Njembedhjete vjet me pare ne te njejten dite, 5 Korrik 2004, greket derdheshin neper rruge te bashkuar ne festimin e fitores te skuadres kombetare ne Kupen e Europes. Por sot Greqia eshte e ndare dhe e frikesuar si kurre me pare.

Ne nje referendum qe ka ngjallur interes anembane me shume se nje kampionat futbolli, Greqia voton sot nese duhet te pranoje me shume masa shtrenguese financiare ne shkembim te ndihmes nderkombetare, sic e shikojne greket; ose nese Greqia do te vazhdoje te jete akoma pjese e monedhes Euro, sic po e shikojne gjithnje e me shume europianet e tjere

Ne vend, kjo zgjedhje i eshte vene perballe nje populli qe mbas pese vjet shkurtimesh rrogash e te ardhurash e nje papunesie qe kap 25%, tani ka nje jave qe vuan masat e rrepta te kontrollit te kapitalit per ta ruajtur nga rrenimi total sistemin financiar vendas. Fytyrat e zemeruara te pensionisteve qe shtyhen ne dyert e bankave per te marre pensionin, vetem per t'u larguar me pas duarbosh e me syte me lot, jane bere fytyra e re e Greqise ne gjithe median boterore

Kater testime te opinionit te publikuara te premten kane treguar qe vota "Po" eshte ne avantazh te vogel. Nje testim i peste e ka vene voton "Jo" 0.5% para "Po", e te gjitha testimet jane brenda marxhinit te gabimit.

Por ajo qe eshte me e frikshme per Greqine, vecanerisht pas kesaj jave kolapsi total ekonomik, eshte qe zgjedhja e tyre eshte thjesht midis Shilles dhe Karibdes dhe  ne te dyja versionet shanset jane qe edhe nese dalin matane, leshi do u kete lene shendene.

Sidoqofte, prape personalisht do iu uroja fat te mbare e nje votim "Po", se edhe Europes i duhet Greqia, po edhe Greqise i duhet ku e ku me shume Europa.

Le te fitoje me i miri. 

433 Komente

per titullin:

oxi = jo,

nai = po

fshijeni mesazhin me pas, admin, ju lutem.

july, si pati thene Ai burri 

" Io Enveri,  dhengzero elenika .." .. por nuk jam gdhe te mos di se oxi ,  eshte toidhjos me oxi ! 

Titulli eshte ironik, eshte perzjere me qellim me shqip.

Un do ta kisha vene titullin ndryshe: Oqi apo nuk Oqi (mohimi i po-se logjikisht rezulton jo), ideja del me qarte, e do t'i lutesha admineve te mos e fshinin mesazhin, te pakten deri sa ta kete lexuar eksperti filolog Din Hyka, i ftuar te thote edhe ai mendimin e tij logjik dhe filologjik.

 

July, kujdes nga pornografia! 

(ndalohet fshirja e ketij mesazhi qe nuk permban asnje fyerje !!)

@ admin:

you've deleted the wrong message

Saw this somewhere :

"...  it is broadly in Europe’s interest for whatever Greece does to end up being as messy and painful as possible. Europe needs the message to Portugal to be, "Wow, that was a disaster, let’s avoid that by any means possible" not "Well, that was uncomfortable but it worked out fine in the end ... "

Pra greket e kon ne tullum nga do qe te rrotullohen dhe si do qe te votojne. Do i shpetojne tigonit te skuqjes dhe do bien ne zjarr ... Mu me vje gjynof vetem per kalamojt e Pirros Dhimes...

Sido qe te jete vota greket kane per t'ia hedhur.Borxhi as nuk do falet as nuk do paguhet te dyja palet do vazhdojne negociata pa fund.

Nuk e kuptoj se cfare kupton me hedhje ti, po nejse. Deri tani u bene kaq vjet qe po ua nxjerrin qumeshtin e nenes.

Sokrati i shkrete, e piu te gjithe kupen me helm( zhiva )  dhe pa dhen shpirt i tha Apollondorit, njerit nga dy miqte qe mbajti prane: 

- I kam nje kokosh borxh Asklepit, me premton tja japish? Borxhi duhet lare se ...nuk me tret as dheu ..! " 

  Keshtu pati thene filozofi me i madh i grekeve.Por i grekeve, aman! 

Po e vertete, vetem se nga ai borxh i vogel i Sokratit pa perqindje e deri tek ky borxh stratosferik me perqindje ne rritje te nje progresi gjeometrik, ka nje ndryshim aq te madh, sa padashur na kujtohet ligji hegelian i ndryshimit te madh te kualiteteve qe sjell ide te reja; keshtu ne kete rast duhet nje ide tjeter. Pa diskutim, borxhi esht borxh dhe duhet shternguar byca shume me shume per ta lare. Por ketu kemi me shume frike nga interesat ne rritje se nga vete borxhi. Ligji i Brukselit, qe borxhi i cdo vendi te mos e kaloje 60% te kapitalit te prodhimit bruto te vendit, eshte i njohur. Perse atehere jepen akoma borxhe mbi kete norme? C'jane keto referendume koti dhe humbje kohe!? Ah lere se nuk po kuptojme me asgje, asgje nga keto lojra ku ky popull po luan si i marre me PO dhe JO pa kuptim!

I respektuari " Karl Marks" , ne gjithe sa thoni saktesish ashtu sikunder jane, nuk me thoni , i kujt eshte faji i atij qe e ka dhene apo i atij qe e ka marre  birxhin ? Cila pale ka shkelur ligjet ne fuqi? 

Nga pikpamja ....? 

I nderuar Grava, kam guximin ta pohoj se nuk e di. Ndonse dhe pak shenjtallekun; sepse dua te provokoj pak per te shtuar dozen e mendimit tek ata qe dine te mendojne. Ndaj keni miresine dhe krenarine ta jepni ju pergjigjen e pyetjes qe ngritet!

O qi, or will get laid soon.

Ra dhe me 5k apartamenti ne varkiza...smiley
2k kish thene pa vajt 5 mije lek lagjia, nuk futem une....

pushime te mbara! smiley

have a great time, bro smiley

presim hollsina kur te vish. 

shume te zgjuar keto euro-centristet, me keta lideret aktuale greke nuk negociojme dot, jane te paqendrueshme gjasme, bixhosxhi, amatore, na ktheni lideret qe pranonin gjithcka, me te cilet mund te negociojme.

ne kete menyre me po'ne , borxhi nuk negociohet, ose paperfillshem, greqia rikthen ne pushtet veglat e brukselit, austerity ben kerdine, greqia zhytet pergjithnje ne varesi.

zgjedhja e oxi, pra eshte vendimtare per kthimin e shpreses.

mos merr borxhe edhe per leter higjenike, kaq e thjeshte eshte. Greket e deshen buzuqin vardha, thyenin 2000 euro pjata per person ne nate, WTF is that.

ky quhet manipulim mediatik

-une do te protestoj!  me lejoni ti drejtohem nje ambasade mike..smiley

jemi mesuar me te tilla protesta dhe aq na ben, sic e shihni ne jetojme per mrekulli nen pjesen e djellit qe na takonsmiley

e di qe  ''aq ju ben''..   por di mire gjithashtu qe  ''kokfortesine dhe kranarine''   tuaj e ka paguar rende  historikisht  tjeter kush,  populli.smiley

Keni nje jete qe flisni në emer të popullit. Askush nuk ju beson me

jo mor jo Stalker e ngaterron ti:  ''ne emer te popullit''  i denonit ju njerzit.smiley 

dhe meqe ra llafi,  se ste pergjigjesha ketu..... 

te kam thene,  ti  gjithmone je  shume pak i informuar.   por mungesen e infos e kompeson me  fantazine tende.smiley, qe me duhet te them se gjithmone eshte surprizuese...  ti duhet te besh  skenare filmash, nese ende nuk ke bere.smiley

....pra ti nuk e di shume per KKE (partia komuniste greke)  derivat i se ciles eshte edhe Syriza, madje nga me ekstremet.  prandaj edhe nuk e kupton, ne fakt nuk do  ta kuptosh, qe marksistet e Syriza po bejne, edhe  lufte ideologjike kunder kapitalizmes..smiley

Belul kot akuzon Stalker, je ti qe bo kapercime nga fiksioni ne realitet dhe anasjelli

Ky esht intelektuali muslim, produkt i 500 viteve civilizim hollim hapje.

ky quhet manipulim mediatik

 

A do te dish se cfare eshte manipulim i vertete mediatik?

Ja, ky eshte?

Vij re! Kjo nuk eshte faqja zyrtare e qeverise greke, por faqja zyrtare e referendumit te sotshem.

A mund te ma gjeje dikush shpejt e shpejt, se ku eshte informacioni i vertete (propozimi i EU) qe duhet te marr une si votues, per te vendosur "Po" apo "Jo"?

une si votues

smiley sa shume e paske mor per zemer ket debat.... 

dua te votoj.......po, po........dua te votoj..... smiley

Nejse, I owe you one....... sugjerimi qe me dha emigranti per Stone St. ne Financial District ishte courtesy of yours.

Shkova, e provova dhe u kenaqa. smiley

kam qejf te shkoj ne berlin - po na dhe ndonje sugjerim per atje...

Berlin jo - Frankfurt po, edhe shume madje

Berlin Oxi, Frankfurt Nai smiley

ok, do e maj ne xhep ket per frankfurtin, ejvalla

mire, mire, e noshkes ishte, credit-in e njofim, nuk them "oqi", por te ishte per noshken do katandisnim ne ca bbq e lokale ballkani me brinje pork-u gjith salce luizjane.

ke veni "protestanto-elitar" me kultur te rafinume te sugjerova une. du te drejtat qe m'takojn, asnji mgr me teper, just what's fair and square. e kam nga edukata saksone kte (qe jo te gjith e kon smiley  ....)

Po mire pra, ene une ti kam dhon kreditet meperpara per "smörgas chef" smiley M´duket se ti dhash pershtypjet, por po ta them prap: ishte me te vertet per tu rekomanduar tek miqte, se nuk turperoheshe fare, shume ushqim i mire, ambjent europian i mrekullueshem smiley

noshkes ja dhash kreditet per Stone St. dhe nji pjese te tyret te takojne perseri ty smiley . Ambjenti dhe fryma rreth e rrotull shume familjar: mu duk vetja si tek Fressgasse ose Bergerstraße ne Frankfurt. smiley

Edhe ty po te ra rruga per Frankfurt, bej nje ze, se i rregullojme dy gjera smiley

smiley

yeah...

e njejta vlen per ty po qe se viziton juglindjen e USA. smiley

Ne Gjermani nga fundi i vitit (krishtlindje) me kismet.

te bej ze, pa diskutim, po qe se planet shkojne mbare.

Ore, se kishe akuzu xhibin se akuzon pushtetaret gjermane pa të drejte. Po ate  lajmin se ai handikapi-minister juaji fshiu bythen me propozimin e grekerve, sikur ishe ti qe e solle, apo jo ? smiley

Greket nuk jane budallenj, nuk kane qene kurre, keshtuqe besoj qe sot do votojne "po" qe dmth largim te qeverise se aventuriereve dhe kthim ne rrugen e veshtire te reformimit ekonomik dhe social. Rruga do jete e dhimbshme por me kalimin e kohes kur te provojne qe jane ne rruge te mbare do t'ju lehtesohet prape barra nga kredidhenesit. 

Ne rrugen e veshtire

 

thuaj po deshe qe nuk ka ndryshuar retorika e "në rrugen e veshtire të ndertimit të socializmit "

smiley

smiley Ndryshon argumenti

Greket ne anen tjeter po shikojne se fushata e PO-se  mbeshtetej ekslusivisht nga klasa e vjeter politike(Karamalis,Venizelos &co),miljraderet dhe oligarket e te kaluares... fut dhe ketu figura te djegura si Saqi Ruvas dhe Pirdho Dima(te cilet jane shendrrua ne karagjoze ditet e fundit). Ka shume greke te pavendosur qe shikojne keta "kerma politike" te vene pale pro POse dhe te revoltuar votojne Jo-ne. Sic e pranoi dhe vete FMN Greqia e ka te pamundur te paguaje borxhin edhe sikur te ndiqte pike per pike planin qe po refuzon, pra nuk ka asnje llogjike te flasesh per reformime pa i dhene nje mundesi per zhvillim.

klasa e vjeter politike(Karamalis,Venizelos &co),miljraderet dhe oligarket e te kaluares...

ate po themi qe ne fillim,  perse syriza nuk i adreson keta, perse i le ne heshtje te vetet, nderkohe qe i pervishet BE-se

Ky u ka bo referendum - Dum Syrizen apo Jo... 

Ore...seç kane dale ca burdallenj...jane bere me Varufakis kunder Belulit!

Nuk janë budallenj, janë komunista ! 

easy...si tha ai...e djathta evropiane == me te majten amerikane, kshu qi kto s'kan per te qen kurr komunista

Une s'kom thone gjo, une belulin citova. Kur i kemi sjelle ketu artikujt e tyre, Beluli i ka qujt kamunista smiley

ah mir, s'e kapa ket lidhjen - po mos e beso Belulin...osht ballist ai

ballist, por i ndershem. dikur do e kuptoje dhe do marre pushken kondra nazizmit. ja sa te bejme kongresin e permetit ... ooops ne permet kan fitu ballistat... nejse. e kom fjalen qe nji demokrat ne teksas esht republikan gjetiu smiley dhe anasjelltas, qe esht ajo m'kryesorja...

 

Artikulli me pelqeu, kish llogjik te ftohte, pa emocione negative, por do te shtoja se si; PO e si JO, ate vend e ka marre ferra uraten. Greqia do ngelet gjithmon nje dhimje koke per EU. 

As nje gje ka per te ndodh. Rrini rehat. Cfare do te thote populli palikar grek, prape Europa do i ndihmoj, prape syrizesat do bejne karagjozlliqe, do bejne gjasme sikur do bejne reforma per nja nje vit, pastaj pas nje vit do thone' na falni se s'mundet dot. Kjo thjeshte ishte nje humbje prej 110 milion euro qe i beni referndumi. Nderkohe, ne Greqi do mbizotroj psikologjia "jena tu luftu kundra botes" qe do rezultoj me nje rritje te Agimsave dhe partise se ketij bolit qe kane minister te Jashtem. Por leket nga Europa do ecin te lira. Me shprese se pas nje vit e ca, Evropi be ate mekanizmin per te nxjerr vendet antare nese s'permbushin kriteret etj et. Nderkohe qe vendet per antaresim alla Shqiperi, do rrine ashtu pezull prej leshit Grek e keshtu ky muhabet.

Ku nuk eshte fundi eshte thjeshte fillimi i fundit. 

+1

-Me do, s'me do, me do, s'me do, me do! Po, po, urra!.. 

-Borxhin! 

-Uuh, prit ta provoj dhe nje here! Me do, s'me do, me do, s'me do! Rezultat tjeter! Jo, jo! 

-Borxhin! 

-Ua, dreqi e marrte, une kam shpikur dhe demokracine! Cfar te shpik, cfar te shpik, ti shpetoj larjes se borxhit!?! Ti them edhe PO edhe JO, ndoshta e shtyj deri ne shtator!..

 

 

s' Oqi

Nuk di nese qeveria aktuale greke ka menduar ndonjehere të hedhe në gjyq kreditoret e saj dhe të provoje ligjerisht qe keta të fundit e dinin se duke imponuar Memorandumet e 20010-s dhe 20012-s, zhysnin Greqine në recession (renie) dhe e rrisnin ku e ku me teper borxhin (gje qe e ka konfirmuar edhe raporti i komisionit nderkombetar të auditit, i porositur nga parlamenti grek dhe paraqitur para 3 javesh në ate parlament i cili i referohet nje dokumenti të FMN të vitit 2010 qe paralajmeron shperthimin e borxhit; ose deshmite e Philippe Legrain, keshilltar i Barozos qe u ka deshmuar auditeve se, Stauss-Khan, ish Presidenti i FMN, ka firmosur asokohe dhenien e nje huaje suplementare nje vendi tashme stër-borxhli, në kundershtim të hapur me statusin e FMN qe kerkonte se pari NJE RISTRUKTURIM të borxhit grek)

 

Standartet e Dyfishta: Mua me cudit ai fakti...Japonise i ka vajt borxhi 250% te GDP (25% vetem vitin e fundit) dhe FMN s'ka guxu me i trokit te dera me shiringe ne dore dhe ti dorezoje "ate kemishen e forces"... Jo vetem kaq, meqe po kujtome pjatat e thyera te Jorgaqeve neper buzuqe , po keta me breke dhe 250% te GDP borxh nga ana tjeter bejne si kavaljeret e Azise....Prit edhe pak se ketyre ka per tju plas bomba keq dhe nuk do kete komerdare te FED qe ti shpetoje nga zhytja ne pikiate

Prit tani kur të vijne ultra liberalet dhe të të thone: po japonia eshte fuqia e trete ekonomike boterore ! smiley

Mos me dalshin parashikimet, por Japonia do heqe keq nga Kina. E di si mendon sot nje kineze 26 vjecare e shkolluar kur i evokon rapportet e vendit të saj me Japonine?  "E c'eshte Japonia në raporti me ne ? Nje cope ishulli eshte!" (histori e perjetuar kjo).

smiley

Imagjino skenarin me te keq, qe Greqia del perfundimisht nga euro (dhe jo pjeserisht sic propozon Schauble)... Ka edhe propozime per monedha paralele por po marrim skenarin me te keq, Greqia vendos Dhramine e Re dhe shkeputet perfundimisht nga BQE. E dime fare mire se Kinezet kane investuar rende ne Greqi duke theksuar ketu Portin e Pireut nje nga me te medhenjte ne Ballkan dhe Evropen e Jugut. Synimi i Kines eshte dalja ne Evrope dhe Greqia i dha mundesine e arte dragoit te Lindjes. Kina nuk ka per ta lene Greqine ne meshire te fatit sepse ka synimet e veta, Kina po investon ne Ameriken latine jo me ne Evrope te cilen e shikon si rendesi strategjike. Nuk eshte rastesi krijimi i bankes AIIB ne keto kohera te trubullta...Largimi i Greqise nga strukturat e BE do ta conte drejt AIIB dhe bankes se BRIC, per keto dy banka do te ishte mundesi e arte shfrytezimi i kesdaj mundesie ne zemer te Evropes. Fut ketu  rendesine gjeostrategjike te Greqise(anetere e NATO) ne Evrope dhe Mesdhe gje qe e ben kete drame  me te koklavitur. Kemi dy faktore Rusin dhe Kinezin te cilet po perpiqen te mushin kete boshllek i cili do ti sillte nje dem te paimagjinueshem Evropes. Pra Evropa nuk ka as luksin dhe as mundesine "to cut loose Greece", Greqia ne anen tjeter nuk ka c'te humbase me.. Nuk eshte ceshtja e Cipras ketu se ai u zgjodh nga greket por kemi te bejme nje nje plan masash shternguese jorealist te cilin vete FMN para pak kohesh e pranoi qe do ta coje Greqine drejt humneres.

O art... po evropianet jan ato qe kan shtyr greqine ta shesi portin e pireut, greket vet s'duan

Po ashtu dhe Evropjanet ishin te paret qe ju bashkuan bankes Qineze (Anti FMN/dollar)

Art, sa kohe qe GR eshte ne BE nuk do rrezikonte me manovra te tilla Kina; BE eshte nje interes e treg shume me i madh per Kinen sesa GR ekonomia e te ciles eshte vetem 2% e BE.

Me intereseante eshte te shikojme cdo beje Amerika/FMN, meqe duket se ne momentin e fundit Amerika ndryshoi kursin kur para pak ditesh FMN publikoi raportin qe thoshte se GR do falimentonte gjithsesi me ato dokumetet qe BE (por dhe FMN) i thoshin GR "firmos pak ketu ti palikari per keto borxhet".

Dmth kemi nje kthese pothuajse 180 grade te FMN, me gjase edhe nga frika e nje falimentimi spektakolar te GR edhe per te ri-vendosur veten si lojtar te rendesishem edhe ne mes te BE. Besoj Amerika neser do vazhdoje t'i beje presion BE me deklara tip "te dy palet duhet te arrijne marveshje sa me shpejt per te miren e perbashket". Nese BE vazhdon te "drag its feet" dhe mos beje gje, atehere ngelet te shikojme ca e si do reagoje FMN/Amerika.

Rreziku ti xhib qendron se nq se Greqia del nga Euro ka shume gjasa te dale dhe nga BE sic po flitet..Per shume eshte e paimagjinueshme por Greqia mund te futet ne kllapa me pjesen tjeter te Ballkanit. FMNne ne anen tjeter e ka zene paniku i bankes Kineze dhe i duhet te vendose venden ne qender te stuhise dhe justifikoje ekzistencen e vet....Kinezet dhe Rusi i kane kryqezuar syte ke greku dhe presin rastin.

Art,  nuk ka per te ndodhur asnjera prej atyre qe thoni Ju.Situata vuri ne alarm tere Perendimin ne nje kohe kur nuk eshte me shume problem ekonomik, por gjeopolitik.Pikerisht kjo duhet te te beje te dalish ne tjeter konkluzion.

Japonia e ka shumicen e borxhit te brendshem, ja ka borxh qytetareve te vet; muhabet krejt tjeter.

Se harrova: në gjyq, në gjyq !! 

Si po si jo per greket eshte njesoj Gjendja nuk do te ndryshoj Guri eshte ne rrokullisje deri sa te stabilizohet. e te zer vend'

Ene un sot thash oqi.ene kujt, nje grekeje. 40grad n, dill, mu njit grekja qysh dje dhe nga oqi nai per referendum kalum n'tem tjeter. Kshu osht per marshalla, po kur menova djersen qe t, njitet si mastic dhe pash n'mes t'komve, se me rroba banjo, birat qe kan ngel nga heqja è qimeve qe duken si buchi neri, oqi i thash. Me keqardhje po ma shpifi.

NE, osht qi!Po me thoni nje vend qe nuk osht oqi. 

Contact us

Alcimos

Leoforos Alexandras 207 Athens, GR-115 23 Greece
Phone: +30 210 6475444
Email: info@alcimos.com

Ka dale djathe ke zogu zi

Ma mori menja.

Oqi, s'oqi du leket n'shpi... kish thene Merkeli

Kjo teme ka marre nje devijim erotik. Si shpjegohet? smiley

Ajo qe ti lale quan devijim, ne fakt eshte udha, Tao lale, biles eshte bulevardi lale, sheshi, zentrum, arritja e udhes, njesoj si deti ose oqeani eshte arritja e lumit lale.

Dmth arrin aty ku s'ka nevoje te thote njeri: "hajde ke lala!", sepse ke arrit ke lala "t'keqen lala ty!".

 

Oqi

smiley

 

Allora hanno fatto una bella scopata  smiley

çifutet e amerikes jane pro grekve. pra ata duan qe europa (gjermania ne fakt qe eshte dhe motori ekonomik) ta financoje pambarimisht greqine. te shohim a do t'ja mbledhin rrypat edhe kesaj here "nazisteve gjermane" dhe t'i bejne te paguajne.

banka gjermane (qe varet nga ato me me leke amerikano-çifute) po i ben presion merkelit qe tani.

Profili-im; " ....banka gjermane (qe varet nga ato me me leke amerikano-çifute) po i ben presion merkelit qe tani...."  

 

Profilo, qenke arabirizu nga konceptet, se arabet, aziatiket mendojne/kujtojne se çifutet kane parane me te madhe ne bote, nderkoh qe ata zoterojne nje pjese te vogel te kapitalit ne bote. Nderkoh qe bota njeh, anglo-saksonet, hollando-flamanget, spanso-latinot, si grupet me te fuqishme financiare, te pasuar nga kinezet, filo-ruset, etj, e me pas vijne çifutet e perendimit, ti njeh gabimisht amerikano-çifutet, te cilet jane te fuqishem, por jo sa keto grupet e para. 

E cuditshme si ka mundesi qe askush ne shqiperi nuk permend nje fakt,qe ndoshta eshte direkt problemi me i madh qe i vjen shqiptarve me ashpersine e krizez greke.E kam fjalen per ligjin e nenshtetesise qe sikur po flitej se do miratohej,por qe per shkak te gjendjes se krijuar u la.E dihet po e la greku punen e sotme per neser..vajti ajo pune!! E me qe greqia u ben thirje vlerave evropiane per shpetimin e saj,kam qejf qe keto vlera te merren ne bllok, nuk ka vend ne evrope qe i mohon neneshtetesine dikujt qe ka 20-25 vjet qe jeton e punon ne nje vend o ju 10-fsha vlerat evropiane !!

ne fakt nuk ka lidhje nenshtetesia me kohen e qendrimit. por me teper me çfare fiton nga ty, populli qe te pret. per pese dite ja dhane nenshtetesine ruset nje aktorit te njohur francez, qe shkoi vetem mos paguante taksa ne france dhe ngaqe belgjika vendi tek i cili banonte, nuk do t'ja jepte kurre, prej pikerisht arsyes se taksave dhe presionit francez.

ta kisha une ne dore, do t'u jepja nenshtetesi vetem atyre qe martohen me vendas sepse vetem femijet e tyre jane te pakten 50 % nga gjaku i vendit ku duan te integrohen. 

politika e sotme eshte liberale, dhe kerkon t'i zhduke fare shtetet. i gjithe globi, te jete nga popullsi e njejte (te gjithe metise). kjo eshte rezultantja.

Si u la mo ? Kush ka ndonjë info O qi Greku apo jo ?

Se Globi zotrie ...

Presidenti i Bundesbank-ut i paska bo thirrje Merkelit...mbahu se na dhive!!

Ballçekanin kur e pyesin "sei di destra o di centrosinistra, thote... Sono del centro storico"

sheshi...ej o tiku...zentrum mer jau!

ballcekic, ca opinionistet tane, thane : 

Greket ...vane ! 

Kot e kane ..

Greket e bejne davane

Me ca palo..politikane

Evropiane 

Qe kullandrisin parane

Gjethe vjeshte i shperndane

Dhe tani gjunjet sju mbajne 

I tall greku ...si hajvane 

 

smiley Ej grave, thuaj te degjojne ballçekanin.., jep direktiva veresiè, do bojn' leke te papame 

ndritte kush cpiku trahanane

se shpetoi fukarane.

     Po ca te thuash o ballcekic, mblidhen greqerit " te venosin" do ja u japin a jo evropuaneve ...borxhet dhe dudumenot e plakur te Evropes presin ca do thone sot greqerit , po  a jo ! Nje tallje prapanice  me gjithe evropianet sa nuk ka ku vete me! Ndaj une qysh ne ate fillim kam thene qeverisesit e Greqise sot jane Levende.Por keta duke mos e ditur kuptimin e fjales levendi, bluajne ne boshllek opinione njelekesh!

Grava i nerum . Është dhe ajo rrëfenja me vergje

Më fal Uratë se të ..ordha ..oqet
Kështu mi ..jerdhshin të gjitha shoqet .

Dmth ka zhvillime e zhvillime .Rasti Grek është Proces që ndodh , me pasoja më shumë për Momentet që kalojmë e sidomos për fqinjësinë e "mirë "  ..dhe them se ka shumë pak po fare pak nevojë Praktike për përfundime Analësh të nderuar si Xhibolja etj dërstilistë smiley

Kush zgjedh e thotë përfundime kategorike edhe për Globin sidomos nuk është veçse një Dërstilist i kulluar që bën Anale me kalu Kohën  për "y none sa shumë komente " ose ..ti s di me bo debat smiley sikur problemi Grek është problem Debati për dështimin  e mbjelljeve të Misrave hamullorë në Roskovec

Dërstila e ka Drejtoreshën smiley

Respekte për Ju si gjithmonë !

Oups...... Perfundimet sipas sondazhit te GPO (Perfundimisht te gjitha sondazhet nxjerrin Jo-ne si fituese)

52% Jo

48% Po

Megjithëse ministri i Jashtëm Varoufakis tha se nuk ka asnjë bazë ligjore që Greqia të nxirret jashtë zonës euro, Athina do të jetë e detyruar të dalë vetë.

He added that Greek Prime Minister Alexis Tsipras would still reach an agreement with creditors if the result was "No", and that banks in Greece would reopen on Tuesday whatever the outcome.   smiley

I dërmove dhe komunistët  Greqisë Grande ....smiley Vetëm me Min e jashtëRm ...Po të keshe fut dhe të PëRbrëndëshmin e të parave si varufakis..lëre lëre .Do ish tundë europa e më gjërë e Gjatë..Le që paska pas dava janina ..Paske futë në të thella dhe Petër tër tër tër -in smiley

Njente Kapo ..flori për relax në ditë të Dielë smiley

Global financial markets have reacted remarkably calmly to the widely anticipated Greek Radical Leftists Goverment default, strengthening the hand of hardline euro zone partners who say Athens cannot use the threat of contagion to weaker European sovereigns as a bargaining chip.smiley

Ja e bene dhe kete pune greket, tani pyetja e rradhes do ishte "a eshte detyrues rezultati i referendumit ne Greqi per Merkel & Co."?

Nqs duan te krijojne shtetet e bashkuara te Evropes duhet te nderrojne qasje. Amerikanet kishin nje gjuhe dhe nje kulture pakashume dhe perfunduan ne lufte civile. Dhe shtetet e varfra te jugut ne Amerike sot mbahen po prape me taksat e atyre te pasura.

Qendron, po Shtetet e Bashkuara dmth qe taksat vendosen dhe menaxhohen nga nje trup. Greket dhe te tjere nuk e duan se medemek humbin sovranitetin. Dmth shtete te bashkuara kur ke nevoje dhe te pabashkuara kur s'ke nevoje nuk e besoj se funksionon

Po mirë mo .Po ato rreshtat që kriza Greke do Influencojë edhe në Shqipëri ku janë ? Mos na i futni për shalësh varu faqsin . Grande kaka e kishte një të tillë dhe Min të jashtëRm smiley

Greket votuan JO.

Nuk quhet. Të nderrohet populli smiley

Referendumi me rezultat shume te afert eshte jo i shendetshem per shoqerine, apo varja vetem Kauza e Komunizmit te mbetet gjalle????

Nderkohe kukumjackat per pasojat ekonomike shkaterrimtare qe do vije nga Greqia kan mbetur squk. OPo kur prisnin Homogjenet e Marksistet qe te quraviteshim edhe ne Per dhimbjen Greke. Hajde se me mire do behet pa ne Shqpitareve te mos na perziejne se boll kemi hallet tona. Ua ndolli Pirrua Grekeve do beheni si Shqiperia e Merhumit....kapi te rinj e te moshuar Grek varg tu zbraz supermerkatot...opo sjell bollek e dinjitet Komunizma e kum thon. 

Rralle mund te ndodhe sot ne ne bote qe nje qeveri te vërë veten e saj ne prove nepermjet nje referendumi brenda nje jave (dmth pa bere fushate) dhe ta fitoje ate ! (per kaq jemi dakort besoj : ky ishte referendum per Sirizen).

 

Po per Lek ishte Referendumi e jo Per Ideale...Votoni per Jo tha Tsiprias se do me jepni me shume municion per te lypyr leke, e do lyp leka per ju per 48 ore....

 E ku mund te humbe nje referendum qe synon te shpenzoje Leket e kllases punetore ne vende te tjera kur vete imoralisht genjen per te ardhurat popullorce????

 E ku mund te humbe nje referendum...

ca t'them une ty?

hmmm

ok, me ne fitojne te gjithe smiley

Per kete teme ske Cthua shume se ishe vete konfuz, vec mundohesh ere justifikoje cdo qendrim kontradiktor te TsipriSit. Nderkohe po su hapen Bankat ato supermerkatot qe u zbrazen sot nuk mbushen dot me ushqime. Te jete fati i prodhuesve Sarandiote Valle? Per mua futja e referendumit ishte budallek e me nje budallik fitojne te gjithe ...e sterthem qe kur ke njeri inot e mallko : te qerisshin Marksistet.

Ku nderrohet populli, nuk nderruam dot italianet qe votuan 3 here Berlusconin, pa fol per turqit e maqedonsit, jo po ndrrokena dot greket qe vetem per here te dyte e kane smiley

ky eshte referendum EKZEMPLAR !

Personalisht nuk besoj tek votimi, tek votacioni si praktike e ashtuquajtur demokratike. Por nje referendum i bere brenda javes, pothuaj pa asnje fushate nga ana e partise ne pushtet (dhe me shume shantazh nga BE), eshte per ti hequr kapelen dhe eshte realisht shprehje e sovranitetit dhe vullnetit te nje populli

Do nje kunder-shembull ?

Ne 2005, francezet kane bere nje referendum per Kushtetuten europiane. Francezet votuan 55% JO.

 Dy vjet me vone parlamenti francez votoi Traktatin e Lisbones dhe Shirak e mbylli kete muhabet.

Parlamenti anulloi vendimin e popullit.

Dmth ndryshoi popullin.

Eshte shume demokratike, kushtetuta votohet nga populli ndersa traktatet nga parlamenti 

ahahahaha ! ti sikur te kishe qene asokohe ketu (kshu e justifikoi edhe Shiraku atehere)

 

ps: me e bukura eshte se asokohe une kam votu per PO, sepse kam qene (dhe jam!!) pro europian.

Por... ka Europe e Europe !!

Jo ka Europe,

ka Evrope,

po ka edhe Euro-pe,

ka edhe Eurlope,

dhe ka edhe Euro-thithlope.

 

grazie

Desara moj! Nuk na i kane vjedhur, e jercejne po gjak arberor.Shifi ato rojet  para Parlamentit me fustanellat shqiptare ! Shifi si e ngren kemben si hapja e valles burrave shqiptare ...

Oups po vete 60% jo vs 40% po-se

Greket bekerkan disa sondazhe me telefonata pas votimit (jo tamam exit poll), e kanalet kryesore te TV greke kane parashiquar deri tani nje fitore per JO me nje diference te vogel, pak a shume 3%. Pas ores 9 (me te GR) mund te merret vesh dicka me shume, por gjasat jane per JO gjithsesi. 

Merkel ka konfirmuar qe neser do shkoje ne France te haje nje suvllaqe dhe pije nje frape duke diskutuar ceshtjen greke me Hollande.

F. Hollande eshte 'çelesi', kurrsesi jo sepse eshte francez, por sepse...

 

* te gjithe mediat ne France insistonin ne (pothuaj) heshtjen e Hollande deri tani smiley

Hollande jo vetem qe nuk heshti, por ne te gjitha takimet, i hidhte doren si vella Ciprasit, duke i lene te nenkuptoje te gjithve, se; Greqia duhet te mbetet ne euro dhe EU.  Eshte krisja e pare qe po merr EU e projektuar nga francezet. 

Ja ku maroi dhe kjo pune duket. Me dhimbje vella, me dhimbje...Tani fillom qe ena qe dhio qe trio smiley

sipas financial times,  referendumi  eshte  i stisur  per te cuar  Greqine ne falimentim.   

sipas  ekonomistit  kari.zmatik  Varufaqis, qe patjeter duhet te jet konsultuar me makroekonomistin  Pjer Thomas,  me falimentim greket perfitojne duke reduktuar borxhin.smiley

ça na boni Pjerri kshu ...

nuk kam per t'ia ble librin ahahaha

Thuaj ca te duash zoti Belul, po Pjeri nja dy llafe i ka shkrujt per ket pune te VQ-ja. Thuaj po deshe qe nuk eshte largpamesi prej lideri! Teoria e Minotaurisit eshte e çale pa Vizione te Qartat.

A  kishin shku italianet e 5 steleve e fratelli d'italia  me e zgjidh muhabetin smiley

e kan ndritur Italine,  dhe ngelen te rregullojne Greqin smiley

opo une them qe te fitoj Jo ne referendumin e Greqise,  edhe me ne fund pirdhen greket nga euro,  te qetesohen ata  por edhe Evropa.. 

vetem te mendosh ne keto 4-5 vjet sa mbledhje   e konferenca jane bere per bythen e Greqise...  tashi greket ti fusin nje falimentim tamam de facto,   edhe  ti dalin vet zot ekonomise, inflacionit, bankave, kreditoreve, borxheve etj etj..

O qi o qi...

Greece will have to find a factory to print drachmas 

British firms like De La Rue, which prints 150 currencies worldwide, are believed to have been contacted with a view to providing such services. It's done in great secrecy to prevent currency speculation.smiley The other big problem is the logistical challenges of switching a currency. All ATMs, computers and other machinery of commerce that bears the euro symbol will have to be adjusted. It could, and would, take months.smiley 

Fiks fiks se morem vesh kete referendumin. Po sic e thame Sucksese vellezerve tone grek, qe kane honger e jane kenaq ne kurriz te botes, por s'hezitojne te na shesin p... ne Alvanosve kur i jepet mundesia. Me mire u befte per dy!

sa do jet kursi dhramis se vjeter me ate te re....

'No' pritet qe te fitoj me me shume se 61%.

Resultatet live.

60 me 40% per JO ! smiley

Apapa fitut mer. Po fiks fiks per cfare ishte ky referendumi prej 110 meleon evro?

Ishte per shume gjera, njera prej te cilave ishte per ti thene teta Merkel me shoke qe ata s'kane te drejte te shantazhojne nje popull te tere per te nderruar qeverine thjesht sepse ata s'duan te negociojne me me ate qeveri qe populli zgjodhi 5 muaj me pare...e cila qeveri (Cipras) ardhi ne pushtet pjeserisht ngaqe teta Merkel me shoke s'ishte e kenaqur me dy qeverite e meparshme te grekerve (dmth iken nga shiu per te shkuar ne bresher).

Tashi pas trimerise qe treguan, besoj se do vije me ne fund ora qe greket ta pranojne se kane jetuar nje piramide fiskale e cila s'do jete me dhe te jene koshiente qe pa shtrenguar rripin s'dalen dot nga kjo vrime. 

P.S. Shpresoj qe dhe populli yne shqiptar nje dite te kete aq bole sa te mos shantazhohet nga Ilir Meta, BE apo kushdo tjeter dhe te votoje si duhet. 

+1 

A ti s'je n'terezi fare per ate Zot. Kjo gjeja qe ti e quan mos-shantazhim i popujve funksionon perfekt me Kuben, Venezuelen, Korene e Veriut, Iranin dhe ata po ecin perpara perdite ngaqe nuk na u shantazhokan. Kur vjen puna per Shqiperine te gjithe hidheni si gjela pse nuk ju thote Europa qe Sala eshte derr dhe Rama eshte palle po flet me gjuhe diplomatike

Arroganca e teta Merkel me shoke per te detyruar popullin grek qe te nderroje qeverine (perseri pas 5 muajsh) eshte nje gje, dhe e kuptueshme, ceshtje kalkulimi (por dhe emocioni) e kendveshtrimi dhe moslejimi te kalohet vija e kuqe qe ata e bene ne plazhin grek. 

Ama inati juaj (apo yni apo kujto te huaji qe eshte pale e trete, dmth as GR as BE) per faktin qe greket nuk votuan ashtu sic deshte teta Merkel me shoke, eshte pak komik plako. Who the fuck are we--or teta Merkel--to tell them how to vote? Demokracia pra, a eshte BE lokomotiva e demokracise ne kontinent, e terci e verci? Demokracia prodhoi nje rezultat. Now let them move the fuck on!

P.S. E di qe deri tani fajet i kishte...por vota ishte per cka duhet te behet qe tani e tutje.

o xhib se me je dukur me pak mend (me stalkerin dhe me nja dy te tjere nuk ja vlen se jane te verbuar nga ideologjia marksiste leniniste) 

boll me keto budalliqe ore. in a nutshell: pse duhet nje gjerman apo hollandez te punoje deri ne 65 vjec per te paguar nje grek qe del ne pension ne 50 vjec?

nqs greket duan dinjitet, le te punojne vete dhe te mos lypin paret e gjermanit. kush po i ndalon, te hapin fabrika dhe uzina, kush po i ndalon te punojne ashtu si gjermani dhe te tjeret.

Gjermani dhe hollandezi i pagon taksat nje per nje. Ca te keqe ka t'i paguaje edhe greku koker me koker?

po late nam ore me keto budallalliqe.

mire greket se duan te hane qyl. po ti dhe keta marksistet e tjere pse i thoni llogjikes ik pirdhu?

Une fola para nja dy ditesh se pse mendoja qe duke pare jo nga e shkuara (kush e kishte fajin) por nga e ardhmja, pse nje vote JO do ishte pozitive dhe per GR dhe per BE; prap ashtu mendoj sot, e tani nese GR beri ate qe duht te bente me voten JO, ngelet te shikojme nese BE do beje veprimet e duhura apo per inat te GR do ta coje BE per lesh.

E me lart fola pse shantazhimi i BE ishte flagrant. Nuk thashe gje qe duht te punoje kali e te haje gomari e keto argumentat e paqena (tek komentet e mia) te cilat ti vete i ngre vete i rrezon...straw arguments. Thene kete, pak dite me pare gjithashtu fola se kush e kishte fajin, sipas mendjes time. Dmth nuk po justifikohem, po te sqaroj qe gjerat sipas meje s'jane bardh-e-zi sic e shikojne shume veta kete ngjarje (shpesh e shikojne me tifo, si loje futbolli). E mbi te gjitha, rendesi ka cdo behet tani e tutje. 

Nderrua qeveri? Po ngaterrohesh Xhib. Evropianet ishin te paret qe e priten me krahe hapur Ciprasin. Merkeli ne fjale pergezoi zgjedhjen. Madje u be pa e dashur fare, qender e nje krize qe s'donte te behej. Aq sa Varfanjakis i tha po ndihmove Greqine" do behesh lidere historike e Europes" dhe ajo s'ja vari. Madje s'e kam marr vesh asnjehere, pse po perseritet kaq shume teori te thena vetem nga Greket. Po keta Europianet, s'kane asnje te drejte? 

Ja psh kur flasim per palikaret grek, populli i Kosoves i perfaqesuar nga parlamenti ka votuar kundra ngritjes se nje Gjykate Speciale, qe do denoj robte e vet pse u mbrojten nga masakrat serbe. Pas votimit filluan kercenimet haptaz nga Amerika, dhe BE duke i thene qe do ju leme te izolum e s'do ju ndihmojme me kurre po se bete. Dhe tani te Kosoves po perpiqen me te gjitha ti "bejne qejfin Amerikes me shoqe" e ta bejne pa pyet Parlamentin ate dreq Gjykate. Asnje fjale nga tonet, asnje s'flet nga ne. Dhe atyre si kane dhene asnje kacidhe lek, por i mbajne ashtu varur, se ja kane jeten ne dore. Si duket si rast, a mendo se do na ndihmoj rasti Grek?

p.s nese ti mendo qe greket ne kete fryme nacional-revolucionare do pranojne ndonje faj te vetin, gabohesh rende/

Ja psh kur flasim per palikaret grek, populli i Kosoves i perfaqesuar nga parlamenti ka votuar kundra ngritjes se nje Gjykate Speciale, qe do denoj robte e vet pse u mbrojten nga masakrat serbe. 

I lumte palla, bravo, teper inkurajuese!

asnje s'flet nga ne

Sepse tanet--dmth politikanet e elitat shqiptare--jane pergjithesisht pa shtylle kurrizore, legena. Per te njejten arsye (packa se me e vogel se ky kercenimi per izolim te Kosoves) askush nuk protestoi kur amb amerikane s'e hapi sqepin kundra thirrjeve "vrisni gjithe shqiptaret" te serbeve. Sepse keta 1shat tane nuk e kane idene se c'do me thene te jesh sovran. Jarebi ta mesojne se shpejti.

P.S. Shpresoj qe tani pas kampionatit Grexit, Peshku t'i kushtoje pak vemendje kesaj teme. Po s'pertove sill dicka neser mbi te te botohet, meqe e ke ndjekur me shume. 

61 me 39% !

di gje une Debris, une di qe kur nje pale zgjedhje fitohen me mbi 55%, ne Frronce thuhet se fituesit i hapet nje bulevard !

 

Po kur fito 61 % ??  smiley

 

 

Kur fiton me 61% dmth qe palo-komunistet dhe fashistet kane bere koalicion dhe ju ar in dip shit smiley

Fashistat, Nacionalista dhe cdo lloj pislleku. S'ka asnje gje te moralshme ne ate vote. Thjeshte qe era e keqe e radikalizmit nacional do filloj te fryje me eger. S'di por kjo s'me jep shprese, se i kemi aty ngjitur. Neper forume, grekt jane fryre aq shume, sa ka nga ata individ qe bejne thirrje per "marrje mbrapsht te Konstandinopolit".smiley

A ka mundesi te na tregoj njeri pyetjen e qarte qe eshte bere ne Greqi per referendum? 

Se mua me duket se cdo kush i bie fyellit nga vrima e vet. 

T'Oqi or not toqi- i think

pyetja e referendumit eshte kjo: 

''a duhet te pranohet  plan-marreveshja qe na ofron  ''keshili i evropes'', ''banka qendrore e evropes''  dhe FMN me eurogrup''.?

 

dhe me poshte  ne fleten e referendumit  jane vendosur 2-3 pikat  e plan-marrveshjes qe ofron evropa.

Gut! S'paska a e doni a se doni Merkel dmth? Se mua keshtu me doli nga intervistat. 

Tani pyetja eshte sa e kane lexuar marreveshjen?

Nqs vota JO del mbi 55%, e sidomos mbi 60%, eshte padyshim nje landslide qe s'e priste kush dhe qe ka shanse te detyroje BE dhe GR te mos bullshit-in njeri-tjetrin, miletin apo boten, dmth te bejne korigjime kursi e jarebi dhe reforma per (brenda) BE dhe GR respektivisht. 

Greece’s interior ministry has released an official projection, showing that the no side is set to win by 61%.

More than 35% of the ballot papers have now been counted, and no is still firmly ahead with 61% of the votes.

Jo-ja, sipas nje ekonomisti te Berkeley, studimi i te cilit ishte qendra e nje editoriali per politika tek Washington Post (18 pyetje qe ta kuptoni krizen e Greqise), do te thoshte qe Greqia pas JO-se, duhet te filloje te leshoje letra me vlere (IOU) pasi dhramia nuk jep dot pergjigje te menjehershme. Default i Greqise me referendum, nuk e con Greqine ne asnje drejtim te duhur, pasi letrat me vlere nuk kane vlere. Prape dollari dhe euro do jene monedha dominuese meqe turizmi eshte katalizatori i ekonomise. 

Tai eshte koha me e duhur per te blere prona masivisht ne Greqi, si emigrantet me leke, edhe te pasurit shqiptare. 

Kjo qe thu ti, dmth e thote ekonomisti i Berklit, per mu qe kam maru Harwardin per ekonomi, me duket se eshte nje lloj para 97-te greke.

 

Tai eshte koha me e duhur per te blere prona masivisht ne Greqi, si emigrantet me leke, edhe te pasurit shqiptare

smiley  kam pas pershtypje çik me te mire per ty, sinqerisht. Te me falesh 100 here, eshte e para dhe e fundit qe te drejtohem. E perseris, falje !

Edhe ca vlera ke pershtypja jote per mu? A thu se u rrit rroga, apo po na jep kredite ti nga froni i pershtypdhenies. Po sa vlera i jepni vetes, eshte per tu habit. Amon, se mos kujto se une te lexoj ty... ja kshu nga i here kur merret monda me ty. 

Une atje i kam jetu tre vjet, njoh pak a shume si jetojne emigrantet, i di cmimet e pronave ene ku jane me te leverdishmet. kshu qe ato qe them, e di se ca them, sa t'i mori askushi eurot e zhvleresume, me mire prone...

nuk flas nga forumi m-l i rruges x ke kthesa komunes parisit, jo ai i verteti po ay qe flet shkaba e kisha llafin.. shko tani futi nje cigare edhe get high i cik.

Neser djema, do jete nje dite intesive per ne europianet ketu smiley Do diskutohet e analizohet, e ne darke do ju japim vendimin smiley

plako shit librin, varja revistes(po s' tpagun n'tzez)

Si ta shes, kur ju emigrantet e Italise nuk e bleni. 

 EU Schulz: Greeks will need a new currency after 'No' vote.smiley

Rezultatet tregojne qe JO-ja ka fituar qartesisht.

Greqia zgjodhi Rusine dhe Kinen para Europes.

Greket po kthehen ne origjinen e tyre mamluke etiopiane.

Koha qe arvanitasit ta shpetojne perseri Greqine nga mamluket ponde dhe aziatike.

shit

Kane filluar te festojne tek sheshi mbeshtetesit e votes JO....sa u gezua montatorja. Neser ama do i dale pak euforia kur bankat akoma te kene kontrol kapitali. Pasneser me kismet do filloje te mendoje qe tani fushata mbaroi, demokracia fitoi, e min V duhet t'i shpjegoje pse ai edhe sot i genjeu me luge bosh duke i thene qe po fitoi vota JO ne mundet te arrijme nje marrveshje brenda 24 oresh. 

Tani dmth te dy palet (GR e BE) mbaruan me ne fund se beri fushate, let the real shit begin. Thanas, beji nja dy vrima me tutje rripit gjithsesi, t'i kesh gati. Gjasat e para jane qe, te turperuar nga nje vend "palo Greqi", cubat e BE do t'i terheqen kembet zvarre per te vonuar negociatat e reja: 

Eurozone finance ministers are not planning on an emergency meeting tomorrow

Teta Merkel me shoke, dergoni dike qe te mbledhe copat e tullumbaces tuaj te shpuar te kercenimit. 

61% ! 

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11709415_10205227797347154_665489197425627189_n.jpg?oh=4c45d3402a3bd0c221d31e6e6c3ba0e2&oe=56318E0B

te kishin ngel nje dor dhrami me duket...

Greqia zgjodhi Rusine dhe Kinen para Europes. 

kapo, te doje me ndryshe.E ke shum gabim.Greket zgjodhe mencurine e jo Rusine.Amerika eshte me Grekun, si ti aqe afer Amerikes dhe nuk e ke kuptuar ? 

Greqia zgjodhi dinjitetin ....

Na dhjeu ky OQI. Kushedi sa do shkoje cmimi i fetes knej nga ne. Sa per trahana kemi ate te Korces.

Si jane bastet per stock market neser? Une them qe ne fund te dites DOW do jete rreth 400 pike minus.

Dajoshi1  mos degjo ata qe jane krejt bosh nga mendja.Greku e tundi Evropen ! Nje bravo shum te madhe ! Fajet jane te burokrateve te rrjedhur evropiane dhe te gryksise eurodojcit ! 

Krejt ndryshe do hiqet vallja ne Evrope sot e tutje.Tsiprasi, me gjyshe arvanitase , e tregoi vehten doc i docit.! 

Levend e shkuar Levendit ! 

Jo me grava, une nuk kam problem. Populi vela grek votoi ne menyre demokratike. Per mbare i dalte. Me duhet te pranoj qe Prasi dhe Varufaki fituan betejen por akoma nuk kane fituar luften. Sa per djathin e kisha seriozisht. 

E tundi Grave e tundi greku, po kam frike se EU do e shkundi grekun smiley 

Neser ne darke jepet vendimi nga EU. Gjith paraditja, dreka e mbasditja do jete e zene me takime me ekspertet, politikanet e vendeve te ndryshme, diskutime ne Parlamentin Europian, politikane e grupet e punes, do iu duhet qe deri ne darke te dalin me nje konkluzion. 

Do bjere poshte cmimi i Fetes Dajosh si cdo gje Greke se nuk do kete me ECB te pompoje Euro ne Ekonomine e suksesshme Greke. Pasaj ne kemi edhe Feta Bulgare, Moldave e Rumune per ate pune. Grexit eshte i llogaritur ne treg, priced in, shiko surprizat nga vellai Kinez. Eshte me shume me efekte per ata qe luajne Forex monedhen.

Po si shantazhonin popullin tone te varfer kta Legenat se jo po e pesoni edhe ju me Greqine...jo po do ju sjellim 180 000 emigrant tju destabilizojne, jo po do kete panik ne Banka....Populli Shqiptar me largpamesi nuk e rrujti hic....tani qe mender Greket po festojne OQIIII, ne Shqiptaret cfare duhet te bejme sipas mendje ndriturve ?????? Po si nuk kam pare nje Marksist te doje vendin e tij ore ...asnje per be....

Ty t'lumt goja o komshi. Po tregu neser do jete moot derisa te treten lajmet e greqise. 

Keshtu pate frike eshe para dy ditesh po shkoi 185 pike siper, ja po humbi ato 185  e ca qindshe te tjera ca dite, po do ngrihet prape, se ky nuk eshte lajm. Ti jeton ne USA mer Daj, eshte shtepia me shendoshe ne lagje. Po Grexit mezi e prisnin. kush e duro Parazitin ne kurriz? Po qe ka per te shku Euro lart tani e te festojne ikjen e Greqise???? Por llogarit 2 perqind discount ne GDP e Europes dhe bankat Europiane, kryesisht Deutsche Bank, do bjere i cik.

Sipas tweets nga analiste:

-G Special Sunday Futures trading suggests FTSE100 to open -2% tomorrow at 6460 in light of Greek exit polls and likely No/Oxi vote

-I can only see one certainty tomorrow. Euro will get closer to Parity vs US dollar fast.No matter what's outcome EU/ECB decisions on Greece

parity nuk eshte larg, 1.05 ishte me e ulta para ca mujsh. Por Dalja e Greqise do e forcoje Euron, bursa Greke ka qene e mbyllur e kur te hapet prit per ndonje renie 6-18%, pa 2% ne shtepi tone, nuk tregon shume. Te shohim si do mbyllet, ndoshta 1.2%-4% e ce? Koha per te marre Lugen e me scoop GREK. Ose me mire prit e bli Deutsche Bank 6-8% me posh te nese e beson ate -2% qe shikon.

tregu do bjere neser .

Do bjere neser e pasneser e do mbyllet lart ne fund te kesaj meseleje. E pastaj, mezi pres te shoh sa poshte do bjere tregu Grek ne krahasim me te tjeret dhe cdo bejne Pasaniket Grek per ta mbeshtetur...do blene apo do shesin????? 

-Pse votove Oqi? -pyet gazetari britanik

-Nuk ka rendesi PSE, ne kemi besim tek KM yne.- thote qytetari grek

-Po atehere pse more pjese ne referndum?- pyet gb

-Ata duan te na shfrytezojne, plus e kam inat Merkel me Schaubel.- thote qk

-A ke patur mundesi te lexosh propozimin Europian per Greqin?- pyet km

-Jo normalisht qe jo, po kjo pak rendesi ka ne kemi besim tek km- thote qk

Kjo tregon qartazi psikologjine e turmes. Nje manipulim i qarte i medias, i lojerave te fjaleve te Cifakis dhe e trajtimit te kesaj ceshtje si nje revolucion leshi. Te gjithe dune nga njehere ne jete me u ndje revolucionar. Brasmiley

manipulimi eshte i DYANSHEM. te pakten ai i kryetarit te tyre, eshte me pak i demshem sesa ai qe u vjen prej te huajve.

europa nuk pati kohe sa duhej, qe t'u ndryshonte masave atje mendjen. dhe prap 40 % e grekve jane per europen, t'i ulin breket asaj.

topi tani ndodhet ne krah te europes dhe gjermanit. po doli greqia, gjermani ka mundesi ta haje vete. se qe thua ti, eksportet e mbajne ne kembe gjermanin . per te mos thene qe prodhon gjera qe i prodhojne te gjithe shtetet ngjitur (vendet koti si greqia dhe albania ja blejne veturat, se te tjeret i prodhojne vete). tu vendosesh doganat si dikur, s'fiton me gjermani me tregti "te ndershme", do u duhet prap te fillojne luften.

Manipulim!? Ama avazi Lulush tani ! 

S'di a terheq ndopak nga anglishtja. Po sic flasim tek BBC-ja flet nje grek, qe "propaganda ishte pa ndalim dhe sidomos nga media grek". Po nejse.. 

sigurisht qe do kete edhe te tilla opinione, mbase edhe realitete, por duhet te respektojme vullnetin e shumices nje  populli ballkanas, qe i tha Jo, poshtrimit .

61% jo!

Te gjej vrime dhe te futet borgjezia gjakpirese!!!

 

Tuc ne toke. 

Nderkohe gjate regjimit te Cifakisit gati gjysma e depozitave te Grekve dhe sidomos atyre te pasurve jane leviz jashte Greqise. Hajt mire se te vijne! Ca te bejme nashi!!

kjo eshte gjuha e Enver Hoxhes.

Provokacje !

 

Bravo greku. Treguan qe s'jane popull raja pa shtylle kurrizore. Nderkohe borxhdhenesi s'ka te drejte te vdese urie borxhmarresin, aq me shume kur te dy jane anetare te Europe fucking Union. 

po he pra,  ja le ta perjashtojne nga Evropa, nga evro- ja ! As qe e rrujti fare , bile as per opinionet e te mencurve te peshkut qe thane vate greqia, vate greku ! 

Nuk po shifni derexhene ku ka katandisur kjo Evrope ...cope cope ! Akoma nuk po binden ca se eshte komplet pergjegjesia e Evropes situata ne Greqi, Itali, Spanje, Portugali, Irlande..! Dhe nuk po kane nje formule zgjidhjeje, nje strategji shpetimi a permiresimi  por bejne llogje koti ! 

Te tjera situata do percipitojne ..Sigurisht jo per mire, gjersa nuk jane analizuar rrenjet e se keqes  dhe gjetur kura sheruese.

Bota tjeter, ajo aziatike eshte ne revan zhvillimor.Evropa ne sherre ! 

 

ajo qe ka falimentuar ne europe eshte SHTETI, jo privati, jo individi. (s'ma ha mendja te kesh pare me sy europian perendimor sesi punon. eshte makine, eshte robot, nuk eshte njeri.) 

shoqerite jane polarizuar, pjesa shteterore (funksionaret, burokratet, policet, ushtaret, mjeket, etj) i thith gjakun asaj private qe eshte pjesa motorike e shoqerise, qe prodhon te mira materiale. ku inisiativa e lire eshte çelsi i suksesit prodhimtar. 

ka me teper shtet sesa privat. edhe zgjidhjet qe jepen nga specialistet (filozofet e kohes) jane te gjitha sociale per momentin. kur shtetet perendimore te europes jane bere me komuniste se bashkimi sovjetik i kohes. sociali po i mbyt. te rinjte nuk dine me te shkruajne pa gabime, jo te bejne diçka me komplekse. e ke pa dhe raketat po u shperthejne, s'dine me t'i leshojne. s'ka me njerez kompetente ne asnje sektor.

67% a te rinjve kane votuar OQI dhe 37% e te moshuarve. Brezi i ri grek nuk e paska fort qejf punen. E ardhmja eshte ne duar te sigurta.

puna eshte nocion social dhe politik

Oooh, I see where you coming from. Une thashe se flisje per proletarin ti fliske per prokastinatorin. 

po pra po :

Jo mik jo ! E gjykon krejt gabimisht rinine greke ! Tregoi mencuri sepse eshte po ky brez qe mori persiper pergjegjesine historike ! Duroni dhe ndiqni zhvillimet.Maje mend kete fjale dhe keni me pa kete Greqi ...pas pese vitesh ! 

Respekt  te vecante per kete rini qe qeveris sot Greqine, per krejt rinine greke qe i tha Jo poshtrimit te debedereve parallinj evropiane ! 

Pensjonistet "u terrorizuan" me radhat e gjata neper bankomate dhe funksjoni deri diku smiley

Kjo qenka bela, edhe kete nje gjerman e paska thene smiley

biles edhe komuna (jo e shkabes jo smiley ) por ajo e Parisit, tek kjo e e ka origjinen.

Edhe ajo, gjermone ishte !

 

Vetem per bela qekan keta gjermanet smiley

Por ti nuk di qe nje francez ka thene:

OMNIA sum COMMUNIA!

 

O filmaxhi, mos u gezo kot para finalese. smiley Nuk eshte dite e mire fare per komunizmen. Tashti greku do duhet te nxjerre prej verteti buken, dhe komunizma eshte rruga me e gabuar per kete sport. Nderkohe ekonomia e centralizur e BE ka marre te njejten rruge m... si ajo e Komisionit te nerum te Planit te Shtetit.

edhe ti tirona qe un te mbaj per te zgjut e quan komunist Stalker?

 

jo mer ca lesh komunisti, po ky kujto se duke kenu kong dasme te komuzmes bohet dhonder, dmth komunist smiley

jam dakort me ty: e thashe dhe me lart, te isha si Ciprasi sonte jepsha doreheqjen ! smiley

 

 

(ata duan te na detyrojne te qeverisim. te mos biem pré e ketij provokacioni)

Tirona, lexo muret e haleve, lexo, thellohu, thellohu te kuptosh qe komunistet jane per tu puth ne bythe (neqoftese tani gjen ndonje).

 

Po ku te le shtrati i bute i sonjora Bertinit (dmth parja e pushteti), ta 10 komunistllikun ta bo helaq

Mmmmm..si ishte ajo?

Po tani qe kemi eren..ku do veni ju te mjeret ..

Ironike qe tani qiprasit i duhet te veje kollaren e borxhezise nderkohe qe triumfoi komunizmi.

Google translate e perkthen mire kete:

Und Vizekanzler Sigmar Gabriel sagt im Tagesspiegel, Tsipras habe "letzte Brücken eingerissen, über die Europa und Griechenland sich auf einen Kompromiss zubewegen konnten". "Mit der Absage an die Spielregeln der Eurozone, wie sie im mehrheitlichen Nein zum Ausdruck kommt, sind Verhandlungen über milliardenschwere Programme kaum vorstellbar."

Eshte diku e ores 21:28 minuta

Mua ma bej fasule me pilaf, edhe nje dhalle po pate.

Tash e ka rradhen referendumi ne shtetet tjera te BE-se :

1° Do te vazhdojme te financojme arrogancen dhe dembelizmin grek?

apo

2°Do t'i japim grekut shqelmin bythes?

p.s

Nje Jugosllavi e coptuan per "vetem " 20 miljarde dollare borxh.E imagjinoj se çfare do t'i bejne Greqise per 310 miljarde euro te pashlyera,por...avash,avash.

 

 

 

jugosllavia i pagoi borxhet.

shpertheu prej krahinave qe nuk kishin kulture te njejte pune. s'do mbante slloveni dhe kroati me pune edhe boshnjakun, serbin, maqedonin dhe kosovarin. dhe normal qe kerkuan pavaresine. aq me teper qe nuk jane  etnikisht te njejte. asigjo si lidhte. siç jane sot shtetet e europes, asigjo nuk i lidh ne thelb. 

prin ideja. nje ide e dhene, utopike.

Si nuk jane asgje ?

Jane sllavet e pare(dora e pare ) dhe dyndjet e sllaveve te dyte 

Te ardhur nga i njejte vend ...dhe gjuhen e kane te njejte ...ndryshon maqedonishtje pak = bullgarishten 

Lufta erdhi nga Serbia ,se i tha te tjereve pagujeni ju ..

vete kishte ushtrine ,te tjeret punonin te gjithe per Beogradin ..

i di gabim gjojnat smiley

 

Mamluket ponde fituan sot me referendum.

Arvanitasit duhet te shpetojne perseri Greqine nga mamluket e Lindjes.

Greket po festojne JO-ne, kane dale neper sheshe. se ca kane per te festuar nje zot e di.

thone qe bankat deri te marten kane likuiditet.

se ca kane per te festuar nje zot e di.

Pyet stalkerin...smiley

 

do e pyesim me von, se tashti ka dal me festu smiley

po ky feston nga francasmiley apo mbeshtetje morale thuaj

Marrin kot, si tek ne kur shkojne kandidatet per fushate elektorale smiley

Festojne si ai ne dasem smiley

smiley tamam si ai ne dasem. mos kane ndonje thesar dhe e nxjerrin pas referendumit per inat te te gjitheve...

Ca kishin venezuelasit per te festuar kur zgjidhnin Chavez-in? Ate pra qe i tregonin botes sa te forte dhe te pavarur dhe te pashantazhueshem ishin

tamam se botes aty i kish ngelur ora, ca bente venezuela...
thone qe kete trimin se eshte bere per rahmet e cuan per lesh me nje zarf me polonium.

po ata te pakten kishin i cik nafte ene gafurreshin, po greku ka vetem det e ishuj me shit ndoshta. 

popull o burre, manipulohen kollaj... ke parasysh.  vetem nja 2-3 muaj me pare, pas nje marrveshje me BE, Tsipras u kthye  ne Greqi  si fitimtar, e manipuloi popullin...

po nejse, neser dhe ditet ne vijim kur te perballen prape me bankat mbyllur,  se tani duhet te gjejne zgjidhje vete greket,  do perballen  edhe me realitetin  te ashper.

O Grava,

Greqia sot nenshkroi fundin e vet.

Tani do te dale ndonje raport nga KE apo BE qe te thote se Greqia nuk respekton te drejtat e minoriteteve dhe do te filloje loja e njohur tashme.

Mamluket greke sot  I dhane doren e fundit arkivolit te Greqise.

ACDC1, mire, pe  e shkruaj kete deklarimin tend! Dhe aty do jemi! Dinjitetin qe i vuri Greqise ky kryeminister, kjo qeveri, eshte i pamate.Te shkretet disa nga Ju, qe nuk kuptoni situatat ! Ore Greqia i ka marr paret apo ja kane marre ? Po  per ca humbje behet fjale ore ? Ka humbur Evropa e  jo Greqia.Dhe ka humbur per mend te kokes te kokes drejtuese evropiane.As kaq gje nuk kuptoni ? Pse Evropa i ka dhene trefishin e normes evropiante te huadhenieve ? Pse valle ? Me habisin ...dhe Ju ! Un nuk jam aspak pro grek, jam pro shqiptar ne maximum.Ca nga ju keni nxjerr ate mikun per tju leshuar gerqise por jeni duke u perplasur me prapanicat e 200.000 shqiptareve ne Greqi! Ju dhimskan paret e cinguneve evropiane , ne raport me shqiptaret dhe harroni qe flisni marrezira, per gjersa nuk jane realitete.

Papseni edhe kur nuk ju del asgje nga sa jeni shprehur ! Greket  jane kombi me realist dhe patriot ne Ballkanin e sotem.Kiji inat, ....po jepu hakun! 

Do isha me i lumturi ne bote te perjetoja nje qeverri kaq patriote te vendit tim! 

Jam kurioz të di ...në se Xhibolja me këta antimarksistët që janë , si mish derri tharë e i tymosur në Logjikë , dhe njihen përnjëherë Nga Veshët sa vijnë smiley ..

pra Xhibole nën shembullin e Leftme ....iiiiiii në fund " ka bërë dr Flori një këmgë " smiley a janë në gjendje antimarksistët Shqiptarë të kompozojnë e të këndojnë një këngë të tillë për Veten gjatë qeverimit të berishajve që i paraqiti në Botë shqiptarët si Kryemaskarej gjë që po mundohen rta bëjnë antimarksistët e shpëlarë sot  duke shpalosur PathriotizmËn Don Ki Shoteske , pa kuptuar se sa qesharak janë e bëhenedhe si përrej psikik

https://youtu.be/IXMXNKkZDJI...

Çe do as unë nuk di përveç nafaskata .(nuk e di si shkruhet ) që na thonin shokët tanë minoritarë kur nxeheshin . Plus që ti je me fshesaxhi mbrapa dhe si dihet kur e përdor Bishtin e Fshesës se e mba mçef. smiley

Di dhe atë Dhrovjan e Goranxi eqis kalla ...*uni

smiley

 

 Uee ate llaf e dinja une o ..po e dinja me P napaskata ...Po si i keni lejuar ju shqipet ato ore... Nuk i thoshit e hengshit dhe ju befte mire ahahahaha 

Jalla ò'duan fshesaxhinjte mbas meje more aman 

une si bej keq njeriut 

paqe me te gjithe 

po nuk jam Zana ore te them e nuk genjej 

te betohem me ve ne prove po deshe smiley 

Nga ishte Zana ? Une jam nga Tirana o Idrizo 

Ty nga te kemi Idrizo ?

lab me gjys opinge. i hapi syte partia, ndaj dhe nuk ja harron kurre. se hajdut delesh si gjyshi e katragjyshi i tij, do kish ngel ndryshe.  

ka shku tani te shkretoj ameriken. siç shkretuan shqiperine ne 50 vjet. sa u be pak mire shqiperia dhe mori veten, e morren prap pushtetin keta djaj, per ta nxjerr prap ne selamet me dhune dhe hekur te shtetit te forte qe e quajne ligjor.

He mo se nuk jane te gjithe labet e kuq 

ka dhe qe se duan komunizmin ...

Idrizi e shoh qe ka nostalgji 

po ja kshu ne gjirin tone mos e zbusim ahahahaha

Dukati ishte i gjithi me Ballin ( pervec Birce Haskos). Te gjithe kulake. Dhe kush thote qe Dasara osht Zana, ia fut bythes kot. Zana ishte nga Dukagjini a diku aty afer, kjo zonja njifte Fred Karapicin, pra osht tironse e kullume. Garanto Qemoli.

Dukati ishte i gjithi me Ballin ( pervec Birce Haskos).

 

edhe perveç Qeverim Kushtes, Qemolo..smiley

He mo Qemol fol se nuk mbesojne ..

Te pashe qe kishe shkrujt i dite dhe per Syçin 

qe ka qene shok me Gim Kubatin ...

Gimi ne fillim ka qene ne Rimini pastaj ka shku ne amerik 

Me pyt per gjithe banoret e Tirones e te kallxo motra smiley

ò'pune kam ne dukagjin une (me gjithe respektin per zonjen se nuk e njof fare )

 

Kane qene shoke po nuk jon mo, jon bo corap. Muhabet i gjate ... ika se filloji stuhia. GO USA !!!

Ne fakt ca miqt e mi e kane pas ne fb dhe nuk e kam pa mo kohet e fundit ..

dhe me ka bo pershtypje thash ka noi gje ktu ...

noten e gjith te mirat Qemolo smiley

Iku kurbani i pare.... Referendumi dhe rezultati ja hengri koken nje prej figurave me te urryera ne politiken Greke dhe mbeshtetesi i fuqishem i kampit te PO-se, Antonis Samaras sapo dha doreheqjen smiley

Who's next?

 

 

Who's next?

Yanis Varoufakis

VAROUFAKIS AUF WIEDERSEHEN

Buzuqet jane mbushur plot sonte. Kushedi sa pjata do thyhen! Gezon populli se Odiseu e vrau Qiklopin.

mos hap avaze kot se odiseun e kemi pellazg, gjej ndonje hero aziatik se andej jane keta

Del ministri i jashtem nacionalist Grek , ai qe do vinte me plot" sihariqe te mira" per Shqiperine ( po ketu do jemi Grave do e shohim) dhe thoshte i kam thene TV te huaja, qe s'mund te jete normale qe vende fqinje si Shqiperia e FYROm e kane taksen per biznesin 9% e na na thone ta vejme 29%.

Por ky zoteri harron padashje nje gje. Ato 320 bilion euro, qe Shqiperia, si ka marr e s'do ti marr kurre. Ndaj e ve tatimet sa ti doje kokrra e qejfit.

O qi perfundimisht muhabeti; mbi 70% e votave jane numeruar dhe rezultati vazhdon te jete 61% per JO:

With 70% of #Grefenderum votes counted: No: 61.5% Yes: 38.5% Voted: 61.2%

Dajosh, lajmet nga Walstreet thone qe cmimi i xaxiqit do rritet me 200% ne Amerike, lere plazhin dhe ike ne dyqan smiley

Qyqa Xhibo shqiptaret puntore,  do i sabotojme... smiley

zejme kosin na 5 litra qumesht 

e kullojme me nje kanatjere te vjeter te vjerrit smiley

i grijme nja dy koqe hurdhna nje trongull

voj ullini berati 

ja dhjesim xaxiqit te  tyne lol

nji gjo....thuni ca te doni, po greket brenda javes e shpallen, e bene, e numeruan referendumin. Punoka demokracia atje bre...

Pse kush do ankohet per votimet atje lol

ai sistemi informatik qe perdorin, eshte pjese e borxhit qe duhet te lajne.

kur te ndahen prej europes do t'u duhet perseri nja nje muj te numerojne votat.

Pse te ne nuk punon Dërstila për larje e shpëlarje Leshi ? Pa lexo Xhibolen ..tëk fëk e lidhi me çmimin e xaxiqes në USA smiley

Ka dhe ekonomi brënda përveç Politikës modhe mer jahu me % gazetash smiley

Fatkeqesisht fitoi jo-ja. Pra o-qi. Fully fucked. Epo Urime! Ti fusin noi uzo tani, te behen dru. Ca ti bosh se lazarati o myll. Pastaj te ngrejne bythen nga dielli. Kot me pyt, ku do i gjejne eurot per paga, pensione, etj transaksione? Apo do e kthejne mall me mall, do ja marrin njoni tjetrit ne goje gjithesisht pergjithmone? E ca gallate, qenkan hutu plotesisht, sdine ca bejne

asnje gjo nuk do humbin. ndihmat qe merrnin ne kete moment, ishin vetem te shlyenin borxhin dhe jo te zhvilloheshin. pra ishin leke qe europa i hiqte nga nje xhep dhe i vinte te xhepi tjeter.

vetem do fitojne nga pavaresia e monedhes. por ke per te pa, europa nuk do t'i nxjerre jashte. s'jane burra, jane me burra greket. do peshtyjne gjithe çfare kane thene deri tani. 

gjermani ne sume do e kete, siç e ka pas gjithnje kur synon te fitoje diçka.

ne bithe e ka ne fakt ai qe te mban me pare se po kujton se do t'ja kthesh. greku ka perfituar me shume prej europes sesa europa prej grekut.

pse duan te gjithe morrsat me hy ne europe ? me perfitu. teoria eneve komunikuese, ulet niveli pak atje ku niveli eshte i larte (te ena e modhe) dhe ngrihet shume te ena e vogel me nivel me te ulet. pra i vogli perfiton me shume nga i madhi kur bashkohen.

ej,, meqe tregove pjesen e pare te kesaj barcoletes me vlonjatin ti,  trego  edhe vazhdimin,  pjesen dyte, se eshte e forte gjithashtu...

ishte me diarre?smiley

jo jo, eshte ndryshe, me e forte... po ja po pres ta thote ai qe e nisi..smiley

Beluli, po e the thuaje tamam jo ate te perpunuarin! Po jo me mire , lere ! 

Vazhdoje ti me mire belulo....

e mire...

pasi mbaroi  tekstualisht dhe  teresisht sesioni bithes,  ndez nje cigare ky vlonjati dhe i kthen shpinen demonstrativisht   kesaj...  

kjo e habitur se  kuptoi sjelljen e tij  dhe i thote: ca ke..?   -hic vlonjati, nuk u pergjigj...   kjo u shqetesua dhe  e pyeti  prape:  more ç'pate, pse nuk flet..?!   -hiç, tha vlonjati me pertese, ik se  nuk flas me bythqira une!..smiley

Djale me seder ske ci thua hahaha

U beme dy ...profil ! Te tjeret i bien asaj vegles vjeter greke, qe i thoshin ..Vrangalla ! 

ua

edhe ne greqi vendin me te marum te evropes dhe qe krahasohet me zimbabwene, ka 61 % pjesmarrje ne votime

flitet se po shitet ne greqi vota me nje thes miell, nga java keq duken punet...
keshtu qe pas O-qit i fusin nga nje petull.

po hedhin valle  ke Omonia greçkat .smiley

Ju lumte fucka ! 

ca dmth fucka Grava?

Spiritus, shqipja e vjeter ( perdoret gjeresisht ne jug) fucke , i thone prapanices ! Si nuk e ditke ti ? Ja pyete ..Xaken ! 

Sirtaki sirtaki

BE është si prindi për Fëmijët .Për atë që është Sëmurë tregon kujdes dhe  duhet të tregojë më shumë kujdes deri sa të shërohet , pa e braktisur.

E keqja e të gjith Rapëllimës Intelidjente  është se dominohet nga Don Ki Shotët modernë që shesin Pordhë me llafollogji , futja si kau pelës , Pathriotizëm ..dhe pastaj hajt ti mbash përrejtë psikikë që duan flamurin e çpengimeve Historiko Dalmato -Këlcyriote sipas të nderuarit Heretik smiley ..dhe shohin ndodhi të ngjashme me kohën e Qoftëlargut Berisha që e futi për pak në Luftë Civile Shqipërinë për ca dollarë më shumë në vitet e krizës Politiko -Morale -Financiare të 97

Dhe më pas Ulërinin në parlament O lele Plani barbarosa ...smiley

Ka të tjera rrejdhoja dhe të tjera shikime SOT .Nuk janë si të Berishës për analfabetët e Kodër-kamzës , Neobllokmenët dhe të shoqëruar me këngë nga LefTKopetë

Ra-Meta ka maru ka maRru

Te ishte fituese abstinenca do ishte shu dynjonja me kohe e vakt.smiley

Derisa bankat te mbushen me Dhrami, me cfare monedhe do te operojne greket ne treg ? 

Neser e vendos Keshilli Drejtues i ECB ca do behet me ELA, dhe ka mundesi qe pasneser nga automatet e Greqise te dali ... mut. Keta qe festojne sot ne rruget e Greqise jane akoma ne jerm, nuk e dijne fare per cfare kane votuar, ndersa Tsipras nga ana tjeter feston fitoren e Pirros. Nga zerat e atyre qe po flasin sot, duket qe takimi Hollande - Merkel neser do jete vetem per te certifikuar daljen e Greqise nga Eurozona dhe per te marre masat per te minimizuar efektet ne bankat e veta. Schultz po thote te behen gati per te derguar ndihma humanitare ne Greqi sepse (sic) nuk kane pse te paguajne me te varferit e te varferve cekun e papergjegjshmerise se qeverise.

e nejse, Tsipras ka fituar dmth. Tani ma bej nje pace
 

Vetem me evrooos ! 

Bankat me evro jane ne rrjedhje e siper, dhe niveli bie ne menyre drastike per greket .Papunsia do te rritet, dhe e vetmja gje qe mund te aplikohet do te jene radhet e gjate per nje pjat sup, Kush do ta ndihmje Greqine ? Rusia ? Kina ? Se ne fondin monetar nderkombetar nuk ka shanse per ndonje thes me para . 

pse ti harxhon me shume se 60 € ne dite ?

si dhe ai qe kerkon ndihme eshte shteti grek. jo greket vete, keta ishin ne plazh sot duke luajtur me top deti. sa me pak shtet te kene aq me mire do jete per greket. 

as 10 % e popullsise, po aq sa ne shqiperi, ka nevoje per ndihme. sheh me shume lypsa ne perendim sesa ne greqi. 

greqia do kete emigracion (do t'i ikin te gjithe qylaxhijte qe i mban shteti me rroge dhe s'kane asnje profesion), ajo qe ndodhi ne argjentine kur filloi kriza dhe falimentoi shteti.

Di nonjeri me sa ka vajtur dhramia me dollarin. 

Qe nga 55 gjer ne 80 - ten ? Neser  mund te dali ndonje " sokak llaf " pas llafosjes se Merkel - Holond ! Do na e deftoje Merkeli, kur te na jete mirseardhur ! 

ne forumet e huaja, njerzit po çmenden, tani e kuptuan referendumin grek. se deri dje kujtonin se ata po dilnin prej europes me deshire. tani morren vesh qe ata jane vetem kundra shtrengimit te rrypit dhe jo daljes nga euro, monedha perbashket. 

po kerkojne edhe ata te kene te drejte referendumi, a i duan t'i kene greket ne euro, apo jo. 

plazhet ne greqi mbush plot, thu ti qe vendi s'eshte ne krize. po çmenden eurpianet. kujtojne se e mbajne me buke grekun.

Dale dale se " Currles Nastradinit " gjithenje , te nesermen i degjohej avazi! 

jo dmth dalje automatike nga euro brenda javes. 

per ty ndoshta. po jo per greket.

topi eshte ne dore te europes tani. te marten ka nje samit te zones euro, ku do merret vendim. neser vjen ne paris merkel te takoje hollande. ky i fundit nuk eshte per daljen e grekut nga zona euro. as amerika nuk eshte. 

jane vetem polonia dhe besoj vendet e lindjes, qe jane me radikale se keta skilet e vjeter te europes dhe qe bejne ligjet. banka europiane nuk eshte per daljen e greqise. 

s'ma ha mendja qe politikanet te jene per dalje se do ishte deshtim per ta dhe per europen e bashkuar.

udheheqesit e greqise (me te zgjuarit qe ka nxjerre greku deri sot), me referendum paten qellimin qe biseda per gjendjen greke dhe vendimet, te merreshin ne nivel POLITIK (udheheqesit qe zgjidhen me vota, keta vetem te vendosin) dhe jo ne nivel administrativ, me aparatçiket ose teknokratet qe drejtojne financat dhe qe jane te emeruar, jo te zgjedhur nga populli europian. 

Perfundimisht 62% JO.

Po he me mendjendritur po festojne Greket, si i keshilloni Shqiptaret te gezojne, te festojne apo te qajne. Jo po se Greket jan te qut e do ja fusin kaurrit e do votojne PO thoshit deri dje....a eshte e mundur qe Greket te mos na shesin pordhe me po te blejne ate djathin e Gjirokastres bashke me Teton time? A jemi kojshij? Le te na vizitojne Edhe Greket per te blere ushqimet tona Bio e Jo vetem ceket.

Kot lodhen e zbrazin supermerkatot, rruget jan bere te Mira e le te bejne Pazarin ne Tirone e te takojne E begenisin fqinjet.

nuk e di asnjeri si do ven gjerat. pa para nuk shtyhet  nuk ecen asgje. un parashikoj kthimin e te pakten 500mij shqiptarve brenda muajit nga greqia

Ne 20 Korrik Elladha ngelet pa ELA po shkoi muhabeti keq. Ajo do te jete data zyrtare e #Grexit

 

Gjerat po shkojne ne drejtimin e duhur.

Ti e ke per kolapsin e BE, apo per fitore te grekeve ? se nuk e besoj se gjerat do te shkojne aq mire ketej e mbrapa , e kam fjalen per pasojat, si papunesia varferia, ivestimet publike ect .

Keto konferencat nderkombetare per nje vend, behen kur ky vend ka humbjur nje lufte.

U be konferenca nderkombetare per Gjermanine, ju fal borxhi por Gjermania u nda ne kater pjese...

 Tous deux sont d'accord sur le fait que le vote des citoyens grecs doit être respecté », selon un communiqué de la chancellerie.

Ti e di se cfare dmth kjo, apo jo? smiley Shpjegimi pak me i zgjatur pasneser do vazhdoje me fjaline "nese ata vendosen me shumice ta lene Euron, ne do ta respektojme vendimin e tyre dhe do i leme te shkojne ne rrugen qe kane zgjedhur"

une di kete qe, krahu i djathte i F. Hollande (min i ekonomise) thosh sot pasdite ende pa mbaru referendumi qe, edhe po fitoi Jo-ja, "nuk do lejojme traktat Versaje per euron" (qe dmth: nuk do ti imponojme Greqise, siç i imponuam asokohe Gjermanise, kushte te tmerrshme te cilat me pas, çuan asokohe ne ngritjen e nazizmit").

Krahu i djathte qenka goxha i majte smiley 

greket nuk votuan per dalje nga europa por qe tu ZBUSIN kushtet e borxheve qe po i marrin frymen shtetit te tyre.

Those whom the gods wish to destroy they first make mad.
-- Euripides

Tsipras thote qe greket fituan dinjitetin, po tani e mbrapa cfare do te bejne se aq kollaj nuk kalohet "fitorja" ne fund te fundit kush u tha grekeve te hyne ne eurozone ?

Tv njofton per perleshje ne rruge Athines...

Kane djegur disa kinema te Athines qe çfaqnin film d'autore!

 

Merkeli qeka xef keq. Nga inoti qe s'ia cova dot grekeve TVSHne 30% do ua kerkoj albanezeve. Nuk ka pse te sikletoseni, qenka pergjigja, ne e cojme vete 40% per ner te Evropit. 

Nuk i shiten per miell votat keta as kesaj here?

Jo Jo , ja besuan Thesin tsipriasit e do ja u kthej mbrapc me mirebesim plot kallupe Floriri Europe, mos ja u kthe thesat te mbush me Qymyr....

natyrisht per Berashen, por do ti qe dhe Rama ishte shprehur fans i Samarasit para referendumit, tekstualisht, l;avazh truni totalisht, klase politike e papjekur.

ca me thoene, ngjashmeria pasok nea dhemokracia duket e vlefshme edhe ne albanie.

ama duhet pranuar sa rendesi ka forca e bindjeve (convictions) : nje parti qe merrte 4% para 5 vjetesh, sot referendohet me 60% te votave !!  smiley

DHE NXJERR NE PENSION KRYETARIN E OPOZITES !!

ps: po kujt ti kerkosh bindje (convictions) ne shqiperi : PS ?? PD ??? LSI ????? smiley

ne kohe krizash normal qe partite ekstremiste te djathta apo te majta, fitojne pike.

nuk ka lidhje fare me bindjet. se populli nuk ka bindje te tijat, e kthen gjithnje nga fryn era. neser kur cipras te deshtoi, mos mbaje premtimet, do rrokin ekstremin e djathte ata te agimit te arte a si quhen.

sa vdiq hitleri, gjithe gjermanet u kthyn ne humanista dhe pro europianiste. a thu i kish fut logiciel ne tru hitleri dhe i drejtonte si robote. 

populli eshte turme, per dy dite ja u kthen mendjen diametralisht kunder.

kam thene se greqia eshte izraeli i evroes.nuk kane per te dale nga euroja  . do fillojne bisedimet perseri qe tu falet borxhi i vjeter  dhe te marrin borxhe te reja.

votimi arriti kete rezultat sepse u be me ftyme nacionaliste, greqia kunder te huajve.   qe ta kuptojne me mire pseudo kozmopolitet shqiptare,greku me liberal eshte 10 here me patriot se shqiptari me nacionalist.

ja kane gjetur hilen evroes.    peshtyje qe ti marresh leket

Ke thene Edhe qe do votojne Po dhe qe sdo kalojne te Dhrahmia kurre, ndonese mire do u bohej....

patriot dhe nacionalist s'jane e njejta gje. 

Sikur te jete Greqia Izraeli i Europes, Netanjahu hap dhomat e gazit, egzekuton gjithe hebrenjte kudo qe ndodhen, i jep palestinezeve tokat e izraelit dhe gjithe pasurite e hebrenjve te amerikes, vret veten, pastaj cohet, vret veten prape dhe vdes. 

filmi mbaroi, greqia printon dhrami javen tjeter. 

do duhet te nderrosh pseudonim javes tjeter.

 Shpresoj qe me kete qe po ndodh midis greqise dhe kurves se motit te perfitoje me shume vetidije kombi shqp. Nuk eshte eu gjithcka dhe Shqp ne fund te fundit do te jete me mire jashte eurozones.

Ka fituar  61% Jo-ja,?

61 % me pak ndihma,   do te marri greqia per t kaluar kte situate, Politikane greke njesoj si ata shqiptare e kane marr me qaf popullin grek ,

si tha nje ishminister grek ?

"Jemi bere mut si Shqiperia, por pa Enver Hoxhen se ai ishte personalitet ! smiley

Vota e popullit eshte e shenjte dhe duhet respektuar. Tani, pasi votoi sovrani grek, cdo shtet anetar i BE-se duhet t'i kerkoje sovranit te vet te votoje nese duhet t'i ndryshojne Greqise kushtet per ndihmen ekonomike apo jo. 

Sakte smiley

ndihmen ekonomike

smiley  po pra po

ne gjyq! ne gjyq !

Ok mire, jo ndihmen ekonomike, por edhe "ndihmen ekonomike me te futme" ta bejne me referendum. E rregullova tani? smiley

jo smiley

puna eshte qe nuk kane koqe, politikanet e europes. ata nuk e duan vullnetin e popullit te tyre, se kur filluan me refendum, u doli huq puna, te gjithe filluan te jene kundra Europes se bashkuar.

vetem ata qe jetojne me ndihma duan europen. thesin me pare. jo ata qe punojne, keta duan te jene me vete. se keta taksohen per te mbush thesin.

cdo shtet anetar i BE-se duhet t'i kerkoje sovranit te vet te votoje nese duhet t'i ndryshojne Greqise kushtet per ndihmen ekonomike apo jo. 

Ti po thua qe shtetet antare te BE ti shterngojne rripin qytetareve te vet per te ndihmuar Greqine , kur ata jane informuar nga media se qytetaret greke bejne nga 3- 4 holliday ne vit, dhe shullohen ne vapen gushtit, ne nje kohe qe atyre u del shpirti duke punuar dhe paguar taksa, qe vijne gjithnje e ne rritje ? 

C ju desh grekeve qe u futen ne BE , ne qoftese nuk i rrezistojne taksave dhe borxhit ? E po keshtu  edhe te rruar nuk ka, po pranove te hysh ne valle luaj kmbet simbas daulles ! smiley

Jo, cdo vend t'i kerkoje popullit te vet nese duan t'i japin me shume pare Greqise apo jo.

Prifti grek po lutet para bankomatit Perendia po i thote se neser dhe pasneser nuk ka me para ! smiley

ATM machine in Athens

ore si shpjegohet qe gjithe marksistet jane fantazista dhe e kane shume qejf fluturimin me presh ne bythe?

pervec kesaj, jane edhe xhabaxhinj.. dmth njerez qe spara punojne,  nuk u pelqen puna, por  ama duan te paguhen edhe te ushqehen.. madje ta kerkojne kete dhunshem me detyrim,si nje e drejte qe u takon!

nderkoh kohen qe nuk punojne,  e kompesojne me llafe..  pambarimisht fjale e teori deri ne carje trapi, se dicka do dejne edhe keta.

... dhe fajin e kane gjithmone ata te tjeret qe u japin paret, pse nuk u japin me shume.

E dini ju milet qe Greqia ka me shume tanke e aviona se Gjermania? Ja pra ku paskan shku ato Evro te dhena 'borxh'. Ne Gjermani kan shku. Ky borxhi i jashtem sovran i Greqise nuk eshte gje tjeter vecse nje 'export subsidy' qe Gjermania i ka dhene vetes.

Po leje me se keto jane ato qe thone greket. Eksportet gjermane ne Greqi nuk i kane kaluar ndonjehere 4-5 miliarde Euro/vit. Dmth do i duheshin nja 150 vjet te barazonin borxhin grek

Rri mos na kujto tanqet, se me rritjen e ketyre nacionalizmave, diku do shkrepen ato, e do Zoti jo andej nga Veriu.  Se do merzitet dhe Grave jo per gje. smiley

Ato lek jane bere : 1. tanqe e rrangulla ushtrie ( meqe ra fjala kapen nje minister me 178 meleon korrupsion, qe i armatizonte vendin me preteksin e rrezikut turk), 2. pensione ( duke perfshi dhe keta shqiptaret e greqizum tane), 3. real estate ( greket kane pronesine per capita me te lart ne BE), 4. makina ( gjithashtu shume), 5. Kisha Grekios ( duke perfshi dhe ndertimin e ketyre ne Shqiperi), 6. Korrupsion ( dal milioneret nga politika), 7. dhe nje pjese e evrove gjenden ende atje neper jastiqe rrobsh. etj etj

Le ti fusin ndonje te vajisme dhe te grasatume atyre tytave te tankeve, topave e me the e te thashe se mos shperthejne depot e njerzia i do armet te rregulta.

greku nuk paguante dot vetem interesat jo borxhin vete. merrte borxh vetem me paguar interesat. siç ben dhe franca ne fakt, apo spanja, italia dhe portugalia e plot te tjere. amerikani njesoj, po ai ka fat se e shtyp vete dollarin.

ngaqe kane blere rrangulla ushtrie, per t'ju duk shqiptarit te vjeter qe jeton me ta, si nacionalista te lind, pranej kerkojne edhe t'ja u falin. se ndryshe gjermanit do i ishin ndryshk ne obor ato nendetset dhe tanket qe ja shiti grekut. (pra asigjo ne thelb ky nuk ka humb, ka paguar vetem punetoret e uzinave qe do ti paguante edhe po t'i kishte pa pune) se shtetet rrotull i prodhojne vete. s'kane nevoj t'ja u prodhoje gjermani. gjermani shyqur qe gjeti greket t'ju shesi ndonje llamarine.

po jo mer, se eshte e thene cik si me shume kollajllek kjo qe   ''leket e borxhit grek, jane perdorur per armatime blere ne Gjermani''.  madje mileti e dinte me kohe kete , sepse eshte  ''teori'' e lashte, e perdorur qe ne fillimin e krizes greke, 2009, por tashme se perdor me kush..

tashi e vertet eshte  qe greket si komb megalloman,  kane shpenzuar  mijlarda per  armatime.. por gjithsesi, greket kane marre rreth 400 miljarde euro borxh,  dhe nga keto vetem nje fraksion i vogel fare jane perdor per armatime.

po ku  shkuan  qindra miljardat e borxhit grek..?  kryesisht te  ne  (mire)mbajtjen e shtetit, ekonomise,  piramidale  qe ngriten greket... pra shkuan ne pagesa rrogash  te adiministrates shteterore te tejfryre si dhe ne fondet  shteterore te pensioneve.... kete e sqaron  me se miri dhe me pak fjale, nje poltikan dikur i rendesishem dhe  shume i njohur ne Greqi, Theodhor Pangalos. 

  ne nje ineterpelance parlamentare ai i pergjigjet pyejtes:  ''ku shkuan leket... si i hengret leket..?   -Pangalos pergjigjet  popullit grek  thjesht dhe sinqerisht:  -bashke i hengrem keto leke!!   sepse ju punesuam  ne shtet , duke krijuar  sebashku  nje marrdhenie klinentelizmi,  korrupsioni, shit-blerje''.

Po lene prallat e tyne dhe Jugosllavia kishte armatime po nuk kishte more borxh 400 miliarde 

dhe kane jetu me mire se Greket ...

 

nuk jeton kush me mire se greket. po s'ke shku ne ndonje lokal grek ndonjehere ose greqi ose te njohesh ndonje grek. 

grekut ja ha paret SHTETI. me mijera ishuj dhe temperaturat ke 40°, dhe gjermanet te ishin atje do te ishin mbyt ne borxhe. 

grekerit dhe ne kohen me te bukur, ate te lashte (me mijera skllever qe s'kish nevoje ti paguaje, pra krahun e punes e kishin falas), nuk ka qene kurre me NJE shtet te vetem. jetonin ne qytet shtete. po keshtu shqiperia dhe italia. 

me konfiguracionin gjeografik dhe klimatik tonin, dhe sidomos natyren e popullit (karakterin  e njeriut) nuk jemi ne te afte te mbajne shtete gjigande unike, me qindra mijera administrate. sepse nuk punojme ne per te tjeret. nuk jemi anglo-saksone, turma kafshesh te egra pylli, popull barbar, qe nje mbret i vetem i mban lidh mijera vjet, e i ben zap. dhe punojne kokulur.

Profil i kam shetitur te dy vendet pellembe e pellembe ...

Ish jugosllavia ka jetu dhe me mire se Italia 

qe ka plot grek emigrante smiley

 

varet per çfare shtrese te popullsise po flet. jugosllavia s'ka pasur milionere, ndersa greqia me qindra nga keta.

pasaniket greke kane koka bustesh dhe statuja antike neper sallonet dhe dhomat e gjumit, ti me flet per jugosllavet.

krahasojme bote te ndryshme me duket.

greket ne paris, jetojne ne lagjet me te shtrenjta te tij. jugosllavet jane akoma emigrante dhe jetojne ne lagjet popullore ose banesat me asistence. disa aktore si Bregoviç, dmth njerzit me te degjuar, ne lagje korrekte, por jo te pasura te parisit.  greket jetojne me sherbetore edhe ne paris.

e kishe per UNFUCK Greece apo per ate gishtin e kuq te mesit? or both? smiley

Ku e ke jeten modeste? -thote qytetari

Nese je i indinjuar, voto PO. -thote Varufakis.

http://botasot.info/lajme/424826/video-q...

Sa shtrenjte eshte bere sot te jesh i majte radikal. Dikur buke e kryp e nja dy trakte. Hajde Che ndize motorrin!

Deklarate shtypi e Komisionit Europian

President Juncker do te konsultohet sot edhe neser me drejtuesit e zgjedhur ne menyre demokratike te 18 vendeve te tjera antare te eurozones, ashtu sikur edhe me drejtuesit e institucioneve te BE.

Juncker po thumbon! smiley

Dhe vini re! Do konsultohet me 18 anetare te eurozones. Anetari i 19. eshte Greqia.

Partia e Merkel thotë "Qytetarët grekë duhet ta kenë të qartë që nuk është i rëndësishëm vetëm vullneti i tyre. Po aq i rëndësishëm është dhe vullneti i qytetarëve të vendeve të tjera të cilët kanë dhënë huatë".

 

Po nxehen smiley

Plus qe 7% e grekerve kishin votuar per Bojaxhiun.

Teta Merkel me shoke ne javen qe vjen do vendosen nese do ti gjuajne me cekic BE ne formen qe eshte sot, duke u treguar emocionale, apo nese do maren masa te mbushen me llac muret e tashme plasura te BE.

Plus qe 7% e grekerve kishin votuar per Bojaxhiun

ku i gjen keto te dhena?? per dreq s`ke sjelle as ndonje link, qe te te shpetoje nga hamendesimi smiley

 

 

 

citi group mori 476 B pastaj ishte boa 360B dmth numrat e greqis jan keq. 

dhe qe iu paguan back governmentit der ne centin e fundit jo me larg se ne krye te 3-4 vjeteve.

Krahason lokomotivat e biznesit USA dhe boteror, me sipermarrjen dembele 'Greqia' ?? smiley ...

The country has been locked into difficult negotiations with its creditors over its bailout program, which has delayed the disbursement of 7.2 billion euros; forcing the government to tap into it's reserves to meet its obligations. Earlier Saturday, deputy finance minister Dimitris Mardas told TV station Mega that Greece has the funds to repay a 450 million euro installment of their loan to the IMF on April 9, but it is up to the tenuous Greek government to decide whether to make the payment for the country to get out of it's debt crisis

smileysmileysmileysmileysmiley

ameriqia, sa me shume te sgjatet kriza aq me mire per bankat e investimentit ketu qe bejne billions me spekullime...sidomos tani qe dime qe ndihmohen me pegjimet e  NSA

Qafshatgjith nuk ma merrte menja qe greket te ishin kaq loqe. Megjithate faktet jane kokeforte. Jam vertet kurioz se si do zhvillohen ngjarjet, se ketu po ecet ne terren te pashkelur. 

Tsipriasi u premtoji Grekeve se nese ata votonin bindshem Jo, Tsiprias do ju siguronte kushte me te Mira negocimi. Le te shohim si do permiresohet Jeta e Grekeve mbas te Martes. Dyshimi i vetem eshte ne mos Tsiprias ka lujt poker e tani qe hapen letrat cfare do beje Europa per Greket me kta politikan qe kan...Varufakis deklaronte pak me pare se BE donte ligesisht te mbyllte bankat Greke qe ne fakt rrine te hapura fale ELAs. Sme duket gjuhe negocimi pa Edhe une do festoj me Greket sot veq mos me kercenojne me emigrantet qe Kane ne Greqi. Ne duhet te lumturohemi per festen Greke OQI

Me ket komshiun e bizedum gjat ket punen e Greqise sot paradite. E lam ti japim dhe nji shans te fundit

Pantheon Macroeconomics chief eurozone economist Claus Vistesen wrote early Monday that;

“Syriza’s gamble that a ‘no’ will force EU leaders to ‘respect’ Greek democracy is a bold one. If the German government considers its mandate to stand firm, a Grexit is the only option we can see with Syriza at the helm in Athens,”  smiley

 "No" supporters celebrate referendum results on a street in central in Athens

Nderkohe te Merkuren vjen ne Tirane  per vizite,  zonja Angjelin .  (  Engjellushe )

Krugman thote shyqyr qe fitoi vota JO gje e cila e shpetoi BE-na nga precedenti i revanshit vari4rist qe BE kishte marre per te ndryshuar qeverine e nje vendi me shantazhe e kercenime: 

we have just witnessed Greece stand up to a truly vile campaign of bullying and intimidation, an attempt to scare the Greek public, not just into accepting creditor demands, but into getting rid of their government. It was a shameful moment in modern European history, and would have set a truly ugly precedent if it had succeeded. [artikulli]

Po s'besuat Krugman shifeni ate cucen lart...jo kete bre, ate shalejashten qe ka vene Kapo. 

kapo po na habit me dellin fin,  per te perzgjedhur fotot e tipit " pushtiko " ! 

Ca kendveshtrimi i lodhur, a thua se Greqine ne referendum e coi BE-ja. Ata qe paguajne miliarda nuk shkojne te pyesin popullin e vet a ti paguajne apo jo, keta qe duan leket pyesin popullin a ti marrin me kushte apo ti tundin dhembet bankes. Se c'lidhje ka me getting rid of greek government ... smiley

  Per cfare mund te krenohet zonja Merkel ne keto vizita ? Cilin model zhvillimi, cilen Evrope te " Bashkuar" do ti tregoje Ballkanit Lindor ? Zonja Merkel, Gjermania e saj, nuk ka asgje per tu ofruar vendeve ne vizite.Ajo mund te perdori vetem karten e vjeter, shume te vjetruar te nje Evrope qe u ofron ketyre vendeve shprese se nje dite,  ne se bejne ....reforma ...per reforma, do te mund te futen ne kete Evrope me gardhin te shqyer per te dale ose per ti perzene, vende qe pikerisht  per to,  sot thone ...pse i futem, pse kane hyre!

   Zonja Merkel sot takon Presidentin Holonde, me te vetemin qe mund te keshillohet per ndonje medikament qe ul intensitetin e " migrenes " bashkesise.Do takoje dhe Jarin , ...por e di qe prej tij do marri mendjen e " hairit " ! Metastazat e kancerit qe i kane hyre Evropes Bashkuar, jane te tipit " galopant" ! Tregu gjigand financiar gjerman po ndjen nje furi perveluese, sepse tregu pergjithesisht i coroditur prej krizes jo ne ulje por konstante, me se shumti po godit gjigandin evropian- vete Gjermanine.Nje shembull i paster qe tregon se ne se goditet tregu, eshte tregu qe godit vete sistemin.Evropa e bashkuar u godit nga shpartallimet ne tregun financiar ! Tregu ne menyre te pershpejtuar po cvendoset ne Azi.Greqia u be vatra me e pare shperthyese per kunder vet bashkesise ! Por nuk do jete e fundit.

Zonja Merkel ne kete vizite synon qe ne Ballkan te mos ndodhi qe : Ne mez te daulleve evropiane...dhe nje xurruna tjeter po ballkanase ! Xurrunaja mund te jete centili i vjeter shqiptaro -serb Per ta mbajtur larg kete centil...do premtoje ca evro, per projekte te perbashketa ballkanase! Per ta shtyre gher ku mund te shtyhet situata shperthyese e varferise qe i ka nderkryer grigjat, per tju leshuar shpreses se Gjermanise ca viteve te shkuara.Vetem mund te shtyhet por jo zgjidhet ky hall i halleve te shumta ..! 

Do degjoje dhe mjeranet politikane shqiptare ku disa  do qahen per ca te tjere qe vetgezohen se coc kane bere ....ca reforma ! Do shofi lot ne syte e korbit Lulush, se i kane vjedhur zanatin  e " babes"...gjat  ketyre zgjedhjeve.Nuk do tja fshije se mandilen e ka gjith lot te gati 31 perqind te grekeve qe thane Neee ! 

 Dhe do iki e pataksur kjo grua qe ne Shqiperi... nuk do gjeje ...burra ! Nuk ka burra si qeverisesit e sotem greke ! Vec ata po tregojne  vehten qeverisesa- burra ballkani

 

Keni Rilindjen .me te fitojne te gjithe .keshtu thote pompinua i LSI.smiley

Eshte pay back time greece smiley

I like the Greek way. Pragmatism wins, capitalism loses.

Why don't all we all get a vote on whether or not to pay back our debt?

Let's start right now. Paying back the loan for our house? My wife says no, my son says no, that's a majority. Sorry, bank!

smiley

smiley

 

funny por qesharake me besu se tuj njisu monedhen, evropa bahet familje ( USE)

tovarish ljenini e ka than qysh n'koh t'zogut qi kur t'bahet pula vez bahet evropa nji.

imagino USA a bahet dot vetem duke njisu monedhen, familje me canadan, mexicon e japonin ?

 

 

http://www.telegraph.co.uk/sport/footbal...

 

       

 

 

 

 

 

 

Po nuk eshte kollaj ketej te shterngosh doren tjetrit qe po te ndihmon dhe nga ana tjeter ti thuash terrorist ! smiley

null

bbc

Varufaqis jep doreheqen i 10-re se bankat greke jane bosh, por krenar se fitoi referendumin.smiley.

si dhe levizje dinake e grekeve dorheqja e Varufaqis, pasi kete kish kohe qe nuk e pranonte kush ne bisedime.... nderkoh Greqia paraqitet e zbutur para BE, gjoja "i ka hedhur veres uje".smiley

barufa dha doreheqjen sepse cipra do te krijoje nje ekip kombetar bisedimesh me evropen.   sot po takohen kryetaret e partive kuvendore nen kryesine e kryetarit te shtetit.do nenshkruajme marreveshjen per 48 ore -thone.     te shohim si do e kete oreksin gjermani tani,,

nuk mendoj se Merkel apo evropianet do ndyshojne qendrim.. referendumi i Greqise eshte komhetar, keshtuqe eshte i vlefshem vetem per greket dhe nuk ka kurrefare impakti ne Evrope.
por kjo duket si nje loje e stisur mire, mendoj qe edhe Greqia e ka kuptuar qe ska takat te rri ne eurozone te hece "me hapin e shokeve".smiley, keshtuqe exit eshte mbase zgjidhja me pak e dhimbshme ne makro, se he per he problemet mbeten ashtu sic jane..
ndersa negociatat qe do bejne greket tani me BE besoj do perqendrohen me shume qe deri sa te dalin, te kene ende mundesine e marrjes borxh nga BQE qe te hapin bankat te pakten.. psh per kete jave kane nevoje urgjente per 3 mikjard euro.

sa mire ja paskan bere smiley

Reagimi pas rezultatit te referendumit

Embedded image permalink

 

 

 

Shot reverse shot :

La classe - thote frengu (class!)
Minister no more :

 

&

La merde : 
("Ministre nje jete te tere")

merkel

 

mor po leri fotot spontane Stalker se spine uje, po na thuaj ndonje lajm nga bursat.. si reagoi Frankfurti, Tokio, New York, pas rezultatit te referendumit ne Greqi, ra euro..?.smiley. po Evropi mbahet ende..?.smiley

po nga Greqia cbehet, u hapen bankat sot..?

Edhe fotot spontane nuk di me i zgjedh, shif si duket mashkulli, fizionomi idioti, tamom si Gim Sala!

 

kush eshte Gim Sala, tiku..?

Ka pas qene nje nga budallejte e famshem te Tiranes te viteve 60-80-te.

Te njejten forme kaptine te rruar dhe te njejten fizionomi me qeshje idiote qe ka kjo foto spontane. I mungojne vetem qyrret ne hunde, perzjere me ca lesh bjond.

Çudi qe Stalker kinofili qe e ma veten vizionar fin te imazhit filmik me fluiditet inoksidabelsmiley nuk e ve re.

Kudes se politika, perveç te tjerash, po ju ben budallej si Gim Sala te tere.

 

Komplet Saci !Nuk i ka len gje Sacit Warufakis. Hante nje 52 buk dhe dy koke qepe dhe punonte ne asfaltime

eh more stalker, kushedi sa poshte ka rene kilja e preshit aty ku jeton ti.

Fluturim te mbare, plako! smiley

 

Class te ben akti.

Jo tulla

Nuk po diskutoj aktin seksual te Gim Sales ("vet desh, vet desh ..."), po diskutoj aktin tend: sjell foto spontane, qe ne vend te ilustrojne per mire personin, e denigrojne.

Kjo foto thote se kjo fizionomi idiote mund te kryeje vetem nje akt idjot. Kjo quhet propagande imazhi. Kete foto duhet ta sillte Kapo.

 

Un e kom te qarte qe ti po pret te vije si mesi Gim Sala, puna eshte ta kuptojne edhe koleget e tu, biles as kundeshtaret nuk kuptojne gje.

Kam nje dyshim qe as ti vete nuk kupton gje, vetem denger-denger e ndonje profesor revolucioni te ndonje lloji te ri, qe kurre nuk i kane munguar salloneve te Parisit.

 

Kot e ke ate dyshimin. Ti e di qe une e kuptoj veten, biles ti me kupton gjithmone shume mirë por, taksirat e ke : na e risill ate komentin qe ke pas bere para disa muajsh për Italine (qe qeveriset pa shumice, ku asnjeri nuk guxon të dale kunder askujt) se ka qene gjeja më me mend qe kam lexuar ndonjehere për vendin ku ti jeton aktualisht.

(ndersa kur shan nga nona apo baba apo vllai -Gim Sala smiley , nuk të shkon... )

Gjerat me me mend neqoftese nuk kane bazen emocionale siç duhet, shndrrohen ne gjerat me pa mend. Kjo eshte kritika e vertete kunder marksizmit (ate bote, sepse tani eshte acqua passata ku lahen profesore, akademike dhe Gim Sala).

Ta kisha llafin qe jam i sigurt qe ti ke keqkuptuar krejtesisht komentin tim per Italine, megjithse e ke kuptuar me mire se çdokush, sepse nuk ke kuptuar, ose me sakte nuk do te kuptosh, se çfare kam thene une me deshperim, ti e kupton me ngazellim. Dmth eshte keqkuptim emocional, thelbesor.

Je mrapa ne kohe Stalker, je gati 100 vjet mrapa. Formulen "me keq, atehere me mire!" e paguan shtrejte autoret dhe broheritesit evropiane. Me pas e kane pranuar qe e kishin gabim, por teper vone.

 

cili akt bre..? -ai i kapitenit qe braktisi anijen qe po mbytet..?! ku eshte luftetari i paepur ta coj betejen deri ne fund.?!

Ja dhe Mrkel, qe duket sikur sa ka lene radhen e qumshtit dhe po shkon t'a ziej ne shpi. smiley

 Angela Merkel dopo il 'no' di Atene

                                                                                               Oqi, Oqi

Obobo e shkreta as nje ore gjume nuk paska bere smiley

Pjeter, te marte e mira degjove! Ku tu kujtua ore i uruar. Sa jam qesh! 

Gjermania: ky vend pa opozite prej 8 vjetesh.

Monizem!!

Qeveri e unitetit kombetaro-europian, jashte jane vetem forcat anti-europiane smiley

Nuk fitoi nje pale zgjedhje thuaj. Vetem me koalicion qeveris. Prej vitesh!  

Te shikojme a do ti vere shqelmin asaj dogmes "se Endrres Europjane"  qe jane mesuar ta pertypin si camcakiz?

Ouuu paska dal ky kopetenti nga big bradheri e ?! smiley

GREECE JUST TAUGHT CAPITALISTS A LESSON ABOUT WHAT CAPITALISM REALLY MEANS

This is what capitalism is really about.

From the beginning, Merkel and the EU have operated from the position that because Greece took on debt, Greece now needs to pay it back. That position assumed — bizarrely, in hindsight — that debt only works one way: if you lend someone money, then they pay it back.

But that is NOT how free markets work.

Debt is not a guarantee of future payments in full. Rather, it is a risk that creditors take, in hopes of maybe being paid tomorrow.

The key word there is "risk."

If you're willing to take the risk, you'll get a premium — in the form of interest.

But the downside of that risk is that you lose your money. And Greece just called Germany's bluff.

................................

Uau, sa i zgjuar paska qene ky Arto, ku i qenka kujtuar risku etj etj. Po falimentim, bad debt history etj nuk i ka zbuluar si terma? 

Nje shqiptar qe jeton prej 18 vjetesh ne Gerqi me tha qe votova pro atij Varikarit sepse ai me beri te besoj qe europianet nuk i kane sjelle fare paret ne Greqi e tani na i kerkojne t'i pagujme ne.

Urno tani fol ti qe t'ja them une atij. 

Mos me thuj ti them qe eshte koqe se me ka ca lek borxh e sebep per te mos i pagu do ai. smiley

Nuk kemi ca ti bojme fare dikujt qe i duket me i besueshem Varufakis sesa fjala vjen Jean Claude Juncker, dmth kemi te bejme me tipa si ata qe me shume i besojne filxhanit te kafese qe ju thote "do besh llafe me dike qe i fillon emri me Xh" sesa vetes se vet qe ju thote "ne gop te semes po une s'njof asnji me Xh" dhe dalin rrugve pysin ore mos e ke emrin Xhemal ose Xhevdet ti? smiley

S'ka faj ai. Fushate shume e madhe propagandistike ne Greqi. Grket sot mendojne se po marrin pjese ne nje revolucion. Sa ti dal narkoza veshtire se mund te sqarosh greku gje tani, si jane pune e si duhet te ishin.

Ore u hapen ago bankat sot ne greqi apo jo? Se kompetenti varikaris kish premtuar popllit vela grek qe bankat do te hapen te nesermen e referendumit, pavaresisht rezultatit.

Bankat Greke mbeten te mbyllura edhe te Henen, ....nderkohe pritet deklarata nga ECB nese d ovazhdoje te ofroje likuidet per Bankat Greke. Nderkohe Bankat Italiane e Spanjolle po masakrohen ne bursa.

Ndaj u injektuar euro ne treg nga BQE disa jave me pare, sepse ishte parashikuar per bankat Italiane dhe Spanjolle. Nejse Greket me kete zvarritjen dhe teorine e voneses ja kane arritur me hakmarrjen ( kush e priste qe geni Ballkanas mbizotron dhe kur ke lek e je fut n Europe para 50 vitesh) e tyre, por kjo i ka hequr te gjitha shpresat per vete te vet.

Kjo u be si ajo anektoda me xhindin por anapulla, me hiq te dyja syte mu qe ti iki nje sy dhe komshiut.

Fondi ELA, ose emergency liquidity assistance, ka vazhduar deri te enjten qe shkoi dhe sot mbasdite do merret vendimi nese do vazhdoje apo jo. Prandaj sot sjan hapur bankat me shprese te hapen neser a pasneser. Ndryshe presim bursen Greke, nese bankat europiane te ekstremitetit jugor po bien 5-7%, bursa Greke do shnderrohet ne masaker te vertete. Nuk jan aq patriot pasaniket Grek sa ti dalin te keqes perpara e te mbrojne asetet e tyre kombetare. 

E keqja me e madhe eshte qe fale Varufakusit ekonomi Greke ka ndaluar e paralizuar ne vend prej 7-8 ditesh, si do ndizet perseri ne pune makina Greke eshte pikepyetja me e madhe. Pa Para, Marketet e zbrazura do mbeten bosh dhe Qeveriu do ndermarre levizje qendrore komuniste per te hedhur nga qendra ilace e ushqime ne treg. E dime fare mire kur qeveria me tendera e allish-verishe nderhyn ne treg cfare ndodh, korrupsion, keq manaxhim dhe renie cilesore sepse burokratet qendore jane te pa-afte te drejtojne ekonomi konkuruese.

P.S. I ka bo rruget Qeveria Shqiptare me ec me papuce, bujrum fqinjet Grek ne tregjet tona ushqimore Bio, edhe xhajat Enveriste kan per ti prit me nostalgji e do ju dhurojne Benevreke e corape leshi personale.

Ata jane ne pike te hallit, as Paypal nuk pranon me pagesa me karta greke, kush e ka provuar i del mesazhi "your country is insolvent and in the meantime your card can not be used, please try again after Troika has decided what to do with you"

Po bejne nje kopilik tjeter, bizneset e medha kalojne veshtiresite e kreditit duke kaluar nga Ministrite perkatese, prandaj spo mungojne ilacet ende, ndersa bizneset e mesme e te vogla kan mbetur si peshku pa uje. I paralajmeroi Pirro Dhima por se degjuan.

Nejse te presim te marten, une mendoja qe sdo e linin Tsipriasin te zbriste nga avioni, por Varufakis me bllofin qe deklaronte se kishte bisedime te fshehta me BE tregoi karragjozllekun profesional te qeverise Greke. Varufakis pretendonte para referedumit se ishte duke biseduar tani ja hoqen karrigen fare nga tavolina e bisedimeve.

Uau, paska dhene doreheqjen Varifakis palikari qe i nxorri europianet terrorista!!! Po ky sikur duhet te fillonte te hapte bankat tani dhe te shkonte te merrte me shpulla ato te Europes qe t'i jepnin ketij sa Evro ti donte bytha dhe me kondite qe mos ia kerkonin prap.

plako kur do e hapsh Uqi-n ? Se kjo s' po hapet dot..

smiley

 

E bere janine mo Jani dhe ike tani se nuk pranon me asnjeri te te jape doren. Edhe pse fitoi JO, prape duhet te shtrojne bythen.

Nje gje skam kuptuar mire nese kemi te bejme me BE, pse nxjerrin vetem Merkelin si negative qe nuk do marreveshje, po te tjeret dakort jane ta falin/moderojne kete borxh?

 

Si mer iku Varfanjakis? smiley Po sikur vota ishte fitore e te zgjedhurve kundra Europes qe donte me i ndryshu qeveri? Dmth Europa s'kishte nevoje as per referndum qe ta hiqte Varikarisin nga qeveria thjeshte sa i tha nje fjale Cipralliut- Dmth qy referendumi ishte sa me i be fresk Cipralliut? Uuu I sense some jealousy ndermjet te dyve...

Hajt se do shohim store nga ai vend me duket. Sa ti dal pak kjo narkoza e euforise idiote do fillojne te hahen me njeri-tjetrin.

p.s.midis nesh. s'kam pare rast klink me te paster, se crregullime te personalitetit narciziste qe kishte #varikaris.

eshte pjese e lojes  (te mbetemi ne euro, nderkohe qe na falin borxhin)

s'ka mbaruar pune ende varufakis

lol- Qe do mbeten ne Euro dhe borxhet do ja falin ajo dihej, dhe pa bere kaq shamate. Europa gjithmone ka dashur ti ndihmoj por me nje model afatgjate, jo kshu rrumblla per tumlla.

Sdq e kam thene sa ti dal narkoza e revolucionit grkt do i haj krimbi i vjeter i luftes per pushtet. Dhe aty do plasi storja.

ka shprese akoma. i hope they'll be out sooner than later

Po ti se kupto qe ata duan ta zvarrisin vet kete ceshtje. Keshtu do eci ky muhabet. Vonesa e zvarritja eshte e vetmja fitore e Greqise, sepse e dine qe vetem vonesa e jo falimentimi i tyre direkt eshte hakmarrje ndaj Europes.

Ketyre revolucion ju duhet, as leke, as falje borxhi, asgje tjeter, vetem revolucion me cdo cmim, perndryshe do vazhdojne edhe 100 vjet te tjera ne rrugen ku jane prej 500 vjetesh

http://www.faz.net/aktuell/politik/die-g...

Dhe ne fakt ky shkrimi me siper duhet perkthyer dhe botuar dhe ne Shqiperi se ndryshimet jane aq te vogla, po aq te vogla saqe po i hoqe emrat, datat dhe ca momente qe rastesisht s'perputhen, duket sikur eshte bere fiks per ne smiley

The hard line from Germany continues.

Deputy chancellor and economy minister Sigmar Gabriel has said Greece is now threatened with insolvency. And if it wants to stay in the eurozone it has to present proposals that go beyond what it has offered before.

German economy minister Gabriel says - We cannot leave Greece alone, all EU countries now need to prepare to give humanitarian aid smiley

Varufaqis një përshëndetje nga unë . Simboli i vetëm i krenarisë pushtetare të çdo vendi . Ajo performanca e paraqitja JUAJ para kujtëdo është mishërimi i Të Drejtës për tu Vlerësuar njeri..

Kush je ti mer Jahu smiley ...Një thyerje Hundësh Megallomanisë dhe Përuljes së Pisave me Pushtet para Prepotencave  smiley

Po një figurë e Mbartur nga kalimi sistemeve .Tani janë Ligjëruar kabinete pederastësh dhe kategoria Juaj është e përjashtuar . Burrëria ka Humbur adresë dhe ka ikur në drejtim të paditur

Gjithashtu shumë shembull sinjifikativ i Institucionit të Dorëheqjes .Jo për gjo po kemi dhe dorëheqjen e Pangos dhe Mediut dhe të sali Qenefit nga krei i PD-hit or tie  smiley

Edhe bar do hame ne greket dhe parimet nuk i shkelim, marksizem-leninizmin nuk e tradhetojme. 

Hani kashte tani se bari u maru dhe iu bofte dom , qe q!!!fshi nonat e juja ne gjume. Rrac e keqe.

smiley

Mu kujtu ajo intervista e një të revoltuari nga bari që hanim , pasi kishte Ikur or tie

Më mirë me qenë Lopë në Zvicër .Ka lezet llajo .Bar jeshil gjithanej . Edhe  Kau ka lezet 

Rac e fisme e shpërndarë si farë bari  në gjithë Botën . Hallall smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).