Historiani Arben Llalla ka postuar një fotografi në profilin e tij në Facebook, ku shihet ish themeluesi i Partisë Demokratike Gramoz Pashko duke folur në Kongresin Amerikan në vitin e mbrapshtë 1997, përcjell portali Albeu.

Sipas z.Llalla, në këtë fjalim profesori i njohur ka kërkuar shpalljen e Autonomisë së Epirit të Veriut, ndërsa në krah të tij ka qënë greku Nikolla Geixh. Ndërsa në anën tjetër, kongresmeni amerikan Dioguardi është përpjekur të mbrojë Shqipërinë që në atë kohë vuante nga ngjarjet e rënda të 1997-ës. /albeu.com/ 

Ja çfarë shkuan Arben Llalla: “Fjalimi 'i famshëm' i Gramoz Pashkos në Kongresin Amerikan për shpalljen e Autonomisë së Epirit të Veriut. Gramoz Pashko në krah të grekut ekstremist Nikolla Geixh, DUKE PËRKRAHUR ÇËSHTJEN E EPIRIT TË VERIUT NË KONGRESIN AMERIKAN, korrik 1997. Ndërsa në anën tjetër Dioguardi duke mbrojtur SHQIPËRINË QË LËNGONTE NGA RRËMUJAT E 1997″.

44 Komente

profesori i njohur

smiley

na myten mendimtaret, mer, ca bohet kshuna. smiley

ky esht ai prefessori i terapis se shokut, mos gaboj. se kshu, prefesor kemi pat edhe lufter xhuvelin ne. ah, mer balo, te rente qimja thuj.

Kur e mendon qe PD-ja ka mbrojtur tradicionalisht vlera kombetare, te merr vaji per partite e tjera.

Pd eshte Parti familjare dhe nuk ka elemente kombetare. Lufta e atyre qe mbeten ne PD eshte jetegjatesia si Edhe reciklimi i Cunit te Sheqeres ne pushtet. Kur ja donte interesi Cunit te Sheqeres u thyte embargo ja e u conte nafte shkijes ne Kosove e Bosnie. Pd eshte me shume Parti islamike se kombetare, por Islamiket do me kundershtojne duke barazuar Islamin me Kombin. 

Pashko ziu, nuk qe i balancuar menderisht..ndoshta Jo per faj te tij. Nuk ishte ekonomist ishte show man dhe nuk u be politikan. ndoshta ne ato vite Genc Ruli mund te kishte qene KM me i balancuar e fatprures. Terapine e shokut nuk e solli Pashko, ishte pilula e hidhur mbas deshtimit komunist. Vendet ish komuniste qe nuk kishin deshtuar si ne e refuzuan. Ne ishim shume keq ne komunizem e 5 vitet e post-komunizmit. 

Patrioto, mos ka qene i pire Pashko ne kete  ngjarje? Se mos balanca mendore plus substancat jane kritike. Mjere DioGuardi ci kan pare syte. Ne foto shoh Edhe Fred Abrahams ....eshte per Ty pyetur ai personalisht, se nga larg me duket si foto ne Congress per degjimin e arrestimit te cuditshem te Grekeve ne Shqiperi. Ishte koha kur Cuni i Sheqeres beri arrestime Jo fort te provuara ndaj homogjeneve. Kjo mund te shpjegoje pranine e Human rights watch. 

Po cuni i kripores!!!

Nuk e di i Lebetitmo. Edhe ben vaki. Mbaj mend dhe nje gje tjeter qe diku aty rrreth viteve 2000 ne mos gaboj Nicolas Gage ka pasur nje takim me akuzonjesin e tij me te eger, me ate qe i shante kundershtaret e tij se ishin takuar po me Gage-in....prof.doc.sekt. i 1-re i PPSh Sali Berisha. Dhe kur na erdhi ne pushtet e mori dhe Pashkon ne qeveri. Dhe mbas ca vitesh na negocoji dhe detin ne favor te grekve.

PD eshte Parti familjare dhe nuk ka elemente kombetare.

smileyShume sakte !  Parti qe ska lidhje fare me Kombin .

Une do ta quaja Parti shkatruese te vlerave dhe pasurive kombetare 

 

"Kur e mendon qe PD-ja ka mbrojtur tradicionalisht vlera kombetare"

 smiley 

jan bo mjeshtra t'provokimit te gjith. esht si pune sporti kombtar i peshkut tani smiley

Kur e mendon qe PD-ja ka mbrojtur tradicionalisht vlera kombetare

smiley 

kisha nje shok,- tani eshte pedagog ne nje universitet ketu ne US, - qe ne ato fillimet kur ne donim te besonim cdo gje, vetem te ikte kasta moniste nga pushteti, me thoshte: Gramoz Pashko eshte koka teorike e partis. smiley

Bah! Ky ...dhalla dhe profesorleshi i menderuar, paskan vajtur dem...me nje cike autonomi apo kthimin e Himares ne ..Astonomi greke ! 

laperdhare te bllokut. te gjithe. me nje perjashtim te vockel: avokati!! eshte "i bllokut", por jo laperdhar.

me habit statura e avokatit - thuaja kur te takohet. Jo aq nga gallata e pafund qe bejm me gjithe butaforine e qellimshme qe ka (se besoj qe edhe ai vet e kupton dhe tall trapin me veten dhe me boten kur ben kshu, si mendimtar i madh), por me ate qendrim fisnik qe ka ne lidhje me denimin, burgun, vuajtjen. nuk ben si keta te tjeret (doja te thosha "si grua e lige", por nuk do ishte korrekte ta thosha ashtu). eshte shume e habitshme, gjeja me e madhe qe ai vertet ka. respekt te vecante!

se besoj qe edhe ai vet e kupton dhe tall trapin me veten dhe me boten kur ben kshu, si mendimtar i madh

smileysmiley Kjo qe perle fare. Rrofsh Cimo se e fillova diten mbare

kjo foto duhet te jete bere pas arrestimit te "grupit te minoritateve" me ne krye Bezhanin, kryetarin e Omonias aso kohe...
arrestim i bujshem, por i kote i pabazuar, por qe u be me shume si kunderpergjifje per vrasjen e disa ushtareve shqiptare ne Peshkpi nga nje grup ekstremist grek, me ndihmen e disa "minoritareve" grek /shqiptare.. perkatesisht njeri nga Himara e tjetri nga Saranda..
greket e Amerikes, me ne.krye Geixh, u treguan teper aktive dhe sensibilizuan oponionin amerikan, Senatin, Kongresin etj...
i ndjeri Pashko nuk i kish punet mire me Saliun atehere dhe deshmoi ne favor te "minoritareve"..
ndersa Llalla me duket se ja fut kot me dicituren qe i ka vene.fotos.

Belulo per origjinen e fotos ka dhene reference vertet te cmuar Eliani ketu me larte.
Ndersa per gjyqin ndaj te 5, kam dyshime se mund te ishin te pafajshem. E them kete sepse me ka sjelle rasti te takoj para ca kohesh nje person i cili e njeh shume mire ceshtjen e tyre, ne menyre te drejtperdrejt dhe jo ato cfare shkruhen neper gazeta.

vlonjato, nuk thashe dhe nuk nenkuptoja qe grupi i Omonias ishte i pafajshem, jo!
-por arrestimi i tyre ate periudhe, ishte i sforcuar per arsyen qe thashe me siper.. dhe ngaqe u nguten, edhe provat per fajesine e tyre ishin te sforcuara... per rrjedhin Shqiperia u vu me shpatulla per muri, si "shkelese e te drejtave te njeriut" nga Amerika, BE, organizatat per te drejtat e njeriut, etj..(ok. armiqesia e Greqise ishte e pritshme, por ne kete rast u be super ekstreme, e paguan emigrantet shqiptare me.operacionet terrorizuese "skupa", fshesa..)
pra ate proces kunder minoritareve, organizuar ne ate kohe dhe ne ate menyre, e pagoi rende Shqiperia dhe shqiptaret emigrante.

Te them te drejten edhe une mendoja si ty deri para ca kohesh. Sic ta thashe dhe me pare rasti me solli te flisja me nje person shume te informuar per kete dosje. Te gjithe ata qe jane arrestuar kane qene te akuzuar me prova konkrete (disa prej tyre ndiqeshin dhe nga Sigurimi si agjente te asfalise) . Kartat i ngateroi njeri prej te katerve qe nepermjet asfalise i ishte kaluar nje sherbimi shume te fuqishem.perendimor (behet fjale para viteve 90). Prej andej e ka dhe burimin gjithe ai presion diplomatik qe u be atehere ndaj Shqiperise.
Ne mos gaboj ky agjenti asfalise dhe qe punonte dhe per nje sherbim inteligjent perendimor vdiq para ca ditesh ne nje aksident automobilistik ne Shqp.
Kjo per te thene qe ne ate kohe qeveria shqp u tregua pak diletante ne trajtimin e kesaj ceshtje pasi mori vesh se per ke behej fjale. Mund ta kishte mbyll ndryshe dhe pa krijuar armiqesi me big brother-in. Por kjo nuk do te thote qe nuk kishte te drejte.

po mo po, e qarte! -se ku i gjeti parate ky poliagjenti.smiley "i ndjere", kryetari i pare i Omonias.. bashke me djalin u be pronare i nje fabrike te madhe me pije freskuese..
dhe kjo ne Shqiperine e viteve 92-94, vitet e qametit te madh... vendi nuk kishte buke te hante, lere me banka per investime te tilla...
nejse, problemi ishte se Shqiperia ate kohe ishte e telendisur, e nuk mund te mbante dot as presionin grek, (thame operacionet "skupa" mirepo ata emigrante me shume mundime ushqenin veten dhe mbanin sadopak edhe familjet), jo me presionin e gomarit te madh te Botes.

i ndjeri Pashko nuk i kish punet mire me Saliun atehere dhe deshmoi ne favor te "minoritareve"

E kshu dmth, per inat te vjerres, vu e vu me mullixhine. Goxha apologji; shkurt, thjesht dhe bukur. 

Belul, kjo eshte seance e 96 ne lidhje me zgjedhjet famkeqe te 96 dhe rendimin e situates ne Shqiperi.  Pervec Pashkos ka deshmuar dhe Blendi Gonxhja. Gage ka perfituar nga situata per te folur per kushte e keqija te minoritetit (mbyllje shkollash etj.)

Gramoz Pashko , fatkeqesia e PD -se dhe Shqiperise , hajdut i paskrupullt , intrigant dhe maskara , thjesht Genc Rruli.

hahahahahahahahahahahahahahahahaha, Pashko- fatkeqesia e PD-se!!!!!!! Po kryekriminelin sali ku e le mo Brado? 

Hajdut njoni, hajdut tjetri thone...nderkohe Familja Birishi eshte familja me e pasur sot ne Shqiperi...do i ken vu leket me djerse si duket.

Ore Shyqyr qe mblodhi Sadija kafshet nga oborri i Zenit se po ti Linte, ca do e kishin bo Kalin Mary Mbretneshe kurse Mocen, kryetare Bashkie.

Ahhh...se desh harrova , hajdut po se po por ka qene dhe kelysh komunisti.

smiley

gjith klyshat e komunistet u meshtollen atje, o Brad. c'e pyt smiley

na vran endrren per liri demokraci smiley

Jo te gjithe , pershembull Sali Berisha eshte klysh Bariu , ku e ku Bariu me Komunistat.

bari komunist o pra mo. pa pa pa, lloji me i keq i komunistave ai ka qen.

je i ri ti, ca te them. thjesht m'beso...

Bari komunist qe dashuronte Kuvajtin smiley

 

Interesant. A ka ndonje dokument tjeter sideshmi te ketij fjalimi pervec kesaj fotografise se portokallinjte ku Gramozi duket sikur po ben sacme dhe fjales se ketij zoti LLalles qe pretendon se eshte historian me tre artikuj gjeografike ne dy gazeta gjysem pornografike?

Me nje llaf a ka ndonje kopje te ketij fjalimit, a ndonje regjistrim a filmim a deshmitare te besueshem qe kane qene ne kete takim dhe kane debatuar apo mbeshtetur Gramozin. Se historia nuk eshte si domatja qe vete e mbjell, vete e ujit e vete e ha.

Te gjitha seancat degjimore ne Kongres Amerikan jane te transkriptuara. Ne Librarine e Kongresit e gjen kollaj ai qe do, nuk e di nqs e kane publikuar dhe ne linje. Vete kam lexuar pjese te kesaj seance ne nje liber.

E kuptoj. Me nje llaf Llalla hedh nje fjale ne Internet dhe ne vuuu ne Librarine e Kongresit. Hajde gjeje Pastaj kush eshte historiani

Ahahaha, meqe kane kaluar shume vite dhe meqe tani kemi fb, futja t'ja fusim ë? smiley

Ne ate seance, Pashko ka folur per Zgjedhjet e '96, si kryetar i AD (Aleances demokratike)

Moi ka qene i vetmi qe Dr Mortja nuk arriti ta vinte poshte, dmth ta rifuste perseri nen hyqmin e tij. Per arsyen qe kam shpjegu tashme ketu

Stalker, 

I bi qe ter familja te JENE legener, apo jo? smiley 

Stalker,

ja po bej edhe un ha ha ha ha ha, sa per te bere shoqeri meqe ke ngel vetem ne kete humbetire, ke ngel vetem pikerisht sepse je tu bo hahahahaha kunder shokeve qe bejne hahahaha kunder Mojit e hahahah kunder Sales, hahahahah kunder Marksit e hahahah kunder Çurçillit.

HAHAHAHAHAHAHA.

 

Hehehehe, si ato sulmet e RD-se mu duk kjo. smiley

sa interesant si deformohet historia e afert, dicka kaq kondraintuitive.

jam i sigurte qe do dalin njerez qe do na e hedhin ne skeptikeve barren e te provuarit qe kjo gje (Mozi si separatist grek ne Kongres) nuk ka ndodhur sic e defton edhe fotografia achik. smiley

Kjo eshte pergjigje e atij lajmit se Sala ka taku Bin Ladenin. Taktike 25 vjeçare e Dr Mortjes

Po lene ate lajm tani, ai iku.  Xhibi nuk e preku fare, dhe ai tjetri, bravediku e shtyu me te zgerdhira. 

Aa? 

S'e kisha nigju ket' te Sales. Po reagimi im i pare instiktiv esh' rrene. 

Noshta jam gabim. 

Historiani Arben Llalla...hahahahahahahaha ..Ka postuar tek "na kem feisin e bukut or tie "

Këtu habitesh përse disa habiten prej habitive .Tek " na kem feisin e bukit or tie  " postoi edhe Xeni se " Kolt e macja nuk janë të Sadijes " .. A pak Histori e PD-hit asht kjo ? Edhe babai Xenit bash njaj Salia i PD-hit hodhi "tritolin " kundër Sadijes

" Mujsh me i marrë , hec po ta mbajti " smiley

Them se  shyqyr që doli "Feisi i Bukit or tie " ku nieri mund të shprehet si ti dojë qefi Edhe Historian me foto , edhe Ajnshtajn me vrimat e zeza që nuk janë stere por energji , me mejtime të mëndjes kupton edhe shprehesh me  HAHAHAHAHA smiley etj etj

Ku asht e jeqja këtu , se nuk jam tu e kuptue ? A fuhet me fol per të ndierin Pashko ? Një lloj vemje si të gjithë vemjet që formuan atë Grupim Hajdutësh e Kriminelësh për të mirë të Atmes smiley dhe e thirrën PD-hi  . Dhe sipas konceptit të qeverisjes së saj Vendimi Nr Një Historik i hapit të parë në Qeverisje ishte

Krijimi i komision varrimeve-zhvarimeve .. ku qe pro dhe luftëtar i paepur dhe kazmatori , rp Pashko !

Se c'mund te kete thene eshte rekord publik. Ata qe kane nge le ta germojne. Le te mos shkojm mend e Llalles (qe e qit edhe Qiprasin cham)

mu nuk do me habiste asgjo me kta kllouner (perfshire te ndjerin pashko); ajo qe ala me bo pershtypje eshte ai "profesorlliku" nder shqiptare, qe ka dicka nga nami i xherahut apo "nallban dashamirit".

Per profesorin e çekut te bardhe, kam folur tek VQ, tek pjesa e Intervistes, debatin qe beme athere ne ato fillime. Persa i perket titullit dhe fotos, mendoj se duhet te jete ajo qe thote Beluli, ku shume ish PD-ista, iu kundervune Buall Mavrise ne çeshtjen e arrestimit te 4-5 minoritarve. Biles edhe PS iu kundervu ne ate kohe dhe doli ne mbrojtje te 4-5 minoritarve te arrestuar. 

qe greket kane tentuar  dhe ja kane arritur qe te ''kapin'' nje pjese te mire te politikaneve shqiptare ,kjo eshte e vertete.   eshte thene  ne shtypin grek se mercedesin e koskotase(pronar i olimpiakosit dhe bankier qe u burgos per vjedhje te medha),ja dhuruan sali berishes kur ishte akoma pa marre pushtetin ne 91-n.    edhe shegen smiley qe nanua e mori per grua, keta ja bene peshqesh!      pastaj me keta te tjeret qe ishin peshq me te vegjel,mjaftonin ca dite pushimi ne korfuz,mose ndonje zocke ne selanik!

bile ne 97-n,nje mashtrues ordiner shqiptar ,i solli rrotull autoritetet vendore ne janine,duke u paraqitur si minister i ardhshem ne qeverine e nanos!      hengri e piu,vizitonte repartet ushtarake te janines dhe bashkite e zones,derisa e kuptuan !  i futen nje te rrahur dhe sollen ne kakavijesmiley     ka pase bere nje emision per kete maqi triandafilopulos,qe  mbahej per gazetari hetuese ne greqi.

kur arriten te korruptojne  ambasadorin amerikan ne greqi ,qe u jepte informacione sekrete per vite te tera,vajhalli per keta lamashet tane qe kishin tarifa shume te uleta.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).