Carli Lloyd (10) feston golin me 11 metërsh ndaj Gjermanisë në Gjysmëfinalen e Kupës së Botës për femra që po zhvillohet në Kanada. Amerikanet mundën 2 - 0 skuadrën gjermane për të kaluar në finale, ku presin fitueset e ndeshjes Angli - Japoni.
 

47 Komente

Amerikonet fitojn gjithmon ne sporte qi nuk i loz njeri.... smiley

smiley

Mua me duket padrejtesi qe kur ka evente futbolli mashkullor, gazetat mushen me fotot e grave apo te dashurave te futbollistëve, kurse gjate kupes botes per femra, nuk e shef per be asnje foto gruaje apo te dashure te futbollistEve smiley (e pranoj qe eshte batute e ulet dhe seksiste po du me u grric pak me shoqet feministo-true-peshkatare)

Nuk keni faj. Që të tërhiqni goca në këtë temë duhet të provokoni (stili shqiptar i tërheqjes së femrës në cilëndo temë dhe pus, zaten). Por ne nuk provokohemi. Ne shkruajmë vetëm nga dashuria për futbollin smiley. Unë dje për shembull arrita në përfundimin që gocat duhet të luajnë në fusha pak më të vogla, që t'iu ketë duk puna. Nuk e kuptoj përse një sport i krijuar dhe normuar për çuna të mos ndryshohet pak për t'iu përshtatur gocave të cilat kanë parametra të ndryshëm fizikë. Megjithatë, amerikanet si në sporte të tjera, si edhe çunat amerikanë, treguan mbrëmë se janë në formë të shkëlqyer fizike, avantazh që në Evropë e kanë deri diku gjermanët me sa kam parë. Madje një interist gjermanofil dhe rrjedhimisht disi bukëshkalë mbrëmë i shante çupat tona pse vraponin aq shpejt. Për t'iu rikthyer provokimit, Shpresa jonë e Vetme ka një partner që pa pasur nevojë të zhvishet bën me turp dhe admirim në stilin amerikan shock and awe çdo shqiptar, shqiptare dhe evropian-evropiane rritur me standarde berluskoniane.

Atij interistit bukeshkale t'i thushe :

"Shiko daku se une toleroj deri te tifozlliku per cuna gjermone (hajd mo zene se jone gjermone ene ata turko-polako-tunizino-etc). Kur lujne gocat kthe koken nga nohia qeter!" smiley

Sa per sygjerimin tat qe te lujne ne fusha mo te vogla ai rrezohet prihere. Dashkeni ene me na prish fushat e futbollit! (po u zvoglu fusha ku do ngulen portat simas teje miiii?) Bojeni prove po nuk ju erdhem me Belulin aty t'ju knojme "O naziste feministe, fushen na e zute!"

Nje gazetar i sportit anglez ishte perjashtuar nga puna pasi qe futbollin per femra e kishte quajtur "women playing with balls" smiley

Si ka ardhe puna,s'guxo njeriu me çel gojen smiley

p.s.

Shkembimi i fanellave me kundershtarin, mbetet pjesa me atraktive e ketij lloj  sportismiley

O Jaku po pse ja shti ne men Qorrit me me perjashtu me? Car t'kom bo me? smiley

Kick Ass A 

Lum si keto. Po shyqyr edhe ketu ne mashkullistan ka fillu futbolli per femra. You go girls! smiley

Me thene te drejten kane loz nje loje shume me te bukur se ca ndeshje futbolli per meshkuj.... Great Job!

Nuk para shof futboll femrash por mbreme jam habitur nga ndeshja. 100 here me bukur se sa shumica e futbollit te meshkujve. Menyra si e shperndanin topin dhe shfytezonin gjithe hapesiren e fushes ishte fantastike. Publiku ishte i papare. Mu shpif kupa e amerikes se jugut.

Go USA smiley

Gjermani nuk e meritonte gjysem-finalen,ishte ekip me i mire franca.Kushdo qe te kaloj Angli-Japoni nuk jane ne nivelin e USA. Si nivel futbolli mund ta krahasoj me ndeshjet e para-te rinjve per meshkuj.

futbolli per femra eshte shume i perhapur ne Us Es Ej. Ka goxha konkurence te madhe. E marrin shume seriozisht si sport. Le te thote Bota cte doje. Ne c'kanal e shikoni o shoqe amerikane? 

Mbreme ishte ne Fox

e paskam humb kot pa e pare. U pa puna, finalen tani. 

Shyqyr qe ka ene kampionat per femra qe te flasesh ene ti per futboll mi dreq. smiley

ca thu ti 're? me gjithe mend e ke ? nga java tjeter n'stadium m'ke. Luajne RedBulls-at me New England. smiley

Moza, ne fakt e kisha me Kaktusin jo me ty. Sdq ti bofsh qef n'stadium!

Faleminderit Blatter! smiley

shame on england, nuk ishte penallti

foto fantastike! nga e ke mar?

jam curiose, cfare lloj bra-sh perdorin keto gocat...

po pse sutjenat tek tregu cam i blejne cupat e futbollit amerikan?!... e po kjo pike e zeze, ku i shkon mendja tjetres smiley

ca lidhje ka tregu cam o cun? kuriozitetin me lindi duke veshtruar foton se pari dhe se dyti duke menduar per veshtiresite teknike te futbollit.

jo moj une s'kam ndonje gje me tregun cam...po se vetem atje shiteshin bra_sh te llojit nje prerje, 3 masa smiley

Vertet s'ke degjuar ndonjehere per keto (marka te ndryshme)?

po jo mi gjemb si s'i kam degjuar (kam ble dhe vete madje)...thjesht nga foto m'u duk sikur s'kishin vesh gje...ose thashe do jete ndonje lloj qe s'e kam pare, ku i dihet.

Si shpirt, si shpirt . Do e bojne neshjen te merzitshme me duket. 4-0 qy pjesen e pare ...

Te doli fjala

2-0 baby.holy shit.

GO GO GO GO USA

 

Vetem pes minuta e jo ma shum

Shock and ooooah

I shastisen xhapenezet. 

S'shifet mo kjo. Po e co anej ka Baseballi Qemoli, me lejen tuj...

Sesh e drejt smiley

Niponi duhet ta ket porten ne compact vershën 

Wow 4! 

U will never have been seen e Final like dis smiley

 

Min 16- 4 goals. smiley

Omg! Çer goli!

A pate golin e 4? smiley

Ariu fle ti shko e zgjo ! Dear World , ku doni t'iu rrafim mo, se ene nji majmun qe hante panine me kremvice me shume se ne, iua gjetem ate rednekun Xhoei Cesnat . Vetem hudhje shurre me kallom ka ngel, mo ... si shpirt si shpirt.

Ndeshja qenka si birrë analkolike.

hahaha

you dont mess eeejjjj with USA

vetem brazili ka honger mo shume gola smiley

Gol nga mezi i fushes tjetra dje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).