Italia ndodhet në recesion ekonomik, por emigrantët shqiptarë atje i kanë rezistuar krizës. Fondacioni “Leone Moresa”, një institut i specializuar kërkimor, raportoi se vitin e kaluar emigrantët shqiptarë në Itali deklaruan 3.2 miliardë euro të ardhura. Kjo është sa 32% e prodhimit të brendshëm bruto në Shqipëri dhe krahasuar me vitin e kaluar të ardhurat e shqiptarëve janë rritur me 2.8%.

Shqiptarët janë komuniteti i dytë më i fuqishëm në Itali, pas rumunëve, të cilët vitin e kaluar deklaruan 6.4 miliardë euro të ardhura. Por, nëse shifrat raportohen për frymë, atëherë ndër emigrantët që vijnë nga vendet në zhvillim shqiptarët janë ata që kanë të ardhurat më të larta. Përkatësisht, vitin e kaluar pranë organeve fiskale në Itali paguan taksa 243 mijë e 781 shqiptarë dhe e ardhura mesatare e deklaruar ishte 12 mijë e 930 euro. Në vend të dytë vijnë indianët me 11 mijë e 860 euro. Studimi, i cili vjen në një kohë tensionesh brenda Bashkimit Europian për çështjen e emigracionit, del në përfundimin se emigrantët janë një burim i rëndësishëm ekonomik për vendet pritëse. Më konkretisht, vitin e kaluar në Itali ata paguan 16.5 miliardë euro në formën e taksave dhe tatimeve, ndërkohë që shpenzimet publike për emigrantët ishin 12.6 miliardë euro, shkruan "TCH".

Ndërsa Greqi bashkëkombasit tanë nuk kanë qenë kaq me fat. Ndonëse nuk ka të dhëna të hollësishme mbi të ardhurat e emigrantëve shqiptarë në Greqi, një studim i Bankës së Shqipërisë gjeti se dërgesat që ata sjellin në atdhe kanë rënë me 3 herë vitet e fundit. Sipas Bankës, nëse në vitin 2007 emigrantët shqiptarë në Greqi dërgonin 45% të të gjithë remitancave që merrte Shqipëria, aktualisht pesha e tyre ka rënë në 25%. E përkthyer në vlerë monetare, kjo do të thotë se nga 440 milionë euro që dërgonin në vitin 2007, aktualisht emigrantët nga Greqia sjellin pranë familjeve të tyre më pak se 130 milionë euro në vit. Tkurrja e dërgesave nga Greqia ka qenë dhe shkaku kryesor i rënies së të ardhurave që Shqipëria merr nga emigrantët. Sipas Bankës së Shqipërisë, nga 951 milionë euro që ishin në vitin 2007, në fund të vitit 2013 dërgesat e emigrantëve ranë në 541.7 milionë euro.

75 Komente

   Shifrat, duken gati te pabesushme.3.2 miliard euro ...! Megjithate, un kam ditur prej njerzve qe dhe i dine keto lloj te dhenash , se pesha me e madhe e remitancave  ka pas ardhur nga Greqia.Sot te dy kete vende jane ne krize ...! 

  Shkrimi ka nje tendence te theksuar anti greke, gje qe ne re tilla shkrime nuk vlejne fare preferencat.

perse e pabesueshme?   keto shifra jane gjithmone bruto.  

si dhe keto 3,2 miljard euro nuk kane te bejne me remitancat qe vijne ne shqiperi nga emigrantet shqiptare ne itali,  por  eshte shifra qe emigrantet i kane deklaruar  fiskut, shtetit italjan, nga ku dhe jane taksuar. 

pra ka perfituar shteti italjan !

 Përkatësisht, vitin e kaluar pranë organeve fiskale në Itali paguan taksa 243 mijë e 781 shqiptarë dhe e ardhura mesatare e deklaruar ishte 12 mijë e 930 euro

me kaq te ardhura ne amerike nuk ushqen dot as macen.

ushqen macen me $ ? po minjt me car i ha ?

Macet hane ushqim te zgjedhur me proteina antioxidants etj.fabrikat per prodhimin e ushqimit te maceve jane operacione gjigande e kur mendon se ne vende te tjera vdesin njerezit nga uria.

hahahahaha o qe do vdes une per ty e per proteinat "antioxidante" te maces tende 

Po kur u ndane aq na rane...hajde ti na shpeto, qe ngele si kukuthi duke analizuar boten!

Sa here profili nuk na nderon me pjesemarrjen e tij te kemi ty.

...bravo! kete e the bukur, llaf me vend!

O Alba shqiptaret bejne 1 mije manovrime , po ashtu si italianet per mos me pagu taksa ..ose te pagojne pak ...dhe mire e bejne ...Italia zen vendin e pare per ivazion fiskal ...edhe duke punuar e paguar taksa ankohen nga emigrantet ...nuk po i shkruj ketu se çfare bejne se ka dhe nga te tonet qe bejne gazetarin ketej... dhe i lepihen italianeve duke spijunu patriotet smiley...

Por nuk jetojne keq shqiptaret e Italise aspak ,ne saje te kraheve te tyre dhe mundesis qe te jep ky vend ...lere se çfare ankohen italianet ...por zene vendin e pare ne Europe per depozitat e tyre te majme ...

Si puna e kesaj zonjes ketu ...e ndershmja e shekullit ...nuk mjafton Lega ..por dhe keta tanet smiley

 

https://www.google.it/url?sa=t&rct=j&q=&...

O Alba shqiptaret bejne 1 mije manovrime , po ashtu si italianet per mos me pagu taksa ..ose te pagojne pak ...dhe mire e bejne

I kuptoj arsyet e nuk i gjykoj por mire nuk bejne se kur i shmangesh detyrimeve fiskale do te thote te  refuzosh te paguash psh rrogen e policit apo zjarrfikesit  i cili ve koken ne rrezik per te mbrojtur ty.

Edhe une e kuptoj qe duhet bere ashtu ...por duhet ta bejne te gjithe ...kur nuk e bejne ata qe kane nga 4-5 fabrika ..e  me 4-5 shtepija ..pse mos te bejne ndonje manovrim te vogel dhe hallexhinjte ...vendasit e kane gojen çorape per tu ankuar per emigrantet ...qe me shume vende duke perfshire dhe vendin tone nuk pranojne te bejne marveshje per pensionet ...sepse jemi keq thone smiley Kjo do te thote qe shume emigrante qe nuk mbushin moshen per pension psh kane punuar 19 vjet nuk marrin as gjysmen e pensionit ...te gjithe keto kontribute i merr shteti italian dhe hajdutet e sigurimeve shoqerore italiane qe dhe karriket e zyrave i kane shitur per te futur para ne xhep ...Ja keshtu... per vete aman seç mi marrin ato pensionet ne Zvicer ,Gjermani ,France e nga kane qene ...edhe 5 vjet qe te kene punuar i marrin ...

Ligji duhet te jete per te gjithe njesoj ...

e kuptoj edhe vendalinjte mire se kane .me kete mendje shkuan dhe greket .me porche , 3 shtepi tjetri deklaronte vetem 10 mije euro te ardhura dhe shihe se ci gjeti ,po derdhin kokrren  e lotit tek bankomatet e bankave .smiley

Nuk krahasohet Italia me Greqin ...

Italianet jane shume me punetor se greku ..po mos te vidhnin keto do hanin me luge floriri ...

Kreativitetin qe kane italianet se ka njeri ...malli i tyre kerkohet ne te gjithe boten ...

Tani ika te fle ..naten te gjitheve smiley

Po cfare evazioni fiskal bejne aman. Shume-shume punojne ne te zeze (shpesh jo per faj te tyre, por te punedhenesit, i cili po ashtu nuk do qe te paguaje taksa per punesimin e tyre), ose nje pjese qe kane zanat nuk leshojne fature (kur jane me vete, pra punojne privatisht pa pronar). Sa per qind e tyre mund te kete prona e te ardhura te padeklaruara? Ndoshta ata qe merren me biznese te paligjshme: droge, prostitucion...

Nuk deklarojne kursimet more djale ...

Pse kush e ka mbajtur Shqiperin dhe bankat shqiptare ...shqiptaret atje qe nuk prodhojne asgje smiley

Kursimet poshte jastekut (sa mund te jene kursimet ne nje familje me rroga mesatare?) ? Se ato ne banke ka ca kohe qe jane te kontrolluara.

Nejse, po rrogat mesatare ne Itali kane qene gjithnje te uleta (krahasuar me shpenzimet) pas nderrimit te monedhes. Vendasit ia dalin njefaresoj meqe heret a vone kane shtepi te trasheguara, apo prinder me pension te mire. Perndryshe, per te huajt qe e nisin nga fillimi ka qene dhe mbetet e veshtire.

Krahasuar me Usa-t qe njoh une, ne Itali paguhen shume me pak taksa per vendbanimin, shtepine e pare, sherbimet mjeksore, shkollimin etj. Ose ndoshta eshte me mire te thuhet qe shteti ne Itali i vjel parate per keto perpara se te te jape rrogen. Nje familje e vogel (qe paguan huane per shtepine) me dy rroga vjetore (neto) si ato te deklaruara ne shkrim per shqiptaret, jeton mjaft mire ne qendra jo te medha dhe ia del te jetoje jo shemtuar ne qytetet kryesore.

E para kjo zonja e ka shkruar ne shqip dhe tek nje portal i padegjuar shume, mos ki frike se do na e mari vesh Italiani (se e di me mire se une dhe ti). Edhe mua do me vinte inat qe nje familje shqiptare (ose tjeter nacionalitet) ben kesi manovrash si e si qe te mos paguajne detyrimet, dhe jam i gezuar kur financieret i hapin b....se pastaj kur kthehesh ne shqiperi paguan qerane ose kafen tek familja Haxhiu qe nderkohe nuk paguan taksat as ne shqiperi.

Avash o Mjekra avash ...mos na bo sikur i di te gjitha smiley 

E para gazeta eshte shume njohur e dyta shkruhet dy gjuhesh smiley

Zotnis tate ja solla shqip smiley 

E ke lexu ndonjehere kete gazete ..apo hera e pare qe po e shef smiley 

Mos na bo sikur i kap gjojnat smiley 

non hai capito un cazzo smiley

kshu qe mos u gezo shume smiley

shifni te fitoni ndonje thes me miell kur jane votimet andej smiley

Nuk kan pune financieret te merren me shqiptaret ...kur ka industrialiste te medhenj qe punojne me te zeze ...dmth shesin mall me shumice pa fatura smiley 

Ose milardier italian qe i transferojne parat neper shtete te tjera per te mos paguar taksat ...qe nga Pavarotti ,Valentino Rossi etjetj 

Leket nuk mbahen vete poshte jastekut ...dergohen dhe ne banke ne Shqiperi psh smiley

investohen ne kapital po ne Shqiperi etjetj 

Ne jemi ketej ti po na trego se çfare behet smiley 

Sa mire .. smiley  E di ti se sa ndermarje te vogla te shqiptareve ka ne Itali , te puneve qe jane shume te paguara ? Dhe ata si koleget e tyre italian  ,qe te pysin ne fillim ...I do me fature apo pa fature smiley 

Dentistet italian qe ta marrin dhe qimet e kokes ...gjeja e pare qe te pyesin ma fature apo pa fature smiley

E te tjere e te tjere me rradhe qe nga bojaxhiu ,muratori ,mekaniku ,ne restorant etj etj se lista eshte shume e gjate ti shkembi i Kavajes smiley

Aman se do vdes kur u bene dhe shqiptaret e Shqiperise  te ndergjegjsuar per ta taksat lol

Aty qe te heqin dhe breket duke pagu pare kot poshte e lart ...aman mo na hapni barkun ...nejse ...

Moj Derrasa je ti qe po flet me fodullek. Financieret kane pune qe ç'ke me te edhe me shqipot arrogant si puna jote. Per sa i perket industrialisteve te medhenj qe shesin mall pa fature je ti qe s'ke kuptu i derr m....me tej ke filluar te shkruash e flasesh si bythe turtulli fjali pa kuptim. Nese ti je nje nga ata shqipe qe dredhojne pagesat e detyrueshme te uroj nje gjobe te majme qe te te vijne mend, nese i ke. Per sa i perket fatures eshte çeshtje kulture personale, une psh e kerkoj dhe per nje pizza al taglio dhe nese me qellon ndonje fodull arrogant i dergoj financen. Punoj per equitalia dhe shpresoj ta kesh marre vesh se  ku jetoj.

Avash se na hodhe qimet ne toke smiley 

Me plasi se ku punon ...m...e henksh e perlyfsh turinjt ..

Equitalia hajdutet me te medhenj qe nga drejtuesi me ate rroge super te majme ...

Une punoj ne finance , me rruan bishtin ,o i ''kulturuar ''smiley

 

 

Po rruhu moj shtaze se nuk te prekin dot meshkujt dhe medoemos merr forma egersie. Ahhh kujdes me ato dhembet jashte se te hyn ndonje zhapik ne goje....

mjekrra dhe dasara ua them me dashamiresi, pse duhet te prishni nervat me njeri tjetrin te dielen ne mgjs, as njiheni dhe ne nje forum qe njerezit jane per qejf. Andej nga fundi dites dhe lejohet, po qe ne mgjs... miqesisht

Ke te drejte lungomare nuk ja vlen ...

Nuk e imagjino sa me ngrehen nervat me shqipot lepires te italianeve ...(shumica katundar smiley )

E ketyre tipave italianet ja kendojne maman me keq ...

Po qe lene name duke shku poshte e larte e spijunu bashkeatdhetaret e tyre ...qe nga kuesturat ,financat ,komune etjetj ..

Pse dhe shpi atij e nuk me dhe mua  e banilitete sa te dush ...

Ju ka ngel kulture nga gjishi krietar kooperative e 250 leksh ne kohe te lire smiley

Kot thone flet si e ema e Zeqos ne maje te thanes smiley

Te paska eduku me shije per muziken smiley

Po ta fal mqs me ke vene nje keng nga qyteti i njerit te  gjysherve te mi smiley

Bile ka dhe nje familje te vjeter beratese  me kete mbiemer ..

mbani italine, mbani. 

si po e ''mbajne''  Italine o shkabe,  pa he njeher..?

bejne punet me vrl qe italianet si bejne, trajtohen si morra, e prape i japin shtetit italian me pak se cmarrin prej tij 

shkabe keshtu e pergjithson problemin, ka plot qe e kane gjetur vetveten, ata qe bejne pune Vl ne itali benin te njejten pune edhe ne shqiperi ose ishin te papune fare, sipas teje te te trajtojne si morr ne shqiperi e te marresh 20000L rroge apo si mor ne itali e te marresh 1200 evro?

emigrantet qe mblodhen para dhe u kthyen e kane gjetur vetveten me shume e fitojne me teper se 1200 euro

Shkabe sapo ke dale nga mbledhja me shokun xhelil me energji te Rena.smiley

sa qef ju kam juve qe keni nga 20 vjet andej, keni ardhur vetem 2-3 here ketej per nga 2-3 jave, shkruani statuse ne fb ne anglisht por s'merrni asnje like nga friendsat amerikane, vetem shqiptaret ju bejne nga nje like. skeni leke te vini te shifni robt e shpise e pastaj futeni ne peshk te jepni mend se ne vend tjeter sju degjon njeri. ca te te thote vellai yt. vazdho jeten

Shkabe e para kam vene re se nuk kruhesh me komentuesit me flamur shqiptar te cilet jetojne aty e postojne te njejtat sentimente e kritika si te emigranteve.

e dyta sille njehere bythen tende ketej me vetem $400-500 borxh e rrobat e trupit .filloje jeten nga e para ne vend te huaj pa asnje lloj mbeshtetje .provoje sa te vlen lekura pastaj te jap plotesisht te drejte te vish ketu te gjykosh fyesh ofendosh e perbuzesh emigrantet.

Ata ketu e kane nga e padala. Vendet e zhvilluara jane me te lehtat per ta bere ate gje, prandaj emigrojne robt. Te zot jane ata qe e bejne ketej. Dhe une s'kam gje me emigrantet jo. E kam me surreterit edivetetisecilet

Nese emigrimi te duket i lehte provoje njehere e pastaj fol.

Robt po lene punen e po ikin per jete qyl ne gjermani e bejne foto parqeve duke ndenjur gjithe diten kot, ti thua. lol Shkojne gjejne nivelin e larte te punesimit gati, lehtesira ne sistem me gati se ketu, etj, etj. robt per lehtesira emigrojne se te ishte e veshtire rrinin ne shtepi.

ikin per nje jete me te mire por s'eshte aq kollaj ta arrish ate jete me te mire duhen nete dimri per tia shpjeguar dikujt qe se ka provuar vete.

albua me shume pompino nga pas po te thot qe atij i vlen bytha shume.

ok, mbase edhe i vlen, pse jo, po ndonje gje nuk i dime, as c'ka bere, as c'ka arritur ketej. vetem pordhe komentesh, shumica debile, nga ato qe e kane cuar kete blog ne pike te akullit.

jo se e ka per detyre te thote c'eshte e c'ben, por kur i gafurresh miletit, kur thua qe x e y nuk jane gje si mendimtar smiley   smiley    e kur jep verdikte nga 20 ne dite si albua yne me fore e me bursa mongolie, duhet te nxjerresh nje dicka ne tavoline, apo jo? se tastjer kush nuk ka sot. smiley

smiley 

Si tha Kapedani....ja sheshi ja mejdani .Na tregoni kush ka calltis me shume.

JK

Ok shkabe po e mbyll se  erdhi  ky pederi plak .

Bora ra token e ngriu

Cimin zezaku e qiu.smiley

 

Mek mek mek smiley

Ata ketu e kane nga e padala.

smileysmiley

problemet e shkabes jane shuuuume te thella.  Pavlovi me Frojdin do i kishin dhene shkences ku e ku me shume po te ishin gjalle dhe te jetonin te komuna e parisit tani.

tjeter pergjigje prisnja,  shkabe

si dhe mos doje te thoje qe emigrantet:  i japin shtetit  italjan  ''me shume'',  se cmarrin prej tij..?

 

shiko, se ti e ke zakon dhe kollaj tua besh llogarite  fët e fët  botes,  por leri emigrantet rehat atje ku jane,se cfaredo lloj pune qe bejne  e kane gjetur veten, e te tjere do vazhdojne ta gjejne.. 

eshte shume normale qe kontribojne ne shtetin italjan, ne kete rast, sepse edhe keta shfrytezojne, rruget, infrastrukturen, shkollat, spitalet, bankat...... edhe gjithe institucionet e shtetit italjan.

dhe nese ka nje shtet qe vetem perfiton  ne menyra te ndryshme (pushimet qe bejne  atje, dergesa per familjet apo edhe ndonje inevestim etj) nga keta emigrante, ky eshte Albanie !

nderkoh, nuk mund tu besh ftese ti te kthehen emigrantet ne Albanie, nderkoh qe shqiptaret  po duan te ikin  nga Albanie se ska pune... ka muaj tashme qe kjo eshte teme kryesore ne Shqiperi, edhe me shume ne Gjermani.. ''azilantet shqiptare'',  thote..  po normalisht qe se rruan asnjeri, se helbete ju shikoni hallet e botes o lla, çu duhet  shtepia juaj juve..  po dale dale, kur tju rrikthejne vizat, radhet ne ambasada, mbase do ta kuptoni..

300 mije vende  pune,  tha...  po hap ore  30 mije te pakten, e leri pordhet e medha,  se ai vend vazhdon te prodhoje vec emigrante.

300 mije vende  pune,  tha...  po hap ore  30 mije te pakten, e leri pordhet e medha,  se ai vend vazhdon te prodhoje vec emigrante.

I prodhon per te tjera arsye, sepse keta ne gjermani s'po ikin per pune. Per pune aty e kane italine, greqine, hollanden e gjithe vendet e tjera qe s'te mbajne qyl, por s'iknin.

jo jo, keto arsye i di vetem ti.. 

degjoji emigrantet qe jane kthyer keto ditet e fundit.. nga veriu apo jugu qofshin. (do theksuar kjo  edhe nga jugu, se ca e ca beqira ne fillim fare perhapen teorine: ja, jane ata verioret prape..)   pra keta te kthyerit po thone, qe iken per pune sepse skane cbejne ne Shqiperi.

pastaj, kur shikon qe ikin edhe me familje te tera: me lacka, placka e femije te vegjel, e kupton qe keta njerez jane te pashprese ne Shqiperi.

por Gjermania po shfrytezohet  me gjasa se nuk e ka legjislacionin kunder emigranteve  dhe aq te ashper..  ndryshe do shkonin ne Hollande, Finlande,  Danimarke etj

po te ishte per pune ishin kujtuar me heret ata, hapur ishin kufijte prej vitesh. tani ashtu do thone ata ca do thone tjeter. po hajde me thuaj mua qe i kam pare te lene punen per te bere jete qyl andej. birre dite per dite pinte ky qe merrja per te lyer shtepine. e conte cunin ne kopsht privat. shtepi me qira 20 minuta ne kemne nga qendra. loto vinte, dite per dite. iku ne gjermani me cunin e gruan. 

kaq jan te deklaruarat por ne te vertet jane dyfishi ose me shum. 12000 euro esht page mujore jo vjetore

????????????? Deklarimi i te ardhurave per efekt taksimi eshte mbi baza vjetore dhe besoj se shuma prej 12 mije i referohet vitit dhe jo muajit.

Nese shifra prej 3.2 miliard euro te ardhura i perket vetem emigranteve shqipetar (akoma jo shtetas italian) dhe qe kane bere deklarimin e te ardhurave vjetore tek organi perkates, atehere shuma e te ardhurave ne fakt duhet te jete me e madhe se shifra e permendur. Pasi, duhen mare ne konsiderate se nje pjese e emigranteve ose nuk i kane deklaruar fare te ardhurat, ose i kane raportuar me pak, si dhe kemi edhe nje pjese tjeter te emigranteve qe tashme kane mare nenshtetesine Italiane dhe kur raportojne nuk figurojne me si emigrant nga Shqiperia. smiley

" .....Përkatësisht, vitin e kaluar pranë organeve fiskale në Itali paguan taksa 243 mijë e 781 shqiptarë dhe e ardhura mesatare e deklaruar ishte 12 mijë e 930 euro...." 

 

Nderkoh qe te ardhurat kendej nga Europa Veriore te emigranteve luhaten 16 000 deri 24 000 euro ne vit, kuptohet mesatarja. 

i nderuar maestro, cmimet ne itali dhe jetesa jane dicka me lire se veriu evropes plus qe sic thote dasara informaliteti eshte me i larte.

italia per cilesi jete eshte shume lart si klime, ushqim ambient etj.

Info nga Magazina e Lakrave ose shkurt si i thote Populli MaPo ..ose...smiley

Bythet e serbeve cmendin shqiptaret "..ose ( ku ishin tronditur mo ) dhe vuuuuu InteliDjenca me cpengime . Se ku jane te dhenat per dergesat e Shqiptareve nga Italia nje zot e di .Dhe si mund te lidhesh dergesat e emigranteve shqiptare ne Greqi me te ardhurat e atyre ne Itali ....duket se nderzimi artificial i gjitareve te njejte sjell edhe hibride tek MaPo ...O ooooo O brinja !

Dhe vuuuuuu elitaret ! Ec Aty Jerarkia smiley

i nerum, sjane dergesa po taksa qe paguhen nga emigrantet shqiptare ne itali, lehtesisht te konsultueshme

. Se ku jane te dhenat per dergesat e Shqiptareve nga Italia nje zot e di .Dhe si mund te lidhesh dergesat e emigranteve shqiptare ne Greqi me te ardhurat e atyre ne Itali... Themte U... pasi lexova komentet dhe artikullin .

Me poshte thua dhe ti , megjithse kam pas mejtimin dhe e kam , qe Lexon cfare shkruajne te tjeret . smiley Vetem Elitarja Yp Xhibi nxjerr perfundime pa lexuar ..dhe jep udhezime si ti kuptojme gjojnat !

Ose je qe je Lidhi pak te dy pjeset e artikullit Greqi -Itali e na jep pak per cfare eshte ky artikull qe i LIDH Pazgjidhmerisht problemet mer jahu smiley

Pastaj se si e kuptoj une apo ti , taksen , ka pak rendesi . Fundja dhe e llafosem pa Magazine Lakrash me artikuj !

Flm !

 

Ose je qe je Lidhi pak te dy pjeset e artikullit Greqi -Itali e na jep pak per cfare eshte ky artikull qe i LIDH Pazgjidhmerisht problemet mer jahu

 

i nerum, te tentoj une te bej lidhjen e artiklles:   Greqi - Itali..?.smiley

ti je yni, per hajer...
kisha dhe nje pyetje tjeter pa ju bezdisur te dyve ky Bozdua i bashkise emrin me dy 'N' e ka Enno?

se skam rastisur emer te tille...

Pse hyre i nerum BelHul ? Une e kesha per mesuesin Lungomare qe me orientoi me dashtuni  "kujt do me tregu taksat tie " smiley

Qe kamte pakenaqesi , kamte , se ju shmange dijes se Fushes se Bujqesise mbi podhimin e fshataresise punonjese ne Holande , eh edhe mund ta thuash , po ketu kot ankohesh .

Apo ..ike nga Shqiperia dhe u ngule prap ne Hollande ? Asnje fjale me takimin e babait te ekonomise te nderuarin Pjer ...Kjo po do perbente nje risi per PPU se si mejtohet te trajtohen shume ceshtje ne sherbim te Memedhembjes . Ndersa ketu nuk e kam ate dije , me te nderhyre dhe kerku cqarime ...Lexoje dhe njehere , e Lungomare me BelHul as qe lidhen si Nike jo me si pjese te artikulles smiley

i nerum, une nderhyra meqe  e kerkove ne dy komente  ''lidhjen Itali-Greqi'', qe ben artiklla,  prandaj edhe saktesishet te citova.... per kete mund te them dicka si bashkbisedim une,  une jo per te dhene mend.smiley

ato lidhjet e tjera pastaj, jo me Nike, jo me bageti e Bujqesi holandeze etj, nuk merrem se nuk i kuptoj..smiley

 

nejse,  meqe u futa ne valle, po e hedh gjer ne fund ,tha..smiley    pra lidhja eshte:  nese per emigrantet e Italise ka te dhena per te ardhurat dhe deklarimet e tyre ne financat italjane  dhe te ardhurat duken te mira, keta punojne dhe  shteti italjan perfiton nga taksat e tyre.....  

(dhe ben nje krahasim me  emigrantet e Greqise  artiklla) ......emigrantet e Greqise duket se nuk i kane punet mire, nuk kane pune/ te ardhura  per shkak te krizes kuptohet...   mirepo meqe per keta ska te dhena te qarta, atehere artiklla bazohet ne disa te dhena te  bankes shqiptare per  dergesat, remitancat, e ketyre emigranteve  ne Shqiperi, te cilat kane rene ndjeshem nder vite.  qe  do te thote: qe emigrantet e Greqise kane te ardhura me te pakta...
 

Ndërsa Greqi bashkëkombasit tanë nuk kanë qenë kaq me fat. Ndonëse nuk ka të dhëna të hollësishme mbi të ardhurat e emigrantëve shqiptarë në Greqi, një studim i Bankës së Shqipërisë gjeti se dërgesat që ata sjellin në atdhe kanë rënë me 3 herë vitet e fundit. Sipas Bankës, nëse në vitin 2007 emigrantët shqiptarë në Greqi dërgonin 45% të të gjithë remitancave që merrte Shqipëria, aktualisht pesha e tyre ka rënë në 25%. E përkthyer në vlerë monetare, kjo do të thotë se nga 440 milionë euro që dërgonin në vitin 2007, aktualisht emigrantët nga Greqia sjellin pranë familjeve të tyre më pak se 130 milionë euro në vit.

 

nadja mire burra..smiley

Sipas nderhyrjes tuaj i nerum Belul ..Cfare do te thote artikulli ?

Nevej na , mejtonj ,  e para po e para fare na interesojne Vetem remitancat ose Dergesat qe kane ndikim ne Ekonomine ne teresi dhe jeten e familjeve  ne vecanti .

Pjesa e pare eshte nje  prure tralala ne fushen e statistikes qe jo vetem nuk shpjegon asgje por  ngre nje kuazi-problem ne ere pa piken e kuptimit . Vetem nje minor detal ( ouuu Tm Gjembi  smiley....ne shifren e nr te shqiptareve nuk mesojme asnje te dhene per jeten e tyre ( gje qe edhe mund te na interesoje per kulture ) sepse mungojne ....saktesimet per cdo pagues ose me llaf te modh  mer Jahu si kalamoni pallatit ,kontribues  ,etj ,qe i xeberthen vete tie ne raport me koston e jeteses ne Itali qe besoj edhe vet Italianet e kane te veshtire ta nxjerin .

Tani lidhe pak ideollogjikisht si i PD-hit .. Pordhonet celiku .etj

Pjesa e dyte , "remitancat e shqipove nga Greqia "  (vertet i vetmi problem qe na Intereson )  perkthyesi e ka hedhur duke ja fut me Top pa asnje lidhje me pjesen e pare . Te keshe mbetur vetem tek kjo e dyta edhe kishte pak yndyre , po te lidhesh percartjet e nje prurje qe nuk e lidh dot as Yp Xhibi , vallaj pUrgjeGjesi e madhe duket smiley

Pastaj  sa vjedhin Italianet , Greket ,Bngladeshsit ? Kemi specialiste edhe per Mongoline smiley

Artikullin e solla une me siper dhe italisht ...kjo gazetaria ka kopjuar ca te dhene atje dhe shume i ka shtuar vete smiley

Shqiptaret ne Itali punojne shume dhe me aq njohje sa kam (miqesi et shoqeri) pjesa me e madhe jane bere entrepreneur. Dikush me nje kompani per instalim çatish, dikush per lyerje industriale, nje tjeter per shkarkim dhe transport mallrash. Mos te flasm per ate pjese tjeter qe ka mesuar zanat dhe qe eshte konkuruese me italianet.

Po `thesari` i emigranteve italian ne Shqiperi, sa duhet te jete valle ?

Do ishte interesante. Kshu do te dinim me mire se sa perfiton shteti shqiptar nga keta emigrantet italian !  Se andej nga italia ta masin mire koken, (Shteti )  po knej nga Shqiperia si ta masin koken ?!! smiley

Thelbi i Artikullit eshte ose ka qene qe ne kete Klime Jo miqesore ndaj Emigranteve, Italia tregon se EmigrAcioni Shqiptar dhe Indian, harro Rumunet se jane numerikisht me shume kontribon ne Shoqerite e Plakura Europiane. shqiptaret Kane keto te ardhura ne baze te taksave qe i paguajne shtetit Italian. Kaq. Shqiptaret ne Italy sa i shofin keto te ardhura se me pas mbas taksave ato para mbeten ne Italy ne forme qiraje, arsimimi e qejfi apo halli. Por nderkohe ksenofobet marrin nje laper kesaj rradhe kur i perkasin Emigrantet Parazite. Pra e Mira e ketij artikulli eshte Tek e pergjithshmja, roli i emigranteve ne shoqerite pritese. Greqia eshte futur kot ne kete artikull se nuk te dhena te krahasueshme. Greket kan marre prej Shqiptareve vetem veset e Jo virtutet, pra Kane marre evasionin fiskal, hilete e hajdutllekun. Kur si kontrollon dot te ardhurat Politikaneve e  biznesmenve Grek do i kontrolloni dot te ardhurat Mamive, axhustatorve dhe hidraulikve Emigrant. Autori e fillon me faktet ne Italy dhe mbaron me fantazite ne Greqi. Nuk eshte Greqia ....Italy se Italianet kan ate moot shteti. Greket nuk e di se ckane.

Sa me shume te rrallosh vizitat tek Peshku kohet e fundit aq me shume e kupton qe koha e kushtuar leximit te komenteve tek temat me shume komente eshte koha e shpenzuar me kotsekoti ate dite. Te njejtat vrima te fryra njesoj nga te njejtet 4-5 fryres...eshte bere si kafja e lagjes qe dikur ishte cool e tani shikon te njejtet 4-5 tipa qe pijne fernet smiley

smiley ben mire ti rallosh, biles braktise per fare, por nuk e ben dot se je bisht qeni!  

Ajo qe me bie ne sy ne kete artikul eshte fakti se ne gerrrqi nuk jetokan 800 000 shqiptare apo 1,5 milione sic thone por as 30 mije !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).