“Dhe letini tha:

po qe se takon

Arbereshin dhe ujkun

Vraje Arbereshin”

(Kush do ta vrase ujkun”, Ali Podrimja)

 

”Jemi te gjithe heronj, horra, kafshe” - thote motoja e filmit te ri policor britanik “Hiena" (Gerard Johnson: 2014). Sipas kritikut te kinemase prane gazetes The Guardian, filmi permban “skena dhune te pashikueshme dot”, boteveshtrimi i tij kuterbon me ”duhmen e deshperimit dhe te se keqes”.

E keqja ka kapluar rruget e Londres, ku nje polic i korruptuar mes policesh te korruptuar, qe deri dje ka bashkepunuar per bukuri me trafikante turq droge,sheh t’i rreshkase toka nen kembe teksa skenen lokale te krimit e permbytin ne gjak, duke u perpjekur ta marrin nen kontroll, nje bande arrivistesh shqiptare.

Tortura, gjymtime, sakica, sharrime: shqiptaret e tmerrshem duket se nuk besojne tek armet e zjarrit, as tek vdekja perfundimtare e kundershtar it,teksa shihet te godasin pafundesisht ne mish, te shkepusin koka, gjymtyre. “Tek filmi “Hienat: te keqijte jane vertet policet, por ata qe jane vertet te keqij jane shqiptaret qe bejne trafikun e droges dhe qenieve njerezore.” - gjykon kritiku ifilmit J. Anderson ne The Wall Steet Journal.

“Rastesi ose jo, - vijon i njejti - pjesa e fundit nga Liam Neeson, “Run All Night", perfshin trafikante shqiptare droge. Ne “Taken”, skllaverues prostitutash qe grabisin vajzen e Bryan Mills-it (z. Neeson) ishin shqiptaret. Te tille ishin serish te keqijte qe perndiqnin  krejt familjen  e Bryan-it ne “Taken 2”. Ne rrekjet e fundit te Bond-it, ne vecanti ne ”Casino Royale: i keqi i interpretuar nga Mads Mikkelsen (Le Chiffre) vjen nga Shqiperia. Aty shkoi te fshihet askush me pak se Lord Voldemort i librave te Harry Potter-it. Tani kemi “Hienen” qe i pikturon shqiptaret me nje boje posacerisht te zeze”.

Ne nje skene te konstruktuar per te qene e paharrueshme, pas nje masakrimi me thike, shqiptaret sharrojne ne vaske nje polic - duke bere muhabet ne pune e siper, duke iu pergjigjur me duart e Llangosura thirrjeve ne celular. Skena mpikset drejt fetish-it,me ane te ngadalesimit ose drejt ikones, kur tre shqiptaret gjokszhveshur, me tatuazhe shqiponjash, perlyer  krejt  ne  te  kuq,  me  fytyra  te pandricuara, ngrihen pas kasaphanes te ngushtojne ekranin, duke iu gezuar si nje trup i vetem muskujve te perbashket. duke fshire si pas ndonje rituali duart e pergjakura per kraharori.

Vrasja e policit, qe i paraprin copetimit, realizohet permes nje serie te pafundme, te palodhur shpimesh me thike, gjithnje e me te panevojshme, me goditje te njejta makinerike, pa asnje pasion, goditje qe duke u perseritur aq, duket se hyjne ne nje lloj perjetesie, sapo koha filmike ngadalesohet si per te lejuar ngulmimin e aktit te shnderrohet ne ndonje koncept metafizik, ose ne shtresa te caktuara shikuesish, ne eksponat etnografik. Sepse, nuk ka asnje pergjigje apo shpjegim per  llahtaren shembullore qe deshmojme,  per  kete zaptim  pavetor  te njerezores nga shfrenimi e makabriteti: e vetmja gje qe dihet mire eshte se kriminelet,  Rezart  &  Nikolla  Kabashi  me shoke, jane the Albanians.

Betas motoja e filmit “te gjithe heronj, horra, kafshe” nis e relativizohet, meqe disa duket haptas se jane vetem kafshe, privuar fare nga polariteti ose potenciali hero-horr, sapo qe kuota e gjakderdhjes mberrin te paperballueshmen, absurden, permbyt pa kthim njerezoren.

Por,ndoshta trinia e motos do zberthyer, per t’u rikompozuar shpejt pastaj, mes prizmit qe ofron hiena ne titull. Meqe hiena perfaqeson nje kategori te komplikuar, hibride, figurativisht ne perfaqesime anuar nga horri - si pas ndonje zgjedhjeje faustiane - duke iu afruar keshtu njeriut me shume se gjekafshe tjeter. Meqe hiena eshte nje animal ridens i vertete, mes thonjezash, kafsha qe qesh, nderlikuar ne ankthin urban te zhvarrosjes, kufomengrenies, perfolur ne shekuj si hermafrodite, fajesuar per cilesi komplekse e njekohesisht shkafsheruese  e moralizuese si tradhetia e cinizmi,tinezia.

Me afer njeriut se kaq,qofte dhe anes gri te tij, nuk dalin dot as personazhet shqiptare bardhezi ne film, keto forca te pastra te natyres. Shqiptari i filmit ia ze ne fyt te qeshuren hienes.Jo aq me prerjet e kokave dhe gjymtyreve, sa me natyrshmeri ne e aktit, mungesen e medyshjeve si edhe  me  neutralitetin, mundesine qe pas masakrave, katili te kthehet  te  perkedhele, me  doren  qe mbante sakicen, floket e verdhe te femijes, te hedhe valle me gruan e vet delikate, njelloj i pafajshem sa kafsha qe i bindet thjesht detyres se vet prej kafshe kur i kontribuon ciklit te jetes ne xhungel sa me thonj e dhembe,aq dhe me Lepirje prekese kelyshesh. Kriminelet shqiptare jane keshtu pjesa materiale, mishtore e metafores me hiene, pjesa e painterpretueshme dhe e pakuptueshme e saj si kafshe e pergjithshme; teksa rrjedhimisht, ne raportin horr & hero, pjesa morale, simbolike ose kulturore e hienes behen policet e korruptuar qe ushqehen me krimin, por gjithsesi gjejne rast ta nuancojne horrllekun  e korrupsionit  kriminal me ndonje veper heroike policore (shpetimi i prostitutes shqiptare nga tutori shqiptar), vepra per te cilat,ne fakt, i bie dhe te paguhen.

Kurse filmi serb “Parada” (Srdan Dra­gojevic: 2011) merr titull nga aventura e organizimit te parades se krenarise homoseksuale ne Beograd, ndermarre nga nje grusht homoseksualesh te terrorizuar te kryeqytetit ish-jugosllav,nen mbrojtjen “shumekombeshe” te  kater veteraneve, dikur nderluftues ne konfliktet e viteve ‘90.

Heroi kryesor, Limuni, nje ish-luftetar serb, gangster  i respektuar  qe tashme formalizon te ardhurat me sherbime truproje me qendren e vet te arteve marciale, bie ne nje lloj borxhi emocional tek nje veteriner homoseksual, i cili i shpeton qenin e plagosur me arme zjarri nga nje hasem. Me pak fjale, nga Limuni kerkohet tashme te ofroje muskuj dhe reputacion per te garantuar mbarevajtjen e parades homoseksuale kundrejt dhunes se ekstremisteve, meqe policia nuk ofron mbrojtjen e duhur.

Meqe as koleget e tij nga bota e te forteve beogradas nuk pranojne te felliqen ne nje mision te tille, Limuni niset me veterinerin drejt Kroacise, hipur ne miniveturen pink te ketij te fundit, te kerkoje ndihme tek nje veteran kroat, Roko, me te cilin eshte miqesuar ne beteje e siper, nen te shtena shakatore homoerotike kunder njeri-tjetrit, te cilat ritregohen mes te harese e trokitjes se gotave.

Kroati refuzon me neveri fillimisht te ndihmoje per paraden, por qellon qe gomarica  ne haurin e te atit po rrezikon jeten ne lindje dhe nderhyrja e veterinerit behet vendimtare: gomarica shpeton dhe keshtu kroati mbetet jo vetem borxhli,por edhe preket nga humanizmi i homoseksualit qe shtrengon prinderisht ne gji kerricin  e  porsalindur.  Ne  Bosnje   nuk nevojitet asnje kafshe per te bere borxhli tek veterineri nje veteran boshnjak te bashkoje krahun per kauzen me ish-kundershtaret e vet te luftes. (Kafsha ketu del teper sa kohe qe boshnjaku, pronar dyqani filmash me qira, tregohet shkarazi te posedoje ne rafte - se bashku, pse jo, me ndonje simpati te fshehte orientaliste - edhe filma me porno ndermashkullore.)

Minivetura e veterinerit,me ngjyren folklorike pink te “etnise” perkatese, qe gati sa nuk po shperthen nga muskujt e tatuazhuar te tre veteraneve ndryre ngushte aty, pasi ka lene pas urbanizmin hip-hop te Beogradit, per te kaluar me ne veri neper dekoret e gurta dalmatoveneciane te Kroacise, harkon rrugen permes duraluminit te  Bosnjes  provinciale, per te zbritur diku tjeter, me poshte ne jug, aty ku  peizazhi  shkrin  brenda  ngjyres  se dheut  natyren me arkitekturen fshatarake. Minare, me shume se c’pame ne Bosnje (serbi ne timon fsheh direkt kryqin nen jake), bageti ne arrati,gra te mbulara qe mezi nxjerrin hunden tej avllive, plehra  qe  varen  neper  rrepira, tinguj fyejsh e daullesh ne kolone zanore, plus flamure amerikane: kemi hyre ne Kosove. Gjithkush aty po pret me sy nga qielli: grate me shami,burrat ekskluzivisht me qeleshe, femijet me  balona  te  zeza (“Gjuetari i balonave” i Khaled Huseinit), bile dhe qente rrugace ne pluhur mbajne syte lart: nuk po presin avionet e NATO-s, nga varet jeta e krahines, por shqiponjen,e cila zbret pas pak ne doren e fajkonarit vendas, Azemit, nje ish-guerrilas me qeleshe dhe vathe ne vesh. Pasi perqafohen me Limunin, ish-armiqte e diteve te frontit shkembejne batutat e nevojshme mbi heraldiken: shqiptare a serbe shqiponja?

Por e rendesishmja eshte se shpendi, me emrin Shefqet, bart nje pakete  ne ktheter, pse eshte ne fakt korrier heroine, ashtu si edhe Xhevdeti ,shqiponja tjeter qe pret ne kafaz; per drogat me emra me pak fisnike, Azem trafikanti tregon se perdor lloje shpendesh te tjere korriere. Me drogen qe shqiponja sjell  ndoshta direkt nga Afganistani, Azemi furnizon nga frengjia ekuipazhin e nje tanku amerikan, por vetem pasi e ka peshtyre fillimisht me neveri paketen. Kuptohet se shqiptaret ua kane me hile amerikaneve; ashtu si argumentojne  talebanet,  droga  eshte thjesht nje arme fitimprurese kunder te pafeve. Amerikanet shfaqen ne film si nje makine lufte dekadente, trupezuar  pas hekurave te tankut  te  droguar, qe  ne rruge  e  siper shkaterron  murin e  nje shtepie  shqiptaresh, duke  rrezuar  me kete rast dhe flamurin kuqezi aty. Ndoshta  dhe amerikanet ua kane me hile shqiptareve, se paku nuk i llogarisin.

Me parate amerikane te droges afgane, Azemi dorovit krejt kalamajte e mehalles qe versulen drejt tij me potere: per te plotesuar koreografine e njohur te lypjes kompulsive kolektive qe u rezervohet kalamajve botes se trete ne filma, edhe Limuni beogradas, ne rolin e perkohshem te turistit, nxjerr shukun me para dhe shperndan sa mundet neper korin e zhurmshem insistues te duarve te vogla qe shumefishohen.

Qe nga lartesia e minarese, qe sherben per momentin si observator mbi trafikun e droges, nga ku thirret si ezan emri i Shefqet shpendit, e deri poshte kudo nder gra e femije pa pafajesi qe presin me uri nga qielli simbolin kombetar te shkarkoje heroine (per endrrat amerikane), Kosova behet brenda disa pak minutash ai narko·emirati i NATO-s ne mes te Europes, me te cilin na ka familjarizuar  propaganda revanshiste prej vitesh tashme. Azemi do t’i bashkohet dhe ai aventures se parades dhe minivetura  ngushtohet edhe me teper, duke shtrenguar keshtu brenda nje perqafimi gati-orgjiatik te djersitur kater veteranet me veterinerin  homoseksual.  Minivetura  pink rithemelon fermen e Jugosllavise nga e para, dhe  kjo  afersi  epidermike  mes identitetesh te tensionuara etnike e seksuale, e negociuar qe ne fillim mes dashurise  per  kafshet  (qeni  i  plagosur serbit, gomarica  lehone  e  kroatit), e kthen automjetin ne nje  klinike iniciatike humanizimi “on the road”,ne te cilen veterineri kuron stacion pas stacioni pacientet, thjesht me pranine e vet ne rritje, stacion pas stacioni.

Ne pamje te pare, duket sikur shqiptari me skuadriljen e shqiponjave te veta eshte me i favorizuari ne hierarkine parodike qe krijohet vetiu mes kafshesh qe bashkeshoqerojne personazhet etnike. Por gjithka ndryshon pas nje rrefenje rinore te Azemit: dikur, ne Beograd, ne nje moment pushimi mes dy episodesh trafiku cigaresh, Azemi ka infektuar me semundje veneriane zebren e kopshtit zoologjik, pasi e ka perdhunuar, domethene, dhe gjinia e kafshes nuk i  kujtohet mire tashme.

Nis  e plotesohet deri ne  fund personazhi keshtu: me trupvogel dhe ezmer, krahasuar me tre koleget sllave, pajisur me nga nje vath per secilin vesh, duke manipuluar shqiponjat si fakiri kobrat, huajsia dhe dallimi me c’do kusht nga te tjeret plotesohet perfundimisht tek seksi me kafshen. Pertej kronikave te njohura alarmiste te Beogradit, vetem disa dekada me pare, me shqiptarin predator te papermbajtshem qe perdhunon plaka e burra te vetmuar, Azemi ne fakt leshon ne imagjinar hijen e atij shqiptarit arketipal qe pershkruante para 100 vjetesh shtetari dhe mjeku serb i kohes Vladan Gjorgjevici, ne pamfletin e vet te famshem:

“Arnauti, si lloj, eshte i imet dhe i vogel, dhe ka ne tipare dicka prej cigani apo fenikasi. (...) Vetem ne mesin e shqiptareve, me sa duket, njerezit me bisht ende ekzistonin ne shekullin e XIX-te .”

 

Shenja fq. 60.

262 Komente

Ka plot shqiptarë që Ervin Hatibin e shohin si poet e krijues. Sa për vete, që kur ky u shfaq i kthyer nga shpëlarja e truve prej Egjypti, e shoh veç si një ithtar islamik që krijimin letrar e sheh si mundesi për të përhapur agresionin fetar mbi mendjet injorante. Këtij qellimi i sherben si tregimi ashtu dhe prurja e Armirit. I thash njëherë një shokut të tij se filani (Didero) ka thënë se, "...hapi i parë drejt dijes është të mos besosh në zot", po ra në vesh të shurdher, sepse armirat dhe ervinat e kanë detyrë të fesë për të hyrë në këto forume, që duken açoik se gëlojnë nga "të pa besët" e ateistët.

Ndryshimi midis teje dhe Hatibit eshte se ti don ta shofesh dhe vetem kujton se e shef, kurse atij s'i  rruhet fare te te shofi ty apo ... e tjere si puna jote, qe sulmojne robt vetem se kane "guximin" te kene bindje fetare.

Kur nje njeri eshte klluf e kthen besimin ne Zot ne nje handikap qe te con deri ne kafsheri. Po kur eshte i zgjuar dhe me "ouverture d'esprit" (qe Hatibi e ka pafund) mund ta ktheje ne force dhe motivim per t'i jetu dhe shiju gjerat me teper. 

 

Ku eshte ithtarizmi islamik apo agresioni fetar ketu i nderuar?

Me sa e doni bastin qe keto dy filma qe permend (denoncon ne fakt) Hatibi, kur t'i sjellin ne Shqiperi do jene filmat me te pare ne kinema, sic ishte Taken 2. Fatkeqesisht akoma nuk e kemi kuptu se sa na demtojne keto lloj filmash dhe se sa te qellimshem jane. Perkundrazi edhe kur ndonjeri kerkon te na hapi syte, si Hatibi ne kete rast, i turremi me akuza idiote pa asnje lidhje me temen.

Hienat e pashe edhe une.. ka harruar te shtoje qe shqiptari, aktor kosovar, kruan edhe thembrat me paturpesine e nje fshatari.. por edhe pse shqiptaret paraqiten si mizor, mizoria tregohet se qendron ne sistemin e ruatjes se rendit, policise dhe sherbimeve sekrete, qe jane aty edhe pse grupet nderrojne etni apo intensitet ne kryerjen e krimeve .. nuk besoj se kishte te njejten qasje sikur ai filmi serb qe rrefen Hatibi.. por duhet me e pare edhe ate.. 

Bukur. Po qe do qe nga ka marre malli per Hatibin [ Bac ] tani,po ku mund ta gjejme thua...

Propagande fetare.

Nese merakosemi per Demin e Imazhit publik, me shume duhet te shqetesohemi per Krimin Shqiptar dje ne Itali sesa per Filmin hienat qe per shume shikues eshte thjesht fiction. Dje dy te rinj Shqiptar 19-20 vjec binden nje te ri Shqiptar 17 vjecar te lahej ne lume me ta, e lidhin kembe e duar ne nje Kryq dhe e therrin. Mekati i vetem i tij ishte bukuria fizike. Policia Italiane ka nderhyr per qetesimin e njerezve te viktimes qe kerkonin Lincim kurse te Burgosurit protestojne se nuk i duan monstrat prane tyre. Ka ardhur koha qe secili te analizoje rritjen e dhunes ne komunitetin e vet sepse gjendja eshte skandaloze. Sa per filmat ate Pune kan e per cdo film me horrorr me Shqiptar jane xhiruar nja 10 filma per Sllavet e 9 per Latin Amerikanet. Kur te vihet ne skene krimi i djeshem ne Italy per cfaredo ankohemi? Perseri per pergjithesim dhe diskriminim?

Po pse o Lebo nuk masakrune para ca vitesh nje vajze amerikane, shoqja e dhomes dhe i dashuri i saj, po ne Perugia nese s'gaboj. Pak vrasje ndodhin per shkak xhelozie neper bote? Te vjen keq per ate djale te ri po nuk ka etni ky si lloj krimi. Sigurisht qe s'na vje mire qe kete e kane bere 2 maskarenj qe jane shqiptare, po nuk eshte se ta sjell kjo prishjen e imazhit.

Kurse filmi ka rol krejt tjeter. Kur ti qellimisht perdor te gjithe paragjykimet negative per nje komunitet dhe i perdor ato ne nje film, pa nxjerr asgje pozitive te ketij komuniteti, atehere kjo nuk mund te mos quhet dashakeqesi. Dhe kur kjo ndodh ne nje film qe kerkon te luftoje intolerancen ndaj gay-ve, behet akoma me skandaloze. Se te beje nje autor me bindje konservaore dhe qe flirton me ekstremin e djathte, film me paragjykime per nje komunitet, atehere edhe publiku edhe kritika di si ta trajtoje e impakti eshte me i vogel. Po kur qellimi ne dukje eshte toleranca, atehere imazhi i nje komuniteti nxihet shume here me teper kur i fryhet ca teorive monstruoze. Te gjitha ato qe denoncon Hatibi jane vertete bindja e shume serbeve per shqiptaret sepse jane "ushqy" vazhdimisht me ate propagande.

Lizander Problemi Jon nuk jan filmat limonate si Hienat. Kush ka Kohe ta shohe po te njejtin fundjave do shohe filma me Mafie Sllave, Japoneze e Latine. Kto filma i sherbejne individeve  qe i prodhojne si komoditet ose valute me i shit por nuk shtremberon imazhin Shqiptar. Vetem loqet mendojne se Shqiptaret jane si Tek Hienat, dhe ata loqe me mire mos vijne kurre ne Shqiperi. Eshte njesoj si me pa cdo Amerikon si Bill Cosby qe per te pallu duhet me i fut ndonje drug ne pije femres. 

Problemi yne qendron Tek Machizmoja dhe dhuna e pranueshme brenda familjes e jashte Saj. Kur ne respektojme adoleshente ne dhunshem qe Bo pare si i forte e Jo adoleshente me Syze qe tu lexu synon te ndryshoje boten aty eshte problemi. Vrasje e Italise e demton me shume imazhin tone se sa nje film si Hienat. Vrasja e turist eve ceke gjithashtu. Kto film at jan limonata vere qe sboj ne shume dem. pyetja eshte a jane te rinjte sot te prirur per ti zgjidhur problemet me dhune e Jo me marreveshje, dhe pse marreveshja quhet beqirllik e vrasja trimeri???? Nderkohe kta te Italise sjan thjesht produkt Shqiptar por Edhe Italion Edhe emigrant  te rritur diku atje por ne asnje  vend. Nejse mos e rruni shume per film at po duhet me pa jeten tone te perditshme ku ka doza te theksuar a dhune. 

O Lebo, jane gjona krejt te ndryshme keto o burre i dheut. Kush po thote qe halli yne me i modh qekan filmat? Kush po mohon problemet qe kemi? Kush tha mer qe njeriu i semure me kancer nuk paska te drejte me thone "Pse m'bini n'grusht mer car ju bona?" 

.

Petro besoj e keni mare vesh se quhet Bajram,kjo per te thene se konsideratat e tij jo fort dashamirese ne lidhje me fene islame,nuk i vine per shkak te te qenit besimtar i nje feje tjeter.Te qenit refuzues ndaj myslimaneve,vjen me teper per shkak te promvimit qe u bejne ata, te disa sjelljeve dhe zakoneve qe s'jane shqiptare. Cdo komunitet qe beson,do ishte i nderum te kishte ne mesin e vet nje besimtar te rangut te Hatibit
Edhe Timo Flloko,ato sekuenca qe lujti ne hollywood,bad guy-n lujti,megjithse nuk ishin shqiptare personazhet e tij.

Faleminderit per shpjegimin Pjeter. Tani e kuptoj qe paskam ber egabim qe kam lexu komentin e tij. Qeka shume me keq se sa mund ta imagjinoja.

je gabu, po ne krahun tjeter. ke polemizu me tjetrin, sic del, pa e dit fare se c'eshte, c'pervoja dhe dije ka, sa e ka dollapin, etj etj. une do matesha 10 here para se t'i thosha nje gjysem llafi Petros.

"Nxitohet ndonjehere Islami", tha edhe kapter Ramiu (no pun intended).

O Cimo, Une nuk cuditem qe i del ne mbrojtje atij ne kete rast se ti ne fund te fundit e mendon si ai. Jo me larg se pardje nisa me te shkrujt nje pergjigje ne nje koment tendin te shkrimi i Ypit, po e lashe sepse nuk e meritonte Ypi qe te bejme debat ne, ne nje shkrim te tij. Sigurisht pergjigjia kishte lidhje me car kishe shkrujt ti se Ypin s'e lexova fare. E per rastesi si spunto per te tu pergjigj kisha pikerisht opinionin tend per rob si Hatibi apo kedo qe shpreh hapur besim e tij te shendoshe ne Islam (e theksoj te shendoshe pasi edhe ata kafshet e tjere pretendojne se besojne ne Islam).

Tani per t'ju kthy ketij shokut tat, uroj per te qe ta kete shkrujt komentin pa e lexu artikullin. Pra qe te kete shpreh thjesht dufin ndaj besimit fetar te Hatibit, gje per te cilen e meriton plotesisht pergjigjen time. Se po ta kete lexu artikullin dhe eshte shpreh ashtu, sinqerisht eshte per tu shqetesuar shume per shendetin e tij mendor.

Une, megjithese ia njof stilin, po mos dija kush eshte autori i ketij shkrimi, do vija bast qe nuk eshte Hatibi. Kjo sepse kush ka dy pare mend e kupton qe ky eshte nje shkrim qe s'ka anje lidhje me propaganden fetare. Perkundrazi nje besimtar do mund ta quante anti-fetar. Hatibi aty denoncon paragjukimin dhe pershkrimin e shqiptarve si nje shoqeri e mbushur me femra te mbuluara e burra me qeleshe qe rrine te dera e xhamise. Pra Hatibi shkon me larg se te pranoje qe dimensioni fetar ne shoqerine shqiptare eshte minimal, duke denoncu ata qe qellimisht mundohen te na paralelizojne me nje shoqeri nen sheriat.

Ndoshta une kam avantazhin e njohjes se Hatibit dhe arrij ta kuptoj me mire ate qe kerkon te thote duke ja dite opinionet. Por eshte e sigurte qe nese "Islami (i kapter Ramiut) nxitohet" ai e ben kete kur gjykon Hatibin nga mjekra e jo kur tallet me paragjykimet 2-lekshe te anonimeve.

Nuk e njof Petron ne person. I kam lexu disa shkrime me tematike tjeter. Prandaj te thashe. 

Tani pa i personalizu gjerat, kemi nje situate te tille ku dikush ktu pyetet shqeto e troc: ca mendimi ke per Skenderbeun? Se deri ketu ka arrit puna. Dhe tjetri nuk e thote as nje gjysem fjale. A te shqeteson ty kjo?

Sa per shkrimin, e lexova, dhe per mua eshte nje gje driteshkurter si ne pergjithesi keto lloj shkrimesh te hatibit. nuk e vlen te komentohet gjate.

Kurse mu problemi me duket se ka arrit puna deri aty ku dikush PYET tjetrin se c'mendim ke per Skenderbeun ne nje teme krejt pa lidhje me Skenderbeun, dhe te pyeturit (i vetmi qe pyetet ne kete menyre absurde) i kerkohet llogari, me habi e shqetesim madje, ne nje teme tjeter prap pa lidhje me Skenderbeun, se pse nuk i eshte pergj pyetjes. 

You know what, fuck you and your fuckin litmus test biased questions. 

ja, kshu me fuck-je e nxirrni tamom fytyren. 

"aferim" smiley

ps. ta kishe thene arabisht edhe kte "fuck", me autentik doishe smiley

kur e meritoni, e meritoni

dhe ti je gjyqtari kshu, mo luli? smiley

absolutisht jo! ti ke pretendimet e tua mbi te verteten, une te miat smiley vetem gjynah, qe edhe nje teme krejt laike si perfaqesimi i shqiptareve ne kinemane boterore, te shnderrohet ne platforme anti-fetare si ketu. minimumi, ky lloj trollimi, nje fuck you, nuk e meriton, si thua?

jo, nuk eshte laike gjeja. smiley

you should know better, do kishte thene Obama.

e vetmja gje jo laike ne kete teme eshte pergojimi i fese se hatibit.

jo, mor jo, por nuk do rri te diskutoj me ty per kete gje.

plus qe dhe nuk mundem. por edhe sikur te kisha kohe,  nuk do rrija te diskutoja me ty per kete gje.

hajt me te mira.

jo se do kishe ndonje gje me vlere per te me thene, per ate pune

opo per ashtu te thani piten ju. mezi presin t'u punesojne organizmat e think tanket anembane. vene ne gare kush e kush t'ju marre me pare smiley

me kujtohet vala atomike e teorizimeve te ketij shkrimi. pa filluar kto piramidat me koka, ama...

rri pash Zotin, se t'i besh qejfin vetes ka edhe menyra te tjera, por sic thoshte Carlin, ne ato menyrat e tjera ke dicka midis gjishterinjve, kurse keto dengelzat tuaja jane hot air.

 

Kur ke cekic, thote llafi...

Keshtu dhe kjo puna juaj. Nuk guxon robi te hape gojen, se vjen dacibao peshkiste dhe te pyet, "po pse s'e dime ne c'mendon vertete ti per skenderbeun dhe per isis?" Dhe kur them juve, kam parasysh pikerisht brezin tuaj, qe edhe pse keni dale nga Lindja per ne Perendim, zor se mund te dale Lindja prej jush.

ah, ja dhe asi nen menge. brezi (juaj) smiley

ti, mor Lul, sic edhe e di shume mire, nuk je brez; ti, si dhe gjithe te tjeret qe flasin shqip, je/jemi thjesht "i lindur me mbrapa".

smiley

 

Mbase, mbase! Mbase brez nuk jemi, gjithsesi, nje model pak me ndryshe nga te akuzuarit e tjetrit per agjitprop, terrorizem, a ca te jete trendi i dites kur tjetri nuk na vjen anash, e kemi. Juve ua ka da dulla trunin ne vetem dy kampe qy me mjes or ti, zorr se mesoni ndonje marifet te ri, te tipit "perendimi dhe e keqja nuk jane mutually exclussive!" Por me e bukura, edhe kur nuk behet fjale hic per perendimin, nuk iu rrihet pa i dale ne mbrojtje nga "lindoret e perbetuar." Keshtu qe neve brez mund te mos jemi, por ne dasma ama, ne funerale, apo ne muhabete filmash, sporti, e dime qe dollia e pare e mesit dhe e find it nuk eshte per shokun Stalin, Ameriken a Perendimin, kundra imperializmit, arabeve a myslimaneve. I mbahemi ndryshe vaftit, kupton apo jo.

ti je nje njeri qe shkruan psh fraza te tilla:

Juve ua ka da dulla trunin

smiley

sikur te mos kishe bere ca poezi jo te keqia (njeren e mbaj mend akoma, nje me trendafil te zi), do thosha: e c'pret nga dikush qe thote kesi guxhullash. smiley

Ik o Lul, bej qejf me ca te ka bere Zoti kismet. smiley 

Po c'te them tjeter? Nuk i kerkuat ti me PF-ne tjetrit te bente autokritike si c'duhet e te thoshte c'mendonte vertete per ata qe vune bumje ne Turqi? Fucking ugly to say the least, ti me thua guxhulla!

ke filluar te behesh marifetci tani? sikur s'ke qene keshtu me pare.

une s'do t'i kerkoja autokritike as evlatit tim, o xhanan. 

pastaj, c'lidhje ka kjo me ate hynerin qe flet ti, se na shastise. e ku e di ti c'ka qene "dulla", a i vrare. apo meqe flasin te gjithe "dulle", pse jo edhe ti.

e di si esht puna, mu filloi me me merzit ky lloj muhabeti. nqse nuk te pergjigjem me, mund te jete edhe prej kesaj.

Po nuk e di pra, ate po te thosha, juve qe e dini, tjeter pune pastaj.

Lulo meqe me paske permen. A mund te na tregosh ku I kam kerku ketij tipit apo kujtdo tjeter qe te beje autokritike? Se une sdi ta kem bere nje gje te tille. Mos perto meqe e nise kete pune. 

Po aty e ke o PF, tek tema e masakres, duke i vene ne dukje pse nuk thote nje fjale te denoje masakren. Apo e kam gabim?

Komplet gabim, i dashur.

Dhe qe e kam lexuar kaq gabim, natyrisht eshte faji im, pasi ajo qe i kerkoje ti nuk tingellonte hic sikur po aludoje se e perkrahte ne fakt terrorizmin, pale c'te thoshte i ziu.

Lulo, mos me ngaterro me ndjenjen e fajit i dashur. The qe kam thene nje llaf, te thashe qe jo. Behet llaf per fjale te shkruar qe mbetet, pra e lehte per t'u faktuar. Po u futem ne realmin e "fifty Shades..." pastaj, s'do leme qime pa e ndare me katersh.

"Ta vuri ne dukje dhe tjeterkush qe nuk the nje fjale per ti denuar vrasesit."

Pra dhe nje here, gabimi im, pasi kjo nuk ka shans te keqlexohet.

Lulo, ti thush tjetrit "ti je hunderr" nuk me duket si kerkese per autokritike. Po e lejme kete muhabet se u be i merzitshem

"Lindja per ne Perendim, zor se mund te dale Lindja prej jush"

Prononcime elitiste. Ç'a dmth? Shqiptaret nuk e kane luksin te sillen si Engleze apo si cdo vend tjeter perendimor, aq me pak kategoria e shqiptareve me nje nivel te caktuar kulturor dhe arsimor. Bondin kombetar e kemi skarco, figurat kombetare numerohen me gishta. Haj ti zeme me gure, se helbete idhuj te rreme. Dhe fillojne e mblidhen mizat kadal e kadal. Kush do i pengoje? Akademia e Shkencave?

Prononcime elitiste. 

S'ka asgje elitiste ne komentet e Lulianit, ka thjesht te folur troc. Troc-erisht juve jeni majmuna, po po, majmuna par excellence...sikur sot te ishte akoma monizem e te ishim ne Shqiperi, juve do ishit duke folur me te njejtin pathos te verber kunder armiqve te klases te cilet perpiqen te nxijne fanarin ndricues te Partise. Do flisnit asisoj me te njejtin pathos e urrjetje me te cilin flisni per cdo gje qe ka sadopak lidhje me muslimanet/muslimanizmen, pasi ne trurin tuaj Partia sot eshte Perendimi dhe cdo gje qe ka sadopak lidhje me muslimanizmin eshte armiku i Partise/Perendimit i cili duhet luftuar, e juve dini te luftoni vetem ashtu si dini juve, si koleget tuaj dje ne monizem, jo se jeni trajnuar a kenduar per ate pune, por se jeni i njejti material, dmth i njejti mentalitet.

Do thuash ti ku qendron majmunlleku ketu? Nqs s'e kupton, duhen shume komente per te te sqaruar. 

A jam duke te (ju) ofenduar une duke ju quajtur majmuna? Mbase, keshtu etike-teorikisht, por kjo se pari eshte vetem si reagim pas kaq shume bajgash qe juve keni hedhur sistematikisht ne kete blog, e se dyti eshte shume e vogel proporcionalisht krahasuar me ato bajgat. Tjeter pune qe sherifat e Peshkut fshijne keto komentet tona dhe lene bajgat tuaja, kjo s'i ben bajgat tuaja me pak te felliqura. Etika menjane, majmunizmi eshte majmunizem, pavaresisht termit qe zgjedh per ta pershkruar ate si fenomen, do thoshte Forrest Gump. 

P.S. Kjo "prononcime elitiste" me kujtoi majmunet talibane-republikane ne SHBA te cilet e quajne elitizem cdo gje qe i ofendon ata, p.sh. kur te tjeret i vene atyre pasqyren para fytyres dhe ata shikojne nje majmun aty.

Po me habit qendrimi i Frances!!
Prisja me teper nga ty Gjib!!! Vetem dy paragrafe, jepi Gjibi mund te besh me mire, behu vetvetja, dil nga kostumi i te barazlargumit se te rri shume ngusht. Mbroje kauzen pa pat frik nga "majmunet".
E kuptoj frustrimin e provincialit qe menote se perndimi kapitalist qe mundi komunizmen do i hapte dyret. Po do ti qe ata se rrujten hic per "gjenine e humbur"! Kshu dashuria kthehet ne vrer dhe Gjibi e gjen qetsine te shpatulla e vllait bythzi myslyman. Tek e funit ku i dihet edhe jeni vellezer vertet, dikur diku stergjyshi nizam i vllaut myslyman pale mund ti jete puq rruga me stergjyshen e Gjibit qe kthehej me bucle nga pusi fshatit (mos me thuaj qe stergjyshja nuk mbushte uje se jetote ne vile rinashimentale).

Une s'e kam prblem fare repliken tende dylekshe effkey, po vetem lidhe argumentin.

Une po flas kunder paragjykimit tuaj per muslimanet, kunder luftes se klasave 2.0 ne krye te te ciles juve e keni vene veten ne emer te civilizimit perendimor, pavaresisht ironise se ne keto paragjykimet tuaja gjydyrymse s'ka asgje te civilizuar, ka vetem talebanizem toptanisht. 

Tani me thuaj se si lidhet provincializmi im (apo cfaredo lloj tjeter bishti qe ti do mundohesh t'i qepesh argumentit ngaqe s'ke kurajo te shikosh qelbin qe te kullon se brendshmi) me faktin qe une s'jam paragjykues si ty ndaj muslimaneve? 

Stergjyshen s'e kam njof e s'di ca bente.

Une jam kunder asaj qe e konsideroj si aksident histori. Shqiperia dhe shqiptaret skan asnje lidhje me fene e bythzijve.period. Ne gjithe Europen, vetem ne dhe boshnjaket, kjo o lum miku quhet mendjelehtesi.
Historirat jo 500 vjet jo terci e verci jane dylekshe, se Spanja zotrie, berberet zotrie etj etj.
Ik tani mbushu se s'kam nge te caj drrasat me ty, dhe as i kam vene vetes te mbroj dizertacion ne peshk. Keto qe i them ketu i them edhe ne jete reale. Bythzij me trecerekshe skane vend ne shoqeri te civilizuar, jane bigotet si puna jote qe i ndrydhin njerezitte jene politically correct.

Dmth e pranove qe s'ke asnje argument, thjesht deshe t'i japesh gojes duke u munduar te shfajesosh paragjykimet e tua talibaniste me gjuajtje bajgash si majmunet, provincializmin tim, bythezinjte a ku di une, dmth gjera pa lidhje nga nje dege ne nje tjeter. 

Mire, po here tjeter komentet dhe "argumentet" bythq!rese qe ben perqendroi tek personi im, mos u hap me fmiljen deri tek stergjyshja. E di qe jemi ne internet e jemi vec nofka (afermendsh, ndryshe tjeter gje do pasonte, jo replika ime qe kerkonte argumentin), por sidoqofte, legenlleku i njeriut duhet te kete nje fare limiti, edhe pas nofkes.

Po Gjibi po, ik e mos na caj shume trapin, vazhdo thur paragrafe. 

Me kyt rast po saktesoj nje gje qe mos tu njelet hatri atyre qe e kane bythen e zeze nga natyra, pasi nuk du ti stigmatizoj po bythzi une clasifikoj vetem kete kategorine e shokeve te tu:

ALBANIA. Two visiting Muslims from Barnsley, England, on an Islamic mission to Albania. As they crossed the border from Yugoslavia, copies of the Koran and their prayer beads were confiscated. 1990. 

Vinin keta te na veshnin dhe ne kshu.

Sa per:

afermendsh, ndryshe tjeter gje do pasonte, jo replika ime qe kerkonte argumentin

Nje keshille Gjibi, mos bej nevrikun kot se pale ca hundleshi te del perpara. Po qe se jalla, je burre me namuz, miresetevish.

Une s'bej nevrikun ne internet, thjesht te vura ne dukje qe futja e familjes ne debate te tilla eshte jo vetem pa vend por legenllik, gje e cila nuk ndodh ne jeten reale se tjetri s'ta kthen me koment por me nje grusht surratit. Dhe qe legenlliku dhe ne internet duhet te kete nje kufi. Kaq. Nevrikun debilist po ben ti qe me thua ec ne France te zihemi po ta mbajti, karshilleqe dylekshe interneti, se medemek do vij une ne Frace te te rraf ty se me permende stergjyshen ke Peshku smiley

Ti thjesht tregove veten tende, qe je tip legen me nje vullkan qelbi qe te vlon nga brenda. Ne nje fare menyre veten e vet e tregoi dhe administratori i Peshkut i cili komentet e tjera i fshinte ketu pa rene mire ne toke nderkohe qe komentin tend ku permend familjen e ka lene akoma. E gjitha dmth sepse juve ju motivon urrejtja. Eshte nje estrade e pashoqe kjo, te shikosh juve duke qitur shkume virtuale nga goja thjesht nga urrejtja per te tjeret, nuk ka fort rendesi biles se kush jane ata si grup, juve thjesht ju nevojitet nje grup "te tjeresh" per ti urryer; muslimanet, zezaket, maloket...ne mungese te ketyre bejne pune dhe doremengjerit ose ata qe e kane targen e makines me nr cift ne fund.

 gje e cila nuk ndodh ne jeten reale se tjetri s'ta kthen me koment por me nje grusht surratit

Ne jeten reale nuk do kishim shonc me bo muhabet bashke, thjesht per faktin se jam alergjik naj holbeve si puna jote dhe per fat te mire dalloheni meiher si gomeret buzbardhe.

E dyta kontrollo nr e gjyzllykeve dhe vre mire se nuk te ka hudh njeri dorashken e duelit, thjesht te ka keshillu qe te jesh me i permbajtur pa arrite te grushti surratit, ose tek e funit fillo e merru me noi sport kontakti, pa ra hala ne hundlesh. Se mund te perfundosh si Rocky Rackoon

 

Shqiperia dhe shqiptaret skan asnje lidhje me fene e bythzijve.period.

Dakort. Por nese perdorim te njejtin argument, Shqiperia dhe shqiptaret s'kane asnje lidhje as me fene e krishtere dhe asnje fe tjeter - ashtu si shumica e vendeve te tjera te botes. I bie qe lidhjet me fete t'i kene vec vendet nga kane lindur, p.sh. India, Kina, Izraeli, Arabia Saudite. Sigurisht e thjeshtova pak. E verteta eshte qe si Kristianizmi si Islamizmi jane perpjekur perhere te perhapin fene e tyre. Keta kane lidhje me Shqiperine dhe Shqiptaret ngaqe jane te bardhe?

tani duket qe smush mire nga llogjika, po kaplloqja ime thote qe ka dica qe sun shkon te fakti qe ne gjithe kyt Europe, ne dhe loqet e bosnjes te jemi delet e zeza qe besume se Zoti i pask fol ne vesh ati analfabetit mrena ne shpell (cudi se pse duhet ti fliste ne shpell, kur mund tja thoshte dhe ne mes te shkretetires dhe bote me shume sens, se zoti fol nga qielli), dhe ky muhabet jo sot ne boten e globalizimit. Ma shpjego kyt fakt (qe une e qujta mendjelehtesi shqiptare) dhe do filloj qe neser te shkoj ne xhami ti dhjes mu ne pune te falem ka pese here ne dite, te vesh trecerekshe, ta zgjas mjekrren ti vesh ku kam e ku skam femra ne familje me burke e te gjita tertipet qe i kane hije myslymanit moderrn.

Nuk u perpoqa ta mbuloj faktin qe si gje(ndje) pa shkolle dhe e trashe (tm komentuesi) nuk mbush mire nga logjika alla effkeyste. Kujtova se ofendimet ad hominem po i perdorje vec per hundeleshet qe guxojne te te shajne pak, por qenka per cdokend qe te kundershton.

Vertet do qe t'i hyjme diskutimit se cili vend per bisede me Zotin eshte me i drejte? Apo kjo me e vertete? Cilen pjese te komentit tim s'kuptove - ose me mire, s'doje te kuptoje - qe asnje nga fete kryesore s'kane lindur ne Evrope (nese s'quajme deget e tyre)? Dhe meqe jemi tek deget: sipas logjikes tende te mbushur, me cilen dege te Kristianizmit kemi me shume lidhje ne Shqiptaret dhe Shqiperia? Me katolicizmin? Mos i mbetet hatri pjeses Protestane te Evropes? Me Ortodoksizmin? Do i mbetet hatri te gjithe Evropes pervec Greqise e vendeve te Evropes Lindore. Me Protestanizmin? Apo me Lutheranizmin meqe edhe zonja Merkel eshte Lutherane?

Prape sme kuptove, solla shembullin e outlier per te pershkru anomaline, qe me kaplloqen time ka si shkak mendjelehtesine. Do preferoja qe mos te kishte fe fare, ne pamundesi le te njisnim me fene qe kishim ne krye te heres dhe qe kena kontribu, jo kete qe na e poftisen nga shkretetira.
Sa per kulture, izraeli eshte mesdhe.

le te njisnim me fene qe kishim ne krye te heres dhe qe kena kontribu

Dhe cila fe eshte kjo? Kultizmi i Ilireve? Cila pra se kemi kontribuar si ne katolicizem ashtu dhe ne ortodoksizem.

Sa per kulture, izraeli eshte mesdhe.

You don't say! Faleminderit per mesimin e kultures. Dhe kjo duhet te me thote...cfare? Bera nje google te shpejte per ta zhvilluar me tej kulturen time e me doli qe edhe Turqia, Egjipti, Tunizia, Libia, Tunizia, Algjeria, Maroku.

Mua personalisht mund te me pelqeje me teper feja Baha'i, edhe pse vjen nga Irani. Ose Budizmi. Ku duhet te drejtohem per te marre leje se cilen fe duhet te ndjek?

Turqia, Egjipti, Tunizia, Libia, Tunizia, Algjeria, Maroku. Po dhe te gjitha jane mush me muslimdhej.
Muhabeti i izraelit ishte me t'thone qe zoti per krishtin, nuk zgjodhi rronxa shpellash, by the way po ti besojm llafeve, e kish caktu qe kur lindi, ndersa kte arabin ju mush menja kur ishte çoban me dhi. Smells a little fishy dont't?
Edhe nje kshille te funit, don't try too hard to be a smart ass (mos u boj pisome me zorr).

Injoranca paska dhe flamur smiley

Jo faleminderit, zorren mbaje vete, fort.

Presoro, me fal qe po te shqetesoj, po thjesht dua te di nga e merrni (flas ne shumes se s'e ke vec ti kete sjellje) kete ndjenjen e superioritetit te shpalosur ne keshille-dhenjen falas sa majtas e djathtas sikur te ishin buzeqeshje geishe? Ta dime dhe ne gjindja pa shkolle te pakten qe te degjojme keshillat tuaja te vyera me vemendjen dhe respektin e duhur.

Me perpara po kujtoja se beje vete sikur s'kuptoje per ku e kisha fjalen kur te dhashe shembujt, por tani po me mbushet mendja qe vertet s'po e kupton. Po thua qe jane mbush me myslimane ato vendet. Te mos e dija s'ta kisha permendur po kisha permendur Francen, Italine, etj. Por ti s'po e kuptoke me duket pakuptimshmerine e asaj qe the qe Izraeli eshte shteti Mesdhjetar, pra sipas teje qenka me i mire se vendet me shkretetira. apparently nuk e paske idene qe Izraeli ne fakt ka goxha shkretetire dhe as nuk e paske lexuar ndonjehere Dhjaten e Vjeter te marresh vesh ku lindi feja Judaike. Sic tha njeri: per kulture, zoti per here te pare ju shfaq Abrahamit kur ai jetonte ne vendin e Chaldean (Irak) e me pas levizi ne Siri. Po 10 urdheresat e famshme qe jane baze per Judaizmin dhe Kristianizmin ku ja dha Moisiut? Per kulture: ne mal ne mes te - wait for it - shkretetires se Sinait. Ke degjuar gje per te famshmen shkurre qe digjet? Te solla pjese nga filmi qe e pershkruan ne menyre humoristike. Gjithashtu as Dhjaten e Re s'e paske lexuar ndonjehere e te dije qe ndermjet moshes 12 - 30 vjec nuk dihet fare se cfare ka bere Krishti, e si papritur filloi te predikonte. Piktura tjeter qe te solla eshte pershkrimi i momentit ku/kur Zoti i eshte shfaqur Joseph Smith, krijuesit te kishes Mormone (nje nga deget e shumta te kristianizmit).

Ti the "Do preferoja qe mos te kishte fe fare, ne pamundesi le te njisnim me fene qe kishim ne krye te heres dhe qe kena kontribu, jo kete qe na e poftisen nga shkretetira." Pra cila eshte feja qe s'eshte poftisur nga shkretetira? Secili ka opinionin e vet, e keqja vjen nga njerezit qe perpiqen t'ua imponojne kete opinion te tjereve. E kupton qe menyra si flet ti eshte e ngjashme me fondamentalistet Islamike?

Pergjigje per pyetjen sikur s'pashe:

Dhe cila fe eshte kjo? Kultizmi i Ilireve? Cila pra se kemi kontribuar si ne katolicizem ashtu dhe ne ortodoksizem.

po me dukesh si ai hajdari, Profili im smiley me duket se vuke nga Asperger’s Syndrome

Mos me trego izrailin se e ke me te nigjume, ca e kane me te shekelme pllom per pllom.

ne mal ne mes te - wait for it - shkretetires se Sinait

Po jo rronxave te shpellave, se helbete fliste nga qielli?

 

Dakort. Eshte simptome (mire e thashe?) e njohur shqiptaro-peshkiste qe kur te tregojne sa kot ja fut, e pasi ke kercyer nga dega ne dege, fillon e ofendon e perpiqesh te gjesh fije te tjera kashte per t'u kapur. Ti s'ke si te besh perjashtim.

Mos me trego izrailin se e ke me te nigjume, ca e kane me te shekelme pllom per pllom.

smileyKujt po do me i tregue Izraelin ti mer jahu. Ja qe Vlera vertet i ka disa vlera! Me vjen keq qe s'kam mencurine te futem dot ne konkurse hedhje lengjesh trupore me kallam. Ti vazhdo se sic duket ka efekte kallam fryrese tek ti.

Per kurjozitet, c'ne Vlonjatet te flasin me dialekt Shqiperie te Mesme?

me ken shkadran tana i din e tana i ban smiley

Curiosity killed the cat smiley

Kor per muhabet.Nuk i ka fol Zoti Muhamedit ne shpelle por nje engjell mesa di un .smiley

Masanej ne shqiptaret sjene te bardhe si psh Gjermani e siper , gjysma jane esmera si ne Itali apo Greqi.

Kor per muhabet.Nuk i ka fol Zoti Muhamedit ne shpelle por nje engjell mesa di un . 

Aq me keq akoma !! smiley

Ska denju fare Zoti mi fol po ka nise zarat!!

Per Krishtin tha eshte djali im. Komplet histori e dyshimte, keta bythzite trecereksha ti vene faktet drejte, te shofin realitetin ne sy.

u shkrive mo tu qesh smiley

Para punes nqs sje bjond me sy blu nuk ke pune te furumi i Shqiptarve sic eshte PPU , jo per gjo po mund te jesh esmer edhe ben kshu si kriptoperendimor per te fut percarjen te ne te bardhet.

 

smiley

 

well u have to belive! no? smiley

mund te jesh esmer edhe ben kshu si kriptoperendimor per te fut percarjen te ne te bardhet

te bardhve trecereksha qe i kthyne kurrizin te bardhve kriptoeuropiane dhe u bone motra me bythzite trecereksha? Njashtu t'bardhesh ma mire me ken tzi

kuptova

edhe ti qenke nga ata qe kane ardh me turkun

Po pse nxefesh mer xhib, pse nxefesh! Me dashuri, tolerance dhe edukate mer burre. Se pastaj ankohesh pse ti fshine komentet.

Cimo,

Nuk e di cin ke pyte per Skenderbeun po nuk besoj te kete qene Hatibi. Nuk du te flas ketu ne emer te tij po na dy gjona ne lidhje me kete teme qe i kam diskutu edhe me te po t'i them. Hatibi, dhe une si ai, nuk mund te ndajme opinionin 20-vjecar te bythelepirsave, qe thone qe SKENDERBEU ishte kalores i krishterimit. Keto jane idiotlliqe te atyre qe duan me cdo kusht te bejne si me katolike se Papa. Skenderbeu luftoi per trojet e veta dhe pike. Sigurisht qe per nga pozicionimi i Arberise, kjo solli edhe nje pengese per turqit per te avancu drejt pjeses katolike te Europes. Po mos te fryhemi kot nuk ishte e vetmja. Duke pas parasysh dimensionet e perandorise osmane, ju desh te bente aleanca me Venedikun, Napolin, etj. qe kishin interesin e tyre ne luften e Skenderbeut. Po "mbrojtja" e botes katolike ishte pasoje dhe jo shkak. Shkaku ishte mbrojtja e trojeve te veta dhe te atyre prijesave qe ju bashkuan. 

kabashe vlonjatet i thone kanes se ujit.

Ore se na u qepe keq ti... smiley .

Na u qep, na u qep, po...

 Mbani vesh e më dëgjoni:/ – Kur të bëj një vërshëllimë,/ Ju pas mua –  vetëtimë,/ Pa marrë mirë sabanë/ T’i hedhim përtej Sazanë!

Perderisa plera (pra "filma me kriminela shqiptare") ben edhe shqiptari Fatmir Koçi, pse mos beje edhe inglizi Gerard Johnson?

E shikoni qe plerat nuk kane nacionalitet??

Kot i keni ra ne qafe inglizit

Stalker, 

Sa per info, une jam cu dhe ia kam thene tulle ne mes te Parisit ne premieren e nje filmi shqiptar, regjizorit dhe skenaristit :

"Kur do reshtni se beri filma shqiptare te bazuar ne paragjykimet dhe "pritshmerite" e te huajve per shqiptaret? Nuk keni asnje te drejte te ankoheni per mos-mbeshtetje te kinemase shqiptare nga publiku shqiptar, persa kohe beni filma per te kenaq paragjykimet e te huajve"

Sidoqofte, nuk eshte problemi i denoncimit te disa fenomeneve negative qe ekzistojne ne Shqiperi apo me shqiptaret jashte, por me ekzagjerimin e tyre dhe me paraqitjen e shqiptarve si mafia me cnjerzore (nderkohe qe ne nuk kemi mafie hic po ca grupe kriminale longu neper Europe) dhe mbi te gjitha me mos-balancimin e gjerave. E kam thene edhe nje here tjeter ketu, qe Taken eshte i "kuruar" deri ne detaj qe shqiptaret t'i nxjerri sterre. Deri edhe perkthyesi qe pajton Neeson kur po pergjonte shqiptaret, ishte serb qe fliste shqip se ishte e pamundur te gjeje nje perkthyes shqiptar. Mesazh i qarte fare, shqiptar normal e pa lidhje me kriminelet nuk gjendet ne Paris. Per te mos fol pastaj per simbolet fetare.

Pse kane bere filma me kriminela shqiptare?

...po erdhi dita thuaj...Na u nxi jeta duke pare filma me mafioza italiane, dobermann francese me nje memece hajdute, killera çifute, ruse me kallash e tatuazhe, arixhinj angleze boksiera klandestine, irlandeze kriminela, polica te korruptuar...

"Affidiamo questo incarico a qualche senatore ebreo di un altro distretto."  Kush e tha?

Qe nga lartesia e minarese, qe sherben per momentin si observator mbi trafikun e droges, nga ku thirret si ezan emri i Shefqet shpendit, e deri poshte kudo nder gra e femije pa pafajesi qe presin me uri nga qielli simbolin kombetar te shkarkoje heroine (per endrrat amerikane), Kosova behet brenda disa pak minutash ai narko·emirati i NATO-s ne mes te Europes, me te cilin na ka familjarizuar  propaganda revanshiste prej vitesh tashme.

Kaq eshte shkrimi i ketij mjekercjapit.

P.S. Ca dmth ezan ?

E gjeta cer qenka ezani qe ky autori e perdor si krahasim ne shkrimin e vet, si padashje, per pune patriotesh:

Ezani (ar. أَذَان‎) është thirrja e cila përdoret për të shpallur kohën e faljes së Namazit. Personi i cili thërret ezanin quhet muezin. Ezani ka disa fjalë dhe shprehje specifike që recitohen me zë të lartë. Anembanë botës ezani thirret në një gjuhë të përbashkët, në gjuhën arabe.

Përmbajtja e ezanit është si vijon: (Arabisht)

(4): Allahu Ekber الله أكبر
(2) Eshedu en la ilahe illa Allah أشهد أن لا إله إلا الله
(2) Eshedu en-ne Muhammeden resullullah أشهد أن محمدا رسول الله
(2) Hajje ales salah حى على ال صلوت
(2) Hajje alel felah حي على الفلاح
(2) Es-salatu Hajrun Mine'n Nevm* *الصلاة خير من النوم
(2) Allahu Ekber اللاه اكبر
(1) La ilahe illa Allah لا إله إلا الله

Je shume i cuditshem ne komentet qe ben. S'po arrij ta shoh lidhjen me temen

الهروب يأخذ اللعنة

Fjala e pare duket si "dielli" po e stilizuar, e dyta dhe e treta me duken si arabisht smiley

Nga gjithe ai shkrim i lavderueshem qe ka marre mundin tjetri te beje, ty te ngeli mendja te fjala "ezani". Me duket pak si fiksim kjo pune...

Jo me ngeli te lartesia e minarese si observator. Se bashke i ka bere autori e une sun i ndaj dot. Po eshte keshtu eshte propagande fetare. Si thu ti ?

Se qe thu ti lartesi ne ndonje rast kuptohet edhe si  : Caku më i lartë i ngritjes ose i zhvillimit të diçkaje.

Ma ndan dot ti si e ka thene autori ?

Autori, me sa e gjykoj une, ka kritikuar karikaturen orientaliste qe i eshte bere popullit shqiptar te Kosoves duke e paraqitur si ekskluzivisht fetar, te prapambetur dhe lypsar. Po ashtu po kritikon edhe keqperdorimin e perfytyruar te ambjenteve fetare, si minareja, per vepra trafiku droge, qe i bie te jete edhe kritike e cdo lloj keqperdorimi tjeter te objekteve te kultit per cdo funksion jashte atij fetar. 
Pra, perkundrazi, ne vend te propagandes fetare, une ketu shoh nje kritike te shendoshe kulturore/fetare. 
 

 Pra, perkundrazi, ne vend te propagandes fetare, une ketu shoh nje kritike te shendoshe kulturore/fetare.

E qarte dhe per hater po e pranoj qe ne vend te termit propagande fetare tani e mbapa te themi kritike e shendoshe kulturore/fetare.

Nejse une po e mbyll me : kur digjesh nga qulli i fryn dhe kosit.

P.S. Ti je shume aktiv per keto punet e muslimanizmit patriotik shqiptar a mund te di perse ? Se nuk me dukesh si ai palla qe sheron kancerin ne pankreas.

Si i tha prifti Jerryt: And this offends you as Jewish person or as a comedian? 

Nuk eshte i veshtire mesazhi i ketij shkrimi. E gjithe cfare do te thote eshte qe bota perendimore nuk na do perderisa na pershkruajne si bisha por edhe sa mire qe nuk na duan sepse ata jane te gjithe pedera.

As me shume e as me pak por fiks qendrimi antieuropianist i islamikeve shqiptare, madje i shprehur me te njejtat sllogane si ky qe europianet jane homoseksuale e bejne parada gaysh neper rruge.

Dhe te mendosh qe ky eshte perfaqesuesi i besimit te shendosh Islam, i vleresuar nga shumekush si artist i paarritshem, por qe me shume ngjan si ata artistet e realizmit socialist qe tani ne rolin e te keqit kane kulturen europiane dhe shthurjen perendimore.

ptuu, rrace e qelbur arabike

 

Komenti me duket si i shtyre pertej thepit prej fiksimit islamofob qe dallohet qartazi tek fjalet e tua. 

Filmi i pare psh, Hienat, nuk flet fare per gayt. Tek recensa e dyte mua me duket se personazhi me pozitiv aty na shfaqet veterineri gay. Pra nuk arrij fare te shoh se ku e sheh ti qe Hatibi po thote "sa mire qe nuk na duan se ata jane te gjithe pedera"???

Interesant qe shkrime te tilla behen nxitje per te nxjerre komplekset e njerezve ne shesh. Nuk arrini dot ta pranoni qe ka muslimane te shendoshe me kontribute te vyeshme intelektuale ne Shqiperi. Dini vetem te peshtyni rracen e imagjinuar arabike tek bashke kombesit tuaj

Ja qe njerzit kane frike nga perhapja e ideve islamike dhe per mendimin tim jo pa te drejte.

Po te ishte e arsyeshme frika hajde de se po e diskutonim, por nuk po arrij te shoh si lind kjo frike nga ky shkrim i Hatibit?

Me sa shikoj une komentuesit e vene ne kontekst shkrimin e Hatibit.  Personalisht nuk e njoh shume qe ta gjykoj. Po per mendimin tim  perhapja e frymes "perendimi na e ka me hile" eshte veprim shume talibanist.

Hatibi e ben te qarte qe ai eshte kendveshtrimi i filmit serb, ate cka filmberesit serb duan te paraqesin. Po s'ke faj se nuk te le rrehat paragjykimi ta lexosh shkrimin e Hatibit musliman tamam sic eshte shkruar, te ka dale paragjykimi si bisht para syve duke bere funksionin e fshireses se xhamave, dmth per te te pastruar syzet nga ndonje cope muslimanizmi qe mund te te ngjitet padashje duke lexuar Hatibin...mos o Zot, do ishte me keq se SIDA e zebres smiley 

Po per mendimin tim  perhapja e frymes "perendimi na e ka me hile" eshte veprim shume talibanist.

smiley

end of story!

Me sa shikoj une komentuesit e vene ne kontekst shkrimin e Hatibit.  Personalisht nuk e njoh shume qe ta gjykoj. Po per mendimin tim  perhapja e frymes "perendimi na e ka me hile" eshte veprim shume talibanist.

 

Venje ne kontekst po aq sa do te kish qene venje ne kontekst Timbuktuja ne diskutimin per shkrimin.

Per kete te fundit, jemi dakord qe eshte i vetem apo i rralle ne llojin e vet. Nuk ben pjese ne ndonje seri shkrimesh kritike per te cilet edhe mund te flitej per motive te riperseritur. Ama, eshte ambicioz pretendimi apo spekullimi (yt) qe ka perhapje fryme ne nje kohe qe pranon vete qe nuk e njeh mire, shkrimtarin, poetin, E.H..

"Perendimi na e ka me hile," thua, ndersa une them qe ne rastin me te mire, mbilexon apo mbiinterpreton çfare shkruan Hatibi. Nese ka nje dukuri ne filmat me mafia, apo ne çdo zhaner tjeter ku karakteri antagonist ndertohet mbi klishe dhe stereotipe, nuk eshte Hatibi i pari qe e ve ne pah. Nuk eshte as i pari qe ve ne dukje elementet dhe nuancat raciste ne prodhimet perendimore (shembuj ka plot e perplot).  E gjithe kritika, shume talibaniste qenka?!

 

Mesazhi? Evropa kurve nuk na do? 

Te gjithe kete pune kane, myslymanet nuk i duan se jane myslymane, greket nuk i duan se jane greke, nigerianet nuk i duan se jane te zinj, meksikanet se jane meksikane ... e vari lesht dmth, te gjithe gjejne nje arsye ne syte e tjetrit, po asnje nuk kerkon te gabuaren te vetja a thua se Europa a Amerika e ka per detyre te doje pa kushte vetem e vetem se te gjithe e kemi prejardhjen nga majmuni. Nga ana tjetrr vete keta qe ankohen nuk duan hallen se eshte martu me kaurr, nuk duan gocat e tezes se dalin me mini, nuk duan xhajen se pi raki n'muj t'Ramazanit et etj. 

Ore Zotni ne kto shtete perendimore duhet te na respektojne pa kushte nqs Greket thone qe kane shpik demokracine rrejne se e kena shpik ne .Ke nigju ti per Pellazget? po mir po per Iliret qe ishin qendra e botes plus kane qene te gjithe bjonda me sy blu , po kokat qe ka nxjerr ky vend ?Ketu bi era komplot burra se ska mundsi qe kena perfundu gjysem jevgj , edhe duke nxjerr lloj lloj kokash qe  ca nuk i kane dhon botes .Po per komunizmin ke nigju ti ?Na respektonte gjith bota athere.Ashtu pra.

Mos ta kishe sjelle hic emrin e Ervinit, dhe peshqit do kishin komentu si njerez.

Po Ervini dallohet edhe pa i shkruar emrin...sikur vetem ndertimin e fjalive t'i shikosh: aq te thjeshta, te bukura, te pangarkuara, aq sedative. Rralle takon shkrime qe te clodhin kur lexon. smiley

Thioremi eshte se po s'u konvertune ne ndonje fe te mire, mire ua bojn shqiptarve. Do ishte mire qe peshku te hapte nje se kend te konvertimit, ku prifta te feve te mira te shpetonin sa me shume albaneze. Bile lejohet dhe konvertimi i paraardhesve, i shoqeruar me nderrimin e emrave te tyre ne guret e vorreve. 

E lexova dje fillimisht përciptazi dhe pastaj me më shumë kujdes pikërisht prej shijes së thartë që më kishte lënë termi "pink". Nuk besoj se ka shqiptar që e ka lexuar Hatibin, shqiptar joanalfabet që e ka lexuar Hatibin, që të mos e dojë. Është bekim që Hatibi është mysliman, kështu mund ta urrejnë lirshëm edhe ata që e dashurojnë dhe prej kësaj lëngojnë.

E nejse. Revistën "Shenja" që kur e kam hasur për herë të parë e kam lexuar ekskluzivisht për shkrimet e vockla të Hatibit, meqë stomaku im femëror nuk ka acid mjaftueshëm për burrëritë me politikë kombëtare, identitet dhe fe, parashtruar me një thatësi dhe ndjenjë rëndësie prej kongresi. Kur muajt e fundit nuk gjeta emrin e Hatibit në kopertinë m'u mbyll fare stomaku për shqipen ligjëruese dhe e kuptova që gjithë këto vite në fakt shqipen e shtypit ma kishin dhënë intravenoze. Lajm i shkëlqyer për mua që autori botoka akoma, sidoqoftë, shkrimi nuk m'u duk i domosdoshëm. Ndoshta vetëm gjërat e padomosdoshme kanë vlerë të bëhen, se të domosdoshmet bëhen vetvetiu, por dal shumë nga tema kryesore. Shkrimin e lexova me vëmendje në pjesën e dytë për të parë nëse mbështetej në tekst apo në paragjykim sikleti im - minimumi që i detyrohem një shkruesi të cilin e vlerësokam kaq të pakrahasueshëm për lëvrimin e kritikës në shqip (nuk ka pse merrem këtu me poezinë). Nuk gjeta dot prova dhe e lashë atë punë.

Por meqë më qëndroi në përfytyrim minivetura pink, sot arrita në përfundimin se Hatibi në këtë shkrim krijon një panoramë të pangjyrë për "shqiptarin e vërtetë", të cilit ia derdhka anglezi të kuqen e gjakut po aq sa rozën e karafilit (kush më ndalon ta shtyj përfytyrimin drejt të gjelbrës?). Nëse ngjyrën e makinës e ka zgjedhur regjisori, është Hatibi që duke ruajtur anglishten për ngjyrën rozë po thotë se homoseksualiteti për shqiptarët/ballkanasit lëvrohet dot vetëm në gjuhë të huaj (debat i madh me Ofelinë). Ndërkohë që zbërthen gjuhën kinematografike për të treguar se ajo vazhdon të prodhojë shqiptarë me bisht të kuq, Hatibi bën vaki i lan duart në lidhje me bishtin protezë që i vë homoseksualit lokal me arsyetimin se imperializmi seksual i anglezit është përqafuar me dashje nga mendja e të kolonizuarit. Hapet konkursi për ngjyrën e vërtetë të shqiptarit dhe debati mbi realitetin diskursiv.

Sforcimin simbolik te regjisorit te cilin kritikon Hatibi, se ngjyra e makines se veterinerit gay u dashka te jete patjeter roze, e kane bere me pare edhe vete grupet gay ne Shqiperi, e ndoshta ne Ballkan. Shih "Ambasada Pink" psh. Pse duhet qe nje grup i te drejtave te njeriut te komunitetit gay, te perdore pikerisht nje fjale te huaj ne emrin e tij, e pse pikerisht kete ngjyre? Ndoshta kete lidhje po vinte ne dukje Hatibi me ruajtjen e pink-ut ne anglisht. 

Prandaj thashë se "Hatibi bën vaki i lan duart në lidhje me bishtin protezë që i vë homoseksualit lokal me arsyetimin se imperializmi seksual i anglezit është përqafuar me dashje nga mendja e të kolonizuarit" por si shpesh nuk kam qenë e qartë mjaftueshëm.

Vërtet ekziston një "Ambasadë Pink", por ekzistojnë edhe grupime të tjera pa "pink" në emër, siç ekzistojnë edhe homoseksualë shqiptarë që nuk e mendojnë veten "pink", siç ekzistojnë edhe kriminelë shqiptarë në Londër, siç ekzistojnë edhe trafikantë droge në Kosovë. 

Mos harroni qe ekziston edhe Pink Panther qe nuk eshte hic gay

Madje dhe fjala Ambasade sjell ne mendjen perfaqesimin e nje etniteti te huaj. Zgjedhje e cuditshme me eshte dukur gjithmone

Armir, nuk dua të ngecim tek kjo pikë, por sigurisht që një pakicë ndihet e huaj mes një shumice që e paragjykon në rastin më të mirë dhe dhunon në rastin më të keq, dhe kupton se ka nevojë për përfaqësim/ndërmjetësim. Ajo për të cilën më vjen keq është që si homoseksualët si myslimanët në Shqipëri vuajnë nga shtypje të ngjashme, pavarësisht diskutimit perëndim-lindje dhe projektimit të ngadhnjimit të femërorit (perëndim) mbi mjekëroshin (lindje) - një kundërvënie absurde ekstremesh që ushqen mendjet paranojake, në mos foshnjore të fazës anale, që për të dyja grupet nxitojnë t'iu ekzaminojnë "bythën"- si rezultat i një mentaliteti që fenë dhe orientimin homoseksual i sheh si sëmundje, mendore në rastin e fesë dhe mendore-fizike në rastin e seksualitetit, dhe nuk shkëmbejnë ambasadorë.

Jam i sigurt qe perdorin pink se keshtu e perdornin edhe gjysherit e tyre.E kuptoj sidoqofte ndjeshmerine tende,si ti vetem fjale shqipe perdor,si shahid,xhehenet etj.Po nuk ma hoqe ate kuriozitetin thjesht drejtshkrimor.Si do ta quajme profetin:Mohamed apo Muhamet?

dikur, per ti dhene ngjyren roze shtepise, perdornin gjakun e kalit.. mendo se sa kuaj do te jene therur per Casa Rosada ne argjentine!

Shumë bukur po sikur e lamë që nuk do merreshim me poezi.

nje mjeker si ajo e Hatibit ndan kombin dhe gjinite.dashuri dhe zili

lesh, lesh, po një qime

po pra, nje qime pink ne leshin e shkrimit te tjerre imet , sikletosi si adhuronjesit ashtu dhe refuzonjesit apriori te Hatibit  poet mysliman i angazhuar.

Eshte zbavitese se si edhe pse nuk ke marre vesh asgje, leshon me gaz klishete teatrale, epitetet treshe banale, sidomos specialitetin tend, ferkimin gjinor.

nc nc nc, gjithe aciditetin femror e derdhe ne nje rresht. po tani moda eshte ferkimi brenda gjinor dhe domosdo matrica heteroseksuale qesendiset.

Pash Zotin Tepro, me thuaj nje rast kur ky ka marre vesh nje gje qe po shpreh habi tani.

Sinqerisht me perjashtim te Cimit qe me vje vertete keq per brainwash-in ku ka kalu ne kete teme, te tjeret jane gallataxhinj qe me shkrijne gazit. 

Po atij Forit o per t'ia qit syte se me felliqi! Kom qesh me lot tu lexu sarkazmen e tij te idhet. Qe i rrafte Partizoni Tironen ne derbi amon jarebi! smiley

nga gjatsia e vesheve i mer vesh ti me mire.veshgjate po patriot i modh mer jahu.

Me pelqeu fort pershkrimi i nderthurur me stil dhe detaje qe Hatibi i ben filmave, e me se shumti cka ata portretizojne, nga i cili pershkrim analiza (por dhe meta-analiza) rrjedhen natyrshem (effortlessly) hap pas hapi me pershkrimin, teksa autori te ben ta ndjekesh vete ne kete shkrim, si ne nje film thriller, pa qene nevoja te te mare per dore. E kryen funksionin plotesisht, dmth te ben ta ndjekesh autorin (Hatibin) neper keto gjirize qenefesh ku ndryshe s'do kishe hunde te futeshe, por autori te con aty me analizen e tij, e kur del prej tyre ne fund te shkrimit ti automatikisht ke shume neveri--por dhe revolte--per menyren se si shqiptaret portretizohen ne keto filma, por sidomos per mendesine qe eshte mulliri i ketyre produkteve. E gjitha ne vetem pak minuta lexim te shkrimit te Hatibit dhe pa i pare filmat. 

Per me teper Hatibi te con me kete analize tek "dicka duhet bere", dmth bie nje fare alarmi pas shkrimit kur keto filma i shikon si ingranazhe te nje perpjekje sistematike anti-shqiptare (sa i perket atij filmit serb), por kjo varet pastaj dhe nga personi/shqiptari qe e lexon shkrimin e Hatibit. 

Pasi ke mbaruar shkrimin pastaj i hedh nje sy komenteve ne Peshk per Hatibin dhe...shikon 4lliqet persistente te gjirizistëve te Peshkut te cilet ne emer te "civilizimit" dhe "perendimores" i kane ulur breket qe pa u futur mire ne teme, e kane kthyer prapanicen nga audienca dhe i kane futur nje te permjere si zakonisht, sepse Hatibi eshte musliman, sic dhe ky (armiri) qe e ka sjelle shkrimin e tij! Kete varet si e shikon, por pare ftohte dhe kontrastuar me shkrimin e Hatibit kjo eshte nje komedi te cilen veshtire se mund ta shikosh gjetke, eshte "vlere" e improvizuar kaq organikisht dhe pa mund ketu ne Peshk smiley 

O Xhibo po ce ke kte zakon Fleterufeje qe do sulmosh shoket e shoqet e tua te Peshkut me banalizime si dhe duke konspektu si komunist linjen e tyre te mendimit si edhe rreziqet qe rrjedhin ne thellesi. A ka Administrator ky Blog ti vere Xhibit specin e kuq te goja e vogel per ndyresirat qe leshon???? Une nje pyetje guxova me i bo Xhibit tek artikulli i Village-Bey dhe ma qethen direkt komentin??? Cfare ka Xhibi te vecante veq njonit Komentues a Komentator i thoshin qe sa here shkrute Xhibi...shkruante me pas ...ja erdhi Idioti??????

Te pelqeu ky shkrim shume mire po cte duhet me te tjeret? Ti alarmohesh mbas ketij shkrimi per shkak te perpjekjeve sistemike anti-shqiptare???? Une jo per vete.

Artistet mundohen te shokojne qe te kapin audiencen artistikisht dhe jane njesoj si Hatibi qe do te shokoje audiencen politikisht e moralisht. Ku eshte ndryshimi i Hatibit me Artistet? Te dyja palet mundohen te identifikohen ne fushat e tyre respektive. Nuk mund ti kontrollojme Artistet dhe nuk eshte per te ven kujen se dy tre kokrra mundohen te permiresojne jeten e tyre artistike duke kapitalizuar dhunen qe fatkeqesisht terheq vemendje ne boten Shqiptare.

armir, our resident Muslim smiley do isha kurioz, nese s'e ke problem te shkruash dicka ose te sjellesh dicka te shkruar tashme, si artikull/teme me vete, ne lidhje me kendveshtrimin e 'muslimanit shqiptar' per ne shqipot e tjere, dmth per shqiptaret qe s'jane muslimane apo qe jane vetem nominalisht muslimane meqe gjysherit ishin dikur muslimane por qe s'e praktikojne fare fene (dmth qe realisht s'jane muslimane). 

P.sh. si duket realiteti e mentaliteti shqiptar nga syte (kendveshtrimi) i nje muslimani shqiptar? What do you guys see different, what do you like/dislike about it and about the rest of us? What--if you may--do you guys talk amongst yourselves about it and about the rest of us? Kjo do me intersonte thjesht per njohuri e kuriozitet, meqe s'njoh ndonje shqiptar qe eshte praktikant musliman e s'kam ke te pyes. Do me interesonte me shume (edhe) pershtypja e nje muslimani shqiptar qe jeton ne Shqiperi. 

Dicka tjeter per te cilen jam kurioz--besoj jam kurioz pjeserisht ngaqe Peshku ben cmos te na i mbajme mendjen tek muslimanizma tashi qe ra salizma--ka te beje me materialet, website e revista, qe muslimanet shqiptare lexojne e konsumojne, sidomos ato ne gjuhen shqipe, kuptohet pervec mediave e forumeve publike te cilat i konsumojme te gjithe ne shqiptaret pertej/pavaresisht fese. 

Dmth keto jane pare juve jo si superiore a inferiore, thjesht si pakice, ndaj dhe kurioziteti per dicka me shume informacion. Flm paraprakisht.

P.S. E shkruajta ketu si koment thjesht qe ta lexosh, jo se ka lidhje me kete temen. Ne fakt do desha qe keto ti komentojme gjetke, nese ti a dikush tjeter sjell ndonje material, qe te mos bejme ketu akoma me shume komente pa lidhje e duke anashkaluar per pasoje artikullin e Hatibit dhe alarmin te cilin ai percjell, i cili shpresoj te zgjoje nga gjumi ca shqiptare qe preferojne te flene duke menduar se asnje e keqe s'i vjen me nga askush sepse jane miq me amerikanet dhe sepse do futen ne Evrope. 

Per me teper Hatibi te con me kete analize tek "dicka duhet bere", dmth bie nje fare alarmi pas shkrimit

Si psh ata martiret qe bene dicka kur u ofendua profeti.

Duhet te na haje shume meraku se si paraqitet "shqiptari" ne median kinematografike perendimore? A duhet te indinjohemi, revoltohemi, protestojme, pezmatohemi si popull per perdhosjen e identitetit, kultures dhe pse jo, trashegimise tone?

A na vendos kjo paraqitje, a priori dhe de facto, ne pozite automatikisht inferiore, bashkevuajtes te gjithe pse mbajme, pjese te pandashme identiteti dhe diku ndergjegjshem apo pa, epitetin 'shqiptar?'

Ne kete nderluftim "vlerash," kush e ka paresine, epersine dhe voten e gjykimit?

A mundet dot nje popull i tere, nje kulture, t'i lejojne vetes ngashnjimin e indinjates dhe protestes, kesisoj duke ja dorezuar "tjetrit," perendimit a lindjes, veriut a jugut, zotit a dreqit vete pushtetin e gjykimit e te se 'drejtes?'

"Feja (e organizuar, e pa organizuar) eshte opium per popllin" eshte thene, e kete gje po e permend jo per te mbeshtetur apo hedhur poshte njemendesine e kesaj thenieje, por per ta perdorur thjesht si 'template' mbi te cilen mund te ndertohen te gjitha dasite, dikotomite dhe paragjykimet qe percojne sot tej e skaj manipulimin e mendjes njerezore; ne fakt cdo gje qe e mban njeriun larg, sa me larg pyetjeve qe kane rendesi per qenesine e vet.

Sulmi ndaj imazhit te shqiptarit eshte pjese (shume, shume e vogel) e ketij manipulimi - ai shkrimi tjeter mbi pornografine me te mitur me vjen ndermend si shenje e korruptimit teresor te sistemit te pushtetit nga i cili na duket se duhet te kerkojme te "drejten," e "te verteten" bashke.

A duhet te na haje meraku? A duhet te indinjohemi?

Hiç fare!!

Populli shqiptar e ka kaluar ( ose eshte duke e kaluar) fazen e debilizmit kolektiv. Jeton epoken e Individualitetit ku njeri behet artist, njeri shkencetar dhe tjetri kriminel. S'ka me vend per pordhe me rigon ku masa ngrihet per fe, per politike apo per nacionalizma.

Haha! 

Kije inot po jepi haken! smiley

Shkru mire qeni, me e pas qef me e lexu! 

Une personalisht, ja lexoj cdo gje vetem per kenaqesine e te lexumit shqipe t'nji cilsie te larte!

habibi, hixhabi, leshi preshi, e keni bo Peshkun si me qene Urdhri i Hospitaljerve n'Malte, s'keni lone gjo qe i vje cike ere myslimonllik pa e vorros. Nja dy prej jush ktu biles qe ju lexoj me qejf, ma keni prish cike qejfin, pse me rrejte. 

Ne o vlla, myslymone kena qellu. Ca me bo tashi? Me i kerku falje cdo robi qe i ngrefet kari me na kerku llogari e me na kalu m'shoshet per cdo gjo qe thena e bojme? 

apo duhet me duru shakate e cdo pizevengu qe na ve n'kanar thjeshte sepse e di (kryesisht nga emri/mbiemri) qe i perkasim nominalisht nje "ish feje tjeter" smiley

kshu kshu! 

Ps. 

Sikur Hatibi ti shkrunte me pseudonim keto, fjala vjen, nje emer neutral jo-fe-ose-krahine-tregues si psh Genti Kuqi, vras mendjen, sa njerez do vazhdonin ekskrementin anti- mysliman shqiptar? 

Sepse ky helm qe ka kaq kohe qe lexoj ketu eshte i drejtume ekskluzivisht mbi myslimanin nominativ shqiptar. 

Ceshtja eshte, une, pastaj, nga do e kuptoja qe e ka shkrujte Hatibi, qe ta lexoja? smiley

 

mrroklle, 

Kur te ze, do ta heqesh - po puna eshte ta heqesh si burrat, qe mos te te zeje me shkelma bythesh perjetesisht. 

Une di ta bej dallimin midis Bakushes e Osmanit, qe u prehshin ne paqe, e Fijes qe edhe kete rradhe me priti sic me ka prit gjithmone, dhe fjala vje atij birit te kurves, klyshit te Ternaves qe dikur (gjate kohes se hedhjeve te paraleleve me vullnetaret e luftes se Spanjes) thosh tekstualisht "“Çdo ditë e më shumë po më shtohet vullneti me shku në Shaaaamm për hir të Allaht. A jeni edhe ju me mu vllazni të vdesim për Allahun", nderkohe qe Ternava akoma na prediko mbi kerthizen e lidhur me perandorine, dhe te keqijat qe na ka sjelle Gjergj Kastrioti. 

Duhet nda menja mrroklle, a do haet ideologjia per spiritualitet? Heshtja eshte aprovim. Keto vuajtjet qe na serviren ketu, dhe shigjetimet e myslimanit mesatar,  jane pordhe me rigon. 

 

Bame, doja te te veja ne kornize kete komentin ketu po nuk di se si. Dhe me vjen mire qe kjo pergjigje vjen per Mrrokllen qe une e du dhe e respektoj per komentet e tij (pa e njoft fare)pavaresisht te qenit musliman nominal smiley apo shqiptar nominal pak cakmak si shumica e jone. Thanks edhe njehere Bame.

P.S. Nga ana tjeter, ai qe ka bo komentin e pare ne kete teme eshte myslimon i vjeter tironc 24 karat, nja dhjete vjet me i madh se une dhe per kete aresye e plot te tjera mik personal prej dekadash dhe shume i nerum biles. Se turp me e thone, por po na veni ne poziten aspak komode te atyne qe thone knej qe edhe une kam shoke zezak.

e kisha nji film te mire nga prishja e pazarit te vjeter per Mrrokun, por s'po e sjell. se m'kritikoi me spond smiley

Duhet nda menja mrroklle, a do haet ideologjia per spiritualitet? Heshtja eshte aprovim.

Keta kane shume probleme me jeten moderne. Ama, a nuk eshte dhe jeta moderne 'ideologji' qe shitet si 'spiritualitet'

Me thon ate qe o, shume po i bihet ne qaf Lameve. O kunderproduktive (them u)

Kom qen vet me shpat ne dore (ju kujtohet Qafiri?) por per rrespekt njerezor thashe te bohem Safir. 

Nji gje du me dit - kur u ul Hatibi per te shkrujt kete analize c'fare e motivoi? Pse pikerisht zgjodhi keto dy filma (ndodhi) dhe pse nuk nxjerr nje konkluzion? C'fare e mundon tamam? 

Eshte i lutur edhe pruresi te japi mendimet e tij per kete prurje.

E motivoi i njejti motiv qe motivoi artistet te prodhojne nje Film. Artistet duan te cajne perpara me nje produkt ekzotik, Hatibi mprefi Lapsin per nje kritike KLISHE qe do frymezoje zemrat e anti-kapitalisteve, nacionalisteve, marksisteve dhe islamikeve. a eshte faji i Hatibit ne kete rast? Po aq sa eshte faji i artisteve qe nxjerrin ne pah elementin e dhunes kesaj rradhe nga Shqiptare e jo me Rus apo Latin.

Faji i vetem i Hatibit eshte qe ka zgjedhur nje teme te merzitshme e te sterholluar nga Italian e Rus perpara atij. Asgje e Re, dikush ankohet qe nuk trajtohet drejt nga kinematografia. Nuk e di sa i ndergjegjeshem eshte Hatibi qe NE duhet te bejme dicka, pike qe e kapi ne ajer Xhibi. E cmund te bejme NE, ti japim rendesi nje filmi qe na nxjerre ne drite te keqe apo te shikojm intrige gjeo-strategjike mbas cdo artikulli qe kritikon Shqiptar.

Problem eshte edhe projektimi qe kan Shqiptaret ndaj cdo gjeje qe del ne Oksident duke mbireaguar. Ne te njejtin kurth ka rene edhe Hatibi, duke theksuar viktimizimin e musulmaneve e Shqiptareve ne Pergjithesi. Dikush mund te dale e te kritikoje artin se krijon klishe qe mund te kopjohet nga Rinia dhe dhuna e pare ne skena replikohet ne shkolla e rruge. Kjo eshte pak e kzagjeruar sepse Rinia Shqiptare qe do me vesh kepucet e krimineleve mund te kopjojne Tony Montanen e Pablo Eskobarin sic realisht kan bere.

Eshte thjesht nje film ku artistet dun me nxjerr lek e me u bo te famshem dhe jo Deklarate Politike a fetar kulturore. Kur cohet ceshtja se cfare te bejme ne Bie ERa cmenduri dhe na kujton Charlie Hebdon.

Pra edhe njeher per Hatibin: Kjo te ofendon si shqiptar apo si mysliman?

Une e shoh Hatibin si Musulman Shqiptar e jo Islamik radikal, prandaj me duket se ofendohet edhe si Shqiptar edhe si Musulman. Per me teper kritika e tij mban nota te rrejshme nacionalizmi, prandaj e klasifikoj si perpjekje per te rene ne kontakt me lexuesit e tij por me nje teme klishe qe fiton gjithmone ne vende si Shqiperia, Serbia, Rusia e Greqia ku trashegohet ndjenja e viktimizimit shkaktuar nga te huajt. Nderkohe ai mund te ishte ofenduar edhe si Shqiptar edhe si Kinematograf, ose edhe si Shqiptar dhe Prind, sepse ne jemi individe me identitete te shumefishta. 

Si s'pash as edhe nji albano muslimon apo muslim albanez t'komentoj anej nga lind mer zot i modh? Se dun gamilen per vete hic fare. 

E drejta e besimit garantohet nga kushtetuta albaneze. Kujt s'i pelqe le t'i coje nei pusulle Jarit ...

Deri para ca kohesh filmat me kriminelen ishin ose me mafian italo-amerikane, ose me yakuzat ose me triada, dhe me pak me gangs zezake etj. Tani qe cunat punojne fort dhe kontrollojne tregjet, si psh tregun e prostitutave ne Londer, drogen ne shume qytete europoane, vjedhjet e shtepive ne Greqi e deri para pak edhe ne Itali ... normal qe filmat me cunat do bohen se nuk te vjen njeri ne kinema te shofi film me krimin e organizuar mongolez qe nuk e ka degjuar njeri a e egziston apo jo. Kshuqe nuk eshte faji i regjizoreve a skenaristeve, por eshte merita e cunave qe punojne fort dhe po lene dhe kockat rrugeve te Europes per te kontrollu tregjet per dy leke te qelbura qe behen pallate e hotele ne Shqiperi.

I qenka zbut ca zemra policise taljone. M'vaktit keto trimat i ekzekutojshin dhe ia jepnin trupat ambasades mbas ca muash, kur ishin zhduk gjurmat ...

...në rërë.

Meqë ra fjala te yakuza, nuk e di pse kur lexova përshkrimin e filmit të parë m'u kujtua "Ichi the Killer" si edhe "Çakej dhe arabë", që janë edhe këto lidhje në rërë.

Une preferoj me teper vec Ichi smiley

Neve e quanim "Oichi e verber" smiley

Ca lesh malazezesh...as i njef njeri....

paskan depertu islamistèt ronçëm n'Peshk smiley

anej qeka Armiri, knej Hatibi ene anej maton' nga '100 Minuta' ca te tjere.

Faleminderit Rilindje ! (tm) 

 

Nuk behet me fjale per te drejte besimi sepse ka ardhur koha qe kur nje femer futet ne det e lahet me gjithe burka, shqiptarit qe shef i tmerruar se c'po ndodh i thuhet: "je kar qe shqetesohesh sesi e ben plazhin gruja e botes" Edhe vazhdo pastaj me etiketimet e tjera si komunist enverist e anetar partie ne mbledhje fronti.

Keshtu si eshte nisur kjo pune do perfundoj qe s'duhet hapur goje edhe kur te fillojne me prerjet e duarve per vjedhje cakmakesh apo kur te dalin hapur me haremet e tyre te shendetshme.

Kane filluar te flasin per sheriat tashme. Dhe i kane te gjitha, si ata te pushkes ashtu edhe ata te penes si ky Hatibi qe i perbashkon urrejtja qe kane per kete vend dhe per jeten qe behet ketu.

Jo me kot ata qe ikin ne Siri marrin edhe grate e femijet me vete sepse nuk duan t'i rrisin me ne kete token tone te mekatit. I cojne atje ku shteti eshte i vertete dhe ku mund te rriten te paperlyer si allahu keshillon.

E shifni pra qe s'jane aspak te varfer e te mjere ata qe ikin. Nuk jane mercenare qe luftojne per leke sepse perndryshe nuk do merrnin edhe femijet me vete ne lufte. Jane te indoktrinuar dhe pikerisht kunder kesaj ideologjie po flitet. Ideologji qe ka ne bazen e saj percmimin e jetes perendimore dhe shthurjen qe do i vije shqiptarit po vazhdoi ne ate drejtim. Ky eshte problemi dhe pikerisht kjo ideologji eshte percuar edhe ne kete shkrim.

Nese ju nuk doni ta shihni mund te vazhdoni, por dijeni se keta me siper jane ne mision dhe jane te qarte ne ate qe duan. Jane ne lufte te shenjte, jane xhihadiste. Armiri eshte nje xhihadist qe e kane vene te luftoje ketu te peshku. Shifeni kur te shpertheje ndonje dite ne mijra copash virtuale.

Mendoj se kufiri eshte tek zbatimi i ligjit per fetaret, ateistet apo alienet. 

Edhe keta idiotet e Sirise nuk luftohen duke fajsuar gjithe muslimanet, sepse nuk jane te tille, por edhe sepse muslimanet duhet e mund te japin kontributin kryesor, sic po e japin dhe ne sheshin e luftes kunder ISIS, apo ne krijimin e nje ambienti mbytes qe ne origjine.

Ti po shkon shum larg. Islamizmi radical ne Shqiperi filloji mbas 1990, me nji xhami ne cdo fshat, paraja e arkitetket e Yemenit dhe Sauditet vershuan ne Shqiperi ku dhe u martuan me Shqiptare e krijuan familje. Kta jan Shqiptar tashme gjysem, por per 500 vjet Otomanet te sillshin ke tu kish qejfi ne administrat ne Shqiperi pa te pyet, pra ne kemi historikisht per 500 vjet mbeturina Osmane qe duhet me i dash e respectu. Ne Bosnje Islamiket u radikalizuan por Jo ne Shqiperi e ky lajm eshte mjaft i mire. Por KM yne fle mbi Dafina e kujtohet kur vjen Merkeli qe ne jan tu na shku kalamojte me familje ne token e Shenjte te Kalifatit. Ktu fillon dobesia qe ne e anashkalojme faktin qe 400 e kusur shqip foles luftojne per Kalifatin duke Zen vendin e 4. Amerika e ka Zgjidh ket pun kto 12 vjet me Kampe pushimi tip Guantanamo dhe tani Obama do i shperndaje sepse Edhe pati abuzime Edhe qellimi i arrit. Nuk mund ta kontrollosh tufen kur ske ne rregull Bariun. Kur do vije koha te penaliZohet Hoxha kur shkojne Dallendyshet ne Siri? Nese Shqiperia do kish nje Patriot Act, Kush del ne Facebook me simbolet e Isis nuk do vrase dot ne Lazarat. Pa e zgjat shume shtet duhet te vere vijen e kuqe e fatkeqesisht jemi vone.

Po mer, le te lahen femra e meshkuj me rroba ne det sa tu doj qefi, ca te shqeteson ty? A duhet patjeter me u la cullak? Un kam pa ne plazhet e Ameriekes meshkuj e femra tu u la me rroba, ca mund te kene qene muslimane, por shum pak. T tjere ishin hebrej dhe e kishin per arsye modestie, ca e kishin se nuk ua duronte djellin lekura, ca ishin te shendoshe e ju vinte zor me nxjerr palat e dhjamit, e ca e kishin per here te pare ne plazh e ashtu dinin. Por plazhistet e tjere qe u zhvishnin as qe ua hudhnin syte dy here. Secili per qef te vet, oqeani eshte i madh e ka vend per te gjithe, e ashtu duhet me qene. Live and let live plako. 

Tani se si u kaloka nga larja me rroba ne det tek prerja e duarve ne sheriat, vetem ti mund te na e shpjegosh. 

Sa per xhihadin qe me permend, kam frike se te vetmit xhihadiste ketu jeni ti e ata qe flasin me gjuhen tende te urrejtjes e perjashtimit. Kam frike se te kishe ti fuqi ne duar, do i fusje nje xhihad kunder muslimaneve shqiptare pa tu dridh qerpiku fare. Allahu na ruajt prej atyre si ty. 

zoti na rujt prej atyne shqiptarve qe zotin kembngulin ta therrasin theos,bog,allah,dio, god,etj,etj,etj.

Ca thot islami per kepler-452b...

Mush me virgjeresha, e ka tho mahonedi ne kuran dhe e ka vertetu astromet arabe qy para imije e ca vitesh.

t'njejten gje qe thot edhe vatikani per ate pune 

swed:

Kshuqe nuk eshte faji i regjizoreve a skenaristeve, por eshte merita e cunave qe punojne fort dhe po lene dhe kockat rrugeve te Europes per te kontrollu tregjet per dy leke te qelbura qe behen pallate e hotele ne Shqiperi.

He he, 'ne princip', dakort jam me ty une! Por ja qe nuk me dalin 'llogarite' : si i behet hallit qe, kur behet fjale per çunat, filmi eshte efikas, pra ja fut tmerrin spektatorit me figurat e tmerrshme te shqipove (mua personalisht jo, sepse nuk me la mendja te shihja vetem ata, por gjithe filmin, po nejse, flas per spektatorin ne pergjithesi); ndersa kur vjen puna tek gjithe pjesa 'tjeter' e filmit (psh, portreti i asaj gruas qe bie viktime e trafiqeve) nuk eshte hiç kredibel! 

Ne gjuhe kinematografike kjo quhet 'smart ass'-llik kinematografik

Pra: qe çunat jane horra, eshte pak te thuhet; por amà edhe regjizori, me hilé ua ka horrave ! smiley (dhe emagjino sa legen je tua kesh me hilé edhe horrave !! boj hesap mo !!)

(kunder-shembull: edhe De Palma ka bo film per Tony Montanen, por askujt nuk ja pati 'me te hudhme' - as Tonyt as armiqve te Tonyt; njesoj edhe Abel Ferrara tek "bad lieutenant" )

Konkluzion : jo rastesisht shkrujta me lart se 'plerat nuk kane nacionalitet'.

çdv

 Bravo Stalker per perifrazimin qe ke Bo dhe per faktin qe nuk duhet me e mor inot Peshkun thjesht se sbi dakord per GreqEXit. Nga ju artistet e vertete presim ma shum kritik ne ket fushe ku flasin ma shume amatoret.

Imazhin e keq ne fakt nuk e kemi  nga te huajt.  E kemi nga vetevetja .Vet ja kemi hapur namin vetes .  Ndoshta izolimi i gjate i shqiptareve ndoshta liria e tepert e shfrenuar , e  kane bere punen e vet Kemi kujtuar dhe besuar me shume tek te huajt se sa ke vetja jone dhe ne fakt edhe sot mbas me shume se 25 vjet kemi te njetin mentalitet, gjithemone mendojme se  shpetimin do ta gjejme nga jashte dhe jo nga brenda ! Nami i mire krijohet me pune, me edukim, me kulture me kushte te mira per popullin tend, me sitem te mire drjtesie,, kur nuk ekzistojne keto njerzit do te krijojne menyra te shtrembera per te mbijetuar, egersise se kapitalilizmit shqiptar !  99% e emigranteve ne vitet 90 -97 kane emigruar jashte pa asnje ndihme dhe kujdes te qeverive shqiptare as nga ana ligjore as nga ane te tjera, perkundrazi  nga emigrantet qeveritaret ata qe kane ne dore fatet e popullit jane majmur me para . Mu me duket pak qesharake  kur thuhet " bota po na prish imazhin  ! " smiley

Shume  u sterhollu ky muhabet! Hatibi shume bukur e ka argumentu  kendveshtrimin e tij. Pavaresisht se nuk ndaj te njejtat pikpamje mendoj qe mesazhin qe ka dash me e percjell (demonizimin alla bythqimlliks evropiano-sllavo- pederasto e terci e verci te shqiptareve) e ka realizuar ne nje gjuhe shume te paster dhe mjaft te kuptueshme dhe te nenkuptueshme. 

Tani a  eshte Hatibi perfaqesuesi i islamit radikal ne Shqp me duket shume e teperuar. Para se te merremi me Hatibin qe mjeti i vetem i tij eshte fjala, le te merremi me Mazllemet, Jorgot, Tahiret dhe  Anastaset qe kane njezet vjet qe drejtojne ate cop toke dhe e kane bere nje  terren te pershtatshem per cdo lloj maskarenjsh, sharlatanesh dhe te fandaksurish.

Le te merremi me keta shkerdhatat qe i lene  dore te lire "hatiberve" dhe gjithe asaj skorje te huaj qe po helmon ate vend.

Kisha dhe nje pyetje,a mund te mbajne komunistet mjekra ose floke te gjata???smiley

Baballaret e Marksizmit mjekren deri ne brez e kishin, Lenini e mbante nje mjekerzzzz, Stalini i krefte Mustaqet, Che nuk u lante e asu rrunte, Fideli ishte mjekerosh. Merhumi ishte i rruajtur por se di sa Marksist ishte....nip Hoxhe e dim qe ishte dhe qe i diqte parate e burses se Zogollit, por Jo vetem...bordellove si me qen Osama fisi. Leshi nuk te con shume larg.

Na jep o Zot nje shenje qe je kundra Hatibit se ndryshe keta filo-terroristet e Peshkut s'kane per ta denoncuar ate smiley

Kom pershtypjen qe Hatibi duhet te jete Ilir safi duke qene se eshte bjond me sy blu, ngelet per te pa nese Iliret mbanin mjekra ose jo,edhe kjo puna e pantallonave duhet pa si i mbanin Iliret.smiley

iliret u zhdepnin me vere, kshu qe varianti i mjekres dhe i pantallonave bie smiley

A thu se  ne Arabi nuk pinin vere ne ate kohe.

arabet noshta kane pi, para islamit, 

Po mir po raki a pishin Iliret?smiley

Ca te them un ty mo smiley Mirmjesi e noten e mire

Na rujt zoti smiley

po mire pra c lidhje ka mjekra e ilireve me mjekren e Hatibit, se kete doje me pa ti , apo jo ? smiley tani do me dit per rakine ! smiley 

Asi lidhje  ska per mu me lal  po mua shkrimi Hatibit mu duk se fliste per kto stereotipet qe te tjeret kane per ne dhe neper komente lexova ca stereotipesh mudn te kena per veten ene per te tjeret

 

Kujt po do me i tregue ti mer jahu (TM vlera) qe birra eshte shpikur ne Mesopotami dhe vera ne Armeni?

Jo nuk para pinin Vere ne Arabi...vera prodhohej ne Iranin e sotem ku me pas varientet e rrushit depertuan ne Greqi e me pas ne Itali e France. 

ska shonc qe te prodhohej ne iranin e sotem ,duhet te prodhohej ne pellezgji patjeter, po ene sikur te jete e vertete ne fillim do kete depertu ne Iliri masanej neper kto venet e tjera  smiley

Po rakin kush e ka shpik??? Neeee Praa.

Variantet e rrushit qe pijme ne sot me DNA kan ardhur nga Irani. Ne Italine e Jugut Negroamaro ka ardhur nga Greqia. Tek i liret gjejme vere te lashte qe me shume gjasa ka qene e importuar fale Edhe influences Greke. Mund te mburresh per gjera te tjera per Arabet por Jo per gjera qe skane. Rakia eshte pije e distiluar e pa karakter, pije disi teknologjike qe keshtu mos u lodh ti gjesh origjinen. Po pse na u kthye Hatibi ne diskutim ekslizivisht fetar kur ka Mindesi qe Hatibi shkruan thjesht se eshte i merZitur pa platforme per veprim si vllazen Islam?

O cu kenaqem ....... naten te gjitheve smiley

Kjo prurje paska bo punen me te mire: paska shty thepin me thone dy fjale! 

Pershendetje nga kryeqyteti i Amerikes thep! 

 

Te pershendes edhe une o Roni, por sa keq qe kryeqyteti i Amerikes eshte kthyer perseri ne armikun e ne jodemokrateve qe nuk i durojme dot grate qe lahen ne det te mbuluara me perce.

Se ne fakt dihet qe bythat e zgjuta islamike luften per demokraci e kane idealin me te larte.

Qe kur iku Saliu po percahet edhe grupi, pasi ne kohen e Saliut kishim si muslimane dhe kaure qe e urrenin ate dhe ishin ne nje llogore. prap Saliu do ti kete fajet.

Edhe Tyrku hapi deren per sulme ndaj IS ... s'ka me filma.

Po mer Hatib, po! Mire e ke. Bota po perforcon dhe ekzagjeron sterotipizimin ndaj shqiptareve. Po sigurisht. Po robi duhet te pyes veten pse?

Ja po ta them une nje arsye, meqe robte ndonjehere refuzojne te shihen ne pasqyre. Po sepse Shqiptaret jane nje popull i vogel, i pa mbrojtur, pra qe s'eshte nen-mbeshtetjen e ndonje populli te madh, qe perceptohen si myslyman ( thus te ndryshem nga restoja e Europes; te mos ushqej njeri iluzione qe kjo shihet si gje e mire dhe nga me liberali danez!!!! ), ndaj eshte tager shume i lehte pe tu bere kurban. Sidomos kur nje pjese te mire ketij imazhi te keq e kemi ushqyer me dockat tona.

Pra eshte shigjeta perfekte per te shpifur cfare ti doje zemra kujto. Cetnikve serb te mbajne historit e tyre me shqiptar me bisht, imcak qe misherojne te keqen. E pjeses tjeter te Europiano Perendimore, per ti fryre egot e semura, qe sa mire jane ne krahasim me vende dhe popuj komplet te prapambetur si Shqiperia apo shqiptaret. Eshte konveniente per te gjithe.

Ore se flasim gjithe diten per myslymanizimin e shqiptareve, po per shqiptarizimin e myslymanve kur do na bije te flasim?

Hatibi eshte propagandues profesionist, bile mbas kthimit nga Jordania, ku ka studiuar,  ka drejtuar mjetet e propagandes se KMSH. Eshte ne istikamin e tij dhe eshte e veshtire te besosh qe do ndryshoje mendim apo qendrim e per pasoje do dale nga istikami. Ne kete rast e kam fjalen per llogore.

Zanati ja do te jete sa me i besushem e ta besojne me shume. Sa i besushem eshte nuk ka kanar ta peshoje e per ta besuar ai e di mire se kujt i drejtohet me shkrimet e veta.

Lizander, denglat e hatibit jane te ngarkuara me axhenda propagandistike mbi dicka vertet problematike. Kjo shpjegon edhe interesin.

nqse do tekste cilesore, ja tek kjo faqe, nje cik me siper ke nje te Bajram Pecit dhe nje te Arb Elos.

Kaq me. I kam lejuar vetes barren e autocensures per te mos e thene krejt hapur cfare mendoj sa i perket teksteve te hatibit post pasqyra e lendes. ne masen 80% kjo i detyrohet gjashtes mac. 20% dobesis njerezore, qe e kemi te gjithe.

mjaft me! teksti ketu eshte nje gjepur me rigon (nga lindja).

ps. per skenderbeun nuk kam pyetur une. po te pyesja, do thosha: a jeni per vendosjen e sheriatit ne shqiperi? nqse jo, ca myslimanesh qenkeni? end of story. nqse po, again end of story. mirpo nuk pyes, se e di gjene. kur e di dhe pyet, eshte provokim, dhe nuk ma ka qejfi me provoku per tema te bezdisura.

problemi "juaj", or mik, nuk eshte pse besoni, as ndonje lloj racizmi, absolutisht jo, dhe kete ta thote dikush, babai i te cilit quhej Haxhi dhe gjyshi Islam. problemi "juaj" qendron se "ju" nuk e keni ndare fene nga pushteti. "ju" doni pushtet global dhe te perjetshem, me teskere, cka do te thote ne fund te dites, imponim i menyres "suaj" te jeteses. edhe myteberet "tuaj", mu ketu, tek kjo teme, kane the guts te thone live and let live!   

 

Cimo, nuk menoj se kom nai shonc te te ndryshoj mendim se per kokefortesi nuk ka lab qe jua fut juve smiley Prandaj nuk kom fare nerva te te bind ty qe te heqesh dore nga RACIZMI ekstrem anti-mysliman. Pastaj te sherben edhe si pike e perbashket me shume .ara qe ke shoke ketu te peshku, kshu qe maje e piji longun.

Kurse te pjesa e dyte pashe qe te ka ngel hatri keq. Me vje keq qe s'e bake fare kritiken. Se do perfundoje te me qisje "mallin" e Julit dhe fleterrufeve te tij, nuk me shkote menia. Po eshte shkalle shume e ronde e racizmit kjo faza ku fillon e beson se po te shpifesh se tjetri eshte besimtar e ke demtu rende fare. Se sigurisht ti nuk meno asnje sekond qe une besoj ne ndonje fe, po kujto se duke me vesh petkun e besimtarit do hakmerresh per kritikat e mia. Vazhdimi i komentit tat pastaj eshte per te qesh me lot. Me lejen e Belulit, une do thoja qe Sigurimi paska qene si puna e corbes se prishur, qe gelltit nje here nje luge e pastaj vjell tere jeten.

 

 

po ti jepi i far rendesie edhe thonjzave, se m'u kputen gishtat duke i formu.

asnji zemerim me persona konkret. thjesht ide. po pate kellqe, kundershtoi. mu me thyn arsyeja, se un nuk kam asnje guide  ose tekst qe te me thot vihu ne rresht.

por me 99% ti nuk i kundershton dot ca kam thon. dhe kjo nuk te bon aspak me pak te vlefshem si shok virtual, qe te kuptohemi.

tastjeren e ke, kohe nuk di a ke, por po pate kohe dhe mukajet, bujrum. cfare nuk qendron ne ca te thashe? dhe ca ka tjeter qe nuk e kom thon, por qe i kundershton ato. ty te nigjoj me durim une, sepse ti futesh ne njerzit qe e kap kuptimin e derivatit te dyte dhe te momenteve te shkalleve me te larta se 2. smiley

O Cimo, une t'i kap thonjezat se t'i kom perdor vete ne ca raste per tema te tjera. Po ne mos gaboj kur i kom perdor akuzat kane qene per ca njerez apo kategori qe ti i beje avokatine. Kurse ketu duhet te flisnim per imazhin e shqiptarve, qe pothuajse s'folem fare, e po flasim per Hatibin, ose me sakte per te drejten e tij per te besu dhe praktiku nje fe. Nga momenti qe JU (pa thonjeza fare) e paragjykoni per shkak te fese edhe ne nje artikull pa as me te voglen lidhje me propaganden fetare, i bi qe po cenoni kete te drejte.

Po i futem nje dopio derivat pjeses me thonjeza te komentit tat, une nuk kom car kundershtoj mer plak. Une i kom meshu shume here tezes se mungeses se laicitetit si faktor bllokus ne shume vende myslimane, sa here "kopetentet" e larjes se pjatave hapin tema mbi fete. Dhe kostoja ka qene e cuditshme, jam cilesu fondamentalist. Prandaj ki kujdes se shume nga keta e kane shume bezdi kete argument, se ai i prish llogarite e nxjerrjes me "seksi" te fese tjeter.

Nga ana tjeter mungesa e laicitetit, kam bindjen se eshte nje fare kopillliku ne shume vende arabe apo Izrael.Sic po eshte edhe ulja e nivelit te laicitetit ne Turqi nga Erdogani. Ku ka me kollaj me majte diktaturen se sa me "ligjet e Zotit". 

Po qe t'i kthehemi temes, ku ta gjej une lidhjen mes ketyre problemeve dhe Hatibit qe eshte totalisht kunder Erdoganit sepse ky po diktatorizon Turqine dhe po keqperdor fene per kete. Ajo qe ju nuk kuptoni eshte se Hatibi e ka te nevojshme fene se ka shpirt rebel dhe mund te jete nje nga njerzit me anti-konformiste qe kam njoft. Hatibit nuk i mjaftojne ato qe ne qujme "rregulla te shoqerise" sepse shpesh ato kane doza te forta pragmatizmi. Pastaj si rob i letrave dhe artist ne shpirt, ai me siguri e ka me pak problem me pranu dogmat e fese, qe mu per vete me duken ca carlliqe me u gajas, se mu me puno truni 1+1=2.

Edhe nje kuriozitet ene po iki te cuni se lash nom. A e di ku me ka cu Hatibi per te me qeras kur shkova ne Stamboll ne prill. Te "Koço Meyhane" (e shkrujtme me ç, pra me siguri do kete qene ortodoks shqiptar ai qe e ka hap) ku me coi ene te vizitoj nje si vend te shenjte ortodoks mrena ne restorant. Biles me foli ene gjone e gjate per historine e atij venit. Ene gjate darkes me pyti nese desha me porosit raki (nese mund t'i themi raki atij longut te atyne qe ne do e futshim me e zi per here te dyte).

 

kalofsh mire, e s'do e rrujm shum per llafe bllogu. hatibin nuk e njof fare, ai ka leverage tek une se ka bere nje liber te mire dhe nje tjeter me dy-tre tituj te mire brenda (dhe kjo nuk eshte nje gje e vogel!!!) dhe sepse ca njerez qe un i njof e kan njof, i bi kshu si pun derivat i dyt me nje fjale. kshu qe me fol per hatibin si person me mu esht mundim i kot. nuk e kam ate gjatesi vale. dhe as me duhet me e pas.

ps. me ty komukoj me durim edhe per nji fakt tjeter une. jo vetem se ke logjik matematike, nji gje kaq e rralle sot, qe s'para e gjen tek kta komenteqendisesit me pune kryq, por edhe se e do shqiperine pa kusht. gje e rralle kjo tek te indoktrinumit myslimon.

cheers.

Me fal se po nderhyj ne mes.  Po mu duk shume interesante kjo:

"e ka te nevojshme fene se ka shpirt rebel"

Nuk te duket qe e kunderta eshte e vertete?

Edhe kjo:

"si rob i letrave dhe artist ne shpirt, ai me siguri e ka me pak problem me pranu dogmat e fese"

Edhe ky pohim me duket si i kunderti i pohimit te vertete.

Ani, logjikisht ti ke te drejte. Dhe une ashtu do mendoja. Nuk e njoh Hatibin personalisht por kam degjuar qe ne fillimet e viteve 90 ka abuzuar ca me alkol e me duket dhe droge - mund te jem gabim sigurisht. Ndoshta ajo qe po thote Lizandri, qe e njihka mire, eshte qe Hatibi ka gjetur nje menyre per te shpetuar veten nga self-destruction. Kjo eshte me hamendesi, sigurisht.

Ne asnje menyre nuk dua te gjykoj Hatibin po me bene pershtypje keto logical flaws.

tashti, abuzim me alkohol dhe drog bo gjith bota....ca qi jon te marum, i kthehen fese dhe te cajn trapin

+1 . me nje fjali ke permbledh te gjitha comentet.

gjembi, edhe komenti yt dhe ato te Lizandrit per Hatibin jane ne fakt te teperta dhe te panevojshme, por e kuptoj 100% qe jane bere per t'i mbushur mendjen peshk-talebaneve qe Hatibi s'eshte antishqiptar apo ufo. Ne 200 komente qe u bene ketu ka vetem nja dy per temen, te tjerat jane nje turp egzemplar, te gjithe ne duke folur per personin e Hatibit, apo armirit, apo sho-shoqin e duke anashkaluar nje teme mjaft te rendesishme per te cilin Hatibi flet, per perpjekjet e organizuara anti-shqiptare, ne kete rast nepermjet kultures/filmave, e cila propogande nese eshte e sukseshme eshte shpesh me e veshtire per tu shbere sesa shume gjera te tjera. 

Nuk e di se si jane ambientet e tjera shqip-publike te inernetit, Facebook, forume etj ku prononcohen shume shqiptare (meqe s'i vizitoj) por nqs jane dicka si ketu, eshte ku ku mi none. Ketu jo vetem qe vihet ne dyshim shqiptarizmi e patriotizmi i Hatibit (apo ketij armirit qe solli artikullin), ketu muslimanet e deklaruar, si Hatibi e armiri, konsiderohen prej shume shqiptaresh apriori si filo-terroriste dhe si anti-shqiptare, e ne cdo teme e artikull e koment ku keta muslimanet shprehen, duhet te prononcohen e betohen per te kunderten, ndryshe i bie qe jane anti-shqiptare (ne rastin me te mire me pak shqiptare) e filo-terrriste. Kjo eshte nje WTF e cila veshtire te egzistoje dhe ne blogjet supremaciste te perendimit; hiq Obamen qe e ka prindin nga Kenia, por dhe eshte presidenti i pare afroamerikan, une s'kam degjuar te akuzohen te zinje ne toptan si antimaterikane te cilet duhet ta provojne amerikanizmen sic trajtohen ketu muslimanet, bile jo vec muslimanet ketu por ata qe guxojne te kritikojne shpaten e racizmit. 

Dmth edhe nje here, e kuptoj plotesisht, por me la nje shije te keqe qe po elaboroni per drogen a ku di une te Hatibit, dmth duke e pare tjetrin si gomari nga dhembet, edhe pse kjo s'ka lidhje fare me artikullin e tij, persa Hatibi flet per antishqiptarizmen jo per drogen. 

perpjekjet e organizuara anti-shqiptare, ne kete rast nepermjet kultures/filmave 

o bo bo, prap nji zar gjasme patriot. ftyra jote e flliq shqiptarine mo shume se 3 Taken smiley 

ky ka ik per leshsmiley

“A jeni per vendosjen e sheriatit ne Shqiperi”. Nuk besoj se eshte aq kollaj ta vendosesh situaten ne nje catch 22 te tille sa je i mbaruar nese do sheriat e i mallkuar nese s’do. 

Nuk e di c’do thoshin shumica e muslimaneve shqiptare, ndoshta nje sondazh per kete pune do ishte interesant, por pergjigja ime personale eshte JO. Nuk e di a me ben kjo nje musliman me pak te mire se ata qe jane pro vendosjes se sheriatit me cdo kusht, dhe jam i sigurt qe ka muslimane qe do me kritikonin ashper per kete qendrim, e ndoshta edhe do me benin qafir, por me aq sa e njoh une Islamin, dhe me aq sa kam pare si funksionon jeta fetare e muslimaneve ne vende ku aplikohet sheriati e ku nuk aplikohet, une jam i perfundimit se vendosja e sheriatit jo vetem qe nuk eshte e nevojshme per mirefunksionimin e jetes fetare e civile te muslimaneve, por ne rrethana te caktuara mund te jete edhe e demshme. 

Eksperienca ime personale psh, me ka treguar se e kam pasur shume me te lehte te praktikoj lirisht islamin tim dhe ta shijoj ate plotesisht e ta zhvilloj jeten time shpirterore ne nje menyre me domethenese ne nje vend si Amerika ne krahasim me Shqiperine. Amerika nuk ka e nuk ka per te pasur ndonjehere sheriat, e as nuk njoh njeri personalisht qe e kerkon dicka te tille, pervec grupeve margjinale radikale qe ekzistojne e do ekzistojne gjithmone e s’kemi ca u bejme (ashtu sic ekzistojne grupe radikale anti-muslimane te prirura per dhune). Ajo qe Amerika, dhe vende liberale perendimore kane, qe i bejne komunitetet islame te jene shume me te gjalla, vibrante e te kenaqura, eshte liria dhe akomodimi fetar, pra pikerisht ajo “live and let live” qe thash me siper e qe dukesh se po ma merr si hipokrizi. Dhe une si musliman jam shume i kenaqur me cka ofrohet ne Amerike e s’do kerkoja ndonje gje me teper edhe ne Shqiperi: liri te besimit, liri te hapjes e mirembajtjes se vendeve te kultit, akomodim te veshjeve e simboleve fetare ne shkolla e vende pune, si hixhabi, mjekra etj, akomodim te nevojave dietare (ushqim hallall ne menca krahas ushqimit jo-hallall), akomodim te nevojes per kohe pushim per faljen e se premtes etj. Pra jo sheriat, por akomodim fetar sipas shembullit te suksesshem te vendeve perendimore. 

Te shqeteson gje deri ketu? 

Armir,  ne Shiperine qe mbaj mend une ( ate te para vitit 1995) shume pak njerez dinin c'ishte sheriati, per te mos thene asnjeri nuk e dinte.  Me duket shume e veshtire qe nje njeri qe nuk ka qene i exsposuar ndaj fese ne moshe te vogel te kthehet ne besimtar me vone.  Si shpjegohet numri kaq i madh i besimtareve?  Po qe se mund te ndash me ne experiencen tende,  si u bere besimtar?

Madje do shtoja se para ketyre, e ku e ku me para se nevojes per sheriat, shqiptaret muslimane kane nevoje urgjente per ato gjera qe kane nevoje gjithe shqiptaret: mirefunksionim i shtetit ligjor, sidomos i sistemit te drejtesise, shkolla e cerdhe te mira per femijet e tyre, ekonomi te forte e te qendrueshme per te mos vuajtur per buken e gojes e per te mos marre me rruget e kurbetit larg njerezve te familjes, eliminim te korrupsionit etj. Nese arrihen keto, me sheriat a pa sheriat, besimtareve u intereson qe te arrihen e te jetojne si njerez ne vend te vet. Kam idene se ajo faza idealiste ne jeten e nje besimtari kur ai lexon per here te pare e enderron per Andaluzine islame e per Sulejmanin e madherishem e perparimin tokesor te Islamit kalon shume shpejt e vjen kjo faza realiste qe pershkrova me siper.

Sa per opinionin se vendosja e sheriatit ne rrethana te caktuara mund te jete e demshme, (pa hedhur poshte besimin se sheriati ka rolin e vet per te luajtur ne nje organizim te mire te jetes juridike shoqerore) kete e them nisur nga fakti se nuk jam fare i impresionuar me aplikimin qe i behet sheriatit ne ato vende ku zbatohet, ku, ne emer te tij, abuzohet nga te fortit ne dem te te dobteve, e sidomos femrave, ku i kombinuar me injorancen fetare con ne situata absurde kur vriten te rinjte pse behen bashke me pa nje ndeshje futbolli (sic ka ndodh me shababet ne Somali) etj. Nese do vinte dita kur do kishte baze te mjaftueshme dijesh dhe autoriteti fetar per te mund aplikuar nje sistem te drejte sheriati dhe popullsia e vendeve muslimane do e kerkonte nje gje te tille, atehere bujrum e le ta provojne. Por tani per tani une ngado qe hedh syte ne vendet muslimane shoh vetem boshllek fetar dhe abuzim autoriteti kshu qe “no thanks" per sheriatin, e aq me pak ne Shqiperi, ku besimtaret praktikante jane aq pak dhe kane nevoja te tjera kaq me urgjente.

Ore zotni, ky Film na portretizo ne Shqiptaret shtrember apo vetem Musulmanet? Pse do nxjerri koken diskutimi per Islamin ne cdo teme Shqiptare? Jam shum i sigurte se Prinderit Shqiptare ose nje Psikolog do kishte me shume aresye per tu revoltuar ndaj klisheve ne media se nje Musulman. Pse vec meje apo Lizandrit qe e shtron ceshtjen ne planin e cenimit te imazhit kombetar shumica juaj i vini theks elementit fetar, kur kriminelet Shqiptare i perkasin te gjitha besimeve. Katoliket e forte tane te Veriut nuk u ndaluan nga feja te merreshin me trafik prostitucioni si vellezerit e tyre bektashinj apo Cam.

Pastaj ajo qe une nuk kuptoj eshte se si mund tju pelqeje gjendja e Musulmanve ne USA me kampin Guantanamo ende me dere cil, dhe me nje Patriot Act qe do ju hyje ne cdo rrogoz apo adrese elektronike tuajen? Pse Guantanamo funksionoka ne Amerike por ne Shqiperi nuk eshte i pranueshem?

Ka shume gjera qe nuk shkojne ne qendrimin tuaj qe vertet me acarojne dhe kjo svjen nga fakti qe je Musulman, por nga fakti qe imponon ceshtje fetare ne ate hapesire ku mua sme intereson besimi juaj. Asgje personale Armir por edhe kur Evangjelistet fillojne te me bezdisin mua personalisht ne shtepi pas paralajmerinit te pare une filloj ti molestoj per ruajtuar hapesiren time te paprekshme.  

Thjesht po i pergjigjesha emigrantit i dashur, s'ke pse acarohesh.

Por ke te drejte, kemi dale nga tema e shkrimit fatkeqeisht, jo me deshiren time ama.

Nuk pashe emrin e Emigrantit dhe sigurisht mu perplas ne fytyre si deklarate jashte konteksti.

Me duket mua apo notat fetare jane te pakuptimta ne kete teme, perderisa nuk kemi ndonje te dhene te besueshme qe nje grupim fetar i pershtatet imazhit te Hienave ne ekran me shume se grupimet e tjera fetare? Konfirmimi i fese vetjake ne kete Teme delikate con automatikisht ne abuzim e per me teper ne diskutimet qe theksojne pa te drejte viktimizimin e Musulmanve ne Shqiperi .

 Pse vec meje apo Lizandrit qe e shtron ceshtjen ne planin e cenimit te imazhit kombetar..

Jo or jo...dhe kete e the? Po ketu qenka per te çkulur  102 lesht' e kokes, qenka per te ikur naten!!

Lizandri mu pergjigj o Ballcekan smu pergjigje zotrote, apo do kerkoj cka thene shoku Mao e Ballcekani. Po mir mer po ike ti Naten cdo ndodhi me Peshkun a e ke menduar ndonjehere?

Fact or fiction : Rwanda's population ( yeah, that Rwanda) is over 90 % christian ( ajo feja bukuroshe) !!!

Hint : Plumat ishin te shtrenjte shume (ekonomi kurve) dhe shumicen i kane "ledhatu" me hanxhare ...

 

Se c'eshte dhe nje vend tjeter i quajtur Burma smiley

Qemol, simas guruve fetare te peshkut dy rruge ke: O nderro emrin (shif ca te shko, po te jete prej fese se mire) o pre bileten per Siri.

PS. E mos thuj kot qe s'je qefli i sheriatit. Ate meno dite e not.

E di si osht puna ? Qemoli osht as me njonen as me tjetren dhe kunder gjithe hipokritve. Ata qe kane qene verdalle e dijne se une i kom shajt te dy krahet dhe bo vaki krahun e familjes time ( se vete nuk e quj veten fetar) icik me shume. Kush ka nerva le te shkoj te shofi komentet e mija kur u sakatune heren e funit Izreli me Arabet. Keto qe na hiqen si te paster le te vijne te folin me mu kur ISIS te kete vra 1 million per 3 muj si ne Ruanda ose 8 mije ne dite si ne Serbenice dhe mos na bojne moral " kjo feja ime ia merr ne kthese asaj tates" I say kill them all, let Allah sort them out ( or whatever god they told you to follow). Period. No mas.smiley

Mire mer mire. Une te besoj, po ec e mushi menjen gjelit, tha.smiley Dmth ne rastin tone peshqve dashnor te fese se mire. 

Perpara ka qene moda (jo se iku) qe po mos i shkojshe mas fijes te thoshin fashist, tashti osht pasuru ne fashist islamist. 

Gjeli kno me sy myll se e di permenc. Une e kom parim qe mos diskutoj me te panjohur per tre subjekte qe eksperienca e ka tregu qe jane tema ku muri lu, burri s'lu dhe mund te vritesh me tjetrin : Feja, politika dhe deri diku sporti. Po ketu, meqe jena te gjithe anonim ( e di qe osht pak hipokrite) e them ka i opinion sa per muhabet. Gjysma e shokve te mi te feminise kon qene ortodoks dhe kena pi raki me kova po asihere nuk kena bo muhabet feje, jo me u zone qe nuk u folte. Pak a shume hapja e Shqiperise na gjeti ke funi i viteve 20 fillimi i 30 te gjithve. Dhe une them se kur nuk ishe i indoktrinu deri ne ate moshe, cdo gjo qe e bo tani si i flakte ne muhabete feje, e ke FAKE,FAKE,FAKE,FAKE( Elaine Benis). Per rroca-pocat e vegjel qe vijne ketu dhe na bojne si profesora teologjie nuk maj pergjegjsi. Nji shembull: I miku im shkodron vje per darke dhe kishim bo ato te zakonshet e sofres se " larmishme" shqiptare. Midis tyne edhe berxolla. Miku nuk na i hate. I them " Nuk ke honger ti naihere berxolla pazari ne Shkoder ? Po mer me tane kocka. Po c'a kuptitmi ka qe nuk i ha tani, ato domin e kon bo ? Kshu ne kjo pune. ( Dite e nxime, na myti shiu). smiley

Qemol, ashtu osht, muhabete fesh robi zakonisht i bo me shoqnine e ngushte, pikerisht qe mos te ofendoje rob qe s'i njef. Ne shqiptaret jo vetem shoqnine por edhe familjet ashtu i kemi te shkartisme nga ana e feve. Dhe gjithone robt kane shku mire, bile duke i festu festat fetare te njoni-tjetrit. Nje nga ustallaret e vertete te ketyne punve fetare ka lone nji per rahmet, o te gjitha fete jane te verteta o te gjitha rrena. Ne fun te funit fete nuk jane per zotin apo shpjegimin e tij, por per robin dmth mos vidh, mos vrit e nei mos tjeter, kaq osht feja. Keto marifetet e tjera me ushtri e perandori, te vjetra e te reja, jane shfrytezim i fese per politike. Ne si shqiptare mbetem shumice muslimone prej turkut, sic kishim qene me pare te krishtere prej romakut, etj. Tashti dalin ca qe thone qe gjithe te keqijat na vijne prej muslimanizmit, Evropi do na doje po vume kryqin, ca te tjere thone do vihet sheriati etj. etj. Tashti une s'kam ndermen me u morre me keto muhabete, se s'osht as veni as mileti, por thjesht me duken pordh me rigon alla albaneze. Shqptaret te zbatojne ato mesimet e feve, mos vidh e mos vrit, po ne dac budist te bohen, per qef te vet.

 

 

mush peshku me rob qe e dine me mire edhe se ti se ca mendon. kesaj, or tunjatjeta, ne i themi spekullim.

ps. kori i kalamojve sipas teodor laco-drajzer: spekullatoret ne litar, spekullatoret ne litar...

Problemi me islamin eshte fashizmi qe gjendet ne te dhe qe rrezikon ekzistencen time. Une nuk do kisha asnje problem nese nuk do qendronte perbersja fashiste qe kerkon unifikimin e sjelljeve.

Nuk shikoj psh ndonje fashizem mes homoseksualve qe do te me detyronin mua te behesha si ata nese do merrnin pushtetin nje dite. Apo nuk shikoj se po te vinte ne pushtet, ku di une, Justin Bieber, do me detyronte te degjoja kenget e tij me dhune. Nderkohe qe jam i bindur qe nese nje dite do e merrnin pushtetin keta lloj njerezish, edhe ne maje te Dajtit te kisha nje kasolle s'do me linin rehat pa u njesuar me ata.

Keshtu qe rreziku i vetem qe kercenon tashti per tashti demokracine shqiptare vjen nga ekstremistet islamike. Kaq eshte e gjitha.

... si dhe nga prifterinjte katolike pedofila ...

P.S . Po s'pate kalamoj flej rehat. Ekzistenca jote osht e sigurume se ato kadosha e kone vetem me moshen e njome. 

P.P.S. Justin Bieber rocks !!!!

Na dhive t'u qesh plako, humorist paskuqani qeke.

Por qe ta dish edhe ti se kush e di sa kohe ke pa kaluar nga keto ane, ata prifterinjte katolike kane shkuar gjithandej neper veri dhe kudo ku kane vajtur u kane mesuar njerezve zanate per punishte apo kane krijuar kooperativa ekonomike. Ndersa ata miqte e tu arabe e turq kudo nga kane qene asnje zanat por vetem ushtare per xhihad kane nxjerre.

Keshtu qe besoj se po te flasesh me te interesuarit e drejtperdrejte e tu shpjegosh keto teorite e tua, do te te zene me gure te dyja palet. Si fshataret e veriut sepse po u shan ata qe i ndihmuan, ashtu edhe ata myslimanet sepse po u mburr ata qe u kane cuar femijet te vriten ne Siri.

Tashti vazhdo e bej humor te thelle.

 

A ke pjerdh o Dem ? - Jo per kry t'em .

Kush pordhi o Hyse? - Po dal e po pys. 

Pordhe gjo, o nuse ? - Bona i fenuce . ( Dul qe kishte pjerdh nusja, after all).

Thone qe nji e dhime( nga e qeshmja included) osht baraz me i gjys te q!!!me. Send check or money order at : www.blowjobme.com. You're welcome.

Qemol, duke morr leje me deviju icik prej diskutimeve teologjike, a e di si vazhdo ajo barcaleta 1 me 2?smiley

smiley

M'fal Ken-Pol (si thu Foro i shko ky emri dyshe per tu bo i pranushem), po si i bi, qe kur te ze spirra bohesh hamshor, apo eshte anullim loje? smiley

Hajt mo po e morr une terpin, se Qemolit i vika zor prej priftave perqark.

Ky burri thote lart e poshte neper shoqni dy te 10 nje e qeeme. I shko llafja gruse e bo nomin, si me krahaso ti mu me ate punen tjeter e bla, bla, bla. Si e kon grate mo. Ky e nigjoi mire e mire, ene i thote, rri o gru se po te boj nji me nji e s'ke ka lu hic.smiley

shaka myslymon arabije mo?

A ke pjerdh o Dem ? - Jo per kry t'em .

Kush pordhi o Hyse? - Po dal e po pys. 

Pordhe gjo, o nuse ? - Bona i fenuce

ke harru funin :

-Pordhe gjo o nuse ? - Bona i fenuçe
- Dil per dere oj kuçke !

smiley

 

rrofsh rrofsh rrofsh, kisha mbi 30 vjet pa e degju !!! Qe kur ka vdek nondaja !!!!

Me kujtohet kur doli filmi "L'America" i Ganni Amelio..ne premieren e filmit ishte i ftuar edhe Ismail Kadare, ky doli nga kinemaja i nxire ne fytyre dhe komentet e para te tij ishin shume negative per menyren se si tregoheshin shqiptaret ne ate film..me vone filloi te kuptohej ndryshe filmi  e  u shkulen duke share nga robte komunizmin njerzit..keta jane 20 vjet pas Ismailit..nuk di ke do shajne nga robte tani..se komunizmit ti ruajne leshte per ate pune..iku justifikimi komunist!!

Ket filmin Hiena e kam sjell una ktu ne peshk se e kum pa para se me dal ne kinema.

Se i ka njel hatri ca tocave qi bojn si patriot, nuk do me thon qi ky nuk ishte film i mir. Une e pelqeva shum. Ashtu si me ka pelqy Goodfellas, pa e ca trapin se ca thoshin sicilianet apo napoletanet smiley

Nuk e kam pa filmin ne fjale, por nga eksperienca do thoja qe ne shumicen e filmave perendimor (sidomos hollivudiane) etnija e personazheve negative eshte thjesht aksesor, per ta bere filmin me te besueshem per publikun. Njehere kane qene Sicilianet, pasandej Ruset, sot po hyjne ne loje Shqiptaret. 

Nuk mendoj qe filma te tille formojne/bejne opinionin publik. Nuk mendon gje njeri ketu qe Ruset jane kriminela mafioze. Dhe as Shqiptareve nuk u rendon pesha e steriotipizimit negativ prej ketyre filmave. Nuk e di si eshte ne Evrope...

 

 

Nuk e di si eshte ne Evrope...

Pikerisht; nuk besoj se shqetesohet kush fort se do paragjyohen shqipet ne SHBA nga nje film, por Evropa eshte tjeter pune. Propoganda negative ka goxha me shume efekt atu ku ka paragjykime, pra ku propoganda ushqen dhe egzagjeron stereotipet egzistuese. Une e ti mund te mos e dime me detaje si eshte ne Evrope, por nje ide e kemi qe na paragjykojne jo vetem sa c'e kemi hakun (dmth sa krime kane bere shqiptaret proporcionalisht etj) por edhe apriori, e padyshim qe faktori musliman eshte nje nga kryesoret.

Ketu pastaj behet shume ironike agjitpropi e sulmi anti-musliman midis shqiptareve, sic ne kete blog. Paragjykimi eshte si lapat e kuajve, s'te le te shikosh as ironine e as shume gjera te tjera. 

Numri i njerezve qe dine qe Shqiperia eksporton krim eshte nja 25 here me i madh sesa i atyre qe dine qe Shqiperia eshte vend musliman

E kemi diskutu edhe here tjeter ketu : kinemaja (filmi artistik, siç thuhej dikur ne shqiperi), sot e ka humb impaktin qe ka pas, te themi deri nga fundi i viteve 70, si "skena kryesore" e Botes (e Botes ne te cilen jetojme).

FIlmi i fundit (ose me sakte, plera e fundit) qe i ka bere realisht dem nje vendi (asokohe, thuhet se Turqia humbi rreth 30-40% te turizmit, per shkak te tij !!) eshte pislliku i quajtur "Midnight Express" : ka qene ne vitin 1978. Jo rastesisht korrespondon edhe me fundin e impaktit te kinemase mbi Boten

Nuk e diskutoj fare qe nuk e formezon kinemaja mendimin e publikut, ka ik ajo kohe vertet. E kisha me xhibin qe vazhdon ti bjere xurrnase "nuk na duan se jemi myslimane" nderkohe qe e verteta shume hidhur eshte qe nuk na duan se jemi nje shkalle me afer majmunit sesa jane keta, nderkohe qe as ju intereson fare a jemi muslimane a jo, shumica as nuk e dine hic ne fakt qe Shqiperia qenkerka vend musliman

Në fakt, per mendimin tim, as "nuk na duan", as "na duan". Por dhe 'ne' (ose cilido shqiptar ka dy para mend ne koke), as "nuk i do", as "i do" 'keta'.

ps: t'hongsha thonjzat dhe italiket, i thone kesaj ! smiley

pss: sa veshtire te flasesh sot, normalisht, pa thonjeza dhe italike. Gjuha ka humbur kuptimin e saj fillestar. Adieu au langage...

psss : e megjithate, njera nga dy tabelat qe shihen ne kete foto, thote :
JETE TE GJATE MIQESISE MIDIS GJITHE POPUJVE TE BOTES !

 

ahahahaha, nuk eshte mire me e krahasu nje paçavure te tille me nje nga 3 kryeveprat e Scorseses : sicilianet apo napolitanet, Scorsese jo vetem qe nuk i sheh (nuk i filmon) si monstra, por eshte gati-gati (per ca arsye te fshehta te origjines se tij) compasionate me ta! Vetem me Goodfellas nuk mund ta krahasosh kete film !

Ah po, mund te thuash kete : Hiena eshte nje "Bad Lieutenant" i keq. Dhe kaq. 

s'e kum pa ket, po kum pa ate me Nick Cage smiley Loved It!!!

E ke pa Hyena ti...pse flet kot smiley

Nuk jam dakort qe i thua plere, po ti vazhdo me planin tat.

Une kam per te shiju shum filma pa lejen tende smiley

Se mu kujtu ene filmi Gomorrah tashti...

bo bo .. me bo muhabet filmash me ty ti ta qit per hunesh kenaqsin e kinemas smiley

je shum pedantik

per me teper qe ky tipi qe ka bere Gomorran (Matteo Marrone quhet) e ka provuar me vepra (me filmat qe ka bo me pas) qe eshte regjizor i keq. Po i keq fare-fare ama. Dhe me thone nje te drejte, si pak here jam krenar qe e detected qe ne fillim qe ishte i tille (nderkohe qe jo pak mediume, asokohe, e moren per artist smiley )

Te emancipohemi noshke, te emancipohemi, emocionalisht e shqiserisht. Me jepni nje kreher- tha, dua te vdes i bukur ! smiley

 

 

Pikerisht "me jepni nje kreher...": Garrone ka bere te pakten tre filma shume te mire, pa pershire Gomorren. I parafundit, se te fundit s'ia kam pare, me siguri eshte nje mrekulli e vogel e kinemase italiane te dhjete vjeteve te fundit.

Ps Ndjese per koncizitetin se jam me cel, por ndoshta me vone konkretisht.

Per ate "tale of tales" shkrunin shum mir kto kritiket qi njofim ne

Ku/Si mund ta gjej foton fantastike qe ilustron artikullin ne rezolucion me te larte?

i arrasi big mekun new york-i chelskit, quattro quarter pounder smiley

edhe si tha murinjo, na boni mire tha se mesum shume nga kjo neshje smiley

po sdo men qe do msosh se per te mesu vijne te gjithe ne Merika smiley

Tani arrita te lexoj shumicen e komenteve dhe rilexova shkrimin e Hatibit per te gjetur ku e ka shprehur Hatibi merzitjen e tij per keqtrajtimin e Shqiptareve myslimane. S'me doli gjekundi. Shumica e komenteve, perfshire dhe pergjigjet e mia, qenkan nga komenti i pare i Petros me emer mysliman te ortodoksuar qe si shumica e peshqve komentojne per autorin e jo per shkrimin. Dhe pastaj paskemi filluar te tere te nxjerrim gurin. Te me ndjeni qe po bej permbledhje alla-xhib, por vertet me cudit kjo corbe. Sigurisht fajin e kam une, pas kaq vitesh ketu, s'duhet te me cudisin me te tilla gjera.

P... dhie Petro ! smiley 

Kshu e filloi dhe Milloshevici ne 24 prill te 1987 ne Fushe-Kosove :  sherbimet sekrete manipulun ca kokrra serbesh (qe benin sikur keqtrajtoheshin nga shqiptaret) dhe...  vazhdimi dihet mo, ex-Yugoslavia e ka emrin

Nuk eshte vetem se u nisem nga komenti i pare (une jo njehere, kete here u tregova shembullor, lexova artikullin ne fillim lol), edhe pa te ne do ta paragjykonim Hatibin se ishte i njohur e me pas u be musliman...ku t'i falim ne keto! Ne zakonisht shquhemi per te kunderten, per paragjykimin e sho-shoqit (dmth vetes) ndaj muslimanizmes edhe kur jemi muslimane vete, flas nominalisht se kshu me besim praktikues shumica s'jemi asgje fetarisht (edhe aq me mire per mendimin tim personal).

Ja dy shembuj te tjere se si i kemi trajtuar shkrimet e Hatibit: Teme me poezi ||| Teme me ese

Dmth s'nuk tutta colpa del Petro, ne kemi ardh ketu jo vetem me karikatoren e mbushur por dhe me gishtin ne kembez, sepse eshte artikull i Hatib musliman-te-konvertuarit!

Mire, Shefqet Kabashin e morem vesh, po Shefqet Peci? emer i degjuar ky , ka njeri te hedhe drite mbi kete figure!!!?

Nji gjo qe me habit me kto cunat e sheriatit eshte kur thone se sikur te qeveriseshim me sheriat do kish bollik, qetesi, drejtesi. Padyshim qe cunat per mire mundohen. Problemi eshte se ne jemi qeveris 500 vjet me sheriat dhe ne fund te pesqindvjecarit sheriati na la vetem hamame, xhamia dhe cesme me la komet.

E pse ky sheriati 2.0 qeka me i mire se versioni 1.0 i pesqindvjetshit te kalume? Pys une, pa te keq. 

shqiptaret i ka qeveris sheriati per 500 vjet ?? smiley  Ene wiki e shpjego qi nuk ka qene ashtu siç thu ti

500 vjet kemi qene ne perandorine osmane. Sulltani qe kalif, kalifi qeveris me sheriat se perndryshe nuk quhet kalif. 

Je bo si ai kalamoni te the sixth sense o Stalker qe i habiste robt tu i thone qe ti kunto se je gjalle por ne fakt je rob i vdek. Se ka shko e gje ca wiki edhe i ve vulen muhabetit. 

Me te pytme robt kane arrit deri ne Stamboll.

Kto me sheriat e majten 500 vjet kurse komunizma 50 vjet ene mezi i arriti.

Ti sme dukesh qe ta kesh arrit me larg se Stambolli. 

50 vjet por shemi aq xhamia sa sheriati shemi kisha per 500 vjet. E kishte doren e ronde komunzimi. Po thuj shyqur qe iku. Por ka ca qe thone se bijte e eterve verdalle jane. Nuk i dihet kurre. 

Nuk iku por e perzune njerzit komunizmin smileysmiley

Pse vetëm këtu ? Kjo është pëjetja !

Shumë postime në PPU kanë nevojë për mënçurinë tuaj e shtrimin me zgjidhje të përunjura të problemeve që shtrohen . Megjithë thjeshtësinë që nuk çfaqesh Elitare si Yp Xhibi kjo nuk e përjashton të drejtën e kujtëdo që të përfitojë nga Elitarizmi sh.Gjëmbi  Shkurt dhe saktë vërNënton se lloi karieristëve Urra -Patriotë ka të ndrejtë të anojë e mbështesë , spekulluesin e shkolluar në Fe Myslymane z.Hatibi . Me ç rast them se është në të drejtën e tij , e kulturës së religjionit që përfaqëson kjo analizë kritike e qëndrim Mazllëmas. 

Fakti që askush prej Elitarëve karieristë Urra -Patriot ,   nuk sheh e nuk lexon  që Hatibi nuk kritikon si patriot Myslyman por si Kultura mazllëme që është rrënja e shqiptarizmës smiley detyroi sh.Gjëmbi të përcaktojë se ..shumica e peshqve komentojne per autorin e jo per shkrimin smiley

E habitëshme si lexuesit nuk e vënë re kaq gjë të thjeshtë a thua se Problemi është i veçantë  dhe jo nga një Autor . që medoemos të bën të kuptosh përse është ky shkrim e ky Postim .

Me të vërtetë këto zbulime origjinale , megjithse nuk përmbajnë Gjeninë Elitare të  Dërstilistes Yp Xhibi ,  të mbushin me besim se Elita qoftë dhe jo e theksuar ekziston tek PPU . Gjëmbi erdhi me mejtim të vetin smiley

Desha të shtoj se e pranoj që ta shkel besën për një koment në ditë .Sh .Gjëmbi ta detyron këtë !

dmth po s'pati pa filmin hienat, robi kot qe rron, right?

ps. per noshken kjo. smiley

Ti te rroch sa te duach o trim smiley

Po filmin se ke pare, keshtu qe s'duhet te kesh opinion per te

jo vetem s'kam, por as qe give a rat's ass for it, if you wanna know. smiley

Ja dhe une s'e rruj per shum gjona interesante per ty, po nuk vi me ta von ne dukje kshu, randomly

osht shum ocd, jo per gjo smiley

e gjeta, e gjeta filmin. smiley 

falas, kuptohet. shkoll e vjeter ne, me kollaj na shkul i dhemball se pes cent nga xhepi smiley

gjith kjo reklam qe iu bo ktu, me t'u duk vetja sikur s'ke pa "duel i heshtur" ahahahahaaa

Kujdes se mos te bie niveli shqiptarizmes ne nivele te rrezikshme lol

smiley

do e shof me porcione te vogla. 10 minuta seanca. s'besoj se m'gje gjo ashtu  ahahahaha

Dre, dre! E ama nuk eshte pa ai filmi me hiena? Vate kjo pune ! E mori perrupia palohaurin ! 

Ti e ke me vertetim sindromen e stokholmit smiley

ti s'di gjo per stokholmin, kshu qe edhe ti kot flet. ke pa ca foto, OK, po ashtu edhe un pash afishen smiley

 

stokholmi osht tirona pre90 o pra mo, mos e ul nivelin e muhabetit tani. t'mos bim ne diletantizem. smiley

mosha jon i ka te freskta ato koh

Noshke, Pazari Vjeter ky kur u prish. (un s'e kom pa, por ti rrezik s'ke pa as te riun mir, jalla).

tirona esht dashni e marinume qe shkon mire per dimra te ftofet... no shit!

Po mir tashi se dolet fare nga tema , po per sheriatin si do ja bojm? smileysmiley

Kto le ta bojn sheriatin ne shpi....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).