Në ditën e 70 vjetorit të sulmit fëmijë japin një shfaqje në Parkun Përkujtimor të Paqes në Hiroshima. Reuters

55 Komente

Eshte interesante sot te konstatosh se ne keto 70 vjet, SHBA dhe Japonia kane perhapur te njejtin opinion ne publik ne lidhje me Hiroshimen (opinion sipas te cilit ishte bomba atomike qe i dha fund konfliktit midis dy vendeve). Gje qe nuk ishte e vertete. Ne fakt, perdorimi i bombes atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki sherbeu mbi te gjitha per te impresionuar Bashkimin Sovietik dhe per ta paralajmeruar ate qe te ndalonte aneksimin e territoreve te tjera ne Azi, pas atyre ne Europen Lindore.

Por me sa duket, ideja se ishte Hiroshima qe i dha fund konfliktit, ndihmonte qeverine amerikane te krenohej me fuqine e saj ushtarake, ndersa ate japoneze te pozicionohej ne viktime.

Shkurt, nuk ka qene bomba atomike por fillimi i ofensives se "Ushtrise se Kuqe" sovietike ne Kine (Mançuri) ne 9 gusht te 1945 qe e detyroi Japonine te dorezohej pa afat 

Une e dija qe japonezet kishin pranuar te dorezoheshin (sued for peace) para bombave atomike, por para se ta shikoja kete dokumentarin s'e dija qe para bombave atomike Amerika e kishte perveluar Japonine si ne zjarret mitike te Ferrit, afro 1 milion japoneze vdiqen nga bombardimet me napalm, 100 mije civile te djegur ne Tokio vetem ne nje nate, e me pas shumica e qyetevete te tjera kryesore te Japonise, te gjitha keto muaj para bombave atomike. 

Thote McNamara ne kete pjesez te shkeputur nga dokumentari: "Proporcionaliteti duhet te jete kriter ne lufte. Te vrasesh 50-90% te banoreve ne 67 qyetete japoneze, e me pas te hedhesh edhe dy bomba atomike, kjo nuk eshte proporcionale". I fut dhe nje fusnote pastaj deklarates se sinqerte duke thene "sipas disa njerzve".

Jam i sigurt qe keto firebombings kishin te pakten dicka te benin me thyerjen e shpirtit japonez per lufte dhe me deshiren per tu dorezuar. 

Si dhe, lidhe(ni) kete tashi, if you may, me shqipaktualitetin, me gjyqin qe po duan t'i bejne (BE, Amerika, e shumica e politikaneve te Kosoves) ish UCK-istave ne Kosove gjate luftes se genocidit serb: 

McNamara's comment on the bombing was this: LeMay said that "If we'd lost the war, we'd all have been prosecuted as war criminals." "And I think he's right," says McNamara. "He, and I'd say I, were behaving as war criminals." . . . "LeMay recognized that what he was doing would be thought immoral if his side has lost. But what makes it immoral if you lose and not immoral if you win?"

LeMay ishte gjenerali amerikan ne krye te ketyre fushatave bombarduese ne Japoni.

Ne fakt, perdorimi i bombes atomike ne Hiroshima dhe Nagasaki sherbeu mbi te gjitha per te impresionuar Bashkimin Sovietik 

Une do thoja sherbeu per te kercenuar gjithe boten, jo vec BS, per ti treguar qe tash e tutje luani i xhungles eshte Amerika e te tjeret s'duhet ta kruajne as me te as me sferat e saj te influences. Bombat treguan jo vetem qe Amerika i kishte keto arme, por ishte e gatshme ti perdorte, edhe kur nuk ishte e kercenuar...ne ate moment (te bombave) Amerika ishte ne sulm jo ne mbrojtje ne Japoni...Japonezi kishte falimentuar + kishte sue for peace (dorezohem, aman te bejme paqe, i thoshte Amerikes dmth)...pas bombave Amerika pranoi te njejtat kushte per paqe prej Japonise te cilat Japonia i kishte pranuar qe para bombave.

Deri para L2B shumica e botes, perfshi Japonine, nuk e kishin idene e kapaciteteve ushtarake te Amerikes...pas disa imperializmave aka-kolonizatore te disa dekadave me pare (tek vendet e pazhvilluara), Amerika u be disi isolationist, dmth shihte punen e vet, ndikuar dhe nga depresioni ekonomik, nuk ishte Amerika qe eshte sot ne krye te aleateve perendimore etj. Ka pasur shume debate dhe hezitime brenda SHBA per perfshirjen e Amerikes ne L2B, edhe pse Gjermania i shpalli lufte dhe kishte sjelle nendetset (teknologji e perparuar gjermane ne ate kohe) deri ne ujerat e Amerikes. Kur Amerika u fut ne L2B, Gjermania kishte shume kohe qe bente baterdine ne Evrope, perfshi milionat e hebrenjve te genocidit, per te cilat Amerika ishte ne djeni te plote e s'beri gje (jo se e kishte per detyre, por keshtu ishte dmth realiteti). Ndaj nuk qendron aspak doktrina e parandalimit, tip Amerika e shkrumboi Japonine me bomba qe ta mbronte veten dhe boten nga te keqinjte; Gjermania kishte bere sallate gjithe Evropen nderkohe dhe i keqi + me i fuqishmi ne ate kohe ishte Gjermania, jo Japonia.

Kesisoj me bombardimin e bazes ushtarake ne Havai, Japonia shkoi tek Amerika si cjapi tek kasapi. Nga ana tjeter, te vrasesh 1 milion civile per sulmin e bazes ushtarake eshte edhe ne syte e kasapit McNamara teper jo-proporcionale. Pika tjeter qe s'dihet ose injorohet (une s'e dija psh. deri para pak kohesh) eshte qe sulmi japonez tek baza ushtarake e Havait nuk ishte ne vakuum, Amerika kishte prej kohesh ferkime me Japonine ne Paqesor, dmth zona gjeokrafikisht shume me afer Japonise se Amerikes. 

Sa e kane rrezen kto bombat atomike ? I mulojn 28,000 km 2, apo duhen dy ?

qyqa, sa byth t'modhe paske

ty Dine te dijshim per burre por perdorimi I qyqes po na bon me dyshu qi qeke gru e vesh si burre

A-Bomb mbaroi luften me Japonin. 

Pyetja eshte, po te mos perdorej, sa do vazhdonte akoma lufta dhe sa te vrare do kishte. Nqse keta te vrare me vazhdimin e mundshem te luftes si dhe demet e tjera te lidhura me te, do jene me shume se sa pasojat e Hiroshimes e Nagasakit, atehere gjerat dalin ne tjeter drite.

Une nuk i di numrat, sepse kemi te bejme me nje fakt qe nuk ka ndodhur (vazhdimi i luftes). Ajo qe di me siguri ama, eshte se keto fotot e tmerrshme me pasoja lufte kane nje perqindje shume te larte mundesie qe te perdoren per te paraqitur punen ne menyre jo objektive dhe te pare vetem nga njera ane. Plus, di ate qe apeli emocional sot eshte bere edhe me demprures dhe debilizues se sa fast food-i dhe terheq si magnet nje pjese te shoqerise me nje IQ jo fort te admirueshem.

po  e leme "apelin emocional'  ( qe per mua nuk  eshte apel, eshte realitet ) ,  gjithsesi, edhe fast food edhe pasojat radioaktive te hiroshmes nga mendje anjshtajni ka dal !

 e pra ai e kishte IQ-ne shume te larte 

Emo ka dhe nje vleresim Ushtarak .

Po qe per tu dorezuar Japonia apo tjeter nuk kishte nevoje pasi Boshti i se Keqs ishte dorezuar dhe fitimtaret e Boshtit te se Mires ku ishte pjestare edhe Ushtria NaCl kishte fituar Histotikisht e pa Kthim .

As si nje hakmarrje per Perl Harbur nuk mund te justifikoje pasi ne nje fare menyre Amerikanet e kishin tejkaluar kete Hakmarrje po me bombardime .

Mbetet teoria ushtarake e kunderveprimit zinxhir apo mender Pordhet e Yp Xhibit qe mbush sa nje Gjemb apo Gjembi mbush si Gjib  me proporcionalitete  . .Tjeter here por si teori u perpunua me plote  pas kesaj ndodhie .

Me e sakta dhe me vertetuara ne Kohe mbetet mesazhi Strategjik !

Popuj mos hani me MUT me Luftra .Jemi Epoke tjeter  .Fitmitaret jane Atomiket qe ndeshkojne ..shih Japonine

Pastaj thyerjen e shpirtrave Japonez  sipas nje komenti aty smileye dengelezime te tjera lejua Yp Xhibit ...sepse edhe Xhibolja do komentoje e shtjelloje me poshte ate qe tha me lart smiley

Krim kunder njerzimit ? Them se jo sepse Krim kunder njerzimit ishte vrasja e dhjete Ballisteve bashkepunetore me Gjermanin nga M.Shehu .Bombat nuk kishin armik direkt si ballistet .Do thush ti Lufte dhe nuk behet me Bakllava .

Epo kete tregon koha . Me pas vijne Geget ( hallvaxhijte ) e Xhibolexhijte dhe gjejne sa sheqer i kishe hudhe hallves kocke ( kos )  dhe pse perdorje Barut e energji atomike !

duhet lexu xhibi, Idris. ka lene ca komente aty qe hapin horizonte te reja lidhur me ceshtjen.

Edhe une u frymezova me thone te Ndrejten nga shtjellimet me poshte smiley pas komenteve qe ka lene aty .smiley dhe me erdhen nder mendje kujtimet e ish Gjenerallit Kimist prane Hito Mavrise.

Te perdorim LHL .Jane arme qe nxjerrin jashte Luftimit ne kohe te shkurter shume here me teper se sa konvencionalet dhe ruajne Trupat tona i nderuar Fyhrer .

E pas kesaj do te thuash qe fitojme Luften ? Po te Gjymtuar , te Cmendur nga bombardimet e zhurmat e shjaterrimeve ,te Plagosur tru e shpirt pa kesaj fitorje kush do jete nga armiqte ? ..Hitua shpertheu ne histeri , por jo si Yp Xhibi Elitarisht ..... Jo ne nuk na duhet kjo fitore qe njerzit te ngrejne koke pas disa dekadash .Ne duhet te rrenjosim ne shekuj tmerret e Luftes. ..perfundoi Htua , thote ai ne kujtimet e tij .

Dhe nje nga shpikjet ishte teoria e vendosjes se Sirenave ne Mesershmitet kur suleshin ne Pikiate ..smiley

I nerum idriz me ato para e mrapa, nje korrigjim i vogel: nuk ishin Messerschmitt ato me sirene po ishin Stuka Ju 87. Edhe ato u tregun jo efektive se ktheheshi direkt shenjester per kondraajroret.

E verteta eshte sic thoni Ju i nderuar Effkey .Por ne fakt ne LiteratYre gjendet edhe "modifikimi " qe ju be Mesershmitteve per kete qellim ..Dmth nuk ndryshon gje nga Ideja e eeffekejtve psikologjike te pas Luftes .

Megjithse me beri pershtUpje nderhyrja Juaj . Juk keni deklaruarasnjehere  qe "jam Kapter " Perkundrazi ke nderhyre si Helitar  dhe tani na dole Helikar .. smiley

Na jep dhe ndonje mejtim per qellimin e perdorimit te Armeve Atomike se Elitarja Yp Xhibi ate pret te komentojne dhe Helikaret e tjere dhe ben nje permbledhje per te gjithe duke e shtjelluar smiley problemin sa qe jep hapsire per poshte e lart deri edhe ne hamendsinte e saj se si e kishte kuptuar ajo Problemin.

Mos i lini Helitaret te ligeshtohen me mejtime te hallkatura te mendjes

Shef ti, japonezet paskshin masakru mbi 10 melone civile, mes te cileve rreth 4 melone ishin kineze.  Keto shifra kundrejt 3 milione japonezeve te vrare ne total(ushtarake+civile) gjate L2B.

When news of the Pearl Harbor attack arrived at Hitler’s headquarters, one of the assembled Nazi generals embarrassedly asked the rest of the group where Pearl Harbor was. Nobody was able to answer him and a world map had to be consulted
The Japanese had rehearsed the attack for a year practising on a model mock up until they achieved an 80% hit rate.
Now we can’t lose the war! We have an ally that has not been defeated in 3,000 years of history!” Hitler after Pearl Harbor. 

smiley 

Shyqyr qe Hitleri ishte kaq me ngut e ishte kaq bufon, ndryshe bota do ti kishte pasur punet goxha me pisk. 

Sa per futjen e Amerikes ne L2B, dmth futjen e mirfillte ne balle te gjithe luftes, ne Evrope (cka ishte decizive per fitoren) jo vec nje hakmarrje apo lufte ndaj Japonise (cka do ndodhte gjithsesi), jam kurioz te di c'thone historianet, nese Amerika do ishte futur ne lufte edhe nqs Gjermania s'do ti kishte shpallur lufte Amerikes, cka ndodhi 4 dite pas sulmit japonez ne Pearl Harbor. 

Sipas vepres se cituar, qe u gjendka edhe ne Librarine e Kongresit, shqiptaret paskshin pasur rreth 30000 te vrare gjate L2B. Shyqyr qe kishin ardh si turiste thuj; imagjino ndryshe!!!!

Ushtaret japoneze ishin ferocious.popullsia civile ishte e vendosur me mire te vdiste sa sa te binte ne duar te amerikaneve.ne rast invadimi japonezet ishin te vendosur te luftonin deri ne njeriun e fundit.military planners kishin llogaritur se pushtimi i japonise do iu shkaktonte amerikaneve humbjen e  rreth 1.5 milione ushtareve.trumani e mbajti urdherin per hedhjen e bombes rreth dy jave ne xhep derisa u be e qarte se japonezet nuk kishin ndermend te dorezoheshin.

Turp me thene edhe une e kam besuar kete perrallen deri vone. Derisa me tha njeri keshtu rastesisht ne nje diskutim, "po mire, keta civilet e cmendur japoneze me cfare do t'i luftonin avionet ushtarake te Amerikes, me shkopinj"?

Ne (ndac si njerez ndac si amerikane) nuk na ben te ulet e verteta po ta pranojme tashi pas faktit, per kundrazi. Te vetmen gje qe kercenon e verteta eshte dogmat dhe sloganet e propogandes. 

P.S. How about this one...as une s'e dija qe te paret qe kane perdorur prerjen e lekure se kafkes (scalping) ishin kolonizatoret kunder indogjeneve ne Amerike, se mernin shperblim per cdo indogjen 'indian' te vrare, e ishte me kollaj te dorezoje lekuren e kafkes si evidence sesa gjithe koken (you don't even know what they did with their ball sack lol). Por ja qe historia na/ma kishte mesuar qe ne fakt ishin barbaret vendas ata qe e benin te paret kete gje makabre ndaj paqesoreve te iluminuar te Anglise. 

ne po flasim per nje ngjarje te caktuar ti po hidhesh dege me dege.lufta ne ishujt e paqesorit iu shkaktoi amerikaneve humbje ne njerez.japonezet luftuan ne menyre vetvrasese per cdo cm katror.kjo i bindi amerikanet se invazioni i japonise do iu shkaktonte 1-1.5 milione ushtare te vrare.iu hodhe bomben e pare ata prape nuk degjuan te dorezoheshin, kur ra bomba e dyte derguan haberin se do dorezoheshin.

Ti se pari ofron propogande ne vend te historise; Japonia ishte dorezuar para bombave, me te njejtat kushte te cilat Amerika i pranoi pas bombave. Kjo eshte e verifikueshme, ngjarja ishte vetem 7 dekada me pare, jo 7 mijevjecare. Plus ti paraqet pushtimin amerikan te Japonise si dicka te paevitueshme por dhe neutrale, ne mos pozitive. Jo cdo gje eshte ceshtje opioni, te pakten sa i perket aspekteve historike/faktuale te ngjarjeve. 

japonia u dorezua ne 14 gusht nje jave pasi u hodh bumja.japonia kishte 2 milion ushtare per te mbrojtur ishullin me moton"me mire te vdesim se te dorezohemi".edhe pasi u hodh bumja e pare miliona japoneze ishin te gatshem te vazhdonin luften.bombat atomike kursyen miliona jete amerikanesh e japonezesh.

- Nuk eshte as Nagasaki ai qe vuri pikat mbi i, sepse ai ndodhi ne fund te mengjesit te 9 gushtit, dmth pas Mbledhjes se Keshillit Suprem qe diskutoi kapitullimin eventual

- Ushtira japoneze e dinte qe behej fjale per bombe atomike

- Nga pikpamja historike, perdorimi i saj nga amerikanet duket si vendimtar per rrjedhen e lufftes; por nga pikepamja ushtatake, per japonezet ajo nuk ishte ndonje gje jashtezakonisht e vecante  (68 qytete tashme te bondarduara rendshem: cdo bombardim konvencional amerkian hidhte 4-5 kiloton boma; ajo atomike : 16.5 kiloton; Hiroshima eshte vencse ne vend te 4 per nga siperfaqja e shkaterruar gjate nje bombardimi)

 

Eshte futja e Bashkimit Sovietik ne lufte kunder Japonise ajo qe i vu pike ise

 

Kuroi Ame nqs e ka pa njeriI!!!

E hudhi se e kishte,si shkoi menja asnjonit? Po ta kishte japansi zdo ta kishte hudh? Xhibi po thot jo me cne smiley

U bone 70 vjet eee? Si ikin vitet. Nja dy-tre bomba te tjera tani vende-vende do kishin maru pune, po nejse...

Ca u siell  popujve perkujtimi i asaj date dridheruese? Vetem qe fundi i kesaj  bote te ndyre ... Eshte i afert! 

tek vij ralle e me ralle ne PPU, e shoh qe bej mire.

Mqs nje pjese te mire te jetes e kam kaluar ne japoni thashe tu iluminoja, me ca ide. Japonezet ishin mjeshtra per tu viktimizuar nga ky event historik dhe sot e vazhdojne kete politike. Tek hyn ne muzeun e hiroshimes(ngjitur me THE DOME qe eshte ne foton e mesiperme) e sheh kete mani budallaqe te japonezeve, tek pyesin e ngrene teorite e tyre : Pse ne e jo gjermanet kavie te ketij eksperimenti. apo ajo tjetra qe me erdhi per te qeshur tek e lexoja: nga hedhja e bombes u vrane shume studente koreane ne hiroshima (mbase e kishin fjalen per prostitutat qe i kishin mare me force e bere sex slaves), dhe kineze (keta tamam qe ishin skllever dhe kavie te japonezeve, sepse ne mancuri japonezet ua kane kaluar gjermaneve per nga nami qe kane lene gjate pushtimit) a thua ti se ne hiroshima po lulezonte civilizimi aziatik.

hedhja e bombes nga amerikanet ishte nje prakticitet te cilin ata e menduan mire para se ta benin. e me kete bombe vrane shume zogj. ka goje qe thone se shpetuan dhe japonine nga e rena ne dore e ruseve qe moren kurilet dhe hyne ne sapporo (se ruset s'pertonin e kishin ndare dhe japonine si gjermanine). Sidoqofte pearl harbor ishte dicka qe amerikanet dhe sot nuk e kane kaperdire lehte tek leshojne mesazhe paqeje si dhe japonia. eshte si Sept. 11 per WWII, qe mgjse vitet kalojne vazhdojne dronet te bejne qilizem ne cdo cep te botes ku the US of A mendon qe leviz ndonje mi leng ster- lengu i autoreve te rezimit te kullave binjake.

Sidoqofte pyetja eternale japonese eshte : a e meritonim ne kete menxyre. me erdhi ndermend tek pashe filmin little boy. Shiheni se eshte nje film qe ndoshta i jep nje shpjegim amerikan ketij pervjetori. nje tragjikomedi interesante.

Si pacifiste siperfaqesore japonezeve u vjen nje cike e veshtire te kaperdijne faktin qe ne lufte, s'ka ligje e regulla loje ( ne fakt kete e dinin mire se vete kishin vetem nje rule for the war: there are no rules). tek i shoh historikisht si nje shtete qe kane qene nder me nacionalistet nder shekuj me vjen per tu tallur me kete pacifizem e viktimizim pa baza. e sot midis nje dragoi si kina e nje WILD THING (spo gjej nje kafshe te pershtatshme per ameriken) si USA s'kane asnje shans sido qe ta kthejne se jane vetem nje ishull i pasigurt. 

Historia perseritet thone, po sot me vjen mire qe e kane mare nje mesim te vlefshem nga USA.

 

 5 smiley 

merci!

 

ps: e di si me ka thene nje kineze e shkolluar dhe e edukuar 25 vjecare qe jeton në Shangai, kur ra fjala tek Japonia dhe konflikti i tyre për detin ? "E ceshte Japonia për ne, nje (cope) ishull eshte"

smiley

Po e drejte nje cope ishull, lider ne teknologji, ushtri, nivel jetese, jetegjatesi me pashaporte qe leviz gjithe boten, kinezja jote kushedi ca i duhet per te vazhduar studimet ne nje vend te BE apo Amerike...

ia ka thene nje kineze e shkollume 25 vjec qe jeton ne qytet. ka shum rendesi ky detaj.

kane themeluar shtetin 660 vjet para krishtit dhe sjane pushtuar asnjehere...

shpikur letren e barotin

"E ceshte Japonia për ne, nje (cope) ishull eshte"

Eh, gjith populli ushtar, madje qe te gjith gjenerale dhe stratege, burra e gra smiley

"E ceshte Japonia për ne, nje (cope) ishull eshte" dhe Stalker u mrekullua nga kinezja 25 vjecare e shkollume qe jeton ne Shanghai smiley

Imagjino se cfare do te kishte thene ndonje fshatar kapele orizoresh. smiley

 

Ne mesin e viteve gjashtedhjete kur komisaret politike ne Kine benin oren e informacionit politik, nje nga keta "oratoret" po u thoshte studenteve gjithe pasion qe "luftetaret heroik vietnameze kane shpikur nje menyre te re per te luftuar imperialistet amerikene. U versulin grenxat qe ti shpartallojne ushtaret amerikane!"

"po mire" i thote nje student shqiptar "po ku e dine grenxat, se ata jane ushtare amerikane dhe jo vietnameze?"

Oratori e pa njehere studentin shqiptar nga koka deri tek kembet dhe i tha: "Po ja, duke qene se amerikanet vijne ere te keqe, 臭 (Chòu), atehere grenxat i njohin nga era e keqe."

Aty studentet shqiptare ja krisen gazit: "Cfare ere e keqe thu ti, mer, ata vin era sapun, hahahahaha!"

I bone problem te madh ne ambasade.

smiley

meqe t'ka ngel sahati tek Dulla smiley

shembullin e solla per te tregu se kur s'ka me lufte klasash (ne Kine ka shume me pak se, psh, ne vendin ku je ti, e ku te pakten ka sidikata - ok ?), pra kur s'ka lufte klasash, ka lufte rracash. Saktesova moshen dhe arsimin e kinezes per te tregu nivelin e nacionalizmit (ne fakt, te racizmit !) nder kinezë
smiley

A m'kuptove ? Kuptova thuj

Do me ia njof trunin shqiptarit ?  Here you go ... tek vij ralle e me ralle ne PPU, e shoh qe bej mire.

 

 

bien ne sy dhe dy gjera menjehere:

1) i merr shume seriozisht gjerat

2) nuk eshte tifoz

 

Albo mendimtari smiley

Ne detroit the? duhet te jet me i quti i diaspores atje. pranej vje dhe jep verdikte me peshe ahahahahaha

yyyy, sa shum mendime bombastike!

 

Sa gjynah qe nuk e bene serbet Pearl Harbor-in smiley

Ne ditet e para te luftes civile, Sherman qe i vetmi qe doli kunder opinionit publik de shprehu idene se lufta do te zgjaste te pakten 4 vjet. E denigruan ne shtyp si te cmendur dhe e detyruan te dilte ne pension te parakohshem. Pasi dolen fjalet e Sherman, vajten dhe i thane meqe e paske ditur se sa do te zgjaste kjo lufte kishim kuriozitet te dinim nese e ke idene se si mund ta mbyllim kte lufte? Po tha Sherman, dhe nisi ate qe quhet Sherman's march to the sea. Ne marshin e vet Sherman shkaterroi cdo gje qe i doli perpara: spitale, hekurudha, te mbjella, shtpi. Sherman kish kuptuar qe motorri qe mbante ndezur makinerine e luftes ne Jug ish popullata civile. Lincolnit, Sherman i shpjegoi se nese do qe kjo lufte te mbyllet, duhet qe luften tua cojme ne shtepite e popullsise civile. Dmth terrorizem. Sot historiane dhe strateg ushtarak bien dakort se mos kish qene per taktikat e Sherman lufta civile do te kish zgjatur dhe te pakten 2 vjet. Sherman besonte se mbrojtja me e mire e paqes eshte venia e nje cmimi shume te shtrenjte per luften. Gjeni! Kjo eshte dhe taktika qe SHBA ka ndjekur qe prej Sherman. Mer rastin e fundit te sulmit ndaj SHBA, 11 Shtatorin e 2001. Per dy pallate te shembura dhe vdekjen e 3000 civileve, SHBA ne menyre direkte apo indirekte zhduku nga faqja e dheut miliona njerez ne lindje te mesme dhe afganistan. War is hell, pat thene Sherman. 

Xha Hitloja paska qene ithtar i flakte i Shermanit smiley

Kjo eshte quajtur si nje nga fotot me makabre ne historine e njerezimit.

Hija e printuar e nje japonezi ne Hiroshime pas shperthimit atomik e cila mund te shihet dhe sot e kesaj dite ne ate vend. Nje qenie njerezore zhdukur pa lene gjurme dhe e shendrruar ne nje hije permanente ne asfalt

 

 

 

 

krime te japonezeve pa bombe atomike (shqeto, si kafe sade dmth):
 

 

kam prape plot. vetem me thuaj po nuk u binde (po te qeshja ketu, do ishte qeshje humori te zi sterre). Stop manipulimit permes apelit emocional! Stop medias qe fotografon vetem ato qe i do trapi (dmth interesi) <--- persa kohe qe nuk e nxirrni kotheren me media; perndryshe, yxhym, si te gjithe!

  

   Studjuesi dhe filozofi libanes, Shejh Nasir Mohammad,tha sot se ISIS eshte e organizuar kunder gjith botes muslimano-arabe. Armiku i perbashket i tyre, Izraeli,do te shkaterrohet vetem ahere, kur te gjitha keto vende te bashkohen kunder armikut te tyre te perbashket, sionizmit.. 

Lexoni te plote deklaraten e tij ke " media e lire"..! 

e pse ta lexojm, o Grave? Ja, i the ti ato m'kryesoret.

Ta lexosh dhe me laps ne dore se me ket arrogance po na merrni ne qafe.

pse po ju marr me qafe? Ti e di, une shoh vetem punen time.

E ashtu thua ti po armiku me i rrezikshem eshte ai qe harrohet.

Te dhenat e Trenta Noves njoftojne se ... jane syleshet ata qe po e marrin ne qafe Perandorine ( potpurri filmash myzeqare ).

smiley

fronti gelltit shum njerz...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).