Gezuar Kroaci!
20 vjet me pare pikerisht me kete dite filloi ofensiva kroate per vendosjen e sovranitetit te shtetit kroat mbi gjithe territorin e Kroacise.
Ofensiva e koduar me emrin kuptimplote Stuhia,filloi pasi serbet per 4 vjet me rradhe refuzuan cdo plan paqeje dhe bombarduan rregullisht qytetet kroate.
Fale kesaj ofensive kirurgjikale qe largoi gjithe metastazat e kancerit serb, sot ne territorin e Kroacise nuk ka entitete destruktive dhe terroriste si Republika Serbska apo Kosova e Veriut.

Urime popullit kroat dhe aleateve te tyre per kete dite te shenuar!

10 Komente

bravo u qofte, njerez me tope poshte, Stipe njeri i perkushtuar per vendin e tij...

nje saktesim i vogel... udheheqesi kryesor politik kroat per kohen ka qene i ndjeri Franjo Tuxhman, (jo Stipe Mesiç).. nje person me autoritet te padiskutueshem ne Kroaci, por edhe jashte saj.. si dhe antiserb i paepur !.smiley

e vertete, tks

And we should give a shit about this, why ? Ne rast se ka ballkanas me te ndyre se serbet, ata jane kroatet. Period. Arkani nuk iu la femra pa iu llafepist e kalamoj pa there, dhe kur ndodhi icidenti i drones ne Beograd, ishin te gjithe kundra nesh neper bllogje. Majmunet myslymon ishte togfjaleshi i modes. Dhe kur ta morin vesh qe nuk jon te gjithe myslimon, po 30% jane god fearing Jesus followers, vane hallatet e juja ...

Ah e bene ore e bene vertete luften keta kroatet, por kishin nga mbrapa baba Kohlin....qe i mbajti me marka...

Duhet permen qe Operacioni Stuhia per nga permasat ishte operacioni ushtarak me i madh ne teatrin evropian qe prej 1945. Kroatet kishin 3 vjet qe pergatiteshin. 130,000 trupa me armatim modern nen udheheqjen e Tuxhman (nje njeri per pergatitje ushtarake te mire) etj etj.

https://twitter.com/noclador/status/4543...

Nuk e di se cfare bejne njerezit neper blogje,pasi edhe nuk ja u di identitetin e vertete,mund te jete serb dhe hiqet si kroat etj.
Di qe qeveria kroate deri tani eshte treguar aleate e vertete e qeverive tona si ne Shqiperi edhe ne Kosove.

Tani e diskutueshem eshte dhe ajo. Se ndonese pati me qindra shqiptar ( se jane te forte bijte e shqipes, s'lane lufte pa marr pjese e vend pa cliruar, po hajde t'ja dish vleren) qe luftuan per Kroaci, s'pati nje tek pulle kroat as nga vendalinjte qe te luftonin ne Kosove. Po tjeter pune kjo, se per mua cdo miqesi s'prishet, ndonese jam hala tu u prit frytet. Kroatet sot sa kam vu re une s'eshte se jane miq vellazeror me shqiptar por me shume inati me serbin i bene te behen me kedo.  Me hyrjen ne Be i jane rrit dhe pak veshet si ajo qe na ka sjell BEja ne Shqiperi qe na jep mend, si me ardh nga ndonje komb fanta-shkencor e keshtu vete ky muhabet.

   Duhet te kemi  parasysh historine e se shhkuares por  dhe se si ndodhen zhvillimet e atyre  diteve, kur po vihej ne jete plani evropiano-perendimor, i shperberjes se ish Jugosllavise.Ahere Kospva  nuk perfshihej ne ndonje plan shkeputes, prej Serbise.Alidemsi,  si shtarak i i formimit te   asja shkolle, e kas thene tere brendine e atij Plani, me pake fjale  .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).