Kryeministri grek, Aleksis Tsipras duket se ka vendosur përfundimisht të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme. Në një mesazh televiziv drejtuar popullit grek në orën 8 të mbrëmjes së sotme, ai pritet të shpallë edhe datën e zgjedhjeve, që thuhet se do të jetë 20 shtatori.

Tsipras u ka komunikuar vendimin e tij edhe ministrave të kabinetit në një mbledhje urgjente të zhvilluar në orët e mesditës,ndërsa pritet që më pas të dorëzojë mandatin tek Presidenti Pavlopoulos.

Ky i fundit do të thërrasë këshillin e udhëheqësve politikë të partive parlamentare dhe pasi të ketë konstatuar se asnjë nga partitë e tjera nuk dëshiron të marrë mandatin qeverisës, do të shpallë urgjentisht zgjedhje të parakohshme.

Sipas kushtetutës, kësaj here zgjedhjet e parakohshme, për arsye se nuk kanë kaluar më shumë se 18 muaj nga data e zhvillimit të zgjedhjeve të mëparshme do të zhvillohen me listë të kandidatëve,të cilën do e përcaktojë çdo kryetar partie.

Në këtë mënyrë, Tsipras do të zgjëdhë kandidatët për deputetë të gjithë të majtët që duan ta mbështesin, duke krijuar një grup të fuqishëm parlamentar.

Vendimi për zgjedhje të parakohshme është marrë nga kryeministri pasi rebelët marksistë në gjirin e grupit parlamentar të Radikalëve të Majtë, nuk mbështesnin më reformat që kërkon të zbatojë qeveria pas miratimit të paketës së tretë të ndihmës prej 86 mld euro.

Nëse do të shpallen zgjedhjet e parakohshme dhe Tsipras do të japë dorëheqjen, presidenti Pavlopoulos do të emëroje edhe një qeveri të përkohshme, që sipas Kushtetutës do të ketë kryeminiser kreun e Gjykatës së Lartë, që në rastin konkret është zonja Vasiliki Thanou-Christofilou. Kështu, Greqia do të ketë për herë të parë në historinë e saj një grua në krye të qeverisë, edhe pse përkohësisht.

 

112 Komente

S'me duken dhe aq mire punet aty, e kam llafin jo per anen ekonomike qe dihet tashme por per anen politike, ku kane filluar fraksionet, kundershtimet, nje rremuje ku nuk e merr vesh i pari te dytin. 

A mendon se keto problemet politike kane ndonje lidhje me ato ekonomike? 

Jane te lidhura Bamke, jane te lidhura bashke, nese e ma men, i kemi bo ne shkolle qysh n'koh t'socializmit, ku thuhej ne liber se, politika e ekonomia jane te lidhura pashmangerisht. 

Po me vje keq per graven dhe stalkerin se te dy ishin investu shpirterisht te Tsipras. 

 

Jane te poshter keta kapitalistat e Europes plake mer Ron. Ky palikari tha se do ia thyente dhembet Europes dhe do i bente te luteshin qe t'i jepnin borxh per uzo, po ata e lane te gudufej, pastaj pasi e cfryne, e detyruan te paguante edhe me shume se c'kishte qene marreveshja e pare, pastaj e vune t'i lepinte nga xhami i deres gjithe peshtymat qe kishte hedhur aty dhe tani e dergojne me sherbim tek nandaja. Dhe prap ai qe doli rru e qeth ishte populli grek, kurse ai qe futi leket ne xhep ishte gjermani nazist. Une ve bast qe ne fund do dali qe ky eshte agjent i Mosadit, ose minimumi i CIAs. Ose dhe i te dyve xhanem se nuk eshte cudi. Tip poliagjenti si Mehmet Shehu.

Until a renovation a few months ago, a portrait of Che Guevara hung outside Tsipras' office in Syriza headquarters in Athens. "At 16, I read Marx and believed capitalism would end and we would go to the next stage of society, which is socialism. To me, this was absolute," he said in a 2008 interview with student paper Schooligans. "I was wrong. Now I know it's not absolute. It may happen, but it may not."

smiley

Ky ose eshte dobici me i madh qe ka qit Greqia qe prej Odisese, ose eshte rrota e kackavallit me e trashe qe kane qit ndonjehere baxhot greke. 

Hahaha, me tafti-bafti dmth, sic thoshte dhe i madhi Xhemol Tafaj. Ah po ku e kam ate Emigrantin kur duhet!

He looked tired and anxious and responded by saying: "We must all exercise self-criticism."

Autokritika: streha e fundit e te pa-aftit. 

Shume I dobet ky. 

Ku i dobet mi Moza? Ai eshte topce. E hongri me sy ajo Merkel shtriga.

Ja hengri ate xhan, I a hengri  shpirtin me gerr - verre. smiley

ah keta djemt levend - gjynah! 

keta po bien nje nga nje si heronj te heshtur..smiley ne fillim Varufaqis... tani Tsipras...

megjithate Stalker do thoshte: ja, kjo eshte demokracia e vertete ! "bravo Syriza, bravo Tsipras.!! jo po si Merkel, qe ngeli tere jeten kancelare e Gjermanise..."

...dhe do ti fuste poshte nja dy te tilla:.. smiley...smiley

mos u ngut - ja do vije tani edhe analiza e plote se si "i treguam botes c'eshte demokracia" dhe se si Greqia po ja fut prape evropes 

patjeter ! levizjet e Tsipras dhe Syrizaz jane gjithmone gjeniale ! plus qe ja mblodhi , rrup-sup, Evropes...

nejse, Greqia i ka punet pisk ne te gjitha frontet... edhe mekembesi i tyre ne Albanie, fortlumturia e tij Janullatos, nuk eshte fortmire me shendet, thone..

......ja mblodhi , rup-sup , Evropës .....smiley

Do jesh akoma nën presionin e filmit Kapedani , ku vetë dora kapedani , ja bëri "rup-sup përgjegjses së dyqonit të syzeve smiley

Mos na vine ne pushtet cunat e Agimit te Arte?

Hajde qyfyre greke, hajde. Nga ekstremi ne ekstrem ne 6 muaj. Po i rrotullohet koka grekut te shkrete. Prite kur ti fusin ndonje referendum per monarki dhe te bien rehat. 

kur u bere edhe ti palo shqiptar te tallesh me Greqine! Ato qe kan arrit ata juve as ne endrra si shifni 

Me Shqipërinë Serbinë dhe tashmë Greqinë , bëhet "pirostia" e domosdoshme për një Ballkan kompakt për Europë . Rumani , Bullgari janë përjashtuar me kohë nga rroli Ballkanas.

Kjo do ndodhë ose me pak përplasje nacionalizmash që i nderuari Vizionar i V...Q...z Pjer nuk i ka qejf , ose me një Tutelë të jashtëzakonëshme të Europës nëpërmjet Reformave Ekonomike , ku vizionari i V...Q...z Pjer , besoj do ta çpengojë në Intervistën tjetër të Madhe në fund të Vitit .

Çfryhuni me se ballkani zotrie ,  e lereni Tsiprasin e Eurokomunizmin për qorrat e partisë krimit e tritolistët e  PD-hi , që pas kësaj do shshshshshshuhet bashkë me Hobeisten e SHQ-up Left Kope - Gope me ..iiiiiii e yyyyyyy në fund , si shembull i injorancës klasike shqiptare ndër shekuj.

Mundet të mbetet si simbol karagjozllëku sh Yp Xhibi si antikomuniste e orëve ..( nuk më kujtohet ora , por di që qe me lavjerës , tundej e tundej ) por them se sh.Gjëmbi do mbetet burim urtësie e frymëzimi për ballkanasit smiley

Ideja e Ballkanit kompakt ( thua federatë e 43 që nuk kuptonin dallkaukët e Mukjes Ballistë , ) të 90 por RUS ,  solli psaojat e deri tanishme . Edhe Turku pregatiti Valiun Kreshnik Xheli . Po si duket përtej - oqeansit shohin më larg smiley

Nji zgjidhje ka per Greqine - te marrin berishen per nja 8 vjet 

Berishes i kane ngel a si kane ngel edhe nja shtat vjet jete. Nuk e ke pa si osht tha e shtremnu si jatagan turku?

Vetem Prof.Doc. Sali Berisha mund ta beje ate vend te ece me kembet e veta .

O Brado, mire Doctor që u bo ai, po si nuk u bo dhe Dentist se ato dhihen m'pare. 

E kena pyet , jo na tha , ne asnje mnyre , Dentistat jane hajduta , dhe ne sfolem mo .

E dija une qe eshte burre me seder ai. Mire ka bo. 

Keta kane per te fituar prape, dhe prape do te paguajne leket nje e per nje. Kapitalizma paskish qen shume e poshter. 

shume i vrare duket te kjo foto Tsiprasi. e plaken hallet e popullit mavrine, paska lyer dhe floket..

Jo po kujtojne disa se eshte kollaj me qeveris Belulo , keshtu e kujtoi dhe Rama , ja ta shohe tani qe po i le Likja ngjalen ne dore se cdo te thote te qeverisesh .

hic mire nuk i ka punet Rama...  sidomos ato te ekonomise.  ajo taksa progresive sikur spo hecen..  nga doganat  dhe tatimet spo del gje.  emigrim masiv...

pritet  zyrtarisht nisma: ''Shqiperia 1 euro''.    them zyrtarisht, se kshu  ''nen rrogoz'', cdo muaj i fton biznesmenet italjane te vijne ne Albanie.. 

sidoqofte, me artin dhe muzeumet  jemi mire...

   Per te kuptuar  situaten ne Greqi, ndiqni punimet e Bundestagut gjerman.Nuk kan ca ti bejne aspak Greqise.Do ti japin pare, sa here qe tu sosen grekeve.Se po te falimentojne Greqine , nis nje proces falimentimesh te Bankave Evropiane sa te behet nje ortek i paperballushem, shkaterrues i karakatines " Bashkesi ne euro " .

   Zgjedhjet do ti japin dore me te lire Tsiprasit.Zgjedhjet e reja jane nje truk i ri grek...Ato as nuk shtojne as nuk pakesojne problematikat e sistemit korruptiv  dhe informal te Evropes Bashkuar,  ku Greqia eshte modeli,  por jo e vetmja.

  Kurse Roni eshte duke i ren te njejtit kavall, por nuk ke ci ben...Greket marrin miliarda e roni  i bi buzuqit si gjith shqiptaret  ..Bjeri Ron ! 

Te ka infektu virusi serb o grave. Ne cdo humbje shikon nje fitore. 

greket marrin miliarada - a thu ti se greket po jetojne si ne Dubai apo Singapor apo Suedi

po ti ke qen ne Greqi apo kshu me te degjuara? A i moren prap 86 miliard euro ? Kan jetu dhe jetojne me se miri ...kur jane ne prag falimenti!  Po se mos italianet, spanjollet, portugezet ...jetojne me mire ...ne Evropen e Zhak Delorit ! 

Jo shum por vetem tre miliarde te na japin neve per ti investu ne bujqesi dhe kishin  me pa si do ecte ky vend ! 

sorry grave se je njeri shpirtmire dhe babaxhan me sa kam pa dhe nuk te them dot ndonje fjale te rende, po thjesht du me te thene qe e ke keqkuptuar pak kete punen e miliardave. Me pak fjale robi i zakonshem grek nuk shef asnje kacidhe nga ato, por shef vetem taksat e larta qe ka per te pagu.

po perse duhej fjale e rende kur une kuotoj mire fare te lehtat ore mik? Tani degjo muae pake dhe rezervoi te rendat.Greket jane diku te 10 milion.Ne jemi tre e gjysem.Greket jane ekonomikidht te zene ne krahesim me ne.Le  texsupozojme se  40 perqin e shumes prej 86 do shkoje per shlyerje detyrimesh, prap u mbeten shume per te investuar  makari sikur 10 perqibd e shumes.Un them vec tre te na jepnin neve ...! Dhe kete nuk e them perkunder teje por pro neve ...! Keshtu mendoj une.Por po u nxehe ti terhiqem une psevper greket do zihemi neve ? 

per greket te zihem? kurre! 

Mire shiko - hiqi gjithe te tjerat dhe reduktoje muhabetin tek nji gje: keto NUK jane pare qyl, keto jane borxhe dhe sic e pame kete rradhe kaurri nuk ka ndermend qe ti "harroje" keto borxhe. Na dhe nje cike tha qe te dalesh nga balta po duhet ti paguash muaj per muaj nga 3 miliard e nga 3 

Shiko, se Grava ka te drejte ne nje pike. Nuk jane pare qyl me te vertete por jane pare qe Grekut mesatar mos ti bij niveli i jeteses pikiat por bute e bute keshtu qe dhe te mos shqetesojme evron. S'diskutohet qe Greket bejne nje jete mire. S'ka fare lidhje. Ne Greqi niveli i robi mesatar s'matet me sa taksa do paguaj ( se qe s'do i paguajne as diskutohet, se eshte pune pllocke ajo), por sa here ja lejon paga te vete ne buzuqe ne jave. Nese ka vajt 4 dite dhe i ulet ne 2 dite atehere eshte nje tragjedi kombtare. Pervec perrallave me "buke goje" qe perhapin ne internet, s'mund te krahasohen fare me realitetin shqiptar ku vuajtja per buke goje eshte e vertete.

po ca but but o Debris - greku mesatar nuk ndjen gje fare nga ky 80 miliardsh. 80/3 = 2.7x ... keto pare ikin per dy vjet vetem me kestet. Ku eshte butesia ketu? 

E ndjen e ndjen, se eshte KESTI I PARE. Pra dera eshte e hapme. Greket kane neper duar pare qe ti mbajne nja 3 breza me nga 3 dite buzuqe, pastaj ca ndodh me vone, kismet, por fakti qe s'po e lene te bien pikiate tregon qe eshte lidh litar, dhe veshtire ta kepusin, keshtu qe jane te detyrum ti ngrejne lart.

3 breza me nga 3 dite buzuqe - do te thote vetem nje gje - qe nuk arrin te konceptosh sasine e ketyre pareve tamam. 

Litarin nuk e kepusin se s'duan vet per arsye qe i kan caktuar vet, jo per merite te Greqise - kaq gje duhet ta kuptosh debris. 

psh: dikujt i bien paret pertoke dhe une nuk i marr per arsye morali - por jo se mi ka lidh duart ai qe i rane

Une e thjeshtezova per kuptim. Greqia kishte nje opsion te qarte te cileve te gjitheve i dukej e pamundur dhe qesharake, te behej nje vend i botes se 2te. Ose e thene shkurt aq sac do ishte pa leket e dynjase.Te gjithe e perjashtuan kete mundesi, sepse eshte me e veshtire te ulesh shkallet nga vend i pare ne dyte, por jo aq nga vendi i dyte ne trete. Une e kam te qarte qe kjo s'eshte merite e Greqise, por kjo s'e ndryshon shume faktin.

Debris, nuk e di nese ti e ca te tjere ketu e kuptoni qe keto leke jane borxh dhe do kthehen me kamate, pra keto 80 bilion do kthehen ne 20 vjet si 100 bilion, te themi. Dhe pikerisht kjo eshte aresyeja qe Merkeli nuk donte ta linte grekun te dilte nga grepi. 

Ciprasi deshi te jepte mesazhin e gabuar qe ne nuk na plas per juve dhe nuk ua kthejme borxhin, ndaj keto uzurait ia varen lekuren ne dege. Se po nuk kuptuat as kaq, zor se kuptoni gje tjeter.

 

Si do i vete filli muhabeti i pagesave do e shohim ne per ate pune. Po te besh tani referendum ne Europe, ti pyesesh robte mbi 70% ta them pa frike, e dine qe do i pijne lengun atyre eurove. Avash avash, Greqise i eshte bere qethja me e madhe e borxhit ne historine e borxheve dhe s'eshte hera e pare. Ndaj mos ji kaq i sigurte per keto 3+2=5, se s'eshte fiks ashtu, por dhe s'ka qene me shtete te tjera xhanem. Ceshja me e rendesishme tani eshte normalizimi dhe c'eshte e verteta mbatja urte e grekve ( qe mua me duket e veshtire duke i njohur) qe mos "terrorizojne" unitetin monetar. Madje mbajtja peshe e tregjeve dhe bursave duke bere si gore e qurravitur, e duke mbajtur zvarre te ceshjes eshte fuqia me e madhe e tyre, nese me kupton se cfare po them. Sikur Greqise mos ti degjohej fryma, pra mos te ishte ne news, mos te bente potere, te merrej me ato lesh reforma qe as kane ndermed ti bejne, kriza do fitonte nje momente dhe do zbutej. Por dhe kjo eshte per tu pare.

Greqise i eshte bere qethja me e madhe e borxhit ne historine e borxheve dhe s'eshte hera e pare

greqia eshte testi i projektit te unionit monetar te BE, mos ia merr personale. Projekti vete ka shume te çara, greqia eshte nje nga ato.

Madje mbajtja peshe e tregjeve dhe bursave ... duke mbajtur zvarre te ceshjes eshte fuqia me e madhe e tyre,

per ket e meriton t'i jepet credit (te vleresohet), diti t'a beje 'leverage' situaten e vet.

Parate jepen me keste ku Qeveria Greke duhet te respektojne kohet e pagimit te borxheve. Greket kan pare picir keto 3 vjet duke sakrifikuar por levizja e referendumit ishte e gabuar dhe e kushtueshme financiarisht e politikisht. Tsipriasi pranoi kushte te disfavorshme per zgjedhesit e tij prandaj per te mbuluar gafen financiare e politike qe beri, po kerkon zgjedhje te reja ku do rikonfirmohet si FITUES. 

Pordhet e zakonshme Greke qe do i shesin keto zgjedhje si leksion demokracie, mbasi lane nam si karragjoz duke kercenuar, protestuar e duke luajtue Poker. Per 3 vjet FALIMENTOJNE, nderkohe te rrine urte e te mos na shesin pordhe se deshtake Ballkani jane EDHE Ata.

"Vaniteti eshte mekati im i preferuar", tha Ali tek Avokati i Djallit". Tani qe greket jane pak megalloman si natyre, e dine me mire shqiptaret nga gjithe vendet e Europes. Dhe mire bejne fundja se "femija qe qan, i jepet ushqim", jo si ne qe as kerkuam ndonje gje, as na kane dhene ndonje gje. Rrime ashtu urte e bute e s'e di njeri Shqiperine, vetem kur degjojne ndonje krim nga shqiptaret ketej, kaq e kane njohurine per ate vend.

Por Europianit nuk i besohet psh qe greket qe ankohen gjithe diten jane nderkohe dhe pak racist, dhe pak megalloman, dhe pak nacionalist dhe pak paranojak etj etj.  Por dhe aq shume pordhe nuk jane se Greku s'ka ndonje rendesi ne vetvete e vetmja rendesi qe ka eshte zhurma qe bene, kaq. Por me beso qe ne ekonomite e nderlidhura Zhurma eshte nje gje e rrezikshme, ndaj sa here te bie spotlight nga Greqia Greket do e risjellin. Keshtu do vete ky muhabet derisa keta Perendimoret ta mbledhin mendjen. 

Dakort, Dakort por keto zgjedhje jane NO EVENT...Tsiprias do fitoje dhe do rehabilitoje pak reputacionin e humbur plotesisht kudo.

Nderkohe ende nuk e kuptoj pse na krahason ne me Greket vazhdimisht...Ne hyme ne kampin e bollekut Lindor per 45 vjet...me keq se ishim edhe  te pa-angazhuar per shume vjet, kurse Greket ne 45 moren udhen e Perendimit  dhe sigurisht Europa i ka trajtuar me mire se Shqiptaret me te drejte. Ne i hudhem Europianet dhe Amerikanet ne Det, dhe per mendimin tim nga menyra se si jemi sjellur ne Shqiptaret shume ndihma na kane dhene. Shqiperia eshte e kapur nga mentaliteti kur do na ndihmoje Europa e Amerika...duhet ti shpjeguar njerezve si ne kurset e Analfabetizimit. Europa e Amerika ka bere shume per ju e mos prisni shume se ka hallet e veta. E verteta eshe e hidhur, por duhet thene, se na mbine Marksistet e Islamiket si Bari i Keq.

Pse e paskeni heq ate temen me foto te vjetra qe solli pf-ja? 

Ku e shkelem?

Qeveria Greke ne fakt, i dha me konçension Gjermanis ter aeroportet e saja, rreth 24 ne mos gaboj. Lajmi eshte i para 2-3 diteve.

Po ua blen gjermani te tera Pjer. E kishe menduar ndonjehere qe Shqiperia do te ish ne kufi me Gjermanine, Pjer?

Konçensioni Roni, nuk eshte shit-blerje. 

Pse qeveria Berisha ca pasuri kombetare la pa u falur te huajve ? 

Gerkeve u duhet nje Kryeminister shqiptar qe te mos jepte doreheqjen kurre.

...ne kusht qe te ishte ..i marre  njesoj si ...Ai ! 

Po thuaje me mo troc kush i duhet ca i bi nga Kina kot .

Kryeminister shqiptar ndoshta jo se na marrin sysh po ndonje keshilltar ekonomik edhe mund t'jua japim hua. E theksoj :HUA se i kemi asete per vete!

po qe se  u duhet vertete nje i tille   i takon vetem Leka Meksit ! Kursesi ai qe thu ti Brad 

Kush ve bast qe kryeministri i ri grek, me 21 shtator (te nesermen e zgjedhjeve te reja), quhet Aleksis Tsipras ?
smiley

Akt kurajoz demokratik i perbere nga dy hallka :
1. Thirrja qe i beri Parlamentit Europian qe ai te behet pjese e Planit te Ndihmes
2. Konvokim i Zgjedhjeve te parakohshme : vendos populli

 

ps: nese ne France (flas per ku jetoj) politikanet do dorehiqeshin pasi nuk mbanin premtimet elektorale, ketu do kish mungese politikanesh !!!

Akt kurajoz demokratik i perbere nga dy hallka

smiley

Stalker, je i modh!

Autokritika: streha e fundit e te pa-aftit

 

po ti sikur me ke thene para ca muajsh se, vetem budallai (i pa-afti) nuk nderron mendje ??? (pra nuk ben autokritike) smiley  (ka qene ne lidhje me injorancen time te supozuar aktuale per Ameriken, por ama jo te dikurshme -gjithashtu te supozuar)

Te jesh ti i paafti ne kete rast, apo aksioma jote eshte krejt e gabuar ? smiley

 

 

Stalker nuk zhgenjeu !.smiley 

vetem se munguan keto:...smiley...smiley

si sahat zvicrran eshte - tak edhe ta xeberthen me nje leksion dhimokracie

Ne mund ta shikojme dhe keshtu :

Lajmi eshte super i fresket, pra nuk ka as 2 ore si lajm. Eshte ne faqe te pare edhe ketu tek peshku, edhe tek mediat shqiptare, por ama edhe ne ato franceze (marr si shembull vendin ku jetoj)

Hidhi nje sy kesaj faqeje : http://www.lemonde.fr/economie/article/2015/08/20/alexis-tsipras-annonce-sa-demission-vers-des-elections-anticipees-en-grece_4731837_3234.html
 

Eshte Le Monde, gazeta nr 1 ne France (per nga serioziteti). Per momentin jane 16 komente (sapo i pashe, por mund te behen me shume me vone, sigurisht)

I numerova per kuriozitet (aty komentojne vetem te abonuarit, pra ata qe paguajne !). Nga 16 komente, 13 jane "bravo Tsipras" dhe 3 kunder tij.

13 me 3.

Dhe krahasoje kete shifer me komentet qofte ketu ne peshk, qofte gjetiu ne mediat ne shqip !!

gezohem qe u njoftem

jo jo knaqsia eshte imja sidomos me kete analizen e statistikave te 16 komenteve (me siguri te 16 emigranteve grek) 

"He, ca thote fshati per mua" 

te 16 komentuesit-abonentë ne 'Le Monde' jane te gjithe greke, kete do te thuash ??  smiley

cudi te duket? Po edhe mos jene e kupton sa i vogel eshte numri 16 ose edhe 100? Ska pike rendesie sidomos pasi e bene kete pune si TV drama (shiko: sulltani i madherishem). 

Po dhe bene vaki. Pa pune jane, lek qyl kane, pse mos te komentojne neper forume zoteri? Dhe c'eshte e verteta Greket vdesin te merren me llafe neper internet. Nuk kane pune tjeter fundja. Mbush tumllas Wikipedia me "akademik grek" qe greqizojne dhe pordhen. Plus mo harrojme qe pervec grekve veshtire se europianeve mesatar jane eager te ndjekin cfare ndodh ne Greqi, le me te merren me  kush po iken kush po vjen.

lajmi eshte ne krye te gazetes franceze ( http://www.lemonde.fr ) dhe ti thua se jane greke ata qe komentojne ??? (e qe per me teper jane te abonuar, pra paguajne gazeten). Te njejten gje do thoshe edhe po te ishte gazeta kryesore gjermane ??

smiley

 

edhe kete, vetem ne forume ne shqip mund ta lexosh !!!

u bene 18 komente - zien bota 

leje fare ! qe do m'thoshin se francezet jane kamunista, e prisja (edhe pse nje mut eshte e vertete), por qe komentojne greke ne gazetat frronceze, kjo ishte ... smiley

Djali se qenke i lezetshem ti. Ka diaspore greku, jo shaka. Kane gati 100 vjet qe leshojne njerez neper Europe. Kur ne luftonin me armikun e jashtem, Greku merrte valixhet per Europe, e shiste djathin e bardhe per djathe grek.  

Sa per komentet tek gazeta, une s'njoh ndonje self respected french qe te vej nick Nicolas G . apo Regulus Mirkaos. Dhe s'po te them qe s'ka francez qe komentojne, se tarrallak qe per inat te vjehrres ( Gjermanit) flejne me mullixhiun ( Grekun) ka plot, por ky eshte problemi juaj. 

kshu po: qe shkrujne per inat te gjermonit, ok, kete e 'pranoj' (ne fakt, nuk eshte e vertete, ose eshte shume pjeserisht e vertete; frengjit qe shkrujn me respekt per nje politikan qe jep doreheqjen, e bejne sepse ne vendin e tyre, por dhe ne tendin too, as qe behet fjale per fenomene te tilla (doreheqje, referendum... etj etj)

 

ps: nicolas apo regulus jane pseudonime per te bo qyfyre me problemin grek; nese ka pas qofte dhe nji te vetem grek qe ka komentu aty (per me teper, vetem te abonuar!!) , une pres kaptinen e ja hedh qenit

Për korrektesi ..kur ne luftonim armikun e jashtëm ...mbase kështu e di dhe nuk heq kontra . Po mirë është të shtosh se edhe Morrat e Tartabiqet nga trupi i pasanikëve shekullorë me dhi të Shqipërisë ..që bënin djath nape ...smiley

Dhe mbi të gjitha mirë është të mendosh para se të zgjedhësh të bësh Krahasim . Dmth përderisa jemi dhe ne këtu e lexojmë  dhe... meqë ishim ke djathi smiley

​Ka plot  fusha të tëra ktahasimi se çfarë ndodhte këtu e çfarë atje . Psh ne mereshim me sistemimin e harxhonim Bukë Ujë e Kripë me partizanët emigrantë grekë . Plus që nuk është nevoja fare për krahasime me ne dhe ata , për të tilla raste ..mejtonj !

800 e ca komente ne yahoo ..... sukses i cili arrihet vetem me largpamesine greke 

te kish pare punen e tij do kishte nja 10 vjet jete me shume qe ja hoqi merkeli keto muaj. se mendoi kaq te komplikuar...

Tsiprasi mesoi qe premtimet elektorale jane nje gje dhe qeverisja (sidomos kur je dhi e zgjebosur) eshte komplet tjeter gje. Duke e futur Syrizen ne rrugen e konformimit po ze vendin e Pasokut i cili eshte gropos perfundimisht, dhe kjo eshte gje e mire. E mira tjeter eshte qe megjithese pak kaqol dhe njeri qe kerkoi pushtetin pa pas idene c'eshte pushteti, qeverisja dhe ekonomia, u terhoq ne momentet e fundit dhe shmangu katastrofen ku po e conte Varufakis. Tani Varufakis + Konstantinopulo + Lafazanis mund te krijone nje Syriza te re dhe te marrin nja 5% te votave sa per tu fut ne parlament, por mundesite jane qe pas zgjedhjeve Tsipras te qeverise me To Potami. Eshte per tu pergezuar se mori persiper te beje reforma te cilat as Nea Demokratia nuk i kishte pranuar, besoj qe Merkel, Shojble dhe Dissejbloem e kane shume per zemer dhe do bejne fushate per Tsiprasin kete here

+ arriti ate qe asnje tjeter kryeminister nuk e kish arritur : ristrukturimin e borxhit (faljen e tij te pjesshme)  smiley

 

Ristrukturimin e borxhit e arriti qeveria e Nea Demokracise, borxhi i mbetur sot eshte 50% e borxhit grek dhe kjo u be para 4 vjetesh. Tani veshtire te kete me clasic haircut, ndoshta zgjatje afatesh e zgjatje grace period po jo me dicka te ngjashme si ajo e para.

Gjate katastrofes se Varufakit ( tre mujori i dyte 2015) ekonomia e Greqise u rrit me 0.8% perkundrejt parashikimeve per renie 1.2%. U rrit me teper se ekonomite e Frances dhe Italise qe jane ne stanjacion dhe Gjermanise qe pati nje rritje te lehte smiley

Po kto me.. cdo tre muaj ose zgjedhje ose referendum. Une i hodha nji sy te shpejte shtypit gjermon. Turfullojne robt ne DE sa here qe hapet kjo teme.

Pas Varufaqis edhe Tsipras.

Dy burrrrrrrrrra që treguan se mund të jesh me post , të kundërshtosh dhe të heqësh dorë nga Posti kur mendon se është e dobishme për vendin . Dhe një detal i paharrueshëm Civil e Njerzor. Pa Kullaro smiley

Ti krahasosh me Mut Burrin e Mut Shtetit , Qenefin berisha me kullaro e "thile" në xhep të xhaketës që në Kulmin e zjarrit në 97 , morri Urën e zjarrit dhe ja vuri gjithë Shqipërisë , duket sikur vë një Kufomë të vdekur para një Fëmije të Lindur.

Kjo nuk do të thotë se je antishqiptar me krahasimin . Përkundër . Je i tillë në se nuk nxjerr mësim nga krahasimi Praktik . Shikoni me sy sa Pordhë ka Basha e se çfarë pozicionesh merr e çfarë intonacione i jep zërit si kec me zile i Berishës.  . A thu se ka në dorë të çojë Shqiërinë edhe njëherë për Rrugë Kombi ku të vjedhë si nja 200 miljon dollarë apo evro të tjera smiley ​Pa folë për atë karabushin Mejdiu që është si kone e Saliut .

Ky është mësim për ne,  pa Borxhi ? Është i Grekëve dhe urojmë që ta lajnë pa pasoja të rënda , duke luftuar Dembelët e Korruptuar dhe Salijtë llafazanë pabuksa .

Mejtonj që  kanë edhe Ekonomistë​  e  Analë smiley

Vetëm të sëmurët mendorë  mendojnë  " Shteti Ra " se Dr .Flori ka bërë një këngë

Lus sh Gjëmbi të dëgjohet si anale , për të mirë të kulturës tonë smiley

 

Tsipras vazhdon ta gropose Greqine thelle e me thelle...karagjozlliku i te majteve europiane eshte per tu studiuar se si perdorin vetevrasjen si kercenim duke arritur vetem nje rezultat: agoni edhe me te tmerrshme se diten e pare...ballkans hesapi!!!

Ky, ndoshta eshte kryeministri me karagjoz qe ka patur Greqia. E trajtoi situaten si te ishte nje loje pokeri dhe kerkoi te beje bllofin duke mos ditur te luante pokerin. Dhe me e bukura eshte se shumica e grekeve vazhdojne te mos e kuptojne qe ky eshte koqja e kanarit. 

Ruajuni ndonjëri se ku i dihet .Mos u lind nevoja për klounë në mungesë të buzuqeve . Megjithse LefTKopeja hë për hë vendin e punës e ka të sigurtë smiley ​Por mos harrojmë se kur xëbërtheu Bashën Ulërinte ..Ikni shqiptarë ku të mundni .Ikni smiley

Plus që edhe Ramën e kritikuan zëra të fuqishëm të sholokëve se po i sulmon Nishanit Fortesën e Demokracisë smiley

​Dy nga thëniet më filossofike që duhen mbajtë shënim nga sholokë të indinjuar !

I thash për kujtesë , se shumë pordhë po shesin ca e ca . Nuk u del Sali qenefi po kalojnë dhe sinorët ,  pa mësuar ndonjëherë Çfarë është Shteti . Ka kush i gjykon të vetët !

Poshtë Tsipras smiley

   Thoni ca te doni, por mos thoni kurre qe greket e Tciprasit, nuk i dhane modelin e shkalllmimit te sistemit informal te qeverisjes se Evropes bashkuar ne nje projekt jo vetem te pakolauduar por as te kontrolluar ne hapin e tij me kryesor, ne tregun financiar.Ky treg vazhdon te jete i shkatrruar dhe dermen nuk ja dha vec Greqia  por gati qe te gjithe, duke qene Gjermania ne gjume .! Sot  e pane ku i conte sistemi i bilanceve te rreme ? Sot e pane se gati 500 miliarda euro te thithura nga tregu financiar grek kishin avulluar ? Kete e kuotoi mire Tsiprasi dhe ja u beri naften.Kurre nuk kane per tu pagu ato pare.Kete e di mire Cilido me tru ne Evrope.Ndaj deryrohen ti japin te tjera sepse e dine mjaft mire boset e bankave qe nje i mbytur te merr me vehte...

 Kush mendon se niveli i jeteses popullit grek qenka ne dit te hallit ...eshte hallexhi ! 

Tsiprasit do ti kendohet kenga me madhe se e Sarakacaneve ! Edhe me kete veprim qe beri shifeni si do ti dale.Modelin brilant dha edhe me dorheqjen ...! Jo po si ai derdimeni yne ..Te gjith keta rronxhoponxhot tane ! 

Po mer Grave po, aty mbahu ti. Ja zbuluan greket krizen. Kesaj i thone si te vij njeri xurxull e ti thote njerit qe pi nje gote vere, ti je i alkolizuar. Po ca thu mer Grave, Europianet ne rastin e grekut gabimin e patem shume te sinqerte; moren nje vend ne union, bazuar mbi perralla mbi lashtesine e me deshiren per plazh. Cdokush ka pika te dobta grave! Po mos u gabo, leshimet e BE ndaj Grekut, s'kane qene ne perfitim te BE, por vete greket qe do ishin aty-aty me vendet e Ballkanit sot, sikur mos ti ishte bere ajo BE-ja kurban. Asnje gje te mire pervec xaxiqit dhe djathit feta s'ka pare BE-ja nga greku, perkundrazi qe kur u fut greku ju be havale dhe ceshtja e Qipros me Turqine, problem qe s'ishte i tyre po e morren. Informaliteti, korrupsioni, nepotizmi dhe kalbezimi i cdo qelize funksionale ne ate vend solli kete krize. Dhe nuk ishte faji i BE-se qe sot greket kane politikane dhe pasanik bilioner, qe ja zhvaten atij populli e i benin jahte. Se ca nxorri ky Ciprasi hala s'jemi duke e pare, se kur robi s'di ta kuptoj qe duhet te bej punet e shtepise VET e jo t'ja rras komshiut pse s'e ka shtepine ne rregull atehehere s'me duket normale. Kur te filloj te marr leket nga bilioneret ( mqrf hala tu prit zvicerianet qe greket te bejne kerkese zyrtartare per llogarit e pasanikve grek), te heq nepotizmin, politizimin e administrates, ti thote robve ore mblidhin mendjen se e kemi ne fajin s'na i ka bota, atehere do them qe ai rob ja ka arritur qellimit dhe eshte nje hero. Po veshtire se nje gje e tille behet me nje vend qe mendohet se gjithe fajin ja ka bota.

    Ore shqiptare te ikur tutje ! Behuni realiste  dhe mendoni nje cast sa e shkurter eshte kjo jete.U lodha duke i thene ketij qeverisesit "memdjemadh" Mos hezito, merr shembull nga Tsiprasi! Kerkoi me ze te larte pare Evropes jo pritje per miratim kushtesh.Vetem pardje e ngriti zerin per ti kerkuar Evropes.Dhe ndiqni prononcimin ne FB te ishit.Injorant i rrjedhur! E quajti antievropian Ramen ! ...pse kerkoi tamam pare nga  Evropa!  Jo po te bejme gardhe per te mbyllur njerzit brenda ! Turp ! Armik i vendit te vet, servil i burokrateve te evropes ! 

  Ngrini more katilet e ketij populli zerin e kerkoni  Evropes, gjith perendimit pare, pare ore pare por te kushtezuara  ne projekte prodhues, ne bujqesi dhe mobilizim te pasurive te nentokes, por jo ti vidhni,  Kerkoni derdimene ... se se nuk ju vjen me ky rast! Ju ka ndihmuar veprimi i Putinit po ju jeni gdhenj! Te paafte per te dale vendi nga ghendja.Ky  do nxjerr dhjam nga pleshti nga shtrydhja me aksion e biznesit ?.! 

Ju krypsha trute ! Detyren e sistemit fiskut e konsideroni aksion per te rritur pasurine...

E mjera Shqiperi ! 

Grave, se ti keshtu me teori qenke mire. Jepni te gjitheve thua ti. Por harron qe ka momente te caktuar kur kerkohen para. Ti nga nje ane bene tifozllik per Grekun qe ti marr evro Europes e ti bej naften, nga ana tjeter do dhe qe shqiptaret ta hapin gojen e te kerkojne. E pra keto dy gjera nuk shkojne mer Grave. Se e para Greku e ka gojen me te madhe, dhe pozicionin me te forte per te kerkuar, e dyta evrot aq jane mer, pse mendon qe po ndihmuan grekun do ndihmojne dhe Shqiperine? Ka nje ngerc llogjike ne kete, se duke degjuar grekun gojemadh pak e vejne ujin ne zjarr per vendet e tjera te Ballkanit dhe per krizen e tyre. Dhe dihet qe kur i jep njerit si jep tjetrit. Une psh duke e ditur qe keto "harxhimet" e bera me Grekte gojemedhenje, do kthehen ne kursime Ballkanin, sic realisht po ndodh, s'mbaj pozicion tend. Se them ato evro qe do i hedhin ne ate grope te zeze greke, me mire ti hedhin per projekte zhvillimore per Ballkanin, duke zgjidhur keshtu shume ceshtje dhe duke rehatuar dhe grekun i cili vetem te mira do kete nga zhvillimet e vendeve perreth. Po ti e sheh pak anapolla dhe jo me shume llogjike, pasoje e idealogjive te majta kjo.

Edhe bota e operas ka ndryshuar si rezultat i ketyre ndryshimeve per keq te tregjeve financiare ...por ju gjasme antigreket e peshkut nuk keni per te ndryshuar  ne perceptimin e botes sotme Vazhdoni shani Tsiprasin ! 

Mir me thote nje i basenit" Amerika i beri i ca ketu me etike protestante....( si Ronin e co )   e ca me etike ...leshi ! 

Grave. E paske keqkuptu keq ca po ndodh ne Greqi. Sot Greqia nuk ka mare lek nga europa, thjesht i eshte rifinancuar borxhi qe greqia i kishte kreditoreve europiane: pra jane leke qe nuk kalojne fare po fare ne duart e grekve por ne xhepat e europianeve, dhe me rendesishme eshte se sot situata greke ka ndikim shume te vogel ne financat europiane pasi borxhi nuk eshte me i institucioneve financiare dhe individeve, por i bankes qendrore europiane dhe bankave qendrore te shteteve qe e kane financuar me ne krye gjermanine. BQE e ka mekanizmin vete ne kontroll per ta zhvleresuar kete borxh ndaj dhe negociatat gjermane ishin o si themi ne ose ikni pirdhuni. 

Per kolateral te rifinancimit te borxhit Tsipras praktikisht jo uli breket por tha shtyjeni sa te doni kur ra dakort qe privatizimi i aseteve greke te behet nga nje kompani gjermane ne mos gaboj. Dhe koncesioni i pare u shkoj pikerisht gjermaneve me 14 aeroportet kete jave. 

Tani une e kuptoj qe propaganda eshte arma me e forte e te majtes, dhe me te njejten filozofi si serbet humbja festohet si fitore, por demi qe i ka shkaktuar Tsipras Greqise ja ka zgjatur agonine edhe me nje dekade. 

Po po aty me rrini ju ! 

Tani, i zoti i punes del e thote qe u tregova trap se kujtova se do ia fusja europes po ia futa vetes, shoket e partise i thone qe u tregove loqe, Zhizheku sekretari i Partise e quan mandakall, puna arrin deri aty sa nuk e pjerdh me njeri ne qeverisje dhe ky del e jep doreheqjen se thote qe kam gabuar; kurse ketu diskutohet akoma se si fitorja e tij do shkruhet me germa te zjarrta ne mitologjine marksiste dhe se si me kete doreheqje ai po ia fut edhe njehere tjeter sistemit te marre fund europian... smiley

Only at PPU!

Po rri o PF mos u merr me keto pune se jane te thella....
Edhe me.ate marrveshjen 82mld qe firmosi ( qe ne shqip perkthehet e hoqi shul e futi lloz) ua zhvati gjermaneve me dhune. O do beni si them une -tha, ose do ti thyej te gjitha me pjata e filxhan. Do ti qe beri efekt kercenimi i tij!

Ashtu xhan, ashtu. Mendja ben kala, mendja ben hata thone nga ana tona.

E vendosa, do behem penderast, tha nje dite nje shoku yne ke foto "Fatosi". Vetem te mira ka ky muhabet. Shoqnine e zgjero, noi lek ekstra e bo, kapsilliku nuk te ze mo...

smiley) smiley)

P.S. Sapo mora vesh qe dhe syriza qenka ndare me dysh. Gjysma i paska ngel ciprasit e gjysmen e paska marre Pano Llafazani per te krijuar partine e re Laiki Enotita. Me duket se po ndahen qe t'i marrin krahet nga te dy anet Europes tani. Nje levizje strategjike qe as Leonidha nuk e kishte parashiku dhe qe do futet ne analet e Artit Ushtarak.

Levendizmi nga Leonidha filloi keshtu qe... beje lidhjen tani.

Lajme dhe info neper shtyp e jeten praktike ka plot per Shqiperine e Shqiptaret . Deri tek vendimi Finlandez per "rikthimin total pa asnje kusht te azilkerkuseve dhe heqjen e te drejtes se Shengen-it " Ka edhe nga Qeni Plak pa dhembe sali Qenef berisha neper "na kem feisin e bukit or tie " sqaperimet e rradhes per Vila e Hoteleri . .Ka dhjetra e qindra halle .Ka fol dhe floriri mane "Arrestoni Deputetet "

Por te gjitha erresohen , veniten shuhen , mbulohen me mjegull

Sh Gjembi foli per levendizimin qe nga koha e Leonidas smiley smileysmiley

Dhe kjo i mbush me frymezim te gjithe shqipot se dikush pas terheqjes se indinjuar te Eli..ares Yp Xhibi ..​dikush perseri eshte prane halleve te tyre .Ne jerarkine e Elitarizmit individet nuk shuhen kurre . Ata jane gjalle me Mejtime e Shpegime per fatet Ballkanit , Rajonit e me Gjere e Gjate .

te verteten e mendoje ndonjehere ne ate kohe qe do katandiseshim sikur ky populli yne ka zgjeben e mos ta doje njeri afer e te flinin kampeve duke pritur ca do ndodhe?

Qe do lajthiste dhe Grande Kaka me meditime qe " merr vesht ti apo jo edhe ne gjuhe te Huaj "  nuk e kisha mejtuar ndonjehere.smiley  Brez qe ta doje Shqiperine , te Parashikoje e Ndryshoje  ate nga nje ferre gjigande me dhi e sqeper neper male ne Shtet te Qyteteruar dhe me ze , te pakten ne Ballkan , nuk mund te beje me shume asnje brez ne Bote , ne kohe aq te kufizuar.

Kushte ndryshojne dhe Shqiperia u shndrrua ne nje vend Placdarm te Krimit Nderkombetar .Dhe kete e kisha parandjere . Jashte sferes se sherbimit te Mafies , Prostitucionit , Droges , Trafiqeve e Kontrabandave  te armatim municioneve  ne nuk mund te kishim e kemi rrol tjeter i nderur Lungomarre.

Fat i madh qe nje te Cmendur si Berisha e larguan nga skena .

Pervec qe shkerdheu mbare e prape Shqiperine me kasten e tij te Krimineleve e Injorante ne pune shteti  ,  ka lene nje Grope HALEJE  ne cdo fushe qe e ka thelluar perkeqesimin shiptar .

Shtoi kesaj qe vende te vogla si ne eshte shume veshtire ti shkeputesh nga Kthetrat e Krimit te Musteqetenderave Europiane dhe ke nje fillese pergjigje se cfare kisha parashikuar une .

Ngjela shkruan bisede me M .SH

Ekonomia e Planezuar eshte jasht Kohe .

Po por nuk mund te jete ndryshe per vende te vogla ..tha Shehu

Dhe shton avokati...smiley Me shkeljen e Lirive e te Drejtave smiley

Dhe ne se eshte e vertet Ky eshte celesi i Mashtrimit te vendeve te vogla duke i paraqit "se usa zotrie ' se franca zotrie " " se anglia zotrie "

Persh

 

Brez qe ta doje Shqiperine , te Parashikoje e Ndryshoje  ate nga nje ferre gjigande me dhi e sqeper neper male ne Shtet te Qyteteruar dhe me ze , te pakten ne Ballkan , nuk mund te beje me shume asnje brez ne Bote , ne kohe aq te kufizuar.

 E vertete djersa e nje brezi njerezish te ndershem...

Germans begin the looting of Greece

The plundering that has now begun unmasks the whole euro charade for what it really is — a war of conquest by money rather than by arms.

Per provisions of the “agreement” imposed on Greece, the Athens government awarded the German company that runs the Frankfurt Airport, Fraport, a concession to operate 14 regional airports, mostly on the islands like Mykonos and Santorini favored by tourists, for up to 50 years in the first privatization of government-owned assets demanded by the creditors.The airport deal gives Fraport the right to run the facilities as its own for 1.2 billion euros over the 50 years and an annual rent of 23 million euros. The German company is also pledging to invest significantly in upgrades for the airports.

Fraport, which ironically is majority-owned by state and local governments in Germany, has cherry-picked among Greece’s network of regional airports to take over only those that make a profit. It is happy to leave the 30 other loss-making airports in the hands of a bankrupt state.

Greek Infrastructure Minister Christos Spirtzis told German television that this deal to take away the profitable airports and leave the ailing government with only those requiring subsidies “is more fitting for a colony than for an EU member state.”

by Darrell Delamaide.

Ja kesaj i them te futme une. Jo vetem qe ua futen gjermaneve duke iu marre paret borxh, po tani i kane vene edhe te punojne per ta, qe vete te rrine duke pire uzo dhe ngrene peshk ne buze te detit. 

Ore thashe une qe Qiprasi ka qene agjent i Mosadit, po s'ma besuan.

levende levende jan - bravo ju qofte - the mos harro edhe 80 miliardshin qe moren

Qe grekeve ju heq kapelen se reagojne kur politikanet e mbushin kupen ....

Kete karagjozin ministrin e mbrojtjes Kamenos qe na erdhi ne kufi me uniforme ushtarake e paskan pritur me veze ne ishullin Kos

 

 

Greket e mesuan kete reagim nga ne shqiptaret ne 97-ten. Me ka heq kapelen shoferi taksise ne Londer mu, kur i thashe qe jam shqiptar. Demokracine mund ta kene shpik keta, po nervin e kemi shpik ne. smiley Qashtu!

Po ca reagim o PF morem armet vrame njeri tjetrin dhe dogjem gjysmen e Shqiperise sa u katandisem po na sillnin misione paqeruajtese edhe nga vendet Afrikane.....reagim talebano-somalez i thone kesaj

Borxhi grek eshte nje tough sell si per kreditoret edhe per borxhlinjte.koha i sheron plaget .te dyja palet kerkojne kohe.kreditoret kohe  te mesojne popullin e tyre me idene se pjesen derrmuese te  $400 miliarde i qane. borxhlinjte duan kohe te mesojne  popullin e tyre me idene se duhet shternguar rrypi, veresie s'ka me hije.tsipras e kreu misionin e tij pavaresisht se i kushtoi postin .te dyja palet e dine se sa larg mund te shkojne ne faljen e borxhit apo shterngimin e rrypave.

Gjith ai Grup nga Kanadja dhe vetëm Pf smiley ose   me duket se jane *oqe më së shumti dhe i nderuari Pf e di këtë smiley Nuk ka si shçpengonet ndrysh .

Vetëm ty Pf te paskan lënë me dyfek në krah   ? Ke xhephane apo tu mbaruan  Edhe  Bumjet e Grande Kakës nuk paskan efekt për të shkatërruar Tsiprasin . Do i ketë me barut hileqar nga të huajt smiley

Kërko përforcime se nuk u ushtëqen kot Kanadja si Grup . Bile - Bile ke dhe Eli..arë me Fjamur Kanadje që njohin shumë ! Përdori me vërvitje njëherë mbase kushedi e dërmoni ( tm BelHuli ) atë fatziun e mbetur rrugëve ,  Tsiprasin  me të vetët smiley

Greket e kane fajin ne koke. Si do qe ta rrotullosh osht mentaliteti ballkanas qe nuk te le me bo hajer. Sapo pashe lajmet mbi Greqine ke Al-Jazeera USA. Te qithe e shanin Tsipras . Aresyeja ishte qe premtoji shume dhe nuk beri delivery. Intervistun nji Panajotis Rusos, qe kishte mbyll nji dyqon me gjera antike per te pasurit. " Tsipras premtoji te abolish the property taxes ( te heqi taksat e pronave) !!!!!!!!!! dhe nuk e mbajti. Me i fjale greket duan 0% taksa. Tsiprs te na heqi edhe ato 2 leke taksa qe nuk bojme dot dallavere qe mos t'i pagujme vete. Jom i sigurte qe po i ra zjarri dyqonit te Panos, do cirret pse u vonuan zjarrfikset per ta fikur. Kesaj ,my friends i thone : Do the same thing over and over and expect different results.

Ciprasi na doli kolaudator i Juropit te Bashkuar! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).