Kjo selfie eshte një nder imazhet e fundit para shperthimit terrorist që vrau të paktën 31 të rinj kurd dhe turq të Federatës së Shoqatave të Rinisë Socialiste të cilët ishin mbledhur në Qendrën Kulturore Amara në qytetin e Suruçit, rreth 15 minuta larg Kobanës, qytetit kurd që ka qënë nën sulmin e ISIS-it prej shumë muajsh. Kobana u rimor nga forcat kurde në janar të këtij viti dhe Suruçi ka qënë qyteti fqinj në Truqi prej ku aktivistët kurdë kanë mbështetur forcat kurde me ushqime dhe medikamente. 

300 të rinjtë socialistë po përgatiteshin për të shkuar në Kobanë për të ndihmuar në rindërtimin e qytetit. Ata ishin grumbulluar në kopshtin e qendrës kulturore me slogane dhe banderola, kur shpërthimi vrastar vrau 31 dhe lëndoi mbi 100 prej tyre. Shumë nga lodrat që kishin grumbulluar për fëmijët e Kobanës sot ishin vendosur në vendin ku aktivistët e rinj u hodhën në erë. Kryeministri turk Ahmet Davutoglu tha se personi që kreu shpërthimin është identifikuar. Dyshohet Shteti Islamik qëndron pas sulmit gjaksor. Mediat botërore kanë shfaqur videon tronditëse të momentit të shpërthimit.

104 Komente

Nuk arrij te konceptoj dot cfare shkon ne mendjen e dikujt qe vendos te vrase veten por edhe shume te tjere njekohesisht.

70 virgjersha ose ne rastin e kesaj 70 kurvare me unlimited supply of Viagra. 

Kujdes me numrat. 72.

....dhe t'i versulen te gjithe ne te njejten kohe.

Kush do, ka tek liveleak video te castit te shperthimit dhe pasojat mbrapa. Tmerr i vertete

Zoti u dhente rrahmet ketyre 31 shehideve te bukur te lirise dhe i prefte ne Xhenet inshallah. Sherim te shpejte te plagosurve. 

Respekt maksimal popullit kurd i cili ka vuajtur e vuan te njejten drame kombetare si populli shqiptar ne Ballkan.

Nuk na the nai llaf ku duhet te prehen ata shehidet e shemtut te mizorise qe e bone ket pisllik. Ene ato akbar i thone Allahut ...

Populli shqiptar as ka vujt, as vun noi drame or tyc. Populli shqiptar vecanerisht tani eshte si veshka mes dhjamit ne Ballkan ku eshte padyshim vendi me europian mes tyre, pavaresisht cave si ty qe flasin me gjuhen e Medreseve te Arabise.

mmm... seriozisht e ke apo ka filluar vape e madhe ne Kanada?

M'pelqen humori yt. Gjithmone fajin tjetri ej, te vertetat vetem per vete. 

Nejse po te ndalosh e te shikosh pak strukturen dhe fjalorin qe perdor ne komente, do e kuptosh qe dallon si gomari buzebardhe nga shqipot e tjere te forumit. Po kuptohet mund edhe te mos ndalosh se ashtu eshte nje pune. Andej nga Shqiperia si keni qene me kohen meqe ra fjala?

rahmet, shehid, inshallah, xhehnet...

viti 2015 <-- (rima eshte e pavullnetshme).

ps. per raste si ky, Carlin thoshte: fuck hope.

Nuk e di nese keto quhen sot fjale te huaja, apo e huaj eshte gjithcka tjeter. Eh Naim te hengert tenja...

e huaj eshte cdo qeveri butake shqiptare, sidomos pas 91-shit. ne te dy anet e kufirit.

ps, fuck hope!

Eh, u bo per ti puth doren Ahmet Zogollit qe e qunin turkoshak ketu e 100 vjet perpara. 

Me duket se ai hashtagu me poshte, I am not well, per ty dhe Cimin aplikon pak si teper literalisht. Ju vertet nuk me dukeni mire nga fiqiri. 

Njeri thote se stonon fjalori yt. Po pastaj? Pse te plas trapi ty? Kete fjalor du une me perdor. 

Tjetri ankohet per qeverite butake anembane kufijve shqiptare. Pse ca do doje ti zotrote, gjenocid fetar e kulturor? A nuk e kuptoni qe ju jeni versioni laik i Daishit? Jeni ana tjeter e monedhes se shemtuar te intolerances. Turp e paci

 Kete fjalor du une me perdor. 

As e ve ne dyshim mo xhan. Thjesht qe fjalori qe perdor te tregon se kush je e ato pordhet per tolerancen pastaj marrin tjeter kuptim. Po muhabet i gjate ky dhe pa ndonje vlere me tipa te saturuar si ty.

Kurse ai hashtagu ka tjeter kuptim, po ty s'te vjen per se mbari prandaj. Ta vuri ne dukje dhe tjeterkush qe nuk the nje fjale per ti denuar vrasesesit. Apo i ka toleranca keto? 

Pse te plas trapi ty?

Nuk e di pse nuk e quan tolerante kete ti, PF.

Cfare tregon fjalori im sipas teje?

per mua eshte thjesht fjalori i gjyshit tim te cilin e kam dasht fort, dhe nuk ka pse te jete si fjalori i gjyshit apo babes tat. Nuk e kuptoj kompleksimin tend per kete pune. Apo te duket se po te shemtoj gjuhen?

Derisa shpreha respekt e nderim per viktimat, normale qe i denoj vrasesit. Po ti i denove? Apo vetem un e kam kete obligim?

pastaj me sa seriozitet mohon tragjedine kombetare shqiptare dhe gjenocidin e spastrimin etnik e kryer mbi popullin tone ne Ballkan? 

Ah si e dredh ky mo shoke! Si tel... Gjuhen e gjyshit thote. Baben, ate bektashiun e urte e tejkalove e?

Po mire, dakort.  Fjalori i gjyshit permbante ato fjale. Edhe fjalori yne vazhdon e permban penxhere etj. S'ka asnje problem. 

Ti, me sinqeritet e ke qe perzgjedh fjalet per hir te gjyshit?  Apo se percon nje mesazh fetar specifik, e per me teper edhe nje mesazh ne esence politik.  Qe s'ka asgje te keqe as aty, zgjedhja jote, por ne qenkerkesh per hir te gjyshit rrjedh nga shume ane ai argument. 

E dyta, pse u shqiperuaka shehid dhe jo shahid?  Si u referohej gjyshi martireve, deshmoreve qe s'ishin myslimane?

Dhe e fundit, si e arsyeton perdorimin e termit "shehid" per viktimat e sulmit ne Suruc?

Nje verejtje te vockel:gjyshi i tij ka mundesi t'i kete thene shehit,ashtu sic mund ta kete qortuar Armirin e vogel: Mos bej zhurme o qafir (dhe jo kafir),se po fle.Ndersa une kam nje pyetje tjeter: Profetin si do e quajme:Muhamet,Muhamed,apo Mohamed?Cthone ata shoket e shkretetires?

Po me sinqeritet e kam Monda, c'te ben te dyshosh ate qe them? Kur them eshte fjalori i gjyshit tim e kam llafin se ne rrethin tim familjar e shoqeror ky fjalor eshte krejt normal. Kur shkojme me pa diku ku ka ndodh nje vdekje themi "Zoti i dhente rrahmet dhe e befte prej te Xhenetit". 

Nuk e di pse shqiperohet shehid e jo shahid, por une ashtu e kam degjuar e mesuar qe i vogel. Ndoshta per te njejten arsye pse thuhet penxhere e jo panxhare ???

nuk e kam menduar se si u ka pas thene gjyshi deshmoreve jo-muslimane. Pyetje interesante. Atyre qe kane rene per atdhe ma merr mendja shehid u ka thene. Atyre te rene ne lufte kunder muslimaneve besoj qafira. 

Ne Islam, kush bie duke mbrojtur fene, jeten, nderin,atdheun, familjen a pasurine e tij, ka rene shehid. Po ashtu viktimat e pafajshme, ose collateral damage. Kshu qe keta te rinjte e Surucit e meritojne me plot gojen. 

e kemi thene edhe njeher tjeter: terrorizmi islamik drejtohet kryesisht kunder vet muslimanve! 

mbi 90%  e viktimave  te terrorizmit islamik jane muslimane.. madje eshte shume me i ashper dhe brutal  ndaj tyre.

Ky tipi thote se pike se pari keta jane pergjithesisht njerez me tendenca vetevrasese, nuk jane njerez normale qe duan te behen martire per kauza. 

Nuk arrij te konceptoj dot cfare shkon ne mendjen e dikujt qe vendos te vrase veten por edhe shume te tjere njekohesisht.

Faleminderit

Fjalimi i Erdoganit me pelqeu, dhe do te ishte mire qe trupat turke ose kurde, te ndermerrnin nje sulm kundra pisave te IS-it. 

Nje Guantanamo Kamp, eshte  vaksina me e mire per kontrollin e murtajes se sheriatit ne Shqiperi. Shqiptaret e Kosoves zene vendin e katert nder vendet qe kontribojne me luftetare nen Isis. Ka ardhur koha me mor ekspereincen me te mire bashkekohore se si kurohet kjo murtaje.  Liria keto 25 vjet ka qen me pashe per te gjitha sektet fetare, kristiane e musulmane....ka ardhur dita me kerku pergjegjesi e ndershemeri per hir te femijve Shqiptare.

C'do te thote "murtaja e sheriatit"?

Kena diskutu bashke dhe me pordhe me ke bo dalje....e kupto mire Murtajen kur ra ne Evrope...si pushtonte keshtjelle e keshtjelle e fshat me fshat....Ashtu eshte ene Sheriati jot qe kerkon nje shtet islamic nga Belgradi ne Bosnje ne Kosove e Maqedoni e Shqiperi....

Shqiperia ka ndjek here pas shembuj radikal, eshte vone per mua perderisa Islamiket jane ne veprim...pergatitje me helmu ujin e pijshem....rezistence gjykates Shqiptare familjarisht se jan krenar per cer jan....Shqiptaret jane vone, por kampet duhet te ishin hapur prej kohesh ku Islamiket si Murtaja te mbahen te izoluar nga njerezit e thjeshte, ata qe futen ne burg se ngasin te dehur.

P.S. Edhe nga Kanuni i Lek Dukagjinit mund te perfitojme si Shqiptare duke e trajtuar si trup ligjevenes. Kush i bashkohet Sheriatit te ISIS te shporret nga trojet tone me fis e fare. Ndonese personalisht jam i platformes qe femijet e Islamikeve te adaptohen nga Evangjeliste ndersa te rriturit te zbohen nga fshati, krahina e shteti ku jeton. Purifikim quhet.

nuk e kuptova rolin e sheriatit ketu???

Ti je ne mision per te revizionu Sheriatin??? Ja te jap nje shembull...kur Islamiket e Tirones refuzojne ne gjykate te gjykohen drejt apo Kabim sepse nuku e njofin shtetin Shqiptar sipas Sheriatit te tyre. E kupton qe keta dun me na cu ne nje vend me 3 + Besime por ku nuk njifet THE RULE OF LAW ???? 

haaha - ajo eshte e thjeshte kape rrase brenda 

Mrena e kan vendin kta por pyetja eshte ku ti izolosh se jan fare e keq dhe shperndajne murtajen ne emer te Fese. Perfitojne nga vuajtjet njerezore per te mbjelle larvat revolt dashese. Prandaj ajo pak ice qe kryen krime Edhe ndaj Musulmaneve duhet izolu, ky eshte sekreti se Jo te gjithe jane suicidal. Ndaj kesaj pakice statistikishte paperfillshme duhen marr masa ekstreme. 

"I'm not well. I will not be well. Don't be well," tweeted Loren Elva, a survivor of the bomb attack in the town of Suruc, on the Turkey-Syria border.

Soon #Iyiolmayacagim ("I will not be well") became a viral hashtag as thousands started tweeting about their anger at the suicide bombing that killed 32 people and injured more than a hundred.

Jam kurioz c'mendim ka Xhibi per kete problem. Mos valle edhe kjo eshte mungese tolerance qe vjen era kryqezate. Eh Lindja...Lindja. E Mesmja, se ajo e Largeta eshte si shpirt.

Une kam mendim qe sa me pak te perdoresh kruajtjen me te tjeret ne vend te argumentit aq me pak do dukesh si ata tipat qe debatojne me terroristet. Dmth jepi fol ca ke per te thene per temen pa pritur te flas une, s'jam Zoti.   

Xhibo nje opinion alternative desha te dija mor vlla, pse nxefesh. Plus nuk ishte kruajtje po poke. Dhe e fundit kush te tha qe ti je Zoti.

Si tha, si tha?

Fashistoid??!!

Ja ta shofim cfare argumentash do na sjelle armiri kunder Hamedit. Ku e ka gabim hamedi, dhe pse.

Menzi po pres, thone ne Kosove!

Po cer do thote Armiri....ti nuk e kupton Sheriatin do thote dhe ja ktu u myll argumenti. Ne Tirone, Islamiket kishin diten me dal ne gjykate...nuk vazhdoi procesi se familiar e islamik ne gjykim nuk njifshin Gjykatat. Njofin ligjin suprem kta kurse pederat e Kosoves nuk njohin as Presidenten Jahjaga se eshte me teper sekulare se cduhet. Kta Islamiket e kan menien keq per lufte pyetja eshte kur? A duhet me ja u rras perpara , me i garrumbllu ne per Kampe a Stadiume e kur kta smjaftojne me perdor helikopterat me i shpraz ne keneta?? ??? Shqiperia eshte shume vone dhe me perkdheliet neo marksiste Luboniste se Islami eshte ideologjia e te varferve...ere e keqe fryn per ate Pune.

shume e ke ashpersu gjuhen ti per temen ne fjale. shume metamorfoze te shpejte ke psu ne kto 2-3 mujt e funit. zakonisht robve i duhen 2-3 vjet me psu ket ndryshim qe ke psu ti. Se jo shume kohe me pare flitshe krejt ndryshe. egziston mundesia qe dhe une te t'kem lexu gabim ma pare. anything is possible. 

Te tjeret te lexojne me mire se e sheh tjetri veten. Per ket ceshtje kam ndryshu por prej 20 e kusur vjetesh. Atehere me paralajmeronin per tmerrin Islamik te mundshem ne Maqedoni dhe un u zgerdhisha ne Maqedoni e i trajtojsha Lajmetaret si Idiot. Jo merr se idioti isha une qe i nenvleftesojsha. Shif tani, Jahjagen nuk e dun per Presidente se Jo Legjitime, gjykatat ne Tirone si dun se kan Ligjin e tyre, rradhet e ISISit i kan mbush sa kan shku ne  vend te 4tert, po qe kta kan per ta kthy Serbin prap ne Prishtin me kto men qe kan per ISISin?  Kta Islamiket jan Klysh te Serbit Se nuk e kan mendjen per atdhe por per te ngrit lart figuren e atij te modh it te tyre. Mbetjet Turkoshake i kam qujt gjithmone qe na i ka Lon Osmanlliu prandaj sdun me Gezu lirine prej Shkjaut. Fat i keq qe Kta radikalet e UCK u borgjezun e po thinjen gjykatave pra kta kishin nevoje per Doren e Hashim Thacit ne Rini.

Asi nen menge i Evropit e ka emrin Ramush Haradinaj. Per ket dite e qiten prej Hage. Do ta hudhin ne tavoline shume shpejt. Te ashper jane drenicaket e Hashimit, por dukagjinsit e Ramushit are in a league of their own kur vje puna per dajak. 

Na turperuan, cpun kan me shku me luftu per Sheriat ? I zgjidhen problemet ne  shtepite e tyre e pak fukarallik ka ne vend te vet? Shume shqiptar  me zor e dhune jan konvertu ne Islam po kta jan te shkolles qe Islamin e perqafum se qe i omel si hallva.400 Shqiptar luftojne per nje qelbsillik ....dhe e ke pa si sillen sikur ska ndodh as i gjo bile as mos e permend ket fakt. Nejse ilaci eshte i qarte por sdun me mor masa se i rre mendja qe Isis do jet i bute me ne Shqiptaret. Kur kta plehrat zbriten ne Turqi priti me poshte kafshet.

Turperohu pak me pake or Tironc sepse ndonjeri prej tyre mund te te thote: Pse ore mik kaq shume i fyer ti , pak ruse ardhen pro serbeve gjat luftes ne ish Jugosllavi? Pake amerikane e te tjere  shkuan ne ndihme te izraelit gjat pushtimeve qe beri mbi teritoret arabe ne vitet 1967 e t'hu ? Pak mbeshtetje ju dha nga i gjith perendimi agresorit izraelit mbi teritoret dhe popujt arabe ? Se shkuan ca shqiptare me mendje as te klases pare dhe kjo turperoi ty me shoke ? Shqiptaret asnje fije  turpi nuk ndjejne sepse kombi shqiptar i perket evropes, por eshte ajo qe nuk e ka qasur ne gji te saj ! Evropa duhet te ndroje mentalitetin ndaj shqiptareve edhe pse ca individe .. shkuan ne arabi...Ka edhe gjermane  edhe angleze qe kane vajtur atje, sepse kjo bote e te ndryshmeve ...eshte e tille sepse ka ..mendje mendja.Shqiptaret jane kombi me proamerikan ne glob, por strukturat amerikane nuk e shprehin me te njejtin intensitet ate dashuri.Ndiqi sa marrin per vizat dhe qe as qe ja u kthejne edhe kur nuk ja u japin vizat.Kurse shqipraret u kane vene cdo baze ....te tyre ne duspozicion, pa u kerkuar asnje qindarke.E ky tip dashurie i shqiptareve nuk u le turp mbi fytyre ! Sepse nuk u le goje te tjereve per kunder shqiptareve !Na vine anash ne " marrezine " tone ! 

Ndryshe Shqiptari qe luftonte ne krah te Kroatit kunder Serbit per afere Nacionaliste. por Nuk e lidh gje Shqiptarin te jap jeten per Isisin ne te semes ne Siri, dhe me ben te turperohem fakti qe Shqiptaret Len shtepite e tyre per dicka Jo-shqiptare, per nje ideal qe i jep fund Shqiperise. Kta plehrat Shqipfolese nuk luftojne per Palestinen apo kunder Izraelit por per te krijuar nje Shtet Islam qe do zhduk identitetet kombetare nekurriz te shteteve nacionale. A do ken kellqe me ardh deri ne Shqiperi ? Ta shohim por perderisa radikalet Islamik e Marksist, fondamentalistet Grek livadhisin ne Trojet e Arberit, e kuptoj qe shteti Meme eshte i papregatitur ndaj destabilizuesve kombetar. 

Do te duhet kohe sa te marrish vesh se shteti i ISIS eshte saje e ushqyer prej Izraelit e jo kombit arab dge asnje fije i frymes Islamit.

Do te duhet koge , sigurisht ! 

Aq me keq per ata Shqip-foles qe bashkohen me ISISin, por Islami i ka ca dege qe enderrojne hapur per shtet te Sheriatit.

Sa keq gjithe ata te rinj e te reja smiley 

Nqs e ka bere ne emer te allau ekberit nje thes me krimba ka marre deri tani, me vone si dihet sa burra te virgjjer do ta presin vigjilent

me kesmet thuj

    Debate qe shprehin prirje fondamentaliste, per besimin e tjetrit, marre shkas nga nje ngjarje tmerri.Vakia ndodhi ne pjesen kurde, nje popullsi e shumvuajtur dhe e ndare ne disa shtete.Cilesoj kete sepse asnje ngjarje nuk duhet pare e shkeputur prej historise se shkuar.Mes kurdeve, turqve dhe synive ka nje armiqesi shum te lashte.Sot kurdet jane ne perpjekje jo thjesht me ISIS por me tere ata qe kurre nuk e kan dash nje kurdistan te pavarur.Synite irakiane por edhe shumica tjeter ne Irak, nuk e deshirojne ndarjen e teritorit me kurdet.Turqia nuk e deshiron dhe as e lejon ndarjen e teritorit me kurdet.Izraeli e deshiron dhe e stimulon konfliktin kurd me turqine dhe mbeshtet kurdet.Ne kete mish mash dhe situate polivalente natyrshem qe pleksen sherbimet intelegjente te cilat ndezin pishat.Dhe pisha me e gatshme eshte shfrytezimi i elementit  pa formim as besimi e as kulture tjeter apo arsimimi, brenda radheve perkatesise muslimane.

    Me gure te tille armiqte e popujve arabe dhe sidomos te islamit si kulture, vrasin shum zogj.Krijojne korin anti islam qe u nevoitet shume izraelit dhe ...Cave te tjereve , te cilet cironkat e basenit as qe  e marrin ere.

   Drama qe luhet ne Lindjen e Mesme, ne se nuk ndalet shum shpejt mund te kthehet ne drame per mbare njerezimin.Drame e shkaktuar prej Anerikes dhe Izraelit.Amerika e pa ca beri dhe po e lan ate me ...ate tjetren.E nisi shuarjen e konfliktit me Iranin, vone ca por prej Izraelit  po i nis sherri brenda ...! Lindja e Mesme do qetesohet vetem ahere, kur perendimi, dmth Amerika  ti thote Izraelit Mjaft ! Por mbase vetem kur sionizmi botror te marri ate qe meriton...! Se boll i ka dhene tmerre njerzimit! 

Admir, leri  cironkat te levrijne ! Mos ja u var shume ! 

e tunde! smiley

me kujtohet libri shenime per lindjen e mesme, ku shoku enver na tregonte se kur popujt arabe shtronin mermere, ne paris dhe rome ecnin mbi bajga. pastaj i kthehej ibn sines ose avicenas me themel edhe e analizonte tek e tek e tek. pastaj thoshte se populli iranian nuk u cua ne revolucion as se donte Allahun, e as ajatollahun, por sepse zjente nga urrejtja per imperializmin amerikan, veglen e tij, sionizmin izraelit dhe socialimperializmin sovjetik. s'me kujtohet a ishim prishur me kinen atebote, por po qe se ishim prishur, edhe revizionizmin kinez me maocedunidene dhe eurokomunizmin shkaterrimtar... 

s'me kujtohet a ishim prishur me kinen atebote, por po qe se ishim prishur, edhe revizionizmin kinez me maocedunidene dhe eurokomunizmin shkaterrimtar... 

Revolucioni Iranian daton ne 79' ndersa carja me Kinen perfundoi diku nga 78', qe ketu rrjedh qe ne "shenime per lindjen e mesme" shoku Enver patjeter e ka trajtuar urrejtjen e popullit Iranian ndaj revizionizmit kinez. 

E paske nis me vuajtjet dhe perpjekjet shekullore te popullit kurd per liri e pavarsi. Pastaj paske kalu ne te drejten e sovraniteti territorial te vendeve me pakica kurde. Pastaj te sherbimet inteligjente dhe armiqte e popujve arab. Pastaj te strategjia diabolike Izraelite dhe e mbyll me aludimet se keto bomba i ve Izraeli. Dhe se bombat do te heshtin vetem athere kur Izraelit ti thuhet MJAFT! 

shume gjate i ke rene o grave. Pa qene nevoja fare. 

Pratos, rruga e shkurter te bi me gjate, per ne keshtjelle, ka pas thon nje tirons i vjeter! Shkolla ime me ka mesu te te them se asnje gje ne kete bote nuk ndodh pa nje shkak.Jotja ...i bi shkurt ! 

Une kam mendimin se nje dit Izraelit do ti thuhet;  Muaft ! Nuk do jet e larget ajo dite sepse cifutet ngjiten majes fare te paret  dhe  po nga vehtja ...kan thy qafen ! Kjo eshte historia e tyre, per kush e njeh ! 

izraeli tha dy fjale:

popujve arabe u shkul dhemballe

ri mos hyr ne kete hulli se je jashta .. fushe ! Duhet te kenoc pes here pas buke , tre muj sira, Hasan Zykon  pa te marish nje kapso license !

Se vertet qe izraili 

eshte i forte e hije rende

Por thuhet,  qe xhebraili

Nuk la fare e nuk la rrenje ...

kur e dredhin edhe burrat smiley

Ate shokun Enver lexoje, se nuk e paske lexuar hic, se nuk i hiqet asnje presje situates qe ndodhi sic e pati parashikuar ! 

Pastaj ca tunda une tamam nuk e ke shum te sakte ...! Un thash si mendoj 

ku gabova, se jam gati ta pranoj gabimin.

me duket se shenimet per lindjen e mesme kane dale pas shenimeve per kinen. por natyrisht, nuk e kam te sigurt.

Grava, s'te kam pyetur dy gjera:

ca besimi ishte shtepia e hoxhate?

po tatai, teqe kishte?

Halveti sepse Babai Baba Cenit ishte ndjekes i Ehlibejtit..dmth i trungut te familjes Koreshenjve( familja e Muhamedit ) Tatai nuk ndoqi rrugen e te jatit, nisur nga interesi ai beri turbe shtepin e vet 

kerko kengen e te birit, Arjanit  me titull " U hap der e madhe " ! 

sufi, dmth.

nuk e kam kuptuar ndryshimin me bektashinjt.

kengen po e kerkoj tani para se me ra per gjume.

nuk e gjekam dot.

naten e mire.

Mrom dola n'penxhere per me bo i çik sehir xhenetin anej nga Perenò, e pash nji hyrie qe po kalonte me nallone qi bojshin her-tak-tuk mbi kalldrom nga Lind ku Perenò nga ti teket atij si mas qefit vet, e i thash:

 - O jeee, evri bati, comon bejbi!

Ajo mu pergjigj:

- Nuk e kom insensellin e dyte! Ma ka vjedh nji futbollist, dmth nji futi-komen.it!

 

5 vjet e tre muaj eshte koha e te pares nga  ajo per kinen ! Por nuk eshte ky gabimi, eshte se nuk e ke lexuar.Ani mos e lexo, vetem shenoi kronologjikisht ngjarjet e ndodhura pas viteve 90 dhe sidomos pas pushtimit ushtarak amerikan te Irakut dhe ....e ke lexuar rresht per rresht ! Te garantoj per kete ! 

 

Tsi Lin Qin

sa gryka e pusit eshte qielli per bretkosen ne fund te tij.

(perkthimi imi)

 

emo, lexo se pata dje nje artikull te gjate ke Telegrafi.Te konsideroj te fushes ndaj ndiq idiotesine e kesaj qeverisjeje me bujqesine,E ndau ne 61 " kantone" ( kantone leshi) Dhe sipasoje , ...po ra ne tetor ndonje shi me intensitet 180 ml , per 8 ore .....

ne Verzhezhe do shkosh me varke .! Aty shif e hidh ide se fusha jote e specializimit  mund te germoje ne koken e gdhenjve qe ka drejtim sot bujqesia shqiptare.Keto te tjerat i kemier engledira cironkash ! 

R.i.p per keta, por qe qenkan socialista me dy gishta lart!!! ne e kemi ndryshe , psh: socialistat me grusht lart, demokratet me dy gishta lart, ose lere fare...

ciles fe evangjeliste i perkisnin keto viktimat se per terroristin e morem vesh se i perkiste asaj fese muslimane te poshter terroriste te prapambetur.

shoh ketu qe propozohen reforma tipike evangjeliste tip amerikas, dhe qe ka rob qe ndihen krenar me te qenit evangjeliste, edhe pse nuk kane kerku kurre falje per ate se si e kane ngrite fene e tyre, per me teper mbi popuj teresisht paqesore.

ketyre robve duhet me pase gjykata qe me i fute ne te njejten qeli me keto trapat qe jane tu na shkatrru fene muslimane. sepse terroristat me njeri tjeterin merren vesh.

dhe sot, te gjithe ata qe jane njerez, thjeshte njerez, duhet te ulin koken e te thone Zoti i meshirofte, Zoti i paste ne xhenet, Zoti i paste ne parrize, apo si t'ia dine shpirti, sepse nise nga dashuria njerezore keta te rinj ishin nise me ndihmu ata qe vuanin.

dhe ngjashmeria mes kurdeve e shqiptareve eshte shume e madhe, vetem se te paret tane, disa rob me emra, ismail, isa, ali, hasan, luigj e nikolla ia dolen me e mbajte nje cope toke.

ngjashmeria mes kurdeve e shqiptareve eshte shum e madhe, tallavaja.

Ngjashmëria është aq e lartë saqë disa shqipfolës, më në fund liruar nga osmanët, kanë menduar që të imponojnë të njëjtën skllavëri, në mos më keq, kurdëve!

Blendi, nëse mendoje se duke vënë një lajm kaq të shkurtër, megjithëse një ditë pas ngjarjes, domethënë pa urgjencën e lajmit të freskët, me idenë apo shpresën se komentet do ta ndërtonin historinë, jam kurioze për ku e ke gjetur këtë ide apo shpresë. Ai që sjell një artikull/lajm nuk mban përgjegjësi për emocionet që shkakton lajmi vetë, por përgjegjësia ndërtohet kur bëhet fjalë për nxitje dhe mundësim të një ligjërimi të caktuar që ka disa vite që zhvillohet në PPU, duke uzurpuar pothuajse çdo hapësirë - e thashë edhe gjetkë që në boshllëk të madh PPU-në e ka lënë fitorja e PS-së: një temë me titull "Borxhi tani matet me trilion" merr 2 komente ndërsa një me titull "Ligji i ri për turizmin, pritet të votohet në Kuvend. Pasuria e paluatjshme 1 euro tarifë." arrin të marrë me mundim vetëm 1 dhe mendja bën krahasimet automatike me "hallin e madh të borxhit berishian" dhe "shitjen e atdheut". Megjithëse në këtë temë deri më tani është treguar një vetëpërmbajtje e habitshme - numërohen vetëm 73 komente - bëhet përsëri i njëjti kapërcim, nga problemi botëror me ushtritë e ISIS-it tek identifikimi i islamit si murtajë për Shqipërinë. Besoj se është fotografia që ti ke sjellë dhe ku mbizotërojnë zeshkanët që duhet të ketë ndikuar që në këtë temë të mos flitet (akoma) për pigmenterrëtit që na kanë degjeneruar racën. Ky kapërcim që bëhet këtu, nga lufta në Irak dhe Siri tek pozicioni i faljes në islam (kërko në PPU sa herë është përdorur termi "bythëpërpjetë") nuk është krejt pa lidhje me kapërcime të tjera poetike në imagjinatën shqiptare, ku rasti më i fundit ishte ai i Kryeministrit që shtroi iftar dhe të ftuarve iu vuri për çdo tavolinë nga një përmendore letre për objektet e trashëgimisë kulturore botërore që po shkatërronte apo kërcënonte ISIS-i.

Më bëri përshtypje më shumë që nuk arrite të sillje 2-3 fjali për situatën politike të kurdëve në Turqi, meqenëse ata këtë vit për herë të parë arritën të përfaqësohen në parlament me një parti të tyren, duke kaluar pragun e lartë prej 10% në një situatë të acaruar zgjedhore me sulme terroriste, bomba dhe vrasje (që nuk përbëjnë interes). Nuk duhet të jetë rastësi që të masakruarit ishin një grup të rinjsh socialistë, meqë partia kurde HDP (Partia Demokratike e Popujve), është sot për sot forca politike më përparimtare në gjithë Turqinë.

I ndaj zhgenjimet e tua, qofte per "bytheperpjetesine" e shprehur ketu, qofte per mungesen e interesit per tema te tjera. Nuk eshte qellimi im as ta nxis, as ta mundesoj ate lloj gjuhe, qe eshte shprehje e nje botekuptimi te formuar tanime. Meqe mu drejtove personalisht, te them se personalisht e shkrova me ipad se cuni ma kish uzurpuar kompjuterin me The Joungle Bunch mbreme, dhe dihet kush vendos ne shtepine tone. Do kisha dashur te shkruaja ca me shume, por ishte vone dhe nuk kisha me minuta,sidoqe nuk jam ndonje njohes i holle i partive kurde ne turqi. Por keto mund te ishin sjelle nga nje komentues me mire i informuar se une. Ne nje blog kolektiv, konceptoj se jo cdo imtesi ka nevoje te jete domosdoshmerisht ne artikullin hapes. Informacioni sillet pergjate komenteve, kur ka vullnet te mire dhe deshire per biseda konstruktive. Ose mund te shkoje keshtu sic vajti. Une vijoj ta them, per peshkun duhet me shume DASHURI, e konkretizuar ne PRURJE. Sikur per cdo koment kritik te kishte patur nje prurje sado te vogel, do ishte bere me mire.

Më duket se ka nevojë për sqarim të mëtejshëm: duke qenë se foton dhe shënimin ti i solle një ditë më vonë, pra pasi gjithë bota me internet dhe televizor ishte informuar mirë për sulmin terrorist, ka dy rrugë se si ajo që solle të ndikojë në informim: së pari, duke sjellë diçka më shumë se tmerri i lajmeve të freskëta (që në media serioze nuk para vjen as ai pa kontekst, nëse është e mundur) dmth një farë analize, konteksti më të gjërë, dhe së dyti duke ushqyer debatin. Duke qenë se ti nuk e bëre të parën dhe duke qenë se e dyta në PPU është e pamundur, atëherë lind natyrshëm kritika (ime). Sigurisht që unë të drejtohem edhe si administrator i kësaj faqeje, por më shumë si profesionist me përvojë dhe si njeri që personalisht e vlerësoj.

Për të thënë diçka më shumë mbi ngjarjen nuk ka nevojë të jesh njohës i hollë i partive kurde në Turqi. Kurdët kanë qenë në lajme shpesh për situatën e krijuar me ISIS-in, janë lavdëruar edhe këtu në PPU për arritjet në Kobane (më duket është vënë theksi te gocat partizane), ndërsa ana turke e çështjes përmendet rëndom në analizat më të thjeshta të "teatrit perëndimor të luftës" - term i sajuar nga unë - sepse çështja kurde komplikon përfshirjen e Turqisë në luftën kundër ISIS-it. Ti mund të thuash se nuk të intereson as teatri perëndimor as lufta kundër ISIS-it, por në paragjykimin tim është e çuditshme dmth praktikisht e pamundur që një gazetari, që edhe poston apo komenton në internet/radio/tv lajme nga rajoni, të mos i interesojnë këto gjëra.

Sa për zgjedhjet në Turqi, nuk pres që të kesh informacion për to e as për partinë kurde, duke qenë se as shtypi perëndimor dhe hamendësoj as shtypi shqiptar nuk u ka kushtuar ndonjë rëndësi. Kjo në rastin e Shqipërisë është disi e habitshme, sepse sapo na vizitoi "vëllai" i Ramës që doli jo tamam fitues nga zgjedhjet, madje ky inauguroi nja-dy xhami (problem jo i vogël për kë i intereson çështja e fesë në Shqipëri), i dha edhe këshilla qeverisë për arsimin e lartë e të mesëm, dhe kushedi ç'diskutoi me vëllaçkot e shumtë, meqë partia e tij, familja e tij, janë të zhytura thellë në biznese korruptive rajonale përfshirë Shqipërinë e Kosovën. Gjithashtu për të interesuarin e lëvizjeve majtiste në botë e sidomos në rajon, në Greqi, Spanjë, Kosovë, nuk ka si të mos përbëje interes edhe risia kurde, që po depërton politikën turke në mënyrë të ngjashme me Sirizën, Podemosin e Vetëvendosjen, me programe të guximshme, me përvojë në terren/bashki, dhe sidomos me një tipar që grekëve dhe spanjollëve ua kanë vënë në dukje studiues të fenomenit (që nuk janë marrë me Vetëvendosjen besoj për arsye rëndësie): këto lëvizje në dukje radikale bazën dhe shqetësimet i kanë të shtresës së mesme. E them këtë më shumë për Stalkerin smiley, por edhe meqë Shqipëria vazhdon të ngelet shumë mbrapa rajonit për sa i përket lëvizjeve ideologjike radikale me shkollë (lexo: dobësia e mesme e djathtë e "Ne Tiranës").

Së fundi, m'u duk e lezetshme rastësia/jorastësia e sjelljes së temës së Vehbiut mbi mbylljen e gojës kritikës me argumentin "pa provoje ti të bësh", meqë më sipër ti më ke kërkuar që me dashuri të kontribuoj edhe unë duke "bërë" për peshkun smiley.

PS. Ndersa fotografine e perzgjodha me mendimin se kane dale te bukur si drita.

Futja e kësaj partie në parlament ka rëndësi për sa i përket rrezikut politik që kurdët përbëjnë së brendshmi për partinë e Erdoanit dhe Davutollusë, e cila falë disa reformave të lavdëruara pro të drejtave të kurdëve kishte përfituar më parë edhe përkrahje me votë, dhe për lojën shumë komplekse politike që luhet me kurdët më gjerë në rajon, ku sa herë këta fitojnë më shumë autonomi dhe përvijohen kufij të ardhshëm, Ankarasë i kalojnë mornica. Në nivel ndërkombëtar bëhet fjalë për motive të përfshirjes dhe mospërfshirjes së Turqisë në luftën kundër ISIS-it dhe për kundërvenie dhe ndërthurje të frikshme, si zakonisht, të interesave të brendshme me ato të jashtme. Po ashtu, në këtë pikë do të kishte vend për ndonjë artikull më informativ me analiza dhe parashikime për planet ndërkombëtare me kurdët, nëse po projektohen këta si një forcë ekuilibruese në rajon, përtej nevojave akute në luftën kundër ISIS-it.

Pa harruar që fjalët "terrorizëm" dhe "kurd" kanë shkuar bashkë për dekada, që turqit e kanë vuajtur terrorizmin kurd dhe kurdët kanë vuajtur terrorizmin e ushtrisë turke. Është pikërisht në epokën e re të politikës kurde, kur këta të fundit i paraqiten Turqisë si shpresë parlamentare kundër nacionalizmit, si artikulues më praktikë të antikapitalizmit dhe si reformatorë socialë për sa u përket të drejtave të grave, homoseksualëve dhe pakicave të tjera, që mjetet e vjetra të luftës radikale kundër pushtetit iu kthehen kundër.

Flm Tropizma per ajrin e fresket qe sjell me komentet. 

Nje gje e mire, mendoj, qe ka dale nga kaosi i Lindjes se Mesme te ketyre viteve te fundit eshte forcimi i ceshtjes kurde. Sinqerisht shpresoj qe fuqite e rajonit, sidomos Turqia, te mos u kundervihen me dhune. Ka kohe qe kerkohet pak lidership largpames ne rajon, e shpresoj te vije nga Turqia e kurdet. 

U shfrytezua dhe nje rast tjeter per te sulmuar kolektivisht komentuesin Armir per perzgjedhjen e fjaleve te huaja. Me se shumti do te duhej te tregohej koherence: ne raste te tjera nuk eshte hezituar te mbrohet perdorimi i gjuhes se huaj, p.sh., i gjuhes greke ne Kishen Autoqefale Ortodokse. Duke qene se z. Armir shkruan ketu si person privat, jo publik, e dhene gjithashtu qe ai nuk mban pergjegjesi per Islamin dhe myslimanet mbarebotes, nuk kuptoj perse reagimi eshte aq joproporcional ndaj tij. Megjithate e pergezoj per qetesine e tij, me aq sa e ruan; nuk imagjinoj te jete fort i durueshem sulmi dhe perqeshja sistematike qe i behet.

Per mua, çfare nuk shkon ne diskutime te tilla, ne peshk dhe me gjere, nuk eshte veçse racizmi, eshte dhe perpjekja per te shuar mendimin dhe kulturen ndryshe, dhunshem siç dhe shihet, te uzurpohet debati publik.  

 

Flm jardin per mbeshtetjen dhe zerin racional

Zhardho, Armiri nuk u sulmua per perzgjedhjen e fjaleve te huaja, po thjesht ju vu ne dukje qe fjalet e huaja qe perdor tregojne se kush eshte, njesoj si fjlaet e huaja te miat apo te ballcekanit tregojne se kush jemi. Pune tjeter pastaj se Armiri nuk desheron te identifikohet fshatce dhe u hodh ne mbrojtje me ate qe "me ka thane gjyshi mue qe Kuvaiti...".

Megjithate e pergezoj per qetesine e tij, me aq sa e ruan; nuk imagjinoj te jete fort i durueshem sulmi dhe perqeshja sistematike qe i behet.

 

Kjo fjali pastaj tregon hapur terheqjen e lfuqishme seksuale te liberalkave franceze ndaj mashkullit virilo-neandertalas ISIS-ian. smiley Nga njera ane i thuhet te tjereve te jene tolerant kurse nga tjetra i thuhet tjetrit nuk arrij ta kuptoj se si je kaq tolerant.

Megjithate jam i sigurte qe gjate leximit te komenteve, Armiri i vine noihere ne men ato 70 virgjereshat...smiley

po thjesht ju vu ne dukje ...nuk desheron te identifikohet fshatce

Thjesht Partia e kritikoi per shfaqjet e huaja...pranoje para Partise se kush je, mos u fshih! Nuk te duket e frikshme ngjashmeria moniste ne qasjen tende, aq me teper qe je tip parimisht antimonist por dhe ne moshe qe dmth e ke jetuar ate kohe marrezish dhe e njeh nga eksperienca, s'e ke me te treguar? 

Ai eshte nje individ sic dhe ti, dmth flet per veten e vet sic edhe ti, ka te drejte te kete mendimet e fene e vet sic edhe ti, por dhe te zgjedhje fjalet qe do te zgjedhe e te flase per cfare do te flase, sic edhe ti. C'ne kjo "vene ne dukje" duke e etiketuar e tallur e kjo qasje per ta demoaskuar tip "pranoje qe je filo-terrorist"? Me c'rast, apo ngaqe feja e tij ka 72 virgjeresha, dmth 71 me shume se feja e krishtere?

Pse jeni kaq te fiksuar pas bythes perpjete te muslimaneve dhe pas virgjereshave xhanem? 

Po ja, si thu ti. Pse? Dhe pse xhanem njerezit ne pergjithesi e Kane bere teme diskutimi kete problem keto 2 dhjetebjevaret e fundit? Se per bythen e K. K. E kuptoj pse. 

Kush jemi, PF?

nuk ka e s'mund te kete uzurpim debati ne nje blog ku kushti i mjaftueshem per te thene c'te vjen ne mend eshte tastjera, dhe ate e kane "marshallah" te gjithe. ketu nuk mund te uzurpohet asgje ne komente. kete qasje idiote e kam degjuar me se nje here.

sa per pigmenteerretit, racizmin, e gjithfare paragjykimesh te tjera mbi medemek paragjykimin, te thena edhe keto me se nje here, kjo nuk deften asgje tjeter formimit te pamjaftueshem te komentuesve dhe as qe kam ndermend te merrem me ta.

sa per "gjuhen e armirit" ka nje jete (dmth nja dy shekuj) qe ne realitetet shqiptare eshte folur, eshte luftuar, e mbi te gjitha eshte bere platforme per te ngritur nje komb, dhe verejtjet e permendura me lart per ate gje tregojne ose naivitet te skajshem (i shpeshte ky nder gjithfare liberalesh te shumngjyrte qe buisin kudo), ose mungese dimensioni kombetar ne strukture shpirterore e te mendimit, ose thjesht, gjepur, pa shkak, sic mbijne gjepurat, mjaft te gjejne nje bokerime. 

Po mundohem te kuptoj se si gjuha ime perbenkerka mungese dimensioni kombetar shpirteror e ne mendim. 

Ajo qe me ben pershtypje eshte se sa kollaj ju njerezit e rinj socialiste te derdhur ne sistemin komunist harroni qe nje pjese te madhe te luftes e perpjekjes kombetare e kane bere pikerisht hoxhallaret dhe besimtaret muslimane shqiptare, gjuha e te cileve ka qene ku e ku me "islamike" se e imja, por dhe atdhedashuria e tyre ka qene ku e ku me te gjithe ne sot. 

ka qene ku e ku me islamike se e jotja ne 1850-en. e keni kete huq "ju", qe keni nje mardhenie bizarre me kohen. deri edhe ne kalendar "ju" shihet nje deshire per ta shtyre ate (sa me) mbrapa.

sa per percaktimet lidhur me mua, merri mbrapsht dhe futi ku te duash.

do e vleresoja sikur te mos debatosh me me mua tek kjo pike e temes.

Ku e ku me islamike kane qene deri ne 1944 e me vone (prandaj iu referova gjyshit te viteve '90), po nejse, do duhet ndonje studim gjuhesor qe te dale qarte se kur ka ndodhur transformimi radikal i gjuhes shqipe e kush nga ne ka marredhenie bizarre me kohen e me identitetin

Per mua cfar nuk shkon ne Peshk eshte drejtimi nga superioret i mendimeve ne drejtimin e duhur Tek komentet e duhura. Nderkohe anashkalohet lajmi se Islamiket arestohen per tentative helmimi te ujit te pijshem ne Kosove.... Vrasjet e Shqip folesve ne krah te ISIS jane shpeshtuar, Edhe dje u vra nje i tille, por nuk bejne me lajm se me hipokrizi shihet Sikur murtaja e ISIS nuk mund te na prekje kur na ka prekur nderkohe. Familje Shqiptare merren e Cohen pa o pyetur shume ne Siri, rekrutime nga Shqiptare po ndodhin Edhe ne Italy, por cdo perpjekje per te komentuar shihet si propagandes anti-Musulmane. Qe kur perpjekjet e ISIS shihen si akte thjesht Musulmane?

me falni po nje Shqiptar per cfare duhet te turperojet me shume per 1 trillion borxh apo per faktin se se Shqiptaret zene vendin e 4 mes luftetarve te ISIS? Kjo shpjegon Edhe faktin qe komentet behen pale ne ato fusha kur njerezit jane sensitive. Nuk e kuptoj pse na sillen komentet per byth perpjet kur as nje nga komentuesit e mesiperm ska marr pjese ne ate teme. Personalisht jam liberal dhe njerezit luten ku te duan, feja eshte dicka personale deri ne kufirin qe ti personalisht merr pjese ose mbron ISIS qofte Edhe duke tu prishur mideja nga artikuj a citime per fondementalizmin Islam.

Pertej ngjarjes tragjike; mbase jetet e ketyre te rinjve nxisin shtetin turk t'i kundervihet mire ketyre kafsheve te ISISit.   

Mbase, por varet. Po te kene qene Kurde, nuk do ju behet shume vone shtetit Turk.

Nuk ka shume rendesi ca ishin. Per Turqine ky duhet te jete nje sinjal se cfare mund ta gjeje. Po te kishin tru keto vendet arabe/muslimane te kercenuara nga ISIS kishin bere nje aleance me pare e ushtri per ta zhduk ate te gjithe bashke. Perndryshe do gjejne belane vec e vec.

Duket se Turqia po hyn ne valle. Mbase i del me mire ta bejne luften kunder ISIS ne Siri se sa ne shtepine e vet. 

Ah sikur te kishim ca incente ca aroma, kish thene nje plake kurde, se na mbyti era e vdekjes. 

"bytheperpjetesia"???

 

Edhe imamet - thote Besnik Mustafaj per temen e terrorizmit nder shqipe. 

"Madje do thene: sidomos imamet"

Faleminderit Ermir Gjinishit (jo Gjinushit), figure e nderuar e teologjise islame, per fjalimin e mbajtur. E kam pare te prononcohet edhe here te tjera ne tv ne debate te ndryshme per ceshtje fetare dhe eshte vertet nje kenaqesi ta degjosh, per qetesine, koherencen dhe njohurite dhe dijen qe pasqyron.
Ne predikimin e paqes, ka padyshim rendesi zeri i cdokujt, e ne rastin akteve terroriste (sic kjo masaker, apo Charlie Hebdo e sa te tjera qe kane ndodhur keto kohe) ne emer te islamit, ndihma qe japin autoritetet e fese islame eshte vecanerisht e cmuar.

Armir - Po Skenderbeun si e shikon si figure historike? 

Dikush duhet ti tregoje Mustafajt se eshte Gjinishi e jo Gjinushi

Dikush duhet ti tregoje se imame kane qene ata qe kane brumosur e organizuar nizamet e shekullit te XXI. 

Dikush duhet ti thote botes se sotme islamike se seksin e ka nxjerre krijuesi per kenaqesi dhe per shumim, ne disa raste .Ne menyre absolute jo per xhihad. Seksi nuk duhet te jete kause per "martirizim" ka thene krijuesi . Ne fakt jo vetem bota islamike duhet ta kete parasysh kete fakt

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).