Associated Press ka publikuar muajin e shkuar nje numer videosh nga ngjarjet e vitit 1997. Videot rikthejne ne kujtese kaosin e dhunshem qe perfshiu vendin, te shtenat e shfrenuara ne qytetet dhe mitingje elektorale para zgjedhjeve te parakoheshme qe u mbajten ate vit.

Vlore, banda te armatosura luftojne neper rruge:

 

Fatos Nano lejohet te dale nga burgu per varrimin e nenes:

 

Njerez te armatosur hapin zjarr mbi helikopterin gjerman qe po largon nga vendi qytetare te huaj:

 

Helikopteret amerikane marrin qytetaret e tyre per t'i larguar nga Shqiperia ne kaos:

 

Ndeshja Partizani - Flamurtari luhet nen masa eksptreme sigurie:

 

Berisha ne nje miting ne Kavaje shpall se zgjedhjet do te mbahen me 29 Qershor dhe se do te shperndante Parlamentin:

 

25 vjecari Ilir Ceta sulmon Berishen me granade gjate nje mitingu ne Rrushbull:

 

Mitingjet permbyllese te fushates se 1997:

 

Dita e zgjedhjeve, 29 Qershor 1997:

 

39 Komente

Eh ca kujtimesh me ke sjell o Blend smiley

Filmimet e tua, PF?

Nje pjese e mire.

Te lumshin duart! 

C`ne gjithe keto vidio ne seri, te AFP-s ?

Rishikim historie apo revokim per ndonje zgjim te Prokurorise shqiptare , per te rishqurtuar ceshtjen e vitit 1997 ? Per ke bie kjo daulle ? Per cfare na duhen keto vidio  ? Spo e kuptoj ?

Ne ate kaos tragjik, psikopatik ku e futen vendin, politikanet , kishte edhe njerez me vlera cilesore, te rralla per nje shqiptar te asaj kohe ! 

Nje episod i vogel

 

Shum e bukur dhe dhimbeshme ky episodi i ketij drejtori te BK. Te ishte per mu, ky drejtor dhe punonjesit e atyre diteve, meritojne nje film artistik. 

Shikon keto video dhe kupton se si grupe banditeske te vogla kriminale me asistencen dhe bashkepunimin e tere klases politike shqiptare jane shendruar ne Organizata te mirfillta dhe mire strukturuara mafioze- kriminale qe pijne gjakun e popullit dite per dite.  Evolucion kemi bere.

Associated Pressi & Zan Smokingu!

Kujtime të një kohe pa kohë .Të tërheq fisnikëria e Z.Çaushit në raport me mostrën berisha që ishte kreu i vendit smiley​. Dhe për pak mostra Berisha e kaloi pragun e "shkndijës " për Luftë Civile .Rroftë Opozita e Kohës që e menaxhoi situatën me mjeshtri , duke e shuar revoltën e Drejtë popullore me urtësi .Shqipëria është e të gjithëve pa Berishën .

Kur shikoj dhe B.Sh smiley që e mposhti dhe me Oratori këshillin e ndrikullave të Parisë së Krimit alias PD-hi .

Një varg kujtimesh ku sikush ka rrolin e tij Historik por edhe sikush duhet ndëshkuar Historikisht dhe Jo vetëm Zani që nuk "dijti " dhe nuk pati këshilltarë.

Përballë të ndierit A.Hajdarit që krijoi Komit e Veriut për Luftë me Bandat e Jugut smiley edhe Deputet - Zani do ta kishte pak ! Ishte i vetëm që përmbysi Regjimin e Berishës dhe e pshurri atë personalisht e pas tij shurroi të gjithë konet , duke u dalë në ëndër si fantazmat e Hamletit . Akoma nuk ju është tharë pështyma histerike e ulurimave ..se zan caushi zotrie ..

 

Përveç të Urtës Gjëmbi që sheh Thellë e Larg në krijimin zhvillimin dhe " marifetin " e lëvizjeve për përmbysjen me Dhunë të regjimit të Kryebanditit sali Qnef berisha , askush tjetër nga sholokët me "pyka " smiley​ nuk po i jep ton e gjallëri . Ata Ligjërojnë si bil-bili dhe them se ndihet mungesa e tyre .

Ndoshta janë stepur para pëjetjes...  njëkohësisht Shkatërruese të bërë nga sh .Gjëmbi po aq sa dhe Shpalosëse e shtyrje  mejtimesh të pafundme dijesh e analësh .

Unë i mirkuptoj dhe justifikoj edhe Vandakun  me patriotë dmth Vlonjakër , që janë bil -bil  në prurje të tjera , përse janë stepur. A mund të zgjerojnë prurjen me dijeshumë ata ? Le të provojnë smiley​ Megjithse .....

Ndërhyrja e sh Gjëmbi , lëkund Filossofë në mejtime e anale , e jo më vandakët e ditur të Vlorës që e kanë përjetuar atë Kohë si patriotë të MëdHanJ ! 

Vështirë por jo e pamundur !

Vidiot e shkurtera i pashe te gjitha, dhe ajo qe ve re, eshte çmenduria e protagonisteve aty, papergjegjshmeria e tyre, urrejtja e tyre per pjesen tjeter te popullates dhe idiotesia e politikanve. 

Mund te kete qene rastesi ose e planifikuar qe ne krye te ndryshimeve demokratike ne Shqiperi te ishte nje kriminel. Keto histori duhet treguar e ritreguar, qe shqiptaret te mendohen dy here para se te japin voten.

Rilindje e pabarabarte bre iFiqo, ca me fiq ca me fara. Nderkohe qe 

autobusët e linjës Vlorë-Dortmund vazhdojnë të mbushen çdo fundjavë me dhjetëra familje shqiptare 

autobuset e linjes Frankfurt - Çorovodë vazhdojne te mbushen me turiste te apasionuar pas rafting

P.S. Ç'e kuriozioka miletin per rilindasin e vertete

E megjithe ate marrezi qe vete e nakatosi me duart e tij, dr vdekja i shpetoi plumbit.
Nuk di cfare kuptimi mund t'i jepet kesaj. Fati yne i zi me ate monster.

Te rrenqethet mishi kur shikon te tilla pamje te nje populli te zhgenjyer thellesisht nga shteti...

Zani ishte Sheme Hajduti 2.0.te gjitha palet pjesemarrese ne ate katrahure qe per pak na bene nje somali ne mes te europes si denim u shperblyen me copa pushteti e pasurie publike.leka zogut  iu kthyen pronat e zogut ndersa los bandidos e tjere u bene zv ministra mbrojtje e poste te tjera.berishistet e socialistet po e bene me rradhe .tani kemi paqe jo te bazuar ne sundimin e shtetit ligjor por  ne nje truce ne mes banditeve qe duan te shijojne prene e grabitur.

Hajdut...hajdut ...por ne burg eshte bere goce nikoqire thone , sidomos keto 8 vitet e fundit e para ishte ne qerimin e patateve.

periudhe e keqe qe na morri shoke te mire, zoti na ka mbrojtur se jeta vlente hicgje ne ate kohe.

E si te mos kem te drejte une kur uleras qe krimineli me i madh i ballkanit ne te gjitha koherat eshte frymori Sali Berisha? Kjo bishe frymore qe per 25 vite po e shkateron Shqiperine.

Nuk di se si ua ka mbajtur njerezve te shkonin ne mitingje elektorale, se per c'arsye kane shkuar, s'dua as ta mendoj. Nuk e kuptoj, refuzoj ta kuptoj perse eshte dhene dhe vazhdon te jepet me e vogla duartrokitje, brohorime, simpati, vote per kete kaste kriminelesh qe gezon akoma pushtet.

Te njejten pyetje mund te kishe bere per mencurine e te "investuarit" te parave tek Sudet me fitime 300%+. 

Shikoje dhe nje here (situaten) me syte e atyre, ose ndac nga jashte asaj situate ku ndodhemi tani shumica (shumica e shqiptareve, jo shqip-milideleve) por duke udhetuar ne kohe per tu kthyer ne ato vitet e '90-es...milet i mbajtur ne kafaz fizikisht e menderisht per gjysem shekulli, pa shume njohuri per boten 'tjeter' dhe si funksionojne gjerat. Shtoi kesaj dhe shume shekujt paraprires pak a shume tribale (jo domosdoshmerisht ne kuptimin negativ, por ne kuptimin primitiv sa i perket mardhenieve me shtetin apo instancat e perbashketa) dhe pamja behet me e kuptueshme.

Pare keshtu mekati i madh s'ishte i atyre qe bertisnin neper mitingje apo demonstrata per "duam paret tona" (ata vertet aq dinin aq bene), por i atyre qe dinin me shume dhe i drejtonin turmat ne perplasje me njera-tjetren pa pike konsiderate per faktin qe kishin te benin me jete njerezore, si ne lojerat virtuale te video games...kur i ve flaken i ben restart prap lojes. E per cfare, per nje palo pushtet politik. 

Edhe njëherë (nga vidiot) i motivuar për të nxjerrë disa përfundime mbi vitin e mbrapshtë:

• Nuk mund të vendoset sistemi demokratik në një vend ku kultura, edukimi, jetesa në komunitet dhe shëndeti mendor janë në raport të zhdrejtë me hapsirat dhe veprimin europian.

• Nuk mund t'u besohet malokve pushtet sepse ata jo vetëm nuk e kanë njohuri se si funksionon pushteti qendror, por dhe se nuk e kanë idenë mbi qenesinë e të drejtave themelore të njeriut. Sa kohë nuk e kanë ngritur vetëdijen mbi funksionimin e shtetit dhe pushtetit, atyre nuk u duhet besuar më tej në hierarki më tepër se roli i "kapterit"

• Deri në vitin haxhiqamilist të '97-tës, nga kreu i bandës tropojane në sundimin shqiptar e deri tek kusarët lebër të bagëtive e trafikut, askush nuk dinte dhe se kuptonte që demokracia s'është gjë tjetër përpos se sundim i ligjit.

• Jeta aktuale e neve që pranuam naivisht të rrimë "për ta bërë këtë vend", është e ndotur që në rrënjët e të ashtuquajturës demokraci. Viti '97 i ka fillesat nga viti 1992, kohë kur kërcënimi ndihej në ajër, u ndot ai, u zunë hapsirat publike, humbi kontrolli mbi territorin, u vendos ligji i më të fortit, u përmbysën vlerat.

Une do shtoja se ana e vetme pozitive ka qene darvinizmi qe shkaktoi loja me arme e popullsise civile efekti i se ciles - per aq sa zgjati -  qe me i fuqishem se sa legalizimi i automobilit privat qe kishte 6 vjet qe tashme kryente seleksion natyral 

Eshte interesante qe te dy ju me emra te ngjashem (Petro, Peter) mendoni ekstremisht njelloj - ne krahe te kunderta.

Një anonime thotë: Era duhet patur zili, ajo vendos vetë në ç'anë të fryjë.

Ndersa une te kujtoj nje diskutim bere ca kohe me pare, ku kemi konkluduar pa asnje habi/cudi/kuriozim interesant, gjembi, se koherat totalitare (te te vertetave) kane per opozite ato demokratike (te relativitetit, "barazlargueshmerise"). Si me thene, je ti qe je ne opozite me te dy, dhe natyrisht qe te dy me nj-tj ( per ta thene thjeshtuar, se qendron me e komplikuar se kaq)

Petro: smiley

E lexove kete?

Nuk mund t'u besohet malokve pushtet sepse ata jo vetëm nuk e kanë njohuri se si funksionon pushteti qendror, por dhe se nuk e kanë idenë mbi qenesinë e të drejtave themelore të njeriut. Sa kohë nuk e kanë ngritur vetëdijen mbi funksionimin e shtetit dhe pushtetit, atyre nuk u duhet besuar më tej në hierarki më tepër se roli i "kapterit"

Democracy turns us against authority

De Tocqueville was disturbed by the way in which in United States people of no distinction, refused to think that anyone could be better than them just because they had trained on Law for seven years, or to studied to be a doctor for two decades or say, written some good books. A healthy and admirable reluctance to defer to people too easily encouraged an unhealthful refusal to accept any kind of submission at all. And yet, as De Tocqueville saw it, it simply must be the case that some people in society are wiser, more intelligent, kinder, or more mature than others, and therefore should be listened to with special attention. Democracy was fatally biased towards mediocrity.

The tyranny of the majority

Typically we think of democracy as being the opposite of tyranny. But De Tocqueville observed that democracy could easily create its own specialized type of tyranny, that of the majority. Democratic culture – he thought- often end up demonizing any assertion of difference, especially cultural superiority, even though such attitudes might be connected with real merit. In the tyranny of the majority, the society has an aggressive leveling instinct. It’s regarded as a civic virtue to take on anyone who seems to get above themselves, and cut them viciously down to size.

Erdhi dhe nuk kishte te ndodhte ndryshe kurrsesi smiley

Po te lexosh Yp Xhibin ..lexon se " fatkeqesia e atij milidelje - Populli dmth , ishte kufiyuar nga Kullotat dhe ra viktime . Eh te kishin digjuar   sholoqen Xhibole ....Gjemb mos e merr per keq Xhibole ose Xhibilja si te dush ..ti kishte rrefyer Popullit se ...nje e keqe e madhe do ju zere .smiley ​Si Cekja qe e shikonte populli  ne drite te Qirit ..

Ku merrte vesh qeveria e Meksit qe ne 91 kishte arrestuar te Vetmin Biznesmen Hajdinin si firme Piramidale, fajdexhi .  Nuk kishte Ligje smiley​  ​Duhej 2015  qe Xhibolja te nxjerre perfundime per 97 , per Regjimin Kriminal ne qender  e cdo qelize te jetes e shoqerise qe po Instalonte Klani qenerve e koneve me ne krye kryeQelbesiren Berisha duke u fshehur pas "se diktatura zotrie "parrulla kryesore e koneve qe lehnin kur nuhaten Kocka te Majme .

 Eh Xhibile -Xhibile . Popull i pa kullotur.

Mejtime priteshin  nga sholoket antikomuniste jo  kelyshet e nazi - fashizmit  Peter ter ter ter ter me PD-hi  ne Milano smiley Ne mire kishim anonimin qe lyente kaken  me vija, alias mender Prof Olsin .Kishte kurajo se  arrinte Orgazmen kur konstatonte "Sa mire kur na Pushtoi Italia fashiste "

Mirpo erdhi sh Gjembi  si zv Eli*are dhe gjeti nje solucion barazimi nder reagusit e komentuesit , nisur edhe nga Germezimet e ngjashme te emrave smiley​ Gjeniale

T'bohet gati Terminatori, tha! 

Mbase nuk ka lidhje me temen, por mua me ka marre malli per Griden.

i madh je sapo po e dergoja...

komentus me shenime dhe na sill esencen ketu, se u munduan dy veta...

Bereqaves dhe kaq. Dmth sa per inkurajim se kisha frike se mos kishte dale nga qarkullimi per fare. smiley

Po erdh Shtatori erdh dhe do e shofim per qeshtje me te mrehta, ceshtje si teh shpate samurai.

Po e tha dhe nje here tjeter qe jo te gjithe pushtetaret vjedhin, pra vjedhin ca por jo te gjithe, shif kur ta beje Rama zv.ministre te Mireles Mesdhetare te Krishtlindjeve.

budallenjte dhe psikopatia e tyre

 

 

Si te mos mjaftonte supermarrezia e pergjithshme, Zani ne interviste me shtypin e huaj i veshur tip too sexy for my antiplumb.

https://youtu.be/l5quwCIJbes

Kohet e demokracise qe sollen lumturi e hare ne familjet e shqiptareve ne Shkoder . Kuptohet ne shkalle shume me te avancuara se ne vitet e " se diktatura zotrie " . Koha kur shkelqeu nga Lesht shoqja Jozefine .

Po si tha ..."me tu knaq shpirti kur ti can mes per mes saliu " hahahahahahahaha

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).