Pas dëgjesës publike të bërë nga pedagogët dhe rektorët e universiteteve në vend, si dhe takimi ne presidencë me Ministren e Arsimit Lindita Nikolla, kreu i shtetit, Bujar Nishani, ka kthyer për shqyrtim ligjin për Arsimin e Lartë, i cili u miratua me votat e mazhorancës pak kohë më parë në Kuvend.

Nishani kishte paralajmëruar se këtë projektligj do ta lexojë germë më germë konform Kushtetutës, duke lënë të kuptojë në këtë mënyrë mosdekretimin e tij, të cilin e konfirmoi sot.

Nishani e ka argumentuar mosdekretimin e ktij ligji me faktin se nuk “është i ndërtuar mbi shtyllat e sistemit të Bolonjës. Ligji vë në qendër shtetin dhe jo universitetin, studentët. Rriten tarifat, por jo roli vendimmarrës i studentit. Kushtëzohet e drejta për arsim nga tarifat dhe ligji i ri nuk siguron autonominë e arsimit të lartë”, – ka qenë argumentimi i kreut të shtetit.

7 Komente

Ky e kthen qe me qene mrena me politiken e oborrit te saliut. Perndryshe ..........., ja le ta provoje njehere.....smiley

   Nje veprim i njeriut mercenar ne tere qenien, bile edhe President ! Pse them keshtu? Sepse ky fare ushtari e di kaq gje ; qe nje maxhorance po tja kthehe e kryen kot veprimin sepse ne mbledhjen me te pare, maxhoranca ja hedh ne hale kundershtimin. Ndersa ky mund te thote vetem shefit te vet : une e bera timen ...Ja kjo eshte opozita qe nuk ka asnje strategji vec kundershtimin per gjithcka ... Edhe kur problemin e arsimit e kidh bere shkaterrim total..

Kurse Jari ... Kadeti Vanjecka ! 

ky nishani kunder palloshit del gjithmone, e ku eshte lajmi ketu?

Kthimi i ligjit klientelist nga Presidenti tregon qe ky institucion eshte i vetmi i pamolepsur nga pushteti i qelbesirave......ligji ne fjale eshte konsideruar nga te gjithe,ne fillim si me shaka,me vone duke zene vend,si ligji i Henri Cili.Ja disa nga argumentet qe jep presidenti:

Sistemi – Ligji është i bazuar në qasjen etatiste, pra është shteti në qendër, jo universiteti dhe studentët. Universiteti nuk është thjesht bashkim entitetesh, por sistem i mirëfilltë vlerash

Tarifat – Ligji ofron një paqartësi të plotë në lidhje me numrin e tarifave që duhet të paguhen nga studentët. Nuk përmban rregullime në lidhje me kufirin minimal dhe maksimal të tarifave që do të vendosen

Kriteret – Autonomia e universiteteve duket e cenuar edhe nga ndikimi i ekzekutivit në përbërjen e bordit të administrimit. Nuk ka kritere të qarta në lidhje me përzgjedhjen e anëtarëve.

Institucioni i Presidentit eshte fortesa e fundit e demokracise qe po mbron interesat e shqiptareve te thjeshte dhe qe duhet mbeshtetur nga te gjithe .Prandaj i gjithe ky sulm kafsheror i ideuar e dirigjuar nga Edi Rama,te cilin me te drejte Ilir Meta e quante funderrine morale dhe politike,duke i permendur edhe turpet familjare dhe zbatuar nga mediat e tij klienteliste me analistet,opinionistet,gazetaret bashibozuke eshte kaq i eger e rrugaceror.

 

Urgjenca ...sa e ka numrin ? Dikush që e theret  President po i vë në dukje Dordolecit Politik Nishani , se është i fundit si ...Roje e Kullës , Kalasë ose .... , Fortesës së  Demokracisë smiley

Ndryshe nga  herët e tjera kur ankesa bazohet tek domethënia e Postit   "Olele Odeta . Po ma sulmon Opozita " siç qe rasti fundit per pushimet verIore smiley​ , kësaj rradhe ka shfaqur shenja te theksuara te krizës se Personalitetit duke i mbushur mendjen vetes se mund të merret  ...me Ligje dhe ..Argumente  smiley

Dikush kërkon ta shtrijë më tej shakanë se ai është Dordolec i Berishës në Presidencë . Sholokët ta rishikojnë edhe njëherë mejtonj idenë se Nishani ka Nishan !

Ose ky është një poshtërim me dashje nga kripto Komunistët

Do të plotësojnë mejtonj ,  Komentet plot thellësi mejtimi të sh.Gjëmbi që edhe këtë rast do ta xëbërthejë më qartë sipas madhësisë dhe peshës së ....problemit . Aftësi që e zotron edhe tek prurje të tjera si psh tek të dhënat për Bama ..

Nga studentet do i vije fundi rregjimit

Nji, dy , tre me studentet jemi ne.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).