Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 99

354 Komente

Toma si Gruevski, syze 60 mijë dollarëshe...smiley

Zengjinet e ri smiley

Brenda 1 mint, e thote 30 here shifsha nanen smiley

More kemi klas politike , klas ,s'ka  shaka smiley

 

..

 

 

PO VRITET PAK NGA PAK GJUHA E MADHE DHE E BUKUR SHQIPE…

 

Vasil Tabaku

 

MIqë të nderuar ! Dua te ndaj me ju nje shqetësim në rritje, nje fenomen I cili më ka bërë të mëndohëm thellë dhe të ndjehem I trishtuar, I fyer dhe I përdhunuar nga goditja që po I bëhët gradualisht gjuhës së madhe shqipe…. A flasim shqip në Shqipëri?. Ne TV ka një lum fjalësh të huaja si anglish, italishtë ,frengjishtë, turqishtë dhe greqish. Në Radio të mbyt kjo mani e gazetarëve për të eleminuar ligjërimin në shqip. Po ashtu në gazeta rëndom shkruesit gazetarë apo analist të marrin frymën më fjalë të huaja, thua se shqipja jonë e mrekullueshme është një gjuhë e varfër dhe e pafuqishme për tu përballur me kohët modern. Ka një tndencë vrasëse ndaj gjuhës sonë te magjishme shqipe edhe nga politikanët në foltoret e Kuvendit tq Shqipërisë apo dhe nëpër intervista…thua se vetëm këtaj mjeranë politikanë mëdiokër dikan gjuhë të hyaj, por së pari ata janë antishqiptarë në një kohë kur mohojnë gjuhën e bukur të nënës…Po kështu nëpër biseda dhe komunikime…të vrasin fjalët e huaja…Miqë, cpo ndodh kështu me gjuhën tonë të mrekullueshme, me gjuhën e madhërishme shqipe? Përse këtyre zezanëvë dhe mjeranëvë u ardhkerka turp të përdorin gjuhën magjike shqipe, gjuhën më të lasht e më të bukur…??!!

Po ca Vasili s'gjente dot nje korrigjues per kete elegji qe i paska bere gjuhes? Nejse e rendesishme eshte mendimi.

well, nuk ka shkruar "e mbrekullueshme". ky eshte nje zhvillim (tm genci).

thank you, bill!

common sense nuk esht i vetkuptueshem. ja se si burri, psh bill maher, mund te behet nje total asshole qe merret me prindrit e te tjereve (qe kan vdekur, per me teper).

po keshtu se si burri i vockel jon stewart (dhe kjo jo pse nuk i kap 170 cm) shndrrohet vertet ne nje majmun, s'ka rendesi orangutan ose jo, qe gezohet se e gjeti me ne fund bananen qe i pat humbur ne mengjes. 

 

paraqitje interesante.

ps. shikoni ne fund fare shqiperine, si nje njollez e vockel jeshile, qe te fut trishtim 500 vjec te vjeter ne shpirt.

komplet pa vend smiley as ketej as andej

si pika vajit ne pantallona...

s'menduan hic per ne stergjyshet. ben qejf e hengren pilaf e hallve, ndonje melci te skuqur qingji me raste, pa se c'do vinte mbrapa, c'i qi t'emen, ka Allahu me te math te Tij..

ehhhhh

ne 1912 dyret e kishave duhet ishin thy nga turmat e shqiptareve qe conin femijet per pagezim. 

Ja te te bej nji pytje ty: e di zotrote se Faik Konica qe konvertuar ne katolik me emrin Faik Domenik Konica?  

  • femra 1 ne internet: ndihmeeee!!!! Kam 2 ore ne paris dhe kam rene ne dashuri 10 here! Do rri deri te premten dmth do me jete thyer zemra me qindra here c'te bej? Si ka mundesi qe meshkujt franceze jane kaq joshes? Tere klas, pale kur flasinl ! Lere pastaj kur te shohin ne sy! Ah, jam ne hall te betohem, te jesh kaq atraktiv duhet te behet e paligjshme!
  • Femra 2 pergjigjet ne internet: Hahahahhhhaha Ja ke fut kot motra se nuk jan aq sa I ben ti madje sjan fare nuk ka shance me u krahasu me cunat shqiptar, Po mesa duket te pelqeka ai bishti qe mbajn me maj te kokes, e sa per te pare vetem nai arab te sheh se tjeret as te shohin fare Ku je ti!! Kshtuqe qetesohu relakss!!

Gjeni inferioren e shabllonizmave dhe realisten.

Ti sikur i ke mbajt pishtarin te dyjave o shkabe. U cfilite per memedhene. 

smiley o shkabeee, oh te marrte dreqi ty nga m'i gjen kto problema* se me shkrive
 

*e mban mend ke Cufo dhe Tipi me zysh Mjellmen:

- Perse jane skuqur gjethet e pemes?
-Nga inati...
-Nga cili inat?
-Nga inati qe nuk zverdhen dhe ato.

 

Shkabe. Ishte njehere nje gjerman, nje kinez, nje amerikan dhe nje shqiptar...

Gjeje si maro barsaleta. 

barsaleten nuk e dim si mbaron sepse katershja ka humbur rrugen, nuk jane kthyer ende te na tregojne bemat...

nejse, shkaba si ushtar i devotshem i internetit me te drejte shtron pyetje ekzistenciale si kjo me siper: "gjeni inferioren....", vetem se harron fucktorin thelbesor: qe eshte bote virtuale edhe ajo femra nr-1, qe thote: "ndihme, jam ne Paris....etj etj", ne fakt mund te jete ne WC duke 10-re, e meqe i merr cik kohe , i fut edhe nje status ne FB, "jam ne Paris....".smiley
ose ajo mund te jet vertet ne Paris, po meqe do cik vemendje bertet kot: "ndihmeee...."
ndersa shkaba e merr seriozisht, madje e shperdan kete si detyre shtepie..smiley

...ne avion . I tha piloti se po ua mbaronte karburanti edhe njeri te hidhet qe te shpëtojnë te tjerët.
-Ku jemi? pyeti Amerikani.
-Ne USA I tha piloti
-"Rroftë Amerika " tha edhe u hodh Amerikani.
Nuk mjafton, duhet te hidhet edhe njeri tjetër tha piloti.
-Ku jemi? pyet Gjermani.
-Jemi mbi Gjermani.
-"Rroftë Gjermania " tha gjermani edhe unë hodh.
Edhe njeri duhet te hidhet tha piloti qe te shpetojme shpejt se jemi mbi Shqipëri Shpeeeejt.
"Rroftë Kina Popullore Socialiste" tha shqiptari edhe shtyu kinezin...

perse risillet kjo teme???

dmth, ka ndonje risi???

Roni, javen qe kaloi, vura re se Mirazhi psh nuk dinte gje per kete interviste, pasi athere doli prapa kuintave. Prandaj ia solla tek Pa Censure 99,  dhe ketu e solla pasi shoh se shum komentatore nuk e kane lexuar. Kjo eshte ajo qe une e rifuta. Nese ti ke noi risi, je i mirpritur, une do te te pergjigjem. 

Pjer, ti me siguri e kuptove qe shume komentatore nuk e kane lexuar ngaqe komentet e tyre jane pa vizione te qarta, apo jo?

Gjembiiiii smiley une pij ,  e ti dehesh,  lexoje dhe nje here çfar ke shkruar smiley

Gjembi te ngacmon se nuk e di qe je i martuar...

There are somethings money can't buy ... for everything else is VQ !

Ne nje bisede me miq shume te ngushte, prof. dr. NN u ka treguar ne konfidence qe e gjithe merita per kete i takon leximit te shpeshte te VQ. Dhe te mendosh qe eshte nje investim modest vec 5 euro.

Ene nji republikan tjeter hyni ne gare.....

u bon na 30 republikana kto....

nji vot ke emo...kujt tja japesh

me pyet ne do i verbri sy?

kujt do ja jepje syrin e vetem?

kris kristit

smiley

ai do e kullufisi..pa e pertyp fare smiley

...nothing really, just be at my wedding, make sure, please."

smiley

I dont need anybody's money. Nobody has to give to me. People are sending me money anyway. I said you dont have to bother, please, dont bother, dont give me any. I dont need money!

Trump the Great

202 228 0292

me shifra. tak tak tak. no bull. rri ai tjetri masanej tu belbezu... mek mek mek

m'vje keq qe nuk e coi deri ne fund at gjyqin me bill maherin koktrongullin. t'i kishte thon plaka jote te ka zon me naj rrote mullini pa uje, gjersa do me bo humor me zor.

I really feel like he's some sort of Jewish holiday waiting to happen. Like, we thought the craziness would only last a day, but by a miracle it burned for eight, 10 … holy shit.

smiley

- John Stewart per Donald Trump (we'll fucking miss you John!) 

Per ata qe ndjeken lajmet politike ne Amerike, Trump-i na ka kenaqur me humor sivjet, nje kandidat i tille s'kishte dale nga radhet e The ReTaliban Party qe nga koha e Sarah Palin.  

Mileti ne Twitter gjithashtu e ushqen Trump-in here pas here. Le te shpresojme qe do zgjase fushata e tij sa me shume; eshte gjeja me e mire qe i ka bere vaki Partise ReTalibane te Amerikes...p.sh. ilustruoi qe duzina e kandidateve te tjere retalibane s'e kishin problem faktin qe nje kandidat per president nga partia e tyre quajti miliona meksikane perdhunues; ata reaguan kunder Trump vetem kur ai sulmoi John "I now shall trump Obama by introducing Palin to America" McCain smiley

Na duhet nje president si Trump!

jon stewart is a manipulative clown.

this is quite an attitude, which is badly needed. thanks, mr. trump! "asking for forgiveness" - thanks, but no, thanks.

this kind of (protestant/presbyterian) attitude made America (the one we know, the question is for how long now).

Kam kohe qe mendoj mbi nje shprehje te nje kandidati, te k'tyre te fundit, i cili tha: kam mbaru fakultetin e Ministrise se Brendshme.

N. Kovaci

ps. marre me gjysme leje nga fb

ke ardh me energji te reja nga pushimet smiley

...lene lene gallate e modhe, per pak e hongri ene PPU sot.Nje nga keta te IT ketu ne pune ne computerin tim kishte "Restricted" web e PPU kur ishim me pushime.Sipas ligjit ketu jane te ndaluar webet e pornos dhe stok trading.Nuk e edi se cfare  kishte menu per PPU por kur u ktheva i thashe qe ky blog nuk osht as blog porno as stock trading.smiley smiley

kapo, nuk i ke then te verteten! Tek ky blog ka injorance dhe lakuriqesi  prej pornogoje c'thururve ! Ky blog e humbi shansin per te qene i mendimeve ogurmbare ! 

Pergatitu per Zotin Trump, Grave. Aty dua te shikoj ca analiza djegese.

tezga shtate

harxho lek po deshe per udhetim turistik ne Rome!!!

Neser Trump inspekton kufinjt me Meksiken!!!

Eh none, non, si ka per ta bo. Gardh. Katenacio. Tamom "No passaran", e jo ashtu kot, qe thua ti... smiley

e ka lindur nena per nje Amerike te Re!

jo jo, se ajo oshte konge heronjsh, per McCain

te kish rritur nena per nje amerike te re

lule more Xhoni qe re per atdhe

Trumpit gjej noi konge tjeter

smiley

Trump McCainit: mos u shtirni, ju nuk jeni nje hero. ju do te preferonit me mire shtratin e bute te sares 

Trump it if you can!!

Trump eshte si Azbi kasaj vetem $10 miliarde me i pasur smiley

begging for my support and money 

nenvizoje, nenvizoje!

 

Thone se po vjen triumfi

Pas evgjitit ... gati Trump-i 

Qe te beje cmbeti pa bere 

Keshtu thone qe te tere 

    Keshte shpreson  dhe nje yni

    Tha ai, besim te kini

    Bota per te tillin humbi

    Me Trump-in mbase dhe fundi 

         Ta mbush syrin, goxha burri

         I verdhe ne ngjyre gruri

         Nderron burrat Uashingtoni 

         Mos besoni, po te doni ! 

        

         

Pas evgjitit ... gati Trump-i 

pas zeshkanit ...gati trump-i.

 

po vazhdoi kshu, than, iku GOPi... smiley

ne fakt iu vje plasja se s'kon as 1/20 e karizmes se ktij edhe i ka qit zbulut neper polls.

mbase gabohem, po nuk maj men fenomen te tille me perpara. 

parashikoj 8 vjet te lavdishem qe do njifen si epoka trump-carson.

duhet beni, nigjo mu.

hej...8 vjet bushi, pse jo 8 vjet dhe trumpi.

vetem humbet rastin me palin-ken smiley 

sara e ka bere alasken kopesht me lule. 

kshu talleni ju me njerzit e punes. 

Republicanet jane bo si PDja e Sales deri sa nuk po nxjerrin ndonje kanidat te hajrit pervec ketij klouni...

Sikur ka dhe nja 10 kandidate te tjere Republikane.

ata te tjeret s'po ndihen ky u ka vjedhur spotlight.

eh pik e zez. esht bo peshku me ter mend si berberan katundi. 

Trump holds 515 positions on various companies and boards

 

smiley 

neser inspektim kufiri. a esht punu mire kloni. struktura e nentokes per themele te forta.

Se keshe fjale te renda, o Donald,

i zure punet nga rrenja, o Donald!

He’s got zero in the polls. I did it for fun, and everybody had a good time, and we had a packed house. We had a beyond-packed house. We had auditoriums next door that were packed. The place was amazing.

Donald J. Trump for Graham

Nuk do pushtet, e as para

vec Ameriken ta beje islla

Trump, miq nga me te miret me Klintont. 

Mu me pelqe per ate qe po i puno GOP-it. Copa e boni!!!

se ben per para e per pushtet

e do Ameriken me te vertet

Boten kush ndricon si llamb?

Ai quhet Donald Trump!

3 dit nuk punoka nj transit.... Po te gjith ne midwest jetojn ktu.... Shum dobet. Pranej po korr vota ke peshku Trumpi...se kto thojn qi osht ka Nju Jorku

Me duket se gjer sot vec nje Berni e merito voten. 

Trump, toupe-ja me gojen me te madhe ne bote!! smiley

Trump recently claimed he received $214 million in income from NBC for his "Apprentice" and "Celebrity Apprentice" television programs over the past 14 years. While the new disclosure does not provide a similar figure, it shows that Trump's entertainment production firm, "Trump Productions LLC," has brought in more than $4 million in revenue. The firm is Trump's New York production arm for both his "The Apprentice" and "Celebrity Apprentice" programs as well as the Miss USA and Miss Universe pageants.......

E keni ven re se sa here hap gojen Tramp.. nuk guxon te shqiptoje Shifra..por: " A lot" "Much" "Very Much". 

Ne momentin qe ve nje shifer ne leter ai eshte "Very Much"  larg shumes apo sasise qe pretendon. 

smiley

Emooooooo... lone Kabashin...  se kabashet kan more "uje" me kohe... Po na kthe pergjigje per Donaldin ktuna tina tashi..smiley

deadlines smiley

smiley ,  ( I have 2 today.) "“If it weren't for the last minute, nothing would get done.”

 

sapo u palos nji mbledhje. smiley

urdhno, meqe e ke merak. rrup sup cnn-it!

...she's going to be beaten...

Damn rirght she's going to be beaten!!!

Vote Trump! Make America Great Again!!!

 

more emo, ore ky tipi  Trump, te kren mallin e Xha Shukarit,  te Shollohovit.Ka pas qene nje film sovjetik i luftes kur nje bataljon  i Ushtris Kuqe kapi nje stacion treni.Atje kishte shum cisterna me chnaps  por qe jermanet kishin shkruar " Helm" .Nje tipi tepke si ky Trumpi i qe care hunda per votka dhe vate afer rubinetit, i hoqi kapakun gavetes  dhe e beri pergjysme nga chnapse i ...helmuar ! 

 U hodhi nje shikim te fundit shokeve dhe e afroi tek buzet me mustaqe  kater vite pa i shkurtuar. U tha  lamtumire shoke dge e qasi te buzet e zuri te rufiste.Te gjithe po thoshin : Priteni kur te bjere si thes ne toke.Por Shukari e uli ngadale nga buzet kapakun dhe thirri: Njecike meze shoke ! 

Aqe u desh dhe te gjithe kryen koburet dhe e bene vrima vrima cisternen ku shperthyen curilat e votkes.Shukari , ( tepke Trumpi ) e ktheu plot kapakun dhe syte i ishin bere si ...ato te lepurit...mu si te Trumpit ...! 

Trump it!!! Trump does the border!!!

Do kufirin ta kesh te qete?

Voten Trumpit, cfare po pret?! 

Vote Trump! Cause you know you want to waste it!

Eee po nuk ka Rilindje Rumania. Prandaj vene punt corap andej...

Na marshin te keqen, se ne i dekorojme smiley

The RNC has not been supportive. They were always supportive when I was a contributor. I was their fair-haired boy.

Trump

ps, tani ktij i thon to keep it down. kupton?

"You're at the point where even your fellow Republican presidential candidates – people who are trying very hard to not recognize what a terrible person you are – now have to recognize what a terrible person you are.

-J.S.

 

Trump said that, as President, it would be his job not to feed the poor “but to keep them from getting into the country in the first place.”

“We need to build a wall they’re too hungry to climb,” he said.

The reality-show host argued that the Pope should stay out of politics, saying, “Let’s face it, the guy is not rich.”

“I’ve been to the Vatican,” he said. “It’s a nice enough place. But would you rather live there, or in a penthouse in Trump Tower? Not even close, my friend.”

- A.B.

Ti ndoshta s'e beson por une vertete po lutem qe Trump the Great te fitoje Republican primary. 2 vjet humor falas o Qemol! Ku e gjeti dhe J.S. te ike tani smiley

“Watching this man run for president, it’s like eating ice cream on a roller coaster made of blowjobs, it is so much fun,"

“Donald Trump is the candidate version of the hot dog-crust pizza .You don’t want it, you never ordered it. You can’t believe someone came up with it. But now it’s all you want to eat.”

Now that's extreme.

I’ve gone back and looked. These were precisely the kind of things that were said about Ronald Reagan. This is old news and moderates in the Republican Party have been saying this for decades and they said it all about Ronald Reagan and, you know, we know what happened.
 

Jeffrey Lord - former aide to president Ronald Reagan 

Biden is running.

shpresoj te jete ndonje numer per klikime. Mire qe i kane lexuar tjetres mesazhet por kane futur dhe hundet ne cift, e madje e kane cuar dhe ne media? ca plehrash, po te jete e vertete

ne te jugut jemi per nje shoqeri konservative me moral te shendosh.

per kete po perpiqet e po shkrin shtate barre flori edhe Trumpi i Madh!!!

Sikur vetëm ta dije se sa shumë më mungon,
asnjëherë nuk do të lejoje të të trazojnë mendimet e liga. Do të flije si qengj duke e ditur se edhe unë, duke të dëshiruar ty afër, tërë natën e përqafoj jastëkun dhe do ta ndieje se je krah meje në çdo ëndërr timen. 
Sikur vetëm ta dije sa shpesh më ndodh që pavetëdijshëm ta thërras emrin tënd,
do ta kuptoje se nuk je vetëm ti që ndonjëherë ndihesh si fantazmë. Pa ty edhe unë e kam të vështirë të përshtatem me ritmin e jetës që zhurmëron përreth meje, sepse ti je shpëtimi im i vetëm nga përditshmëria e pangjyrë e kohës që jetojmë. 
Sikur vetëm ta njihje të vërtetën e zemrës sime,
nuk do më të gjykoje pse sonte dua të eci rrugëve të një qyteti tjetër, aty ku ende nuk ka mbërritur asnjë shenjë e jotja. 

Albatros Rexhaj

Komente (po aty)

- O Zot,nje shkrim fantastik..dhe me lini t'ju them,qe jo vetem ky,por te gjithe postet tuaja..dashur-padashur nje pjese e mire e njerezve gjejne veten ne keto poste..

- Muza e te gjitha shkrimeve te tua dedikuar dashurise dhe bukurise...mund te jete ajo shamia ne liftin(ashensorin)e katit te 30 diku ne boten arabe „tongue“-Emoticon „tongue“-Emoticon Je fantastik Albatros „wink“-Emoticon

-Nje shkrim i cili prek dhe ata persona te cilet urrejten prej dashurise..prek ata persona te cilet e gjeten veten te paafte ta kthjne ate dashuri..perlot ata njerez te cilet dashurojne deri ne palce....nje shkrim tek i cili njerezit hedhin syte dhe mendja u ngelet pas...Pergenzime „smile“-Emoticon

Tjetër koment (po aty)

- Kete po shkruaj per ty jeta ime,,, Me fjalet qe rrjedhin nga Zemra dhe shpirti im ,,Ku ti gjej fjalet me te mirat per ty??,, Ska fjale te pershkruaj ate qe ndiej per ty, por do mundohem ti gjej thell ne zemren time.!!!! Prej momentit te pare qe te njoha e ndjeja nje lloj simpatie ndaj teje ,,por kurre skisha menduar se do te ishim dicka me teper se shoke,,Fillove ngadal te hyje ne zemren time,,,ne endrrat e mia,,,ne boten time,,, u bere pjese e jetes sime,,,Ne fillim nuk doja qe ti te hyje ne zemren time,,, por e kuptova se kam nevoj per nje njeri si ty..Tek ti gjeta veten dhe kuptova misterin e quajtur "Dashuri",,se at qe ndjej per ty,,,se kisha ndjer kurr me par,, Ne pranin tende ndihesha e persosur dhe asgje sme mungonte...castet qe i kam kaluar me ty,,,do te mbeten thesari me i bukur i kujtimeve te mia....Ti je kujtesa e vecante e jetes time.. Jeta din te jete e vrazhde dhe e poshter,,por te takosh nje person si ty ....Bota eshte nje mrekulli,, krenohem qe mu ka dhen munesia te njoh nje person si ty,,, Lidhja jon esht si nje enderr e bukur por nje dashuri e perjetshme....

Kam vendosur t'i mësoj rrjedhshëm të gjitha gjuhët në mënyrë që ditët e mia, 
ndoshta veç ato që më kanë mbetur, 
t'i kaloj duke t'i pëshpëritur ty në veshë, në të gjitha gjuhët e bukura të botës, fjalët ëmbëlsisht më të pista.
Ndërsa netëve tona pagjumë, 
do të kthehem në një memec që flet vetëm gjuhën e prekjeve të buta, lëpirjeve ekzotike pafund, puthjeve të lëngshme dhe kafshimeve joshëse.
Dhe në rrezet e para të diellit, 
ato që herët në mëngjes do të përkëdhelin njëkohësisht fytyrat tona, 
do ta shijoj poezinë më të bukur, 
atë që fare nuk ka tekst,
por që shkruhet në heshtje atëherë kur dy dashnorë zgjohen pranë njëri-tjetrit, ende plot dëshira të mishit dhe zemrës.
 

Albatros Rexhaj

Fli i qet, Ron.

Establishmenti do qe te nominohet Bushi, por faktet dhe koha punon per Komandantin.

Besimi dhe qetesia jane asetet e kerkuara per momentin!!!

Establishmenti t'na mar pleshtat.

Populli do Trumpin. E do sepse i flete drejte e pa hile. 

Thuhet se pellazget shkonin ne mal te Tomorrit dhe i benin kruban perendise kafshe. A nuk shkojne edhe sot cdo vit per ta bere kete gje? Po. Vete fjala Tomorr ne antikitet shqiptohet tomir apo to-mire vend i mire ashtu sic konsiderohet edhe sot.

Po fjala  "verrzhezhe"  si shqiptohet ne antikitet ?

Verzhezh=vërë e zezë.... Ose ne versionin laberishte, gop i zi

Dhe nje shenje tjeter e krizes Greke: filluan t'ja u blejne gjermanet firmat.

Dimitris Blatsios - Drejtori i Operacioneve Deutsche Telekom - Europe, thote aty ( greek guy ?? smiley)

Si gjithmone, gazetat Shqiptare nuk dine te shkruajne. Blatsios eshte drejtor i AMC Albania.

Ka nja 10 vjet qe DT ka blere AMC. Tashti sa i nderroi bojen.

Pse, ca te duken greket ty, bythgrisur? Greke ka neper te gjitha korporatat e medhaja....se ne universitetet e Greqis nuk blihen notat me euro apo dhrahmi

all right !

am i wrong or you are not your usuall "ok" today?

me c'duket, trendi i shitjeve po fillon me investimet e tyre jashte greqise.

which works fine for us: in with the german, out with the greek.

Po lexoja nje material per kete kandidatin republikan per ne Shtepin e Bardh ! Trumpi-n Se qysh me lrijoi pershtypje se ku ka nje sdrangulisje diku po konkretisht se ko nuk po e marr vesh.

" - nuk pyes per pare, nuk pyes per ate e kete shprehet ky kandidat.! ky o do jete i mire fare ose komplet kk..! 

nuk e di se si ndonje zylyfi nga anet tona ia nxe goja ti  beje hosanara ketij se psh  dekllaratat e tij per meksikanet jane njelloj si ato te Agimit te Arte per emigrantet shqiptare ne Greqi.Ato fruta qe hane me ekspreson e pasdites mblidhen nen diellin pervelues te kalifornise nga ata meksikane qe sipas trumpit jane te gjithe apo shumica perdhunues e trafikante droge.

e instalova sa per ti bo upgrade bios te nje delli te vjeter...deri sa me erdhi ne maje te hunde dhe e hodha w10 ene dellin e vjeter.

I PA NJOHUR.

Larg atdheut shpirtin ftohur,
Dua te shkoj ku zemra m'rreh.
-Edhe n' vendlindje i pa njohur,
Nga nje brez qe nuk me njeh...!

Prej mergimit shkoj me mall,
Per pak dite, per nje vizite.
Dhimbja rritet kur gjej zalle
Token time ku jam rrite..!

Vitet kane ushtruar dhune,
Vine me lote sa shume kujtime.
Sot s'me njeh se kush jam une,
Une s'e njoh sot shtepine time..!

Eh.. sa larg eshte arratise,
Fjala e ruajtur ne vite e mot.
Dikush therret: -O i Zoti i shpise
Nuk hap dere shpia pa zot..!

Del nje plak me floke te bardhe,
- Kujt i therret, kujt i leshon za'
Kush je ti, prej ku ke ardhe.?
Tek kjo shpi qe zot nuk ka..!

Gjithçka ngrita me duar t'mia
Si te pa njohur sot me presin.
Nuk me njohu as kojshia,
Keshtu per s'gjalli njerzit vdesin..!

Rendon malli rendon halli,
Shpirti - tallaz me renkime.
I pa njohur, vdeke se gjalli,
Ne oborr te shtepise time..!

Ç'eshte keshtu O Zot me thuaj,
Mekatar me shume mundime.
I pa njohur ne dhe te huaj
I pa njohur ne token time..!
Gj Lumaj

Sala s’u shkëput,
kurrë nga marrëzia,
sepse marrëzitë,
janë natyrë e tija!

Kur dergjej në gropë,
Kurm’ i Shqipërisë,
ai thosh – se jemi,
fill pas Gjermanisë!

Marrinat e Salës,
kur këtu dëgjonim,
me humor të lehtë,
të gjithë i kalonim!

Tok me marrëzitë,
na iku i vjetri,
po në këtë vapë,
u çmend dhe ky tjetri!

Truve dhe ky tjetri,
u ka bërë finjë,
kur është me Saliun,
në të njëjtën linjë!

Marrëzitë i thotë,
në shtypin e huaj,
ndaj dhe nuk kanë qenë,
në vëmendjen tuaj!

E tha xhaxhi Edi,
nuk e shpika unë,
se shumë italianë,
vinë këtu për punë!

S’e dimë ku punojnë,
këta italianë,
se këtu s’ka punë,
as për njerëzit tanë!

Për kë e ka fjalën,
mendoj unë i shkreti,
mbase për punëtorë,
të tipit Beketi?!

Po kjo intervistë,
që të gjithë e panë,
mund t’u hapi punë,
emigrantëve tanë!

Mund t’u thonë taljanët,
tutje e tëhu,
kur kaq punë ka Rama,
ç’dreq doni këtu?!

Rama që akoma,
s’e ka mbyllur gropën,
tani paska punë,
për gjithë Europën!

Andej mund të thotë,
ndonjë karafil,
kur punë kanë shqipot,
pse kërkojnë azil?!

Mbase këto fjalë,
i ka thënë nga vapa,
dhe s’mendon komentet,
që vinë nga mbrapa!

Do thotë ndonjë lab,
bejte duke hedhur,
po dhe ky nga trutë,
ca si shpejt ka pjerdhur!

Mund të nisin bejtet,
edhe barsoletat,
se Sala u pordh,
mbi të gjashtëdhjetat!

Rama sa festoi,
pesëdhjetë vjetorin,
s’duam që kaq shpejt,
ta djegi motorin!

A Duka

Eh more Beni, qe ke harruar,  se ky me kohe e me vakt ka qene " motorrr pa rrota " ! 

    Opo ketej e mori ferra uraten por andej nga USA  cpo behet more ? Duket sikur Administrata e merzitshme e te qetit Obama , po pergatitet per ate " thesin e verdhe " Trump-in .Ku u merret vesh amerikaneve ! Isharetet nuk i ka te keqia... thesi i verdhe ! Po jam kurjoz tanet kujt do tja japin ? Ua kemi nje borxh Klintoneve ..them une ! 

nuk e di njeri, Grave. Ca thon kshu e ca ashtu.

po mire, ty pse nuk te pelqen Trumpi? smiley

nuk me pelqen se zuri i fije karar pa lufte bota me kete qe kini.Thesi verdhe ka me zbraz depot e korparatave te bombave ! 

mos ma shkruj per gjynofo, por keta si  thase,  po me i ven e kan menien...ke bombat 

The latest polls are out, and just as I predicted, I’m leading the Republican presidential race by a wide margin. You might be wondering how that could be. After all, it’s hardly been a month since I entered the field and I’ve already alienated America’s largest immigrant population, seen dozens of my high-profile business deals implode one after the other, and publicly insulted a national hero’s military service, all while not offering a single viable policy idea. But none of that matters at all, and my candidacy continues to surge forward, because none of you—not a single one of you—can look away. Not even for a second.

Admit it: You people want to see just how far this goes, don’t you?

"Wieso Philosophie betreiben? Die Antwort: Die Bezahlung ist schlecht, der Fortschritt ist langsam, aber man lernt spannende Leute kennen. "

(Jerry Fodor, *1935)

Kush eshte deputeti aktual i Kuvendit i denuar per krime trafiku, sipas raportit te DASH? 

Në raport thuhet se bashkëpunimi i zyrtarëve në krimet e trafikimit mbetet një shqetësim i rëndësishëm. Aty përmendet fakti se një deputet i tanishëm i parlamentit ka qenë dënuar më parë për krime që lidhen me trafikimin. [Zeri i Amerikes]

Corruption and high rates of turnover within the police force inhibit law enforcement action to address trafficking. Official complicity in trafficking crimes remains a significant concern. A sitting member of Parliament had prior convictions for trafficking-related crimes. [DASH

Kjo eshte skandaloze, dmth fakti qe ka rene barra e trafikut vetem mbi shpatullat e nje deputeti!

 

Seattle me duket eshte ne konkurence me Portland kush e kush te behet me superliberal se tjetri qe te dalin ne lajme.

Ky e dashka hem virgjeresha e hem balerine smiley

Si ai qe thoshte qe dua dashnoren ta kete plakun ne Komitet Qendror per pozite dhe gjyshin te arratisur ne Amerike qe te na sjelle pako

Edhe kur jam i dehur nuk derdh asnjë lot. 
Për ironi, kaq mjafton që të gjithëve t’ju dukem i qetë dhe i fortë!
Nuk e dinë se as si foshnje nuk kam qarë. Jam shumë i sigurt se edhe atëherë e kam ditur se kjo botë e rrejshme nuk e meriton as edhe një lot timin.
Por ti je shumë më shumë se veç bota, prandaj sonte ndihem kaq i vetmuar.
Larg teje, vetë pafundësia e universit është qelia ime. I vetëm nën yje, në breg të oqeanit të gjithçkaje që sonte është e paarritshme për mua.
Dhe e ndiej sa e kotë është që ta fsheh: ti je loti im i ngrirë!
Ai që, së jashtmi, nuk rrjedh, por që vazhdimisht e ndiej se si mblidhet në cep të syrit dhe tërë kohën më djeg,
përkujtim i përhershëm se vetëm ti je kënaqësia që më zbërthen në pjesëzat e mia më themelore,
ajo që më mbush me besim se megjithatë kjo jetë ia vlen të jetohet.
 

Albatros Rexhaj

Ska si birra e ftoffft

s'ke provu ale ne temp dhome smiley

jo po coi ke kopshti shtetit ose ai me 2000 euro, ti haj gaxhoi kalamojt smiley

kam nji kopsht afer shpis ktu,  nja 2 mesuese jan gjith gjith, kan nja 10-15 kalamoj me duket. si thu ti, sa do jet kosto....se do pagush msuset, do pagush mirmbajtjen, ushqimin

po ama i qisin kalamojt per dit, u kendon zysha qy me mjes, masnej knojn gjith kalamojt bashk ahahaa

kur punoj ka shpia, du me dal me punu ne verande...po megjithse jan 2 shpia me tutje, nji tuf cherrash ti knu, duhen kufje patjeter

ANA AHMATOVA: Nuk po të pyes për dashurinë tënde

Nuk po të pyes për dashurinë tënde.

Gjendet tani aty ku duhej të ishte.

Ji i sigurt, nuk do t’i shkruaj

së fejuarës tënde letra xhelozie.

Por dëgjomi këshillat e urta:

jepja t’i lexojë vargjet e mia,

edhe fotot e mia jepja t’i ruajë,

se xhentile i bën kjo të vluarat!

Për mendjelehtat ka rëndësi më shumë

të shijojnë një fitore gjer në fund,

sesa fjalë të shkëlqyera miqësie,

dhe ëmbëlsinë e ditëve të para në fund…

Por pasi t’i kesh përjetuar gjithë

të hareshmet çaste me miken e zgjedhur

dhe gjithçka të t’rëndojë si peshë

mos iu qas natës sime triumfuese

ngaqë shpirti papritur t’është nginjur.

Nuk të njoh më.

Dhe s’di këshilla për plagë lumturie

mund të shëroj vetëm kush ka dhimbje.

 

E dashur zonjë,
Unë jetoj në një botë të grindur më të shumtën e kohës
ndaj mos u çudit me flokët e mi
gjithherë të shkatërruar
xhinset përherë të grisura
sytë me harta të mavijosura nën të
Bota ime, e dashur zonjë
këlthet e shkaqet nuk thuhen kurrë me zë të lartë
Më përdhunojnë çdo natë
dhe ditën arnoj plagët me gjuhë të hidhur
në dejet e mi gjaku mplekset me helmet e fjalëve
por nuk vdes kurrë
vetëm vuaj ëmbël
aq ëmbël
sa ti do të ma kishe zili
po, po, ti
me sytë e tu depërtues
injorues
urrejtës
Po dridhem para teje
por mund të të çoj në djall për një minutë
me një frymë milingone
E dashur zonjë,
në botën time vampirët janë të dehur
statujat këndojnë jare të moçme
kurse unë tymos atë që mbetet nga pritjet e gjata
pra tymos pafund
Anija ime lundron në zallishte
lëkundet nëpër frikë
dhe nuk mbërrin kurrë në asnjë breg
Shaminë time të bardhë, zonjë
e ngjis midis shalëve
e njom në ujëra të etura
midis shalëve
dhe masturboj mbi dështimin e radhës…

(E.Ristani)

EMILY DICKINSON

 Ndërsa pres

 

Ndërsa pres

dhe lutem

koha kalon tepër shpejt

e pastaj tepër ngadalë

ndërsa qaj

lot pas loti,

ngashërim pas ngashërimi

dhe dënesa

njëri pas tjetrit, njëra pranë tjetrës

ngjeshur e kapluar fjalëve të mia

fjalëve që s’arrij t’i them

fjalëve që ngjizen në heshtje

në vetminë e trazuar të ditëve të hutuara e rrënuese,

ndërsa pres

një përshëndetje, një letër

një puthje,

dëgjoj boshin brenda meje.

What if I say I shall not wait!
BY EMILY DICKINSON

What if I say I shall not wait!
What if I burst the fleshly gate
And pass, escaped, to thee?

What if I file this mortal off,
See where it hurt me, - that's enough, -
And wade in liberty?

They cannot take me any more, - 
Dungeons may call, and guns implore;
Unmeaning, now, to me

As laughter was an hour ago,
Or laces, or a traveling show,
Or who died yesterday!

 

U nisa pa gdhirë, bashkë me qenin 

EMILY DICKINSON

U nisa pa gdhirë, bashkë me qenin

t’i bëja një vizitë detit

Nga zgavrat e thella

dolën të më shihnin sirenat

dhe anijet qënga lart

shtrinë duart-litarë kërpi

duke kujtuar se jam një mi

i ngecur në rërë

por asgjë s’më shkulte që aty… Deri sa deti

u ngjit sipër sandaleve të mia

m’u kacavjerr mbi prehër… m’u kap për beli…

madje… preku korsetin…

sikur donte të më përpinte

të tërën si një pikë vese

mbi mëngëzën e një dredhkëze

e atëherë… nisem … edhe unë…

dhe ai… ai më ndiqte… këmba-këmbës…

ndieja shputat e tij të argjendta

mbi kavilje… dhe sandalet e mia

mbusheshin plot e përplot me perla…

derisa hasëm qytetin e ngurtë

ku dukej se ai askënd nuk njihte…

Atëherë, me një vështrim ngadhnjyes

tek përkulej si përshëndetje

tërhiqej deti…

 

Nuk duket * qe ke vene kur s'je logginosur n'fytyreliber bre Zeqo. 

ketline, keto perkthime sistemoi dhe te mund ti botosh si  liber  me vehte.Eshte krijim perkthimi, pasi te ripertypesh mire e mire,  ne shqipen.Kjo e fundit mua nuk me kuvalusi, ndoshta ma perzjeu ajo puna e shoqerimit per tek e bukura .. e qenit ! Por ajo qe te kshilloj, mos resht, perkthe poezi te bukura , me metafora  te forta..! 

E mo, si thuni, Tumpi e ka perdhunu ish grun apo no such thing?
Fillimi i fundit....

Ashtu si Woodstock-u në SHBA, Bashkim Alibali, Dorian Nini, Ema Qazimi, Françesk Radi, Iliriana Çarçani, Ilmi Sino, Justina Aliaj, Lefter Agora, Liljana Kondakçi, Lindita Theodhori, Petrit Dobjani, Suzana Qatipi, Sherif Merdani, Shkëlqim Pashollari, Tonin Tërshana, Valentina Gjoni, Vaçe Zela, por edhe Todi Lubonja, Mihallaq Luarasi, Edi Luarasi e Bujar Kapexhiu, ata të rinj të talentuar në passkenat e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit patën parandjenjën se po sillnin Erën e Re të ndryshimit edhe në Shqipëri…

smiley

https://www.youtube.com/watch?v=AqZceAQSJvc

https://www.youtube.com/watch?v=QM_qKZndam8

Trump-Palin...per kte dyshe ka nevoj amerika, sa me pare smiley

“Ditar dashurie i një shkrimtari” është manifestimi më kuptimplotë i veprës së Tosit. Këtu fillon ejakulimi i letërsisë. Këtu dashuria merr një tjetër kuptim, ku shkrimtari bashkëbisedon me muzën e tij, teksa dashuria himnizohet pa ndalur, e letërsia po merrte rrugën e saj. Një orgazmë që s’mbahet në mend. As në pornografinë botërore.

etj. etj. etj. me duhet te them qe u shtua edhe nje ne panteonin e "tosërve" smiley 

ps. ti mirazh thua qe s'te pelqen lengu si ide, OK, por a nuk na duhet nje shpjegim per realitetin? letersia mund te jete e mire apo e keqe, (shyqyr Zotit kritizere kemi pa kufi dhe gjithkund), dhe edhe mjetet e perdorura nga gjithe c'meton te jete e tille (letersi) mund te jene te selluara ose jo, te gjitha i pranoj, por qe duhet nje fare shpjegimi per bizarren, duhet. e kesisoji, dikush thote ra shiu i te marreve, dikush qe kane hedhur gjekafshe ne uje, nje tjeter ua ve fajin "chemtrails" diten per diell e per qiell, nje tjeter konservuesve te  ushqimeve, pesticideve, detergjenteve, kim kardashianit, urise seksuale te grahesve te mauneve ne rruget ndershteterore, debileve te korporatave, zbuluesve te pellazgjishtes etrusko-sanskrite... e natyrisht, mund te thuash qe gjetjet jane jo te mira, por qe duhet dicka qe e shkruara te arrije realitetin (dhe jo e kunderta!), them se duhet.

Me duket se ju ktheve poezis tashti qi trump s'ka nevoj per ty, se ka palin tashti smiley

@emigranti

Nuk është problemi se duhet a nuk duhet një gjetje; mua thjesht nuk më pëlqeu AJO gjetje; mendoj se duhet një tjetër. Por që të kuptohemi: nuk është vërejtje kjo e as më pak kritikë; është thjesht mbresë e një lexuesi, të themi mesatar, por jo pa shije.

Natyrisht që ti pastaj bën ç'të duash. Personalisht u gëzohem mbresave që më vijnë prej atyre që më lexojnë e, natyrisht, edhe unë bëj pastaj si ta shoh më mirë: ca i marr parasysh, ca mbresa më ngjajnë pa vend, me të tjera zbavitem, në mos i qesëndis; fundja, ai që e bën gjënë e di më mirë se ai që e gjen gati.

Siç i thoshte dikur një arkitekt italian kritikut Bruno Zevi: "Chi non fa, non sbaglia mai...".

Kritiku në këtë rast jam unë, por edhe jam i ndërgjegjshëm se edhe autorit i pëlqen të marrë herë-herë ndonjë feedback për atë që shkruan.

Ndaj...

 

 

 

Mund te ta konfirmoj edhe une. Para 4 javesh isha ne Grand Central Terminal per te bere shurren (excuse my bad english smiley) dhe pashe atje njerez qe i kishin lene mendte, robt perplaseshin me njeri-tjetrin, me shtyllat, rob me zinxhirin e pantallonave zberthyer. Po nuk e dija qe fajin e paska patur kuksiani. smiley

smiley xheloz  smiley

smiley

Edhe yelp eshte pa mend fare se te gjithe vec per embelsirat flasin ne ate restorant dhe njerezit nuk shkojne per midhjet por vec per embelsirat. smiley

Gjithsesi me vjen mire dhe i uroj pastry chef karriere sa me te mire.

gjemb let's go together kete jave ti provojme embelsirat e kuksianit..smiley

Bileten e avionit kush e paguan? smiley

Rri aty ku je pastaj se do shkoj vetem smiley

"T'u shtofshin celulitet" do te jete duke te mallkuar Gjembacja tani.

smiley 

Respekt!!

bravo ai qe po ja bo me gisht smiley

ca ka pse eshte bo interrupt ndeshje e kuksit? kishte pas sherr tifozash para ndeshjes po tani ca ndodhi?

Gjeni total. Gjys Pet Shop Boys gjys Boy George me 20 vjet vonesë. 

Video e vene ne Youtuve me pak se dy jave me pare paska rreth 70 mije shikime. Hallall virgjeresha zoti Karrica! No pun intended here by the way, virgjeresha=kenga, Karrica=mbiemri i kengetarit.

Imagjino sa shikime do kishte video sikur titulli i kenges te ishte " I du dy virgjeresha". Pa le sikur te qe "I du 2.5 virgjeresha" smiley

virgo gjen sa te duash perqark (edhe meshkuj po deshe) po ec e gjej mendje te virgjera. I cvirgjeron edukata familjes qe 5 vjec.

Ja dhe Xha Sorrosi po i ve ca pika mbi i (interesting read)

 

"Enver Hoxha Emancipuesi i grave shqiptare?"

 

But with its focus on universal labor and theoretically egalitarian structures, communism brought about a swift social revolution for Albanian women, who had long been relegated to the domestic sphere of childrearing and arduous unpaid labor in the home and fields. Education for women was previously unheard of, while early forced marriages and the sale of young girls for betrothals were the norm.

Albanian women had little formal say in decisions regarding their children’s lives and were separated from the men and isolated in all spheres of social conduct, including the home, church and mosque, and any public celebrations. After hundreds of years of such pervasive structures of exclusion, the Hoxha era flung open the doors of schools, universities, and all workplaces for Albania’s women. In addition to public sphere benefits, some oppressive private practices, such as arranged marriages between unwilling young women and older men, were outlawed. 

In fact, women’s economic liberation became a core government policy, enforced by frequent “congresses” held by the Women’s Union. In particular, Hoxha was very interested in elevating the confidence and self-esteem of his female comrades both in the workplace and within the family – encouraging them to speak up amongst their male counterparts. Consequently, dual-earner households became the default standard across the nation. Women were encouraged to work for gender-equal wages within the most male-dominated of sectors, such as the sciences, architecture, and politics, and they even partook in the armed forces.

Alongside a system of full employment and training for women on the basis of gender equality, the Albanian socialist state also implemented quotas for the political representation of women. About 33 percent of the party's active members in 1988 were women, as well as over 40 percent of those elected to the people's councils. Furthermore, nearly one-half of the country's students were women. Statistics also show that women comprised 47 percent of the workforce. These structures were immensely progressive for their time and assured that women directly contributed to national welfare at the macro-level.

 

 

Talking to my parents – who lived through Hoxha’s communist nightmare, hiding their radios as they played forbidden Italian music ...

Sikur e teprojne nganjehere me keto heroizmat e motit te shkuar.po behej propagande kunder influences te muzikes se huaj e cila etiketohej si degjeneruese etj, por radioja italiane degjohej lirisht me sa mbaj mend une.

Flm. Me cmalle me fshatin e gjyshes (ose Dadës) dhe gjyshit.

Si (duhet te) shkruhet: barasalete, barcalete, ...?

Barcalete.

shkabe ca bon n'peshk ne keto ore te vona ske shku me pa stripristet ke folie terrace ?

qeka nxef salma hajeku.

s'dim si do shkoj puna tani...

Kush eshte kjo? Ajo fyrja e Xhorxhit?

ajo me dy argumenta shum bindese

473872338_1_16x9_992

Duket qe e can rrugen me gjoks motra!

Shqiperi 1944: 1 vit para se te vinte ne pushtet gjema komuniste. 

ore e shef dicka ne foto ti- ate parcelen e rethuar nga pas gjyshes me bucela.. e ajo parcele, meqe edhe nga permasat eshte tamam, %100 ka qene prone e kesaj nenese..1 vit me vone ia moren te shkretes, duke e lene vetem me bucelat ..smiley

po edhe merushja, manushaqja, bedrija , xhevria, traktoristet e dalluara kane pasur gisht..."Partia ne balle, populli ne kembe" -ishte e modes atehere..sidomos mileti i fshatit e ndoqi me perpikmeri moden, Din

O moj Merushe

moj top sheqere

O ty te zgjodhen o brigadiere

FRESSH Tirona kshu... Ske pa gjo hic. Prit kur te shofesh FRESSH Berati fjala vjen.

bravo! si nuk na ra per pjese nje  Haradinaj si KM, sa te pafat qe paskemi qene!

Bravo Ramush djali

booo, imagjino te harxosh gjithe ato leke me kredi shtepie e te te bjere ky per komshi

erdhen jorgot. lol

Me targa AA osht makina...e keni kllase te mesme nga komuna

ne fakt dukej qe ishte shume makine e mire per makine jorgosh, po me siguri ndonje jorgo e ka shtyre

Pak ka rendesi ne ka qene Jorgo apo jo. Eshte rruga pra problemi. smiley

prandaj ka bere mire qe kane ulur shpejtesine. Do te kishte vdekur po te mos kishte qene me 60. Rruga po aq e gjere ka qene, s'eshte se u ngushtua tani, dhe aksidentet aty ndodhnin rregullisht e madje me vdekje.

ej seriozisht pashe nje makine tani mu tek kryqezimi te liceu, me targa italiane, qe hyri ne semafor me te kuq. Mire qe hyri me te kuq, por hyri me shume shpejtesi dhe brenda kishte kalamaj te vegjel. pz si e kane hallin keta kur vijne?

Gazetarja thotë se askush nuk di të shpjegojë se nga erdhi ideja fillestare, e cila u përhap pas rrëzimit të komunizmit. Ajo shton se edhe hudhrat përdoren kundër syrit të keq, sikurse edhe kafkat e disa kafshëve. smiley

Këta majmunë janë idhujt e kapitalizmit. Më të fuqishëm se feja, madje edhe se nacionalizmi, në atë që dikur ishte një shtet ateist. smiley

http://www.balkanweb.com/site/bbc-ja-pse...

po pse i quajne majmune..? ne foto shoh arush kukull, lepurush etj..smiley

Pyetje e mire. Nuk di pse, por keshtu u perhap termi per te gjitha kafshet prej pelushi. 

Nejse, ajo qe me çuditi ne artikull ishte qe sipas autores rituali i kukullave prej pelushi eshte perhapur pas periudhes se komunizmit. Nuk e mendoja te tille, kisha pershtypjen qe si ne çdo vend tjeter ballkanik, bente pjese e naiviteteve folklorike. 

Tjetra pastaj, qe "majmunet" qenkan "idhujt e kapitalizmit," me ngjan si sforcim per t'i dhene publikut vendas material 'ekzotik' per te lexuar dhe siç duket per Shqiperine pak gje zbavit me teper se te vjetrat komunizme e kapitalizme ( per te mos harruar trafikun e droges). 

autorja si cdo e huaj tjeter ia ka futur prdhes kot me kot ne cdo gje. sa per pse quhen majumune, eshte njesoj si te pyesesh se pse quhen "teddy". 

farti capitalismi at the gates of hotel, nd all foults of comunismit

Po shkon ora 11:10, e diele, dhe akoma nuk ka ardh xhibi te sjelli ndonje link me rilindas qe hypin ne autobuz apo qe ja kerkojne gocave te vogla qe t'ju fusin mamin ne pune smiley

Tallu ti tallu, po i pari qe do jape lajmin per renien e shtetit, gjibi do jete.

Po une ca du ketu do thush ti... Duhet me punu nai te djele, ca do bosh...

smiley Mos mer se do e perdori Shkaba kete, ne nje ane link me foto nga plazhet e jugut, ne anen tjeter link me komentin tat qe punon dhe te dielen, dhe titulli "gjeni ku jetohet me mire" smiley

Në Këshillin Bashkiak të Tiranës, për herë të parë një këshilltare me shami 

 

Në Këshillin Bashkiak të Tiranës, për herë të parë një këshilltare me shami

flet shqip kjo ?

Shikoi punen, jo gunen. 

po mendohem se ku qendron e verteta " shikoi punen"

na flliqet ju andej nga italia mer po kemi turp te ikim si turiste se na kujtojne si puna juaj

Champ Rousey!

ej pz sa kot ka marre kjo puna e gjermanise. Shkova te marr ate cunin qe me lyen gjithnje shtepine e paska ikur ne gjermani me nusen e cunin tre vjec. Gruaja e ketij punonte tek rrobaqepesia e vjehrres, i shkonte rreth 400 mije leke ne muaj sipas vjehrres, me punet qe i linte ajo Kurse ky cuni punonte me nje usta saldator qe ben kryesisht dekorime me hekur dhe merrte rroge normale, por gjithashtu e merrnin te gjithe ne lagje per pune nga me te ndryshmet, qe nga lyerja, shtrimi i pllakave, rregullim tendash, hidraulik, te gjitha... Shkurt, cunin e conin ne kopsht privat, shtepia me qira ne pallat te ri 20 minuta ne kembe larg qendres, dy-tri birra nate per nate, loto per cdo dite qe ka ndeshje, plazh cdo vere. Iken ne gjermani se nga fshati i gruas paskan ikur te gjithe e qenkan "rregulluar", Me "rregullua" keta nenkuptojne t'i heqin nga kampi e t'i lene ne dhoma, por per pune asnjeri s'ka gjetur. As qe behet fjale per pune. Nderkohe, tregonte vjehrra, i paskan lene nje nate te flinin ne lulishte me gjithe djalin. Qenka semurur djali e paska ndenjur tri dite me serume ne gjermani. Pastaj u paskan dhene nje dhome konvikti ku te rrinin por pa celes. Do kthehen pas 10 ditesh. vk

O shkabe, 

E mprefe lapsin e ja bone llogarite tjetrit tek e tek e tek. Thuji te te ngrejne ne pergjegjsi o shkabe; kaq i mprehte sa je ti, jo nje departament, po nje sektor te tere do nxirrje ne drite!!!

E kupton me ca logjike ka ik ky? Te fitoje azil, azil qe u jepet atyre qe jane ne rrezik jete. lol Kshu kane ik shumica, eshte be si me firmat piramidale qe u hap llafi se do pasuronin shqiptaret te huajt, fut 100 dollare merr 500 per 3 muaj.

Njeri kishte nje tregim per dum dumsat...

Piktore, fotografe dhe shkrimtare njëkohësisht, me libra të botuar në Itali dhe në Francë, me ekspozita të hapura në Paris, Ornela Vorpsi nuk ka arritur t'ia falë Shqipërisë atë që vendi i ka bërë familjes së saj. "Shqipëria ka qenë një vend që më ka bërë të vuaj jashtë mase" ka përsëritur ajo në prishtinë ndërsa në galerinë e arteve po i kushtohej një eveniment asaj."Ka qenë një vend që ka shkatërruar familjen time, duke ma futur babanë në burg. Kisha nevojë të kisha një distancë nga Shqipëria, nga gjuha shqipe, nga e kaluara dhe në një formë ikoshiente nisa të shkruaj në gjuhën italiane, ishte vetëmbrojtje” ka shpjeguar ajo faktin sepse librat ka rrefuzuar ti shkruajë në gjuhën shqipe.

Na cau trapin dhe kjo, knej thoshte qe s'do ti shofi bojen Shqiperise knej kishte ardh per pushime ne Shqiperi muajin e kaluar. Sa kot

Jo kaq harbut per nje zonje si Ornela. Duhet te krenohemi me te!

kjo mbase shkrun mire, nuk e kam lexu, por gjasat per kte zvoglohen rrufeshem kur i lexon kto brockullat me distanc e ikoshienc. 

Vorpsit nuk ia ka fajin gjuha, se dihet qe njeriu i shpreh ndjenjat/ perjetimet me mire  ne gjuhen amtare...justifikim i ceket!

..kur mendon gjithe ato vuatje e tragjedi qe i shkatoj krimineli Hoxha shqiptareve ne 45 vite,kur sheh sot se ne pushtet jane prap pinjollet e blokut dhe kur akoma nuk i eshte kerkuar falje  shtreses se persekutuar per vuajtjet e shkaktuara nga ai regjim kriminal detyrimisht  shperthime te tilla emocionale  jane te tolerushme dhe plotesisht te justifikume.

 

eshte shume e drejte kjo qe ke thene, kapo, nese nuk e shkeput perdorim e gjuhes jashte kontekstit te historise qe po tregon Vorpsi

pse nuk kerkojne falje pinjollet e komunizmit?

Richard Pipes ne nje artikull qe ka shkruar per Rusine e sotme ben nje survejim interesant te pushtetit te Putinit-(po e gjeta artikull do ta sjell). Ne kete artikull ai e shpejgon bukur cfare po ndodh me rusine  mes te cilave ringjalljen e nje pushteti autokrat, ku qytetaret e thjesht nuk marrin pjese aktive ne politike..

Nga ana tjeter, ne rangjet e larta te zyrave te kremlinit e gjitha kjo justifikohej me mentalitetin qe "Cdo gje qe kishim ndertuar dhe po ndertojme eshte e drejte" pra shkurt, nje farse dhe trushpelarje ne emer te arrogonaces, rrjedhoje e autokracise

E njeta gje po ndodh edhe ne Shqiperi dhe kjo  besoj i jep pergjigje edhe pyetjes tende

A mund te kerkoje falje dikush qe trumpeton se cdo gje qe kane bere dhe po bejne eshte e drejte, persosur, me e mira?! mundesite jane shume te pakta

madje edhe te duash te kundershtosh kete mentalitet (pra, mentalitetin "e persosmerise") me fakte ( nga ato qe flasin vete dhe s'duan shembuj) eshte krejtesisht e pamundur!!!

Me pak fjale Ornela  vorpsi eshte versioni italion, me shume te drejte fale persekutimit komunist,... i pirro dhimes, Grekut qe donte me heq me shiringa gjakun Shqiptar nga Venat.  nuk mundet kurrsesi me urrejt vendin tat pre Rregjimit, cer do thoshim per 500 vjet per shtypjen Osmone? Fajin e kan Shqiptaret? Jo po ka qe ja ven fajin skanderbegut.

Me pak fjale ornela ka nevoje per , revenge ....si coping strategy.

Ne vend ti fokusohet strategjise se zgjidhjes  problemore, ka zgjedhur strategjine e zgjidhjes  emocionale.

Ka cdo ngjarje kohen e vet . dhe eshte e perkohshme.

...cer do thoshim per 500 vjet per shtypjen Osmone?

thjesht, bukur, qarte do thoshim kete !!

Majmunllik 24 karatsh biografi-beres ky i mediave tona (e jo vetem medive xhanem).. te jene efekte anesore te mentalitetit monist ku i duhej bere biografia e duheshin fleterrufe-uar njerzit edhe kur as te binin ne qafe e as kishe lidhje me ta? Apo shkon me felle gjeja? ,

Lapsi gjen ne inernet nje foto ku Ornela duket (sipas trukatrorëve te Lapsit) si ndrikull aristokrate me mace ne dore dhe out of touch me shqiptaret, dhe boton dicka per Ornelen krejt pa lidhje, dmth ec te botojme dicka per Ornelen meqe s'ka shume lajme verdalle keto kohe. I fut dhe ca fjali tip "Por ajo përditë e më shumë ka vazhduar ta zhveshi Shqipërinë nga vetja" qe ta perforcoje idene lapsiste "Ornela na ka tradhetuar, po na beka si p!ckedhie, i duket vetja me e mire se ne te tjeret", po aq pa lidhje, se ajo s'po i bente gje Lapsit fare. 

Pastaj e sjell Kapo ne Peshk per interesat/kendveshtrimin e tij (per te gjuajtur monizmen e dr Berishes), e ketu normal karemi i Lapsit haet direkt sidomos ngaqe botohet dhe me foto komenti, por dhe ngaqe juve s'kishit nga ta dinit pse e ku eshte botuar ky pasazh, meqe Kapo s'e lidhi burimin p.sh.... e fillon avazi, si fillim me ankesen per trapcarje, edhe pse gruaja e botes eshte ne pune te vet, as kerkoi te botohej e komentohej, as i kerkoi gje kujt, rrezik ajo s'e di hic qe eshte pergojuar neper lapsat e mediave tona mullariste. 

Tashi edhe une do kisha rene po kaq kollaj ne kete rrjete majmunlliku nqs do isha gjendur ne nje predispozite tjeter ne kete moment, por meqe s'u gjenda thashe tju them qe jam krenar per faktin akoma s'ia kemi komentuar prapanicen Orneles apo ndonje foto antishqiptare k@*p!dh*ste qe ka publikuar ajo neper galerite e botes, gjithe pa e vrare mendjen per shqip-pergjegjsine qe duhet ta mbante mbi koke si kurore engjellore smiley

Ornela nje mesazh nqs e lexon.

 

Me mbushet mendja perdite e me shume qe kemi kthyher viktimizmin ne nje sport kombetar.

Para disa vitesh , ndersa shkoja si perdite ne pune degjoj ne radio te makines lajmet. Pak pergjumesh e pak e  habitur, degjova lajmin ku nje pjese e Metropolitanes se Tokios, ishte ndare ne dy pjese.
Ne fillim te vagonave hynin vetem femrat dhe asnje mashkull ndersa ne pjesen tjeter te trenit meshkujt edhe femrat te cilat kishin deshire.
Arsyeja e ketij veprimi, ishin denoncimet e shumta qe ishin bere nga femrat mbasi gjate rruges me Metropolitan, meshkujt i fusnin duart.
Kur e degjova aty per aty qesha me vete per momentin sepse mu duk nje zgjidhje "me sepate" dmth. Gjithsesi vija ne dyshim efikasitetin e saj...

Beri buje para shume muajsh autorja e nje libri ne U.S.A.
Vajze e re, stazhiste ne Shtepine e Bardhe. Beri buje sepse per te patur vendin e punes dhe shume "arritje" te tjera ishte dashur te bente seks me nje liste te gjate qeveritaresh dhe drejtuesish te cilet perpikmerisht i kishte hedhur ne "ditarin" e saj. Kohe me vone, e vendosur te bente nje dore lekesh e botoi...
I citova keto dy raste ekstreme per te theksuar qe nuk eshte fatkeqesi te jesh lindur shqiptare. Jam e  bindur mbasi vitet e fundit e  perballur me shume realitete, kam arritur ne konkluzion qe nje largim nga shtepia ne kerkim te jetes te pavarur nga ana ekonomike dhe sociale nga pjesa tjetere e familjes, s'eshte arritje.

E gjithe shoqeria aktuale eshte e kalbur, ku me pak e ku me shume. Nje dite ajo pjesa anakronike ka per te ngelur ne minorance ne Shqiperi. Koha ka vertetuar qe ndryshime te tilla nuk kane ardhur me dite ose jave por jane dashur vite te tera.

Ajo qe me habit, eshte padurimi i femres shqiptare e cila i pret keto ndryshime ne nje perplasje qepallash. Per te kuptuar kush jemi(skipetaret), duhet te kemi te fiksuar ne koke nga erdhem, faktoret e ndryshem.

Kam pershtypjen se shume prej nesh, shpesh here i harrojne.

Elba mesazhin ti e ke shkruar? 

Ndoshta te mungon shume! smiley

rinia me e mir qe kemi humb kohen o me dokrra arabesh, o me zhizheker.

se ca i kena bo Perenis qe na deno ksisoji, vetem nji Pereni e di.

smiley

nuk eshte kurre vone me ndrru menje smiley 

 

ja kombi qe po ben epoken sot: thjesht, ndershem, healthy!

gud epëtajt dhe nji buzqeshje njerzore... kaq mer duhet! e fillo diten gjith optimizem.

meqe na largove nga objektivi i vertete smiley

Sapo pata 5 minuta te embla nen shoqerine e 0.5Kg akullore me fruta pylli.
E shijshme qamet...kenaqesite e vogla te kesaj jete

 

por mund ti gjejme edhe tek lënda(materia)  e cila shfaqet ne 4 forma  smiley

1)Të ngurtë
2)Të gaztë
3)Të lëngshme
4)Plazma

dialogu me qiellzen po vazhdon edhe 5 minuta te tjera, me siguri. smiley

pjesa me e rendesishme e trunit, pak me lart, thot "faleminderit". me mirnjohjen me t'sinqert... smiley

me kte konstatim, po largohem edhe vet drejt ca frutash te llojit berry...

 

smiley  te befte mire

Te te veje mendja per hallve dhe ta besh, te vrasesh veten ne kete vape! smiley

Mbaje se me shpetoi... jo jo me mire ec edhe pak, dil jashte Tiranes se eshte bere keq puna...te arreston ky i fiqve.smiley

Qytetare model do te behen shqiptaret o kapo!

Eterit u mesuan shqiptareve se c'eshte shkrimi e kendimi, bijte po u mesojne se c'eshte qytetaria. 

Dite te mira na presin o kapo. Dite te mrekullueshme!

uroj te jete "zhdukur" vete me qellime te mira, dhe uroj mos t'i kete ndodhur gje ne te kundert.

me tmerron fjala missing

ah ti Shkabe je me te vertet per gjynof. Kot per kureshtje, nga i gjen ti keto video? Se keto nuk te dalin keshtu papritmas para syve, te duhet patjeter ti kerkosh me search tags. Apo jo?

Shkaba ka fillu pune ke sherbimi i kontrollit te brendshem, shkurt Shkb, ven pllumash...
Ndaj ka me te lehte me gjet cdo gje

keto  videot te liveleak sikur I bejne me porosi vec per Ty Shkabe! smiley

Shqiperi 1940. Koha leviz, Shqiptaret mbeten monument smiley

"That is the other main cause of the trouble. A country as poor as Albania—or as stingy as Hamidian Turkey—cannot offer generous salaries to its Civil Servants; they must reward themselves "on the side" as they go along. The beginning of fortune is to extract a douceur from a petitioner, for procuring him an interview with the official whom he has come to see. Before you get to the Prefect or the Magistrate or the Minister, who has power to settle your business, you give a present to the clerk who admits you. If you do not, the clerk states that the Minister is engaged; and the Minister never knows that you have called.

The higher positions give even greater opportunities. Imagine yourself a Minister, about to award a contract for laying a large number of concrete blocks in the sea at Durazzo, in the form of a pier. Italy has just advanced the money—on which you will, of course, draw liberally for "expenses". Your brother-in-law has got some concrete, or knows where to get some, and the bill will not be too closely scrutinised. Dishonest? Yes, but how is a man to live?"

Per me teper ketu.

E pse duhet me pushu per 10 dite njehere?! Kur do heqin dore nga 10/15 ditcet ?! Lol. C'mund te besh 10 dite  ne Himare apo Ksamil ??! Behuni praktik shqiptare! 4/5 dite e leviz njeriu nga I njejti vend. Keshtu dhe kurseni !  Shtrenjte shtrenjte ankohen robt atje Po prape shkojne ama. Na u ca surratbuku mga fotot me pushime.

lol

Para nji a dy javesh me dergon nje shok linkun e nje reklame banke ne Shqiperi. "Japim kredi per pushime".  Ne Shqiperi njerezit punojne gjithe vitin per pushimet (dhe biles sic shef marrin edhe kredi);jane simbol statusi pushimet ndaj dhe cmimet.

lol pz Mos pafshi robt ketej te bejne jete normale se do sajoni cdo gje te mundeni per te vazhduar sportin kombetar te viktimizimit e te ankimit qe ju eshte bere ves teksa kerkoni azile apo ndonje lloj tjeter kocke per t'ju hedhur.

o MOza, mire e ke, pse jo 20/25 dite psh smiley

Fjala, kredite e pushimeve kane nja 5 vite qe ofrohen. Nuk besoj se eshte ceshtje statusi, por leku eshte shume shume shume i veshtire te kursehet.

Pastaj bankat kete pune kane. Shohin tregun dhe e emertojne ne menyre te pershtatshme qe te ta cojne mendjen se aksh gje mund te behet duke marre kredi. Ndonje dite do te reklamojne : "Kredia: bliji dhe ti dashnores nje makine!" smiley

No Square, aq eshte shume. Se mezi kthehesh ne Pune. smiley

mbas 25 ditesh pushime, nuk ke nevoje te kthehesh me ne pune. e kupton qe puna qenka per njerezit kot dhe i futesh poltikes smiley

Omg paska edhe cezem me uje smiley

smiley

Tartan Prancer 2015 rocks!

smiley

Ndonjehere duhet te shikosh mbrapa per te pare te ardhmen.

Objects in the mirror are closer than they appear!

Fucking genius!

Honda e Shqiperise. Eshte per nje film humoristik vazhdim i serise Vacation. Ky burri karateist ne "reklame" eshte ne mos gaboj Shqiptar. Ka luajtur ne filma me Van Damme.

Polici duke "ndihmuar" nje femije ne klase te trete. Ca tmerri! Te ishte femija im ia kisha thyer turinjte atij policit, se duket qe mezi po merr fryme desh u mek kalamani.

@Emigrant, se mbaruan postimet per sot se dje guxova te them qe ne plazhet shqiptare jane cmimet shtrenjte sepse ashtu e ka vendosur kerkese-oferta dhe se pronaret nuk jane legena e kujt s'ia mban xhepi nuk duhet t'i shajne nga smira... lol... jo fiks ne amerike nuk kam qene, por aty afer. Dhe s'kam aspak problem me te kuptuarit qe rob te mire e te keqij ka kudo, nese do te dalesh aty. Perkundrazi, kesaj i kam meshuar qe kam marre bane ketej smiley. klm

ke qen najher ne amerik, shkabe?

shkabe, me siguri absolute: per 1000 banore, ka me shume njerez "te mire" (sic kjo fjale pranohet gjeresisht te jet) ne amerik se sa ne shqiperi. 

me vje keq qe te kan limitu, por dil me emer tjeter. s'ka problem.

ps. ka me shum "te mire" jo prej perkatsis kombetare, por se ashtu jan ca pune. smiley

 jo fiks ne amerike nuk kam qene

smiley

Amerika nuk o Vaqarri mi none, qe po nuk zbrite aty fiks, e huqe!

Last month, American reality show entertainer turned American political system entertainer and always self centered, egomaniac clown, Donald Trump publicized presidential rival Sen. Lindsey Graham’s cell number, urging his supporters to “try it.” In the spirit of open and fair political debate, we now bring you Trump’s number: 

( 917) 756-8000.

Feel free to call the asshole, it's legal. He has some pressing questions to answer. Does he still think Mexicans are out to rape you? Speaking of rape, does he think it’s possible to rape your own wife? Just how much did he exaggerate his net worth to hit the $10 billion figure? What about breast milk does he find so disgusting? Which cabinet position would he give Sarah Palin? And the last but not least : What kind of dead animal is he wearing on his head for the month of August ? 

Sapo fola ne tel me zotin Trump. I tregova se ne websitin peshkupauje.com ka shume simpatizante te tije por dhe nga ata te cilet nuk e duan. Tekstualisht fjalet e Trumpit ishin:

Please tell my suporters at the above-mentioned website that we will make America great again toghether. To all of those that are against me, please tell them to eat my shorts! 

Trumpi ishte delightedly surprised kur mesoi per simpatizantet e tij ne gropovere te skraparit.

po merakun e kishte me te ardhurit "e vonuar" te mihal gramenos. smiley

Zylyf zako kamberi eshte kryetari I trump fan club.smiley

kurse ty te kemi kritizer, nga ata me dy fareza ne maje, si pune kordeleje smiley

Ti vete me cfare pershtypjesh je ?

une kam e jam me pershtypje te mira, e po kaloj mire... por kjo mbase sepse jam mes te njohurish dhe me trajtojne ndryshe.

Shkabe, ti je rob unik (shpresoj), jeton ne Shqiperi i preokupruar dite-nate per hallet e Amerikes, duke postuar non-stop ne nje blog shqiptar per hallet e Amerikes, sidomos kur plasen skandale ne Shqiperi, skandale te kategorise republikebananese. Ti s'jeton ne Norvegji, as ne Kroaci, po ne Shqiperi ku trafikanti i qenies njerezore eshte deputet, jo vetem trafikant por dhe skllavopronar modern (nje nga akuzat per te cilat u denua ishte mbajtja e femrave peng, dmth kufizimi i lirise). Amerika ka 300 milion banore Shkabe, e ka qindra mijera shkaba te cilet cdo vit bejne cmos te vijne ketu nga anembane botes, ka thithje masive truri dmth, e ndersa ka shume probleme, ka po ashtu pafundesisht shkaba per tia qare hallin.

Nderkohe Shqiperia ku jeton ti ka rrjedhje masive truri, e shumica e atyre qe jetojne aty kane mbetur se s'kane mundesi te iken ose se eshte vone (ne stadin e jetes/moshes/familjes) per te ikur. Te ikesh se te perdhunon serbi eshte nje gje, sic shqiptaret nga Kosova gjate luftes, po te ikesh nga toka jote, nga vendi yt, se te perdhunon shqiptari politmafioz ne pushtet edhe pas 25 vjet demokraci? Ku te lene fiksimet ty ta shikosh kete tragjedi!

Njeheresh shumica qe jetojne ne Shqiperi jane te shashtisur (ose injorante ne lidhje me si funksionin nje shtet) ne ate mase sa s'e bejne dot lidhjen midis trafikantit ne pushtet dhe skllaverise se tyre ndaj politmafiozeve, midis rilindjes se Ilir Metes pas video-skandalit dhe pamundesise se tyre per te gjetur nje pune me dinjitet, midis votes qe shesen per nje thes miell apo premptim pune dhe stresit e pasigurise se perditshme per jeten e vet dhe te familjes, shpesh stres per buken e gojes, dmth kushte minimale jetese.

Ti p.sh. Shkabe jo vetem qe s'e ben dot lidhjen, por as e ke idene se cdo me thene te jetosh me dinjitet ne nje vend sic jetojne shumica e njerzve jo vetem ne Amerike por ne gjithe boten jo-bananerepublikese. Normal, se po ta beje dot lidhjen s'do ta kaloje kohen duke u masturbuar ne liveleak per hallet e Amerikes, as nuk do ta drejtoje gishtin nga hallet e Amerikes sa here del ndonje lajm tip "e @!u n'myth edhe nje here Shkaben paria politmafioze e Shqiperise".

Eshte material fantastik per nje skec po ta perfytyrosh kete fiksimn tend Shkabe, duke germuar minatorisht dite per dite video ne liveleak per hallet e Amerikes...nga Shqiperia smiley

smiley ska me t kuptu prape.

Francezi paska qene ky

Ka kujtu i shkreti se eshte ne Kalifornia.

Ne shqipni ta hapin koken me gure mer bire. 

O shkabe, o fshatar, pse nga Ura Vajgurore qenke?

Te gjithe burdallenj. Njehere vetem qe vajta ne Kuçove, gjithe shkolla 15 tetori donte te bente boks me mua, meqe vija na Vlora!

smiley

ahahahahahaaa

E pashe kete dje. Interesante si reagojne njerezit. Lol

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).