Në qershor, fotografja amerikane Allison Joyce mori pjesë në martesën e Nasoin Akhter, 15 vjeç, dhe Mohammad Hasamur Rahman, 32 vjeç, në Manikgani të Bangladeshit. "Nusja më e trishtuar që kam parë ndonjëherë", ka komentuar Joyce në llogarinë e saj në Instagram. Në foto, e reja i mban sytë ulur, porse frika dhe nënshtrimi nuk i shpëtojnë objektivit të fotografes. Kjo e Nasoinit është një histori e rëndomtë në Bangladesh, një vend ku varfëria dhe tradita shtyjnë çdo vit shumë familje që të martojnë vajza edhe më të reja. Sipas një raporti të Human Rights Watch, rreth 29% e vajzave u jepen nuse burrave shumë më të mëdhenj në moshë përpara se të mbushin 15 vjeç, ndërsa 65% përpara se të mbushin 18 vjeç. Nuset-fëmijë janë të shtrënguara të lënë shkollën dhe të marrin përsipër rolin e gruas dhe mëmës, rol ky i fundit që vë në rrezik shëndetin e tyre.

Human Rights Watch sinjalizon që vajzat që mbeten shtatëzëna mes 15 dhe 19 vjeçëve kanë dyfishin e gjasave që të vdesin gjatë lindjes krahasuar me njëzetvjecaret. Për vajzat nën të pesëmbëdhjetat, rreziku është pesë herë më i madh. Duke i martuar kaq herët, shpesh familjet mundohen që t'i mbrojnë ato nga ngacmimet dhe përdhunimet, por shumë studime tregojnë që pikërisht diferenca e madhe në moshë mes nuseve të reja dhe bashkëshortëve të tyre i bën ato të jenë më të ekspozuara ndaj rreziqeve brenda mureve të shtëpisë.

Marrë nga "La Repubblica"

27 Komente

Shume e dhimbshme per keto vajza kaq te vogla. Fat shume i keq!

gjynah vajza, se eshte ende e re..

po edhe ky dhendri i trishtuar duket.

E te mendosh qe e kemi pasur dhe ne ne Shqp kete zakon. U digjet jeta qe 15/vjec. Nuk jetojne as femijerine e as rinine!

ishin dhe ne Shqiperi keto zakone e shume te tjera, por partia u dha dermen e i diskretitoi, do hequr kapelja per kete.
nese pjesa e laberise u clirua njehere nga pushtuesi, pjesa tjeter u clirua 2 here, nga pushtuesi dhe nga zakonet prapanike...

pastaj u pushtua edhe nje here tjeter nga çliruesi.

 

po dhe u cliruan perfundimisht ne 1990 nga dashnori i demokracise, duke gjeneruar 1,5 mln emigrante ku disave u ndriti i fati, disa ngelen maleve e deteve dhe shumica bejne pune te rendomta, tip kazinoje si te kesh fatin...

perfundimisht jo, se ky eshte lezeti i historise, çlirohu-pushtou, hypja-zbritja, zakone prapanike -zakone ngambrapamoderne, ngel me barre 15 vjeç dhender - ngel me barre 15 vjeç ne halet e shkolles se çahet prezervativa.

 

smiley ajo e haleve te shkolles edhe i ha pak vete, kjo e shkreta po ha pistonin e ketij arapit ketu qe se dime ka pare pi... ndonjehere me sy.

 

Ne mos gaboj per lajmin, ketu ne Belgjike, e ulen moshen e lejimit per seks, nga 16 vjeçe ne 14 vjeçe. Si duket ngaqe shum vajza 13-14 vjeçe nuk pyetnin per ligjin dhe hopa smiley

Jane dy gjera te ndryshme Pjer.
Faktikisht ne vendin do te shqetesohesha se ca thote ligji aty kur ke dy gra. Mund te te krijoje probleme financiare te paperballueshme!

Pjero, ato vajzat qe po studjoje tek parku sa vjec ishin?

Pusho ti se ato studime ishin kerkime per librin VQ2

dmth ...tani Bangladeshi ne vend qe ta vere jeten para me shpi e katandi qe 15 vjeçe, duhet te shtrengoje fort vibratorin deri ne 35 mbase ben ndonje karriere ne media?

...apo karriere si Parashqevia?

Per Mohammadin e pare kjo do kish qene shume e vjeter...

Po pra ne mos gaboj nje nuse e ka pas 8 vjeç. Megjithese ndonje qe e njeh mire Muhametin mund te na e korrigjoj shifren.

Tete ishte, po tregonte per 9. 

...ore ..se c'ka qene nje muhamet muhamet, presor fizkulture,... e njeh dhe kete ti vlonjato?

Jo jo une kam pas Todin qe ka qene me flamurtarin ne volejboll. E njeh ti kete apo jo? Se mos na e ngaterron me noje tjeter smiley

vlonjato, meqe kujtove presor Todin e vojebollit,  kam pare rastesisht ne Tirane presor Ilo Tasken.. na jepte fiskulture te Naim Frasheri, si dhe ka qene trajneri i basketbollit te ekipt te rinjve..  ueee, u habita: ashtu i gjate,kolloz  hecte  me bastun ngadale,  por mbahej..

Belul nuk me kujtohet ky mua. Ndoshta si fytyre por si emer nuk me thote gje.

se mos ke patur pellumbin ore smiley

todin e kam pas nga viti i fundit. para tij kemi pas nja dy cuna dhe goca po naaaa te gjate sa plepat e Lef Sallates se asaj kohe. Vec emrat i kam harruar behet fjale para clirimit smiley

...o vlonjato, po ti qenke shejtan fare... njoke bythen e dreqit...rri o gomar se do te hapin dosje..

po ti ore me kete flamur, i tradhetove: Le pappardelle al ragù di cinghiale...

uo lungo, pse na prek ne seder...ne jemi ata te harapashit

Ftoj te nderuarin admin per rubriken Humor - qeshni dhe zbavituni 

Nje Interviste e nje te cekuilibruari psikik me dashamires krahasimor , me emer te modh mer jahu ..Marre nga nje qe thote jam Gazetar dhe botuar ne ato qe thone jemi Gazeta

Gjergji Leka ja thone . Nuk duhet ngaterruar me Princ Leka se ai e ka ne fillim Lekun !

Per sholoket Mejtonj do jete nje fushe e Gjere dhe e Thellte denoncimi i kulshedres kamuniste ! Do te kete besoj dhe vleresime nga Yp Xhibi , xeberthime nga shoqja e urte Gjembi por do kete  shume Interesante copeza nga Kujtestaret . Edhe kete mejtim e kishnja , pa parashikuar Furine e xberthimtareve Anale te Elites.smiley

 

Kete problem e ka ngritur I pari Cajupi me filmin "14 vjec dhender"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).