Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 100

436 Komente

Ja kush janë 5 universitetet më të mira në Shqipëri

Po mirë, në cilin të 6-të a të 106-të e ka bërë universitetin gazetari/gazetarja?  Se mos vetëm ky/kjo.

Përemri "kush" përdoret për frymorët, o frymorë gazetarë.

Gabime të tjera që janë bërë rutinë në shkrime; përveç klasikut "çfarë" me apostrof:

radhë me rr të fortë

Përsëri mbi "rr" e fortë.  E kryera e thjeshtë e mënyrës dëftore të foljeve nxjerr, marr: është tjetërsuar në nxorri, morri. 

morri - trajta e shquar, rasa emërore, numri njëjës i 

1. Kandërr e vogël pa krahë, që rron si parazit te njerëz të papastër (në trup, sidomos në kokë, në rrobat, në shtresa e mbulesa), te disa kafshë e shpendë etj. 

Dhe meqë më kujtoi Arti nga tema tjetër, zëvendësimi vend e pa vend i i-së me j-në.  

po keto Institucionet ( Universitetet ) Publike Private shqiptare pse nuk jane ne ranking ?  smiley

Capture

Yours,

Trump.

"Pa censurë - 101"  smiley 

Shume anetare funny nuk i shoh me...ruzhdija, shkodranja ..(ja harrova nick) ...nji elbasanlli tirons  smiley  qe fliste nga italia..dhe atij ja harrova nick...na ka humb bredharaku ...venus...ndoshta nuk mund ti rradhis tani por shoh qe shume anetare jane larguar ,,, kishte lezet sepse secili-la sillte ngjyra te ndryshme kendveshtrimesh

shkb qe debatonte me Emigrantin te pa censura ja fshine, not good. duhet te hapim nje teme, syri shikon.

per ke flet o Zeqo, eshte ora 11 pas mesnate , femijet duhet te flene

meqe more guximin per respekt per ty po te kthej pergjigje  per dicka qe sja vlen -  mendoj se anetare abuzive duhet te kene limit.

Ai  profil i ka ul vlerat peshkut.

sa per emigrantin, ai nuk ka arrit jo te debatoje me te  , por as te mesoje dicka te mire prej emigrantit, druri do sopate ose menyra te tjera me te lehta perpunimi .

ketu eshte ora JO  e punes me dru. wrong place

sido qe te jete ai profil ka mendimin e tij qe duhet respektuar , bije apo s'bije dakort. liria e fjales a jemi me demokraci akoma? nese jo, v.k.

jo, eshte anasjelltas, jemi ne demokraci sepse jemi ne v.k.

 

un kom respektin maksimal per shkaben, mer Zeqo. me te ne patem nji bised xhentellmenash.

ja, kshu hapet llafi, krijohen paragjykimet, prishet reputacjoni...

shkodrania ishte zana..smiley

Malaj shtron dy alternative per ta arritur ate (formalitetin ne ekonomi).

Se pari eshte lehtesimi i masave . Sipas tij qveria shqiptare duhet te perdore alternativen e pare, te lehtesoje reformat me te cilat do te formalizoje ekonomine….

Por nga ana tjeter, Malaj jep argument dhe per kategorine e bizneseve qe duhet te perfitojne kete lehtesi. Malaj rekomandon … per bizneset qe nuk kane njohuri te qarta per ligjet, per ata qe sapo e kane nisur nje biznes dhe jane te pasigurte per suksesin e tyre, per ata qe kane qene te rregullt, por gjenden ne veshtiresi te perkoheshme, duhen asistuar dhe duhen ndihmuar per ta formalizuar biznesin e tyre.

Por Malaj nuk perjashton edhe penalitetin me burg ne zbatim te ketyre reformave. Ato duhen perdorur me kedo qe me vetedije edhe pse e njeh ligjin, edhe pse nuk ka asnje veshtiresi konkret, fsheh nje pjese te biznesit te tij per te mos paguar taksat per punojnesit dhe fitimet.

Neser (e enjte) ne oren 9 EST mos harroni te shikoni spektaklin e karnavaleve te Partise Republikane, debatin e tyre te pare presidencial me Donald Trump ne qender, literally. Per ata qe e ndjeken politiken amerikane kjo eshte nje special treat duke pasur parasysh qe behet fjale per ish-partine e Lincoln-it, tashme te talebanizuar ne ate fare feje sa ka ne qender te debatit nje tip si Trump-i i cili flet "drejt" e "pa dorashka" fiks si Idrizi i Peshkut, por ne anglisht smiley 

Debati duhet te jete live sreaming tek C-SPAN, kjo faqja, e gjetke. Ose direkt ne Fox Noise per ata qe e kane si kanal ne TV.

mbasi i dhe mend shqiperise sa e dende, tani iu ktheve edhe amerikes, mer xhib smiley

smiley

kot nxehesh.

ishte thjesht nje konstatim. mbas shqipris, amerika. what's wrong with that? smiley

 

Xhibi kam idene e ka inatin me te modh qe u bo kaq vjet ketu dhe nuk ka nje shok. Eshte bo pak frustim kjo puna e shoqnise ketu ne blog, ishalla nuk na morin mesysh. smiley Ajo qe nuk kuptoj une eshte qe mire shok nuk ze dot, po nuk ze dot as dashnore?

un e kom nji pandehme pse esht kshu, por e mbaj per vete, se kto jan gjera personale dhe nuk duhen duhen diskutu ne mexhlis. nuk duhet te bim ne nivele per ne te papranushme etikisht. smiley

 I nderuar Pf .Me  duket se e nenvlereson Yp Xhibin si elitare edhe seksualisht te frustuar. .

Yp Xhibit nuk i bihet ne qafe ..Ka vende te tjera ku mund ti biesh qe edhe ti lezetoje edhe te mos hedhe vickla . Disa here i thoni Kosovare smiley Xhibolja eshte kategori pa kategori. Dava kone kur ishte PD-hi dhe tani pune qensh te Plakur qe eshte PS-i . U Plak dhe ai qe mbarsi si antikomuniste te oreve te dyta  dhe i kane mbet vetem Pampersat e " na kem feisin e bukit or tie " 

Larg duart nga XhiBolja . Eshte nje aset i rralle i PPU qe mund ta vertitesh nga te duah si "te baraztundur " smiley eshte ne forme sfere . Me kete dua te them se nuk e di se cfare sferash torollis i nderuar PF , kur mungon Yp Xhibi ?

Ai kalamani qurash , me gjashte te zena e koka jashte i DOSJER ka ikur dhe po e ha Mola e dosjeve si qente agjentin Bernshatjner smiley .Sho*oqja Gjembi eshte e urte , pavaresisht se vjen si *ende e Xhiboles .Nuk eshte dhe aq Eitare te lexoje neper faqe Interneti . reshket ngadale , pa u ndier , urte e bute dhe perhapet butesisht ne faqe kur merr kontakt

 Kush ka mbetur per te ta kapur e mos ta kapesh dmth te jete i pakapshem smiley pervec Yp Xhibi smiley

Shikoje dhe njehere i nderuar Pf , komentin qe ke lene aty smiley

I lutemi  shume Ambasades Amerikane ne Shqiperi  mos te japi shume viza per ne shqiptaret, se ngelem duke pritur dhe duke percjelle njerez...smiley

Direkt shenim Lu-ja..

Ishalla e lexon peshkun Lu-ja smiley

As an aside, a skeptical O'Reilly then returned to the Great Wall topic and asked Trump if he knew who the Chinese dynasties that built the wall were trying to keep out of their country. "Lots of people that they didn't want," Trump said. "No, no, no," O'Reilly replied. "The Mongol hordes. So that might come up tomorrow [at the debate.] And you credit me for giving you that answer if you use the Great Wall deal."

plase tu pa fox njuzin smiley

Eshte ne yahoo.your boy ka nevoje per nje crash course ne histori .smiley

e shef indirekt ahahahaha

s'ta mban me i dal billit te madh ball per ball, as ne monitor jo.

Ballist smiley

Ka momente qe jeta te merzitet ne ate fare feje sa detyronesh te shohesh Fox News smiley

Eh Billi i modh o Emo, nuk ka kellqe Alba me zamete (tm)

BIE SHI

Bie shi, nje vajze e qullur kendon ne breg te detit
Nje qen leh dhe pikat i meshojne cadres time
Kam futur librat brenda dhe aty kam gjithe universin 
Ndersa perseritet i njejti avaz i muzikes nga kabinat

Eshte gusht, shi behari, ca kalamaj lahen akoma ne det
Pas nje dite lengimi me kollitje bubullimash
Ne veshtrojme qiellin me harta te cuditshme resh
Dhe presim ylberin, ndersa ne tel lagen peshqirat.

smiley

PO TE HUMBAS TY

Po te humbas nje dite ty
Pak gjera do ngrene perseri peshe
Si automat do leviz, pa sy
Ne nje bote qorre, pa vlere

Do endem, do fikem, do shuhem 
Derisa nje grimce dhe do te ze
Neutrino, apo pike shiu
Eshte njesoj, s'do me njohesh me.

Po t'me humbasesh mua nje dite
Ne mijera te tjera do me kerkosh
Cdo dite nga nje cope do gjesh
Nje kembe, nje buze, nje dore

Asnjehere te plote sic jam
Nga zeri, mendja e truri
Po floke nga te miat do gjesh
Ne lekurat e rrathet e drurit.

Fjale te mencura nga hazreti M Moore 

I want to point out that Barack Obama took two years to do what Bush couldn't do in over seven. That's the difference between STUPID in charge and SMART in charge. STUPID pursues two reckless wars, lets OBL escape from Tora Bora, keeps looking for him in caves and invades the wrong country. He bankrupts us to the tune of $1.2 trillion for the Iraq War (it will eventually actually be over $3 trillion), and worse, he cost us the lives of almost 5,000 of our troops, not to mention hundreds of thousands of civilian deaths in Iraq and Afghanistan – and, after all that, he STILL couldn't bring the perp to justice. In fact, in 2005, Bush closed down the CIA station that was devoted to looking for bin Laden! What does SMART do? He sends in a small elite strike force, no troops are killed, and the perpetrator is stopped for good.

 

M Moore , kushrini i Slavoj Zizek !

Europe's problem. ...why isn't Germany leading this one? You know Germany is a very rich, very powerful nation. Why aren't they dealing on it moreso? Everything’s the United States — we're like the policeman of the world.

Trumpi i madh per Ukrainen.

PS. Eh none none. Tani keni per te pa tym Kavaje. S'ka mo qofte te daja. Falemnderit, Donald, qe po na hap horizonte!

Eshte bo DC si Kremlini ne kohe te Stalinit, fryn nje puhize paniku. Liberalet po e ndjejne se i kane ditet e numeruara ne pushtet. 

kto lajme nga kryeqyteti na ngrohin, Ron.

kur fillon aski memnu riperseritje di gjo njeri ?smiley

Një pronar i një ferme me pula ka shpenzuar 2500 dollarë për të blerë një protezë 3D, pasi iu thye këmba njërës nga pulat e tij.

Pula “Cicely” e cila ndodhet në një fermë në Massachusetts, 70 km larg Bostonit, është fatlumja që përfitoi protezën inovative. Pronari i fermës, zoti Martin e kishte dërguar pulën tek Shkolla e Veterinarisë në ‘Tufts University’, pasi ajo kishte thyer këmbën.

Gjatë kontrollit, një veterinar i tha që pulës mund t’i bëhej një këmbë 3D, e cila kushtonte shumë ose mund ta ngordhte. Pronari nuk hezitoi dhe pa më të voglin dyshim zgjodhi opsionin e parë. Tashmë pula gëzon shëndet të plotë.

Kur flasim qe ajo toke eshte ende e pazbuluar....

Ne Shqiperi arkeologet zbulojne fermen me e hershme ne Evrope

One of earliest farming sites in Europe discovered in Albania

University of Cincinnati research is revealing early farming in a former wetlands region that was largely cut off from Western researchers until recently. The UC collaboration with the Southern Albania Neolithic Archaeological Project (SANAP) will be presented April 20 at the annual meeting of the Society for American Archaeology (SAA).

New findings show that Vashtëmi, located in southeastern Albania, was occupied around 6,500 cal BC, making it one of the earliest farming sites in Europe. The location of early sites such as Vashtëmi near wetland edges suggests that the earliest farmers in Europe preferentially selected such resource-rich settings to establish pioneer farming villages.

Asgje s'paska ndryshuar smiley

Lexoni ju lutem theniet e Putinit sot, direkt ambasadorit turk ne Moske, per Taip Erdogan si dhe te kuotoni kush e mban ne kembe Bashar Al Asadin ! Mbase me ne fund e martin vesh ca te ketij basenit...,! 

Grava, desha te dij se çfar i tha Putini ambasadorit turk ne Moske, se kendej nuk flitet fare per kete gje te "rendesishme".  Ajo qe dihet boterisht, eshte se; Asadin gjer me tani e ka mbrojtur Moska. 

Ben Affleck, një aferë me dadon e fëmijëve

Ja ky liberali. Shkaterroi familjen per hicmosgje!

Per nje Amerike me themele te shendosha voto Trump! 

 

ky manalli ishte qe thoshte qe s'ka ekstremizem islamik.

Question : Pse me vijne mu ne e-mail njoftime si p.sh :

Porta garazhi seksionale te modelit sandwich
Moderne - Të sigurta - Të qeta - Jetëgjatë - Të termoizoluara - Estetike 

Don't you feel like screaming on top of your lungs : Does it have a vagina ??? - NO ? - Than FUCK OFF !!!  I live some 6,000 motherfucking miles away from Km 7 of autostrada Tirane-Durres ( perballe motherfucikng Albtelecom) smiley

smiley  dmth po te kishte vagina do kishe shkuar 6000 miles away ne autostraden Tirane-Durres?

Ta prishin menien me ate Seks-ionale jo per gjo ... gjithato cilesi, moderne etj, etj ... i prishet menia robit, ku i dihet , mund tia kene arrit ti sajojne edhe nji vagina se vetem ajo ka ngel...

Jo modeli sandwich?

Qemol, dmth ti mjafton qe degjove sandwich+ seks dhe ishte gati te prisje bileten per ne Tirane, pastaj lexove -ionale dhe u inatose? smiley 

Ca eshte porta me model hamburgeri xhanem?

Because it costs them nothing to spam you. smiley

A kishte ndonje modele seksionale qe e reklamonte porten te pakten?

Ca eshte porta me model hamburgeri xhanem?

smiley  Jo cdo sandwich eshte hamburger - por cdo hamburger eshte sandwich. Nese nuk beson, pyet Pjerin per modelin e tij te sandwich me sallam dhe djathe.

...Which reminds me sandwichet 10 lekshe ke " Peza " . Ishin ose me djathe kackavall ose me sallom, por asihere me te dyja. Kur ishin te freskta ishin per s'mari por ... me shpesh rrishin ne rafte me dite. Peza ishte Bari trendy i kohes sone. Ishin te paret qe futen krikllat e birres te holla ne te gjata ne qarkullim, ne krahasim me ato te rrumbukllaktat e trasha qe me te ra kokes te leshin cyryk. Nga salla pingpongut ke Ali Kelmendi i futshim i birre e i sandwich ke Peza ( jo ke Donika, haha) . Ishim mire kur ishim keq ...

Tamom, se nje Amerike me themele te shendosha fillon mbas marteses se trete, icik perpara se kur do me llafepist gocen tate nga martesa e pare : I’ve said if Ivanka weren’t my daughter, perhaps I’d be dating her.” - The Trap i lales.

If you want this creepy old shmuck in the WH, America, you are even more fucked up than I thought. Time to move to El Chapo land.

Me qetesi e dashuri Qemol. Ai i doli te keqes perpara, tha "perhaps."

doli edhe kuptimi i vertete i fjales "Arber":

Shqipjadhe  Armenishtja janë gjuhët më të vjetra që hyn në përdorim kur njerëzit e parë filluan të zhvillim e bujqesise. Emri i vërtetë për fermerët është er-Beres = ar-Banas = Arberesh. Në '' ar 'shqiptar' përkthehet në tokën bujqësore, dhe "Bere" përkthehet në ta bërë / bëjnë, kështu që Arbëreshe = punuar tokën, fermerët.

Doli, thote! Jo po erdhi. Kush e nxorri o zoteri? Jepe emrin e shkencetarit, mos u bej xheloz per arritjet shkencore te te tjereve. 

He he, ky eshte bari im i preferum kur shkoj në Tr smiley

Asgje Nuk morem vesh. 

uneasy lies the head that wears a crown

smiley

pse kte lexon ti?

ky qe tha duhet ndrru poplli.

Ai adhamudhi i Cajupit paskesh qen figure graniti.

 

E kishte ke zeri nji nga gazetat e pakta kosovare se lexoj. Cere me bo.

smiley

ishte retorike.

budallalleku ne boten shqipfolese eshte trishtues, po shyqyr qe nuk rrim ta mendojme gjate.

me paragrafe edhe ky: tëk e tëk e tëk

Lene fare emo. K'to kan shku per lesh.

Te shkaret dhe te pjerdhurit kane levruar gjithmone gazetat limonate.
Puna eshte qe Diarrete ne gazetat nevojtore gershetohen bukur me cicen bythen bikinin e sytjenen.

Ja ju e morem vesh qe jetoka dhe nje hysamedin. Mjafton ti shofesh kaptinen si hudher Stamolli, qe ta kuptosh se cfare ka mrena.

 

damn it Hys.that's cold.smiley

.. Kadare nuk është as njeriu më i kulturuar shqiptar, dhe as njeriu më i përshtatshëm për ndryshimin e sistemit të vet të vlerave dhe ecjen me hapin e Europës. Ai tanimë është shumë i vjetër. Dhe mbi të gjitha i vjetëruar...

..Si përmbyllje
Si përmbyllje mund të përmbildhen, sa për fillim, disa karakteristika të mendimit të Kadaresë: mendimi kadarean është centrik, katolikocentrik, dihotomik, orientalist, homogjenizues, përjashtues i tjetrit të ndryshëm. Të gjitha këto janë mendësi të një moderneje të hershme europiane që janë dekonstruktuar, çmontuar dhe vjetëruar në “Oksidentin” europian, sidomos në Francë. Në mendimin e vet Kadare ka qenë dhe ka mbetur një modern i hershëm, i vjetëruar, jashtë kohe...

 

nc nc nc  smiley

e permbylle, mo? smiley

e paska demontu kadarene mendimtar, mire ja ka bere.

megjithate un gjithnji kam mendu se kadare ka mendu me shit pak pordhe me modernitetin e tij te hershem qe e shet si mall gabi, dhe vete nuk i beson ato qe thote, perezien enkas fiksionin letrar me realitetin, njeheresh pika me e forte e tij ne letersi.

lere c'do i ket bere smiley

por nje gje e ka bere, eshte e sigurt: u ka bere qejfin nje takemi larush, dhe ne ate pune, s'esht as i pari, e as i fundit.

per nji gje, te pakten ka te drejte, shqiptari nuk ec asihere me hapin e kohes, gjithnji dy hapa mrapa

e kam degjuar ferren ne nje leksion. per ferren sic e degjova une, ismaili eshte nje gjeni. dhe edhe per shume ferra - nuk denigroj me loje fjalesh, qelloi qe ishte ferre mbiemri, si dhe hysamedin mund te ishte fahremundinali.

ismaili natyrisht ka plot vende per kritika, por keto nuk mund t'i bejne ferrat. e perseris: per hysamedinin dhe nje shumice absolute, ismaili eshte nje gjeni.

nuk e di si mund te quash gjeni dike qe Stalkeri i ka shkulur dhemballet. 

Nuk e dija qe Stalkeri qenka dentist.

kadareja shkrimtar eshte profesionist.kadareja mendimtar eshte amator.E mira eshte qe hyses ti kundervihen me kondra argumenta e jo me:"u bone ti me fol per te".

kadareja mendimtar eshte amator

Alba2265

Ymer o zot, ymer!

c'ke qe habitesh mo booby man.smiley

Kokrra e njorantit nga provincat e Korces, me maksimumin shkolle te mesme, thote Kadareja eshte amator ne mendim. 

Ti je bere si Pandi Gjiza qe i perzinte njerezit me gure kur i shanin jani kacin.smiley

kush esht pandi gjiza? ne c'lokalitet te shqiperis juglindore ka ekzistu?

sa per verdiktet e tuja, ato mahnisnin gjithkend. 

Dikush duhet ti thote injorances stop! 

C'behet andej nga Detroiti? I frekuenton ndopak ambjentet e mendimit ne Detroit mo Albo? Se qe ti thuash dikujt qe je amator ne dicka, minimumi per vete duhet te jesh pak me larte se amatorizmi. Ti kokerr injoranti i pashkolle - i lene i tille nga diktatura, i give you that - nuk me dukesh ndofare autoriteti ne larmine e mendimit.

C'pate mo pederasti plak qe u nxehe kaq shume ?

nuk u nxeva. thjesht te shpjegova se injorances i duhet thene stop kur gafurret. kaq. 

Une mendoj te njejten gje sa here lexoj komentet e tua.

he mo se smu pergjigje. I frekuenton ndopak ambjentet e mendimit ne Detroit mo?

albo, po ti ke dhene provime marksizmi, mer derdimen!

mer koqe kanari!

i thot albua, ronit qe eshte hala student, pederast plak smiley

ahahahahahaa

pshku eshte thesar.

 

 

Actually pederasti plak je ti .Roni eshte jarani yt virtual.smiley

Duke mar parasysh qe per nje kohe te gjate shkruje se ishim i njejti person, Ruli do te kish thene ky eshte zhvillim. 

Nejse, Cimo une Albon e bona ta prishi gojen. Fitova 

Ahaaa, e paske pas per mu. smiley

te thash, si ballist qe je, i bi yahoo-se qe te nigjoje foxi. smiley

uo Albo mendimtari ... ahahahahaaa

hallall per kte te qeshme qe me mjes. 

Beni pufkat gati, pas pak oresh bota do iluminohet nga debati i the one and only smiley Obama gjithashtu i paskesh derguar nje email simpatizaneteve te tij duke i thene qe ta shikojne kete debat (no joke). 

Nderkohe ne Gjermani...

pertej shakase: ky kish thene se do ishte i qete sonte, duke pranuar se nuk di te debatoje kur eshte mes te tjeresh (plus qe kohen do ta kete te kronometruar). Keshtu qe disa analiste mendojne se perkundrazi, do paraqitet serioz e i urte (dhe mund te fitoje pike pikerisht ne kete sens).

Ne te dyja rastet, do ishte gje e mire qe ky te shkonte ne finale :
- qofte duke humbur matchin e duke hyre ne histori si kandidat i republikaneve qe mundet 60 me 40 (si askush me pare)
- qofte edhe duke fituar, gje qe do mundesonte ta shihnim fitoren e tij si fitore te transgresionit  (gje qe do te paralajmeronte, ufff me ne fund, ca ndryshime jo te pakta dhe jo pak te panjohura per boten ku jetojme)

Edhe pse, ka analiste qe mendojne se ai mund te futet ne nje loje treshe (dhe jo me si kandidat republikan), krejt te panjohur deri me sot

peshkupaskadifekteteknikedotakenemarremsysh

Trump-i eshte fruti i punes 6 vjecare te Partise Republikane; qe kur u be Obama president retorika e shumices se asaj partie ka qene aq raciste sa mund te jete ne Amerike. Tani racizmi iu fut n'myth republikaneve se nje klloun si Trump-i i doli ne krye te gares per president duke i eklipsuar kandidatet e tjere me serioze ... po ti kesh ndjekur, eshte gallate e madhe te shikosh keta te tjeret duke i puthur bythen Trump e duke thene "jo jo, ai ka te drejte te flase ashtu troc se populli do trocllek" smiley  Bertet McCain "oboo ky na ndjell te cmendurit", nderkohe qe McCain vete i beri shurren gjithe kapitalit politik te akumular ne jeten e tij te gjate kur e solli ne skene super-tecmenduren Palin. 

Eshte heret kuptohet e Trump-i s'ka shanse te fitoje kandidaturen, por shpresoj te vazhdoje sa me gjate ne gare...ajo parti duhet te behet shume me keq qe te behet me mire, eshte e vetmja shprese sot per sot per ate parti. Me apo pa Trump ne gare aj parti do behet me keq vetvetiu, shumica e amerikaneve ne moshe jo-teplakur jane larg tyre, perfshi nje segment sinjifikant te femijeve te republikaneve. 

Filloi ndeshja e Titaneve

Top Issues:

Racial Issues

LGBT Issues

Immigration (brown people issues)

Religion (yankee people issues)

Economy ( we'll get to this if we have time) smiley

"Pa censure" qenka bere "me censure".

Ueeee pse motra Orneles qeka Laura!!!!

Ornela eshte shoqe e vjeter e Rames dhe kur jetonte ne Paris me te dashurin e vet italion (cun persemari me cen ne biografi se nuk ishte me Juven) kane pas nejte tere kohes ne te njejtin grup shoqeror. Laura kishte nje pune te PD dhe detyrimisht do lexonte deklaratat qe i shkruanin te tjeret.

Prandaj fjalet e asnjeres nuk jane per tu marre per baze. Njera flet si shoqe, tjetra si kishte llafet e veta.

Po po te behet shefe dhe ajo t'a nxin jeten njelloj,more! Asaj ja bej hall. smiley

Laures,Edi duhet t'ja baje hall. smiley

Janë motra vetem nga baba, nuk kanë jetu asnjehere bashke (nen nje cati)

Uroj qe lajmin e perkthimit te librit te saj ta lexojne dhe ata qe e bene per nje lek Ornelen disa dite me pare.

P.S. Shume respekte per KM tone qe jo vetem ka kohe te drejtoje shtetin, por edhe te dekoroje zyra si dhe te perktheje libra.

Ajo puna e ironise me kohen e kryeministrit per te perkthy libra eshte gjeja e pare qe i shkon ne mend gjithkujt kur lexon kete lajm. Megjithate, une them se ajo, eshte kohe me e vlefshme se koha e nje kryeministri qe shan me liber shtepie cdo jave kryetarin e opozites nga 50 minuta ne foltoren e kuvendit  (me pretekstin e zhvillimit te debatit parlamentar ne nje vend ku mungon nje tradite e tille - justifikimi i Saliut para ambasadoreve te huaj)

tanni ti zgjidh e merr, por amon mos thuj se ka dhe nje rruge te trete : as perkthimi, as libri i shteise. me i gjo do merret njeriu ne kohen e lire

smiley

Ne fakt ka nje precedent.fan noli thone e kalonte kohen kur ishte KM duke mesuar ti binte fyellit apo duke perkethyer Omar khajamin.

Per te vazhduar me punen e ironise, nuk e di a te kane thene qe Berisha ka 2 vjet qe s'eshte me kryeminister.

Dhe pa ironi: ku po kerkon te dalesh?

U rregullu peshku? Erdhi uji?smiley

Only Rosie O’Donnell.

Trump the Greatest!!! 

E pe last nite?! M'ka shkri! Lol. Mendimet I ka, po duhet ti perpunoje ca, llafollogji/orator. Po t'improve ne kete drejtim, don't be surprised smiley debate intresant thou. Huckabee n Jeb Bush, Kasich  my choices. 

s'e pash dot, se isha jashte, por kte e pash me vone smiley

sa kom qesh.

esht i nolt shum. smiley

e kam ne youtube, though

s'kom asgjo, asgjo kunder qe Trumpi te jet lideri yn per nja 8 vjet, po qe se s'ndrysho ligji.

emigrant, e ndoqa garen ke foxi?Trump sepse mu duk se nuk e ka qejf lukun! Ne fakt ai thote gjera qe me kohe dihen, por i rithekson me energji sa amerikaneve u duken krej te reja.Te pakten ai e thote hapur" Kemi humbur vlera " ! Mirpe ai ke dukej tamam si Alo Qosja ...i anerikaneve ..! 

ka nji fushat te tmerrshme kunder, Grave. Por mos harro, pema me kokrra gjuhet smiley

degjo mu, ai thjesht po thot me ze te lart dicka qe rreth 50% e amerikaneve e mendojne me ze edhe me te larte.

nejse: nga cdo an ta kapesh, ky vend po perjeton nje percarje aspak te shendetshme. pasoja te multikulturalizmit, si dhe e vizionit te ndryshem qe njerzit kane per nje bote "te mire". perndryshe, amerika dhe amerikanet mbeten objektivisht* vendi dhe kombi me i mrekullueshem ne faqe te globit.

*subjektivisht du te vdes diku ne pjesen europiane te mesdheut, ku hyn edhe skrapari smiley

Ne gjith sa me thoni ju besoj me nje korektim te vogel.Nuk besoj se vjen situata e tille prej multikulturalizmit.Un besoj se eshte posoje e drejtperdrejte e sistemit.Sa per ate te fundit , nuk kam piken e dyshimit.Une, " kanadezi" ri rehat nje jave ...ne Montreal( qe eshte thuajse evropian) dhe te teten dite i them vehtes : Ca dua un ketu ? 

sistemi ky ishte, Grave, edhe ne '50-ten, '60-ten, '70-ten e kshu me radhe.

ne dekaden '60-te me power flower e hippies e ku di une, situata me liberalet u manaxhu embel, dhe rezultati qe nje trashegimi vlerash qe nuk vijne me (artistike kryesisht) dhe nje (r)evolucion i vogel ne sferat e lirise. Sa mire e bukur, do kishte thene majakovski. kurse kjo e tanishmja ka nje dallge dhe jehone te papare. pse-ne nuk mund ta di, sepse si gjithmone teorit konspirative i kam qejf vetem po t'i luaje david dukovni me xhill anderson. por kshu, nga ana pershkruese vetem, nuk besoj se jam larg se vertetes.

nuk me thoni, sa ishte bora ne ato vite , si popullsi them ? 

tashti popullsia esht tjeter muhabet nga sistemi, apo jo.

po te me thuash rritja e popullsise eshte faktor domethenes ne gjendjen e pergjithshme te planetit sot, do isha dakord edhe me shume ty.

Eh,plasi i shkreti Sale,t'u munu me kap korfuzin me not,ky tjetri ska nevoje,rekordet i ve qyl. smiley

mashallah. e gjitha sec kishte nje si ndjenje librazhdi.

per kontekst dhe perspektive: myslimani rexhep qosja nga kosova tha nje here qe letersia jone para asaj evropianes eshte si librazhdi ne krahasim me londren. smiley

 

amon o Art, se po degjoja Klaudio Balionin sa per nji far rigrupimi ne mengjes me second cup, hap linkun tend te pare, dhe me del nje fytyre, te cilen nga frika e bythpambukerve te peshkut, nuk mund ta quajme as pigmente-erret tani, edhe me erdhen zorret te gryka. ec e largoje tani neverine. s'ka caludio baglioni ne bote qe e heq...

smiley

Big Thanks!!!

smiley you're welcome bro

Mbi 22 azilante shqiptare(te moshes 19-38 vjec) kthehen ne tmerrin e qytezes se vogel Lingen ne Gjermani. Bilanci, mbi 40 grabitje shtepish.....Po kerkonim viza pune per keta?

     Po ..." na vun faqen e zeze " nuk e shifni ! Do vjedhin pse qysh te vdesin ? Keta vjedhin per tu pasuruar ndersa ata per te jetuar.Keta qe vjedhin per te jetuar,  jane me te ndershmit ! Vjedhesa absolutisht te justifikuar ne ate veprim moralisht te denushe, kur kryhet per tu pasuruar  apo thjesht kryhet  si ves ! 

Edhe keta levende jane apo jo grava? Nuk e keni dhe ju nga zona juaj ate shprehjen "ha buken e permbys kupen?"

Ndjehem keq per emigrantin (pa te keqe emigrant!) se do te jete i dyzuar anen e kujt te mbaje ne kete dyluftim.

rrenjet e soniles,(jo asaj te detektivit), qe mesa duket eshte mjaft e ambjentuar me kameren.

"Me emrin e Allahut Mëshiruesit, Mëshirbërësit Falenderimi i takon Allahut zotit të botrave, paqja dhe bekimet qofshim mbi profetin tonë, me shpatën e të cilit Allahu i ngriti minaret e Islamit. O musliman të Shqipnisë, ditëve të poshtërsimit dhe zullumit është duke iu ardh fundi. Por ju, si mund ta bëni gjumin qetë duke ditur se vëllëzerit tuaj keqtrajtohen, dhe motrat tona përdhunohen nga hienat barbare në burgjet e ballkanit? A i këni harruar masakrat dhe dhunimet e kryqtarëve sllav? A nuk udhëhiqen vendet tona nga njerëz që tradhtuan Fenë dhe Popullin e tyre? A nuk ishin këta prijës (tagutët) që nënshkruan tmerrin e Kosovës dhe Kumanovës? A nuk ishin ushtritë dhe ndihmuesit e tyre që ndihmuan parinë e sllavëve? Prandaj shtrëngoni shuplakët, bashkohuni, bëhuni si një fortifikat dhe mos u frikësoni nëse vdisni me sukses! Prandaj terrorizoni kryqtarët dhe felëshuesit (tagutët dhe ndihmuesit e tyre) kudo që t’i zini! Prandaj kapni armët, kapni armët dhe luftoni deri në piken e fundit të gjakut o kalorës të Hilafetit në Shqipni! Prandajjipni zotimin e besnikërisë (bejen), Pasardhësit të Pejgamberit alejhi selam, Halifit Ibrahim (Allahu e ruajt), dhe në këtë menyr ta shkelmojmë traktatin e nënçmimit, traktatin e ndarjes o musliman të Shqipnisë! Dhe Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botrave. Nga Kalifati: Sejfedin Al-Albani” shkruhet në mesazhin e dërguar në redaksinë e Javanews.

Nga Kalifati, nje mik qe ju do te miren! smiley

From Kalifati with love!

Uauuu! Qysh ore paska bo vaki dhe kjo ....? Po ....se mos eshte ky i vetemi i marre ne kere qerrata bote ! 

Nuk eshte i marre o grave jo, por eshte agjent i fshehte i mosadit. Shikoje se si disinformon:

paqja dhe bekimet qofshim mbi profetin tonë, me shpatën e të cilit Allahu i ngriti minaret e Islamit. 

Maskari po thote se profeti e perhapi fene e paqes me forcen e shpates, nderkohe qe ne e dime shume mire se e vetmja force qe perhapi Islamin ishte ajo e argumentit. 

Po rri ore burre , mos e ler Perendine pa darke,  duke u marr ti me Mosadlleqet..Apo  me kete fare modeli qe ke sjelle per mdelin  e fondamentalistit ! Mbi nje miliarde e dyqind milion njeres nuk jane aqe bosh se ti rrezosh ti me nje merhum katundari .

Po nuk ke faj...kohe merhumesh, qe i kujtojne kulturat problem opinionesh kuturu pazar 

poliagjentja kelly nuk do arrije dot te ndale marshimin e pandalshem te te Madhit!

Nuk ka force qe e ndal te Madhin o Cim! Me te marshon Amerika! 

more emo , ky Trumpi, qysh paska share grate ne ate fare feje ? E pe ci beri Megyn, gazetarje ? Gjysmen me te bukur te botes paska share ky dhe kerkon ta besh president te Amerikes me voten tende ore? I jap vot ketij tipi qe shan femrat ? Meazallah ore ! Mos e bej batall ate vote ! 

Po te bijen cne me emrin Ivanka ky ? Mos ka nonje fije lidhje serbo-sllave ky ?   Jovanka ...! Si Jovanka ..Broz 

Sa jam kenaq ne jug, Zot bekoje se nuk ka si Joni yne. Shajeni sa te doni, mua m'u zgjat jeta dhe me vjen plasja qe do iki.

Bobo, mos hajde cdo vere se do i nxjerresh me kepuce te kuqe sigurimet duke te pagu pension deri 200 vjec smiley

Ku do kete pensione per ne, o Swed, po ishalla na behen milionere kalamajte ose fitojme ndonje llotari, (bashke me ilacin e rinise se perhershme) qe te piqemi buze Jonit deri 200 vjec. smiley

Ku ka si ato vise ! 

 Gramos Pashko , Gusht 1992  :

Zotërinj! Mos harroni se politika nuk është një ditë, as një muaj, por ajo zgjat me vite. Në rast se çfarë kam thënë më lart nuk është e vërteta do t’i përgjigjem unë gjyqit, edhe atij tuajit edhe atij të kohës. Por nëse ato janë të vërteta, do të përgjigjeni ju, jo vetëm para Perëndisë, por edhe para ligjit.

Ilir-jani , di gjo perberjen e qeverise se PD ne 1992, çfar ministrie ka patur Gramozi, çfar posti, se ne ate kohe 1992-94 kam qene azeland ne Gjermani dhe nuk e di perberjen e qeverise se pare te PD. 

Minister i Ekonomise me duket dhe zv kryeminister 

 

Me nje fjale i bie qe paska qene minister vetem per 4-5 muaj. 

Gruaja Shkodrane 1941  smiley

 

 

 

 

I njejti vit, i njejti qytet...

Damn, I swear it was Friday like 9 minutes ago ...

Ueee ca t'hedhme, si pa t'keq fare. Gjithe ajo grua plake!!! Do I kete ik truri se ska mundesi. Lol

princi i kurores zeqo i bekuar nga mekembesi i allahut ne toke ,papa i romes dv.kemi vuajtur shume si popull ne historine tone mijeravjecare por me ne fund providenca hyjnore na e beri kismet liderin qe meritojme.

What about Grigori!smiley

grigori bless his heart duket me plak nga i jati.smiley

Qe thua ti Alba, kur isha ne Alb ne maj te ketij viti te i ashtuquajturi fresku andej nga dajti isha per vizite tek motra ime , hyrje daljet aty ishin me post block, pyes kunatin qenkeni gatet comunity, po tha , ketu jeton djali i Ed Rames.

 

Doli nga shtypi nga shtëpia botuese Milosao përmbledhja me poezi "Të fala nga Londra" i poetit Xhavit Gasa. Libri ka 150 faqe dhe përmbledh 142 poezi. Ai shoqërohet me një përcjellje të shkrimtarit Namik Selmani i cili, ndër të tjera thotë:Në këto kohë që jetojmë, nuk është i befasishëm lajmi se në një qytet, në një krahinë në një shtet, u botua një libër me poezi. Jemi dëshmitarë të një begatie letare në poezi që ka brenda kësaj gati manie dhe të një sasie gati të pallogaritshme librash ndien pak dhimbje se jo gjithmonë ka cilësi, estetikë. Jo çdo libër ka emocionin e ëndërrruar që e ka pasur poezia që në fillesët e saj homerike dhe danteske, shekspiriane, hugoiane e më tej. Me poezitë e Xhavit Gasës është ndryshe. Fare ndryshe. Xhavit Gasa vazhdon të kalërojë me poezinë e tij në kohë e në tejkohë. Jo me ata kuajt mbretërorë të Loondrës, po me ata KUAJ të Zenishtit që i ka larë, që i ka ushqyer me dashuri dhe me të cilët ka kalëruar në Luginën e Matit, në Zenisht, në Burgajet. Ka shkuar në Burrel që quhej dhe Qyteti i Mollëve. Ai vazhdon që të jetë modest me atë çka shkruan Ah, modestia e tij shpesh bëhet Porta nga duhet të niset secili prej nesh në këtë botë shpesh mburravece dhe me drita të forta që, në vend që të të ndriçojë, të verbëron dhe atë pak shikim që na ka mbetur. Xhavit Gasa e ka një poezi shumë të veçantë të mbushur me kaq shumë mirësi që e zbulon të tërën në vargje. Të bën që ta duash dhe më shumë atë pse jo dhe të kujtosh kohën e dikurshme që, në vend të citateve, të vinin një poezi të bukur e ta mësonim përmendësh. Xhavit Gasa kërkon që të flasë sërish. Të flasë e të mos heshtë. Se kurrë nuk ka heshtur. Dhe kurrë nuk do të heshtë. Me poezinë e tij ai ecën në kohë dhe shumë sinqerisht bën një lloj gjyqi të kohërave. Një gjyq që ka vetëm butësi, si një nga gjyqet më të çuditshme të botës, që mund ta bëjë një poet e aq më shumë Xhavit Gasa. I gëzon lirisë së shprehjes, ashtu si i gëzon lirisë së lëvizjes nga Zenishti i tij në Londrën e metrove, të urave tamiziane, të mjegu-llave, të Shekspirit, Dikensit dhe të Bajronit. 
 

 

 

Të falat e mia për ju i thurr me fjalë të ngrohta,
Sjell kartolinë stolisur me bukuri të Matit mbretëror,
Mbushur me mall të gjithë shqiptarëve nga Londra,
Brenda meje shpërthejnë si dasëm me fllad pranveror...

Udhëton në rrugët e Londrës dhe jeton atë ngazëllim dhe dhimbje për poezinë e tij, që e ka gjetur shumë vonë rrugën e botimit të librave, po kurrë nuk e la të jetimtë shkronjën, si personazhet e Dikensit. Poezia e tij është mjeshtërore në portreti-zimin e mjaft personazheve që ai vë në radhë. Janë njerëz në pamje anonimë, po që mund t’i lakmojnë dhe ata që ngjiten çdo ditë tribunave me madhështinë e shtirur dhe që nuk e duan kurrë punën, nderin si ata janë ato të kunatës Ije, të mësuesit, të shumë njërëzve të thjeshtë që ai ka njohur në vite. E që më vonë i janë bërë burim frymëzimi jo vetëm për jetën, por dhe për poezinë e tij shumë interesante. Në poezinë e tij ai bëhet një zëdhënës artistik për një shtresë të madhe dhe paksa të harruar të ish të burgosurve dhe të persekutuarëve politikë. Janë vuajtjet e tyre që jepen me drita të forta, që përbëjnë një dramë të fortë, që kanë shumë mbresa në trajtimin e tyre Këtë ai e bën duke e personalizuar pak në përvojën e tij jetësore dhe e bën në poezinë “Besë poetike”; por dhe në poezi të tjera

Më ofenduan, as në sofër nuk më lanë vend,
para teje donin të isha i mundur lis pa degë...
Më fikën dritat, asnjë shteg të lirë s'më lanë,
para teje donin të isha i mundur zog pa krahë

Mbase kjo dhimbje gati danteske që ka kaluar Shqipëria dhe vetë poeti e ka bërë poezinë e tij me një pasaportë të qartë e të saktë në rrëfimin e tij dhe që bëhet dhe kontribut edhe në letërsinë bashkëkohore shqiptare, ku jetojnë shqiptarët në trojet e tyre dhe në diasporë. 
Poezia “Një defter letrash”, që është më e bukura e vëllimit, ka një detaj të thjeshtë, por shumë tragjik. Një burrë që vuante për të siguruar qoftë dhe një defter letrash për të pirë pak duhan. Është babai i tij por dhe një shtresë e tërë njerëzore të kohës së dikaturës.

Kjo ngjizje vargu e ka bërë shumë origjinale poezinë e Xhavit Gasës. E ka bërë këtë rrëfim të kësaj shtrese jo me një cikël të veçantë, por poezitë dalin herë pas here dhe fryma e qëndresës del e qartë dhe e plotë Një mirënjohje dhe dhimbje ai e shpreh për Vilson Blloshmin, Genc Lekën, Havzi Nelën që janë poetë të vrarë nga diktatura. Të rrënqethin vargjet me këtë dramë të kohës. E pikërisht për këtë duhet falenderuar nga zemra autori Xhavit Gasa për këtë poezi, për këtë fisnikëri, për këtë kujtesë dhe mbrojtje që i bën kësaj shtrese. Libri ka shumë poezi për nënat. që nga nëna e tij Vashe Gasa, kunatën Rufije e për të gjithë nënat në tërësi. Këto poezi nuk kanë brenda vetëm mallin dhe respektin, po dhe largësinë e mërgimtarit

Sa më ka marrë malli,
për aromën e mirë të nënës,
për ninullat e ëmbla të saj.
për frymëmarrjen e ngrohtë.
Për zërin e tiktaket e zemrës.

Një grup tjetër poezish janë kushtuar babait të tij, xhaxhait Xhepë Gasa, Ahmet Gasës, të mësuesit Nazif Stafasani. I këndon artistit Qamil Xhika dhe të gjithë artistëve matjanë që e kanë dërguar shumë lart emrin e Matit dhe të kombit. Në poezimaninë e sotme gjejmë pak ose shumë pak të trajtohet kjo temë, që në fund të fundit, është dhe detyrim i njerëzve të penës, të daltës, të tingullit, të penelit që ta mbajë gjallë këtë temë në artin bashkëkohor shqiptar, jo vetëm si kujtesë për brezat, por dhe për lexuesin e sotëm, të cilit i bien shumë libra në duar nga kjo begati letrare në kushtet e qarkullimit të vlerave kulturore. Është drita e një shpirti që nuk u fik as në tufanet më të egra. Diku poeti tregon për nënën që deri vonë arnonte çorapet, për disa opinga llastiku që ai i ruante si këpucët më të mira për të shkuar në shkollë. Poezia e tij është shumë, shumë sociale. Ai vihet në radhën e të varfërve dhe flet me shumë dhimbje për ta. Ja si e jep ai jetën në fshat në kohën e diktaturës

Pa bukë,
na vinte nëna në gjumë,
ishim fëmijë e nuk ndjenim urinë kurrë.

Shkonim dikur pa bukë në punë 
ishte kohë e egër kooperative,
por nuk vdiqëm një ditë prej urie..
Kur vdiq,
një lypës në fshatin tim ,

një copë bukë i gjetën, oh, ç’ironi!

Besoj bëhet fjalë për Poetin Kombëtar të PPU smiley

Po sidoqoftë edhe në mos qoftë pjesë e Krenarisë së PPU ky Poet kaq i Madh , duhet patur parasysh me këta që bëjnë të shkruarat e prezantimit.

 ai ecën në kohë dhe shumë sinqerisht bën një lloj gjyqi të kohërave. smiley Një gjyq që ka vetëm butësi..

Kohra-ve është në shumës , pra do të thotë që epilogisti gjykon të gjithë Historinë e Shqipërisë apo si . Se kemi edhe periudhën e N ma të Dhimit njatij Afmetjes në Kohra . Mund të sqarohet çfarë i gjykon atij apo princ Vidit .

Të rrënqethin vargjet smiley

Tashti ose janë vergje të buta ose të rrënqethin dhe këtu mejtonj nuk ka faj Poeti në këtë mishmash terminologjie nga ky parathënësi me MATO . Por gjithsesi një terminologji e tillë kompromenton edhe përmbajtjen e kuptimin e Etikës së Poetit dhe mbetet me thënë që  Parathënës ka Bukurshkrim .

Poetit suksese ! Më shumë në se është ai që përfaqëson krenarinë tonë të PPU si Poet i Kombit smiley

 

Ka një kontrast të realizuar artitikisht në këtë poezi jo vetëm në poezi të veçanta, por dhe në tërësi tek i gjithë libri. Në të është në një betejë të heshtur dhe të hapur dashuria me urrejtjen, sinqerieti me hipokrizinë, aftësia me paaftësinë. Paqja me luftën. Respekti mirënjohja me pamëshirshmërinë. Për këtë në një poezi shumë filozofike ai thotë se për të të fituar drejtësia ka bërë një pakt me diellin që të pastrohet shoqëria, jeta e ndershme me vdekjen.
Kjo duket shumë qartë te poezia “Parrullat”

Mos besoni ç'shkruhet në parulla!
Valëviten si tollumbacet në erë.
Nuk ka më të shijshme se buka,
që fitohet me punë dhe me djersë...

Me shumë interes ai sheh mes vetes atdheun me mërgimin e tij në Londër. Si një atdhetar i mirë ai nuk harron edhe atje larg Zenishtin e tij të dashur...

I shkruajta këto vargje me mall që këtu nga larg.
Këtu te parku mrekullor "Barham park" në Londër.
Dhe pse është i bukur me plot lule ky park,
mallin për Zenishtin nuk ma shuan dot...

Xhaviti ka një lexues shumë të vemendshëm të poezisë së tij. Ai i gjen modelet më të bukura te këta autorë të vargut që nga i paharruari poeti i parë Pjetër Budi, tek Migjeni, tek Lasgush Poradeci Në libër i ngrihet një himn i vërtetë pyllit. Poezitë për pyllin për lisat e djegur, për drurët për zogjtë. Këto poezi janë nga më të bukurat e vëllimit.

Te Përroi i Bërracit shuanin etjen bagëtitë,
Gurgullonin burimet e ftohtë brinjëve të Fires,
vrapimet në kërkim të luleshtrydheve...
Çdo qelizë e gjakut tim zien prej kujtimeve...

 

Poezia e Xhavit Gasës do të jetojë gjatë, shumë gjatë në kujtesën e lexuesve. Ajo është e sinqertë, shpesh të duket se je ngjitur në majën e një monumenti të lartë. Fare natyrshëm ti, si lexues, aromizohesh me lulet e shpirtit gasian për t’ua dhënë pastaj dhe të gjithë miqve të poezisë së tij. Kjo duket jo vetëm te ky libër, por dhe te pjesëmarrja e tij në mjaft antologji që janë botuar në Shqipëri, Kosovë e diasporë. Poezia e tij i ka të qarta sinorët. Është një poezi me një karakter të qartë, të spikatur. Kush është lexuesi i këtij libri më të ri të Xhavit Gasës? Është brezi i këtij poeti që sheh si në një pasqyrë të saktë jetën e tij, sfidat e dy sistemeve, ëndrrat e vrara. Lexuesi i librit do të jetë dhe brezi i ri që duhet të shohë në të një kronikë të qartë artistike të regjimit të kaluar që shpërfytëronte personalitetin e njeriut me luftën e klasave dhe sidomos me varfërinë tragjike. Jo më kot, ai në shumë raste citon Migjenin, sidomos te poezia e tij “Fola me Migjenin”. Lexuesi i sotëm edhe pse sheh disa herë skena të varfërisë në vende të ndryshme nuk mund ta besojë në të vërtetë varfërinë e një familjeje jo më një populli të tërë. Varfëria më e madhe ishte diktatura e fjalës së lirë. Nëse do ta bëja në mënyrë paksa poetike portretin e këtij autori dhe të poezisë së tij që kam shumë vite që e njoh, ai përherë futet në motivin e të falave që është i vjetër sa dhe njerëzimi. Edhe pse tek ne sikur ka një ngjyrim të veçantë mali dhe dhimbja që sajon dhe largësia e tyre, Xhavit Gasës atje, në Londër, i vijnë zilet e staneve dhe ai bëhet shumë herë një dirigjent i pagabuar i këtyre blegërimave të staneve bëhet një lloj turbine të madhe hidrocntrali.. Bëhet një poezi si të ishe një arkitekt ëndrrash në Tamizin e mbarsur me shtëllunga mjegullore.
Qershor, 2015

Agim Mato

Po sa rehat qe paske qene mer Ron qe sjell te tilla budallalleqe ketu.... Vertete qe i ke lexu keto...??? 

lulet e shpirtit gasian

Me bukur nuk thuhet!

Une kam lexuar mjaft nga poezite e Gases dhe pa medyshje them  do te zere nje vend te te nderuar ne pantheonin e poezise shqipe te tranzicionit postkomunist. Poezia e Xhavit Gases, ndryshe nga stolisjet rokoko ,  hermetizmi elitist dhe pozat   pordhace te poeteve postmoderne ,  eshte poezi  e thjeshte dhe  transparente, eshte poezi e gatuar me mall, dhimbje, shprese dhe humanizem te sinqerte. Poezia e Gases te kujton Mjeden,Migjenin, Agollin por kete tradite te vyer e ka pasuruar me tematika te reja dhe reflektime te thella  plot lirizem dhe dhembshuri.

Urime dhe suksese te metejshme.Lart e me lart frymen poetike!

 

I prishi qetësinë Ramës në Dhërmi, ndalohet piloti gjerman në Rinas smiley

Një pilot gjerman dhe përfaqësuesi shqiptar i një firme që kryen prej kohësh shërbim helikopter ne Shqipëri janë ndaluar sot në Rinas. Pesha e episodit që ka pasuar një protestë në Ambasadën Gjermane në Tiranë është rënduar pasi gjatë replikave mbi arsyet e mdalimit është përmendur emri i kryeministrit shqiptar.

Një oficer i pikës së kontrollit i ka pohuar përfaqësuesit gjerman të interesuar se urdhëri për ndalim është marrë pas një telefonate nervoze për “prishje të qetësisë së kryeministrit në Dhërmi” pasi helikopteri që drejtonte piloti gjerman i ka “kaluar dy herë sipër”. Atyre u është dhën OK për fluturimin me destinacion Greqinë si të gjithë herët e mëparshme pasi kanë paraqitur rregullisht itinerarin dhe planin e udhëtimit dhe pasi janë kryer kontrollet përkatëse.

Por e njëjta pikë kontrolli në Rinas që u ka dhënë OK në nisje i ka ndaluar në kthim pa dhënë fillimisht asnjë arsye. Pas rreth 2 orësh tensioni u kanë komunikuar akuzën e “shkeljes së kufirit”, sepse nuk kanë “vulosur pasaportat” në dalje nga Rinas.

Pas presionit në rritje dhe telefonatave të shtetasit gjerman me zyrat qendrore të firmës dhe Ambasadën policët kanë nxjerrë si pretekst prishjen e qetësisë së kryeministrit që po pushon në Dhërmi. Piloti ka sqaruar pranë Ambasadës se ka qenë në një fluturim me destinacion Greqinë dhe se ka kaluar në Rinas rregullisht si herë të tjera me të njëjtat procedura. Piloti që posedon edhe një certifikatë të NATO-s ka sqaruar se në asnjë rast nuk u është kërkuar të vulosin pasaporta dhe se është absurde që i njëjti ekip që i ka përcjellë në nisje të sillet në mënyrë të ndryshme në kthim.

Edhe pala greke ka konfirmuar se bëhet fjalë për personel; pilot dhe operator bordi dhe nuk paraqitet e nevojshme vulosja e pasaportave. Me sa duket ka qenë pikërisht në këtë moment që pilotit gjerman i është dashur të fluturojë edhe njëherë mbi Dhërmi ku nëse besohet versioni i shfaqur gjatë replikave në Rinas ka ndeshur me zemërimin e kryeministrit shqiptar. Është hera e dytë që qetësia e kryeministrit në Dhërmi bëhet pretekst i policisë në episode të tilla, por këtë herë është përfshirë edhe një shtetas i huaj.

Ke hotel Kruja, ke breshka edhe ne ia kemi prish i here qetesine shokut Sulo, qe pushonte ke hotel Dajti. Por ishim spathi', se kishim gjithe noten duke bo adetin dhe perfunduam ne rajon te Policise. Sic duket thirrjet tona : O Rafet , dum fernet ,  nga trampolina Hekurudhes ( ne 5 te mjesit),shokut Sulo Gradeci nuk iu duken aspak pushuese... or amusing.

Turizmi "Adriatiku" se lash koqen e nomit , jo Dajti. ( ...remember when we were young and couldn't wait to grow old ? ... What the fuck were we thinking ...smiley ?

Pse s'thua ti qe Partia e paska patur gjarprin brenda? Ne hotel te te huajve pushonte dhe shoku Sulo? Apo rrinte aty qe te spiunonte vete turistet?

Pse ku do pushonte Sulo Gradeci, me dhome ke comt ? Ke kampi " udheqsave" ishte ne orar te punes, nuk i quhej pushime.

....shksku sipas burime te mbrendshme nga stafi i KM thone se Rama oshte duke prekthyer me aksion ne shqip nje veper te shkrimtarjes desidente shqiptare, Ornela Vorpsi, smiley

Une te isha si ju cunat e opozites, do kisha marre nje carcaf te madh krevati ku do shkruaja "Shshsht...po fle Zaho!" dhe do ta kisha ngul me dy kalloma te gjate ke plazhi Dhermiut. Po ju e keni menjen akoma ke antikomunizmat. smiley

kto e kon ala kunjin qe pse pite marlboro xhelil gjoni smiley

ps. kurse per te tjeret nuk u gjindte as partizon i myk, ose "me kryma". 

Pa harru ketu kremvicet e kuqe qe shkojshin vetem ke Blloku.

"kremvicet e kuqe" smiley   smiley

e kisha harru. hajer ishalla. nuk osht mire me qesh shum, edhe e hon ala

ps. "partizan blloku" - 20 lek, 2 lek me shum se i klases puntore, meshtjell me cellafon.

Emo, ne fakt komunizmin nuk e rrezoi Marlboroja e Xhelilit qe pakush e dinte, po "Gaz"-i i kryetarit te kooperatives qe parakalonte fushat me prodhim dhe fshatare qe punonin pa ngrejt kurrizin.

"Gazi i komitetit" ka qene nje element poetik shume i fuqishem ne poemen "Lac", e cila me vone u riemertua si "Poeme industriale".

shoko, ku eshte oficina e riparimit te soneteve

MALESIA E LEZHES, 1910/12: Malsoret nga Malesia e Lezhes me pikturen e Skenderbeut.

Kellirat si Lubonja & Co thone se Skenderbeun e ngriti ne mit komunzimi dhe se shqiptaret e kishin harruar plotesisht! 

 

Mossssss....... haramsezet qe nuk e dun baben por kaurrin e derrit..Foto fallco e kumunisteve pa dyshimin me te vogel

Mjaft me pa pullen e pare Shqiptare (e dyta, se e para ishte vule) me kuptu qe Skenderbeu si Hero Kombetar nuk ishte produkt i komunisteve

Ca thu mor njeri. Po gjyshi im ka luftu turqit me shpate mor burre, nuk ka kalu akoma kaq shume kohe. Edhe ne ate kohe armiqte e Shqiperise, njesoj si sot perpiqeshin ta identifikonin turkun me shqiptarin mysliman, po nuk ia dolen. Po ashtu ne kohen e lire im gjysh gdhendte gravura te Skenderbeut qe une i kam akoma ne shtepi origjinale. Kto sternipat e Sulltan Muratit kane dale tre breza me vone dhe kujtojne se ne i kemi harru te vdekmit. 

nje kenge qe gjyshi yt i respektuar e ka kendu me siguri:

Me Pirron vajte kondra romakeve

Me Skenderbene permbi osmanlli

nje-dy-tri, rrofsh moj Shqiperi,

Urra-urra-urra, o burra permbi ta

skenderbeun e nxorri  nga pluhuri i harreses komplete  jeronim de rada.A vehbiu ka bere nje shkrim interesant per kete teme.

Edhe Homogjenet kan te drejte te rishkruajne Historine si Islamiket dhe Marksistet. U la ne harrese thote....Skanderbegu....po Sigurisht mbasi e zhvarrosen dhe ja perdoren kockat per Hajmali...osmanllinjtet. Arbereshet do e kujtonin me shpesh se ishin te shpetuarit. Po Serbet pse e reklamojne si te tyrin...fale De Rades?  Cdo perpjekje per te ulur poshte Shqiptaret vazhdon.

"nga pluhuri i harreses komplete" smiley

tani o esht harru, o esht mbulu me i cik pluhur dhe ka qen aty edhe de rada ia fshiu pluhnin smiley

mendimtari ... ahahahaha

kom lexu vebiun, thot. 

 Po Serbet pse e reklamojne si te tyrin...fale De Rades?  

Kishte nenen serbe .smiley

Po te ndjekim frymezimin tend, as Serbet nuk kan qen komb atehere. Muji e Halili pushtonin zemrat e vashave pavaresisht lartesise se malit. Paska pas De rade Serb atehere do thush ti. Po pse sluftoi Skanderbegu per lavdine e Serbise po shkoi ne te semes e lidhte Aleanca me Magjarin huniad e papin? Ne nuk lodhemi me cmitizimin e perpjekjeve per denigrimin e Shqiptareve te vjeter por te varfer.

What the hell is that! 

E vjeter kjo, PF. Nuk e di cfare eshte Correspondents dinner?

http://www.respublica.al/2015/08/10/si-i...

Cilat jane elitat me koke te prera?

E para, jane elitat fetare qe u burgosen, vrane, perdhosen ne vitet ’60 te shekullit te kaluar nga rregjimi ateist. As sot nuk e kane marre veten perderisa perdoren si butafori per te bere skenen e hyjnizimit te pushtetit sekular, pra te politikes, dhe ditet e festave fetare nuk kane fuqi t’u flasin masave nga media sepse vendin ua zene te tjere personazhe.

E dyta, jane elitat e nepunesise qe pasi moren nje goditje si nepunes borgjeze ne vitet 40-te, u shkaterruan ne vitet 60, duke hequr cdo ligj e norme duke u vendosur nen pushtetin e cdo vagabondi qe e quante veten klase puntore.

As sot nepunesia nuk e ka marre veten sepse militanti politik ne sherbim te juntave partiake nuk ka asnje sens detyre dhe paanshemerie.

E treta, elitat ushtarake pa te cilat nje komb i ngjan nje femije qyrranjos qe ecen zbathur neper lagje me breke neper kembe. Ne vitet 60 dhe 70 i degraduan, i burgosen, i poshteruan, cuan te hapin kanale dhe ushtari komunist, shofer i komandanti, kishte guxim t’i kerkonte llogari komandantit te vet.

As sot nuk e kane marre veten ku cdo populist i con te shkulin presh, te pastrojne kanale dhe te mbledhin plehra.

E katerta, perfaqesuesit e populli, deputetet qe benin sikur mbartnin sovranitetin e kombit nderkohe qe nuk benin vecse rregjistronin vendimet e byrose politike. As sot deputeti nuk e ka marre veten, Ai zgjidhet me liste dhe hiqet sa here te doje shefi partiak duke ngritur doren sa here i kerkohet, kurse lidhjet e tij me popullin jane te paqena.

 

 

Cfare beri populli kur elitat e tij u prene e u sharruan?

Lumpeni i qyteteve u perdor per te kositur elitat.

Asgje, fatkeqesisht, asgje nuk beri qytetari, vetem sa u gezua sepse kur ata qe jane lart bien, ka momente gezimi te ata qe jane poshte, pavaresisht se haracet do t’i paguaje vete populli pa koke.

Kjo eshte drama. Kur feja binte nje pjese e popullit gezonte ne orgji, kur gjeneralet pushkatoheshin ushtaret bertisni urrrrrra, kur nepunesi perdhosej gazetaret ulurinin : mire ua bene….

Ketu eshte mekanizmi psikologjik i vetevrasjes kombetare, i Ali Pashes qe pret koken e vet, kokat e veta, duke kenduar e bere feste e orgji.

 

100%

Artikull Idiot Provincialesh te Respublikas qe mundohen ti futen Politikes duke Harruar Gazetarine. ska profet ne vend te vet ka thene i mocmi  por kur fusin Lumpenin tregojne injorancen ende mike Gazetareske duke i personalizuar Shqiptareve dukuri universale....vdiq mbreti ...rrofte Mbreti... 

2 shprehje per te hedhur poshte nje artikull medioker qe per me keq eshte shkruar ene nga Anjurantet.

Po pse mo patriot, kishte ndonje fakt apo argument te rreme ky artikulli i A.Fuges (te lutem merru vetem me artikullin).

faktet dhe argumentet  jane nje harxhim i panevojshem i qelizave te trurit per disa misguided  memedhetare .smiley

Fuga per Patriotin tend me sa lexoj eshte deshtak, i pashkolluar dhe kopjac. Ndoshta ka nevoje Edhe per Psikiater per te miren e tij dhe familjareve. Nuk ka asnje fakt qe e lidh me Ali Pashane apo Shqiptaret me keto perfundime...por nje i meet si Fuga Qarkullimin e Elitave si Edhe Persekutimin e tyre te padrejte e sheh si faktor Shqiptar. Fuga te lexoje per Higuenotet, Arabet e Spanjes, Gjermanine e Italine e fillimitt te shekullit, dhe mbi te gjitha Revolucioni Francez....revolucionin Amerikan gjate luftes per Pavaresi....

Me pikon zemra gjak kur shoh se injorante si Fuga infektojne hapesirat publike Shqiptare me VIP kulturen e tyre Lamashe. Flasim per modele...ky eshte PlayBoy i Canit por ska nje qelize filozofike. Injorantet bejne punen e tyre ne tonen ti cmitizojme. Durojme Enveristet te na tregojne sa i mire ka qene Komunizma, Homogjenet sa te keqinj jane Shqipot, klyshat e Cunit te Sheqeres se sa i omel ishte Berishizmi.... Do durojme Edhe Filozofin e Halese qe vetem Filozof nuk eshte por nje pushtues i ambjenteve publike fale perkrahjes politike e financiare se vetem filizofi nuk shoh siper po faktet Leri menjane 

Patrioto me duket se nuk po kuptohemi.
Ti si e shikon ardhjen e rregjimit komunist ne Shqp, zhvillim apo regres? Ne kete kontekst po te them.te vleresosh dhe argumentat apo faktet qe sjell AF (dhe lere autorin, mos u merr me te).

Patrioto, Komunizma nuk eshte as perparim e as regres.... eshte Denim...po nuk eshte filozof ky Mo por Palaco....ne rastin me te keq prej Lekave... Ne rastin me te mire prej Cmendurise, dhe Vehbi Babai, psikiatri, ndjese paste, mund ta kuroje. Po do kish fituar ndonjehere komunizma ne Shqiperi po mos kish lufte boterore????? Te pushtohemi nga Italy???? Po cfare faji kish populli Shqiptar per keto? Po ai Lumpeni qe i ngriti ne Piedestal, myqerem Babain ketij, ne Italy varte prej Komesh Musolinin si Ali Pashai dhe hante mish njeriu prej urie. Kta sjan as historiane e Jo me filizofe...jan Vipa qe sjan te zote te filosofojne se do kellqe... Bejne statuse Tek Surrat Qitapi dhe Pasarella tek Cani. 

Ok i Lebetitmo, u kuptuam smiley.

Mos u merrni me mu Merruni me mendimet e mia thote filozofi i Haleve...po ska mendim...nuk ka mendim ...ate qe filozofia e diagnostikon si moment of madness ky e pergjitheson dhe ja atribon nje populli. Kte kemi Bo nga Ali Pasha ...cpret kur filozofi ne vend te prodhoje shkruan ne nivel surrat qitap status. Shpresoj te kapi ndonje pjeshke.

Nuk ka asnje fakt qe e lidh me Ali Pashane ..

i take it kur mesohej metafora ne ore te letersise ne shkolle ti ishe me grip apo te dentisti.smiley

    Me habisin opinioniste te ndryshem qe nuk dine referencat hostorike per ate perjudhe lavdie te shqiptareve , ne luften per liri, te prire nga Heroi Konbetar Gjergj Kastrioti- Skenderbeu.

   Duke abstraguar Balshen dhe Tivarasin, Barletin e plot te huaj, personaliteti me i larte i kultures shqiptare, gjeniu F.Noli, vetem  nende vjet pas shpalljes pavarsise ( 1921 ) botoi te plote Vepren gjigande per kohen e shkurter te shtetit shqiptar, " Historia e Skenderbeut" Ishte Noli ai qe hoqi pluhurin e rene nga shekujt nden pushtim, mbi bronxin e atij gjenerali gjenial, i cili mori drejtimin e shqiptareve ne vitin 1443.

   Ishte puna kerkimore e palodhur e Nolit i cili duke ndjekur rezultatete e punes shume studjuesave shqiptare e te huaj, vecanerisht te dijetarit te madh rus te shekullit 19 , Makushevit, sipas botimeve te tij , konkluzioneve mbi fakte dokumentare, se Skenderbeut i ishte dashur te  shumten e kohes vet, te luftonte  ne dy fronte, jo vetem kunder turqve por edhe kunder Republikes se Shen Markut.

Ne vitin 1950 Noli boton librin e tij te trete Historia e Skenderbeut , liber qe tregon per ate pune vetmohuese  qe perballoi ai burre per ta dhene ashtu sikunder ishte prijesi i  shqiptareve,  Skenderbeu.Nuk ishte e rastit qe Noli nuk zgjodhi perkthimin  shqip te vepres 47 te tij, per tua dhene si liber te ri historie te heroit kombetar te shqiptareve  por ishte ai personalitet i palodhur, qe " shartoi " arritjet e veprave te meparshme te tij, ne lartesimin e figures kthyer ne mit  te prijesit te shqiptareve.Ne vepren e Nolit , te cilen leshkot ne sherbim te korit antishqiptar si lubonja e nje pizeveng proserb i zvicres, gjejme te misheruara epietet brilante si   Kapedan, Princ, Kryezot,..... e gjer  "Ati Yne" , epitete  keto qe perjudha komuniste, si merite te vleresimit  te saj objektiv, vetem i limoi, por nuk ishte ajo qe i krijoi.Bota sidomos ajo perendimore e njohu te plote figuren e atij personaliteti te lart si prijes ushtarak, si burre shteti e diplomat te larte, .....prej Fan Stilian Nolit.Ishte ai qe e ngriti ne mitit te shqiptareve....Skenderbeun! 

 

Fr. Shtjefen Kurti
Lindi në Ferizaj (Kosovë), më 25 dhjetor 1898.
U shugurua meshtar në Romë më 13 maj 1921.
Erdhi në Shqipëri më 6 janar 1930, bashkë me Dom Luigj Gashin e Dom Gjon Bisakun.
U arrestua në Tiranë më 28 tetor 1946, dhe u dënua me njëzet vjet burg.
Pas mbylljes së kishave u dërgua në Gurëz (Milot)
U arrestua përsëri më 11 qershor 1970 dhe u dënua me vdekje “in odium fidei”.

U pushkatua më 29 Shtator 1971 ne nje vend te fshehte rreze malit te Dajtit dhe trupi i tij u dergua per tu poerdorur si kavie ne morgun e spitalit te Tiranes.

Bedri Aga, komandant i Taborrit të Pestë që vepronte në Shqipëri rreth viteve 1900.

Per Bedri Agen u qan zemra shume shqiptareve sot. Ah thone sikur tna qeversite dhe nje here Bedri Agai. 

Interesant pudrimi me pluhur qymyri. Mode e kohes besoj, ashtu si edhe ato dorezat e zeza... lekur qingji besoj. 

Agai qeka si shkrepse e djegme...

llagar!!!! Do te haje arapi zi i thojshin kalamajve qemotit. 

Racista te medhenj kane qene. Nganjehere habitem se nga dolem ne kaq te mire...! Marshallah se mos morim veten m'sysh.

osht arapi zi ketu

jo jo jo

tri her kena me vrapu

t'katren her ta gjejm ketu

ti je bukur ti je bukur ti je edhe mo e bukur....

S'qenka dhe aq me i zi nga presidenti yt Bame, biles dhe emrin se paska aq ndryshe. smiley

Para 100 vjetesh ky muhabet; kujt ja kishte marre mendja qe turqit paskan qene kaq progresista.

Jam i sigurte se ke dashur te thuash dicka. 

Keshtu eshte kur i le kafshet te bejne c'te duan

Dy suedeze te vrare ne dyqanin IKEA Västerås, flitet per sulem terrorist islamikesh, dy persona te arrestuar flitet per somaleze (mediat po perpiqen te fshehin identitetin dhe qellimin) gjendeshin ne seksjonin e guzhines dhe thikave, kishin rrembyer thika dhe filluar te qellonin pa meshire mbi klientet ne dyqan. Nje grua dhe nje burre mbeten te vrare ne vend ndersa disa te tjere te plagosur.

mediat po perpiqen te fshehin identitetin dhe qellimin

mediat jan shum te kujdesshme mos lendohen ndjenjat e pastra te popullit somalez. se kshu lindin paragjykimet. ata te dy mund te ishin edhe norvegjez (dy ore rambling per brevik ktu.... gerr gerr gerr), pra me qetesi dhe butesi... a si ishte sigla, me shum dashuri. 

Shit, paskan fillu edhe mediat suedeze me u mor me manipulimin e opinionit publik ose e thone si ke Pazari Ri : me shpelamjen e trunit. Damn you America.

O Barcelona modhe, sa e modhe si je ti ...

... never mind ...

smiley 4-4 wowwwww 5-4 smiley

i drejtohemi seksionit te PD, na beni nje nder, mos e nxirrni me ate disidentin Malltezi per deklarata se jo pas 8 vjetesh nuk vini ne pushtet por as per 80 vjet...

U be qeveria si kopesht pa dreke

me i vjetri minister

s'kishte as njezete .smiley

Kalamaja nga Ontario,   perpara se te udhetoni jasht provinces ose jasht Kanadase , keni parasysh se out of  province everything is covered same like in Ontario rates if you need it , but NOT when you plan it. If you plan it, you need prior approval from the ministry of health.

 the ambulance IS NOT covered.   The ambulance is not $45 charge like in Ontario and  it can go up to $400.

for out of country ONLY emergency cases are covered, nothing else. 

You can claim those charges and get your money back for both , out province/country.

 

shoku trump per president....

Pasi e zhvleresuan Juanin, ne fund te dites, Kinezet vendoses ta vleresojne paaak. Do kontrollojne marketin me precizion, sic kontrolluan the real estate and stock market crashes. smiley

Kesaj rradhe kane me mar me vete edhe Evropen dhe Amerike . Vajis makinen zoti Draghi...

 

Ne c'menyre ta mbeshtese apo jo? Ti mendon se Amerika ka ndonje gje ne dore per kete?

I want to cut taxes, but I want to simplify the tax code… I want to make it great for the middle class. The middle class is being killed

Falemnderit Komandant, qe mendon per ne. smiley

 

Ne Kine, bumi nuk eshte vetem ekonomik

kjo Teqe mban emrin  e BABA REXHEPIT,,ne Detroit Michigan..

Me duket osht ne Dearborn. Une kam qene ketu dhe e kam taku edhe baba Rexhepin. Burre me terbiet. Ne ate kohe ishte plot se mbanin shqiptare qe kishin ardh dhe i kishin lone te afermit bashkatdhetare rrugve ... ( Noooooo ... si ka mundesi !!! )

Ky Baba Rexhepi sikur ka qene shpallur armik i popullit.

Kapo a e di kush e drejtoi ate Teqe,.... pas Baba Rexhepit? 

me duket se ka qene nje baba flamuri, por me te degjuar nga komuniteti bektashi e kam.

ps. dearborn??? bo bo bo bo... smiley

Ke qene ne Dearborn? smiley
 

E drejtoi nje ..goxha qejfli i cili edhe pastruesen e deshi ...prej ketej ! 

Pjer, cfare mendon per zhvillimet e fundit te Juan?

Pervec artikullit per cmimin e banesave, ti si makroekonomist cfare mendon per levizjet e Juan? Recension te kujt?

reçension global e dashur, disa analiste (qe une nuk i besoj me shume se 50%, si doktoret qe nuk duhen besuar 100%) thane se me kete levizje, do kemi frenim te ekonomise boterore, aspak zhvillim. 

Nuk po te pyes per analistat, po ti si makroekonomist qe je vete cfare mendon? Kam 3 here qe te pyes se cili eshte mendimi yt e ti s'me pergjigjesh. smiley

Kinezet e dashur, ne vazhden e kopimeve, nuk bene asgje me shume seç bejne BQ e vendeve perendimore qe e zhvlersojne caze monedhen e tyre, per interesat e tyre (i ke tek VQ). Mirpo kjo pune i prish pune vendeve perendimore, BQ te tyre, dhe kjo eshte nje teme per ekonomistet. 

dhe kjo eshte nje teme per ekonomistet. 

Po pra, per ty. Vete ke thene qe je makroekonomist.

Pjer, meqe dolli llafi tek kopimet kineze, a ta merr menja se ato do kene kopju ndonje gje nga VQ ashtu tinezisht? Ti vete a e ke permendur ekonomine kineze dhe zhvillimet e saj aty?

Nuk perjashtohet ajo mundesi PF, e ne kete rast une do isha i nderuar. Per kinezet kam respekt, dhe uroj qe ata te hecin perpara, megjith shkopat qe i futen nen rrote ekonomise se saj. 

Me falni per nderhyrjen por nuk po e kuptoj çdmth BQ. Sepse e kam has shpesh sidomo nga z. Pjer Thomas.

BQ ,  eshte Banka Qendrore .

In the moments before he raped the 12 year old girl, the islamic state fighter took the time to explain that what he was about to do was not a sin. Because the preteen girl practiced a religion other than Islam, the Quran not only gave him the right to rape her - it condoned and encouraged it, he insisted.

He bound her hands and gagged her. Than he knelt beside the bed and prostrated himself in prayer before getting on top of her.

When it was over, he knelt to pray again, bookending the rape with acts of religious devotion.

New York Times

ajo i lutej qe mos, se me dhemb... smiley 

e lexova kte. ca me thon, pash Zotin.

“I kept telling him it hurts — please stop,” said the girl, whose body is so small an adult could circle her waist with two hands. “He told me that according to Islam he is allowed to rape an unbeliever. He said that by raping me, he is drawing closer to God,”

Shpresoj qe luftetari i fese se paqes te ket qene i lyer me aroma bimesh. Se thone qe nuk ka gje me te keqe se sa te perdhunohesh nga dikush qe vjen era djerse.

Ky pershkrim permban doza te larta eurocentrizmi...

dhe islamofobie

A ka thene vertet keshtu ai, perpara dhe pasi, e ka perdhunuar engjellin? 

Nje artikull i tille nuk do te dilte kurre ne faqet e gazetave serioze franceze!!!!!! 

Qe ku e ke o Bame:

http://mobile.nytimes.com/2015/08/14/wor...

Vetem lexoje me barkun bosh se mund te vjellesh.

Kur bejne kto barbari ne vitin 2015 me njerez qe flasin te njejten gjuhe, emagjino se c'llahtare duhet te ken bo ne Ballkanin e shekullit te 15. 

Kafsheri krejt... smiley 

Tmerri eshte kur keta "luftetaret" kafshe qe duket qarte shkojne ne lufte vec per placke lufte justifikohen nga udheheqesi i tyre qe perdhunimet jane mese normale se edhe Muhamedi dhe luftetaret e tij kane bere te njejten gje para 1400 vjeteve.

e kush je ti te gjykosh mujon? 

Nje grimce e pavlefshme rere ne shkretetire jam.

..nga mjeshteri E.Ypi

Ne afganistan eshte kjo mo Kapo ?

aty afer, pazari Rrogozhines. Kam pa foto 100 here me te papame se kjo e keti boles.

Kjo fotografi eshte per ekspozite. Ja prish pak kompozimi dhe ma do mendja qe edhe rezolucioni duhet te jete i ulet (per ta zmadhuar). Incredible.

Greqia dhe trojka bene make-up sex. FMN i thote Gjermanise po s'e qethe borxhin e buzuqeve s'vij per aheng. 

Ne lajme te tjera, barren e mbrojtjes se Skenderbeut nga armiqte vazhdon ta mbaje vetem Peshku smiley

paska folur edhe kim kardashiania per kontrollin e armeve ne US. 

jetojm ne kohera shum interesante.

Thuaj po deshe...Amerika e paradokseve dhe e mundesive e cila e shendrron nje baldose te shemtume si Kim dhe te jatin e saj ne dy seks simbole globale smiley 

Personalisht për mua ai është një nga njerëzit më lexues që kam takuar. Ishte gati e pamundur ta shihje Berishën pa libër në dorë. Nuk ka lënë vepër timen, por dhe të autorëve të tjerë në atë kohë pa lexuar

Dritero Agolli per Sali Berishen

Well, nje jave e renduar kjo. Driteroi paskesh folur duke i hequr oksigjenin per t'u pergjigjur. Aq gjera te rendesishme kishte per te thene. Dmth dicka qe as me Steven Haukings nuk do e benin. Nderkaq, ne hemisferen tjeter, del rosi odonell edhe flet per ciklin e saj menstrual, o Zot, kur doje te na e shpifje keshtu, pse na krijove. E sikur kjo te mos ishte mjaft, rozi na thote qe ciklet i kane mbaruar. kjo eshte si hiri qe e merr era pas bombes ne hiroshima. jave e tmerrshme, me pamje te nje fare gandi, gandi, qe vrapon maratonen ne londer pa tampon, ndersa me cikel edhe ajo - dhurate nga rozi me me shume informacion se sa duhet edhe kjo. e bej per grate e globit qe s'kane tampon, thot, dhe tani nuk do guxojme te hapim ndonje shishe vere, paff, pa na u kujtuar indianka me hemorragji njolle-erret problematikash sociale dhe 8 marsi.

per te shpetuar diten ne fund vjen harper's bazaar me nudot decente te sharon stone, e cila duhet t'i kete mbaruar hesapet me ciklet, gjithashtu, por i mban keto ceshtje per veten e saj (sic edhe duhet), dhe ndan me boten gjera estetike dhe deri diku, racionale.

Emigranto, nese shkrimtari popullor i shqiptarve, Driteroi i madh, thot nje fakt per Buall Mavrine, kjo nuk do te thote se ai eshte politikisht apo ideollogjikisht me te. Ai (Driteroi) thote vetem nje fakt, dhe ky fakt nuk eshte se e ngre Buall Mavrine si krijues, se ai nuk ishte krijues, por thjesht si lexues i rregullt. Dhe kete veti te Buall Mavrise, e kane thene edhe te tjere prane tij, apo qe e kane pare veprimtarine e tij.  

Thenie e dites  

 " Shqiptaret me shume i besojne ambasadoreve se sa politikaneve te vet." .."

(  Ambasadori gjerman,  Hoffman. )

- Vertet apo Fallco  ?  

 

" Shqiperia ka nje shtet hijenash

 ( komentues shqiptar )

E  vertet apo Fallco ?

te ver-8a te dyja

Flm emigrant. Me pelqen se si amerikanet shprehen shpesh te shqetesuar per te drejtat e njerezve ne vende te tjera. Kam shoqeru ca patriote amerikane keto dite neper shqiperi qe lere-lere ma hoqen trurin

Kam shoqeru ca patriote amerikane keto dite neper shqiperi qe lere-lere ma hoqen trurin

ti do kesh vite qe shoqeron patriote amerikane.

   Dreeee, per here te pare gjer sot, mesova se te " semureve " qe vuajne edhe nga fobia e ngjyres, nuk i sygjerojne  ndrimin e klimes,shkalken me re ulet te diellzimit,  por .....te lekures! 

Ka ecur, ka ecur shkenca andej pertej...

dokumentar interesant!
.......
tani, ne PPU ka mbet vetem pa u vene ne pah "e mrekullueshmja Sevnica" ...meqe ra llafi, e ka vizituar ndonjehere fshatit e gruas Trump? Imagjino, nje First Lady me rrenje te thella ne Ballkan, cfare arritje do jete mes PPUisteve...

Posi! Shyqyr qe nuk u ka rastis te nuhasnin aromat thuaj....

Peshku Pa Uje : WTF !!! I'm boycotting. You can kiss my you know what ... and oh, yeah : I want my money back !!! smiley smileysmileysmiley

  Sot pashe nje dosje biografish, te antarsise ne blog,mes te cilave edhe nje timen, sigurisht nxjerre pjese nga dosja personale.Jo se me tronditi ky fakt, por u habita prej lodhjes koti  te dikujt qe dhe me kishte "graduar komunist" , gje qe nuk pata asnje mundesi praktike ta arrija  kur edhe arrihej, por edhe te tille me shpallte fill pasi prej dosjes kishte evidentuar sakte kur me paten shpallur armik te atij sistemi.Saktesisht nuk kam qene i tille sikurse thuhet, per te dyja rastet.

   Mirepo ajo qe perben thelbin e kesaj veprimtarie te zeze,prej mjeranesh te semure mendore nga mercenarizmi reagues ndaj cilitdo, qe nuk bie ne te njejtin shtrat ererende mercenarizmi, te lodhen gjer ne strapacim, te germojne neper bografite edhe pasi ka kaluar cerek shekulli kohe e ndare nga ky profesion i piste.Sidoqofte birbot e kesaj byroje te nenpunsise germuese mbi tjetrin, i kane sherbyer shum pozitivisht plasjes cipes gjith atyre qe ne nje forme tjeter por me synim te njejte, jane fshehur pas emrave te rreme dhe bere po veprime te pista, ofenduese, poshtruese.Blogu kete do te duhet ta rikonceptoje sepse nuk shkon me tutje te behet sikur " gjasme nuk dihet prej meje ..cili jam une , ti ai tjetri, te gjith ne.Me mire me leter te hapur.,Sepse keshtu " shkurtojme vende pune " te ketyre zylaleve te papune te mercenarizmit shqiptar.

Moderatoret  mbase e shofin kete propozim, 

  

Noooo ! Po biletat e avionit kush do na i paguj you motherfuckers ? Vje era hedhje ne gjyqin e Hages. Kur i shet biletat online nuk ve dot kufizime se kush do i bleje, you anemiket e mutit qe tre ore ne vit iu shef dielli. If it sounds like I'm pissed... that's because I am.

http://www.gazetatema.net/web/2015/08/18...

Biznesmeni  i vendos fshatit turistik emrin “Ilir Meta” smiley

Screen Shot 2015-08-19 at 2.39.39 PM

Hajde fisheke Sali Berisha. 

Djema, dje Peshku nuk me doli, seç kishte nje problem me serverin. Tek juve ishte e njejta gje. çfar problemi duhet te kete qene?

Edhe mua sme dilte. Server down. Ka nja 2 dite. Dhe sot sh I avashte. 

E sqaroi Penari dje ne darke Pierro. I kishte rene rufeja serverit dhe u desh ta riparonte defektin ne qarkun e aortes kryesore. Shyqyr me kaq Pierro. 

Po çfar problemi konkretisht, pune hakerash apo noi virus, apo noi program i panjohur, çfar konkretisht. Seç ka noi her nderhyrje, po se nga kush, nuk dihet, Penari duhet ta dij , si kompjuterist qe eshte. 

Po ca hakerash o Pier, rrufeja  i ra se ka qene kohe shume e keqe me vetetima. Ti e di qe kur ka vetetima duhen hequr nga priza modemi serverat e te tjera. Penari nuk i kishte hequr dhe ja ndodhi e keqja. Po shyqyr qe kishte nja aorte tjeter dhe e regulloi fet e fet.

Po ç'lidhje ka rrufeja a derzi me programin. Rrufeja mund te prishi nje kompjuter, nje tv, por jo programin. Une vertet nuk jam kompjuterist, por kaq gje e marr vesh. 

Do e hete hakur shkaba ose xakja nga inati se ju kufizojne komentet.

Sot ne 20 e 45 minuta luhet ndeshja e futbollit midis Skenderbeut te Korces dhe Dinamo e Zagrepit per champion league. Ekipi Skenderbeut eshte ne forme dhe pak edhe me fat ndoshta ja dalim te kualifikohemi per ne grupet e liges se kampioneve; perndryshe do te luaj ne UEFA league. Skenderbe, Skenderbe sa i bukur je!

Pamjet e rralla nga gjyqi famëkeq komunist i 1945-s

Deputetet Irfan Majuni (pushkatim) dhe Shefqet Beja (varje). Prokuror Josif Pashko

Cila ishte akuza apo akuzat o Kapo, se keshtu nga fotot duket qe paska qene nje gjyq i regullt megjithe veshtiresite e pas lufte.

Si thua ti berbero? Me siguri do kene vjedhur ndonje kaposh. Per ate u denua dhe Bahri Omari. Kerko pak per Gjyqin e Deputeteve se ndoshta meson ndonje gje. Shefqet Beja, p.sh. ka qene dhe i deleguar i Frontit Nacional ne mbledhjen e Mukes. Apo pjestaret e tjere te familjes Beja - te gjithe armiq te Shqiperise!

keshtu nga fotot duket qe paska qene nje gjyq i regullt megjithe veshtiresite e pas lufte.

smiley  Veshtiresite e pas luftes po ne kinemate e ndertuara nga po ata qe po gjykoheshin u bene gjyqet.

Po ndoshta mund te kene qene kolaboratorista Gjembo, prandaj duhet te dime se cfare permbante akuzadhe cfare faktesh u paraqiten prane trupit gjykues.

Cfare tmerri ne pamjen e te akuzuarve... te mjeret... 

Keta qe gjykoheshin ne ate kohe nga pushteti i dulles ishin njesoj si ata qe gjykohen sot nga ISIS

/vendimi i gjyqit ishte i qarte qe para se te fillonte gjyqi...

eh o fgm, wrong place in a wrong time. ai ishte fati i keq i tyre.smiley

mos t'rri e modhe ? smiley

6'2" -240. Me rri icik e modhe. 

Shume shqetsime po na sjell adresa e PPU . Shume viruse kohet e fundit smiley​ Them se Armiku punon dhe gjuan neper faqe Interneti te zbuloje kamunizmin nga LASHTESIA smiley

Ne  mos gaboj kemi dhe kompjuteriste te shkalles se Larte qe kane deklaruar tek PPU se "Do ti thyej gishtat , ne se dikush ma kalon si kompjuterist " . Dhe kete deklarate e ka bere vet sh. Yp Xhibi smiley

​Po tani si I behet ? Java shtate e dita tete , kompjuteri me Virus me adrese PPU ? Ndoshta Elitarja  Yp Xhibi do jete merzitur qe edhe  e perunjurA shoOqja Gjembi nuk i ka kenduar merite e saj. Ka dhe konstatime prej sh Gjembi  si Anale per meri smiley Le te presim se dicka do sjelle ...

​Ndoshta Xhibi ka te drejte per prapashtesen Bolja ....Mos valle do ishte me e arsyeshme Bilja ? Apo c'beri XhiBolja c'beri XhiBilja . E solla si mundesi anale per shoqen Gjembi qe te dije te xebertheje perse Yp Xhibi nuk eshte ne lartesine e detyres si Kompjuteriste .Ne se nuk qendron le te beje ndonje anale tjeter te na qetesoje shpirtirat por edhe kompjuterat .

sa me smire qe je per kanadane smiley

Si vullnetaret e luftes se Spanjes o shoqe. 

Ashtu te jete katandisur dhe Shabani yne?

P.S. tani ne s'e dime tamam s'kane bere vullnetaret ne Spanje. Jo per gje po atehere s'kishte as kaq shume media e as internet. if ju nou uot aj miin.

Ketij mor vella, ne i themi racizem.

Racizem me 4 R biles.
Shokohesh kur lexon mendime te tilla. Dhe keta mund te jene komshinjte e tu, mesuesi i femjve te tu etj etj. Ata ne lindjen e mesme po vriten e vdesin nga urrejta, ideologjia ndersa shoqerite tone ketej nga meskiniteti, izolimi dhe sindroma e turmes.

Mire femrat se mund te konvertohen me lehte ne te krishtera, po meshkujt si do t'ja bejne, si do mund te c'bejne synetllekun?

synetlliku te boka mysliman?

Nga kjo pyetje e jotja morem vesh qe ti je mysliman - ose hebre smiley

Bame 6'2'', 240lbs, ti sikur i kapje me pare shakate. Cfare ka ndodhur?

Une hapa deren per nje pershkallzim komentesh mbi temen, ti i vune kapak me ket pytjen e fundit. 

Gjithashtu, shume lehte del ne konkluzione ti; jo se mund ta kesh gjet gabim dmth...

gjemi duket e kenaqur sikur ka qelluar ne shenje, se cfare nuk po na e thote..smiley

Me siguri per faktin qe Bama eshte mysliman dhe 6'2.

I paskan rene breket literalisht kinezeve se ne menyre metaforike kishte kohe.

Investimet Kineze smiley

Tsiprasi paska dhene doreheqjen!

Ta hengri kapitalizma koken o bire! 

Ngushellimet e mia, graves dhe stalkerit. 

Roni, pse ngushullime mo ?Sa njof un traditen i duhet shku me dash.Ai djalosh grek beri histori more Roni por Ju, Republikanet e Amerikes keni ngatru krahun. Ti nuk arite te shifje si dul Merkeli me te vetet prej ketoj Levendit grek. Shifi bre shifi mire ! 

Dorezohen levendet mo grava?

Ah ....te kishim nje levend te tille  o gjemb qe nuk e merr vesh fare ca dallimi kane ata me tanet, te mite e te tute, si atdhetare, patriote , te ndershem, vizionare ! 

Jam shum kurioz te di pasi mbaroi pune aty ky Avdiaj the mori kete dekretin, cfare beri ate dite? 

Psh. pasi doli nga presidenca ... smiley

..saaa doli, mati qiellin me sy,

t'ëmën ë.. tha smiley

Si përfundoi ndeshja me robotët ? Roboti Amerikan kundër Robotit Japones ose ....vs do shkruante sh e urtë me njohuni të thella Gjëmbi smiley​ me që mungon  Eli Tarja Yp Xhibi

Ka ndonjë sholok ose shok njohuri ?

Shif e shkruj, os mos shkruj, po vini gishtin kokes ! 

Cfare ka ndodh gati 20 vjet perpara ! 

https://www.youtube.com/watch?t=208&v=pK...

Dhe shumica e ketyre protagonisteve jane akoma gjalle,  ne politik , dhe te pacenuar nga prishja e rendit me pasoja te renda, te pa riparueshme , per ate kohe ! Kush e ka fajin qe femijet  dhe njerez pa tru ishin me kalachnikov ne dore duke shti  ne ajer dhe ne Kryeministri, Institucioni i shtetit, qe nuk duhet te shkatrohet me dhune, per kapricon e nje politikani ! 

Qendroni larg te keqes dhe terrorizmit

Baba Mondi

Infedelet me te rrezikshem jane ata te cilet keqinterpretojne fjalen e allahut!!!!

 

 

 

Shqyje pulen Taip se je perfaqsues i denje i anadollakeve . Ndersa Mustafa patjeter do te kete qene "noj" kopil i perendimit,  pernryshe nuk ka noj ngjashmeri me anadollaket .

Vetem 800 pike poshte para hapjes. 

When the house loses, the house shuts down.

Cunat tone!

Cunat gushpellumat.

P.s. Po pse o, ne do tju shpetojme ju te europes gjithmone??? 

Hik o Bame se je bo i padurushem me ket eurocentrizmin tat!

Per cdo gjo, eurocentrizem, eurocentrizem. Tjetri terrorist islamik i armatos me kallash me dy karikatore ti me thu eurocentrizem. 

O Bame, o dashnor i terrorizmit islamik!!!

 

Ngadal, ngadal me keto etiketime!!! A kish jetu ne Spanje ky? PO!!!! A mundesh ta krahasosh ket me ata vullnetaret e luftes se Spanjes se qemotit? Mundesh qe cke me te!!!!!

Laj gojen para se te flasesh per vullnetaret e Spanjes! More vesh? Mora, thuj!

Vullnetaret e Spanjes luftuan kunder fashizmit. Luftuan per nje bote te drejte, ku njeriu nuk shkrytezohet nga njeriu.

Kta luftetaret e tu ne Siri luftojne per nje bote ku kaurri te paguaj takse shtese. 

Turp te kesh qe barazon luftetaret e Spanjes (Heminguej, Oruell, etc, etc) me terroristet islamic!!!

Turp, turp, turp!

Po mir mo vlla, ne Spanje vajten ata, ne Spanje vajti dhe ky. Si nuk qenkan njesoj? Bile, ndryshe nga ata, ky mund te kish marre vesh edhe nga aromat egzotike te lindjes se mesme e te larget!!!!!

Nene Evropa ndaj ju polli

Diplomatet e Rames shkojne pa corape ne  takim me vellezerit Kineze smiley

....ne ministrine e jashteme Kineze 

Pse nuk ka carape bezhe ? ... Nuk thu shi ku e ka vu conten e bardhe tjetra, njit me bythen, qe ta nigjoje kur te dun me ia vjedh ... 

I morsh te ligat revolucionit roze . C'ke mi ti me ate, komcen e dyte te xhaketes nuk e ka merthy... 

Te keqen ja morsh ti se une po e lavderoj smiley

Te lej ai ate pune ku robetohet duke qa hallet e popullit dhe te hapi shtepi mode per perfitim vetjak ? Ky osht lavderimi ? Nuk e shef si osht bo, kocke e lekure. Edhe shpirtin doni me ia mor ?

Ke njefare te drejte qe e keqkuptove ate qe thashe. Po dhe kjo qe thua ti makes sense. Si do i shkoje halli kesaj pune?

Shkabe,, Dori je ti te komentet e BW

Faleminderit Rilindje!!!

Lexoni , ju lutem te plote  historine per kishen e Dhermiut dhe kuptoni rolin fashist e antishqiptar  te Athines bashke me kollonen e peste ne gjirin e shqiptareve dhermiotas! Pubje percjell linkun e artikullit thellesisht shkencor te shokut tim Moikom Zeqos.

http://shqiptarja.com/kerko_tag.php?key=...

Ju lutem  mos e lini pa skeduar kete material te cilin ju bej thirrje ta perkthyer ne sa gjuhe ju mundesoi Zoti ti dini  tashme 

Shtoj se sot Rama ju dha nje  pergjigje te mire fashisteve athinas qe nuk len rast pa germuar mbi kulturen dhe teritorin tone

e qarte. keto momente te veshtira, Kines i duhet nje palikari si Tsipras, o Stalker.

Ja se vjen Stalker dhe Arti e ta tregojne ty.Megjithese ka 4 dite qe ka ndodhur kjo e keta anti-amerikanet nuk pipetijne.

Do jene mbledhur per te pergatitur kunderpergjigjen.Prit prit se skane pare gje.Si tha Trump-i,nuk ka me qofte te daja,nuk do ta mbrojme Europen badihava.Stalkeri mire eshte te filloje te mesoje rusishten,se Arti besoj e ka bere kete tashme plot pasion e motivim,kushtet kryesore per mesimin e gjuhes se huaj .

Blendo, shif ca me doli rastesisht online kur po kerkoja dicka, nje teme doktorature e UPT. Kam bere copy-paste vetem konkluzionet. Tani lexoji dhe megjithese nuk je inxhinier pergjigju ndershmerisht pyetjes "A duhet ik nga ky vend me shpejtesine e drites"?

Konkluzione dhe Rekomandime A . Rekomandohet qe per ndertimin e objekteve te rinj te kihet parasysh: Projektimi i objekteve të reja duhet të ketë në konsideratë edhe teknologjitë e reja, për një tip të ri arkitekture të harmonizuar me kontekstin ambjental, plotësisht kompatibile me impjantet e përdorimit të energjisë, të lidhur ngushtë me impjantet energjitike dhe industrinë e ndërtimit dhe interierit të objekteve. Për orientim sa me te mire dhe eficent, studimet tregojnë se fasada ballore e objektit te ri duhet të jetë brenda këndit 300 në jug, nese eshte e mundur. Gjithashtu objekti yne i ri duhet te afrohet sa me shume me një kolektor diellor. Këtu objekti orientohet që të lerë të hyjë vetëm dielli përmes vetratave dhe dyerve dhe pareteve.Pra një akulumator termik që magazinon nxhetësinë për periudhat e ftohta dhe anasjelltas. Përdorimi i materialeve si guri dhe betoni janë shumë efikase në këtë drejtim Nqs sasitë e duhura të lagështirës do të akumuloheshin ne paretet e ndërtesës (muri) dhe nuk mund që të largohen, krijohen kushte të përshtatshme për krijimin e mykut si dhe fenomeneve të tjera të lidhura me problemin e lagështirës.Materiale të ndryshme kanë aftësi të ndryshme të rezervimit të lagështirës dhe kjo është funksion i kohës, temperaturës, dhe karakteristikave të materialit. Në realitet, mekanizmi i transportimit të lagështirës si dhe burimet e formimit të saj, veprojnë njeheresh. Eshte mirë është që të kontrollojmë burimet e lagështirës, të kontrollohen mekanizmat e transportimit dhe akumulimit të lagështirës dhe të nxisim mekanizmat e largimit (tharjen) të lagështirës në një ndërtesë ...

...  Duke mbajtur materialet e ndërtesave të thatë, barrierat mot-rezistente bëjnë të mundur rritjen e jetëgjatësisë së ndërtesës, ulin kostot e mirëmbajtjes, ulin rrezikun e formimit të mykut dhe problemeve të tjera lidhur me lagështirën si psh kalbja,buburrecat etj. Shtresat e jashtme të mureve që ekspozohen ndaj ndryshimeve të shpeshta të temperaturave dhe lagështisë duhet të bëhen me materiale të qëndrueshme kundrejt agjentëve atmosferikë dhe shtresat e brendëshme me materiale kompakte dhe me kapacitet termik.Në rajonet me lagështirë të lartë janë me të përshtatshëm muret me shtresa ajri, pasi kjo nuk lejon depërtimin e lagështirës atmosferike brenda konstruksionit. Në zonat e thata përdorimi i tullave më bira ka epërsi me të madhe pasi vetitë e tharjes së tyre të shpejtë japin veti të larta termoizolimi të konstruksionit Çdo zgjidhje e papërshtatëshme e bërë gjatë ndërtimit nuk mund të ndreqet as nga sistemet më të përsosura të ngrohjes. 

kishe noi gje te swed me konkluzionet. Ti ka qit burri huj te detajume tek e tek e tek. Ka ca gabime po duket qe kandidati nuk ka pas njohuri mbi google translate dhe ka perdor ndonje mjet me primitiv per kyt pune, po kjo nuk e zbeh aspak ambicien e djaloshit. Neser do e kemi anetar te Akademise ose pse jo dhe Anetar Parlamenti.

http://www.lapsi.al/lajme/2015/08/28/gje...ërgënjeshtron-edi-ramën-azilantët-nuk-vinë-nga-greqia#.VeBXzr1BvqB

“Në Gjermani nuk ka asnjë shenjë se shumica e azilkërkuesve shqiptarë janë ish emigrantë nga Greqia. Është e mundur që Greqia të jetë përdorur si një rrugë tranzite. Por nga intervistat e azilit që kryen nga Zyra Federale, rezulton se shumica e azilkërkuesve nga Shqipëria janë shqiptarë etnikë dhe që kanë jetuar në ato zona të Shqipërisë ku ka një ekonomi të dobët”, sqaroi Zyra e Azilit.
BAMF, në prononcimin e saj reagoi gjithashtu edhe në lidhjë me deklaratën e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili tha se shqiptarët largohen për përfitime sociale në Gjermani. Sipas Zyrës Federale Gjermane për Azil dhe Migracion, kjo nuk është arsyja përse largohen shqiptarët.
“Informacioni që ne mbledhim nga intervistat tona për azil, tregon se azilkërkuesit shqiptarë janë të vetëdijshëm se ata nuk kanë arsye për të përfituar azilin. Por arsyeja e tyre kryesore për të ardhur në Gjermani, është shpresa për një jetë më të mirë dhe hyrja në tregun e punës këtu”, u shpreh Kira Gehrmann, zëdhënësi i Zyrës për Migracion dhe Azil. "

Në shembullin e MJAFT-it të dikurshëm, dikush ka vendosur nëpër kabinat e tuletëve apo ato të ujit fytyrën e Veliajt si dhe një të shkruar “pështy këtu”.smiley

pesht2

Ca cohet ne rast ngushellimi ? ( personi ka nja 2 jave qe ka vdek ne Shqiperi). So ndonje ide ca mund ti coj te afermit ketu per ngushellim?? 

Nje pako kafe.

Kaq? Thanks. 

Edhe thuaji te rroni vete.smiley

Mire qe ma kujtove ket , se mos bej ndonje gafe, dhe I them te trashegohesh , lol

Eh cfare te bo emigrimi ! Te lodh dhe te jep kenaqsi kur takohesh me shoke, emocione qe nuk thuhen me fjal .! Pirro Mani, mjeshter !  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).