Rënia e të ardhurave në buxhetin e shtetit për 6- mujorin e parë të këtij viti ka detyruar qeverinë që të jetë më e shtrënguar në realizimin e investimeve, por edhe shpenzimet korente.  Te dy keto zera llogariten 18 dhe 10% me pak se plani. Të dhënat tregojnë që edhe shlyerja e detyrimeve të prapambetura nuk është realizuar plotësisht.

Shteti shqiptar ka shkurtuar shpenzimet me 21.4 miliard lekë si pasojë e rënies së nivelit të të ardhurave nga planifikimi fillestar. Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave gjatë pjesës së parë të këtij viti janë realizuar 10 % më pak shpenzime sesa plani. Zërat që janë prekur nga këto shkurtime janë disa, por ajo vlen të theksohet është fakti se shpenzimet korente kanë pësuar një shkurtim me të paktën 10 miliard lekë. Qeveria ka kursyer gjithashtu edhe në zërin e ndihmës ekonomike me rreth 1.1 miliard lekë.

Në tabelën e treguesve fiskal pasqyrohet edhe fakti se kompesimi për shtresat në nevojë është në nivelin zero, por Ministria e Financave sqaron se nuk ka asnjë “gërshërë” në shpenzimet e planifikuara për ndihmën ekonomike, për pagesën e papunësisë, pensionet e invaliditetit, kompensimin e shtresave në nevojë dhe çdo lloj shpenzimi tjetër me natyrë sociale, por e shpjegojnë këtë të dhënë me faktin e mospasqyrimit.

Ndër të tjera edhe shpenzimet kapitale ose ndryshe investimet llogariten me rreth 18 % më pak se plani fillestar.

Të dhënat tregojnë që edhe shlyerja e detyrimeve të prapambetura nuk është realizuar plotësisht dhe shenon nje tkurrje me 16% krahasuar me planin ambicioz te qeverise.

PLANIFIKIMI                                               REALIZIMI

SHPENZIMET 217.102 miliard lekë – 195.642 miliard lekë – 21.4 miliard lekë më pak

SHPENZIME KAPITALE 25.734 miliard lekë- 20.894 miliard lekë – 4.8 miliard lekë më pak

DETYRIMET E PRAPAMBETURA 15.000 miliard lekë – 12.561 miliard lekë – 2.4 miliard lekë më pak

SHPENZIMET KORENTE 172.768 miliard lekë – 162.187 miliard lekë – 10 miliard lekë më pak

59 Komente

no comment... nuk i intereson asnjerit shkurtimi i shpenzimeve nga mos realizimi i te ardhurave. Si keshtu? U cate me temat e Greqise ne seri, per Shqiperine s'i plas njeriut ketu.

Sic edhe pritej deshtim total i Rames ne ekonomi. Me qindra dhe mijera po ikin pasi nuk ka aspak shprese dhe asnje mundesi per mbijetese. Ikja masive ne rastin me te mire injorohet nga rilindasit majtiste ne rastin me te keq inkurajohet.

Mbrojtja sociale u shkaterrua nepermjet nje "skeme" te re te Erionit qe perjashtoi me mijera jashte kesaj skeme ne baza partiake. Administrata perdoret jashte cdo kriteri nga nje person qe bertet me te madhe qe nuk jam si Saliu qe nxjerr administraten ne zgjedhje. Nderkohe fenomeni masiv ishte kerkesa drejtuar mesuevse dhe punonjesve te tjere 50+1 vota nqs donin te mbanin vendin e punes plus perqindje te rroges per fushate. Kur kujtoj imazhet e Dades dhe ministres se integrimit, nder te tjera, qe ia hidhnin valles ne zgjedhje kuptoj masen e talljes me kete popull te kesaj klike mafioze.

Ne cdo aspekt kjo qeveri eshte nje deshtim pervec fasades, Ngado te kalosh neper ministri dhe njesi qendrore shikon investime, rregullime por po te hedhesh syte ne realitetin e njerzve te thjeshte nuk ka asnje permiresim.

Me vjen keq kur degjoj qe njerez ne mes te qytetit qe shesin cdo gje dhe ikin, vetem per te mbajtur radhe per nje pjate supe ne nje vend te huaj ndersa KM qe vetem nje muaj me pare votuan ben plazh per 7 pale qejfe pa e prishur fare terezine.

shfaqja e turpshme e radhes e se majtes ne pushtet duhet te vazhdoje , te shofim deri kur do te durojne shqiptaret

Shqiperia shpetoi mire qe iku Sala nga pushteti se do ishte bere shume me keq se Greqia. Ok, ti nuk e kupton dot se gazetar je, nuk e ben dot lidhjen me ate muhabetin e bufit dhe leprit ne avion "cdo qe hapesh bythesh kur s'ke flatra"

Brave-diku eshte gazetar????

Nuk e di, nga menyra si shkruan te le pershtypjen qe s'merr vesh nga gje tjeter pervec llafeve, dmth mund te jete dhe filozof, ose historian smiley

smiley

ahahahaa

Ne fakt duket qe do te arrije Nastradinllekun, por sikur e thith, sikur e terheq poshte Adhamudhlleku. 

O bamut bashke me mootat e tjere, keni ndonje koment per temen? Veset e komunistave i trashegojne me gezim e hare kudo neper bote

Qeveri nikoqire! smiley Iku koha e shpenzimeve pa plan e pa mase. E kane thone perpara meje; do vije dita e do thone eficent si qeveri shqiptare!!!

Brave-diku, me thone te drejten gjynof me u qa knej. Amerika na rrespekto, vlerso e shperble si askund tjeter. Ene e di ti, keta te njofin me rrenje e dhemballe... smiley 

smiley

bamuti trying to be funny

Bin Laden, RIP, gjynaf i shkreti

mendjen te tema bamuti smiley

"Bin Laden, RIP, gjynaf i shkreti" 

E di, e di, ju cunat e PD-se e keni akoma lider shpirteror. 

E di, e di, ju cunat e PD-se e keni akoma lider shpirteror.

smiley te jeni kaq te pjerdhur valle ?

Apo e shfaqni talentin sa here qe prapanica e Rames eshte ngushte smiley

sherbetore te devotshem dhe vullnetare ngelet gjithe jeten smiley

nuk ka aspak shprese

Ja sa te vi Saliu dhe rikthehet shpresa!

E ke Kabim, Kryetari i Shqupit eshte Cuni i Sheqeres, Lulthimi eshte ai Hajduti qe fluturoi 200 milion Evro nga Xhepat E shqiptareve qe sot po u qan hallin.

O Tironco, e di qe je bere i merzitshem, te njejten kasete.. te sugjeroj ta ndryshosh te pakten cdo fillim viti te ri..ose gushti te ri, si per pushime

Po ku ka me te merzitshem se Ti o Derdimen qe te dergon Shqupi me detyre te shkruash mesazhet e Lulthimit e Cunit te Sheqeres? Po ku ka me te merzitshem se Ju qe i jepni hapesire publike nje te cmenduri si Cuni i Sheqeres? Jo po e quani veten edhe OPOZITA.

Me dergon shqupi smiley

ty te del dhe ne enderr shqupi kujdes mos e ben ne breke

dmth une jam opozita dhe per kete duhet te shkruaj cfare do maxhoranca, qe i bie te jesh ti ? smiley

smiley

 

 

Po pse ka vullnetar ne Shqiperi qe flet si ty ore Derezi. Veq ndonje kokerr i shit tek familja e Sheqers shkruan si ty. Po boll e ndyte fjalen Opozite me nocionin Shqupi. 

e sigurte eshte qe nuk ka vullnetar qe flet si ti.. ne kete aspekt je i vecante, vazhdo kaseten

Vazhdo ti bjeri teneqes se Shqupit. Une e kom argetim te modh kur gjej ndonje militant si puna jote. Je kampioni i Veres sivjet. Mos je Zeni ti more?

Mos je vellai i Drizes more? Ngjani shume ne shkrim

Berisha: Shqipëria në errësirë, qeveria në jahte smiley

Prej mëse një jave hidrocentrali i Komanit ka dalë jashtë funksionit, dy prej turbinave të tij janë të prishura dhe i gjithë uji me një vlerë prej 700 mijë euro derdhet pa kryer asnjë funksion. Situata vazhdon e tillë ndërkohë që nga autoritetet përkatëse nuk është bërë asnjë ndërhyrje duke lënë që vendi për shkak të këtij defekti të rëndë të ketë mungesë energjie elektrike.

Ish-kryeministri Berisha publikoi mbrëmjen e djeshme denoncimin e një punonjësi nga Komani, i cili shpreh shqetësimin për situatën e krijuar aty. "Shqipëria në errësirë, qeveria në jahte! Komani jashtë funksioni, nga diga e tij derdhen kot çdo ditë 700 mijë euro ujë. Në një mesazh nga Komani një punonjës më njofton me sms: "Zoti Berisha prej një jave hidrocentrali i Komanit është jashtë funksioni, nuk punon. Dy turbina jane në remont, kurse dy të tjera prej kohësh janë jashtë funksioni dhe nuk është marrë njëri me to, derdhet ujë pa pushim, 700 mijë euro ujë ka derdhje çdo ditë. Servisi i dy turbinave ishte planifikuar të mbaronte me 20 korrik por kështu siç punohet nuk mbaron as më 20 gusht". Ky është aksioni i qeverisë së piktorit dështak për kushtet e mira të turizmit në vend!" shkruan Berisha. 

Qeveria le në terr pushuesit nga Kosova në Shëngjin

Pushuesit nga Kosova që ndodhen për pushime në Shëngjin ndodhen prej dy ditësh pa energji elektrike. Mungesa e energjisë elektrike ka detyruar mjaft pushues që të largohen pa i mbaruar ditët e pushimeve. 
Disa pushues që gjenden në këtë bregdet thanë se pronarët e hoteleve dhe askush nuk i ka dhënë informacione shtesë pushuesve se kur do të vijë energjia elektrike. Si rrjedhojë shumica e pushuesve kanë mbetur pa u pastruar për shkak të mungesës së ujit të ëmbël për larje.
Madje disa nga këta dje kanë filluar që të largohen nga ky plazh për të gjetur destinacionet e radhës për të pushuar. Pronarët e banesave dhe objekteve hoteliere i kanë thënë pushuesve kosovarë se, "nuk dinë asgjë për mungesën e energjisë elektrike dhe nëse ata dëshirojnë mund të largohen nga objektet e tyre të banimit".

Pa shkrujt Lefti, un nuk shqetesohem.

Vetem kur ai mungon e kupto sa i pesho fjala.

PS. Bradi s'flet, se edhe ai jeton ne luksin marramendes te qeveris!

Bravekiddo ka mbet i vetmi ze opozitare ne peshk...sa per te prish syrin e keq. 

Kam pershtypjen se atij shpesh here i vje zorr nga ato qe shkru. Ne hierarkine e PD-se shprehja me mire *** se i vogel, djeg akoma me shume...

key take away

em·i·grate:

To leave one country or region to settle in another

If you emigrate, you leave your own country and go to live permanently in another country.

Immigrate:

If you immigrate to a country, you go to live in that country permanently.

People that leave their own country to live in another country are called immigrants.

Bame, se per ty e di qe nuk e don Trumpin. Shum habiten me fenomenin Trump, si po ia del me qen ne fokus etj etj. Dhe mund te ket shum e shum arsye, por njera dhe e forte fare, qe e ndihmon, esht fakti qe nuk ka qene kurre ne hyqymet. kta te tjeret kan qen, kush ne qeverin e madhe, e pothujse te gjith ne qeverit e shteteve. Te gjitheve Trumpi iu thot: you did a terrible job, in this and this. Un, thot, kam bere kete e ate, kshu qe me rregull treshi, do boj nomin si president.

Tani do thush pse ma thot ky mu kte? Ca lidhje ka kjo me kritkat derrmuese dhe shkatrrimtare te Sales per qeverin? Po e ka i cik lidhje, se ndryshe do ishte muabeti po te vinin nga ndonje forc e tret, e sapodalme a ku di un se si, qe nuk e kish kafshu me perpara ket kulac. Ajo qe un nuk kuptoj esht kjo: si nuk merret parasysh ne politk lidhja e autorit me vepren, dhe bejn namin per ket pun ne art e letersi? si mund te nigjosh "sulltanet popullngrenes" te te cajne derrasat ne politik dhe t'i vervitesh kadares pse boni kte e ate kur i lane gocen shtatzon? kjo per mu mbetet nji cudi, edhe pse po rrojm ne nji pyll bigotrie, me te modh se i amazones.

ah, se mos harroj: vjeshta ne anet tona esht shum e bukur. qe ta dije edhe zotni Roni kte, si banor i privilegjum i kryeqytetit qe esht.

Bashke me vjeshten, te ju vjen dhe sezoni i gjuetise per derrin e eger dhe kaprollin. Bama has quite done the talk on the subject, let's see if he can do the walk. 

Ti bjeri shkurt, thuj du kaproll n'grill. smiley Hajde, hajde iher...

Rono, un po e gatis konakun i her. smiley

buk, krip e zemer. si dhe mjetet perkatese te levizjes smiley

Dmth Iliri priste qe nga vendosja e taksave te hapeshin vende pune?  Per se ta kete fjalen?

epo tani, keshtu e kane keto pune, kur ske lek do shkurtosh investimet, shpenzimet.

po nuk investove nuk ke ca mbledh. dhe pastaj Rilind lol lol lol

e mer piplla ca gallate mes gushtit, ore rrini mire, rrini uret mos beni ze kot se nuk keni pare gje akoma.... lol lol lol  pas biznesit do dalin kasa fiskale per qytetaret, bleje ose tfuta mren! legen !  hahhahah 

O Gon, 

Akoma i ka Zamiri (lexo Sala) ato minierat dhe stoqet e kromit? Pytje retorike kjo. 

 

... tashti i sensibilizove edhe te tjeret me e hap linkun me siper.

teamwork smiley

zamiri, shoku rames , likes fidelit?? per ate e ke fjalen ??? apo per  koqon  e 2M ??? 

amon mer bame, po nji mut jane or bam.  mut i bir ,  mut i jati, mut ai qe beri t'ane.  

Nuk e di se kush i ka hedhur trute e gomarit kesaj qeverie. 

Ketu po qe ja vlen per nje koment atysmiley Vete sh.Gjembi ka ardhe me frymezim . E si mund te rrish indiferent para kesaj Filosofie te bartur nga kenget per sh.Enver smiley

Te ishte ndryshe nuk ka se si , ne se do ta fillonte komentin  nje Yp Xhib i paster ose vet dr,.e Derstiles Xhibolja. Por LefTKopeja e ka gjykuar te  vervise  te pa lidhur diarene e Babasqapit qe sperkat te gjith rrugen neper SHQU-p. deri te PPU.

Ka vervit Pampersin e famshem te mbushur me diarene e babasqapit te perndertin Bravekidio smiley

Si zakonisht shakatori rapadam dhe  se nga kane psonise dhe nje me llapa llapadam qe dhe kur e shqipton te duket sikur peshtyn Lapsi.al . Besoj nuk eshte Xhibolja . Dhe si zakonisht der ver ,  der ver qe nga brendia e prurjes asnje nuk na sqaron se

Cfare duhet te besh kur BIEN ose Ngrijne te Ardhurat pervecse te shkurtosh shpenzimet Buxhetore ?

Ndër të tjera edhe shpenzimet kapitale ose ndryshe investimet llogariten me rreth 18 % më pak se plani fillestar.

Ky eshte problemi ? Po kur nuk preken te ardhurat e shpenzimet per treguesit qe jane ne sherbim te Popullit ku eshte meraku sholokeve ? Edhe ato mund te preken si pagesat e nenpunesve te administrates sic kemi shembull nin e e njaj Afmetjes  ndertoi Shtet

Dun Enverin keta .Stabilitet smiley

Ham Hum e Hum Ham / rapadam e ilpiladam smiley

kjo eshte praktike e njohur per te gjitha qeverite dhe tradite e gjate ne Shqiperi, edhe me Berishen ngrinin te gjtiha shpenzimet publike ne gusht, pervec atyre qe kishin paguar nje thes me para tek ridvan bode .. lajm idiot

Ketu jane buxheti dhe shpenzimet sipas kategorive. Interesant, Shpenzimet Operative & Mirembajtje kane pasur rritjen me te madhe te buxhetin nga viti ne vit dhe dhe fondet qenkan harxhuar ne vije me planin smiley

 

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka akuzuar qeverinë dhe dyshen qeverisëse, Rama-Meta se e kanë ndryshuar buxhetin në fshehtë dhe pa asnjë lloj transparence.

“Në fshehtësi të plotë nga qytetarët dhe media Rama-Meta kanë miratuar natën e 29 korrikut uljen e buxhetit të shtetit me afro 163 milionë dollarë. Të nesërmen Rama mbajti një monolog dy orësh për ekonominë që po rritet, papunësinë që po bie dhe grupin parlamentar të PS pa asnjë të dënuar për trafiqe. Por asnjë fjalë për vendimin që kish firmosur 12 orë më parë për të shkurtuar fondet e pagave dhe pensioneve dhe për të ulur investimet në shkolla, rrugë, ujësjellës dhe bujqësi”, shkruan Basha.

“Pa ju dridhur dora, Rama-Meta shkurtuan 960 milionë lekë (-74%) nga fondi i pagave për arsimtarët, mjekët, infermierët, ushtarakët, policët dhe të gjithë punonjësit e administratës publike.

Shkurtuan me 200 milionë lekë (-20%) asistencën për të papunët, ndërkohë që papunësia rritet përditë.

Shkurtuan me 2 miliardë lekë (-67%) kreditimin për energjinë ndërkohë që ndërprerja e energjisë ka pllakosur vendin e në veçanti zonat turistike.

Shkurtuan me 2.67 miliardë lekë investimet në ujesjellës-kanalizime (-18%).

Shkurtuan me 1.3 miliardë lekë investimet në arsimin e mesëm. (-36%).Shkurtuan me 520 milionë lekë investimet në ujitje dhe kullim (-26%).

Shkurtuan me 1.79 miliardë lekë investimet në rrugë (8.7%).

Vjedhin taksat dhe doganat për vete dhe shkurtojnë fondet për qytetarët. Kjo është qeverisja e korruptuar Rama-Meta”, shkruan kreu i PD-së, Lulzim Basha.

Vendimet me te keqija per interesin qytetar merren gjithmone ne fund korrikut fillim gushtit. Dhe ky vendim i cili vendos ne menyre te qarte "Shtrengimin e Rripit" a la Grek  nuk ben perjashtim, perkundrazi eshte apoteoza e shkerdhimit te te ardhmes se vendit diten per diell.

parashikimi i fillimit te fundit ne 2013 se Rama do jete Gjorgjo Papandreu i Tiranes del profetik. 

Shqiperia gjithmone e me shume drejt humneres Greke. Rrokopuje ekonomike, eksod biblik i rinise, kriminalitet i tejskajshem, mafie ne paradhome te pushtetit, injorante dhe dallkauke ne poste drejtuese...lista eshte shume e gjate. 

streha e kryeministrise e con ne paroksizem delirin veror te psikopatit te gjate..

te mjeret ne qe duhet te durojme limitin 60 km ne ore ne dalje te Tiranes dhe palmat e lindura te vdekura.

ikni sa te mundni dhe ku te mundni se e meritoni shkelmin,,perderisa votuat si kau peles. 

Paskan filluar e mbajne ere Pampersat me diarrene e Babasqapit dhe LefKopeja i ka nderruar destinacion Pampersit Bravekidio smiley Ka filluar e vervit me me "ato " te pas zakoneve te Lulthimit te Partise . Po kur lexon , vjedhje , tek keci me zile i Berishes alias Basha smiley

Vjedhin taksat dhe doganat ..mecerin keci Basha

Ti mbledhesh te gjithe shifrat e shkurtimeve per nje Vit , duhen edhe si nja 200 meleone Evro e me shume te Vjedhura nga Basha me nje dore ne " Rrugen e Kombit" i thencin . Do me thene sa Pampersa  blen me "ato " te Bashes e ti vervise LefTKopeja si Bravekidio ...

yhyha ..qindra vjet .

Vallaj tani duhet vleresuar ndyrje Blogu njesoj si referimet tek Gelbaza lapsi.al edhe deklaratat e bashes, Kishte lezet Grande Kaka , i jepte TULLE nga Sqapi i vertete jo kecer me zile e squpverdhe si Lulthimi e Halimi supes.

Left me ...iiiiiii ne fund , paske ardh a te marrte purtha shalet .Nuk paska faj Pampersi Bravekidio .Te paska shfryre dhe ty babasqapi ..

Nga - Ngrehuni Rremberni armet ...ne ..Ikni nga te mundni smiley A balliste a balliste .Ke filluar pejet

Cfare ere ka gjaku smiley

O Idriizzzzzzz Ferrrra Budallalleku yt nuk ka brire...

se shpejti do kendosh perseri "Hedhim valle ne goje te ujkut" si dhe "bar do hame po veprat e Rames nuk i shqisim" ! 

te ftoj te vish ne Shqiperi se tashme qe kane marre pushtetin ish-sovjetsat shoket e tu te sigurimit, nuk rrezikon plumbin nga viktimat e tua te hetuesise...prape dhe ne te djathtet nuk jemi as hakmarres..smiley

te shkosh dhe ti te kundrosh hyrjen e Bordellos Kryeminstrore qe llamburin si Red Light District, te kuvendosh si kamoti me Dullen e Ri ne COD (qendra per hapje dhe dialog), dhe te flesh nje Nate te "Streha" e LGBT e krijuar nen kujdesin personal te Rames, partizance sic benit dikur ti dhe Dullet e tu...smiley

 

Pse me je murzit LefTKope smiley

Me duket se ke filluar te me tradhetosh . Me udhezove  mire e mire me " Rrembeni armet . Popull ngreFu te rrenXojme neobllokmenet " dhe pastaj si me magji ma dredh "Ik o Idris ku te mundesh e nga te mundesh" smiley

Ku ti coj armet une tani ? Harxhova mijra dollare e rekrutova si sigurims qindra njerez per te ardhur nen Komanden tende te clirojme vatane nga "bijt e eterve "  E tani ???

Kete shpjegome mua pa qe te ha Yp Xhibin  ti me te tute me Hakmarrje,  kete e di dhe Saliu . Po qe per hakmarrje e kishit vrare te parin ate qe u vuri Ramizi si Sqap Kopeje  dhe shplli nje Kabinet Qeverie si GAY smiley

Pastaj ç'ne ti me hakmarrje Individuale kur njihesh si Epope e Levizjes per hedhje Pampersash  nga katapulti i makines se  Mutit te SHQU-pi .Kaq ngushte te paska ardhe me mua ? Po une dhe te propogandoj si Ze i Pare Elitar ne Hierarqine e dhive te vathes se Babasqapit .Pse e ul veten ne nivelin e Bravekidios qe nderroi diarrene me "ato "  Kaq shpejt harrove qe e tradhetove Sqapin sali me kecin Basha ? Thuaj cili eshte problemi i vertete pa ne te dy ..gjalpi ne lakror mbetet smiley

Keto jane problemet left ...iiiiiiii smiley  

do njeri popcorn?

Mos me je  dhe lilapa- illapa e re moj korba LeftGope  !  Se dukej si pjelle  nga

rapadam rapadam dipi dopa /  qitem nje illpillapa-dam nga gropa smiley

smileysmiley​ smiley​ smiley​ smiley​ smileysmiley​ smiley​ smiley

Qeveri, nuk  e ke mire !

Sepse cave u ktheve gjine

Cave u ke shkelur syne 

Te shumtve.. u  ndyn turine

    Kur erdhi Rama, na tha:

    Baras burrat baras gra   

    Do bej pune te  medha

    Plot ndertime ..ne hava!

Foli dhe  Shkelqim dibrani

Paret ne qese ti mbani !

Po  ky me keq se Fullani

Rrush  e kumbulla  programi

Me per dreq,  po vete  stani

 Ju, o  miq te te  qevrise

 Shifni  deren e shtepis

 Bravos kot i beni  ise

 Dy  vjet  kohe mos  duken hice ?

E shofshi kete melcize !

   Edhe une isha si ju

  Me te Rames gju me gju

  Po c` me shofin syt  ketu.

  Ato  qe si  shifni ju

  Ndaj u them:Ore ...  duhet kapur hu !  

 

 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).