Të shtëna gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në SHBA: një reportere dhe një kameraman janë vrarë në afërsi të Smith Mountain Lake, në Virginia, ndërsa po kryenin një intervistë. Viktimat janë Alison Parker, 24 vjeç, kroniste, dhe kameramani 27-vjeçar Adam Ward, të cilët punonin për televizionin WDBJ.

Autori i vrasjes është afroamerikani 41-vjeçar Vester Lee Flanagan, ish-punonjës i po të njëjtit kanal televiziv ku kishte punuar për një vit. I ndjekur nga policia, ai është përpjekur të kryejë vetëvrasje dhe ndodhet në gjendje kritike për jetën. Përpara kësaj, Flanagan ka postuar në Twitter, Facebook dhe YouTube videon e vrasjes së gazetarëve duke shpjeguar motivin e krimit. Sipas tij, Alison kish bërë komente raciste dhe megjithatë e kishin punësuar. Afroamerikani thotë se e ka denoncuar kolegen në "Komisionin për mundesi punësimi të barabarta", porse ka qenë ai që e ka humbur vendin e punës.

43 Komente

Uouuuu !!!! Keq puna!!! Shume.keq!!!

Sipas tij, Alison kish bërë komente raciste dhe megjithatë e kishin punësuar.

 

po kameramanin pse e vrave..?  edhe ai te fyu rende, he..?!

Omg! 

Hiken dhe amerikanet smiley kaq e paten, ç'a osht truni, nje koqe lende, thosh plaku im. 

Sa te kemi belget te forte nuk kemi gajle... te na rrojne shoket belge qe i kane trute ne vend

Jo po shani Colen...ne pellembe te dores kameramanet!
...Po, nejse...ngushellime familjes.

Mire e ka bo. Si burrat. Tashti me siguro qe e kap Venin e punes. Ajo qe nuk kuptoj une eshte qe pse ofendohen kur I thone "I zi", se ato te zinj Jane. Ne kishim nje flok Kuq ne klase edhe te gjithe e therrisnin kuqi. Nuk vrau njeri ai. As nuk u ofendua ndonje here 

Po ti e beson gjithe ajo alamet goce ta kete diskriminu dhe ofendu per ngjyren e lekures?!! Se ca-ve shndet tu thuash black u degjohet.  

Ai  ishte perjahtu nga puna,  masanej kishte nxjerr preteksin e racizmit . ne kto rste te largimit nga puna njeriu peson traum mendore, dhe mundohet qe fajin tja hedhi te tjereve, duke marr vendime psikopatesh . 

Obama me kete rast ka ngrit ceshtje e ndryshimit te ligjit per mbajtjen dhe perdorimn e armeve , duke kufizu pak shitjen ne treg te armeve , per publikun smiley shiten armet , si aspirina ! Sdo men qe gjona te tilla do te ndodhin . 

Ku eshte ai shkaba kur duhet!!!...

Do ket ik azilant ne Gjermani se nuk e kam hasur kohet e fundit.

Sa me shume arme popullit amerikan!

Sa me e forte NRA, aq me e forte USA!

Jete të gjate amendamentit të dyte të Kushtetutes amerikane! 

smiley

 

Can't have it both ways stalker. smiley

E njejta hipokrizi si me charlie hebdon. Ne lindjen e mesme viheshin bombat perdite, vetem kur u vrane gazetare u be "je suis charlie". edhe video te tilla nga amerika vijne cdo jave neper worldstarhiphop e liveleak e vetem kur vriten gazetare perhapet lajmi neper faqet e tjera. 

Ej, po po te boheshim zhe sui Muhamet, per cdo Muhamet qe vritet ne Lindjen e Mesme, do ishim me krize identiteti mrena javes.

Shkabe, si ishte Norvegia? Aplikove per te qendruar aty?

Jo, Argendis, nuk ia ze deren njeriu, por kam shoqeruar dy norvegjeze per nje jave neper institucionet e tr, me mision nga shteti i tyre. Donin te mesonin rreth situates ne shqiperi per te parandaluar emigrime te mundshme si ne gjermani. Imagjino sa ua kane shpifur zhvatesit.

Po ti dole me flamur norvegjez, apo ua ktheve viziten.  Po pse, ne Kanada per t'u zene deren vajte? 

Thashe se mos kishe marre vesh kete lajmin, dhe doje ta nxirrje buken me djersen e ballit, ndryshe prej shume bashkekombesave te tu:

http://lajmpress.com/lajme/bota_rajoni/2...

 

 

 

me mire thyej kembet se te degdisem ne kallkanistan apo atje ku thua ti se je degdisur. ata kushot e mi andej lene lesht ne pune e fitojne me pak se ne ketej. Vetem norvegjezet me dhane 750 euro per pese dite. lol. E qe ta dish ti keta norvegjezet brodhen gjithandej, mblodhen shifrat zyrtare te papunesise, te rrogave, te jetimeve, te cmimeve te ushqimeve, te qirave te apartamenteve, te kostos se jeteses, te ofertave per pune, te ndihmes qe marrin robt nga shteti, etj, etj. Po shohin mundesine te ndihmojne shtetin shqiptar me fonde per t'u paguar shtepi e asistence ketyre zhvatesve ketu ne AL se nuk i duan ne shtepine e tyre dhe i bie ku e ku me lire t'i paguajne ketu. Mirepo i pengon informaliteti. U befasuan qe zhvatesit s'jetojne dhe aq keq sa shtiren pasi i kane shtepite trekateshe e biznese te padeklaruara. Ndaj dhe po kembengul qeveria tek heqja e informalitetit, qe te merren masa per hajdutet si puna juaj qe jane te paafte ta nxjerrin qimen nga qulli me pune e shkojne lypin buken e tjetrit pa piken e turpit.

Po cna bere mo, tani qe u zbulove norvegjezeve parajsen, prite kur tia dyndin si vikinget dikur. Po mire qe nuk jane shume thuaj. Une prandaj e qep gojen ketu, e mendon dot te dynden kinezet cfare i bejne asaj te gjore Shpiperi. Me mire t'i vjedh une kinezet nga pak, se ku hane 1 miliard, pse te mos hane 1 miliard e 1, sesa ta vjedhin kinezet Shqiperine e ta dhjesin ate te bukur te dheut.

kinezet ne tr jane si shpirt, punojne te lagja e vet, shesin te dyqanet veta e flasin shqip per bukuri.  e ne kine nuk kthehen

Shet se te degjojne po them. Ishalla nuk te bie rasti te shoqerosh ndonje kinez nga baza, domethene nga Kina, se na fike, na e cove Kinen ne Shqiperi. Jo per gje, po kush do mbetet ketu qe te punoje per mua.

"  kinezet jane si shpirt "  ruju nga keta qe "jane si shpirt " , plako !

Se kto "si shpirt " ti nuk i njeh mire cfare fshehin dhe cfare duan te arrijne, me ate butesine tyre !  

Keta po u shtuan atje,  zor  si ti nxjerresh pastaj , dhe ke per ta hedh kokren e lotit sa nje kokker arre  dhe nuk do te bej derman as perendia  ! 

Prit se akoma nuk ka apliku per ne Kine, prandaj i ben kinezet engjej, se kur t'ia hedhin poshte, shiko si ka per t'ua nxire Kines e kinezeve me ato linqet e veta nga wikileaks e utube, apo nuk ka plot aty. Te gjejne vrime kinezet ku te futen nga Shkaba.

hahaha sa gjynah je ti shoku, mire qe sdi te sajosh histori nga jeta kur perpiqesh te dukesh interesant, por ske as humor e perserit te njejten gje si plak matuf. hahaha shko shtro kurrizin tani

Me qafsh, me thuaj cilat histori kam sajuar, qe t'i shkruaj ne nje liber si fiction. Po a nuk the qe kam ardhur si hajdut ketu, si ta shtroj kurrizin?  Ti ne fakt shquhesh per humor, ketu i ke gajasur te gjithe, e kuptoj qe e ke steken te larte dhe veshtire te ta veme buzen ne gaz, po cte bejme, ja mundohemi nganjehere. Po te lutem, dhe te siguroj se nuk e perseris me kete gje, por mu pergjigj pa dorashka dhe te verteten: Ke aplikuar per ne Kallkanistan dhe nuk te kane pranuar?

Ti cfare thua nje here nuk thua dy here o derezi, o plakush deshtak. Dhe per humor e ke tamam si prej burgu. Dukesh qe je nja 60 vjec se brezi juaj qesh me gjera pa humor. Sa per mua, ja te ta thjeshtoj. Pse duhet te aplikoj ne kallkanistan kur ne gjermani me mbajne falas? Kur ne danimarke, zanati im eshte ne listen e zanateve te preferuara e mjafton te aplikoj dhe iki brenda tre muajsh? Pse te thyej kembet ne kallkanistan kur kam jetuar ne nje vend europian e kam bere shkolle e mund te kthehem kur te dua? Pse te iki ne kallkanistan ku robt atje dhe pasi lene lesht neper shkolla u mbeten me pak nga rroga se c'me mbeten mua ne fund te muajit? Pse te iki ne kallkanistan kur kam gjithe keto vende europiane ku prinderit mund te marrin autobusin per te me takuar? lol

E shikon cfare genjeshtari je. Po keshilla ime prej plaku eshte boll na cave bythen me inatet e tua pse nuk te pranuan, jeta vazhdon. Shko ne Europe, qe edhe ata te shkretet te bien rehat, se mbeten duke t'u lutur. Apo ku gjen tjeter si Komuna  e Parisit thuaj. Ketu ma mbyll gojen, skam cthem. 

P. S. Do te te dergoj 750 euro sa te dhane norvegjezet, po te vjedhura kinezeve sigurisht, po me the cfare kam thene dy here qe nuk e kam thene nje here.

lale, ik e boj i xhiro neper bote dhe pastaj mbaj leksion.

si qe ajo historia?

Kur nuk dine dicka:

Amerikanet paguajne per ta mesuar

Britaniket ndezin llullen

Gjermanet fillojne e mesojne

Francezet nderrojne teme

Ruset as nuk e dine qe nuk e dine

Ndersa SHKABA fillon ta japin mesim

Ka bredhur ai ka bredhur, po inatin e ka se nuk e qasen, prandaj vjen e na can torovellen. Edhe hajde te pushoje ndonjehere.

@ ftk

Nuk e di sa vjec eshte argjendi, dhe sa vjec je ti , por po te ishte 60 vjec cdo njeri, perfshire dhe mua duhet ti heqesh kapelen, per experiencen, jeten dhe mencurine qe ty ndoshta te mungojne ! 

E ke gabim, Ilirjan. Edhe budallenjte karagjoze behen 60 vjec.

Domethene edhe ti paske per t'u bere 60 vjec. Po prape l.. ke per te mbetur jam i sigurt

Ilirian, une jam shume transparent smiley, qelloi qe e thashe nja dy dite me pare, shpejt mbush 42. Po edhe 62 te isha, nder do ishte, sic thua edhe ti. Por me pas jam me Shkaben, se ja dhe Shkaba do behet 42 e 62, po jam i bindur deri sa ti dale shpirti duke derguar linke per Ameriken e Kanadane te Peshku do jetesmiley

argjendis, Shkaba te nxjerri kuptimin e kesaj kuote, qe te kuptoj veten me shume se ku eshte ! 

Age appears to be best in four things;   old wood best to burn,   old wine to drink,   old friends to trust,   and old authors to read.

Francis Bacon

___________

Nje tjeter quote 

As I grow older, I pay less attention to what men say. I just watch what they do.

Andrew Carnegie

Thenie nga njerez te mencur .

 

po njerezit e mencur te mencur jane dhe kur plaken. lodhu sa te duash por nje idiot nuk behet me i mencur kur plaket, po idiot ngelet gjithe jeten. te duket se eshte bere berisha me i zgjuar se ne 1997? shprehjet ate pune kane. populli nje here thote dielli duket qe ne mengjes, pastaj po s'i eci thote "epo dardha e ka bishtin mbrapa". lol

Dardha e ka bishtin mbrapa, e ka kuptimin tek pasoja, dhe kete e thote vetem njeriu  i mencur  i vjeter qe di  te parashikoj fundin ,  e nje fenomeni, e nje njeriu ose te gjykoj mendimet e nje njeriu aguridh, pa tru  qe i pelqen vetja dhe kujton se i di te gjitha, por qe nuk di asgje !

Njeriu qe mendon se i di te gjitha eshte i rrezikshem, se eshte aventurier, dhe te con ne qorrsokak !

Te gropos ! Te merr me qaf ! 

Prandaj thuhet prit prit se dardha e ka bishtin mbrapa, Do t ja shikoni, hajrin atij njeriu ,  dmth,  do ta shiikoni qe ai do tu coj ne gremin !  Kete perfundim e di vetem ai qe ka experience !

Osht si puna e cunit me baben, kur Baba,  pasi e nigjo cunin, i thote

 Ti po m thu  muve, ; Hajde Bab,  te tregoj arat !!   smiley Po hik mer pizeveng ! smiley 

 

lol kur ta kesh kuptuar ca thashe, shkruaj dhe nje carcaf tjeter. si quhen ata qe lexojne e skuptojne? analfabete funksionale?

Une e di qe ti je i mencur edhe pa shkruar fare smiley   pa lol 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).