Të paktën kështu thotë një studim i botuar në "Development Psychology", i cili mund tu japë pak zemër prindërve me kalamaj mistrecë. Kërkuesit nga Luksenburgu analizuan të dhënat e 700 individëve nga mosha 12 deri në 52 vjeç dhe gjetën se ata që i kundërviheshin autoritetit në moshë të njomë kishin tendencën të përfitonin të ardhura më të mëdha në moshë madhore. "Thyerja e rregullave dhe kundërshtimi i autoritetit prindëror ishte parashikuesi më i mirë jo-konjitiv i të ardhurave të larta, pasi u morën parasysh inteligjenca, statusi socio-ekonomik dhe arsimimi," thotë studimi.

Edhe pse studimi është relativisht i vogël, gjetjet përputhen me të tjerë studime të ngjashme që tregojnë se fëmijët rebelë kanë prirje për tu bërë sipërmarrës. Tipat që sfidojnë autoritetin mund të jenë më agresivë në negocjimin e pagave dhe mund të stimulohen nga gara më fort se tipat e qetë dhe të bindur. Gjithashtu, këta tipa mund ta kenë në natyrë marrjen e rreziqeve, janë disa nga teoritë që përpiqen të interpretojnë gjetjet.

10 Komente

Ama per te bere para eshte fjala ...

 

(Thyerja e autoritetit eshte ne mode.

Po dhe berja e parase, ne mode eshte)

 

 

Njeriu, eshte gjithmon ne evolim, ndryshim, i ndikuar nga njerzit qe e rrethojne, keshtu qe studimi nuk besoj te jete dhe aq i sakte. 

6 things I wish I had never told my children (thote ky artikull limonate):

  1. You don't owe anyone anything
  2. Respect is earned, not given freely
  3. Just be yourself, and people will know how talented/qualified/desirable you are!
  4. Hard work pays off.
  5. You have to pursue your dream career in order to be happy in life.
  6. You are special!

Femije te pabindur mund te behen te bindur kur rriten ,  dhe te bindurit mund te behen te pabindur kur te rriten, te pabindurit mund te behen te sukseshem, te pa-sukseshem ose kriminele.Gjithcka ndodh dhe anasjelltas.

Nuk besoj se ka garanti se si shkon milestones per nje femije nga mosha 3 vjec deri ne 19 vjec.Jane shume faktore qe do ndikojne ne personalitetin e tij dhe keto faktore nuk  jane njesoj per te gjithe dhe njekohesisht nuk ndikojne njesoj tek te gjithe.

Megjithate , kur thone i pabinduri, besoj se e kan ( nuk kam kohe te lexoj artikullin tani) me ata femije qe kane personalitet te forte, kan kurajo per te kundershtuar edhe pse e dine se mund te denohen, jane te pjekur me shume se sa moshataret e tyre dhe krijojne revenge me njerezit qe i rrethojne pa bere dallim nga mosha e tyre.

Well besoj se keta tipa , mund te behen leaders - parellinj smiley  , politikane - milionere smiley , aktiviste (pa kacidhe ne xhep) , polica ( gjithashtu pa kacidhe ne xhep) , zjarrfiksa -pa kacidhe ne xhep, ose fetare .

Studimet i bejne njeerzit, dhe njerezit thjesht bejne eksperimente qe ne kte rast nuk me  bind. smiley 

S'do me thone gjo , cun me te urte se une nuk ka pas smiley

kingji urte pin dy nana.

LSI te qofsha fale.

Skifterat lacjan jan rasti ekstrem. Ata behen te pasur pa u rritur akoma dhe pa shkollim.
Tfunit nshkoll tparet njet

Vk. Nshqiperi bo lek shoku miku politikanit. Jepi dum, dumit tani.
Ka aq shume faktore sa nuk i gjen dot.
Vendi i duhur momenti i duhur bon me shume sens se tropizmat e ktynve

Skifterat

v. (negatively) impressive & disturbing

tema flet per nje variacion ne miniature te ketyre

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).