Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak të Tiranës, ku u miratua lista e qytetarëve të pastrehë që do të përfitojnë banesa sociale, kryetari i Bashkisë Erion Veliaj dha disa nga emrat e spikatur të qeverisë së mëparshme që kishin aplikuar për të përfituar nga lista.

Sipas Veliajt në vitin 2013 aplikonin për kredi të butë Spiro Ksera, Enno Bozdo, Brikena Kasmi, Ndue Paluca, Gjergji Papa, zv/ministra të qeverisë së mëparshme. Në listë, sipas Veliajt, ishte gjithashtu edhe Oerd Bylykbashki, shef kabineti i qeverisë “Berisha”.

“Në vitin 2013 aplikonin për kredi të buta fukarenj si Spiro Ksera, Enno Bozdo, Brikena Kasmi, Ndue Paluca, Gjergji Papa, zv/ministra të asaj qeverie, Oerd Bylykbashki shef kabineti i qeverisë “Berisha”. Po si i përkufizojmë ne fukarenjtë? Ju zv/ministra, kurse ne ata që jetojnë me ndihmë ekonomike. Si i përkufizojmë ne procedurat? Ne na duhen 4 ditë, kurse bashkisë paraardhëse 4 vjet!”, – deklaroi Veliaj.

34 Komente

Kredite e buta nga bashkia kane qene informacion i brendshem, per kush ish ne apo afer pushtetit, dhe nje koncept teorik per shumicen jashte, se te paarritshme. Qe e perfitonin ministra e zv.ministra, drejtore drejtorish e administrata kjo dihej, puna eshte se quhej common sense, aq e pamundur ishte e kunderta. E para here shoh qendrim per kete, dhe me siguri emrat shumte te karrigeve me te vogla te administrstes nuk i bene publike vetem per convenience te zgjatjes se listes.

edhe... morren banesa sociale keta ?

 

nuk besoj qe ti kene fituar ( shkrimi eshte i paqartr) sepse kriteret per tu kualifikuar per kredite e buta nuk besoj se kane ndryshuar shume nga njera qeveri ne tjetren...Ceshtja ketu duket me shume si bicim "flete-rrufeje" smiley, e drejte nuk eshte se perderisa aplikimi eshte i hapur per te gjithe c'rendesi ka se kush merr mundimin te aplikojne ( lista e aplikuesve)...Rendesi kane ata qe aprovohen ne baze te kritereve te paracaktuara me ligj
revista Mapo i qan keto shkrime smiley

po pra, se spo kuptoj une...  te drejten e aplikimit e kane te gjithe,  edhe  (zv)ministra e ku di une... por  nese keta  zv/ministrat do kishin perfituar nga keto ndertesa, kjo po qe do te perbente teme per diskutim!!

dhe meqe kete  spektakel e ben dora vet  zotni Veliu, nje djalosh  i varfer dhe i ndershem  i lagjes Bronks,  qe ka kaluar nje vegjeli mizerable si fiqshites,  na  kujtohet vizita e Papes ne Albanie, (kur zotni Veliu ishte minister i Punes etj ).   per zbukurimin e Tiranes me rastin e vizites se Papes, aplikuan shume firma.. mes tyre  edhe firma e vellait te zotni Veliut aplikoi dhe....  fitoi  kete tender.smiley

ky pra eshte ndryshimi mes  aplikimit dhe (mos)perfitimit  te publikes !.smiley

 

po, po  ky eshte ndryshimi!.. euu ka radhe puna atje- fiton njehere, pastaj aplikon smiley

Belul, aplikimi per kredi te bute eshte tjeter gje, dhe aplikimi per banesa sociale tjeter pune.. per kredi te bute, deri ne 50 milione te vjetra behej me vendim qeverie per zyrtaret e larte, si p.sh. ata qe zhvendosin ne Tirane .. ndersa per banesa sociale aplikojne te pastrehet ne Tirane dhe per ato banesat ne fark - 

artikulli i ka permbledhur keto ceshtje, sepse edhe erjoni i ka permendur kot ne ate kontekst.. 

Po sikur te isha bere edhe une zv.minister...

Aplikimin per kredi te bute e banesa sociale e bera ne 2007, sapo krijova familjen e re.

Gjithe te ardhurat shkonin per qirane ku qiradhenesi as nuk i paguante shtetit asnje tatim. 

Rrofte Nebixhi-ja qe na e rrasi me 5%, kur realisht ate kredi duhet te ma subvencinonte shteti.

Jemi mesuar me te "keqen" edhe s'na ben pershtypje por, perdhosja qe i behet njerezve ne fillim te karrieres eshte teresisht e pershtire edhe per konsum politik.

...deklaroji Veliaj ... dhe i futi i dasem me 1000 te ftuar ( per darke ,cift) me kursimet e mamit ...

ose e thone ne menyre amerikone : The pot calling the kettle black !  ( Pse ty do te rrime te te perkthejme ne ? ) smiley

dasma i nxjerr parate nga dhuratat.por nese besojme ne parimin e reciprocitetit ku te gjithe te ftuarve duhet tu shkosh ne dasmat e tyre apo sebepe te ngjashme me  dhurata me vlere te njejte apo me te madhe se ajo qe te sollen , i bie qe erioni te punoje deri sa te jete 70 vjec per ta lare ate dasemsmiley

E kujt i bohet vone se kush minister ka aplikuar per banese sociali, kur interesat e kredise ne Shqiperi, jane shume me te larta se ne perendim. Ketu, ne kete fushe, a punon dot qeveria. Ketu le ta tregoje aftesine qeveria, BQ dhe shteti shqiptar. 

Cili prej BQ-ve Pjero?

gjembi, ti je dhe e zgjuar, pavarsisht se hiqesh si budallaqe naiher smiley BQ eshte Banka Qendrore. 

Pjero , edhe ty te ka rene ne sy zgjuaresia e gjemit ?

Brado, kur do hidhesh kendej mo, 2-3 ore larg je. 

Se di Pjero , me 17 iki me pushime ,mbase kaloj kur te kthehem , te lajmeroj .

Disa shishe te vjetra po i ruaj, 1 per ty, e te tjerat per disa ketu. 

skane faj qe te pyesin shpesh, Pjero... se ti  BQ   i thua edhe Biblotekes Qendrore.

Ke te drejte Belulo se edhe une per Biblioteken Qendrore e mora ne filim. Ndersa bankes qendrore ne e kemi pas dite BQSH. Nejse se keton terma ekonomie dhe ne na ngaterrojne pak ç'eshte e verteta.

po e drejte!  edhe bankes evropiane i themi BQE  etj... 

ndersa atyre qe punojne ne keto institucione u themi: BQ-te..  se keta jane ata qe bejne lemsh ekonomine dhe bursat  duke ulur e ngritur interesat sipas qejfit.. plus qe marrin edhe bonuse te majme..

po nejse, terma ekonomike jane qe ne popullit te  thjeshte nuk na i rrok mendja kollaj.

Po ka shume BQ o Pjer prandaj te pyeta. Cdo vend ka BQ apo jo? Ti e paske patur per BQ te Shqiperise me duket.

Lul-isha eshte si shpirt!!!!

Juve ju osht bo lekura si sholle kepucesh. Nuk keni mo asnje ndjeshmeri. Zyrtare te larte te shtetit shfrytezojne lehtesirat e te varferve per vehten e tyre dhe Pierrit psh nuk i bo asnje pershtypje. Korupsioni ju ka qeruar syte, biles per ju duhet qe te vjedhesh e te masakrosh qe te quhesh i ndershem. Ky mua me duket fundi i botes!

kane pasur mundesine me bo alleishverishe dhe nuk i kane bere, tani kane ardhur njerezit me comange e luge ne brez qe nuk e falin rastin.

Zv ministra leshi , pranej osht katandis PD -ja ne kete derexhe sepse emron zv ministra rob qe nuk jane te zot me bo lek me ble i shpi , Oerd Bylykbashi ....pffffffffffff ,ska shpi per vete e te prese mileti qe ky te punoje per miletin .

Banesat sociale me urdher te BE kane vite qe kane filluar ...dhe jane ndejkur punimet nga pala italiane qe kane zyrat diku andej nha liqeni ...

Nje mik im arkitekt ka vite qe shkon e vjen per te dhene ndihmesen ...Urdheri eshte te jepen me qera te vogel per familjet me nevoje (kjo qera ndryshon nga viti ne vite ne baze te te ardhurave vjetore ) ne baze te kritereve qe ka Europa ...jo te shiten me kredi te buta qe te perfitojne plerat ...

Banesat sociale ne Europe jepen per ata qe kane te ardhura te pakta ,invalide ,pleq,nena te divorzuara me femije minor ,çifte te reja pa te ardhura ,kushte jo te mira higjenike e kubature ne banesat qe jane me qera ...etjetj ...por gjithmone hyjne tek njerzit me te ardhura te pakta plus keto veshtiresite e tjera ...

Prandaj duhet te behet denoncimi i te ardhurave vit per vit qe qeverite shqiptare e quajne te pamundur smiley nje proòedure kaq te thjeshte ...

Duke paraqitur te ardhurat, del kush ka te ardhura te larte e kush jo ...kontrollohen te gjitha ,parat ne banka ,pasurit e palujtshme ,rrogat etjetj

Ne baze te kesaj mbahen taksat qe mbulojne shpenzimet per pjesen me te dobet te shoqerise ...

Por as gjoja te djathtet e as gjoja te majtet nuk degjojne nga ai vesh ...te pasurit behen çdo dite me te pasur ,dhe te varferit ne meshire te fatit pa asnje lloj mbeshtetje nga shteti ... 

Si gjithmone Shqiperia i ben ligjet e BE si do vete, made in albania smiley

admin i leshit qe sjell ketu lajme te vjellura nga gazeta e bythes mapo, me kryeredaktor te iluminuarin Alfred Lela, qe nuk shkruan per Samir Manen qe vjedh furnitoret shqiptare duke shitur e blere kompanite e veta sa tek euromax e carrefour (me 50% ja u uli faturat e detyrimeve furnitoreve vendore kur Samir Mane ribleu zingjirn e supermerkatave).. 

Veliaj po tregon per nje ceshtje qe eshte perfolur edhe tek peshku, per shpendarjen e kredive buta zyrtareve te larte kur shperngulen ne Tirane, qe ka filluar qe me fatos nanon.. edhe pse doli se dikush kishte blere shtepi ne durres me to.. 

tjeter program eshte ajo  e banesave sociale per te pastrehet.. ne kete rast per banesat e ndertuara ne Farke.. Veliaj do te justifikonte vendimin e keshillit bashkiak qe kishte bllokuar shperndarjen e banesave gjate mandatit te Bashes, duke larguar 7 vete nga listat e futur 17 te tjere..  mendoni ju se do te rrinit ish-zevendesministrat ne Farke, ne geton e ardhshme te Tiranes? 

nese doni nje lajm ore admina, cohuni e shkruani ndonje gje vete, hulumtuni duke marre shkas nga kesi artikuj, por mos i sillni keshtu rremuje.. 

Ja dhe nje , me qe sh.Gjembi qeka frymezuar nga mardheniet e qeverise Berisha me BQ .Nuk eshte xhelozi nga sh Gjembi mejtonj per lidhjet me BQ smiley

Duket si i thjeshte konstatimi , se dhe vete idet e sh Gjembi jane tethjeshta , por po ta xeberthesh FellTe , shikon se per here te pare pas 25 vjeteve u dha dhe nje mundesi dallimi mids " te majtes or tie " , me po ashtu , "te djathten or tie " qe sh Left me ...iiiiiii ne fund me tre masterangarkuar , dy rene per Liri dhe nje te mbruar , shpesh na vien me Mitroloz mejtimesh me Pampersa nga SHQU-pi .

Pas famozes Ngjela se "si do ta zgjidhte problemin e Ujit te pishem "...me

Thjesht e hedh ne TREG ...doli elementi i dyte i dallimit prej B.Mustafarait .

Ne dallojme nga e Majta se nuk ndajme Banesa Sociale , ne Japim Para per ata qe kane deshire e mundesi te futen ne treg per ti administruar keto Banesa ..

Sholoket antikomuniste te djathte nuk kane pse shqetesohen sepse edhe elitarja Yp Xhibi nuk ka shtjelluar smiley ndonje problem .

Dhe te mejtosh me mejtim te mendjes , se kemi 25 vjet teoriciene nga te Djathit ku dallon dhe sh Alba me zamete , nuk eshte pak ; per 25 vjet Dy Mejtime dhe nje Lum i tere qe lan LESH ne derstile nga Heli...Taret  ku shquhen shakatoret 111*

Iken Elitaret e Djathit ...

Do kete postu Yp Xhibi ndonje mejtim te vjere per Derstile .As sh Gjembi nuk e priste kete thesar qe zbuloi per te mire te sholokeve shakatore qe "zbulun krupsionin or tie " nga e djathta smiley

Me gezim ne shtepi po krhehen

se armikuhn ne kete front e shpartalluan

Mbajne lart flamurin e Luftes

At flamur ne gjak betejash vaditur...smiley

Aty nuk ka as te majte e as te djathte ...Te kesh te majte e te djathte duhet te kesh programe per ti mbrojtur keto shtresa qe perfaqeson ...Aty ka te djathte qe ju eshte vjedhur prona dhe ka vite qe nuk ju kthehet ...ka politikane te majte e gjoja te djathte por dhe keto te majte, qe jane bere super milioner ...Aty eshte nje kapitalizem i eger qe perendimi e ka kaluar ne shek e 19 ...Vendi udhehiqet nga te majte qe i propozojne te huajve te vijne te investojne ..me shprehje te tilla qe te vjen turp ti degjosh ''ejani se nuk ka sindikata fare '' smiley Dmth hajdeni shfrytezojini shqiptaret ..jepini nje rroge qesharake dhe mos ja paguani sigurimet se nuk ju ngulet nje gjemb ne kembe ...Ja keshtu por kush merret me halerat ..e befshin ilaçe per 7 breze ato qe kane vjedhur ...

Ne Daradani po bjen Tupanat ..

Per ke melodi po angazhohesh .Se sikur problemi eshte konkret ..Ndarje banesash dhe Pefitues me Post ...

Keshtu Drejtesi kemi thene Vetem Komunizmi ka , ku  prona ishte shoqerore .Apo nuk e ke bere ne shkolle smiley Komunizmi te thyen brinjet dhe njeh Pronar popullin .Po kapitalizma ?

Po Idrizo po , ushqehesh me na dy koqe fiku nga te kooperatives smiley lol

kshu me fal nga te prones se perbashket  ahahahaha

Pale ato pantallonat qe beheshin me thaset e grurit smiley

mos te flasim per breket e shajakut nga thaset e bezes smiley

E kan fajin te mite qe me edukuan te dhymysme Idrizo ...ç'te bej tani nuk korrigjohem me ..u plaka smiley

Jo mo jo mire e ke ti . Biles edhe sot ka qe ndjekin  Veliajn se ku do i beje produktet pasi ha iFiqte .

Po gjene mire paskemi qene . Ne fshatin tend thone qe hanin Tagji dhe Kocimare ...Ne paskemi ngrene Fiq . Ju  nuk kishit nevoje fare as per poture , as per te Linjta po rrinit Cullak Ose si tha ajo me Gliuhen e Fishtes shefja e Pedonales ...lakuric lakuric ..

Si po ja con o Pepe .... Ja po mbvjell ca qepe smiley

Me vapen si je ? Jo per gje po sikur lajthit nga pak ..I fut nje te korrrur Ugarit dhe ja mba nga Lugu i Thelle ne Mur te Madh Kinez .Mo u murzit se Gusht e gune ..i thone ! Do kaloje vapa smiley

Biri kur nuk kam lajthitur ne kohen e merhumit ,nuk kam per te lajthitur me lol

Mo te vij keq per pershkrimin e realitetit .. smiley me vapen top ma ka bo zoti kismet e kam plazhin tek bytha  lol

Vallaj me fiqt e Veliajt nuk kam kohe me u morr ...jo per gjo po me duken pa prodhim fare ,si ato te Gjinos lol

O Idriz nuk jam Zana o burri i dheut jam prej nahis tate me orgjine pse nuk me beso... 

komunistet nuk genjejne lol

Me thene te drejten se une nuk di me rrejt ...po i bi drejt ..i ke inot por jepi hakun ..Shkodra, kur labet vidhnin ndonje dele per ta shqyer ...degjonin opera smiley

Jeni shume larg Idrizo ...sidomos ju komunistet qe vdisnit per Dullen e ate sistem ..varferi materiale e shpirterore ...jeni per gjynof ...por shyqyr qe nuk e dini qe jeni per gjynof lol

Nuk kam interes me te genju ..ta paska bo menjen çorap verioria ..sa qef lol

Ps  As mos te shkoj menja qe nuk do ta prish qefin per mos me i shajt halet ..

Me keq per ty po u krujte me mu kundervu ...atehere po qe i boj te tjeret me lajthit smiley ahahaha

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).