Është për të ardhur keq që në ditët e fundit të këtij Ramazani, po duhet të sjellim në vëmëndjen e lexuesit shqetësime që i kemi sjellë në këtë faqe qysh në Ramazanin e vitit 2012, pra plot tre vjet më parë.

Së pari, të premten e kaluar, gjatë faljes së xhumasë u njoftuam nga imamët për urdhrin e kancelarit të KMSH-së që të mbyllen xhamitë për Natën e Kadrit dhe të kryhen faljet e teravive në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Nuk na mbetet vetëm se të sjellim fjalë për fjalë atë që kemi thënë 3 vjet më parë:

Kjo është një risi e padëgjuar deri më tani në asnjë nga vendet muslimane. Ajo, jo vetëm që i imponon të gjithë qytetarëve të falen në rrugë e jo në xhami, ashtu siç e kërkon tradita fetare prej mijëra vjetësh, por gjithashtu del nga natyra dhe qëllimi që vetë kjo natë bart në vetvete. Nata e Kadrit nuk është aspak një natë feste, por është një natë lutjesh dhe adhurimi. Është një natë ku Zoti u përgjigjet lutjeve dhe na e ka caktuar për adhurim e jo për shfaqje televizive me mitingje fetare. Nata e Kadrit bart në natyrën e vet intimitet dhe jo hare e masivitet. Ajo kërkon prej besimtarit të vetmohet me Zotin e tij, duke i kërkuar begati e falje mëkatesh ndaj dhe ky namaz-show është në kundërshtim me frymën e modestisë dhe përunjësisë që kërkon ky muaj, e sidomos kjo natë. Për këtë arsye, e konsiderojmë këtë aktivitet një lajthitje të rradhës së këtij institucioni që përpiqet ta mbushë boshësinë dhe varfrinë e vet me spektakle e fishekzjarre elektorale, të cilat rreken të prodhojnë një imazh fals që nuk e ka në përditshmërinë e vet.

Nga ana tjetër, mbyllja e xhamive është një akt i pashembullt në kurriz të besimtarëve të thjeshtë që duan përunjësi dhe jo pompozitet, dhe që mendojnë se takimi me Zotin është më dinjitoz në shtëpitë e Tij sesa në trotuare bulevardesh. Ky është rasti i parë në 20 vjet pas ndalimit të fesë, që xhamitë e kryeqytetit mbyllen për faljen e një namazi, gjë që e bën atë të paprecedent.

Gjejmë rastin ti kërkojmë krerëve të KMSH-së të reflektojnë për të hequr dorë nga ky profil që po përpiqen të krijojnë, por t’i shtrohen punës për të kryer detyrën e tyre në shërbim të fesë dhe besimtarëve, të cilën, në realitetin e vërtetë jashtë kamerave dhe reklamave, nuk po e bëjnë. Gjejmë rastin t’u kërkojmë zyrtarëve të këtij institucioni që t’i japin legjitimitet vetvetes me mjete më dinjitoze, të punojnë për të vendosur drejtësi dhe harmoni në bashkësinë që drejtojnë, t’i shërbejnë asaj me modesti dhe sinqeritet, e t’i lenë mënjëanë demonstrime të tilla pompoze pa vlerë e bereqet. Ky profil, në të vërtetë vetëm sa na tregon nevojën për t’u dukur që zakonisht e kanë njerëz që puna nuk u ka të duk’.

Së dyti, në rjetet sociale shohim të postuara fotografi nga faljet e namazit të natës në rrugët jashtë xhamive, me altoporlantë të vendosur jashtë xhamive. Edhe nje herë, po sjellim të njëjtin mesazh nga tre vjet më parë:

Teksa kemi vendosur pankarta në katër anët e qytetit duke kujtuar banorët e kryeqytetit se ky është muaj i harmonisë, faljes e i mëshirës, a kemi menduar se për kaq e kaq banorë pa ndjeshmëri fetare si tonat, këta altoparlantë pengojnë gjumin e pushimin e natyrshëm të natës? Për këta banorë që u duhet të ngrihen herët në mëngjes për të vajtur në punë, a ka sjellë Ramazani harmoni e falje në lagjen e tyre apo shqetësim e lodhje?

Burokracia e KMSH-së mer vendime arbitrare për jetën fetare të bashkësisë, vendime që nuk kanë fare të bëjnë as me kanonet e fesë e as me traditën vendore duke neglizhuar qoftë edhe nevojat minimale të besimtarëve të moshuar, apo edhe të atyre besimtarëve që nuk duan të shfaqin religjiozitetin në publik në një vend bashkësia muslimane mbetet teje e paragjykuar. Imamët e disa xhamive bëjnë mini-spektaklet e tyre të Ramazanit duke shqetësuar banorët përreth. Teksa Ramazani për besimtarët përfason mirësinë, bujarinë dhe mëshirën hyjnore, do duhej të ishte misioni jonë që të transmetonim të njëjtat vlera tek kojshitë dhe bashkëqytetarët tanë. Qartazi, nuk është kështu!

 

                                                                                                                                                                                                 E-zani

 

151 Komente

Shkrim i goditur! Si partite politike muajin e kaluar, ky institucion fetar po perpiqet te uzurpoje hapesirat publike e te proselitizoje njerezit me metoda agresive. Keto shfaqje duhen bojkotuar fuqishem nga besimtaret myslimane e qytetaret e tjere.  

Eshte dashur te shpjegohet qe ky shkrim eshte bere per Naten e Kadrit, ku dhe pati nje ceremoni te ngjashme ne bulevard, dhe jo per faljen e Bajramit. Edhe pse kjo del nga teksti i shkrimit, pa kete shpjegim, dhe me faktin se po botohet per dite Bajrami, duket sikur shkrimi kritikon faljen e Bajramit ne shesh, gje qe Ezani nuk e ka pas per qellim. Nje gabim te ngjashem kish bere dhe Respublica, gje qe ka provokuar dhe ragimin e Ezanit. 

http://www.e-zani.com/2015/07/17/sqarim-...

Kancelari i terravives kunder belldum cengelit. Mire mire ja ,sa te marre vesh edhe perfaqsuesi progrek i komit katalik dhe mbyllet qarku.

Pika e vapes do iu bjere damllaja njerezve duke ngritur bythen perpjete .

Apo nuk ishte sot ne TR 40 temperatura! 

Po ti ca pozicioni te bythes perdor? Meqe do te tallesh bythen me nje rit fetar te shume shqiptareve.

Damn per nje moment kujtova se ishte tironci tjeter.nga ai pritet .gjerat Jane relative  ne kete dynja .ajo qe dikujt I duket qeshArake per dike eshte komunikim me allahun.nga ana teologjike allahu I meshirshem e fuqiplote na don fort e nuk do qe te rrezikojme jeten ne pisk te vapes.

Tashti kshu online kjo teoria relative sa i shton nje curril diarese se blogut. Po do ishte me interesante ta provonje ne jeten reale, vec mos harro ta rrafshoc pakez thepin. 

ne jeten reale eshte pak me zarar se muslimanet e kane te hidhet inatin po bere shaka me fene e tyre.charlie hebdo prime example.

E shof qe te duket vetja byth e zgjute e po tallesh me bythe myslimonsh. Ne cdo fe apo aspekt te jetes mund te mund te gjesh gjona "qesharake." Por kjo vjen me ofendimin e atyre qe i bejne keto rite, apo te afermeve te tyre. Do thush ti qe ka shume te tjere si puna jote verdalle. Une u morra me ty se kisha njefare konsiderate. Hajt shnet e byth te forta!  

 

E shof qe te duket vetja byth e zgjute e po tallesh me bythe myslimonsh. 

Mua nuk me duket vetja une jam .

[US]  Tirona-4ever - 20 Korrik 2015 - 06:27 Permalink

 Do thush ti qe ka shume te tjere si puna jote verdalle. Une u morra me ty se kisha njefare konsiderate. 

Ky eshte nder e privilegj I madh.jo shume njerez ne kete dynja e fatin te gezojne nje fare konsiderate nga lartesia juaj.

Alba o bythise n'fuqi te 2265-te, na i shpjegon dot pak dhe ne te tjereve se si tamam te ofendojne ty bythet e myslimaneve te Shqiperise? P.sh. po t'i mbanin bythet tatepjete si te janullatisteve do kishe objeksion?  Po nqs i mbanin perpjete por me mirekuptim e dashuri si te ilirmetisteve?

Mire tha Trop, audienca talebaniste e Peshkut ka ngelur pa uje, per momentin e ka zevendesuar Saliun me muslimanet, dicka duhet gjuajtur se ndryshe lojtaret edhe merziten. Adminat here pas here qisin nga nje foto bytheperpjete n'krye te faqes qe te ushqejne talebanizmin FoxNews-it te Peshkut...e "vlerat" e Peshkut e kafshojne bythen e hedhur me perpikmeri e devotshmeri smiley

Une thjesht shpreha shqetesim per shendetin e praktikanteve.40 grade Celsius +,koka poshte e bytha larte krijojne kushtet per damlla .

Eshte pandershmeri te fshihesh pas gishtit, apo te besh lolon, sic po ben ti. Une s'u nisa me mendimin per te te kryqezuar (no pun intended)...pertej tonit te ashper ndaj paragjykimeve te tua, desha vertet te kuptoj se si e shikon ti kete, dmth c'pune te prish ty bytha e muslimaneve apo ne c'menyre te bezdis. Mllefi yt ndaj muslimaneve p.sh. te ben ty (e jo vetem ty) ne kete teme njesh me togen e Idrizit, ndaj desha me shume te kuptoj sesa te kritikoj; kritika doli keshtu automatikisht. 

Mu s'me prishin asnje pune ,as bej thirrje per ti ndaluar. vetem me duket nje torture e panevojshme nje rit i tejkaluar nga koha .Allahu(nese ai ekziston) e di se cfare kane njerezit ne zemer keshtu qe nuk eshte nevoja per te vene shendetin ne rrezik per te shfaqur bindjen e dashurine ndaj tij.ky eshte mendimi im ata qe mendojne ndryse e kane ne dore ta bejne veten si te duan.

po allahu sjell edhe shi, bresher tajfun uragan debore, do dilnin prape keshtu!!! pa mire vapes ja gjejne anen se shkojn e freskohen me pas.

Po c'te prish pune ty mer se ca bejne ata? Kush vdiq qe te emeroi ty doktor apo avokat te muslimaneve qe ti po i tallke per te miren e tyre? Pastaj koha e tyre/muslimaneve eshte ku e ku me e re sesa koha e krishtereve, budisteve e hebrenjve apo hinduisteve, qe thua se i paska ikur koha e tyre. Le qe kush te beri ty gjykates suprem te feve njehere qe ti vesh vulen se kujt i ka ikur koha e s'duhet te praktikohet me e kujt i ka ardhur koha?

Ti thjesht po fsheh paragjykimin (ne mos urrejtjen) tend pas kopilllekut te "une i paragjykoj per te miren e tyre", sepse ti jeton ne Perendim e ne Perendim s'eshte politikisht korrekt te thuash qe ti i ke inat te tjeret thjesht se ata jane ndryshe nga ty, ndaj ti fshihesh pas gishtit dhe pas dobicllekut te gjoja-argumentit tend, si keta talebanet e tjere te Peshkut qe jane teper te preokupuar me muslimanet e botes sa sjellen nga 10 artikuj ne dite ketu per ta. 

Sa kohe qe muslimanet e Shqiperise s'te cenojne te drejtat e tua, leri ne punen e tyre, te falen si te duan, me bythen lart a poshte a anash, e ti te falesh si te duash, e une te mos falem si te dua. Jam plotesisht dakort qe s'duhet te falen ne bulevard se eshte ambient publik dhe i te gjitheve, apo qe as ata e as te krishteret s'duhet te shqetesojne publikun me thirrjet e kembanat e tyre per falje, apo qe dhe traplleqe si ato te Rames s'duhet te behen ku e ben Kryeministrine darke iftari (eshte institucion laik i nje shteti laik qe i perket te gjitheve), por qe ti nga maja e Amerikes te paragjykosh muslimanet shqiptare, dmth bashkekombasit tend, vetem pse ata kane nje fe tjeter? What the fuck dude? Cfare vlere ka ky paragjykimi yt, aq me pak vlere te civilizuar apo perendimore? Live and let live, ky eshte parim demokratik e perendimor, jo paragjykimi "shi sa te prapambetur jane ata se falen me bythen lart". 

Shqiptare kaq te fiksuar me bythen e muslimaneve sa juve ne Peshk s'kam degjuar kund pervec ne romanet e Kadarese ne kohet e otomaneve kur ca tipa ishin te fiksuar me bythen e ashikeve. 

Xhibi tu bofsha se ti je nga te paktet qe s'te kam ne my shit list e cila keeps getting longer and longer .po flet duke degjuar vetem vehtene tende e duke keqinterpretuar me apo pa dashje ato qe them une.secili thote opinionin e tij .e si ta thashe edhe me larte qejfe qejfe kjo dynja .nese kane qejf te ngrejne bythen perpjete pike te vapes duke thithure aromen e pordheve e kembeve te djersitura te njeri tjatrit ashtu qofte.per mua eshte torture e vullnetshme dhe e panevojshme ne te cilen e fusin vehtene.edhe njehere qejfe qejfe kjo dynja.

nqse po te zgjatet shitlista, i bi qe shit-i je ti vet smiley

Nuk ke ndonje pompino per te bere ti qe perzihesh kot ne muhabet ?

nuk di ca osht pompino, ti qe e di, rrezik je tu e bo smiley

smiley

flori!!!

po flet duke degjuar vetem vehtene tende e duke keqinterpretuar me apo pa dashje ato qe them une...nese kane qejf te ngrejne bythen perpjete pike te vapes duke thithure aromen e pordheve e kembeve te djersitura te njeri tjatrit ashtu qofte.

Tamam, keqinterpretimet i kam bere une, ti ke folur plot dashuri e mirekuptim per keta njerez qe po i falen Zotit sipas fese se tyre. Po prap ama s'me the nese bytha e Janulles apo Ilir Metes eshte me superiore sesa bythet e atyre muslimaneve te Tiranes. 

Xhibole pse flet pa edukate si Oidrizi?

 

 Po prap ama s'me the nese bytha e Janulles apo Ilir Metes eshte me superiore sesa bythet e atyre muslimaneve te Tiranes. 

Nashi per bythen e ilir metes kemi nje fan club teper aktiv e ata jane kumpetente ne keto ceshtje .smiley

per janullen pyet ndonje qe e njeh une s'shkoj as ne qishe as xhami.

Sikur te mos na trishtonit me foto spektaklesh te trishtume, s'do ishte keq.

Perpara, te arrijme mbretin Zog!

Mbretit Zog ti vijne anash te gjithe politikanet ...

sepse hoqi perçet ,lejoi divorcin ...

nuk p...  as per mendimin e hoxhes e as te priftit smiley

e beri Tiranen europiane ne arkitekture ,e ne menyre jetese ..

E çoi Dullen ne Fronce me u shkollu 

po mezi beni vitin e pare thone zerat smiley

e kishte menjen me lujt bixhoz ,si i lozi paret tona Ramizi e si i vodhi Iliri prej Skrapari ....smiley

e me e dredh sumatriçen neper bordellot e Frances smileysmiley

 

Per temen nuk kam asgje me besimtaret ...

po dhe kshu si eshte katandisur populli ne mes te sheshit te vjen te shkulesh leshet e kokes smiley

fetare te medhenj ne smiley nga te gjithe llojet e feve..... smiley

 

 

 

 

 

Ne* e propozum per mbret. You're preaching to the choir.

*Skraparllinjt, aka AQO.

E di e di ,se une ta thash nje dizaj smiley lol

kjo eshte shqiperia apo afganistani? 

per turp

Mendoj qe qellimi i grumbullimit te muslimaneve ne nje vend eshte bere per presion ndaj be-se qe te mos na zvarrisin ne integrimin tone. Sic u ka thene dhe rama. Nese nuk integrohet ballkani prisni islamin. Dhe me duket e drejte. Duhet zgjedhur njera ane. O lindje o perendim. Ca kuptimi ka te rrime pezull? Heren tjeter do dal dhe une te falem dhe pse jam pagan.

Edison, kujdes pak me paganizmin (dashamiresisht e kam ngaqe flet dhe neper tema te tjera per kshu gjerash, jo astral projection e me the te thashe). Kam vene re lart e poshte qe te rinjte e diteve tona bien pre shume kollaj e te ashtuquajtureve magjistare moderne me yll pescepsh, qe kane bo zbulime, dhe i tregojne njerezve per fuqite e papara te mendjes, e kta dishepujt e rinj joshen me idene qe: cila doktrine te jep fuqi, ajo eshte e vertete, shto ketu dhe faktin qe nuk kane lexuar asgje rreth ketyre ceshtjeve te brendshme/ezoterike dhe libri i pare ose i dyte plagjature qe u bie ne duar i palos direkt, dhe harrojne se ngado qe te shkojne me trup fizik apo pa trup fizik (sic fluturon dhe zotrote neper endrra lucide ku takon te vdekur e ben seks per t'u mbrojtur nga semundjet Veneriane, ne fakt perendesha Venus te monitoron mire me syte e saj jeshile dhe neper endrra) nuk shpeton dot nga PERGJEGJESITE, qe dmth se kur del nga shtepia, do dalesh me qellimin per te perjetuar gjithcka qe ka pergatitur jeta per ty dhe per te vepruar me pergjegjesi ne raport me mjedisin e jashtem, e vecanerisht me njerezit qe ndervepron, te kesh kujdes se cfare thua e cfare ben. E njejta gje vlen edhe kur del nga shtepia tjeter (kur del nga trupi), nuk dilet per te heq stresin (per t'u arratis) por per te mesuar e per te vepruar me koshience dhe pergjegjesi, ne menyren qe te perfitosh mesimin dhe njohjen e duhur. Kshu qe sonte, kur te vendosesh te dalesh nga trupi, thirr njehere Mother Mary-n, apo Isis- the mother of the world, apo The Virgin of the sea, apo the Virgin of Carmel si i thone ndryshe, se ta rregullon ajo qejfin ty.

Po e marr si te sinqerte e jo ironike keshillen per sjelljen me pergjegjesi ne boten astrale ngaqe e nise me nje keshille dashamirese. Dmth logjike eshte qe perderisa nisesh me dashamiresi nuk mund te ironizosh ne gjysmen tjeter te keshilles. Dhe nese eshte keshtu sic thua atehere te falenderoj per keshillen ne rradhe te pare dhe te them qe i di rregullat e botes astrale. Seksi aty eshte gjeja e fundit qe me argeton dhe ja dhashe si keshille nje personi qe tha se do hiqte dore nga seksi ne realitet.

Sa per librat nuk i lexoj fare. Duke qene ne profesion IT nuk me duken fare te perditesuar dhe mendoj qe nje liber kapet ne dore dhe lexohet i teri vetem per argetim. Une preferoj kerkimin e sa me shume librave gazetave forumeve etj etj per nje informacion te caktuar. Sepse mendoj qe ke idene se une lexoj romane per astralin dhe pushtohem nga magjia e shkrimtarit. smiley

Edison une nuk te ironizova ty, por autoret e shume librave qe bejne nje sinteze materialesh te marra andej ketej dhe nxjerrin me stil paganizmin si besimin me te nderuar. Nuk te akuzova se frymezohesh nga Harry Poter, librat mund t'i kesh lexuar edhe pdf ti, e s'ka ndonje gje te keqe. Biles sa i me i vjeter libri aq me i cmueshem. Une thjesht duke pare ate keshillen me seksin qe permende pak me pare ke ato temat, m'u duke pak i nxituar (se s'mund t'i shmangesh problemeve veneriane duke bere papergjegjshmerisht sex ne endrra, vetem kaq doja te thoja nuk te akuzova per cun te keq smiley ). Ndaj kur te pashe qe i the vetes pagan nderhyra, e keshilla ime konsiston vetem ketu: asnjehere mos u identifiko me nje doktrine a ideologji, pa e perqendruar gjithe kohen tende ne zhbirilimin e asaj, por jo vetem, por edhe ne njohjen e te gjitha feve e doktrinave te tjera. Identifikimi me dicka heret a vone do te te pengoje ne rrugen e jetes.  Ate frazen "ta rregullon ajo qejfin ty" e kisha me shaka. smiley

Hey thjesht i gjeta nje zgjidhje me te mire se masturbimi. Ai dekrlaroi qe nuk do bente me seks nga frika e semundjeve. Nuk eshte qe i thashe me mire bej seks ne enderra se ne realitet.

Sesht qe jam fetar i cmendur pagan madje as num beh ndonje ritual por aty e gjej me teper veten. Te lidhja me natyren dhe te bota shpirterore.

It is perhaps misleading even to say that there was such a religion as “paganism” at the beginning of [the Common Era] ... It might be less confusing to say that the pagans, before their competition with Christianity, had no religion at all in the sense in which that word is normally used today. They had no tradition of discourse about ritual or religious matters (apart from philosophical debate or antiquarian treatise), no organized system of beliefs to which they were asked to commit themselves, no authority-structure peculiar to the religious area, above all no commitment to a particular group of people or set of ideas other than their family and political context. If this is the right view of pagan life, it follows that we should look on paganism quite simply as a religion invented in the course of the second to third centuries AD, in competition and interaction with Christians, Jews and others.

po asfaltin pse e puthin!!?

Ndonse nuk jam fetar i regjur, por besimtar ne Plotfuqishmin, vura re se te premten edhe ketu ne perendim, ne shum qytete, besimtaret kishin dale ne vende publike, parqe, etj, ku po benin ritin e tyre te faljes.   Shkrimi me pelqeu kur shfaqte nje shqetesim te pergjithshem shoqeror, ate te prishjes se qetesise nga disa xhami, shum heret ne mengjez, kohe kur shum njerez flejne. 

it actually is.

Zeqo, po ne fakt shume njerez jane sheruar nepermjet besimit. 

They called me crazy ...But it is unclear if madness is or isn't thehighest degree of intellect, if most of what is glorious, if ... a disease of the mind, from exaltating states of the mind to the expenditure of intellect in general.

                                                                                                                       Edgar Poe

Ti beson ne gjenine qe nuk ka te beje aspak me ferrin? Non datur! Artisti eshte vella me delinkuentin dhe psikopatin.

                                                                                                        Thomas Mann, Doctor Faustus

 

Quante meditazioni per il filosofo che, sottraendosi al tumulto del mondo, percorre una casa di pazzi! Vi ritrova le stesse idee, gli stessi errori, le stesse passioni, gli stessi infortuni: è lo stesso mondo che ha appena lasciato; ma in una simile casa i lineamenti sono più forti, i colori più vivi, gli affetti più contrastanti, poiché l’uomo vi si mostra in tutta la sua nudità, non dissimula il suo pensiero, non nasconde i suoi difetti.

                                                                                                            Esquirol, Méditations

 

Për tu bërë profet duhet ti kushtohesh një çrregullimi të vazhdueshëm të të gjitha shqisave, kuptimeve, ndjesive, të jetosh në vetevete të gjitha trajtat e dashurisë, të vuajtjes, të çmendurisë dhe, në këtë mënyrë, të arrish te vizioni i së panjohurës, te perceptimi i vërtetë i Absolutes.

                                                                                                       Rimbaud

 

Lo spirito creativo dell’artista, pur condizionato dall’evolversi di una malattia, […] può essere metaforicamente rappresentato come la perla che nasce dalla malattia della conchiglia. Come non si pensa alla malattia della conchiglia ammirandone la perla, così di fronte alla forza vitale dell’opera non pensiamo alla schizofrenia che forse era la condizione della sua nascita.

                                                                          Carl Jaspers, Genio e follia

 

• 5

• 6

The Gay Science smiley. Section 125: The Madman

 God is dead. God remains dead. And we have killed him. How shall we, the murderers of all murderers, comfort ourselves? That which was holiest and mightiest of all that the world has yet possessed has bled to death under our knives — who will wipe this blood off us? With what water could we purify ourselves? What festivals of atonement, what sacred games will we need to invent? Isn't the greatness of this deed too great for us? Must we not ourselves become gods simply to seem worthy of it?

 

Eh myslimanet, bejne gjithcka per ta bere atdheun e tyre nje rrumpalle te pabanueshme, dhe pastaj ikin te kerkojne azil ne ndonje vend katolik!

shqiperia ka ikur per lesh shum kohe me par. 

Qe kur e pushtoi turku, dihet kjo.

Kjo është një risi e padëgjuar deri më tani në asnjë nga vendet muslimane.

 

shkrim qaramanesh , pavarsisht se e dine qe nuk ju shitet.

NE NUK JEMI VEND MYSMILAN, doni apo sdoni juve .

Shqiperia eshte vendi i shqiptareve. Nguliteni ne mendje smiley

KOMB- katolike,ortodoksem,muslimane, bektashiane.

Me vjen keq perse peshku voton kshu perrallash

 

Ne nuk jemi vend mysliman, por po behemi vend mysliman, fal investimeve te arabeve dhe komunitetit te jashtem islamik, gyleniste e soje e sorollopeve te tyre. Sic po e shikon numri i myslimanve ne shqiperi sa vjen e rritet, ne raport me varferine. dhe mungesave te reformave te qeverive te meparshem per ta  orientuar popullin shqiptar drejt perendimit dhe jo drejt lindjes se mesme dhe Azise !  Per te ardh keq ! 

Keni shume te drejte .

Faleminderit NY !

L'Empire State building a fêter l'Aïd à sa manière.L'Empire State building a fêter l'Aïd à sa manière. - AFP

 

    •  

http://www.thenewsnerd.com/health/apa-to...

According to the American PsychologicalAssociation (APA), a strong and passionate belief in a deity or higher power, to the point where it impairs one’s ability to make conscientious decisions about common sense matters, will now be classified as a mental illness.  

The controversial ruling comes after a 5-year study by the APA showed devoutly religious people often suffered from anxiety, emotional distress, hallucinations, and paranoia. The study stated that those who perceived God as punitive was directly related to their poorer health, while those who viewed God as benevolent did not suffer as many mental problems. The religious views of both groups often resulted in them being disconnected from reality.

A thoni te jete e vertete...???

 Te besosh sot eshte ne mode.... dhe kur shikon qe ne radhe te pare te besimtareve, jane idrizet me shoke, kupton vertetesine e besimit... kupton se besimtaret (e çdo lloji) jane nje turme e pagdhenddur qe shkojne nga i shpie çobani...dhe te jesh ateist eshte nje lloj murtaje apo lebroze e barazvlefshme me prokomunizmin, aapo pro enverizmi... Po ti shikosh me kujdes, qe te gjithe politikanet bejne be e rrufe per besimin qe ata u perkasin, dhe me pas vjen e bukura qe edhe vipsat tane sidomos, bejne be e rrufe per zotin.....

je me vonese Ali, se ke lexuar tikun deri tani!

me fal, e pashe me vonese....smiley

“It is alleged that the first man to walk on the moon was Neil Armstrong in 1969,” Erdoğan said. “In fact, Muslim space explorers reached our satellite 334 years before that, in 1635. Everyone knows the story of the famous aviator, Lagâri Hasan Çelebi, the “Ottoman Rocket Man”, who made the first successful manned rocket flight in 1633. What you might not know, is that he attempted to reach the moon, two years later, and could very well have succeeded!”

 

smiley, Erdogan efendiu kshu ! Asnjoni nuk e di qe Hason Celebi ka shku ne hon me komt e veta  para Armstrongut !!

I paskan ik trut te shkretit edhe Nastradini vet do ta kishte zili Erdoganin.

Nga i gjen keto pikantet??!smiley

As Evliya Celebi wrote, Lagari proclaimed before launch “O my sultan! Be blessed, I am going to talk to Jesus!”, before lighting the rocket’s gunpowder.  He then ascended more than 200 meters in the air and landed in the sea, hundreds of meters from his takeoff point. Swimming ashore, he allegedly reported: “O my sultan! Jesus sends his regards to you!”.

pranej thon e ka shpirtin llagar, se fluturo me tajare smiley

cudi grava si nuk e ka zone me goje ket pune. 

dmth ky esht varianti meksikan i vrimes miut 500 grosh?

Ndoshta shumë pak u shkon në mendje që këngëtarja Çiljeta Xhillaga, i është drejtuar besimit islam. Jo vetëm që ajo agjëron, por po shihet gjithnjë e më shpesh mbrëmjeve në xhami ku shkon për t’u falur.
Ndërkohë, edhe pse jo me impenjim të plotë të të gjithë muajit, Zaimina Vasjari mban ramazan.
Por, të devotshëm në besim dhe praktikën e agjërimit janë, Sidrit Bejleri, Marin Orhanasi, Majlinda Bregu, Esmeralda Shkjau, Enkelejd Alibeaj, Shpëtim Idrizi e shumë personazhe të tjerë të njohur për publikun shqiptar.

Mexican government offers $ 3.8 million for any info that leads to the capture of El Chapo.

Vrima miut 5 million grosh. El Chapitto laughs his ass off and offers $ 5 million not to rat him out. Me qe ra fjala, keta trimat e El Chapos qe ta coptojne trupin me sqepar, kujt feje i perkasin... ? Per kuriozitet, jo per nai gjo ...

t'gjith e dojshin ene Shik Stermasin.

The Donald: "John McCain is only considered a war hero because he was captured. The true war heroes are people like me, who avoided being captured by staying in the US and not going to Vietnam in the first place."

- Borowitz.

mir i tha: ti daj, e kishe shoncin, e provove, ishe aq i mencem sa more sara palin si ndihmes kuzhiniere. tani ik e mo na kris bythen.

Transference of fear and self-loathing to an authoritarian vessel. It's catharsis. He absorbs their dread with his narrative. Because of this, he's effective at proportion to the amount of certainty he can project. Certain linguistic anthropologists think that religion is a language virus that rewrites pathways in the brain. Dulls critical thinking. 

                                                                                                     - Rustin Cohle

Keshtu eshte kur fete kthehen ne organizma te mirefillte politik dhe harrojne anen shpirterore . Show ...!

Keshtu eshte kur 'organizmat e mirëfillte politike' kthehen në thjesht zedhenes të Tregut (ose Kapitalit, quaje si të duash). U lene, dashur padashur, vendin feve  

Ok , por midis nje hajduti dhe nje "vrasesi" cilin duhet me zgjedhe ?

o qemolo, lene el chapon se nuk te vje gje e keqe prej tij,

Ku e shef te keqen ti mer plak. El Chapo osht si shpirt. A me gje nai numer telefoni ti se ashtu osht i muhabet. E kom shpine korner lot mes pemve qe nuk i bje ne sy armikut. 

El Chapo o muerte !smiley

well, kush ka cunin 17 vjec, do u menonte edhe i her me fol per capon. cunat e capos vertiten aty rreth shkollave me mall neper xhepa. nuk di a keni pa cun te vetem te ik per lesh qe vjedh shpin, vjedh dyqonin, shko ne burg etj etj. une, fatkeqsisht, kom pa ne njerz qe i njof. 

legjenda e fra diavolos. ec aty zapata e panco villa...

You need to lighten up se me duket e ke mor shume seriozisht ket muhabet, plako. smiley . Kur te maroj pune Donaldi me talljen e bythes, ka per te piss off trecerekun e Amerikes, po atij te pakten do i ngelen milliardat ...

P.S. Cuni im sapo i mushi 18 ... me i fjale une ia hudha bythes ... smiley

Edhe  "El - Mjekrrosho" arabi ofron shum pare per nje shtetas shqiptar qe do e strehonte .

A e pashe mire une kete apo osht rrene ? Asambleja Kombetare e PS : Cdo antar i PS i punesuar ne administrate, cdo anetar keshilli bashkiak dhe cdo kryeplak socialist te paguaje 3% te rroges mujore ne arken e PS !!!!!!!!  Iu hongert mutin PPSH dhe shoku Enver juve. Nga dolen keto pare mer karabush, t'i la Kristaqi apo jot ome ? Te gjithe keta jane te punesu ne shtet, si rrjedhim paguhen nga taksat e popullsise. 

Faleminderit Ripjellje. Edhe nje ...e futme tjeter sa krahu asaj turme bagetish.

Pë moderatorin Koroboçkë që më vë njoftimin me bojë " kake fëmijësh " në krye të faqes , nën shembullin e anonimit që lyente kakën me vija alias ,me nder prof Olsi ...Unë nuk kam çuar asnjë komemt këto 24 orë dhe nuk më nevoitet më shumë se një .

I nderuaqr Heretik shoh se me postet tuaja nxit dhe shumfishon Elitarët njësoj si Sudja me përqindjet . Më bëhet qejfi që ka ardhë si Elitar edhe sh.Alidemsi një penë e rrallë problemore më e rrallë se mejtimet e sh Gjëmbi smiley

Në fakt brënda prurjes jo si Elitar , unë e shoh problemin diçka më shumë në pikpamje Humane .

Kopenë , sipas Krishtit dhe Muametit , duhet ta kullotësh .Dhe me Kope kuptonin masivitet e ceremoniale besimtarësh . E bartur nga shekujt Kopeja e ruan përmbajtjen por kam dyshim se në kushte të reja duhen mbajtë parasysh...

Vendosja e sumës në ambiente "çimento " shkencërisht është e njohur si krijues gazrash  Ky fenomen shtohet po të kesh parasysh edhe disa Mosha të vjetra që nuk i mbajnë dot për arsye moshe . Dhe askush nuk garanton se çfarë përmbajtje do kenë aromat e gazrave .

Gjithashtu , edhe këtu Jo si Elitarë , unë shoh problem fizik . Ka rrezik të merret e ftohur nga Poshtë ,  gjë që për burrat nuk është problem pasi ftohen nga Koka .Për shoqet më ndryshe , dhe besoj për këtë mund të pasojë një shtjellim smiley nga Yp Xhibi dhe besonj semperamente e thjeshta Gjëmbi !

Shqiptaret ne Shqiperi jane ftohe ne bythe. Dhe kjo ne kuptimin e drejtperdrejt sikurse dhe figurativ.

nuk e di kush me I ftof ne kete mes shqiptaret e shqiperise apo ti qe ne vend te shijosh ato bukuri perrallore vret mendjen per ta .smiley

ca flamuri ky vlonjat, me kapon po i kaloni pushimet ne karaibe?

te lutem zeqo! me kapon jemi duke bere stervitje ne rast se atdheut do ti duhet ndihma dhe eksperienca jone me grupet kunderrevolucionare ne ameriken latine. kaq per momentin sepse nuk dua te dekonspirohemi. me respekt nga dominican republic...."skafisti"

Po El Chapo e festo ramadonin? Pranej ka dal burgu, mbase...

Pas nje deficiti 50 vjeçar te religjionit,duket se shqiptaret nga AL e kane kapur  Muhamedin/Krishtin per b*le! Djem e çika te reja duke agjeruar,ose te tjeret me nje kryq abnormal te madh  ne gjoks!

Sikur nuk  ka hije kur feja ngulfatet per fyti ...

p.s.

Pershendetje nga Marina di Pescoluse.Une musliman,vendasit katolike!Po e çojme per mrekulli smiley

 

Keto festat fetare , a jane dite pushimi te paguara per punonjesit e administrates shteterore?

Kjo po qe eshte myslimone e devotshme smiley

Ne dimer zhvishet cullak 

ne bere vishet me golf smiley

ne vere smiley  e paskam shkrujt  me ate pa xham smiley

wow! ca eshte kjo, effkey?

Arabi o Emo smiley

Demostrim force dhe nuk osht vetem Tirona

Kavaja, Elbasani, Shkodra.

Erdhen trecerekshit Emo, artileria kunderajrore

Po ka shpresa, gojet thone qe Baba Mondi i kish thone Palloshit: O BQ na fton per iftar e s's qet raki.

Pu pu çfare turpi ...iliret -pellazget keto ..smiley

Ne nje vend jam dakort me shale gjatin qe Europa duhet te nderhy urgjent ne Ballkan ...para se te behet Arabi ...

Po nuk paten pune mileti do ti gezohen pakos te hurmave  e sheqerit ardhur nga Arabia smiley

 

 

shkrim krye-keput medioker!

qarte, mesazhin e keni transmetuar disa here, po pse nuk e shpejgon ndokush arsyen pse mbyllen xhamite?.. se te pakten, nga foto duket qe paska shume besimtare myslymane te cilet  i ndjekin praktikat fetare ne shqiperi; & nga viti ne vit ky numer po rritet.. pra, me shume se show , duket qarte qe hapesirat e xhamive nuk kane se si e kontrollojne fluksin e besimtareve ne dite te tilla.. gjithsesi ky eshte nje perfundim i nxjerre prej fotos qe na eshte servirur ketu

mbi te gjitha, praktikimi i besimit te organizuar ne shqiperi  eshte ende ne faza foshnjerore; dhe ne kete kuptim kjo pamje nuk ua shemton bulevardin, por perkundrazi e zbukuron ate!

nese ishim krenare per kete video, atehere nuk ka arsye pse te na vrasin syte pamje te tilla, apo pelegrinazhet masive ne kishen e shen Ndojit ne Lac, apo ato ne malin e  tomorrit

Ska lezet ti drejtojne bythen Allahut keshtu

ISIS ne Bosnje.

ps. nuk dim c'mendon kryetari i komunales se fshatit Osve, ku rriten bredha pa rrenje. smiley

Gjithe kto "besimtare" myslimane   (   pa ndjeshmëri fetare si tonat !!! - sic jeni munduar te kategorigoni pjesen tjeter nga ana juaj , i bie qe eedhe per ne ju keshtu jeni )

 

qe detyrohen ti bashkohen ISIS , c'mund t'i shtyje valle ?

ndonje shpjegim ?? 

jo te merreni me qarravitje spektalesh "te trishtuara" , se nuk na hyn ne interes te kombit.

 

Meqe i permend...ti p.sh. s'ndryshon shume nga ata trushplarit e ISIS; e perbashketa eshte urrejtja per "te tjeret", e vecanta qendron thjesht ne detaje rrethanore, p.sh. fakti qe ti jeton ne Kanada e ata ne Siri apo gjetke, ti flet anglisht e ata arabisht. Sic ti dhe keta "vlerat" (nenkupto talebanet) e tjere te Peshkut, apo shqiptaret e tjere "te civilizuar" e "perendimore" qe pellasen me force neper internet kot per sport, dmth per urrjetje, si puna jote. 

Sikur te hapte kush nje klinike terapie per fiksimet qe keni juve me bythet e muslimaneve, do bente nje thes me para smiley

Xhibi problemi per mua qendron ne identifikimin tone si komb dhe rrezikshmeria e interesit te popullit shqiptar.

E-zani thote-  ne jemi vende myslimane !!!

Ne fakt ne nuk jemi vend mysliman, as me kushtetute .

Pra trushpelare, ( shprehja jote )   mund te shkoje edhe me larg , sepse ne fund te fundit mund ti japesh dores sa te duash , por nuk mund te na beje  vend mysliman. smiley

nuk pres estetike nga nje mashkull shqiptar brenda mureve virtuale, eshte rasti me i mire per tu bere jerk, dhe je i fituar

 

Po c'estetike mi goc, ke kaq vite ne Kanada dhe flet sikur jeton ne Kandahar, ne emer te civilizimit dhe demokracise i leshon paragjykimet si (me fal per shprehjen) lopa bajgen. Ndaj dhe driteshkurtesia jote dhe urrejtja ne toptan per muslimanet shqiptare s'eshte hic e ndryshme nga ata trushplaret e ISIS te cilet na konsiderojne ty, mua e kedo qe jeton ne Perendim si te mbrapshte e te larguar nga rruga e zotit/Allahut. 

Ca duhet te bejme ne, te fusim muslimanet e Shqiperise ne thes se te ofendojne identitetin tend shqiptar aty ne Kanada ku je? Apo ti konvertojme me pahir ne ortodokse sic benin paraardhesit e Janulles dje, apo si otomanet qe i bene ata muslimane me pahir pardje?

Sa per rrezikshmerine e kombit e popullit shqiptar, po te kesh lexuar dy rreshta histori, rreziku me i madh ka qene nga percarja mes vetes; ne shqipet jemi nje nga kombet me te vjeter e u beme shtet vetem pardje (e sot jemi shtet cerek-funksional) pikerisht nga percarja mes sho-shoqit. Indvidualisht s'kemi asnje problem te kemi sukses, si te gjithe mo, arrijme deri ne nene Tereza e Ali-ra qe bejne shtetet e botes (Egjiptin ne kete rast) por shtetin tone aha, s'na le percarja dhe marazi per sho-shoqin, e kemi me kollaj te behemi skuader me te huajt sesa me njeri-tjetrin, e kemi pasur historikisht te veshtire te leme menjane perfitimet dhe interesat afatshkurtra personale per perfitimet dhe interesat e perbashketa shume me te medha afatgjata.

Ne kete pike, fryma e paragjykimit dhe urrejtjes ndaj muslimaneve shqiptare--te ciles ti i fryn n'tajare pavaresisht nese je apo jo e vetedijshme per kontekstin historik, apo ironine e te paragjykuarit ne emer te civilizimit--eshte pikerisht ajo plaga te cilen metonte ta sheronte maksima "feja e shqiptarit eshte shqiptaria". Por dhe sic thashe eshte shume jo-perendimore dhe e ngjashme me ata mendjembyllurit e trushplaret e Lindjes se Mesme (meqe ti e perdore ISIS si shuplle per keta muslimanet ne fjale).

Po sikur te fillojne te dalin te gjithe ne shesh? Ti mbyllin kishat e teqete per pashke, krishtlindje, novruz, etj e te dalin ne bulevard. 

Si puna e mitingjeve e kundermitingjeve ne kohe fushate

"The difference between the three Abrahamic religions: Christianity - mumbling to the ceiling, Judaism - mumbling to the wall, Islam - mumbling to the floor ".

-Aspi Karalloi.
 

Peshku pa ujë nuk e fëlliq dot më keq veten, ndërsa "admini" patjetër që po.

Cift musliman nga fshati Fterre!

Burri me fund, gruaja me pantallona. smiley

Popujt nuk i zgjedhin vete fatet e tyre. E provoi skenderbeu dhe u pa se c'katastrofe ra mbi popullin shqiptar... qe u perpoq te ecte kunder rrotes te historise.

Pergjate periudhes te B.S-se Shqiptareve u dha historia nje rol stoik te percjelle nepermjet filmit te madh 'SKENDERBEU' te cilin e luajten me se miri me perpikmeri.

Mbas renies te komunizmit plani perendimor ishte qe Shqipetaret te neperkembeshin dhe te ktheheshin ne mazllem, te nxiheshin ne cdo aspekt, dhe ky imponim historik percillet edhe nepermjet filmave si 'Wack the Dog' 'TAKEN' etj. Kush e vret mendjen e kupton qe perendimi ka ne plan turqizimin, greqizimin dhe c'thurrjen totale te shqiptareve si nje grupim farefisnor, kulturor, gjuhesor dhe historik.

Keta mazllemet me bythe perpjete qe nuk kan fare, aspak lidhje me besimin shpirteror te asnje lloj feje por jan thjeshte vemje te nje plani te madh propagandistik nuk jan duke bere gje tjeter pervecje perbushjen e asaj qe eshte parapercaktuar per shqiptaret.

Se pari, ti dhe te tjere kendej rrotull do te benit vertet mire te kapercenit traumen fillestare qe ju ka shkaktuar pamja e te pasmeve. Forma e lutjes eshte rit fetar, pavaresisht se ç'mund te mendosh ti me ato lidhjet alla " NN".

Ka rrota te historise, ka rrota, ka dhe teoriciene konspirativash, perveçse BS qe rrotullohet. 

Ajo eshte ushtri aty... thjesht ushtri. Ska te bej fare me nje rit fetar, por me shovinizem fetar dhe qellime te pastra politike. Gjithashtu nuk ka llogjike, as pike llogjike, duhet mnjf te jesh idiot i lindur te jystifikosh autopallante qe bucasin arabisht ne nje qytet ku ka shume fe a pafe e ku flitet shqip. Ska fare lidhje feja, riti fetar apo besimi ne zot aty. Une nuk e kam problem te jene shqiptaret edhe 100% mysliman... shume mire do te bejne, dhe me gjatge do jetojne se te jene te krishtere. Problemi eshte mosrespektimi i hapesires te perbashket, shovinizmi fetar, dhe propaganda politike e kamufluar me besimin ne zot qe i sherben arabizimit dhe turqizimit te vendit tone. Ky eshte problemi.

Mendoj qe eshte gati-gati patologji ky racizmi yt dhe te tjereve qe shfryejne ketu-atje; i tille qe nevojit terapi sa me te shpejte. Pak ka rendesi qe jeni te neveritshmem dhe te ulet; eshte çeshtje humanizmi. Fundja, te gjithe kane te drejte per shendet te plote mendor dhe fizik. 

Racizem? Kunder shqiptareve te mij kur une vet jam shqiptar? Je duke ja futur asaj tani!!

Pse fyen apo s'i qendron dot debatit me argumenta? Pe gje fyerje ne postimet e mija?  Dhe boll i patronizove njerezit se skan nevoje per argumentat e tua mbrojtese.

Ndjese, nuk e kisha te qarte qe per racistet, akuza per racizem perbente ndonje fyerje; ndaj dhe liria ne ta konstatuar. Gjithashtu, meqe i bie qe opozitarizmi ndaj gjuhes raciste te jete patronizim i njerezve qe u drejtohet, cross my heart and hope to die, s'e perseris me.

Ti duhet t'ja fillosh perseri nga klasa e pare sepse paske probleme me te kuptuarit e teksteve qe lexon. I kuptoke tjeter per tjeter. Fyerja nuk ishte pse me the racist, ai konstatimi yt eshte absurditet, dhe budallallek sepse s'ka asnje shenje racizmi ne ato qe them une. Dhe patronizimin nuk e ben me mua sepse nuk e ben dot, sepse ti vetem debat argumentash nuk po ben.. ...patronizimin e ben ndaj atyre qe pretendon ti se ke kellqe tu dalesh per zot. Ik pash zotin se po le nam.

peshku duhet te shtoje ne rregullore nje ndalim te keshillave me nder mjeksore, te duhet nje terapi sa me e shpejte, i thuhet tjetrit, duke e nxjerre keshillen nga prapanica, sepse as vete kredenciale per to nuk se ke treguar (dhe s'ke si tregon ketu), as edhe tjetrin nuk e vlereson dot me nje koment a dy. kte gje e ben shpesh edhe albua me shume pompino nga pas, psh. si dhe shumekush qe perdor shprehjen tashme proverbiale ketu: a i ke pire lacet, apo ik pi ilacet. 

pervecse nje kulture te cunguar te komunikimit, kjo deften edhe nje shkalle shqetesuese te avdallekut, te krehur me kujdes si floket e valit.

Eh, kam idene qe keto tipat si Zhardhoku qe duket se e kane praktikuar kete lojen "doktorrash' qe te vegjel, e kane te veshtire te shkeputen me kalimin e moshes. "Tuj u rrit, tuj u corodit" na thoshte zysh Fici, qe bile ishte edhe nga nje fshat me Zhardhon.

Me mua c'pate mo gjec belane.une mund te kem dhene ndonje keshille miqesore ne te shkuaren por hoqa dore kur vura re se je rast I pashprese.smiley

po ti kshu iu thu te gjithve. je bo si doktorr adhamudhi smiley

Te dielen ne plazh, pashe nje femer myslimane me gjithe rroba ne det.
Ishte shume kinge,siper shamise mbante nje pale syze shume moderne dhe ne dore, qe e mbante lart siper ujit, kishte nje kamer, sa per nje moment m'u duk si ndonje zheytese amatore. Kur e pikasa se ishte nga keto budallhanet,prap nuk arrita t'a neveris,sic me ndodh gjithmone ne raste te tilla te ngjashme

Ca po bene gje xhirim ajo keshtu lahen robte ne Shqiperi me demek? Se ne fakt kam pare me shume foto qe xhirojne neper forume per rob te mbulum qe lahem ne Shqiperi, por asnjehere ne jete reale.

Para dy vitesh pashe nje grup zonjash çifute te mbuluara koke e kembe ne plazh (jug te Frances). Pak metra me larg, disa zonja te tjera me gjoks te zbuluar. Shumellojshmeria kulturore i ka keto. smiley

Sa ishin mbuluar, kaq, kaq apo kaq apo kaq?  

Sidoq*fte, muslimanet jane barbare te prapambetura qe na turperojne dhe duhen zhveshur lakuriq...lakuriç do thoshte mustakuqi smiley

Ndjese, por me eshte e pamundur te te jap pergjigje te informuar, qe me se pakti do te duhej ta shoqeroja me kredenciale ne fund te saj (...).

Kur e pikasa se ishte nga keto budallhanet,prap nuk arrita t'a neveris,sic me ndodh gjithmone ne raste te tilla te ngjashme 

Te paska konfliktuar se brendshmi mustakuq, ca po ndodh, pse s'po e neveris, mos me eshte prishur gje...radari? smiley

Po si thu ti xhib,(gjib kishin me than do tqere)100 mije shpirtra te cvesh me brecka,tjetra m'rri mulu koke e kame,hyn edhe ne dete ashtu bashke me te shoqin por ai cupllak me breke si 100 mije te tjeret?! Une e kam fajin, thu? Pse vjen ne plazh i here,gjithe ato meshkuj lakuriq per ibret t'Zotit,kishin me e shti n'tundim?!

Fakti qe ti bezdisesh nga veshja dhe sjellja e te tjereve te cilet jane ne pune dhe qejf te vet  ka te beje me ty, je me ata. Nuk eshte se ti ishe me kalamajte ne nje ambient familjar publik e pe nje femer krejt lakuriq...ti po na ankohesh ne ne Peshk per faktin qe gruaja e botes kishte me shume rroba ne trup se c'do deshe ti te kishte ajo.

Dmth kjo qe po ben ti ne nje blog me me pak paragjykues (ne nje blog perendimor p.sh.) do konsiderohej 4llik 24 karatsh. Por ne nje blog shqiptar si Peshku eshte ok, kshu qe mos u tut, nuk eshte fundi i botes, ajo beri plazhin e saj pa te prishur pune, ti s'i prishe pune asaj, thjesht po proteston ne Peshk. Ne turp te kemi nqs s'do jemi te gatshem te akomodojme paragjykimet e sho-shoqit, dmth keto lloj mizash qe kemi ne tru e s'na lene te shijojme rrehat jeten, sic ne rastin tend per s'bikinin e muslimanes. 

O xhib,ka*llik asht me ardh ne plazh dhe me hy n'det me gjith tesha,nilloj si me hy ne bibloteke e me gris libra dhe m'i le kto sofizma se dhe kto jane k**llik n'vete.

Edhe ti s'e ke mire qe shkon ne plazh me rroba banjo. Pse nuk del lakuriq fare?

Duke dalur lakuriq, jam e sigurt qe suksesi me femrat do t'i rritet ndjeshem. Nuk do te vrapoje Pjetri drejt tyre, do te vrapojne femrat drejt tij. Do te njihet si TArkani i plazhit.

As per lakuriq s'jam une me thene te drejten.Se c'a bajne femrat ne rste te tilla, ju e dini me mire,puna asht se nese shkon ke kpuctari nuk i thu dot hec e me rruj mjekren,asht berberi per ket pune. 

Je besimtare dhe feja t'a ndalon me e c'vesh,dakord,mos shko ne plazh,kaq, e thjeshte fare!S'shkohet ne plazh,me nejt vesh me kombinoshe dhe kapuc, e aq me teper me u la me t'o ne det.Xhibi thote se pse besdizesh dhe ky asht karllik,po ti more rrote kari, s'te shkon menja se karlliku asht nga ana tjeter?!

Pjer, mos u nxeh, analizoje me qetesi e dashuri. 4lliku ne mentalitetin tend qendron tek fakti qe ti do t'i imponosh dikujt tjeter veshjen sipas shijeve te tua, por dhe tek fakti qe ti je fort i irrituar per veshjen e tjetres (kjo eshte per te qeshur ne fakt, fakti qe jeta jote trazohet nga keto gjera). Do ishte njesoj 4llik sikur nje grua te insistonte qe ti duhet te mos shkosh ne plazh me ato lloj brekesh te dala mode apo te mos shkosh ne kafe ne dimer pa vene shall. 

4lliku i mentalitetit tend sintetizohet me ate barsaleten "prap pa kapele ti?!" por ndryshe nga barsaleta ti e ke seriozisht, bile je i irrituar, ndaj eshte komike dhe 4llik. 

Pjeter dhe jo Pjer
Po bezdisshme o xhib,sic bezdiset tironci, bie llafi,nga maloku i pa lam ,apo meqenëse jemi ke plazhi,sic bezdiset plazhisti(i shengjinit para ca vitesh) nga lopa qe po han levore bostani ne plazh.

Me pelqen qe shkruan pa ndrojtje, Pjeter. Megjithese vuajtje per ty, ligji u garanton te gjitheve lirine e (jo)besimit dhe te drejten e (mos)mbajtjes se simboleve fetare, te jene apo te mos jene hixhab, kryq, turban, kipa e me radhe. Kjo mund te jete bashkejetese joperfekte, por perderisa demokracia eshte sistemi me i mire qe njohim, mbase ka pak vlere ne perpjekjet tona per te bashkejetuar me te tjeret. Na ishin njehere komunizmi, fashizmi, e me radhe, por ketyre sisteme ua dime mire historine...

Jo,jo, kamren thjeshte po e e mbante larg nga uji. Per mu ishte hera e parë që shihja femer me rroba ne det. Padiskutim qe ishte kosovare,pasi 85 % e plazhit të shengjinit jane kosovare.

hahahahahaah - ajo lopa me spageti a nuk e pa shoqen e saj nga posht

 

Ceremonite fetare ne pergjithesi jane "spektakle te trishtuara" tek ne, qofshin keto te cilesdo fe. Me myslimanet thjesht bie me shume ne sy se i palosen bulevardid si lopet ne diell. A duhet te shqetesohemi se ngriti menderen dikush ne bulevard? Jo domosdoshmerisht pasi jetojme ne bote te lire dhe me se pakti duhet te respektosh vullnetin dhe deshiren e tjetrit. 

I vetmi problem qe shoh une eshte se pas komunizmit ne kemi 20 e ca vjet qe jemi pa busull. I bashkangjitemi feve dhe riteve te reja, u ringjitemi atyre te vjetra, bejme c'do perpjekje per te mos qene ata qe jemi. Ata qe jemi per mire a per keq eshte se jemi pa fe. Keshtu qe keto lloj celebrimesh gjithmon krijojne ngritje vetullash apo reagime te ndryshme sepse nuk jane autentike, nuk jane mjet identifikimi per te cilin po rregjen shqiptaret qe ta gjejne. 

Eshte i njejti fenomen me shqiptare (myslimane dhe ortodokse) qe shkuan ne Greqi dhe vuajten extremismin fetar te Grekeve. Ne ato vuajtje ata mesuan ta adhurojne identifikimin dhe kuptimin ekzistencial qe ju jepte Grekeve feja dhe keta syresh gradualisht u bene ortodoksat me te medhenj dhe ktheheshin te gjithe ne Shqiperi me nga nje kryq ne qafe. E keshtu edhe myslimanet e tjere qe paten ndonje influence arabe/turke e perqafuan fene e tyre sepse ju dha dicka per te besuar per ti justifikuar vetes monotonine e perdishtme.

Spektaklet fetare jane falimentim se jane inautentike dhe per kete jam i gezuar. 

Cudi si paska munguar ne kete teme "Orlandoja i cmendur", ai qe do ndertoje Murin e madh europian me kokrra orizi perballe rrezikut islamist!

Zogu deshtoi ne perpjekjen per reformimin e ritit te lutjes se myslimaneve, per ta bere ne kembe si vellezerit tane te kulturuar kristiane. Enveri i ra shkurt, mbylli qisha e xhamija.Mbase alfabetizimi popullsise dhe ateizimi i saj ne nje drejtim kane bere mire kur shikon kete arabizim  galopant te shoqerise . Do ti kishte bere nje sherbim te madh kombit nese do te punonte jo per mbylljen por per ti dhene nje fytyre sa me shqiptare islamit.Llafi i shkonte dhe mjetet i kishte. 

Keq jane punet me keto ritme te perhapjes se shamise dhe prirjen per ngushellim te pashpreseve prej xhamise. Mire se thirrjen e Vaso Pashes e harruan se u perdor nga komunizmi per shtypjen e identiteteve  fetare por nuk po ja vene veshin edhe orakujve te rinj Nano e Blushi.

Kur te them une qe je provokus i modh ti.Apo te kruhet dhe do jesh kureshtar se cndjesi te krijojne shkopinjte nga,pas.Ste ndihmoj dot,po mund te te dergoj nje,pale

Pse gjithmone me tallje i dashur?

armirit kur faktet nuk i pelqeje i qu tallje. smiley

e keni pak zakon te keq ju ket armiro.

 

shkuan muaj shkuan vite ,

shif more Enver ca rrite ! 

Djem e vajza rreze drite

Perendimit ja vervite 

Qe andej ku hane simite

Japin men te thajne pite

Per fene qe ti e prishe

Gjec rahmet, sa mire e kishe ! 

      Pergjigje Ronit ....

Monda na i shuka komentet smiley

E rrepta Kristin, tha sander prosi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).