Fotografi grek, Nikos Economopoulos, ka publikuar disa fotografi të Shqipërisë në vitet 1990-1992.

Në foto shihet se fotografi ndalet tek njerëzit, fytyra e tyre, veshja, shikimi, ecja, argëtimi për të na dhënë një panoramë të asaj që Shqipëria ishte asokohe.

Njëkohësisht, Nikos Economopoulos na vë përballë një pasqyre, pasi dikujt mund t'i ngacmohen edhe kujtimet. Ndonëse kanë kaluar kaq shumë vite, mund të kujtojmë shumë gjëra sikur të ishte dje.

Përshkrimi në foto është bërë nga vetë fotografi tek “Magnum Photos”.

17 Komente

Pervec ngjyrave asnje ndryshim me kohen e rilindjes , vetem se Leonard Bombaj esht shnosh pak.

Në foto shihet se fotografi ndalet tek njerëzit, fytyra e tyre, veshja, shikimi, ecja, argëtimi

 

...dhe te gjitha keto parametra ishin optimale..   shume mire kemi qene.  -vitet e qametit !!

Uaa, te foto e pare jam une dhe Tedi me violine.

kush  Tedi ?

Shoku im I pallatit. 

ah, ok.  mendova mos ishte ai Tedi i famshem, meqe ka dhe violine aty.

Eh mos na e vini re se kemi qen içik tlodh si popull se sa kishim maru se ndertumi SOCJALIZMIN biles krejt krykput me forcat tona smiley

 

:-D dhe perpak ia arritem, veç na ngeli muri per tullen e fundit!

he, he, photo 11, nji idris me mu

Ne koleksionin e autorit eshte edhe kjo foto e dyqanit te mishit dhe kapterit smiley

...kjo eshte parajsa qe krijun te kuqte per 50 vite ne pushtet

sa i rregullt oficeri, sot ushtaraket i sheh tek ecin rrugeve te tiranes te shkalafitur dhe te degjeneruar pikerisht prej shtetit garant i te cilit jane...flet shume

Pse nuk late ate me demokratikas qe lulzonin ne vitet e demokracise . Nuk e kishte ne balle , po si doqofte neper mes komve e kishte defrimin . Dhe te mendosh qe nuk kishin mush as 20 vjet smiley​ Po pas 50 vjeteve si do e kene defrimin i nderuar Grande Kaka , pas asaj qe Peter ter ter ter ter , kishte pare se kishte rrezik kamunist . Apo nuk kishte ardhe dhe nje vigjilent qe lajmeronte per pastrim ...smiley

Nje debil per Blog kemi thene jo Tufe me debile ngazellues per mamate e babate tyre ..smiley

Kam ne shpi nje liber te ketij fotografi. Fotografi tronditese shumica, por syri i tij i talentum ka kap edhe rreze gzimi n'ate ferr ku jetojshim - gzim nga i llojit me special, qe nuk ka bollik qe ta riprodhoje. Kush esh' rrit n'ate kohe besoj se m'kupton.

p.s. 

Me knoq kur e shikoj se si riekspozimi i imazheve te tmerrit ku kena rrojt ja heq trunin fuksave t'Partise. smiley

I imagjinoj se si terrbohen dhe fillojne prape i cajne bythen gruse dhe fmise duke i tregu per Hidocentralet qe i prishi "demokracia"...

Hajt gezuar, se vajti 11 e mengjesit ora, akoma ke dopjua e pare mbetem. smiley

Sa te kenoqin keta fotografet mer jahu ..

Po ky ndryshe nga peKari Italise qeka paliKari Greqise smiley

Këta lloj fotografësh krijojnë mundësi për ngazëllim vigjilentësh smiley ​ Sh Gjëmbi çfarë mejtim duhet të ketë për Fotot që sjellin kënaqësi nga njerëz konkretë nga të dy shtetet fqinjë ?​

 Me çfarë prapashtese do vinte një fotograf nga  sllavët , se po vdesim nga kurioziteti dhe po na shteret  ngazëllimi për tmerret ku kemi jetuar smiley

sipas teje ku e ka ditur ky palikari qe jane me dokumenta fallso qe ve kete didaskaline:

Kakavijë 1991 - Duke u përpjekur për të kaluar me dokumente false...

te aludojme qe ka qene i lidhur me banden e konsujve te korces e gjirokastres qe shisnin viza ?

Puna është tek ngazëllimi , pa lidhje e fakte ka plot që tregojnë Tmerrin e protestave të Greqisë ku ky PaliKARI nuk ka fotografuar gjë në plotsim të kënaqshmërive të vigjilentëve .

Po ashtu dhe ai PeKARI i i Italisë nuk na ka dhënë asnjë foto hareje të ngazëllyesve që  kënaqeshin me mbytjen e Katerit  .

Me thonë të drejtën Lungo ...sot është koha që Fotot në tërësi janë Objekt e Subjekt Safi i Pastër Interpetimi .Kështuqë nuk i hiqet askujt e drejta për tu shprehur se çfarë i ngjallin si kujtime . Disave Tmerr y none çfarë tmerri , disave nostalgji kur shikojnë nënat motrat vëllezrit shokët etj në një kohë të caktuar. Gjithsesi po ti heqësh paragjykimin e  FotoKarëve Italianë e Grekë !

Në se ke qenë duhet të të kujtohen  sholokë që u ngazëllyen me foto e peKarit Italian deri edhe me erën e Haleve ku gatuanin smiley

Me ndonjë ndërhyrje të sh Gjëmbi gjërat edhe mund të qartësohen por unë këtë mejtim të mëndjes kam smiley

uuu sa e lezetshme fotografia e pare! smiley kartoline!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).