22 Komente

What about shalqini?! Lol

Pse jo karpuz ? Tingellon me seksi - lol

Imonik, per te treguar se ku eshte bere foto. Ai qe e rriti, ftohu, preu i thote "Imonik", po asnje problem s'ka ta quajme edhe Shalqi a Bostan, po deshe. Karpuz eshte pakes teper greqisht, per mendimin tim.

O Qorr, karpuz o turqisht o 'lla! Bo vaki ashtu i thone ene ne gerrqisht po si fjale o turke. Vallahi shume problem jone te dyja si gjuhe. Duket sikur po te shajne rondshem ene kur te thone mirmjes.

me duket se 'karpuz' eshte greqisht, jo vetem sepse i thone greket keshtu (per rrjedhoj i thone edhe ne Gjirokaster-Sarande), por ne baze te kesaj fjale qendron: 'karpi/o', qe greqisht do te thote 'frut'.

Ore qe i thone edhe ne greqisht e di une, po qe si fjale ngjan turke kete s'e luan as topi. Nejse se kujt i plasi xhanem. Rendesi ka qe Qorri ja fut smiley

Pyetja eshte, cila e mori nga cila se edhe ne greqisht eshte καρπούζι.

Po tani normal qe me tifozllik do flasim, kshuqe i bie qe greket e kane marre nga turqit, dhe bile ka rrezik turqit e kane marre nga ilirishtja smiley

mor po kjo fjale ardhka nga persishtja .. '(k)harbuza' i thone perset.

Ky shalqini eshte fruit egzotik. Lol. E marrim, hapim nje kuadrat/ vrime me thike, heqim ca tul gjithe leng, marrim pastaj ca drinks, vodka, cranberry juice, ca ginger beer, I fusim dhe nje straw dhe voila! Cocktail imoniku! 

Nga KAVAJA i thone edhe KOKOMORE.

Ku i thone imonik?

Ne Korce.

Nga Korca me duket.

bostan nga vjen ? 

po shalqin ? 

ec fjale mer tironco, shalqinsmiley  ca vende i thone dhe shalqirismiley

S'me kishte vajtur mendja me pare, por te gjitha keto fjalet (bostani, shalqini/ri, imoniku, karpuzi) jane ne gjinine mashkullore, dmth keto fjalet qe pershkruajne nje frut vezak te kuq brenda qe duhet hapur para se te haet smiley

Djema mos u lodhni kot, te gjitha keto hyjne ne familjen e Bostanit, dhe kjo eshte fjala me e vjeter sot per sot per keto te gjitha; pjeper, shalqi, etj etj. 

Imonik i thote gjith zona e Prespes dhe me vone efhe ajo e Devollit sepse tregtine e perimoreve e benin andej, me bullgarofolsit. Ky emertim vjen andej. Arbuz ose karbuz vjen nga arabishtja, futur si emer kur shqiptaret u sherbenin viseve te perandorise, nga ushtare e gjer komandante.  Sllavet i thon Apesin. ( rusishtja) Asnjeri prej emertimeve nuk ka etimologji ilire.Eshte shelle vone prej viseve lindore! 

 

 

Drejte, pervec shalqiut qe s'ka shok.smiley Qe na sjell tek ideja qe fjala Shalqi eshte shqip.

Rusisht i thojn arbuz, apelsin ne rusisht i thojn pordhokales. Po shalqini rus nga kavkazi ose ukrainas nga Hersoni osht pleher para shalqinit shiptar.

Bostan dimri ka ngrene njeri? 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).