Ejani me mua ne kete udhetim te frikshem.

Ejani te shohim nga brenda nje prej indentiteteve te estetikes se metropolit sesi eshte katandisur.

Futuni neper labirinthet e braktisura te nje prej ish hoteleve kryeneçë te Tiranes.

Hotel Dajti ka vdekur.

Nuk jeton më.

Nuk eshte as bujtine e as restorant, nuk eshte as nevojtore e as llagem.

I ndertuar rreth fillimviteve ’40 tashme nuk ka asgje prej lavdise se dikurshme. Interieri i tij i mermertte dhe elegant tashme i xhvatur e i vjedhur te kall daten.

Qeveria shqiptare e Saili Berishes beri sikur ia shiti Bankes Nacionale te Ardian Fullanit.

Ky i fundit e bleu 30 milione euro dhe pas gati 5 vjetesh shikoni se cfare ndodh brenda.

Hoteli u shkaterrua, banka nuk u ndertua kurre, parate e blerjes nuk dihet ku shkuan, Berisha doli ne pension, Fullani doli nga burgu ndersa une dola i lemerisur nga ky ferr.

Hotel Dajti ka vdekur. Kufomen e keni aty te shtrire pergjate bulevardit ne zemer te kryeqytetit.

Nga Bledi Mane, gazetar. I futur fshehurazi brenda ketij ambjenti. Tirane me 5/8/2015 ora 13:33

[bledi]

 

 

27 Komente

Qeka bo gati per sequel te atij filmit "Hostel" smiley

Sa per Salen etj, aty i keni. Qitjani syte Ed Rames, Tikut e te gjithe te tjereve qe e lejne azat.

Shkoni bubrroni ju gazetaret. Gjeni fakte, gjeni dicka. Dicka! 

Publikojini dhe vejeni ate pallen perpara me artikuj e me kritika. 

Na cate bythen keni dy vjet. Me shume fakte inkriminuese per Salen kam mesu une duke pi birra me robt e mi qe jane me PD-ne se nga shtypi i pjerdh shqiptar. 

Po ti qeke cun me bole, se paske hy tinez ke Dajti, sic hyshim ne heret, me dhi ne banjo te bukur dhe me la duret me uje te nrofet para 25 vjetve. 

Vetem se ti ke kamera qe e shkrep kurse ne kishim mariken.

Po ti qeke cun me bole, se paske hy tinez ke Dajti, sic hyshim ne heret, me dhi ne banjo te bukur

Hahaha cer m'ke kujtu. Vetem ajo 10itja kolektive ia vlen per ta bere ate hotel monument kulture.

bled trafikanti ahahahh . 

E o Blendi o pene e Arte .Ti dhe Z.Caushi e keni pshur babasqapin  Njeri me arme ti me pene

sali Qenef berishen , njeriun qe jo vetem Vodhi dhe mbuloi renien e te Ardhurave me Hajdute e mashtrues si Fullani , por ka mbushe dhe atmosferen me era Bravekidio smiley qe mbeshtjell diarene e tij .Mire ketu qe i vervit po nuk harron LefTKopeja ti vervite per prurje te ngjashme duke kshilluar Qverine   me llapadamer  "Kombino ndonje gje me bangen ose Bin Ladenet dhe mos shkurto shpenzimet ."smiley

Fullani te jape shpjegime perse e beri kete , por te lidhur edhe me gjendjen financiare te Hajduteve te sqeperve ne shtetin e Mutit te Mut burrit te Shtetit sali berisha qe si perfundim la nje Grope Haleje Financiere qe nuk ka Bode e Bide ta mbuloje shpejt

Rrofsh e Blendi .Ilac e ke shkrimin !

Eshte per te ardh keq qe nje hotel klasik lihet ne meshire te fatit. Ndoshta eshte lene ne ate gjendje per ta prishur dhe per te ngritur nje me te larte e me modern. Nese mendojne ta prishin, do ishte mire qe materialet inerte ti çonin ne nje zone qe rrezikohet nga deti, per ta mbushur zonen nen uje. E aty te derdhnin materialet inerte, çdo i  interesuar. E me pas ta mbushnin me dhe ose rere. 

Pjer, 

Duhet te jesh me i permbajtur me komentet e tua. Duhet ti kufizoni ato brenda fushes tuaj te ekspertizes, magazinjerllekut. 

Nese ju lexon dikush qe ka inerte per te heq qafe, duke menduar se do te beje mire, mund te ndermarre nje akt shkaterrimtar. Ju lutem zotni Pjer, me i permbajtur. 

Deri para 10 vjetesh hoteli ishte per se mbari ...

ne 90-ten mbante era shurre sa hyje ne holl. si dhe kur hyje tek çdo ministri po ashtu. asnjeriut nuk i bente pershtypje, se te gjithe shurronin neper cepa pallatesh ku te mundeshin.

pastrimin ne shqiperi e vuri i pari Edi Rama, te ministria e kultures, kur Nano e beri minister. te gjithve u tregoi sesi mbaheshin lokalet shteterore. me vone u tregoi edhe sesi mbahej qyteti paster. 

po ti je katnare (flet ne ajer) dhe heq koken qe tek ai hotel nuk je fut kurre. 

Ndoshta ai qe mban te era shurre me 90 ishe ti dhe te dukej se gjithandej vinte ere e tille .

smiley... cfare gazete e cuditshme Tema!

Qeveria duhet te detyroje BSH ose te ndertoje projektin per te cilin e bleu kete godine ose ta shesi.

Aty qendron Problemi. Fullani i shkroi cekun Berishes per 30 milion Evro, ndersa ne Ankand per Hotel Dajtin nuk u dha as 5 milione. Ndoshta parate dalin po te shembet dhe te ndryshohet destinacioni.

Eshte e pamvarur BSH - nxjerr fitime dhe mbulon vete buxhetin e vete. Nqs bene investim te keq, le ta mbajne humbjen . Fullani po ashtu po procedohet per veprim qe bie ndesh me interesin e ndermarjes qe drejtonte. 

Po tallesh me Pavaresine me duket, Fullani i fshinte kepucet Cunit te Sheqeres.

Ky eshte rast i paster qe Fullani dhe Berisha te arrestohen per demin financiar, 30 milione Euro, qe i kan shkaktuar Shqiptareve. Po ka per tu shty per ca kohe, se Mullah Omari i Shqupit po pregatit Revolucion Demokratik ne Shqiperi kete vjeshte dhe nuk ka kohe per gjykata.

Cili eshte demi financiar qe ju shkaktua Shqiptareve? U shtua buxheti i shtetit me $30M nga shitja e nje aseti qe nuk e donte njeri?

Kto pyetjet e tua me habisin. E para nese pretendoje se Banka eshte e pavarur ta provova qe jo sepse jo Tregu por Cuni i Sheqeres, therret Fullanin ne zyre dhe i thote qe me duhen 30 milion evro e do ma blesh Hotelin 5 milionsh per 30 milion. E dyta Shqiptaret paguan 30 milion per Dajtin dhe jo 5 milion. Eshte njesoj sikur Rama tani qe ka nevoje per lek te shkoje tek Governatori i Ri dhe ti thote me duhen 130 milion euro dhe dua te ma blesh me paret e Shqiptareve Piramiden per aq. Cdo veprim autoritar qe cenon pavaresine e Bankes kombetare dhe cenon parate e Shqiptareve me fatura te mbivleresuara eshte i demshem dhe i sherben vetem qeverise ne fuqi.

Qeveria shqiptare e Saili Berishes beri sikur ia shiti Bankes Nacionale te Ardian Fullanit.

Kujdes shoku gazetar me emrin e te nderuarit! Mbaje mend vetem kater shkronja te arta formojne emrin e tij. smiley

kater ka perdor edhe ne ket rast. 

i ne katror smiley

Shume kull syzet e gazetarit dhe floket iriq qe anojne nga e djathta.

Perpos buzeve te hapura. Duket mu si Anja Rubik.

qani hallin e te tjereve qani

Ky eshte nje halabak qe vetem Mero Baze si super halabak mund ta quaj gazetar e t'i jape hapesire mediatike.

Keta jane nga ata njerez GOMERE qe stilin berishist te te berit sensacion e kane pervesuar e "perfeksionuar" ne ekstrem.

O IDIOT ceshtja e hotel Dajtit eshte nje skandal ashtu sic eshte e nuk ka nevoje as te genjesh as te ekzagjerosh e akoma me pak te besh fjali sygjestionuse 2-lekshe si kjo :

Hoteli u shkaterrua, banka nuk u ndertua kurre, parate e blerjes nuk dihet ku shkuan,

Kur u ble hotel Dajti nga banka, po keta dolen e thane e kane bo per te shpetu qeverine. Pra se ku shkuan leket kete e dine mire te gjithe. I mori qeveria SHQIPTARE, nga Banka e Shtetit SHQIPTAR. Nuk ka pra fare vend per te interpretu sikur keto para u vodhen.

Gjithashtu thane qe hotel Dajti ishte i rrenuar dhe nuk vlente aq sa u ble (po ne fund te fundit parate kaluan nga nje xhep ne tjetrin te shtetit SHQIPTAR), pra paska qene i rrenuar. 

Dhe fakti i fundit qe ky palo "gazetar" nuk thote eshte qe aty prej vitesh ka pasur disa zyra te Bankes, pra eshte rikuonstruktuar nje pjese e vogel. 

Pse nuk eshte rikonstruktu i teri? Pse u ble nese nuk ishte i nevojshem? Pse i duhej ndryshuar struktura kur ne Tirane cmimet e hoteleve cilesore jane te krahasueshme me ato ne disa kryeqytete te BE-se? Kur te gjejne pergjigjet per keto pyetje le te bejne artikuj e na i sillni ketu. Keto jane thjesht maskaralliqe te nje tipi qe i hoqi Fullani kunatin nga puna dhe hakmerret duke perfitu nga hapesira mediatike.

 

lizander, mero nuk eshte halabak,  eshte  hale. ndersa bled trafikanti eshte nje trap ashtu si thua ti nje cope gomari. 

Lizander, cila pjese eshte rikonstruktuar? Si u punoka ne nje kat kur katet e tjera duket qe jane rrenoja?

Po ashtu banka ka 5 VJET qe e ka blere kete prone, neqoftese kishte ndermend vertet per zgjerim do kishte filluar puna.

Fjale eshte rikonstruktu pjesa nga ana e Galerise se Arteve. Biles po te duash edhe nga jashte i shef kokat e kondicionereve neper zyra. Nje njeriu qe na u futka fshehtas te Dajti nuk ka si i shpeton ky "detaj". Se si punohet e se si eshte i organizuar nga brenda, kete nuk di te ta them se nuk kam hyre. Po njof te pakten 3 veta qe punonin ne ato zyra per vite deri para pak muajsh qe u mbaru rikonstruksioni i bankes qendrore.

Shteti Fullaneve dhe sqeperve , me Manen merr nje tjeter goditje ne brinjesmiley E kujt nga dhive dhe sqeperve te ish Pushtetit i vjen mire ti cilesojne sic jane Hajdute , te Korruptuar , Frikacake para brinjve te Babasqapit dhe Kurrizdale nga pesha e llafollogjive ham -hunse si karieriste Sot.. Jane po ata te vargjeve te Epopese te BK .. Trima pas kuvendi .

Nuk flet kur eshte ngrit kuvendi , grin sallate kur ngrihet avelmendi  ..thote Populli yne trim punetor dhe pak synetqejfli qe "pa dashje" , te priste e dhe organin ne se kepusje nje Lule pra H.Dajtit  . sali Qenefi as nuk dha llogari kurre se ci beri ato para , pervecse atyre qe iken " ne drejtim te pa ditur ' por qe dihen nga Fullaneria , fshat turistik

 ne Lalz or tie smiley

Keta me tre kate e me nje kat  , me ca zyra e shume sholoke qe punojne ,me ngjajne me ate qe kishte fut ai burri ne nje rreth kur i bote grun dhe i tha "mo me luj nga rrethi"

Kur iku sali Qenefi i mbureshin sholokeve " sa here e qita komen nga rrethi una "smiley

Denoncohet shume qarte dhe bukur nje nga aferat me Korruptive nen qeverine e Sqapit nga pena e kendeshme dhe e Vetme Mane . Jo se nuk dihet por u kujton sholokeve se duhet me u ngrejte kunder korrupsionit dhe Hajduteve , por jo Hajdutet . Hallall Mane. 

 

Fullhani, ky obortar i sali kafshes, duhet denuar, por sigurisht pas kriminelit sali. Ky me blerjen kot per se koti te hotel Dajtit, por edhe me financimet maramendese, me para te printuara abuzivisht ,qe i ka bere buxhetit te shtetit te sali kafshes, meriton ta kaloje te gjithe jeten ne kaush. Jo per gjo por me veprimet e tij abuziviste dhe kryekeput jashte regullave dhe ligjeve, i shtoj jeten ne qeveri kusarit dhe kriminelit te ballkanit sali. Po kush ta denoje drejesia shqipetare? - hahahahahhahaah shaka me kripe kjo.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).