Bashkia e Tiranës e ka seriozisht! Pas publikimit të shtatë masave për një qytet të pastër, Policia Bashkiake ka gjobitur sot paradite tre qytetarë, të cilët zgjodhën sërish urat e Lanës në bulevard për të urinuar. 

Me sa duket, ata nuk kanë marrë seriozisht paralajmërimin e kryebashkiakut Veliaj për gjobitjen e atyre që vandalizojnë hapësirat publike dhe janë kapur nga punonjësit e policisë bashkiake. 

Mbi shtetasit A.P, F.M. dhe B.P. u aplikua gjoba prej 5 mijë lekësh (të reja).

Vetëm dy ditë pas daljes së masave të Bashkisë së Tiranës, duket se po jepen edhe efektet e para te qytetarët për të parandaluar raste të ngjashme në të ardhmen. 

Ndërkohë, në vendin që u kapën këta qytetarë duke urinuar, vetëm disa metra larg, Bashkia e Tiranës kishte vendosur banjo të lëvizshme, për kryerjen e nevojave personale. 

Madje, njëri nga qytetarët u kap duke urinuar në urën pranë Parkut Rinia, vetëm 50 metra larg banjos publike të vendosur nga Bashkia e Tiranës.

* - Në artikullin e gazetës online, fletëgjobat (ku mund të lexohen emrat) dhe portretet e të gjobitureve shfaqen qartë. - Shënim Peshku. 

71 Komente

Erjonith a gjec belane

Vure inat me shurramane. 

populli

Mire ja bejne ketyre derrave. Ec aty Rilindje!

dmth 15 000 leke credit ne llogarine e buxhetit. nice.

Ska pune tjeter Eri mamit keto dite , co rob me bo shurren e vu gjasme gjobat .

Si ka qene ajo kenga;

bashke me shokun ne patrulle

dy shurrtare te gjalle i zume.smiley

Kete besoj do ta kesh nigju nga ndonje deshmitar ne noi ode burrash, si thot ai shoku qeter. smiley

lo que pasa de la playa.smiley

Po me te kap duke dhi poshte Lanes, sa eshte gjoba?

Mire qe i gjobite, po lekat si do t'ja marresh? 

Nuk i lejne me ik pa bailout. smiley

12 komente (13 tani) te shurra ne publik. 9 te Rama: te hapen negociata Ballkan-BE smiley

Po ndonje gjobe per peshtyrje akoma s'ka.!

Plani ekonomik i Rilindjes per daljen nga kriza: Taksa e shurres smiley 

Kur tkapesh nanji perpara se me e bo çiçin hajde na thuej. Se kto qi kape e kan bo te vetën smiley ç u pa puna smiley

Kto jan kompetenca te kurores mretnore!- kish thon pretendenti per fronin mretnor! Poplli ama shef veprat- Veliaj mret po therret!!!
Imagjino te filloje te shperndaje pula te pjekme masanej!!!!

keto do jene leksione nga berlini 

o kapo ske nevoje fare per Bujar Kaperxhiun te boj karrikatura, ju i keni origjinale smiley 

Berisha: Vendimet e qeverisë “Rama” dhunojnë ligjet

Ja paska fut Grande Kaka  Cim Pekes smiley

Po mir me si votoni ju duhet me i gjobit apo Jo ata qe pshurrin Tironen??? O katnar emigracioni, guxoni me pshurr ne publik ku jetoni vete po do paguni gjob e do dilni para gjykatsit pas 2-3 javesh. Po cer halesh publike kerkoni ne metropol kur vet per te pshurr shkoni Tek Starbucks a macdonalds me pshurr. Epo kur thirrshim dum Baben sot therrasim dum me pshurr ku na do trapi. 

Nuk ka hale ... Pshurrni ne qese a shishe uji e merreni me vete ne shtepi.

eshte bere bukur djema, kane vene banjo plastike te hyrja e pallatit te kongreseve. te krijon menjehere pershtypjen se aty eshte Dave Mathews Band cdo dite.

Dy bidona do ishin me autentikë smiley

Kam frike se disa nuk e bejne dallimin qe nje ambient publik nuk eshte i njejte me qenefin ne fund te bahces.

Si do reagonin keta qe kane hall per te drejtat  e atij shurraqit nese kete do ja u bente ke dera e shpise ? Jemi pak hipokrite ne jemi. Ankohemi se na i hudhin plerat siper kokes, por emrat e atyre qe na i hudhin nuk duhen botu. Ja u lene lekuret e shalqinit te dera e shpise dhe turfulloni, por kur vje puna qe gjobiten me emer e mbiemer dun me iu mbrojt te drejtat. 

Dun me qene daneze shqiptaret per te drejta njeriu e kur vje puna vriten per i vije uji dhe mbajne hakmarrje per 132 vjet e vrasin 50 meshkuj per fis.

Ja u ka bere mire qe u ka botu emrat, mbiemrat, surratin, edhe morrat duhet tja u numuronte ne taçke te kokes.

Mos peshtyni ne toke nuk eshte shpikje e Erionit, por e atij qe ka drejtu bashkine ne vitet e Italise. smiley

 

Shume mire do bejne te vazhdojne ti denojne . Urinimi ne publik, beshtyrja, hedhja e plerave pa piken e turpit dhe sedres edhe pse vjen nga injoranca , duhet te kete nje fillim denimi.

 

Filluan abuzimet , kishte pjerdh tjetri tek zogu i zi gjoben ja kishin vone te Flora .

Qe kjo e pshurrjes publike eshte bere problem ne Tirane nuk do mend. Kujt i ka qelluar qofte edhe njehere te vetme te kaloje pergjate nje nga urave te Lanes keto kohe e kupton domosdoshmerine per te gjetur nje menyre per ti dhene fre ketij degradimi.

Po ka dicka tjeter qe me shqeteson me shume personalisht. Shume nga bizneset private ne tirane, reklamojne mallin apo ofertat e rastit, me nje deformim te gjuhes shqipe qe te lebetit. "Buk", "Qira", "Dhom", "Lavaxho (Lavazho) etj. etj, jane vetem nje deshmi fragment e nje injorance te pafundme qe karakterizon boten e "sipermarrjes" shqiptare. Viktime e pare e kesaj injorances se tyre, jane fjala bie femijet e vegjel, te cilet nese gjate vitit, kane fatin qe ne shkolle mesuesen e gjuhes nuk e kane ndonje te emeruar per merita te shquara politike, tu destabilizohen te gjithe njohurite e tyre mbi gjuhen ame. 

Ja perse une prej kohesh, jam i bindur qe kush kerkon te reklamoje mallin e tij gjetke, duhet te pakten te dije gjuhen sic duhet. Duhet te ndalojme kete masakrim qe i behet vazhdimisht gjuhes shqipe. Te gjithe do perfitonim, edhe ky polici qe u ka bere gjoben ketyre fshikezmbushurve, qe tek fatura pa pike turpi ka shkruar "pesmi". 

"qira" eshte e sakte

Po leje mer ne boten e tij. Enderron sikur po lufton injorancen. Pse je kaq shpirtkazem dhe u prish enderrat te tjereve?

M`duket se po fuksionon shteti smiley

Te shofim cer do thone tani namuzqaret. Ketij robit i duhet botu fytyra apo suma ? smiley

So nasty n disgusting. Ne burg qenin!! 

Keje inot po foli hakun: ne kohe te Dulles nuk shifshe njeri t'u shurru rrugve ( vec po te ishte nai pijetar qe rrite not dite tap si puna Hime Kodres). Derri ia q!!!fte nonen po halet i kishte vu ne pozicione startegjike jo mo larg se 2-300 metr nga njona tjetra: Duke fillu ke treni, ke Komiteti, kinemo 17 nentori, kin. Partizoni, ke Progresi, ke vetsherbimi, markata,stadiumi Dinamo, rruga Elbasonit, kishte lezet me te ardh shurra ne pazar, e bojshe si njeri.

Grate po, po burrat te gjithe ke rronja plepit shurrojshin, mos boj sikur ishin te gjithe allafronga!

Po grate nuk pijshin mer burre. Mas tre dopjove nuk shifte mo syni, t'u dukshin te gjithe si Sefer Daja qe late halet ke Partizoni dhe rrasja. Veni me i " padisiplinum" qe e ka bo vllai tat ishte ke ajo rrugica vogel midis Komitetit (bashkia sot) dhe sahatit ( jo krenar). Rrethanat lehtesuese : 1- kishim gjithe diten t'u pi ke Sahati dhe 2- Vume roje nga te dy krahet : None, mos kalo ketu se jon duke ly ciper e mos te bje nai kove kokes ... - Uuuu falemnerit te keqen nona, shyqyr qe me theeeeeee ( syte e zgurdullu). P.S. Ora jo me shume se 3-4 mas dite... ( e thashe pra mo qe nuk jom krenar, i riu si veriu ... ) Pse nuk shkojshim deri ke halet e Pallatit te Kultures, e ? E hu haaaa... ishin larg mer plak.smiley

Ca bohet kshu mer vlla , gruja huj pa pik turpi del cullak anes rruges!! kan lujt mendsh robt andej mos kem njeri.smiley

Jane akte te vogla rezistence ndaj rregjimit. Ka vajt aty ku smban me smiley

 

smiley sigurisht sigurisht.

Me qe robt n Tirone kane qef me bo njishin ose dyshin  tek Ura e Lanes, Bashkia t boj nje WC qe edhe robt t  t heqin sikletin  n menyre te rregullt . 

gjob 6

Drejtuesin e Mjetit?!

 

 

Maje men s'ka me pas asnji kaurr te gjobit

tek kjo fleta e gjobes, minimumi polici duhet kthyer te beje tetevjecaren per te mesuar shkrim e kendim...

lol, me keto shkolla qe kemi aktualisht si zor te mesosh shkrim e kendim. Ah dialekte te gjuhes shqipe i meson shume mire. 

 Ti e dashke dhe bekshiun e shurres me juridik.smiley

 

jo mo ca juridiku, te mesoje mire ato 100 fjalet qe qarkullojne perdita, mos te shkruaje ne te njejten menyre si flet me plakun kur ha qull...

Ok e mora vesh se gjoba per urinimin ne publik eshte 5000 leke, po per dhjerje ne publik sa eshte? Dhe e dyta: a ka ndonje ndryshim ne vleren e gjobes kur urinimin apo dhjerjen e ben ne ndonje vend disi te fshehur, larg syrit te publikut dhe urinimit apo dhjerjes demostrative psh tek livadhi i Skenderbeut ne qender te Tiranes? Nese nuk ka, une them qe ja vlen ta bosh perball bashkise tek livadhi i Skenderbeut se edhe pamja eshte me e kendeshme.

 

Po c'i gjobisni..qitini nga nje poster billboard neper rruge me emer mbiemer :   Shame them in public  smiley

qe te behen te njohur thu ti! pse ca kane me shume VIP-at smiley

venos gjoba sa te dush, serish tirana mbetet nji shurrtore e madhe

Para se te vesh gjobat pergatitet opinioni, pastaj krijo kushtet. Ne qofse opinioni eshte ne nivelin zero, gjobat nuk pijn uj sigurisht . 

 

Kete qe po ben bashkia apo erion kokeboshi eshte budallallek i madh. I vejne gjob nje qytetari nga Erseka se i shkreti i shpetoje dhe u fut nen ure per te mos e pare njerezia. Te urinosh ne publik do te thote ta besh ne menyre demostrative. Kur erionka ti kete krijuar te gjitha kushtet e duhura qytetareve per te urinuar apo dhjere ne ambiente te mbyllura dhe te pershtateshme, vetem atehere do te kishte te drejte te vendoste gjoba apo dhe me shume. Turp! 

zgjidhet shume kollaj, te beje nje marreveshje me lokalet e baret qe te lene njerezit te perdorin tualetin...

Ja si e ka zgjidh japonezi punen e urines  smiley

Paris 

London 

Varjanti suedez eshte pasqyre reflektuese nga jashte smiley

mire por ky i dhimi asht mrena o jasht ?

Hajt hajt se do mesohen robt qe nuk eshte me koha e Saliut . Shqiperia dhe Tirana nuk jane e nuk duhen trajtuar si gropa Haleje , sic i trajtuan Salijte e Bashistet.

Te Lumte Erion ...Mos e qeth fare nga llapaqenet . Nje jete te tere llapa llapa kane bere . Me keto qe shpall e ben i vjen ne ndihme Shqiperis jo vetem sot , por edhe per nje Kulture me te madhe perfaqesimi ne Boten e qyteteruar . Patjeter qe do kesh rezistence dhe do te bejne objekt "kakerdhite"  ose Grande Kakat me piktura te jar Muteqes ..smiley

Ndersa keta "seriozet me probleme "  qe bejne gam -gam si goret ,  jane po ata qe dhisnin rrugeve pasi prishen wc publike se i  ' "ka ndertue kamunizmi or tie "... Ulerinte iberisha me te vetet

Keta jane specia me skarco qe nxjerrin shoqerite . Nuk i ke per asgje pervecse per ishakatore vigjilente , me te ruajtur ku e ben pasi ha iFiqte smiley Keta me "gjobat " jane marre e me to do merren , pse ja vure , ku ja vure , kush do ja heqe  .e te tjera si ketosmiley

Vecse kishe dhe nje zgjidhje me te lehte Mejtonj , pa ditur si e Mejton sh.Gjembi .

Jo vetem ti kishe lene mbi M...por edhe te kishit shtuar ca ne dyer te shtepive te Saliut dhe Bashes.

O i nderuum. Qeshkur e boni njoni te varri i Dulles rregjimi ska fjet rehat smiley Dhe ja ku fillun raprezaljet smiley

Tashi qi sociopathiokomunizmi ne Shqipnie ka vdek or tie ket edhe lopa e die. Po qi vertitet si hije vertitet si hije.

Boji fresk ti ktynve boji. Kto po krymen ne pare o i neruum. $1500 per biçiklete kishte porosit drejtoria e doganave. Mire se per ça ju deshtën spo pyt njeri, po aq sbon as kali i Zenit e as pela e Petrit Dumes.

Je i nxef içik me mu per momentin po do kaloje, se kshu jangllesh e rrrembyer e kapet dhe me Florinin ne krye te heres po pastaj  smiley

Rrofte pra miqesia e pathyeshme me Rrepubliken e Serbies me ne krye Aleatin e madh shk.Vuuçiç.

Miremengjes i nerum.

Asihere nuk te kom sulmu i 'nxef " personalisht . Perse ? Vetem shakate qe bejne se "jane shakator te medhanj shokeni " smiley

psh Erioni ,ose Vilajet Qyrku i leftGOPESE , nuk ka mush mujin ne pune , LefTKopeja po ne nje brime i bi ...lidh bicikletat e doganes me "synetllekun " smiley qe shpalli Erioni per anetaret e PD-hit . I jep dot dum ti kesaj ? Komunizmi nuk ka vdek se , nje gje qe lind , thote R.Marku dhe Priftat e Bibles ,  nuk vdes , Transformohet dhe kjo jo me deshiren tate ose timen.

​Ti shif drugen ke derstila e Yp Xhibit me 'kamunizem " dhe laj e tirrr lesh , se keshtu e ma gjalle me llogje dhe e dekomunistizon Shqiperine me sizofrenite e Tufes smiley

Mu nuk me rruhet as per iRamen as per iErionrat e ca me pak per vete Mutrat e Halese se Saliut , alias ikryeqelbesirat qe ndoten  Shqiperine ne cdo vend me "se kamunizmi zotrie "

​Halli eshte si i behet qe njerzit te mos ecin mbi shurre e mut ? Si te kthehet prona ke i zoti dhe si tu pritet gjuha mashtruesve me info pa asnje shpjegim . Nonat mu ne GOP te gjithe hajduteve dhe mashtruesve qe mbolli Saliu ne cdo krah Politik !

​Dhe ne dhensh ndonje Mejtim mendjeje si te paksohen Elitaret e InteliDjentet ne ate vend e bere detyren per MUE si atdhetar . Dhe jena me rrjegull pa shaka shokeni smiley

E kishe dhi gazit njonin me Bythet e gazetares se Gelbazes lapsi .com smiley 

Me kshu karagjozlliqesh merren sholoket ,  se jane shakaxhij e bejne shaka shokeni smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).