Tirane

Ministri i Mireqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi ka deklaruar sot në një konferencë për mediat se do të ketë rritje pensioni për 599364 pensionistë dhe 6600 veteranë lufte.

Sipas Klosit rritja do të jetë me 1.4 % për pensionistet dhe me 15.6 % për veteranët. "Do të ketë rritje të pensionit për 599364 pensionistë.  Rritja do të jetë 1.4 % për pensionistet dhe me 15.6 % për vetaranët e luftës.  Ky vendim merret për të mbrojtur të gjithë pensionistët.  Në total përfitojnë 6600 veteranë të luftës.  Që prej 2007-es, pensioni i veteraneve nuk ka ndryshuar", - tha Klosi. 

24 Komente

Mos se ke per t'u keput ne bythe ...

Punon 40 vjet robi (me kontribute maksimale) e merr 24k lek +1.4% kuptohet. 

Rritet me 1.4% pensioni për 599364 pensionistë

 smiley tani po, qe flasim gjuhen e botes / evropes

Per pensionistet, rritja eshte 1,4% ndersa per veteranet 15,6% . Pse kjo diference kaq e madhe, pse ky diskreminim. 

Pjer, 

Nga ty pres me shume. Ti pa e ditur se sa jane aktualisht pensionet respektive kalon ne paragjykim? 

Aty ku je ti, i dashur Pjer, pensionet e veteraneve te luftes jane sa rrogat e ushtarakeve sot. 

Rritja eshte vetem per te eliminuar inflacionin, ne terma real mbeten konstant. Veteraneve nuk ju eshte rritur pensioni ka ca vite prandaj dhe rritja me 15,6 %, gjithmone per te eleminuar progresionin e ftohte.

dhe qe ecen paralel me politikat standarte te pensioneve edhe ne perendim.

He pra aman po kane ngel veteran gjalle ?

Ka 70 vjet qe ka mbaruar lufta ..kane qene nga 20 e kusur  vjeç , gjoja ne lufte ...

tani i bi te jene tek 90 e ca ...

Me thuaj ti sa veterane jane 90 vjeç e kusur 

mund te kene ngel ato te byros qe jane ushqy mire ... si Vito Kapo e Adil Carçani ..atyre ka te drejte t'iu rrisi ju takon , i ka te vetet smileysmiley

Ma merr mendja qe e marrin grate e tyre. Gjyshja ime psh merr gjysmen me duket e pensionit te gjyshit qe ka nja 10 vjet qe ka vdekur. Nuk i di tamam rregullat si trashegohet pensioni ne Shqiperi.

as per brisqe su dalin, kshu te marri nje brisk ky e tua rruaje...

njoh njerez qe kane punuar nje jete me nder e nuk arrijne ne fund muaji, me keto pensione mizerje

Qeverria e vulosi

Haberin qe foli Klosi

Goxha rritj tek pensioni

Pensioniste apo degjoni ? 

     Qeveri e shtetit tuaj

      Ju gezoi kete muaj 

      Me pensionin qe u ngriti

      Tju gjeje te gjalle viti 

             Ta urojme per kete nisme

             Se shpuri as nje e gjysme

             Po ua la vec nje pike kater   

             Ua mbushi vater me vater 

   Qeveri ta pacim hua

   Dhuraten sa nje cirua 

   Me tutje spo themi gje 

   Vec te dhjefshim ...mu ne te ! 

             

Grave, te pakten ti duhet ta dish qe qeveria e ka per detyrim ligjor qe cdo vit te beje korigjimin e mases se pensionit me nivelin e arritur te inflacionit ne vitin e kaluar. Ndersa mos indeksimi i tij perben nje shkelje te paster ligjore. Tani si thu ti mos ta benin ? O Grave po nuk jemi mo ne kohen e sali mbretit qe nuk pyeste per ligjin dhe regullat. 

Sikur ta kishin rrumbullaku tek 1.5 % do ishte me e pranueshme.

1.5% bereqaves, mund edhe te mos kish fare rritje, duhet te jene te kenaqur.

Sot tallte "trapin" dhe Zogu i Tiranes live nga Aldo Morning Show me kete pune:

"Miremengjes zoti pensionit. Ne rradhe te pare, urime per rritjen e pensionit, e meritoni. Ta hani gezuar. Sa ju eshte rritur pensioni dhe si do e shpenzoni rritjen?" - e gjitha e shoqeruar me nje ze gjysem metalik smiley

Te shkretet pensioniste, kush ka gjysher e di se cdo te thote rritje me 1.4 % per dike qe merr 18.000 leke te reja ne muaj.

Per te tjeret qe s'dine te bejne llogari, u takon 252 leke te reja, ose shqip 2 mije e 5 qind leke te vjetra (pra 1.7 Euro me kursin e sotem Pjer) smiley.

Ne 2 vite #Rilindje, mund te themi se e kane merituar te gjithe 600.000 pensionistet shqiptar! Ta hane gezuar!

Mos i harxhoni te tera per pensjonistat eej. Leni dhe ca te holla per nji komplet kitarrash qi te kompletohet Hard Rock Caffe-ja te ish-Kryeministrija smiley

Don't spend it all in one place ...

Ky trimi mos osht gjo pinjoll i klanit Bilbil Klosi ... ?

Bravo qeverise, tani pensionistet mund te fillojne te vene dicka menjane per te shku me pushime ne Dhermi me shoqnine dhe t'ju ngelet dhe per 4-5 dite ski ne Mavrove.

Nuk e di nqs e ke lexu manualin e pensionistit, po ne nji nga faqet e para thuhet qi pensionistat jan gjithmon me pushime.

ahahaha

m'duket se ka majt koh e mir n'angli smiley

paskan fillu me i ble kollaret me discount smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).