Në çdo shfletim të rastësishëm të çdo gazete do gjeni fjalën “tallava”, tërësisht me kuptim negativ. Një politikan jo serioz “bën tallava" (me zëvendësim total të “bën qyfyre”)), një debat intelektual i nivelit të ulët është “muhabet tallavaje” e kështu me radhë. Tallavaja sikur paska qënë ajo fjala që i ka munguar gjithmonë shqipfolësve shumë të zgjuar për të shprehur përçmimin e tyre.

Përçmim bëhet fjalë (tallava) sepse më para ka qenë përçmim për tallavanë si muzikë. I gjatë e steril kërkimi i rrënjave të kësaj muzike. Lind në vitet 60 në Kosovë? Lind si vazhdim i një farë muzike popullore të Shqipërisë së Mesme (vazhdim i muzikës të të madhit Lym Lela, thënë shkoqur)? Janë muhabete e kërkime interesante që shkojnë përtej këtij shkrimi.

Tallavaja, për atë që shpreh dhe për atë si e shpreh, sot për sot është forma e fundit qelibare e krijimit autentik në Shqipëri. Është ajo që shpreh më pak ndikimin e muzikës së jashtme (megjithëse natyrisht, ndikohet e ndikon  fqinjët) ajo që nuk ka turp të jetë ashtu si është, pa pasur nevojë të imitojë një rocker/rapper amerikan. Ajo që, shpeshherë, ngatërrohet me atë që quajnë (përsëri me përçmim) turbofolk.

Unë besoj se përçmimi ndaj tallavasë lind, në radhë të parë, si përçmim kundrejt atyre që e bëjnë e që shpesh janë rom/gabel/(h)arixhinj/jevg (të gjitha fjalë pak a shumë përçmuese. Meqë ra fjala, një popull që shpik kaq shumë fjalë për të sharë të njëjtën gjë, padyshim duhet admiruar).

Lind, ndoshta, nga tregjet e Medresesë ku kumbonte, si një hoxhë modern, “U hap thesi!”. (Ca kilometra më tujte nëpër televizora tashmë me ngjyra një Ardit Gjebrea entuziast bërtiste “E hapi!”, duke folur për një derë apartamenti llotari etj etj). Ndoshta lind aty ku shqiptarët kërkonin rroba të përdorura me kokën ulur sepse gabelët ishin shumë ok kur sillnin rrobat, po më mirë të mos i shikoje në sy se ishte turp përderisa po blije rroba të përdorura. Thesi të kalonte në një dimension tjetër, ishte një copë Amerike sjellë nëpër tregje. Ndoshta i urrenim që atëherë, i urrenim për atë që po na detyronim që të bënin (dhe po lexues i dashur, ndodhesha edhe unë mes atyre që vërtiteshin kurioz në atë festival ngjyrash, dialektesh e britmash. Më mahniste tregu, me një rit dhe një formë të vetën që duhej respektuar. Sikur të isha disi ndryshe ndoshta edhe do kisha blerë diçka, por ideja që të afrohesha te rrobat, t’i merrja, ti zgjidhja, ti provoja, ti paguaja më dukej i tëri një proçes tmerrësisht i ndërlikuar që përtej aftësive të mia).

Pa dalë nga tema. Tallavaja është ajo muzika që nuk ka turp të tregojë historinë e atij djalit shqiptar që iku në kurbet në Gjermani, bleu një Benx Dymish në Gërrqi, shiti hashash në Shqipëri, kapi një zeshkane në Durrës, ju thye makina te ura e Shijakut, pi viski me kokakolla e kështu me radhë. Është një pjesë e rëndësishme e historisë shqiptare të viteve të fundit, e janë të vetmit që e këndojnë.

Muzika, xhanëm, mund t’ju pëlqejë a të mos t’ju pëlqejë, ky është muhabet tjetër. Ajo, ama, që i mohohet tallavanë është dinjiteti si rrymë. Jam i bindur që ky mohim (mes të tjerash, të paktën) është në thelb urrejtje për atë që ishim e për atë që jemi. Dikush vazhdon të na e kujtojë e nuk na pëlqen, tamam si nuk na pëlqen që një dajë a xhaxha babaxhan sa herë e takojmë na kujton që kur ishim 5 vjeç (pak a shumë para 40 vitesh, në 1978 po ai e mban mend akoma shumë mirë) kemi bërë shurrën në krevat apo i kemi gjuajtur maces me lugë.

Nuk ka, e as mund të ketë, shpjegim tjetër për kaq shumë urrejtje. Shkrimet kundër tallavanë janë për të qeshur sikur të mos ishin tragjik për naivitetin me të cilën e trajtojnë.

I akuzojnë që bëjnë muzikë të shëmtuar? Pjesa më e madhe e njerëzve që e thonë as e kanë dëgjuar kurrë tallavanë e as ua varin atyre rrymave të tjera akoma më të shëmtuar. I akuzojnë që bëjnë shumë lek nëpër dasme? E ça të keqe po bëjnë duke mbajtur familjet me bukë, e kujt po i prishin punë nëse njerëzit vallëzojnë e zbaviten? I akuzojnë që po e vrasin muzikën e vërtetë shqiptare? Është si të thuash që muzika duhet të ngeli në vend pa u zhvilluar si të ishte një muze.

Improvizimi me të cilin qeshin kur e bëjnë këngëtarët e tallavasë është i njëjti që adhurojnë te muzika jazz. Rrënjët sociale me të cilat qeshin janë të njëjtat që adhurojnë te këngëtarët blues të shekullit të kaluar.  

Ajo që nuk dinë a nuk duan të kuptojnë është që tallavaja është, në radhë të parë, fenomen social. Ta kapësh thjesht si muzikë është si të duash të kuptosh blues pa konsideruar skllavërinë, rokun pa kuptuar revolucionin social e punkun duke e shkëputur nga situata politike. Pa kornizë sociale e historike nuk ka muzikë të denjë, e tallavaja nuk bën përjashtim. S’është diçka që ju jep vetëm një fjalë të re për tu talluar. Nëse keni kohë, durim e seriozitet, është një miniere fenomeni sociali e antropologjik që duhet studiuar për të kuptuar.

Dhe po, për mendimin tim, shpesh herë është edhe muzikë shumë e bukur. Fakti që më pëlqen albumi i fundit i Tame Impala apo që do shikoj Billy Bragg live nuk ka pse të përjashtojë edhe dëshirën për të dëgjuar tallavanë. Dëgjoni e besoni:

106 Komente

Paradite byrek me gjize. Ne darke kokaine me birre ne tallava.

 I gjatë e steril kërkimi i rrënjave të kësaj muzike. Lind në vitet 60 në Kosovë? Lind si vazhdim i një farë muzike popullore të Shqipërisë së Mesme.

Ndersa une deri tani e kisha menduar si muzike kurde.!

tallavaja i ka pelqy gjysmes se kompozitoreve te muzikes klasike, vetkuptohet qe gjysmes tjeter nuk i ka pelqy per konflikt dialektik (teoria e dy feleve):

http://www.sinfinimusic.com/uk/features/...

Shkrimi i desaparH2SO4 ka disa fraza shume te forta qe me pelqyn. Nuk e di se i kan pelqy Dinit.

 

Tallavaja, për atë që shpreh dhe për atë si e shpreh, sot për sot është forma e fundit qelibare e krijimit autentik në Shqipëri.

Gjysma e kengeve tallava jane te vjedhura nga serbet, plagjiatura te pastra. Vetem tallavaja qe nuk eshte "autentike". Te pelqen a s'te pelqen eshte nje gje, fakt eshte qe tallavaja ka nje mungese totale origjinaliteti, muzike per konsum te shpejt ne furgon.

Tallavaja, për atë që shpreh dhe për atë si e shpreh, sot për sot është forma e fundit qelibare e krijimit autentik në Shqipëri

 

''krijim autentik'',   ti mbase e thua me ironi..?!   por tallavaja nuk eshte as krijim as autentike.  pjesa me e madhe e ketyre kengeve jane vjedhje, plagjiature,  nderballkanike. orgji ballkanase.smiley,  me orjentim oriental,  do thosh Tiku..smiley 

ndersa pjesa tjeter eshte  ''perpunim/ orkestrim''  ala tallava i kengeve  vertet autentike folklorike shqiptare: jugore/ labe,  apo  kenget veriore me qifteli.

 jo un do te thosha me orjentim orjental, sepse pelqej jeroglifin "j" qe eshte dopelganger i characters "i".

Dini pelqen characters "i", mir me vlla gjithsekush ka degustibuset e veta, jemi apo s'jemi ne demokraci ha ha ha e hi hi hi?

(ose si m'pelqe mu hj hj hj)

 

nejse, se nuk do prishemi per nje apo per nje j, Tiku.  rendesi ka qe te jete ideja e kuptueshme.

po me  orgji ballkanike,  jemi Ok..?  -mos me thuaj qe edhe kjo eshte e diskutueshme..smiley

 

p.s.. kape cik  kete violinxhiun e videos nga shkrimi  qe  i  fut aty ketu  pak deep purple,  tallavase..smiley

Te gjitha jane te diskutueshme tani, biles tani eshte e padiskutueshme karakteri dionisiak, orgjisiak dhe afrodisiak i muzikes ne vetvete si vullnet per fuqi. Per kete pune akuzohet Wagneri si pararendes i nazizmit, jo per nje cope liber antisemit qe e kane lexuar vetem specialistet.

 

Po sepse tallavaja lidhet me popullatan nderkufitare rome e ashkalie qe ka ne gjithe Ballkanin. Te vetmit Ballkanas pa tangerllik qe s'dun me ja dite fare per politik kurse gjuhen e kane nje konvecion social. Per mua cdo lloj "tallavaje" qe s'kendohet nga goja e pronarve legjitim te saj eshte nje mashtrim i madh dhe sigurisht ta shpif.

Ju pershendes te gjitheve me kete perle te krijimit njerzor https://www.youtube.com/watch?v=3grcT2I7hl4

dmth ty ta shpif Franc Listi end kompani evropjane dhe gati tere muzika ballkanike hungareze?

plus ta shpif psh edhe Vaçe Zela, sepse vetem specialistet gjejne rrapa zhdrapa ndonje motiv popullor ne kenget e saj.

 

S'jam aspak ironik Belul. Të rrimë shtrëmbët e të flasim drejt. Me sa mbaj mend s'e kemi shpikur ne muzikën rock, por ka artist shqiptarë që sot e interpretojnë në mënyrë origjinale e autentike, duke i shtuar nuanca shqiptare. Përveç kësaj, a nuk është pararendës i tallavasë muzika e dasmave? Deri diku po. 

Vjedhja është gjë tjetër. Ajo që më habit është që vjedhja nuk është problem kur e bëjnë rocker apo këngëtarët rap (që përveç vjedhjesh muzikore vjedhin edhe veshje, modele jete, konceptim të ulët kundër femrave etj etj) por kur e bëjnë ça këngëtarë tallava u dashkan masakruar.

 Përveç kësaj, kjo puna e vjedhjes mua më duket njësoj si të thuash që Simon&Garfunkel janë kot sepse bëjnë rock, muzikë që më para kanë bërë Beatles në UK. Muzika është e të gjithëve, e nëse arrin ti japësh një kuptim/interpetim të ri, ajo është të jesh autentikë.

Jetojmë në një Ballkan të vogël ku të gjithë ndikojmë e ndikohemi. Ajo që ti qua vjedhje mua më duket shtrirje ballkanike e një rryme. 

Nejse, mendimi im. 

une e quajta vjedhje  nderballkanike ne fakt.  dmth te gjithe kopjojne nga njeri-tjetri.

si dhe kjo lloj  muzike eshte arabe, orjentale dhe nuk ka asgje autentike, pervecse eshte ne mode ne Ballkan dhe ne Shqiperi. 

por nese do te gjenim dicka  origjinale qe dallon  tallavane shqiptare   nga tallavaja  klasike arabike-ballkanike, (siç  the ti per  rockun shqiptar),  kete  mund ta dallojme vetem te  interpretimi tallava  i kengeve  autentike folklorike shqiptare.

Mua nuk me pelqen kjo muzike, gjithmone nese eshte pak a shume si tek vidjoja qe keni vene. Jo vetem qe nuk eshte origjinale, por edhe e shpifur kur shikon hordhite e meshkujve qe tentojne te kercejne si te ishin ne nje klub homoseksualesh! Pastaj hedhja e lekeve dhe rasja e tyre tek veshjet apo veglat e instrumentisteve, nje makabritet shpellar i nje shoqerie akoma primitive.

lind andej nga lind, e ka thone hernietiku.

Pervec ketij muhabeti pa bereqet, une s'e kuptoj si kjo kenge me tekst te Ali Podrimes mund te kete vetem 20mije klikimesmiley JERICHO - Tomlin e nones

 

ALI Podrimja '' Tomlin e nanes '']

Lindje, Perendim, Perendim a Lindje
Si dele ne pazar po t'thone ne mes dy qyteterimeve
Dy konop n'qafe te vnum
Dyte po t'ngrehin e ti po qet shkume
Je shume i lodhun, gjate ki nejt n'zhurme
E ki nevoje me marr fryme se jon tu t'ngulfat
Zani s'po t'del e don me piskate
Krejt lomsh n'kry, t'kane hallakate 
Eeeaah... edhe sa ka me zgate deri sa t'coptojne
Deri sa t'dajne e sa t'pervlojne
Deri sa ta kupton se sun vazhdon n'konfuzion
E beba sun e han ni pule t'pjekt
As sun e han ni spec t'djegste
E ti po don me shti me ngajte hala pa msu me hec
E ti ndaq jepi cucell t'Arabise ndaq jepi cucell te Frances
Ajo ka me lyp tomlin e nanes.

smiley

Tallava... sot për sot është forma e fundit qelibare e krijimit autentik në Shqipëri.

Mos, mos - ca autenticiteti ka kjo? Kjo nigjohet ne gjith boten arabike.... Kjo muzike eshte nje nga zinxhiret qe na mban te lidhur akoma me boten turko/arabe...

shum zet e kam kete tingull.

Edhe mu m'pelqe' tallavaja. 

M'pelqe edhe qe dikush ka marre mundimin dhe ka shkrujte dicka pa ironi per nje nga produktet interesante kulturore te botes shqiptare keto vitet e fundit. 

Bravo cun a goce. M'ke pelqy ketu! 

Meqe tani e lexova shkrimin. Aman mer, ju kur uleni shkruani, ku e gjeni kete te drejten e pergjithesimit te gjithe popullit? 

A ka ndonje mundesi qe per nje te qind e sekondit, ti thoni vetes, prit njehere mos jam duke ja futur kot? Mos jam komplet i ceket ne njohurit qe kam per argumentin? Mos ndoshta po i vesh ketij popullit qe dua te pergjithesoj inatet personale me dy- tre njerez? Mos jam komplet subjektiv dhe jo racional?

Bravo te forte jeni! Vazhdoni uluni shkruani te mbushni boshllekun e shpirtit me krunde.

Jepini të pakten hakun: tallavaja origjinen e ka nga India, sikurse dhe vete romet. 

Ah na fiku, un menojsha  qe e kishte origjinen nga Lindja e Larget!

 

Muzika tallava eshte per ata rob me nivel IQ sa temperature e dhomes smiley

Po kjo tallava asht? Leqe Nuk I Marr vesht asnje fjale. Pervec se ; je shume I mire Po shume pis.cka dmth kjo fjali? Pse eshte pis? Lol. http://youtu.be/Y-uzF31z_2E. Trashy song. 

Shqiptare ishin ato te video me siper?? Si mund te keep-esh calm kur shef tufa meshkujsh tek kercejne dhe shkrihen mo njeri me tjetrin. Muzike jevgjish. 

shoqni myslimone mo...s'ka femra.

dalin burrat ferkojn barkun me njoni qetrin....ene kjo i pelqe ktyne, autentike, shqiptare puro thon 

yuck

smiley  icik gjize ne tavoline, njady rrota qepe te njoma me nonje shishe rraki sheqeri edhe Marsida...o Marsida

mu shpif ne kjo kafja qe kam perpara smiley kto te fusin krupen smiley

Noshke ti je ai qe I rri m'u para atij qe I bjen qemanes, cja thone emrin violines me korent, lol. Ja mbushe violinen, e trupin me pare. Ngre duart lart 1 min gjoja kercen, ndalon fut pare, ngren duart lart prape, ndalon I fut ndonje kacidhe perseri. Shume annoying qenka ai robi ngjit aty. Lol

jalla, kurr...ever

 është një miniere fenomeni sociali e antropologjik që duhet studiuar për të kuptuar.

posi jo! smiley .. po ti paske te forta ne kete shkrim

smiley

Personalisht jam adhuruese e zjarrte e muzikes orientale (vecanerisht gypsy, egjiptiane, arabike) dhe e quaj bekim faktin qe vendi yne dhe i gjithe Ballkani te ndikuar fuqishem nga lindja ka nxjerre kaq shume perla te muzikes popullore ku spikasin motivet orientale. Elementi oriental eshte nje gur i cmuar qe i fal vepres muzikore e degjuesit thjeshtesine dhe dorezimin perballe emocioneve te fuqishme qe e perpijne njeriun ne kushte te caktuara:
-kur ky prek dhe jeton cdo dite realitetin e natyres jo dhe aq miqesore (reren e nxehte vezulluese gjate dites, eren qe ngre pluhurin dhe fryn e lire dhe sensuale gjate nates)
-kur ne kushtet e mbijeteses fizike bie ne kontakt me zemren dhe ndjen buzeqeshjen e qenies se tij, qe feston vec faktin qe po jeton, ne mungese te armatimeve (luksit) materiale.
-kur bie ne dashuri me dike, e s'ka mundesi te mendoje se c'te ardhme do te kete me te, por vec shijon si te jete i fundit, cdo moment qe kalon me ate njeri, ne nje vallezim te hareshem qe perben 'a ritual of commitment', ku gati pa e kuptuar  cifti lutet per perjetesine e dashurise, duke e pranuar ne nenvetedije qe jeta mund t'i ndaje kur te doje me rreziqet dhe pabesite e saj. E po aq natyrshem shprehet dhimbja, ajo qahet, bertitet ne gjithe intensitetin shtrirjen e saj, gjersa largohet vetvetiu.
Kjo e ben magjike e ritualistike muziken orientale: festimi i diteve te mira pa pretenduar shume per te nesermen dhe dorezimi total ne ditet fatkeqe si menyra me e mire to get in touch with the heart. (ndaj ndonjehere degjohet te thuhet se eshte muzike Burimore)

Vlerat e cdo lloj muzike, qofte kjo e gatuar me perberes orientale apo oksidentale, varen drejtperdrejt nga menyra se si trajtohet/punohet ajo muzike.
Tani, une cuditem si ka mundesi mor bir qe nuk e kupton vulgaritetin dhe pisllekun e tallavase dhe s'ben dallimin mes saj dhe gypsie-t te paster? A e ke degjuar ndonjehere maestro Qerimin?

https://www.youtube.com/watch?v=NuM4rm6o1PM

https://www.youtube.com/watch?v=tXkVB3evdzU

 

Nder te vetmit ballkanas qe ka punuar seriozisht me muziken ballkanike dhe rome duke i dhene asaj permasat qe i takojne per mua vazhdon te mbetet Bregovici. Se fundmi kam degjuar variante orkestrale te kengeve te tij qe me kane pelqyer shume.

https://www.youtube.com/watch?v=FxmjiV2PPKQ

Kjo tjetra eshte me e hershme, por ia vlen shume per te kuptuar diferencen me muziken e papaster

https://youtu.be/I0taH9mmPyQ?t=41

Po ashtu dhe me muziken arabike: ashtu sic mund te gjesh me tonelata muzike te bastarduar ashtu dhe gjen krijime origjinale apo perpunime/mixime te mira si:

https://www.youtube.com/watch?v=FzynMffe...
https://www.youtube.com/watch?v=mcd9M4qx...
https://www.youtube.com/watch?v=fRZz2nxl...
https://www.youtube.com/watch?v=FsFwjoLW...

drum solo po i pelqeu ndokujt
https://www.youtube.com/watch?v=05gDYFEw...

 

maestro Qerimi dhe e gjithe familja Qerimi jane artista mirefilli! s` ka te krahasuar.

pati ne ato fillime gershetime te muzikes gypsie me ato tradicionale shqiptare; dhe me te vertete kane dale disa kenge te bukura p.sh kenget e orkestres zig zag , bahskepunimet e tyre me Dren Abazi etj si keto

Darieni - tallava osht kultura jon

Diaspora - fute n'myth kulturen pra

smiley

Tallavaja nuk është muzikë . Më tepër mund ta trajtosh si essetë  e të nderuarit Heretik ku kuptohet si rrjedhojë e një shoqërie të rënuar që jepet pas berihajt e zhurmës për të mbytur hallet .Shembuj i nderuari Heretik na i ka dhënë që nga Lindja e deri në Perëndim ku i shkrin këto dy skaje Gjeografike  e merr si simbol, një pikë Uji në dëfrim si Dasmat ose Përmbajtjen eksttreme të tallavasë shpirtërore të Botës prapamoderne . Si përfundim nuk meret vesh përse Ulërijnë e Hedhin para turmat për dy vetë që do bëjnë seks në se dhëndëri nuk ka përfunduar  DRU . Dhe patjetër Bota Elitare e PPU do shkëlqejë në mejtime smiley

Gjithsesi në pritje të sh Gjëmbi për ndonjë mejtim më të vjerë , qështja mbetet e hapur , mejtonj . Mbase kushedi kuptojmë që kohë të ndryshme përfaqësohen edhe në Muzikë nga rryma të ndryshme , ku patjetër Tallvaja mbetet një krijimtari e huazuar nga Jevgjitëria ! Në fakt Kallashi fiton  para njësoj si Tallavat e blendi Uturak fevziut ,  gëlbazës kalemi.com dhe të sex toy-Canit dhe Tallavatë e moderimit të PPU .

Përshëndetje me dy nga arritjet  e vetme të tallavasë ,  pak a shumë si muzikë qytetare

 https://youtu.be/2gE3ahgtyuw.....

https://youtu.be/hrZqDU8pBaU

Tallavaja duket si pasuese e denje e kengeve hit te dasmave si: o Mari Maria faqet gurabia apo shiki shiki jaba smiley

sa jane shtuar avdallet dhe kllufat ne ate vend mer.....
mire i thoshte prefekti toger shazivarit "Dio mio! me shkoi jeta mes injoranteve!" .

Po dhe ti, shko o vlla bej plazh N enjoy ur vaca. dio mio.

ncq ncq ncq na qenka infektu dhe pjeshku. amon mer ku e moret vesh ju qe nuk po i enjoy pushimet. ne ket moment qe po shkruaj kam nje cerveza repúblicana dhe po pres ne lobi taksine per aeroport. me relaks nuk ka ku te shkoj me.

Ok lol. Have a safe flight.

shkrimi shume i mire, like v. much qe merr ne mbrojtje kete forme popullore te kenduari/kercyeri. Dhe prej tij (shkrimit) u bera gati ta pelqeja me gjithemend videon. Por nuk munda, me vjen keq - s'behet fjale.

what about this?

 Tallavaja i ka rrenjet ne cepat e pallateve ne vitet 80' ku evgjitet e lagjes mblidheshin e kendonin per shalet,kembet,cicat e opin e asaj e kesaj..apo kendonin per njerin qe ra ne pusete  e theu kemben,apo per shoferin e komunales..pijanecin e lagjes..atmosfere fantastike kur i shihje si u qeshte shpirti kur kendonin..ata..jevgjit.. !! 

zogu i tirones thosh ne diku tv qe konga te ka lali shpyrt, degjohej kudo neper turqi, sikurse telenovelat turke bejne kerdine ne tv klan, qe gjithmone rend pas shikueshmerise. Bejne perjashtim Bidai, elenovela indiane tallava, vidoklip nga fillimi ne fund. Kjo e fundit eshte cudi, cfare e ben nje telenovele te nje shoqerie shqiptare kaq te ndryshme dhe te afert me shoqerine shqiptare te kete kaq sukses ne shqiperi.

a ka tregu gjithnje te drejte...

Bejne perjashtim Bidai, elenovela indiane tallava, vidoklip nga fillimi ne fund. Kjo e fundit eshte cudi,

smiley po vertet si ka mundesi qe bejne si te xvetetitur pas kesaj telenovele? ia ka kaluar te gjithave per nga suksesi, i vuri turqit perfund. lol

eshte nje telenovele mjaft konservatore, edhe me shume se ato turke, qe ne thelb ka familjen, shoqeria konservatore shqiptare po rinderton vlerat e forta familjare si reaksion dhe kjo ka sukses sidomos te publiku femer, i identifikuar ne te, njeri aspekt. por dhe indiankat me veshje ekzotike bejne te tyren. enigme mbetet sidoqofte.

Ueeee, kjo Bidai mos eshte nje gjesend me plane te para te ngadalesuara? U meka kur e pashe heren e pare. Shiheshin njerezit sy me sy, pastaj sy me sy me kameren dhe dukej sikur regjizorit i ngecte "shiriti". Gjithmone nese eshte e njejta, po me indiane ishte sidoqofte.

qajo eshte, nuk mund te ngaterrohesh per bidain.

njesoj jam mekur dhe une kur e kam pare per here te pare me ato muzikat e stergjatura, por fakt eshte qe ketej e ndjekin seriozisht.

Darien smiley po shyqyr qe erdhe more djale, pa qeni qepen te haje, megjithse ca rreshta e fjale ishin tallava smiley dyst popullorçe. 

In tallava we trust Pjer. smiley

Pashe Savianon para do kohesh tek mbronte Maria De Filippin para tufes se snobeve - sic pak a shume i perkufizonte ata qe e shanin. Saviano, sic edhe autori i shkrimit me siper, shkruan ne fakt ne emer te nje kategorie tjeter, e cila e pelqen Maria De Filippin kur "lodhet" nga konsumimi i dijes se thelle. Kategoria* e eruditit postmodern qe kendellet duke pare ne tv "troniste" e "troniste" pasi e ka lexuar Kantin ne permbledhjen me te fundit me parathenie te ndonje artisti audio-vizual, guruje te veganizmit a reporteri njeditor nga baza amerikane ne Afganistan.

* ne te drejten e vet, edhe kjo

Apo Shopenhauer me parathënje nga ndonjë guzhiner që ka fituar reality. Apo Chomsky me parathënien e kapitenit të kombëtares së Brazilit. smiley

ose thene me ndryshe: kujtonjim se keto gjera i kish ezauruar "koncert ne vitin 36".

Nga e polli ky, qe tallavaja eshte muzik shqiptare ...

nuk ngeli njeri pa u bo gazetar ,studius ,opinionist etj etj 

Pse te pelqen ty more Darien .nuk do te thote qe ju pelqen te gjitheve smiley

Populli konsumon ate qe ju afrohet ...

Prandaj eshte detyre e profesionisteve dhe e  shtetit qe i pagon ata smiley duhet  te edukojne shijet ...

Per vete me ngrihen qimet perpjete me kete lloj muzike  di pessimo gusto .

a me raft nje pike mua, thu se shqiptaret kur bejne dasma kontaktojne me filarmonine e vjenes. Kembet ne toke re njerez se tallava e aheng kerceni te gjithe, si tha plaku i qemotit bark me bark e bithe me bithe frruheni neper baltat e pistave te vallzimit. 

Tallavaja o nje lloj mjeti per te arritur nje gjendje transi. Dikush e arrin me moxartin, dikush me ejcidhici e dikush me muharrem ahmetin e dikush tjeter me hashashin. Kur shkojme ne shqiperi 10 min e para te dasmave obobo muzika pastaj harrohen rradhet dhe keputen koka alipashaje e gjemohet marien me nishana hap pas hapi. Si mor zot nuk cohet nje me refuzu dasmen se ka aheng tallava?!

Nuk mund te gjykohet dikush per shijet e tij dikujt i duket si pessimo gusto peshku e dikujt mishi. Dikujt moxarti e dikujt vivaldi, dikujt metallica e dikujt eminem. Jane shqisat qe aktivizohen me nje potencial te caktuar. Prandaj nje gote boze e dilni ne diell.

Snare pse te dogji ty lol

Mos je gje ai shijaksi i portokallis  qe kno tallava tina smiley 

Kush  i do fort jevgjit ,le ti doje merr, zoti ja shtofte dashnin smiley

Po qe te me thote mu dashurohu dhe ti ,nuk ja lejoj smiley

kshu.. sa paskemi pas rob me ngjyre e te shkartis  tek peshku mor jahu smiley 

pse e bejne shume, nuk dmth ndonje gje te madhe. si puna e futjes se pareve ne skema piramidale, psh.

po flamuri Britanik qe shoqeron shkrimin,  pervec tekstit ne te, ka ndonje lidhje me muziken tallava?

po vet fjala tallava,  ka lidhje me fjalen tollovi..?

 "Lind në vitet 60 në Kosovë? Lind si vazhdim i një farë muzike popullore të Shqipërisë së Mesme"

Kqyre mer ç'fare shkencetari  smiley

Po po,edhe muzika xhaz(jazz) lindi nga  Xhezair Elezi-Xheza smiley

pse nuk i eshte dhene statusi i esse-se edhe ksaj prurjeje?

Rrofsh Darien per esene mendim-provokuese.

Mua nuk me pelqen tallavaja. Nuk e di nese per shkak te paragjykimit apo per arsye qe kane te bejne me racizmin, ne fakt nuk besoj te jete kjo, perderisa deri pas leximit te kesaj eseje nuk isha fort i vetedijshem qe tallavaja kishte origjine ekskluzive nga popullatat rome neper ballkan, dhe sic thote Stalker pak me lart me rrenje me te hershme te kultures indiane.

Tallavaja ne aspektin me negativ te saj me vjen me shume e shoqerizuar me ritualet dhe hedonizmin e njerezve (pa dallim ngjyre) me te cilet kam pak gjera te perbashketa. Megithate kjo nuk me pengon ta pranoj si forme muzikore, si shume te tjera, e cila ne trajten e vet me te mire eshte virtuozitet improvizues. Ne aspektin muzikor, nuk me pelqen, sic nuk me pelqen rroku prog i Jethro Tull, rroku klasik i Whitesnake apo pseudo-rroku i atij grupit (emri i te cilit nuk po me vjen per qamet ne mendje) gjerman qe ka kenduar "Wind of change".

p.s Tame Impala smiley

Aj grupi më duket se e ka Scorpions po as vetë s'jam i sigurt, po e mbaj mend që i herë e i kohë i djalë me flokë si të gjata në Tiranë na quhej skorpionso. smiley Sot s'e përdor më njeri. Duhet parë e duhet kuptuar sidoqoftë ky misteri në bazë të së cilit është krijuar një shqiptari i pëlqejnë në thelb gjarpërinjë t bardhë, akrepat e në letëris Remarku. E që prej kësaj nuk lëvizin. smiley

Tame Impala po dëgjoj tani albumin e fundit, Currents që duhet të ketë dala para pak ditësh. S'e di pse vë re që ka kritika goxha negative, mua për vete më pëlqen. Me pak dëgjime më duket se nuk jemi te nivelet e Lonerism, por prapë më duket album më se i denjë.

Sa për tallavanë, e ke kuptuar tamam: ishte e është 99% provokim. Është e habitshme ama, e unë këtë nuk arrij të shpjegoj, se si ne sot nuk kemi një muzikë që të arrijë të përfaqsojë momentin historik. Ngelemi mes një muzike rock pak a shumë dashuriçkash e rapistësh që mendonjë se janë në NYC a Baltimora a u e di unë (e që kanë sjellë, për fat të keq, edhe vrasje e vdekje adoleshentësh që ziheshin se ishin me Stresin apo me Noizy-). Tallavaja këtë s'e refuzon, me gjithë ato ngarkesat e devijimet që mund të jenë janë qesharake.

Ik mer copa onjorontit, nuk njef as Skorpionsat! Po prandaj ngele i virgjer deri ne fakultet ti se kur vehej "Wind of Change" ne disko me batanije, e kishe menien me nderru kaseten e jo me tentu me fut duret. smiley

Pastaj mos u lodh tu na tregu se car nuk te pelqe si rryme muzikore se te gjithe e dime qe ty thjesht nuk te pelqe muzika. smiley 

Të përshëndes me diçka që, s'e di se si, është akoma më qesharak se versioni anglisht. smiley

Po tani, ça të bëj unë që ty të ka ngelur ora në 1989 mër plako. Qofsh ti që je vallahi: po shko robi në 2015 me pa akoma Vasco Rossi, AC/DC (e nxorrën bateristin nga burgu?) apo Liftiba (meqë ra fjala, i ke nigjur Diaframma (kape pak hyrjen tip One Metallica, po më duket se është para One) ti, ndër grupet e mia të preferume (meqë s'marr vesh nga muzika, kuptohet). Është interesant se kanë pasur gjithmonë një raport dashuri/urrejte me Liftiba, edhe meqë lindin e rriten muzikisht në të njëjtën Firenze.) Tani ça të mungon me pa: Culture Club e Pet Shop Boys. smiley

Unë ë Squarepushter herë pas herë e kurdisim atë të shkretën edhe e çojmë në 2015. smiley

O Darien.

Jo se ti merr vesh po ajo me siper ishte per Katrorin ne fakt smiley

E di qe Vasco eshte pak "ringard" (si te me thush mu per Johnny Halliday pak a shume), po thashe ta shof i here per kuriozitet. Si pa leke ja vlete. Kitaristat dhe bateristin i kishte fiks per grup metali. Litfibat madheshtore!

Sa per Culture Club dhe Pet Shop Boys, mos u tall se Katrori ngordh per Boy George smiley

vallai ke te drejte des. Une i kom pa scorpionsat ne 97' dhe Metalica nga 99', harrove dhe DeepPurple ne 96' . Per nostalgji mund ti nigjoj edhe nganjehere sot po vetem dy rresht se pastaj ta bejne koken daulle, nuk jane me muzika  mainstream qe nigjoj. Me thjeshte e kam te nigjoj charte dhe playlist te spotify. Praktikisht spotify eshte zgjidhja me e mire e te gjitha koheve, zgjdh playlist sipas venit dhe kuvenit, do muzike per vrap klik done, do muzike per gym si ta dush, do muzike per ambient u kry. 

Sa mire do ishte ti kishim keto gjona ne kohe tone, ku kishim njonin tip dj, qe na cante trapin me Gun's ne majtofon sherebel, imagjino ca cjerrje veshesh, kur ne deshem mu njit mas gocave fillote Slashi na cate trapin.

Spotify t'knoq mer jahu, i ka lene DJ pa pune me thene te drejten smiley E kam pas qe prej 2009 kur ishte falas

Hë të lumtë goja: se pësi e dëgjon robi nja 10.000 herë Smoke on the Water apo My woman from Tokyo edhe lodhet xhanëm. smiley

As une nuk kam kaluar kohe te mendoj per tallavane, dhe ate qe perfaqeson nga ana kulturore, por eshte nder tingujt me te shpifur muzikore qe me kane zene veshet. Realisht e neveritshme, sic me duken edhe teknot dum-dum-dum qe ta bejne koken daulle ne plazh.

Blendi, nuk mendoj se ka  ne vetevete tinguj te neveritshem. Me cfare e veshim tingullin deri sa te na shkaktoje neveri apo ndjesi te tjera te ngjashme eshte ajo cfare Darieni po tregon me gisht.

Tallavaja levron tematike erotike nese mund ta quajme keshtu. Folku i jugut ka nje tematike te tille shume te zhvilluar por me te sofistikuar. Ja si i kendon populli gjithe epsh; a kane uje ato burime ti moj buze kajrafilja ime, duke e gershetu gjithashtu me problematiken e mungeses se ujit te pijshem. Ose c'po na kendonin 5 bilbila....narracioni si reflektim i deshires erotike,

O Darien,

Me duket se te jane bere lemsh ca koncepte te deformuara rruges ne Shqiperi. Tallava knej nuk quhet ajo muzika rome e Kocani Orkestar, Taraf de Haiduks, Esma Rezepova etj. po ca palacolliqe qe marrin konge ekzistuse dhe i shkartisin me ritme "moderne" e qe japin ca hibridlliqe qe te bojne me vjelle. 

Kom pa para ca vjetesh nje festival muzike cigane 3 dite rresht ne Paris. (nese nuk e njef te keshilloj te nigjosh Rona Hartner dhe po te ra rasti shife ne koncert se osht madheshtore). Aty kuptoje se sa e ndryshme eshte muzika cigane sipas zonave gjeografike. Pjesa e Ballkanit ishte si dasem. Biles te koncerti i Taraf plasi 20 euroshi ballit. Kurse pjesa e Europes qendrore eshte dicka me e vujtme se perzihet shume me influenca hebreje (si Les Yeux Noirs psh). 

Ne kemi pas gjithmone muzikante te zote qe luanin muzike cigane, dhe une kam gjet ne France CD me muzike cigane shqiptare, qe ne Shqiperi s'e dinte njeri se ekzistote. Halli eshte se ketu njofin vetem Mandin e Nishtulles, Sinanin&Seldin dhe ca shpifsira te tjera. Ama jam dakort qe me mire nigjoj Mandin e Nishtulles shqip se Nishtullen anglisht apo spanjisht, pitbullra, ricky martinra, "camicha nera' apo pislliqet qe harbohen katunaret neper lokale 10,000 leke gota e "carn'pidhoska", "pallim ne plazh" apo "ik pirdhu moter...".

Tani pa lidhje me temen po prej inotit te Katrorit dhe pseudo-muzikes qe ai nigjo, po i them qe nga data 7 deri me 12 kom pa 5 koncerte ku ai s'do kishte shkel as po ta siguronin qe do bohej Tepelena kryeqytet. smiley

Carmen Consoli
Jovanotti
AC/DC
Litfiba
Vasco Rossi

hm hm, qenke i frymezum m'duket. me sa duket te ka bere efekt Jovanotti. smiley

Vallahi o Katroro, ti e di qe po u hap teme muzike, mua direkt me punon disku i "Lefteris Fantazis" per tu grric me ty. Ndoshta ngaqe ty dhe kete ultrasin e Empolit, kam si "konkurence" ne pasionin per ahengun. Nejse ty nuk ta qaj shume hallin, se ti do e kuptosh gabimin shume shpejt kur cuni te te bohet metalar dhe te te talli per muziken qe nigjo smiley

Sa per efektet anesore neper koncerte, tymrat ishin me te forte te koncerti i Litfiba, pavaresisht se ishte i vetmi ku kishte guardia di finanza me qen ne cdo hyrje. Po ai tym dhe tymrat e gjithe botes qekur eshte zbulu bari, paskan shku vetem ne nje vend :

http://www.gazetatema.net/web/2015/07/20...

 

 

Nëse elitat provinciale nxirrkan në pah provincialitetin e tyre duke u distancuar nga provincializmi i popullit, çfarë lloj provincializmi nxjerrim në pah duke u distancuar nga elitat provinciale? Të polemizosh me një polemikë fallco çfarë arrin? Nëse po bën thirrje për revolucion alla Billy Bragg, duke deklaruar (sikur të kishte nevojë ta deklaronte dikush) se populli paska të drejtën të ekzistojë ashtu siç ekziston, dhe arrin ta gjesh këtë thelb ekzistencial tek një rrymë muzikore si tallavaja (që ndjek instiktin e dredhjes së supeve) apo hip hopi (instikti i vargëzimit të problemit) apo r&b shek. 21 (instikti i dredhjes së prapanicës), pse i mohon shtresës së mesme të drejtën të ekzistojë nëpërmjet përpjekjes bazë për të luftuar instiktet? Pse i ngelet përherë mbrojtja e shtresave të mesme kandidatëve për president të Amerikës?

Ndoshta dikush ka bërë një studim për ndikimin e epokës së artë të furgonave (1997-2000) tek popullarizimi i tallavasë.

Për shijet muzikore pastaj debati është lojë topadjegsi, me lezetin e vet por edhe me sikletin se mos ha ndonjë top në fytyrë apo akoma më keq se mos gjuan në fytyrë tjetrin dhe e gjitha për të shtyrë një mbasdite duke deklaruar se ti ekziston, je pjesë e një grupimi fillimisht arbitrar por përherë e më identitar, di të dredhosh dhe sigurisht të sulmosh. Pa folur pastaj për viktimat e pafajshme që në këtë rast janë grupet muzikore, të cilat muzikën nuk e kanë bërë për të qenë patericë e identitetit tim apo tëndit, po në funksion të identitetit të tyre dhe brenda të drejtës së tyre për të ekzistuar.

Se mos harroj: Des, mund të ketë qenë shumë e komplikuar për ty të blije rroba te Gabi, por me siguri nuk ka qenë për prindin që të vishte e të mbathte.

Trop, unë mbi këtë ngjyrën e provincializmit nuk jam e s'mund të jem dakord. Qëndra e botës është kudo ku ka një mendim. S'mund të mbyllim Shqipërinë, Armeninë apo Nepalin se nuk janë qëndra e botës ndërkombëtare, them unë. Çdo gjë është në proporcion, sipas vendit kuvendi.

Duke mënjanuar Bragg që vetëm na prish punë, nuk e di nëse tallavaja është, po themi kështu, shenjë e dinjitetit për të jetuar apo vice versa. E, për sa më përket, pak rëndësi ka.

Natyrisht që këta grupe - si të gjithë grupet e botës xhanëm - nuk e bëjnë për të dhënë një identitet ty apo mua, e bëjnë për veten e tyre. Por, nëse identiteti i tyre përket me tonin, në atë moment të caktuar në atë vend të caktuar, mund të bëhet kolektiv. Një pjesë e mirë e tallavasë, për mendimin tim, është e tillë. Na pëlqen apo jo - e me sa shoh nuk na pëlqen sepse urrejme ata që vënë 10 lekshin te balli i burrit - është muhabet tjetër.

Intelektualeve te shquar evropiane (ne fakt indoevropiane) ju shkoi goja ngambrapa duke u ankuar vazhdimisht:

Pse nuk ka sot me ne Evrope poet te mdhej mer jau, kengetar t'mdhej mer jau, piktor t'mdhej mer jau, mendimtar t'medhj mer jau ...? jena bo me keq se jevgjit mer jau ...!

 

nuk ka mbetur kenge popullore me pa e letyrosur me gjithfare synthesizerash te neveritshem. "kshu i do poplli". kaq shikoni nje here per nje here. ringo starin qe ben rhyrjen e bejke e bardhe (gjermanet kujtuan se i kushtohej bekenbauerit).

kto studimerat me origjinera muzike e me sociologjirera, mbase nje here tjeter, nga professioniste te fushave (ne shumes!!), dhe sigurisht jo te peshku pa uje.

C'tallava mer jevgjiteria te ndjell krupe dhe neveri si muzike .. Ja muzike qe te ben te pikoje zemra..cilesuar si perlat e muzikes boterore nga vete UNESCO

Jo se jemi mesu qe shajm grekun qe blinte pjatat ne buzuk 20euro dhe i hudhte ne piste.....Na bie si te shaje i dhjeri te permjerin

Kot s'ka dal ajo shprehja :''Kur kan e lyen dhe me kos '' smiley ..qe mos ti kapi dielli smileysmiley

Tani Kaban nuk na e shpiken jevgjit ...por disa  i rane veglave me dashuri dhe talent ...smiley

                             E tërë pasuria folklorike muzikore autoktone shqiptare : kënga polifonike, jarja, kanga majkrahi ; këngët e riteve, të djepit, të dasmave, të vajit ; kabaja me klarinetë, meloditë baritore me dyjare dhe me fyej, me pipza, me bilbil, me gjeth ; kabatë me vjolinë ; vallet me tupan, me dajre e me curle : e ndërtojnë muzikalitetin e tyre duke mbështetur në harmonizimin e intonacioneve pasthirrmore që rezonojnë muzikalitetin e brendshëm të tyre, krejt të veçanta krahinore apo mbarëkombëtare. Pasthirrma është padyshim pentagrami muzikor popullor. Interpretuesit popullor e bënë shkollën në gjirin e mjeshtërve nga të cilët ai e trashëgon interpretimin, por ajo që e dallon nga komuniteti është se ai është zotërues intuitiv gjenial i pentagramit muzikor të pasthirrmave të popullit të tij. Si zbatues i ahteve të pasthirrmave, ai bëhet profesionist virtuos i shpirtit të popullit dhe pranon anonimitetin si vlerësimin më të lartë, me sa duket parapëlqen pavdekësinë e Panit hyjnor.
Tiranë, 9 shtator 2009, Stavri Trako, Drejtori i shkollës “ Horizont” ,Tiranë.

Jevgjit si artedashes qe jane (nuk e kane qef punen dhe aq shume dihet )

i ke me vegla ne dore gjithe diten ...nuk kan nevoje te shkojne ne shkolle muzike smiley

Ata qe kane shku, jan shume Ok, talent +shkolle ...

Tallavaja si zhaner muzike nuk eshte gje ,e knu nga te bardhe dhe te zi  smiley..eshte basardim dhe perzierje ...mos e ngaterroni me muziken popullore qytetare dhe folklorin ...

Ka dhe zhanere te tjera ,kenge kot ? Kane ...

Po tallavaja eshte komplet kot smiley shume vulgare ...

Njoni e pershkruan kshu smiley kantautori Gjergj Leka. “Po të bëja një krahasim për tallavanë, do të thosha që e dëmton aq shumë muzikën, sa edhe të bësh seks me një prostitutë pa prezervativ” .

 

Ps  skrapali sa

 e ndjejne muziken smiley filloj me qajte njoni me shoqeru kaban smiley 

 

Paska qene provokim? jallah po c'eshte ky provokim pa lidhje? Me kujtohet nje shoku im, adoleshent ka patur pak natyre mistrece dhe nje dite iu tek te provokonte pulen. E hodhi varesen e tij te floririt tek ushqimi i pules per te pare do ta hante apo jo. Pula e hengri qe cke me te dhe ky i shqetesuar i rrinte pules nje jave nga mbrapa dhe kontrollonte perdite glasat me shkop, por ncuk, stomaku i pules e kishte nda mendjen ta mbante brenda. lol

kshu dhe ti desaparacidos, c'kuptim ka te hedhesh varesen tende te floririt per provokim?

Tallava, bleonaqerretizem, malokeri, provincializem, terma te perseritur e te riperseritur neper gazeta, here-here nga gazetare te papergjegjshem, here-here nga akademike te cilet me se pakti duhet te perditesojne fjalorthin e tyre profesional. Qasja ndaj kultures ne Shqiperi, siç duket, vazhdon ne linjat marksiste dhe perveçse regresion ne mendim, e ashtuquajtura kritike ndaj tallavase eshte me teper shfryerje mllefi per gjendjen aktuale te muzikes ne totalitet te saj se sa kritike e mirefillte. Nuk me ka takuar akoma te lexoj nje artikull ne te cilin permenden vlerat e tallavase, apo vlerat me te cilat identifikohen degjuesit e saj, çfare dallon tallavane e mire nga ajo qe prodhohet masivisht. Ne fakt e njejta me duket se vlen per rrymat e tjera muzikore; mungon kritika, njohuria dhe interesi. 

 

Darien o tallavist provokator shikishikijavist, bravo, per shpirtin anti-perqeshes te tallava-traktit. E pata anashkaluar artikullin deri tani se s'kam shume njohuri mbi--apo preference per--ate qe mendoj se quhet muzike tallava, po tani qe e lexova artikullin me pelqeu fort, per gjera qe s'kane te bejne fare me muziken. Me pelqeu per diskutimin ne lidhje me manine qe kemi per tu tallur me te tjeret; eshte shpesh si aperitiv/meze e shume here behet si gjella primare e bisedave te tavolinave ne lokalet e zakonshme te njerzve te zakonshem/ordinere, por dhe ne ato tavolinat mbi te cilat ka kemisha me mode e pije egzotike. E kemi pak fiksim te tallemi dhe ironizojme dike,  dicka, ndryshe sikur nuk dihemi tamam mire, sikur s'jemi te plote, ndihemi sikur s'kemi ngrene nje vakt buke.

Natyrisht jo te gjithe, e jo vetem ne si komb, por pergjithesisht ama e kemi goxha te perhapur, njeheresh flasem shume pak ose aspak per kete fenomen. E eshte teme pak a shume tabu, ne s'e prekim, me gjase jo vetem se s'duam (kush ka qef te shohe pucrat ne pasqyre?) por mbase dhe ngaqe s'e kemi kollaj; si te dekonstruktosh e diskutosh mbi manine e talljes kur ti di vec te diskutosh duke tallur dicka/dike? 

Tallavaja sikur paska qënë ajo fjala që i ka munguar gjithmonë shqipfolësve shumë të zgjuar për të shprehur përçmimin e tyre.

 

...Meqë ra fjala, një popull që shpik kaq shumë fjalë për të sharë të njëjtën gjë, padyshim duhet admiruar

Ne kete pike, romet jane objektiv (target) natyral; jane me pak ose aspak shqiptare sesa ne (+1 per ne), jane me te zinj sesa ne (+2), jane me pak te prokopishem sesa ne (+3), etj etj gjera qe i bejne me keq/ndryshe nga ne (+4 deri +yyysametemireqejemi). Por, per te qene te drejte me veten, nuk besoj se i urrejme--mbase e kam gabim xhanem, po kete pershtypje kam--thjesht na duhen per t'i tallur e per ti ulur, qe te ngrihemi mbi ta (mbi dike) si me kriko. Jo vetem me ta, dhe me te tjere, vendas e te huaj, por meqe permende ti romet.

Gjerat ndryshojne ama me kalimin e viteve, behen me mire (te pakten shpresoj) e sot ka me pak shqipe te kompleksuar e narcisiste sesa kishte nje apo dy dekada me pare.

P.S.

nëpër televizora tashmë me ngjyra një Ardit Gjebrea

Shkundi xhixhat o, shkundi xhixhat o, nuk kalohet nata vetem o - tha.  Nqs kjo kenga quhet tallava, atehere me pelqen tallavaja smiley

ore qenke tallava fare ti smiley

Arturo Ui, shiko ca qiti jutubi kastile per mustaqet e tua teksa une kerkoja tallavane e Arditit. Konspiraci nga trusti i lulelakres tek lugina e silikonit te guglles/jutubit!

Dakord me ty Xhibo.

Problemi është, për mendimin tim, drejt talljes me më të dobëtin, me një viktimë kolektive të cilën të gjithë mund ta sulmojnë se pak peshë ka. Janë, më duket, edhe mekanizma që na duhen për të krijuar një identitet (jam i zgjuar sepse përçmoj tallavanë, jam shqiptar sepse urrej serbët, jam tironc puro se nuk jam i ardhur e kështu me radhë). Identitet ama që, e kjo është keqardhja ime më e madhe, nuk arrijmë të ndërtojmë mbi vlera pozitive, por mbi vlera negativa. Jam kështu se nuk jam se si i cili është më i keq/varfër/pis se unë. Do thonë: po kështu është në gjithë botën. Po mirë, le të jetë kështu, ne po flasim për Shqipërinë. Ja, si puna e këtij e shumë të tjerëve si ky.

Problemi tjetër është që na e paska fajin tallavaja, për çdo gjë. Meqë su bëka muzikë e mirë (që s'është e vërtetë, bëhet me kile po askush s'ka kohë ta dëgjojë) na e kanë fajin shoferet e furgonave. Meqë niveli kulturor shqiptar është i ulët (as kjo e vërtetë, po nejse) na e ka fajin Mandi i Nish Tullës e 'Rrem Ahmeti. Ky është koncepti që kanë për kulturën shumë artist shqiptar i dashur Xhibi: unë jam i jashtëzakonshëm, po nuk kam sukses se njerëzit dëgjojnë tallava=se njerëzit janë budallenj.

Është, për fat të keq, ide që tashmë konsiderohet si e vërtetë, meqë duke e thënë kanë arritur t'i mbushin mendjen vetes e ndokujt që i rrethon.

"....me pelqeu fort per gjera qe s'kane te bejne fare me muziken"

Dakord jam dhe une te hapet nje diskutim etik per demet psikosociale qe i sjell kumunitetit ndjesia e supremacise, si pales se percmuar si pales se vetequajtur superiore, por me thuaj ti a eshte e drejte qe te merret ne mbrojtje komuniteti rom duke lartesuar tallavane, nje produkt i punuar aq keq sa nuk meriton te klasifikohet tek muzika cigane (nje zhaner goxha i vleresuar e i studiuar ne bote dhe per te cilen Shqiperia e ka nje fond te caktuar muzikor, s'eshte s'e s'ka). Pse duhet te behet avokat i tallavase per te mbrojtur romet, kur ne fakt shumica e shqiptareve e duan shume tallavane, nuk e perbuzin aspak, por sidoqofte romet mund t'i percmojne? Pse muzikantet profesioniste nuk paskan te drejte t'i vendosin noten 4 tallavase, per respekt te punes qe kane bere gjithe jeten ne njohjen dhe studimin e veprave te muzikes shqiptare e boterore, ne analizen e formes, ne djegien e neuroneve me polifonine e Bachut, ne solfezh, harmoni e kompozicion (e ketu nuk hyn fare ofendimi i shijeve te popullit, sepse nuk po pretendon njeri qe te jene te gjithe njesoj dhe te kene te njejtin nivel perceptimi dhe kuptueshmerie, por gjykimi dhe diferencimi i krijimit artistik duhet bere patjeter, kjo eshte pergjegjesi morale per nje profesionist e studiues te muzikes).
Cdo veper muzikore ka nje zhvillim ideo-emocional, ka kritere qe e bejne te denje per t'i kushtuar vemendje, per ta interpretuar dhe rekomanduar ose jo. Ne kete pike profesionistet e muzikes kane shume te drejte te flasin. E vleresoj shume mendimin kritik dhe nuk para mbeshtes shkrimet qe hapen dhe mbyllen me ankesa, sepse nuk nxjerrin gje ne drite, por dhe shkrime si ky me siper nuk mund t'i pranoj...se ne qofte se dikush ankohet qe nuk behet muzike e mire, ky tjetri ca po ben? Po ankohet pse te tjeret ankohen. Dhe pastaj thote, ishte provokim per "kokat e mdhaja qe ia rrisin vlerat vetes duke u identifikuar me mospranimin e tallavase". A ka te tille ne Shqiperi? Ka, sigurisht, por jane shume pak krahasuar me ata qe e vuajne vertet gjendjen e muzikes se mjerueshme ne Shqiperi, dhe jane akoma me pak ne numer krahasuar me adhuruesit e tallavase.

Kur tallavaja eshte kaq e suksesshme dhe e pelqyer, pse duhet marre ne mbrojtje prej "sulmuesive te pashpirt" te kesaj muzike, pse duhet marre ne mbrojtje per te mbrojtur romet? Hap nje teme tjeter per romet o njeri, jam shume dakord, por ndrysho qendren e gravitetit, mos e ngaterro muziken pa vend.
Une personalisht kam studiuar 12 vjet muzike dhe kur komentoj ndonje gje ketu, mundohem te shprehem thjesht dhe te evitoj sa me shume terma qe te kuptohem me kedo qe dialogoj dhe kenaqesia te jete dypaleshe. Po per vete s'do kisha guximin bie fjala te beja ndonje shkrim ne letersi, per nje x liber a nje x lloj romani qe mund ta pelqeja, por qe s'do isha ne gjendje te jepja nje analize dhe vleresim te denje per ate, dhe pastaj t'ia hidhja fajin te tjereve qe e kane koken te mbushur me paragjykime.
Nuk e di si do t'i vinte dikujt qe ka plasur trute duke studiuar ne nje fushe te caktuar, t'i thonin: qepe gojen ti paragjykues, s'ke te drejte te japesh vleresimin.
Dhe besoj qe kushdo jo-profesionist ne muzike, qe i NJEH ca principe baze te Estetikes, nuk do shkonte deri aty sa te provokonte veten e tij me pyetjen: "po sikur tallavaja apo turbo-folku apo reggeatoni te jene interesante, po sikur te filloj t'i pelqej?"

PS: xhixhileja e Arditit dhe ajo e gjeneral gramafonit, jane tjeter gje smiley

Shiko Aqua, une pashe tek shkrimi i Darienit ate problem/fenomen i cili mendoj se duhet kritikuar, dhe fola per te. Ti shikon dicka tjeter aty dhe flet per te, s'ka problem. Eshte pak impnuese ama qasja "shkruaj keshtu, mos shkruaj ashtu", se ashtu sic do ti do shkruash ti, e ashtu sic do ai do shkruaje ai. 

Sa per muziken, une s'mund te flas vecse nga pozitat e konsumatorit ordiner, e them pa modesti kete, ne kuptimin qe s'mbahem per tip qe ka shije muzike te holluar me leter zmeril simfonish klasike apo rap-poliedrike. Ne kete pike gjenden shumica e njerzve, e nga kendveshtrimi i ne konsumatoreve duket vec produkti sipas shijeve/pertypjes tone, nuk duket vlera e viteve e mundimeve te medha te shkolles qe ke bere ti, apo perpjekjeve te profesionisteve te muzikes, sic i quan ti, sic mund ti shikoni juve; ne shtypim "play" dhe degjojme nje kenge/pjese muzikore, na pelqen ose jo pavaresisht se sa mund e shkolle ka derdhur autori. Bile per ne si konsumatore s'ka fare rendesi nese autori i muzikes eshte profesionist a jo, sic s'ka rendesi nese autori i nje romani ka bere shkolle apo gjimanstike apo jo. Juve shkollen dhe punen e beni per kenaqsite tuaja, jo tonen, e ne muziken e degjojme per kenaqsite tona, jo tuajen.

Asaj qe i meshon autori eshte "mos e perbuz tjetrin as direkt as indirekt permes muzikes/zakoneve te tij". Kjo eshte padyshim dicka qe duhet ta qafojme te gjithe, sidomos ndaj qendrimeve tona me pakicat apo me te dobetit; tek trajtimi qe i bejme atyre tregojme tamam njerzillekun tone, e njerzilleku eshte floriri origjinal, te cilin s'ka shkolle e profesion qe e zhvlereson apo zevendeson. 

P.S. Nqs do deshe te ndaje me ne ndonje pjesez muzikore, do ta degjonim me kenaqsi smiley

xhibi une kete punen e shkolles e kisha ne aspektin kritik dhe aspak ne talentin krijues. S'e ve ne dyshim qe ne bote ka muzikante fare te pashkolluar qe te mahnisin me fantazine e tyre krijuese. Jo me larg se para 2 vitesh kam hasur ne Tirane nje burre te moshuar rom qe luante violine tek rruga e Dibres dhe me mahniti. Dhe kur e pyeta me tha se violinen e kish mesuar vete dhe gjithcka e improvizonte aty per aty sipas fantazise se vet. Fatkeqesisht s'e pashe me prej asaj dite.

Une desha te them dhe e perseris se ne gjykimin e kualitetit te x apo y muzike, nuk mund te neglizhohet mendimi i profesionisteve, te cilet e kane pergjegjesi dhenien e nje mesazhi edukativ, diferencimin e produktit te vlefshem nga ai jo i vlefshem. Per shijet pastaj eshte pune tjeter. Une vete jam super tolerante kur vjen puna tek shija, mundohem te kuptoj cdo njeri, dhe ndonjehere qellon qe ia shkel dhe vete me shijet e mia, por prape duke qene koshiente per cilesine e asaj qe po degjoj.

E vetmja gje qe do sugjeroja (dhe jo te imponoja) eshte qe kur dikush del te lartesoje e te rekomandoje dicka perpara njerezve, ta beje kete me pak pergjegjshmeri, pse jo dhe duke mos neglizhuar opinionet e profesionisteve rreth gjese. Te njejten gje do te beja dhe vete para se te sillja nje shkrim analitik apo krijim timin, e meqe ra fjala, po ia arrita te qullos ndonje gje, edhe mund ta ndaj ketu mes peshqve. Flm a lot per interesin. smiley

Ujëdeti11, shiko se për shumë muzikant/kritikë muzikor ai borru i moshuar e sublim që ke parë ti është një "harixhi që na çan veshët". Natyrisht, jo për të gjithë, por unë rrallë herë kam hasur persona që u njohin dinjitet (edhe muzikor) këtyre artistëve.

Mendimi i profesionistëve, që thua ti, jo vetëm që nuk neglizhohet, po ku ti gjejmë? Më thuaj 3-4 kritikë muzikor të denjë sot në Shqipëri? Ke vënë re ti që për të folur për muzikë - po edhe për futboll, letërsi e avanguarde - lart e poshtë ftojnë Frederik Ndocin (i famshëm për një këngë të bukur që zgjat 2 minuta, këngë që as ka shkruar as ka orkestruar) a ndonjë ish Ritfolk, që në thelb thonë që s'ka më muzikë.

Varet desaparacios...nuk ma do mendja qe nje profesionist do te shprehej me 'carje veshesh' edhe pse hamendesimin tend e kuptoj, ngaqe ne TV prononcohen shume pak muzikante te afte e shumica e tyre jane thjesht kengetare. Them nuk ma do mendja, sepse per shkak te pervojes, ne mendjen e nje muzikanti (jo vetem muzikanti xhanem, por edhe atyre qe jane stervitur me degjim muzike) krijohen automatikisht figura ritmike e melodike me nje te degjuar dhe nuk e kane te veshtire ta percaktojne nje improvizim terheqes.
Megjithate te jap te drejte per punen e TV, pasi nuk kam pare shpesh te ftojne pedagoge te fakultetit te muzikes a te liceut, apo instumentiste te orkestres se TOB apo RTSH, apo kompozitore te shquar.
Me kujtohet heren e fundit kam pare ne nje emision ne TV klan, Aleksander Lalon qe shprehej i shqetesuar per kete fenomen.

Sa i perket kengetareve, keta qe merren ekskluzivisht me muzike bashkohore, nuk ia kam shume besen. Frederik Ndoci pastaj, me pelqen thjesht si ekzekutues, si njeri me duket jashte faze.

shoke, te mos i ngaterrojme gjerat: evgjitet shqiptaret i kane vene gjithmone ne krye te vatres : i kane zgjedhur deri dhe kryetare parlamenti dhe kryetare shteti! Ju lutem !

Po kenget si kjo quhen tallava? 

I got a nice guitar and tires on my car
I got most of the means and scripts for the scenes
I'm out and about, so I'm in with a shout
I got a fair bit of chat but better than that

Food in my belly and a license for my telly
And nothing's going to bring me down

 

...Oh, one, one, two, three, four smiley

Punë shijesh. Mua më pëlqen hashashi

Thuji Jo Tallavës

mejk llav, no tallav!

jo me kot thon: na tallavite koken (vlonjatet e thon cik me ndryshe, dhe me drejt, po te me pyesesh mua).

Nuk thuhet tallavi por tollovi ...

E perdorin dibronet (sherlit ) shume smiley

Mgjth labet i thone me drejt smiley lol

 smiley

shkon per emer gastronomik, orientalo - ballkanik, psh. bakllav, hallv, tallav ...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).