Ciprasi me duket se po tenton ta dredhi me referendumin. Nderkohe ne TV grek del Ministri i Mbrojtjes dhe thote qe ushtria eshte ne gatishmeri te plote ne rast trazirash. Ushtria...!!! Me duket se ka ardh dora e Derrit Maç.

339 Komente

Robin Hood'et e Athines

Grabitet nje nga supermarketet me te medhenj te Athines(AB Vasilopulos)...Grabitesit e maskuar(nje duzine personash) mbushen karrocat me ushqime dhe filluan tju a shperndajne kalimtareve 

E frikshme ta mendosh qe e majta po luan me dy porta. Edhe me ate te pushtetit, edhe me te rrugacerise. Kam frike se greqia already e ka kaluar the point of no return, sic e tregon dhe ky grafiti fantastik nga rruget e Athines..

eshte ironike, se njerezit me mend e parashikuan qe kjo situate do merrte keshtu vite me pare; partite e majta greke dhe indiferenca e publikut ne pergjithesi e kane kthyer situaten greke  ne nje rrezik ekzistencial qe po i kanoset europes!

grafit fantastik! ikone!!!

truman e tha atehere kujdes nga e majta, more smileyse "a defeat of free institutions anywhere is a defeat everywhere", po ec e perkthejua kete partive komuniste greke dhe popullit te nderum grek

Dje nje dyzine Harabelash sulmuan Qenin tim ne momentin qe po u ushqente, nje mendje me thote qe shume Harabela po vijne dhe nga Greqia .

Ka ndonjeri ketu si eshte puna me qmimet e paisjeve elektroshtepiake, sistemeve te kondicionimit apo te ngjashme? Kane rene, ka ulje nese paguan me para ne dore apo jo ?

sherebel- 5€

Mire se Derri per burra si greket eshte, po mos vij puna me i shku per te 7-at. 

....................graffiti mbahet si vandalizim ne vetvete)

nejse, cdo koke e ka nje mejtm te vetin, por shume koka mendojne, qe nje Banksy nuk eshte vandalizem, por art. Gjeja me trishte eshte qe vandalizimi i Banksy-t eshte kthyer ne sport popullor, ku cdo qyrrash kerkon te behet i pavdekshem duke bere shurren ne bahcen e tjetrit.

http://www.ostpol-schwarzmarkt.de/seen/banksy1.jpg

Bashkesia "graffiti" e permban brenda nenbashkesine "banksy"; nenbashkesi i thençin, se ne fakt eshte vetem nje person, i cili sado gjenial me qene, nuk mund te matet me kutin e nje rryme ose nje levizje.

Ta kam llafin se neqoftese graffiti eshte ose konsiderohet vandalizem, kete nuk mund ta shelboje dot as Mikelanxhelo, biles as Mik Xheker qe e ka kryer qellimin e Krijimit, i cili, mbas Stonsave e kreu funksionin e tij, nuk ka perse ekziston me. Tani Krijimi mund te shkoje ne pith te sames po desh, megjith Greqi dhe BE.

 

smiley art protestant mer jau...tiko pse nuk ben nje testim alla bansky, do kete gallate, proceduren t'a meson ballçekani: shkrep nje fotografi, ktheje b&w me app-e, shko tek ata qe ngjisin shkrime mbi makinat e ndermarrjeve. Ta presin sipas vector path...ti shko vetem naten, ngjite ne mur, hiq pjeset qe s'do e kaloi nje spruzzo.. Te dhjefsha Michelangelon, ja arti!

me te vertete e mendon qe eshte kaq kollaj?

Jo vetem e mendoj, po dhe e kam eksperimentuar. Mund t'a besh dhe ti.

Ore une e kam provuar dhe eksperimentuar vete, pa edhe di se per cfare flas.

A mund te na tregosh ndonje gje (gjithnje brenda mundesive, keshtu ne menyre anonime) nga punimet e tua, per te pare se si te ka dalur eksperimenti?

smiley Degjo...se ne tani s'do fillojme me anonime..,boll kemi ata anonimet me kaka me vija smiley

ti bej nje foto...dhe selfie po te duash e shko e thuaju:

Më vektorializoni shokëni!!

casa, bansky (dhe arti modern ne pergjithsi) nuk ka ambicje te kaperxeje klasiket, keshtu qe diskutimi me ballçekiçin eshte pa kuptim. Banski mund te punoje teknikisht siç thote ballçekiçi pa problem, sepse halli i tij eshte diku tjeter, te godase fort politikisht dhe ideologjikisht, gje qe e arrin me sukses te padiskutueshem. Biles halli i tij, dhe i graffiti ne pergjithsi, eshte te godase fort si vandal, tjeter pune se sistemi eshte kaq shume elastik e kaq shume me pervoje vandale, e ja ka marre kaq mire doren vandaleve, sa qe i kthen gjithnje e gjithçka ne favor te vet.

Çfar me habit eshte admirimi qe paske per Bansky, nuk e di ndoshta gaboj, por me sa mbaj mend nga komentet e tuja (edhe per borxhin grek) je ne krah krejt te kundert me te, politikisht dhe ideologjikisht. Megjithate nuk prish pune, siç thashe sistemi jua ka marre doren te tereve, reaksionare dhe revolucionare qofte. Merren me men ja ka marre doren edhe Stalker, revolucionarit me vandal qe ka pa Peshku. Te gjitha do me e shkatrru, sulm mbi ambasada ose Pallatin e Dimrit me breke e kanatjere, por sa sistemi  i permend fjalen "sinema", e ke ne rresht vesh me frak e papijon.

 

heretik, edhe Bert Brecht ka patur krejt linje tjeter politike dhe ideologjike nga ajo qe une zoteroj sot (e theksoj, zoteroj sot), por nuk me pengon qe te pelqej gjenialitetin e tij ne te shkruar dhe ne te shprehur. Nuk mund te mos respektoj dot estetiken e gjerave thjesht se eshte , largqofte, kunder botekuptimit tim smiley

Kam patur profesore qe kane qene ne barrikadat e ´68 -s, kur kane qene studente dhe nga goja e tyre kam degjuar: "Po qe njezet e kusur vjec dhe nuk je i majte, atehere nuk ke zemer, por po qe mbi tridhjetat dhe nuk je i djathte, atehere nuk ke tru!" Mua me duket krejt e sakte si thenie. Dhe une kam qene edhe vete dikur njezet e kusur vjec.

Por ajo qe thote ballcekani, dhe pse u kapa me te, eshte banalizimi qe i ben ai nje procesi artberes. Po kush dreqin e ka thene qe piktura, qofte ajo ne kanavace, qofte ajo murale, duhet te behet vetem me penel, mundesisht me qime te verteta kali? Po si nuk mund te te ngrihen nervat e te te behen kacurel, kur lexon te shkruar pa teklif, qe ballcekani ka zbuluar tekniken se si punon Banksy? Dmth ben nje foto, ekthen me app ne bardh e zi, e con tek ndermarja qe ben reklamat per makinat dhe i heq pjeset e negativit. Edhe ky robi thote edhe pa teklif fare "une e kam provuar dhe me kane dale tepke si e tij, provoje edhe ti po deshe!"

Tashti edhe une qe po i shkruaj keto rrjeshta me vjen te bertas, kur i kaloj neper mend budallalliqet e ballcekanit teksa i bie tastieres.

Ka rob ndoshta qe dhjesin mbi tastiere dhe germat te cilave u bie muti i tyre ju shfaqen mbi ekran. Fshijne bythen, pa e pare se c´kane dhjere nga mbrapa dhe vazhdojne tutje pa teklif.

Mos ngatrro sot me dje, sepse sot Breht eshte relike e djeshme qe duket si e sotme nga dekontestualizimi, dmth riestetizohet nje veper qe kishte per qellim goditjen vandale dhe doli huq (e ndoshta vetem per kete osht art i madh mer jau ready - made). Pranej te pelqen ty sot ne sallonin 68 (edhe 69smiley) te sinjora Bertinit, se po ta kishe ngrene turijve dje (me keto men qe ke sot) vandalizmin e tij zor se do te kishe pelqy, perveç se per mazohizem. Pak a shume njesoj: gjenialitetin e Hitlerit si burre mut shteti, shtet burre muti (art grandioz graffiti Oidriz si fuge Bahu kreshendo-dekreshendo), veshtire se mund t'ja njohe Walter Benjamin mbas moshes 30 vjeçaresmiley.

Vepra e artit moderne ka disa funksione krejt te ndryshme, njera: zhduk kohen (edhe hapsiren) nepermjet dekontestualizimit (shenje qe perjetojme Kohet e Fundit, gje qe nuk kane kuptuar profesoret koqe te 68 e 69, ne fakt elita qe sot komandon boten), dhe nje tjeter qe mund te shihet pasoje e njeres se meparshme: zhduk artin, jo vetem klasikun, por si koncept, e ka inot artin, e me kete lloj inoti ben art. Njesoj si sistemi rri ne kembe ne saje te Stalker koqepordhes dhe profesoreve te tu qe i kane idete revolucionare te kushtezuara nga hormonet, nga fishkja e boleve ne kohe dhe hapsire, te cilat tani jane fishkur njekohesisht me bolet e profesoreve. Kush nuk di te jete i ri siç duhet, nuk di as te plaket siç duhet.

Qe te me kuptosh, e te kuptosh edhe veten, duhet te pelqesh artin graffiti te ballçekiçit (pavarsisht nga idete e tij politike dhe ideologjike 30 vjeçaresmiley), grafitarit me grandioz te historise se Peshkut, "lap i keq" me i madh i Peshkut, i cili ka sublimuar artistikisht virtualisht ritualin fetar lab te sulmit vandal "qifja motren" mbi tironsin  qe shetit ne Skele.

Ta pelqesh edhe kur te sulmon ty vete, siç kam bere une kur ballçekiçi me ka thene qe pelqen vetem se gjuaj topin me koke, se per te tjerat (idete e mia politike dhe ideologjike) ja hedh pulave shqirake.

 

smiley...tiku, pse e gjeolokalizon muaben'? 

Ne kemi sulmuar dhe tanet, Belul' me shoke kur thone gomarlleqe !

Un shkoj me tej se gjeolokalizoj, jam me i keq se "lap i keq", e gjeosublimoj muhaben'.

Ti pa e kuptu ke lavderu gomarlleqet e mija, me ke bere komplimentin me te madh, sepse vlera ime e vertete eshte tek gjuajtja me koke (action painting, art amerikan, art i Paktit te Lengut, jo ai i Paktit Drapergjujim'Çekiçkaptinessmiley), ndersa politiken dhe ideologjin do t'ja hedh vete pulave shqirake. Njeriu eshte stili - ka thene nje freng i ndritur, ndersa nje shqiptar akoma me i ndritur ka thene:

Njeriu eshte gjuajtja me kaptin!

Degjo, degjo ketu... e bere çorbe, c'ke shkruajtur me siper s'ka pike vlere artistike, leng groshi mund t'a quajme...domosdò...je nje cope artdashesi, artdashes i artit naiv.

Nuk je artist, artisti interesohet mbi tekniken dhe eshte me se normale, mesazhin qe percjell supozohet qe e ka te metabolizuar..kot nuk quhet artist, do quhej artdashes. Provokimet Banksy me stencil behen se aq ngelet nga arti i banksy-t, mesazhi eshte feminor, post adoleshencial.., the queen dhe miu etj.etj, 

...iku ''68, tjeter soj ishin ata qe benin "God save the Queen"...Bansky sot paguan galleristet qe mos ti nxjerrin emrin.., pune merchandising, kupton ti mer Qazo...ja ca mut artisti eshte Banksy!

 

smiley ...e madhe, kete do t'a perdor si shembull per bashkfolesin me siper... Ne nje cope cartoni..do i ve dhe Linkun ta ndjek ne tutorial...te nxëri nga arti smiley

Nisur nga situata dramatike kryeminsitrit grek nuk i shkon ne mend ndonje gje me e mire per te bere sesa t’I fyeje evropiaet. Ne nje interviste televizive, ai  tha  qe Greqia I ka borxh vetem BQE 120 miliarde euro. Nje Grexit do te ishte shume shume i shtrenje per huadhenesit dhe prandaj Greqia nuk do te dale kurre jashte Eurozones.

 

Ministri I Financave, Janis Varoufakis, e kerncenon krejtesisht i ekzaltuar edhe Eurozonen dhe BQE-ne me nje padi nese nuk rrjedhin edhe me tej para....

 

“Vendi ka falimentuar gjithsesi. Ne nuk mund te mbledhim taksat. Per kete nuk jemi ne gjendje.”  Keto jane disa nga citatet e Janis Varoufakis gjate javeve te fundit.

Brah!smiley

vazhdon loja "Syriza"

Tashme e kane rradhen fotot e pensionisteve per perdorim mjet lufte.

Rama:

Para krizes, greket ishin ‘evropianet e pare' ne lagje, ‘vellai i madh qe njeh boten’. Ishin te vetmit anetare te NATO-s dhe BE-se. Por kriza i ka detyruar te braktisin paksa zonen. Ish-kryeministri Antonis Samaras, beri nje perkpjekje te respektuar per te rikthyer perseri Greqine, por tani gjerat kane ndryshuar perseri.

Foto pensionishtesh kemi vet. Cdo fundmuj te vitit, cdo vit te jetes, rob qe presin ne rradhe, te deshperum qe po marrin nje 180 mije leksh te qelbur. Po nejse c'flas dhe une, se tjeter greket, tjeter ne.

Nje bisede me nje Grek ( e kopjuar )

Pano , cbehet mo vlla andej nga ju se late kokrren e namit , po llaos e tere bota per gjendjen tuaj te mjeruar.

Pano : Nuk di gje , edhe ne habitemi kur hapim televizorin e shikojme lajmet , jemi duke ngordh thone , po nuk eshte e vertete , zdravo tere diten , ha...pi ...rri...si perhere .

Une : Mire o mire por po e pate keq dukuni knej nga Albania se i cope buke e kemi dhe per ju.

Pano : Rrosh , do ja le amanet nipit qe ne dite te keqe e kemi nje mik ne Shqiperi .

Une : Po cnip a derebardhe po llaos per tani .

Pano : Hehe tani per tani e kemi ne terezi , kur te behem me nip ( Pano 25 vjec ) te thashe qe do ja le amanet , se tani per tani qe thu ti o Brado ju jeni nja treqind vjet prapa nesh.

ashtu ishim deri para dy vjetesh (deri para zgjedhjeve). 

tani jemi afru, jemi vetem 100 vjet mrapa.

se pse, s'po e them mo, se nuk du me ra ne perseritje.

Premtimi i funit i Rgp :

Deri ne fund te mandatit, 100 vjet para Greqise!

Kur te ringjallet PD-ja, Merkel do shesi mend neper gazeta se Gjermanine do e vizitoje shoqja Arta Dade me djemt e saj shembullore. smiley

se pse, s'po e them mo, se nuk du me ra ne perseritje.

thuaje thuaje

me LSI drejtimi i duhur, ben punen e 100 Greqive dhe per gjysmen e kohes.

nje rrugedalje per greqine

Unë propozoj një rrugë me katër hapa për daljen nga kriza greke. Së pari, rekomandoj që grekët t’i japin një “Jo” oshëtitëse kreditorëve në referendum mbi kërkesat e tyre në këtë fundjavë.

Së dyti, Greqia duhet të vazhdojë të refuzojë shlyerjen e borxheve të jashtme ndaj kreditorëve zyrtarë përpara një rikonstruktimi konsensual të borxhit më vonë në këtë vit. Duke marrë parasysh depresionin e madh, Greqia duhet t’i përdorë kursimet e veta për të paguar pensionistët, të ofrojë ndihmë ushqimore, të bëjë riparimet themelore në infrastrukturë dhe të likuidojë direkt sistemin bankar.

Së treti, kryeministri Alexis Tsipras duhet të përdori fuqitë e tij bindëse për të bindur publikun, në stilin e presidentit amerikan Franklin D. Roosevelt, se e vetmja gjë që ata duhet të kenë frikë është vetvetja. Në veçanti, qeveria duhet ta bëjë të qartë për të gjithë grekët se depozitat e tyre në euro janë të sigurta; se vendi do të mbetet në eurozonë dhe se bankat do të rihapen menjëherë pas referendumit.

Së fundmi, Greqia dhe Gjermania duhet të vijnë drejt një riafrimi pas referendumit dhe të bien dakord për një paketë reformash ekonomike dhe për lehtësimin e borxhit. Asnjë vend – përfshirë Greqinë – nuk  duhet të presë t’i ofrohet lehtësimi i borxhit në një pjatë argjendi; lehtësimit duhet të fitohet dhe të justifikohet me reforma reale që kthejnë zhvillimin. Kjo është arsyeja përse lehtësimi i borxhit dhe reformat duhet të ofrohen së bashku, jo reformat “të parat” me premtime të vagullta se lehtësimi i borxhit do të vijë pa specifikim sasie dhe kohe në të ardhmen.

Jeffrey boy, from shock therapy & structural reform buddy, to syndicate dude.  Kush te degjon ty nashti, pa mire.  

Po cfare te degjosh kete mi Monda? Eshte shokuese te lexosh rrjeshta te tille nga nje njeri qe te rreshton te tilla referenca, nuk u beson syve dhe gjithe kohes mendon qe do te jete ndonje batakci interneti, ndonje tip si puna e atij dalzotasit Galdini smiley

Batakci interneti?  Po kete xhaxhin ashtu si Huntington e kemi pas per detyre shpie e kllase or ti shoq. 

PS: Ajo referenca dhe analogjia me FDR llokum. Por bakllav tamam do ishte "Don't ask what SYRIZA can do for you, ask what you can do for SYRIZA" te Kennedy-t.

Qe te mos keqkuptohna, per mua e gjithe situata eshte tjerr keq nga te dyja palet.  

Alba, mua mu duk si kujtese qe Palloshi iu bente europianve smiley dhe jo kercenim/presion.

lere ate se ajo eshte e lene. ja c'ka thene fjale per fjale

Një i ri në Tunis apo Tobruk ndjehet se ai nuk ka të ardhme. Por në Shqipëri, ylli në qiell është Europa. Nëse BE-ja nuk do të jetë në gjendje të performojë si duhet, atëherë do të krijohet një hapësirë e madhe për Islamin radikal. Në rajonin e Ballkanit ndodhen më pro-amerikanët dhe ata më pro-europianë muslimanët në botë, siç janë komunitetet muslimane në Shqipëri, Kosovë dhe Bosnjë-Hercegovinë. Gjërat po ndryshojnë. Nuk janë sikurse ishin 10 vite më parë. Në atë kohë, pra 10 vite më parë, ishte e pamundur të kishim luftëtarë të huaj nga Shqipëria, duke luftuar në Irak apo Siri. 98 % e njerëzve besonin tek Amerika dhe në Zot, e më pas në Europë. Sot kjo nuk është e njëjta çështje”.

Nese shqiperia eshte ajo qe eshte nuk eshte aspak faji I europes.psh nuk eshte faji I eyropes qe nuk eshte denuar asnje gjykates prokurore apo minister I korruptuar.nuk eshte faji I BE qe ky fut ne lista kanidate te denuar per trafik droge etj.

tjeter c'eshte, tjeter c'genjen ti qe eshte, genjeshtra qe sapo the me "kercenimin"

Gazeta shqiptare e kishte shkabe.meqe je atje thuaj palloshit te qeverise vendin e tij ne fillim pastaj te gjykoje dynjane.

prandaj te them qe je e lene se lexon titullin, jo fjalen e thene. rob qe genjen pa piken e turpit per et share ekte vend, ty te kam pare. s'e kuptoj ca shpreson te arrish duke genjyer diten per diell

 Nëse BE-ja nuk do të jetë në gjendje të performojë si duhet

smiley Jo vetem qe guru Rama merr persiper te shprehet per politiken e jashtme te BE-se, por dhe nuk trembet nga ta udhezuarit ate.

Nejse, s'ka gje te keqe ne te qenurit, le te themi bjond. Dinjitet dhe respekt!!! 

Prit mi shoqe, ti deri dje thoje bravo Grekt qe kerkojne te vetat ne Europe. Jo mire bojne Grket qe kerkojne demshperblim, sot thu pse Rama kerko noj gje nga Europa?smiley

Ah jo. BE-ja nuk ka asnje detyrim e as interes direkt apo indirekt me Shqiperine (45 vjet diktature, pak vemendje  i kushtoi). Fundja Shqiperia eshte shume larg nga te qenurit vend anetar, ndaj dhe qesharake qe kryeministri shqiptar  ka prepotencen te kritikoje politiken e saj te jashtme.

Ndryshe rrethana greke, dhe po, vazhdoj te mendoj qe greket s'kish se si te mbeshtetnin politika kunder interesave te tyre me bazike. Kaq kisha une per temen Greqi. 

Ja pra ky mentalitet prej deleje, ky lloj nenvleresimi i vetes ( jo po shqiptari tjeter qenie, e greku tjeter), ky dorezim i realiteti te importuar nga jashte ( jo po greku e beka vezen e florinjte, kurse ne hame bar) na ka cu ketu ku jemi. Kur ne as nuk e qujme veten me nje nivel me grekun, sepse ne qenkemi tjeter specie. E cfare pret ti te behet, kur shqiptari s'kerkon ate e i kerkon si komb ne mes te Europes?

S'ka ndryshim mi shoqe greku me shqiptarin, asnje pike ndryshimi! Fryme njeriu, per fryme njeriu, madje as kulturor, as mentalitet, as gjeografik, asnje gje. Biles ne plus side, shqiptaret jane me bute nga nacionalizmat. Greket kane ditur te shesin pordhe me shtrenjte e keto pordhe i kane ngrit pak me lart se te tjeret. Vetem kaq! Kur hyni Greqia ne BE ishte me beter se Shqipera sot. Mos e harro kete.

S'di per Zotin, me trishto shume te degjoj qe rob qe flasin per te drejten si parim natyror te shoqerive, s'dine te njohin barazine mes kombeve. Fatkeqe me vertet!

Me ke keqkuptuar ose nuk e kam bere veten te qarte, i dashur debris. Nuk eshte nenvletesim, eshte realitet qe Shqiperia nuk ben pjese e strukturave te BE-se qe te kete te drejta ligjore te caktuara, nuk eshte as ne pozicionin e partnerit serioz strategjik dhe ekonomik qe te mbaje qendrime kritike dhe udhezuese per çeshtje te brendshme te kesaj bashkesie. Greqia ne te kunderten eshte vend anetar dhe greket jane ne te drejten e tyre te gjykojne nese masat shtrenguese te propozuara nga vende te tjera anetare jane te duhura, shkelje te sovranitetit grek apo te te drejtave te tyre qytetare.

 

Barazia midis kombeve po aq sa utopike dhe e pakuptueshme si nocion i lire, s'ka te beje me çfare shkrova.

Nderkohe Kriza Greke ndikoji per mire qe Rezervat Valutore te Shqiperise te arrijne nivele Rekord....http://respublica.al/artikuj/2015/07/03/...

Sikur te perpiqej me shume per te terhequr edhe Turistet qe po braktisin Greqine do te kishin nje lehtesim te krizes Shqiptare.

Te Henen Bankomatet jane pergatitur te peshtyjne Dhrahmi e norma fillestare e Kembimit Dhrahmi -Euro do te jete 1 me 1.

Tironco, me keto rezerva, qe mua me duken mese te bollshme, Shqiperia mund te investonte ne blerjen e teknollogjise, maqinerive, fabrikave, etj, per te punesuar jo vetem njerzit por edhe per te frenuar importin e disa produkteve qe ne i prodhojme vet. Pse duhet te harxhohet valute per disa produkte qe ne kemi tradite. Sikur 30% te asaj sasie te perdori kete vit Shqiperia per blerje teknollogjie, etj, jam i sigurt se importi frenohet  me 12-15% dhe eksporti shtohet me 6-9% . Pra niveli prej 4-5 muaj rezerve ngelet perseri po kaq, po i njejti nivel, sepse kemi ulur importet dhe shtuar eksportet. 

Po sikur te investoje ne blerjen e obligacioneve CO2 meqe sjellin te ardhura me te medha? Pierre e ke shkruar vete VQ apo ta kane shkruar te tjeret? Eshte e pafalshme qe autori i VQ te rekomandoje blerje teknologjie apo makineri ne vend te rekomandinit per te blere obligacione CO2.

Tung

melun ...! Nuk merret i gjithe kuptimi ..Me nje te kenduar...Tre e larte eshte mire ! 

nese keni 10 mije euro ne banke dhe merrni borxh 100 mije euro.rezervat tuaja valutore behen 110 mije euro po kjo s'do te thote se jeni me te pasur...

Ja dhe FMNse i ra ajo gjetha e fikut e kalbur... jo se donte vete, por cuditerish pasi Wiki nxorri ato te palarat qe "Frau Merkel e dinte qe prej 2011, she was beating a dead horse" duke nxjerr ne pah fetishet sadomazokiste te saj. The show must to go on and is not about the money but power. Me sa duket Greqia po perdoret si kavje eksperimentale e asaj pe po planifikohet te behet ne Evrope ne te ardhmen!

I dashur Art, shkurtimisht ne shqip seç thuhet. 

do te ishte mire per shqiperine nese kthehej ne dhrahmi,se do u binte hunda,por nuk ka shance qe te dale.  .s 'vete muhabeti deri aty do jape doreheqjen kryetari i shtetit.

do ngelen ne euro ,kryesisht per arsye gjeostrategjike.  e shumta  qe mund te ndodhe eshte te jape doreheqjen qeveria dhe te krijohet nje qeveri e bashkimit kombetar sic e quajne ketu.

greqia do doje te pakten 20 vjet te rimekembet.  shqiptaret kane perpara nje moment historik. nese krijojne nje shtet kombetar qe te perfshije edhe krahinen e dardanise dhe vendosin nje qeveri jo te korruptuar dhe jo krahinariste,mund te behen fuqia ktyesore ne ballkan.  sllavet do te ngelen proruse,ndersa greqia afatgjatisht mund te shperbehet.

 

dersa greqia afatgjatisht mund te shperbehet.\

lol qyfyre lexon ketu

Shqiptaret jane ne nje moment historik te behen fuqi ballkanike e boterore,planetare dhe intergalaksike.shkollat e tyre prodhojne tekniket e inxhinieret me te mire te botes .universitetet e tyre jane qendra te R&D te cutting edge technology e kerkimet e studiesve shqiptare mbushin revistat shkencore te botes .

ekonomia lulezon qindra kompani te huaja Kane  ngritur shop ne shqiperi .dhjetera kompani shqiptare jane te listuara ne Nasdaq me markat kombetare gjithnje e me kompetitive.

ushtria eshte midernizuar me flote ajrore e detare me hardware te fjales se fundit.eksportet kulturore filmat muzika me mandin e nishtulles ne krye po sundojne boten.

pastaj ra zilja e nderpret enderren e bukur .koha per te shitur sufllaqe again.smiley

Ne Arnavutistan kjo njihet gjithashtu si "fluturim me presh ne b..."

Greket po imitojne artin e krijuar prej tyre. Greqia/Prometheu i denuar nga Perendite e Finances.Shqiponja e kreditoreve qe po i ha zemren dhe melcine.Jeta imiton artin.

Goliathi me Davidin e thame mo! 

Look, I don't blame the Greeks; if they are broke and can't pay, then so be it.

 

Default and let the chips fall, but quit the "victim" rhetoric !!

 

mendoj se ne Greqi duhet seriozisht ti bejne nje test neurologjik Varufaqis  me kompani, se gjynah e morren me qafe Greqine..   ku qenka nje psikopat delirant...

paskesh thene Varufaqis sot ne mengjes ne nje radiointerviste se:  Evropa na ka derguar propozime te reja  dhe pamvaresisht referendumit,  jemi prane zgjidhjes se problemit...

 

nderkoh, pak me pare gazetaret pyeten shefin e eurogrup, Jeroen Dijsselbloem,  per ''propozimet e reja te qe Evropa i paskerka bere  Greqise''..   dhe Dijsselbloem komplet i habitur, tha:   ja fut kot, eshte teresisht genjeshter!  as propozime te reja kemi derguar ne Athine, as prane zgjidhjes se problemit  jemi,   e as po negociojme me ta!  po presim referendumin...''

Nuk e kupton se eshte ne fushate elektorale (referendum), pra ben fushate sic ben (me trumpeta !) kampi i po-se (dhe ka me vete gjithe TV, mediet.... dhe belulin biles)

 

si ne fushate?  -dmth i bie qe ''PO'' e referendumit e ka ne xhep Varufaqis..?!

ore, mire une qe jam me  kampin  e  Po-se, po ti qe je  non stop  duke sqaruar popullin nga kampi Jo-se, cfare vegle i bie, gërrnetes..?

Beluloooo, ç'po bohet anej nga nahija juj. Paskan plas trazirat dhe s'po pushojne as sot. 

te thush  qe tsipras dhe Varufaqis  po marrin ne qafe greqine eshte njesoj si te thuash milloshevici morri ne qafe serbin!! greqia eshte e mush me tipa si tsipras e variqurasha..its all about perception and the international  media coverage..thats why they keep playing the victim..they never admited not once that they lied and cheated over and over for the last 20 years...sido qe te shkojne muhabeti zorr se e heq qafe kopilin europa..

happy fourth smiley

Te gjitha palet e perfshira .ata qe dhane hua $400 miliarde dhe ata qe I bene tym $400 miliarde:what the hell were they thinking?smiley

Episodi Siriza ne Greqi provoi te pakten nje gje: sot ne Europe, eshte e pamundur qe nje qeveri edhe te jete ne pushtet edhe te aplikoje nje politike te majte. Deri dhe mediat (te lira, ne princip!!) i jane dedikuar si "qent e rojes" teresisht politikes neo-liberale !

Dhe ta mendosh qe Cipra kurre nuk nuk ka dashur te beje as ngritje te rrogave, as ulje e te moshes se pensionit. Por thjesht stopim (mbajtjen pezull) te tyre !!

smiley

 

kete e shpjego me se miri kocepti cultural hegemony;

describes the domination of a culturally diverse society by theruling class, who manipulate the culture of that societythe beliefs, explanations, perceptions, values, and mores—so that their ruling-class worldview becomes the worldview that is imposed and accepted as the cultural norm; as the universally valid dominant ideology that justifies the social, political, and economic status quo as natural, inevitable, perpetual and beneficial for everyone, rather than as artificial social constructs that benefit only the ruling class.

eshte e pamundur qe nje qeveriedhe te jete ne pushtet edhe te aplikoje nje politike te majte

shiqo angline fanar ndricues i kesaj ideologjie, e majta beri premtime nga me josheset qe jane bere kohet e fundit ne evrope, dhe mori rezultatin me negativ te mundshem, sigurisht dhe per shkak te asaj cka po ndodh me emigracionin e te djathten gati per revansh. rruga e mutit per evropen ka vite qe ka filluar.

Zot i Madh, bëj të mundur që qelbësirat greke, që na solle si fqinj, të shkojnë në të sëmës! Do ishte momenti më i bukur t'i shoh në mjerim krijuesit e piramidës fiskale, mashtruesit e lindur natyrorë, për bilancet financiare që i çonin rregullisht Engjellushes. Këta ndyrësira më dogjën shtepinë e stërgjyshit në vitin 1913, më dogjën shtepinë e gjyshit në vitin 1943 dhe më hëngren bukën e babait kur ngelën rrugëve të fshatit tim në vitin 1944. Nuk jua kujtuam kurrë, siç ata bëjnë rregullisht me emigranmtët tanë që u mbledhin ullinjtë. Hakmarrje, o Zot, në emr të Çamrisë që e shpopulluan nga shqiptarët me zjarr dhe hekur...!

*****

e t'menosh  qe s' ke thene asgje me shume se c'do te thonte c'do Shqiptar po mos e rrunte me u duk politiklli korrekt

Din, po e vete-fus veten tek ata shqiptaret qe ti mendon se flasen ashtu per te qene politikisht korrekt. Mgjths politikisht korrekt ndaj kujt? Ne jemi anonime ne nje forum shqiptar, s'na plas trapi per te qene politikisht korrekt. Ti kujton se nga Amerika mua me plas trapi per te qene politikisht korrekt duke folur ne forum per Greqine? lol

Padrejtesirat dhe agresivitetet e shtetit grek ndaj shqiptareve (sidomos cameve) jane nje gje, e te gezohesh per faktin qe sot greket po vuajne e do falimentojne eshte nje gje krejt tjeter. Urrejtja ndaj nje populli te tere eshte e pajustifikueshme per mua! Se keshtu e mendoj, jo se dua te jem politikisht korrekt. Nese une do urreja gjithe greket apo gjithe serbet pa perjashtim, nuk do isha shume ndryshe nga ata kafshet qe na i bene nervat kacurrel teksa bertisnin ne Beograd "vrisni gjithe shqiptaret", apo nga ata palacot greke qe kane paragjykime te tilla ndaj gjithe shqiptareve. 

Plus, bej u vlla drejtesi, kush e ka penguar qeverine shqiptare per ta ngritur ceshtjen e genocidit cam, pervec vetvetes dhe faktit qe Shqiperia keto 25 vjet s'ka pasur hic fare politike te jashtme sepse eshte fokusuar vetem tek kanibalizimi i vetvetes? Ironikisht ne faktori i lesh-stabilitetit ne Ballkan duhet te mesojme nga Serbia e Greqia se si behet politika e jashtme; ata e kane mjele BE-ne per interesat e tyre e shpesh ne kurriz te interesave tona ngaqe ne jemi te preokupur per ti rene me dore, dmth korrupsion te brendshem. Ndaj dhe BE (por dhe Amerika disi) na mbajne ne gjume me niullen "mos beni zhurme se jeni faktor paqe e stabiliteti" se e shikojne qe ne s'kemi ndermend te zgjohemi e as na i kane friken as na respektojne. 

Por, pertej historise e emocioneve, fatet e Greqise na ndikojne ne shqiptareve jo vetem per efekt fqinjesie, por se kemi qindra mijera shqiptare aty e sikur gjysma e tyre te ktheheshin ne Shqiperi (nese Greqia shkon fare per lesh sic ferkoni barkun juve) do ishte me pasoja shume negative; eshte pa ate peshe gjerat kane shkuar aq keq ne Shqiperi sa mijera vete po nisen rrugeve pa krye te azil-kerkimit, edhe pse e dine qe s'kane shanse, ngaqe s'kane nga tia mbajne. 

*****

jo, jo as me ju e as me kedo qe ka debetuar mbi kete teme ketu. abstragova. Sa here para nje pyetesori, po ose jo, pervec dy grupeve  existon dhe i treti. te moderuarit. ata qi thon: ky ka icik faj por dhe ky s' ka te drejte.

personalisht per drejtusit e greqise sot kam shum respekt. I kam zili. Sikur ti kishim dhe ne ne '91-'97...madje dhe sot

komentet e juaja i ndjek si gjithmone me interes dhe i vleresoj shume.

Klm smiley

smiley

puna eshte se ata na i kane bere radioskopine me kohe dhe kane pare qe kemi ;perqindje te larte albash&shkabashsmiley,prandaj tallin   b,,,,

Po ty c'te kane bere ata ?

mua personalisht asgje,vec ndonje pipesmiley

nuk kam si u pergjigjem grekeve per tipat me mentalitetin tend,qe, edhe pse jane ata qe kane vuajtur me shume dhe vazhdojne te perbuzen,perseri duan te hiqen si me grek nga greket.

si ka mundesi-me thone- qe ata qe u kemi  shkerdhyer robt 20 vjet , duan te greqizohen me zor?

gjysma e shqiptareve ne greqi jane kusherinjte e albes&shkabes- u thashesmiley

aaaa po te jete keshtu endaksiiii

C'ben ne ate vend te urryer e nuk kthehesh ne memedheun tend te dashur?

edhe ketu memedheu yne eshte  madam,   ti ,nuk eshte se s'e kupton,por shpirti yt i zi prej jeniceri nuk e gelltit dot.

ja shikoje pak ate skicen lart!  ai djali me opinga me xhufke cfare te jete valle???   ka veshur gabimisht dhe perkohesisht nje fustanelle tjeter!

si ka mundesi-me thone- qe ata qe u kemi  shkerdhyer robt 20 vjet

Robt e tu ne kete muhabet?prandaj nuk te iket nga greqia ty se ke ra ne dashni me perdhunuesin tend?

Vota "Jo" me gjase do ishte me mire per te dy palet, dhe Greqine dhe BE. Kjo duke mos ngelur peng i argumentave se kush kishte sa perqind faj per cka u be deri tani, po duke pare nga ketu e tutje.

Greqine: Vota "Jo" do ta detyronte qeverine aktuale greke qe te beje reforma aktuale, do t'i hiqte alibine "nuk kemi filluar punen akoma, jemi duke bere fushate/negociata".Ne te kundert vota "Po" do sillte nderrim qeverish, dhe, me rritmin breshkaxhi te Greqise pa le kur ndahej shapi nga sheqeri. Plus qe vota "Po" ka gjase te ushqeje deziluzionin grek te te qenit ne BE me kendveshtrim piramidal (ha Jorgo pi Jorgo se paguan tjeterkush), e ata rrezik nuk zgjoheshin nga deliri as per disa vite kur kriza te thellohej dhe qeverite greke te bejne rrotacion si helikat e ventilatorit. 

BE-ne: Vota "Jo" do ta detyronte jo vetem te bente ca koncesione ne borxhe sic thote raporti i FMN, por dhe ta shikonte me realisht vetveten, kufizimet dhe rreziqet e nje unioni politik te tille e mbi te gjitha te paturit e nje monedhe ne nje bashkesi ekonomisht me financa me vete, por dhe me mundesi e politika shume te ndrshme. Nje vote "Po" ka rrezik t'i ushqente BE-se (Gjermanise kryesisht) instiktin per ta futur nen rrogoz kete gogolin (ate cka eshte BE), me friken se tremben kalamajte e BE-se dhe tregjet.

Duke pritur dike qe te beje avokatin/repliken per voten "Po", nje statistike interesante nga sondazhet per votimet e referendumit: Ata qe thone se do te votojne "Po" behen shumice vetem pas moshes 55 vjec, dmth te rinjte dhe mosha e mesme duket se jane per "Jo". 

Si thosh Antonioni: "Une jam pesimist për nga natyra, por keni parë ju qe nganjehere harroj? (qe jam pesimist)". smiley

ps: nuk di. Në princip, diten e votes, thuhet se funksionon ajo qe quhet 'vote-arsye', pra të lekundurit votojne andej nga shkon 'arsyeja'. Perderisa jetojme në epoke cinike e konservatore, nuk ka pse greket të bejne perjashtim:  fitorja e 'arsyes', pra e PO-se (qe në fakt eshte gjithshka, vetem arsye (reason) nuk eshte)

Ha, thenie e lezecme! Por nuk qendron ne rastin tim; ne fakt une mendoj se pavaresisht se si voton Greqia e se cfare do beje BE, greket i presen dite te veshtira se nga piramida fiskale nuk ka dalje magjike, do shtrengohet rripi i Thanasit se zben. Argumenti im, sic e parafrazova, ishte duke pare se si behet me e mira (edhe per BE) ketej e tutje. 

Dmth keto qe thashe me lart nuk i shikoj ne kundershti me komentet time te meparshme per fajet e Greqise dhe te BE-se. Shpesh mileti (nuk po them per ty) i shikon gjerat bardhe e zi, e keshtu o ashtu, e s' i mban dy-tre argumenta nen sqetull, ose se nuk mundet ose se nuk do t'i mbaje se i kundershtojne pikpamjen bardhe-e-zi. Shif per ilustrim Ronin dhe shoket e tij (e them pa dashur t'i ofentoj apriori, thjesht bazuar tek argumenti i tyre) qe e shikojne krizen aktuale greke si perplasje kulturash, i miri (evropianet perendimore)  vs te keqinjte (jugoret qe s'dine si behet shtet), superiori vs inferiori, sic e shikojne dhe luften e Amerikes ne Lindjen e Mesme (perplasje kulturash) pa faktorizuar ngjarjet. Per rrjedhoje keto argumenta jane te percipeta dhe shpesh dogmatike, se fillojne nga konkluzioni/fundi. Njesoj per racistet, te cilet kendveshtrimi s'i lejon te besojne se ka te mire dhe te keqinj kudo dhe se ngjarje te caktuara ndryshojne njerzit. 

Une nuk e shikoj kete si perplasje tektonike kulturash, apo si kauze tip Greqia po i tregon vendin kapitalisteve agresive, apo anasjelltas qe BE po i tregon grekerve se si ngulet gozhda mo karafila. Greqia si nje piramide fiskale e vete-bere s'ka si te kete kauza morale ne kete mes teksa ajo cka negocion gjithsesi do kete zgjidhje vetem duke marre me shume borxhe nga te tjeret. BE gjithashtu s'ka si te kete kauze morale teksa me duart e veta e ka mundesuar (enable) piramiden fiskale te Greqise, por dhe ka bere qorrin sa here Greqia abuzonte shqiptaret/huajt e shkelte te tjera te drejtash te njeriut, apo fallsifikonte dokumentat financiare. 

P.S. NPR (kanal radio ketej) kishte para disa ditesh nje retro-kujtse, kur shteti qe ishte ne default para ca kohesh ishte...Misisipi ndaj Anglise, e kur atehere borxhet "mblidheshin" me grykat e topit te flotes britanike. Nga inati, disa shtete veriore te Amerikes paten bere menefregistin, le te vijne t'i bien me top, s'do bejme gje thane. As topi as borxhi s'u paguan perfundimisht. 

Goxha qenke munduar per te mirat e votes "jo" xhibo. Vota jo do e conte Greqine komplet per lesh, automatikisht te dhrahmia se nuk ja ka me ngene njeri ne Europe te negocioje me deshirat e votuesit grek dhe ti bindet shantazhit te pakices. Ne referendum tha Juncker-i nuk votohet per paketen e masave, votohet a e doni euron apo jo

Nuk kuptova, perpiqu dhe nje here po deshe (kuptohet duke mos u munduar sa une lol) per te shpjeguar se pse vota "Po" do ishte me mire sesa vota "Jo", per Greqine apo per BE. Te sqaroj, nuk po them se Greqia beri mire qe priti deri tani dhe shpalli referendumin, thjesht po fokusohem per faktet sic jane tani e tutje, dmth cila vote do ishte me mire.

 

P.S. Juncker-at me ato deklarata ne fakt jane thjesht duke bere politike e fushate duke u munduar jo vetem te ndikojne tek votuesit greke por dhe t'i shantazhojne, duke i thene po nuk e hoqet nga pushteti Cipras ne do tju vdesim per buke, dhe do tju perzeme. 

Fushate po bejne edhe Cipras me V koketullen me shume deklarata te tyre. Diferenca ama eshte qe fushata eshte per zgjedhjet e brendshme (referendumi) ne Greqi. Ndaj, eshte teper flagrante dhe prepotente kjo gje nga ana e BE, keto deklarata, te ketyre bobeve te shteteve me te medhaja te BE. Keta kane frike se mileti do zgjohet nga enderra me rastin e Greqise, por jane ne denial dhe ne krize per veten e tyre, pavaresisht Greqise e krizes se saj, keshtu qe bejne mire te zgjohen politikanet e BE, se mileti eshte zgjuar tashme. Ishte 4llik monumental ideja e nje monedhe te perbashket me financa me vete, sidomos financa tip Gjermani e France vs Greqi e Rumani, por dhe ca politika te tjera te tyre ne themelimin dhe ekspansionin e BE; tani ata po vjelin ate cka mbollen vete.

Në fakt, une bej pjese tek ata qe nuk kanë qene e nuk janë kunder monedhes se perbashket (anglezet nuk janë në zonen euro, por as socializmin nuk po e ndertojne! ). Mjafton qe monedha mos fetishizohet, të shoqerohet me proteksionizem solidar dhe harmoni sociale e fiskale progresive dhe fare mirë mund të kthehet në mjet për arritje sociale (shoqerore) të rendesishme. Problemi eshte se Europa u sekuestrua nga qeveria gjermane, ne perfitim të pensionsiteve me të pasur të saj. Në kete kontekst, e vetmja mundesi qe i mbetej qeverise greke ishte: mosbindja, mosbindja, mosbindja. Dhe ashtu beri!! 

Po ta shpjegova mer, shkurt gjate kaq eshte, nuk negocion njeri me njerez pa pike kredibiliteti qe duan te abuzojne me voten e nje populli ne krize ekonomike per te shantazhuar Europen. Wir lassen uns nicht erpressen - kopjoje, google dhe do dali qe e kane thene disa nga politikanet me me ndikim ne Gjermani dhe Europe. Nese puna vjen qe Tsipras te shantazhoje Europen, mesiguri do kete vende te tjera qe votimin per paketen e ndihmes do e heqin nga duart e parlamentit dhe do e kalojne me referendum

Ti thjesht nuk ju pergjigje pyetjes e ne vend te saj vendose te flasesh nga nje perspektive shume te njeanshme (biased) gjermano-emocionale; o lale greku, ne duam qe ti te hedhesh tuc nga pushteti kete qeveri qe votove, bile ne fakt po te shantazhojme, ose hidhi nga pushteti ose do te te perzeme, e po te perzume ne ngele pa buke!

Kjo eshte paster e qarte nje shantazh e nderhyrje ne politikat e brendshme te Greqise; nuk eshte seance plenare ne KE, eshte referendum brenda nje shteti antar te BE.

Te rrime shtrember e te flasem drejt, BE duhet t'i kishte parashikuar me pare keto e te kishte vene rregulla te caktuara, p.sh. x apo y veprim e ben BE te perzere nje antar nga monedha/antaresia etj. Ajo qe po bejne keta cubat e BE tani eshte midis te tjerash vetevrasese dhe jam i bindur qe eshte nje fare alarmi per vendet e tjera te vogla. Cfare do mendoje ti sot po te ishte qeveria e vendeve te vogla te BE? Kur sot keta shantazhojne keshtu Greqine, neser mund te bejne me keq me mua. 

 

P.S. Stalker, pa qene specialist por duke ju referuar specialisteve, thjesht nuk funskionon monedha e perbashket me financa te pavarura e ekonomi e politika kaq te ndryshme. Koha po i verteton kufizimet (limations) te ketij koncepti.

Ose, nuk do njeri te negocioje me voten e nje populli. Papandreu donte ta bente referendumin per paketen fiskale ne 2011. U anulua pas presionit qe i bene Merkel dhe Sarkozy. 

Ne fakt keta kalamajte e SYRIZAs e luajten perseprapthi. Referendumin duhet ta kishin shpallur me heret. 

Ne fakt keta kalamajte e SYRIZAs e luajten perseprapthi. Referendumin duhet ta kishin shpallur me heret. 

Absolutisht! Por dhe duhet t'i kishin bere te qarte popullit te tyre se nuk dilet nga kriza pa eliminuar pelivanlleqet si pension ne gjysme te moshes, evazion fiskal e burokraci te fryra, aq me pak kur dalja nga kriza varej (varet) krejtesisht nga keto reformat e brendshme + borxhet e jashtme. Kete s'e bene as keta as qeverite pararendese greke, as pasi plasi kriza ketu e vite me par, se kishin frikse se nuk votoheshin nga populli, dmth u treguan shtetare shume te vegjel.

P.S. Duke kerkuar per artikullin e FMN ne Guardian pashe kete tani (per koke te Ilir Metes qe s'e kisha pare me pare) shife sa mire e shpjegon Krugman kete punen e shtantazhit ndaj Greqise: 

The troika clearly did a reverse Corleone – they made Tsipras an offer he can’t accept, and presumably did this knowingly. So the ultimatum was, in effect, a move to replace the Greek government. And even if you don’t like Syriza, that has to be disturbing for anyone who believes in European ideals.

Qyqjaaaaaa smiley , po ta kishin bo referendumin para, kta nuk do i kish gozhdu BEja si Jezuin (siç po ndodh) pour do i kishte var me kome nolt si Musolinin smiley

Vonesa ne Referendum, s'ishte i paqellimshem. E vetmja arritje e Ciprasit ishte pikerisht vonesa. Sepse dhe tregjet nderkombtare e dine qe Greqia i ka lare duart, por per shkak se s'eshte dhene fjala e fundit, tregjet jane ne paqartesi. Paqartesi e cila i ka sherbyer kauzes greke " ju s'na jepni lek ne, po ne ju bejme njeren or tie".

nuk ishte emigrant dhe gjithashtu nuk ishte vrasje, por ishte nje arrestim akksidental qe doli jashte kontrollit.. informohu me mire.  apo eshte pjese e demagogjise se njohur marksiste dezinformimi..smiley  

prandaj i justifikove  delirimet e  Varufaqis ti qe po genjen  popullin  e vojtur grek  ne mes te dites me diell..smiley

Po pra po, njesoj si në Ameriqi: policia ngeli duke ja marre frymen aksidentalisht dikujt, kur e arreston ! 

nuk e justifikoj veprimin e policise mo stalker, por nuk me pelqen genjeshtra , disinformimi dhe mainulimi i lajmit, kjo ne pergjithsi!

ja cfare ndodhi me pak fjale... ishte nje koncert, ky i ndjeri kish pire  apo mbase  ishte nen influencen e ndonje droge  dhe filloi te bezdise  dhe kercenonte  popullin e paqte  aty rrotull.. madje u kish thene qe:  ''do nxjerr pistoleten e do tu vras''...  

populli u tremb dhe nojftoi policine qe ishte gjithashtu aty  prane:  ''po na kercenon nje njeri i armatosur''.. policia e morri seriozisht dhe u perpoq ta arrestonte, pa nxjerr arme..  tashi ky nuk bindej dhe  4-5 polic ju hodhen siper  gjithmone me mendimin qe ky  ''mund te ishte i armatosur dhe mund te  nxirrte armen''..    pra u perpoqen ta neutralizonin fizikisht, madje as nuk e goditen, thjesht ju hodhen siper per ti bllokuar duart.. 

ok,  zgjati pak keshtu, por e arrestuan..  mirepo me pas ketij filloi te merrej fryma dhe u keqesua fizikisht... deri sa kur e cuan ne spital, vdiq..  kjo eshte ngjarja.

E he, po pse s'thua qe paska qene nje i droguar, dhe aq ka dash, ca trupa persiper dhe i eshte zene fryma. 

po mo pjero,  por puna eshte se policet kujtuan vertet se ky mund te ishte i armatosur,  keshtu qe vendosen  ta neutralizonin direkt, nuk morren risk...   mbase  nderhyrja ishte pak joproporcionale,  por ama ishte aksidentale!

 

mirepo policia duhet te nderhynte,se po sikur te kishte vertet arme ky e de qellonte mbi njerzit..??  -atehere prape do sulmonin policine: ja, ishin aty, te paafte, nuk nderhyne ta arrestonin etj..smiley

o belul si po ja del me vapen mo.

nordhem fare, me duket e ka zene nema e gerqise edhe Hollanden.

lere lere, goxha vape eshte.. neser madje  do bej me shume..  rreth 40 grade kane paralajmeruar per neser..smiley

po une e kam shtepine relativisht te fresket, sidomos  salloni,  kati i pare apo kati perdhes qe i thone ketu..smiley  kam shtepi te vjeter une...  ka edhe bodrum poshte qe eshte teresisht nen dhé,  dhe temperatura dimer behar, vape apo ngrice,  eshte  konstant 6-7 grade aty..  kjo ben qe edhe salloni, kuzhina dhe korridori i shtepise qe ndodhen mbi bodrum te jene te fresket.smiley

Hajdeni mer ne Kanada te rroni si njerez. Temperatura 21 grade ne darke zbret 13. Bari ka vajt ne bark te kalit nga shirat, zogjte cicerojne, fluturat bajrake kane sezonin e shumimit dhe na myten oborret...

ore kshu osht edhe ktu, po sec na u poftis kjo vapa, vajti 1 jave, ka shku lageshtia ne ajer 90% te zihet fryma si me qene 50 grade.

Osht nema e greqise, ti tregoje evropes, qe nuk osht faji jone qe nuk punojme dot sa ju. E ka fajin cilesia e diellit.

Pastaj ca do bosh n kanada paj zotin? Ktu je si veshka ne dhjame, do me ik te Dojcet? Shko! Do me ik Belgjrit e Pjerit? zeje se je aty. Ne kanada ku me shku? 

Ku te dush shko mor njeri. Ja une e kam plan me dale anej nga Kina kete vjeshte. 1800 dollaro personi per 10 dite, te shetis gjithanej,  hotel e ushqim i perfshire. Jo keq vallahin.

Pastaj Kanadaja vete ka gjona pafund me pa se eshte vete si kontinent. Pa fut edhe Ameriken masanej.

Po me tu teke, psh sot dite e shtune me bo i xhiro nga Antwerpi, i vizite nga miku jot, e uro per shpine, zbraz i shishe vere rezerve, ben dhe i muhabet t'omel per ekonomine e financen dhe kthehesh ne shpi i kenaqur. E ben dot nga Kanadaja?

Faleminderit qe i beni biznes Qemolit ne Florida!

Mos na kujtoni vapen aman!smiley

Don't varifuckit! smiley

Greek crisis could be good for Europe 

(07/01/2015)

The public spectacle of Greece’s suffering has had some perverse benefits, too, in destroying the magical thinking that has accompanied the euro.

 

Greeks are learning the terrible consequences of imprudent debt.

 

The rest of Europe is recognizing the moral hazard of giving Greece a slide — and encouraging debtor nations throughout Europe (and their left-wing radicals) to believe there’s an escape hatch from reality.

...........

 

Commentators deride Germans (and Greeks, too) for mixing economics and morality. Sorry, but they are mixed. Money and finance require trust that the paper notes and electronic digits on the screen represent real value. When that trust vanishes, systems implode. Preservation of trust is in part, a morality play.

qe do t'ia u shkurtojne borxhin, do ia u shkurtojne, kjo u mor vesh.

problemi eshte a do mbeten ne euro (jo BE. euro).

Per mua, out! Fund i fundit, BE nje ngaterrese gjigande eshte, thote edhe ky. 

Borxhin ja kane shkurtu, kane zbrit deri ne 270 bilion deri tani, me perspektive per me shume jarebi. Nga Euro-ja s'kane me dal, se jane ballkanas special etj etj, tani pyetja eshte, a do e marrin ne dore Agimsat apo jo kete muhabet?

Thua do votojne PO?! ka mundesi. Iu dhimbset anetaresia, eshte avantazh, te pakten ne rajon.

Por Varufakis thote s'kam te paguaj (vendi ka falimentuar, taksa s'jemi ne gjendje te mbledhim, etj).

Nga ana tjeter me Jo e kane te garantuar nje big write off.  FMN drejtohet nga franceze, faji po na del dypalesh, llogarit ne mes edhe "ideologjine" (populli, varferia, etj), keshtu qe gjitha ka per t'u reduktuar ne nje shume simbolike, (nese s'reagon fort edhe Gjermania sigurisht - me ndonje referendum te sajin, ta zeme).  Sa per pushtetin, nuk e leshon syriza, sidoqe te vije puna. Le qe s'e ka vene ne diskutim gjer tani.

Edhe pse eshte ironike qe sot ne krye te FMN eshte ish-ministrja e fin te Frances (teta Franca eshte kucka qe me se shumti ndikoi tek futja e Greqise ne BE pa u reformuar) dhe FMN tani qiti raportin qe i kundervihet presionit te BE dhe favorizon Cipras, fakti eshte qe FMN eshte amerikano-centriste, dmth edhe me vota bordi edhe me peshe reale aty dominante ne politika ne pergjithesi--apo raste te vecanta si ky--eshte Amerika.

E shkreta nona Amerike. Mazokiste e madhe paska qene! U ca Obama tu i be presion Evropes me shptu Greqine, u cane administratat amerikane duke lobu per te shptu ate cikovend. Nga prapa skenes, Greku ka nje mik te forte, qe kurre s'ja ka ditur.  Pikerisht soji i Syrizas and co, hidhte trakte ne mes te Greqise, jashte amerika, mbante fjalime mbi imperializmin amerikane, e kjo amerika kurre s'ju merzit.

Nga ana tjeter e kodres Shqiptaret ishin i vetmi komb ne Europe qe qanin e puthnin kembe Amerikanesh qe shkelni ne ate toke. Kjo kur gjithe Europa, i madh e i vogel, deri mo dhe Suedezet e urrenin! A thu na i diti, a thu na dha ndonje lek? Ti do thush PO dhe te kuptoj. Por me duket se ka ndryshu pllake Xhibo, kshu ne pergjithesi. Presion Amerika Kosoves ( alla imperializmi perendimore, qe po se bete ju lam ne balte) per te be nje Gjykate Speciale qe do denonte te veten. S'e di. S'me duket shume miqesore.

Nga ana tjeter e kodres Shqiptaret ishin i vetmi komb ne Europe qe qanin e puthnin kembe Amerikanesh qe shkelni ne ate toke. Kjo kur gjithe Europa, i madh e i vogel, deri mo dhe Suedezet e urrenin! A thu na i diti, a thu na dha ndonje lek? Nejse

Dashnia jone eshte e paster , pa interes.

E paster fare, bre Alba. Pse ca diti fshatari fushekrujas nga interesat kur i puthte doren Bushit? E bente se ja ndjente xhani. Apo thua qe i kishte dhene Ameriqia ndonje lek atij, e kishte lare ne flori, apo ishte duke i dhene buken e gojes?

Po nejse se kjo mbyllet me nje " Rrofte miqesia Shqiptaro-Amerikane" te sinqerte, e mos u prishte kurre.

Debris, ngelet per tu pare reagimi i Amerikes ne kete rast, sidomos nese votohet per "Po" dhe BE/Merkel merr yrysh me shume.

Jam i sigurt ama qe Amerika nuk e ben kete per te miren e GR, Amerika sheh interesat e saj. Ngelet te hamendesojme nese ne kete rast Amerika po i ben presion BE thjesht per te minimizuar efektet globale (tregut etj) te nje falimentimi spektakolar te Greqise apo vetem 'ne drejtim te pergjithshem' per te mbajtur (assert) dominimin e saj ne rajon dhe per ti kujtuar vendeve te vogla qe luani dhe jo ujku bejne ligjin e duhen patur miq...ne kuptimin qe Amerika nuk eshte e interesuar per nje BE shume te forte dhe krejt te pavarur ndaj saj, p.sh. Amerika eshte shume e lumtur qe sot per sot eshte garantuesja e sigurise ushtarake te Evropes...para ca viteve p.sh. kur Evropa desh te kishte nje alternative ndaj NATO-s Amerika i gjuajti fort me vizore ke duart.

Amerika me shume se kushdo shtet tjeter--ndac shtet kapitalist, autokrat apo hibrid--vepron pike se pari sipas interesave te saj, aq me shume ngaqe pesha e madhe e lejon te beje dhe gjera qe vendet e tjera s'i bejne dot. Duhet te jemi 100% te sigurt qe p.sh. ne Kosove nuk do kishte nderhyre Amerika po te mos kishte fare interes. Jo se nuk qendron aspekti humanitar, por eshte dytesor. Amerikanet si banore bejne shume me shume bamiresira se Amerika si shtet i ftohte dhe kalkuluar; nuk arrihet ne krye ndryshe...shih bombat atomike ne Japoni si nje ilustrim deri ku shkon kalkulimi i ftohte per interesat vetiake te shtetit. Obama p.sh. para ca kohesh e tha troc ate qe e dine te gjithe: aty ku na preken interesat do nderhyjme se s'ben, qofte dhe ne menyre unilaterale.

Ne rastin e Shqiperise dhe shqiptareve ne Ballkan, shume shqipe nuk arrijne dot ta shikojne se aleancat midis shteteve s'jane miqesi e besa te perjetshme dhe te pakushtezuara. Meqe Shqiperia s'ka asnje politike te jashtme, por dhe per faktin qe populli shqiptar eshte apriori pro-Amerikes, Amerika na shikon si nje vend me kosto minimale, dmth s'i duhet te beje shume per ne qe te na kete aleat (edhe gjgandet si Amerika kane nevoje per aleate te vegjel, shif luften ne Irak si Bushi e justifikonte me nje koalicion nderkombetar lol). Pra, ne perfitojme shume me pak sesa do/duhet te perfitonim nga Amerika.

P.S. I ke fajet vete qe na qite nga tema, e cila eshte Greqia jo Amerika smiley

Krijimi i nje ushtrie Europiane si alternative ndaj NATOs eshte po aq i pamundur sa unioni fiskal i cili ndonese eshte verem per monedhen e perbashket, s'eshte bere asnjehere, si karshillik ndaj njeri-tjetrit.

Kurse per kete qe thua, Kissinger e ka permbledh " America has no permanent friends or enemies, only interests"dhe linja vazhdon me perpikmeri ore zviceriane. Por shqiptaret sot besojne ne miqesi te pastra, besojne ne mungesa interesi, besojne ne drejtesi universale ( sa cudi!). Nje lloj naiviteti kolosal na kane lene aty ne vend numero. Deri dje Ambasadorja amerikane kercenonte haptazi Kosoven, qe po se hapet Gjykaten( per nje lesh letre duke shpifur akuza te pa pike prove nga DIck Martin), Kosova do e humb perkrahjen amerikane ne OKB. S'do ju ndihmojme me- thoshte ambasadorja. Kercenim i paster dhe shqiptaret e shkrete neper forume, benin helaq robte e tyre, se na "prishen me Ameriken". Ca te besh! Kena lind idealist. Shqiptaret s'bejne dot catch up me realitetin boteror, ku e drejta nuk eshte universale por ajo merret, thjeshte mendojne se ajo vjen. Nejse se mund te tjerrim shume, per mungesen e pragmatizmin ne politiken tone te jashtme, po druaj se s'kena per te vajtur gjekundi, kur gjerat jane ashtu sic jane.

Pyetje per komunitetin e Peshkut duke pare interesin per temen greke:

- Besoni akoma se Shqiperia duhet te kete akoma ambicje per Komunitetin Europjan e per Euron???

Pyetje per ty:

- Po ti?

E io, e noi, e lei, tra noi... nuk e di pse me erdhi kjo tani. smiley

Vorrei
Non so
Che lei
O no
Le mani
Le sue

Pensiero stupendo
Nasce un poco strisciando
Si potrebbe trattare di bisogno d'amore
Meglio non dire

smiley

Egzaktmo.

Gjeja e fundit qe mendoj eshte kjo teme dhe peshqit qe jane kaq aktive duke u shqetesuar per Greqine! Asnje nga ju nuk eshte me pushime?! Relax se vera eshte e shkurter dhe do kerkoni rrezet e arta te kokmbeshtjellit. smiley

Jam kunder!!! Shqiperia nuk ka industri, nuk prodhon (fasonin e konsideroj akt te skllaverise moderne!!!) , turizmi eshte i vogle dhe burimet kryesore te te ardhurave jane ato nga vendet fqinje ose nga shitja e burimeve natyrore. Shpresojme qe nga projekti i gazsjellesit TAP te na ngeci ndonje qindarke pa patur parasysh qe do te kaloje afer Vlores, ne nje nga zonat me te bukura turistike duke e rezikuar pa mase plazhet me te bukura te vendit(mendoni se turistet do te vijne te bejne plazh afer gazsjellesit???)!!! Duke marre parasysh gjithcka me siper mendoj se mund te behemi edhe ne pre e sistemit bankar europian ne nje kohe shume te shkurter.

Nga projekti Tap nuk ka per te te ngecur asnje qindarke dhe mblidhe mendjen.

Ben pjese ne veprat e kota per te ngrene nonje mish e raki ne Çorovode e haj shnet. Nevoja per gas ne Europe ne vitin 2035 do te jete 500 miliarde mc/vit. Ne 2003 jane perdorur 530 mil. mc, ndersa ne 2015 430. Kerkesa dmth eshte ne ulje. Vetem me infrastrukturen ekzistuese Europa garanton sot 600 mil. mc/vit + nja 100 te tjera qe prodhohen ne vend.

Ky Tapi kur te behet, jep vetem 10 miliarde mc/vit perballe demeve te medha ambientale dhe asnje lloj perfitimi punesimi, kur dihet qe krahu i specializuar i punes nuk do jete jo me shqiptar, po as italian. E fundit, duke qene regjim monopoli, me mareveshje nderqeveritare, asnje lloj perfitimi apo ulje ne faturen e energjise per popujt Tape.

+1

Ca propozo Stalker, te marrin ata ne Albanie, 325 bilion Evro e ti thone Hasta la Vista IMF-se? Se c'te bejne te shkrete, kur TAP s'nxjerrka gje, fason jo se jo, po dhe djathe dhe ullinj sic prodhon ekonomia madheshtore e fqinjit jugor s'nxjerrin dot, si t'ja bejne?

Hajt se ja kanë gjet: rreziku islamik! smiley

Ma mori mendja qe do ishe per versionin grek te lekut qyl dhe hapjes se kraheve.

Shqiperia nuk ka industri, nuk prodhon (fasonin e konsideroj akt te skllaverise moderne!!!) , turizmi eshte i vogle dhe burimet kryesore te te ardhurave jane ato nga vendet fqinje ose nga shitja e burimeve natyrore.

Duke marre parasysh gjithcka me siper mendoj se mund te behemi edhe ne pre e sistemit bankar europian ne nje kohe shume te shkurter.

 

smiley Nuk di nese e kap llogjiken e kesaj qe thua. Me nje llaf meqe e kam vajzen fukareshe, as nuk e jap ne dere pasanikesh se ma shrytezojne, ndaj me mire te rri e te vyshket ne penxhere. Jo se thone qe s'ben dem hashashi pastaj.

qe te perballosh te ndenjurit ne komunitet do te thote te pranosh rregullat e ketij komuniteti. Ne kete moment te diktuara nga Gjermania. Nqs nuk arrin te permbushesh ato qe jane standartet atehere ose do te mashtrosh me buxhetin (sic beri greqia deri para pak vitesh) ose te kerkosh gjithmone e me teper borxh per te mbajtur hapin e te tjereve!!! Kam jetur ne 4 vende te ndryshme te komunitet europjan ne 15 vietet e fundit dhe mund te them me bindje qe ato qe jane me pak te goditur jane ato qe nuk kane shitur sovranitenin monetar. Shtypin monedhe kur i duhet dhe e heqin nga tregu kur duan (pa kaluar aspak nga frankfurti). Tani jetoj ne itali qe per tu vene ne linje me parametrat europjane qeveria ma ka cuar ngarkesen fiskale ne 65%. (sa e ke ti ne Kanada meqense vjen fjala???).

Me jep te lutem disa avantazhe qe do te kete ekonomia shqiptare nga tregu i perbashket dhe nga monedha e perbashket se nuk e kuptoj???

Aha, po nuk e pate kuptu deri tani, zor se e kupto me vone. Une e kam kuptu qe i vogel kur me thoshte plaku "Zgjidhe shokun me te mire se veten" dhe me ka ngel e kuptume qe atehere.

akoma beson te shoku ti plako smiley hahahaaaa.... peace and love!! me duket se paske tymos edhe barin e fushave e jo vetem hashashin e Kanadase! nejse...kur te bije rruga knej nga europa hajde shif sa shoke jane kto shtetet e komunitetit smiley

Normal qe besojme ke shoku pico, se nuk jemi bira kurve. (nothing personal) Thjesht doja te te them se ketu ka plot rob te mire dhe te kap qe duan te te ndihmojne, te japin nonje men apo dore kur kane mundesi, po ashtu sic ka dhe xhambaze. Varet edhe nga lagja ku jeton. Ti do kesh eksperienca me lagje te keqia mesa duket.

Taksat pastaj paguj aq sa me kerkon shteti, dhe i paguj lek me lek. Kur une emigrova ketu emigrova se e pashe qe ky ven ishte kollandris per se mari dhe une kerkova leje qe te vij e te rroj ketu me qellimin qe te marr mend nga me i miri, jo te jap. Dhe do ti qe nuk me ka dale keq.

nuk te pyeta sa taksa pagun plako por ne cfare perqindje!

Ajo qe te them une eshte qe realiteti europjan eshte ndryshe nga ai i amerikes se veriut.

Sa per lagjet kam pas shons me jetu nga lagja re ne durres e deri ne kensington ne londer...nuk eshte problem lagje por problem sistemi. Europa nuk eshte shtet i perbashket e nuk mund te kete 1 ekonomi, 1 monedhe, 1 linje e 1 mendim te perbashket. Nuk ka lidhje greku, italijani e pse jo shqiptari me finlandezin, estonin apo belgun.

 

Lagja ishte ne kuptimin simbolik. Ti mund te kesh teorine tende mbi bashkejetesen poo ketu ku jam, une bashkejetoj me finlandezin, italjanin, estonin, belgun, indianin, filipinezin, kinezin, cifutin dhe nuk ka asnje lloj problemi. Jane nja dy-tre lloje te tjera qe jane njecike me te veshtire, po dhe atyre do iu behet dermani.

dhe te gjithe duhet te ndiqni forumet respektive te vendeve tuaja te origjines. duke i thithur kanadase vetem ajrin.

Papapa si i ke keto komentet. Si ato tullat qe i mbeshtillnin dikur me gazete per t'u duk si buka e punes dhe pastaj ta rrasnin mbas kokes. Une do te thoja se ke harru te shtosh edhe nje edhe. Pra edhe forumet...

Po ti vete cfare forumesh ndjek?

forumet shqiptare si ty. s'do me kishe ketu ndryshe. 

dallimi eshte qe une se lavdroj perendimin. e mbaj veten per burre me te mire. ndersa ti i mban per model qe duhen ndjek. dmth veten dhe shqiptaret e tjere i mban per tipa koti, te pa vlere.

por po te ishin vende model, do te te kishin tjetersuar. dmth do te te kishin dhene gjithça qe te nevojitet apo ate qe te mungon. fakti qe s'kane arrit dot te te tjetersojne, te te bejne te tyren shpirterisht, tregon pra qarte se nuk te jane superior. 

Pra ti ndjek forumet shqiptare, po ndryshe nga te tjeret Frances nuk i thith vetem ajrin. Kjo aplikohet vetem per ty, apo mbase dhe per te tjeret? Apo eshte sekret personal?

Ti nuk lavderon perndimin se e mban veten per me te zgjuar. Pra tek pulle me i zgjuar se perendimi. Kurse une ashtu si xha Sokrati them se di nje gje qe s'di gje fare, ndaj dua te mesoj nga Perendimi. Gjeje tani kush eshte budallai ne kete mes? Nderkohe nese une i mbaj shqiptaret per tipa koti e pa vlere si veten time, atehere c'bej ketu ne kete forum me shqiptare. Po ti c'ben?

Sa per tjetersimin desha te te shpjegoj qe ne Ameriken Veriore nuk funksionon modeli i tjetersimit sic funksionon ne France. Ketu gjithsecili inkurajohet te jete ai qe eshte dhe ti shkrije me te mirat e ketyre cilesive per te bashkejetuar me te tjeret dhe ketu qendron dhe suksesi dhe superioriteti i shoqerive te tilla multikulturore.

Kot po ti them gjithe keto gjera, pasi jam i sigurte qe ti i di te gjitha keto, po i the te per se mbrapshti thjesht per te me ngaterruar, per te pare nese i dija dhe une.

frances vetem ajrin i thith dhe une, siç ti kanadase. ndryshe nuk do isha ketu me ty. 

pjesen tjeter te arsyetimit e ke pa lidhje, po s'ka rendesi ne fakt.

Well, qe ti s'e lidh dot gamorin aty ku duhet une kete e kam kuptu me kohe, po me vjen mire qe nganjehere e kupton edhe vete kete gje.

Pastaj mos e ul veten aq poshte me ate punen e ajrit qe te me ulesh edhe mu. Se ne jemi qenie te ndryshme ne ambjente te ndryshme dhe mes nesh nuk aplikohet dot parimi i berjes se brimes ne fund te barkes se perbashket qe te mbytemi te gjithe.

o PF, si nuk kupton ore, qe po ta doje ti kanadane do ishe bere ore kanadez me kohe, e s'do kishe me nevoje te vije te diskutoje me shqiptare ? hallet e kanadase do te dilnin e tepronin per diskutime sociale e filozofike.

ç'lidhje ka sokrati o trangull me kete pike ? 

O idiot, po te duash dicka, nuk do te thote se duhet te behesh si ajo. Sinqerisht, do doja shume te kishte ndonje psikiater ketu te diagnostikonte semundjen tende. E mbaj veten me te mire se europianet, thote koqja e kandarit, prandaj u ka zene deren. Ti je tamam si keta callmat e shkretetires qe kane mesyre Europen nga halli, po duan t'ia ndryshojne kulturen "inferiore" krahasuar me ate te fese se paqes qe deri tani ka prodhuar vetem ngritje bythe perpjete dhe kamikaze.

Por jo mor trangull, se une kanadez jam me letra, pune, kalamaj, shtepi, menyre jetese etj etj etj, po nuk mund te mohoj dot 40 vjet jete ne Shqiperi. Kjo eshte dukuria me normale per brezin e pare te emigranteve ne cdo vend te botes. Dhe it's nothing wrong with that. Une kam gjet ketu njerz me te cilet me haet muhabeti, te tjeret i gjene ne FB e ku di une tjeter. Hallet e Kanadase i qaj me kanadezet , s'kam pse i qaj ne nje forum shqiptar. Bote e madhe o njeri, pse duhet te mbyllesh brenda zhguallit tend nacional? Po ti ngaqe ke deshtuar me jeten tende ne France dhe do te kthehesh ne Shqiperi, te duket se cdo shqiptar tjeter qe jeton jashte Shqiperise eshte po ashtu i deshtuar po i vjen turp ta pranoje. 

nuk e perjashton shqiptarlliku kanadezllikun. nuk di pse i merr si perjashtuese te njera tjetres, e kam vene re disa here. dhe po ashtu, s'di pse e merr pjesmarrjen ne kete blog si shenje te zgjedhjes se gjese se fundit qe ka mbetur, sic kur nuk ke pulen e ha sorren. ajo qe du me thene eshte se ka vend per te gjitha ne kete jete. varesisht sa faqe te ka shpirti. ke parasysh diamantin? ka ore qe del per qejf, ka ore kur nuk do me fol me njeri, ka ore per intimitet, ka ore kur do me bo nje dore muhabet me shqiptar virtual. i do shpyrti te gjitha, o Profil. biles edhe kur bo muhabet me shqiptar, prap ka lloj-lloj gjendjesh; ka here qe te han briret per sherr, ka here qe do me bo nje dore qyfyre, ka here kur flet seriozisht dhe do me kontribu me naj gjo me sa te ma kaplloqja per gjerat, ka here qe thjesht tund deren. flas per vete, kuptohet. edhe ne birrari kur shkon (sa kohe kisha pa e permend kte fjale), e ke nje te preferume. ne kafenen e preferuar, thote ai poeti. aty te gjejne. gjermanet biles u vene nje tavoline te caktume, qe i thone Stammtisch. aty i ke kingat perher me mjekrat plot me birre. meqe ti i ke qejf citimet e autoreve freng (plus napolonin), njeri nga ata ka thene qe jeta eshte nje zakon i ushtruar ne nje vend te preferuar. ja kshu ky muhabet, sipas meje.

vijme ketu se nuk e gjejme ne vend tjeter te njejten gje. kaq e thjeshte eshte puna.

neqoftese tani duam te verifikojme qe gjeja qe na shtyn eshte thjesht instikt apo diçka superiore, duhen krahasuar diskutimet e ketushme me te atjeshme.

neqoftese ju merrni pjese edhe neper diskutime te huaja, na jepni lidhjet dhe bejme krahasimet e atyre ndjenjave qe shtyjne te beni muhamet ketu dhe atyre qe shtyjne ne vend tjeter. keshtu dhe ndahet shapi nga sheqeri kur i thone.

pervete ndjenjat qe me shtyjne per dikutimin ketu i mbaj per me superiore.

Po pra, ndaj edhe bota eshte vende-vende dhe me reshje shiu te ndryshueshme dhe me eren qe fryn here nga bregdeti e here nga zonat malore. Qe mos merzitet robi.

po jo mer, se nuk eshte ashtu. mu ma do shpyrti nje cik muhabet shqiptar. dhe a do me dit se cin muhabet du me shum? ato te tiranes se vjeter qe ka vdek e s'vje mo. ja, me tregoi per vibertit nje dite qemol avdija. nuk njifena personalisht, edhe pse kemi te njoft te perbashket. vjen nje bote qe eshte e jotja me bukur se c'do ta sillte cdo regjisor. futet ne muhabet dajoshi, ardi, PF-ja, mrroklla, te japin ndjesi me tela nostalgjie qe nuk ke ku i gje gjalle ne bote. imagjino, ti flet nga franca, pf nga kanadaja, argendis nga kina.... me thuaj, cfare mediumi tjeter mund ta siguroje kete mrekulli. per mu kjo mund te jete c'te dush, por zgjedhje e fundit nuk eshte.

natyrisht, ka momente qe behet shume e merzitdhme, pa nivel, etj etj, por hej, edhe ne luver gjithe diten nuk kalohet jeta.

ah, edhe dicka. ketu ke edhe deshmitar te gjalle ngjarjesh qe tani vetem me germa mund te te vijne. per mu Idrisi dhe Grava jan dy pasuri te padiskutueshme qe ka ky mexhlis ktu. Edhe menyra e tyre e te menduarit, edhe te folurit, gjithe aura qe i shoqeron, secilin ne menyre te ndryshme, por prap me nje element perbashkues te deshmitarit te gjese se vjeter. Ja po ta pys Idrisin ose Graven qe a e mbajne mend viziten e Cu En Lait, apo dhe te Hrushovit ne Shqiperi, me shume gjase do me thone po. s'di a me kupton. nuk esht e thon me qen dakord me te gjithe, biles shyqyr qe s'jemi.

i ke rene pikes emo. nuk e di a e kane ne europe (ma do mendja qe jo) kete lloj stili jete intesive qe kemi ketej ne ameriken e veriut. Ne 24 ore dita 18 te shkojne ne pune, autostrade, telefon, pazar, con e merr femijet nga shkolla, korr barin, nxjerr qenin dhe te gjitha keto ne gjuhe te huaj. Mos te flas pastaj qe kur bie teflesh fillon truri ne menyre te pavarur ben llogarite e te ardhurave vs shpenzimeve, etj etj etj. Prandaj kur futesh ketui te duket sikur ke hyre te kafja e lagjes dhe takon cunat e ben nje dore muhabet. 

as ke me nda gje e as ke me marr gje. thjesht nje dore muhabet me nje kafe e cigare per qejf ne verande.

Po ho me emigrant, fol. Po nuk eshte shpirti i njeriu si lahuta me nje tel me qime bishtkali, mer jau. Po kujt t'ia thush.

po mesazhin e argentis e kuptove apo jo ? jemi te gjithe lypsa po thote ngaqe u kemi zene deren europianve/oksidentalve. 

nuk kuptoj se çfare i ndryshon gjendjes se lypsit, fakti ne e do patronin qe i ka zene deren apo jo ?

Ej, mos e ul kaq veten o burre i dheut. Te udhetosh dhe te nderrosh vendbanim dhe nganjehere edhe komplet rrjedhen e jetes nuk eshte lypje po guxim, kerkim eksperiencash te reja, aventure, adrenaline. Robi nuk eshte kaktus shkretetire qe lind rrit e thahet ne te njejtin ven. Po te donte Zoti qe njeriu te lindte dhe te vdiste ne te njejtin vend do i kishte dhene rrenje dhe jo kembe. Ta thashe dhe njehere, ju te Europes mbase ndiheni ndryshe, po ketu nuk lyp njeri se kjo toke eshte e te gjitheve, sic ka qene kur eshte krijuar. Po dhe Europa tani drejt asaj rruge po ecen, ku kufijte dhe nacionalitetet po e humbin pak e nga pak vleren qe kishin per te percaktuar se ku ke te drejte te jetosh. Eshte shekulli XXI mor bir.

jam dakort me komentin tend. nuk di sa do ta kuptoje argendis. 

Me vjen mire qe shqetesohesh per shokun. Kjo tregon qe nuk je pordhac sic do te tregohesh nganjehere. Naten tani se mu me erdih koha qe te fle kurse ty qe te zgjohesh. Le qe ti ke dy ore qe je zgju...smiley

O i semure psikik qe con mesazhe "kercenuese" private (kush tjeter ka marre nga ky tipi me qafsh,qe ta rrun falas).Une nuk thashe te jesh lypsar,thashe te mos u besh pordhe e te te duket vetja me i mire se ata te cileve u ke zene deren i paftuar.Kur shkruan ti ketu te Peshku lakorja e idiotesise ngrihet vrik,po une problemin nuk a kam me ato qe thua (sinqerisht 1 ne 100 nga komentet e tua,lexoj) po me menyren si i thua.Ke nje arrogance dhe nje acaruese si nuk ka tjeter.Kalliri plot e ul koken,ndersa kalliri yt qe dy kokrra ka brenda ... Tani sinqerisht,ti nuk je mire menderisht,nuk jam as i pari e as i fundit qe ta them.Gjeji nje menyre ti besh derman vetes,nese je kaq i vetmuar sa nuk ke,njeri prane te te ndihmoje.Ideja e kthimit ne Shqiperi nuk eshte e keqe,pavaresisht kundershtimit te Kuazit se atij vendi i dalin e i teprojne idiotet qe ka tashme

ku e di se kujt i kam zene deren, e ne jam i paftuar apo jo ? 

ne mezazh privat te bej, qe te zesh mend, se te shaj edhe hapur ftyr mut. race e poshter. ene tjetrit mos iu pergjigj keshtu nga larg, me fjale qe nuk do te guxoje t'ja thoje perballe. (ata kinezet atje guxon t'i quash te çmendur perballe ?)

shkerdhate !

dhe fakti qe vjen nga gopi semes dhe ze nje vend ketej, ne mes te pilafit, e pikerisht pa te ftuar njeri, e tregon vete qe je me i mire se vendalinjte. 

Cfare thu mor i cmendur,se ke zene vend aty je,me i mire se ata ku ke shkuar.Ia ke thene edhe dikujt kete,do ia kishe thyer shishen ne koke po ta kishe afer.Me fjale ta rrun ti,por po te kisha afer ta kisha futur ate shishen ne bythe te te vinin mendte.Hajde ik tani psikopat,shko kerko ndonje klinike me te mire,se ajo ku je ste ka bere derman

po normal ore ftyr e poshter. s'ma ha mendja se ty atje ne kine te mbajne me buke kot. u duhesh per diçka. dmth ben diçka qe ata nuk e bejne dot vete. u perkthen lajmet nga shqipja apo jo ? apo i lan bythen ndonjerit ? pra e gjitha varet se per çfare u hyn ne pune. kur lan bythen e ndonjerit nuk ka sesi te kesh konsideracion te larte per veten.

Po per dicka u duhem edhe une,sigurisht,po une nuk jam psikopat megaloman te mendoj se jam me i mire se 1.3 miliarde kineze vetem pse me kane ofruar nje vend pune ketu.Sinqerisht,e kupton sa rende je ti apo jo

i ulet je ti (i ulet eshte me keq se i rende), qe nuk i lejon njerzit te mendojne ç'te duan per veten e tyre. çfare te keqe te vjen ty, nga sesi me duket vetja mua ne lidhje me boten qe me rrethon ? aq me teper qe s'ndajme gje bashke. 

te duket vetja kot, i pashprese ? mua s'ma ndien fare se çfare te duket ty vetja, mbret a skllav. kur te jesh ne rrugen time, do te te spastroj (siç thoshte Napoleoni) se keshtu eshte shkrujt ne diten e krijimit. jane nda rolet. 

kjo si duket te shqeteson dhe ty. e ndjen epersine time, ose te atyre si une, dhe s'desheron qe fati te te hedhe ne te njejtin shteg me ta. s'do kishe asnje shpetim.

 

Djema ( Profili dhe Argendis) eshte budedallik te shaheni e grindeni ketu, eshte budedallik te merresh me njeri-tjetrin,  do t'ju lutesha te merreni me idete, opsionet, etj. 

Pjer, me fal, po ja me idene e debatuesit po merrem, qe eshte me i larte se europianet, meqe ka shkuar ne Europe. Ja, nje pyetje, te duket vetja me lart se belget ty, meqe ke zene vend ne Belgjike?

po hyj ne debat edhe pse duket shume i nxehur.

nuk ka vend per me te larte apo me te ulet secili nga ju shfrytezoi mundesine, momentin, duke vene ne dispozicion aftesitete dhe zute nje vend qe shpresoj te ndiheni rehat.
nga ana tjeter biem dakort te tere se gjenden plot te tjere qe mund tu zevendesojne tek pozicionet qe keni, se jane shtete te medha e me histori.
praktikisht nuk jeni as me te mire as me te keqinj se ata aty.

A te te them dicka, isha duke e shkruar vertet, po e lashe pastaj, cta zgjasesh dhe me ke ta zgjasesh. Doja te shkruaja qe kete vendin qe kam une e lakmojne edhe shume te tjere, dhe sic e kane shqipot bejne lufte me berryla per ta zene, dhe shume me teper kam une nevoje per te sesa kane nevoje kinezet per mua, madje edhe fare po te mos ekzistonte ky vend, GDP-ja e Kines nuk do ulej asnje qindarke. Ja ta ilustroj me dy shembuj. Kur erdha ne fillim ketu, te prisnin ne aeroport, te conin ne hotel dhe ta jepnin rrogen menjehere. Kur erdha per here te dyte mendova se do ishte njesoj, po aha, nicht, as pritje ne aeroport, as hotel, as rroge qe diten e pare, dhe une erdha si karafil, pa shume para ne xhep dhe u detyruan ata te shtepise te me dergonin ca dollare. E dyta, ne fillim ketu te pyesnin joformalisht, vetem me nje fjale goje, a doje ta zgjasje kontraten, dhe une beja pordhe: Jo po kur duhet ta jap pergjigjen perfundimtare, jo prit te mendohem ca. Ndersa tani jo qe ste luten, po duhet te besh kerkese/lutje  me shkrim per ta zgjatur kontraten, dhe te rrish me zemer te ngrire kur vjen koha,  a do te te thone apo jo ta besh kerkesen. Dhe nuk eshte vetem per ne shqipot ky muhabet, qe nuk na ve njeri ne defter, po edhe per gjithe te huajt e tjere, sidomos qe kur nisi kjo kriza ne Europe. Kina e di qe eshte ne ngritje teksa shume nga te tjeret po ulen dhe po mbushet gjithnje e me shume me te huaj, nuk eshte me vetem koshi i plehrave per deshtaket.

Nesje, ky i ashtuquajturi debat i nxehte (ne fakt ska fare nxehtesi, eshte idiotesi te thuash ate qe thote ai idioti) nuk eshte per vendet e punes. Thjesht per arrogancen e nje te semuri kokeboshqe e ben te merzitshem kete pellg kur merr pjese.

po argendis kjo eshte ideja qe jane vende aq te medha, sa kane plot kualitete, por aftesia jote mbase dhe pak fat te ben te punosh ne nje pozicion te mire.

plus bota gjithmone ne levizje, dalin cdo dite profesionalitete te reja.

Nuk eshte puna e vendit te madh, une ketu nuk konkurroj me kinezet, po me shqiptaret. Dhe meqe shqiptaret qe jane ketu ose duan te vijne ketu po shtohen, sigurisht edhe konkurrenca shtohet, e sigurisht edhe mundesia per perzgjedhje. Po sidoqofte, edhe sikur ta kisha zene kete vend pune me ndonje konkurs me aplikues kineze, fakti qe fitova sdo te thote qe jam me i mire se kinezet. E shumta do te thote thjesht qe ne ate pune jam me i mire se ata qe konkurrova. Po e kupton cthote ai psikopati apo jo? Nejse, duhet mirekuptuar edhe ai, ngaqe nuk ia var njeri aty, si kompensim e ben veten te besoje se eshte me lart. E forta eshte se i shikon gjerat bardhezi, domethene, ose je me lart se te tjeret, ose je me poshte, skllav e lypsar. Rruge te mesme, te te qenit si te tjeret, nuk njeh.

Ja tani ndihem i larte edhe une, qe eshte permendur emri im ne diten e krijimit, pavaresisht se per pune spastrimi prej teje. Po pse mo, ka dhe te tjere si ti, une thashe se ishe i vetem ose unikal sic thuhet me fjale te medha. Mire qe deri tani te kisha zili vetem ty, po te mesuarit qe ka edhe te singjashem me ty ishte nje goditje e rende per mua. Si t'i shpetoj mundesise se llahtarshme qe fati te me hedhe ne nje shteg dhie me ty a me te singjashmit e tu, a me jep dot ndonje keshille? Tani, e treta here qe e them kete "sinqerisht", po sinqerisht, ti e di qe je jo i semure rende, keq a ulet, po qe ke rast i pashprese? 

ti je rrogetar o argentis, pranej je i ulet ne profesion dhe KARAKTER. e ke shit sumen tek punedhenesi TEND ndaj ke mesuar dhe ta ulesh koken me respekt ndaj tij, bile dhe edukuar veten qe je njeri pa NDONJE vlere te veçante, se te mendosh ndryshe s'ben, humbet vendin e punes qe gjithkush mund te ta zeje dhe beje te njejten gje qe ben ti.

ndersa une e qis buken e gojes VETE, nuk kam nevoje per kontrate dhe as vendin nuk ma ze DOT njeri.

 

Ja pra,o profil-aktik,ky eshte dallimi mes nje te semuri mendor dhe nje njeriu normal. Njeriu normal ben nje pune,ka seder profesionale dhe mundohet ta beje sa me mire,ndersa punedhenesi e vlereson dhe e paguan.Po ja ta zeme ti nuk shkruan nga ndonje psikiatri e Frances dhe nuk je nen meshiren e shtetit francez.Ja ta zeme ti je piktori me i madh qe ka pare Franca qe nga koha e Monese.Ta zeme si gjeni qe je,me i larte se cdo francez qe ka jetuar e do jetoje sa te kete jete mbi Toke,e nxjerr buken e bardhe duke shitur pikturat e tua.A nuk je edhe ti sumeshites te bleresi,duhet tia besh qejfin atij qe te ti bleje pikturat.
Nje pyetje: I ke pire ilacet sot?

e mbaj veten per burre me te mire

Natyrisht ,pika u rente atyre qe e vejne ne dyshim qofte edhe per nje dekike.

ah nuk me the sa taksa pagon ne kanada?

Varet nga te ardhurat. Tani po me pyet edhe se cfare te ardhurash kam.

                                                                                                                                                           sa

                                                                                                                                  mall

                                                                                                      o

                                                                      zot

                                       sa

mall

Ky Tspirasi qeka loqe fare i ziu. Lexoj te Corriere: "Kemi mposhtur shantazhet e BE-se" dhe ky me grushtin lart. Me poshte: "Greqia, likuiditet deri te henen". Cfare sharlatani.

sharlatan me bisht! smiley
a se po e rregullojne Ufa ata njesoj si Soç..po e luejne, rregullojne banjat; problemi eshte ( ose me sakte ka dy probleme)
-rusi s'ka leke te japi, ne ate germuqe qe eshte vete
- pjesmarresit e tjere te sumitit mund te mos bien dakort njeziri qe ti japin ndonje kacidhe grekut

c'thote pirroja yne mo, ju thane lotet, mos ta marre rrogen ca kohe, tja fali memes greqi...

Besoni akoma se Shqiperia duhet te kete akoma ambicje per Komunitetin Europjan e per Euron??? 

Ambicja e mban gjalle njeriun. Si lustrim shif p.sh. ne plazh ose ne palester sa burra te moshuar i ngulen syte me shume ambicje tek lugina e çupkave, pavaresisht shanseve. 

Euro eshte thjesht nje monedhe, mjet, s'eshte qellim ne vetvete (po ashtu dhe BE xhanem); disa vende te BE s'e kane adoptuar euron qellimisht, jo vec Anglia po dhe disa vende me peshe te vogel. BE pastaj,ne nje forme apo nje tjeter do egzistoje pavaresisht kesaj krize, e pavaresisht formes qe do kete, vendet aty (do te) perfitojne pak a shume sipas peshes individuale. Shqiperia duhet te behet shtet funksional per te miret e vet/shqiptareve, e sa me shume te 'rritet' e forcohet' aq me mire per shqiptaret, pavaresisht se si e kur futet ne BE.

Momentalisht ama armiku me i madh i shqiptareve eshte korrupsioni dhe kapja e brendshme nga ato pak shqiptare, jo fqinjet apo BE. Mbase duhet qe shqipet ta shikojne luftimin e korrupsionit dhe kapjes si dicka patriotike qe te ndryshojne gjerat.  

Futja ne BE si gjeja magjike qe do shpetoje hallet e njerzve dhe qe do ta beje Lapraken si Londren eshte nje ninulle me te cilen politikanet shqiptare e mbajne ne gjume nje pjese te mire te shqiptareve, teksa i rrjepin me korrupsin e i kthejne kunder sho-shoqit me politikat e kurve-brendshme. Kriza ne Greqi dhe zhurma rreth saj ne Evrope eshte nje oportunitet qe ky segment i popullsise shqiptare te zgjohet nga gjumi. 

ooooo tamam ajo qe them une!!!!! nuk me duket koncept kaq i veshtire per tu kuptuar smiley

Meqe e pashe tani, po sjell si nje ilustrim fantastik te asaj qe thashe (qe armiqte e Shqiperise jane sot 1shat e brendshem qe kane kapur cdo gje) nje artikull qe ka shkruar ky zotnia qe komenton dhe ketu, qe qe sic tha vete ishte kete here vezhgues i zgjedhjeve: 

Dikur këta kishin nën sqetull Nanon apo telekomandonin Berishën. Sot, sipas kritikëve, oligarkët gjenden në parlament dhe i shkruajnë vetë ligjet. Këta kanë blerë demokracinë shqiptare, sikur edhe votat gjatë zgjedhjeve. [artikulli]

   Te shkretet greke qe jane ven ne majen e gishtit ...te atyre qe asgje nuk dine nga e kaluara e lashtesise se asaj,  qe ishte  pure filozofi pellazgo- iliro -  greke.

   Qe te egzistoje e drejta, paqja harmonia, dashuria, permbajtja,etj, duhej te egzistonte me pare dielli- ate(Zeusi, te cilin e pagezuan prej Zojsit Ilir), te egzistonte Toka- nene ( Demetra) ,    por edhe kjo nuk domund  te ishte  e mjaft pa elementet baze te jetes si bie fjala uji( Poseidoni) , ajri ( Ira ) dhe ata elemente , te cilet prej thellesis tokes , percaktojne ringjalljen e natyres e japin frytet dhe ushqimin per njerzit.  Duhesh edhe Persefoni me Hadin ose Plutonin..qe te benin peseshen e perendive mbrojtese 

    Iliro - greket, te mbrojtur prej pese perendive  fillestare te Patheonit pellazgjiko- iliro- grek, ose te pese vellezerit e pare me cilesine e Perendise , qe i ati Kronos as qe arriti ti c'dukte kurre e perfundimisht, nuk do te munde kurre mbi dhe', force a fuqi djallezore e pareve, qe ta beje kete komb te gjunjezuar.Kete nuk mund ta kapin kacafycet  e pizevenget, gjasme anti greke te temave, hedhur  ne stilin e Maqo Pelivanit ..! 

Me kot presin ! Po te gjegjej duvaja e qenve, do te binte mish e kocka prej qiellit ..! 

Megjithese greqia eshte vend fqinj e fati i saj ndikon edhe shqiperine boll e vrame mendjen per ta.Ata qe ishin mjaft te mencem sa ti rripnin kaureve $400 miliarde jane aq te mencem sa tia hedhin pa lagur.Ne me mire te merremi me hallet tona.si duken punet andej Grava?kane filluar levendet tane te hedhin ndonje lopate te bonifikojne fushat apo do presin sa te behet uji nje boje kali?

vone por fisnikerisht e the ate qe duhej ! Eshte e sakta fare ! Ketej..meazallah se i qaset njeri punes.Tutje asaj Evrope kush te shaje me shume shokun.Ketej , po ra shi sic di shiu i inatosur te bjeri, Fieri e Lushnja   do mbeten ...porte ! 

Ku ka levende ketu ore ! Keta te gjithe ngordhosur me kurrallo .Bilez njeri , me i madhi fare e mba gjithe miza kurrallon.Dhe a nuk i shkon sa i them une ? 

Krrrallo kuqi me miza

Varure gjer  tek kerthiza

 Per punet ..ste prishet gjiza 

Smerrni shembull nga Suriza 

 

ne fakt fitorja e oqi, eshte e vetmja zgjidhje qe gerqise ti mbetet ndonje fije dinjitet.

mbetem i mendimit qe referendumi ishte zgjedhja e duhur per greqine.

Pa harruar qe, kur situata trazohet, eshte shenja absolute se gjerat shkojne në drejtimin e duhur ! 

Poshte pacifistet!! smiley

sa vle vetem mesazhi qe i percon teknokrateve te evropes, per gjithe keto vite qe i kane terheq per hundesh.

madje po ta mendosh vetem shpallja e referendumit eshte akt, rezultati nuk ka me rendesi.

Teknokratet e Europes nuk i duam,

Burokratet e Europes aq me pak.

A ka mbetur ndonje .....krat tjeter, te cilin duhet ta duajme akoma me pak?

Ja ke fut ja ke fut kot plako, sauerkrautin ketej e kemi gjene me te njashme me arménë (lakren turshi) keshtu qe mos e prek!

pa lidhje, por per info: gjeja me e ngjashme me lakren arme ketej nga ne (US) eshte nje turshi aziatike (them se eshte koreane, por e prodhojne edhe te tjere, psh japoneze) qe quhet kimchi. e rekomandoj fuqimisht per ata qe nuk e kane problem lakren turshi. po ta thyesh me ca vaj ulliri eshte e mrekullueshme (per ata qe mund ta konsumojne, gjithnje). e meqe jemi te vaji i ullirit, mos u zini bese emrave italiane me bertollini e perolli e gianna nannini  e xakanjini... merrni pa frike vaj ulliri kalifornie, ose australie, se e keni safi. ato te tjerat jane me hille, dhe mafja e vajit te ullirit na qenkesh ezhderha e nuk e dinim.

Flm per sugjerimin. E kisha fjale te degjuar kimchi po s'me kujtohet ta kem provuar.

nuk di ku jeton, por po pate ndonje grocery store si Kroger afer psh, shiko ne seksionin organik. Ne farmer's market te mira e gjen me siguri. them se me te mire jane ata ne kavanoze qelqi. Pervoja ime e pare ishte nga kohet studentore, ku cdo te enjte vinte nje korean me furgon e shiste gjera bujqesore per gjindjen studentore (kryesisht aziatike, por jo vetem) ne campus. E mora kot nje here. Nuk e dija c'ish. Ne shpi, kur e hante im ate, ikja perjashta, se me dukej se vinte era kembe. Aq dinim. Me ngjiti qe heren e pare. It's real good, po qe se e ke te zhvillume ate shije. Dhe healthy, pa asnji diskutim.

Kimchi me e ngjashmja me lakren arme?! Kimchi te percellon nga speci djeges dhe ka fish sauce dhe karkalec deti brenda.

emrave italiane me bertollini e perolli e gianna nannini  e xakanjini

smiley  Por e vertete per vajin Italjan, fatkeqesisht. Kam lexuar shishet dhe eshte "i ambalazhuar ne Itali, me vaj nga Portugalia, Maroku, Tunizia, Spanja, Greqia..."

jo llojet qe kam perdorur une. Njeri nder ta (ky eshte i Krogerit):

Ndoshta ngaqe thote "Mild". Ke te drejte, kjo s'paska fish sauce dhe karakalece sic e ka metoda origjinale. Perseri paska: hot pepper, sugar, salt, paprika, ginger.

Tjeter spice Kimchi tjeter spice Sauerkraut madje tjeter dhe lloji i lakres. Por both Ok.

p.s Koreane me qe ra fjala. 

Ne Austri Sauerkraut-in e kishim pothuaj ne cdo side dish me Bratwurst, por edhe me Schnitzel (me rralle). Mbaj mend, e sillnin edhe te ngrohte, dhe ashtu nuk hahej dreqi.

Jo te ngrohte s'me ka rene rasti. Po e drejte, qe ta rrasin me cdo pjate. Bicim sic ta rrasim buken ne, apo orizin aziatiket.

Çimo kjo pa lidhje me kimchi dhe sauerkraut, por meqe permende koreanet, mu kujtua Flushing ne Queens. Booooo sa shume koreane! smiley

Who the fucking hell gave them driver licence! smiley

Never been in there - just driven thru smiley

Po te rruga prape, me thuaj te te them ekgzaktesisht cfare t'u bertasesh nga penxherja e makines. smiley

Kimchi eshte THE side dish e Korese dhe ndoshta ushqimi me i shendetshem (does miracles for bowels apparently). Nuk ka rendesi cfare ha, do te ta sjellin gjithmone me restorant (edhe ne restorant Italian psh duke ngrene pica, koreanet e kerkojne pjatezen me kimchi). Ka shume lloje, ai qe ke vene ne foto eshte tradicionali. Eshte aq I rendesishem ne jeten koreane, as per festen e tyre me te rendesishme, Chuseok, njerezit mblidhen vullnetarisht dhe pergatisin kg pa fund kimchi per te varferit. 

infromacion interesant, teuta... me ka rastis para ca kohesh te shoh nje serial korean, gu family book :p ne netflix, po mire qe e lashe aty nga seria e 2te se per pak e mesova koreancen...ja p.sh fjala baba me eshte fiksuar se e eprserisnin shpesh..i thone abuxhi apo jo?

Une di "ama" dhe "apa" por me siguri jane shkurtime si "ma" dhe "ba" per ne. Pas produkteve te Samsung, dy eksportet me te medha koreane duhet te jene patjeter K-POP Music (e padurueshme per veshet e mi) dhe Korean soap operas! smiley 

(does miracles for bowels apparently)

And causes pain the next morning? smiley

Not kimchi, not that spicy smiley Ka ca ushqime te tjera ama...man oh man, you feel them in the morning smiley

Me pelqe qe edhe ju te shqipnise e keni kap frymen olimpike greke: "Rendesi ka te marresh pjese, jo te fitosh". Se per te fitu, fito gjithmone gjermoni. smiley

Nuk me ndodh të bej krahasime kulturaliste, por po e hedh të pakten nje here vallen siç bie daullja aktuale : nje m... të madh ka fitu gjermoni ! Nje kolegia ime ka vajzen e saj të martuar në ate vend. I shoqi punon me gjys/kohe, "mode" shume e përhapur në Gjermani keto 10 vitet e fundit. Ata qe i njohin mirë të dy vendet (siç eshte rasti qe evokova), pra dhe Fr dhe Gjer., edhe pse krahasimet do ishin të pasakta për shtresa të ndryshme popullsie, prap se prap të konfirmojne qe nje m... i madh jetohet me mirë në Gjermani.

Puro legjende urbane, si dhjetra e mijra të tjera. 

Stalker, e kisha llafin si shtet. Per te tjerat e dine me mire ato qe jetojne ne Gjermani.

Nje pyetje per diskutim: nese shumica i thote Jo referendumit, pra nuk pranojne kushtet e kreditoreve, me cfare te keqiash me shume do te perballet Greqia ne krahasim me variantin e Po-se?

Me AS EDHE NJE TË KEQE ME SHUME! Biles dhe debimin (e supozuar) te saj nga eurozona nuk e parashikon as edhe nje traktat i vetem europian !

kjo pak a shum u ka kthy, rri Syriza ne qeveri apo nuk rri...se

- borxhi ka per t'ju ul

- nga euro s'dalin

duket qarte qe dun me ul nervin e EU - Donald Tusk doli dhe tha (kunder merkel, hollande, renzi, juncker, etj) qe nuk eshte referendum per euron. IMF, nen presionin e amerikes, nxorri raportin qe thot, ashtu sic thoshte syriza, qe borxhi grek eshte i paperballueshem e s'ka per tu paguar kurre.

@Beluli : me shume se për fatin e atij fatziut qe vdiq, une e kisha ketu : 200 të arrestuar në 4 dite, në nje lagje të vetme të Hages, ca si shume! Ca si shume policore Po behen keto shtetet e Europes apo jo?? smiley 

@Albano: ajo puna e 'aziatizimit' të Europes : nese ka dicka vizuale qe të bie në sy sot në qytetet kineze eshte prezenca e hatashme e policise: çdo 200m shikon nga nje makine policie !! Dhe kur e mendon se nje fenomen i tille tashme eshte mese i rendomte në USA, të shkon mendja tek ajo qe thote Godard tek filmi i tij i fundit: ndofta Hitleri vertet e humbi luften, por idete e tij triumfuan

jane arrestime ne turme o Stalker, sic bejne me tifozat e futbollit...  i mbajten nja 5-6 ore,  u futen nga nje gjobe dhe i lane... 

nga keta 200 vetem  11 persona i  kane arrestuar  tamam qe do i kalojne gjyqit.

Financial Times eshte bere si ato gazetat e Sudes. Hap llafin qe depozitat bankare mbi 8 mije evro do perdoren per te paguar borxhet. Varufakis pergenjeshtron menjihere.

Kesaj i thone tamam lufte psiko.,

Mos ja qani hallin shume Greqis se si kishte koken do i vene edhe festen, por qajani Shqiperise. 1/3 e sistemit bankar Shqiptar eshte i perbere nga banka Greke. Kur ato te bllokojne parate dhe ti terheqin ne Greqi, kasaphane do behet edhe ne Shqiperi.

...behuni gati per cmime te lira shtepish nga ata qe do detyrohen te shesin banesat per te siguruar buken e gojes. 97-ta versioni 2.0

Kur ato te bllokojne parate dhe ti terheqin ne Greqi

shkaba mund te na sqaroje me mire, por me cfare kam degjuar une, ka dale rregull para disa vjeteve qe parate s'mund t'i levizin nga Shqiperia per ne Greqi.

Ky parashikimi yt eshte si ai qe bere per twitter,smiley

...i qendroj asaj qe them! smiley

Bile problemi me bankat greke eshte se jane perhapur shume ne Ballkan. Pra ky nuk eshte vetem problem Grek por i tere Ballkanit.

Ky bull market duket sikur s'ka te mbaruar .inshallah greket votojne jo .

Cado te votojne s'pi uje me. Po votuan "pro" do marrin me teper borxhe qe s'i perballojne dot. Po thane "Jo" do kerkojne prap borxhe qe s'i perballojne dot.

Nje raport i JP Morgan thote qe bankat Greke nuk kane as rezervat minimale qe kishte Qipro per te mbrojtur llogarite deri ne €100K. Qe dmth qe problemi Grek eshte akoma dhe me i thelle se ai Qipriot. ...na falni per pesimizmin por me keq do behet!

Mos u merzit, se mire do behet. Me degjo mu! S'e le njeri Greqine.

ato do votojne JO, dhe europa normalisht duhet t'i nxjerre nga euro zona. 

ne france, thane qe kete referendumin qe po bejne greket, se a i pranojne kushtet e europes, duhet ta benin europianet perpara, se a i pranojne vendet si greqia apo jo qe t'i kene me nje oborr.

ndersa riperteritja greke do t'i vije vetem nga dalja nga euro. se borxhet ata kurre nuk do te mund t'i paguajne. puna eshte se greket vete nuk dalin dot prej euros, se behen njesoj si turqit pastaj, nuk kane me se me çfare t'u krenohen. ata pra presin qe europa ose t'i mbaje ose ti shporre. s'kane pra asnje dinjitet, sado te vogel si popull.

Tani qy Guvernatori i Ri thote qe i kena izolu bankat greke ne Shqiperi, pra s'ka rrezik. Ky tjetri qe bone analizen thote bankat jane "shqiptarizuar" duke u shkeputur nga banka meme. Kshu qe s'duket sikur do kete ndonje ndikim, duke i besu atyre qe thone.

ne shqiperi nuk ka euro por perdoret lek. eshte pra si te krahasosh dardhat dhe mollet. 

Gjergji, Bankat Greke, ne Shqiperi nuk Kane me shume se 15-17% peshe ne sektorin Bankar por mbas 2008, qe te operonin duhen te garantonin ate qe quhet karantine nga Banka Meme, ne Greqi, pra smund te terhiqen para drejt Greqise. Kjo ka funksionuar me se miri per Shqiperine sepse emigrantet Shqiptar kur kan levizur ne Shqiperi kan depozituar euro. Por nderkohe Shqiptaret brenda Shqiperise kan deposituar ne bankat Greke ne Shqiperi dhe ata as e rruajne fare e duken shume te qete. Bankat Greke ne Shqiperikane kryesisht kapital vendas plus ndonje emigrant Ne Greqi, pra me ligjin e karantines perderisa Shqiptart nuk terheqim parate atehere nuk ka panik. Argument qe e kam shkruar ne pergjigje me Shiptarin e vjeter Tek prurja e pare e PF, para se te vinte Xhibi, te lexonte komentet e prurjes se pare e te dyte e te sillte konspektet e tij Arabo-komuniste-luboniste. Bankat Shqiptare jane te insuluara, nese Grekofonet do ngjallin panik dhe Shqipitaret do terheqim parat nga bankat Greke atehere ne rast paniku dhe reiffeisen bank do vuaj. Shqiptaret e mi te dashur deri me sot nuk jan tu e rrujt sumen. Vendim i drejte, te shohim te henen ne se bankomatet do peshtyjne dhrahmine me 1-1 versus euro. Nje inflacion 30-40% pritet per dhrahmine e atehere fillo te kerkosh shtepi ne Greqi per 6 muaj. Vlera te shtepive ne atdheun Tim nuk do rriten por sdo bien se bashkeKombesit e mi mbajne para menjane tip qypi me flori. Prisni e durim, eshte kriza Greke e Jo ajo Shqiptare...

 

Vlera te shtepive ne atdheun Tim nuk do rriten por sdo bien se bashkeKombesit e mi mbajne para menjane tip qypi me flori

Atdheu Yt eshte shkemb graniti, fanar ndricues ne brigjet e adriatikut e nuku preket aspak nga krizat e kapitalizmit.

Atdheu im ka shume probleme pa dyshim por nuk eshte lidhur kaq ngushte me Krizen Greke. Eshte Krize Greke e Jo e Kapitalizmit. Ju Greket mendoni se jeni Kapitalizma dhe Filozofia dhe Shqiperia duhet te vuaj patjeter bashke me ju. Jo e dashur...eshte kriza juaj e mos ngjall panik. Ke uluritur qe real estate ne Shqiperi do shkoj 30% te vleres...nuk ka shkuar nderkohe po zhvleftesohet Patridhia jote. Le te shijojme renien e Greqise per ca kohe pa me Liken e Ramen kemi Kohe te merremi. Shiko ke ke prane Enveristet e Hoxhallaret...nuk e shof mire te ardhmen per ju Greket. Nderkohe shani Shqiptaret bashke me Hoxhen qe kelthet se Politikanet Shqiptare duhet te marrin shembull nga politikanet Grek e Serb keto 25 vjet.Turp.

eshte krize e kapitalizmit ne fakt. po tek ky blog nuk do te mund ta zhvillosh dot nje analize te tille, keshtu qe te mbajt tendja, siç thote emigranti per t'iu shmang debatit te kote.

Jo e dashur...eshte kriza juaj e mos ngjall panik. Ke uluritur qe real estate ne Shqiperi do shkoj 30% te vleres...nuk ka shkuar nderkohe po zhvleftesohet Patridhia jote

 .1/3 e apartamenteve jane pa shitur dhe ti predikon se cmimet nuk kane per te rene ?!!Si thote W Buffet ;price is what you pay value is what you get.

Fakti qe nuk shiten por Edhe cmimet nuk bien...tregon trendin qe eshte long term investment e Jo spekulativ. Ti asnjehere nuk shikon ndonje gje pozitiv ene atdheun Tim qe ka plot gjera negative. Tani te thuash qe 1/3 e bankave ne Shqiperi jane Greke tregon qe dhimbja eshte kaq e madhe ne Greqi sa do qe te qajne te gjithe per Ty. Emocionalizem i paster qe do me ka nxjerr komshiut 

Fakti qe nuk shiten por Edhe cmimet nuk bien...tregon trendin qe eshte long term investment e Jo spekulativ.

smiley  Sa long term investment te ketij lloji njeh ne vendin ku jeton ti qe rrijne bosh me vite dhe s'ulin cmimin?

Alba: nuk e di ku e more kete 1/3, Guvernatori thote 17%.

Gjembi zakonisht kokeverdhi eshte deshtim ne Argument. 

1. Vendi ku jam une ka 1trillion $ borxh e me shume se Greqia.

2. Atdheu im punon ne CAsh, para te thata, dhe ka borxh shume here te vogel se Greqia e USA apoPorto Rico.

3. Perfundimi eshte qe keto apartamente do shiten aq sa do Alba apo ti, me 30% te vleres kur Shqiptaret te marrin borxhe sa Greket ose Amerikanet qe nuk ndodh, ta thot i Lebetitmi me siguri. 

4. Kur me thua vendi  im ka nje paqartesi, USA eshte nje mini-glob. Ne California e NY real estate pati rritje edhe gjate recesionit, kur te tjeret shkonin per lesh.Florida goca me e shemtut e shkolles po i kalon Ca & Ny, 

jane kriza lokale Tsipriote e Jo sistemi ke.

Biseda me ty gjithmone eshte interesante se kercen ne dege te pemes ne luginen tjeter - dhe sigurisht eshte deshtimi im ne Argument. Ndoshta e kam une fajin se nuk kam ADHD. Po flisnim ne menyre specifike per apartamentet qe rrijne bosh (ke shkuar ndonjehere ne Sarande keto vitet e fundit?) por ndertuesit/pronaret refuzojne te ulin cmimin dhe s'duan t'ja dine nese u shiten. Po e provoj dhe njehere, pa patur nevoje te me tregosh sa eshte borxhi i Amerikes apo i Greqise. Eshte deshtimi im qe vec ti arrin te besh lidhjen ndermjet borxheve qeveritare me investimet private?

Ky fenomen, i apartamenteve qe rrijne bosh, eshte diskutuar dhe here te tjera ne pellg.

Perseri s'po arrij te kuptoj (gabimi im sigurisht) cfare do te thuash me kete qe ne Amerike real estate nuk eshte njelloj nga nje shtet ne tjetrin. Pyetja ime, dhe njehere, eshte: njeh ndonje investitor apo ndertues, kudo qofte, ne NYC, FL, CA apo AK qe edhe pse kerkesa ne treg eshte ulur, refuzon te ule cmimin qe ta shese por preferon ta mbaje me muaj a vite ashtu bosh apartamentin/shtepine/dyqanin? Me siguri ndonje tek-tuk do kete, po keshtu ne pergjithesi si funksionon ketej?

P.S. Nuk ke degjuar ndoshta po edhe ne Shqiperi shtepite tashme blihen me mortgage. Jo te gjitha, sigurisht, por eshte futur si sistem.

lexo komentin tim me poshte se ta kam shpjeguar. nuk i detyron njeri t'i shesin. pse duhet ta ulin çmimin ?

Profil, ate po perpiqesha te thoja dhe une.

Gjembi, Alba mua Jo Rrall me quan Genius, por Jo per kapercimin nga Dega ne Dega por sepse une pres prej studenteve  te mi te bejne detyrat e shtepise apo leximet e duhura. Ndoshta Saranda qe thua ti Edhe mund te falimentoje sic thua ti ala Michigan por kjo nuk te thote asgje domethenese. Une nuk do shkoj aq larg sa Profili qe thote se nuk ka varferi por jam ne te njejten linje....perderisa Shqiptart nuk Kane borxhe te renda sa Amerikont e Grekt, perderisa manaxhojne daljen e femijve ne jete si dhe siguri met shendetesore pa qene te detyruar te shesin prona, atehere cmimet e apartament eve do mbeten keshtu si jane.

 Nejse, per Shqiperine rreziku nuk eshte Kriza e Greqise  por konfliktet politike, Islamizmi, Anarkia e Marksizmi.

Nejse, per Shqiperine rreziku nuk eshte Kriza e Greqise  por konfliktet politike, Islamizmi, Anarkia e Marksizmi.

Kriza e Greqise ku jane pjesa derrmuese e emigranteve shqiptare si dhe nje vend partner tregetar i rendesishem nuk ka rrezik per Shqiperine?

Jo Alba, Greqia ka qene partneri kryesor i Shqiperise per tregeti e investime deri me 1996. Pastaj Greqia ka qene ne terheqje. kriza Greke ka ndodhur ne 2008 e cfare po ndodh sot eshte firmosja e atij falimenti. Emigrantet ne Greqi ne se nuk ka akopalips a lufte civile do te jene me mire pas 6 muajsh ne se Greqia falimenton. Do kaloje kriza 6-9 mujore, ringritja 2-3 vjecare, recesioni i ardhshem. Besoj se te gjithe jan pergatit per ket faliment....po nuk ndodhi....emigrantet prap do vuaj ne se Greqia do jete ne te njejten Agoni pas 8 muajsh.

Tsiprias duhet te mos bote skorpionsin e te bote poker sic thote PF ne kurriz te pensionisteve. Greqia nuk e zgjodhi Tsipriasin me ja plas Europes por te firmos te mareveshjen me te mire per Greket. A i sherbeu Tsiprias interesave te popullit Grek apo Interesave partiake e karrieres se tij politike? Kjo eshte ceshtja pa se cdo ndodhi me Shqiperine???? Ne fusim uje nga te gjitha anet dhe deri me sot Kriza Greke ka ndikuar pozitiv ishit. Neser flasim gjene.

ti e ke gabim. kriza do e shpetoje greqine vetem nga nje e keqe e madhe, emigracioni. se ky mbahet vetem nga parja. atje ku s'ka me lek, s'ka as emigrante. 

s'duhet kushedi çfare truni me kuptu kaq. 

neser te bjere ne krize usa, ti do ikesh i pari nga ajo. se ti qe sot nuk jeton atje me shpirt, por vetem prej lekut. 

as islamizmi as anarkia dhe as marksizmi nuk jane rrezik per shqiptaret. 

nga greqia shqiptaret kane ik prej kohesh. bile kjo dhe rregulloi dhe shqiperine (por pa bere nje xhiro atje ti nuk ke si ta dish). se jane kthyer shumica dhe i jane fut punes neper fshatra duke punuar token. nje pjese e madhe kane ikur ne vendet e veriut. ata  te vetmit qe kane ngelur jane gjysma greker vete.

shko bej nje xhiro, leri keto faqet qe lexon se propagandojne. ai ministri e njeh shqiperine me keq nga ty, qe te kaloi jeta ne internet tu lexu faqet shqiptare.

sepse une pres prej studenteve  te mi te bejne detyrat e shtepise apo leximet e duhura.

E shikon pra qe s'te arrij dot? Sinqerisht me behet qefi qe ne Amerike kemi kaq shume profesora e profesoresha Shqiptare si ju! Pergezime! smiley

P.S. cfare lende jep?

ai fakt tregon se shqiptaret nuk e kane te leku davane (ekonomia e tregut nuk u thote gje, po aq sa komunizmi. shqiptari eshte patriarkal).

por edhe qe per momentin nuk taksohen per banesen. kur te fillojne te paguajne pare per banesat qe i mbajne bosh, atehere edhe mund t'i shesin keto, se do t'u dhembe kuleta ndoshta. 

ndersa sot asgje nuk i detyron te shesin. dhe te gjithe i mbajne çmimet lart. plus kjo tregon qe s'ka as varferi atje. se varferia te detyron me shit.

ne france eshte leku qe i detyron njerzit me shit. ka takse banese plus takse kur je pronar i shtepise. plus qe kur vdes, gjysmen e trashegimise ta merr shteti. dmth kur te vdesin prinderit shtepine e tyre duhet ta riblesh me 50% te vleres qe ka. kjo i detyron femijet te shesin direkt, pa u mendu dy here. por kjo dhe rregullon tregun te kete çmime jo fantaziste. pra mundeson et funksionoje ate qe quhet, kerkesa dhe oferta.

Flm per sqarimin.

Borxhi grek do behet si puna e ukraines .as do paguhet as do falet.

Pyetja e referendumit - Greket konfuze me formulimin:

"Should the plan of agreement, which was submitted by the European Commission, the European Central Bank and the International Monetary Fund in the Eurogroup of 25.06.2015 and is comprised of two parts that constitute their unified proposal be accepted?" smiley

Konfuz jane te gjithe mer me kete pune. Vetem nja ca ktu tek PPU-ja e dinin ca donte Cipras nga ky referendum, e c'kishte ne mendja ai. Gjynah qe te vetmit rob te sqarum, qe s'na i sqarun as ne, s'kane te drejte vote.

Greket jane konfuz ne radhe te pare se Cipras e shpalli referendumin cerek ore para dhe pa i paraprire situates duke e bere te qarte se per cfare do votohej, i dha shansin BE-se qe ta "sqaronte" se per cfare ishte referendumi. Ne radhe te dyte sepse cubat e BE (por dhe qeveria greke) po bejne cmos qe ta konfuzojne miletin grek duke e trembur per te votuar PO ose JO ose ndryshe do behet nami. 

Por kemi dhe nje gabim teknik, nje fare driteshkurtesie nga keta kalamajte (ti quajme) te qeverise greke perballe ujqerve te vjeter te politikes evropiane; nuk mendoj se qeveria e Cipras e priste qe cubat e BE jo vetem qe do nderhynin kaq fort ne politiken e brendshme te GR sa i perket referendumit, por dhe do mundoheshin ta kornizonin referendumin krejt sikur GR ishte duke i thene po apo jo Evropes dhe jo ofertes aktuale te BE per te dale nga kriza. Po ta kishin menduar dhe te ishin treguar pussydhie, Cipras bashke me ate presorin tullac do ta t'i kishin paraprire kesaj manovre duke vene dy pyetje ne referendum: 

1) Jeni dakord te pranojme oferten aktuale te BE (apo dicka te ngjashme) per daljen nga kriza? 

2) Doni te dalem nga euro/BE (ose dicka te ngjashme)?

Nese do ta kishin bere keshtu, e sigurt qe te dyja pergjigjet do ishin "Jo" dhe me perqindje te larte, cka edhe teknikisht do ta konfuzonte me pak popullin sesa fushata "voto PO per kete e JO per ate", por mbi te gjitha do ja kishte shpuar kete anijen e shantazhit Merkel etal.

Deadline Xhib, deadline. S'e di pse qenka kaq e pranueshme, qe "he mo cu be per nja ca dite se presin ata' ketej nga Jugu. Mu psh, s'me le njeri me i dergu nje raport nja 6 dite me vonese. Apo ti paguj kestet nja nje jave me vone, sa te konsultohem me te shtepise, me vje fatura menjehere. As ti vete neper takime nja 6 dite me vonese. S'me pret njeri, as me mirkupto njeri.

Sigurisht qe Europa do hynte, se kesti Grek e kishte due me 31 Qershor. Pra su pagua. Oferta ishte deri me 31, me vone flitet, tani qe su pagua a dun dhe me ndejte me apo me ik? Keta i dun te gjitha dhe mire bejne xhanem, se fundja femija qe qan ushqehet. Jo si ne dele qe s'ditem te marrim as ate qe na takon.

Une e kuptoj qe ndikon vendi ku jeton, ty Gjermania e mua Amerika, por prap, sa kohe qe arsyetojme/argumentojme le te perpiqemi te mos humbasim tek detajet e ta shikojme gjene sic eshte ne teresi. 

Shkurt; e kane dhi te dyja palet keshtu qe asnjera pale s'ka kauze morale e superiore ketu, duhet pare pa emocione nga ata e duke u fokusuar qe te te gjehet menyra me e mire (me pak e vuajtshme) per te dale nga kjo situate, me e mire per te dy palet, po pa shkerdhyer njera pale palen tjeter ama.

Gjate; nuk eshte ceshtje deadline, teta Merkel me shoket e saj po mundohen ta paraqesin ceshtjen thjesht fare tip "ceshtje afati, do ja heqim prizen grekut se nuk luajti sipas rregullave". Ne fakt eshte nje fare lufte nga te medhenjte e BE per te mbajtur te pandryshuar (te pa kercenuar) modelin e BE sic e shikojne ata, por dhe rregullat e lojes ashtu qe perfitojne ekonomite e medhaja dhe ja fusin sa krahu te vegjelve. Merkel me shoke vune nje "red line" dhe tani jane gati te perballohen dhe me nje zjarr, mjafton qe principi i tyre mos thyhet. Zjarri afatshkurter i pervelon greket (dhe shqiptaret qe jetojne aty) e varfer, se te pasurit kane para jashte, por afatgjate rrezikon ti djege kasollen e BE-se dhe teta Merkel.

Evropa ka kombe te lashta e luftra te shumta mes tyre, ideja e BE ishte "te behemi bashke per te miren e perbashket", dhe si teori shume mire, por kur ne praktike tani--pavaresisht fajeve te piramides financiare qe eshte Greqia sot--lojtaret e medhenj te ketij ekipi i dhunojne kaq ashiqare tasin personal te fasuleve ketyre lojtareve te vegjel, ky union kercenohet sikur edhe vetem nga kaq e pa problemet e tjera. E perseris, eshte teper flagrante shantazhimi i te medhenjve te BE dhe perzierja e tyre ne nje ceshtje politike te brendshme. Ka per ti bere te gjitha shtetet e vogla te perceptojne "me vizion te qarte" do thoshte Pjeri faktin qe ata jo vetem kane benefite shume me te vogla (shpesh as ne perpjestim) ne kete union, por qe ata neser mund te kercenohen e shantazhohen si Greqia sot ose me keq. 

Me raportin e qitur para dy diteve, FMN duket se po ben nje korigjim kursi te teorise se pjerdhur "ekonomite ne krize shpetojne vetem po i rrite taksat te varferve dhe po i detyrove shtetet ne krize te shesin pronat publike tek kompanite e shteteve te medhaja". Duhet dhe BE te reflektoje e ndryshoje. It is more about BE than about Greece.

Pse mer Xhib ma bene kete? Zgjatemi aty ku s'duhet. Po sgurisht qe te medhenj bullying te vegjelit. Ka qene historikisht e keshtu do jete. E bejne ne Europe me te vegjelit e vet( pervec te vegjelve qe i kane caktuar si piramida financiare alla Luxemburg, apo Zvicer), e bene Kina me te vegjelit e vet ( akoma me keq! se ne jemi shume eurocentrist), Mother Rusia ( eshte komplet obey or die )India me te vegjlit e vet (tmerr i madh andej, se i heqin dhe ujin), aq sa e be dhe Greqia me te vegjilit e vet (sic Shqiperia dhe Fyrom). Perkundrazi Europianet nga gjithe bullat nderkombtar jane me te mire me te vetet. S'po them qe eshte mire po kjo eshte state of affairs.

Ndaj ne kete momente Greqine s'e kuptojne shume vende neper bote, e shume kombe te cilat i ka ikur jeta ne mizeri e s'kane pare nje dite te mire. Kjo puna e Greqise eshte First World problems.

Jo s'ka fare te bej ku rri. Ne Gjermani per momentin me vokal jane qaresit e hallit te Greqise. Ndonese te heshturit jane shumice, sipas nje referendumi te Bildt. 

Po nejse se ta kam llafin, Deadline kane llogjiken e tyre. Sepse mos te kishte deadline, s'mbaron dot gje ne kohe. Madje s've asnje asnje gje ne levizje. Ka shume vende si Greqia dhe shume me keq se Greqia dhe per vellezrit e medhenj Europian te leshojne njerit pe, neser e kerkon tjetri. E keshtu llogjika e perseritjes, s'do krijoj kurre stabiltitet ne Europe, ndaj dihet qe dikush duhet te haj per tu bere shembull ndaj te tjerve. Dhe prape s'po them qe eshte mire, po dhe politika s'del dot nga natyre bazike e njeriut.

ah thu ecen sikur ne ti nxjerrim kasollet e temes tjeter neper media? a na japin ndonje lek?

kam frike se do na zene inat. do thone, " u bene dhe keta' sic vet ndermjet nesh kemi qe e mendojne.

nuk punon google per ju gjermanet qe doni informin mbi referendumin grek ?

po i kerkohet popullit grek a pronojne te shtrengojne rripin apo jo. nuk po i kerkohet pra te dale apo jo prej euros apo europes, por a i pranon reformat qe u kerkojne kreditoret. 

kryeministri ne fuqi, i ka ftuar greket te votojne JO ! dmth te mos i pranojne reformat, shtrengimin e rrypit akoma me shume. ndersa popullit prej "masave" te shumta te fshehta (bankat, patronati, etj. nuk i lejojne me te terheqin leket, apo nuk i lejojne me ndermarrjet greke te shkembejne, blejne e shesim me boten jashte, etj) po i kerkohet te votoje PO !. 

neqoftese fiton Po-ja (pra greket jane te gatshem te shtrengojne rripin akoma me shume se sot), Cipras duhet normalisht te jape doreheqjen dhe te behen zgjedhje te tjera per qeverine e vendit. ndersa neqofteve fiton Jo-ja, Cipras shpreson t'i beje presion europen per negociata te REJA, faljen e nje pjese te madhe te borxhit dhe marrjen e ndihmave te tjera per te forcuar ekonomine greke.

nuk punon google per ju gjermanet qe doni informin mbi referendumin grek ?

jo, edhe gugllin na e kane marre greket smiley

Por ti rrofsh, sepse na i shpjegon gjerat si gjithmone, paster, bukur, shkurt dhe pa moskeqkuptime.

nje tren i mbushur plot me greke dhe ne timon nje i cmendur, pa pervoje drejtimi dhe mbi te gjitha me nje deshire te pamohueshme per nje vetvrasje.

A thua del per hajer kjo gje?

kjo eshte qeveria dhe kryeministri me i zgjuar qe kane pasur ndonjehere greket. 

Me duket se ka ardh dora e Derrit Maç.

Kush do ta haj Derrin Mach ,   Greqia apo Europa ?

Ja ky eshte kapitalizmi, Thanasi e ka shterngu rripin deri te vrima e fundit,

dhe "bixhozi" dihet qe te le pa brek, nuk cte bejne me shume, kryeministri grek ka zgjedh rebelimin, duke menduar se kjo do ta shpetoj, por veshtire eshte. Gjendja do te behet edhe me keq,  Ne bnka nuk ka me para !

Ku do ti gjejne parate,  greket  ne qoftese do t dalin nga eurozpna  ?

Gropa sa vjen e bohet me e madhe ! Se kush e ka fajin sot per sot nuk e gjen dot njeri, kjo eshte fatkeqsia kapitaliste Gjera qe ndodhin ne ecje e siper .smiley

Ministri i financave eshte ne siklet te madh, para ska- por mendon te qethi nja 30 % te depozitave te qytetareve,- thone lajmet. 

 

null

Ku do ti gjejne parate,  greket  ne qoftese do t dalin nga eurozpna  ?

po dolen nga europa do i shtypin vete. ku i gjen parate anglia qe nuk eshte gje ne euro-zone ?

Po i shtypen vete, do te paguajne shtrenjte , sa frengu pulen ! smiley Ne fakt ky eshte mashtrimi qe kane bere qeverite e meparshme greke, tipike ose njesoj si shqiptaret, por greket mendojne se jane me larte se shqipet smiley

me te larte nga shqipot i ben (beri) hyrja ne europe dhe monedha euro pikerisht. kjo i  futi dhe ne borxh. 

tani ose do te skllaverohen, t'i shesin shpirtin djallit (europes plake) ose do te zgjedhin te jetojne te lire, me dinjitet, por (me) te varfer se dikur. pasurite duhet te mos i gjejne tek leku, por tek gjera, cilesi te tjera. 

bile kjo duhet te behet mesim edhe per ne, qe dhi e zgjebosur dhe megjithate kerkojme te hyjme ne europe. e kemi bile si objektiv kombetar. duam te zevendesojme grekun. s'na ka ngel me asnje pike dinjitet ne gjak. rama shkon deri t'i beje presion europes qe shqiptaret po nuk i futi do te behen islamiste. 

enveri thoshte qe bar do te hame dhe s'do i perkulemi perendimit. ky tjetri ben presion per te na zhveshur  nga çdo dinjitet. ku ka arrit dita.

rajoni ka 10mln shqiptare, po te kishte nje aparat te perbashket, qe koordinonte e administronte, duke futur ne valle dhe emigracionin jo dinjitet qe merrnim po zoter te rajonit ishim.

kur e ka lidh besen biri shqiptarise, ja ka shti friken gjithe rumelise...

shqiptaret jane historikisht popull kurbeti. Kolias (nje studiues shqiptaro-grek) thote qe pellasget quheshin lejleke. dhe ngaqe eshte shpend mergimtar. iken, nuk ngulet me nje vend. 

ndersa sa i perket dinjitetit njerezor, eshte (me) veshtire te shpegohet. por ky lidhet shume me menyren e jeteses. neqoftese njeriu kerkon te jetoje pa lodhje, e ne rehat (konfort) te vazhdueshem, ky e shet dinjitetin e tij. paguan pra me te konfortin e jeteses. jeton me dinjitet vetem kur jeton i lire, me forcat e tua, pa ndihmen e askujt. (ate qe donte te realizonte enveri ne plan kombetar)

por kjo mund te arrihet vetem ne plan individual dhe jo (me) kolektiv. perveç Kanunit qe eshte i vetmi sistem qe mundesonte nje jetese kolektive te lire, PA SHTET, asnje tjeter sistem shteteror nuk e mundeson. pra sa me shume te duash te vendosesh shtet, aq me shume te duhen njerez (individe) pa dinjitet. pra shteti eshte ne kundershtim te individit, te lirise se tija. 

prandaj enveri duke forcuar shtetin, pati efektin te kundert te asaj qe kerkonte, na e hoqi akoma me shume dinjitetin si individe, sesa te na e forconte. maloke te pagdhendur, si ishim perpara, kishim me dinjitet. gje te cilen e vene ne dukje te gjithe analistet e kohes, qe na njohen si popull, duke filluar nga Bajroni.

 

Une nuk e kam qef partine e Rames ..por mos ja ndrysho fjalet ..nuk tha do behemi islamik ...

Dhe  beri shume mire, qe tha ato qe tha ,  Kosoven e kane lene ne dite te hallit ...(i vetmi vend ne Ballkan qe ka sistem vizash )

Europa duhet ta shikoj me shume vemendje Ballkanin ...

Kot nuk e kane qujt fuçi baroti smiley

vetem se flaken ja kane vene te tjeret ,jo ne, qe na kane copetuar ...

Dhe jo vetem Shqiperia ,Maqedonia ,Kosova rrezikohen 

Por i gjithe Ballkani ...

njerez pa  pune qe rekrutohen si mercenar smiley

E di ti sa Serb luftojne ne Siri e Rusi  ...

Ballkanin  , Europa e shpeton ...

Nuk ka me pak korrupsion Serbia ,Rumania ,Bullgaria ...

Po ja qe rumunet dhe bullgaret punojne ne europe kur gjejne pune ... per kete eshte e mire europa se ke ate pashaporten smiley

   Po lere ate se e kishte mire fare ! Shum shum e rende pesha e borxhit.Kush eshte prej Fieri e ka njohur biznesmenin shum te sukseshem Hetem Aline. Ra ne borxhe dhe duke qene njeri me shum dinjitet, i ndershem, burre treqind drehem sic thote tradita mallakastriote, vari vehten tek pishat e Hoxhares.E pata njohur dhe mu dhims shume ikja e tij aqe tragjike nga kjo bote.Ai ka lene plot asete por ato nuk u kthyen ne pare me gjalljen e tij dhe vetem pse u doli llafi borxhllinjve ...vari vehten! 

  Dua te them borxhi eshte nje lubi  qe e terheq individin, grupin, shoqerine, bilez edhe shtetin drejt fundosjes.Njemije here me mire i varfer  se sa me borxhe ! 

  Jam me se i sigurte qe greket si komb, nuk do ta ngrene dot koken per disa dhjetra vite.Eshte nje shtet pa asete te medhaja, dhe me nje mal me shum se Olimpi me borxhe ! Por kesaj here kane qeverisesit me patriote, me te pergjegjshem, me te miret.Dhe po iken , ikin me shum dinjitet.Ajo qe ata kapen fort, ishte ana politike, pozicioni gjeopolitik grek , karshi nje sistemi evropian te deshtuar teresisht.Greqia u be shembulli me i pare i nje Evrope ne rrokullsje !

Nga kjo situate e shpeton boten vetem nje lufte e trete ...! Ose hedhja ne treg e miliarda kavanozeve me Kimchi ...! 

 

grava, vertet gjynah i madh per Hetemin por nuk kuptoj kur thua biznesmen i suksesshem. Nje i suksesshem nuk ka pse vetevritet. Ka dicka qe s'shkon.

Dajosh 1, ishte shum i sukseshem, por pikerisht kur arriti suksese ju shtua oreksi per investime ne hdocentralet dhe u fut ne kredite bankare.Zona ku ju dha prroi per kaskaden , komuna dhe disa fshatra u ngritne ne revolta se u merrte ujin per ujitjet.Tre vite sorollatjet kur ai me pagesat nen dore e me cmori nga  banka e shoke te tij ..ju be nje milion e gjysem euro ..

    Biznesi mor dajosh ke shum te papritura  ne kete vend, me nje shtet qe nuk eshte partner  me ty por armiku yt...Eh sa ka zanoti , ka pas then Fadil Hasa..or Dajoshi njesh fare ! 

   Por ju lutem lexoni artikullin e nje grandiozi  botuar sot nga mediat nderkombetare , me titullin

"  DHJET GJERAT QE NUK JU KAM THENE PER GREKET .!.."  Me ca thote ai kam qene e mbetem dakort ! 

Evropjanet ne protesta ne mebeshtetje te Greqise dhe (Jo-se ne referendum)

Londer

 

Bruksel

 

Paris

 

Rome

 

 

 

sigurisht, po afrohet rradha:

The rest of Europe is recognizing the moral hazard of giving Greece a slide — and encouraging debtor nations throughout Europe (and their left-wing radicals) to believe there’s an escape hatch from reality.

 

siamo tuti greker, thone, hajvanet smiley

ca grekesh jeni ju, mer loqe, t'ju thush. keni punu e keni shtri komet sa jorganin.

grek osht kush osht, ai qe del ne pencion 50 vjec edhe ben nje xhiro nga buzuqi cdo pasdite per me tret hortarit pas gjumit te drekes. Duhen marre ca acidofilus, Harillaqi, kto fibrat te mira jane, po mezi treten... o usta, edhe dhio mezedhes, se parakallo... 

E ka pas thone Hitleri "puna ju ben te lire! Jo kto, "uzoja te ben te lire". Edhe fap! vjen Nena Merkeli dhe ja u fut te dyja komet (plus te dyja duret) me nji kepuce.

jo Nena Merkeli, Mana Merkeli smiley

Manoja.

Evropianet smiley. Ca evropiane doje te thoje, se evropiane eshte edhe Big Mama Merkel.

Rezultati i referendumit nuk ka rendsi. greqia familentoi dhe nuk arriti te bej pagesen minimale ndaj IMF. Referendumi esht politik. Ceshtja esht sa e leht do ta ket greqia te kaloj nga euro ne dhrami.  Me e rendsishme eshte qe te mesojme dicka nga kjo situate. Nuk duhet te harxhojme me shum nga sa marrim. Kjo eshte shum e veshtir per ne qe jemi ne amerike ku kredia ka qen e lir, por duhet te jet mesim. Nuk eshte ok te kesh 30 mij dollar borh ne credit card

Doli emigranti grek  turimoot ne piacat e evropes dhe po proteston dhe flet ne emer te gjthe evropiane paqedashes..

 

cu be ai i lebetitmi, vane gjysem per gjysem ofertat po thone per pushimet ne greqi. ca do besh??

Lungo, po pres te fusin dhrahmine 1 me 1 me evron, llogarit edhe nje ulje 30-40%, e pastaj jo vetem pushime por edhe ndonje shporte me kompani si copa hekurudhe, postas e industri djathi do marrim me vete. Prisni prisni se skeni pare gje akoma.

I lebetitomo ti ne kete fantazi tenden presupozon se greket e pasur kane dek dhe do e lene vendin qe te shkosh ti e tua blesh badiava?smiley

ate e shohim pas te henes, tani po shohim te qajne su evgjiti, qe ben te fortin pastaj kerkon falje

Si tha evgjiti kur e pyten

- Si e ke emrin?

- Xhimi.

- Ca pune bon?

- Xhezbandist.

Edhe nji ta shkri n'dru ne rajon ye policise jevgun dhe fillojne pyetjet nga fillimi.

- Si e ke emrin?

- Gjimi.

- Ca pune bon?

- Po daullegji re, daullegji!

po normale tani pritet koromenia i shikon sa burra te mire jane...

Jo vetem i Lebetitmi Alba.....por edhe Gjermeni...bashke me te Lebetitmin....ku ka krize nuk piet ke te merr gjene e gjalle apo kopshtin me qershi.....

Te uroj megjithe zemer fat te mbare .megjithese nese historia eshte mesim kushdo qe ka bere biznes me greket ka shkuar per lesh e eshte kthyer komplet  i rruar.shiqo kauret  prime example $400 miliarde eksiq...

Po ça europianesh ..

Jane grek duken nga surrati ...

 

Ne kemi surratin me te bukur smiley

Flit per vete ti Jani  ilir smiley lol

 

Po une si gjithe shqiptaret nuk ndryshoj jo  - gjithmone them vetes.  para pasqyres. -We are handsome . si race. ☺

Po pra ''mos me lej me rrejt jam i mire '' ahahaha

 

Zoti te me fali qe e fus shpirtin ne mekat po une po nigjoj muzik greke prej qefit 

nganje here ja fus dhe ndonje te kercyme ahahaha

me duket si dasem lol

per hajer dalte 

ne favorin tone desha te theshnja lol

Na kane shtyp koken nuk kam meshire per politiken greke 

(natyrisht nuk i fus te gjithe greket ne nje thes )

po te mbaroi muzika italiane dhe u hodhe te ajo greke ti smiley

psikopati delirant Varufaqis (me ate kafken prej neadertali)  godet perseri!   ne shtypin spanjoll akuzon Evropen per terrorizem.smiley

 

Yanis Varoufakis, the Greek finance minister, has accused the country’s creditors of terrorism, in an interview published on Saturday.

“What they’re doing with Greece has a name: terrorism,” Varoufakis told Spain’s El Mundo. “What Brussels and the troika want today is for the yes [vote] to win so they could humiliate the Greeks. Why did they force us to close the banks? To instil fear in people. And spreading fear is called terrorism.”

 

Why did they force us to close the banks?....   -that's  why.!   referendum deshe,  referenddum te dhane!!.smiley   karagjos!  zgjidhe vet nashi.

 

 

Belul do kerkojme shtyrje kati se deri te henen smban me kjo teme smiley

lungo..... kjo teme  eshte bere kapí  me kohe..smiley

fiks birisha jone.

s'po e quajme  hitler, s'e vlen aq seriozisht

po keshtu e ndej me shume smiley ahahaha

Belul, eshte 100% e vertete qe BE beri cmos ta trembe popullin grek qe te votoje "Po", jo vetem me cka bene por dhe duke e thene troc, qe nga Merkel e te tjeret. Natyrisht qe s'kjo seshte terrorizem, por ti mos u kap pas emocionit...ai eshte politikan grek e po ben hiperbolen per politike se neser ka referendum ne vendin e tij. Problemi eshte tek fakti qe si ai e me keq se ai beri politike dhe Merkel me shoket e saj per kete referendum te brendshem te Greqise, bile hapur e shantazhuan popullin grek duke i thene ne nje menyre ose nje tjeter "hidheni tuc kete qeveri qe zgjodhet e zgjidhni nje tjeter se me kete qeveri do ju leme te ngordhni". 

Mileti dhe shtetet e Evropes po te kene mend do solidarizohen vertet me Greqine se si tha ai, sot e ke radhen ti neser e kam radhen une. Greqia natyrisht ka nje mal me faje ketu, por kjo nuk justifikon keto nderhyrje dhe shantazhime te Gjermanise e vendeve te tjera te medha, perkundrazi, keto jane gjeste flagrante qe me gjase do kene efekt te kundert me qellimin e Merkel & Co, qe dmth do mbjellen frike e percarje ne BE.

Nejse, ajo qe eshte me intersante (per tu diskutuar) eshte fakti qe min i financave te Gjermanise sot duket se beri nje prapaktheu te shpates se frike-perhapjes, duke thene qe vota "Jo" do t'i linte greket jashte euros perkohesisht vetem sa ta marrin veten, dhe qe Gjermania nuk do ta lere Greqine si peshku pa uje (pun intended) gjithsesi. Nuk e di nese Gjermania e beri kete ngaqe pati frike se pervec Greqise tonet e saj kercenuese paten efekt frike dhe tek vendet e tjera, apo per ndonje arsye tjeter. 

Xhibo, Merkeli me shoke nuk po genjen, perkundrazi, ato qe po genjejne popullin e tyre jane qeveritaret greke. Vakufi e genjen popullin duke i thene qe Europa do na doje me shume po te themi "jo". Europa e degjon kete dhe domosdo i duhet te reagoje kur dikush flet ne emer te saj, ndryshe i bie qe te jene pale.Tani edhe te verteten mos e thone? Plus qe ky referendim nuk eshte ceshtje e brendshme e Greqise, pasi duke qene Greqia ne brendesi te Europes i bie qe te jete edhe ceshtje e brendeshme e Europes. Dhe keta po mundohen qe ta mbajne ne Europe ne menyre qe Greqia te vazhdoje te jete ceshtje e brendeshme dhe keto ta nxjerrin nga sikleti sic dhe ishin gati duke e nxjerre kete vit me te dhenat ekonomike, po mos ishin fut keto Vojo Kushat. Me kupton? Eshte goxha e kokolepsur puna. Po do e shkokolepsim mengadale ne ditet ne vazhdim.

Situata natyrisht qe eshte e komplikuar, por kete s'e komplikoi GR vete dhe ne vakum, a thua se BE sot papritur u zgjua nga gjumi dhe e kuptoi qe GR paska qene piramide fiskale. Sido qe ta kapesh, nuk ka asnje justifikim shantazhimi duke i thene te huajt popullit grek "zgjidh nje qeveri tjeter ose do ngordhesh".. 

Per te qene faktikisht korrekt, sapo u hodh ideja e referendumit ishin Merkel me shoke qe u munduan ta kornizonin ate si nje referendum pro a kunder euros, dhe nenkuptuar (e disa e thane troc) si nje referendum pro a kunder BE. Ishte me pas qe qeveria greke reagoi duke thene qe mos i degjoni ata, ne ne fakt po te votojme "Jo" kemi me shume shanse per negociata e ndihma me te mira nga BE...ne fakt kjo eshte e vertete, te pakten une keshtu mendoj. 

Tjetra, qe thua frika per BE...qellimi nuk mund te justifikoje cdo mjet, se pastaj ku ndryshon "Evropa demokratike" nga perandorite qemoti, apo fjala vjen nga Muc Nano qe dje thoshte ec te bejme ca qelbesirlleqe sot me qellimin utilitar te luftimit te nje qelbesirlleku me te madh...e sot thote "u sa shpejt na u rrit ky qelbesirlleku qe beme dje".

Aktualisht nuk ka asnje ligj a nen ne BE qe detyron nje antar te largohet nga monedha apo unioni i perbashket, e kete Merkel po mundohet ta kompensoje me shantazhime, njesoj bene dhe para Vakufit (haha) me qeverine tjeter kur u hodh ideja e referendumit. Merkel me shoke paten 3-4 vjet qe te merrnin masa per kete dite, ca bene per tu mbrojtur nga Greqia pervec shantazhimeve "ose sic themi ne ose s'ka rruge tjeter"?

Xhibi, po e lexoj disa here prej teje kete "Merkeli me shoke", qe po i bejne shantazh dhe po kercenojne Greqine me shoke.

A di ndonje gje ti? E ke lexuar gjekundi,  se cfare ka thene Merkel? Apo futja kot, ti japim djallit tani nje emer dhe nje fytyre?

Sepse une per veten time, as nuk i kam degjuar dhe as i kam lexuar Merkelit ndonje fjale per referendumin. Madje ajo eshte "kritikuar" nga media, si e ngathet apo e rezervuar, ngaqe nuk po prononcohet.

Nuk eshte e thene te kete mare sopaten Merkel e te thote cdo gje me gojen e saj, por eshte shume e dukshme nderhyrja e "Merkel me shoke" ne politiken e brendshme greke, jo vetem me kete referendum por dhe me zgjedhjet e meparshme ne Greqi gjate ketyre viteve.

Mediat greke percollen (me gjase te rrjedhur nga qeveria greke) nje bisede te Merkel me Cipras ku ajo i kishte thene qe referendumi qe po mbani efektivisht do vendose nese do jeni pro a kunder euros, bisede e cila s'di te jete pergenjeshtruar nga qeveria gjermane. Meqe mu qase me "sille referencen" (e ok s'ka te keqe kjo) ja nja dy artikuj te cilet flasen per kete gje, edhe duke cituar burimet e zyrtareve te vendeve te "Merkel me shoke":

The strategy was carefully chosen. According to two eurozone officials, the EU’s three most high-profile leaders — Angela Merkel, the German chancellor; François Hollande, the French president; and Jean-Claude Juncker, the European Commission president — co-ordinated how they would respond to the Greek government’s call for a No vote during a series of phone calls at the weekend.

 

Greek voters have come to resent the EU’s interference in their domestic politics. Eurozone leaders were complicit in the ousting of George Papandreou as prime minister in 2011 and they actively campaigned against the far-left Syriza party in parliamentary elections back in 2012. But eurozone leaders believed they could not let the Greek government’s campaign for a No go unanswered, officials said.

 

- Artikulli i Fiancial Times.

 

"You will have noticed the shooting party," a source in Paris involved in the exchanges said.

 

..."We're all trying to make crystal clear to the Greeks that this is not about the details of the bailout terms: it's about Greece's future in the euro zone and the European Union," a Brussels official said.

 

Artikulli i Reuters.

Ja dhe nje artikull tjeter nga Politico sipas te cilit qendrimi kokeforte i Merkel me shoke me gjase ndikoi per faktin qe ata tani negociojne jo me Samaras por me Cipras. 

nuk e kuptoj kete qe thua xhib.  politikanet greke qe jane ne  dialog  e negociata te vazhdueshme per zgjidhje teknike-politike-financiare etj  te problemit te tyre te rende, kriza ekonomike,   papritur dhe ne menyre te njeanshme  i lene negociatat  sepse sipas tyre do oraganizojne refrendum popullor. 

Ok. cfare duhet te beje Evropa  pervecse te terhiqet nga negociatat gjithashtu  dhe te prese referendumin e grekeve..??

une greket i mbaj per te zgjuar, por te zgjuar te djallezuar, ne Vlore u themi: dhjakonare..  prandaj edhe kane ngrene xhaba  nga Evropa, qe nga krijimi si shtet  greket, pikerisht se jane dinake e te djallezuar!   edhe rolin e viktimes dine ta lozin edhe miresine e tjetrit dine ta shfrytezojne, me sakt  abuzojne!

mirepo  puna eshte se kjo kasta e Syrizas,  Tsipras &co  qe udheheq tani Greqine  kane qelluar marksiste ekstremiste .. dhe une kam pershtypjen se keta nuk po mbrojne interesat e grekeve,  por po mbrojne parimet e tyre ideologjike.  kjo u pa qe ne fushaten ''arrogante'' e aspak realiste elektorale te tyre, e me pas edhe tani me qeverrisjen..  well, pordha e madhe gris breket e veta, tha...   ne emer te parimeve po marrin me qafe nje popull  te tere.

Une i replikova asaj gjese specifike, e kam thene perndryshe qe fajet e Greqise nuk lajne fajet e BE dhe anasjelltas. 

Kur futesh ne nje skuader te luash futboll ke parasysh ca rregulla paraprake dhe pret qe ato ti zbatojne te gjithe, si lojtaret trupmedhenj dhe ata qe jane sa Elvis Roshi.

Problemi dhe perplasja kryesore ketu nuke shte borxhi ne vetvete, te pakten jo per BE, por se cfare eshte BE sot e si do jete neser. Greqia padyshim qe theu nje rregull loje (nderkombetare, ndaj FMN) duke mos paguar kestin e radhes, por kjo nuk justifikon ate qe beri BE gjate ketyre diteve, qe te shantazhoje nje vend antar per te hedhur nga pushteti qeverine qe ata zgjodhen; radikale apo sido qe te jene, per ate qeveri votuan greket dhe BE po reagon ne menyre shume flagrante duke i thene grekerve "keto nuse qe na derguar nuk na bejne, do ju q!me ne bythe po nuk na dhate nuse tjeter moj nene". 

ore xhib, me fal per shprehjen, por ti paske pjerdhur fare nga trute, mer cun. Qenka komplet e kote te merresh me ty per kete pune, se ti ia thua ketij muhabeti aq sa di edhe Arti me Stalkerin.

shume mire e ka casubon,  xhib..      po te mos kishin nickun tend  keto komente,  do thosha i ka shkruar Stalker.smiley

nuk e kuptoj pse pergjegjesite  e  papaergjegjeshmerise  se politikaneve aktuale greke, vendimet e tyre  te njeanshme dhe skandaloze,   doni tja hidhni   ose ti ndani patjeter me Evropen?!

e meqe the edhe kete.... ''BE po reagon ne menyre shume flagrante duke i thene grekerve "keto nuse qe na derguar nuk na bejne, do ju q!me ne bythe po nuk na dhate nuse tjeter moj nene".

 

-po jo mer xhib se  Evropa vazhdon dhe po i trajton me durim dhe seriozitet   si partnere  ''keto nuset''... sepse ne fakt  keta arrogante , harbute langaraqe qe kane fyer e kane share partneret e tyre evropiane, duheshin  perzene me shqelma, me kohe, nga  tavolina  e bisedimeve si lamasher!

Belul, nje fenomen te dukshem negative qe kane forumet shqiptare ne krahasim me forumet e huaja eshte fakti qe ne shpesh bejme si pisome, picka te bukura, specialiste te midhjes, e me the te thashe, e ne komente shpesh nuk gjen argumente por karshilleqe dhe sulme ad homimen; pak a shume variacione te komenteve alla-idrizore. Nuk ka asgje te keqe humori apo thumbat apo shakate ne tema e momente te caktuara, po pisomlliku s'ka si te jete apo merret per argument. Nejse, kjo eshte teme e gjate dhe me vete, por e kisha sa per ate "mire te tha" lol. 

Ne s'njohem njeri-tjetrin dhe natyrisht nuk eshte se duhet te ofendohemi shume apo na behet qejfi shume kur dikush "mire na thote" nje kompliment a ofeze...thjesht reagova per te thene qe keto nuk jane zevendesim per debatin e argumentin keshtu qe mos prit qe une ti vleresoj si te tilla. 

Si dhe, fakti qe une e perseris deri ne lodhje qe fajet e BE nuk justifikojne fajet e GR e s'eshte e thene te kemi llogore ja pro ja kunder BE apo GR, megjithate ti prap insiston sikur une po dua te shfajesoj GR me kritikat ndaj BE eshte...pakez e lodhshme, dhe pak zhgenjyese qe i shikoj keto straw arguments te perseriten dhe nga ty apo Debris. Nejse, kur debaton shume ne tema te tilla behet shpesh si pune debati tifo-emocional per sportin smiley

po cfare debati dhe argumenti kerkon te kapesh ti, kur ti nisesh me nje premise te gabuar? Po e ke gabim, gjithe diten e gjithe naten po e vazhdove keshtu.

 

Me kujtohet ne nje provim matematike, duke kaluar profesori mes rrjeshtave dhe i hedh nje sy shokut nje bange para meje dhe duke dashur ti jape nje dore ndihme, i thote: "E ke nisur gabim ushtrimin". Ky shoku ia kthen "Po ja une mendova ta bej keshtu sepse me nxjerr ne nje rezultat, qe me duket i duhur."  Profesori i hedh nje sy tjeter dhe i thote: "Po edhe rezultatin e ke gabim!"  Ky kolegu ia kthen "Po mjafton rruga e ndjekur, a marr pike per ate?"  Profesori, qe nuk e mendoi se do i shkonte kaq gjate diskutimi i thote. "Or cun, po ty rezultati te del gabim, pikerisht se rruga e ndjekur prej teje eshte gabim!" edhe vazhdoi tutje duke e lene kolegun ne te veten.

Kshu puna xhibo, t´maft e jotja. Po prap, gabim e ke! smiley

mire o xhibi, dakord!

interesat e grekerve i mbrojne qe c'ke me te keta, por nuk behet fjale aq per marksizem, mendoj, edhe pse vetequhen te majte. Perderisa nuk adresojne korrupsionin e brendshem, klasen e vet hajdute, dhe indiferencen ndaj saj.

po po, per marksizem behet fjale nga Syriza, pasi ata problemin e shikojne pak a shume keshtu:  ''greket e varfer  qe jane viktime, apo  i ka shtypur e po i shtyp kapitalizmi dhe imperializmi Evropian'' 

  dhe meqenese jane te fiskuar ne kete ide, natyrisht qe nuk kane  mendje e sy te shohin korrupsionin, hajdutllekun ose ate qe thone labet:  o balo te hengert tenja, se e ke te keqen brenda!!''

Belul, ka mbaruar lufta e ftohte prej 25 e kusur vjet ! Edhe matrica marksiste cofi, e di gjithe dynjaja. Nuk ka njerez te fiksuar ne idera, vetem ti dukesh i tille

Por ti si duket ke pare shume filma te kinostudios, s'ka mundesi ndryshe! smiley

Nuk cahet tregu europian vetem me turizem, prandaj europianet nuk i kane qef greket, se me shume shullohen ne diell, dhe bejne nga  3- 4 holliday ne vit , si shqiptaret

. Tregu europian do byth dhe Greqia nuk ka byth, Nuk jam shume dakodr me Andi Bushatin ne ate artikull. smiley

ai kete klishene qe ke ti dhe kapitalistet e peshkut po shpjegon

;e po klishete nuk shpiken kot per greket, vijne nga deduksionet vezhgimet 10 ra vjecare  smiley greket skane cfare t bojn se po te ishin afer gjermanise nuk do te ishin keq, 

spiritus, ajo qe shkruan Bushati eshte po aq bullshit sa edhe klishete qe greket shullohen ne diell dhe bejne qejf naten.

Bushati ka lexuar diku ato qe ka shkruar dhe i ripertyp kete rradhe ne gjuhen shqipe. Ku e di une? Po te njejtet gjera i lexon shpesh ne shtypin e huaj, kryesisht majto-ekstremist.

Por ajo qe Bushati nuk permend (padija apo "harresa"?) eshte qe ekonomia greke ne fund te 2014 shfaqte tregues te mire ekonomike, gje qe tregonte qe po fillonte te levizte dicka per mire. Ne 2014 ekonomia greke pati rritje +4 %, per tremujorin e pare te 2015 parashikohej nje rritje + 1,5 %. Greqia po behej gati te futej vete ne tregun financiar.

Ardhja e SYRIZES i coi gjerat per me keq. Nga nje rritje e parashikuar ne +1,5% ne tremujorin e pare te 2015, qeveria e Tsipras realizoi nje -4%. Taksa te pambledhura, shpenzime te mbirritura fale dhuratave postelektorale.

Po fundja capitalism bashing eshte cool, eshte sexy, sidomos kur e ben me kostum dhe kollare Ermenegildo Zegna.

Po ti nuk e kupton qe Syriza,  mund te bej vetem nje vrime ne uje ?

Eshte pak a shume si ti kerkosh llogari Edi Rames te rilind Shqiperine brenda 1 viti, kur  Sali Berisha per 20 vjet i beri gropen shqiptareve 

Nje tjeter aspekt qe mbase nuk diskutohet fare eshte pasojat e radikalizimit te metejshem ne Greqi, por dhe me gjere ne Evrope. Nese sot BE perballet me nje qeveri goxha te majte greke ama e cila insiston se do me cdo kusht te jete pjese e BE, neser mund te perballet me nje qeveri alla Golden Dawn qe thote "nuk duam aspak te jemi ne BE" dhe qe mund ti fryje n'tajare "kauzave" te perzenies se migranteve etj. 

Kjo eshte ne vecanti shqetesuese persa kriza financiare ne Evrope nxorri ne pah nje perqindje te theksuar radikalesh te cilet egzistojne tashme si segmente signifikante dhe aktive--shpesh dhe si parti politike--ne nje sere shtetesh te Evropes. 

Kur e pranoi dhe FMN ujkonja (shpesh me agresive se BE, te pakten me vendet jo-evropiane deri tani) qe qasja aktuale e BE ndaj Greqise nuk ben asgje per te rimekembur Greqine afatgjate, ne fakt e siguron qe Greqia do jete nen uje per shume vite, cfare mund te presesh nga Greqia pas nje referendumi "Po" i cili do ta inkurajonte BE-ne qe te mos ndryshoje kurs dhe te mos shkele "vijen e kuqe" qe vizatoi Merkel tek rera greke? 

well, u kuptua tashme se BE ish atraktiv kryesisht per shtete te dobeta ekonomikisht a politikisht etj etj.

Kush pati dobesira, kerkoi t'i bashkangjitej unionit, t'i kompensoje me fuqine qe jep bashkimi. Problemi eshte se asgje nuk  jepet falas - ka nje cmim per te paguar. Krahasohet Gjermania si e pabarabarte me Greqine, apo vende te tjera (debitore tashme) ne union, se ka akumuluar mjaft pakrahasimisht me, ta zeme, jugun e Be-se. Po kush tha se unioni ka barazi. Nuk ka sesi te kete, nuk ka kete karakter BE-ja (mos na thoni qe BE ish mendu socializem). Perderisa eshte bashkim vendesh te pabarabarta, eshte racionale qe edhe shperndjarja kete proporcion te kete.

Nese s'duan te paguajne faturen, por duan te ruajne paprekur privilegjet, dikush duhet t'ia u kujtoje se nuk funksionon keshtu. Ta provojne te krijojne nje union me vete,  vende si PIGS psh. dhe t'i japin nje prove se ku dalin. Dhe i leme Gjermanine me shoqe jashte, pa problem, nuk i mbetet qefi atyre.

e ka per debatin monokromatik rreth temes te zhvilluar ne top storyn e sokol pallessmiley

greket lozin shum bixhoz, edhe shqiptaret nuk jan mbrapa.

Dublini 

Embedded image permalink

Embedded image permalink

 

 

 

Ata qe jetone ne Shqiperi, cfare debatesh ka pasur rreth kesaj teme ne emisionet e TV dhe ne mediat e shkruara?

Pertej debateve thjesht per hir te debatit qe ne bejme ketu e gjetke, nese duhet te kishte nje pozite a pozicionim, si duhet ta shikojne kete luften e litarit GR-BE shqiptaret/Shiperia, cfare mesime duhet te nxjerren? 

Pyetja ka parasysh nje perpjekje per te filtruar emocionet negative qe pak a shume ne i kemi by default per greket, por dhe qasjen instiktive te shume prej nesh per te qene me me te fortin, pavaresisht si e qysh. Dmth duke patur parasysh pozitat dhe interesat shqiptare ne rajon, pertej interesave greke apo evropiane per te cilat debati eshte momentalisht (ama do cka behet me BE dhe Greqine pas kesaj krize do kete ndikim/pasoja per te gjithe vendet e rajonit).

happy 4th!

 edhe mos e krruni mo me ameriken 

Nje pauze, meqe u kerkua ndeshje futbolli

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).