76 Komente

Shifeni  me syte tuaj kush e ka qeverisur dhe kush po e qeveris kete  vend, kete toke are qe e gjeten nuse.Banditet  dhe kusaret, armiqte e zhvillimit te vendit.Keta as emrin nuk dine t`ja thone se i thone "Toke Bujqesore  ",  kur nuk behet  fjale hic per Token Bujqesore, por per Token are dhe kjo nuk eshte  hic e njejta gje.Ne Ministri te Bujqesise   Rruli kishte mbledhur tere servilet e kusaret.Ky derdimeni tjeter ka mbledhur  gjith zagaret  nga qoshet  e LSI -se pa asnje liddhje me bujqesine.Per Zv.Minister ka nje tregtar  zorresh te cilat  i importon tuttje t`hu dhe si i lan ne Lezhe i degdis nga i ka sjelle.Ky  pra, cilindo  te huaj qe vjen e takon, e shef nga puna e perfitimit  te  ndonje pale  ...zorresh.E  gjitha kjo tevature e  kandidateve per  invetim mbaron per njezet minuta !Vendim Toka i jepet per investim dhe te ndiqet  vetem zbatimi i projketit te miratuar.C`duhen tere keto sorollatje sa qe del dhe kryetari i komunes ish  hidrauliku  ne Greqi  dhe te  can...ate,  duke dhene mendje dhe ai te behet a jo investimi ! 

Nuk me keni besuar kur ju them se keta  jane armiqte e zhvillimit te vendit te tyre sepse jane qe te  gjithe... zorraxhinj dhe jo patriote.

Edi Rama , kur ka ndonje rast, bie fjala se do behet nej haur diku per gjoja bujqesine   ( nuk  ka rast qe nuk e sajon per  te dale ne TV), i lajmeron te TV-ve  nga tre kater  here .

Tere kjo lukuni  zagaresh, qe solli pas 90 -ta duhen kaluar  ne sater ! 

Po  ne mos  ate masen qe them une,   sepaku nga burgu keta shkaterrues e kusare  nuk duhet  te  dalin,  per ...100 vjet !

 

smiley

Grava, me kaq sa ke shkruar për ministrinë e bujqesisë, i ke thënë dhe përshkuar të gjitha ato që përbëjnë portretin e tyre të shëmtuar: që janë të paditur; që janë zagarë e delenxhinj ordinerë, ca mostra hajdutësh me shembelltyrë "floririn" e LSI. Gangsterët amerikanë u hanë m.... këtyre ndyrësirave!

 

Qeveria e re sillet njesoj si qeveria e vjeter e kriminelit sali; pra e zvarrit miratimin pse? Sepse sic duket Suedezet nuk e kane zakon te paguajne nen dore, apo te lyejne qerren. Fakti qe ministrine e bujqesise e drejton LSI-ja eshte i mjaftueshem, te pakten per mua, qe te besoj kete qe thashe me siper. Mjafton qe ti investigosh te gjitha ankandet per dhenje tokash me qira apo grantet ne bujqesi per te pare se sa padrejtesi ka. Keshtu psh ne dhenjen e tokave bujqesore te shtetit me qira asnjehere nuk kane fituar subjektet qe kane vendosur cmimim me te larte, por te tjere qe kane kuotuar shume me ulet. Kjo pasi psh elementi "cmim" ne totalin e pikeve (gjithsej 100 pike) ze vetem 25 perqind ose 25 pike. E keto procedura abuziviste jane te trasheguara e te pa ndryshuara qe nga koha e Genc Rulit. Duket qarte se keshtu ju leverdis ti kene keto udhezime/regulla per te bere te mundur qe te shpallin fitues ate qe duan vete dhe jo me te mirin ose ate qe derdh me shume ne arken e shtetit. LSI ka arken e vet si detyrim primar per ta mbushur. E nese Edi Rama do te vazhdoje te qeverise me kete bande hajdutesh te mirestervitur nen kujdesin e kriminelt sali vetem humbje te prestigjit do te kete, prandaj duhet te vendose sa me shpejt per ti zbythur nga qeverisja. Perndryshe ka per tu zbythur vete.

Kane hequr oferten nga norvegjezet per te marr nje nga bangladeshi me dokumenta fallco shqiptare? Legena!

 Shoqeria Civile duhet  te ngrihet  ne kembe pe tu miratuar nje ligj: Ligji qe denon me burg taksativisht nga 15  deri 25 vjet,  cilindo  zyrtar, qe zvarrit  qellimisht investitoret  me projkte  zhvillimore! Ndryshe ne kete  vend shef fiku fikun dhe ja se si ndodh...perhere keshtu.Per  25  vjet sira ! 

Titulli nuk duhej si  rrefuzoi por si i sabotoi qeveria shqiptare  22milion euro! sabotimi  eshte  veper penale ore prokuroret e ketij vendi !

E nese Edi Rama do te vazhdoje te qeverise me kete bande hajdutesh te mirestervitur nen kujdesin e kriminelt sali vetem humbje te prestigjit do te kete

edi rama po te vazhdoje kshu, te na haje hajdarin.

dy vjet e nje nje pale zgjedhje jane mjaft per te te heq fryken.

nuk kam nevoj hic te marr info te verteta, se mu sikur i kom pa zorzopet e qeverive, nga e sales tek kjo e fundit.

ata norvegjezet me fitu kan ardh, por prap, me jan dhimbs big time qe rrin e merren me lapangjozet si puna jon. ata postmaterializem, ne med-otomanizem. po ik er daj, c'merresh me shpellaret. shijo naj geizer a naj troft fjordesh, sic te takon.

edhe hec e mos beso te perplasja e qyteterimeve pastaj.

kushedi sa projekte e oportunitete i kan heq atij cop vendi kta neandertalsa, qe ne fakt nuk jan fat i keq, por fiks ajo qe ne jemi ne gjendje te prodhojm, pavarsisht krahut politik, pa per ideologji as qe mund te folesh me derrat. pthu, xhins i ndyre! 

Se ke idene  sa projekte i kan heq kti veni  kto moter#@$% qe nuk shofim me larg se hunda vet , dhe i pelqen llumi ku mllaciten , si DERRAT.Nuk dine tjeter ,dine vetem pis.

Ne kuadrin e pergjithshem te rrumpallezimit shqiptar, kjo afera me nje cope toke bujqesore eshte nje hicmosgje. E megjithate qeveritaret tane, te PD e PS e LSI--deri ne rangjet me te larta te pushtetit e partive--se paku kane qene ne djeni te nje sere shkeljesh ligjore e parregullsish te tjera...me gjase ata kane qene pjese kryesore e orkestrimit te marifeteve, kane gjetur nje fakir nga bangladeshi dhe e kane qitur si prezervativ te kujtdo biznesmeni shqiptar te cilit kane dashur tia japen kete token pas qethjes kare 20% ne xhepat e qeveritareve. Edhe pa detajet e ketij investigimi per djenine e Berishes e Rames e Metes, ne nje vend 1shash si Shqiperia s'ja mban kujt te beje gjera te tilla pa djenine e 1shave, si keto pazaret, apo si kerkesa per partishmerine e mesuesve

Nje investigim gazetaresk si ky qe tregon me detaje nje afere, packa se kjo eshte vetem maja e ajzbergut, te ben ne radhe te pyesesh se me cfare meren ato 75 mediat e tjera shqiptare pervec deklaratave te politikaneve copy & paste te cilat i ben pa problem dhe nje gjimnazist? Me ca e shtyjne diten e punes gjithe ato fytyra te cilat neper gazetat e televizionet shqiptare i referohen vetes si "gazetar"? Apo vetem duke ia ferkuar pronarit

Zbulimi i ketij skandali te ben te mendosh se sa te tjera shkelje flagrante dhe kapadaiste jane bere e behen per projekte me madhore? Sa skandale te tjere si ky flene te patrazuar neper sirtaret e pushtetit? Ne te cilat shkelje pushtetaret tane as benegisen te fshehen gjurmet (sic duket nga ky investigim) sepse s'kane frike nga askush, as nga drejtesia, as nga gazetaria pergjithesisht inegzistente, por as nga populli ne rastet e pakta kur lakrat dalen mbi uje. Kur p.sh. Kryeministri s'e rruan trapin as per trafikantin e qenieve njerezore ne Kuvend, as pas presioneve te perseritura te Amerikes, do trembet nga karrota te vogla si keto?

o lal keto edhe nje pjese e mire e popllit jane te SEMURE , shifi si jetojne dhe si ushqehen .

Me qetesi dhe dashuri!

ore peshq, prape ju ? prape ne macukull te matit....akoma me rilindjen???

rilindja eshte feeling, e perseris feeling!!! duhet vetem ta ndjesh, ta perceptosh , pa e prekur, pa e shijuar materialisht, por vetem shpirterisht, ne meditim, alias NIRVANA. lol

ne qeverisemi nga dy banda ne te vertete, njera roze-mavi dhe tjetra kaltersi-prasi. 

secila prej ketyre ka vetem interesin e perfitimit abuziv ore, se po spati interes e perfitimim askush nuk punon. po keto jane banda grabitese zhvatese , keta nuk jane ndryshe pervecse gjakpires ne thelb te varfanjakeve.

nderkohe eksodi masiv vazhdon per ne gjermani!

 

Ky sekretari i pergjithshem, Vojo Bregu, ne ministrine e bujqesise eshte nje... sa edhe pozicionet e  punes i ka shitur ne ministri

   PO ky  fare  Vojo-je mo bulkth, paska shpetuaar  prej tankut  mo ? Po  ne Ministri te  Bujqesise ky derdimeni minister  ka mbledhur tere ata qe nuk kane asnje ide per bujqesine ! Tere horrat e LSI -se.Pyetni  dhe  keni  per  ta  mesuar! Nuk them kot une I  fussha me e lehte  per  investime efektive dhe  shifeni  si sillen e ca  bejne.Ndajne fondet  qe u jepen ..atyre  qe i ndajne me ta .Gjith  bujqesia mori gjer tani 15 milion euro.Per  sherbimet qeveritare, paisje zyrash e autovetura me shume se 20 milion euro.Mundet me shume po ku  u  gjenden gjurmet ketyre vojove shume me vojo, se vete ai vojua  qe na e poftise dhe  na le pa dreke !Keta te fryjne jo nga kembet  por nga fufat... Pu puuu cjane keto  ore njerez !

Cfare investigimi ka bere kjo shoqata kur po vete thone qe ceshtja eshte ne gjykate ?

Investigim me llogjike gjibi.

Left, ku je ? Mos e lini PD-ne duart e gjibit  ! 

 

shyqyr zotit qe jam largu dhe kurr mo skam per tja pa bojen atij vendi qe udhehiqet nga plehrat me dy kembe...

largohuno o shqiptare te ndershem hikni nga syte kembet leni plerat aty te hajne njeri tjetrin

"Largohuno o shqiptare te ndershem hikni nga syte kembet leni plerat aty te hajne njeri tjetrin"

Tipike e inferioreve!

A jeni ne vehte ! Kujt moj tja lini ? Mire pra, hani andej, ngopuni dhe majmuni! Dihet  se si kush...! 

   Nuk  ke te drejte  laura l,qe mallkon vendin tend,bojen e mrekullushme te tij, fale prej te  madhit Zot, vetem e vetem   sepse ai  eshte  i okupuar  nga hjenat! Na duhet  te luftojme me ato  "arme ", qe na jep mundesia ", qe edhe me ndihme te Zotit  te shporret  e keqja  me e madhe ne tere  historine e ketij  vendi.Qeverrisesit kusare dhe bandite !E gjithe kjo  klase politike, pa asnje ndryshim mes tyre !

Shqiperia behet  ne me pake se 3-4 vite  ne se perqendrohen investimet ne bujqesi, agroturizem dhe gjetje tregjesh rajonale e me tej.

Te zgjedhim e t`i  mbajme ne krahe ata vizionare, qe  dote bejne Doktrinen e Plote zhvillimore te bujqesise  tone..Eshte gjeja me e thjeshte dhe me madheshtoria, per te ardhmen tone, por keta  xerbexule kapadainj  bosh  fare, as nuk dine e  as nuk  duan te mesojne si  behet.Se nuk u  mbetet  kohe nga planet, per ta rrjepur  gjitthecka ka mbetur,  prej varferise popullit.

Qelpsinat

Ajka praa.. 

Kryministri kishte çu perfaqsusin e vet ne tender thot smiley

Mafje mo vlla mafje.

Me ta shpif emigracjonin smiley

Nuk behet ai vend o jo smiley

Arto ate vend dhe aq sa eshte bere deri me tash e kane bere emigrantet. Ata kane sjelle dollaret, eurot, lirat angleze dhe kane investu ne vendet e tyre. Shteti shqp (ata bashkeatdhetaret e mi qe e drejtojne) historikisht ka qene pengese per zhvillimin e shqp. Edhe kur shteti ka bere ndonje investim eshte bere vetem se ka pas ndonje llokme per te ndare.

Bej qef ti bej sa nuk eshte zgjuar ende Ai.

Kush mo :-D

Ai qe i tregon te verteten botes sesi ju (dhe une) emigrantet i nxjerrin bojen Shqiperise.

Emigrantet te dergojne femijet e tyre te shkolluar tani. Ti miradministrojne parate qe kane sjelle dhe po sjellin prinderit e tyre. Meqe vete nuk vini dot.

Art, behet  dhe  i mrekullushem bilez, ne shum pake vite! Mos i jepni jehone deshires se  ketyre banditeve!

Kjo firma ne fakt eshte me baze ne Portugali eshte nga me te njohurat ne Evrope per prodhimet bio. Plani ishte te krijohej nje nga komplekset me moderne ne Evrope me prodhime bio, kemi nje klime fantastike per cdo lloj fruti dhe zarzavatesh. Nuk eshte thjest largimi i kesaj frime te fuqishme, por keto ngjarje nuk ben gje tjeter vecse largon investitoret e tjere serjoze. Shtrohet pyetja PSE? Kaq shume e urrekan ate vend ata felliqesira qe e drejtojne? Kemi mundesira te arta me qe investitoret po largohen me vrap nga Greqia, ne vend tju krijojme kushtet te hapin vende pune i perzeme ne menyren me harbute dhe ankohemi pastaj qe pse jemi ende vendi me i varfer ne Evrope....Po perfiton Bullgaria dhe Rumania, shume kompani Greke u zhvendosen atje megjithese preferenca e pare ishte Shqiperia per shkak te taksave te ulta, afersise gjeografike dhe lehtesise se gjuhes por e paten te pamundur te kapercenin hendekun e Mafjes shteterore...te fryjme syte tani!

Kjo firma ne fakt eshte me baze ne Portugali eshte nga me te njohurat ne Evrope per prodhimet bio. Plani ishte te krijohej nje nga komplekset me moderne ne Evrope me prodhime bio, kemi nje klime fantastike per cdo lloj fruti dhe zarzavatesh.

Shareholders

Frupor's stock capital currently amounts to € 1,226,375 and is divided in 245,275 bearer shares with a nominal value of € 5 each.

Keto jane numrat e kesaj kompanise se madhe norvegjeze me baze ne Portugali e qe nuk ka prodhu asnje kile produkt bujqesor ne Norvegji.

Si Frupor Group ka keto te dhena 

Tani besoj e ke te qarte qe nese merr me tarife 1 euro 1200 ha toke sa shkon kapitalizimi i saj ne bilance... Kjo jo per te vene ne dyshim aferen e atyre qe jane brenda lojes, por prodhimi i karrotes nuk na ndihmon shume ne ketej.

 

 

Qevernia e kap leprin me qerre! - thote kapterr Veseli.
Nqs do te kishim qeveri serioze, kontrata me 1euro mund te behej me disa kushte:
1) garancia bankare, 2) zbatimi i projektit sipas afateve, 3) vlera minimale e investuar per cdo faze , 4)...., 5)......
Keto justifikimet apo zbulimet tip pidhasome ti tregoj qeveria duke i marre leket si investime direkte dhe jo duke lozur kusarin.

firme vari leshin duket edhe kjo, por eshte shoqeri aksionere te pakten e duan t'ja fusin aksionereve portugez, jo shqiptareve.. 

sidoqofte, kushdo qendron pas kesaj afere, shqiptaret konkurrente, kane mbeshtetje te forte diku qe dalin hapur dhe kane nxjerre dokumente te tilla per firmen e Vojos.. 

kjo tregon sesi jane dhene te gjitha koncesionet, privatizimet etj. ne shqiperi, pervec atyre qe jane ndjekur nga bankat e medha (boterore, imf, evropiane e investimeve apo KFW), cdo gje tjeter eshte shitur per dy leke ne firma shqiptare alla-Harasani off-shore apo Bankers

 kane mbeshtetje te forte diku qe dalin hapur dhe kane nxjerre dokumente te tilla per firmen e Vojos.. 

Kuptoj cfare po thu, por shiko kjo historia me Vojo Kush apo Vasil Shanto nuk shkon. Eshte llogjike e paster gjibi, dmth llogjike idioti ose prej vitalisti te lindur. E kam fjalen qe thashethemi nuk eshte investigim. Ka nje pretendim te cilin po e heton gjykata. Une uroj me shpirt qe e drejta te jete me kete firmen dhe fajtoret te ndeshkohen ne menyre shembullore. Pamvaresisht se mund te jete njesi e vogel ka shume rendesi qe eshte biznes formal ne BE. Tek e fundit do monotorohej edhe nga Portugalia e nje plus do ishte.

Deshtimi i nje hetimi jep shkak te forte per humbjen e besimit , tashme e konfirmuar kjo ne shume raste. Prandaj dhe perceptimi popullor eshte i llahtarshem per drejtesine apo administrimin publik.

Prandaj u duhet ndaluar goja, llapa, pena apo dhe tastiera ketyre qe bejne investigime te tipit Tahiri Ka Dashnore, Vojo eshte dhender i Muharremit dhe Muharremi eshte mik i Baba Takut. Le ta beje gjibi, se ai e ka problem ADN-je por jo nje shoqate qe perfaqson ne fund te fundit dicka qe lidhet me lirine e fjales.Nuk ka cfare kupton ai.

Ndyshe edhe ky eshte shperdorim i te drejtave e nga kjo nuk ka askush perfitim.

Kryeministri kish cu nje percaqesues me pantallona te gjera me xhepa te thelle deri te kyci i kembes. Ndersa keta qelbesit e LSI-se ishin pajis nga Tak Sigurimsi me nga nji cante te zeze pa ndarje brenda.
Ky KM eshte plehre sepse ka bere plehra dhe pislliqe shume me pare por kur arrin dhe mbahet ne pushtet nga hiena Meta (Ali Baba me ...infinit hajdute) vec ogur te mire nuk shoh per ate vend.

Si gjithmon ne tenderat miliona euroshe kompanite serioze zevendesohen nga kukulla nga Bangladeshi ose vende te tjera. Po ai kryprokurori cfare ben, pse nuk heton cdo gje, qe nga dhenia e shtetesi ne kundershtim me ligjin deri ne ndryshimin e orarit dhe shpalljen fituese te firmes pa asnje plan investimi. 

Mafia ne aksion, si gjithmone ne fakt. Keta e kane marre kete biznes qe t'jua shesin po norvegjezeve ose te behen aksionere me ta njesoj si ata qe moren koncensionet e HEC-eve me letra bythe dhe donin ti shisnin (disa dhe ja dolen). Pjesa me e bukur e emisionit ishte kur ai perfaqesuesi i firmes norvegjeze tha "jam ankuar dhe te Ilir Meta" smileysmiley

   Keni  me pa si ka per  ti bo Ilir Meta  keta te vetet qe shtremberojne vijene nershmerise madhe,  te partise ..! Helaq ka per  ti bere...!

Vin nga  vend i ftofte  te shkretet !   

Jane te stervitur per ksi punesh. Brenda 2-3 muajsh i piketuan thelat.

Endritit dhe Leonardit urime per punen mjaft te mire, keni ngrit nivelin.

Kjo histori qenka si radiografi e gjendjes se vendit. Burokrate, te paafte, hajduta ordinere. Ketyre maskarenjve me u pagu taksa?

Investigim apo jo, vete fakti qe mediat kryesore ne shqiperi po e injorojne si lajm eshte shqetesues. Po ashtu dhenia e nenshtesise mban ere te keqe shume si dhe reagimi i vdekur i ministrise se bujqesise. Duhet degjuar dhe pala tjeter, por nderkohe flasim per qindra e mijera vende pune dhe nje zvarritje 7 vjecare te nje biznesi te huaj. Se kuptoj si mund te heshtet nga qeveria se prokuroria ka kohe qe ka vdekur. 

Edhe mediat alternative si Peshku e zhduken shpejt nga faqja kryesore smiley

Media alternative peshku e ka ende ne faqe te pare, artikulli i dyte.

Shume mire qe e vute prape.

mban ere te keqe shume

me ta dhi edhe i joti smiley

Deri tani loja Keshilli i Medias - Mafia eshte me rezultatin 0-2, por heret eshte, plus qe shpresa vdes e e parafundit (e fundit vdes bileta e telebingos). 

Thote ky per skandalin enverist "denonconi partishmerine e mesuesve" te Rilindjes, per te cilin s'e hap kush sqepin akoma: 

Një ngjarje e pazakontë kërkon reagim po të tillë. U kthehem përsëri i trazuar peripecive të ndërgjegjes. Si do të reagonin të njohurit e mi nëse kjo ndodhte para vitit 2013?…. Do të çmeriteshin!? Do të bërtisnin: tmerr, kob, zi, diktaturë! Ja ç’bën Sali Berisha!…. Oh e mjera Shqipëri, çohu o popull, merre fatin tënd në dorë… psherëtima dhe rënkime…! Këtë nuk e ka bërë Sali Berisha, por Edi Rama, instrumentet e tij politike, pas gjithë atyre “betejave” për demokraci në tetë vite opozitë. Flisni, o të njohurit e mi, pse heshtni, apo pilafi i ngrohtë mbuluar me mëlçi taze i qeverisë ju ka mbushur bulçinjtë dhe gjuha ju mbështillet nëpër dhëmbë?!

 

Kontrolli mbi bindjet politike, frika për vendin e punës dhe bukën e fëmijëve është tipar i diktaturave dhe vizion udhëheqësish totalitarë. Kështu plazmohet thelbi i “banalitetit të së keqes”. Në Europë këtë e kanë bërë shekullin e kaluar Nazizmi, Fashizmi dhe Komunizmi. Në Shqipëri këtë e ka bërë Enver Hoxha me një sukses të padiskutueshëm. Po ashtu, simptoma të këtij vullneti po shfaq Edi Rama.

How are you liking te keqen me te vogel up your ass so far ngjalista? Merreni me qetesi e dashuri, eshte vetem fillimi, me felle do tju futet, ka per tju nxjerre mallin e filmit Pulp Fiction, me ndryshimin qe juve s'keni nevoje per gogla ne goje se e mbani vete sqepin mbyllur, si viktima te ndershme partiake qe jeni smiley

ti me ter mend jeton ne ndonje akuarium, nga keta gjigandet them, qe e ke boten plot me ngjalista, delfinista, peshkaqenista e ku di un se cfare speciesh detare.

thahu i cik, mer xhibo, bohu edhe ti specie toksore. na je bo si kevin kostner te waterworld. rrezik ke zhvillu velza deri tani smiley

ps. enverist thot smiley

Zot i modh, ca ju ka bo diktatura shqiptareve!

Simbioza emigrant - idriz eshte ne thelb thelbi i unikalitetit te vlerave te ketij blogu, keshtu qe mos e ul veten kaq poshte duke u mare me mua, bej durim sa te te vije yang-u i yin-it tend smiley

ehu, bullshiti yt i zakonshem me dhembe te hapur ne fund.

lodhet robi i her mo, vetem ti jo. meazallah.

 

Mbase vertet ty te lodh ikona e dhembeve, ose mbase ti lodhesh se zgjedh te kruhesh me se shumti ne kete blog. E mbase per ty s'ka aq rendesi ne vetvete nese ti kruhesh ngaqe s'te duket platforme e denje per te komentuar seriozisht, apo nese kjo loja e kruajtjes te sherben si alibi per ti mbushur mendjen vetes qe kruajtja eshte vetem dicka qe ti e ben on the side per sport e humor e s'ka te beje me qenien tende. Ose mbase kruajtja preferohet thjesht sepse me kruajtje s'ke nevoje ta vrasesh fare mendjen per keto mbase-t, se me kruajtje i rreshket si, ahem, ngjale, jo vetem koherences e logjikes, por dhe cdokujt e cdo gjeje, tip kolovajze kruajtrreshqitese. Por mbase kruajtja te lodh e s'te ngop e behet e gjitha nje rreth vicioz lojekrruajtes. Mbase une e akm gabim, mbase edhe Forrest Gumpi e kishte gabim kur thoshte "je ashtu sic ben". 

ja, filloi galexhanti. ahahahaa

O emo ne nje vend rrumpalle ka gjithmone vend te zgerdhihesh, te shash, te drejtosh gishtin, te fajesosh te gjithe. Kete pune bene gjibolja, haha e hihi, po nuk jep ndonje mejtim te mendjes, ndonje rrugezgjidhje. Po tja mbleshesh komentet perfundimi i ekuacionit del: e mo ja dhe keta vjedhin pse mos e lem baben gjithe jeten ne pushtet. 

Edhe ne kohe te gjytyrimit, malokut te pabese, ngrinte pikepyetje: Pse del Opozita ne greve? Ketej thote qe jam e baraztundur po harron qe i del bootha ne ajer dhe tregon ngjyren e vertete. 

Kete pune bene gjibolja, haha e hihi, po nuk jep ndonje mejtim te mendjes, ndonje rrugezgjidhje

mejtimet e mendjes e rrugezgjidhjet jane detyre e atyre qe kane mbetur atje te cilet jane te mencem ,kane KM lider te ballkanit e nuk kane nevoje per mendene e pjatalaresve lavazhisteve.dullarot e emigranteve nuk I refuzojne megjithate ...smiley

do na bej prodhime preshi

shqiptari nga bangladeshi

fitoi konkurse sa deshi

norvegjia mori leshin

Vidion tani sa e pashe, dhe duket ashuqare qe ka papergjeshmeri nga ana shqiptare, si e qeverise se kaluar, po ashtu edhe e qeverise se tanishme. Eshte pêr te ardhur keq qe largohen norvegjezet, nje nga vendet qe ne duhet te lidhemi me fort, te mos harrojme se çmimet atje jane te larta, standart i larte dhe teknollogji moderne.  Me vone mund te vinin edhe firma te tjera norvegjeze te sektorve te ndryshem, qe do te thote me shume punesim, me shume standart dhe me pak varferi. 

Eh çfar turpi per ne qe mburrim Shqiperine ne syte e perendimorve. Turp per ata qe drejtojne shtetin dhe qeverine shqiptare. 

"Turp per ata qe drejtojne shtetin dhe qeverine shqiptare. "

Turp!!!

Nderkohe ne Gjermani...

Sa prej ketyre do kishin preferuar nje pune ne Shqiperi (1300 vende pune do hapte vetem ky projekti ne fjale me te cilin qeverite shqiptare tallen trapin per 7 vjet) me shume se radhen per salcice ne kampin gjerman? 

P.S. Nderkohe ne veri...

pse mo ca prisje ti? 

Prisja qe ti tia merrje Rames & Likes ngjalen ne goje me heret, jo kaq me vonese, o ngjale-gjydyrym i brigades se Idrizit n'Peshk, o kufome virtuale me tallash Rogozhine ne vend te neuroneve. 

P.S. Here tjeter kur te me varesh poshte komenteve si l0qe, mos u tund kaq shume, s'jemi ne anije. 

Per buiqesine rehabilitime kanalesh ujitese kulluese etj jane dhene qindra meleone $$ hua e grants ne 25 vite.e panevojshme te them se jane vjedhur te gjitha.tosi,iliri ,sala e co nuk kane vjedhur vetem por tok me shoke.

Nje nyjë ordinere bythëbrekëmafioze qe paska dale nga kjo historia: 

Dosja voluminoze flet emër për emër për të gjithë njerëzit që kanë përfituar nga kontratat jo transparente me Ministrinë e Bujqësisë. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj ministrie, Vojo Bregu, i cili ka marrëdhënie të afërta me deputetin Spartak Braho, por që është njëkohsisht edhe dhëndrri i gjyqtarit Muharrem Kushe, (gjyqtari që nxori të pafajshëm Ilir Metën), e ka bërë ndarjen e tokave personave që realisht nuk figurojnë pronarë real të pronave që janë shpërndarë. 

[artikulli qenka botura ne 16 korrik]

Mungon vetem Ermal Beqiri. Flm Rilindje smiley

Nje artikull i botuar per kete skandal qe ne 27 prill 2015 dhe i rene ne vesh te zhurdher deri tani qe e publikoi Investigim.al? Kane manipuluar datat keta apo vertet?

P.S. Kush e ka kete Pamfleti.com di njeri gje? Faqet e mediave shqiptare jane shume tipike ne te mos pasurit te nje butoni "rreth nesh". Shume shqip-gazeta linden e vdesen me shpejt sesa nofkat e Shkabes ne Peshk.

Eshte ber .Mullar me investigues , pa kuptuar se cfar leshin kane Investiguar keta.. Kane gjete dokumenti tenderi ..Nuk i fitoi njoni po i fitoi tjetri smiley.. I fut dhe ca meleuna mbrapa dhe me rrjegull .

Nga ana tjeter ngrihen dyshime te forta ..thote investiguesi .smiley Po pikerisht , qe te vertetoni dyshimet me fakte jo te torollisni miletin me   ngrihen dyshimet e Xhiboles

Qe te kuptohet qe po Investigon , duhet te biesh dhe mendimin e atyre qe kane  nxjerre fituesin .Perndryshe ne kemi Yp Xhibin, majen e gelbazes te Elitares lapsi .al smiley , qe investigon  Qeverine e Parlamentin e , si Kriminele .

Keto lloj karagjozlleqesh si suma te zgjuara qe investigojne jane per Derstile dhe nuk kane piken e vleres si Fakt . Dyshime ..sa te dush . Edhe sh.Gjembi ne xeberthimet e saj percjell dyshime deri ne nivele te Larta te KE , BE , USA etj .etj por shton ...Minor Detaj

Keshtu dengelaxhij me Makro ka ne cdo ish Kooperative qe hapnin horizont se si duhet te ishte Bujqesia dhe Fermat . Mirpo do ti qe erdhi babasqapi me Ura zjarri dhe i vu flaken Fermave duke prishur shtepi e ndertuar zgeqe sa per te kullote dhite e Vucidolit !

Ma kadale me yryshin ..Kjo qe keni postuar me Vidio vetem Investigim nuk eshte .Pune thshethemexhijsh te pelqyshem per Derstilen e Yp Xhibit e jemi qe jemi themi , pse te mos themi .

Nga dy te keqija zgjodhem ate me te voglen thane grupi "jemi me te varferit ngaqe jemi me te zgjuarit".

Sapo degjova Ministrin e Bujqesise ku gjith "seriozitet " na beri

 me dije se midhjet .. E Vivarit( Butrintit) ...kane ngordhu! U skandalizova me kete gjuhe injoranti. Nuk shprehet Shkenca " ngordhen " , por pushuan funksionin e tyre jetik! Mirepo nuk e kam thjesht tek kjo gjuhe injoranti se sa tek demi i madh qe solli injorancia mbi ekenomine, mbi kete produkt me cilesi unike ne Evrope, te species shqiptare ... Midhje. 

Me lexoni dhe mbajeni ne kujtese! 

Ne vitin 1986 mbuloja zonen bredetare perfshire dhe situata e ujrave. Ne 25 qershor te atij viti nisi nje rritje temperature e ujrave ne komunikim me detin. E dinim mire qe midhjet rezistojne gjer 28 grade te ujit. Vec kesaj Liqeni Butrintit ne thellsi 0.7 ketra leshon gaz helmues me rritjen e temperatures ujit. Sistemimi i gjith fushes Vurgut dhe sidomos devijimi i dy lumenjve( Bistric e Kalase) natyrshem prishi balancen shekullore te ujit embel me te kripurin e Liqenit.

 Me shkencetarin e paarrire Zef Rakacolli, shkuam ne vend dhe beme tere cduhej , duke perllogaritur sasite e ujit te embel qe duhej shkarkuar jo me si perhere ne det,nga kanali i Cukes,por ne Liqen,  sasi te matura qe nevoiteshin per uljen e temperatures ujit liqenit, duke e zbritur temperaturen ne 23 grade.Nuk patem asnje demtim ne midhjet..! Eshte nje mase shkencore e padiskutushme qe ne se nuk zbatohej ai kryeministri kohes ... Qe nuk dinte shum vete, por qe pyeste ... Te shkences, te fuste ku nuk dihej kur dilje! 

E merrni vesh pse humben midhjet ?   Temperatura e ujit mund te jete mbi 34 grade ... Or minister !Ne 29 grade mund te mbi jetojne 2-3 ore ...!

Eh, garave i dashur,sa te mjere na duket vetja,kur mervesh qofte dhe nga keto qe shkruan ti,se ne c'duar kemi rene! smiley

Grave eksportohet midhja shqiptare ? Nese po sa eshte vlera e saj ne euro ne vit?

Po nuk them kot aspak ... Kur them i ka kaluar vakti rrembimit te hurit! Po se mos vec kaqe ! 

 

Komentues, egzatesisht nuk mund te them shifra se nuk i di mire. Exporti kish filluar mjaft mire. Kishte shum kerkesa nga vende te Evropes. Pati kerkese dhe per industrializim ne vend por i sorollaten te huajt edhe ne kete rast. Nuk duhet te harojme qe eshte rritur jasht mase konsumi ne vend .. Ishte nje produkt proteinik shum i rendesishem. E zhduken keta xhahile dhe tani na thone : " ngordhen midhjet" ! Ngordhcin se na plasen fufat! 

 

 Exporti kish filluar mjaft mire. Kishte shum kerkesa nga vende te Evropes.

Deri ne Qershor te vitit 2014 e di me siguri matematike qe nuk lejohej eksprti i midhjeve shqiptare. Dhe ndalimi i eksportit te midhjes vjen qe nga shekulli qe shkoi.

Per kete vit ma do mendja qe nuk ka patur eksport gjersa po deklarohet qe prodhimi eshte demtuar pothuaj krejtesisht. Po mbase dhe mund te kete patur gjersa e thua ti.

Jo ! Nuk e ke te sakte te gjithe perfundimin. Pjeserisht po! Drejtori i ketij sektori  ne Ministri eshte Arjan Demiri. Po deshiron te jap nr e telit tij dhe ta mesosh se certifikuar nga shoqeti  italo  franceze , kish folluar exporti Eshte ne rruge miratimi edhe direkt nga K. Evropian, per kote tregtimi shqiperise direkt per midhjen..! Kete mund ta verifikoni

Mos hartoni nje fakt! Per faktore ekgjike te vecante midhja e ujrave tona eshte cilesuar shume e mire, baze kjo konkuruese...

Nuk e ke te sakte te gjithe perfundimin. Pjeserisht po!

Ke kam te pasakte ? Une e them me siguri matematike qe ka kohe qe nuk ka eksport, qe nga shekulli qe shkoi , bile qe nga mijevjeqari qe shkoi.

ATSH thote me 8 Maj 2015 qe : Aktualisht ne liqenin e Butrintit me një sipërfaqe prej 1600 hektarësh, ndodhen rreth 78 impiante te prodhimit te saj me te cilat operojnë 50 subjekte private. Prodhimi i midhjes ne vit shkon ne 13 deri ne 15 mije kv.

Por thote gjithashtu qe : Midhja e liqenit të Butrintit prej vitesh po përballet me bllokadën e pamundësisë për eksport dhe promocionin e ulët në këtë drejtim.

Dmth pa e pyetur kete qunin qe eshte drejtor ne Ministri qe mund ta dije , por nuk e thote keshtu hapur.

Ja nje shembull tjeter qe provohet fare lehte: 

Kush edhte nga tanet ne teritoret Milani - Mantova, le te veje te shofi ... Sallaten jeshile  ne mercatot! Eshte e njejta fare qe mbillet edhe ketu per te tre tipet e sallatave. Lucchin me tha ... Nuk krahesohet asnjera me sallatat qe prodhohen ... Ne tokat tuaja! Nje biznsm italian ka ngrit sere ne Lezhe ku prodhon vetem sallata duke e mbjell token tre here.. Brenda vitit! 

Provoni ju tanet dhe do gjykoni kam apo jo te drejte. Gje e thjeshte por qe flet per cilesine ne funksion te ekosistemit ! 

 

Grava I nerum .Megjthse te du fort po prap nuk du me u ndal ke kjo kur shnderrohesh ne ushqim per "buzeshpervjelur " si kritikus qeverie .
Te gjitha krahasimet i ben me Kohen kur STIVA e druve ishte vendos Drejt .Me nje kohe kur STIVA e druve ka kopace e kerpacet e saliut e gjith problematika nuk qendron .Ajo eshte Stive qe nuk riparohet ..Ajo duhet shkaterruar e djegur .ja psh ..
Hic po Habili " Te gjendenTregjet "..Po pse cfar e duhet pervec gjetjes se Tregut ?
Kush ti gjeje ?? Ketu eshte problem i Gjithe Botes se per te prodhuar , ne nje sip sa nje stadium futbolli kullot Lope me Haje , me teknologji te larte prodhohet kullote sa te ushqesh nje Amsterdam me qumesht ... gje qe e di dhe belHuli !
Plus Plus dhe Plus keto shpjegimet se " takova ca miq " ..
Kush I pengon te lidhen me Milanon per lakra a per cfare te duan ? Ku hyn Qeveria ketu ? Sistemi konvejer I prodhimit " te gjelber " I apilikuar ne Elbasan nga nipi yt , ishte ku e ku rentable me tre prodhime e ndoshta me pak teknike te larte mund te qarkullonte edhe kater e pese here .
Pra keto jo se nuk njihen e dihen shume here me mire dhe nga Ju vete qe keni sakrifikuar per kete Investim .Puna eshte se Bujqesia si I Gjithe Shteti e Shoqeria u la ne dore te Sqeperve te saliut bdaj dhe LefT Kopeja nuk e ka per gje te vervise Diarene e Plakut Mere nga Shqupi me Pampersin Bravekidio .Kete Shqiperi la I Cmenduri sali me Eminet e Halimet e tij ne cdo Fushe . Pra nuk duhet nxituar me perfundime ..aq me teper kur dihet se cfare u trashegua nga halite e sali Qenef berishes.

Xake si mendon se nuk i kam para sysh gjithe sa thoni? Por iku gjysma me firasje edhe te cave mbetur akoma! Nuk ngroh me ky diell xake jooo! Un i ndjek cdo cast! Hqiperia po varferohet ne pil te fundit e keta tallin ... Ato. ! Ci dua qe ti mbroj apo thjesht se mos u behet qejfi cave... Cave qe po u behet qejfi se peson Shqiperia  , ne djall vafshin ! 

'' HEC -eve qe jane ne ndertim apo kane mbaruar se ndertuari nuk kemi c"fare tju bejme , ata qe nuk kane filluar akoma punen nuk do lejohen te ndertohen "

Edi Rama .

Falenderojme shume Prof.Doc. Sali Berishen qe beri te mundur ndertimin e ketyre HEC -eve dhe per leket qe na dha per ndertimin e tyre si dhe per largpamesine e treguar kur na tha qe s'ka bythe asnjeri qe ti prishe ato qe jane ne ndertim sepse kane kosto te larte financiare .

smiley smiley smiley

Rrespekte Doktorr !

Normal qe LSI do bohet ortak ne cdo biznes te sigurt. Fap del BanglBanger si Fanti spathi, dhe i thote Novergjezve(TM) qe osht e juja per x%.
Ky muhabet to jete gjithmone perderisa nuk legjislacion per token bujqesore, qe norvegjezet apo qofte dhe bangladesi shiptar te bojn kundrato direkt me fshataret pronare dhe ti bejne kaken Rulit e Panaritet me soj e sorollop.
Meqe e solli i nerumi Grave muhabetin e midhjeve te Butrintit, keta prodhusit te hullin Panaritin ne gjyq per shkaterrim te investimit, se MinBujq qe ka dhene parcelat me qera duhet te garantonte temp e ujit, perderisa gjith ekosistemi eshte i kontrollum me uj te omel ne hyrje dhe uje te kryp ne dalje.
Del presor Panariti qy nga pamja duket ca hajdari osht e thote pa e ca bythen fare qy midhjet cofen hajt shnet e tmira.

http://acp.al/projects/268/Fshati-turist...

Perse nuk behet nje investigim psh, per kete me siper ??? 

Deri me sot fshatrat turistike kane deshtuar, te gjithe. Toka eshte marre me qera per 99 vjet dhe shtepite jane shitur. Nderkohe jane dhene serish ne 2014. Besoj se ka vend per dyshim te arsyeshem per te nisur nje investigim. Megjithate varja kesaj,  me mire hajde te nxjerrim duftin e te shajme sali qenefin, luliiiii, ilir floririn, erivelin, ed lakuriqin apo RaMeta  uuu se harrova Leftgopen  etj etj 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).