Pjesë nga intervista e revistës Marie-Claire me Ministren e Kulturës Mirela Kumbaro

Shqiptarët ndihen më shumë ballkanas apo mesdhetarë?

Jemi mesdhetarë sepse fati na ka bërë të lindim këtu.  Nuk mund të bëjmë dot pa diellin e pa detin.  Jemi rritur edhe ne me mitologjinë greke e romake,  rrënojat gjenden kudo në vendin tonë, unë e dua shumë  parkun arkeologjik të Butrintit, trashëgimi e UNESCO-s.  Por jemi edhe ballkanas për motive historike-politike. Jemi  fëmijë të dy prindërve.

Po ju, në çfarë ndiheni mesdhetare?

Kam diellin në lëkurë. Jam shqiptare dhe si e tillë, pjesa ime mesdhetare është brenda meje. Përtej  kësaj, si njeri që  punon në sferën e kulturës,  përpiqem të nxjerr maksimumin nga rrymat e fuqishme kulturore të këtij deti.

Çfarë nuk doni nga shpirti mesdhetar?

Pyetje e vështirë…ndihem tepër mesdhetare për të gjetur një aspekt që nuk e dua.  Ia dua edhe defektet e  shpirtit mesdhetar.

 

Intervista e plotë në shqipe tek Mapo.al.

 

13 Komente

Dua ngjyren blu por edhe ate jeshile; ngordh per zallin por vdes per kumin gjithashtu. Midhja, ministria e Butrintit tone.

Ministrja qe i dha shtepise botuese qe botoi perkthimin e vet para per te stimulu botimet.

Ketyre iu ka plas cipa krejt.

P.S. Nuk e kuptova perse e ka heq adminin nje koment qe kam bere ketu.

pyetje idiote dhe pergjigje akoma me idote.

 

Kshu eshte kur Ministrja dhe gazetaria humbasin kohen me gjera pa vlere ! 

Psh si mund tti pergjegjesh pyetjes `Fluturon gomari ?`

Ministrja Kumbaro , nuk do te nguroj  ( ma merr mendja ), ti pergjigjet !

Jemi  fëmijë të dy prindërve.

He moj he! Kjo ja kaloka dhe filozofit te mirenjohur NN.

Po mire kush ja hipi kujt, dmth ke te quajme babe e ke nene? Ja gezuar Pashket te gjitheve! 

Sinqerisht prisja dicka me shume nga kjo, por sic duket duhet te jesh trangull qe te zgjidhesh minister/re ne qeverite Berisha/Rama. Te gjithe keta jane reflektimi i alteregos se prijesit (i.e. kokebosh e fjaleshume, por twitter users ama).

Dhe dicka, cfare lidhje kishte titulli me tekstin, apo "gjeni dicituren"?

pese komente vetem, dhe u shastisem already. Cfare ka bere Kumbaro mor aman, ta marrim vesh - pse kaq nxire blogu ketu. Ky artikull veror kulturor eshte, cfare / ku duhet te thote me shume/me mire ajo? Sic e pyesin, pergjigjet, dhe per bukuri ka fol, apo jo. 

Ehu. Mesdhetarkat kane zgjedhurë Gjermaninë.

booo cfare debilizmash ... nejse aq di aq ben

Kumbaro ka bere mire qe ka dhene pergjigje te shkurta pyetjeve te cilat meritojne jo me shume se nje ngritje vetulle.

Shqiptarët ndihen më shumë ballkanas apo mesdhetarë?

smiley

Do te ishte mire pyetja Si ndihen shqiptaret  vecanrisht perpara ballkanasve, te pasur apo te varfer ?   Te zhvilluar apo te pa zhvilluar ekonokisht , arsimisht,  dhe kulturalisht ? 

Se po te jene me posht ballkanasve apo mesdheut,  ne cdo aspekt , c rendesi ka ndjenja ; ballkanese apo mesdhetare ?!!  

Prandaj eshte kot pyetja e mesiperme . Nejse kot me e zgjat . 

35-vjeçarët shqiptarë të sotëm janë bij të një tranzicionit ë lodhshëm, kanë lindur në diktaturë e janë rritur në parademokraci me efektet e totalitarizmit  që prindërit e tyre tërheqin pas.  Jetojnë dilema të mëdha individuale por kanë shumë adrenalinë.

permbledhje e sh. goditur per brezin psh., no?

Mbytja thuaj... Si psh cfare dilemash? Une them qe jemi brezi me fatlum ne qe pame pak, por nuk hoqem gje

Është sipërmarrje patjetër kalorësiake të bësh apologjinë e bibës.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).