e ka gaditur Gjermania) dhe azilantëve që kanë ardhur në Gjermani. Vetëm nga Greqia mendohet se janë kthyer rreth 160 mije emigrant shqiptarë për të cilët përvec nja “dy strategjive” të ministrive përkatese nuk ka asnjë trajtim me ndihmë nga BE-ja. Gjithashtu ne media shqiptare lexoj që Shqipëria do kërkojë ndihmë për infrastrukturën dhe sektorin e energjisë, dy sektore me nevoja urgjente për ndihmë.

Pas kësaj vizite vetë Gjermania ka një mundësi të shkëlqyer për të dhënë mesazhin që qëllimet e saj për zhvillim dhe ndihma për popujt ështe e sinqertë. Mesazh i cili do ulte dhe zërat që portretizojne Gjermanine si “nëna e gjithë të këqijave”. 

Çfarë mendoni ju se Shqipëria duhet t'i kërkojë Gjermanisë? Ku duhet të përqëndrohen kërkesat e qeverisë Rama? Duhet të kujtojmë se trojet shqiptare përvec përkrahjeve politike nga “ndërkombtarët” kanë marrë ndihma shumë të pakta ekonomike, të paktën krahasuar me komshiun tonë në Jug apo dhe me shtete të tjera. Pa harruar që pikërisht këta ndërkombtare pak a shumë venerohen pa kursim në trojet e Shqiptarëve.

395 Komente

per sa minuta do rri ne shqiperi?

nje pjese a pakose se re financiare qe do i jepet greqis duhet ti kaloje shqiperis nqs nuk duan me azilkerkus nga ne...

Kur në Jug të vendit po zhvillohet Drama Greke, Shqipëria ka një mundësi të artë për tu faktorizuar në rajon dhe kjo duhet të ravijezohet me kërkesa konkretë nga Qeveria Shqiptare

Cfare kuptoni me faktorizim?E si ditet e veshtira te fqinjit i sherbejne forcimit te Shqiperise ?

Çfare mendoni ju se Shqipëria duhet ti kërkoj Gjermanisë? Ku duhet të përqëndrohen kërkesat e qeverisë  Rama? Duhet të kujtojmë se trojet Shqiptare përvec përkrahjeve politike nga “ndërkombtarët” kanë marr ndihma shumë të pakta ekonomike, të paktën në krahasim me komshiun tonë në Jug apo dhe më shtete të tjera. Pa harruar që pikërisht këta ndërkombtare pak a shumë venerohen pa kursim në trojet e Shqiptarëve.

Shqiperia duhet te kerkoje rreth $150 miliarde  borxh se ne jemi te ndercem dhe e mbajme fjalen .Merkeli duhet te kete besim te plote ne fjalen tone se do ia kthejme parate.Greket nuk duhet te jene te vetmit qylaxhinj te rajonit .pastaj me gjermanet biem si bicim kusherinjsh ,jemi race e paster ariane safi.

..pastaj me gjermanet biem si bicim kusherinjsh ,jemi race e paster ariane safi.

smiley

Mos u murzit, se nuk ta prek njeri Greqine. smiley Por dihet qe tani qe roli i Greqise ne rajon po behet me i pasigurte dikush tjeter merr nje pjese te rolit qe ka patur Fanari Ndricues ne Rajon. Dhe shpresoj sinqerisht qe Shqiperia dhe shqiptareve ti jepet kjo perkrahje.

Kurse per ate qe jemi te ndershem> PO jemi. Kur vjen puna tek borxhet vetem para ca kohe po degjoja qe Shqiperia i paguante Rusise , si vazhdimesi te Bashkimit Sovjetik, nje borxh te marr ne kohe te Veros qe u mbaroj se shlyeri ne 2011.

E ashtu eshte ,nashi qe beme cirak vendin tone do ndrisim rajonin.

Eshte e thjeshte fare. Ne jemi nje nga popujt me pro-gjermanike. Adhurojme Gjermanine, gjermanet, etj, etj.

Tani, cfare ndodh?! Serbet psh, qe nuk jane kaq gjermane-adhurues, kane shume me teper investime gjermane se sa ne. Maqedonesit po e po. Investimet gjermane ne vendin tone jane qesharake.

Pse?!

Sepse ne fund te dites investitorit gjerman nuk i pjerdh shume se sa simpati ke ti per Gjermanine dhe gjermanet, por se cfare klime te pershtatshme krijon ti per biznesin gjerman qe te investoje ketu.

Te kapish?!

Tani, ti ke patur deri me sot 2 investime gjermane te rendesishme ne vend: 1) Aeroporti i Tiranes dhe 2) Porti i Durresit.

Dhe a e di ti se sa ja ke care carin ti ketyre?! Shume, por shume fare! Sepse ti je nje shkerdhate post-otomane.

Merkeli duhet ta kapi Ramen per faqe dhe t'i thote: O bole, te besh biznes me ne gjermanet nuk eshte si te besh ato aferat e tua me ndertuesit e Tiranes. Te kapish bole.

Mjaft i hape shalet italianeve si prostitute. Beju partner serioz. O bole!

 

Merkeli kshu.

The fucking reality.

Shi ca ben ky bolja jone tani. I fut nje strehe hyrjes se Kryeministrise ne tentative per te cudisur Merkelin. Edhe autostraden me palma per Vucicin e beri loqja.

S'e kupton qe biznesi nuk merret me keto carlliqe. Nuk kupton esencen e gjese.

Me ka bere pershtypje qe aeroporti i Tiranes qenka nje kontrate gati Monopolistike. S'e kam lexuar me thene te drejten, por ne eshte e vertete pershpejtimi i procedurave per BE duhet te behet dhe thjeshte per te thyer te tilla praktika biznesi.

po ja... nji selfie.. nji skerzo.. pak lulelaker dhe verë.. Ashtu mooi, do sajohemi edhe ket herë.

Po me thon te drejtën do kishnja pas pas qef qi zoja Merkel te takonte dhe pakicat gjermane ne Shkoder smiley

Hajt se nja 5 minoritete i kemi pranuar, c'beri te  pranojme dhe 1.smiley

Merkeli kish kerku me dal nga shqiperia nga kufiri I shkodres me 29 nentor 2015. S'ka problem I kish theme Rama. Vend kemi plot. Sapo mbarova dhe garsonieren me surrel.

Ahhhhh, m'fal. Sa per dijeni (e them per ironi se nuk kam kete konfidence me ju), por polici shkodran qe njoh une as nuk do me dite se kush e drejton shtetin, sesa i bejne respektin qytetarise dhe se drejtes. Nder te shumtat here qe kam kaluar kufirin shqiptar ne pika te ndryshme, policet shkodrane dhe te kufirit maqedonas kane qene me profesionalet ne nivel nderkombetar me llojin e pyetjeve qe te bejne dhe respektin sipas te drejtes nderkombetare. Me vjen keq vlonjat, po shkodra ka qytetari qe duhet te mesojne shume qytete te shqiperise. Nuk e kam per krahiniozarizem, po ka qene shume profesional experienca me ta. 

 

Aaaaa me vjen keq por nuk ka arsye t'ju keqkuptojme. Gjithashtu jam shume dakord dhe me shkembimin e eksperiencave ndermjet trupave policore.

Profesional experienca...e degjon o tiku..dhe ne hyrje dhe ne dalje smiley

..Jo se ke ankime per krahinat, na bje ne qafe Skela!

o belaxhi, belaxhi jesmiley

 

Debris - Duke hequr menjane detaje shume te vogla, spot on man, me pershkrimin qe ke bere. smiley Eshte e veshtire per politikanet shqiptare ta shikojne tablone vizionare sic e pershkruan. Une jam zhgenjyer me si u pergjigjen per vizionin amerikan me armet dhe Sirine, keshtu qe vizioni europian i te shikuarit te gjerava, sikur ta benin, do me provonte teorine kunder qe nuk jane ne rreth vicioz te pranimit te realitetit vetem ke parametri i oborrit fizik te shtepise apo llogarise se parave jasht qe kane ke bankat greke e malteze.  Nganjehere, metrat katrore te shtepise apo modeli, i huton politikanet kur ju flet bashkeshorti/tja me shume se funksionari ne linje. 

Gjermanet jane me te qarte ne cfare presin nga shqiperia sesa kane thene amerikanet. Eshte te vertete. 

..Zonja Merkel vjen ne Shqiperi Jo per te shperndare ndihma ala Greqi por ne kuader te nje vizite pan-Balkanike. Do shohe a ja vlen ti futesh keta Ballkanasit en block ne  BE, se fundi i fundit jane me Shume se Greqia e me punetore. Edvini jone ben mire te lere pershtypje te Mira por vendimi ka per tu morr lart per Serbine, Kosoven, bosnien, Shqiperine e Maqedonine. 

Nuk mund te krahasosh ndihmat qe Greket morren nga 1982 me cka marre Shqiperia, Kohe te ndryshme e legjislacion ndryshe. Merkel vjen me na hudh nje sy se a morrim ere nga bota, shkabat duhet te na nderojne.

.po nai tav kosi do ja japin per dreke?

Nuk donte me kalu naten degjoi se ka pleshta smiley

tave me pistil do kapitalistja , dashke me e nxjerr me i pjate kos t'pjek ti e

Amatorisht, ne nje vend me papunesi e korrupsion te larte ku cdo rubinet kontrollohet direkt apo indirekt nga partite e pushtetit, gjeja me pozitive them se do ishin investime private qe hapen vende pune afatgjata. 

Tjeter, ta heqin eksluzivitetin e aeroportit a ja qivja udhet e te bejne cmos qe cmimet e biletave per ne Shqiperi te behen te pakten aq lire sa vendet fqinje. Lobimi per liberalizimin e vizave per Kosoven ja kalon aeroportit, folur kombetarisht. Eshte maskarallik fakti qe ata qe benin genocid ndaj Kosoves jane ne fast track per tu futur ne BE dhe Kosova mbahet e getoizuar. 

Min i Fiancave thote qe ne 1998 e deri tani Gjermania ka dhene 1 miliarde euro kredi per Shqiperine. Qeveria duhet te kishte bere (ta beje ndac me pas) nje raport te detajuar me te cilin t'i thote popullit dhe teta Angjeles se sa sa shkon shuma totale e borxhit + interesi qe ka paguar Shqiperia, dhe cfare eshte bere konkretisht me ato para. 

Ora News paska bere nje reportazh te shkurter per investimet gjermanistike dhe qasjen shtet-politike. Gjermani Thomas Schrapel, drejtori për Shqipërinë i Fondacionit Konrad Adenauer, thote

Shumë politikanë dhe biznesmenë shqiptarë dëshirojnë një angazhim më të madh dhe për më tepër investime më të mëdha gjermane. Por për këtë unë mendoj, që politika shqiptare ndodhet para përgjegjësisë të bëjë hapat e tjera. Për investorët potencialë nuk ka gjë më të rëndësishme sesa siguria ligjore. Ata duhet të dinë, cili është kuadri ligjor dhe mbi të gjitha ata duhet të jenë të sigurtë që ky kuadër ligjor është i vlefshëm për të gjitha sipërmarrjet. Dhe sigurinë ligjore mund ta garantojë vetëm shteti. Kjo është përgjegjësia e politikës, pavarësisht faktit se cila parti qeveris për momentin.

Po ashtu dhe Kolë Gjoka, lexo fundin e ketij artikullit. DW eshte media shqip-gjermane, dmth keto jane kambana te Merkel per rilindasit shqiptare, te cilet s'kane ndenjtur duar kryq, kane ber Taulant Ballen kryetar te grupit parlamentar të miqësisë Shqipëri-Gjermani. 

Teta Merkel 4 ore do ndenjtka, keshtu qe efektivisht keto qe pyet ti Debris jane bere tashme (axhenda e bisedimeve, bile dhe bisedimet me gjase) po flm per temen qe e hape, per neve smiley Na hap dhe nje teme per presionin qe i ben BE-SHBA Kosoves per ate gjyqin (meqe e ke ndjekur) e faktin qe guaket e shqip-politikes i bien me dore...Facebook-ut.

Eshte maskarallik fakti qe ata qe benin genocid ndaj Kosoves jane ne fast track per tu futur ne BE dhe Kosova mbahet e getoizuar. 

Nuk besoj se ka me maskarallek qe po eshte bere ne periudhene pas lufte. Shumica e serbve jane liruar nderkohe. Kur dhe Sheshel doli nga burgu me gjasme kancer pa u shpallur fajtor dhe po behet hero pa vdek.

Min i Fiancave thote qe ne 1998 e deri tani Gjermania ka dhene 1 miliarde euro kredi per Shqiperine. 

Jo po flet qe ne 1988 ( xhaxhi Ramizi). Kurse qe nga 1991 e t'hu Gjermania i ka dhene ne forme fondesh, kredish etj vetem 379 milion Euro. Nje shume gati qesharake me thene te drejten kur e krahaso qe jemi duke i qare hallin 329 bilioneve grek.

p.s. e kam bere plan per te shkruajtur po na mbyti kapitalizma.smiley

Kurse qe nga 1991 e t'hu Gjermania i ka dhene ne forme fondesh, kredish etj vetem 379 milion Euro. Nje shume gati qesharake me thene te drejten kur e krahaso qe jemi duke i qare hallin 329 bilioneve grek.

Epo edhe ne rruge 379 meleon euro nuk gjenden .edhe kaq bereqaves se per borxh nuk na e kane .nashi pse i kane dhene grekut me shume e neve me pak nuk mund te qahemi e s'u kerkojme dot llogari se parate e tyre i kane e mund te bejne c'te duan me to.

Ashtu eshte. Dhe Gjermanet mos te qahen kur shqiptaret vejne e i ngrejne cadra ne mes te Berlinit. Se varferia s'njeh kufij. Po ke nje varfanjak tek dera e shtepise, e si dhe nje dore te bej kasollen e tij, mos u merzit kur ta gjesh tu fjet tek dhoma jote e gjumit.smiley

Min i Fiancave thote qe ne 1998 e deri tani Gjermania ka dhene 1 miliarde euro kredi per Shqiperine. Qeveria duhet te kishte bere (ta beje ndac me pas) nje raport te detajuar me te cilin t'i thote popullit dhe teta Angjeles se sa sa shkon shuma totale e borxhit + interesi qe ka paguar Shqiperia, dhe cfare eshte bere konkretisht me ato para. 

Po, ja tani urgjent.  

Nderkohe ne vendin "salade macedoine" kojshi:

In 2013, bilateral trade was worth approximately EUR 1.7 billion, Macedonian imports from Germany accounting for around EUR 522 million and Macedonian exports to Germany approximately EUR 1,154 million – a remarkable balance of trade surplus in Macedonia’s favour thanks to contract processing work, especially in the automotive supplier sector.

dum paret e Sudes, akoma nuk i kemi marrre!

 

Te gjithe me merak per sot! smiley

  ndihma shumë të pakta ekonomike, të paktën në krahasim me komshiun tonë në Jug

 

e vertete! por , ne te nje kohe kur greqia merrte keto ndihma, e njejta Greqi bente fshesa ndaj emigrateve shqiptare ne emer te urrejtjes; Prandaj , nuk ma do mendja se ka mbetur me  gje per te thene mbi marredheniet greko- shqiptare & emigrante te diskriminuar deri ne palce.

Shqiperia duhet ta ktheje busullen drejt perendimit pak nga pak...se, po ti futemi krahasimeve te detajuara - KM shqiptar e dallon vetem nje xhakete lekure  nga Varafakis...

Anxhela po bo i pit stop ne shqipri ....sa per te perdor i cik banjen e te shtriq kembet....

Anxhi ka premtuar ndihma per pastrime gezhojash smiley

ishalla po ja bekon edhe kjo Zahon smiley

A mun dikush ti thot ksaj burrneshe qi nuk e dum Guardjolën ? smiley Se ai plehra perben rrezik kapital per Gjermanine dhe per krejt fatet tona

Do e shqyrtoj , tha. 

Amon mor thuj se ja morim ne leket grekut per ty veç na boj dermon tmos e lej ate pisin te perzan Muller-in smiley

Ah po eshte puna kshu, do e shqyrtoj me nga afer- tha.

Rrofsh thuj rrofsh, se jemi njerez te vujt, kemi halle, na kupton vete ajo se esh zoj gru, jemi mbeshtetes dhe kemi qenë me zemer te paster pa kerku asi i pes lekësh vallahi

Nuk e perzejme Guardiolen tha, por i kemi kerkuar te reformohet persa i perket sjelljes me lojtaret dhe po presim te ne sjelle planin e veprimeve

Plus ein. 

Ndonje thagme do dali sot ne konference...

Me ket komshiun kemi von bast per: " faktor stabiliteti" "e ardhmja evropjane" me bonus: "qasje" dhe "sfidat"

keto po, por parandjej nje me te bukur..

Po mire eshte e Rama tja bej te qarte, qe Angie duke perkrahur Shqiperine i tregon dhe Europes, that she actually likes people. smiley

Po jepni ca euro o debris dhe per miletin ketej, jo te gjitha per vete smiley

Miresevjen Merkel..!!

Jetojme te gjithe ne Europe.Europa eshte e mrekullueshme.Po tani me duket se po na ftojne te futemi ne valle pasi kemi qene pergjate gjithe kohes jashte dhomes Europiane duke pare nga xhami sesi vallezojne me ne.Normalisht qe ato do jene ne krye te valles me shami ne dore,edhe pse neve xhirojme ne vend ato do fillojne te na kontrollojne nga pak qe te kercejme ne menyre korrekte me hapin e tyre.Une mendoj qe te mesosh vallen e tyre eshte shume e dobishme,por ne fillimisht duhet te mbrojme veten tone dhe te jemi te gjithe ne nje drejtim.Jo njeri(er)ne krah te Merkelit duke kercyer muziken e orkestruar ne Shtepia e Bardhe dhe tjetri(lb) perballe duke pritur qe Babagjyshi i Vitit te Ri te vij nga Afrika..

Paskan dale dhe qytetare qe do mirepresin zonjen Merkel tek kryeministria. Jane  tifoze te FC Bayern kryesisht , spontane e nuk kane lidhje fare me faktin qe ne zyrat e qeverise nuk ka njerez neper zyra.

Vape e madhe sot ne Tirane.

Me te zjarrit jane ata te Ministrise se Kultures.

Po dhe te vihet ne gigantic screens euforia e robve kur fitoj Gjermania! Kaq mjafto.smiley

Po mer po, por sot ne Tirane temperatura ne hije eshte 38 grade dhe ujin keta tifozat duhet ta blejne me paret e veta.

Ca mendo ti Stalker, ti kishin kref nja 325 bilion evro shqiptaret sic bone grkt e pastaj ti fusnin nje referendum me uje te pagum nga BE-ja?

Ti e ke inatin se nuk do veje te shqupi, prandaj hap panik...

Inatin e kam jo per Shqupin por per Liken e Monikes.

Ishalla ka zot !

Uber Alles!! Festa vazhdon, Angela! smiley

Eshte kuruar gjithcka nga ana e pales gjermane duke filluar nga automjeti qe eshte gjerman i markes Mercedes Benz.

Keta gazetare tane jane te papare!!!

lol

Gjithe kjo ceremoni per nje film ne kinema?! Apo s'eshte kinema ajo gjeja aty me strehe?!

Po eshte bardhoshe zonja Merkel, mund ta kapi ndonje rreze dielli mediterran. Edhe Niko Peleshin ndaj e kishin nisur me cader kineze ne aeroport.

Kryeministri duhet lidhur.  Ajo gjeja me strehe eshte horror. Shyqyr qe vjen dhe iken me diten Kancelarja, dhe nuk e sheh se ne c'motel i behet pritja. 

Dikush duhet te kape zorren e ujit e t'i bej nje dush km-se se ka ik per wool nga vapa.  

Dikusht t'i nderroje pusherin! smiley

Shiko, ne kohet qe jetojme mund te besh cfare te duash, qofte edhe nje strehe kinemaja ne hyrje te nje ndertese ne stil littorio me funksion kryeministri e vendit. Ajo qe me shqeteson mua eshte qe ne nje vend kaq te varfer sa i yni keto duken ekstravaganca te teperta dhe te pakuptimta deri diku edhe provinciale qofte formalisht qofte persa i perket perdorimit apo shperdorimit te parase publike.

Pastaj una kam edhe nje shqetesim tjeter: ky kryeministri yne nderkohe qe merret me gjithe keto formalizma (qe eshte e drejta e tij qe t'i konsideroje te rendesishme) duke nisur nga sistemimi i kryeministrise, palmat, autostraden nje here me tope nje here pa tope, nje here me tope te verdha pastaj shume ngjyreshe, ngjyren e kallares, lookon hipster per raste te caktuara, intervistat majtas djathtas per te treguar se sa i papare eshte... realisht ku e gjen kohen per t'u marre me aspekte me jetesore, sic eshte pershembull lufta ndaj varferise se tejskajshme te ketij vendi?!

Rama: Keni opozite ju?

Merkel : Jo.

Rama : As ne !

smiley

Merkel , tere shqetesimin e ka ne se Presidenti yne,  do jere dakort me ndihmat qe duhet ti jepen ....Ukraines  !

Huh?smiley

Maj men nje bised ne urban mes nje tironci dhe veterani. Ikni mer i tha tironi se ju duhet me ju vra. Po tna kishte pushtu gjermoni do ishna ndryshe sot.

Ja ku erdhi kjo dite. Flm nipi i zogut, princi Edvid.

Gjermania, si askush tjeter ka kontribuar me mbi 1 miliard euro ne kete vend dhe prrgjithesisht ne sektoret jetik; uje, bujqesi, ambjent, infrastrukture etj.

   Mesazhet e saj besoj se do jene mbi te gjitha ballkanike, per Shqiperine, Serbine, Maqedonine dhe Kosoves.Gjermanise i esht caktuar roli kryesor ne Ballkanin Lindor.Natyrisht ajo do ta japi mesazhin e frenimit te levizjeve te popullsise per migrimet, ku vendi yne, Kosova dhe Serbia dukshem po behen shqetesuese per Evropen dhe posacerisht per Gjermanine.Ne fak ne kete drejtim un nuk shpresojse ajo apo Evropa, kane ndonje strategji te posacme zhvillimore e frenuese.Me shum  u referohen ligjeve .., nderkohe  qe qeverisesit tane i referohen bllokimeve ne kufinjte, qe nuk eshte treguar produktive.

  Megjithate kam dyshim se mesazhet e Merkelit do te perceptohen, realisht, por si gjithenje , krej ndryshe nga kampet politike ketu e ne gjith Ballkanin.

Do degjojme plot ...vrangalla ! 

O Grave, kur i ule pendet kaq prapritur ti? C'jane keto analiza kaq te mefshta?

Se na vdiqet me keto shifrat. Qe nga 91 e t'hu Gjermania ka dhene vetem 370 milion. Kaq. Pike.

Urdhero Ministri i vendit tat thote:

Gjermania është një partner strategjik që ka ndihmuar Shqipërinë. Që nga viti 91 e deri më tani, ndihmat që shteti gjerman ka dhënë për Shqipërinë janë të nivelit 370 milionë euro. Ato janë në fusha të ndryshme si në zhvillimin ekonomik, energjitikë, infrastrukturën ujore, si dhe zhvillimin e zonave urbane dhe rurale”, deklaroi Cani

Keto jane cikerrima mer, cfare ndihme quhet kjo?? Ku shumicen e kane administruar vete organizatat gjermane ne Shqiperi, dhe ka mbajt stafin e vet ne pune.

Emigrantet mos ti shohin si problem, por si njerez ne halle qe nuk jane ndihmuar. S'ka rendesi le te jepet mesazhi per Ballkanin, por Shqiperia te ndihmohet konkretisht jo mo lloqe kavaje.

Debris, ajo qe them une eshte shum e sakte.Sa i perket analizes, un kam ato mendime dhe nuk guxoj ti jap un rekomandime Merkelit sikundr beni Ju,

Aha Grave s'dole gje dhe ti. Deri dje thoje "mire ja bene Greqia qe i be finde Europes e kerkon cfare ti doj qejfi" e sot thua, "kush jam une ti tregoj Gjermanise, ate qe dua e qe na takon si Shqiptar"/  S'e di.

Debris po lexome ca kam thene edhe pa ardhur Merkeli  dhe ndiq car u tha ne takimet..Masnej thuj po deshe edhe prape sic ke thene ! 

S'te kam ndjekur Grave me thene te drejten. Po kam besim qe do kesh thene ndonje gje me mend per popullin tend.

paska fol tosja smiley

Emo, nuk e di cfare ka fol ai se kohe e nge s'kam ta lexoj, por pervec se me fjalen "horror" s'di si ta pershkruaj ndryshe ate gjene. 

ishte e mrekullueshme streha e bardhe e zotit Rama. me shume kuptime dhe mesazhe te ngrohta.

#strehzambikryministri; ja ku doli dhe shpirti shqiptar i detajeve pa pike rendesie. smiley

Shansi qe nje Gjerman ne pergjithesi dhe Merkel ne vecanti te vej re ate strehe aty eshte aq i vogel sa dhe inekzistent. smiley Ua siguroj!smiley

 

Merkeli pyeti: ca filmi keni sot? smiley

smiley

o Debris.

po nuk thu shyqyr qe dul streha. me ca do merreshin kto masanej smiley

Debris.. pertej rendesise se Merkelit ne Tirane dhe per kete  Canopy (strehezen) e km.

Mendoj qe eshte nje linje e holle shume e holle midis Artit. dhe Mejhanes.

Po e beri Edi eshte  veper Arti . po e beri Saliu te njejten gje eshte Mejhane. Kaq e holle eshte linja, dhe kaq i madhe eshte ndryshimi.

P.S; e pyti nje studente profesorin e saj Piktor. : Si mendon a jame une nje Artiste?

pergjigja ishte: kur nuk e di ti se c'fare je c'rendesi ka se c'mendoje une,"une per vete jam artist".

Une mendoj qe Edi e ka mendjen TOP qe o ARTiSt  dhe Ai "doesn't give a shit".

" e kush do ta ndaloje?" (TM bredland) smiley

ndihesh mire kur shikon kete vizite - pergjithesisht paster dhe rregull neper foto...

ishte bo shqipnija si bahce me lule. me tha nje njeriu im qe sapo u kthy. i thash, po krimi, qetsia publike? ca thu mer, me tha, s'pipetinte as miza. rash ne menime te thella. ktu po na vrasin immigrantet ilegal nga meksika, thash se sapo kisha pa lajmet e cnn-it. m'u kujtu edhe shkaba qe thot i shkreti, po ne s'besojm.

te gjitha kto per dy vjet, o noshk. kush do e besonte!!!

as ne enderr s'e kishim pa....

Angie, when will those clouds all disappear ?

Angie, where will it lead us from here ?

With no loving in our souls and no money in our coats

You can't say we're satisfied ...

But Angie, you can't say we never tried ...

ora. ora , i vodhen oren

Mire se vjen ne vendin e shqiponjave zonja Merkel!

Fiks fare analogjia.

Dhe aq fix (lexo x sic) nuk eshte.  Se imagjino nashti piramiden me drita qe fiken-ndizen si peme vitriu.  

E meqe ju arkitekt-artistet po e dashkeni gjys-plot goten, eshte psh ky instalacion i Parron te Guggenheim, edhe ky tjetri tek Muzeu i Artit ne Philadelphia, por fjala kyce ne te dy rastet eshte "muze." 

Tallem me Stalkerin. Ishte ironike.

Nga ç'dëgjova, zonja më shumë se për të premtuar ndonjë thes me krunde, ka ardhur për t'i thënë qeverriut, na keni lodh me shqiptar andej. Boll na dërgut se na është mbushur fusha e misrit me bar të keq!

Ec mo e ka 10 Albanien ne pare prej inotit te grekut. 

Nana Merkel tha dy fjale

Edi Ram'n e kam si djale

smileysmiley

Hajde popull...hidhu! Do shkoni ne Gjermani si njerez,me vend pune e te gjitha te drejtat e detyrimet qe u takojne e jo si fakir te fshehur poshte kamionve apo ne radhe supe me barbonet.Dini te beni dicka? Jeni te zote? Bujrum..

Me perjashtim te Berlinit (4smiley), Gjermania parë kyltyralisht eshte: vend i ftohte, relativisht i shemtuar, me kuzhine relativisht te keqe, ...  po e le me kaq.

Shkurt: jo faleminderit.

-vetem se Gjermania  ben:   makina te mira,  elektroshtepiake te mira, ne pergjithsi makineri te teknolgjise se larte......... po e le me kaq.smiley

ok, po shtoj edhe birren..smiley

rrofte importi Belul (si ka qene ajo: "fshatit ja doli buken a pulat ... " smiley

Ti sikur po flet per Angline..ate "i shemtuar" hiqe..me te tjerat je ok! Po si tha..Gjermani deshe,gjermani te dhame.. po pse kjo eshte Bota? muhabet tjeter ai..si tha Rama, ne shqiptaret preferojme te jemi jashte mode smiley !!

Duket qe s'e ka pare mire Germanine ti monsiuer. Gjermania pas L2B u sigurua qe te ri-ndertoj territorin me perpikmeri sic e ka patur. S'e liroj doren me llacin, po mori projektet arqitekture qe ka patur para lufte ( mos me pyet ku i gjeten leket!!). Me ngrohjen globale shyqyr na u rregullu dhe klima smiley , ndaj s'di cfare po flet. Po xhelozia franceze s'ka te sosur tha.

S'e njihke mire Gjermanine! Edhe skaji me periferik i saj, ka nje jete kulturore shume te pasur. S'po permend fare qytet e medha. Nga pikepamja arkitektonike, stili barok ne jug, stili gotik ne veri, ke c'te shohesh pa fund! Pastaj sa per kulinarine, Franca Veriore ha po aq indyrshem dhe ka thuajse te njejtat receta.A poo, nuk kane ndonje stil jetese per t'u admiruar, sidomos pjesa pietiste!

S'ja thek nga Arti ajo. smiley

ca gallate, siper  ne te djathte te fotos te Ismail Beut sec qenka nje gje, si buf me syze  po me duket.smiley

Paska rrjedh fare smiley

E paska bo si dollapet e kalamojve ne kopesht , qe ngjisin figura lol

rişwat (arabisht)
rüşvet (turqisht/osmanisht)
rusfeti (greqisht) 
ryshfet (shqip)
rušvet (serbisht/kroatisht/boshnjakisht)

Popujve te ballkanit i duhet nje revolucion kulturore.

Faleminderit Nana Merkel qe po europianizon Ballkanin!

Lol. Nga Greket e lashte pra. smiley

Nomi, nomi qe bo. 15 min takim kaptine m'kaptine! Qemol, me kujtoi ate, 1,2,3,4 ... ika se ... gjyshja.

Lene ..! Te qe ndodhur ...qafthyeri, do kish bisedu kamkryq me te ! Na ka pri fati i keq...! Rama kryminister ! 

Kryeministrise i paskan ardhur zakonet ne te njejten dite me Merkel 

Banaliteti: virtyt i provincialit. 

Nuk ka asgje banale ne ate dekorim rilindes te Kryeministrise, you red carpet muncher you smiley

nqse e ke thene ti vertet: nuk ta vret veshin kur e thu (e shkru)? kaq mungese ndjeshmerie ndaj banales, mer burre i dheut? kte ne fakt e kam vene re jo vetem tek ti. me habit jashtezakonisht kjo mungese ndjesie. njerezit kujtojne se banalja konsiston ne perdorjen e fjaleve "te pista", kur ne fakt nuk eshte hic ashtu. 

Dmth te ofendoi banaliteti i fjales "zakone" apo konteksti kryeministror? Nuk eshte se ishte teme "cfare hengret mengjes" smiley Mua s'ma vrau veshin ne kontekstin e batutes/humorit, cka doli kshu instiktivisht pare nga ai kend fotoje manine (orientale do thoshte Olsi) te politikaneve tane per te shtruar tapetra deri ne bulevard dhe per te bere streha alla kapele plazhi mbi Kryeministri. 

Per krahasim p.sh. me duken me ofenduese ato fotot e viktimave te terrorizmit qe ti sjell here pas here tek Pacensura (teme zakonisht e perdorur per humor e argetim jo per shock and awe) per te na ilustruar se sa terrorizues jane terroristet. Megjithate nuk eshte se kam protestuar, dmth s'e kam pare te arsyeshme se s'me eshte dukur se e ka kaluar ate cak. Ndjese gjithsesi nqs te ofendoi banaliteti i llafit.

kush e ka thene kete? smiley

e ka thene xhibi. smiley

no freaking way smiley

 

1 mld euro per Shqiperine. smiley

A mund te me tregoje njeri se ku mund te blej nje kemishe te tille???

Paraprakisht...faleminderit!

smiley   smiley.

smiley

 

Paska patur debat.

Shqiptaret gezohen kur gjermoni rref Albanien ne futboll. Ec aty Zimbawe.

mo e bukra ishte kur po i shpjegote ate pikturen te konferenca shtypit

"""DUKE SHPRESUAR NE MOS NDRYSHIMIN E BEFASISHEM TE KUSHTEVE"""

Angie, persa i perket te berit biznes ne te ardhmen ne Shqypni!

S'e mu kujtua. Kancelarja me te drejte kerkon fuqi puntore te kualifikuar. Me kete rast ministria jone e Arsimit duhet te filloj procedurat per te kerkuar rritjen e numrit te Bursave per studentet Shqiptar qe duan te shkojne me studime ne Gjermani. Kjo eshte minimalja, duke pare qe Gjermania ka fonde te gjera per student te huaj, por pak ose aspak per student shqiptar.

Njesoj te kerkohet ndihme per ekspertize gjermane ne shkollat profesionale qe jane hapur rishtas ne vend.

e humbi rastin e arte me i permend Shkodran Mustafin.

Po ata ene i Shaqe qi paten e perzune.

Gazetaria shqiptare kerkon menyra te reja per te bere gafe, njekohesisht te thyej rekordet e veta te gafes. 

Nëse Top Channel ka përsëritur një pyetje të parapërgatitur, TV Klan e ka fituar garën për t'i bërë qejfin kryeministrit. Gazetarja e tij, Eljamonda Zotka, ka arritur kulmin duke e pyetur kancelaren Merkel se nëse çdo grupim e ka një lider të pashpallur dhe ajo është liderja reale e Europës, kush mendon se është lideri i ballkanit mes dy të preferuarve të saj rajonalë, Edi Rama apo Aleksandër Vuçiç.

S'ka brire tha.

I zgjedhur nga Perendia!

Mu me duket se nena Merkel ka ardhe me na kerku nai lek meqe ja zbrazi kuleten qirie tsipras

Sikur fluturimi me pras te ishte sport olimpik shqipot do merrnin medalje ari.

Perfaqesues i shqiperise tritan shehu.

A hengri ndonje gje, a piu? smiley 

beri nje seance falas te dhoma e fluturave smiley

erdhi Naqiu, piu kafen, iku- i tha te birit kur e pyeti se kush kish ardhur pasi pa filxhanet e kafese.

 n'men kish Qaniun.

..ka marr me vete dhe kostumin a banjos dhe do i iki te shkembi kavajes

Çfarë mendoni ju se Shqipëria duhet t'i kërkojë Gjermanisë?

Do ta rifrazoja pyetjen keshtu: "Çfarë mendoni ju se Shqipëria mund t'i ofroje Gjermanisë?"

Po fiks, po Greket se pane keshtu asnjehere, e i doli qari.smiley

Ne nuk jemi me teorite neoliberale ku i vogli shtypet nga i madhi, po me teorite sociale ku i madhi ndihmon te voglin. smiley

 

 

Nuk shoh lidhje. Greqia ben pjese ne nje bashkesi monetare dhe administrative, Shqiperia jo. Per te terhequr investime, fonde, etj., Shqiperia duhet te ofroje diçka qe s'ka doemos lidhje me te qenurit vend i shtypur apo i pashtypur,  i vogel apo i madh, apo ..?

Ah ju s'jeni ne terezi fare. Cdo me thene kjo mer?

Me kete histori mu kujtua nje grek qe shante shqiptaret emigrant ne Europe e kur ju kthye njeri i tha " po greket jane emigrante per vete e emigrojne e kane emigruar me shume se ne" , "eh po ne emigrojme me letra kurse ju jo".

Dmth sipas atij dhe sipas llogjikes tende, Greku eshte me njeri se Shqiptari. Meqe para ca vitesh nja dy qeveri greke rrejten masivisht me u fut ne BE dhe kjo i beka me te mire. Jo moj Zhardine jo, se nga pikepamja njerzore s'ka diference ndermjet popujve, s'eshte asnjeri me njeri se tjetri.

Jo sipas logjikes time perderisa nuk kam bere gjekundi krahasime ne nivelet njerezore. E verteta e hidhur eshte qe Shqiperia pak u ofron investuesve te huaj dhe fondet  nga jashte jo gjithmone kane sjellur zhvillim, pikerisht se eshte vend i korruptuar. Rruga eshte e gjate deri atehere qe Shqiperia te krijoje besueshmeri.

juve keni çupa bukuroshe, tha berluskoni. kush me shume se berluskoni e njeh bukurine e çupave ?

neve duhet t'i propozojme merkelit djemt, qe i kemi akoma me pelivane nga vajzat, qe me thene te drejten si mesdhetare i kane pak cicat e varme. djemt i kemi edhe me verdhak ne qime.

greket kane shpik demokracine dhe u kane dhene filozofine, plus muziken dhe teatrin si dhe lojnat olimpike dhe kalin e drunjte me gjithe patkoj. pa harruar shkencat. greket i ben njerez europianet se do jetonin sot akoma ne pyll.

keta greket e sotem luajne gjithnje te njejten karte te shkuar.

#lol

po ta shohesh gjermanine nga hena, mbi te eshte e shkruar ne greqisht : ju duhet te na mbani per tere jeten se ju beme njerez.

puna eshte se gjermani akoma s'ka vajt ne hene, dhe amerikani qe hypi atje, nuk dinte greqisht. ky vetem sa pa qe flamuri amerikan mbi shtepine e bardhe ishte pak shtremet, gje qe nuk dallohej nga toka.

#lol lol

Bisedimet sekrete me sa duket i paska kryer ne presidence.

Kokrra e katunareve bejne gallate me viziten e Merkel smiley

A keni kufi o njerez??? smiley

Mos ja qini nonen se po tejkaloni cdo mase!

ore pse ka ardh kjo ketu?  ca ka noi gjo interesante shqiperia per gjermanin?

Terreni i pasigurte?! Ja ku doli dhe qellimi i vertete i turisteve Ceke qe u veteflijuan per t'i nxjerre bojen Shqiperise smiley

fakti qe presin refugjate, e tregon qarte. s'ka pse me prit merkelin ta thote troç. 

te ishte terren i sigurte, mbyllej dera per refugjatet nga shqiperia. nuk te pranonte me njeri si te tille. 

Gallata e madhe me popullin shqiptar, eshte se si Merkel-in, si emigrantet apo refugjatet si  i thone kshu me spond, i trajtojne njesoj. 

Si fillim nje kafe e nje xhiro ne fis e komshij; pastaj te shikojne ne kokordhok te syrit, me ate pyetjen e cuditshme:

po hë...ke bere noj cik prokopì andej, ca na ke sjell?

smiley i vijne rreth e rrotull pastaj e njerrin koken

Qesh, qesh po kjo eshte per te çkulur lesht' e kokes 102...ja dhe mendimtaret e medhenj te Peshkut, hidhu e perdridhu, greku kshu e greku ashtu, po ne fund..ca doni ju nga Merkeli, c'fare kerkesash te paplotesuara keni, qe t'jua plotesoje Merkeli?

mendimtaret e peshkut jane me pezmin qe si s'jemi ne ne poziten e grekut, si s'kane rhyre te ne nja 100 miliard euro e kusur, e pasandaja le te na benin per nje lek. se ne ia kemi marre doren. e denonconim EU-ne si nje traktat skllaverues si ne 67-en e nuk njihnim borxhet si ne 44-en. easy, no? s'ke pse i bi nga Kina.

Varianti i Qylit...me i hershem se Kanuni.., e bene ata, pse mos t'a bejme dhe ne?

 

Gazetaret tane qafsha te gjithe ne gjithe dynjane te shetisesh si ata nuk gjen.si ere I bejne pyetje gruas me te fuqishme te botes :midis Rames e vucicit ke preferoni si lider te rajonit ?cdomethene lider rajoni kur shtetet jane te pavarura e bejne c'tu doje bytha.

ke harruar faktin qe ajo qe pyeti ishte femer. ndaj duhet ta shkruaje Gazetaret tona ...

plus qe per te fuqishmit, si gjermania me shoke, nuk ka shtete te pavarur. neser te sulmo e te pushto gjermoni. se ka per here te pare.

gabimi (ose trashesia e mendjes) i vetem eshte qe pyetje te tilla nuk behen ne sheh, sepse hapur perdoret gjuhe dipllomatike (ose dridhe Like).

Ne jemi ndoshta I vetmi popull me perjashtim te kores se veriut ,turkmenistanit taxhikistanit e nja dy staneve te tjere andej nga azia qe I kenojme politikaneve .

Alexis Cipras i tha ajo, se me pelqejne djemte e prape. S`ka gje per leket, i ka hallall, kush te rreh te do!

Nuk paska fund niveli i gomarllikut!!

nuk duam me azilante, amon smiley vejeni doren ne zemer te pakten per ne smiley

Shyqyr qe erdhi Merkel te na tregoje se rregullat e qarkullimit duhen zbatuar, tha min i puneve te perbrendshme. Kot thote Agroni qe s'punon GPS ne Shqiperi...e ka gjetur rrugen per bukuri kancelarja qe ngiste makinen nga aeroporti tek Kryeministria. 

Nderkohe Halim Kosova eshte thirrur per te bere nderhyrje urgjente per heqjen e llapes te qeveritareve shqiptare nga fundshpina (kujdes, mos perdorni fjale banale ne tema ceremoniale) e Merkel. O me, a ju thashe qe dr Kosova na duhet ne spital dhe jo ne bashki? - reagoi Rama

 

jetojme ne pjesen e diellit qe na takon. dhe na ka takuar shume diell, zonje. smiley

abababa  mishi kokerr! 

Habe die Ehre!

mos eshte enderr???

No.

She has made her choice!

lot nga syte po me dalin

s'ka raki qe e shu ket myzhde. kom nji sahat qe nigjoj kongen "laje kryt si rosa" ka ca solo t'mrekullushme klarinete... ja, e jetum edhe kte dit, Ron!

Urojme te jete i afte ne te krijuarit te nje klime te mire per biznesin gjerman po aq sa eshte i afte per batuta.

Se keshtu per lidera kullere te thyjme ne mes ne.

Sigurimi i shtetit gjerman paska zbulu ku i hudh rrobat e perdorme Hillary ...

Ku esht fsheh Bradi more kur duhet smiley Sinqerisht kaq keq me vinte per dy liderat qe u pocen ne diell tu "nigju" himnet ne diell (thuajse 40 grade celcius) sa mo ska. Thash hymja ne KM duhet ti siguroje nje dhome sieste per te marre veten.  

Bradi bo vaki osht me mision sekret ne Tirane, atashuar tek bulevardi, per kontrrollin e situates, se mos i ndodhi noi gjo kancelares.

Sado qe kriza n'Greqi ka shkuar ne palce, ne Shqiperi eshte me keq, thote Reuters nga Kapshtica (ka nje shishe vere te Pjerit kush ia zberthen kuptimin emrit te ketij fshatit): 

With Greece losing its appeal as a source of earnings for Albanian migrant workers, more are heading to Germany instead. Some 16,000 Albanians have sought asylum in Germany from January to May, with 4,900 arrivals in May alone. 

 

...Yet many of the Albanians returning home said they would keep going to Greece because, even if things were bad there, they were still better than at home.

 

In Albania, per capita gross domestic product last year was about $4,619.2, while in Greece, despite the turmoil there, it was four times as much at $21,682, according to the World Bank. [artiklla]

Prill-Maj, Gjermanise mos ju ndaj...afro 5 mije shqipe kane shkuar n'Gjermani vec ne Maj. 1 mije prej tyre ishin ekspertet qe do verifikojne daten kur iku gjermani i fundit nga Shqiperia - tha Bushati. 

Nuk e kane nga halli (ato mbaruan kur iku Saliu), e kane nga dashuria e madhe per ju gjermanet - i kishte thene Rama kancelares.

I ngaterro me ato qe shkun me pa finalen e Champions League .

Edhe ne Angli shkojne shume.

Iu ka zene e mira site se shqiperia eshte bere bahce me lule sipas disa burimeve teper te sigurta.

nga vete gjermania emigrojne me shume se aq. me siguri duhet te kete qe vijne te jetojne ne shqiperi.

po nuk quhen emigrante ky lloj robsh. megjithese arsyja qe i shtyn ta lejne vendin eshte e njejta.

ps: per nje jete te mire ne shqiperi (me 4X4, apartament 150 metra dhe shtepi ne plazh) duhen te ardhura ne muaj 1500-2000€. kaq pare duhen vetem me pagu qerane per nje jete ekuivalente ne perendim.

disa turist austriak ne Bogove te Skraparit, nji familje simpatike me gjith gocen adoleshente, pa dit asnji fjal shqip, ishin taku me kte njeriun tim qe ishte edhe ai per vizit anej. dolem nji her per qejf, kishte thon ne anglisht zotnia, po dum me pa nji ujvar qe na kan thon se esht ktu afer, jemi shum te knoq, ven i bukur, njerez te mire, ushqim i mrekullushem, kishte vazhdu austriaku qe s'para lavdero kollaj. pastaj ia kishin hyp SUV-s se tyne ene kishin vazhdu rrugen. Cdo gjo normal, as shoqerus asgjo.

kur me tregonte ky njeriu im (ky ka nji jet ne US se esht arratis qe para se te binte komunizmi), m'u kujtonte ajo qe ke thon per vllain tat. Ideja ishte qe po te kishe nji burim normal te ardhurash, Shqiperia ishte bo vend ku jetohej pike fare.

Besoj s'esht nevoja me te thon qe po t'flas shum seriozisht dhe me sinqeritet.

pikerisht, puna eshte si me i bo keto 1500 - 2000 eurot. smiley 

po ka shume qe i bejne. ca qe njof une i bejne. edhe femijve bile u japim mesime private. nje rrezik ka atje qe çmimet po rriten. me shpejtesi me te madhe se ne azi psh apo magreb (marok, algjeri, etj).

gjithe qeverisja konsiston per mendimin tim, sesi me i mbajt çmimet stabel sa me gjate. dhe jo vetem ne shqiperi po kudo tjeter.

nji ide esht me shku per te punu per punedhenes amerikan, psh. Ndersa per rob qe iu afrohet pensioni, mundet me thon ciao nja 10 vjet para, derisa t'iu vije koha qe bohen te ligjshem per pension... dmth ka alternativa. pervec rritjes se cmimeve, problem jane edhe perqindjet e steruleta te interesit bankar. per kete kategorin e fundit, flas gjithnji mos me u mor me biznes mo, thjesht me bo ca ke qejf dhe jo per pare. natyrisht, larg tiranes. 

them qe per nji shqiptar safi (dmth qe eshte formu ne shqiperi), me te ardhura tip 2500-3000$ ne muaj, atje jetohet me mire se ne US (persa kohe nuk je smur, po u smure nuk e di pastaj).

Jo më kot i thonë dhe gruaja më e fuqishme e Europës. Kancelarja Merkel ka mundur të bëjë bashkë në një takim kreun e mazhorancës dhe atë të opozitës.

Përveç kryeministrit Edi Rama e disa prej ministrave e investitorëve të shumtë gjermanë e shqiptare, në këtë Forum merrte pjesë edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Duket se vizita e Merkel, ka shërbyer që për pak minuta dy kundërshtarët politikë të qëndrojnë në të njëjtin ambient, pavarësisht ndasive.

Ndërkohë, Lulzim Basha dështoi sot në përpjekjet për ta kapur një foto me kancelaren Merkel. Ndërkohë që zhvillohej Forumi shqiptaogjerman, Basha hyri, i hodhi një sy vendit ku e kishin caktuar dhe ju duk se nëse ulej në vendin e Edmond Haxhinastos, do të kishte më shumë shanse të kapte ndonjë foto me të.

Ndërkohë, filloi të flasë Rama dhe Basha bënte sikur çonte sms diku. Pastaj kancelarja Merkel foli pak, dhe u ngrit të ikte. Rama i prezantoi dikë aty afër, dhe pas kësaj ajo ajo doli nga dera dhe hipi në makinë. Basha u çua i pari në këmbë, me shpresë se ajo do ta kthente kokën, por nuk ndodhi.  /gazeta Dita online

a solli naigjo Merkeli bre?

erdhi tu thote qe s'pranon me emigrante. puna eshte qe asnje nuk e beson.

Nje qerre me llafe.

Tani, per parate qe Gjermania i ka dhene Shqiperise apo i ka investuar atje, artikulli thote 1 miliarde euro, ndersa te dhenat e ministrise thone 370 milion euro. Ke te besojme. 

Debris thote; " ....Çfarë mendoni ju se Shqipëria duhet t'i kërkojë Gjermanisë? Ku duhet të përqëndrohen kërkesat e qeverisë Rama?..." 

1) Shqiperia duhet ti kerkoje Gjermanise dhe Europes, qe parate qe ata harxhojne ne Shqiperi ne forme asistente teknike, te mos i shkruajne si ndihme/borxhe. Pra te mos ia rrisin kot artificialisht borxhin. 

2) Shqiperia duhet ti kerkoje Gjermanise  nje fabrike apo maqineri per prodhimin e paneleve diellore. Ose te paktet ti kerkoje qe ata te investojne ne kete drejtim. Kjo gje zgjidh shum probleme te dyqaneve dhe familjeve shqiptare. 

Ku na pret puna neve anes e anes...Duam nje si KY...ne Çorovode, pike muhabeti!!

Nejse, respekt dhe admirim per perultesine dhe thjeshtesine e kesaj gruaje. Ne syte e shqipove pashe vecse fodullek deri diku edhe sens inferioriteti e sjellje lepirese. Merkel ndriconte ne mes te te gjitheve. Ajo perfaqeson kaq mire popullin e thjeshte e punetor gjerman. Le te shohim e te mesojme te gjithe ne sidomos keta megalomanet tane.

Andiamo a lavurar, barbun. smiley

"Brilante" ishte pyetja e gazetares ne fund qe i vuri kapakun mediokritetit qe lulezon ne zemer te Tiranes. Pyetja ishte:
Me shuani nje kuriozitet ballkanik, a ka Ballkani nje lider politik?

se mos harrojme rastin perkujtimor... si sot nje vit me pare Gjermania fitoi eksluzivitetin e 7up-it edhe ne Brazil.

Ku dime gje ne .opozita thote erdhi te thote s'duam azilante pompinot e qeverise thone erdhi te projektoje ramen si lider te ballkanit.

 

vazhdon muhabeti...

para nji viti: kur erdhem ne ne gjermani me ekipin e basketbollit ishim te uritur dhe u sulem me koke te tasi makaronave.

pas nji viti: ne 83-shin shqiptaret benin tifozllik qe te fitonte Gjermania kunder kombetares shqiptare.

 

 

Seriozisht ?Megjithemend i ka treguar?

tëpkë bre.

eo e pe. edhe artisti qe kishte bere pikturen mbrapa gjerman ishte.

Bravo, nje takim normal e dinjitoz mes Europianesh ne nje kohe kur Greket refuzojne te mesojne si te sillen si njerez nga ne fqinjet Shqiptare. Kam pershtypje se Greket kan mor prej nesh vetem tabiatet e veset.

Pershendetje zonja Merkel, udhetim te mbare e mos i harro Shqiptaret e dashur dhe mikeprites.

Zonja Merkel faleminderit qe po i rijepet nje shans tjeter Shqiperise! Sic edhe ju e thate qeveria eshte ne rruge te mbare. 

Merkel..vjen si ish e majtë si mesazh Urimi për fitoren tjetër të Thellë të të majtës në Shqipërl në zgjedhjet Lokale smiley Mesazh largpamës i zonjës Merkel edhe për Reformat e tjera serioze të Koalicionit LSI - PS si bosht i të Majtës . Urime Qverisë që di të zgjedhë Miq të fortë në kohë të vështira

Njoftohet se z.Basha kishte tentuar ti dërgonte sms për ta njoftuar se " Berishën e kemi flakur " . për të pritur çastin e Madh të shtëngimit të duarve me znj Merkel  z.Basha ndër të tjer përmendëte se

" TRIMAT që kishin rrënxuar kulshedrën e kuçe , duke shqyer dyert e Ambasadës Gjermane  në korrik meritonin më shumë vëmëndje"

Ndërsa Gëlbaza lapsi .al smiley, kishte mundur të zbërthente nga buzët e saj se ajo  paska thënë  se " Kam lexuar PPU ku të gjithë trimat e Ambasadave , nuk kishin ndonjë simpati për vizitën time "

Porosisim sholokët antikomunsitë të rishikojnë edhe njëherë diskutimet dhe nën drejtimin e Xhiboles , me anë të Gjëmbit të bëjnë një fshirje ...sepse kështu siç kanë folur rrezikojmë që Trimëria e sholokëve të Ambasadave të mos vlerësohet si Akt - Heroizmi . Kjo e fundit qe mejtimi im ,  jo i znj Merkel smiley

eee, ti nuk di me te fundit.Merkel i ishte shprehur z.Rama se per ceshtjen greke lexoj me vemendje PPU. Aty jane ca specialiste qe do ti kishte zili cdo institut i ceshtjeve nderkombetare smiley

Ça osht Greqia mre ? Kemi tre prurje rresht dhe si kemi lënë brinjë në këmbë smiley Shifi si o bo Rama si Tsiprasi ..meit . Jalla mos filloftë PPU dhe sholokët antikomunsitë të më bëjë Objekt se mbaruam . ,,,i pat thonë Merkelit pas përgjigjes së saj për Trimat e Ambasadave që e kishte xëbërthyer Gëlbaza lapsi .al .

Ju jeni larg dhe keni shpëtu .Po mos i ardhshi në dorë si Korea e Kuba e më keq do tua bëjnë ..e pat myllë bisedën Rama duke ju dridhur loqkëzat e këmbëve.

shif Ciprasin shif Ramprasin te dy si te vujt isoj, sikur i kane myll kooperativen.

   Talluni ju te ikmit anej botes, talluni sa te doni me ca ndodh e ca halle ka ky vend dhe qe nuk eshte bere bahce me lule, siic ju zene syte (  ne vende me nga 300 vite shtet dhe qe kane rrjepur popuj te tjere) , por shenoni nje gje qe do tju them une, nje konstatimin tim te sotmin,  nga nje zone e bute, nga Divjaka! 

    Ne se ne kete vend do te arrihet te punohet si ne Divjake, sic punon e po prodhon ai popull i mrekullushem i punes, ne bujqesi, ky vendi qe juve ju pelqen ta telendisni me humore te neveritshme, per shum pak kohe do behet perle ne Adriatik.

   Jepini,  talluni se eshte katandisur te shofi duart e nje femre, qe mua personalisht, si femer, nuk me bi ti hedh syte  mbi surrat a me poshte....edhe prej Avganistanit te kthehesha , ku ne Tora Bora te kisha nejt roje, aq vite sa keni ju ne kurbete ! 

   Gjermanise, popullit gjerman, i perulem njesoj se divjakasve, me te cilet sot drekova ..!Sipas meje Gjermania dhe ...Divjaka jane modelet mbi te cilat shqiptaret e vertete duhe te hedhin syte ! 

      Mbajeni mend ! 

+1.

po prej divjake ti kishim gjetur edhe lideret, cbrodhem kot si cifuti ekspozitave

smiley...amon nje vjershe tjeter si ajo e para nje muaji..seriozisht kur moskem njeri..mo na ler me koke menjane!

seriozisht kur moskem njeri..

cili nga kengetaret Zena je ti ? smiley

smiley e vurra perkastile, te pellcas tiku, t'ja bej bum..amon nje vjershe per zonen e divjakes!

e perzive shume, si thuhet mo as kacurrel smiley

Keto vende i nderuar, une i kam pare nepermjet tv, dhe nuk e di seç ndryshim do te jete bere, por di dhe kam pare po nga tv, se jane ngritur ca sera nga inisiativa e lire, kaq. Noi fabrike per perpunimin e produkteve bujqesore, sikur nuk kam pare akoma. 

ne Shqiperi hahet bio, cnevoje ka per perpunimin e produkteve bujqesore. ketu qendron dhe sekreti i vitalitetit, jo tek sallami i derrit me brokoli rabe.

ne Shqiperi hahet bio,smiley

Po mirë mre , çi deshët gjashtëindëmijë kllufa Ju të PD-hit smiley

te kam thone qe ti i nderuar funksiono vetem me sistemin binar  o i oi o i, i skanove shpejt e shpejt komentet dhe ngele ke ky me fjalen "bio" smiley io io io ...... o i oooi oi smiley

Më vje keq i nderuar Agron me ...tër tër tër tër në fund smiley Po të kujtohet vjersha ime e pata bo për Ju me tre çeshite ..dy të rrumullakta nji si lloz .Pse akuzon Kot për binare . Apo nuk e keni zgjedh akoma kush do jetë kokqerosi smiley

Desha të shtoj që ma ke thënë mo ma ke thënë ..po nuk më përgjigjersh smiley

ate qe e ke e ke, mos me ta mohu kot. si thote ajo shprehja "i not kqije po hakun jepja" smiley

Kini përvojë vallaj " Nji kom përdorë për të gjithë " ..thotë babsqapi .Kishte dhe që e hanin  Bio  smiley

mu ne buze te jazit te vrane oi oi oiiiiii

Të të përdorë dhe babasqapi Bio ...... smiley

Po ku ka kanar e muzikë jazzi që e ma këtë smileysmiley

Gjuj të funit se e shof që shterove .Nuk të cys mo smiley

mire. rro.i.oi.fsh

Pjer, po te them se kam nje arresye pse shkoj shpesh ne Divjake.Dua te investohet ne serat me ngrohje sepse kane ato primitivet.Por: 

 Aty punon i madh e i vogel. Prodhohen te gjitha llojet e perimeve deri ke erezat.Sot nuk mund te kalohej prej mjereve qe vinin te ngarkuara nga parcelat ,ndenja gjate me miq te mite, specialiste e pronare kur njeheresh u ngarkuan 8 traler me perime per Lituani.Cdo dite ngarkohen 80- 100 ton per export.Nue prodhim i mrekullushem ! Nje miku im mblodhi prodhimin e 0.5 ha sere mbjelle me lule laker! standarti super ! Tek hurja e Divjakes levrijne cdo dite mbi 500 njeres, prodhues dhe bleres nga i gjith vendi, Kosova, Serbia, Hungaria .Nuk arrihet te plotesohen kerkesat sepse aty mungon nje Terminal, nje Pike doganore, nje Banke ose dora e nje shteti te pergjegjshem...Kur te vish jalo dhe kerko nje kg kepurdha ! Provo karoten, shif pjeprin , shalqinin qe ka mbushur tere rruget , ...gjithcka ore miku im.Un mrekullohem atje ! 

Por sistemi i kaluar e ka lene te gjith token are ....Si ne Divjake ! 

A ha, nese eshte keshtu, terhiqem. Ky informacion me ngrohu, kuptohet nese vertet eksportohet aq shume saç thua. 

Sihariqe te mira po na sjell. Nese eshte keshtu, as shteti nuk do vonoj. Ky Panariti duket si i ftilluar. Si duket ty?

ose dora e nje shteti te pergjegjshem...smiley

Kemi sh Stavri aty , plus që kështu JU sh.Grava nuk përfshini Idetë  V....Q....ndër njerzit atje .Sepse nuk duhet të presin nga Qeveria , aq më tepër nga Qeveri që janë të paafta smiley .shkruhet ndër të tjera tek V....Q...Faqe , kapitulli ..Letra Nr...Për  fermerët  .

Të bëftë mirë dreka që hëngre .Respekte e na kujtoni me ndonjë dolli me shënete smiley

Nuk po kerkojme te coni raketen ne mars o grava po te pakten te zgjidhni nje KM qe te beje nje muhabet normal e jo ti tregoje KM te vendit me te fuqishem te europes barcaleta bordurash bulevardi te viteve 70.

 

Grava ...zgjidhni nje KM qe te beje nje muhabet normal smiley

Jalla u bë dhe suma jote të  të zësh në gojë kryeministra smiley Këtu është bërë si pesë puset në grikë .Apo lexon LefTKopenë që shkruan për kryeministra Parti , Qeveri , Shtete !

Ja kjo është ajo Megallomania se nuk ka brirë. Me që diskuton me Gjëmbin tek PPU dhe i jep e të jep udhëzime për Greqinë eeeee , për Kinën eeeeee , Mongolinë eeeee të duket vetja se je e aftë ta trajtosh Postin e k/Ministrit si nxënës filloreje .

Të paktën merrni shembëll nga xha Abazi . Kishte kritikë Politike po Gubernës së E.Hoxhes e H.kapos smiley i uronte përparim . Dhe kush pa ?  Jo dava humbamenosh që dhe në një Blog  nuk e lexon njeri !

Graves duhet ti kete ngrodh qeni(larg qofte) e te ka marre ty te besh hum hum.smiley

Nuk e keshëm për qen .E keshëm për Langoj të xha Abazit ... Po çi kini këto PORDHË pash zotin smiley Njëri thot . zhjidhni k/ministrin / tjetri Turp -për Merkelin ....Kini Bythë ju apo ua ka hap Saliu dhe nuk mbani fare smiley

Po kush të pjerdh ty se kë do zgjedhin ? Ty as Ilia Topja nuk të kthente përgjigje ti do dhe nga Grava smiley

Mbaje mirë me mua se kemi qenë aleat edhe në Luftë ..Xha Abazi ka qenë shok me shoqin enver .Luanin bashkë kumar te Panda. Janë zënë për një nxënëse që doemos do preferonte  shoqin Enver ... po mendimet i kishin njësoj ....Digjove dëgjova thuaj ..llapaqenkë furiqesh smiley

Unë mendoj se Shqipëria duhet t'i kërkojë Gjermanisë një "Isenshëll II" dhe një "Gramatika e gjuhës shqipe I".

smiley

 

Mos e bej kaq e hidhur, se na ngec ne fyt.

Po ti rrofsh!smiley

Po ndoshta prej ëmbëlsisë nuk ke mësuar o Debris, mendoje një herë. Ja, ti thua "sihariqe të mira" - çfarë të bëjë Gjermania në këtë rast (përveç përqafimit)? Sidoqoftë unë nuk e kisha vetëm me ty, mos merr më shumë se dozën.

Po keto barbarizmat e huazimet jane thjeshte sa per ti dhene pak spec bisedes.smiley Por ta mirepres keshillen sepse e kuptoj qe te shkruarit paster eshte nje detyrim normal qe ka cdo njeri.

Që të ta sqaroj më mirë: sihariqi është lajm i mirë, dhe një sihariq i mirë është një lajm i mirë i mirë, që është një përsëritje me funksion specifik (nganjëherë djegës) por që duhet të jetë e qëllimshme që të funksionojë si e tillë, se përndryshe është thjesht mosnjohje e fjalës barbare smiley greke.

E kiarte fare. Shume e drejte. S'ka vend per sqarime, se ishte gabim nga kryqezimi i mendimeve paralele kur shkruaja. Po ti kisha hedhur nje sy te dyte do e kisha korigjuar.smiley

Pra Sihariq, nga shqipja e lashte Si -h-Ar , pra ku "h-ja" bie natyrshem ( se ku vete mos me pyet) dhe behet "Si Ar" domethene "Nje gje e mire".  smiley Kuptova.

ca u bo me ato reparacionet e luftes, nanje te re, apo kush ta ngreje ceshtje thuaj.

angie merckel, paguj

Mos te behemi bukeshkale si Greket.

ca buke ka dhene gjermani ihere.

Mire. Merri reparacionet atehere.

Punuam per kete partneritet mes te barabartesh, dhe e arritem. Tani vakance gjer ne shtator.

S'punohet ne te nxehte. smiley

te pakten mentaliteti ka ndryshuar, njerezit nuk presin me mrekulline se vjen merkeli apo kush tjeter, ka kaluar kohe kur dolen e i puthnin rrotat e makines Bejkerit.
vetem serioziteti na con ne nivelet qe duam.

p.s ato dy himnet qe u kenduan ne 40 grade duhet ti kishin zgjidhur ndfyshr...

E degjeneroi fare diktaturen Rama, kishim enderr DDRne, po shyqyr qe erdhi "E duam Shqiperine si gjithe Europa", tha. 

Eh sa ka ec Tirona keto 25 vjet. Te ben pershtypje te shikoje njerez te qete e miqesor, qe respektonin mikeshen dhe vazhdonin jeten e tyre. Ndryshe nga keta komshinjte tane histerike te Jugut...jo bankiere terrorriste...jo Merkel naziste...jo heqin breket a sytjenat ne mes te Athines ti bejne pankarta neomarksiste...e ne fund te dites shpenzojne ne Buzuqi...60 evrot qe i kane vjedhur punetoreve te Europes pa pike turpi, ne fund te manifestimit. Ja erdhi zonja e Gjermanise, bisedime te shkurtera, kuptimplote, cdo gje e rregulluar ne perfeksion, mbyllet vizita me nota njerezore ...e si do ishte ndryshe...Jemi Shqiptare e jo Arixhij

mos e banalizo, mgjs e kuptoj qe banalizimi eshte sport peshkor

Cdo Artist hedh ne pelhure peisazhin si e sheh. Piktura ime eshte e qarte e Sublime, larg te qenit Banal. Mbasi te heqesh genjeshtrat e komshinjve, kercenimet e maskaralleqet ne emer te luftes ndaj Kapitalizmes, mbetet turma qe une pikturoj, e degjeneruar ne deshperim e ne kerkim te shpenzoje parate e te tjereve pa turp. Shiko Shqiptaret e mi, hedhin ndonje ankese a kerkese por kurrsesi shantazhe e mashtrime.  Shqiptaret jetojne ne ate varferine e tyre me stoicizem por nderkohe me ato pak mundesi qe kane pasur keto 25 vjet kane ecur shume perpara.

na lere ne ketej te te themi se sa kane ecur shqiptaret, je duke u ngop me luge bosh. shqiptaret e tu nuk jane stoik por viktima te nenshtruara, piktura jote eshte bardhezi dhe demode. Kur themi per greket, mund te ishte cdo komb tjeter i vogel, mos pyt per ke bien kambanat.

Une personalisht nuk mund te ta le ty te shpjegosh se si e sa kan ecur Shqiptaret. Ti je individ si gjithe te tjeret dhe gezon te njejta te drejta sa une ne parim, kurse fakti andej kendej bie poshte se ti personalisht pavaresisht se nuk ndane mendimet e mia ndan pa origjinalitet mendimet e shume individeve me flamur te huaj. Aq me shume kur degjoj Greke qe me pershkruajne Shqiperine e Shqiptaret pa nderhyrje nga ty. Gjithesecili zhgarravit me laps e boje, lere audiencen te denoje mediokritetin apo banalitetin tim.

Te kam zili qe sot je ne Tirane ne ate te nxehte disi tropikal por mes frutash e perimesh te mrekullueshme e Shqiptaresh te ngeshem e mikeprites.

Shume keq e ke zene me greket . a thua se hengren parate e tua.smiley

Ne fakt, se s'eshte hapur ndonjehere ky muhabet po qe kur na i futen FMN-ne ne Shqiperi, mund dhe te jemi prekur. Duke qene se FMN-ja nder te tjerat punon me kuoata antaresimesh atehere rrezik Grket kane henger nga parat e taskapaguesve shqiptar. Keshtu direkte po flasim, se indirekte ata kane ngrene me shume.smiley

Kontrolloini pak letrarisht ca FJALËZA  ..Që ku na i futën FMN ....smiley  .Po kë të të usnin ? Pse si njohim ne ata se çfarë M.. M. janë ..smiley Të paktën për ca fjalë që kanë marrë kuptim qyfyror Kombëtar !

Tani o Idriso qe na i kane futur, na i kane futur me ate FMN-ne. Po mos qofsh i varfer, tha ai, se i thua derrit daje!smiley

Do më falësh mua se jam i shkollës vjetër i nerum Debris dhe nuk i kuptoj mirë ca gjojna .Psh që FMN organizon Puçe për rrëxim Qeverish etj , prandaj ne nuk marrim borxhe e kredi prej saj ...e kemi të vjetër edhe si shprehje ....Duan të na i fusin me FMN ...smiley  Mos ma merr për keq por korigjim letrar thashë.

Lexo më poshtë Xhibolen çfarë robi i llafollogjive është smiley Edhe ajo nuk ka faj se , ne kemi digjuar e lexuar sh.Enver që mbajnë këto lloj Fjalësh si  Turp - mëdha . Nuk ka faj , sepse aq e ka dhe asaj rruge i ka mbushë mëndjen vetes se ..i bën Dërmile ( tm beluli ) armiqt e Shqipërisë afër e larg saj deri edhe Politkuajt europianë .

Kjo quhet ose thiret sipas HURIT megallomani ! Ka shqipja shumë fjalë me peshë e shumë herë më domethënëse se sa parrullat !

JO aspak, por une kam deshire ti therrase mistrise mistri e garuzhdes garuzhde. Akti i shpenzimit te parave te kujtdo qofte eshte akt imoral. Pale qe kemi shume Grek qe na kane mbire ne forumet Shqiptare e vetem shajne individe si puna ime Shqipo. Une i respektoj per ckane te mira por smund ta fsheh zhgenjimin tim qe Greket skane marre ato virtyte Shqiptare qe ne i kemi me pashe. Ne jemi mesuar me kto virtyte e sna bejne pershtypje po Greket ku i kane syte? jane edhe kaq afer.....

Une i respektoj per ckane te mira por smund ta fsheh zhgenjimin tim qe Greket skane marre ato virtyte Shqiptare qe ne i kemi me pashe

smiley Mos vdeksh kurre ti jallah,

Havash mbahu! Mos u ckermoq.

Be Positive dhe do e kuptosh se sa komshi te mrekullueshem ke ndonese financiarisht me te varfer se soji jot. Pa me thuaj me ke e pi nje kafe me rehat me nje Grek apo Shqiptar????

Faleminderit Zonja Merkel !

Ketej flm znj. Merkel nga ana tjeter ha darke me putinin ... dallaverxhi! 

Degjova qe gjermanet jane interesuar per ish-metalurgjikun ne Elbasan,planifikojne te zhvendosin nje fabrike me pjese te Mercedezit nga Turqia ne Shqiperi...nuk e di se sa e vertete eshte 

Amin. smiley Po je i pari qe e degjoj kete. Hajt per hajer!

Duan të shkatërrojnë bixnesin e ndërtimit të kazanëve të Plehrave ? Ngrehuni të rrëxojmë këtë qeveri antikombëtare që po shkatërron bixnesin e Shqiptarëve "shkruan Berisha nga "na kem F.e bukit or tie "smiley

Asht shumë e vjetër i dashur ART ...me dashtuni po gjonat përsëriten dhe hidhen për masat .

Shqip i thonë Ai që do bën .Dhe ai që bën Nuk flet !

Për hair gjithsesi !

Vizita e Merkel eshte padyshim e rendesishme ne vetvete, sikur vetem per lajmet qe gjeneron, por dhe ne kontekstin e Ballkanit. Puna eshte qe te perfitohet sa me shume. 

P.sh. per turpin e gazetareve tane, tek konferenca per shtyp asnje s'e paska pyetur per Kosoven (liberalizimin e vizave, etj). Jo se ajo do zgjidhte gje aty, po vihej ne radar, publikohej ne media, etj. Gazetaret shfrytezojne rastin te bejne nje pyetje te cilen KM i SHQ s'e beri. Bere nga gazetaret (po dhe nga KM) kjo pyetje do ishte plotesisht legjitime. Rama p.sh. ka permendur ceshtjen e paragjykimeve evropiane per hir te faktorit "musliman" por duket se s'e ka pare te arsyeshme te permende Kosoven. 

Ne Serbi Merkel (sic shumica e politikaneve te BE) i referohet Kosoves me fjalen "Prishtina", duke iu bindur tekave serbe se fjala "Kosove i ofendoka". Turp, shpresoj qe dikush ta permende kete.

AP paskesh bere nje artikull sipas te cilit Merkel priste te na terhiqte veshet per ceshtjen e "Shqiperise se madhe". Nga t'i kene marre keto te dhena, nga Gjermania apo...? Po te kishim gazetare dikush i bente nje pyetje AP per kete. 

P.S. How about nje ose dy dicitura?

P.P.S. Nderkohe ne Fier...

Nuk e di po media shqiptare eshte ku therret qameti. Dhe aq me tmerr kemi networkun e gazetarve shqiptar qe ushqejne mediat nderkombtare me lajme. Me shpejtesi marramendese kur ndodh ndonje e keqe ne Shqiperi, merr lajm dhene neper Reuters ( Benet Koleka staff) e lesh me preshe, dhe e merr shtruar e qete kur lajmi eshte i mire. Ja une s'kam degjuar gje ende.

Ja psh dhe artikullin qe ke link nga Seattle shkruhet sikur Merkeli vajti ne Serbi e flsite per Shqiperine prej andej. Serbet jane vetetime me nxjerr ndonje gje ne interes te tyre, mbaj mend shpejtesin e lajmit per ndeshje. Nejse..

Po lexoja nje gazete te Kosoves, u preka nga entuziasmi i shqiptareve ne Kosove per ardhjen e Merkel ne Shqiperi. Kur ne as i kujtojme kur do ja lirojne ato lesh vizash qe i po i denojne per here te dyte pas Lufte. 

Ai link nga seattlepi.com qe pata vene une vetem pak minta me pare kishte tjeter artikull te AP, i cili artikull per momentin shfaqet ketu me autor Dusan Stojanovic dhe thote shprehimisht: 

Merkel's visit will only be the second by a German chancellor to one of the poorest countries in Europe since 1999. Albanian officials will press her on their desire to launch full EU membership talks as soon as possible. Merkel is likely to respond with a demand for a crackdown against crime and corruption that has traditionally plagued the former communist country. She is also expected to tell the Albanian leaders to forget the Albanian nationalist dream of crating "Greater Albania" that would include territories outside its borders that have ethnic Albanian populations, especially Kosovo.

Tani qe e shikoj ai link nga seattle.pi ka shenimin "Updated 2:59 pm, Wednesday, July 8, 2015" dmth eshte perditesuar sot ne oren 11:59 PM me oren e Shqiperise.

Kur e pashe me beri shume pershtypje nje gjuhe e tille, shkruar nga AP...dikush duhet te kontaktoje AP per kete; cfare ka ndodhur, e kane "korigjuar" artikullin ballkance duke e fshire apo terhequr? Autori i artikullit te perditesuar eshte i njejti, Dusan Stojanovic. Gjithsesi nga i gjeten te dhenat per artikullin paraprak shqiptaro-madh? Duhet nje sqarim nga AP se nga cili entitet/shtet e kane mare ata kete 'talking point' te Merkel qe medemek do na shante per enderrat shoviniste shqiptaromadhiste.

Shpresoj t'i kontaktoje ndonje gazetar shqiptar, se ne qe s'jemi gazetare rrezik nuk na japin xhupav me email. Mbase ka ndonje sugjerim PF ne lidhje me kete, meqe ai ka pasur eksperience me ta dikur. 

Ja ku i ke stories e AP. Po te jesh familiar me stilin e AP e kupton menjehere qe kjo eshte gomarllek, se nuk ndodh kurre qe nje Dushan apo Rrahman te thote se cfare parashikon ai qe do thote Merkel, Obama apo Osama.

Ndaj thashe qe me beri pershtypje nje detaj i tille nga AP, plus mu duk jashte kontekstit, dmth s'eshte se ishte koha e flamurit "te Shqiperise se madhe". 

Nqs ndonje media shqiptare e kontakton AP, thua ka gjase qe AP te beje nje prononcim, sa per te gjeneruar nje lajm, sikur dhe vetem tek mediat tona? Kete Dush(m)anin ndac ta kritikojne ndac jo, te pakten eshte nje rekord qe nje gazetar serb (a ca eshte) fallsifikoi a deformoi nje lajm tek AP per qellime anti-shqiptare. 

Nuk te kuptoj, cfare do ti qe te beje AP? (Qe s'ka per ta bo anyway.)

Po une do thoja thjeshte minimalisht te behej ankese qe keni nje gazetar unreliable qe perhap rrena?

AP duhet kontaktur qe te proncohet ne lidhje me artikullin tashme te revizionuar/terhequr, duke ju pergjigjur pyetjeve te gazetareve ne lidhje me te, dicka tip: 

- Was that paragraph part of the original AP article? If so...

- What source did AP base the  “Greater Albania” talking point on,  which on the AP article was attributed to Merkel’s pending visit to Albania on June 8, 2015?

- How did AP come about changing the article? 

- Does AP have any comments about this; how often does something like this happen at AP and what is the normal course of action? 

Nje media (shqiptare ose jo) e faktonte kete gje dhe e bente lajm gjithsesi, edhe sikur mos pergjigjej AP, thoshte aty qe AP s'ju pergjigj kerkeses se medias ne lidhje me ngjarjen. AP eshte agjensi e madhe lajmesh nderkombetare, ka pergjegjsi, s'mund te prodhoje lajme te fabrikuara te cilat i fshin nga faqja si artikulli i fundit i Peshkut qe u fshi nga autori qe sugjeronte permiresim Peshku smiley

Dmth nje artikull mbi kete gjeneron nje lajm pozitiv per ne, me te drejte gjithashtu, dhe ne nje fare menyre ilustron sesi keta kasapet e Ballkanit perpiqen me cdo kusht e menyre ta kthejne fajin nga viktimat e te fabrikojne mitet tip "shqiptaret po perpiqen te krijojne Shqiperine e madhe". 

O Xhibo, ti bo sikur je ul tek kafeneja e Boboshtices dhe i bertet nje vajze te vogel me bishtaleca: Veronika, shko thuaji Vangjos ta heqe gomarin nga gruri, se ajo eshte ara e Taqkes.

E para AP nuk prononcohet. Nese ke nje pyetje te caktuar, merr zyren perkatese si fillim, ne kete rast zyren e Beogradit dhe pyeti per artikullin. Pergjigjen regjistroje dhe nese te duket se po ta fusin, kontakto zyren e Vjenes. Nese je akoma i pakenaqur nga pergjigja kerko te komunikosh me zyren qendrore ne Rokfeler Center dhe shtyp opsionet ne menu sepse "your call is very important to us". Do te ta dergoj numurin e zyres se Beogradit si fillim?

Une sic e thashe me lart hodha nje mendim per tu kontaktuar nga gazetaret (jo ta kontaktoja une, ti flm gjithsesi per oferten e nr te tel), nuk isha duke e share AP nga rruga e Peshkut. Artikulli eshte i botuar dhe pasi hidhet ne internet nuk i zhduken gjurmet as pas korigjimit, keshtu qe kjo gje faktohet lehte nga nje media dhe pastaj prononcohet apo jo AP s'ka shume rendesi ne kuptimin qe artikulli behet prap nga nje media tjeter ne lidhje me ate lajm varileshist te AP...sic i benin artikujt mediat nderkombetare ne rastin e dronit qe thoshin e kontaktuam zyren e KM shqiptar po s'u prononcua.

Xhib, ti mendime te tipit "le ti bjeri, kujt ti bjeri/ vetes time mos ti bjeri" mund te hedhesh sa te duash, dhe  direktiva tek PPU mund te jape kushdo dhe pastaj te thote si Pjeri, se Obama beri keshtu ngaqe e kisha thene une te VQ, po qe mendimi te zere rrenje duhet punu njecike toka. E para faqja qe jep ti nuk eshte e lidhur me home te AP. Pra mund te jete cfaredo. E dyta, Lajmet e agjencive updatohem sa here qe ka nje zhvillim te ri, ndersa nese ka pasur gabime dhe ato hiqen kjo quhet korrektim dhe kjo detyrimisht shkruhet me germa te vogla poshte, kerkohet falje personave te prekur etj etj. Keto gjera ne historine e AP numerohen me gishta, dhe zakonisht per nje korrektim te kesaj natyre hiqen dy-tre veta nga puna. Kemi pasur raste kur zyra e Berishes ne Shqiperi ka bere ankese direkte ne Vjene per shkrimet tona, dhe se ka pjerdhur njeri sepse praktika e verifikimit te fakteve ne agjenci eshte e strukturuar ne nje menyre te tille qe mundesia e gabimit njerezor eshte thuajse zero. Ndaj te thashe qe nuk ia vlen te merrsh se me siguri do te jete ndonje budallallek. Megjithate, po qe se te vjen zor te marresh zyren e Beogradit dhe akoma mund te jesh kurioz se cka ndodhur, mund te te jap numurin e telefonit te Llazar Seminit qe eshte bashkautor ne shkrim dhe ai eshte cun nobel e mund te te jape me shume detaje pa u bezdisur. Pa shaka kjo. Meqe do ti shkosh ceshtjes deri ne fund... Une mjaftohem me faqen zyrtare te AP dhe me shkrimin e Seattle. Me shume se kaq...vetem te peshty gjak tani, tha i ziu Shvejk.

Luxury Bahia Principe Esmeralda

see yuo soon smiley

Kapo mua me ke ngjit ket fundjave te Bavaro Princess. Po qe se do me pi ndonje birre ne shoqeri me co mesazh ketu.

...pse mos o Vlonjato.Une e le Toronton te djelen afternoon dhe te honen ne mjes me nje kapele dielli dhe kanatjere me portretin e komandantit me dy gishta larte, bashke me 4 kalamojte dhe grun, do jem ke zona e plazhit te Bavaro Princess smiley

O kapo ka rrezik jemi me te njejtin avion sepse dhe une te djelen mbasdite nga toronto iki. Me aircanada.

Edhe une me gruan dhe femijet kam per te qene.

Kam me var nje bluze te kombetares smiley te ato tip cadrash me kashte qe te me gjesh kollaj.

Kapo, do kenaqesh.

Oho te kishte ngelur muhabeti vetem tek Dushani e tek AP-ja ku ma gjen. Ata jane everywhere. Une lexoja neper site Europiane artikuj nga " gazetar te huaj" qe flisnin serbes per planet e qeverise per Shqiperine e Madhe e lesh me presh. S'di por shume e habitshme!

Po ne s'kemi nevoje per te huaj, se kemi gomaret tane/

Ja si thote z.Likmeta ( kush jane keta njerez mer?!!!) http://www.balkaninsight.com/en/article/...

Se ku e ka bere ky kete Poollin e si e ja ka shpjeguar ky njerezve eshte e habitshme, s'di!! Po keshtu budalliqesh kemi plot.

Gazetat japin opinione. Agjencite (Reuter AP) japin faktet sepse keshtu eshte ndertuar struktura e lajmit. 

Vizite e akullt!

Vizite e akullt

Pse te `akullta `jane 107. 5 milion euro  ndihma per Shqiperine ?!!!

AP

Two days before German Chancellor Angela Merkel's visit to Tirana, the German government has signed six loans and grants worth a total of 107.5 million euros (US$119.3 million) to promote Albania's energy and water supply sectors.

Nuk ka faj Roshi ...na hoqën vapën dhe ku do zdërhallemi tani . Kush do na e bëj zdërr zdërr ? Bëhet në akull kjo smiley

Si nuk begenisi me taku Ilir Meten mre? Ncncnc, nuk quhet!

Po mire mo atyre Serbeve, pse nuk ja plasi ne sy muhabetin e azilkerkuesve? Sipas raportit me te fundit te BE per azilkerkim, numri me i madh ishte nga Serbia drejt Gjermanise. Nejse..

Ehhhhjjjj ..smiley 

Mire qi i shiti pordhe me piktyrat thuj, se fare mire mund tja kishte heq petllen tu rrotullu topin e basketbollit ne gisht te mesit smiley

Mire shume mire! U analizua thelle edhe kjo vizite ashtu sikunder ndodh gjithmon ne peshk. 

U vune ne dukje traplliqet e gazetareve, gomarlleqet e KM por edhe mungesa e kerkeses per vizat e Kosoves. Besoj per te gjitha pikat e diskutimit ka nje protokoll qe sigurisht eshte imponuar nga Merkeli dhe asnji KM shqiptar ska booth ti ndryshoj. 

Por s'para e pashe te komentohej fort nga shoket dhe shoqet e baraztundura per piken kyç: "Siguria ligjore". 

Jo Gjermani por edhe emigrantet shqiptar kane frike te investojne ne vendin e vet pikerisht se ska asnji pik mbrojtje ligjore. Ketu kerkoni llogari Rilindjes dhe sikurse thote edhe drejtoresh gjibi harrojeni hale berishen .... se ai iku zotriee. 

U analizua thelle edhe kjo vizite

smiley

ahahahahahaaa  

sorry ... 'felle' desha te them 

qarte, qarte smiley

 

Problemet dolen, kam idene. Them te ikim, se per 5 minuta iken autobuzi i fundit i Porcelanit.

Te pakten KM shpresoj te kete qene i kenaqur kete here me perkthyesen.

smiley..eshte sh. e rendesishme kjo gje!

Si e lanë të gjithdijshmit me të fundit  . Boni mirë a keq që erdhi ! Apo ka gabime nga përkthysit dhe nuk e kanë kuptu akoma pse erdhi smiley

"nuk mund të ndodhë që, nga njëra anë të bëjmë kërkesën për anëtarësim në BE dhe nga ana tjetër të kemi qytetarë të vendit tonë të cilët kërkojnë azil në vendet e Evropës Perëndimore"

Ose me te puth hall Merkeli ne te dy faqet.

Prec Zogaj i ka bere nje grafi te mire situates se djeshme, pare nga ky kendveshtrimi politik shqiptar: 

Ne vazhdojmë ta ndajmë liderin nga demokracia dhe ky është vërtet një  handikap në mënyrën e të menduarit të shumë njerëzve në vendin tonë. Në radhë të parë i atyre që pretendojnë të jenë liderë pa qenë demokratë në botëkuptim. Nuk është lider ai që zbaton në mënyrë selektive ligjin; nuk është lider ai që sillet sikur e ka qeverinë, godinën e qeverisë, oborrin e qeverisë dhe çdo gjë të qeverisë si pronë private; nuk është lider ai që nxit apo lejon format me të shëmtuara të shkatërrimit të zgjedhjeve, siç janë blerja e votës me paratë e kontrabandës, evazionit dhe korrupsionit në dogana, tatime dhe tendera apo sekuestrimi i kartave të identitetit nga bandat me mbështetje dhe interesa politike. Dje nuk u tha asnjë fjalë për zgjedhjet e mbajtura para pak ditësh. As e mirë, as e keqe. Në shtëpinë e të varurit nuk përmendet litari, por fantazma e zgjedhjeve të prishura ishte aty. Nuk është lider as ballkanik, as kombëtar ai që nuk lejon qytetarët të votojnë të lirë. Lideri si i tillë nuk ka ardhur akoma. Sepse lideri është sinonim i demokracisë, na kujtoi dje zonja Merkel. [artikulli

Propagande, asnje gje me teper ! 

  Shkrim qe merr persiper shume por nuk sjell asnje fakt per te mbeshtetur akuzat qe hedh (".... por fantazma e zgjedhjeve të prishura ishte aty ".), rrjedhimisht e ben nje shkrim prapagandistik dhe autorin nje legen .

Ku u prishen zgjedhjet ?!  Ku? Autori /Legen behet thjesht nje Autoporlant i doktorr peshtymes. 

Nje njeri qe e fillon paragrafin me "NE vazhdojme ta ndajme liderin nga demokracia..." mendoj se duhet pare se ne emer te kujt flet kur thote NE.. Kete legen/leter higjenike e perdorin dhe e hedhin atje ku e ka vendin gjithnje dhe nuk e 10te njeri. Doktor peshtyma i pari.

 

Autori /Legen behet thjesht nje Autoporlant i doktorr peshtymes.

Prec Zogaj ishte avokati me i zjarrte i 1shit tuaj, Rames, gjate kauzes kutiste. Fakti qe ai sot s'eshte ne krah te tij te ben ty apriori ta peshtysh, jo per ato qe ai thote, por se eshte kundra 1shit tend sot; do ta peshtyje pavaresisht se cfare do thoshte ai.

Po te ishte anasjellta (te kishte qene avokat i Berishes dhe te ishte bere me pas avokat i Rames) ti do ta lepije ate--sic Mero Bazen--dhe peshtymen tende te meparshme per te, pa hezitim, me te njejten lehtesi, ne fakt me te njejtin pasion. Ilir Meta eshte nje tjeter ilustrim, e te tre keta (Meta, Baze, Zogaj) ilustrojne shume mire fenomenin per te dy kahet politike te tranzicionit, per 1shat e tyre dhe ndjekesit e verber te 1shave. 

Dhe kjo pikerisht per arsyen e 1shizmit per te cilen eshte duke folur Zogaj, por nga aspekti i milideles qe te pret fytin po i fole keq per 1shin e Partise.

Dmth ilustrim me perfekt per fenomenin per te cilin flet artikulli veshtire se gjeje smiley

Xhibo o kompetent, mos ofendo Shqiptaret sikur ti vete ke dale nga ndonje strehe e vecante.

Prec Zogaj Eshte Keshilltari Politik i Lulzim Bashes, prap keshilltare 1shi ka qene e ka mbetur, thjesht kur nderroi bluzen e deles, zgjodhi ekipin e gabuar qe humbi. 

Argument me dyleksh se ky pseupatriotizmi yt dyleksh kisha kohe pa lexuar Lebetitso. Ne jemi shqiptare qe flasem ne nje faqe shqiptare, normal nuk do kritikojme kinezet per problemet e politikes shiqptare. Une kritikova fenomenin (milidelizmin) nuk shava njeri nga shpia apo nga kombesia.

E kuptove gabimin? Ver ndonje status te Erion Braces tani per Cunin e Sheqeres, se i soj eshte kur ve Precin.....

"....se eshte kundra 1shit tend sot"  smiley

 Xhibo kembngulja jote ne c'do por po them ne c'do argument me cilindo ketu per ta Perkufizuar Ti se Cili eshte , se ke ka 1sh apo 2sh  te ben identik nje miniPrecZog.... 

"... Po te ishte anasjelltas..."

 C'fare te te them... ka  vend ketu per me tutje?!.   " Po te kishte Halla Koqe" muhabet.

E lexova shkrimin e PrecZogaj,Pa paragjykim, vetem ne baze te meritave te ketij shkrimi , sikur nuk e kisha lexuar me pare.. Dhe Nuk me Zhgenjeu ( ne fund fillova ta lidhja me ato qe ka shkru/vepru ne te shkruaren) 

Ai Shkrim e nxjerr zbuluar ate sepse eshte thjesht nje "peshtymore" me nje objektive te qarte: genje genje se dicka do te ngelet. Kjo e ben Artikullshkruesin Legen.

Dmth ke gjet kapakun o xhibooo ( Ps. ti je tenxherja)

  

Po ceshtja nuk eshte Preci, ai eshte nje njeri qe u perdor nga Rama dhe u hodh tutje kur s'i duhej me( sic Baze nga Berisha para tij) e sot ai eshte kunder Rames. Sa per tone, pune per ne, por une do mbaja pak me shume dinjitet shqip-politik per veten (kuptohet kjo s'e ben njeriun pa dinjitet, e kam fjalen vec per shqip-politiken)...une nuk mendoj se genjeva kur thashe qe ti e lepin (nenkupto trumbeton) sot Bazen, e po te ishim duke komentuar ketu vitet kur Baze ishte me Berishen jam i sigurt qe do ta peshtyje/kundershtoje po njesoj si sot Precin. Nejse, se individualisht muhabetin kemi ne, as na ngre as na ul kjo, fatmiresisht dhe per ne qe s'jetojme aty e s'kemi nevoja individuale per ta. 

Sa per ceshtjen ama, per cka flet artikulli, ajo eshte e rendesishme se ka te beje me nje vend te tere. Preci ka qelluar ne shenje jo vetem se ai di t'i lidhe fjalet mire por se kjo plage--fenomeni i 1shizmave dhe mungesa e demokracise--eshte reale, e madhe e me pasoja konkrete per njerez konkrete, gjithe ata qe jetojne ne Shqiperi, jo vetem per Precin, i cili duket me artikuj si keta qan sot faktin qe eshte perdorur e flakur nga njeshat e politikes shqiptare e s'ka bere dot prokopi e sukses sic do bente po te ishte ne nje vend me demokraci e shtet funksional, ne vend te 1shave dhe 1shizmave.

Xhibo po s'ka rendesi ca tha Preci a kushdoqofte. Halla Merkeli i ka vu kapakun, derisa te vijne azilante shifeni me ekran 3D BEne (jo se hyrja ne BE eshte thelbesore, por per kete e pyeten). Dmth as i plas fare si e qysh, ne dac genjeni vehten, ne dac hidhuni perpjete a merrni malet megjith liderat e peshkun bashke.  

Ne fakt per mendimin tim ka shume rendesi sepse arsyeja qe ka sot azilante nga SHQ per ne Gjermani eshte s'kamja dhe mizerja qe eshte krijuar aty jo vec keto dy vjet qe erdhi Rama por keto 25 vjet, tani vecse po perkeqesohet, me gjase dhe nga krizat ne Greqi e Itali. E kjo mizerje aty eshte e lidhur me shume se cdo gje me kapjen e gjese/vendit nga 1shat dhe interesat e tyre. Nuk eshte aspak fenomen unikal ne Shqiperi (ama aty po zgjat kaq shume); pavaresisht luhatjeve, do vazhdoje te kete mizerje per sa kohe qe shteti nuk funksionon sic duhet dhe politika e shteti me gjere operojne ne baze te 1shave dhe jo institucioneve dhe demokracise.

Rama pastaj ben politike te brendshme me ato batutat "po nuk na futet ne BE do sjellem terrorista", se po te kishte kush goje nga mediat dhe analistet memece do t'i thoshte se fajin s'e ka BE per ata qe shkojne ne Siri por mizerja lokale ne Shqiperi, e cila eshte pjeserisht (edhe) per faj te Rames...ndersa ka banore nga gjithe bota qe kane shkuar tek ISIS, shumica e shqipve kane vajtur ne Siri nga skamja dhe mizerja lokale. Do thote Lebetitsi se ka shume te varfer ne Shqiperi e jo te gjithe shkojne ne Siri. Po, ormal, s'jane te gjithe njelloj, ca do ikin ne Gjermani per azil e ca do ikin ne Siri e gjetke, ca te tjere do rrine te presen me gojen hapur nga 1shat e partise. 

Po dhe Rama ca faji ka. Il popolo e voton masivisht, sic duken bathet do arrihen shifrat 99% te kohes se lavdishme. Dhe ai dobic greku i vjeter, qe tribloi Ciklopin, jo keta te borxheve te sotme, e ka qenis, cdo popull ka ate qeveri qe merito, me fal voton, me te rejat. Po ashtu sic votohej dhe Saliu, qe ka faje akoma me te medha, se dhe shanset i kishte te tilla, pa i hy historise ketu.

Per ne si popull emigracioni ne nje fare menyre eshte fatkeqesi per rregullimin e vendit, sic eshte nafta per vendet arabe. Por nga ana tjeter, ne nivel individi robi ka te drejten e mireqenies vetiake. Kjo eshte situata sot, robt mbyllin syte, a me keq behen pjese e te rames me top te qeverisjes, drejtesise etj. Dhe kur e shofin keq, ia mallarin ne Merkeland a ku te dali, ja si puna e jone psh.

Populli ka padyshim fajin e tij, por s'eshte njesoj faji i popullit shqiptar me te 1shave. Populli kudo eshte/jemi pergjithesisht turme qe drejtohet e kanalizohet nga "cobenjte", qofshin keta shtetare, elitare, etj. Popullit shqiptar p.sh. 1shat e partive i kijne nonen e i thote babe (jo i gjithi ama), popullin grek e mesuan te vetet te jetoje si ne piramide per kaq vjet e kur plasi kriza ai popull bente cdo gje pervecse te pranonte se ne piramide nuk jetohet dot pafundesisht...pas nje fare kohe gjerat behen tradite, ose "kulture" do thoshte Roni. 

Ne anen tjeter te argumentit populli eshte nje bashkesi individesh te cilet perpiqen te mbijetojne sipas mundesive dhe aftesive. Nuk eshte e drejte (fair) p.sh. te masesh idene tende per nje shtet funksional e si duhet vepruar me voten ne Shqiperi me ate te nje hallexhiu ne Shqiperi qe ndjehet aty si ato arushet e arixhinjve qe terhiqen prej hunde e pershtaten aq sa munden me shkopinjte dhe shkelmat qe hane, sidomos kur ato hallexhinj jane injorante dhe p.sh. s'kane eksperiencen qe ke ti me nje shtet funksional (si SHBA). Nuk po dua t'i justifikoj krejt xhanem, just saying it how I think it is, po ta mendosh pak me felle. Sa per ata qe jane komplet milidele sikur edhe vec per sport (sic p.sh. ata qe jetojne jashte shtetit e bertasen virtualisht ketu e ne Facebook me pasion e verberi per 1shin e nje partie a tjeter) ajo eshte tjeter pune...eshte goxha interesante mendoj si fenomen ne vetvete (p.sh. what drives them, what goes on in their mind), s'di ta them tamam pse, the best I can do guessing eshte qe e kane nga urrejtja per "palen tjeter" e kamufluar si princip dhe si sharje vec per 1shat e kundersthareve, Berishen/Nanon/Ramen/etj. Ky fenomen ama behet akoma me interesant per ata qe jane te rinj dhe s'kane memorje individuale nga monizmi, dmth nga kultura e luftes se klasave.

Xhibo kjo eshte ca si dilema e pules vs. veza. Po sidoqofte 1shat ai popull i nxjerr dhe i voton. Per mua me shume se ceshtje eksperience eshte pune morali. Eshte turp me e thene por mendoj se shumica e albanezeve ua kane zili 1shave, dmth do te benin si ata, dhe e bejne ne te vogel, aq sa u ha krahu. Si rrjedhoje s'u bejne pershtypje vila, pallate e cifliqe qartesisht te pajustifikushme (dhe kjo eshte vec pjesa e dukshme). Meqe permende US, raste te tilla jo vetem do hanin tegelin e ligjit, por ne pergjithesi do kishin goxha penalizim ne vota. Bile edhe kokrra te vecanta (di raste konkrete te tille kendej) do i qerronte partia e vet per te mos u penalizu omgenerall. Tashti e di ca do me thush qe ky dobic morali sikur s'eshte ne mode, e une s'di te te pergjigjem vec shif e shkruj.

Sa per tifozllikun politik, ai ne dukje eshte irracional, por po ta gerrmosh, interesa (te sotme a te shkume) do gjesh dhe aty. Sa per kuriozitet, para ca kohesh qe bere nje ankete, dhe te "rinjte" shkonin goxha me menjen e te "vjeterve."

Jam kurioz ta lexoj anketen, po e gjete hidhe gjekundi, ose po tu kujtua kush e kishte bere. Qe ka ndikim familja (kudo) kjo s'ka diskutim, e mar te mireqene, por tipa qe jetojne prej vitesh ne Perendim e bejne llogoret e vjetra edhe sot ne internet, di une, thjesht mendoja se robi me ca shkolle e eksperience arrin te dale/ngrihet pertej atyre ndikimeve...I guess not everyone. 

Per popullin, jo pa faj por i ngelem ca thashe. Shiko, eshte shume tempting (kollajllek) t'i biesh shkurt "populli i voton, mire t'i behet", por nuk eshte aq e thjeshte, jo vetem por dhe per faktin qe aty s'ka vote te lire, ne kuptimin e mirefillte te fjales e jo vec ne kuptimin qe jo cdo vote blihet, sic ne shume vende ne zhvillim. Plus ka faktore te tjere ne ekuacion. Morali gjithashtu nuk vjen nga hici, nuk ka popull me ADN e moral superior, ndikojne gjera te caktuara te cilat ndryshojne moralin dhe kulturen e popujve...p.sh. po te lexosh vezhgime te te huajve per shqiptaret e para nje shekulli, ca gjera kane mbeur sic jemi sot (gjaknxehtesia, etj) ama ca jo, p.sh. vjedhja nuk ka qene fenomen i perhapur apo ca gjera te tjera...fast forward pas kaq vitesh dhe e kupton qe faktori krysor ne moral eshte ajo shprehja lapidar (ne thelb, nga aspekti soc-psiko-ekonomik) qe thote "fukarallek = maskarallek". Per krahasim jo te njejte por brenda-Amerikan, shiko filmat e dokumentaret ketu per kohen e krizave ekonomike dhe korrupsionit...nuk qe si Shqiperia kuptohet, por ama ishte ndryshe nga c'eshte tani.

Sa per moralin historik, kam pershtypjen qe eshte i idealizuar. Po lexoja nje liber per historine e Tiranes, seri grabitjesh nga nje pasha ne nje tjeter. Edhe diktatura nuk e hoqi dot virtytin e dores me mjalte. Per mos te permend zakone qe stimulonin  "shkathtesine."

Me duket se eshte si pune mase kritike, dmth nqs pjesa me e madhe (do ishte intersant te gjendej vlera ne %) e robve e denojne te keqen, ajo nuk lulezon dhe e kunderta. Psh mendo sa nga 1shat, apo 2shat e 3shat  albaneze do ta kalonin filtrin ne US.

1shat e Shqiperise nuk kane shanse ne US se ketu eshte tjeter sistem, nje Rame apo Berishe--ashtu si operojne ata ne politiken shqiptare--nuk do kishim mundur dot as te beheshin drejtues ordinere te ndonje dege partie, sistemi amerikan do i kishte jashteqitur direkt; e kunderta, ne Shqiperi ata JANE sistemi. Anasjelltas, nje politikan i ndershem as ka shanse te behet drejtues i ulet i partive ne Shqiperi, e qit sistemi njesoj jashte, dmth ose do e beje si vetja, ose se paku do e nenshtroje perkohesisht, ne te kundert do e jashteqise. 

Nje hallexhi qe s'ka e s'di me shume, ne Shqiperi ka shume shanse te doje te behet si 1shat, sepse ate model ka, jo vec per kulture por dhe per mundesi; punedhenesi--por dhe shpresedhenesi--me i madh eshte shteti, i cili eshte ne dore te 1shave, dmth eshte 1shat. 

Morali pastaj, muhabet me gjate por mer si shembull nje legen para, gjate dhe pas monizmit (e permend monizmin si nje sistem ekstrem, dhe kesisoj kollaj per ilustrim brenda-shqiptar)...para dhe pas me gjase ai tipi hante kryesisht moot ne ajer (si Idrizi n'Peshk) se indivualisht s'i bente dot shume gje njerzve, se dy duar per nje koke kur i thone. Por monizmi atyre tipave i dha mundesine per ta bere realitet, i dha "sistemin" qe i mbronte dhe i mbante, dhe sistemi kultivon shume te tjere pastaj, kur kushtet jane shtrenguese dhe s'ka shume hapesira per tjeter gje. Sistemi ata tipa i ben per interes te vet, perca e sundo, e gjeja shton gjene e behet organike. Fast forward 45 vite me pas, kishe tipa gjate viteve 90-91 ulerisnin e bertisnin ne demostrata pro Partise se po i rreshkiste rrogozi. Ana tjeter e medaljes, kishte dhe ne monizem tipa qe pavaresisht se ishin me teser e pushtet ishin njerez te mire, benin keq vetem minimalisht sa mos i hapeshin telashe. Variacione e perjashtime ka kudo ne cdo sistem, dmth sistemi nuk i pertyp dot te gjithe, por ndryshon shume masen, mesataren, kur skamja kornizohet me shtrengesa, me pamundesi per alternativa dmth.

si pllaka vorri i ke keto postimet. 

perveç idrizit kush t'i lexon tjeter postet, ja ke shtru ndonjehere vetes pyetjen ?

Profil, ti nuk ndryshon shume nga Idrizi, te dy operoni si qemoti me fleterrufe, me motivin "tia them, tia plas ne fytyre, te tjerat s'kane rendesi". Futja juaj si pyke behet pikerisht per kete, jo motivuar per bashkebisedim apo per shkembim/kundershtim mendimesh. Do thuash ti qe ti ke stil tjeter, normal se je tjeter njeri, po thelbi eshte po ai, ti thjesht nuk di si te perfshihesh ne komente/bisede ndryshe, nuk di te thjesht japesh mendimin tend pa "ia perplasur ne fytyre" dikujt tjeter, ndaj zakonisht ty "te qellon" qe "e gjen" veten ne kete raport kur je duke folur/komentuar me te tjeret.

u tregova i sinqerte me ty. se ne fakt po mundohesha te te ndiqja, por e kam te pamundur t'i lexoj pllakat e tua UNIFORME, me llogjike standarde dhe pa origjinalitet (asgje qe nuk e dime).

por idrizi me duket se vepron me drejt (me bon sens), qe te shan direkt. e keqja eshte qe edhe ai ben poste UNIFORME si te tuat, qe mjafton njerin t'i lexosh deri ne fund, ja ke lexuar te gjithe (bagazhin intelektual).  

por kjo s'duhet te te ndaloje. kryesorja eshte qe ti vete te marresh kenaqsi. te tjerat jane dytesore.

Dmth dole tek origjinaliteti yt, deziluzioni alla-Profil "problemi nuk eshte tek une por tek te tjeret qe s'kane nivel te me kuptojne" smiley 

Sa per kenaqsi, normal qe une shkruaj mendimet e mia per hesapin tim, nuk komentoj me synimin apo friken se do aprovohem apo shahem ne Peshk nga Idrizi apo Profili apo...Hajdar Bukuroshi.

o xhib mos u merzit ore, se te thashe nuk te rashe. 

Profil, nuk u merzita hic po shiko...nuk ka asgje te keqe te futurit ne bisede ne mes te nje diskutimi, se blog publik eshte, perkundrazi, kjo e pasuron nje ambient si ky. Por, tjeter gje te futesh ne bisede e replike e tjeter gje te besh pyken. Derisa te mesosh si te bisedosh me te tjeret--dhe ta kuptosh qe ne bashkebisedim ka rendesi bashkebisedimi ne veteve ne radhe te pare, jo superioriteti i ideve te tua origjinale dhe superiore--do vazhdosh te "keqkuptohesh" e me pas te detyrohesh te futesh si pyke. Mbase te gjithe kemi nevoje ta aplikojme kete, sidomos kur na kapin tendencat per tu grindur n'virtualitet, por ama ca nga ne mbase kemi nevoje ta aplikojme me shume sesa nga ca te tjere smiley Kshu Profilo. Naten tashi.

Poshtë Imperializmi Gjerman

     Xake, kur un them ti kthehemi punes se nuk leshon njeri ne keto vakte.Jemi vaksez shume.Kane ardhur dite te keqi plot mo Xake ! Po nuk ju qepem tokes me  burra , gra e rini , vallaha, keq e me keq do veje.Une e pata shum te qarta per ca do vinte, ca do thosh dhe ku e pati qelllimin. Me dy fjale te fshatit Rrapo Lelos, beri karshillek firauneve ! Ah more xake .." cme hane duart, ....per kryetar qeverrie" ! Do merrja  nje miliard dollaro burxh dhe do i beja sera ! Fondet e tjera do i beja; nje pjese  udhe qe te binin pingul e mu ...ne det ! Pastaj do gjeja aqe para, sa te gjeja dy Juljan Sinaner ...per te " vrare"  nja  pese a gjadhte gjyqtare dhe vetem dy prokurore.

   Te nesermen do futej ne hapsane kater kryetarlleku i partive  qe u thone te medha, dy prej te cileve  e di qe do tentonin te u iknin  policeve, por si djem azgane e nishanxhinj, qe i njoh se jane po tu thuash si u tha moisiu president,  policeve per ata dy qente qe i benin zhurme, do tu leshonin nga nje batare pas dhe ...drejt e ne te semave ata! Mu si qente komshi te Moisiut ! .Do binte rehat mileti! Se keshtu ogradisem more ! 

Te gjitha udhet e demokracis i shkelem per cerek shekulli dhe ja si kemi  ogradisur.Te mund te provonim kete udhen e shkurter, therm une se mase ne drejtim te tille , ka pas shkuar me pare demokracia.

C'menime ka mergata ? 

 

   

Do merrja  nje miliard dollaro burxh dhe do i beja sera !

mergata pyet: Nga do t'i merrje borxh nje miliard dollaro? Kaq kollaj eshte, hap gojen ti si kryetare qeverrie dhe ata ne sekond te japin? E si do i paguaje mbrapsht apo do beheshe levend si Tsipras e do ju thoje jo s'dua t'i paguaj?

   Aqe kollaj mo gjemb sa ty nuk ta merr mendja.Kryeministri Kinez i tha ketij  tonit.Mos hezitoni te merrni kredi te buta prej Kine,  sa eshte brezi im gjalle.Me vone ...nuk do tju njohin. E qe ta dishe ti dhe ndonje tjeter une ja kam sygjeruar ketij textualisht." Njifja borxhin Kines! Merri pese miliarde dhe ktheja dy sa i kemi borxhin e kohes Enverit .Me tre miliarde qe mbeten , futi ne bujqesi dhe infrastrukture turizme e agroturizmi! Te tjerat perdori sipas destinacioneve por gjithmone ne funksion prodhimi, linja perpunuese ushqimesh, lengjesh frutash, infrastrukture qe ndikon direkt ne prodhimet...

   - Mir  thu ti, por nuk eshte kaqe kollaj- tha Se ky e ka ditur qe u perzgjodh ...per pune te kollajta 

   Neise mendime  jane keto. Por i tere programi i te gjithe " kantoneve " ( ndarja teritoriale e ndan ne kantone bujqesine, te vetemen baze potencialisht zhvillimore, sipas mendjes time) , nuk ka asnje vizion zhvillimor prodhues ! Absolutisht Asnje ! 

o grave, po neve??

ne u grime ketu ne  peshk, na kerkojne seriozitet, duan te na vene pika, te na perjashtojne...pse s'na na parashtron nje projekt, na thuaj sa ben, te behemi ortake me nonje serre...neve na ra damllaja ketu, dite per dite kulture, letersi, vjersha..

shenomeni dhe mua. jam dakord te jem aksioner ne serra ne bregdet. 10,000$ aq e kam takatin.

sqarim: aksioner, jo aksionist.

...po me letra me vlere lejohet te bohesh aksionist smiley

...ja te presim c'do na llafos.., te behet nje kickstarter ketu pa qeni qepen ta haje!!

qeni te mos haje qepe hic, po thuaji te haje domate serrash zemerkau!

bje llafi...pse nuk eshte ide grandioze?? 3% te aksioneve i dua falas, e dhashe idene i pari..., bile, po ta egzagjeroj fare, na duhet dhe nje platforme apo app, te ver ne kontakt prodhuesin me konsumatorin.

more tallnisufren ju " docat e ..atij " po pa provojeni, bashkohuni tre vete.Investoni per nje hektar sere moderne, ja u jap une me cmimin 385.000 euro, te ndertuar komplet.Ju specializoj tete djem e vajza ne Itali tek kompania Lucchini( shifeni ne ibternet qe eshte lideri ne krej Evropen ) Ndertimi do zgjasi vec 45 dite nga mbritja ne krye te parceles.Merreni token me qera ( po nuk e gjetet  tuajen,  diku ne Dushk ( ku jane te gjithe gjitone e kushurinj te emos) Per 80 dite nis prodhimi.Domate psh domate nga nendori ne mars.Te gjitha te kontratuara ne merkaton gjigande te Verones, dhe ne republikat ish sivjetike Letoni, Lituani , Estoni.Ju garantoj rendimentin 300 ton per ha.Pas domates tre here sallat , nga po toka  e seres.e vijim...Ju siguroj planin e biznesit te plote pa asnje pagese.Per 1.4 vjet ju shlyhet tere investimi.

Ka nje rruge te dyte: Ju siguroj linje kreditimi nga Intesa Sanpaolo, me kushin qe 40 per qind te shumes ta depozitoni ne banke dhe 60 perqin i jep banka, me 3 per qind interes( nderhyrja ne banke per serat me kompanine Lucchini e garanton shteti italian

Ne se doni te beheni te pasur, ju qe mund tu kete ndihur fati dhe keni gen vendi, e qe per  per shum pak kohe, bashkoni forcat ne nje SHBB dhe ndertoni 3 - 5 ha sera.Keni ndertuar Uzine Prodhimi, fabrike Benzi! Ju garantoj ! Po vjen dita e kiametit per ushqime, ushqime vendi safi ! 

...une per vete gati jame ... o Grave ,por kur degjon qe nje maune me domate zemerkau eshte baraz sa nje papaq nga gjermoni,te dridhen leqet e kembeve smiley

domatja zemer kau ore kapo nuk arrin gjalle  nga lushnja ne ...Ndroq pa le me ne Gjermani ! Pyte  emon ! Mba mend! Nga sot e tutje te pasurit   e Shqiperise do te jene te uzinave biologjike, te serrave ! 

hidhe planin, grave.. ta shqyrtojme + referencat te jene te qarta e te verifikueshme.  

Mos u fut shumë në të thella them. Kapitalizëm është ....edhe FMN thotë xhibi na i ka me të futur smiley

Ti dhe ndonjë pasionant si ty bën mirë të mos hallakateni me "pritshmëri " smileye me ëndërra me K/Ministër .Parti kishe pse su bëre smiley

Lek ke ..shok e Miq Plot . Dije e kurajo të fushës , bajagi mirë . Shëndetin po . Hidhu dhe bënu shembull e Lokomotivë për sinorët e tu Jo të Qeverisë se është llokmë e madhe . Mbushe mirë arkën tënde dhe vështro për mëtej  .Del më mirë kështu se sa të japin mendime Heretiku eeeeeee Xhibi eeeeee Gjëmbi eeeeee Alba eeeeeee ! Le që mirë e ke ti .Këtu çdo spitullaq ose kalama pallati jep mendime për Yjet e si duhet të jetë PPU

Dhe sh.Alba me zamete mbrapa jep udhëzime  se si duhet një K/Ministër smiley 

Respekte i nderuar , por së pari duhet të bindësh Popullin që " Se diktatura zotrie , ju detyronte të punonit me Urdhra në Bujqësi .Tani jeni të Lirë ..Kullotni Gjëmbeç sa të mundni anës Vjosës , Mbillni ferra e Kërpe ..Boni si të doni "

Ai kryendyrësirë bëri që bujqit të jepeshin pas Drogës duke u bërë Sipërmarrës i shitjes së saj dhe duke i bindur në praktikë që "një kg marijuanë jep sa një serë me domote tranguj .Punoni për familjen time "

Kësaj si i bëhet kur vjen pas tij si  K/Ministër ?

kantonet dhe vizionet zhvillimore e kane bere Zvicren Zvicer!

sigurisht por ketu u bene kantonet ...por kane harruar ..ate gjene e vogel, vizionet.Dako nuk di nfa kjo pune por nuk e pengon askush te therrasi mendjen e shkencetareve te shumte qe ai sistemi investoi aqe shume...! kete presje e akoma pres une more emo 

s'gjenden kollaj vizionet. s'i humbi njeri qe t'i gjejme ne.

ideja e serrave me duket shume premtuese. mbetet te diskutohet lloji i perimeve. kembengul per lloje vendi. ato kane te ardhme. heilroom. problem kryesor mbetet transporti dhe rezistenca ne magazinim.

kapitalizem do te thote borxh universal!!!

ndonje dite nga skrapallinjte e  tu , te Dushkut " do skuqesh" ! Qe ata pa asnje dite kurbet, te behen pronare uzinash biologjike ! Jam  dere e tepsi me ta ....

une te skuqem. hic fare. do vije dhe radha ime.

Emoo, ti e di ku peshon guri ! Aty ne varrim do na vine plot njerez.Andej duhen dhjetra deshmimtare ...cilet ishim me gjallje..Qofte edhe per kaqe ...ja vlen ketej 

aty me ke, mos ki merak. nuk do vdes keteja jo. po do dhe ca kohe ai muhabet.

ikur verzhezha e gjithe. s'ka shume qe me thane. mbetur 40 shtepi. tokat nuk i punon njeri, lene luadhe. po tokes i ben mire ajo gje, ne fakt. kshu me thane. Mali i Verzhezhes mbetur 4 shtepi. Bukuri te rralla. Ushqim i mrekullueshem. Veriu veri.

ja kshu.

mos e harro kete " hekur te xeft" Eshte shum lire sot kapja e kesaj.Neser ...nuk besoj kaqe lirshem 

Kan bere mrekullira disa djem emigrante ...te pa shkolle fare dhe sot korrin pare nga biznese me destinacion bujqesine...! Kur u the mrekullira e di qe nuk me besoni, por vizitoni disa pika te tilla dhe do habiteni.

Nuk du biznes ne shqiperi, Grave. Biles ne asnje vend te Europes. Thjesht me jetu do desha.

thene shkurt: paraja ktu, jeta atje.

"...e para nuk u hoq dot paraja; e dyta nuk u hoq dot fuqia omnipotente e parase; e treta nuk mund te heqesh dot subkoshientin njerezore; e katerta nuk mund te heqesh dot ambicien; dhe e pesta, qe eshte kryesorja, nuk mund te heqesh dot pronen. Pra te gjitha kto te bashkuara ne nje optike racionale, te tere marksizmin e nxjerrin utopi." 

Avokat Spartak Ngjela

si e ka emrin ky kokerr gomari qe drejton emisionin? eshte "raciste" tha, kur ngjela pyeti per cilesine e ekspertizes midis shteteve te BE-se. Dhe po the "raciste" i vure vulen. si dikur po te thoshe "revizioniste".

se tha, po te jete keshtu, ne (dmth shqiptaret), i bie te mos shkojme asgjekund. po ku je tu shku ne te vertete, mor kokerr kerrici, ishte per t'i thene. ke 25 vjet, mezi te qasen si kandidat, edhe ate duke ta trajtuar si nje favor, edhe duke iu ndejt gatitu si me qen ne kapanonet e diko zeqos. ik se m'i prishi nervat. me mire te mos e ksiha pa. eshte raciste, thote hajvani.

lol racistesmiley

mos u merzit ka fillu i thote veriori jugorit ( dhe anastasjelltassmiley) racist jo me kur flasim per praktika BE-Shqiperi. lol

ore, se po e ndjek linkun. tani filloi te brockullisi nje tip me mjeker, cun i ri nga kta qe flasin me terma te qendisme mire. Kush i prodhon kta lloj intelektualesh, mer amon?

mos u habit! Leshi eshte ne mode edhe pse del dreqi edhe ne venin e lig ! 

smiley ..o plako.. a e bleu gordon brauni menjehere banken, apo jo? a e pe se c'beri, je ne vete a s'je ne vete?

nejse, me qe ra llafi per keta armatoret e greqise, onassis me shoke qe s'paguajne taksa, na dalka qe KG ( (Kommanditgesellschaft), i paskan lujt fene per pune fiskale.

Piramida te verteta ku dhe doktoret e dentistat u bene armatore me nga 2-3 anije trasporti per koke.

 

shit! avukati eshte robi me normal ne ate tavoline.

sa qejf kane me tjerr seriozisht lesh pa lidhje mer burre i dheut. duket si smundje kombetare.

kapitalizmi eshte rend historik thote. O none! Po pse mer, pse? smiley

ju kerkoni barazi midis hamallit dhe fizikanit smiley

...ju komunistet... vazhdon avokati,that qe edhe Anjishtanji nuk ka shpikur gje smiley

thesar per zotin thesar eshte smiley

thesar, po mos harro qe eshte "i yni", o kapo. smiley

prodhim blloku.

biles edhe lubonja eshte "i yni".

e ca them kot dhe un, ore edhe AI, AI i Madhi fare, Komandanti, "made in bllok" esht.

e tmerrshme, s'kthe dot koken gjekun se po kta te dalin para. gjithe kta qe mahen si intelektual, quna blloku i ke. do thush ti: po muc nano? mire, mer mire, te drejt ke, po prap, prodhim corovode eshte edhe ai, dhe po the corovod, ke thon bllok, bllok i koncentrum, safi fare, bllok per kohe lufte mo, ca te them me shum un ty smiley

 

I gjithe prodhimi eshte i para kontratuar emoooo! 

i para kontratuar

Dmth domatja ne fushe dhe dollari ne xhep!

Hidhi ato para pa frike o Cim!

Ron lutju emos te ta cpengoje ...ca dmth para kontratuar ! Po keshtu eshte kur injoron volumet shkencore te ekonomis vizionare ! 

jo, jo, para asaj: kapitalizem do te thot borxh universal, tha Njeri. edhe ktu shikohet me mosbesim nje miliard dollarshi.

jo po u isen me besim te plote tek rruga e Kombit 1.5 miliard euro, gjysme e vjedhur ...Ku u them une eshte Siguro ! 

Shqiptar hyni punes si turku sumes...

Jack Baba, nuk ka mbetur asnje rruge tjeter.O do i hyjne punes ne bujqesi o do mbeten hyzmeqaret e botes...duke u shperbere gradualisht.Pse femijet e tu kush do ti njohi per shqiptare ? 

E dini ju qe rreth 40 perqind e mergimtareve tej e ketej punojne ne bujqesi ? Po kjo bujqesia ketu klu ndryshon ? 

Ndryshon qe e kemi vajzen per nuse , me re bukuren e gjith botes , por ...te pa djem ...per burra ! Besome mua ! 

smiley

Pervec te tjera "der Hauptstadt des schlecht beleumundeten Albaniens."

Na rrush tajaren ( na falni per frengjishten). Pff "Die Welt "mein Gott!

Nuk ka sens negativ ne ate qe ka shkruar. Do te thote "kryeqyteti i Shqiperise, vendi qe eshte marrur ne goje per keq"

Eshte si te thuash ne linjen e atij Lamborginit smiley a Lambertinit smiley, si e kishte emrin ai taljani smiley , qe thoshte "shqiperia e keqe eshte thashethem i gojeve te liga" smiley

po pra po, qarte. marr ne goje per keq, ja dhjefsha racen ( prape frengjisht), se s'kena bo asnje genocid, e s'kena jetu me lekt e askujt. po e degjoj kete pisllikun te mllacitet shume neper goje rrobsh. pff

leku eshte kriteri i vetem mates sot. 

 

gjermanisht, gjermanisht por goxha mir ka fol

Presidenti i Parlamentit Europian, me 14 korrik ne Tirane

Rilindje vlla, R I L I N D J E

.

Gjatë vizitës që kancelarja gjermane Angela Merkel ia bëri Shqipërisë, ndodhi një dialog interesant mesa saj dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama. Këtë “batutë” e tregoi një prej njerëzve të afërt të Ramës nga Kosova, Baton Haxhiu.

Kështu, kur Merkel hyri në zyrën e Ramës, shikoi rreth e rrotull dhe tha se “ç’janë gjithë këto ngjyra”. Rama u përgjigj: “Ne kemi vetëm këto ngjyra, e gjithë gjërat tjera i keni ju”. Ndërsa, Merkel ia ktheu: “Ju keni malin në një anë dhe detin në anën tjetër, vlerësojini ato”!

Marre nga Telegrafi

Tani, cfare ndodh?! Serbet psh, qe nuk jane kaq gjermane-adhurues, kane shume me teper investime gjermane se sa ne. Maqedonesit po e po. Investimet gjermane ne vendin tone jane qesharake.

Pse?!

 

me fal qe po ta them por ose je trap kpmplet ose bo vet dmth se po perpiqesh te besh gallata sic bejne 99% ketu. Shpresoj te jete e dyta pik

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).