Parlamenti grek votoi pro paketës së re të masave shtrënguese në orët e para të mëgjesit, duke i çelur kësisoj rrugën një pakete të re ndihme prej 86 miliardë eurosh. Pesë vjet pas nisjes së krizës më të madhe financiare në historinë e vendit, deputetët votuan me 229 vota pro masave të imponuara nga kreditorët dhe me 64 vota kundër. 40 deputetë të Syrizas u rebeluan ndaj kryeministrit Cipras, duke votuar kundër, por mbështetja e opozitës pro-europiane bëri që totali i votave pro të ishte më i larti që është arritur ndonjëherë në parlamentin grek në lidhje me masat shtrëguese. Ndërkohë që debata të ashpra zhvilloeshin brenda sallës, protestat në rrugët e sheshet e Athinës u acaruan deri në përdorimin e bombave molotov nga protestuesit. Mediat njoftojnë se rreth 50 vetë u arrestuan mbrëmë në kryeqytetin grek.

Syriza u mbështet nga partnerët e djathtë të koalicionit qeverisës "Grekët e pavarur" por humbi mbrëmë votat e fraksionit, "Platforma e majtë", sidoqë lideri i "Platformës", Panajotis Lafazanis tha se megjithëse e kishte refuzuar me votë marrëveshjen e miratuar dje, platforma do vijojë ta mbështesë Qeverinë. Pritet që këto ndarje ta vështirësojnë punën e qeverisë Cipras në javët në vazhdim, kur duhet konkretizuar ulja e pensioneve, rritja e TVSH-së dhe shumë masa të tjera që do ta vështirësojnë më tej jetesën në Greqi. Megjithatë, sipas Vangjelis Meimarakis të partisë "Demokracia e re", pati dhe lehtësim pasi mesazhi i duhur iu çua Europës në lidhje me orientimin e vendit. 

Ministrat e financave të Eurozonës tani duhet të nisin punën për sigurimin e paketës së tretë shpëtuese prej 86 miliardë eurosh, por më parë duhen siguruar 7 miliardë euro që do të mundësojnë vijimin (relativisht) normal të jetës në Greqi deri në finalizimin e marrëveshjes. Pas arpovimit në parlementin grek, marrëveshja duhet aprovuar edhe në parlamentet e tjerë të eurozonës. Bundestagu do të votojë të premten. Paketa prej 86 miliardësh do të përbëhet nga 40-50 miliardë të dhëna nga qeveritë e eurozonës, ndërsa pjesa tjetër do të sigurohet nga FMN-ja dhe shitja e pasurive publike greke.

135 Komente

amon, na moret shpirtin me gjith kto tema per greqin...greket do dalin shtet modern mas ksaj, lum si ata

Ke ndonji perkufizim 'zyrtar' per termin 'modern' si i aplikohet nje shteti? 

po ti lexosh reformat - jan reforma qi sikur ti bote ne shqipnia, mir do ishte smiley

Sepe ne dallim nga borxhet ndaj  Zotit , borxhi Europes duhet lare 

nderkohe vete FMN i hedh nje kove me uje te ftohte Evropes.... Pa nje ristrukturim serioz te borxhit FMN nuk do beje pjese ne paketat e ndihmes duke ja lene gjithe barren BEse.

Me sa po shof kemi perplasje SHBA dhe BE, SHBA po e sheh Greqine nje nje vend gjeostrategjik nderkohe qe BE po lan duart si Ponti Pilati....

Ka pra ka, e morem vesh ate. FMN ush e BE bum. Vetem se te forte keta amerikanet, se keshtu i kane qejf gjerat strategjike, po doren ne xhep se fusin kurre. I vijne hakut greket, qe si honepsin dot. Po nejse se s'du me fillu, se kemi dhe peshkista ne Amerike.smiley

Po FMN llogaritari personal i dajes eshte mer smiley I jep driten jeshile daja dhe fillojne shkruajne ceqet "from thin air" larte e poshte. Shif se e permenda me perpara qe per SHBA nje dalje e Greqise nga euro,BE mund te vinte rrezik edhe vete NATOn. Kinezi dhe Rusi jane ke dera dhe presin levizjen e gabuar. Mesuan edhe ca nga gabimet me Qipron..... se bazat Ruse apo Kineze ne Greqine me 2000+ ishuj do ishin nje skenar makthi per Gjeneralet e NATOs.

Per mua eshte komplet e kunderta.

Cunat e freedom&democracy do preferonin ta shihnin Greqine jashte BE, qe ky projekti i Europes  se bashkuar (konkurrent afatgjate) te deshtoje.

 

Po te donin te binte Greqia nuk do sulnin FMNne kunder BEse kaq haptazi sic po bejne....Duhet te kuptosh dicka, per SHBA nje BE e bashkuar dhe vasale(sic eshte per momentin) eshte me mire se 28 vende individuale me politika te ndryshme (nje pjese e mire e tyre flirtojne me Rusin dhe Kinezin). Per SHBA Greqia ka rendesi strategjike duke marre parasysh vendodhjen gjeografike ne Egje. PS BE nuk ka qene asnjehere konkurrent afatgjate apo afatshkurter i SHBA dhe kete e shpjegon fare mire marreveshja TTIP, SHBA e sheh BEne si bahcen e vete (problematike) dhe euro qe po mbahet gjalle sot eshte per vete faktin e "organizates Ponzi" FED dhe FMNse....

Art,

TTIP eshte nje marreveshje qe shkon pertej shteteve, eshte nje benefit korporatash pikerisht per te zhvleresuar konceptin e ligjeve te shteteve.

Ikja e Greqise nga euro nuk e perjashton fare shfrytezimin e saj nga US, nuk e shof lidhjen dalje-nga-euro => perqafim me Rusine.

Per mua gjithe koncepti afatgjate i BE eshte formimi i nje supershteti ne gjendje per te konkurruar cunat e demokracise dhe vendet e medha ne lindje. Per kete shiko si kane lindur ca funksione (te pazgjedhura nga populli) neper Bruksel, tip Catherine Ashton me shoke/shoqe.

PS: Ky flirti i madh me Rusine ku eshte?! Ne Serbi? Se me ca shof une, te gjitha shtetet neper BE jane duke iu lutur Amerikes per ca raketa "mbrojtjeje" ne territorin e vet... 

 

Art vec ti me ke qendru ne krah ..foooort ! 

Shif grave se shume e shofin kete ceshtje me tifo..ai me rusin ky me amirikonin...Eshte shume ceshtje e nderlikuar edhe per vete Evropen

mire, mire, po bohu me amerikonin, me Trumpin!!! Edhe tablo do shesesh me shume...

E ka thone Arti qe popullin amerikan e ka ul galic ne zemer, qeverite nuk ja do. Nje Amerike me Ciprasini President do ishte idealja per Artin. smiley

Leje fare trumpin , E ka lli me ate qe ka thene per te bijen smiley

sikur te jepte 3d print file qi ta printojn adhurusat e trumpit? smiley

korporata ka nevoje per tablo origjinale, qe te rifreskojne interioret me mermer dhe bronz ne zonat me prestigjioze te hemisferes. te shkojne me ambjente ne ngjyre te kuqerremte dhe tone floriri. cmimi minimal i tablove eshte tek 50,000$. Pronesia dhe te drejtat i kalojne ekskluzivisht korporates pas shitjes (henceforth "closure"), cka do te thote qe mund te rishiten me cmime shume me te medha se cmimi i shitjes (henceforth "the tranactional premium")..

Think of it, Art. E cmojm integritetin, por edhe te mos thyhesh nga parja, nuk eshte nje veti fort e cmuar ne kohet e sotme... smiley

Pertej shakase....Une jam on-board emo, me gjithe mend.... Gati po i ngre gishtat per Trupin apo Hillary-ne smiley Kam nje projek artisk ke aeroporti ketu dhe pas atij... me ke ne front te luftes andej nga ju smiley

I knew it! smiley

po me , sikur mos te ishte vajza ime , do te shkoja ne DATE me te smiley

idioti 

ew

I dashur Art, FMN ka disa vite qe eshte shkeputur nga kontrrolli amerikan, ne baze te marrveshjes qe eshte bere para disa viteve, marrveshje qe u rakordua/dakortesua qe BB ti ngelej kontrrollit amerikan me aksioner te perbashket me partneret europiane, dhe FMN ti ngelej kontrrollit europian me aksioner te perbashket me amerikanet dhe vendet e tjera jashte EU. Per marrveshjet e "fshehta" ndermjet USA dhe EU pyet plakun ketu. 

Persa thote FMN, jane nje grup ekonomistesh, prane saj dhe prane OKB/UNO, qe kane vite qe i meshojne zerit per faljen e borxheve ndaj disa vendeve qe e kane litarin ne fyt, dhe kete gje e justifikojne me te drejte se nje te vdekuri financialisht, nuk ke seç i merr, veç te ngelet ta ndihmosh te rimarri vehten. 

Ju ngecte pilula ne gryke re malakas

dy fitore me i dit....ene reforma, ene borxhi ju falet. sa ju ec ktyne greqve mer

leji mer reformat po shif se si, nderkohe qe zoti Draghi flet per falje te borxhit, lugati trem kalamojt !!! smiley

ahaha...Lady Merkel po ik per lesh

merkel esht si shpirt.

Si e gelltiten mor aman. Une mbeta tuj e shtyp, lol. 

smiley

si e gelltiten..?? -ne dy doza; para dhe pas buke me 7 miliarde evro.... se me Varufaqis dhe referendum s'nuk shtyhej.

"por më parë duhen siguruar 7 miliardë euro që do të mundësojnë vijimin (relativisht) normal të jetës në Greqi deri në finalizimin e marrëveshjes."

hiqini ju lutem keto fotot me gjak e me vujtje te popullit te pafajshem e te shkrete grek se nuk i durojm dot

esht mire kur gjonat shkojn aty ku e kon venin. e verteta te cliron. paqja me pare te te tjerve eshte si veresija. ne koh krize thuhet: veresie nuk ka hije.

Nga brenda: komuniste dhe Llafazanis kane ngelur pas ketij debaklli

https://www.jacobinmag.com/2015/07/tsipr...

, it’s clear that the only visible opposition to what the government is doing from the left is KKE. You can’t deny that, but they are totally irrelevant politically. We haven’t talked about the role of the KKE during the referendum, but it was an absolute caricature of their own irrelevance. They called actually for a spoiled vote, they asked the voters to use the ballot papers they’ve made themselves, with a “double no” written on them (to the EU and to the government). 

And, aside from them, there is the Left Platform. Greek people know, and the media constantly repeat that, that for Tsipras, the main thorn is Lafazanis and the Left Platform. We can add Zoe Kostantopoulouto this. I think that’s what we’ve gained from that situation. We have a basis from which to start a new cycle, a force that has been at the forefront of that political battle and carries this unprecedented experience.

Everyone understands that if we fail to be up to the challenge, it will indeed be a landscape of ruins for the Left after this.

Nga jashte 

The right policy is to not lend, to not ask for reforms

http://www.voxeu.org/article/new-europea...

greku luft civile. ne monarki gjysem kushtetuse. ky esht niveli rreal i gjonave. tjeter pun qe kemi qellu ne europ. po edhe asaj i bohet dermani, europes ia vun kufinin te uralet. se ashtu deshen. futja edhe ktu danub e tatepjet sic ka qene do te jete. bohet bota me shtat kontinente, aq sac duhet edhe me numerologji. kontinenti i ballkanit. tingello dhe bukur, dreqi. smiley

greku luft civile. ne monarki gjysem kushtetuse. ky esht niveli rreal i gjonave. tjeter pun qe kemi qellu ne europ. po edhe asaj i bohet dermani

Dermonin po ja bon Shublla Avrupit. Po e manovron qe te qisi jashte gjithe jugun. Po u kry ajo pune atehere cungu qe mbetet eshte nje super Holy Roman Empire.

E per mu Romake jane Greket jo Frengjit plako. Nassim Nicholas Taleb propozon nje rikonstituim te Bizantit pas ketij debaklli ( nuk e tha se cili do ishte the 'core state')

Sidoqofte, Daja Sam is proved right time and again. 

 

frengjt jan tradhtar. gjermon te romanizum. ca pret.

Kur them Freng kom parasysh Gjermont. Ma kap i cik kte nga Jakobini.Te keqen e paskan pas mren

Grexit needs to be prepared for practically, and that there was a political decision to not prepare anything..It was that bridge-burning type of strategy that was very systematically put forward by the government. ...And I think this was the obsession more particularly of Giannis Dragasakis — he made it impossible to make any moves towards public control of the banks. He is the man of trust actually of the bankers and sectors of big business in Greece and has made sure that the core of the system would remain unchanged since Syriza took power.

Si tha Nick Burns: "diplomatic malpractice"

They called actually for a spoiled vote...

"Vota e Bardhe" paska mare dimensojone rajonale!

Urime Alideas!!!!

Nuk kon faj keto te shkretet. Te shkojne te gjejne ate bukuroshin qe i vuni prift dhe tani i rru mjekren. Pavarsisht me cin krah je, keto jane me te drejte te zotit. E bone referendumin, ne thame JO . Dhe ... never mind. Ne do bojme te kunderten e shumices anyway. Zotin t'ia lujn. Doli qe votat e ktyne ishin me fshi bythen. 

Demokracia ne pergjithesi eshte per te fshi bythen. Rrnoft Fjudallizma

Evropi eshte bo si gjysmagjeli i prralles, bam bum greku, rremuja, zgjedhje, referendume, brrrr gjysmagjeli florinjte. Eh mer Ciklop ca te ka gjetm, vje e na e qit ne inotin masanej..

kur is shef kshu nga fotot duket si me qene ne Siri a Palestine, me te ardh keq

qi-prasi i qi-rasi greket mire e  mire per votat qe i dhane smiley

   Sa von u duhet peshqeve te martin vesh se problemi i Greqise ishte mbi te gjitha nje problem i madh politik i gjithe Perendimit, me ne krye Ameriken.Ciprasi me shoke e nuhaten dhe ja dolen betejes aty ku deshen!Tani qe ta merrni vesh, kete e arrijne vec Levendet ! 

  Eshte momenti, qe te pillte ky veni yne nja dy a tre levende ! Te mund te arrinin te merrnin diku nje hua te bute , prej nja 6- 10 miliarde ! Te behej Lule ky vend ! Se shum shpejt ajo hua do ..tretej..si borxhi i grekeve ! 

Ndryshe nuk do na ndahet varferia! Kjo  lubi qe ka vetine te terheqi poshte ...e me poshte humneres 

Edhe kjo qenka faj i Amerikes? Jemi qe jemi, pse jo "fajin e ka Saliu?"

E po dil te shkreten nga ky cpithar ! Edhe reshedi te ishte ...! 

e ja dolen betejes aty ku deshen!Tani qe ta merrni vesh, kete e arrijne vec Levendet ! 

1. Betejen e humben keq

2. Nuk duhet  'levend' (marinar) por 'derbend'. Dil ne gryka e ura e mblidh taksa per cdo kalim/transaksion ne kembim te ruajtjes te qetesise. 

E kerkoi Merkeli 'taksen mbi transaksionet' (derbend) po nuku ja la LondonGradStani

Eshte momenti, qe te pillte ky veni yne nja dy a tre levende

 

Po vendi yne i mbushur me levende te ketij lloji eshte.  Nuk te mjaftojne?

Eshte momenti, qe te pillte ky veni yne nja dy a tre levende ! Te mund te arrinin te merrnin diku nje hua te bute , prej nja 6- 10 miliarde ! Te behej Lule ky vend ! Se shum shpejt ajo hua do ..tretej..si borxhi i grekeve ! 

Me nja 6-10 miliarde te tjera hua do te thote qe I Meta e co pervec vilave ne lalez te ndertojne edhe nga nje ne bahamas.Gjendja e shqiperise nuk eshte se s'ka pasur fonde por se jane vjedhur te gjitha.

Safir, ne kuptimin shqip, nuk eshte marinar jo, por nje djalosh i veshur thjesht e lehte, i mencur , qe arrin tu imponohet te tjereve me kembenguljen,  ne qellimet e vena  ! 

Neper ato festimet me buzuqi dhe muzike popullore ,kush djale bie ne sy , greket i kan pas fole " Jasu , levendi ! Hopa Levendi ! 

Levend munt te jete edhe pirat/kleft..dikush qe merr rrezikun me oke.

Mo na natro me garibe e gangsteret mo xhan

Akoma se kuptoj tama se si disa si ketu e trumpetojne kete situate si nje "arritje" te Greqise. 

Grave - a mund ta shtjellosh pse mendon se keta "levended" fituan kete "beteje", se Stalkerin eshte e kote ta pyesesh - eshte gati ti ulet qiprasit me dy gjunje

edhe une se kuptoj dot, por psh  Stalkeri e ben kete dhe e ben goxha mire.!.smiley   

me nje shkathtesi prej kaprolli cdo situate te krizes greke:  para referendumit, pas referendumit, post referendumit.smiley, e spjegon ne favor  te Greqise dhe si arritje e papare  e Syrizas.. kuptohet duke vene nga dy tre linqe perkatese dhe bindese.smiley sipas tij, per cdo koment.

jps, ju mirkuptoj ne pyetjen.Tani, sipas mendimit tim: Greqia ishte ne prag katastrofe.Evropianet per te dale vete te lare  para zgjedhesve ne vendet respektive , nga kjo drame e tregut financiar ne gjirin e BE -se , po i shtrengonin dhunshem , litarin ne fyt Greqise , duke i rekomanduar masa teper te veshtira dhe praktikisht te pastudjuara ne lidhje me reagimin e popullit grek.Qeverisjet pergjegjese, per pasojen nga keqqeverisjet ne vite ,  te shtetit helen, ishin gati ti pranonin te gjitha masat e rekomandimet.

  Ne kete situate dolen  ne skenen politike, dukshem te vrullshem ne kerkesat reaguese, kunder  ish qeverisesave e sidomos kunder plagjiaturave " programore " te burokrateve evropiane , ata djemte qe un i kam quajtur " Levendet " .

    Per te mos e zgjatur ne gjera qe dihen, keta djem shtruan per here te pare ne historine e Evropes Bashkuar por edhe te botes se tregut financiar, kundershtimin e pagimit te nje borxhi gjigand , dhene prej kreditoreve, jashte cdo kriteri  dhe praktike ligjore te njohur.Mjafton edhe shtrimi i kesaj teze jasht mase te guximshme, solli peshjellimin  dhe friken e falimentimit , ne nje proces zinxhir te bankave kredidhenese evropiane! Ahere beteja u ngjit nga aje mes tregut financiar evropian dhe Greqise, ne  beteje mes konceptimit traditcional te Politikes gjith  perendimore dhe  vizioneve  te reja qe mund te sillte nje Evrope pa Greqine, ose me Greqine te flakur per borxhin mal te eurove.

    Futja e vendit ne keto shina , beri qe te shuhen a te bien ne uje , "rrufete"  e evropianeve, kryesisht te gjermaneve  , mbi qeverisesit greke.Kete beteje ata e fituan me nje dinjitet te admirushem.perfundimisht ata ja arriten te rrembejne nje mal tjeter me euro, pa asnje siguri per kreditoret se ato nje dite do te kthehen.Do jemi deshmimtare qe shumat tmerruese te eurove , ..do tu falen grekeve...! 

Ne aspektin e brendshem Levendet  ja arriten te zoterojne opinionin e tmerruar grek dhe njekohesisht te shporrin nga skena klasen e vjeter kusare .Ben nje veprim te mrekullushem  politikish me rrisk te larte, me referendumin te cilin e organizuan  ne menyre perfekte  dhe e zbatuan si te ishin shteti me i stabilizuar okenomikisht e politikisht ! Dhe e fituan duke prekur ndjesite e popullit.Treguan se vetem nje e majte progresive e revolucionare mund te arrije kete sukses.Ti kemi inat por tu japim hakun ...Levendeve 

Gabim! Ate pune e ka bo Enver Hoxha i pari

eta djem shtruan per here te pare ne historine e Evropes Bashkuar por edhe te botes se tregut financiar, kundershtimin e pagimit te nje borxhi gjigand 

Grave per rrespekt do te te kthej xhuvap te plote sot ne darke se me mbyti kapitalizmi me pune por vetem nje gje....

Po ta lexonte Tsipras peshkun dhe shifte kete koment ... do habitej njehere smiley

Greqia ka pothuajse 15 vjet qe eshte ne prag katastrofe ekonomike. Greqia ka qene ne life support gjithe kete kohe. 
Evropianet kane qene te lare para zgjedhezve te vet sepse nuk kane nevoje te marrin mbi shpatulla deshtimin grek. E vetmja gje qe kerkon votuesi europian (nese behet referendum) eshte Grexit ose te mos i jepen me para. Ketu lind predikamenti ... 
Greqia si per arsye politike duhet ne te vertete te qendroje ne EU dhe Eurozone. Gjithashtu borxhi i FMN'se DUHET paguar edhe sikur vendet e BE'se qe dhane borxhe duhet ti qethin nje cik pjeset e veta. Mos harro vetem Gjermania ka nje GDP (PPP - Purchase Power Parity) tek 3.x trillion ne vit. Sa per krahasim Apple ka cash ne banke 160 billion dollare. Dua te them qe kjo puna e Greqise NUK eshte sic thua ti "drame e tregut financiar". Me beso ata mund ti fusin nje vize te kuqe te gjithe borxhit grek neser dhe as tregu s'do e pirdhte fare. 

Sa per reagimin e popullit Grek besoj sic e pe para dhe pas referendumit, nuk i pordhi njeri. Shpalli referendum dhe ata qe kishin dy pare mend pyeten: Per cfare esthe ky referendum? Si perfundim ishte per nje hic!  

"    Per te mos e zgjatur ne gjera qe dihen, keta djem shtruan per here te pare ne historine e Evropes Bashkuar por edhe te botes se tregut financiar, kundershtimin e pagimit te nje borxhi gjigand " 

Prandaj zoti ne diten e 8 pasi krijoi boten dhe gjithshka ne te, krijoi edhe Google. Hidhi nje sy listes se vendeve qe kane refezuar te pagujne borxhet kreditoreve te huaj. smiley 
Keta 'levendet' ishin krejtesisht oportuniste, sidomos duke vene re qe ne perfundim EDHE pas referendumit te famshem (ky po qe do hyje ne histori si anti-democratic) pranuan masa edhe me te renda nga ato qe ju sygjeruan fillimisht para referendumit. "Shtrimi i kesaj teze" nuk kishte asgje te guximshme. Ne fakt kjo perpelitja e Tsiprasit ishte e vetmja opsion, pasi me kete premise erdhi ne fuqi. Keta skishin cfare te humbnin. Me e keqja do dukeshin si "levende" para botes, gje e cila per disa fatkeqesisht funksionoi. Si perfundim, Gjermania arriti te imponoje masa tejet te rrepta per sa i perket "austerity measures" dhe Tsiprasi pas gjithe atij levendlleku i pranoi. Gjermani siguron kapitalin politik por edhe mbron interesat e FMNse. Sa per Greqine, ehe, shtro bythen dhe puno! Fitorja per Greqine do ishte Grexit! 

 

 

 

Debris, I hate to tell you I told you so para tre ditesh

Vetem ne dy ditet e fundit Gjermania me duart e saj humbi aq shume kapital politik sa do ti duhen shume vite per ta rikuperuar (nese e rikuperon) ne mos dekada. Do thuash ti ja fus kot? Ok, prit disa dite sa ta shkruajne kokat e medhaja edhe kete gje smiley

Lexoje tani nga gjermëni dora vete: 

Jürgen Habermas, one of the intellectual figureheads of European integration...“I fear that the German government, including its social democratic faction, have gambled away in one night all the political capital that a better Germany had accumulated in half a century,” he told the Guardian

Ne fund te artikullit Habermas thote se nuk bie dakort me disa komente pro-gjermane ne Peshk, por vlereson kembenguljen tuaj. Me kujtojne nje tregim nga L2B per heronjte e Vigut, tha.

Fakti qe Gjermanet kujdesen per kapitalin politik, nuk e bene kete me ndonje rendesi me te vecante. Amerika psh mund te jete per momentin nder vendet "me te urryera ne shkalle globale", but kjo s'prish shume pune. Pune i prish kapitali politik ndonje vendi ne zhvillim, si Shqiperia, qe dhe nje lajm mbi vdekje e dy turisteve e diskretition komplet imazhin e vendit. Nderkohe qe po shihja nja dy shifra dhe BMW dhe Mercedez kishin regjistruar rritje prape. Pak a shume keshtu po ecen me cdo biznes gjerman. 

Tani nuk e di fiks ku doni te dilni, sepse normalisht Europa eshte e percare, s'ka ndonje sekret. Dmth kush eshte synimi perfundimtar, qe a) Gjermania eshte nena e gjithe te keqiave, b) Europa do ndahet, c) Greket jane ne rregull dhe gjithe Europa eshte gabim apo d) ndonje tjeter qe s'po e nokim. Seriozisht s'po e marr vesh ku doni te dilni.

Habermasi qendrimin kritik e ka vendin e vet, sepse cdo kush do qe vendi i vet te mos dal keq. Por po te ishte per te Europa do ishte nje bashkim federativ tani. Sdq roli i Gjermanise ne krize u lidh ngushte me sasine e madhe te eurove ( me e madhja nga BE) qe i dha Greqise, se sikur Gjermanet mos te kishin dhene aq shume euro, sot do rrinin me urte se Britaniket. 

Fakti qe Gjermanet kujdesen per kapitalin politik, nuk e bene kete me ndonje rendesi me te vecante. Amerika psh mund te jete per momentin nder vendet "me te urryera ne shkalle globale", but kjo s'prish shume pune. 

Mos ma mer per keq apo per arrogance, por ja ke fut kot, ca nga pasioni por dhe ngaqe duket se nuk e di c'eshte kapitali politik e pse/si/qysh smiley Eshte fiks e kunderta, dmth shtetet e medhaja e cmojne kapitalin politik me shume se ti ate gjene mes femershaleve. P.sh. pertej manise se tij piktorbutaforike, eshte kapitali politik i Gjermanise dhe jo forca ushtarake e saj ajo qe e ben Ramen te sillet ndaj Merkel si nje adoleshent i dalldisur qe do ta impresionoje ate me streha kryeministrish e piktura gjermane. 

Ose, shiko Gjermanine dhe Francen p.sh., ekonomia e tyre ka shume me pak diference sesa ka ndikimi i tyre ne Evrope e me gjere, e Gjermania e ka kete disproporcion (avantazh) me Francen fale kapitalit te saj politik te akumuluar me perkushtim + strategji nder dekada, nderkohe qe Franca ka adoptuar rolin e pizevengut dhe balancuesit gjate ketyre viteve.

Pastaj fakti qe ti kete (punen e kapitalit politik) s'e pranon as nga Habermasi tregon qe je kaq pasionant sa nuk ke kohe te ndalosh per nje moment nga vrapi i argumentit.

Argumenti i Habermasit lidhet me vendin e vet, si shtetas i vendit te vet, jo si krahasim ndermjet vendeve. Nuk e sheh Gjermanin ne lidhje me te tjeret po me veten, pra si ka qene, si eshte. Ai thjeshte nuk do qe ta shoh vendin e vet te merret ne goje per keq. Kaq. Por me asnje vend s'thote qe ua kolapsoj Gjermania se e quajten naziste. Ka pak ndryshim ketu. 

Shiko mund te jete dhe ceshtje kendveshtrimesh, por po te them qe fuqia ekonomike eshte ajo qe sot per sot percakton kapitalin politik, pa pike dyshimi. Por mund te argumentosh, qe ndervaresie e tyre eshte aq e madhe, sa ulja ne kapital politik mund te shkaktoj renie ekonomike gje e cila s'ka ndodhur ne rastin e Gjermanise. Plus mos harro qe vende te cilat kane patur politika paperziershmerie ne arenen nderkombtare, kane fituar kapital politik sapo kane rritur mireqenien ekonomike. Pra Luxemburg psh qe eshte nje pickellonje vend ka kapital politik te madh per shkak dhe te mireqenies ekonomike. Ndaj nga nje cike vend del Juncker. Per pjesen tjeter te argumentin, ti me duket se je duke lexuar historine e BE keto vitet e fundit, ndaj mendon se Gjermania paska patur kapital politik te madh. Ka patur kapital politik te mire, jo te madh sic e ka tani, ndonese mund ta kete te keq.

Franca s'ka qene asnjehere balancuese, por straightforward lider e BE. Ishte vetem pas Bashkimit te Gjermanise, dhe fuqizimit te padiskutueshem te ekonomise se saj, qe Gjermania mori nje avantazh ne BE. Ndonese ka patur lidera te respektueshem te Gjermanise Perendimore, si Willy Brandt qe kane luajtur nje rol te jashtezakonshem qe Gjermania te mos ishte komplet vasal brenda strukturave. Kurse Franca ka qene lider ne plot kuptimin e fjales. Me lere te kujtoj qe Franca e terhoqi nga hunden Angline per te hyre ne Komunitet ( para BE) dhe e futi ne menyre arbitrare Greqine. Ti po te ishe ato vite, do thoje "Ua kjo Franca po patronizon Angline, do ta poshteroj". Po po poshteroj, se poshterim ishte ajo qe France po i bente Anglise, e cila plotesonte cdo kriter per tu futur e si kishte borxh asnjerit, ndonese ishte vend qe doli si aleat pas lufte. Po nejse..Roli i Frances tani eshte ulur si pasoje e lidershipit te dobet qe kane patur dhe per shkak se pas bashkimit Gjermania u be shteti me popullate dhe kontribut me te madh ekonomik ne BE. Dhe ai qe hedh me shume pare ne buxhet degjohet. Nejse nejse... se muhabete t gjata shume keto.

po 30 anarkista dolen e hodhen nje dy tymese!

nderhohe miliardat behen gati.       u hengren leket evropianeve dhe bejne rolin e viktimes!

na ushqyet qellimisht si kaponj deti qe te beheshim  mbipeshasmiley,maskarenj!  do ta paguani shrenjt!  duhet te pagoni koston e ketij keqtrajtimi te maskuar!

Kjo eshte llogjika tipike e lypesit qe e pret kemben vet qe te jetoje jete qyl duke lypur. Bile e mban veten edhe me te zgjuar se ai qe ja hedh lekun ne gote se medemek ia futi. Llogjike zezakesh Detroiti.

nderhohe miliardat behen gati.

smiley

Evropi i jep 7 miliarde Greqise nderkohe Greqia me date 20 i jep mbrapsh Evropit 3.5 miliarde dhe ne fund te muajit duhet ti jap FMN 1.8 miliarde. Evropi jep me te majten dhe mer me te djathten. Nderkohe koka me cep thote ja futem Evropit. smiley

...dhe pas ketyre veprime i dergon nje fature grekit i thote, ke borxh 7 miliard smiley 

 

Po c'keni mer ju? Edhe ca shqiptare kane marre dicka nga komshinjte serbe, qe cdo humbje e quajne fitore. A nuk ishte dhe Basha nje i tille qe tha i fituam zgjedhjet packa se harta e Shqiperise u be e gjitha roze?

Die Linke, simotra gjermane e Syrizas, deklaron se neser do te votojne kunder dhenies se mandatin per hapjen e negociatave per Programin e Trete te Ndihmes.

Bote e kthyer mbrapsht, Syriza qe voton kunder qeverise se vet, qeveri greke e majte qe kunder premtimeve elektorale dhe bindjeve ideologjike nenshkruan nje marreveshje me kushte ku e ku me te ashpra se ato qe kane nenshkruar qeverite e meparshme greke, qe keta i hodhen prej kali, opozite greke qe mban me votat e veta nje qeveri te majte qe i rrezoi duke mashtruar popullin grek, te djathte gjermane qe normalisht duhet te votonin kunder, por qe votojne pro si edhe te majte gjermane qe votojne kunder deshires se kolegeve te tyre greke. Dhe sikur te mos mjaftonte kjo, Stalker kerkon qe Greqine ta nxjerrin nga eurozona. smiley

Vetem xhibi e ka ne terezi. smiley Atij i ka thene Krugman dhe Stieglitz qe Germany "beri beri bad man!"

Bote e kthyer mbrapsht

pikerisht pikerisht, kete nuk kuptoni ju të 'displinuarit' (në fakt, reaksionaret) : po nuk u trazua, nuk NDRYSHON! 

Rrofte miqesia e revolucionareve dhe konservatoreve, kunder reaksionareve !

 

ps: nje shembull nga historia e fundit franceze: De Gol, francezi me i madh i shek XX, ka qene politikisht konservator. Vetem aleanca e tij me revolucionaret dhe progresistet (komunistet, anti-fashistet etj etj) ja mundesoi triumfin mbi reaksionaret, dmth Petënistët.

Poshte reaksioni! Me cilindo cmim!!

Do kesh pa filmin e gabum, se Francen e triumfun tjeter kush, ... te ishte per De Gol e kamunist, sot do ishit tu brohorit per Herr Merkelin.

De Gol ka hezituar (ka prova historike për kete), por me në fund, qe në 1940, beri zgjedhjen e duhur. 

Une nuk kam iluzion, bota perseri mund të kaloje nga opsioni fashist (fashizmi si gjenerik) dhe jo për nga revolucioni (e di e di, fjalet ngjallin frike, por deri atehere do mbajme keto qe dime). Kryesorja eshte të bejme ate qe duhet.

Fashizmi e revolucioni jane me rendiment te ulet. Po llafin e kisha per storine, qe ju francoizet coku e kepni ka icik, dmth amerikoni jo De Gol e kompani. 

Ja edhe nje tjeter shembull pikerisht nga ky blog:

Duke vene në krye të faqes nje artikull të tille me nje titull të tille reaksionar dhe genjeshtar (njesoj siç ishte reaksionare dhe genjeshtare RTSH-ja në kohen e Dulles), PPU kthehet në medium reaksionar dhe gennjeshtar i të njejtes natyre me mediat qe denoncon me shume të drejte mirazh tek shkrimi i tij "Makabritet dhe laperdhi". Ky artikull qe do të na mbushe mendjen se popullit grek i bën mirë të gelltise pilulen e hidhur, eshte po aq makaber dhe i laperdhuar. Dmth reaksionar. 

po nuk u trazua, nuk NDRYSHON!

 

jo jo, ne dime proverba te lashta kineze:  ''ujin e turbullt  po nuk e trazove,  kthjellohet  vet-vetiu!''.smiley

Stalker, ke nje kontradikte thelbesore ne vizionin tend trubullues.

Si ve bashke vizionin revolucionar turbullues mbipolitik, me diskutime pa fund duke i rene teneqes per Holland, i cili eshte konservator dhe reaksionar, megjithse i majte?

 

De Gol, francezi me i madh i shek XX..........,

Po e kishte kollaj ai mer me 1.96 m me qen francezi me i madh i shekullit XX.

Per 2 cm me teper ja fuste Rene-s, i cili ishte 1.94 m. Kurse te tjeret nuk ishin dhe aq te medhenj.

smiley

Jam kurioz po te kete viktima..do thone rendojne mbi ndergjegjejen e evropes apo syrizas? 

BE-u osht bo si ai doktori qe i jep 6 muj jete pacientit, ene kur pacienti nuk ka te paguj, i jep ene 6 muj te tjere.

Epo qe te me dalin Shqipot Austeriane..hajde mendje hajde.

Shqipot, kshu 'në pergjithesi', kanë qe andej nga fundi i viteve '60 qe kanë kalu në anen e reaksionit. Në thelb, asgje nuk ka ndryshu qe atehere. 

Po jo mer ca austeriane, po greku po na shqetso Merkelin, miken e shpise dmth 

Mire mire bjerini se i bini bukur me teorira konspiracioni. Akoma mer peshkatare te ndritur beni moral ?

Nuk ka asnje teori tjeter  pervecse bankave dhe DOLLAROS. E pane yankee-it qe spo del gje me Grekun dhe o burra jepi Cekun e bardhe IRANIT tani se i duhet te krijoj pak kapital . Hmmmmmmm Mire mire do te shohöm ...

problemi is se ke ferra e madhe nuk ka Ljepur ....por...smiley

A eshte kjo ne pilule e hidhur apo eshte suposte madhore shprazese, per Velain Grek, qe eshte trashur pak si teper me parate e te tjereve.

Bankat mund te hapen te Henen keshtu qe edhe pak dite vuajtje per Cifen. Nderkohe nuk kemi cte bejme si Shqiptare vec te simpathisemi me vuajtjet e Velait Grek dhe te themi shyqyr o zot qe keto kohe ne ke kursy nga Komunizma.

He kush do jete Syriza apo tsipriasi nga anet tona? Mezi e prisni o mazokiste......

po po ke parate e te tjereve....mire mire

Pas insistimit te FMN/Amerikes per te reduktuar (aka qethur) borxhin dhe/ose vonuar pagesat e tij si dicka e domosdoshme per daljen e GR nga kriza, tani dhe keta te tyret/evropit po i bejne presion Gjermënit i cili perplas kembet akoma per Grexit. Sot kreu i bankes qendrore te evropit teksa ja leshoi pakez litarin e cash-it GR, tha qe nje fare gershere per borxhin duhet se s'ben, pavaresisht se Merkel & Schäuble kane alergji nga qimet. 

Berberi (kuazimondo) ne fakt mund t'i jepte nje mendim me vlere ketyre, per punen e leshit grek qe duhet qiethur. 

Pas insistimit te FMN/Amerikes per te reduktuar (aka qethur) borxhin.....

o xhibo, po a e lexove mer, qe FMN kishte thene qe duhet me qeth borxhin e Greqise, por shuma e kredise sone duhet te paguhet nje me nje? smiley

Dmth FMN i do leket e veta koqe me koqe, por me kete rast po kerkon qe te tjeret te marrin vetem gjysmat, ose vetem nje koqe, e thene keshtu ne gjuhen tende smiley

Ka fillu te me vije keq per Stalker se tani ka mbet vetem.

Ky eshte qederi, qari eshte se tani ka shansin te kuptoje qe ka qene gjithnje vetem, sigurisht nese nuk eshte cinik si shoket.

Jepi biçikletes Stalker, luji komet!

 

Kotzias i habitur nga ndryshimet e perparimet e Shqiperise per mire qe nga 1999. E pabesueshme per te...me ne fund nje Grek qe quan veten me fat per emigrantet shqiptar ne Greqi....sigurisht qe Shqiptaret duarArte kane vene trare murembajtes per Karakatinen Greqi, koha per ti falenderuar. 

Shife, shife sa e dhunshme Policia Greke ndaj 50 anarkisteve...ka lezet policia e Tahirit qe i nxjerr Divit Lulthim e Dragoit Sali si edhe Amazones Jozefine ne protesta perballe Vajza te hijshme Police qe respektojne rendin dhe nuk ushtrojne dhune te pakontrolluar.

Kigali ok, Kabuli me Mogadishun kane akoma pune per te bere smiley

The point is: e gjithe dynjaja po rregullohet edhe vendet ne konflikt po e bejne nje downtown te bukur jo me ne qe jemi ne zemer te europes.

Sapo të marr detyrën e kryetarit të bashkisë do shpall konkurs për qendrën e re të Tiranës që do mbështetet tek projekti në kohën kur ishte Edi Rama kryetar me ndryshme në ato vende të cilat janë dëmtuar.”

Per erionin edi rama eshte njeriu me i mencem qe ka takuar ne jete.e frikshme!!!!

Lere se si pa kuptuar dolem nga tema.smiley

Jemi  bere per tu pasur zili, xhelozohen edhe Greket Dinjitare pale Velai i thjeshte. Po ceshte gjithe kjo dhune  daj vlezerve tan moj? Duhet urgjentisht nje seminar nga pala politikane Shqiptare se si drejtohet me qetesi e dashuri, cfare ben Mimi Kodheli e Minstrja Nikolla keto dite vere? Pale po  vdes njeriu i thjeshte prane Athines se edhe zjarret ka harruar si shuhen shteti grek me probleme fina ciare si Zimbabwe. O po kur them une qe ju keni harruar ceshte puna keto 45 vjet sme besoni. Nuk mund ti japesh kredi dembelit se dembeloset me keq. Po pse Gjerman kujtoi Evropi se kishte ne kufirin tone jugor Shqiptari? Nje tufe cobenesh kishin qe kishin harruar si shtrydheshin siset e mama dhise. 

Jemi  bere per tu pasur zili, xhelozohen edhe Greket Dinjitare pale Velai i thjeshte.

armiqte I Kane hale ne sy fitorjet tona thoshte merhumi .smiley

Lere qe jane popull i mbajtur,por deshen dhe te ndryshojne boten  smiley

Me ullinj,"sufllaki'  e  "llokumades"  nuk i behet karshillek Europes.

 

Kete sikur e ka pjelle hitleri .palestinezka qenka yll e bukur e zgjuar gjermania duhet ta kete per nder ta mbaje ne token e saj.

gjermania duhet ta kete per nder ta mbaje ne token e saj.

smiley

I think she'll pass. Merkeli dmth. smiley

Bullshit!

Ligji nuk ka ndryshuar, pse qau 15-vjecarja.

Bullshit!

Mediat kane shfaqur vetem nje pjese te videos (ate qe ju ka dashur qejfi te shfaqin) pa u dhene shikuesve as kontekst e as permbajtje. Vajza ishte e ngarkuar emocionalisht ashtu sic mund te jene te gjithe ne kushtet e saj dhe ne kushtet e saj dhe me keq kane qene me miliona njerez ne Gjermani. Edhe burra me dy pellembe musteqe u ka ikur loti çurg, po keto gjera nuk i ka nxjerre njeri ne video, sepse nuk ka patur Merkel aty afer.

Bullshit!

Mediat nuk perkthejne mire dhe disa media nuk e kontrollojne informacionin para se ta japin. Psh tek lajmi i Balkanweb thuhet:

Pas kësaj ngjarjeje ka reaguar edhe ministri për Politikat e Emigrimit në Gjermani, Aydan Oezoguz, i cili tha se nuk e njihte rastin personalisht, por tha se vajza fliste në mënyrë perfekte gjermanishten dhe jeton prej kohësh në vendin e tij.

Dhe ja ku eshte Aydan Özeguz, e ngarkuara per Ceshtjet e Emigracionit, Refugjateve dhe Integrimit! Goxha burre! Apo jo?

Portrait Aydan Özoguz -  Federal Government Commissioner for Migration, Refugees and Integration

Mediat vertet kane shfaqur vetem nje pjese te videos, por ama ai momenti kur drejtuesi i bisedes thote se "ajo po qan prej hallit te saj" dhe Merkel i pergjigjet :"e di e di, por dua ta perqafoj", nuk ka te paguar !
Ose kur thote Godard, "Ne shekullin e XXI, horrat (les salauds*) jane te dashur !" !

*Merkel eshte horrja (ose qelbesira) e rradhes : "un do te deportoj, por ama se pari do te te perqafoj!"

master piece !

Sa per Aydan Özeguz te ngarkuaren per Ceshtjet e Emigracionit, Refugjateve dhe Integrimit (qe me sa duket eshte me origjine turke, pra vjen nga diaspora kryesore e huaj ne Gjermani) , ç'te komentosh :  maskarada ka kapur majat me te larta !

"Ja ku e keni tuajen" - u thote CDU-ja turqve, ajo po ju deporton !!! smiley

Fiks keshtu veprohet dhe ne France, gjehet arabka e rradhes dhe vihet Ministre e refugjateve!

Mbaje mend prej meje, me siguri se shpejti keshtu do veprohet edhe ne Itali : do gjehet nje bukurane shqiptare me 3 mastera per Integrimin dhe do vendoset Minstre e Emigracionit dhe Integrimit italian.
Ketu do jemi ! smiley

 

ps: qe mos harroj : une jam me ata te Sirizes qe i thane Pirro Dhimes ne parlament  : "Ti qepe, s'ke goje me fol. Ti je shqiptar" !
smiley smiley smiley

Ngavash bre, se nuk u kep neri jeremon.smiley

Nuk e di ku e gjete kete qe ligji u ndryshua prej asaj te qames se goces.

Thjesht zonja e hekurt mesa duket ka fillu te nryshket e s'di ligjet qe po hyjne ne fuqi ne venin e vet. S'ka faj pushteti i gjate tharto nga trute edhe burra me i qerre namuz.

Sa per ate "ministri" ashtu eshte rreglla ne Albanie, megjithse poshte mund te kete firm gruje.

PS. Nje kuriozitet kisha. Akoma eshte ne fuqi ligji racist i qytetarise aty? Dmth per ta marre kete te fundit duhet te kesh ADN teutone, pavaresisht sa breza ke aty. 

 

Politikishte jokorrekte smiley ca gjera duhen dhene pa dorashka edhe nga ''Kokat'' qe mesazhi te jete i qarte.

Gezuar Bajramin gjithe popullit grek, sjellte fat e mbaresi ne familjet e tyre.

bajram currin me isa boletinin, gezuar populli grek.

U zgjidh dhe kjo pune... dhe 3 vjet mizerje per greqet, mbase behemi barazim smiley

     Qajani, qajani hallin grekut ! Ja veshi Evropa e Merkelit, me 86 miliarde  evrooos ...surratit ! Ah te shkretet ju, qe kujtoni se jeta i eshte dhuruar robit ...ta jetoje sa me gjate! 

Na turperoi greku  ne shqiptareve .greku dembel e shqiptari duararte.si nuk ka mesuar greku nga virtutet e shqiptareve thone ca?!!!merr vesh ti nashi se c'behet .smiley

Greket vete po qajne hallin e tyre o grava. i ke pare demonstratat? Apo jane demonstrata nga gezimi qe ja hodhen Evropes?

nuk c'kycet grava nga ai lloj perceptimi - merr ku te marresh te tjerat pak rendesi kane. 

Nje grek tek puna thoshte do jete shume e veshtire gjendja ekonomike me keto lloj tarifash - dicka me te cilen sjemi mesuar. 

E shkarkoj kabinetin e deshtuar ky Tsipriasi, apo merret me tepsiet. Dhe me mend ne koke kur zgjidhin Politikanet Greke, se ja nxine faqen Ballkanit karagjozet

Ehu sa ka pa Ballkani! Po ajo kreyparlamentarje ishte sikur me qene motra e Jozefines nga trute. Aq sa fillova te mendoj se mos eshte standart per te kap ate lloj pozicioni parlamentar.

ca thu Tironco - a se pe si ja hudhen 80 miliard greqise si nuse ne dasem? Te kishim dhe ne ca levende keshtu do ishim lule. 

Cer 80 miliardiii thua o JPS, per ato qe duhet te derdhen per te paguar borxhet nga Greket per te huajt???? Shqiperise nuk i jep njeri 80 miliard evro se nuk ka as 15 miliard borxhe....e per me teper vetem 29% i borxhit Shqiptar eshte i huaj...per ke te jape evro Evropi per borxhlinjte e brendshem shqiptar??????  E ci kan hedhur tute e gomarit Greket Neo-Marksist edhe ca kokrrave nga Shqiperia...

greket duhet te mesojne nga ne si ti zgjedhin pulitikanet .Ilir meta psh yll karvani cdo vend i botes do ishte teper i nderuar ta kishte ne krie te vendit.smiley

Po ju Greqit keni 70 e kusur vjet qe nxirrni politikane Hajdute me Cizma....ne te pakten vetem 25 vjet, prandaj jeni katandisur ne pike te hallit. Une shpresen e kam tek popullsia aktive shqiptare qe eshte duar-arte dhe aktive, jo dembeli qe pijne frapucino e mbajne shpirtin ne syntagma Square. Si nuk moren nje virtut nga ne Shqiptaret Greket e tu mor aman por vetem tabiatet....

Gjineka e bleu nje ishull Grek, Johny Depp aty diku 4-6 Evro metri katror...

PF po bojne Pare shoket e tu e mu me vjen plasja qe sje ti.

4-6 euro metri katror eshte me shume se 1 euro qe po ofron edi ne shqiperi dhe asnje s'po qaset ....

Edushka e leshon me qera....iku ishulli..u shit...1500 metro katror. Hajde se keni ishuj juve...si i thone asaj....jep nje groshe e hyn ne valle...jep 100 e nuk del dot. Ti per biznes ke mbetur katranjose...nuk u ke ngja fare Grekeve te tu....

Ti per vete do ia besh bam apo gjithnje duke numeruar parate e te tjereve?

Une jam brekGrisur si Velai Grek....Si i thone asaj per Velain Grek Tsiprias....pordhet e forta i grisin Breket...para teto Merkelit......thjesht po hidhja ca ide e parashikime gjeniale keto 3 javet e fundit....pa ne fund e di une Enveristat do triumfojne...si ngahera edhe ne Eliadha. 

Ja pra se u habitshit...si do shiten ishujt...O Gogla Kandari....borxhi paguhet jo vetem me ishuj....por edhe me pound of flesh.....

Ata kane disa ishuj per te shitur te pakten.kur te vije sahati i shqiperise per te paguar borxhin do shesin pikturat e Edit.smiley

Pra po i shisni Ishujt per hir te familjeve te politikaneve greke qe abuzuan me parate e Velait Grek????

Po cer Borxhi ka Shqiperia mor aman...me ke u tallni ju...Shqiperise nje 100 milion Evro ne vit i mbaron pune per te rregulluar Librat dhe aq do i vijne nga Emigrantet......

Sa per pikturat e Edushkes ato nuk jane per shitje se te pakten nje mini-ekspozite e ka Lubonja dhe me parate qe ka marre nen Edushken per persekutimin edhe nen mafiozin e Agron chanelit...sbesoj se jan per shitje.

Lubonja sulmon Edushken cdo dite qe te behet notorious Artist dhe ti rritet vlera e pikturave qe ka si pronesi.... thote i Lebetitmi

Nga te vjen gjithe kjo urrejtje patologjike per greket ?

Nga te buron urrejtja patetike per Shqiptaret e Gjermanet e Amerikanet dhe dashuria e pakuptueshme per Greket? 

Po ti moj zamete (TM idrizi) c'te shtyn (ose ta ka shtyre) qe do tju dalesh me zor ne mbrojve pulitikanve greke ... kaq poshte e paske self-esteemin

Ndoshta ti perpiqesh te ngresh self esteem tend duke ulur te tjeret..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).