"Triologji shqiptare: Një seri manovrash dredharake", është titulli i kësaj pune të prezantuar këtë maj në Bienalen e Venecias nga artisti shqiptar Armando Lulaj, kuruar nga Marco Scotini. Bienalja e Venecias 2015 ishte e 56-a që ornganizohet në qytetin historik. Një ngjarje që solli sëbashku artistë modernë nga 89 vende.

57 Komente

berisha - rama - meta ... hmmmm

qellon me pambuk....

Jam kurioz. A ka treg per kete lloj arti? Se me thene te drejten edhe coku i bredh nga pak keto dyqanet e artit, po nga kto vertebrat e lidhura me pe ose "vajze qe kruan hunden ne nje kub xhami", nuk kam pare te shitet gjekundi.

po:  ''zhaba qe qeshin'',  apo  ''kuaj me cizme meksikane'',  ke pare..?!.smiley    -erdhi dita e Koçit te Tetos..smiley

Erdhi qe ja marrsha te keqen, erdhi. Puna eshte se ka pasur nje art te thjeshte, nganjehere dhe primitiv popullor qe ishte i destinuar per shtresat e varfera po edhe artdashese ose zbukurimdashese te popullit dhe nje art tjeter shume me te kultivuar per aristokracine, kishen etj. Dhe te dy keto arte kishin tregun dhe artdashesit e tyre. Tani kjo vertebra trilogjike, ku hyn? Tek tregu i Pleshtit apo tek Kristi?

Art naïf!

Kur arti nuk zberthehet kollaj, do te thote se ate e ka bere vertet nje artist.

•◇r*_

        ¿>>◇|•``

◇'/》}<

            I♡pth

Une kujtova se ishin "rubber dukcy" -t e famshme Ilire keto!  smiley

 

shume, shume bukur!

thjesht per informacion shkencor, po dhe artistik...keto tre vertebrat i perkasin nje balene qe rrifte ujrat e mesdheut ne kohe te komunizmit. Sec ju desh lumadhes i ra rruga nga ujrat territoriale shqiptare.., do ti qe forcat tona te armatosura toke/det/ajer e shkembyen per nendetese atomike e kur ja leshuan...bamp e bamp e bamp deri ngordhi si qene!

Autori thjesht ben nje veper, te vrisni mendjen, te pyesni vetveten: Mos simbolizojne epoken e Skenderbeut, Turkut dhe Socilizmit? Mos eshte alenca treshe Jugosllavi-Urss-Kine? etj.etj.

Se po te jete se doni te blini vepra arti...balena ja ku eshte, merreni e çojeni ne shpi, se ku i dihet, mund te duhet per ndonje pune..

ouu po ore andej nga 80 e ca ka ndodh kjo, po pse e goditen ate balenen?..qante ne buze te detit smiley Me duket se nuk e goditen, apo na kane genjyer ne kalamajte e asaj kohe ncncnc

...dhe mund te te kene genjyer, papyrus, kalama ishe, aq mendje kishe...Gjitarët, mbretërit detit e steresë ishin 52 individë në 44 lloje. Behet fjale jo vetem per balenen, po pa frikë dhe ujkun, çakallin, dhelprën apo macen e egër. Kishte dhe majmunë Afrike dhe te Amerikës së jugut, brejtës te vegjël, dhe po ashtu drer pyjesh apo delfini fisnik i detrave.
Po ashtu, mund te besh vepra arti dhe me Bufin e Hrushovit, Pelikanin e Enverit apo Peshkun Fluturues te Spiro Kolekes.
Tani s'ka me. Muzeu s'eshte me se tokes i doli pronari. Skeleti gjigant dhe mahnitës i një balene, po s'na doli ndonje biçim frekuentuesi galerish arti, na iku per lesh.

kjo eshte ngjarje e rende per veshet e nje femije, s'paskan bere keq qe na kane genjyer...
pronari ta gezoje token, por Vl-si qytet artedashes qe eshte, nuk u kerkon dot shtetareve nje muze diku, ne nje toke pa zot? Ne nje kohe kur po shkon muzeu ne maje te Dhermiut, kaq e veshtire qenka te vije muzeu ne mes te Vl?!

jemi qytet hero jo qytet muze smiley

"qytet hero"; "qytet artedashes" - atributet qe u dedikojme koncepteve abstrakte jane gjithmone gjithperfshires, asnjehere te pervecem...prandaj ti ke te drejte, por edhe une s' jam gabim smiley
p.sh (meqe me kujtoi heretiku balenen e bardhe, kapitenin Ahab, Kublai Kahn ne Ksanandu etj etj ) keto jane fragmente te imagjinates se autorit, sikurse eshte edhe skulptura me siper...panvaresisht kesaj lexuesi/ artedashesi qe lexon, apo kundron nje veper arti eshte i afte qe te krijoje ne mendjen e tij imazhe te njejta ( ose imazhe te peraferta- vertebra e balenes) te cilat pastaj vihen ne sherbim te bashkebisedimit.Keto lloj basjkebisedimesh nuk ka asnje lloj shanci te ndodhin "ne tregun e domateve, specave, apo qepeve", por ndodhin rendom aty kur dy apo me shume lexues/ artedashes komunikojne mes tyre mbi veprat e artit qe kane lexuar, pare, apo degjuar...

apo eshte sekret, i klasifikuar "SS" dhe "TS"- thote "GSH" smiley

Arti konceptual me eshte dukur gjithmone si rryma me e pavlere e artit, me mendjelehta. Jo se nuk ka punime shume te mira por edhe ato me cilesoret synojne asosacione siperfaqesore dhe kete e quajne te thellohesh. Eshte si art i sforcuar qe kenaqet me pak. Nuk arrin ti marri vezhguesit emocionet ose "tronditjen" dhe kenaqet me nja dy impresione sporadike shpeshhere duke stershpjeguar ate qe s. Dhe kjo pervec braktisjes se estetikes qe une artit modern nuk do ja fal kurre.

 

Instalacioni dhe arti modern nuk jane zgjedhje sikur te ishin fruta zarzavate ne supermarket, nuk marr kete se nuk me pelqen balena e Mobi Dikut e marr kete tjetren se me pelqen domotja klasike, por jane logjika fundore e historise se artit, e nga nje pikpamje me siperane eshte logjika e fundit te historise.

Dmth te mos pelqesh artin modern i bi te mos pelqesh tere çfar ndodh sot ne çdo fushe. Jane te lidhura gjerat.

 

Fillove ti me "logjiken fundore te historise"! Leri dogmat hegeliane. E kena bere njehere kete debat, historia nuk eshte lineare, as historia e artit.

Plus qe nuk thashe qe nuk e pelqej artin modern, perkundrazi. Thashe qe arti konceptual (nje nenbashkesi e vogel e artit modern) eshte art oportunist, qe synon eficiencen jo impaktin. Sigurisht mbase pasqyrim i shoqerise se sotme. Ne fund te fundit jemi nje "Erlebnisgesellschaft", sic do thoshte gjermoni.

e di qe ti e koncepton historine si histori e Nastradinit qe e tregon sipas qefit, aty ku ka lidh gomorin e vet, mshoja se te ka ardhe dita, Ditet e Fundit Ngambrapamoderne te Hegelit qe eshte i pari qe ka formuluar konceptin e artit konceptual, dhe ka fol per Fundin e Artit. Po deshe ta sjell citimin.

Pranej them qe beni muhabet ngambrapamodern per artin sikur me qene ne pazar tu ble domote, as nuk i ke haberin qe Hegeli e ka vjedh logjiken fundore te historise nga Ditet e Fundit qe permenden ne Apokalips. Fundi i Historise eshte art konceptualist fetar, e ke ne te gjithe fete e Librit, biles edhe ne fete pagane.

 

E vertete deri diku, prandaj kam dhe antipati per te dyja. smiley

 

Po te vazhdosh te kesh simpati artistike sikur je duke blere domote ne pazar, nuk ke per te kuptu kurre se edhe simpatite e tua nuk dalin dot jasht vizionit biblik te Diteve te Fundit, dmth nuk ka dallim shume midis domoteve dhe kastravecave, jane te dyja zarzavate.

Pa vlere jo, se kur e vret mendjen dalin gjera te bukura. Varet se c'fare pyetje i ben vetes. Mua psh kur shikoj kete instalimin, pyes veten...ore, po ku e mbajne kete skeletin e balenes? Po Shqiperia ka muzè natyror, apo e mban ndonjeri ne garazh? Po Bufi Hrushovit me Peshkun e S.Kolekes nga behen, ju ka dal pronari? Po artisti e ka perjetuar epoken qe ka instaluar apo kalama si papyrusi? Ky arti konceptual shqiptar pse i bje gjithmone ne nje vrime, tema e komunizmit, diktatura, gjethi, pallati i nendheshem antiatomik dhe nuk hedh nje sy para e jo mbrapa?
Se te besh instalacione, e thote dhe tiku...ik thuaj, me dergoi "Ai", firmos procesverbalin, terhiq balenen e coje ne bienale... Maksimumi roja i balenes do te thote..."vlla, po per neve...del nonje gje?"

Shum najs.

C'permase ka kjo puna? Vetem kto tri rikat jane?

Arti konceptual    Hajde mere vesh .. 

 

un e morr vesh per vete, dhe me pelqe me teper se piktura Gjyqi i Fundit qe e ka saju Mikelanxhelo me logjike fundore hegeliane. Kjo eshte me reale dhe me domethenese, eshte Nallban Probatini qe po i ve patkojte Rosinantit, jemi ne pritje te Kishotit.

 

Kjo fare mire mund te jete foto e rastesishme e bere ne ndonje katund te Peruse, dy veta tu i pa thundrat nje gamori. E megjithate ti dallove aty Ronsinantin, Mikelanxhelon dhe eskatologjine kristiane. Bravo.

Nuk e ve ne dyshim problemi eshte qe njoni ka fut nje gamor ne museum (kale ne bienale do protestoshin ata qe ju interesojne detajet) dhe i ka vene nje tabele perpara. Dhe fap heretikut i bejne qark te shkurter sinapset e trurit dhe fillon nga masturbimet mendore.Po te mos ishte ne muze do ishin thjesht ca katunar tu pa nje kal me afer sec duhet.

ta kam thene me siper qe edhe ti nuk shpeton dot nga dialektika hegeliane e Fundit te Historie.

Aty ku une pashe kalin Rosinant dhe potkojte, ti pe gamorin e Sanço Pançes dhe thunder: kale-gomor, potkua-thunder, Kishot-Pança jane dy figura te nderlidhura dialektikisht ndermjet tyre.

"eshte dialektike" edhe fakti qe ti ne mes apokalipsit te Diteve te Fundit, nuk te pelqen Apokalipsi Ngambrapamodern, po te pelqejne domotet, dmth ben sikur nuk e sheh rrezikun, e shmang duke ble domote.

 

E di ate anektoden per hegelianet? "Ka dy kategori njerezish, ata qe i ndajne njerezit ne dy kategori dhe ata qe nuk i ndajne". Keshtu eshte dhe me ty.

po ti a di ate anektoden marksiste te Fundit Apokaliptik te Artit dhe Historise  qe ishte hegelian i majte nè kundeshtim dialektik me hegelianet e djathte meqe shoqeria njerzore ndahet ne dy fele, majte dhe djathte, si edhe truri njerzor hemisfere e majte dhe e djathte sipas nje aksi simetrik me sinapse neuronesh asimetrik dialektik qe i bejne njerzit te majte qe i hipin kalit Rosinant dhe te djathte qe i hipin gomorit te Sanços? Dhe qe ne Ditet e Fundit Ngambrapamoderne profesoret amerikane e çojne me tej dialektiken hegeliane te shkembimit dialektik te feleve qe Kishoti ja hyp gomorit te Sanços dhe Sanço ja hyp Rosinantit? Dhe qe tani nuk dallohet se cili eshte kale dhe cili pele, e jane te tere mushka sterile rrethuar me tela me gjemba qe jane produkt konceptual i marteses dialektike te gjarperit me iriqin? Dhe qe ne vend qe ti hypi Kishoti kalit dhe Sanço gomorit, gomori dhe kali ja hyp Kishotit dhe Sanços dhe lindet nje njeri i ri migjenian prometeian trans-human si perzjerja e kafshes, domotes, mekanizmave bielle manivele, telit suste praraprures dhe kibernetikes?

Pranej rri tu ble ti domote dhe tranguj n'pazar, nuk ka ç'te duhet me keto gjera antipatike konceptuale te Diteve te Fundit Frankeshtajne Trans-humane.

https://en.wikipedia.org/wiki/Transhumanism

  

Po i bojne gjyq nje kali te ngordhur , po i heqin patkojte me duket !  smiley 

Se pari te korigjojme,  se nuk behet fjale, .... per kal, por per nje...pele ! Kush nuk e di ta  dalloje, qe nga kurrizi, ( dmth pa e pare nga poshte shaleve) ja them ! 

Kali mund te jete femer mund te jete mashkull, kal quhet . "Kal pel, qenka !" smiley

A, jo ilir- jani ! Gjer sot, kurre nuk eshte quajtur ..pela kal ! Me marrveshje mes te djathteve dhe te majteve mund te ndryshohen edhe ..percaktimet e Perendive ! 

Ajo rruaza e mesit shume e lezecme, pervecse e baraslarguar e ka sqepin me seksi. 

Trilogji. smiley 

Per la sua seconda partecipazione alla Biennale di Venezia, Lulaj presenta una trilogia filmica a conclusione di molti anni di ricerca, sul periodo della Guerra Fredda in Albania; percorso dedicato ai relativi temi della memoria collettiva e dell’esperienza storica. Il primo lavoro di questa serie sarà il film It Wears as It Grows (2011). La seconda opera della trilogia è invece il noto Never (2012), che è stato ampiamente esposto a livello internazionale. Il terzo lavoro, Recapitulation (2015), sarà invece realizzato appositamente per la Biennale.

 

Quale sarà la sua definizione di Guerra Fredda? E come verrà rappresentata al meglio (attraverso supporti, percorsi, concetti, diversi media e via discorrendo)? 
Non credo che l’intento sia quello di fornire un’immagine della Guerra Fredda nei Balcani. Il progetto ha più a che fare con microstorie, dettagli marginali, scarti mnemonici, oppure spie. Si tratta di riflettere sulla trasparenza e sull’opacità delle cose: sul modo in cui esse ci appaiono in un periodo e su come siamo pronti a vederle in maniera diversa in un altro momento. Come carichiamo le cose di certi significati e come poi glieli sottraiamo. I regimi di visibilità sono realtà importanti e anche il progetto di Lulaj si interroga su questi. In esposizione ci sono delle cose reali ma anche le loro proiezioni evocative, il loro stato spettrale, nei film che costituiscono la Trilogia.

E come, invece, verrà definita una sorta di memoria? Come potrà essere rappresentata, evocata e immaginata dalla pratica artistica di Lulaj? 
Lulaj mostra delle tracce incomplete sotto forma di documenti e trasforma lo spazio della loro messa in scena in un teatro aperto a differenti ipotesi, congetture e narrative individuali, plurali, antagoniste, in cui il senso non è già dato una volta per tutte. C’è una natura performativa. Si tratta di politiche della memoria: sempre pronte a rinegoziare con il passato, a metterlo in discussione, a riscriverlo. Certo, ci sono delle impronte, degli indizi: ma di che cosa sono il segno? Come possiamo decifrarli? Cosa ci diranno non solo del passato, ma anche del futuro? Gli antichi avevano gli aruspici o i maghi ma oggi noi non disponiamo più di nessuna scienza divinatoria.

 

Tra It Wears as It Grows, Never e Recapitulation (peraltro unico lavoro inedito presentato) quale tipologia di esperienza visuale sarà offerta? 
Sono lavori filmici bellissimi che raccontano tre storie diverse, in luoghi diversi, come Tirana, Berat e Argirocastro. Ma anche racconti di tre tempi diversi: la cattura di un aereo nemico nel 1957; un incidente sottomarino tra avversari politici del 1963; l’inscrizione di un messaggio politico a scala territoriale nel 1968. Diciamo che però che questi eventi, attribuiti a un passato, ritornano nella realtà presente in maniera alterata, come fantasmi appunto. Pronti per altre storie non previste. Al centro di ognuno di questi eventi c’è una soglia limite di indeterminazione tra modelli ideali e fatti sensibili, tra idee e storia. Tutti ruotano comunque attorno alla figura ingombrante del leader socialista albanese Enver Hoxha.

http://www.artribune.com/2015/03/biennal...

Dyologji .  

Një ngjarje që solli sëbashku artistë modernë nga 89 vend

Nese kjo pacavure e paraqitur ne ate Bienhalen e Venecias quhet modernizem, atehere une pyes: po primitivizem cfare quhet?

Edhe kjo nuk zgjidhi asgje.

 

Iniciativa te reja duhen, jo viktimizime

Nese me lejon, çfare eshte "kjo" dhe çfare te duket viktimizim (ketu)?

Definicioni me i sakte i ketij fare arti:

["... is based on a formula where something looks startling at first and then turns out to be expressing some kind of banal idea, which somebody will be sure to tell you about. The ideas are never important or even really ideas, more notions, like the notions in advertising. Nobody pursues them anyway, because there's nothing there to pursue."]

Ajo godina e piramides, megjithmen ashtu si asht,asht ni monument,simbol i rjepjes se ktij veni nga hajnapushtetaret.

Ato tri rikat vecmas m'u duken me mire. Faleminderit!

I ka permbledh Saarikoski te gjithe skeletet & mjaft bukur!

Pune skeletesh .Art nuk mund ti thuash por ne fushen "konceptuale " ka lene gjurme boterore .

Te rrosh apo mos te rrosh " para nje kafke ...nuk ka piktor a skulptor qe ta paraqis me menyren klasike .

Ndersa ky me brinje e rrotullame mund te te beje te meditosh si para simbolit te shtetit te Butanit smiley

Gjithsesi sh Gjembi nuk eshte shprehur dhe Mejtonj nje nderhyrje e saj mund te xebertheje shume domethenie e cqaroje shume pejetje !

Perpara se te gjykohen aftesite skulpturore te Lulaj, mbase ja vlen te kuptohet qe ai eshte dramaturg, peshq.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).