Sonte në mbrëmje Skënderbeu i Korçës përballet në ndeshjen e kthimit me Milsamin nga Moldavia, ku Skënderbeu fitoi me rezultatin 0 -2 një javë më parë me dy gola të Salihit. Është një natë historike pasi në rast fitoreje apo barazimi sonte (apo cilitdo rezultat që nuk përmbys avantazhin) skuadrës i jepet shansi i garantuar të luajë në Europa League dhe mundësia e futjes në fazën e grupeve të Champions Lague. Kjo do të jetë një arritje rekord për futbollin shqiptar, duke e bërë Skënderbeun të parën që shkon kaq larg. Për këtë arsye, skuadra sonte nuk është vetëm e Korçës por e të gjithëve.Sipas kontratave të UEFA-s llogaritet se janë rreth 6.1 milion euro fondet që do të përfitojë Skënderbeu në rast kualifikimi pas kësaj ndeshjeje. E vendosur në perspektivë me rreth 3.5 milion eurot që shteti shqiptar jep për sportin (të gjitha sportet bashkë) në një vit, shuma bëhet edhe më domethënëse, dhe tregon se cila është mënyra e duhur për rritjen e cilësive sportive në vend.

74 Komente

ja i vafte mbare skenderbeut sonte!!! 

te siguroje grupet e Europa League. 

mbyte mbyte skenderbe!!

forca skenderbe

jepi skenero na nero, ka akoma ekipe te dobta per ne fazen e playoffit mos harro, te duam ne grupe.

Policia te kontrolloje tifozet nga xhepat. Nuk lejohen guret dhe cakmaket. 

Forca Gjergj Kastriotit!!! 

xhepat ia ka kap e para qeveria smiley

Degjova qe s'lejohen as buzekuqet.

buzekuqet eshte me siguri reference per tifozat e Partizanit smiley

sot u lujtka lek i modh smiley

i keni bo gati skedinat? smiley

I find it hard to believe - korcaret luajne futboll kaq mire! Heu bre! smiley. Ne nota serioze: it's all about disipline, passion/dashurine per ket sport dhe support patjeter. Bravo! N suksese! 

passion/dashurine per ket sport

Mos harro dhe qetesine. Ndoshta ti s'e di por Korca njihet per qetesi dhe dashuri.

le te prije skenderbeu...

prina o i madhi dhe i larti Skenderbe !
dhe vari lesht historise, po shiko per ato 6 melon eurot, se jane me te rendsishme..

O Blendo amon ndrroje kete titullin se duket sikur po flitet per eurovizionin prap smiley

nata e rendesishme e skenderbeut, duket sikur skenderbeu do bej goal sotsmiley

po nuk ka mundesi te kualifikohet nje ekip qe nga emri duket si kompani qumeshti, dhe nenproduktet e tij, perball nje emri potent si Skenderbeu..

Po ju na Vlorra si e keni - Flamurtari? smiley

keta e kane mire, por me i diskriminumi eshte Dursi, vane e i vune emer femre; Teuta.

kish alamet emri, Lokomotiva

mire, faleminderit !

prej nga vjet ka ardh nje sponsor turk, qe e ka blere Flamurtarin dhe qe perfaqesohen nga nje vlonjat qe eshte partner biznesi me keta turqit...
kane bere investime dhe shume ndryshime, madje dje ndryshuan edhe logon e ekipit.. duken serioze, pasi e gjeten klubin me 200 miljone leke borxh qe duhen shplare edhe keto, por kane bere edhe blerje te mira kete sezon.. e filluan me trajnerin: blene nje trajner te mire, nje çek ky i cili ndertoi Skenderbeun nja 3-4 vjet me pare..
ndersa ne jemi ne jemi pritje te fryteve te investimeve.smiley

Belul, qenka ironike: Vlora heroike Flamurtare me sponsor Turk (1912?) Edhe kete na e bere o Sali?

ndonje link per ndeshjen!! plz

Thuj rrofte LSI te te jap linkun. smiley

smileyRrofte LSI me te madhin Ilir Meta ne krye.

99% ketu. 

Sikur ta kishe permen shkarazi dhe Moniken mbase te jepja ndonje adrese dhe me te mire smiley

ka nonji thashethem per ndonji bast?

a osht duk gjekundi ndonji lojtar i Skenderbeut me nonji lokal bastesh?

te cila kaçile duhet me i von vezet sonte?

Besoj se do kete zhvillime pjesen e dyte.

rrofsh komentuso, po aty thote qe fillo ndeshja 19:45 deri 21:45 kaq, dmth i bije qe po luajn, te pakten ndonje rezultat paraprak!!!

me oren e inglizit

" ....E vendosur në perspektivë me rreth 3.5 milion eurot që shteti shqiptar jep për sportin (të gjitha sportet bashkë) në një vit,..." 

 smiley  3,5 milion euro ne vit per te gjitha sportet  smiley  oh ju shplafte panukulla surrane o drejtues te shtetit shqiptar. O ngjallesi vdekjesh, o ju turpi i botes, o ju kakat e kombit dhe jo kokat e kombit, po pse a derzinj, o kafshe, o gomere, nuk hapni dyert, nuk hapni syte, nuk hapni veshet, or kaka. Po ç'ju kushton or hajvaner. 

Qasje komuniste!!!!

pjer , s'te kisha lexuar ndonjehere kaq te irrituar!!! smiley

Po te vjen te plasesh Zeqo, edhe tu afrosh ndihmen, advizen, keshillen, parane, etj, gratis/falas, edhe te mos  ta pranojne. Une nuk kam fjale ta pershkruaj indiferencen e tyre, megallomanine e tyre, paaftesine e tyre, nderkoh qe per interesa personale ata jane te afte dhe dallaveraxhinj.  Ne fakt ata meritojne burgun, siç thone edhe shume ketu. 

Plasje eshte Pjer .ne barbarcen e sotme quhet "unrequited love"smiley

thuaje ne shqip ose ne belgjikshe, Pjeri e ka thene mese nje here qe nuk e kupton gjuhen e barbareve.

Dashuri e pakthyer Zeqo.rri emigranti ketej vret mendjen per vatane.vatani andej nuk do t'ia dije se emigranti eshte gjalle a vdek ,ka s'ka semure shendoshe smiley

E kam thon me kohe Alba, qeveritaret tane, nuk eshte nevoja ti diskretitosh, as duhet te perpiqesh fare, sepse ata vetdiskretitohen, e diskretitojne veten e tyre, me mire seç do ta bente ndonje analist apo gazetar. 

X2, kualifikohet Korca.

sa ishte koeficienti 12?

e ee  skenderbesmiley

pse,ka edhe meshkuj ne moldavi??smiley

Filloi

Karton i kuq per Moldavet.

komentueso, edhe nje big up per Moniken, na hudh ndonje link tjeter, plz

1-0 per Korcen. Salihi

Nona!

Skenderbe Ec aty!

GOOOOAAAAL Gerhard Progni
K.F Skenderbeu-F.C Milsami 2-0

Fitore historike!

FT' K.F Skenderbeu-F.C Milsami 2-0
Shenues: Salihi , Progni

HISTORIKE ! Ja dolem, per here te pare ne histori nje ekip Shqiptar futet ne ndeshjet ne grupe te nje kompeticioni europian.Tashme te gjithe sebashku per misionin e fundit, UEFA Champions League.

e ke kuptu gabim (si gjithçka qe di me sa shihet), nuk eshte akoma fut ne grup po play-of.

do te perballet ne short me njeren nga keto skuadra : 

Bazel kampionia e Zvicres

Celtic te Skocise

Apoel i Qipros

Bate Berisov i Bjellorusise

ose Dinamon e Zagrebit te Kroacise.

shorti hudhet te premten.

kane siguruar vetem Europa lige. kompeticionin tjeter ku luan neser Kuksi, qe besoj do eliminohet.

Mire e ke, dhe pas Play-Off, nese nuk kap Champions mund te kapi Europa League e te kapi ca miliona te tjere, nga 8-14 milione ne rast Suksesi ne nje nga dy evenimentet.

E pakta futet ne grupet e Europa Lague.

Nuk e kam gabim i nderuar.

E di qe kemi ndeshjen e play-off prandaj po i uroj qe ta kalojne dhe mos mbetemi me Europa Lague.

Hadhadh, theksi tek Y-ja! Pra 6.1 milion euro vijne tek skuadra e Skenderbeut. Keto te taksuara i sjellin te ardhura shtetit shqiptar sa ndihmat e Japonezve, Amerikaneve dhe Gjermaneve bashke. Bravo Skanderbegu!

bravo thuj Patronit te tij. se ai eshte personi i VETEM, qe di te fitoje. 

fitorja eshte vetem e tija. 

Tan Takja osht mret. Njeri me vizjon, cdo biznes qy ka mor ne dore e ka lli me i m....

Fituan korcaret bre??! He ma ju lumte! Vec ate aksentin e kane big turn off. Hajt mo shenuan. Lol

Varet,disave ju pelqen aksenti jone.smiley

Ishalla se ke shume t'theksume se ngele beqo 4 the rest of ur life. smiley

C'ke me dialectin tone ti llastice ta marrim vesh njehere,,,,!,,smiley

Skenderbeut, me gjithe meriten qe ka, do t'i duhet mjaf-mjaft kohe qe te shkoje me larg se te tjeret. Konkretisht eshte shume larg te qenit nder 16 me te mirave. Ndersa K.F. Tirona e ka shijuar nja 4 here kete ndjesi. 

SK Tirana  ka  qene 4 (KATER) HERE ne 16 skuadrat me te mira te kompeticionit respektiv: tre here ne KUPEN E KAMPIONEVE ( pararendesja e Champions League) dhe 1 here ne KUPEN E KUPAVE ( Europa League)

1. 1982-83 Kupa e Kampioneve: TIRONA MES 16 (GJASHTEMBEDHJETE) SKUADRAVE ME TE MIRA TE EUROPES

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Cu...(link is external)

2. 1986-87 Kupa e Kupave: TIRONA MES 16 (GJASHTEMBEDHJETE) SKUADRAVE ME TE MIRA TE KUPES SE KUPAVE

http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Cup_Wi...(link is external)

3. 1988-89 Kupa e Kampioneve: TIRONA MES 16 (GJASHTEMBEDHJETE) SKUADRAVE ME TE MIRA TE KUPES SE KAMPIONEVE TE EUROPES

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Cu...(link is external)

4. 3. 1989-90 Kupa e Kampioneve: TIRONA MES 16 (GJASHTEMBEDHJETE) SKUADRAVE ME TE MIRA TE KUPES SE KAMPIONEVE TE EUROPES

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Cu...(link is external)

Faleminderit, por padija nuk perben justifikim.

O Bari, 

Po pse ja fut kot tashi? Kjo e Korces eshte pa diskutim arritja me e madhe e nje ekipi shqiptar ne kupat europiane. Sepse ne kohet qe permend ti ne 16 me te mirat arrihej shume shpejt. Para 90-s ne keto kupa merrnin pjese me pak se 30 ekipe (nga nje per cdo vend). Pra ne 16-she shkoje duke kalu vetem nje tour. Sot jane 3-4 vetem per tu fut ne grupe. Prandaj thuji bravo Korces se vetem mire ka futbolli shqiptar nga kjo arritje.

Inotin shfryje tu kenu "bulevardin" ne stadium kur te luje Korca me Tironen ne kampionat.

 

jo jo, kabim!

qe te shkoje ne 16-tshe aso kohe, duhej te kaloje 2 ture... shembulli..? -Flamurtari qe ne edicionin e 87-es, kaloi Partizanin e Beogradit dhe Vismut AUE te RDGJ, por u ndal nga Barcelona turin e trete.
si dhe koeficenti i veshtiresise te kaloje qofte edhe 1 tour ishte shume me i madj, pasi ishin pak ekipe dhe shorti te vinte qe turin e pare perballe ekipeve shume te forta, p.sh: Inter Milan, Verder Brehmen, Steao, Barcelona, Real Madrid, Crvena Zvesta, Partizan Beograd, etj etj...
ndersa shembulli ne kohe dhe hapesire.smiley, eshte: dikur kupat e Evropes fillonin javen e trete te Shtatorit, ndersa sot fillojne ne Korrik, e duhet te kalosh 3-4 ture te arrish te lozesh ne Shtator.smiley

Jooo, tani ne paraeleminatore lujne lloj-lloj ekipesh pa lidhje si puna e Skenderbeut a Kukesit, atehere te kaloje nje tur duhet te kaloje Partizanin e Beogradit sic e kaloi Flamurtari. Dmth akoma nuk e ka bere njeri vezen e Flamurtarit ne Shqiperi, kot thone suksesi me i mash eshte ky i Skenderbeut qe kaloi ca ekipe qe nuk i kishim degjuar kurre. Dicka e mire do jete sikur te kalojne Dinamon e Zagrebit psh

E meritojne :

" Lumja ti moj Korce o lule

Qe le pas shoqet e tua

Si trime, ne balle u sule

Ta pacim, per jete... Hua ! " 

  Po hidhini nje sy historise bre te shkolluar! Kuret e Korces, tere ortodokset puro shqiptare na dhane kontributin me te pacmuar.

Ne mevehtesine ( kater Dhimitrit korcare me xhepat plot tek Ismail Beu

Ne gjuhesine shqipe Shifni ecurine e shkollave shqipe! 

Ne gjuhen tone akademike, te sotmen, standarten qe injorantet e quajne te Enverit

Ne kulturen tone shtet formuese. Kot nuk e bene Republike Francezet

Ja tani dhe ne sport! Mirenjohjen me te thelle Korces tone ! 

Jam dakort me sa shkruan plotesisht. Por pa harruar, qe mjeshteria Korcare pa u perforcuar me fuqine e futbollisteve nga Kosova si Berisha, s'do ishte e njejta. Skenderbeu sot ka lojtar jo vetem Korcar, por nga githa anet, nje model qe ka rezultuar i sukseshem historikisht nder shqiptar. Vetem kur mblidhemi bashke bejme mrekullira.

Fiksojeni nje here e mire! Per jete te jeteve duhet tu jemi mirnjohes kaureve ortodokse korcare, pergjithesisht ortodokseve shqiptare!

-Per mevehtesine askush si ata me dije, pene e sidomos pare. Kujtojme te kater  Dhimitrit qe vane me xhepet plot tek Ismail Beu

-Per Gjuhesine. Kujtijme perpjekjet e medha per shkollat shqipe.

 -Per Gjuhen tone Akademike.Standarten e sotme. Teresisht merite e tyre. Vec injorantet e quajne te Enverit. 

  - Per themele te shtetformimit. Jo me kot Francezet gjeten Korcen per Republike

   - Per kulturen qytetare 

   - Per luften N. Ant. Nac. Cl. Shifni ku u krijuan njesite e para partizane

   - Ja dhe ne sport, korcaret na shpune ne...Evrope! 

   Nuk ka si Korca Lulja e lulerise kombit ! 

Sipas shortit të play-off, të hequr para një ore në Nion, Skënderbeu "trashëgoi" Dinamon e Zagrebit për kundërshtar.

Të presim dhe të shpresojmë se kjo ndeshje do të zhvillohet më 18/19 gusht (kthimi më 25/26) të mbyllet me fitore të Skënderbeut që do të mund të quhet me plot gojën - Historike .

P.S: pa i ulur aspak vlerat e dy fitoreve të mëparshme të Skënderbeut (Crusaders dhe Milsami) duhet thënë se qoftë i pari dhe i dyti ishin kundërshtarë të dobët, të renditur në fundin e tabelës së "vlerave" të UEFA-s (respektivisht me 4.200 dhe 3.750 kilogram apo euro -hajde merre vesh!, ndërkohë që ekipi korçar "peshon" 5.575 njësi)

Përfundimisht, Dinamo e Zagrebit vlen 24.700 të tilla!

Dinamo e Zagrebit ishte ekipi me i veshtire qe mund te na binte . Ata e paskan marre shume lehte , qe sa ra shorti e cilesuan veten te kualifikuar , po pretendokan te fitojne dhe ne Elbasan . . .

Belulo, me keta u ndesh tirana ne ato kohe, qe doli ajo shprehja:

Ore se ata bythq... e zagrebit rrahen...

Po gjeresia, ndonje info ?

Bettelgainden !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).