Të gjithë ata qytetarë dhe biznese që dëmtojnë, zaptojnë apo ndotin ambientet e përbashkëta në Tiranë do të penalizohen. Bashkia ka bërë sot publike masat konkrete për çdo shkelje.

Janë 7 masa, të cilat i ka komunikuar vetë kryebashkiaku Veliaj në një takim me administratorët e Tiranës. Ai tha se paratë që do të vilen nga këto gjoba, do të shkojnë për gjelbërimin e hapësirave publike.

1. Hedhja e mbeturinave në rrugë ose jashtë kontenierëve – 5.000 lekë

2. Kryerje e punimeve pa leje – 500.000 lekë + shpenzimet e prishjes

3. Shfrytëzimi i paligjshëmi hapësirave publike – 20.000 lekë + 300 lekë/m2

4. Vandalizimi i pronës publike, si:

a. dëmtim, bllokim, vjedhje pusete;

b. urinim/pështyrje/grafiti në rrugë;

c. dëmtim i shtyllave të ndriçimit/ndriçuesve;

d. dëmtim pemësh

                                                                                          - 20.000 lekë

5. Ndotje e rrugëve nga automjete te rënda (baltë, vaj, llaç) – 10.000 lekë

6. Djegia, zhvendosja, dëmtimi dhe vjedhja e konteniereve – 20.000 lekë

7.  Ndotja dhe mos pastrimi i ambientit pas aktiviteteve – 5.000 lekë.

 

Marrë nga Lapsi.al

57 Komente

Nje pyetje kisha per Erin , si do veprohet per venien e gjobes kur kapet robi duke urinuar ?

Do ti thuhet boje se po te presim ? apo do i lene fleten e gjobes tek xhami i marrshit .

Lum si mami qe te ka Eri.

Pyetje me vend per Erin do ishte - a do kete WC publike qe robt mos detyrohen ta bojne poshte ures. Pyetje me vend eshte, edhe se si do veprohet me venien e gjobes... etj. Po mami Erit c'pune ka ktu, apo se ka bere Erin?! 

Nuk eshte personale per Mamin e Erit , per cunat e mire dhe punetor eshte si shprehje " Lum si Mami qe te ka " .

Leje mer sarkazmen, se megjithse spektator prej dhjete vjetesh ktu tek peshku, nuk jam nonji konviktor me valixhe druri. Po Erin le ta urojme njehere per inisjativen, ti tregojme se ku mund te jene difektet edhe mbas kater vjetesh ta krahasojme me ata qe ishin para Erit. 

Pune te mbare Eri . smiley

Po duku o boll 10 vjet spektator smiley

Ndeshkimet administrative, jane nje gje e mire, por vjen pyetja, se; kur do ndertoje banjo publike bashkia. Se njeriu, diku do i beje nevojat personale. 

kur do ndertoje banjo publike bashkia

Cfare ke thene per kete te VQ?

Golin e pare e bo Korca smiley

Ate e dijme ne, po na thuj Xhambazi apo Kercic ?

per cilin Kerçiç e ke fjalen zotrote, se fshati yne ka dy Kerçiça..?

-Stratoberdha !.smiley

Milutin. Nuk e ma men ti Beluggi, me vjen keq. Ke qene ne kolipocka. smiley. Ishte shume lojtar i bukur ( si dhe cun i bukur njekohesisht - e them pa tendenca homo)

po mo, e mbaj mend Milutinin.. po nuk ishin dy vellezer keta qe luanin te Skenderbeu, apo e ngaterroj une..?.smiley

Nji ishte a i vrare. Pse do lejonte Partia dy shovinista malazeze ne nje skuader ? Edhe ketij ia caperlun emrin dhe ne fund i thote I. Bellova Emili ( me urdher nga lart).

ah, dakord, ndjese !   nuk e di pse me ishte fiksuar qe kane qene dy vellezer Kercic te Korca..

nejse, meqe kujtove  ndryshimin e emrave ti.. lengjendere ka qene njeher kur lozte Dinamo mos gaboj, me nje ekip te huaj per kupa evrope.. dhe kishin  ''huazuar''  per perforcim, Rragamin dhe Vukatanen..  edhe u kishin aranxhuar emrat gjithashtu, mos diktohej nga armiku...

 sa here kapnin topin keta te dy, thoshte Skifteri.. topin e ka Shefqeti.. ja pason Shuaipit..smiley

 

E maj men edhe une kete po me duket se ishte Vukatana me Tit Hafizin. Me e forta ishte para ndeshjes Partizoni-Janina kup ballkani. Partizoni kishte mor perforcim Brahon e Gjirokasters. Dhe ke spogliatoi i thote traineri Janines Bejkushit : Mos e fut ate te ziun se i bje te luj per mua se e kam me afer Gjirokastren se ty ...smiley

..smiley

 

mbaj mend edhe Flamurtari per here te pare kup ballkanike, kish huazuar jevgun  e Beratit, Kovacin ne sulm, ne vend te V.Rucit qe se lane te luante, meqe ishte himarjot i lekundur.smiley e luanin kunder nje ekipi grek..

me pas kunder HJK Helsinkit huazuan Cim Mucen nga Tirana... dhe me Barcelonen , Lekbellon  ne porte ne vend te Luan Birces qe nuk plotesonte konitat e biografise.

Belulo,Shuaipi dhe Shefqeti (hafizi,vukatana) kane lujt per llogari te Tiranes. Dinamo vetem kujt i jepet naj lojtar. smiley

Imagjino dhe Partizanit ne basketboll i kemi pas dhan Ilir Trebicken per kupat e evropit. smiley

Po Tit Dibren kunder bullgareve ja moret apo ja dhate Tirones? E pat diktu edhe gazetari bullgar qe nuk kishte lidhje me ekipin e dinamos. 

Beluggi smiley Ta gezosh Belul smiley

po e ka thene me pare Qemoli kete, nuk eshte e re.smiley  megjithate faleminderit!

ndihem si Giani de Biassi qe u pagezua; Gani Abazi.smiley

Nuk i ngel hatri Belulit, ia kam mor lejen. Mu gjithmone me kujto kohet e llotos kur rrinim me radio ke veshi dhe i modhi Sandro Ciotti jepte formacionin e Milanit. Ka pas 4 lojtare rrjesht qe i fillonte emri me B dhe Sandro me zonin e ngjirr : ... Bet , Baresi , Buriani , Bigon ... Linea a' San Siro ... Kjo mbrojtja Skenderbeut nonexistente me keq se neshjen e pare ...

Vetem po te leshohet Droni ka shonc per kualifikim.

Me karton te kuq Dinamo Zagrebit .

Brad, kush po los me 10 lojtare aty: Skenderbeu, apo Dinamo..?

Dinamo Belulo po ehe i futi dhe dy te tjere pas te kuqit.

po prandaj pyeta.. se pashe 20 minuta tani nga fundi e spo merrja vesh  kush ishte me lojtar me pak.. ketu lexova qe ishte Dinamo  me 10 lojtare..   por ne fushe dukej sikur ishte Skenderbeu.. jo me 10,  por me 8 lojtare...

Ehhh...mire dhe kaq .

Gjo pozitive me kto gjobat esht qe po i jepkan leter per te smiley

 

Kush e ndoht pastramin?

Sikur u tha qe dasma u be 100% me kursimet e mamit ? Per c'a i do keto leket ky tani ?

Po pse o, mamin pa pension do e lere?

apapa erionka nuk te fal - Ndale shurren! Ku e ke karten e identitetit? 

Kot lodhet kaq shume i nderuari Eri.

Nga nje traste si Kuajt per Berishen dhe anetaret e PD-hit dhe vetvetiu shpeton Tirona nga Ndotja . Ne fakt do dhe pak angazhim qytetar per ti treguar kur dalin pa Strajset nga shtepia , se per ke SHQU-pi nje polic ne hyrje , me flete gjobe mjafton !

Mbeten vetem keta qe kane pervoje me mamate . Po neper Bloqe jane nuk prishin pune smiley

Duhet dhe pak kujdes me dallu sholoket antikomunsite te oreve te ndryshme , se psh Grande Kaka nuk eshte pe tamami . Lexon dhe Stefanin smiley

Sikur me kete rast te kthjellohen qe ju duhet policia bashkiake do ishte goxha mire

Qe kur doli PD-hi ne mexhlis / u ndot Tirana e u be pis ...

E kam me sinqeritet qe rregullohet menjehere kjo pune me strajse mbrapa simpathithesve te Saliut dhe anetaresise se PD-hit  .Po ju kujtohet ne '92 kur mesyu me te vetet , pervec shume parrullave qe shqyen Kulshedren Kamuniste , njera prej tyre ishte .

Pshurni burra . Si te doni , ku te doni .Shurra po kaloi tre gure Pihet ..thojne ne fshat tim

....pastaj ndoti parlamentin me histori mamash e putanash , pastaj leshoi zagaret nepr BloQe e Media po me te njeten kulture  . Pshurni kudo e kedo !

Duket si fantazi po le ta provoje Erion Velia . Do habitet nga rezultatet e shpejta pa kosto te larte .

Me habit qe supervigjilenti nuk qeka ndier ketu per spastrime smiley

Kur fillonte shkolla ne 1 shtator ato detyrat e para te shtepise te gjithe i benim me qef se nuk ishin shume te veshtira - keshtu edhe erionka me zell e gezim do ndaloje shurren ....

Po ai nuk e di qe shurra eshte liri, eshte demokraci, se per kete kemi luftue 

ka harruar fryrjen e qyrreve me dore (albanian style) si dhe berjen e sacmeve dhe hedhjen e tyre jashte konteinereve.

Bashkia duhet te penalizohet ne qoftese

1 -nuk siguron kushte te mira per hedhje dhe terheqje te mbeturinave urbane 

2- nuk siguron uje te pijeshem 24 ore ne dite, 

3- nuk siguron shrbim urban te shpejt dhe te sinkronizuar,

4 nuk gjobit kundravajtesit ,demtuesit e ambienteve publike, 

6 - nuk siguron vende parkime te ligjshme dhe nuk gjobit parkimet e paligjshme 

 

se kollaj eshte te vesh gjoba qytetareve por para se ti vsh ato duhet t ju sigurosh kushte !

Shtriju mengen i nderuar Erion .

Po qe per pordhe keta nuk mbarojn jo me nete Dimri por me shekuj me prralla . Po dyshoj se je i "bute " dhe fillon takon OJQ dhe  "komunitetitn " per nje edukate me te mire .

Pastaj si dihet edhe mediat bejne ndonje artikull dhe hyjne ne Loje InteliDjeca dhe Elita ...me letra te hapura dhe kunder akteve Diktatoriale te Bashkise , me shembuj Konkrete dhe Historike , si eshte zgjidhe ne USA eeeee Kanada  eeee , Kroaci eeeee qe na mund dhe ne futboll smiley Mos ardhte dhe sh Gjembi me sindromen e Stokholmit smiley..mjere ti pastaj !

Ndersa keta te Saliut dhe te PD-hit dalin perseri pa strajse Kali mbrapa.....

shiko Idris te rrime shtrember e te flasim drejt - nuk ka koqe Erioni per pune bashkie apo ministrie

Për respekt tujës në tërësi për ndërhyrjet të një niveli për mu të vlerësueshme , përveç rasteve që " ta hudh kur se ke mendjen " smiley

Me sinqeritet nuk kuptohet se çfarë kërkoni . Një axhamillëk ishakatorësh që nuk do ta lakmonte as Bangladeshi për InteliDjent smiley​ Në kët rast nuk bëhen karakteristika , po kjo mungesë formimi dhe çfaqjet në komente në nivel të pijanecëve në kthesa rrugice të lagjeve , të çurudit .

Përse nuk ke besim nuk ke asnjë argument dhe përveç smiley smiley​ të PD-hit !  Çfarë kërkon konkretisht prej oqeve të tij  psh de , përveç Vilajet Qyrku smiley​ si maja e argumenteve të LefTGopesë  .

Në një masë , vendim konkret , përveç ishakatorëve të PD-hit e isimpathithësve të sali Qenef berishës , nuk kom lexu ndonjë fakt apo " se iargumentet zotrie "

Unë psh e kam konkret ..Vendosu Qese , strajset e Kuajve anëtarëve të PD-hit dhe problemi minimizohet .Kishe ndonjë mejtim pa ardhë sh.Gjëmbi me argumente ?

Seriozisht Erioni është duke çfaqur një Veti që i ka munguar edhe Ramës në vendosmërinë e tij . Respektin për Punën por edhe për Njerzit ! Kur kujton Bashën dhe buzëshpërvjelurit e tij me biçaqe për therje deshësh për sukses , nuk e di po kur u lexoj sikur kam përpara një tufë çobenësh me bruca e çomange  dhën e dhi kullotur kemi smiley

​Respekte

Mballos foto per komunistat krytari bashkies.

http://www.panorama.com.al/fotot-nis-rik...

As se rrun hiq se puntori i kontraktuem nuk ka as doreza as syze as kushte minimale sigurije ne pune smiley

Turp. Mqrfjl a shpallen projekte e ankande per keso rastesh apo rrumpalle parja

 

drejtori i OSHA eshte me LSi.smiley

Kush kapet me doren e djathte tek k0qet ne publik shkon ne burg! Shitja e brekeve me kondicioner do rritet me 275% si rezultat i kesaj mase. Faleminderit, tha konfindrustria!

leji mo kondicionerat ti se te ish per juve do ishit akoma me baraka te Lana dhe te parku 

shpresojme te zbatohen se kur shoh femra qe peshtyjne e shfryn qurrat rruges me dore sgjej krahasim per llojin e primatit. vetem me gjobe edukohen...

Uau, nje e peshtyme ne trotuar 20.000 leke kurse derdhja e vajit ne rruge nga makinat e renda 10.000  smiley

Nejse, ishalla nuk na bojme me heq kepucet dhe me i majte ne dore kur te vime ne Rinas.

si provohet e kush do te zbatoje keto rregulla?do te kete polici te vecante per te bere sehir nese njerezit peshtyjne apo kruajne hunden ne publik?

Nejse, ishalla nuk na bojme me heq kepucet dhe me i majte ne dore kur te vime ne Rinas.

Ishallaja do te realizohet nese nuk shkaba nuk punon ne Rinas.

Me te vjetra apo te reja behet fjale!!?

Vetem mreti ka pas marr ksi masash. E mori dhe voten e legalisteve!!!!

Me sa maj men una, ne Kohe tone ishte turp me kry kto vepra. Shikimi mosaprovues i komshiut ishte rregullues e denues njikohesisht. Kaq keq qeka katandis populli im nen regjimin e Cunit te Sheqeres sa duhet Erioni ti ve ne vije??!! Talibanet e Salijut veq ligj e rregull sdun se ashtu i ka msu Baba i Shqupit.

Turpi po e po, po s'te lejonte as ligji per sjelljet antishoqerore, apo per sjellje te padenja ne publik s'me kujtohet mire. Ky ligji kishte penalitete jo vetem per shurren & co, po dhe per zhurmat ne mehalle, mosrespektimin e vijave te bardha, mbajtjen e kafsheve ne banesa, etj.etj.

Per turp, ne halene e sotme urbane nuk ka akoma nje ligj te tille ....qe imagjino e ka UK (antisocial behaviour law).

Kete lloj masash jane diletante te pa zbatueshme qe ne fillim te shpalljes listes,

Do ndodh njesoj si me gjobat ` Ndalohet Duhani `  

Duhet te ndodhi nje fenomen kembenglules serioz dhe i organizuar  qe ne qeliz, lagje komuna bashkite atje ku jetojne njerzit .atje ku behet pis me shume ku ndotet me shume .

Nuk eshte aq lehte,  thjsht me nje list te shpallur  smiley 

te vendosh rregull  kur te gjitha kundravajtet penale ndotjet sjelljet anti sociale ne vendet publike jane nje fenomen 25 vjecar nuk esht aq e lehte .te eliminohen

 Se rregulla ka patur gjithmone edhe nga qeverite e tjera ...

Tirona ka qene shume e paster dikur dhe njerzit ishin me t eduku kishte nje opinion pozitiv  me eambientin, kishte trendafila mer vite era mimoze dhe lule blini t prisje i peme shkoje ne polici ose burg, fryka ru vreshtin -thone, gjobat ne ate listen aty jane shume t vogla ...njerzit ne Shqiperi nuk kane frike ligjin , e dine qe ligjet vetem sa shkruhen por nuk zbatohen . 

Megjithate,   inisiativa duket pozitive ..me mire vone se kurre .

 

Gjobat kundra duhanit e dhanë rezultatin. Ke parë ti gjë ndonjë lokal ku pihej duhan në Tiranë këtë vit?

Por në fakt, nisma duket gjysmake. P.sh. nëse unë kap dikë duke ndotur, dhe bile edhe e fotografoj, ku mund ta denoncoj? Duhet që bashkia të krijojë një faqe ku lehtësisht fotot e keqbërësve të ngarkohen menjëherë, që të bëhet edhe turpërim publik përveç kapjes nga policia. Kuptohet, duhet të ruhet anonimati dhe dërgimet e fotove të bëhen me mesazhe private. 

qellimi primar eshte financiar. edukimi vjen vete, si pasoje. Kjo eshte te punosh smart.

Ata qe dhjesin shpetojne... nese arrijne te mbajne shurren!

Per gjithe shkeljet cfar permbajne te 7 pikat e bashkise, ka nje kamion me nene (ligje). Mjafton qe policia e shtetit te beje detyren e saj e te mos ktheje koken nga ana tjeter kur vrojton te illa shkelje, dhe nuk ka nevoje per shtet brenda shtetit. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).