Më në fund është arritur marrëveshja në samitin e lartë të Eurozonës në lidhje me zgjidhjen e krizës greke. Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk, ka shkruar në Twitter se vendet e Eurozonës kanë arritur “një marrëveshje unanime”. "Samiti ka arritur një marrëveshje unanime. Jemi gati për implementimin e programit për Greqinë me reforma serioze dhe mbështetje financiare", shkroi Tusk në rrjetin social.

Një nga kushtet kryesore për zbatimin e marrëveshjes është që Parlamenti i Greqisë të miratojë reformat e propozuara nga vendet europiane. Por, duke qenë se sapo është bërë referendumi që refuzoi reformat shtrënguese, nuk duket se do të jetë i lehtë ky miratim.

Udhëheqësi i Eurogrupit, Jeroen Dijsselbloem, u shpreh: “Besimi ishte çelësi i suksesit. Ne pamë reformat, borxhet dhe nevojat financiare. Ishim në gjendje të arrinim një marrëveshje për të gjithë këto çështje, në mënyrë që të kthejmë Greqinë në binarë”.

Ndërsa kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker është i bindur se Parlamenti grek do e miratojë planin e ndihmës financiare: "Jam i bindur se vendimi ynë do të kalojë në Parlament. Nuk ka fitues apo humbës nga kjo marrëveshje. Nuk mendoj se populli grek është turpëruar dhe nuk mendoj se vendeve europiane i ka ikur fytyra”.

425 Komente

Po do e votojne mo xhan, do e votojne. Mbaroi varianti palikar "mbameni, se do ti bije". Pune te mbare populli grek.

smiley smiley : smiley : smiley smiley smiley :

Tani ngelet ta votojne neser, dhe Tsipras te jape doreheqjen e ose te krijohet nje qeveri me baze te gjere qe do e coje vendin ne zgjedhje te reja, ose te krijohet nje qeveri me tekniciene si qeveria Monti, gje qe ka pak gjasa se greket nuk duket te te kene aq mend sa italianet. Levendet u dhien breke tha http://www.theguardian.com/world/2015/ju...

Asetet e vlefshme Greke do te transferohen ne nje FOND per tu privatizuar me nje vlere 50 miliard Euro, 25 miliard prej te cilave do perdoren per te rikapitalizuar bankat greke, 12.5 miliarde do perdoren per te ulur deficitin e GDP dhe 12.5 miliarde per invesitme. Do reformohen pensionet, do priten shpenzimet per administraten dhe do rishikohen ligjet per GREVAT, do restrukturohen edhe bizneset ne nivel Bukepjekesi. Privatizimi i operatori shperndarjes elektrike  ADMIE do pershpejtohet, instati grek duhet te mos genjeje me e te mos influencohet politikihst ...po ashtu edhe Bankat duhet te insulohen nga presionet politike......

Pune te mbare populli Grek dhe urojme te mos mbetei ne nivelin e Zimbabwes per sa i perket kredibilitetit financiar. Ne Shqiptaret kemi ne voje per partner serioze ne kufirin tone te Jugut.

50 miliarde evro asete shteterore si garanci? apo e lexova keq?

Pas pak do kemi fqinj gjermanet...

Sakte Lungomare sakte....GARANCI qe do privatizohet.....e do mbuloje brimat e buxhetit. Finlandezi eshte me te keqia sot, nuk ta zgjat mo njeri borxhin pa garanci. Si pellisnin Homogjenet dje? Perdorini kartat e borxheve ne leter higjenike......u kthye bilanci financiar Grek ne leter higjenike. 

Atehere keta bene nje referendum per ti thene jo nje plani me pak agresiv se ky qe pranuan...

Levizja tjeter e eurogrupit eshte qe do nxjerrin Qiprasin nga politika.

Euro-Grupi kerkon qeveri teknike per ate pune dhe po e le Karagjozin Tsiprias te marre vendimin vete. Mire eshte te rrije edhe ca se do na humbin shpresen Marksistet me shpejte se cduhet. Ta provojne edhe ca jave Greket farmakun e Majte se me te forte do behen. Tsipriasin do e kapin me Gure se shpejti si cdo sharlatan e palaco qe ve famen mbi te miren e njerezve te tij.

iku qiprasi, do vije nje tjeter.. nje moot do jet.

Jo garanci Tironco, por eshte monetizim, pra shitje te aseteve/pasurive (ndoshta fusin edhe ndon je ishull) brenda kohes/periudhes qe do te shtrihet ndihma financiare e re (e treta). Pra brenda nje periudhe 3 vjecare, nepermjet nje organizmi te pavarur (fond i monitoruar nga kreditoret) duhet te behet e mundur shitja e aq pasurive sa te arketohen nje sasi Eurosh prej rreth 50 miliard. 

Eshte Garanci...qe do shitet...nese borxhi ndaj GDP nuk monetizohet ne menyra alternative. Prandaj keta Haxhi Qamilet Grek, nuk duhet te kishin paralizuar ekonomine Greke per 2 jave, ne te kundert duhet te leviznin shpejt per te korrurr frutet e turizmit ne kohe e per te pasur likuiditet te vazhdueshem Nje vend ne borxh qe nuk punon ne periudhen me te mire te tij ekonomik provon katerciperisht qe u drejtua nga Leshko. Turizmi Grek nderkohe u godit. Hec mo me krahe te lehta.

nuk eshte garanci. eshte identifikua si burim monetar, available per perdorim, sic edhe pershkrove.

Bobo sa keq, pranuan edhe Troiken per supervizionim...

me treqind vet te ngushtica e termopileve u than ndal hordhive te europes barbare...

tani ato te Ademit.

Aman, vetem ate te FMN-se jo, thoshte palikari. Kaq frike ta kete ate grun ky!

e kan komunistet kte. gruaja esht forc e madhe, thon.

E forte nga jashte e bute nga brenda, si ajo cokollata Hilal a si quhej.

Nje gje nuk kuptoj une: 2 jave me pare qeveria e Greqise kerkoi qe te pyeste popullin me referendum nese ishin dakort apo jo me kerkesesat/kushtet e kreditoreve per reforma serioze. Per te bere referendumin Qeveria mori edhe miratimin nga parlamenti; pra do te thote qe rezultati i  referendumit do te ishte detyrues per shtetit Grek. Populli votoi dhe ne shumice vendosi te mos i pranoje kushtet e kreditoreve per reforma te ashpra ne kembim te nje pakete te re ndihme financiare. 

Tani, vendet e eurozones/kreditoret i kane precizuar kushtet per reforma/shterngim sume, populli grek i ka thene JO! - Cfare mutin kerkohet nga parlamenti Grek? Nese parlamenti i thote OK kushteve te vendosura nga marreveshja e sotme, atehere ka dalur hapur kunder shumices se popullit dhe mbi te gjitha ka shkelur mbi drejtesine, sepse 2 jave me pare pranuan qe do ti binden votimit te popullit. Nje qeveri e nje parlament qe tallen me popullin duhen ndeshkuar me revolta popullore dhe mbajeni mend se kete gje kane per te bere masat e zemruara. Digjeni perlamentin e felliqur te ndyresirave qe kane emrin politikane. Po digjuani edhe banesat e pasurite ketyre horave dhe kurvave te politikes qe per mbi 25 vjet jane pasuruar pa asnje fare merite dhe ne dem te interesit te pergjithshem. 

Jo-ja e referundumit do te perdoret nga qeveria si hashash per miletin ne menyre qe ky i fundit te mos ndjeje direkt dhimbjet e reformave shternguese. Fabula eshte: te dhjere por krenar ama, i thame Jo Evropit. Me dhimbje velau grek, me dhimbje smiley

Jeni bere si RTSH e Dulles. Keqinformoni.

marreveshja:

-80 miljarde € plani i Trete i Ndihmes (i cili do te coje borxhin grek nga 170% e GDP ne rreth 205%

- ristrukturim i borxhit (quajtur ne Marreveshje si 'riprofilim' i tij)

-Reformat (te cilat, per mendimin tim, nuk do te realizohen as ne masen 1/5 te tyre)

Po mire o, ti mos na u merzit. A je i kenaqur ti? edhe ne te kenaqur jemi, po Tsipriasi do jape llogari para njerezve tani se Party mbaroi. Po nuk zbatuan reforma Greqia falimenton pas 3.5 vjetesh. Kaq veshtire jane gjerat per tu kuptuar?

Pas 3.5 vjetesh do kete nje Plan te Katert Ndihme. E thashe me lart, borxhi do shkoje ne 200% te GDP

Per sa kohe 'juve' nuk jua mban te nxirrni Greqine nga €, dmth te pranoni fundin e euros 'tuaj', edhe 'ne' do te luajme lojen

 

 

Per 3.5 vjet, nese gjerat nuk ecin sipas parashikimeve, Greqia ne aspektin monetar do jete bere si Kosova, dmth perdor Euro po nuk ka lidhje me Euron. Tani pas pushimeve do filloje puna per unionin fiskal, e vetmja rruge qe Euro dhe Europa te qendrojne ne kembe

Stalker, Opsioni i Grexit ishte ne tavoline kesaj rradhe, dhe ishte me keq se 5 vite me pare. Me pare i propozohej Greqise te dilte e pastronte financat e te kthehej perseri per te aplikuar pas 2 vjetesh. Kesaj rradhe i ishte dhene si afat kohor 5 vjet re-aplikimi pas Exitit.

Greqia do vazhdoje te paguaje kestet muajt e ardhshem me rradhe dhe Greket do vazhdojne te shtrengojne rripin. Gjithe keto levizje te ketij muaji ishin nje fiasko qe perkeqesoi ekonomine Greke pa kuptim. Nderkohe Greqia do drejtohet nga Haxhi Qamilet ne vazhdimesi sepse eshte veshtire te pastrosh politiken kaq lehte nga Marksistet. Si u ankoshin....na theu brinjet Gjermeni...do me na Zbu prej unioni...Dite akoma me  te veshtire per te majten Europiane

jo nuk kane qene fiasko. Greket vete ishin lodh me shtrengesat (austerity), dhe prandaj i shkoi vota syrizes. Syriza lexohet si vote kunder austerity. Gje e cila u ripohua me referendum. Nuk eshte faji i syrizes pse eshte mashtruar deri tani me ekonomine dhe esht mbajtur fshehur nga populli/ elektorati, i cili i sheh te padrejta shtrengesat. Deri ne dite te fundit pra, me referendumin, keshtu ka menduar. Syriza u perpoq te veproje ne interes te popullit te saj. Situata po e sjell qe ne mos me hir, me pahir populli po merr vesh sistemin e kalbur te 'demokracise' ku secila qeveri ka opsionin t'i anashkaloje pergjegjesite, and get away with them. Te pakten sjellja e syrizes po con uje ne mullirin e transparences per greket. Dhe ne fund te fundit, edhe te unionit Be per gabimet e veta.

Greket ishin te lodhur me shtrengesat.....prandaj do shtrengohen me shume tani???? Tsiprias me Varufakis provuan se si mund te gabosh cdo levizje te mundshme qe nga Janari deri me sot. Referendumi ishte Kulmi...si mund te ndermarresh nje referendum per ceshtje ekonomike ne rradhe te pare???? evitimi i diktatures se shumices ndaj pakices qendron ne thelb te ekzistences sone. Pse mos te provonin Greket nje referendum qe kerkonte qethjen e gjithe llogarive bankare nga 100 000 euro ne 33 000 euro, pse nuk mbajne nje referendum per shpronesimin e barkave te dyta e makinave te treta??? Organizuan nje referendum per parate e te tjereve??????Nuk gje ndonje rrethane lehtesuese per Syrizen vec budallekut e sharlatanizmit.

Referndumi iu duhej, se momenti ne fjale diskutonte ate per te cilen erdhen ne fuqi. Dhe jo si sfide per evropen. Kaq.Te pakten deri per kaq t'u njifet transparenca me elektoratin. Qe pas tij, punet u keqesuan per greket, kjo tregon sesa e thelle eshte problematika dhe s'te duhet te jesh nje marksist, apo qofte edhe i majte per ta kuptuar kete. Qeverite e meparshme (n/kupto sistemi) jane treguar sneaky me njerezit, si edhe me evropen gjithashtu. Sakricificat per pjesemarrjen ne evrpoe jo qe jane fshehur prej gekeve, por karshi evropes u manipuluan edhe shifrat.Kjo perplasje e syrizes ne fakt zbulon kontradikten e vertete, midis grekeve vete (qeverisjeve qe iu eshte bere deri tani) , dhe mes grekeve dhe europes per disa te verteta te sistemit te Be. Fale kurajos per te bere ate qe bene. Jo se i dinin gjerat paraprakisht, por ne zhvillim e siper, fale qendrimit kurajoz per te drejten e vet, sic shihej nga ata deri ne ate moment. Shpresojme te vertetat e shemtuara te zbardhen deri ne fund per te gjithe.

Nuk eshte faji i syrizes pse eshte mashtruar deri tani me ekonomine dhe esht mbajtur fshehur nga populli/ elektorati, i cili i sheh te padrejta shtrengesat.

 

faji i Syrizas eshte sepse ka genjyer popullin  qe gjate fushates elektorale.. duke u treguar tejet populiste premtuan dhe garantuan rishikim  te marrveshjeve  me trojken evropiane.. premtuan qe te gjithe ata qe ishin larguar nga puna ne sektorin publik per shkak te reformave qe kishte vendosur si kusht evropi, do te ktheheshin ne pune...  premtuan qe nuk do te prekeshin pensionet e rrogat, madje do rrisinin i ato... e cfare nuk premtuan....

gjithashtu, me nje  gjuhe  'luftarake'',  antievropiane  syriza  nisi qevrrisjen  duke  u gricur me evropianet ne cdo takim  a forum qe organizohej per Greqine..  Athine, apo Bruksel etj..  ish-ministri financave Varufaqis ka qene bash proto-palikari,  kamikazi fodull, simbol i harbuterise syriziane  i  ''luftes'' antievropiane..  well,  dhi e zgjebosur e bishti perpjete,  se kjo zgjati derisa bankat greke nuk kishin me leke  dhe u duhej doza  e zakonshme cdo 2 mujore, 8 miljarde euro nga evropa.

shkurt: syriza ka mashtruar  popullin grek rregullisht, (qe prej fushates elekotorale edhe me pas gjate qeverisjes)  duke premtuar gjera te pamundura, aspak reale, aq me teper qe nuk vareshin shume nga ata!   po te shtosh ketu edhe menyren amatoreske, apo taktiken  idiote qe zgjodhen  per te negociuar me Evropen, perfshi edhe referendumin,  atehere  mund te thuash qe  politikanet e Syriza jane te papergjegjshem, sepse e perfshine vendin e tyre qe  eshte plot me probleme, ne peripeci te reja.

"-80 miljarde € plani i Trete........"

........do te sjelle begatine (populit grek)..smiley. por ne, dmth popujt e Evropes,nuk jemi dakord!.smiley

e thame: greket nuk bene politike te holle dhe dinake, nga e cila kane perfituar gjithmone, por bene Varifaqlliqe, qe tingellon si sufllaqe.smiley

ku je figure se per ty do shkruaja.

 

Nuk behet shaka me miellien e gjermanit babam... smiley

gjermanin e ngave sot, te djeg shtepine neser..smiley

Une them se kane nigju llafin e Bushit qe thoshte :mos leni njeri mrapa, sidomos kur iu kane borxh. smiley

Kjo rritja e borxhit eshte provizore, dmth te japin borxh qe te lash borxhin dhe te kesh dhe per te vene ne levizje ekonomine qe te aftesohesh per te shlyer me shume borxh. Mos bej kot sikur nuk kutpon. Eshte e njejta situate si kur erdhi PS ne pushtet, nuk kishte kokerr leku me pagu borxhet e lena nga Berisha, mori borxh qe te paguante borxhet dhe te injektonte dhe leke ne ekonomi. Reformat kerkohen si garanci qe neser do ja dalesh vet dhe nuk do duhen paketa te tjera nga Plani 3,ne Planin 4 ... ne Planin n

Nje arsye e ka Merkeli qe qeveris Gjermanine prej 10-vitesh, ta kishin vene poshte kercenimet e Qiprasit e Varufakisit do ishte duke shitur banane e jo ne krye te lokomotives se Evropes.

Kuazo, mbase si ka premtuar detin tone Qiprasi per te lare borxhet...

Se harrova: 7 miljarde euro ndihme para 20 korrikut; dhe 5 miljarde te tjera para 15 gushtit

kjo nuk ishte marreveshja. Ishte para-marreveshja, prerequisites tha. Pas kesaj do ulen te bisedojne per deal-in, pak a shume sic thate.

Sa me shpejt te siguroje besimin Greqia, aq me mire - rrisku per kete eshte i teri i saj. 

Nderkohe, 10 bn emergency capital per bankat ne llogari te vecante nga c'te tjera vijne me pas, nese.

- BBC Business Editor Kamal Ahmed is struck by how much political power the deal would transfer from Athens to Brussels. Greece will not be able to pass legislation surrounding the bailout - including laws on pensions and VAT - until those bills have been vetted by the European Union.

 

 

Mos u cudit Qemolo, mos u cudit. 

Ireland, of course, has experience of a bailout, and Mr Kenny admitted that Alexis Tsipras had a tough road ahead.

"This is a challenging position for Greece, a very challenging position, but it is one the Prime Minister himself has said that he is up for."

 

Vet desh, do kishte thone Titi

Greek Prime Minsiter Alexis Tsipras has some support among Greek politicians. May Zanni of the centre-right opposition party New Democracy Party seems to have backed both the reforms and the prime minister.

"There's a sense of relief but there's a long path ahead." She tells the News Channel: "Although 'no' was attractive it was nonetheless not realistic and Tspiras was the first to do this u-turn... there will be some rebellion of sorts, perhaps."

Balerine mer, balerine e boni Merkeli. smiley

Ne fakt duket qe e paska bo Hollande me shume se Merkel. I "doli ne krah" kur ju turr Shojble, e uli ne tavoline duke e bindur qe ne ate tavoline ka njerez qe mendojne per te, dhe e beri te firmose pothuajse pike per pike prape Letren B te Shojbles/Merkelit. Dhe ne fund Holland ciceroi "zgjedhje kurajoze". 

Nejse, se u lodhem tani me kete problem dhe kemi dhe pune te tjera. Iu urojme pune te mbare dhe suksese te reja popullit grek ne rrugen e veshtire te prosperitetit. Nuk oqi.

lol

   More mire xhanem qe nuk e perjashtuan , por Presideni i Frances, Holland, per cilen arresye deklaroi hapur fare : " Un jam me greket ..,! " 

    Edhe ky ...kunder shqiptareve te peshkut ! Do i marrin edhe 86 miliarde evroos keta  djemte e   Ciprasit .Mirepo, sipas meje, gropa greke eshte  aqe e thelle, sa pa marre Gjermanine brenda ....nuk do mbushet kurre ! 

   Evropes nuk i ka ardh kurre " festia verdalle " si  prej neomarksisteve greke me Ciprasin ne krye.17 ore unjur ne by... sa u zune kallo te gjithe evropianasve  ! Nje borxhlli,  qe jo qe nuk ti jep por i tund e shkund ti japin pare  te tjera. Bravo u qofte ! Perfitojne  keshtu edhe gjys milioni shqiptare.Na plasi per paret e evropianeve ! 

  Pjer,  nje arke vere, nga ajo e vjetra e qilarit,  per " Ce Guevaren " e Olimpit ! Hapi nje trase fringo,  per politiken ne kushtet e mishmashit qeverises  evropian.

Nje tango, qe do kercehet nga sot e tutje,  sipas modelit  dhe tradites ....te sirenave ! 

reformat do beheshin patjeter por ata e rriten pjacen .

ngrije me fund te kam rixha

86 miliarde euro si thone shaka.

nejse pasi punet e grekut I vune be vije te merremi me hallet tona.smiley

U lodhen Grava u lodhen smiley te tre palet, greket, europianet pro grekut (Trusk, Hollande, etj) dhe Merkel qe ishte perball ketyre dy grupeve. Per here te pare u vu re nje perçarje e europianve, dhe te themi te drejten, Merkel u detyrua te pranonte nga trysnia e europianve aty. Para ca muajve, nga rroga jone bruto, iken drejt Greqise 600 euro per person. Shumzoje kete per ter punonjesit e Belgjikes, dhe del shuma. Pa llogaritur vendet e tjera te Europes veriore.  Greqia po dilka nje grope e stermadhe, jo e madhe. 

Greket do te dergojne nje shishe vere si falenderim per 600 eurot smiley

Paaftesine e ketyre kalamajve te Syrizes, ta karakterizosh si kriminele, eshte pak e u ben nder. 

Stalker, nga pasditja do te ta bej ate pyetjen e zakonshme "what are you smoking dude" se kafja do me mbaje deri atehere smiley

Une di qe ministrat e eurozones shkuan tek mbledhja e 19 kryetareve te shteteve me dy propozime ku njeri ishte "dalje e Greqise nga € per 5 vjet". Nderkohe qe NUK ka as edhe nje traktat qe parashikon debimin nje vendi nga eurozona smiley

dhe ti flet per amatorizem te Sirizes?? 

Po nuk donin ta perzinin me, ja paraqiten si ide qe greket mund ta kerkonin vete smiley

Iken keta Stalker, te shofim Podemos tani smiley

S'kam asnje kundershtim, po ta shofesh me lart mendimi im eshte qe kreditet me te medhaja per kete deal duhet ti shkojne Hollande, mos te qe ai, sot Greqia jo vetem qe ishte jashte, po ngaqe dhe nuk ishin pergatit per plan B do fillonte pagesat e rrogave dhe pensioneve me letra te vulosura te komiteti egzekutiv. Hollande i beri te ulen dhe ndermjet exit dhe non-exit me kushte Tsipras te gelltiste te dyten, edhe pse e hidhur ku e ku ne krahasim me tetraciklinen e kohes se partise

sot Greqia jo vetem qe ishte jashte

po pikerisht, une kete doja.

Vetem se doja ta bente Europa.

Te nesermen flisnim bashke per euron. Dmth per Europen smiley

S'donte pra Greku qe ta nxirrshin. Te kishe dashur, te betohem qe dhe pa traktat fare, do e kishin percjell me gjithe te mirat. Asnje grek sdo me dal nga BE, pervec taktikave patetike me Rusin. E pe cfare tha Glezos( mqrfj 93 vjec i biri botes) ne Parlament Europian 'Europen e kemi shpikur ne dhe nuk ua dhurojme kaq lehte' #lol

Euro do shkundej per pak kohe, por nuk do binte. Gjithsesi Europa e Bashkuar tani fillon (nese do behet ndonjehere) dhe se paku per kete duhet ti jemi mirenjohes Varufakisit qe demonstroi sesa fragile eshte nje bashkim qe bazohet me shume ne mirebesim sesa ne rregulla te signed and sealed. Tani ose ta bejne, ose ta zhbejne me stil, se nuk mund dhe nuk do rrine te rrezikojne te behen viktima te idioteve te cilet dilkan ne siperfaqe shume kollaj ne rrethana te caktuara

Stalker, 

Nuk e kam kuptu ndonjehere se cfare mbeshtet ne ter kete mesele.

mbeshtet arkitekturen orientale  smiley

Rri ti, mos i kerko Stalkerit gjera konkrete.smiley

Stalkeri eshte ' poshte imperializmi' , ' e vrame gjermanine mu ne zemer', ' e mbytem imperliazmin' 'ciprasi ja beri rrup-sup cdu-se' ..smiley Kaq. S'ka nevoje te mbeshtese gje konktretisht.smiley

Very tough!

Kerkojne ownership nga qeveria dhe implementimi eshte kyc.

Po keta nuk e dine me ke kane te bejne. Se greket nga ana e tyre e kane kuptuar te gjithen si ofendim dhe perpjekje per t'i poshteruar. Te shkretet ende pandehin se jane barabar me te tjeret.

Nuk e marr dot me mend sesi do sillen dhe kundra kujt, kur te kuptojne te verteten.

Qytetare model do behen ballkanasit!

Model! 

The centre-right and centre-left governments that have run Greece since the crisis began at the end of 2009 have been asked to swallow a lot, but never as much as this.

smiley

“We put up a hard fight for the past six months and we fought to the end in order to get the best out of it, to get a deal which will allow the country to stand on its feet and the Greek people to keep fighting,” Tsipras said in Brussels.
 

Hmmsmiley Pra ky eshte thjeshte Don Kishot.

Ju thash qe me referendumin do ja leje dobicin ne dere popullit. Si cun i klases se eperme qe eshte, keta te fundit nuk do te mbajne asnje pergjegjsi. Per kapitalizmen, te gjith te majtet duhet te jene si ky. 

Hajt se ne krye te 6 muajve prape ne kete situate do jete Euro. Vetem sa blene nje kanace te re per ta shqelmuar edhe ca rruges. Nuk kane bythe greket dhe as deshire te shtrengojne sumen kaq fort.

Varifaki kish fillu me gris librat e game theory.

Ne fakt dhe une kete kam frike. S'ka mbaruar ende...

Sot tregjet qete, vetem se doli ne qarkullim fjala 'marreveshje' , qe tregon qartazi sa jo imun jane ndaj ketyre budalliqeve.

Roller coaster do jene tregjet kete jave derisa te shkruhet cdo gje ne leter dhe te hidhen firmat. Ky round ka akoma rruge per te bere duke filluar qysh me miratimin ne parlamentin grek dhe pastaj edhe ne Bundestag e me tej. Nga ana tjeter francezet jane ngazellyer se ne 'saje te tyre" u mbajt europa e bashkuar. Jane fort te lezetshem.

S'e di une them qe qetesohen, ndonese greku do bej ndonje befasi tjeter te llojit ' jo po e firmosem, po s'e pranojme', 'jo po e duam por s'e kemi qejf'. Ketyre i druhem me shume, sesa po vazhduan nga kjo pike e tutje.

Aman se vdesin per pak Drejtorllik Francezet. Nje shoqeri krejt hierarkike me mamine per tu bere gjithe shefa arrogant. Gjermanet jane me lenient nga kjo ane. Me behet qejfi qe Francezet jane lidera te Europes. E presim me gezim! Suksese te metejshme, tha.

Praktikisht greket u ben skllavet e ketij sistemi bankar gjakpires.

Ndihet mungesa e Xhibit me linqe se si ia beri shkrumb e hi Ciprasi Merkelit planet djallezore per ta perzene GR nga Eurozona.E ka lene Stalkerin edhe te.vetem trim ne lufte.

gazetat flasin qe priten tensione gjate nates, populli grek dhe rrymat radikale po pregatiten per trazira...

Kete kam frike dhe une.

Po ca frike? Veten e tyre do djegin?

Jo bre s'e nuk aq eshte thjeshte. Tani do plas gjullurdia andej. Greket mireqenia i ngjiste bashke, pa mireqenie fillon i kendon papuli ne veshe.Do fillojne do kacafyten. Kto trazira do ndikojne dhe Europen e c'eshte me e keqe dhe Shqiperine. Po shyqyr thuaj, qe shqiptari eshte mesuar me keq e s'do i bej pershtypje.

Nga kjo histori neve dolem te fituar sepse mbajtem familjet me evrot e grekeve tere keto vite . Tani e tutje tu blejme tokat dhe shpite per nje garuzhde me fasule, te filloj blerja nga cameria...

Veshtire se ka ndonje fitim Shqiperia nga kjo, apo shqiptaret konkretisht. Ne pergjithesi do kete pasoja negative. Nje nder te cilat eshte dhe vonesa per hyrje ne BE, meqe e hengren me grekun. Lekte Ballkanit Perendimore do i haj Greku si zakonisht e keshtu vete ky muhabet.

Fitim do ishte te kishim komshi ndonje Suedi, qe dhe te ndihmonte me mbajte familjet me buke dhe te trajtonte si njeri. Po hajt kur u ndan keshtu na rane. Blerja nga Cameria eshte pak veshtire.

eksperimenti vazhdon?!

patjeter!  si tha avukat Ngjela ? "Kapitalizmi eshte borxh". Vetem ca peshq kujtonin se Gjermania donte ta linte te lire delen nga tufa (ta nxirrte Gerqine nga eurozona) : Gjithe dynjaja lufton per tregje (varesi ekonomike), peshqit kujtojne se eshte e kunderta smiley

 

 Monday afternoon, despite the tentative accord in Brussels, the European Central Bank kept a tight lid on its emergency lending to Greek banks. The central bank declined to raise a cap on emergency loans from its existing level of 89 billion euros, or nearly $99 billion, a limit that by now the banks may have already reached.

The central bank is evidently waiting for clear signs that political leaders will do everything they promised in Monday’s accord. The decision means that Greek banks are not likely to reopen this week, as planned, and could soon run out of cash.

 

Une thashe se u myll kjo pune.

Pak tangjent si pergjigje edhe per Debris. Jane 60 fasone ne jug te vendit qe prodhojne mallra eksporti per Greqine dhe qe rrezikohen nga mbyllja e bankave greke sepse kompanite s'po bejne pagesat per mallin. 

Monda, nuk mbyllen kaq kollaj kompanite ne Shqiperi per mungese likuiditeti, do presin sa te hapen bankat dhe do marrin leket. E mira e tregut te punes fleksibel (qe i kerkohet dhe Greqise) eshte pikerisht kjo, qe kur nuk ke pune i pushon njerzit pa procedura te gjata, ose thjesht nuk i paguan, ndersa kur ke pune i merr prape. 

P.S. Megjithese jo ndonje gje e mire, ne ne Shqiperi nuk kemi vdek nga ky tregu jo-fleksibel, besoj qe dhe greket do bejne si do bejne

Tani o Monde e di. Kete qe na beri ky komshiu mos ja befte asnje komshi kurrkujt ne bote. Po dhe keta tanet do bejne si do bejne. Do fillojne te kerkojne tregje te tjera, se keto i ka puna. C'ti besh!

Politikanet Grek, nga te cilet duhet te mesojme, deklaruan mbylljen e Bankave si nje Puc ose Grusht Shteti Financiar. e ngordhen popullin e tyre e ngordhen

e paskan tund me hashtagun, nuk ka per tu kaperdire kollaj ky grusht shteti, e jo vetem nga Gerqia

paska qene spanjoll i pari qe e ka hap, e thoni pastaj qe Cipras nuk o i qut.smiley

Grexit eshte ende opsion....kur ju thosha qe Grexit eshte i llogarit para 5 vjetesh nuk  besonit. bankat ka kaluar stress test Edhe per pasojat e Pigs per ate Pune. Vazhdoni me teorite e neo- liberalizmit dhe game theory e Varufakis qe eshte humbes versus humbas opsioni.

The central bank is evidently waiting for clear signs that political leaders will do everything they promised in Monday’s accord. 

smiley

Koqet me pinca! 

Edhe mishi te piqet, tha, po edhe helli te mos na digjet.

Haha, u tregove me i shpejte se une. Sapo do e vija. E forte kjo.

galile, qesh mire kush qesh i fundit; keshtu qeshen me Dupçekun edhe ruset kur çuan tanket ne Prage; keshtu po qeshin sot dhe 'stalinistet' neoliberale.

Por, ku eshte sot Praga se ! smiley

Stalker Duhet te jesh ne shoqeri te mire se zakonisht bjondet qeshin te fundit. smiley

jo, Stalkeri qesh i fundit se  gjithmone  kur ndjek filma komedi ne kinema, ulet ne radhen e fundit..smiley

epo burre u tregua ai qerosi, Varikari.....Ai u tragua trim i vertete... deri sa e detyroi Ciprasi qe te dorehiqej se e pa qe nuk kishte nga tìja mbante. Pa per qerosin ai do ta kthente Greqine si ne kohen e komandantit tone lexhendar.... bar do hame dhe parimet nuk i shkelim...

Une kisha ne plan- tha- qe ta detyronim evropin qe te na binte ne gjunje...Por nuk me la ky trapi (Ciprasi)smiley

Qerosi lozte bixhoz me fatin e fukarase. Vet, si cun beu qe eshte, i ka xhepat plot. 

O mallohrinaqi
Mu potises farmaqi

Ore Stalker, çu be me ate referendumin? 

E dogjem ne furre. Ashtu ishte nje qeshtje...

Po ish alamet referendumi mer! 61%! 

Ato vallet grekeve kap dore per dore pas referendumit duhet te futen ne histori si misherimi i debillikut.

Ua merr vallja per rrapush xhaferrin, prap se prap.

Pa lidhje me temen po lidhje me gjene. Paska bere Nano ( kush o ky njeri mer?!!) vizite ne Kefaloni, dhe fjaleve te mira te bashiakut vendas per Nanon qe eshte ortodoks dhe vlere per Europen, Agimi i Arte ( produkt vendas dhe ky) i eshte pergjigjur:

Agimi i Artë, partia e tretë në vend pas zgjedhjeve të fundit, ka lëshuar një deklaratë ku përdoret gjuhë fyese ndaj shqiptarëve.

“Kur ishim fëmijë, në vitet ’80, tregonim një anekdotë për “turistin shqiptar”. Pak më vonë, në fillimet e viteve ’90, pamë hordhitë e para të “turistëve shqiptarë” të mbërrijnë në vendin tonë dhe madje përveç vizave u dhanë edhe karta identiteti greke!!! Me gjithë këto, nuk e besonim që do të kishte anekdotë më të fortë se kjo. Kryebashkiaku i Kefaloniasë ama, na e rrëzoi këtë shpresë. Përmes një njoftimi zyrtar të lëshuar nga kjo bashki se përveç turistëve realë shqiptarë, do të na duhet të pranojmë në Kefalonia edhe investitorë shqiptarë!!!

Dhe duke mos mjaftuar as kjo, mësoni edhe diçka tjetër që shkruhet për herë të parë në historinë e racës njerëzore: Shqiptarët kanë kulturë!!!, të cilën kërkon bashkia e Kefaloniasë që ta përçojë tek ne… Katandisje e paparë. Bashkia e Kefaloniasë, viti 2015. Në atdheun e Odisesë, në atdheun e Metaksa. Në Greqinë e Akilit dhe Leonidhës., në Greqinë e Kolokotronit dhe Papaflesës. Katandisje e paparë, ku na çuan “demokratët e regjimit të ri”, të djathtë dhe të majtë. Sëpatë e Nemesis do të bjerë rëndë”, – përfundon deklarata e plotë për shtyp e partisë Agimi i Artë.

Tani a ka kush me thote si i thuhet ne greqisht, te na rruash kulturen me brisk? Per Agimsat gjithmone, se greket i kemi vellezer.

ci pra e luajti bllofin deri ne sekonden e fundit.  kur e pa qe te tjeret ishin gati ti fusnin shqelmin,pranoi.     vetem 100 milione do jene uljet e shpenzimeve ushtarake nga 16-ta e tutje.

nga evropa u kerkua ndryshimi i modelit te funksionimit te shtetit grek.  kjo nuk un pranua ,me perjashtime te vogla, sepse pranimi i ketij ndryshimi do te thote heqje dore nga bizanti dhe ''ideja e madhe''.   per greqine ,antaresimi ne be ka qene ceshtje taktike dhe jo strategji afatgjate.  greket do jene ne be vetem sa kohe do te ''hane'' prej saj.   po u prene ''xhixhat'' ata do te jene shteti i pare qe do te dale.   strategjia e tyre afatgjate eshte eshte  ''bizanti i ri''.  pjese e ketij projekti jane edhe trojet shqiptare.  bile ne,duke qene hallka me dobet e zinxhirit,jemi edhe nje fare prove se si edhe sa mund te realizohet ky projekt.

greket arriten ne perfundimin se ndonese nuk mund ta mjelin evropen si me pare sepse teorite me ne shpikem demokracine,nuk para pijne shume uje sot,perseri mund te marrin dicka .

 

kjo nuk un pranua ,me perjashtime te vogla, 

smiley

Thua u arrit marrveshja? Shpetoi  Greqia? Hic asgje nuk eshte arritur,kjo marrveshje eshte justifikim i BE-se,eshte praktikisht e parealizueshme per mendimin tim,eshte e pamundur qe Greket te realizojne keto reforma ne kaq pak kohe(praktikisht te besh nje shtet nga e para),e meqe leket jane te kushtezuara me keto reforma Greqia ka per te perfunduar jashte euro,per 5 vjet apo jo nuk e di,nderprere c'do lloj mundesie kreditimi nga BE,Greqia duhet te shkoj ne nivelin e nje Rumanie e Bullgarie e me mundesi kreditimi vetem permes granteve gjysem humanitare te FMI etj !! E meqe me pelqen krahasimi me 97 shqiptare, kjo marrveshje eshte njesoj sikur jo vetem parate qe i humbet e nuk keni per ti mare me por edhe Vefa e Sudja te vazhdojne punen qetesisht.

kjo marrveshje, fitore si e Pirros, i jep kohe greqise te ringrihet, dhe e ben grexit ne te ardhmen me te pamundur.

megjithate merckel dhe eurogrupi po tregohet cik budallaqke, austeriy nuk ndihmon as gjermanine vete, me renien e pritshme te kerkeses se jashtme qe sjell austeritysmiley

Perndryshe ka qene synimi te sovraniteti grek, sic po pershfaqet hapur ne kete marrveshje, si dhe eksperiment alla Kili.

Arrixhinjve po ja fusin me lezet !

Sepse dhe ata vete e kuptuan qe po ju vjen fundi dhe nuk kane mundesi te bejne asgje vecse te luajne rolin e te lumturit te pamvarurrit te krenarit te guximshmit e terci e verci

Pirro arixhinjte dhima as me Shqiperine qe i dha buke me henger nuk bejne me dot te fortin !

Presim .....

inat kije, po hakun mos ja ha, tha: Tsipras mbrojti parimet.!

E o Belul, bene sikur nuk i deshen po e moren edhe kete here nje dore te mire me pare, 

Se per c'fare jane ekzaltuar populli, ec merre vesh!!!?

Si te dilte jashte dhe te rrinte brenda...populli aha e uhu.. I qnona 12 ore/dita per grekun, po hec mo...detaje!

ua futen shume keqsmiley   u dhane 86 miliarde  dhe u thane-merre ate fletoren qe te dha merkeli,lexojeni dhe neser te dini si te pergjigjeni ne ore te mesimit!

ne qe recitojme me besnikeri vjershat e europes nga mengjezi deri ne darke,jo 86 miliardesmiley,po as nje te 500-n e 86-s nuk na japin!

ku I ke gropos paret nashti o shqipo I vjeter? Na trego, lol

Nuk del huqi, mer. Shqipot e kane sport popullor te mbajne shenim borxhet e botes. Edhe Titos deri ne cantim ia mbante Partia. Greku eshte 10 ne pare Evropi vazhdon akoma. Ato qe quhen reforma, eshte nje premtim se do rrojne me paret e veta e jo te Evropit. Te gjithe i kane bere keto reforma, ndryshimi eshte qe greku po i ben (me kismet dmth) prap me portofolin e Evropit hap. Sikur 1 te 100 e ndihmes e sajdisjes se grekut te merrte Albanie. 

Ka gallate, shqiptaro...Po si shpjegohet xhanem qe psikopatia e races sone qenka pa fund?

...vene nga vene, Po debilizmi ai, mor i qvtsemes!

Ka ngjit keq ajo puna e fanarit, a kombit me te vjeter, a te dyja bashke.

kete kusur e kemi nga jenicerizmi i kokes se turkut.   gjithmone behemi me katolik se papa.

 

me i cuditshem eshte qendrimi i jenicereve filogreke!  ky s'ka byth ku te rrije!      medemek shqetesohen per fatin e shqiptareve ne greqi!       shqiptaret ketu kane mbijetuar ne kohe dhe kushte shume me te veshtira e jo me tani . ne jemi te gjithe ne sektorin privat dhe nuk na prek kushedi se cfare reformimi qe predikohet.  bertasin ata qe kishin marredhenie preferenciale me shtetin.     ose 300evroshat*.

moza,shqipot i investojne leket ne shqiperi,por edhe ketu me shtepira e me the te thashesmiley.        une kam qene i sigurte qe greqia nuk del nga eurozona,sepse ne peshimin qe i kane keta situates,,nuk u leverdis per momentin dalja.  keshtu qe nuk pesojne gje parate.   

Nje goditje e madhe per O qi-ne. Ku e majta ekstreme? Ku cunat e mamit? Po Zhizheku cfare mendimi ka rreth kesaj qeshtjeje? Stalkeri shoh qe e ka marr me optimizem. Eshte koha e rozese italiane tani ne France. E fresket, verore. Mund te shoqerohet me akull.

Edhe ti marksist je, si shumica ketu, perderisa mendon po aq gabimisht sa dhe Marksi se esenca e qenies njerezore eshte prodhimi (rozeja, në rastin konkret)

STALKER, Marksi gabonte mo gaz ? 

 

Epo te ka faj Lulka....Te japin shkolle, te mbajne pedagog ne nje nga Universitetet me te mira te evropit dhe te kerrkosh tua fusesh me hile..... Grek o grek o maskara....

Me ket surrat qe ka Varufakis njehere e nje kohe mund te shiste sahatin bashke me pallatin e kultures per 2 soba Pogradeci dhe nje darke te pesmdhjetkatshi smiley

smileyTani si e fjeten mendjen per paret kam frike se do i kthehen te na marrin detin.

Fcuking hilarious :

El Chapo Calls Trump’s Comments About His Escape ‘Insane’
MEXICO – Escaped Mexican drug lord El Chapo broke his silence today to respond to Donald Trump’s comments about his escape from prison, calling the remarks “beyond insane.” In an official statement made while on the run, the fugitive drug kingpin said, “I don’t understand how Donald Trump thinks he could have possibly prevented me from escaping, unless he was literally stationed inside the tunnel.” Claiming that Trump “sounds like someone I sell my product to,” El Chapo questioned the reality-show host’s qualifications for public office. “Look, I’m really good at drugs and tunnels, but that doesn’t mean I should be President,” El Chapo said. “What’s happening to America?”

- Borowitz. ( this guy is a genius)

Haaaaaaaaaaaaaaa smiley

El Chapo para el presidente

 “What’s happening to America?”  populli-bageti ka zgjedhur me sukses Schwarzenegger , Ventura, and J. Springer

Keto qe permene ti te pakten jane te gjithe sane . Ke nigju per nji Louie Gohmert lately ? Google him, google te moresh vrapin.

Ne te shkretet ngordhem gjithe jetes duke u lutur te na pushtoje njehere Italia, pastaj Amerika, pastaj kush te ishte po s'na e vari njeri. Greku tak fap e rregulloi me u pushtu nga Gjermoni. Ja dine radhen punes kta o lla smiley

Dajosh, eshte gjeopolitike mhbt, taksirat e ka taxapagusi gjerman po greqin e duan, per ndryshe Rusi eshte gati per ca baza ushtarake, s'eshte kot ai llafi "i lindur me kemishe".

vetem tu i lexu keto etapat e miratimit te ndihmes se re bohesh nervoz, te ngrihen qimet, pa le me grekut; hap canten e madhe mbyll canten e vogel, dhe prape Oqi besimi,smiley

e kane bo si me appliku shqiptari per vize europi dikursmiley

I thane, "mos o trim se do e hash!". "Oqi" trimi. Mire pra, maje.

Eeee ... palikari!!!!

Dreken ne nje lokal grek me emer papoulis. Muziqia ne sfond. To baklava. Kataifi. Asnji shenj krize smiley
To nero: Zagorri.

Po te ben njeri Amerika, o Em. Te gdhend. Nigjioje pak ket kongen. Eshte per italiont, po c'boni. smiley

Mire, mire po Dodoni dhe Xaxiqi ishte zhduk nga Costco ket weekend smiley

Amon vetem dyqani i Kostes mos myllet, se na la pa mish qingji.

na falni per nderhyrjen. po Dodoni nuk eshte me djathi me i mire grek,  qe kur e bleu nje nga ato kompanite e medha te Athines, Delta a Fage..  vetem emri i ka ngelur.

  Mevgal ben feta te mire.

Ca behet ne Groupon kishin filluar deals nga Cali per ne Greqi, 1 jave pushime 1,600 dolares including flight..., 1600 bo vetem rruga mo vlla

Te tera brenda, 2 cifte plus 4 kalamaq, 10 dite ne Mikonos, 650 evro me tha kushua... Hoteli me 4.5 yje ne trip adv... vetem se i deshen paret ne dore... 

Bame, hidhe nej link ose info po e pate. E kam nje mendje per Greqi ket gusht.

Tu pi kafe, ne muhabet e siper, me tha e kish gjet ne nje sit pushimesh grek.

do shkokemi ne gerqi si bosa me duket - plus edhe kamarierat mund ti kemi cunat tan

Rute i Hollandes qenka zene keq me Renzin e italse per Greqine, sa u bene gati te kacafyteshin

Po helbete: Euro Summit-i me i gjate ne histori ka qene. "Preso per sfinimento", thone italianet.

shyqyr mo se na lane pa gjume. long life to levendis :-D

Cfaredo qe te behet me GR pas ketij insistimi gjerman per ta falimentuar domosdoshmerisht, saga e shthurrjes se BE nga duart e Gjermanise vetem sa ka filluar. Kur te 'ulet pluhuri' jo vetem Evropa por e gjithe bota do kete kuptuar shume me mire se si funksionojne gjerat ne BE, te ciles Merkel me shoke ja hoqen breket e bardha kete fundjave, dmth ja hoqen vellon e "unionit demokratik e dashamires". Nese ne Peshk radhet rreth me te fortit do shtrengohen si zakonisht, "cuditerisht" neper Evrope dhe bote kjo gjermo-thartesire do leje shume njerez me lemza dhe perzjerje, ne fakt kjo tashme eshte bere realitet per nje segment te madh elitar-mediatik e popullor, por zhurma anti-Gjermani e anti-BE vetem sa do shtohet.

Kjo intervista e tashme ish-min te famshem te GR eshte nje dritare e shkelqyer se si funksion "Evropa demokratike"...must read. Kini parasysh qe intervista eshte dhene para se te perfundohej marrezia, dmth marrveshja.

Ja vlen te lexohet dhe artikull i i tij i te shtunes, per ata qe e kane ndjekur nga afer kete situate ne fundjave, per te pare se si ai vetem disa ore me pare e botoi kete parashikim te tij per karten e Gjermanise e cila me ne fund doli hapur te shtunen duke kerkuar perzenien e GR nga euro. Me gjase ish min V e beri kete jo vec per te thene "e pate qe kisha te drejte" por t'i lene te ditur lexuesit qe kjo ka qene agjenda e Gjermanise gjithe keto muaj, ndryshe nga si e mendonim ne/bota, qe e kishim idene se Gjermania po bente cmos per ta shpetuar GR por GR refuzonte.

P.S. Simpsons & HuffPost smiley

Uee, sa nisa ta lexoj, e lashe ketu:

Harry Lambert: So how are you feeling?

Yanis Varoufakis: I’m feeling on top of the world 

Po normal mer Swed i grupit te bautave, juve e hudhni tuc cdo argument, e bile gjithe boten, vec me nje batute. Nese eshte e nevojshme nje batute + nje ikone gajasese si kjo -> smiley  Ne te kundert vetem me austerity te batutes teke. Kamarier, eshte sitate e veshtire sot, me bej nje dopio-baute, tha smiley 

C'lidhje ka gjithe ky koment me ate qe po thoja une pa batute fare? Si mund te lexohet nje interviste e personit kyc qe futi Greqine ne qorrsokakun me te veshtire te historise se vet gati 200 vjecare, i cili e fillon intervisten me fjaline "I'm feeling in top of the world"? Do ta kisha lexu me shume kureshtje sikur ta fillonte me "I'm really sorry for what I did to Greece in the last five or six months", po ashtu sic e ka filluar me duket si ca eksperte gjitheparashikues te ppu-se.

Ti po flet sikur je zv/brigadieri i senatit te Perendise qe percakton se kush e kishte gabim e kush beri mekat. Njeriu normal s'ka pse lexon dicka qe s'do ta lexoje, po te citosh nje fjale a nje fjali si arsye pse gjithe ajo interviste s'ja vlen te lexohet, eshte jo vetem qasje batutiste, por dhe trolliste...p.sh. shif komenet e Ronit si ilustrim. 

Eshte si te thuash "Gjermania fitoi, Greqia humbi, ec tani ta mbyllim kete diskutim duke ditur qe fajet i pati Greqia e ky diskutim s'ka arsye te vazhdoje". 

Mos i ngaterro gjerat me dashje se quhesh troll. Senati i Perendise nuk merret me vleresimin e idiotesise as te Varufakisit as te njeriu tjeter, ka tjeter job description per sa kam lexu une tekste fetare. 

E kam thene rast klinik i crregullimeve narciziste eshte Varikaris. S'ka mundesi qe ai njeri te jete ne rregull nga trute.

Eh, te fituarit jane ata qe e kuptojne pa rene pluhuri... Po te paket jane ata, te paket. Ketu ne Peshk njehere vec nje a dy kokrra jane.

europa eshte malaga, thuje troc

Mos deshe me thone malaka?

Oho, Xhibo, tani do me na vu dhe ne seder te llojit s'ju vje turp qe jeni me te fortin! Po pse mer Xhib, se kupto qe Greqia duke vene punet ne rregull behet me e mire per vete. Ishte nje lemsh e li mer Xhib, lemsh e li qe mbahej mbi leket e botes. Nje iluzion. Reforma po kerkon BE-ja, mer Xhib, qe do e bejne vendin me mire. Per vete dhe te tjeret. Pse qenka kaq e veshtire te kerkohet kjo?

Europa ka problemet e veta dhe kjo s'eshte ndonje surprize. Problemet e Europes nuk i nxorri Greqia, por dolen me votimin qe Europianet i bene vet partive anti-Europe. Dhe ngritja e frikshem e partive anti-Be kudo neper vendet Europiane. BE-ja eshte po aq e urryer ne Gjermani sac mund te jete ne France apo Itali, sepse cuditerisht te gjithe mendojne se Europa po i merr me shume sec i jep dhe te gjithe mendojne se Europa po i heq sovranitetin dhe vlerat e tyre tradicionale, etj etj. Greqia thjeshte i fryu zjarrit dhe u be nje havale me shume. Komplet e panevojshme.

Keto kohe po diskutohet qe te rivendose kufinjte neper vendet perkatese. Qe per mua eshte nje fatkeqesi e mendjeve te semura. Sepse levizja e lire eshte bekim i ketij vendi. Une personalisht si marr vesh njerzit si puna jote, qe me nje qesendi gati dashakeqese ngre gishta, he e sheh qe s'eshte gje Europam he e sheh qe i doli boja? Mire mo ra pluhri, u shperbe Europa ta zeme. Ja ta zeme ju doli fjala, po pastaj ku do vemi? Sidomos Shqiperia, qe eshte nje kacidhe vend qe s'bene dot pa nje organizem me te madh.

 

Josifin e kishin gjet pa ndjenja te shkallet e farmacise. Ne agoni belbezonte "te vrafte zoti o Stalker" smiley 

Sot NY Times e niste artikullin e rradhes per Greqine me fjalet "Siç e pat thene dhe xhibi..."

Shif me ca e ka mahnit xhibin Vari... :
HL: Did you try working together with the governments of other indebted countries?

YV: The answer is no, and the reason is very simple: from the very beginning those particular countries made it abundantly clear that they were the most energetic enemies of our government, from the very beginning. And the reason of course was their greatest nightmare was our success: were we to succeed in negotiating a better deal for Greece, that would of course obliterate them politically, they would have to answer to their own people why they didn’t negotiate like we were doing.

Ky e di qe egzistojne xhibat, dhe ding dong allatet...

Xhibi lexon akoma Varufaqisin qe e hudhen poshte edhe shoket e partise se vet, ne vend qe te filloje te lexoje me laps ne dore Veprat e Zgjedhura te Merkelit. Po ja sa te bjere pluhuri...Maj shenim thoshte njoni ne Korene e Veriut.

Nuk me besohet qe Peshqit nuk kane vershuar ne Elliadha per pushime, bli nje pakete me ulje 50% plus nje week-end free. Ne nje raft jane me Zimbabven dhe Tanzanine..... Apo kane vershyer te gjithe ata qe ne pergjithesi nuk shkruajne ne Blog.

Mirepresim Intervista te Shekullit me Greket gjate vizites...kush e ka fajin...Ai qe i dha borxhe nje Marinari te Dehur  apo populli i thjeshte qe i perdorte Eurot per te investuar ne pjata qe nuk kapnin sabahun????? 

Djema, kisha nje pyetje; Ky ish ministri i famshem i financave qe iku, çfar teorie paska shkruar, se a ka njeri ta thote shkurtimisht seç thote ai ne kete teori. 

I dashur a ka mundesi te ma sjellesh ne shqip nepermjet Translati Gogell, ose te ma thuash me dy rreshta se perse behet fjale. 

rrofsh 

Eh mer Pjer.... ke fillu me lexu tani ne pleqni...??? Kur do marrresh mundimin edhe ti te shkruash ndonje artikull apo teori ekonoomike qe ta zbatojme ne profanet...??? Se deri dje thoshe qe nuk na duhet shume shkolle dhe shume gjuhe te huja... na mjafton shqipja dhe i japim derrmen tere teorive ekonomike te botes....

Alidemso, pasi ta lexosh, me thuaj dhe pregatitu per Intervisten e radhes. Sa me te forta pyetjet, aq me te forta dhe pergjigjet smiley

parlamenti grek ska rruge tjeter , do ta miratoje

po ju ckeni qe harxhoni kohen dhe plazhin me hallet e botes , kte se marr vesh une

po pra bota ben qef. ballkani ben lufte . na koka - shkam

nice video

Qe ta kuptoj une ket pune; nese greku mesatar i shkon bankes private greke me letra te fallcifikuara, dhe merr aq borxh sa per te ngritur nje keshtjelle, nderkohe qe mund te menaxhoje vetem nje kasolle, dhe leket i ben rrush e kumblla, jo pushime, jo kurva, jo arme gjahu te shtrenja etj etj e me the e te thash, ky greku mesatar mund te shkoje te banka greke per te rinegociuar borxhin?
Eh mer Bame qe sdi si te djegesh ndryshe kohen...

ky greku mesatar mund te shkoje te banka greke per te rinegociuar borxhin?

Po. Ka menyra te ndryshme sesi nje banke trajton "kredite e keqija", ato te pakthyeshme. Zakonisht nenkupton nje shpallje falimentimi nga ana e privatit qe con ne nje ceshtje gjyqesore qe nuk eshte gje tjeter vecse nje rinegocim ose haircut. 

nese greku mesatar i shkon bankes private greke me letra te fallcifikuara,

Ceshtja eshte pak me komplekse sepse ne kete rast punonjesi i "bankes" e ka ditur qe letrat jane te fallsifikura dhe megjithate e ka aprovuar kredine. Ne nje ceshtje gjyqesore ky fakt do kishte jo pak ndikim.

punonjesi i "bankes" e ka ditur qe letrat jane te fallsifikura

Kete duhet ta provosh, dmth qe punonjesi i bankes e ka ditur qe letrat jane te fallsifikuara

Punonjesi bankes po se ka ditur i bje te jete koqe kandari dhe kjo eshte akoma me lemerì..., se debatues koqe kandari hec mo... Bankier eshte pak e dhime!

Dokumentat e noterizuara kane te njten vlefshmeri si origjinali per bankierin. Ndersa kur merret kredi me sovereing guarantee ne fakt ata e mbyllin nje sy persa kohe firmos qeveria ose parlamenti, se dihet qe o do i paguash, ose do shkosh si Argjentina ose ne rastin me ekstrem si ish-Jugosllavia

Koqet normal qe ja lejojne vetes te gjykojne bankieret e paditur.

ca s'ben vaki. Kalohet nga sovereign guarantee tek tipi i pilafit me shpejtesi marraamendese. 

Se mire qe degjojne tek tuk noj llaf...sovereign guarantee...asete, Po hec merri industrine detare, floten tregtare...thuaji aseti mer jau, shiko nga cfare ligjesh nderkombetare mbulohet ( te shpikura qe nga admirali nelson) e merre sovereign guarantee e fute gjekundi, ne noj vrime..

Kuptohet, por sidoqofte fallsifikimet (pjesa me e madhe teknikisht te ligjshme) kane qene kaq haptazi sa punonjesi ne rastin me te mire do ishte pushuar nga puna. Askush nuk e beson qe EU nuk e ka ditur qe deklaratat financiare te Greqise nuk kane qene te gatura, thjeshte ka mbyllur nje sy.

kete te mbylljes se njerit sy e paskemi shkruar te dy njekohesisht

Pse me duket mu se ti po harron kastile kolateralin, kushtet e dhenies se kredise etj?

se jo te gjitha kredite leshohen me kolateral

''punonjesi i bankes''  nuk e ka ditur per letrat e fallsifikuara.

keto letra Greqia i ka fallsifikuar me ndergjegje te plote! prandaj iu desh te  paguante per kete pune  1 miljard euro  ''Goldman Sachs'',  meqe rregullat e duan qe nje institucion i pavarur financiar duhet  kontrolloj shifrat dhe bilancet ekonomike te nje vendi.

Ka ndryshim midis "gatimit" dhe fallsifikimit te letrave. Fakti qe librat kane qene te "gatuara" nuk do te thote qe jane te paligjshme. Mund te jete kundra rregullave te EU por jo kundra rregullave nderkombetare financiare.

I vetmi fallsifikim troc qe ka bere greqia ka qene ndryshimi i statistikave makroekonomike nga instituti i statistikave.

Mund te jete kundra rregullave te EU por jo kundra rregullave nderkombetare financiare.

 

a jo.  kjo eshte shume e rendesishme sepse duke thyer rregullat e EU (per futjen  ne eurozone) me te dhena te fallsifikuara apo  ''gatuara'' sipas teje,   pasoja  ishte qe Greqia  tashme si vend i eurozones  fitoi kredit dhe  mund te merrte  kollaj  borxhe  ne treg, nga bankat private evropiane.

Rregullat e Eurozones i kane thyer te gjithe, edhe gjermanet (francez e italian po e po) disa here i kane thyer rregullat e stabilitetit dhe nuk jane ndeshkuar per kane marre nga nje leter. Eurozonen nuk e mbajne rregullat, se per ato do kishte marre fund prej kohesh, por besimi i tregut te ajo, dhe kete nuk do me e kuptu Scheuble.

po mire,  po ta relativosh ne kete menyre, keshtu i bie:  te gjithe te vuajtur, te gjithe bashkfajtore..

po nejse, mund ti  thyesh rregullat, psh  ne nje rruge te banuar e te ngushte  ku  shpejtesia e makines lejohet maksimumi 50 km/ore,  hecim me 60 apo 65 km/ore...  por eshte dicka krejt tjeter ama qe ne kete rruge te hecim me 100 -150 a me shume km/ore.  kjo eshte papergjegjshmeri e skajshme, qe  do te thote deri (vet)vrasje.

ne kete menyre, krejt te papergjegjshme,  veproi Greqia kur thyente rregullat  per te hyre ne Eurozone.. dhe kishin ''aryse te forta'' qe bene c'ishte e mundur per te hyre ne Eurozone. arriten te siguronin borxhe ne treg  edhe per disa kohe per te mbajtur shtetin piramide  dhe tjetra ishte qe duke qene ne Eurozone  borxhi i tyre  i paperballueshem qe do pellicte nje dite, nuk do te ishte problem vetem i tyre, por edhe i Evropes! 

eshte kjo  saga  (euro)Greke pra,  qe shohim sot e 5 vjet.. 

ne Vlore i thone nje shprehje;  te ngeci dobici ne dere..   edhe Evropes i ngeci dobici grek ne dere.

 

Aspak.Ajo qe them une eshte qe eshte qe shte gabim qe nje ceshtje ekonomike-financiare ta kthesh ne nje problem moral. Nje pjese e mire e vendeve europiane kane nje borxh te pafinancueshem nese nuk ekziston "ideja" e solidaritetit. Perpara austeritetit, Italia psh e ka patur borxhin me te larte se greqia. Ky nuk eshte thjeshte problem i stilit te jeteses se Greqise por i nje shoqerie te tere qe e ka bazuar ekonomine mbi borxhin. Po te fusesh dhe borxhin qe kane individet, i bie qe vendet europiane te kene borxhe qe i kalojne 200% te GDP. Kujton me vertet ti se Italia apo Franca do e mbijetojne dekaden ne Euro nese Greqia nxirret jashte?

Problemi nuk eshte % e borxhit, por mundesia per nje vend ta paguaj ne te ardhmen. Japonia e ka me te lart se Greqia por njerezit besojne qe Japonia do ta paguaj. E njejta gje me France, Gjermanine apo Italine.

Problemi Grek nuk eshte thjesht numri, por nje besim i gjere (sidomos pas SYRIZEs) qe Greqia nuk ka vullnetin politik te reformohet. Ketu Greqia ndryshon dhe nga vende si Spanja apo Portugalia.

Japonia pjesen me te madhe te borxhit e ka ne jen. Per te perballuar pagesat i duhet thjesht te zhvleresoje monedhen. Vendet e EUros nuk e kane kete luks. Plus qe nuk eshte ceshtja a e paguan apo jo, ceshtja eshte a rifinancon dot apo jo, sepse te gjitha vendet e zhvilluara e paguajne borxhin me borxh. Njerezit e kane kujtesen shume te shkurter por 5 vite me pare Italia i vajti afer humneres dhe rrethanat nuk eshte se kane ndryshuar shume.

 

Fakti qe Japonia mund te zhvleresoje monedhen duhet ti beje investoret ne bondet e saja te mendohen me shume (easy way out for Japan if things go bad, unlike EU countries that are stuck with their debts since they do not have their own currency), por kjo gje nuk ka ndodhur se ne Japoni nuk e kan pushtetin Syrizat.

"Around 70% of Japanese government bonds are purchased by the Bank of Japan, and much of the remainder is purchased by Japanese banks and trust funds, which largely insulates the prices and yields of such bonds from the effects of the global bond market and reduces their sensitivity to credit rating changes.[8] Betting against Japanese government bonds has become known as the "widowmaker trade" due to their price resilience despite fundamentals to the contrary."

Jo, sepse pothuajse i gjithe borxhi japonez eshte i blere nga vete japonezet me terma afatgjate dhe kjo eshte nje nga arsyet pse i ka interesat shume te ulta. Japonia s'merr para ne tregjet nderkombetare se ndryshe do i kishin vajtur interesat ne stratosfere. Sic te thashe Japonia (edhe USA) jane raste te vecanta ne treg.

 

Ju lutem lexoni deklaraten e Merkel per Greqine.Ajo qe terheq vemendjen eshte shprehja e saj : " Ajo qe ka ndodhur ne Greqi eshte ...si dhe ne disa shtetet e BE -se.Trojka tash e ne vijim do jete prezente ne Greqi te monitoroje masat e programuara ..! " 

Po pse tere keto vite ja keni fut gjumit moj zonje ...pe pafidheje  ? Pse kaqe e veshtire te pranoni hapur fajin per shkaterrimin e tregut financiar.Ju dogji prapanica,  se falimentonin nje zinxhir bankash dhe jo per popullin grek.Dhe nje te fundit per " embelsiren  evropiane! " Masat qe ju rekomanduan Greqise mbi cilin model te sukseshem i bazoni ? Mbi asnje, mbi hicin ! Dhe si te mbushen 3 muaj evropianet ponjesoj do shprehen.Ama Greqise do ti rrujn ...prapanicen...! Falimenti Greqise eshte bombe me hidrogjen per Evropen financiare ...Qeverisesit e rinj greke u treguan te jashtzakonshem ne prognozen e ngjarjeve 

Cipras: " Ja arritem te  pranohet ...te rikostruktojme borxhin!" Do kemi rritje ne TVSH dhe tatimet, do kryejme reformen ne fushen e pensioneve " 

Evrote ...lume nga Evropa bazuar ne parimin e sarakacaneve  : " Merrja qenit, bjeri qenit, ...sa ti bim karadyzenit ! " 

Ku di une pse te pergjigjem ndonjehere. Po Grave masa te forta shtrenguese moren dhe Irlanda, Spanja, Italia, gjithe vendet Bllokut ish-Sovjetik dhe ecen perpara.

ene nuk bon si gore.

posht kriminelet marksist!

Po ca marksist leshi, marksist ishte kush ishte, ai tjetri qe i tha popullit kemi perpara dite te veshtira po nese punojme fort do behet me mire, dhe e filloi nga hapja e gropave ne bacet e atyre qe kishin bere pasuri ne kohen e luftes, dhe cave ju futi dhe sacmen. Po keta? Marksiste qe donin te benin amnisti fiskale per ata qe kane mcef leket ne Zvicer smiley

sherbetoret me te bindur te Onasiseve gjakpires.

Skajet bashkohen. Nuk do m'cudiste nji front i bashkum edhe me ISIS-in!!!

Sipas perllogaritjeve, nderkohe qe Varikaris mbante fjalime neper Evropi, kane dal mbi 3bil evro nga Greqia ne drejtime te panjohura. S'di po veshtire me duket te kapesh gje tani. Mbase, mbase, ja befte Zoti mbare e i kapin. Po veshtire.

greket jan lorda te gjithe, o Debris. Ato filmat e BBC-se me dyqane te shkretume jan inskenime. Sa ka ik ekipi i xhirimit kane geluar qejfet e mezet duke u tall me anglezet dede.

Ne kemi valle shpatash, ata kan valle pjatash.

Prap ia kan fut evropes, m'nigjo mu.

E besoj. Ndaj kam bindjen qe paret e Evropes jane ne Greqi te fshehura neper vazo lulesh e poshte krevatit. Sa te bie pluhri (tm Xhib), do dalin dhe mexhidet ne mejdan. 

varet nga lloji.

floriri ne qyp ose ne arka te grasatuara te mos marre igrasi. floriri nuk ndryshket po ec e mbushu mendjen. i ndajne bile shtresat me mushama.

kartmonedhat ne dysheqe. keto ajrosen nje here ne dy jave, duke i kthyer ne diell si pete bakllavaje. Nga kjo u ka dale nami si pastertore te medhenj dhe nikoqire. (niko = shtepi, qire - zot).

ne vazo vihen jewlry-t. nqse shikon lule te thara ne ballkone, atje i ke. medemek ben vape ne athine.

Ne polici ke punuar mo ? smiley

Po te ishte per ti kap i kishte kap gjate ketyre muajve qe harxhoi per ti rene murit me koke se shumicen atje e kishte dhe e ka, neper banka dhe prona te patundshme. Hjade ktu ti kopil me 4 shpi dhe 200.000 euro ne banke, ku i bere leket dhe sa taksa ke pagujt? Po me kollja eshte ti marresh nga te tjeret, ndersa atyre te tuve ti fusesh nje amnisti duke u betuar "hera e fundit, po ju kapa me ju piu e zeza". Si ne Shqiperi dmth. Dhe fajin e ka gjithmone Merkeli 

Tani ca thone qe do i kap, ca thone i ka kap. Po cfare kane kap s'e kemi mar vesh! Problemi eshte a duan ti kapin? Dhe a i kapin dot? Se veshtire duket. S'pranoj i majti radikal medemek me i leviz asetet kishes, e uli nga shpenzimet ushtarake vec 100milion euro. Qesharake per gjithe te majtet neper botet. 

Me ate Merkelin kane rene rehat. Se rrezik dhe kur si ngrihet ndonje greku thote me ka terrorizuar Merkeli. Nejse..

Nderkohe ne haberet e mira, Rumania ka ngritur akuza per korrupsion ndaj KM aktual. Greqia u be me te vertete pishtari i shembullit qe s'duhen ndjekur per nje vend te suksesshem. Hajt ishalla behet ndonje gje dhe andej nga ne. Ne koke te ndonje qelbesire!

Ketej nuk zgjidhim gje me nje, duhen cuar burgjeve nja 100 qe te mund te thuhet "po leviz dicka"

Masat qe ju rekomanduan Greqise mbi cilin model te sukseshem i bazoni ? Pyet grava, kancelaren Merkel.

 

Mbi asnje, mbi hicin ! 

Cilen fjale nuk ke te qarte nga pergjigjia, zotni!

Mos e cito tjetrin pegjysem. mos u bo me keq se Jon Stewart, t'kam thene. 

Ore zoteri, kancelares Merkel i intereson pyetja. Pa per pergjigjen e graves nuk ka nevoje ajo, se di te pergjigjet vete! 

Pyetja ishte rhetorike. Me vjen keq, jane ceshtje te ligjerimit dhe oratorise. Pergjigjia i eshte dhene per te zhdukur cdo dyshim. Eshte me e forte kjo forme se sa: Zonja Merkel, ju i bazoni propozimet mbi zero dhe nul. Qe ne vetvete do te thote, por pa e thene: Zonja Merkel, ju jeni nje zero e nul. e cila po ashtu do te thote dicka tjeter, nuk di a me kupton.

100k thote ktu por une e kullufita per 80k! 

$200 ne muaj me ra mortgage. Kaq i paguj per telefonin!

Amerike te qofsha fale...

Po mendoj ta nderroj nikun nga "Roni" ne "Beu i Korfuzit" 

Kshu eshte kjo pune Ron, Greqia digjet kurse ti kref leshte. Hajt pa do iu zere syte buka e Greqise.

P.S. Merkelit s'po i vje zoni me kthy pergjigje eee! None, none.....

shtrenjt e paske marre. do plasin trazira, lufte civile. Do te te kapin per menge, aman, per 10,000 dollare e ti do i shohesh ne drite te syrit e do u thuash: katila! pse s'thoni t'ju jap shpirtin, me mire.

57 meter katror.  E di qe tani pergjigjen e Graves.

57 meter katror, por ka vend per zgjerim!

Plus vend sa te duash per sera!

Rono, sa e jep me qera muajin? 

Prit ta gezoj nje here vete o PF!

Pasi te bej zgjerimet athere do mendoj ta jap me qera. 

Shife icik se ku do vihet qingji ne hell

Nuk ke c'thu, e ka qa greku!

E kisha ndertu per vete tha, por kriza. 

E di, e di, thashe. 

Mire mire, po duhet t'ias dish per nder Syrizes qe erdhi kjo dite. Thuaje ate dreq fjale "Faleminderit Syriza" se nuk te thahet goja.

Pa shaka tani. Benet Koleka, gazetar i Reuter ne Tirane po thoshte se nje mik i tij bley nje apartament ne Selanik per 20.000 Euro kesh. Do e maj edhe une nje sy hap sa nje dollap per nje shpi qe shef nga deti. 

a thu? (te pys seriozisht)

Nuk po tallem jo. Dhe vertet nuk po tallem qe njof ca shqipa xhambaze ne Greqi dhe do iu them ta mbajne nje sy. Po une s'du toke ne athine. Du toke qe shef detin. Kaq.

same here. por kam nji fobi te cuditshme per greqine. nuk e di pse. Po pat ndonje superdeal plus, me thuaj privat. 

vend sa te duash per sera!

pranej e kishe kontrollu bahcen ti pllom per pllom. Une thash se e kishe per t'u shplodh, ty menia direkt e ne biznes. 

emo, Nga " trojka e ketij akshami" ti mund ta  arrishe ate qe dy te tjeret as qe ja vershellejne sepse jane " ene qe nuk nxene shume ! " 

Eskili, tek " Prometeu" thote : Zeusi, kushdo qe te jete a ta imagjinojne ate, nuk eshte gje tjater vecse  force qe harmonizohet me llogjikedhe vepron vetem ne baze te drejtesise e jo te forces ( madheshtise pushtetit) .Dhe nje analize etimologjike e emrit Zojs( Perendia ilire ) do te na deftoje duke na bindur mbi fakte se shum kohe para Eskilit, Zojsi Ilir identifikohej me njohjen , dijen me te larte, me ate pra, qe me vone na e c'peguan filozofet qe na e quajten " menia " , ca me pas, te pjekur ne seren zhvillimore te historise na i thane " arresyeja " , qe shume e shume vitra me pare na i thoshin dielli... 

Ka dhe kenge shum te vjetra qe kane mesuar edhe ata me mene te vonuara  se i thoshin 

menia e tij ndricoi dynjane ...! 

ata  qe ....driten se pane 

    Dostojevski ka nje personazh ke romani " Idioti" , i cili gjith habine e tij e kishte, se si te  ishte bere e mundur, qe zaparozhasit ( tere jeten zoter kuajsh)  i bene ate leter Carit ! Ndaj nuk cuditem qe dikujt sot ti ngjaje habi e madhe te pyetet Zonja Merkel ...e cila shkon ne kembe dy  here ne dite  ne dyqan te zarzavareve dhe kater here ne dite ...ne WC! 

ka pasur dhe raste të tjera kur punëtorët sezonalë janë paguar me arka me qershi

smiley

Goldman Sachs mund te vihet perpara pergjgjesise per shkak te Greqise 

About time... Te zhduken keta flliqesira, po thjeshte kam frike qe nje tjeter do ngrihet. Zinxhiri i felliqesirave pa fund, tha.

Art i dashur, po pak shqip per mua, nuk do e perkthesh me dy llafe smiley

Art ti vete cfare mendimi ke per kete?

Nderkaq Greva masive ne Greqi qe prej dites se sotme per shkak te paketes se firmosur nga Tsipras

Trazira qe sot e tutje. Asnje gje e mire per ta.smiley Pervec Kishes dhe perrallave me mbret me Greqine e Lashte, paraja ishte i vetmi instrument real qe bashkonte ate shoqeri aq te fragmentarizuar me gjithfare paranojash dhe manish per pushtet.

 

Debris, i vlereson shum gabim greket! Brenda vetem 5 diteve njoftuan per Referendum.E kryen me perpikmeri te admirushme, pa u thyer asnje xham , kur ketij blogut te kotesive  shpreheshin opinioniste popullore ...se do behej hataja.Ketu do jemi ishallah  se asnje gje nuk kaper te ndodhur ne forme trazirash...Jane te tjere " pucarake " ata qe presin armen e vehtes ..nga inati i grus ..,! 

S'kam thene asnjehere qe do ndodhte gje para referendumit. S'kishte kohe te ndodhte gje. Tani avash avash, po digjen flamuret e Syrizes. Filluan percarjet e para. Kush e ka ndjek e ve re qe tjeter thote Ministri i Jashtem, e tjeter thote KM, avash avash, Grave, avash avash!

Armiku i jashtem te bashkon o Graaave! Mos me thuaj qe ne si shqiptar se ditkemi kete taktike. Tani Greket kane psikologjine e armikut te jashtem qe i do te keqen qe po i bene puc. Te gjithe ja kane me te futme njeri-tjetrit por jane te bashkuar tja futin te jashtmit. Po kur te ngrihen nga gjumi?

Nuk thash per Ju, por ja ku te them  se asgje nuk ka per te ndodhur sepse do te duhej te ndodhte shperthimi i revolucionit ne Greqi dhe zinxhir ne shtetet me gjendjen si te Greqise.Mire me qe mungon forca udheheqese revolucionare , nuk pritet kjo ngjarje. Te tjerat e shumta mund te jene ca veprime individesh pa nue orientim te qarte politik.

Nuk do ndodhi asgje! 

Ashtu qofte!

    Mire do qe  te keni parasysh, nje praktike nderkombetare bankare.Kerkesa per celjen e nje linje kreditimi, kalon ne kater sektore te cdo banke.Fillimish eshte sektori juridik qe sakteson dokumentat ligjore dhe ne menyre te vecante kolateralin.Verifikimi eshte i detyrushem paralel.Me shkrese percjellese zyres regjistrimit pasurive dhe sistemit online, ku noteri publik, leshon vertetimin me daten perkatese duke shenuar se prona eshte/ seshte  me barre !Nga momenti i leshimit te atij vertetimi, prones i vihet " bloc" prej noterit ! 

   Si behet verifikimi i kolateralit edhe me shkresen pergjigje bankes prej zyres hipotekore perkatese, dokumentat origjinale te ardhur kunder firmosen prej dy oficereve te sektorit dhe sektoreve te tjere u jepen fotokopiet me firmat e sektorit juridik.Kalojne ne analize dokumentat, projektet, projektpreventivat, plani biznesit, firmosur nga kompani e licensuar  dhe si marrin dy firma te oficereve te sektorit perkates , percillen tek dosja e dokumentave baze te pronesise vene kolateral, gjithenje te shoqeruara me nje raport te hollesishem dhe vleresimin e sektori.Ne fund tere dosja i kalon bordit vendim marres te bankes ...e cila vec po qe e ..momlit cel linje kreditimi jashte ketyre kritereve rigorozisht te percaktuara.

  Falsifikimi mund te behet vetem " per forsa magiore " , urdheruar nga struktura qeverisese, por qe verifikohet menjehere prej kredidhenesit, edhe jo ne Greqi por ..be Zanzibar e gjen qe kolaterali nuk egziston .Ca domethene i falsifikuar? Un nuk e kuptoj se si falsifikohet ! O eshte prone e lire, ose  e lire por me barre, ose nuk eshte fare si prone ! Cdo devijim nga keto percaktime perben veper penale te kapshme allaminute !Kush do guxonte aqe kollaj ? 

 Reforma po kerkon BE-ja, mer Xhib, qe do e bejne vendin me mire. Per vete dhe te tjeret. Pse qenka kaq e veshtire te kerkohet kjo?

Ne referendum poplli pickedhi vlai grek tha oqi,tani ci ka hipur ky zell trojkes per ta ndihmuar!!

Se kuptoj cfare presin me Shqiptaret e nuk vershojne ne Greqi te blejne per nje kothere buke mjete prodhimi, prona e sherbime.....Mblidhni more cerekun e Greqise e cojeni ne shtepi me te dyja duart.....

Elliadha eshte Ne Shitje....Rabajes....On Sale

Prit prit, nje muaj me vone do jete me cheap, s'ke pse i harxhon leket qe sot

Dakord, po mos i shpenzo te gjitha parate tani. Fillo het blerja qe tani me plan per perfundim per 6 muaj. Edhe ky paniku fillestar ka Lezetin e vet. Po ai Idioti Varufakos ishte bere gati te shtetezonte Bankat diten e pare te mbylljes??? Mire qe do bonte Chavezin por e rre te mendja qe sdo e Zbonin nga EurozonA mbasanej. Ik Idiot e pi birra i kishin thon se sje per ket Pune. Si nuk moren asgjo te mire prej nesh Shqiptareve kta fqinjet tan vec veseve

Ik Idiot e pi birra i kishin thon se sje per ket Pune.

smiley

ti  e di qe evropjanet si te kulturum qe jane nuk kane pas si me i thone kshu drejperdrejt "ik e bo cicin" por i kane thone "ik e pi sa me shume birra" smiley

mire qe si kane thone ik futi nai pjate fasule smiley

Qesh ti qesh, po kishin hapur syte ata te kancelarive te jashtme, cere eshte ky idiot kishin thone pa pushim ....dhe pastaj kishin fillu me ja nxjerre inotin njoni tejtrit. Priste tjetri qe te kapte bankat private me rreshtera dhe ta mbanin ne Euro Zone...se vinte nga djepi i filozofise. Eh cfare fati kan ca...shif sa perpara ecin me kte lloj truni.....

O Zot i Madh ! Ca njohurish ka pat Aristoteli per iliret epirote ! Vec nje llathos  e ka bere.Kur tregovi per " apotaurine " te cilen e dinte vec per lopet epirotase , kur ajo prekeka me shum njerzit.

Kush nuk e di ca eshte Apotauria , jam i gatshem t'ja shpjegoj ! 

?????? Ke ngatarru faqen me duket...sjena tu fol per festivale...a po mendon se i prene leshrat Varufakusit 40 vjecar...po ai ishte qeros e skishin cfare leshrash ti presnin Elitaret e Oksidentit. Do rruhet e qethet Tsipriasi per te dy edhe per traplliqet e ish-shokut.

nuk kisha kurrgje me ju mik jo ! 

Mblidhni more cerekun e Greqise e cojeni ne shtepi me te dyja duart.....

Elliadha eshte Ne Shitje....Rabajes....On Sale

hair inshallah ,ti vete nga e ke vene syne a veshin?smiley

Ta kum thon pa dash me bo Qeloz Fiqon, qe te shofim cer do bohet kto Kohe. Te shofim perpara mos Fqinjet hane njeri tjetrin. Po se bene gjerat do behen disi me mire pas perfundimit te ketij Sexoni turistik te deshtuar nga Nandori. Besoj se Vera e ardhshme per fqinjet tane nuk do jete kaq e tmerrshme sa sivjet. Ti me le lecitur me pare dhe prognoza eshte qe nese nuk ka social unrest Greqia eshte e investushme. Po pati probleme...ato pronat qe cunat po i kqyrin Tek 80 000-100 000 evrot, ndonese jan me lire se ne Shqiperine time jane te destinuara per tu zhdukur. Ja pershembull me siper kishe nje shtepi ne Corfu per 100 000 evro. Po ishte impostuar Kabul. dhoma e Grillit ishte sa gjysma e shtepise reale. Po ke do fusi 15 ditet qe do veje ne Vere emigranti Shqiptar a Paralliu nga  North America atje? Ka ai 50 vete per te ftuar Tek Helli? Keto jan shtepi te ndertuar a per qejf nga Velai Grek por mua e Ty sna bejne pune. Prandaj me e Mira eshte ti blesh ne faliment e te mendosh se kush eshte e ardhmja e kesaj zone Greke ne shkaterrim. 

Greece default - Vetem nje takim i shtyre...

Dikur ishte SHTETI RA! Por sot largpamesit e baraztundur jane te qendrimit EUROPA RA! 

me thoni pak ju perkrahsit e tsipras si duhet te ishte sjell gjermani me grekun ne rastin ideal???meqe gjermani po gabon rend me sjelljen e tij garipe......se e kot te besh kritik pa propozuar nje zgjidhje vet se pari.cdo benit ju te ishit ne vend te merkel

Ksaj rradhe nuk e nxorren thjesht sepse nuk kishte asnji baz legale.Europa politike osht akoma foshnje.kadal,kadal,po rritet.greku me qiprasat po i ndihmon ne nje far menyre, me lojen e piset qe bon.

DIE LINKE: Frau Merkel, hören Sie auf, andere Länder zu demütigen!

Keta jane disa idiot, qe kane dal hapur kundra Kosoves. Madje jane shume agresiv kundra shqiptareve dhe pro- serb. Te lutem mos i sill me!

nuk do te thote qe ne disa konstatime te tjera ka te drejte

Qe te perputhet qendrimi i tyre me tendin nuk dmth qe kane te drejte. Ata jane se paku karagjoze

karagjoze jane vetem etapat e marrveshjes qe proopozoi merkel; te votebesohet votebesimi i votebesimt te  te hapjes se negociatave per negociata per te negociu fondin e ndihmessmiley.

Kriza e sotme dhe moslargpamesia qe treguan liderat gjerman ne negocimin e marrveshjes greke i japin te drejte disa fjaleve te saj. pse kaq cingun ju gjermanet mer.

Po ku i kihet bese grekut? Ne qe i kemi komshi e dijme qe kur lindim "mos i zer bese grekut" ndersa Merkel tani e provoi, kshuqe normal qe do i kerkoi te votojne ne parlament per cdo gje te mundshme

parodizim e gjitha

swedo pash nderin lene fare ket muhabetin e beses, jo per gjo, por kur themeluesit e beses (ne pra) jemi te pabese, nuk ke pse tia kerkosh komshiut ate qe nuk e ke vete!

kshu per fjalime te thajne piten te majtet, s'ke c'iu thu hic.

 

Po konstatime te drejta ka patur dhe Veri, po s'dum t'ja degjojme bojen!smiley

A kupto ti qe keta jane haptazi anti-shqiptar, e flasin per genocid ndaj serbve e mllacisin teorite idiote mbi trafik organesh?? Ti pret te merren seriozisht keta idiot te neveritshem. Shko mor zoteri mbaj vendin tend aty.

U bete patetik me keto qe beni. S'late klloun pa gjetur verdalle neper BE qe te mbeshtesni argumentet tuaj. Late nam!

ne mos veri rrezikon te behet merkel, per impaktin qe kane austerity.

te bihesh pre e nje mashtrimi ideologjik sic eshte ajo e teorive serbe, nuk i ben te padegjueshem. Perndryshe mbylleni parlamentin gjerman se tek e fundit dhe opozite te mirefillte nuk kinismiley

Ca thu mer, ca thua? Lereni mer Merkelin ne pune te vet.. Ngelet duke i bere hesapet te gjitheve. 

Edhe mos u ngaterro, s'kane rene pre fare e asnje mashtrimit te teorive serbe. Ata promovojne ne menyre aktive teori anti-shqiptare. Die Linke ka antar qe kane bere libra dhe merren ne menyre aktive me thirrje kundra shqiptareve. Madje dhe krizen greke e kane lidhur me sulmet kundra bashkepunimit Grek me Rusin, ne favor te nacionalizmit shqiptar. Duke mashtruar haptazi qe shqiptareve i jane dhene Biliona e s'kane ditur te behen por kane rritur nacionalzmi per te sulmuar vendet e tjera.

Po ta them, mos i sill me. 

nuk je tu kuptu qe nuk solla ata por vetem argumentat e 4 min te fundit te fjalimit,

vari qillot ketij muhabeti se nuk me interesojne teorite konspirative.

Hallall dhe keta te FA, se Greket ja vene fajin organeve zioniste per krizen, nje prej te cileve eshte dhe FA-ja.smiley Po kush e di nga i del qarri dhe ketyre me keto artikuj. 

Greket, shumica e tyre, kane te gjithe te drejten morale dhe patriotike te ngrihen e te protestojne masivisht e gjeresisht dhe ta detyrojne parlamentin qe te mos e aprovoje marreveshjen e arritur. Perndryshe, votimi i tyre ka qene fallco, pra i paramenduar si nje mjet presioni ndaj kreditoreve.

Votimi dhe referendumi ishte  nje kapriço nostalgjike. Tsipras thjesht po i dorezon Greqine Federalizmit te vertete europian, jo atij financiar, por atij politik, ku do jete nje qeveri federale, nje ekonomi, nje banke dhe shtete me autonomi, si te themi, te komanduar.

Referendume te tjera do kete per kete, shume me te ashpra, ku do shihet kush do rri mbi uje: politikanet lokale e parlamentet shtet per shtet, apo nje politike e centralizuar ku EU eshte real e jo lodra llogaritaresh.

shpresojme qe Merkel te rronj, ta shoh zonje.

Slovakia's finance minister suggests the Greeks are reaping what they sow from their own "Greek spring".  smiley smiley

 

The comparison is one that has caused a stir on Twitter, after all the "Arab Spring" was a democratic movement against dictatorships and autocracies....woops.

Cipras vet ka thene ne nje takim me Zhizhek qe na duhet nje ' Greek Spring similar to the Arab' diku ne 2013.

mos na bie Lady Merkel nga kali kete vit...

what the hell fiqo

Po sikur, po sikur, Varibidonasi te bej nje parti te vet.smiley C'thuhet Shqiptar? Te kemi syte e veshet e Greqise.smiley

difference e papajtueshme kulturore midis greqise dhe gjermanise

smiley

plus:

kemi nje mur te ri berlini qe quhet euro

zoti cipras, vendi juaj s'duhej te ishte bashkuar me euron, besoj se e ke nok kte gje tani... etj etj.

Zeri i Farage - zeri i se vertetes.

ps. vote Trump!

Sipas njoftimeve te brendeshme djema, Greqia ishte prane daljes, Grexit, mirpo insistimi i Frances dhe presidentit te EU, Donald Tusk, beri te mundur qendrimin e Greqise brenda. Delegacionet ishin te lodhur nga nata, dhe aty u arrit nje aprovim si me zor, kuptohet duke shtuar disa pika ne marrveshje. 

Pjero, po ti  je per daljen e Greqise nga euro, apo jo?   cfare do te ishte me mire per Greqine..?

Nuk ishte insistimi i Hollandes por i me te medhenjve qe luajne lojen nepermjet Hollande. Asnjera pale nuk ka perfituar gje te madhe nga kjo marrveshje, vetem kane blere ca kohe.

Qe do dali do dali, po pse te lodhemi.

pnluarasi,  lexova pergjigjen tende sot ne mengjes  nga diskutimi i djeshem, por nuk u pergjigja pasi ndaj te njejtin mendim me muhametali, dhe mu duk e tepert te shkruaja te njejtat gjera.

nejse.. po vertet,  a nuk do te ishte me e udhes te dilte vet  Greqia nga euro....?!  (meqe ne fakt kjo eshte dhe rruga e vetme, nuk eshte parashikuar  nxjerrje  e ''dhunshme''  nga eurozona,  nderkoh Greqia si gjithmone shfrytezon  dhe abuzon me rregullat e BE) 

...sidoqofte, Greqia eshte futur gabimisht aty,  ka mashtruar.  eurozona eshte si Champions League.smiley  apo si Formula 1  ku garon Ferrari, Mc Laren Mercedes etj etj,  tashi eshte e pamundur te garoje edhe  Lada, dmth Greqia,  ne kete nivel dhe as ka per ta arritur ndonjeher  kete nivel, sidomos tani me krizen..

pra sikur greket te dilnin vullentarisht nga euro dhe te negocionin me Evropen nje pakete ndihme si kjo tani, per te perballuar  sa me bute inflacionin e pritshem me futjen e Dhramise,  ne makro do te ishte me mire per ekonomine greke,them une..

I ketij mendimi jam dhe une Belulo, nje dalje pa ekses, futje e dhramise dhe nje pakete (tip garancie) nga EU per te mos e lene dhramine te bjere shum poshte. Tani ne kete kohe deflacioni, ku inflacioni po stimulohet me zor nga bankat qendrore, dhramia besoj se nuk do mirrte tatpepjeten e madhe. Po ti shtojme edhe nje pakete nga EU, ajo (dhramia) ruan nje fare stabiliteti ne treg. 

Kesaj i thone "operacioni ishte nje sukses i plote por fatkeqesisht pacienti vdiq". 5 vite me pare, isha per falimentim tani nuk di c'te them. Por sdq nuk ka pakete qe i shpeton. Nese falimentojne do jete shume me keq se Argjentina pasi greqia importon pothuajse gjithcka, edhe ushqimet qe nuk do kete me se ti paguaje. Plus qe argjentina ka patur problem monetar ne vetvete, greqia eshte ne nje pozite shume me te keqe. Mos harro qe nje nderrim te monedhes keshtu sic duhet ta beje Greqia nuk e ka bere kush, "cold turkey" mnjf. Do tu duhet te pakten 1 vit ose me teper sa te fusi dhramine pa alternative tjeter pervec IOU-ve qe brenda muajsh do jene copa letre. S'do kete nafte, s'do kete ilace as ushqime. Per greqine dhe per imazhin e EU-se do jete nje horror. Keto premtimet per paketa ndihme jane boshe sic eshte dhe ky bailouti qe aprovuan tani. Ne fund do i lene ne rruge dhe do ngrene supet.

 

... dhe aresyeja qe EU duhet ta rruje shume sa e pjerret eshte tatepjeta qe do mori dhramia (po doli Greqia) eshte ...?  ... 

Ehe, mos i thuj njeriu . Duku i here nga java ... se e kom pa shpesh ket VQ , per c'ar osht shkurtim, Vari Qemonen ? E di qe do dukem si toc, po nuk e di me verte ...

Minister i Syrizas ka terhequr 200mije euro dy dite perpara mbylljes se bankave

10 asetet qe Greku do nxjerre per shitje sipas masave shternguese

gut. gut.

Hellenic Petroleum is responsible for about two-thirds of Greece's refinery capacity and exports to Cyprus, Serbia, Albania, Montenegro and Bulgaria

 

smiley

asete te lodhura smiley - keto jane c'ka ofron greqia

lere sa e ngre vleren e pazarit, tregetari vete - thashethemet thone se kreditoret i kane vene syrin Acropolit, psh.

 

Asete te lodhura dhe te mbaruara. Greqia nje opsion te ngjashem e pati jo shume kohe me pare dhe nuk arriti te shese as $10 bilion. As breke nuk kane te shesin dhe as bleres nuk eshte e sigurte nese ka per plehrat qe duan te shesin.

Keta te IMF se me ke me ngjajne "po more borxh, borxhi shtohet" smiley 

Ka mor fund filmi o Stalker....ose votojn per terapine e shock-ut smiley ose greqet do zhbehen.

E lexove intervisten e ciprit? Ma futen, keq fare, po duhet te durojme....

A ke nai lek me ble gjo ne greqi?

Keq puna. Tani fillon Euro-Dance...BE kerkon financimin e Greqise ne kuadrin e vendeve te BE dhe jo atyre te eurozones, gje qe ka bere te reagoje i terbuar Cameron "Nuk ka ndihma Britanike per Greqine e eurozones....do ta ndihmojme Greqine vetem nese largohet nga euro"...Nderkohe ne Greqi ministrat e Cipras po japin doreheqjen nje dhe nga nje

And Syriza's hardline leftists, lead by Energy Minister Panagiotis Lafazanis, were reported by Greek media as braced to vote against the measures while calling for a return to the drachma.

Pervec doreheqjes, (pervec edhe "Panagiotis Lafazanis" !! smiley ), sic duket ngadale po ambientohen me idene 'Grexit'. Thua po fillojne te marrin me mend pamundesine per t'i ruajtur te gjitha c'duan, ne keto pazare. Them do vije puna rrezik kerkojne vete te dalin.

"It would be better not to have a deal than the way it was done because it will certainly be worse for the years to follow," the 35-year old said.

"I would have preferred something else to happen, such as Grexit, where we would have starved in the beginning but dealt with it ourselves."

Ilias, a 26-year-old civil servant, insisted that "the important thing is for the country to be better off -- not so much if we stay in Europe or not, that is the last thing to think of."

 

Ore si e kishte valixhen ai ministri grek ne Tirane mo? Cu be? Mbush tumllas me te mira, na kishte sjell ndonje dhoro?

dhoro

smiley per sh. e sh. arsye

per cfare armesh e ke fjalen mo?

Per keto ...dhe mos harro se eshte vendi i 5 ne bote per shpenzimet per armatime dhe ushtri

 

 

 

 ja te shtoj nje tjeter une: shkurtimet e shpenzimeve militare ne marreveshje, nuk jepen ne % te totalit, por ne sasi 100 -200 MM euro ne s'gaboj, duke ditur sh mire qe buxheti ushtarak iu shkon me miliarda.

Shkurt, sa per t'i pickuar njecike. Ne perqindje shifra jep diferencen reale, por keshtu, eshte e fshehur nga syri i pare. o stalker, kur do kemi nje review te re, e ke pare spy? po aloha?

o Stalker, ke ndonje news, llaf nga brenda.smiley mo, se  sikur ka filluar rremuja ne Athine.....

me sa duket do ja mbledhin prape evropes, rrup sup do ja bejne ... mundesisht me nje referendum tjeter keshtu si ... kot 

aman, vetem referendum jo. i shtin dridhat gjith Rumelis. ne europ tani kur duan te vene femijet ne gjume, i trembin: fli se do bej greku referendum

me duket se kjo puna Tsipras dhe Syrizas morri fund!.smiley    

-ai referendumi**  u be sebep..smiley

 

ps.  **dhimopsifisma, i thone referendumit greqisht.

ahahaha

mo u merzit... etj etj...

ore emo - ka demokraci ketu jo llafe! 

mua pushken s'ma merr njeri i thoshte njeri gruas - derisa e degjoi dikush dhe i zuri prite e ja mori.
Shkon ne shtepi ky duar bosh e pyet gruja - ku e ke pushken? 

Me zuri prite dikush e me tha: Nema pushken! 

dhe un i thashe: Na! Merre! - kshu si me ze te trashe 

Nderkohe Perplasjet midis Demonstruesve kunder masave shtrenguese shperthyen para Parlamentit Grek, dhe policia shperndau turmat me gaz lotesjelles. Bankat mund te rrine mbyllur edhe 1 muaj....

e lexove ate faqen e Varikarisit qe solli me krenari si nje mast rid xhibi?!!!

Te keqen e Nard Ndokes!!!! Ministri financave te Gjermanise tha, nuk desh ti degjonte teorite e mia ekonomike!!!! Une jam mesu ne boten akademike tha, ku ka debat; keta kishin frike nga debati, nga teorite e mia ekonomike, keta e kishin menjen vetem ke shifrat! smiley Ky eshte per last comic standing!!!!!

varikari vajti u tha gjermonve - e ke parasysh ate borxhin tone? Tani zere se nuk eshte ... se keshtu debatohet ne akademi me absurden.

Bame me vje keq, por me vetdije te plote anashkaloj cdo shkrim te sjell prej xhibit.

i paskan tromaks miletin duke bo si gringo, medemek. 

Tsipras paskesh thene dy llafe te mira, ngushelluese,  per Varifaqin:   Varufaqi  eshte ekonomist i shkelqyer, por jo nje politikan i mire.

tamom si stalini per zhukovin.

Nuk DO me qene politikan i mire. Burre i zgjuar; u fut ne politike per nje qellim dhe hapi rrugen kur nuk ja doli qellimit.

Propozimet e Varufakit kane qene sensibel dhe praktike, ka pas mnjf pak doza profesorlleku. Te njejtat sugjerime/ide ke sot per Greqine nga vete borxhdhenesi (IMF). Po te ishte Varufaki duke negociuar me bankiere do ishte zgjidh problemi i borxhit te Greqise. smiley

po dakord kjo:  ''po te ishte Varufaqi...etj etj'',  tingellon si:  ''po te kishte halla..... etj etj''

sidoqofte,realisht ajo qe na mbeti nga Varufaqi, dmth idete dhe strategjia e tij,  eshte:  banka te mbyllura, paralizim total i ekonomise, pasoja negative per turizmin e Greqise, qe eshte mbase sektori me  i shendetshem per ekonomine e brishte greke.. pra  Varufaqi e thelloi krizen!.smiley

S'paske kuptu gje. Ate "po te ishte duke negociuar Varufaki me bankieret..." e vura per te treguar qe Varufaki eshte po aq praktik dhe "shrewd" sa cifutet e bankave dhe jo akademik/teoricien me koken ne re sic duan ta pikturojne. Gabimi i vetem ka qene mbivleresimi i pozicionit te tyre. Me sa kuptova nuk kane gje ne dore Greket nese dalin nga EZ apo jo, vendosin te tjeret. Varufaki dhe Tsipras e kuptuan per vete kete gje ne fund fare smiley

 

nuk e kuptoj greqishten por "e nakata" po thote.

A thua te ket lidhje me "nakatosjen" tone? 

Po, po ! Shani ju shani qeverisesit e sotem greke.PB Greqia e ka diku ke 50 miliarde.Ka gati 480 miliarde borxhe dhe u mori evropianeve edhe 86 miliarda ..! Kjo me ngjan me nje puntor krahu te nje brigade  te fshatit tim qe nuk vinte te punonte por cdo darke  i thosh brigadierit.

- Xhan Rexho , vetem hidhem ato 100 piket, ne defter pa po deshe  shajme sa te lodhesh, more dhe rrihme , mjafton qe un te mos jem afer teje ! 

ca eshte PB-ja grave? 

Prodhimi Pergj Bruto ! 

Per GDP e paske fjalen? 

Jo per gje po nqs do te thush GDP - numrat i ke gabim me sa po shof dhe krahasimi qe ben s'ka kuptim smiley

Fiks fiks eshte PBB ne shkyp. Po s'e kam idene per cfare po flisni.smiley

GDP e Greqise do te thot Gravua ... me sa shoh diku te 240 bilion dollar. Borxhi gjithashtu per koincidence 240 bilion euro. 

Sec ka dashur te thote autori, however, eshte tjeter pune ... dicka e tipit, flisni kot juve fukarejt po shiko sa e zonja eshte Gerqia, pavaresisht se numrat qe ka permendur jane sic ja futi "kau peles"

E rendesishme eshte idea pra numrat s'kane rendesi. smiley

Grava, ky Tsakalotos duket si gjynafqar keshtu, por hyn tek njerezit me te pasur te Athines, flet me mire anglishte madje me theks britanik sesa greqisht dhe ne Parlament tha:

"Mengjesi i te henes ishte momenti me i veshtire i jetes time. Kjo do te me perndjeke gjate gjithe jetes time. Une nuk e di, nese kam bere gjene e duhur, por megjithate e beme, sepse nuk kishim rrugedalje tjeter"

Ke te besoje njeriu i shkrete? A thu ta kete patur loje ky kete?

Greku i kishte thone Evropit, tashti e tutje hesapet mi ma ppu, i ke 24/7 pronto per hallet tona.

Me duket se ne nje te ardhme jo fort te larget cunat e Agimit te Arte do vine ne pushtet. Greqia do dale nga euro, BE, dhe Nato. Ja u kam thene taksirat i Rilindjes te riasimiloje "greket" e Epirit te Jugut. 

Kush rri paguan pensione per emigrantet shqiptare ne Greqi tani thuaj ... dhe do i njohim si minoritare alvanoi

Nderkohe Greqia do detyrohet te privatizoje pjese te sektorit publik si hekurudhat e portet e aeroportet e vogla ne ishujt e saj te panumert...do i duhet te shese ishuj dhe te privatizoje biznesete me te suksesshme sic eshte llotaria Greke ku njerezit luajne bixhoz ne deshperim. ....Bankat do mbeten te mbyllura.....

Po Shqiptaret kur do e nxjerrin Tsipriasin me Syrizan e tyre e ta djegin vendin cdo 6-7 muaj shesheve????? Situata eshte pjekur ...KM Shqiptar eshte Artist i pa-korrigjueshem

Majfton me pa listen e aseteve me kuptu qe Greqia ka ne plan te beje nje "Garage Sale". Nuk mu duk se pash ne liste ndonje port...smiley

Po mos te na kish lodh kaq shume neve Peshqve, gjersa paska kaq shume gjona qe si duhen. Sa per Porte, Kina ka fillu me zbrit Porteve Greke kurse Ruski tregon interes per Hekurudhat. Aeroporti i ishullit Mikonos eshte ne Sale apo gjo koti qe si hy njeriu ne pune.

Se kuptoj pse nuk defaultin keta, le te dalin 5-10 vjet nga euro, te bejne privatizimet, to boostin ekonomine dhe pastaj le ti ribashkohen prape

Jane te pa-afte, Megaloman e Dembeliiii...Shyqyr qe kishin shqiptaret afer qe u treguan si punohet se kta sdinin cfare ishte Puna...Civilim ne Renie. Po kur ankohen per  ne Shqiptaret qe jemi si Shpirt.

 

 

Jane te pa-afte, Megaloman e Dembeliiii...Shyqyr qe kishin shqiptaret afer qe u treguan si punohet se kta sdinin cfare ishte Puna...Civilim ne Renie. Po kur ankohen per  ne Shqiptaret qe jemi si Shpirt.

shkodranet kur dun me te shajt thone :te hyfte vetja ne qejf.smiley

Ishin Dembelosur Greket kur zbritem ne duarartet....i kishin arat e shtepite ne veshtiresi. Falenderoje Gjitonin Nevojtar e punetor qe ju rregulloji Patriadhen per nje grusht me Dhrahmi. Tani ka ardhur koha te ndyni duart vete e te punoni se Shqiptaret nuk jane me si ne 1990. Me dhimbje ta them por ju ende se keni kuptuar fatin qe keni patur me Shqiperine e Izoluar Post-komuniste.

Bangladeshi e Pakistani po gjetet tani per krahe pune do jeni me fat.

Ju duarartet vajtet vet atje , nuk ju ftoi njeri .nejse pasi ndertuat greqine ,yxhym ndertoni vendin tuaj .smiley

Po Ty kush te ftoji ne USA....Australia e Canada, apo si Grecke ke merita te vecanta. Shqiperia per ate Pune ka ecur goxha perpara ndryshe nga ju Greket qe parazitoni Tek Syntagma. Jeni Bo lipsaret e Evropit...as Finlandezet sju durojne mo. tFala Tsipriasit e bohuni gati per zgjedhje te parakoshme.

[US]  Tironci Lebetit - 15 Korrik 2015 - 22:19 Permalink

përgjigju

Po Ty kush te ftoji ne USA....Australia e Canada, apo si Grecke ke merita te vecanta. Shqiperia per ate Pune ka ecur goxha perpara ndryshe nga ju Greket qe parazitoni Tek Syntagma. Jeni Bo lipsaret e Evropit...

shqiptaret te paret per azilante me Europe ky qan hallin e grekut..

Jo me Jo, Shqiptaret skan goj te flasin per Greket  po duhet te marrin shembull politikanet Greki qe jan kaq te zgjuar e kaq hajdut te zote. Po cte bejme? Me Velain Greki po merret bota ...se jeni katandisur si mos me keq. Kur te mbaroni se qurravituri do merremi me shtatezanine me Epuvete. Nderkohe habite mi qe Eliadha do i mbaj Bankat mbyllur akoma, nivel Zimbabve.

Habiteshin ... po keta alvanoit pse punojne kaq shume per dy euro dita ... pyesnin njoni-tjetrin? 

Tjetri ja kthente: "ju ka hy vetja ne qef"

...kur dun te te mallkojne ...! 

per te bo nji krahasim te vogel mbi eficencen e punes ne dy anet e Atlantikut, per 17 ore arriti NASA deri ne Pluto me bo fotografite e rastit.

Cila eshte shuma, ose ndonje vlere %, e cila u eshte paguar bankave gjermane dhe franceze?

A di ndonje gje ti, apo mjafton te shohesh D Alemma-n? Se ai e ndriti Italine per vete. E ka bere si hyrja e Kryeministrise ne Tirane smiley

 

ps: sidomos kur e shton ate "...for dummies" nga mbrapa, atehere e kuptoj se me cfare lloj gjeniu te politikes dhe financave kam te bej.

Cila eshte shuma, ose ndonje vlere %, e cila u eshte paguar bankave gjermane dhe franceze?

sipas marrveshjes do tu paguhet apo jo. nje me nje tha teta merkelsmiley

sigurisht "for dummies" eshte per shumicen e popllit asnjanes qe i jane erresu syte nga mitet greku dembel e gjermoni puntor, dhe qe te kuptojne fenomenin qe neser mund tiu proftasi ke dera.

edhe vete d'alema nuk besoj se pretendon se ka bere zbulimin e shekullit.

sipas marrveshjes do tu paguhet apo jo. nje me nje tha teta merkel

Po e shef mer, qe dummie ne kete rast je ti!

Po bankat gjermane dhe franceze , si edhe te gjitha bankat e tjera (sepse nuk kane qene vetem bankat gjermane dhe franceze kreditore te shtetit grek) jane larguar pa perjashtim ne vitin 2012, ne kohen kur Hollande dhe Merkel negociuan marreveshjen per shkurtimin e borxhit ne masen rreth 54% te shumes totale.

Pra bankat dhe kreditoret private kane marre vetem 46% te pareve duke hequr dore prej rreth 60 miliarde euro.

Nga 2012 e ketej Greqia po mbahet nga parate e Troikes (Eurozone+FMN+ECB)

Tani ku i gjete ti edhe D Alemma qe eurot shkojne per fitimet e bankave, kur bankat nuk kane marre as gjysmen e pareve qe kane futur dhe jo me fitim?

A informoheni ndonjehere apo i merrni llokum ne goje tezat e propagandes? Dummies!

troika ja bleu borxhin bankave, dhe borxhi grek keto 5 vjet ka ardh vetem ne rritje, tani matematika nuk ka nevoje per opinion. marrveshja per greqine eshte ultimative, pra dalim te konkluzioni i d;alemes i varfri ne evrope e ha edhe me shume.

e ha mor Albano eshte e vertete - POR POR POR kush i tha ketij varfanjakut te hynte ne Eurozone???? 

Pse i gatoi letrat dhe genjeu per vite me rradhe vetem e vetem te hynte (dhe te perfitonte) nga eurozona??? Kete kush ja imponoi? 

si dhe ata qe e pranun mbyllen syte Kur greqia gatoi letrat, bene sikur nuk e dinin, fiksion. Me kujtohet koha kur eshte pranu greqia qe deri ne momentin e fundit perflitej se nuk i plotesonte kushte dhe ne fund papritur ju dha perqafimi i padrinos evropi

ehu ... tani nese do me fol per teori konspiracioni, na thuaj ca perfitimi kishte Eurozona qe

1. ta linte greqine te hynte ashtu me genjeshtra 

2. ta falimentonte me vone 

qe bankat s'jane per t'u mbrojtur, ne pergjithesi te flasim, se e gjejne nje menyre per te dale mbi uje, nderkohe qe konsumatori mbytet, kete s'duhet ta diskutojme, njehere. Ok deri ketu?

Por vec kesaj, ne rastin e Greqise, rritja e borxhit eshte e vertete qe eshte shkaktuar vec te tjerash edhe per faj te egzagjerimit te situates financiare, menaxhuar vone e keq jo vetem prej politikes Be, por dhe bankave. Keto te fundit duke qene se kishin interesa at stake, duhet te kishin qene proaktive ne gjithe kete. Perdoren trajtim tradicional pagese te borxhit kur huamarresi e kishte situaten jashte kontrolli, nderkohe qe duhet te kishin nderhyre, per te shpetuar interesat e tyre, me heret. Dhe ndoshta nuk ka peshku keshtu shifra 'eye for eye' per juve, por eshte e vertete e thjeshte se ka faza te schedule-s se borxhit ku interesat tejkalojne jashtezakonisht vleren nominale nese e leshon kontrollin mbi te, sado i ulet interesi, dhe kjo ka ndodh tek ky rast. Dhe jo vetem qe vlera kryesore e borxhit ne kete moment perbehet prej interesave te tij por edhe rrjedhimsht pagesat e tij kane perbere pjesen e luanit te ndihmave qe i jane dhene Greqise, s'ka rendesi direkt prej bankave private apo te tjera.

 ketu eshte arsyeja qe pretendon albano, dhe te tjere per ate pune, me pergatitje apo pa pergatitje - kaq gje eshte abc, s'ka nevoje per shkolle finance, dhe e ka shume mire.

 

ee ka qene KM i italise biri botes

evropi ka perfundu si qifuti te tregtari i vendidikut; i want my money back, with interesssssmiley

 

i italise Dalema, nga italia e kemi pas peshqesh ne origjine edhe interesin edhe bankat smiley

naten.

se harrova, e lexova artikullin qe me tregove se fundmi. Une ate njeri kam problem me e ndjek: ilustron kaq sakte sa them se i kam si te miat eksperiencat qe sjell, interpreton shkelqyeshem edhe shembujt, ne fund me duket se ai nuk eshte ne gjendje t'i lidhi dot te gjitha bashke. Kjo te pakten eshte klasike kur arsyeton per dicka, dhe me kete jam mesuar. Ose ka metode tjeter, ose eshte thjesht shkatarraq nga natyra e vet.

wa-ta-fuki kishte shlu shnimet e veta mbi marrveshjen smiley

Gojet e keqija thone qe Merkelit dhe atij gungaçit po i vjen rrotull...toidhjo si Blatterit!

Sapo e tha me se fundi Tsipras nje llaf me mend pas 6 muajsh si kryeminister: 

"I never believed that foreigners are to blame for all of Greece's ills", it's the ruling class that's the true enemy, he says.

Finally smiley Pale sa rehat do e beje sot gjumin the so called kryenazisti Shojble smiley

E ke gabim. Shojble nuk eshte nazist siç ti kujton se e konceptojne te tjeret. Fare biles. Ti thua nazist apo fashist dhe imagjinon Hitlerin dhe Musolinin.
Nuk te ben nazist ngritja e zerit. Njeri me te qete se portugezi Salazar nuk kishte: nje cope profesori ekonomie ishte para se te merrte pushtetin.

Brukseli i te djeles qe shkoi ishte "Versaja" e Greqise. E di ti vazhdimin ne situata te tilla...

Vazhdimin ta kam thene qekur, te bejne reforma dhe do kene prape falje borxhi, absolutisht qe po. Ose te vazhdojne sic e kane nis dhe te katandisen si ish-Jugosllavia (ndoshta jo ne kuptimin territorial por ne ate ekonomik)

e di ndokush pse nuk e drejton seancen kryetarja e parlamentit ? (qe eshte shprehur kunder sot ne mengjes)

Ka bo sherr me kryeministrin.

neser ka per ti nderru Tsipras edhe Zoin edhe Llafazanin

mire ka bere nese e ka ndier ashtu. e drejte e saj.

e di e di, parlamenti do ta votoje marreveshjen, eshte gje e ditur. Nuk eshte ai problemi. Pas 2-3 vitesh, do flasim perseri e do e kuptosh qe Greqia eshte gjithshka, vetem problemi nuk eshte.

Po pse pas 2-3 vitesh?

Ti kujton se Grexit eshte zhdukur perfundimisht nga tavolina?

çudi qe ti e sheh ende me partizanllik grexitin, pra e sheh ne sensin : "ta nxjerrim greqine, ti tregojme vendin" nderkohe qe ti ke proven e pakontestueshme se vete ministri grek i dorehequr i financave ishte pro daljes!
Ti nuk e kupton se dalja e qofte edhe nje prej 19 vendeve nga €, veçse para te panjohures e ve ekonomine europiane ? smiley

Jo mer Stalker une po e shof krejt ftohte kete punen e Grexit, por thashe te ta them, qe te te behet qejfi, se pashe qe po e deshiroje Grexit me gjith shpirt edhe sikur u zhgenjeve pak nga marreveshja e te henes.

Nejse, naten e mire, se na nisi noshka per me fjet gjume. smiley

Njesoj si ai qe e shikon me partizanllik 'grexitin' ashtu edhe ti e shef me simpati te madhe 'politiken' (e pafrytshme) greke. 

Shif stalker ne gjithe keto vite, Greqia s'ka bere as edhe NJI veprim te mencur, qe nga 2000 e me pas kur vendosi qe gjeja me e mire ishte te genjente. 

Me borxhe dhe genjeshtra mbajti nje popull te tere. Ky faj nuk i perket askujt tjeter pervec greqise. Se i takon popullit apo qeverise ajo eshte puna e tyre. 

Per sa i perket daljes, ajo ngreh vetem pikepyetje te natyres politike apo apo gjeopolitike. Ne aspektin ekonomik eshte nje gjemb trendafili smiley ne kembe, as me shume as me pak. 

Mir mer rob, mir...se ene greket jan lodh ka kjo pun ene po flen gjum smiley

smiley Po presim votimin, te shofim Tsipras do marri me shume vota nga Syriza apo nga Demokracia e Re

do marri 100 nga Syriza.
Dhe 70 nga ND

70 te ND diheshin, dhe 17 te To Potami, po a i merr dot 100 nga Syriza eshte pyetja. I bie ta fusi opoziten ne qeveri tani

e verifikojme neser ne mengjes; Une te them se Cipras merr minimumi 100 nga siriza sonte. Minimumi

korigjim gabimi: merr 120

Deri tani 45 te syrizas i kane then jo dhe 3 kane abstenuar

ok. 149 - 48 = 101 po

s'e mora vesh...afati i fundit ishte ora 12...apo ka koh deri sa ti dali gjumi zyshes? smiley

Zysha ka tre jave qe s'fle, e ka kap ajo semundja e rralle qe te behet syri filxhan per vite me rradhe. Pranej i ka marr inat greket se prej atyre ju shpif smunlliku smiley

ama dhe 1 gjo, po tu kishe thene evropianeve ne 2000 qe te beheshin ne nje federate do kishin thene te gjith ik pirdhu ... tani qe po falimenton nje pacavure si greqia te gjithe revolucionaret bertasin ... po te doni te beni evrope atehere duhet bere nje sistem federal me kontroll ne rang federal .... (o me te mire o me te keq, bravo alemania)

filloi votimi, shofim kush merr oskar-in per supporting actor...se per best actor dhe best actress e ka marr Lady Merkel.... smiley

u rikthy kryetarja e parlamentit

varufakis votoi JO pas nje hezitimi disa sekondesh dhe pasi e duartrokiti kryeministrin

100 me 32 thot gardioni...

138 - 42

Tirr lesh thuj gardjonit...Ja ku e ke live 

Deri tani eshte nja 174-56 dhe 5 abstenim

po pse, zar jam un ta shof live smiley ka dhe gjona tjera interneti

Varufakis votoi jo smiley

- 228 pro reformave ne kembim te Planit te Trete te Ndihmes.
- 64 kunder

Rendez-Vous pas 3 vitesh smiley (por deri atehere, do kete dale Fronca nga euro smiley )

ishalla, ta blejm nai chalet me ca qindra paund smiley

ok, mori fund drama. shyqyr zotit...se u lodhen robt. paundi 1 me 1.42 me euron....o bo bo nomi, nomi smiley

http://www.tilestwra.com/georgiadis-se-v...

Intensity occurred after the completion of the speech by former Finance Minister Yanis Varoufakis the House as received intense booing from the floor of the Southwest.

"You do not shy eh? Not ashamed "heard shouting Adonis Georgiadis in Yanis Varoufakis. The Yanis Varoufakis replied "Why?" And parliamentary spokesman SW replied: "Because you destroyed the country within 5.5 months. Agent Soros. Not ashamed. The Yanis Varoufakis side chose not to answer.

A little earlier MP Kyriakos Potamiou Charakidis said to former Finance Minister: "went to negotiate with hands in his pocket and with his hands in his pockets did you go bankrupt the country." At this point Yanis Varoufakis responded smiling.

....Google translate......

Cilat jan disa nga reformat konkretisht qe duhet te bej greqia? A i ka ber keto reforma shqiperia apo akoma 

Shqiperia akoma nuk ka marre 320 bilionshin. Pastaj vjen reforma.

CPUn ka Greqia me Shqiperine? Corba Greke gatuhet qe nga 1982 ....kur ka qene Merhumi gjalle, e tani po derdhet. Mos degjoni pordhet e Agonistave te Rrjedhur e filozofeve te Haleve. Shqiperia ska pse te beje reformat e Greqise, Shqiperia ka borxh te jashtem qindra here me te vogel se Greqia me nje popullsi 3 here me te vogel. Deshironi te vuani si Velai Greki....eshte e pamundur se ska me budallenj te huazojne para kurre me.

 

Shqiperia ska pse te beje reformat e Greqise, Shqiperia ka borxh te jashtem qindra here me te vogel se Greqia me nje popullsi 3 here me te vogel.

320/10=32 nuk eshte qindra here .ke bere math ne shkollen fillore ti apo ishe me grip kur mesohej tabela e shumezimit e pjesetimit.borxhi Greek si perqindje e gdp eshte 171% I joni 70% e gjithmone ne rritje .

Po 400 evrot biliionet e falura ku i le? E kthyet Patridhen ne gropen septike te Evropit e merreni me Shqiptaret qe si kan ra ne qafe njeriu. 30 vjet borxhe ju presin e me ate arrogance qe keni sdo beni prokopi. Si thoshe zotrote? Borxhet ti mbaje Gjermani per leter higjenike...Velai Greki do i bleje ato let ra higjenike mbrapsht e do i perdori si kartapicete ne tavoline buke. Na turpnut.

Krugman? te mos e egzagjerojme me pritshmerite, them une

Perhaps the greek government has overestimated the competence of Krugman. smiley

 he was not up to them, although they were on the same direction, edhe pse ky s'do shkonte dot kurre deri atje ku shkuan ata.

Nejse, e drejte eshte, por ky Krugman, i cili eshte koke e mencur gjithesesi (sepse perndryshe perse cmimi Nobel) eshte ne comfort zone, gjeja me e rendesishme per momentin qe po ben eshte shkrim opinioni ne New York Times, dmth eshte i lire ne ate te veten pa patur mbi kurriz pergjegjesira dhe konseguenca, dhe ketu nuk ka ndonje gje te keqe. Mirepo qeveria greke dhe qeverite e vendeve te tjera te eurozones, pervec vemendjes mediatike qe e kane te perbashket me Krugman, Stieglitz apo Piketty, atyre u duhet edhe te marrin vendime, te cilat duhet ti peshojne me njeqind kandare, aq me teper kur jane vendime historike, si keto ne koherat e sotme.

Wolfgang Schäuble aq i urryer nga shume vete, sidomos ne Greqi, ndoshta i ka bere sherbimin me te mire Tsipras-it, kur i tha Varufakis: “Being in government is a rendez vous with reality"

Fjale me te vertet te arta!

dakord. Po problemi eshte se Varufakis nuk ishte ne biznesin e qeverisjes. Por ne dicka tjeter, dhe ky ish ndryshimi. (e vertetoi me doreheqjen qe dha). Po te ishte aty ku ish ate moment per qeverisje, atehere te siguroj se do ishin marre vesh pa probleme te medha sic ndodhi. Shaublje eshte korrekt ne te veten.

po ne cnn e ka thene ajq'

aty lejohet. si dhe ne nbc smiley

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).