Një video e publikuar nga programi "ÇA THU...?!" në Agon Channel tregon keqtrajtimin e të miturve jetimë në Shkodër nga edukatoret e tyre. Në video shihet edukatorja kur si ndëshkim u ulet sipër fëmijëve të vegjël dhe refuzon të ngrihet edhe pas ankesave të tyre të dukshme. Goditje me shqelma dhe abuzime të tjera evidentohen gjithashtu në një hark të shkurtër kohor, duke të çuar të mendosh se abuzimi fizik dhe emocional i këtyre qenieve të pambrojtura nuk është një rastësi por sistematike. Si reagim ndaj publikimit tre kujdestaret që shihen në video janë shkarkuar nga puna dhe proceduar penalisht për dhunë ndaj fëmijëve.

62 Komente

oboboboooo na prishet gjakun me kete!!! smiley Uroj t'i kalbin brenda per shume vjet.

Tmerr i madh ,kur ky trajtim i ofrohet nje shtrese aq te pambrojtur si jetimet nga instancat shteterore,imagjino ne shtresave me te privilegjuara nga ana sociale

nuk e shoh dot

zhe sui agon kanal

Dhe pastaj ankohemi per vrasesit e maleve

Nese vendosin kamera te te gjitha jetimoret por dhe kopshtet kane per te gjetur te tilla mostra.

Dmth keto ambientet publike me femije ne Shqiperi (shkolla e cerdhe) nuk kane fare kamera? Po spitalet? Ose me mire, ka ndonje ambient publik e shteror (administrate, etj) qe ka kamera? 

Kjo puna e kameres qe ke kapur ti eshte nje ilustrim shume i mire i cfare ndodh ne nje shtet ku s'ka shtet, dmth ku s'i plas trapi njeriu...reagohet vetem per te mbuluar skandalet qe plasen ne media. Ndryshe, sikur ta kishin vrare mendjen paraprakisht vetem 2-3 veta nga armata (deri tek ministrat) e atyre qe paguhen per mireqenien dhe edukimin e femijeve, gjeja e pare qe do i kishte shkuar ne mend eshte kamera, kryesisht per efekt parandalimi te abuzimeve, e s'ka as shume kosto. Plus qe mjaft te shikonin se c'masa merr bota, s'eshte nevoja te shpiknin rroten. 

Si dhe, skandali me i madh sesa kjo video te cilen s'kam nerva ta shoh do jete sikur per kete te fajesohen vetem personat qe u kapen ne kamera dhe asnje drejtor i tyre/institucionit. Fenomene te tilla jane se paku neglizhence (se shumti abuzim) institucionale, nuk ndodhin keto fenomene krejt papritur dhe nuk jane faj vetem i personave qe jane fundi i kavallit. 

Mesa di une nuk ka. Po edhe pse s'ka shume prinder kane dijeni se femijet rrihen edhe ne kopshte dhe nuk bejne gje. Versionet jane kryesisht: "Po nuk rrahin femijen tim!", "Po une e gjeta duke e rrahur nje femije dhe i terhoqa verejtje, po s'ishte djali im!", "Po vetem kshu marrin vesh keta". Keto jane justifikimet per mosveprim. Une s'e pashe videon se s'mundem, po nuk e di si nje njeri mund te filmoje pasivisht kete skene, pale kalimtaret qe jetojne ne boten tjeter fare.

Nuk do ta hap vidion te me prishet gjaku qe ne mengjes. Nga informacionet qe lexova ,

Albert Reka , punonjes ne kete jetimore (nuk e di se sa dore ka dhe ai ne ushtrimin e dhunes ) ka kerkuar ne "Njerez te humbur" , nenen e tij , dhe ja kane gjetur .

Ishte e  vetmja deshire e tij qe per festen e nenes ti conte nje tufe lule nenes se tij.Dhe ajo deshire ju realizua

Po me sa duket dhe ai qenka rritur i abuzuar dikur.

shoqeria shqiptare pa standartet baze, e deshtuar totalisht , te le shijen e kafshes

jetimi jetim ngelet. aty duhen psikologe per kujdestaret ne fillim pastaj per femijet. nqs kujdestari nuk e kupton rolin qe ka ndaj femijes, ndikimin qe ka sjellja e tij ne formimin e atyre te miturve pazari eshte pese me hiç. mund ta shajme sa te duam, ja e hoqem dhe nga puna po pastaj. si i behet qe tjetri qe do vij do te jete i pershtatshem per ate pune?

Shpejt Shkabe, ndonje link nga USA ose Pakistani

+100

kaq aq shume nga usa e me rrahje aq mizore sa e bejne kete te duket engjell, meqe u interesove.

Por videot i ruaj per ata qe thone "ca kafshesh jane shqiptaret" nga fukaralleku i trurit 

nuk e shof dot se te kalamojt nuk duroj fare, po prap, kujtoj vilat rinashimentale dhe pianofortet qe sekuestrun komunistat dhe them: si iku gjithajo far kulture.

Të proceduarit janë Edvana Sulaj

....thone se osht me origjine nga Therrepeli smiley

jane te ardhunit nga malet qe ngelen ne shkoder  pas zbritjes se komunisteve ne 44' smiley

Ja paska dhan Toms dmth smiley

Me kete ze une dh...rehat smiley

si, kjo Anjeza edhe kengetare tallava, edhe intelektuale, edhe drejtoreshe..?!.smiley   

kjo pra eshte ajo qe  thone:  je shkodran, tana i ban!.smiley..smiley

Belul me qafsh 

femra jane keto vlla ?

Per zotin te isha burre ..me mire pa gje... smiley

Dhurate nga epoka e arte. Siç duket, mentaliteti i ndeshkimit dhe keqtrajtimit nuk eshte shkulur akoma tek shqiptaret. 

Sot per sot e ke te njete vetem me nje ndryshim, nderron lekure cdo dite fal firmave xhiku armani san bene-cemsja

Shpresa e fundit tek qytetaret me pikatore !!!!!

Nuk eshte ne Shkoder, por ne Malesine e Madhe.

Ajo pune eshte e veshtire e duhet bere nga njerez qe e kane me pasion, jo qe vijne per nje rroge. Eshte ende heret te percaktohen me kujdes keto kufij, per shkak te nevojes se madhe per nje vend pune. Sidmos ne ate zone.

Bundrat!

Te pushohet nga puna dhe drejtoresha se ka pergjegjesi plera. 

Po natyrisht shoqet e veta ka vene ne pune ..

Ke ka vene '? mos eshte bere kunkursi nga komuna se kush e meriton te futet ? smiley

Shume mire qe i pushuan dhe arrestuar.. por per ate qe e vuri ne ate role dhe e ka per detyre supervizimin e punonjeseve kujdestare nuk do merret asnje mase? 

 

u mor pra masa... nga kengetare tallava e bone drejtoreshe

Ajo qe  i hyp me bythe atij djalit te vogel ...eshte kurve safi  e pedofile ...po po ( te me falni une i them troç gjerat ,me emrin e duhur )

Nje femer normale nuk e ben ate tip dhune ..si moj qelbesire ja shtyp organin gjenital me bythe te voglit ?   E me rrine aty per 7 pale qefe  ? Ndjen kenaqesi e ? Paloço femer ...

Nqs del ndonje nga gazetaret ketu ,o ato shoqatat ne mbrojtje te femijeve ,o ku di çfare...

mut ta bene duke e kapur  mbrojtjen ne media e ne organet e prokuroris  dhe ne kete pike ...Ta japi para e mbrapa pastaj  per te paguar leket e avokatit ...

Nuk bejne me shume pedofilet meshkuj ...edhe femera ka sa te duash smiley

Qelbesire rrugaçe pu pu çfare niveli ...

mbase ke te drejte per pjesen qe i ishte ulur siper,  se dukej sikur po  rehatohej mire aty lopa..

  po nejse... po per pjesen qe e godiste me shqelma..?  besoj,  pervecse kurve pedofile,  i bie te ket edhe  prirje  sado-mazo- dominante, shkerdhata!

E the ...Tana i majn katunart e Shokodres ...

Se po m'del njeni qe me shkrun neper vene posht e lart ...

'' e kan me katolikt ...turqit ..''

Te shplafte mortja qe e mban veten edhe si shkrues talent  e esnaf ...nejse ...

 

spo te kuptoj: per e ke kur thua:  ''e mban veten edhe si shkrues talent  e esnaf'',  per mua..??    une as jam, as e mbaj veten per te tille.!

Jo mo Belul se kam me ti ahahaha

Eshte njeri me profesion gazetar qe del neper forume posht e lart e kur ja lexoj ate shprehje 

''e kan me katolikt ,turqit (dmth ne shqiptaret mysliman )

me ngrehen qimet perpjete ...

duhet te dali dhe ketu patjeter 

andaj e shkruajta ...smiley

Moment Ideal për lëvizje shoqërore masive. Lë gjurmë edhe në Legjislacion ! Ec Rilindja !

Këtu , kur erdhëm me atë fillim na bënte përshtypje Liria ABSOLUTE e fëmijve në çdo Ambient  .Molle  , Aeroporte e kudo . Ishte perfekte shprehja "para fëmijës heq kapelen dhe Mbreti "

Ajo që të habiste më shumë ishte se vetë fëmijët ishin ndërgjegjësuar ndaj keqtrajtimit  edhe në shtëpi me prindërit apo të afërmit . Menjëherë dorën ke telefoni . Mora Policinë smiley

Shpesh e kemi biseduar midis njoni tjetrit për ndryshimet me edukatën Tonë. Ne jemi rritur me shoqërinë e Ndajfoljes së Mohimit " MOS " pas saj rrjedh dhe e drejta e ndëshkimit .Sa të mënçur kanë qenë të parët tanë që kalamajt nuk i afronin në sofrën e burrave por i mbanin në prehër dhe u jepnin koçonarë smiley. Prej tyre trashëguam

Në këtë shtëpi nuk vihet më , se goditen Fëmijët !

 

 

 

Idriz ç'eshte koçonaria vella ?

Te mesoj ndonje llafe dhe une aman smiley

Koçonari ...Unë me timen e di një copë kockë e veshur me Mish !

Grava me Spiritusin që janë rritur në fshat duhet ta dinë më mirë smiley Mundet dh Beluli e fshatarë të tjerë smiley Ky Edisoni nuk ma ha mëndja se e di . Le mo xhibi !

Mos shaj mo femnat në çdo situatë . Rregjimi babasqapit i bëri të humbasin respektin për femrën si mëmë e motër smiley .E përkohëshme !

ahahaha  flm per shpjegimin  koçonari...

A nuk bej dallime une burre -grua 

kush gabon ta mbaj 

ka femra qe se meritojne te jene nena ..po ashtu dhe meshkuj te jene prind a burra ..

ti themi gjerat siç jane 

ndryshe u beme si kembet e dhise smiley

Ta mbaj po mos mallko ." Edhe në Mollagjesh , fshati ke " Gropa e Tezes " thonë 

" Mo  e truj Robin "

Aman Idris  , ti e din se ne  labet e kemi ate gojen mut e  farmak  ahahahah

300 vjet me pare kani ikur te paret e mi  nga Laberia 

e ja.. dalin genet edhe tani ahahahaha

e gjate kesaj kohe jane perzier te shkretit  poshte e lart , qe te zbuten nje çike ..

po nuk beri derman dhe  kjo pune ahahaha

mbizoteron geni Lab tek mua ahahaha

" Befotrof" nga Gon Bulku. Per respekt per temen. Qemoli osht i mendimit qe ne rast se keqtrajto nji femije ti e ke venin ke shpija pa qira. Keqtrajtim seksual, varje ke koqet e Skenderbeut, pa nji pa dy. Knej edhe ne burg, sa ta morin vesh qe je per abuzim seksual me te miturit ta bojne dermonin. Qe jane te gjithe kriminela, po edhe ata e dijne ku osht kufini. Femijet jane te pafajshem se nuk kerkun t'i sillje ne ket bote te shkerdhyme. Trajtojini si te tille. https://www.youtube.com/watch?v=BlZeCOqusNQ

te koqet e kalit te skenderbeut.. kjo teme eshte interesante te trajtohet ne nje ese.. varja prej koqesh tek koqet e kalit te Skenderbeut- vizualisht nje veper arti.. por edhe tingujt e shkrifjes, ulerimave, kerkellimave etj.. muzike per veshet e kombit.. 

Ishalla perenia ka ndonje plan per ate kafshen aty qe kercen te preri i asaj femijes se gjore.

Po siq thote ai komshiu i muslimaneve perenia nuk krijon monstra. Duhet me i gjet nanji emer melodioz kesaj xhades ...

Nuk i kam pare lajmet sot, ndonje deklarate "shpjegimi" nga keto funderrina ??

Mos të lëntë fati jetim, se po të la, më mirë t'mos jesh se sa je! S'ka dënim më të madh sesa të qënit jetim për një fëmij, kjo në shumë aspekte. Përsa i përket asaj shtazës në video, uroj që var veten me ndonjë dëdegë ulliri ndonjë ditë, se nga sistemi gjyqësor i këtij vendi s'pres shumë, e ka treguar nivelin që ka!

P.s: Pa dashur të dal kundra -thirrjes së mirazh për ristrukturimin e peshkut- por raste të tilla janë nga ato ku të sharën edhe po të duash ta frenosh s'e bën dot, aq më tepër kurë e di që nga drejtësia e vendit tënd s'mund të presësh shumë, ndaj nxjer dufin e shfryhesh duke sharë!

 

Ka ardh koha qe ne kushtetute te jete i sanksionuar me ligj, kontrolli me telekamera e mjete te tjera prej organeve perkatese. Eshte e thjeshte ti degjenerosh te 14-at ketyre lloj monstrash.

kopeshte, shkolla, azile pleqsh, spitale e kudo ku ka te pambrojtur apo qe kane nevoje per sherbime.

Uroj qe ai femije kur te rritet te marri hak ndaj kesaj monstre. Zoti duhet ta denoj kete femer per kete abuzim qe u ben te miturve! 

Keqtrajtim ky? Po ne i kishim prindet e na kerciste shpulla e vizorja kokes ne shkolle. Se mesuesi eshte prind i dyte dhe ai qe te do te rreh.... Ky femi do t'integrohet shpejt ne shoqerine ("ca ke qe shef?") shqiptare

 

 

Kam pershtypjen se pedofilizmi, nuk eshte vetem tek meshkujt smiley por dhe tek femrat. Kur ishim ne klas te 7-8 fillore, kishim nje zysh qe e shifte gjith adhurim nje shokun tone Arjanin me sy te bukur, dhe gjithmon e kontrrollonte nga xhepat e pantallonave, gjoja se ai mçifte diçka aty smiley 

- Ku e ke more eee, - trazonte diçka aty poshte ajo smiley me doren tek xhepi i Arjanit, here serioze e here me nje nenqeshje. Arjani rrinte si dru, pa levizur smiley

Po mor Pjer  fatkeqsisht ka dhe femra ..jane bere libra per kete pune ...

Nje psikologe angleze vite me pare trondite boten me nje liber...

ku flitej per abuzimin e femijeve nga meshkuj dhe femra ...

dhe ato ishin dadot e tyre te ''dashura '' smiley

o dhe me keq ndonje aferm e familjes...

 

Na mallengjyet! E nuk eshte cudi, ata qe kane lene kopile andej-kendej ta denojne me shume fenomenin neper internet! Lajmi mediatik fiton pike, gazeta po ashtu, por ai fat i tyre do vazhdoje po ne te njejtat kushte. Sepse kjo eshte shoqeria. Vetem ca te ralle, shume te ralle i marrin dhe i adoptojne. Mes tyre, shume edhe per para. 

Troc muhabeti, skena nuk eshte per tu lavderuar, por me muziken qe shoqeron kete skene, lajmi duket me shume mediatik. Thjesht sa ne komentatoret te shterzohemi dhe te masturbojme socialerisht. Piket i fiton media. 

ça flet  caro (italisht smiley)

Dmth shoqeri duhet te rrije goje mbyllur para ketyre fenomeneve ?

Si do te vinte ty te ishte femija jot ,dhe mos te ishte nje jetim ? (ai s'ka piken e fajit qe eshte viktim )

Mos shkruni budalliqe pash zotin 

nuk jane per tu mbrojt keto mostra ..media ,media ...

se per çfare e ben media pune tjeter ...dhe nuk me intereson 

ne kete rast dhe ne raste te tjera te shumtuara ,qe ben investigime bravo i qofte ...

ndryshe neser ben akoma ajo ose ai ...

Jo po te mbyllim syte se kshu eshte shoqeria ...

Shoqeria ecen perpara deke e demaskuar dhe denuar i dashur ..qe me jeton dhe ne gjermani ti mua ...

ndertoj fjalit me mire here tjeter ...mos ja keput mufkave duke bere kopetentit 

hajt alles gute thuhet smiley

Eh moj Dasara, ja qe sistemi i kaluar pati dhe ca te mira, te cilat na u ngulosen edhe neve popullit te thjeshte; nje nga keto esht respekti ndaj femres, ndaj dhe une po te respektoj duke tu pergjigjur. Mirpo problemi esht se, cfar te te shkruaj!? Se ne fakt un nuk e mbrojta punonjsen e befotrofit, por vetem kritikova pikerisht keto komente te njejta ndaj cdo lloj lajmi, komente keto te cilat, si shterzime-masturbime pakenaqsie dhe kompleksesh nga me te ndryshmet, nuk bejne as dallime faktesh te ndryshme, as rrethanash te fakteve te caktuara, as shkaqesh dhe pasojash te shumllojshme, as efektesh dhe afektesh te castit, as cdo lloj kategorie, si te rastesishme apo te planifikuara, nga inati apo perfitimi material, etj.etj. etj.

E mire, ja si e re dhe adoleshente qe dukesh, -ne kete rast rrembimi te falet-, po te jap keshillen : perpara se te komentosh, perpiqu 1. ta krahasosh faktin e lexuar me te tjere me pare, 2. te kujtohesh keshtu edhe per komentet vetjake parakaluese, 3. te mendohesh me pare se cfare do shkruash. Po ti zbatosh dy pikat e para, e treta eshte e lehte. Po si tek ligji i Hegelit: teza +antiteza = sinteza Keshtu do te kesh ne komentet e tua dicka te re dhe interesante e jo si deri tani, te gjitha komentet njelloj, po si ne stilin e nje snobi, qe flet shume e nuk thote asgje.

Qyqa qe ke lodh me lexu e analizu komentet e mija ...

Shoqeria reagon... e ju thoni  po ''masturboni '' smiley

ça te them nuk e kam zakon me ja mbush menjen tjetrit 

po me vjen keq qe nuk kupton nje gje kaq te thjeshte ...

U dashka me be si sistemi i kaluar qe fenomenet e shemtuara nuk thuheshin i dinte vetem policia ,e per krimet e perdhunimet edhe mjeksia ...( duket sheshit qe keni nostalgji ...deri sa e mbroni dhe i keni vene ate emer shoku Marks smiley)

Faleminderit per e re ...smiley 

mundohem te mbahem smiley sidomos nga trute smiley

I paske qejf masturbimet deri sa i perdor kaq shpesh si fjale vend dhe pa vend  smiley

I divorcum dhe ti si Koli ? smiley

 

 

Po dhe u lodhem pak nga ato dy komente qe te lexuam, se aq na lejoi dhe koha. Po rendesi ka, qe ja, qysh ne kete koment po e ndryshon stilin, packa se pak hallakat, po rendesi ka NDRYSHIMI. Te lumte! 

E shkarkune drejtoreshen e Shtepise se Femijeve Jetime te moshes 3-6 vjeq ne Malesine e Madhe.

+1

Po nuk e ke kuptu megjithese eshte e Merkure sot, ndaj kot i ke dhene +1.

Nuk po te kuptoj ty ..

desha me thane faliminderit per lajmin ...

 

Po pra, lajmin nuk ke kuptu, se nuk ka shkarkim ne Malesi te Madhe.

Leqe ca te kuptosh ti !  R

E une keshtu jam e pakuptueshme smiley

Axhami smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).