Fotografi nga Gjiri i Sarandës, 1913.

33 Komente

moj saranda moj delvine
kush ta prishi bukurine...

panorame e bukur!

edhe cili eshte qellimi i fotos?   -qe Saranda duhej te mbetej keshtu sic  duket te kjo foto e 1913, edhe sot ne 2015-en..?!.smiley 

Jo jo per te treguar sa te madhe e ka vrimen ai mali perball smiley)

Plus qe ne 1913 kishte dhe foto me ngjyra.

Nice pic! Ndersa sot te mer frika ta nxjeresh Saranden ne fotografi sepse eshte nje shemtire e djallosur nga maskaralleku i maskarenjeve me emrin shqipetar. 

Qe e prute eshte nje nga gjerat e bukura te Kohes . Por kryesorja te Binden Llapaqenet e Greqerve qe eshte toke safi Shqiptare e populluar me Shqiptare .

Ndryshe nje shtet , sic pretendohet nga Greqia , qe bart kulturen mijravjecare do kishte gjetur nje cope Kohe ta shnderronte edhe kete "Perle buze Jonit"  si Kulture e tyre ne ndertime e jetese .

Po gjithsesi barinjte kane se cfare shohin me sy biznesmeni . Nje grope ne Mal qe sherben per te merzyer dhente ,dhite, desht e sqeperit ne kohe Vere smiley Ndonje pllaje per qethje leshi ..me vone do gjejne ne Foto !

Te tilla foto i nderuar Blendi ekzistojne edhe per shume qytete ose me mire qendra te banuara si Poradeci etj .Eshte gje  mire sepse kush ka kulture jo Baritore , di ti cmoje ne vitin kur jane fotografuar dhe ritmet NORMALE te zhvillimit te tyre sipas Koheve. Flm !

Interesante dhe e pakrahasueshme.

Panorame e vecante! Kam pare diku nje panorame te ngajshme te Shkrodres...edhe ajo foto ofron nje pamje te bukur. do te shkonin shume te sjella sebashku!

Nuk eshte gjiri i Sarandes... Blend !

Merr te lutem foton e Sarandes,  kur Naim Frasheri nisi punen si Doganier! Dhe krahesoi. Kam pershtypjen se eshte pjesore e Shkodres. Mali i Cukalit ... Por nuk jam shum i sigurte ndersa qe nuk eshte Saranda,  me sig matematike. 

 

 

Zeqo, jo ne 1913 por ne 1939, kur Duce e emertoi "Porto Eda " Saranda nuk ishte as fshat   Ndersa kjo faqe mali,  ku pikerisht eshte sot ne hapesiren e Sarandes ? 

Edhe une po vras mendjen per kete malin me grope, sikur s'ma kane zene syte, duket se eshte photo shop grave.

fotografi, mesa duket italjan, paska shkruar emrin e qytetit  italisht, (Santi Quaranta )  perkthyer nga  greqishtja  Agio Saranda, shqip Shen Saranda (40 shenjtoret).

por ne fakt emri autentik shqiptar i vendit, pa u bere kisha e Shen Sarandit  nga ku morri dhe emrin ishte: Lekurësi.

eshte mali buze liqenit te Sapanxhës ne Turqi, Belul...po website nga e ka shkeputur Salaj kete foto eshte i diskutueshem per sa I perket origjinalitetit dhe kartolinave qe shet

po mund te jete mali i Sapanxhes,  por siper thote  Sti (Santi) Quaranta.

nejse, sido qe te jete,  komenti im per emrin origjinal te Sarandes nuk ndryshon.smiley

jo, jo informacionin qe ke dhene eshte absolutisht i sakte! bravo!

une kur e pashe per here te pare mendova qe mund te jete andej nga Mali i Zi, por ngjasat jane qe mund te jete ne Turqi...gjithsesi, do ishte gje e bukur sikur te ishte pamje nga Saranda

pastaj, eshte nje periudhe e vecante Turqia e fund shek XIX & fillim shek XX...sidomos nen sundimin e Abdul Hamid ( nje filantrop i shkelqyer, I cili favorizoi te drejtat e pakicave te krishtera ne rajon) ...u zgjata shume dhe dola jashte teme smiley.. nejse, si do mbushet tema me komente smiley

Dmth qe nga 1939 komunistet gjashtefishuan jo vetem popullsine, por edhe kodrat e malet? smiley

kaq thjeshte u bekan llogarite, o bama?! duhet te gjejme kujt zone i perket kjo panorame, pastaj vijne te tjerat.. nga ndertimet ne foto duket sikur Saranda ka qene 20.000 qysh 1913; 200 po vozisin ne liqen smiley..

Si 2 kateshe duken ato 5 ndertesat, po mbase jane te gjata, mbase i kane ndertuar thelle ne kodra. smiley
E nese, sa pampore per sa gondolador?

...ke 5 pampore dhe 2 gondoladore, fiks 200 vozites smiley.. edhe ne kete llogari nuk eshte futur gjermani qe ka marre foton dhe bashkeudhetaret e tij (  fokusi tregon qarte qe gjermani e ka shkrepur foton nga deku i nje pampori te madh )

ndersa ato ndertesat buze kodres nuk duken shume si 2 kateshe, gjithsesi eshte ceshtje kendveshtrimi

Ato qenkshin pamporet e pushtim/zbarkimit te trupave italiane thosh nje foto tjeter.

interesante vertet... ne fakt, bama,  flota italiane me sa di une arriti te pushtonte   ishujt greke te Rodit,  Kos, vuri  ne kontroll tripolin por nuk u fut me thelle ne veri (sepse zakonisht italianet iu shmangeshin zonave te influences nen Austro-hungarine...)

 e cuditshme se si nga nje nje foto u hapen tematika te ndryshme diskutimi

Nga nje kqyrje te.afert.te.fotografise me.mjete.rrethanore ekspertet e.toponomise ne Uren Vajgurore (s'e mora vesh qe s'e mora si mund te jete nje ure prej vajguri) konkluduan ne menyre te qarte dhe bindese se behet fjale per nje foto te malit me gropa marre nga liqeni i bovilles. Per detajet e tjera te fotografise si ndertesat shumekateshe, varkat ne uje apo vete prezenca e liqenit ne fotografi ata deklaruan se nuk mbajne pergjegjesi dhe se keto imtesira nuk iu interesojne!

...ashtu si kot, nga nje kqyrje te.afert.te.fotografise me.mjete.rrethanore  ia shtove edhe 6000 banore te tjere Sarandes, bukuri!

ne c`perfundim ke dale ti?

smiley...smiley thanks!

Te lutem! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).