... me nje kontakt dedektivi privat me pervoje serioze ne kete pune? FLM

44 Komente

une njoh njefare: Bond... James Bond !

..si dhe njefar 'Shkaba'..
ky eshte i specializuar per Komunen e Parisit, Tiranen e gjithe Shqiperine..
dhe jo vetem.. Ballkan, Evrope, e mbi te gjitha: Amerika e Veriut.

Ke kontakt te tyre? Flm

As James Bond-in se njeh o Sonila?

po i kam...

i pari ka kete nr telefoni: 0900-007007

Hajde...jepja kontaktet tani smiley

 eshte dhe Aneli ne Vlore

Si osht puna, po vonehet si shume ne " mbledhje te organizates" kohet e funit Ai ?

Eeee tradhtojne ata qe me rente pika Vanit tend, tradhtojne ...

Sonila nga e do dedektivin ti ??

Tirana-Durresi

it's chinatown all over again

O Peshku pa uje, i keni pagu paret e korrentit apo shkut per lesh edhe ju ?

jam shume kurioz tashti, sigurisht mbasi te zgjidhe hall autori i kerkeses, se pse e kerkoi pikerisht ne ppu dedektivin.

Une jam akoma me kurioz per psikologjine tone qe na ben te gjitheve dedektive + gjykates per pyetjen e kesaj per dedektivin...per ca e do, si e ka hallin, po ike moj gjeje vete, bo kjo paska lajthitur. Per te vetmen gje qe s'na vete mendja eshte qe ose ti japem ndonje sugjerim nqs dime (per ata qe jetojne ne Shqiperi) mbi pyetjen qe ben ose ta leme ne hallin e saj pa e tallur trapin me te smiley 

Me pak djallezi dikush mund te vije te na beje nje pyetje akoma me spec dhe te shikoje si reagojme, school of fish, akuariumi pa shume ushqip, mezi presim nje peshk/e te ri qe ta pickojme me batuta...mund te besh nje mini-show virtual-realiteti me kete p.sh. smiley

hah xhibi, ne fakt kur lexon nje kerkese te tille le te themi te mistershme dhe te pazakonte ne kete kontekst, gjeja e pare qe te vjen ne mend eshte ta fiksionalizosh, ta plotesosh historine me variante nga ato me te ngjashmit duke u bere ne nje fare menyre dedektive te rastit. Nga ana tjeter, nuk mund te mos hamendesosh qe mbase kerkesa eshte genuine dhe ketu pastaj hapet shtegu per gjykime te lloj-llojshme si dhe per ndihme ne nivel praktik (sic ka bere Pjeri fisnik). Duke qene se personi eshte i panjohur per kontekstin, them se perjashtohet rasti i talljes se trapit te pakten ne vecanti, ne mos ndillet peshku i regjur te mendoje se me te "trapi eshte duke u tallur", etj...

Perfytyro per nje moment qe ne vend te kesaj pyetje te ishte nje tjeter tip "Sugjeroni nje sex shop ne Tirane", pale sikur te ishte per Elbasan apo Shkoder, apo "Si ta bej vjehrren te me pelqeje" dhe si do ishin komentet smiley

Natyrisht qe kersheria e letrarizimi e gjykimi etj, tendencat i kemi pak a shume te gjithe njelloj per keto, por nga ana tjeter pyetja sado egzotike ka legjitimitet e mund te jete bere seriozisht (me gjase ne kete rast) keshtu qe ne edhe mund te mos e shfrytezojme pyetjen e tjetres per gjimnastikat tona psikologjike...ketu e kisha llafin tek psikologjia jone. Dmth jo se eshte dicka evil kjo, se ne s'ja kemi me te keq kesaj qe as e njohim as virtualisht sic thua, thjesht eshte mentaliteti qe kemi per te tilla ceshtje. P.sh. nqs personi guxon ben pyetje te tilla tabu apo "tabu", nuk shikojme me fare personin, ai/ajo behet papritur eter (ne mos sketer) pas pyetjes/ceshtjes. P.sh. per ilustrim peshkrastesor, dikush kishte sjelle nje artikull Kadare-kritikues tek Pacensura...qasja e pare ishte "c'eshte ky trap qe guxon thyen tabune, kritikon Kadarene", pra as qe ka ndermend njeri "te humbe kohen" duke lexuar se c'ka thene ai. Njesoj dhe ketu, na mbyt kersheria "per cfare e do dedektivin kjo" na shfaqet si nje karamele e embel te ciles nje femije s'i rreziston dot, apo ne rastin tone ne si te rritur s'i rrezistojme dot sepse e kemi bezdi frenimin e impulseve...impulse control eshte teme interesante nder individe, tani qe e mendoj do ishte interesante nqs dikush ka elabouar per kete fenomen ne qasje ndaj popujve/grupeve.

E dashur Sonila, detektivet private, filluan te duken ne Shqiperi, aty nga vitet 1993-94, kohe kur reforma e athershme shkurtoi shum punonjes te ministrise se Brendeshme/Rendit. Keta gjinden ne njoftimet reklame qe japin gazetat, aty i kam vene re dhe une ne ato vite. Taksirati, te blesh te gjitha gazetat neser, e ti shfletosh, ose te shkosh ne bibloteke publike e ti shfletosh aty gratis. 

Te falenderoj 

detektiv privat nga ata qe te gjurmojne burrin kur ta dredh ma ha mendja se edhe mund te kete ne Shqiperi, eshte profesion ala i pakonsolidum.

keshilla ime; plumbi del me plumb, figurativisht gjithnjismiley

Po vete maj beje defectiven. Ca harxhon pare kot. Me ket lloj teknologjie sot, ehu e kap kedo si cjapi te kasapi. lol

E kam problem te sofistikuar qe nuk e zgjidh dot vete smiley

ca jan kto prralla ne mes te vapes 

halli hallit nuk i ngjan...

na thuj per problemin qe te te japim mendje 

Hipoteza e Qemolit dhe Albanos nuk qendruaka duke qene se behet fjale per nje problem te sofistikuar.

Te na falesh Sonila. Premtoj qe nuk do nderhyj me me karagjozlliqe. Thjesht mendoj se ke nevoje te flasesh me dike tek i cili/e cila ke besim se te degjon. 

Flm, ke te drejte

Sonila mos u merr me peshkun! smiley

Shoqerisht nje peshk qe ta do te miren! 

Megjithate di nje nick peshku qe punon ne ate profesion, mund ta shkruaj ne privat. 

ok, flm

dilni mor derra...,kane halle njerezit, paguajne me leke ne dore.

keni bere fuksin ferrave, gjitonit, kur s'ju paguante njeri, jo me tani qe la hyre dhe kjo teknollogjia...

iu ka zen syt e mira njerzve

shif njehere keta paparazzit e gazetave roze, coku njohin deri dhe bythen e shejtonit.

ne fund konsultohu dhe me horoskopin

Columbo , The library detective at Seinfeld (Mr. Bookman) , Murder She Wrote , Sherlock Holmes, Tudor Miklovan, Monk, eeeee Batman ( kinda), " Private investigation" by Dire Straits ...... dhe qe ta bojme hallall tamom ate te shamen qe do na fusesh : 

Oooo Sonila

kater koka dhe dy pila ... ( kush nuk e di c'a jane kokat dhe pilat : me te pytme gje Stambollin) That's it. No mas ...

Rrofsh Sonila. Fal "hallit" tat morem vesh se paskemi nje te profesionit ne peshk, emri i te cillit mund te na dergohet me mesazh sipas nevojes.

:o.nejse
Kinsey Millhone smiley, nje mendje femer nxjerr shejtanin nga shishja smiley

Sonila, fillimisht të duhet një IT (ing.tekno compj) i cili brenda 2-3 ditësh është në gjendje të zbërthejë kode hyrje e pasworde në emaile. Më pas, pasi ja njeh praktikat e komunikimit dhe personat që e rrethojnë, gjerat lehtësohen. Ky është momenti i gjetjes së dedktivi privat.

e mi sonila e gjete dedektivin ??

te lezetshem jane kto new accounts qe hyjne direkt e ne "thela" smiley

smiley

 

 ftk-ja. regjistruar me 13 gusht , 2015  njifka ppu-ne me dhom e dhemballe  smiley

ky duhet te jete avukat pallkua qe vecse grindet me pllaton bubuqin

 

te keshilloj te shkosh tek kafja perball SHISH-it

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).