Ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare aktori Albert Vërria. Ai mbylli sytë mbrëmjen e së hënës pas një sëmundjeje të rëndë.

Vërria u lind në Fier më 3 shtator 1936. Pasi mbaroi shkollën e mesme bujqësore punoi si zooteknik në vitet 1956 -1959. Menjëherë pas përfundimit të shkollës së lartë për aktor “Aleksandër Moisiu” (1959 - 1963), u emërua aktor në Teatrin e Vlorës. Në vitin 1979, Albert Vërria u nderua me titullin “Artist i Popullit”. Ai numëron dhjetëra interpretime në kinematografi dhe teatër, ku veçohet ai i Nuri Beut në filmin “Koncert në vitin ‘36” (1978) apo ai i historianit në “Historiani dhe kameleonët” (1988). Por roli që i dha emër dhe e skaliti në historinë e kinematografisë shqiptare ishte ai i Xha Sulos në filmin “Kapedani” (1972).

27 Komente

RIP dialogjet e ketij filmi do mbeten te pavdekshme.chemistry e tij me nikolin xhojen e paarritshme.

..c'do me thene mikroburgjez?

do te thote se ti ne trurin tend ke miqesi me burgjezet .

une kam miqesi vetem me ty

mua me merr te keqen ti.smiley

.

 

Jo! Nuk mund te shuhet.. Bert Verria ! Ai eshte nje mit i artit te kohes qe jetoi !

Iku dhe Kapedani. smiley

I qofte dheu i lehte dhe pushofte ne paqe!

Po ikin nje nga nje. Sheh filmat shqiptare dhe nje pjese e mire e cast-it nuk jetojne me.Te "Perballimi" psh,te gjithe ca jane rreth vatres se Tares nuk jetojne,pervec Bujar Lakos. Nuk jetone;Sander Prosi,Kadri Roshi,Pandi Raidhi,Jani Riza,Dhorka Orgocka,Antoneta Papapavli,Marta Burda,Vangjel Grabocka, ai "pi rakine mos pi ment",e te tjere qe s'ua mbaj mend emrat.

Gjithe kjo plejade e shkelqyer aktoresh duhet t'ja dije per nder sistemit te kaluar, qe ngriti kinematografine dhe kishin ku te shprehnin talentin e tyre e te ktheheshin ne idhuj per nje popull te tere.

Ka 25 vjet qe vazhdojne te dalin aktore dhe shume te mire,por kerkush s'i njeh,pervec kush merr pjese ne spektaklet surrugato te humorit ne tv. Njerzit njohin nga brezi i Eva Alikajt e siper.

Bert Vërria eshte ndofta rast unik, ose nder te rrallat ne boten e aktrimit.. ne kulmin e rinise 32 vjec, luajti me sukses te plote nje personazh qe ishte thuajse ne kulmin e pleqerise: xha Sulo Kapedani... prandaj do mbetet i pavdekshem ky !

ne Vlore kemi pasur fatin e madh ta ndjekim nga afer, ne skenen e teatrit..

i qofte dheu i lehte.. ngushellime familjes !

Respekt !! Me shume se aktor, nje "personazh" i artit shqiptar,me profil unik !! Te vjen plasja kur shikon me sa indiference percillen keta njerez! Percillen nga koleg,farefis,te njohur, duket si nje grup pleqsh qe percjell shokun e dominose..mungon totalisht brezi i ri..e kjo jo per faj te tij. Femijve do u lini pasurine e dreqi e mori,por po i lini bosh o njerez..po i lini pa identitet,pa kuptim! Kjo duke filluar qe nga koleget e tij e ata qe i kane dhene tituj e fleta lavderimi deri tek ndjeksi me i thjeshte!

Kujtimi i tij do te mbetet gazmor ne cdo familje shqiptare.

Per mua eshte aktor i pavdekshem dhe me ka ardh shume keq kur lexova lajmet

po shuhen nje nga nje perlat e artit shqiptar dhe bashke me ta humbasim edhe ne nje pjese

smiley ngushellime familjes

Njerez qe e mbyllen jeten ne sherbim te popullit te tyre , kultures se tij , defrimit dhe jetes se tij do mbeten ne kujtese .aq me teper keto personalitete si i ndjeri Verria qe ishin dhe Pioneret e pare te Filmit Shqiptar .

Soll Lili dhe kapedani se bashku me 'beun " tek Koncerti jane gjurme qe nuk shlyhen kollaj nga Bota Artistike te lidhura me aktrimin mjeshteror te Verrise .

Te dashurve ngushellime dhe ne teresi Botes se artit .E kujtofshin me respekt !

Kush i oa bere kete pikturen Belul?

do ta them.. po perpiqu njeher vete, kush mendon ti..smiley   

ka pozuar Bert Verrria, si Ali pashe Tepelena.

e ka bere Agim Sulaj,  vlonjato.

E ka bere bukur shume. E di ca pashe tjeter te piktura Belulo? Pashe ate jasteket me ato motivet tip rombi dhe qe i vinim mbas kurrizit kur rrinim ne ode prane oxhakut. Me nxorri mallin e shtepise se gjyshes. E ka qa kete pikuren Agimi Belulo.
Ore se mu kujtua pak tymazi presori i vizatimit qe kam pas ne tetvjecare. I therresinim parrukja se i kishte floketfiks si parruke. A te ka dhene dhe ty mesim sepse ishte si tip mesuesi levizes neper Vlore, here te 8 nentori, here te 24 maji, lef sallata ku nuk e shifje mo.

 po, edhe no-ja  ime keshtu ka pas ne shtepi; qilima me  motive te njejta, rombe te medha..  edhe te koridori qe te conte te dhoma e madhe,  kishte rrugica gjithashtu  me rombe.

lere lere se keto rrugicat  kane qene ne mode atehere...

Belul po çorapet me rombe te korçes i mban mend,pooohhhhhh ça ere vinin kembet(kur i vishnim me kambale). Pa le me kur vishje dhe golf sintetik.....era e sqetullave+ere e kembeve ngorndhnin edhe mizat e gjitonit......smiley

po po, carapet vishnje me rombe te qafa... ku i kujtove..?!.smiley   

ndersa ai golfi sintetik, jo vetem qe djersije  keq fare  po  ishte materjal shume i ashper,  te kruhej trupi..smiley 

edhe ato fanellat e sportit qe bente Korca...  booo, plasje vape edhe ne dimer..

 

ai parrukja e kishte emrin Koço Zhezha dhe ishte figure, i nderuar dhe i respektuar...vlonjatooo!

Mua me.ishte fiksuar Skender, je i sigurte qe flasim per te njejtin! Ka qene tip i mbyllur kshu dhe shume nevrik.

ate nuk e dime, mbeti enigme...po artistet kshu jane vlonjato, jane nevriker. ka ushtruar gje violence mbi ty ky parrukja, vlonjato?

...hapja zemren shoqnise!!

hahahaha mire thua duhet t'ia hap zemren shoqerise. eh sa kam qeshur.

jo jo ballcekano, nuk e kam pasur ate fat. kam qene tip i urte ne tetvjecare, nuk beja zhurme aq me teper qe kam ndenje aty nga rreshtat e pare.

jane dy persona te ndryshem, ky qe thote vlonjati e quanin skender, i therriste gjithe lef sallata parrukja, por dhe ajo qe zevendesoi ky sqe me mire, myzejeni, grua qe, po qe keq fare

Fiks fare lungomare. Aty.e kam bere tetvjecaren.

po je produkt lef sallata apo dore tre rracash, ka probabilitet te njihemi smiley

K. Zhezha ka qene mesues artist, njeri shume, shume i mire!Shume respekte! Ne pergjithesi mesuesit e vizatimit ishin njerez te qete..Ne Vl jeton akoma Zhezha, ballcekan?

Moj koce, moj na je ti moj se si na mesaraku Dukat- Tragjas moj ? Me keto emra qe bie ti duhete te kendosh kengen e Ponit " Jam Vlonjate E Kam  Per Nder " .... vlonjate denbabaden 

ngushellime familjes Verria!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).