Socialdemokratët gjermanë duan të zgjerojnë mundësitë e punësimit për njerëzit nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi e Serbia në Gjermani. Me një vizë pune shpresohet të ulet numri i azilkërkuesve.

Çfarë duhet bërë për të ulur numrin e lartë e azilkërkuesve nga vendet e Ballkanit Perëndimor si Shqipëria, Kosova, Mali i Zi e Serbia në Gjermani? Kjo pyetje i preokupon jo vetëm autoritetet përkatëse, por edhe politikën në Gjermani. Partia Socialdemokrate, pjesë e koalicionit qeverisës ka paraqitur ide të reja në këtë drejtim. SPD-ja dëshiron të zgjerojë mundësitë e punësimit për njerëzit nga vendet e Ballkanit me qëllim që të ulet numri i azilkërkuesve. Gazeta gjermane "Rhenische Post" bën të ditur se krerët socialdemokratë kanë rënë dakord të enjten (07.08) së bashku me kryeministrat socialdemokratrë të landeve për një dokument të miratuar që të hënën me titull "Politika socialdemokrate për azilin".

 

Kusht kontrata e punës

Në këtë dokument krahas kategorizimit të Shqipërisë, Malit të Zi e Kosovës si "vende të sigurta origjine" për t'i kthyer më shpejt azilantët në vendlindje, bëhet fjalë edhe për mundësi për vizë pune për njerëzit nga Ballkani. Sipas socialdemokratëve disa individë kanë që tani mundësi të punësohen në ato profesione, të cilat në Gjermani kërkojë fuqi punëtore. Shumë vetë veçse nuk e njohin këtë opcion. Socialdemokratët kërkojnë që kusht për këtë vizë pune në Gjermani të jetë një kontratë pune me të ardhura që e kalojnë pagën minimale në Gjermani, 8,5 euro në orë.

Qeveria gjermane gjithmonë ka theksuar se kërkesa për azil është rruga e gabuar për këta njerëz. Zëvendëskryetarja e partisë socialdemokrate, Aydan Özoguz është shprehur se është e nevojshme që këtyre njerëzve t'u ofrohet perspektiva dhe rrugë legale për emigracion. "Ne duhet të hapim një mundësi hyrjeje", bën të ditur e ngarkuara e qeverisë gjermane për migracionin. Pyetjes nëse Unioni kristiandemokrat e kristiansocial do të ndjekë të njëjtin kurs, Özoguz iu përgjigj se "kjo mbetet të shihet". Kreu i kristiansocialëve, Horst Seehofer është shprehur parimisht kundër të gjitha masave që shtojnë migrimin në Gjermani.

 

Reagime pas propozimit të socialdemokratëve

Por reagimet e para të partisë kristiandemokrate, CDU pas propozimit të socialdemokratëve nuk janë tërësisht refuzuese. Kryeministri i landit të Hesenit nga CDU-ja, Volker Bouffier e cilësoi propozimin të mundshëm për ta diskutuar. "Me dhënien e vizave të punes mund t'u ndihmohet drejtpërdrejt atyre që kanë nevojë, pra ata që largohen nga Ballkani për arsye ekonomike dhe hyjnë në Gjermani me dokumente të rregullta." Sipas kristiandemokratit Bouffier nga ky koncept mund të përfitojë edhe ekonomia gjermane. Sipas tij ky propozim është i mundur të diksutohet në debatin e federatës dhe landeve për politikën e azilit dhe refugjatëve që është vendosur të mbahet në shtator.

Edhe në shtypin gjerman reagimet ndaj propozimit socialdemokrate janë pozitive. Gazeta gjermane "Südëestpresse" në analizën e saj për refugjatët nga Ballkani thekson se fillimisht duhet punuar që të përmirësohen kushtete e jetesës së njerëzve në Ballkan. "Sigurisht Gjermania nuk mund të pranojë gjithsecilin që dëshiron të vijë këtu. Njerëzit nga Ballkani nuk ikin nga lufta civile, dhe në shumicën e rasteve nuk përndiqen. Po pse të mos u japim një shans atyre që sjellin me vete njohuri gjuhe dhe dije profesionale? Në këtë drejtim kemi propozime të arsyeshme. Eskpertët e tregut të punës propozojnë t'u jepet një leje pune e kufizuar, për sa kohë njerëzit nga Ballkani e gjejnë një punë. Kështu mund të lehtësohet edhe sistemi i azilit."

38 Komente

Esht e vetmja zgjidhje strikte per cdo vend te zhvilluar ose te Botes se Pare . Pa ekuivoke dhe pa dengela te OJu Q, nenen s.Berisha me zmk e Altinit smiley

Pa pune lejohesh te vish verdalle sa te dush ..pa kufizim , sipas kerkeses ne adresen qe ke bere per te shkuar jashte dhe te eshte firmosur nga pritesi !.Diten qe kapesh jashte afatit pa Pune perzihesh , debohesh , nxiresh jashte prej Zhelesh me shqelma andej nga kishe ardhur , i regjistruar me te Kuqe  ..deri sa te te dale ndonj fat tjeter per Pune . Ligjerisht !

Dengelat  Politike "levizni ka te doni delet e mija " ishin dhe jane Mashtrime Trafikantesh te vendeve prites qe kushedi se sa Miljona evro pefitojne me Programe   se Lirite e te drejtat e Nierit zotrie ..Ulerin LefTKopeja

Ato krijojne Bote Iluzore tek njerzit  . Perjashtuar Kurverine ose trafikimin e Mishit ku shoket e Saliut qene shume te suksesshem per te krijuar Bazen Ekonomike te PD-hit krahas trafikanteve te Droges , te gjitha levizjet e tjera jane levizje qe lene Trauma me pasoja te renda ,  per veten familjen dhe per ata qe ju njohin e duan .

Tani sh.Gjembi me urtesine e saj mund ta zbus pak , se po e la ne dore te Elitares Yp Xhibi them se do duhen shume Linqe  

nder te madh dashkan te na bejne te ikin edhe ata pak qe kane ngelur e te shkretohet fare ky vend. edhe milloshevici duket amator kundrejt zbrazjes sistematike qe po u behet tokave tona...

s'ka gje reforma ne arsim do sjelli riperteritjen e trunit dhe zanatcinjve (me shume te ketyre te dyteve se keta kerkon tregu), do sjelli begatine me nji fjale, nese do kete njel njeri gjer aheresmiley

Per cilin vend po flet i nderuar per zbrazje apo mbushje . Mos e ke per ish Shqiperine , ate qe Krye Banditi , Kryekurvari Berisha e cnderoi dhe perdhunoi me bashke Trafikantet e tij pas frazes " E bukura e Dheut "

U haruan ato Intervistat  e shtetit te Mut Burrit te Mut Shtetit " me mire Lope ne Zvicer " Po artikujt e Rengedenges me gazetare europiane te lebetitur qe "nuk kishte pare ne jete te sj njerez te bardhe kaq te vuajtur " etj etj pa perseritur te nderuarin K.Devole per ...Diktaturen me te me te me te .cte te them ne Bote ...qe lemerisi te madh e te vogel vetem IKNI ...

Dmth ndoshta me qarte mund te plotesohet , mejtonj !

te pakten cfare shoh nga filmat dhe dokumentat e flas edhe me ndonje qe i di gjerat, por si situate duket sikur jemi para clirimit.
percarje fetare ku flitet arabisht, greqisht e jo shqip.
50 parti ku asnje nuk e administron dot vendin.
shqipfolesa qe flasin kudo kunder vendit e bejne politikat serbe a greke a ku di une.
emigrimi plage qe u rihap.
plot e plot te tjera.

komandanti paska patur dy bole aq te medha qe i sheshoi te gjitha...

Keto plane vizash pune i pengjajne paksa atyre premtimeve per punetore sezonale pas viteve 90 nga Italia. Jane shume larg nga realiteti...Qe ti punesoje keta "punetoret e kualifikuar" Gjermani duhet harxhoje fonde te pallogariteshme per trajnime, shkolla te gjuhes dhe akomdim(banese)...pra pordha me rigon nderkohe qe kemi me dhjetera miljone Polake,Rumune,Lituaneze,Ceke, Hungareze,etj,etj etj te cilet kane akseset te plote ne tregun e punes per me se nje dekade.

Po nuk jemi ne ato vite Art, ku dyndjet masive te shqiptarve, thyhen/rrezuan çdo projekt per punesim me kontrakt, apo viza pune. Sot jemi ne 2015, ku i vetmi shqetesim i punedhenesve perendimore eshte bumerangu nga ligjet e tyre, nga rregullat strikte dhe (ne shum raste) absurde te tyre. Ata kane me qindra ferma/baumshule, ku fare mire mund te punesojne shqiptaret e varfer, shqiptare qe i paguajne vete rrugen, udhetimin dhe fjetjen. Ata po te kene vullnetin e mire, i hapin driten jeshile punesimit sezonal te shqiptarve. 

Po pse o Pjer te caje derrasat me Shqiptaret ferma kur fare mire pa asnje lloj problemi apo pengese i vijne autobuzat me punetore sezonale nga vendet e BE si Polonia Fqinje,Lituania,Estonia,sllovakia,Letonia,Hungaria,Cekia,Bullgaria,Rumania,etj etj.(tashme jane futur ne radhe per pune dhe jugu si Greqia dhe Italia,Portugalia...eshte mbushur Stokolmi dhe Helsinki me Greke dhe Italiane ) 

Duhet ta kuptosh qe ketij pilafit tone s'i hidhet dot me uje dhe jemi shume por shume te vonuar

E di Arto e di, qe polaket biles dhe ukrainasit (me lerta fallco polake) vijne e punojne kendej ne perendim, pune sezonale. Po pse te mos favorizojne edhe shqiptaret te pakten. 

Thjeshte fare o Pjer, sepse ne nuk bejme pjese ne BE, e humben trenin,..duhet ta kishim kapur me Rumanine dhe Bullgarine por kaq vite me cobanin eVucidolit dhe klanin e tij ne krye paten efektin e tyre

Kur flitet per zgjidhje nuk veçohen Shqiptaret apo kombësi te tjera .Flitet per zgjidhje ku kënaqet ekuacioni ne tërësinë e tij për problemin konkret dhe nuk mund te jenë "pordhë me rigon " smiley Kjo eshte  vetmja zgjidhje e drejte qe nuk ka propogande brenda "se lirite e te drejtat e Nierit Zotrie "  por Ligjshmeri .

E gjithe ajo propagande marramendese me Liri e te Drejta rezultoka nje Bllof e nje Mashtrim kolosal ne vazhdimesi . Si te gjithe Propogandat , jane aftshkurtara dhe nuk pasqyrojne e permbajne zgjidhje te qendrueshme. Ka nje rregullsi absolute ne te gjithe kete Realitet .

Askush nuk mund te parashikoje pasojat e nje Levizjeje me permasa kaq te medha si ajo qe u shfq me renien e kamunizmes ne vendet lindore ..pervec lefTKopeve dhe ata me "se diktatura zotrie " e ham -humsit  sholokë antikamunistë .

Kjo u bën mire te paktën Shqiptarëve te kuptojnë se Bota nuk është Pordhët e Salijve , as e Linqeve te Yp Xhibërve .

Shqiptarët ishin te edukuar dhe te Imponuar te zbatonin Ligjin . Ja se ku te shpie Euforia e Qenërve te Rrugës , karieristë të paskrupullt Bandite e Grabites si marka e Klanit Berisha te PD-hi ..

Polli shqiptarët si arixhij me brashnje supeve per te Grabitur shtëpitë e robt e vendeve të tjera a thu se i ka thirrë Muhamet Aliu për të zaptuar Egjiptin .

 

Ke shume te drejte i nderuar idriz, ne vijshmeri te llogjikes nuk te heq asnje presje asaj qe thua por ne terren eshte krejt ndryshe puna. Ketej ne Evropen e multikultit eshte krejt ndryshe gjendja se SHBA..Ekstremi i djathte po fiton terren ndekohe qe Gjermania dhe vendeyt skandinave po hasen me nje dyndje te frikshme emigrantesh te cilat nuk mund ti absorbojne dot. Po drejtohem drejt nje clutural clash. Para pak ditesh partia neonaziste Suedeze SD(e cila fitoi gati 6% zgjedhjet e fundit) kishte vendosur banderola pergjate stacjoneve te trenave ne qender te Stokolmit) gje e pamendueshme kjo disa vite me pare. 

Të vetmin rast që ke sjellë mirë me "se Usa zotrie " smiley dhe që mbetem plotësisht dakort por në këndin e shikimit Real të Botës , jo imagjinar ose të fluturimit me Presh në Bythë siç ua futi saliu Shqiptarëve dhe se si praktikisht përkthehet me vrull djaloshar akoma në jetën e shqiptarëve

Preshi PD-hit simbol i Lirisë . Bini burra .Kamunizma rae !

Janë të vetmit USA që në kulm të euforisë së rënies së Diktaturave më të tmerrëshme në Botë smiley të paktën në Shqipëri , na dhanë Mesazhin me verdhoshin Bejker

Mirë se erdhët në rugën e Gjatë  dhe të Vështirë  të Demokracisë "

Duhej seria e Fytyrpetullave alias bari falliu  e sikarët e tjerë Yp Xhibi të  Rajersonit , që gjetën tek Berisha Individin bajraktar qi mund ta trajtonte Shqipërinë si Putanë e ta Lyente e zbukuronte me rroba të gabit e ta paraqiste si " e Bukura e Dheut "

Ja ku jemi dhe aspak nuk është faji i Europës përveç mashtrimit Politik të Kohës së rënieve të mëdha .Kujtëdo vendi që ti thuash po vijnë të pashkolluarit , skllevërit e Enver Hoxhës . njëmilonë hajdutë ,bijt e kriminelëve etj etj besoj si zgjidhje do gjejë një rrugë siç është Kërcënimi nëpërmjet ringjalljes së fashizmit .Jo vetëm atje ku ndodh por edhe si parapritje për të ardhmen e vet në kuadrin e "konsensuve politike "*77* si P.Naziste në Suedi !

     Pese me hic ! Evropa gjermane nuk ka asnje strategji ca do behet me pupullsine e varfer ballkanase! Nuk jane zgjidhje ..tanet( popujt ballkanas)  ik atje ...e ata bjer ketu.! Po mu me cudisin keta qeverisesit tane qe jane kaq idiote e nuk u thone : na jepni pare per projektet ketu ! 

    Ketej kane ikur e do ikin sa te mos kete me! Nuk kane pse rrine ketu ! Rrine por nuk u rrihet  ! Kurse evropianet gjermane e konsiderojne se medemek ketej ikin per me mire? Jo ! Nuk eshte keshtu! Ikin te shpetojne dhe kjo eshte baraz me ikjen prej vdekjes sigurte prej mjerimit.Ikin me shpresen se mund te shpetojne femijet.Ikin nga sistemi vdekjeprures ne zbatim ! 

Keta kriminele, politikane e qeverisesa, nuk e shikojne ne sy problemin por kujtojne se mundet ti mbajne me gardhe njerzit.Nuk  i mbajne  dot  ! Ky problem keshtu duhet trajtuar me evropen gjermane ! 

Duhet zgjidhje integrale zhvillimore dhe jo autobuze e avione deportimesh ! Por evropes i kane shteruar vizionet ...nuk ka vizionare por burokrate mehmure ! Ketu nuk ka me burra vendi por sherbetore te te huajve dhe kusare ! 

grava ; " ....Po mu me cudisin keta qeverisesit tane qe jane kaq idiote e nuk u thone : na jepni pare per projektet ketu !..." 

smiley  smiley  smiley 

Grave, po pse duhet tu kerkoje pare/leke/euro gjermanve per nje projekt shqiptar. Kur gjermanet, francezet, hollandezet, belget, amerikanet, kanadezet, australianet, etj, etj,; Mos valle kerkuan para nga nje i huaj per projektet e tyre. Jo, jo. Shum projekte u ngriten me borxhe te brendeshme, qe jane me efikase, me elastike, me fleksible se borxhet e huaja. Shum projekte u ngriten/financuan me resurset, asetet e brendeshme, dhe per kete gje une kam shkruar tek VQ, biles qellimi i VQ ishte ky, te frenonte borxhet e huaja, te sensibilizonte vendim-marrsit, dhe aty ke te shpjeguara menyrat e investimit. Shto edhe Intervisten e Madhe apo te Shekullit smiley qe u be per shkak se u pa se pushtetaret torrollak shqiptare nuk kishin kuptuar gjo nga VQ, i gjith qellimi ishte te shpjegonte format e investimit me qellim qe tu vinte ne ndihme ideatorve, projektorve, vizionarve shqiptare qe donin te ngrinin diçka per ekonomine shqiptare e te tyre njekohesisht.  

Eh mer grave, nuk te ka gdhenur hic as ILB e Kamzes, por nejse. Arnavuteve, edhe sikur gjermani t'u jape nja njemije eure pension secilit dhe t'i thote rrini ne Arnavutistan, prape nuk do te jene te kenaqur, por do t'i thone, more nemce, ejvallah per parate, por po vijme t'i prishim aty ne Gjermani, qe edhe t'i te mos lodhesh qe t'i dergosh deri ne Arnavutistan.

Gjithmone faji peshqesh ne dere te tjetrit.

jo nuk eshte aspak ashtu ! E nxiten kete popull per te shkateruar sistemin duke u premtuar nje jetese me te mire ne sistemin e tyre.Dhe i lane si peshkun pa uje ! Ne raport me popullsine e greqise , popullit tone do duhet ti japin 12 miliard euro ! Jo leshojne therime dhe vine emisaret e tyre ...te ndajne bashke edhe ato ! 

Grava cdo popull meriton politikanet e vete, pike. Sa leke jane hedhur ne ate vend qe prej hapjes se demokracise? sikur ato leke te ishin investuar ne hapje vendesh pune dhe vjedhur e jo pastruar dhe hedhur ne beton. Ka ardh koha te bejme icik autokritike se jemi i vetmi popull qe ne cdo proteste cohet vetem me urdher te partive. Hidh icik syte verdalle proteston bota kur shikon gjendjen e alarmante te vendit nuk marin thaset dhe ju sulen shesheve te Evropes per Azil. Te vetmat protesta qe me kane bere krenar te ndihem shqiptar ishin ato kunder importit te plehrave dhe helmeve te Asadit me vone. 

Grava si gjithnjë të metën e ke që e imagjinon Shqipërinë dhe Glasat politike duke i krahasuar me ish ...

Nuk të jep kush gjë po nuk ofrove gjë..Nuk të afron njeri normlisht po nuk i garantove rritje normale

Është e thjeshtë Puna . Ne na paraqiti Banda e PD-hit si  Lypsarë , Trafikantë , Mercenarë e Pistoleros të mafieve e Krimit në Botë . Ato nuk na kanë dhënë pak . Biles tek Rëngëdëngia ka artikuj ngazëllues se si

" një Putanë kishte vendosur të investonte për të mirë të Mëmëdhëmbjes miljuNa evro të fituara me punë , djersë dhe ecejake smiley

Po ti shtosh llogaritë e Kontrabandës , Lavtariçeve të pastrimit të parave të Krimit Ndërkombëtar etj etj dalin ndryshe llogaritë . Ndoshta shumëfishi i atyre 12  Miliardave .

Çështja shihet ndryshe tani që u Godit baza ekonomike e grupimit bandit të Udhëheqësve të partisë së krimit e Tritoleve PD-hit .Nuk është punë qeverish as grupimesh Politike .Përkundrazi këtë Qveri , Gjemanët e kanë trajtuar si Kinezët ne qëmoti smiley ,me shumë dashurie Respekt , gjë që ka dhënë dhe do japë frutet , por jo për ata që kanë konflikt Interesi dhe të paduruarit e pritmënisë smiley. Por sipas Bejkerit .

Respekte !

Perjashtuar Kurverine ose trafikimin e Mishit ku shoket e Saliut qene shume te suksesshem per te krijuar Bazen Ekonomike te PD-hit 

Dy ‘bomba’ për qeverinë dhe një reagim me ‘rroçkë’

Mëngjesi dje nisi me të tjera lajme të këqija për qeverinë.

Pas rënies pikiatë të të ardhurave dhe pas deklaratave të aleatit Ilir Meta, se taksat e qeverisë nuk po hapin vende pune, pikërisht pak ditë pasi kryeministri Edi Rama fliste për dhjetëra mijëra vende pune dhe për sukses ekonomik, revista e specializuar ekonomike Monitor do bënte dy raportime.

Fillimisht një raport në lidhje me deklaratat e Fondit Monetar Ndërkombëtar se ishte taksa e sheshtë ajo që solli bum të ardhurash gjatë qeverisjes së Sali Berishës.

Ishte një deklaratë e rëndë, pasi vetë FMN kishte mbështetur taksimin progresiv të Ramës, ndërsa ky i fundit nuk kishte lënë gjë pa thënë kundër taksës së sheshtë.

Pak më vonë Monitor do lëshonte “bombën” e dytë: qeveria ka ndërmend të taksojë pagat e ulëta. Dhe jo pak.

Ashtu siç ndodh rëndom, lajmi u mor dhe u përcoll nga të gjitha portalet dhe zemëroi “mbrojtësin e vegjëlisë”, deputetin socialist, Erion Braçe.

I revoltuar me reagimet e mediave, një zëdhënës i Ministrisë së Financave, Bardhi Sejdarasi, në një komunikim me Ylli Dylgjerin, i quan rroçka ata që botuan lajmin.

“Po ç’t’i tatojnë “rroçkës” o Dylgjeri! Vetëm ca “rroçka” shkruajnë për tatime të tilla! Kishte marrë njeri një gur, e hodhi në lumë! Ti e di çfarë u bë më pas? Po pse po vazhdojnë akoma të lumi, këtë më thuaj!?” shkruan ai. 

...nuk e meriton ket epitet  "rroçke" ky ministri  karagjoz i Ramiz Alise  smiley

qeveria ka ndërmend të taksojë pagat e ulëta  me 13 %.

 

 Jane kusuret e viteve te shkuara, S`la gje ne Banke ky p[oshte .. 

Sali Berisha per Ahmet Zogun Greeting Card

Ne historinë e pluralizmit shqiptar e më gjerë në Europën ish-komuniste të Lindjes Sali Berisha ishte dhe mbetet një fenomen. Për shqiptarët në ditët e sotme ai është një institucion, që unë dhe shumë të tjerë do ta konsideronim si “Institucioni I opozitës së vërtetë e të vendosur”. Ajo çfarë përfaqëson Sali Berisha ka lidhje me të shkuarën e afërt dhe me të sotmen e kombit shqiptar. smiley

Berisha eshte institucioni i shkatrimit  te kombit, qe per aq kohe sa ishte ne pushtet (jo pak ) nuk beri asgje as nje reforme te hajrit. Njeriu me i deshtuar ! 

Vendi, kur them vendi kam parasysh brezin e ri, qe eshte pa pune dhe i papergatit per te ardhemen e vet, i pa sigurte per te ardhmen , eshte ne krize te madhe, ne varferi te plote, gati 80-90 % bile edhe ata qe jane ne pune, jane ne kufirin e varferise ! 

. Asni shqiptar qe ka ik ne Gjermani, nuk pranohet, sepse te gjithe (shumica ) jane te pakualifikum.

Ku dhe per cfare jane kualifikuar shqiptaret , deri tani ne keto 20 vjet ?

 A per droge vjedhje, vrasje (me pagese )  prostitucion,  te gjithe te kualifikum i ke. smiley

Kapo, si dora e Kapexhiut me duket kjo prap, apo jo?

Prapë ua fute o të futshin në komision të shakatorëve të grupit parlamentar të PD-hit tek PPU smiley

Po çfarë të kanë bërë që i bëre "rroçka " të gjith komentuesit me vlera ekonomike të PD-hit smiley U more erzin o burrë . Je bërë si sirenë alarmi në fshatra në kohë të diktaturës .sa lexojnë Njente Kapo dhe vejnë pëëllëmbët mbrapa smiley

I madh Grande Kaka ..Le që sa rta marrin vesh ata qi bëre "rroçka " i fute dhe një pamje nga lart paksa pjertas në të "majtë " me ngjyra e bojna dhe sa të vijë LefTKopeja gjeni dhe një kawassaki ..dhe ..futni 2eeoçkat " në përdorim

Grande Kaka në formë si sholokë antikomunist kaluar orëve të para smiley Ta kam merakun se mos të lexojnë ata të Gjemanisë dhe na rrisin koeficientin e IQ .. dhe i hapën dyert

   Po ju qe jeni kunder opinionit tim, jepni nje variant zgjidhjeje se kollaj duke me kundershtuar mua! Pa he cilin variant ? Ate qe ne " arnautistan" qe per mua eshte vendi yne i mrekullushmi , nuk behet gje per hajer ? Sa te gabuar jeni.Ky vend behet perke per shum pake kohe ...! 

  Neise nuk ju shaj as ju kritikoj.Aqe dini ! 

Grava i nderuar .Vete nga vete e kthehem tek shkrimet tuaja se kanë brënda sa Naivitet po aq dhe Dhëmshuri të Justifikuar për vendin .

Ke plotësisht të drejtë që ai vend Bëhet se Ju e bëtë në atë Fushë siç është Bujqësia .Por lexo se ke edhe këtu dava Debilash 24 karatsh që mallkojnë Bujqësinë e asaj Kohe smiley që nuk i duhen as dreqit , përveç spitaleve psiatrike nga ku kanë dalë të pashëruar mirë nga dramat personale të Jetës.

Edhe vet zjarvënësit e bazës ekonomike të ish organizimit Bujqësore , kuptuan dhe lëshuan me gjysëm zëri fytyrën e ngjitur me mastiç , ekonomistin demokratikas Bujqësor G. Rrulin ..

Tu rikthehemi Fermave ..

Është mësim i foshnjores se... parcelizimi është ha e dhit e mos u rrit smiley .Le ta punojë sa të dojë e si të dojë fshatari Tokën .Asgjë nuk ndryshon .Dhe tek idetë parcelore të sholokëve antikomunistë ,  përfshihen të gjithë detajet e sizifit

Po të mbeteshit  Ju me mësimet e xhikove demokratikase do kishit lebetitur Ballkanin dhe Europën me gardhiqe . Por mendoj se është e kotë të komentosh e argumentosh se Çfarë kishim harrit dhe si e Shkatërruam me Koqellëqet e Ideatorëve që bëjnë programe smiley si  Meksi -Berisha me pishtarët Hajdari që i vunë zjarin dhe vreshtave .  Fatkeqësia është se akoma ka zëra si psallma Gomerësh me "se diktatura zotrie " që ndoshta sjellin dhe hezitime për hapa drejt zgjidhjeve !

edhe vizat e punes nuk jane zgjidhje , do mbarojne ato tre kater muaj pune do kthehen do i harxhojne dhe ja ku dolen prap ne xhins , ka vetem nje zgjidhje , AI eshte Prof.Doc. Sali Berisha , pa kete njeri ky vend nuk ecen perpara .

smiley

shyqyr qe e kemi! tani t'i futet punes e te beje nje opozite per s'mari, qe ta ken zili te gjithe. se opozita paskesh qen shum e rendesishme, e s'e kishim dit, o Brado. 

Viza pune ... per serbet dhe boshnjaket, se fatkeqsisht shqiptaret nuk dine te bejne ndonje pune me cilesine qe kerkohet ne tregun gjerman. Per hamalle nuk ka nevoje qekur eshte shpik piruni. 

mund te vemi pergjegjesa, e sigurte qe performanca do jete e larte...

Sikur te kishim ngrit nja 10-15  Politeknikume, ne vend te  10-15 Universiteteve Private  do t ishin fut ne pune mileti ! Deri tani tregu i punes per shqiptaret ka qene merr e shit ne trotuar ! 

shqiptaret mesojne shpejt cfaredolloj pune, kane vullnet, vetem tu japin shansin.

Per ate shansin, shpresojne te gjithe !  Po dikush duhet tja japi . Kush duhet t ja japi ?  Kush i ka ne dore shanset? Sistemi per t dhene shanset njerzeve, pune kualifikim, eshte i degjeneruar nga ata qe kane pushtetin qysh kur .

eshte i degjenruar nga politikanet dhe parlametaret, vetem keta kane shanse dhe vullnet, te tjeret eshte e pamundur te kene nje shance, prandaj duan kuturu te emigrojne vetem te ikin, me shpresa te kota, te mundimshme per te dal nga fati i mjere ku e kane fut jeten e tyre , pikerisht keta politikane qe kane drejtuar me vite me vite Shqiperine .. 

Per ilistrim mund te shikosh kete vidio .

How Albania Became Europe's Rubbish

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).