Dhe sikur te mos na mjaftonin hallet, Ahmedi vendos te ndertoje nje ore. Nje ore prej verteti, vecse Gaza style, domethene me zorret jashte dhe asgje te ngjashme me ate oren rrumbullake me dy mustaqe akrepash, qe e mban gjyshja mbi komodine. Dhe ketu fillojne sikletet...

Me endrren per t'u bere inxhinier Ahmedi niset per ne gjimnaz (Irving, Texas) gjithe gaz, duke dashur t'i tregoje mesueses te tij oren elektronike qe e kishte bere nga nje kuti kalemash. Ai shpjegon se si ia tregoi nje mesuesje oren dhe ajo qe i tha se ajo mendonte qe ishte e lezetshme, por qe ai bente mire qe mos ua tregonte ate mesuesve te tjere. Ahmedi e futi oren ne cante, por ajo filloi te bente bip-bip me mes te ores se gjashte te mesimit dhe mesuesja kerkoi te shikonte se cfare e shkaktonte zhurmen.

- Kjo ngjan si bombe - kish thene ajo 

- Mua nuk me ngjan ashtu - ishte pergjigjur Ahmedi.

Po mesuesja e trembur nga gjeja qe bente tik-tak, therret policine dhe Ahmedi perfundon nen pranga.

"Ato me arrestuan duke me akuzuar se kishe bere nje bombe fallco" tha Ahmedi per median pasi doli nga rajoni i policise. "Ne e pyesnim vazhdimisht se cfare ishte ajo gjeja qe ai kishte ndertuar, po ai na pergjigjegje vazhdimisht qe eshte nje ore. Well...mbase ngaqe ajo vertet ishte ore" thote pak konfuz zedhenesi i policise, oficeri James McLellan.

Fatmiresisht Ahmedi eshte nje nxenes i talentuar qe desheron te shkoje ne MIT, i apasionuar pas fizikes dhe anetar i Klubit te Robotikes ne shkolle. Fatkeqesisht eshte musliman dhe kjo tregon edhe njehere nivelin shume te ulet te besimit qe ky komunitet ka tani ne Amerike. Megjithate thank God eshte edhe masmedia...

Brenda nates Ahmedi behet celebrity me 100.000 cicerima. Vete presidenti Obama i shkruan ne Twiter "Cool clock Ahmed. Want to bring it to the White House? We should inspire more kids like you to like science. It's what makes America great." Dhe keshtu Ahmedi fiton nje ftese per ne Shtepine e Bardhe muajin tjeter ne nje takim te Obames me shkencetaret per tubimin e "Mbremjes se Astronomise" qe mbahet cdo vit atje. Ndersa vete i madhi Mark Zukenberg i thote qe nese Ahmedi do te donte te vinte ne Facebook, ai do ishte i lumtur ta takonte.

Tani s'na mbetet gje tjeter vec ti urojme Ahmetit la e me la dhe ti japim edhe nje keshille miqesore: Ahmet, maroje nji mut pune kur e fillon, e mos e lej me zorret jashte!

324 Komente

"Fatkeqesisht eshte musliman dhe kjo tregon edhe njehere nivelin shume te ulet te besimit qe ky komunitet ka tani ne Amerike." kurse une mendoj qe fatkeqesisht zysha ishte pak si pa qejf. besoj se tani do ulet shume dhe niveli i besimit te zyshave ne SHBA

Fat m*ti mo. Zysha ka bo gjene e duhur me njoftimin e autoriteteve. Keta te funit masanej si ke ajo barsaleta... ku e lash, ah po, dhe i futa nje te....

po ky torollaku e kishte futur dhe ne valixhe metalike tamam si bombe. dhe duke ditur se ne c'nivel torollak jane mesuesit dhe amerikanet ne pergjithesi. dhe duke qene dhe refugjat islamik. hahaha. nejse, te pakten do fitojne pak vemendje pozitive presideni e te tjeret qe e kane ftuar

mire te tjerat, po kete e quajne: Ahmed Mohamed... dhe pa bere ndonje gje fare, me kete emer je gjithmone i dyshuar.

menyra se si e interpretojne mediat liberale kete incident eshte per te vene duart ne koke. ajo valixhe me ato telat brenda vetem si ore nuk dukej. si bombe po.

ke mundesi te mira po te aplikosh per mesues ne ate shkollen e teksasit smiley

 

Ajo "valixhja" eshte nje kuti qe e perdorin shume femije qe kane pasion informatiken kur mundohen me ndertu kompjutera. Dhe ne fakt nuk i eshte dukur bombe as mesuesve dhe as policeve. Ky femija eshte arrestuar ne oren e fundit te dites se mesimit. Nuk ka sjelle njeri skuadren e bombes sic e do zakoni por kater polica barkderra. Eshte arrestuar me motivin "impresionim bombe", perpara nxenesve te tjere, dhe eshte pyetur pa pasur prane as prinderit e as avokat. Disproporcionaliteti i reagimit si te shkolles si te policise eshte i habitshem. Njerez te eger, neser ta fusin kokrren e plumbit ne ball prej frikerave te tyre.

ahahahahaaa...

ta dija qe e kish postu PF-ja, do e kisha lexu edhe me pare.

PS. Me futi friken nje cik Presidenti yne i nderuar. Po jam un frikacak, dihet, se tjetri nuk eshte kot zyrtari me i fuqishem i planetit, ndersa une nje cope statisticien. Dhe mbase mu per kete jam edhe fryks, shkenca ime thot mos luj shum me zjarrin, dhe per nje plesht digje jorgane... oops, kjo dul i cik si mrapc, po besoj se del ideja qe desha me thon, qe ne shqipen e bukur permblidhet me "c'ne me lazem".

ore, do ti qe ti dhe une paskemi mundesi shume te mira per te aplikuar per mesues tek ajo shkolla e teksasit? just a thought!

shkollat nuk pagujn gjo. nuk ka pare atje. pranej zaten kan mbledh gjithfare laperdharesh majtist e multikulturalist, qe i bijn macdonaldsit 4 here qark, ta blej, mos ta blej nji kombo... po e bleva, iku 10 dollarshi, aq e ka, po e thyve, maroi...

Lol, ja ke futur komplet kote. Po je pa dhembe, i bardhe, e i varfer, ka rreth 90% shanc qe e konsideron veten nje culutre warrior kunder islamit, meksikanit apo zezakut. Take a look at any electoral map for that matter e shiko bastionet e secilit. 

po, besoj qe pambuku do beje mire sivjet ne shtetet e jugut. ujet e oqeanit ne gjirin e meksikos nuk duhet te jene pastruar komplet nga ndotja.

si ju ka mbajt koha? naj cik lageshti ajrore?

Me thene te drejten, edhe une tani duke te lexuar ty e mora vesh qe eshte postuar nga PF-ja dhe e lexova, mendova se do ishte ndonje nga keto patetizmat politikisht korrekte. Big fan i stilit te PF-se. Po edhe i permbajtjessmiley

 "It's what makes America great" smiley

Dhe jo te pegerrat raciste, qe e kane vendin ne hale, por qe kane mbyt peshkun.  

Ahmet, maroje nji mut pune kur e fillon, e mos e lej me zorret jashte!

hahaha. fantastike!

Me thene te drejten ky qe e le punen te pamyllme me duket stil arab, por qe ka hy fuqishem edhe ne Shqiperi sidomos ne stilin e ndertimit. Ngado qe te kthesh syte neper atdhe do shofesh shpi te pamarume, pasuvatume e ku di une cfare, po ku robt jetojne mrena pasi shtepia eshte still under construction. Po edhe kur e marojne mire e bukur, prape do i lejne kater shtylla betoni me hekrat jashte ne tarace, sa per nji shtese te vogel kati.

Thuj shyqur qe nuk kan pushtet disa, se ne spital do te te kishin mbyllur...pa te drejte ridiagnostikimi! 

P.s. Kundershtari i regjimit qe propozon metodat e regjimit. Go figure this shit out! 

Interesi dhe kurioziteti eshte te kuptosh se si funksionon dicka. Ky Ahmeti e ka lene oren po aq te "pambaruar" sa te gjithe shoket e tij me pasion inxhinjerine/fiziken. Mjafton me u fut ne labratoret e fizikes dhe kompjuterave ne shkollat e mira per te pare projekte te tilla "te pambaruara" nga nxenesit.

Shiko tani, sa per muhabet jo per gje tjeter. Praktikisht jam me Muhametin 100% dhe "bomba" si ky befshin gjithe muslimanet kudo qe jane. Thjesht e gjithe ngjarja eshte per te qare e per te qeshur ne so many levels, ndaj dhe une e solla me pak humor. Po nderkohe shoh qe keto liberalet pro-islamike si lizandri me shoqe po nxjerrin sateret e tolerances nga brezi. Take it easy guys...

problemi me "keta" liberalet pro islamike eshte se marrin te drejten nga nuk di se ku (ne anglisht shprehja eshte "from their ass") te jene percaktues absolut e despot te moralit transcendent; ne gojen e tyre nuk degjon kurre nje argument, por vetem fyerje (gje qe nuk shkon fare me mantelin prej sinjoresh e sinjorash Bertini), cilesime te uleta si qelbesira, maskarenj, ndyresira, minj e nuk di se c'tjeter. "Keta" na vijne te gjithe si Moisiu, me peshore e rrasa guri ne duar, vetem "keta" i duan femijet, vetem "keta" kane zemer te madhe (qe u eshte zmadhuar aq shume, sa ua ka ngrene komplet trurin) e ku di me se c'te tjera prohira. Dhe kjo gje ne thelb eshte vertet e ndyre, maskareshe, qelbesire etj. Bumerangu eshte i vjeter sa aborigjinet e australise dhe karma e Hindit. 

Une bej pass Emo. Jane bere shume kohebjerres dhe predictable.

Shiko tani se te eshte bo ves me e perdhredh si signora Bertini. Nuk mund te tregohesh kaq paburrs sa te thuash se nuk te kemi dhene argumenta per te heq dore nga racizmi ekstrem (dyfish idiotesk per nje shqiptar per mendimin tim). Problemi me ty dhe keta pasuesit  e tuj eshte se keni arrit ne nje pike ku argumenti nuk pi me uje sepse sa me shume mundohesh te argumentosh me ju, aq me shpifes te ulet beheni ju. Prandaj tani i vetmi "argument', qe shpresoj te pi uje me ju, jane ILACET, sepse s'duhet te harrosh qe kane qene shoqerite qe ecin sipas modelit qe ti kujton se mbron, qe i kane cilesuar si semundje te rrezikshme racizmin dhe ksenofobine.

 

nevrik i madh zoteria jote. ik ore pirdhu. idiot.

secili ka mendimin e tij dhe ka te drejte ta shpreh. askush nuk eshte pasues i askujt. te gjithe ne ketu jemi intelektuale me edukim me te mire ty. ti je nje cope budalla.

kush mutin je ti qe do me tregosh mua se cfare opinioni te kem? injorant!

 

te gjithe ne ketu jemi intelektuale

Car je ti? Mos mer se o gjynof kjo fjale! Nuk duhet te merrje guximin as ta shkruje e jo me t'ia atribuoje vetes. Ene mos ngatarro keqardhjen me nervin, se kane shume diference. 

.

oh, tani e pashe kete.

s'ke turp!

ky qe e le punen te pamyllme me duket stil arab, por qe ka hy fuqishem edhe ne Shqiperi sidomos ne stilin e ndertimit. 

Citati i shekllit!

Car tmerri mer heeeej. Ju jeni per gjynof mer te shkrete! 

Fatkeqesia e vertete eshte qe ju keni qellu shqipfoles (krejt rastesisht dhe pa dashjen tuj edhe me tutje). Taksirati jone te lexojme maskaralliqe te tilla njerzish qe duhen mbyll ne spital.

 

 

ajt se je i fort ti. mba mba smiley

 

Disa lindin arabe, disa qelbesira.

Bravo, peshku.

Ti me siguri ke lind arabe.

s'me kishte shkuar kurre mendja qe peshku qenka plot me arabe dhe arabe (e pa dy pikat).

si admin qe je ti PF, te propozoj t'a "botojme" peshkun ne arabisht.

Kam nji shok nga Kosova ne NY. Eshte i martume me Amerikone dhe per arsye pune te se shoqes i duhet me leviz ne Texas. Punon ne finance dhe ka nja 2-3 muaj qe kerkon pune ne Texas. E takova heren e fundit qe isha ne NY dhe me tha se eshte habit qe megjithse ka eksperience finance nga NY, ne Texas nuk po gje dot pune. Si shpiegohet, e pyta. Me duket me tha se kur shofin resumen kujtojne se jam arab. Si do ja bosh, i thashe. Do ndroj emrin, tha. Ja nje njeri, mendova me vete, qe jo vetem ka por edhe di! 

Osh njoni ne Twitter, komplet e kunderta e ketij Kosovarit. Bo ben nje PhD ne Londonistan. E ka bo mbiemrin nga Sadriu ne Sadr

Menje-menje kjo dynjo! Gjergji u bo Skender per ca kohe. Stepfather i Kardashianve u bo stepmother. Sadrise i uroj suksese ne Phd dhe ne jete. Se kjo jete si loj rulete qeka. E gjitha u varka se ne cilen ngjyre i veke chips. Une besoj qe po nise dicka o coje deri ne fund o mos e fillo hic. Sadr ska kuptim. Boje vlla Al-Sadr!

'' Ahmet, mbaroje nji mut pune kur e fillon "

Shyqyr qe e ka lene me kaq ! Se ta kishte mbaru, zyshes do i ishin varur breket ne tabelen e zeze.

First , the Donald came after the mexicans. But I didn't speak out because I was not a mexican ...

Dear Texas ...fuck you... and your conservative, islamic/children hating shit.

Seven kids not named Muhamed, who brought homemade clocks to school and didn't get arrested !!!http://gawker.com/7-kids-not-named-moham...

 

 

 

Haha me pelqeu shkrimi. Eshte humor miqesor, qetesohuni njerez. Na ka marre malli me qesh tek peshku.

Me bast qe Ahmedit nuk i jane duk shume miqsore dhe per te qesh ato prangat " e vogla " . Do me qesh, shif GOP debate ...

Asgje per te qeshur tek prangat. Une mendoj se nuk duhet ta trajtojme gjithcka qe ndodh si nje tragjedi e katastrofe ketu tek peshku. Eshte too much e me thene te drejten jo te gjithe kane nerva per t'ju futur cdo teme me analiza e kunder-analiza e argumente qe perfundojne gjithmone me "kush je ti e kush jam une". Ka njerez qe futen ketu thjesht per te lexuar dhe vazhdojne me whatever they were doing with their day. Dhe per keta njerez, perfshire mua, Peshku eshte bere mbytes, gati toksik. Ndaj, kur lexoj gjera te tilla, une analizen e kritiken e bej me mendjen time, nderkohe iki qe ketu me nje buzeqeshje ne buze duke imagjinuar oren "me zorre perjashta". Per kaq kemi nevoje.

Me fal per nderhyrjen, shkrimi eshte shume i mire dhe falenderoj postuesin. Ne fun te funit ilustro ate llafe per rahmet te Klintonit te modh, s'ka gjo te keqe, qe pjesa e mire e Amerikes nuk e rregullo dot. Dmth ka ndonje bibe qe s'dallo oren prej bumjes, apo arapin prej terroristit, por ka dhe Zukenberg e Obam me goxha cicerima, qe i trego venin. 

Rebus me fal po me duket se e keqkuptu thelbin e problemit. Nuk besoj se shqeteson njeri pershkrimi i ores me zorre jashte, por fakti qe postuesi dhe interpretuesi i lajmit e konsideron incidentin si pasoje e faktit se Ahmedi kish bo nje "pune arabesh". Gjithashtu ka shume problem per mua qe ne asnje moment nuk fajesohet mesuesja (biles i behen levdata) apo autoritetet qe arrestojne nje kalama. "Fatkeqesia" e tij na qenka se eshte mysliman. Biles edhe fajin per paragjykime absurde per mbare komunitetin mysliman e paska ky komunitetet. 

Projektoje pak kete lloj mentaliteti ne vendet ku ka shume emigrante shqiptare! A nuk vuajten (dhe vuajne akoma) shqiptaret paragjykimet per shkak te nje minorance problematike te tejmediatizuar? A ka logjike pra qe ne te rrembejme flamure te racizmit?

Perderisa krenohemi (me te drejte) per tolerancen fetare REALE ne Shqiperi, a nuk eshte absurde te paragjykojme njerzit mbi baza fetare?  

 fakti qe postuesi dhe interpretuesi i lajmit e konsideron incidentin si pasoje e faktit se Ahmedi kish bo nje "pune arabesh". Gjithashtu ka shume problem per mua qe ne asnje moment nuk fajesohet mesuesja (biles i behen levdata

O Lizander. Nga I gjen keto fakte dhe interpretime pervecse ne mendjen tende te semure mor njeri. Ik te lutem e mos bej me komente ne kete teme se me vjen turp te merrem me ty. Shko e bej ate që dine te bejne me mire keshilltaret politike albaneze si puna e jote: fshi karriken kur ve bythen shefi ne te. 

A e ke shkrujt ti kete?

Me thene te drejten ky qe e le punen te pamyllme me duket stil arab,

Levdatat per mesuesen s'ti atribuoje njeri. Qe ne postimin tim te pare ju jam adresu ne shumes, pra jo gjithcka rrotullohet rreth teje. Se ku komentoj une s'te pyes ty fare, por nese vertete te ka bere njeri admin ne kete faqe turpin ka kush e ndjen dhe rebus ka te drejte i bi te jete bere vertete toksike.

Po ik tani o Lizander. Ik. 

E forta eshte se deri dje disa ketu po thonin se keto punet e lona pamyll jane stil anadolli, dhe e ka fajin ai turku i vogel brenda nesh... tani po na del still arabi... pra edhe percaktimi i burimit te kesaj te zeze njerezore, te dembelizmit e mosprofesionalizmit etj etj, po na ngelet pune e pamyllme smiley

Po qofte edhe anadolli mer njeri. C'boni. 

boni pra, se na e keni lone te papercaktume ket gjo, pra te pamyllme, se pse na kan ngel shpiat e pallatet neper shqipri ta pamarume, e rruget te pashtrume, e tunelet te pashpume deri ne fund, e urat te pangritme, e kasat fiskale te painstallume etj etj.

A e kupton sa ceshtje madhore eshte? Si ta zgjidhim po nuk e ditem me saktesi absolute nga ne vjen kjo murtaje...

Me pelqen shume ky naivitetiti yt. Si ishte muhabeti i asaj taqijas qe po i shpjegoje Emigrantit.

Keta bejne si naive lale!

Pse naivitet eshte te duash te kuptosh se nga te vjen e keqja, per t cilen edhe kryeministri ka vene alarmin? Ai dhe emigranti ngulin kembe qe e keqja na ka hy ne bark me turkun e vogel te ndryre aty si shejtan ne shishe. Ti ketu na del me teorine qe qenka pune arabesh qe i lene gjerat pa bitisur e me zorre perjashta, si ne Gaza thua ti, pavaresisht se zorret perjashta gazjaneve ua ka nxjerre izraeli po ty aq te ben per ate pune. Pra si tia bejme kesaj dileme, e kemi honger prej turkut a arabit? Se kane goxha diference me njeri tjetrin me duket mua...

cfare kishe mo qe me permen emrin, daj?

cer sqarimi kerko?

cer te shqetson?

Si ta zgjidhim po nuk e ditem me saktesi absolute nga ne vjen kjo murtaje...

Murtaja vjen nga orienti. Me saktesi absolute. Eshte kancer i induktuar. Neve na ka qire motren orienti, na ka shkaterruar fare, jo sepse eshte i keq ne vetvete, por sepse eshte nje botekuptim qe ben Xing me botekuptimin tone PELLAZGO-iliro-greko-romak. Ne jemi periferia e dy qyteterimeve. Madje 3. Oh prit nje sekonde... 4. 5 fare. Guess why?! Sa do te doja te kisha lindur ne mes te dhjamit si ata BYTHEQIRAT dhe MAMEQIRAT Zvicerjane!

Ne jemi te mbijetuar lale. Easy as fuking that. Por ju myslymanet Shqiptare duhet patjeter te distancoheni nga fashizmi islamik. Kete ta them is vella... i njerkes.

Kujdes ti nje here vete, se mund te te shplajne trurin e te mos kuptosh ku mbaron TI e ku fillon feja fashiste mylsymane.

Lizander, e rilexova shkrimin duke u perqendruar ne keto qe thua ti e sinqerisht nuk mendoj se ekzistojne, te pakten ne kete shkrim specifikisht.

Ate pune arabesh e ka permendur me poshte PF, por nuk me duket se eshte mendimi i tij i drejtperdrejte ne shkrim. Ndoshta kur thote per oren "gaza style" te duket se po tregohet racist? Mqn u hap ky muhabet, mua keto kohet e fundit me habisin keto flamuret e racizmit/anti-racizmit qe valeviten neper internet per cdo gje. A eshte gjithmone racizem me konotacion negativ kur ne u veshim racave te ndryshme tipare te ndryshme qe i karakterizojne? Une mendoj qe nuk eshte gjithmone ashtu. Dhe po ta thote nje person qe e konsideroj veten jo raciste dhe politikisht korrekte ne pergjithesi (por le te ngreje doren ai qe nuk ka gabuar ndonjehere ne gjykim).

Nuk shoh asnje levdate per mesuesen ne shkrim, perkundrazi. As per policine te cilet tregohen konfuze, pra qe kane gabuar ne detyren e tyre.

Sa per fatkeqesine e te qenit mysliman, ajo eshte e shkruar ne sensin e "si e percepton komuniteti ne Texas te qenit mysliman", e realiteti eshte qe nuk e percepton mire, e ketu qendron fatkeqesia, pra qe duhet te kesh frike me cu nje ore ne shkolle se direkt i bashkengjitet te qenurit mysliman dhe rezultati eshte nje bombe e vertete (e perseris, fatekqesisht). Dhe Ahmedi eshte lavderuar dhe nuk ia ka hequr njeri meritat e as talentin (lexo ne shkrim).

Per dicka jam dakord me ty, qe ne shqiptareve nuk na shkon te jemi rraciste e paragjykues. Por une nuk shoh asgje te tille ne kete shkrim.

PS. kerkoj falje PF-se per analizen e tipit "cfare ka dash me thene autori".

Rebus jo te gjitha shqetesimet e mia me lart lidhen me shkrimin. Ka edhe shume komente te disa njerzve me te cilet kam bere shume here debat per keto tema. Ate "pune arabesh" e ka shkrujt vete lajm-interpretuesi ne nje koment. 

Fatkeqesisht eshte musliman dhe kjo tregon edhe njehere nivelin shume te ulet te besimit qe ky komunitet ka tani ne Amerike.

Kjo menyre te shkruari per mua ka shume problem, sepse e hedh topin tek fusha e komunitetit mysliman ne Amerike. JO me vjen keq nuk me duket logjike t'i kerkosh nje komuniteti qe te ndryshoje paragjykimet raciste te nje pjese te popullsise. Nese ti me paragjykon nga emri, ngjyra apo kombesia duhet te me kerkosh ti falje per gabimin dhe jo te te lutem une aman mos me gjyko per keq.

Jam dakort me ty qe te gjitheve na ka qellu qe te biem pre e paragjykimeve dhe te gabojme ne gjykim. Njeriu jo gjithmone e pranon me lehtesi te ndryshmen apo te panjohuren, prandaj te gjithe e kemi rrezikun potencial per te rene pre e paragjykimeve. Por ketu nuk po flasim per nje paragraf apo nje gje rastesore se kjo eshte hera e 100 qe ky debat behet ketu. Pra keta e kane vertetu racizmin e tyre me 10-ra raste. Mjafto te besh nje kerkim te shpejte ne Peshk dhe shef se c'perla do gjesh. Keta kane arrit deri aty sa te bejne apologjine e partive neo-naziste neper Europe si i vetmi shpetim nga "pushtimi mysliman". Dhe nuk po flas ketu per anonime 2-leksha se s'kam lujte mendsh te shpenzoj kohe me ta. Njerzit me te cilet debatoj shpesh ketu nuk jane niveli i rednecksave (me qe e lame pa pargjykime smiley) Sinqerisht eshte shume shqetesuese qe njerez te tille te behen flamurtare te ca propagandave te frikshme.

Po ketu eshte problemi Lizander, tek fakti qe ti nuk u perqendrove vetem tek shkrimi, por e bere analizen tende ne vazhdimesi edhe te debateve ne temat e tjera. I kam lexuar edhe ato debate, dhe ndaj them qe peshku eshte bere toksik, e ndaj u perqendrova vetem tek ky shkrim. E ndoshta kete duhet te kishe bere edhe ti.

Mendoj se po teprohet me kete "luften" qe po behet midis kampeve ketu. Quajeni moralizem, patetizem, ca te doni, une keshtu e mendoj.

Perderisa krenohemi (me te drejte) per tolerancen fetare REALE ne Shqiperi, a nuk eshte absurde te paragjykojme njerzit mbi baza fetare?

Tolerance, fetare apo te ndonje lloji tjeter, ne Shqiperi nuk ka.  Komentet e tua jane nje shembull konkret.

Nji kavalier(e) lexon dhe hesht ... Jo disrespekt po edhe ti nuk ka pse te na tregosh per cfar futesh ketu. To each his/her own, thuhet knej. Ka njerez qe nuk marrin dot fryme pa " kush je ti kush jam une" . Te tjeret votojne me butonin " Log in" . Te pelqe rri, te duket toksik ( qe osht e drejta jote ) enjoy your Facebook page or whatever you are doing with your day. Jo se jam une gjykates i ksaj meseleje, por tingello pak hipokrite, sipas meje qe Peshku osht bo keshtu e ashtu ... and you still here. Mendimi im personal : Peshku nuk ka ndryshim nga Food Section at your local Wal-Mart . It's a dump but people need food. E keqja osht qe you can not delete your profile even if you tried. Big brother's got us by the balls, hahahaha... ose boj ate variantin qe perdorin disa : Zhduken per 6 muj, por te gjithe e dijne qe jon duke pergju mrapa deres ( kush me, une-e ?). Good luck.

More kot Qemol. Ca ke shkrujt si pergjigje ka tejkalu komplet ca kisha shkrujt une.

Une thashe me pelqeu shkrimi, kaq. Ti erdhe e me the dicka te tipit "ste vje turp qe qesh"?

Une ste bi ne qafe as ty e asnjeriu tjeter kur futem, lexoj, e iki.

Me te mira.

Po tani pse po me bje ne qafe? Kur te tha Qemoli : s'te vje turp qe qesh ? smiley Mos e merr me shume axhele' se e kisha si me shaka, jo per gjo. Dhe kur Kooperativa e Ndernenasit tejkalote planin 5-vjecar, pse mos ta tejkaloj edhe Qemoli ? S'kisha bere ndonjehere nga keto tejkalimet. Cheer up. Respekt and may your day be blessed.

Po idea ajo ishte pra, qe s'kishte gje me qesh.

Nejse, cheer up te gjithe, se po i biem njeri-tjetrit kot.

Do me qesh, shif GOP debate ...

Trump to Jebb: "your brother's administration gave us Barack Obama because it was such a disaster ... that Abraham Lincoln couldn't have been elected."

Per shkrimin, hic, cfare me thene.  Si incident ne vetvete eshte i trishtueshem, implikimet sa te duash. Ndoshta nje qasje me humor nuk eshte fundi i botes.  Vete qesha vende vende.  Por kur lexon pastaj letren e shkolles drejtuar prinderve qe jo vetem s'kerkon te falur, por edhe permban gomarlleqe te tilla si:

I recommend using this opportunity to talk with your child about the Student Code of Conductand specifically not bringing items to school that are prohibited.

... te ik humori krejt. 

Ahmedit t'i behet mbare, sic ka gjasa t'i behet.  Oferta nga me pozitivet i jane ofruar nga njera ane e US ne tjetren.  

Tashti keto prinderit po te jene bo tamom amerikon, i fusin nje te hudhme ne gjygj skulles e policise, dhe i mjelin persemari. Traume kalamonit e me the a te thashe ...

O Monda sa per kuriozitet, Ahmedit, keta qe i propozojne pune i thone "shko nderro emrin perpara" apo jo?

E ke fjalen per Barack Hussein Obamen?

Lizo, ti do me e tjerr kot a si?  

@ Tirona-4-ever, me bast qe Obama s'fitoi ne Irving, TX smiley.  Kryebashkiakia e qytetit eshte tip cajnike, por dhe bjonde por me lesh te verdha ama, nga ato te Fox News qe ka qejf emo, e qe ne vend te merret me punet e qytetit, ben fundraising per fushaten anti-sharia qe ka ndermarre, por qe akoma s'dihet ne ka plas sheshit Sharia apo jo ne Irving. 

Aty eshte bukuria e Amerikes, qe eshte e madhe dhe i ka te gjitha, bjonde, brune (respekt per te dy ngjyrat dhe whatever in-betweensmiley), e Zukenberg, Irving, Donald, e Obam, Klinton apo Bush me gru mexikane. As Enveri s'i donte fitorjet 100%, aty ke 99.9 e mbante doren.smiley 

Si dhe Jeb to Amerika : There is one thing I know for sure: My brother kept us safe!!!  ... Ne na mrojti tyta, po c'e do qe e hongren kullat ( collateral damage much)? ( insert nji ULERIME ketu) ... dhe osht JEB me nji B as in : John Ellis Bush.smiley

My brother kept us safe!!! I don't know if you remember, Donald -- you remember the rubble? You remember the firefighter with his arms around him? 

And ... and he also killed the guy who tried to kill our daddy. And stop bad mouthing my wife. Pick on Fiorina, she ugly, my wife is a cutie pie. 

PS: double b was a typo dude, chill smiley

 

I am chillaxed. haha. Qekan te gjithe me nerva sot. Ik o Qemol se do te shpallin armik. So long.

PS. If you think Qemoli watched that human excrement of a debacle ... you've got another thing coming smiley

Did you actually think I watched that thing?  Now I'm hurt, hurt I tell ya smiley

Run Qemol, run!

Met Sahatqija ta ndrroje emrin ta boje Michael Ora, si njona! smiley

Po mire o admin, po me Vitalin q'pate ? smiley

Qpikje çe sheron kancerin eshte dhe brenda temes jemi.

Ja pa hajrin "Ores" ajo. Se me "Sahatçija" aha, huge PR problem. 

smiley   smiley   smiley

Ka fajin ajo zysha qe e ka denoncu. Budallaqja.

Zysha ne rregull eshte se nga fotot ajo dukej tamam si bombe, po policet pse e kane arrestuar? Nuk e verifikonin dot e pastaj ta arrestonin? Ai s'eshte se po u ikte, qe i kane vene prangat ashtu. Po thuaj, ca mund te presesh me shume nga nje prej policive me te paafta ne perendim?

Ka degju Tik tak zysha, kush e di sa e ka tremb dhe principalin. 

Moza, ka false positive dhe false negative. qe pak a shum dmth qe te gjith jon te mencem pas faktit. puna esh qe vendimet merren te gjitha para faktit.

si i tha qazim mulletja: do te vijn naj dit komunistat me naj bumje e do te thon merre ket se osht hurm harabije (bo bo bo, c'paska qen ai Besim Levonja, profet, mer, profet!!!!)... tani po ta menosh pak ma holl, Liu i binte qe te kthente mrapc te gjitha hurmat e harabis prej verteti, kupto ti... dhe ktu na vje ne ndihm von neumann-morgenstern me teorin e dobis: a me u knoq m'hurma tuj pas fryken qe do te shkojn zorret si rrjet merimonge per tavon, apo me fry syt (pa hurm), po me siguri qe zorret i ke ne vend... that, po ne vend ama smiley

zgjidh  e merr, tha ene fanoli.

Better safe than sorry smiley I missed the debate last nite. How was it ?! smiley

I didn't see it. I didn't even remember it was on.

But on second thought, why should I? TRUMP has spoken, already! Everything else is nothing but a random circumtance...

Well, it is also important who's gonna be vice for TRUMP? Imagine that: it took a terminator to fill his giant shoes, you know... Let's see. I smell Carson... kinda... more or less...

Pse cuditeni ju qe si ka mundesi?! Te njejten gje bene edhe terroristet e maratones ne Boston apo ai i Nju Jorkut qe e kapen pa u shperthyer apo shume te tjere qe kane bere apo tentuar sulme terroriste.

Ahmedid le ti pjelle mendja ndonje shpikje tjeter dhe jo te imitoje ato gjera qe per momentin jane shume te ndjeshme.....

Do shkoje nga do shkoje Ahmedi aty te rrenjet do veje prape..... rrace e keqe....

Une them qe Ahmedi apo familja e sollen oren ne shkolle ate fare forme per te krijuar provokacion dhe ja arriten qellimit.

Ahmedi me ate ore pacavure i fitoi 15 minutat e fames dhe do beje palle per ca vjet ne saje te ketij incidenti.

/Car fati qe kane ca, thuaj...

O ahmet, po kanaçe te shikojme Rtm-në di te besh ti vlla?

Kam une nji kanace me BFR90 (4000 lek) dhe nji tjeter me BFR97 (5000 lek). Kam dhe nji skeme antene me elemente te shkurter... llaftare fare.

Gjyqtar e juri...

Per fat te keq keshtu kane ardh punet kendej - duhet pak vigjilence e tepruar.

Zysha ka bere punen e vet.  E ka per detyre te te pyesi e te shqetsohet per objekte e situata qe jane jashte normales.  Nuk po flasim per tonin e situates, sepse asnje nga ne nuk ka qen atje. Persa i perket policise, duhet te kuptoni se jo cdo rajon lagje ka dedektore dhe eksperte bombash. Ata cdo situate e trajtojne si te ish me seriozia, gjer sa provohet e kunderta.

Une i ve faj per menyren se si reagoje, jo per arsyet se perse reagojne.  Ai polici ne Texas qe vrau ata dy atentatoret me kallashe para disa muajsh kish thene, se i pikasi qe larg dhe nuk ja shqiti syte. Ne momentin e perballjes, ishte i pergatit. Hajde e qortojeni per diskriminim racor.

Qe ti bie shkurt. Nqs ka raportim per objekt te dyshimte/bombe njoftohet skuadra speciale dhe behet evakuimi. Eshte procedure standarte per cdo rajon policie. Po njelloj veprohet dhe ne Shqypni biles. Kete gjene e frikshme ketij ja ka KONFISKUAR zysha e letersise. Prej frikes se madhe, zysha vazhdoi oren e mesimit deri ne fund, pastaj shkoi te salloni mesuesve mori nje kafe dhe ja tregoi drejtorit. E studiun nje cope here me drejtorin. S'ju dukej si bombe po sdq lajmeruan policine; e studioi policia objektin e frykshem ne zyre te drejtorit; nuk ju duk bombe. Thane ti fusin nje te arrestuar Ahmetit per provokim dhe ta heqin disa dite nga shkolla, se sidoqofte mire i ben, mos te beje prapesira te tilla ne te ardhmen.

Tani te gjithe behen kompetente,si kofini pas te vjelit.Keta halldupet edhe kalamaj kane perdorur per punet e tyre.Dhe zysha ka pergjegjesi per jeten e femijeve.Ai duket qe e ka bere enkas te dukej si bombe,duhej te shtinte fall zysha.Eshte shekulli 21,per cfare duhet ajo ore e tille.As ne kohen tone ne ato kurset e elektonikes a cishin nuk beheshin te tilla gjera zorrejashta.Si ka qene ajo rubrika te Hosteni,Ngjasin,pa tregohen.Ashtu edhe myslimanet,kane bere,pa u ka dale nami.Sic kane bere edhe shqiptaret.Ky eshte problemi me ca kokrra te Peshku e pertej.Ne vend qe ta shohin problemin te ai qe e ka bere veten te paragjykohet,e shohin te ata te cileve u ka lindur paragjykimi.E paragjykimi pa nje baze nuk mbin dot.

kte te funit dun 130 vjet me e nok kto. mos prit, ta kom llafin.

Jo mo se e nokin,se nuk eshte aq e thelle,po nuk dun ta nokin.Keto kohet e fundit mesova dicka qe me habiti pak:andej nga vitet 70-80 mallrat japoneze e koreane,vecanerisht makinat,shiheshin me percmim si mallrat kineze sot,si simbole te cilesise se dobet.Po nuk qendroi japonezi e koreani te ankohejsmileyse ma paragjykon makinen ti mu,po iu futen punes si turku asaj dhe ja ku jane sot.Edhe kinezi ate po mundohet te beje tani.Edhe myslimanet,po t'i shtrohen punes e studimit e te mos merren shume me dokrra fesh, te mos hedhin ne ere e vrasin per nje karikature a nje fjale,dalengadale nuk do te paragjykohen.Tani e dime qe nuk jane te gjithe te tille,nje pakice jane,po edhe nazistet nuk ishin shumica ne Gjermani.Nese nuk e pranojne qe ka nje problem me ta si bashkesi,po ua hedhin fajin te tjereve,nuk dalim ne asnje qafe.

pa asnji diskutim kjo. viktimizimi i tyre i perhershem eshte i neveritshem. por nuk e bejne pa qellim e padashje, jo. Ne doktrinen e tyre kjo quhet "Taqiyya", dicka qe e justifikon hipokrizine dhe hilen.

Ky argumenti i "taqiyya"s qe perdorin islamofobet kunder muslimaneve eshte gjeja me e ndyre dhe e neveritshme qe ekziston ne debatet intelektuale rreth islamit sot, dhe sinqerisht shpresoj ta kesh sjelle ketu nga padija, jo nga shpirtkeqesia...

Ky eshte nje argument i avancuar nga lideri i islamofobeve ne Amerike, Robert Spencer, ne librin e tij The Politically Incorrect Guide to Islam (and the Crusades). Ky argument ama, eshte hedhur poshte me kohe nga intelektuale te ndershem amerikane, shih me poshte pjese nga nje analize e Loonwatch.com e 2010-es 

 

e ndyre, e neveritshme, shpirtkeqesia

ja, ky eshte konsitucioni dhe matrica qe prodhon gjithe verbin tend dhe te dores tende.

Nderkaq une po te shtoj edhe "Tawriya"-n, me shpresen qe nuk do shoh prape carcafe pa fund citimesh.

pra nuk paska qene padija... hallall, qofsh ai qe je.

mor djale, a nuk e kupton qe keto ekslamacionet jan komplet uncalled for?

askush ktu s'ka nevoje per miratimin e askujt. thuj mendimin tend, sic dhe une timin, po pate argument tendin, beje, po s'pate me e udhes do ishte te na tregoje ndonje gallate, ose edhe ndonje info dobiprurese xhanem, cfaredo qe te ishte. po s'pate as nga keto, nuk eshte e thene te komentosh me cdo kusht. bindjet e tua (sic dhe ti te miat) i di tashme, nuk me jane gje e re. dhe as mendoj te te bind qe me duken kot, sikurse edhe ti nga ana jote, po njesoj. 

besoj ti solla argumentetet e qarta per kete punen e takijes me lart, qe edhe pse u fshine, tek linku i ke. I lexove? Kishe gje kundra? Sepse kjo eshte shume e rendesishme dhe ose ke byth ta argumentosh deri ne fund kete akuze monstruoze qe po u ben muslimaneve se gjoja qenkan gjithmone ne gjendje takije, pra me nenkutpim "mashtrimi" kur ne fakt takija eshte nje doktrine ushtarake per kohe lufte, ose pranoje qe je ne poziten e dikujt qe perhap keqinformim. Dhe kjo behet ose nga padija, ose nga keqdashja. Arsye tjeter un nuk shoh...

An oft-used intellectual cop-out by many Islam-haters is the so-called doctrine of taqiyya. The Islam-haters, such as Robert Spencer, claim taqiyya is the willful deception of Muslims towards non-Muslims. Whenever a Muslim would say or write something positive about Islam, it is alltaqiyya. This is what Spencer has to say in his book, The Politically Incorrect Guide to Islam (and the Crusades):

Armiro, ke ndonje muhabet tjeter?  Se po deshe te jap ca linke qe te flasesh me ca like minded.  Na enjte koken me muslimanet.  Te jene si te duan per aq kohe sa na lene rehat.

Ktu po flitet per Ahmedin, islamin dhe diskriminimin ndaj muslimaneve, prandaj nuk mu duk vetja jasht temes. Por ti rrofsh, shume i gjendshem qenke. Do ta kem parasysh oferten tende

Kjo historia a Ahmedit u lidh me islamin kur doli mami i Ahmedit me shami ne koke dhe u ankua se e gjithe kjo ndodhi per shkak se jane muslimane.  Ndonje shpjegim nuk na dha perse Ahmedi nuk merrte mundimin te sqaronte poliicet si ishte puna dhe pse bente ajo gjeja tik tak ne cante.  Sidoqofte,  rendesi ka qe u sensibilizua opinioni publik.  Une u mallengjeva aq shume sa per te treguar se solidarizohem me islamin do shkoj nje jave ne pune me shami ne koke. 

Me vjen keq qe nuk e paskam pa kete shkrim dje, paska qene tamam si pergjigje per ty:

Zizek-u kur flet për anti-semitizëm, thotë që edhe pse anti-semitët e dinin që fqinji i tyre ishte si ata vetë, këtë fakt prireshin ta interpretonin nëpërmjet anti-semitizmit të tyre (për shembull: filani paraqitet në këtë mënyrë për të na mashtruar sepse ne e dimë kush dhe si janë hebrenjtë!). Këta janë të pandryshueshëm, përherë të njëjtë. Konceptualisht, çka e dallon racizmin, anti-semitizmin dhe islamofobinë nga njëra tjetra, nuk është forma ideologjike por përmbajtja. Dallimi pra, nuk është formal por përmbajtësor: në racizëm, kuptohet, është ngjyra e lëkurës që merr përmasat trishtuese të diskriminimit dhe urrejtjes ndaj çdokujt që nuk është i bardhë. Pa marrë parasysh se sa të dallueshme janë nga njëra tjetra këto forma të urrejtjes së tjetrit, ato kanë të përbashkët në imagjinaren e racistëve, anti-semitëve dhe islamofobëve, tri përmbajtje të formës së përjashtimit të tjetrit, pandryshueshmërinë dhe natyrën qenësore të tyre. Kur një hebre sillet plotësisht si dikush jo-hebre, kur është plotësisht i integruar, nga pikëpamja anti-semite ai mund të paraqitet vetëm si mashtrues.

E njëjta situatë vlen edhe për myslimanin. Në diskurset e islamofobisë, koncepti “takijja” që nënkupton se myslimanit i lejohet të fshehë identitetin nëse jeta e tij rrezikohet; një koncept ‘common sens’-i i zhvilluar në teologjinë shiite, është marrë përsipër nga islamofobët dhe është përgjithësuar për t’i përfshirë totalisht myslimanët. Sipas kësaj logjike, myslimanët janë të gjithë njësoj: të rrezikshëm. Ahmed-i 15 vjeçar dhe terroristët janë esencialisht të njëjtë: i pari shtiret, i dyti e jeton fenë e tij haptas. Ata kurrë nuk mund të bëhen qytetarë të mirë sepse feja e tyre është barrierë që nuk mund të tejkalohet.

Ta kam thene edhe njehere tjeter:  Muslimanet te jene si te duan ne pune te tyre.  Ahmedi me ata qe bejne zhurme per Ahmedin  let te sjellin ndonje prove qe Ahmedi u keqtrajtua per shkak te fese.  Se ky mund te jete keqtrajtuar edhe per shkak se policet nuk ishin me ore te mira.  Ose mund te mos kete bashkepunuar me policine dhe te jete trajtur sic i takinte.

Po lini koqen e namit o Qemol. 

Nese zysha ne ate moment ka me te voglin dyshim, une do doja te vepronte. Edhe sikur femija te ish i imi. 

 

Verja cunit emrin Mohamed dhe zysha do veproje.  Mesoje cunin te thote me diskriminuan dhe do behet hero brenda nates.

7 kalamoj qe nuk do shkojne ne MIT.

Verja cunit emrin Mohamed dhe zysha do veproje ?????????

Jepi idiotve gjys molekule tru dhe nji tastiere dhe te gjithe bohen... fucking certifiable.

Ja kjo tolerance na ka mbajtur.

Why don't you just go and fuck yourself ? Ku e shef koqen e namit ti ? And more important: Who the fuck was talking to you in the first pace ? Thank you very much.

-yo mama

-yo mama

-yo mama

-welcome

Mund ti lejme klishete menjane e kthehemi temes po te dush.

 

Here me pare here pa pare 

Osmon Aga' 

....YO MAMA ??? - what are you a teenager ? That's the best you can do ? ...any moment now : You is like totally retard.

Po te thote o tirons nga Vlora qe edhe ti po ta kishe femijen ne klase me Ahmetin,do preferoje me mire zysha ta kishte cuar ne polici Ahmetin kur i sjell nje zorrejashte qe vetem ores nuk i ngjan,sesa te rrezikoje me gjeegjeza Cfare eshte ajo zorrejashta qe ka sjelle Ahmeti.Mos i shiko gjerat tani ngapermbrapa,kur e dime cka ndodhur.Dhe jemi ketu te flasim edhe kur nuk na flasin,prandaj quhet blog i hapur.

Na fal o argendis nuk e kishim kuptu qe po flisnim per paragjykimin e hurmave te arabise!

Ai duket qe e ka bere enkas te dukej si bombe

Naj foto ka?

Mu qe nuk morr vesh nga kto pune, pa ma thone specialisti car eshte, si IED me duket...

Nga shqiperia duhet te kemi shume specialiste se plasen tui vu njoni tjetrit bomba me celular

Jo vetem e ka bere qe te duket si bombe, por mbase eshte ly kastile me boje dhe ka ndrru emrin nga Donald para se te nisej per ne shkolle. smiley

Ktu ke nje video interviste te Ahmedit nga USA Today ku e tregon me detaje si e ndertoi oren e tij elektronike.

edhe myslimanet,kane bere,pa u ka dale nami

Po ata qe kane emer Islamik po qe s'jane musUlmane, si i behet halli atyre? Apo digjet i 'njomi me te thatin'?

Nuk ta kuptova pyetjen,po qenke i dores se Armirit.Nuk i themi ne shqip mUsUlmane,po myslimane.

Rebus e kuptove shqetesimin tim tani? 

Ne vend qe ta shohin problemin te ai qe e ka bere veten te paragjykohet,e shohin te ata te cileve u ka lindur paragjykimi.E paragjykimi pa nje baze nuk mbin dot.

Ai duket qe e ka bere enkas te dukej si bombe,

Faleminderit o argendis se fale teje mesuam qe Ahmed-i 14-vjecar paska bere nje ore per "provokacja".

Keta halldupet edhe kalamaj kane perdorur per punet e tyre.

Po diferenca me halldupin si tregohet? Duke u nis me paragjykimin se cdo kalamo myslimon o terrorist potencial? A nuk e kuptoni qe kjo eshte te besh lojen e halldupeve (ne fakt fjala monstra do kish qene me e pershtatshme per ata hale)?

Me nder qofsh,o Lizander,po nuk e prisja qe e vleresoje kaq shume kete qe mesove nga une per Ahmetin.Si tregohet diferenca me halldupin,qe une, meqe ti i perdor kalamajte per lufte e terror (i ke pare besoj videot e IS-it me femije nga 10 vjec),te mos dyshoj se do te perdoresh nje te tille per bombe,se ndryshe jam halldup si ti.Dhe nuk eshte ndonje foshnje,eshte14 vjec.Ti po te ishe mesuesja e ta shihje me ate fare ore,cfare do beje:"Ho me,lejeni se e njof un,osht Ahmeti,o duararte,ka bo i or,nuk o bomb.Ku kan hedh nonjiher n'er Ahmetat,ca i keni kto paragjykime,ja kto i kom fryk una"

Me qe po pyte po te pergjigjem. Mesuesja supozohet se e njef Ahmedin. Edhe pasionin e tij per teknologjine duhet ta dije. Megjithate se i ka kerku qe ti tregoje se car ka ne cante nuk ka ndonje problem. Po qe te dali dhe te marri policine ne telefon kjo eshte cmenduri. Ahmedi po te ishte i ISIS-it dhe te shkonte me bombe ne shkolle nuk besoj se do ja dorezonte paqesisht zyshes dhe te priste me qetesi ardhjen e policise. Shto ketu faktin qe ai ja kish tregu oren edhe nje mesuesje tjeter me pare. Pikerisht reagimi i mesueses se pare, qe i ka thene "mos ja trego mesuesve te tjere" tregon se ne ate shkolle gjerat nuk shkojne sic duhet. Apo mendon se mesuesja e pare ishte specialiste e bombave te bome vete?

Edhe une sic ke pa ti video te ISIS duke indoktrinu kalamaj, kam pa qe ne Rusi ka kampe stervitje ku femijet i indoktrinojne me urrejtjen per te huajt dhe vecanerisht per cecenet e myslimanet (reportazh i France 2 me intervista te "trajnerve" pra mese i besueshem). Sipas jush sa te shofim nje kalamo me emer sllav qe ka ne cante nje pistolete loder duhet ta arrestojme?

Edhe nje pyetje te fundit. Car mund te beje nje kalama 14 vjec ne mes te Amerikes per te luftu kafshet e ISIS? 

o Lizander - shif .. ketu nuk eshte as faji i Ahmetit e as i mesueses. Te dy palet kane argumente per tu mbrojtur. Kjo eshte rrjedhoje e eksperiencave te te dy paleve. Eshte e kote te mundohesh tja ngulesh fajin vetem njeres pale. Ta thom un qe asnje nga te dy nuk ka faj. 

Mesuesja mund ta njohe Ahmedin, e pikerisht se e njeh pasionin e tij, mund te mendoje se mund t'i kete lindur pasioni per ca gjera zorrejashta. Te tregojne shoket edhe si ta besh zorrejashten e zorrebrenden ne internet sot. Se ia paska treguar nuk do te thote asgje. Mos keput budallelleqe me keto ruset me kampe stervitjeje, se nuk je aq i trashe sa te mos e besh dallimin. Mire qe nuk the kampe rekrutimi femijesh kane edhe ne Afrike, pse te mos kene frike femijet afroamerikane. Edhe me absurde ishte kjo pyetja e fundit. "Car mund te beje nje kalama 14 vjec ne mes te Amerikes per te luftu kafshet e ISIS?" Nuk e kuptova lidhjen, kush i kerkoi Ahmetit te luftoje IS-in.

Eshte shekulli 21,per cfare duhet ajo ore e tille

Ndoshta per kete mund te flase me mire dikush qe ka femije ne vit te pare gjimnaz ne Amerike. Tani duhet te marrin dhe nje liste nga policia femijet e shkollave se cfare mund apo mund te mos bejne si projekte per klasat e tyre? Ne shkollat ketu ka cdo vit Science Fair ku studentet sjellin lloj-lloj projektesh per t'i prezantuar ne publik e per te marre dhe cmime.

Po ketyre femijeve te tjere qe s'e kane emrin Muhamet per cfare ju eshte dashur valle nje ore e tille?

e pra po asnje nga ata te shtate s'e kane futur ne valixhe si bombe. e kane bere te qarte qe eshte ore.  

Po te kishte qene brenda ne tenxhere me presion me siguri qe s'do te ishte arrestuar apo jo? Une s'e di pse e ka futur ne ate kuti. Lexo me siper Fjala se ta thote qe kuti te tilla perdoren nga nxenesit per te transportuar gjera delikate dhe elektronike. Ne fakt eshte kuti lapsash.

harabija i jep europes jete e gjalleri, qendrave historike gjakun e ri.

Kjo menyre te shkruari per mua ka shume problem, sepse e hedh topin tek fusha e komunitetit mysliman ne Amerike. 

Lizander Saraci

Ky PF-ja njeli tu hudh topa, si me qen tu lujt topaluftash smiley

Lizander, qe ta dish nga dikush qe ka kohe ne US: komuniteti myslimon ne Amerike eshte komuniteti myslimon me i lumtur ne bote (perfshi gjith vendet islamike). Dhe kjo vlen edhe per popullsine e zeze: afro-amerikanet e USA jane bashkesija me e lumtur e gjithe races se tyre ne te gjithe boten, pra perfshire ketu gjithe Afriken.

Une nuk jam shkaba Cimo! Ke ngatarru adrese! Une nuk po shaj Ameriken ne pergjithesi dhe jam i bindur qe shancet jane shume te larta qe te kesh te drejte (probabilitet 1 s'te jep kush). 

Po argumenti qe ti jep ju rendon akoma me shume. Sepse i bi qe ju shkoni i kerkoni me qiri keto indoktrinime te frikshme. Pra nuk jeni viktime e nje brainwash-i por vuani nga brainwash-will.

nuk e kisha pa at komentin me lart.

s'kemi pse bojm mo muhabet.

une jam nga ata qe mbyllin njerin sy (edhe me ty e kam bere), por vje nje pike qe thuhet boll mo.

hajt, me te mira.

Ka ndonje informacion qe sugjeron se mesuesja apo policia do kishin vepruar ndryshe po te ishte ky djali ndonje John Smith biond?   Kam pershtypjen se sjella e medias do kishte qene ndyshe po jo sjellja e mesuses dhe e policise.

Thuhet qe policia nuk paska dyshuar qe eshte bombe e vertete por false. Sic duket kane menduar qe e ka sjelle ne shkolle per te trembur te tjeret. Gabim gjykimi i policise? Me siguri por s'dihet ende.

Nga ana tjeter, po mos ta kesh emrin Ahmed nuk te gjen gje, edhe po te ndertosh reaktor berthamor.

P.S. di gje njeri mos do te jete hene e plote sonte? Se keshtu ngjan nga komentet.

O gjemb e kupton qe ajo valixhja duket fiks si bombe e s'ka piken e ngjashmerise me reaktorin? Kane bere gabim qe e arrestuan, por jo qe e moren per imitim bombe. Eshte imitim bombe qe c'ke me te.

Mire pra gjemb, ja dhe nje foto nga une. Ai u akuzua se e beri te ngjashme me nje bombe. Nuk jam per arrestimin por nga policia e amerikes te ndihet fatlum qe eshte gjalle. Por qe e ka bere si bombe, e ka bere.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hph...

zhvillim interesant!   shumekulturalistet,internacionalistet,qytetaret e botes po gjejne strehe(azil i thone ca me ''greqishten e vjeter'') tek  kryqezata e re!

kryqtare te te gjitha vendeve ,bashkohuni!

ja kemi marre doren ca gjerave  ne.   ashtu sic gjini i 1600-s  me pretekstin per nje jete me te mire ,e beri emrin qerim,edhe sot jemi ne krye te levizjes majkell adebudokosmiley,-  behu xhorxh te jetosh!

kaq rezultative paskan qene  modelet e afrikes qendrore,qe ju rekomandohen shqipove  me bujar te madhe?

po xhon qerim  gjini pi uje?

Mire, mire po Ahemdi me ket shpikjen e ores hyni ne histori. Mas nja 500 vjetesh do thone muslimonet qe pervecse zerros kemi shpik dhe oren dixhitale!

Leri komercializmat ti po angazhohuni dhe zbardhini faqen myslimanizmit se isisi ju ka bere te urryeshem ne gjith boten.

Po sikur t t them ik e pirdhu, do te isha me shum i urryeshem apo me pak i urryeshem per ty?

jo mer lal per mua s'je i urryeshem, je thjesht trap

po mir mer lal, s'ka gje, si ta kesh qefin ti.

un trap, ti koqe kanari, shoke qekemi smiley

jaaa sa per shoqnii ....... jemi larg .... po un te thash qe leni pordhet e ftofta me musulmanizem se eshte e vetmja fe sot per sot qe vret/pret rob si dele se sjane te fese se vet. Hypi avionit edhe ik na arabi e mos rri ne toke te kaurit kur ke keto mend. Tregoju i sinqert me veten te pakten.

Nga kjo video qe solli ai armir me lart, Ahmedi thote eshte ore. Nuk I ka shpjegu policet me qarte. Pse I duhej dhe per c'arsye. Nashti keta ne HS apo cdo school, dhe ato elementary Jane teper sensitive dhe te kujdesshem pas asaj ngjarjes aq tragjike ne CT. Tani te arresojne dhe per nje fjale goje, sikur dhe ta thuash out loud - bombe. Jane bere si airplanes. Mbaj mend ne nje HS ne kete shtetin ku jetoj une vec se 2 mistreca Nuk kishin mesu thane fjalen bombe over the phone u mbyll shkolla locked down gjithe diten e dites. Edhe cte arrestume se. Ky ka shku me ate gje te dyshimte, ne vitet qe jetojme sot me teknologjine sot, njerezit Nuk Jane mesu me pa inventions te tilla. Hajt se Nuk e gjeti gje Ahmedin. Ja u be me 'fame' si nerd I zgjut. 

ka edhe me keq.....ne shqiperi kane arrestu berberin smiley

smiley

Ku ta gjesh burgun!

Ky mire qe do me te mbyll ne spital, por do te te japi dhe ilace me zorr!

Spaska faj Juli qe bente akuza per tendenca fashistoide. 

...Projektoje pak kete lloj mentaliteti ne vendet ku ka shume emigrante shqiptare! A nuk vuajten (dhe vuajne akoma) shqiptaret paragjykimet per shkak te nje minorance problematike te tejmediatizuar? ...

I dashur Lizander,

Muslimanet problematike nuk jane minorance.

Jane mazhorance.

Mos i ngaterro me shqiptaret,se le nam.

90% e mulsimaneve ne Angli identifikohen si muslimane dhe jo si britanike,ndonese kane pasaporten britanike ne xhep.
E njejta gje edhe per muslimanet amerikane qe nuk identifikohen si amerikane por si muslimane.

Aq mazhorance jane sa ne Angli kane gjykatat e tyre ku aplikohet ligji islamik.

Djem si ky Ahmedi jane 5% e muslimaneve.

Diten e mire!

londra eshte felliqur nga keta. kam 20 vjet plot qe jetoj ketu dhe i kam pare me syte e mi.

muslimanet dhe arabet qe permende ti.

zezaket qe vrasin per nje biciklete

indianet qe e rrjepin sistemin e benefiteve dhe te fusin thika pas shpine.

ky vend po pirdhet nga dita ne dite. Shqipetareve, u marrin te keqen, me gjithe pislleqet qe bejne keta te fundit.

 

"indianet qe e rrjepin sistemin e benefiteve dhe te fusin thika pas shpine."

Ja, aty me rri. Sa pa ardhur ketej, meqe kisha jetuar shume vjet ne Itali dhe meqe ne Itali kinezet jane nje komunitet tejet i dyshimte (por edhe indianet, apo marokenet) - te izoluar, te paarsimuar, pa njohje te gjuhes se vendit, te akuzuar per trafik pas fasades se dyqaneve ku nuk blihet e nuk shitet asgje - , pothuaj s'e besoja dot qe niveli i emigranteve kineze te mund ishte i tille qe te zinin vende kyce ne korporata amerikane. Pale indianet, qe jane te gjithe o doktore o dentiste.

Tashti, te lutem, se dua te di vertet: a ke ndonje shpjegim ti, pse populli indian i Anglise eshte ai qe rrjep shtetin kurse populli indian i Amerikes eshte ai kontribuon?

jo vallaj edhe ketej po paten mundesi e rrjepin - thjesht Anglia eshte me sociale dhe ka me shume benefite

 s'ka arsye ta montoje skemen e "ores" brenda valixhes. Nje projekt i sinqerte dhe i thjeshte nxenesi e sjell montimin mbi nje panel flat, sic zakonshem gjithandej. Missleading i paramenduar, mendoj une. Dhe shkrimi i prurjes i rri ngjarjes pa asnje bias, e as nuk eshte futur ne hipoteza te tilla shume te mundshme. American Sniper - Don't pick it up.

kryefjala:ahmedi. kallxusi: pf

Me ndodh gjithmone qe kur shikoj rrugeve te Tiranes gra te mbuluara teresisht dhe vetem me syte zbuluar them me vete - paskan dale keto te ambasades. Dhe nese i degjoj te flasin shqip nuk me shkon kurre mendja pernjehere se jane shqiptare por vetem pasi i degjoj te perdorin dialektin kujtohem qe qekan tanet mer.......Dhe tashti vjen dikush si puna e Lizandrit dhe quan "shqipfoles" ata qe jane kunder ketyre gjerave!!!

Imagjino si paska ardhur puna? (se vari trapin ketij Ahmedit) Ne vendin tone keto grate e mbuluara dhe ata meshkujt me mjekra e pantallona trecerekshe na quajne shqipfoles ne te tjereve! Sepse ata fundi i fundit jane shumica ndersa ne pakica. I tyre pra eshte ky vend.

Kjo eshte e reja sot. U beme edhe shqipfoles tashme.

 

Me duket se termin shqipfoles e ka perdor Lizandri ne inat e siper, e ai nuk mbahet per muslimon. Sa per besimtaret shqiptare, nuk m ka rastis ta has perdorimin e ketij termi prej tyre ne adrese te jo-muslimanve shqiptare, sepse nuk esht ne karakterin e besimtarit te kaloje ne epitete te tilla. Perkundrazi, sa here e kam has kete fjale, ka qene perdor prej shqiptareve islamofobe ne adrese te muslimanve, duke i quajtur keta turq, arabe, anadollake etj etj

kshu q m duket se nuk ke zbulu noj gjo ktu. Se gjera per t zbulu ne internetrat shqiptare ka plot, por jo nga ato q t interesojne ty ndoshta

Shqiptaret o Miro nuk therrasin vetem turk e arab por edhe kinez e cifut ose hollandez. Keshtu qe kur degjon te te thone arab merre per ate qe eshte, pra si nje kritike qe po te behet pikerisht sepse je shqiptar por qe po cbehesh. Dhe qe te ta shpjegoj me shembuj se c'kuptoj me shperberjen tende dhe te Lizandrit po te them se eshte e paimagjinueshme sesi mund te zihet shqiptari me shqiptarin sepse njeri prej tyre po shan nje arab ne Amerike!!! Kupton? Vetem ju myslimanet ofendoheni se u sha nje arab ose nje turk apo pakistanez fundja. Une nuk di ndonje katolik t'i hidhet ne gryke shqiptarit tjeter po iu sha Italia ose nje ortodoks qe ti rruhet shume se iu sha Greqia apo Rusia (apo per kedo tjeter duhet ndjere vellazeri sipas botekuptimit tuaj)
E kupton cfare po te them? Ajo fe qe ti mbron po te afron me shume me arabin e turkun dhe po te largon nga shqiptari. Apo jo? Apo do fillosh edhe tani te genjesh si mes te pafeve qe je, sic genjeje kur te pyesnin per sharian ne shqiperi ndersa ne ate faqen tjeter ku shkruan flisje per deshtimin e demokracise dhe nevojen e nje alternative te re! Sqaroje njehere, je i vertete ketu apo po genjen sepse ashtu eshte puna.

me duket po me ngaterron me dike tjeter per ato shkrimet mbi demokracine qe permend. dhe me duket e kote te debatojme ketu se kush eshte me teper shqiptar etj etj. Shqiptarizmi dhe patriotizmi nuk tregohen me fjale por me vepra dhe besoj do vije dita kur secili do e tregoje veten sa patriot eshte. Besoj Zoti ua fal te gjitheve nje shans ne jete ta tregojne se sa u vlen lekura e sa te vertete jane ne ato qe thone.

Shqiptarizmi dhe patriotizmi nuk tregohen me fjale por me vepra dhe besoj do vije dita kur secili do e tregoje veten sa patriot eshte. Besoj Zoti ua fal te gjitheve nje shans ne jete ta tregojne se sa u vlen lekura e sa te vertete jane ne ato qe thone.

Ardh sa me pare kjo dite o armir, ku seciuli te tregoje se sa i vlen lekura. Se edhe kshu nuk ka kuptim, po ju shko jeta in the closet.

"Dhe qe te ta shpjegoj me shembuj se c'kuptoj me shperberjen tende dhe te Lizandrit po te them se eshte e paimagjinueshme sesi mund te zihet shqiptari me shqiptarin sepse njeri prej tyre po shan nje arab ne Amerike!!! Kupton? Vetem ju myslimanet ofendoheni se u sha nje arab ose nje turk apo pakistanez fundja."

Ka te beje sfondi kulturor i gjithesecilit prej nesh dhe rrjedhimisht perkatesite morale, identitare. Marr shembull, nese tek personi i Armirit jane ne harmoni principet dhe identitetet te cileve iu perket, tek personi yt mund te jene ne konflikt deri ne ate pike qe nje identitet (kombesia) eklipson apo perjashton nje tjeter (fene). Ne rastin tend e te shumekujt qe komenton te peshkupauje, rasti eshte perjashtimi i fese islame si element i paperputhshem me perkatesine kombetare, apo kombetarizmin. Ky i fundit si ideologji e ushqyer me se fundmi nga nacional-komunizmi, sot eshte ne zbehje pikerisht prej migrimeve, hapjes se kufinjve kulturore, njohjes se kulturave te ndryshme.

Tani, kjo qe thua se vetem myslimanet ofendohen kur shahet nje arab, nuk do ta merrja per aq te mireqene. Sigurisht, nuk mund te flas per askend tjeter pervec vetes, por nuk jam myslimane, nuk besoj ne zot, kam nje antipati por dhe mospelqim racional ndaj shume cka predikohet nga fe te ndryshme, e megjithate islamofobia si cdo forme tjeter urrejtjeje me fyen, me fyen keq. Jam rritur ta respektoj besimin e tjetrit, racen e tjetrit. Eshte predispozite qe vjen si rezultat i pozites universaliste, nga ka rrjedhur edhe perkushtimi perendimor ndaj te drejtave te njeriut.

Nje identitet (kombesia) eklipson apo perjashton nje tjeter (fene.) 

Ky qe ti e pershkruan si konflikt te nje personi eshte ne fakt nje "konflikt" historik e mbareshqiptar. Se fundmi i kemi dhene edhe nje PR te mire qe e quajme dhe e reklamojme si tolerance fetare. 

Sipas teje, personi qe po citoj me poshte a ka konflikt?

“Njeriu mund të ketë cilëndo fe që e ka gjetur prej stërgjyshërve dhe që i pëlqen, por s’mund të zgjedhë një tjetër kombësi dhe të luftojë kombësinë e tij, pa venë në ballë një vulë prej tradhtari”.

Po ky personi tjeter?

“Feja dhe kombësia nuk janë dy ide që përjashtojnë njëra tjetrën. Mjaft që e para t’i përshtatet së dytës. Feja përfshihet kështu tek kombi, si një rreth më i vogël, në një rreth më të madh…në atdheun shqiptar që i përmbledhë, jo ma si rrathë të dalluar, por si tri unaza të lidhura bashkë me një nyje trefish, të pakëputshëm, në mes”.

Monda, keta personat, sidomos "ky personi tjeter", jane pak apsajt, sepse konflikti i vertete eshte midis politikes dhe fese. Eshte e vertete qe çeshtja kombetare eshte edhe çeshtje politike, por e kunderta mund te mos jete e vertete.

Nje shenje e ardhjes se epokes moderne eshte se feja dhe politika e perjashtojne njera tjetren, e kombi futet ne mes si pilaf gjasme me puq gjakrat. Nuk ka vend per tre, aty ku nuk ka vend as per dy.

 

Sigurisht qe ka konflikt tek te dy rastet perderisa theksohet qe kombesia apo kombi merr perparesi perkundrejt fese. Ky eshte dhe thelbi i nacionalizmit shqiptar; e vetkuptueshme. Rrethanat e kohes, situata gjeografike detyrimisht sollen nje nderthurje te konceptit te laicitetit dhe te asaj qe kuptojme me kombesi nderkohe qe fqinjt tane evropiano-juglindore e kishin dhe vazhdojne ta kene fort te ndertuar mbi krishterimin.

Per krahasim, kushtetuta amerikane, objekt krenarie dhe patriotizmi per sa e sa amerikane, referencat mbi fene i ka vetem ne kontekstin e ligjit dhe te drejtave natyrale te njeriut, te gjitheperfshirjes, pa ndonje anesi, pa konflikt.

 

Cfare ndjen per fashizmin, ti e perkushtimit perendimor universalist?

Kundershto deri ne infinit,  por ja qe Perendimi, aq paradoksal sa eshte, krijoi Kombet e Bashkuara, organizatat dhe gjykatat per te drejtat e njeriut, etj., etj.

P.S. dhe pa lidhje: nuk di ne ç'qytet jeton, por eshte vertet craze kjo?

 

Me aq sa une jam e informuar, kur i thua vetes musliman e ke perjashtuar veten nga te qenit shqiptar, kinez apo peruan. Je thjesht nje banor i vendit ku jeton edhe kaq. Nese muslimanet e tjere bashke me ty perbejne shumicen pastaj, nuk mbetet me kaq...

Ajo qe me habit eshte tororisja e disa temave fare te qarta ne kete fe. Si psh edhe ajo puna e paqes. Bobo sa mundohen ca te te shpjegojne lidhjen per paqen me salamin dhe islamin. Nje musliman i mire ne Shqiperi duhet ta quaje veten vetem shqipfoles, sepse sipas librit te shenjte dhe haditheve te profetit nuk mund, nuk duhet dhe nuk ka nje "islam shqiptar". Pra nje islamofob te ben padashur nje nder ty, nese ti je nje musliman, por edhe te tjereve. 

Je informuar gabim ajku, sepse Zoti thote ne Kuran: 

13. O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej një mashkulli dhe një femre, ju bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete, e s'ka dyshim se te All-llahu më i ndershmi ndër ju është ai që më tepër është ruajtur (këqijat), e All-llahu është shumë i dijshëm dhe hollësisht i njohur për çdo gjë.

(49-Huxhurat)

Eshte totalisht OK te jesh musliman dhe te jesh krenar qe je shqiptar, apo italian etj, per sa kohe qe nuk mendon se perkatesia etnike te ben me te mire se te tjeret.

Islami shqiptar ka shume kuptim per mua, dhe kjo me mjafton.

Po, ashtu si edhe ka derguar per cdo popull nga nje profet. Pra zoti di se c'ka krijuar, afermendsh. Sic edhe e di se njeriun e ka krijuar per te mekatuar. Madje nese nuk do te ishin njerezit mekatare, ai do i kish shuar e do kish derguar te tjere, mekatare. E keshtu me radhe. Nuk dua te merrem me citime, se nuk jam fort e mire. Nuk di si e lexon ti suren 49 versin 13, por per mua nuk bie ne kundershti me cka shkrova me lart. Ndersa te qenit krenar qe je shqiptar apo amerikan eshte krejt gje tjeter. Kur i shtojme edhe islamin pastaj, per mua, ceshtja koklavitet shume. Po mbase eshte vetem veshtiresi e imja kjo.

 

Kur nuk di te lexosh mos merr persiper te komentosh.

Une nuk mund te quaj "shqipfoles" ata qe jane kunder burkave, se kunder tyre apo edhe shamise jam edhe vete. Ama une nuk i jap vetes te drejten t'ia imponoj tjetrit stilin e veshjes. Te gjitha shenjat e dukshme fetare tek njerzit jane nje gje e shemtute sipas meje, por ndalimi i tyre te ben ekuivalent me ata qe kerkojne t'i imponojne ato. 

Ne gjimnaz, ne Paris, kam pas nje drejtor qe ishte katolik ekstremist dhe e bezdisnin bluzat e mia te metalit prej mesazheve kryesisht sataniste. Nje dite me therret dhe me thote qe veshja ime nuk ishte e perputhshme me etiken e shkolles. Disa dite mu desh te vishem si cun i "paster", derisa e moren vesh shoket e klases dhe disa nga mesuesit, te cilet shkune e kapen dhe i thane :

"Kjo eshte nje shkolle publike dhe veshja e Lizandrit nuk thyen asnje rregull te shkolles. Bindjet tuaja fetare mbajini per vete po nuk keni pune t'ua impononi nxenesve!"

E kuptove pra se si funksionon nje shoqeri e LIRE? 

Ata qe une kam quajtur "shqipfoles" jane ata njerez qe behen flamurtare te racizmit dhe paragjykimeve mbi baza fetare dhe etnike. E kam shpjegu edhe me lart, nuk ka gomarllik me te madh per shqiptaret qe e kane vuajtur ne kurriz racizmin dhe paragjykimet, se sa te sillen si ata qe i kane paragjyku. Pra te jesh racist dhe shqiptar S'KA SENC. Se dyti e kam perdor edhe se nje pjese e kafsheve (jo te gjithe) jane veteshpallur si shqiptare rastesore. Ketyre pra thjesht u kam bere qejfin se ata te qenurit shqiptare e kane kompleks. S'i bej dot shqiptare me zorr!

"All's well that ends well", thoshte ai tipi. Ahmedi do shkoje ne Shtepine e Bardhe, ai burri qe e penguan me kembe e qe kish qene trajner ne shpi te vet do jete trajner ne Spanje... Bota perendimore po perpiqet t'i bleje indulgjencat e veta me sa e me si mundet. Se edhe ketrat, dreret e lepujt ikin nga syte kembet kur u afrohem ne park, megjitheqe une personalisht s'u kam bere kurre gje dhe s'kam pare me syte e mi njeri t'i kercenoje. Paragjykimi eshte si instikti mbrojtes: eshte aty qe te ta mbroje jeten, qofte edhe sikur vetem nje here, se nje here mjafton fundja. 

Shume e drejte. Po pe njeri ne rruge qe duket si Ahmed, me nje cante shpine dhe nje kuti me tela ngjyra-ngjyra qe tunden jashte, you better run. I'm the one running in front of you. smiley

Win-win.  Po qe bombe, shpeton koken.  Po nuk qe bombe shpeton Ahmed nga diskriminimi.

Hahahaha, ncuq. Mundesia me e madhe eshte qe te ndaloj dhe ta pyes si e qysh e tek, c'jane keto tela, pse jane ca te kuq e ca blu, c'numer i ka syzet, nga ka ardhur, pse i pelqejne gjerat teknike. Kurioziteti vrau macen, thone, po natyren e maceve (ose te asaj maceje ne vecanti) s'e ndryshon dot. Po ti vrapo, pse jo? Edhe une kam vrapuar plot here te tjera. smiley

ja atituda e "bjondeve" - eshte skandaloze ajo qe marrin mbrapsht.

Brüder - Reinhard Fendrich

Es kam Mechmed Mustafa aus der Türkei,
so wollte es Allah,
da war er gerade zwei

In der Schule saß er neben mir
und ich fragte ihn:
“Sag wo kommst du her?“
“Das ist doch einerlei!“

Nicht genug, dass da ein Neuer kommt
wird er auch noch frech, darum kriegt er prompt eins mit dem Lineal
worauf gleich der Lehrer kommt
“Seid ihr bei Verstand,
gebt euch jetzt die Hand,
denn man ist gottlob zivilisiert in diesem Land!“

Wir waren wie Pech und Rock'n Roll
und uns war schlecht vom Alkohol,
waren auf die selben Mädchen scharf
und machten das, was man nie darf.
Ich sang die selben Lieder wie er,
wie Brüder waren wir.
Und ist es eine Ewigkeit her,
Brüder sind wir,
Brüder bleiben wir!

Gestern traf ich Mustafa,
als ich in seine Augen sah,
fing er zu weinen an:
“Auf einmal standen sie vor meinem Haus
und sie riefen lauthals Türken raus!
Wem hab ich was getan?“

“Ich bin hier solang ich denken kann,
warum spuckt man meine Kinder an,
warum schmiert man einen Halbmond an die Tür?
Ich hab auf einmal keine Freunde mehr
und sie sagen wieder Du zu mir
doch nur aus Arroganz,
nicht weil sie Brüder sind wie wir!“

Du heißt Rainhard und ich Mechmed,
wegen diesem Unterschied
haben Häuser schon gebrannt!
Stehst du heute neben mir,
wie ein Bruder, denn das waren wir,
ein Herz und eine Hand!
Allah gebe uns Verstand!

Une kuptoj problemin dhe shqetesimin e shoqerise amerikane me Ahmeter te ndryshem,por s'kuptoj shqetesimin e atyre qe Ahmetin e  kishin per mbret smiley .Per me teper,shume dijetare te kohes thone se ishte pikerisht Ahmeti qe vendosi bazat e para ne fushen ekonomike ,sociale,juridike dhe ushtarake,gjera keto qe sot njihen me nje fjale te vetme-civilizim.Por,Ahmeti si Ahmet qe ishte,ate mut pune qe e nisi, kurre nuk e "bitisi" .

Edhe 100 vjet pas,zorret i ka jashte.

p.s.

Bingo!

Sa me shume intriga ne shkrim,aq me shume komente.Sa me shume zhargon te rruges ne artikull,aq me teper intelektuale te inkuadruar.

Nejse!Si e tha poeti : "ne te gjithe ketu jemi intelektuale (sic)"  smiley

Une kuptoj problemin dhe shqetesimin e shoqerise amerikane me Ahmeter te ndryshem,por s'kuptoj shqetesimin e atyre qe Ahmetin e  kishin per mbret [smiley] .Per me teper,shume dijetare te kohes thone se ishte pikerisht Ahmeti qe vendosi bazat e para ne fushen ekonomike ,sociale,juridike dhe ushtarake,gjera keto qe sot njihen me nje fjale te vetme-civilizim.

Atyre iu jane shpelare trute nga Dulle Djegesi njesoj si lopcareve te texasit nga Fox news.

Ah,te lutem shume,mos me prek tek fermeret e Teksasit.I kam dobesi.

Rolls-Roysat e tyre me brire te lopes si ornament, s'kane te paguar smiley

Ata jane te pasur,prandaj ky krahasimi  me duket se nuk qendron.

Provo njehere  krahasimin me The Amish   smiley

 

Wir waren wie Pech und Rock'n Roll
und uns war schlecht vom Alkohol,
waren auf die selben Mädchen scharf
und machten das, was man nie darf.

rajnhardi ka qen far djali. ske c'i thu hic.

buonanotteeee...

e cuditshme ne kete histori eshte qe Ahmeti ka arritur ta fus ''objektin e cuditshem''. pa u sqaruar se cfare ishte, brenda ne shkolle...  se po sikur te ishte  vertet bombe, tha?!  -iku, e beri demin Ahmeti.

i mendoja shkollat amerikane me te sigurta, aq me teper pas incidenteve te  shumta, jo me Ahmeter,  por me nxenes  amerikane, amerikane  qe futen  ne shkolla te armatosur  e hapin zjarr ne mase..

eshte thjesht e veshtire Belul - per kete edhe nuk i ve faj mesueses 

as une nuk e fajsoj mesuesen.. por nese  do ishte vertet me bombe ne klase Ahmeti, skishte mesuese ta parandalonte ndonje tragjedi.

prandaj thashe me siper: ne amerike kane eksperienca te keqija me  krimet e renda ne shkolla, keshtuqe nese do kishte nje roje/ security  ne hyrjen e shkolles qe kontrollon gjithe nexenesit, gjithcka do ishte sqaruar mire e bukur.

mos te jete  per tu bere se shkollat nuk i kthen dot ne fort knox .

Le t'i ndalojne telat ne oren e ingjinjerise. Keshtu do te shuhen frikrat dhe ankthet qe ahmedet e  zinj iu shkaktojne mesuesve. 

per hir te debatit ju i thoni logjikes i peerdhu. djali mund te kishte marre nje kuti kartoni si gjithe femijet e tjere por ka marre valixhe metalike fiks si per bombe. ju kapeni me telat dhe shmangni valixhet. dmth per hir te nje debati qe as nuk ju jep ndonje gje si fitim, ju genjeni e shtremberoni realitetin.njerez te cuditshem

Valixhe te tilla mbahen per lapsa, pastele, bojera per te pikturuar. Asnje veçanti me ate valixhe. Po keshtu eshte kur sheh shume filma action; do te dyshoh medoemos çdo valixhe.

Jo, mos genje. mbahen ne kuti te vogla e valixhe plastike. Edhe veglat e punes jane ne valixhe plastike. Valixhe te tilla metalike me nje ore e me nje qark elektrik eshte 100% imitim i valixheve te verteta per bomba dhe ai u akuzua pikerisht per imitim bombe, jo per bombe te vertete. gabimi eshte qe u arrestua, por amerike mbetet. te thote shyqyr qe s'e vrane.

Kjo e imazhit qe ke linkuar nuk eshte me shume se pese cm. 

Para se te humbemi ne detaje te vogla, e kisha fjalen qe te tilla çanta jane normalitet ne shkolla te mesme sepse femijet mund te ndjekin kurse me te avancuara arti, apo te ndonje fushe tjeter. Te dyshosh çdo femije e çdo te rritur se mbajne valixhe nuk eshte larg marrezise. 

Meqe ra fjala, ja disa çanta metalike per perdorime te ndryshme.

Vet Metua do thosh se te ben mase RL-ja.

Brenda nates Ahmedi behet celebrity me 100.000 cicerima.

Ore me dhe nje ide gjeniale!! Twitter ne Shqip u perktheka 'Cica'smiley

Robte s'duhet te shqetesohen aq shume per Ahmedin, sesa ne cfare derexheje paska rene sistemi arsimor amerikan kur mbaka mesuese kaq injorante. 

Ahmedi duhet te distancohet nga feja e tij e origjines. Feja islame. Nje fe reaksionare, autoritare dhe fashiste.

Qarqet elektronike jane Haram ne fene tende mor Ahmed i dashur. Jane Haram.

Si e duron gjermani ate Merkel. Ajo ja futi gjermanve sa krahu. 

Ja hodhi sumes Ahmeti e siguroj jeten me kete qe beri, paska qene vertet i zgjut, e ka bo me vetedije te plote per te ber lajm, aq me teper qe e ka emrin Ahmet, se me ore as nuk ngjan fare, por bombe me sahat. 

Prite kur te fitoje Ahmeti cmimin "Nobel" per paqe dhe fizike bashke, na duhen heronj ne kete kohe joheroike. Edhe une jam hero, paragjykohem si terrorist sa here shkoj ne aeroport dhe me kontrollojne valixhet,vetem pse jam qenie njerezore njesoj si terroristet. Qe te me takoje Omaba dhe mua pas Ahmetit, do shkoj ne Amerike, do marr nje baule ne JFK Airport, do ta le diku zorrejashte ne mes te aeroportit dhe kur te me pyesin, do tu them: Kam bere nje gramafon, si ato te markes "Il voce del padrone". Nuk e bej dot ne Kine kete muhabet, se jo qe nuk do me conin te takoja presidentin, po do me fusnin nje dru te mire ne ndonje qeli te erret e te lagesht, pa te drejten e alternatives se shtratit te ngrohte ne sinjora Bertinit. Dhe Kina nuk ka pasur 11 Shtator.

Me vje per te qesh me kta qe i qajn hallin Ahmetit qe u arrestu per disa ore, atij i ra tele bingo se po te ishte ne Sudan dhe te kishte bo te njejtin veprim as qe nuk do ta kishim marre vesh se ekzistonte Ahmeti.     e njejte sikur Ahmeti ne texas te quhej John e te kishte bere kete veprim nuk do te kishte interes medja ta bente publike vetem nese johny do ta kishte bombe prej verteti dhe te paloste nja 30 vete.

Po mire e bo Ahmeti, le t'ia kaje nonen, gjej shesh e bej pershesh. Shiko si sugjeron njoni ketu, le te kerkoje edhe demshperblim per demin psikoologjik. Jane mesuar keta. Ai myslimoni ne Suedi mori demshperblim nga demi psikologjik qe iu shkaktu se nuk i dha doren asaj grus. Ah bota eshte bythqirezu pakthyeshmerisht.

Ta do mendja qe per ate arsye eshte shperngulur familja e Ahmedit. Ne nje vend ku te drejtat e njeriut dhe te femijes mbrohen me ligj. 

E sigurt qe gjithsecili do te ndjehej me fat te jetonte ne SHBA, por nuk eshte e thene te doje kush nje trajtim prej qytetari te klasit te dyte. Nese arrestimin dhe marrjen ne pyetje te femijes, pa te drejte avokati dhe pa prezencen e prinderve i quan normale, çeshtje e mosnjohjes se ligjeve pastaj. 

Gjithsesi PF, me duket se edhe ti ke rene viktime e kosmopolitanizmit.

Eshte nje bote e tere andej nga lindja e mesme, e larget dhe e afert... qe kete pershkrimin tend te sinqerte e njerezor, ta merr si dobesi. Ata jane ne gjndje lufte. Ne merremi me poezi.

Lufta kerkon kellqe. Ata shkojne ne Suedi e protestojne se mensa eshte 1 kilometer me tutje, (dmth. 10-15 minuta ne kembe larg). Nderkohe kane perdhunuar nja 2-3-4-5... suedeze/e keshtu si pa dashje sa kane ardhur.

vallaj ahmeto te paska henger kurrizi vete   , ore me zorre jasht ku ke pa ti ??

 

Nuk e merr vesh ti qe Ahmeti e ka bo kasten dhe doli me qarrin, deri edhe Obama do ta prese. Amerika i bo ene arabt te squt

Sa per pak sfond per Irving. 

Ne 2012 Bordit te shkollave te Irving i erdhi nje e-mail, per rrezikun e perhapjes se Islamit ne tekset shkollore.

“Christians are going to have to stand up against the pro Islamic teaching in our public schools with CSCOPE curriculum.” (CSCOPE eshte metoda e aprovuar nga shteti i Teksas qe perdorin mesuesit per te hartuar planet mesimore.)

Ne link eshte screenshot e website nga ku erdhi e-mail. Per territoret jo cajnike te US sapo sheh website shtyp butonin spam per e-mail, apo junk dhe kalon matane.  

Per me teper, ne 2010 Texas Board of Education votoi 7-5 per nje rezolute qe kufizon referencat e Islamit ne tekset shkollore.  Keshtu qe Bordi i shkollave te Irving, duke qene pjese e Teksasit, s'duhet ta vinte ujin ne zjarr per e-mail te 2012.  Per arsye jo dhe aq teper te kuptueshme, por gjithesesi te kuptueshme, e-mail u be chain e-mail, bordi punesoi dike per te studiuar situaten.  Si ndozot u punesua nje ish zysh te shkencave sociale, konservative, Glenn Beck babes, adapt per kete pune.

Fatmiresisht, sipas raportit 72 faqesh te ish-zyshes, paguar nga taksepaguesit e lumtur te Irving, konkluzionet ishin qe tekset shkollore te perdorur ne Irving jane pakez dhe natyrshem te njeanshem ndaj Krishterimit, i cili permendet dy here me shume se cdo fe tjeter, dhe asgje per t'u shqetesuar nga fronti islam. 

Keshtu qe, kur nje 14 vjecar me emrin Ahmed, me bluze te NASA-s, sjell nje bombe-ore ne nje shkolle te Irving, e cila nuk therret bomb squad ne shkolle, por arrestohet 14 vjecari, te cilit nuk i lejohet as te kontaktoje prinderit, ku eshte cudia. 

po ai muhabeti i evolucionit  ne tekstet shkollore ne texas si u be?kauret e texasit u ankuan se po u helmoheshin trute e kalamaqerve duke u mesuar darvinin ne shkolla ne vend te historise se ademit e havase.

Ueee, po te gjitha hallet e Teksasit s'do i qajme ketu, se eshte edhe goxha shtet i madh, me shume halle smiley

Qarja e Halleve te botes eshte our trademark as a nation.182 komente per ahmedin nga texasi.

Pershendetje Monda smiley Eja Monda dhe ti ne rrugen e drejte. Na trego dhe foto nga ceremonia e konvertimit.

Perkundrazi, sa here e kam has kete fjale, ka qene perdor prej shqiptareve islamofobe ne adrese te muslimanve, duke i quajtur keta turq, arabe, anadollake etj etj

Islamofobe???

E ke gabim!!!

Ja shife ket gocen, per shembull.

Si mendo ti, islamofobe eshte kjo qe i thote vetes turke?

Po une, a do quhesha islamofob nese do i thojsha ksaj "turke" para se kjo ta qute veten e vet turke?

Dhe pytja e fundit qe kam eshte: Nese kjo vajza nuk do e kish mbiemrin Abazi por Kristo ose Papavrami a do i kish shku nermen me thone qe jam turke? Dhe a do ti besonte audienca turke nese ajo do e thosh dicka te tille?

 

Natyrshem lind pyetja, po sikur ta kishte te dashurin nga Lindja e Larget, si do ia bente cupka? Me pak kirurgji plastike xhanem ... 

kishe kohe qe nuk me ishe pergjigj Monde. I must have really hit a cord!

them se korda eshte hit aty ke rolls royce smiley

S'mbaj mend te kem pasur ndonje arsye apo te kete qene e qellimshme, por tani qe e vure ti ne pah, kshu ala nenndergjegjçe si me thene, do kete qene nje çbalancim ne senset tona te humorit.  Qy i imi jo dhe aq i larte sa i yti. Konkretisht, me shkoi hyq dhe shaka-qe-i-thençin me siper.  

O Rono!,

prit se ka gjithnje edhe pyetje te ngambrapafundit (qe i rri ngambrapa pyetje se fundit):

Po sikur kjo vajza ta kishte mbiemrin Afridhiqi?

ja nje rapsod popullor ca kishte lene poshte lajmit te turqneshes:

Në të gjitha trevat
Plasëm nga marazi
Na mohoi shqipen
Al÷meda Abazi

Na mohoi shqipen
Dhe s'mbiu më bari
Ne na bëri hasha
Dhe na plasi jari!

lene Ron, c'na hap plage tashti. di ca skraparllinj qe thoshin jemi nga Berati. pu pu pu, hapu dhe, thuaj. smiley

U bene 3 !! 3 raste qe ngjallin debate, a thua jemi alien qe sot erdhem ne kete bote.Per kete rast nuk do shume mendje qe eshte minmumi shenje injorance arrestimi i nje femije ne ate menyre..ja ta lidh me shqiperine..mbaj mend ne ate kohe ne shkolle per nje sherr me grushta presoret therisnin policine qe te hynte ne dru ne oborr pa e vrare shume mendjen ishe 14 vjec..ka injorance ne kete bote! Sa per ate gazetaren..lidhet shume lehte me shqiperine,mjafton te kujtosh emigracionin shqiptar drejt greqise..mbaj mend isha me vize te rregullt e mora nje taksi ne Greqi per ne Athine, taksisti ne vend te me coje aty ku doja me con ne rajonin e policise se isha shqiptar,per habine edhe te policit qe me thoshte nuk di pse na foli e te solli ketu taksixhiu ...ekziston e keqja,njeriu i keq!! I treti rast eshte ai femi brigjeve te detit..sikur te kishte nje fotograf per c'do femi brigjeve te Adriatikut mund te botoje nje album te plote me foto therese..ekziston tragjedia,fat i keq ne kete bote!! Ca ti bejme...i ka kapitazmi keto !!

pa lidhje, m'u kujtu nji kong e qemal kertushes:

nje nga ne eshte kompozitor

ai thur kenge dhe melodi

kurse tjetri esht kengetor

o sa bukur kendon ai

me poetin ne behemi tre

miq te vjeter me moshe te re

i kendojme jetes sone te re

laaaa la la laaaa...

Cool story for the girls in college Ahmed. Duro dhe pak ne gjimnaz.

eventualisht per niperit: "erdhi swat-i dhe donte te me arrestonte" smiley

me kujtohet nji artikull i dikurshem mbi 11 shtatorin dhe se si e kishte ndryshuar pergjithnje ameriken (fitorja e vertete e terroristeve islamik). Mbyllej pak a shum me frazen osama bin ladin laughs his ass off from where he is.

shum ktu i qajn hallin qunit, i cili prokllamoi qe donte te vazhdonte MIT (a dyshon mo njeri qe do e pranojne atje?) dhe te cilin presidenti e ftoi ne shpi te vet.

nuk e shofin fare ate piken tjeter "e te berit me hije" te vendit - me perjashtim te graves, i cili e tha me ton triumfant, pak a shume si "gjith shqiptaret jane mic sokola". 

dhe kjo eshte shume e trishte kur mendon qe usa eshte nder pikat me vezulluese ne planet. te beret me hije e saj eshte nje gje qe shemton jo pak boten tone.

 

bombë fallco lol

 

Cuni u be hero megjidhese nuk e meriton nje epitet te tille....Mediat e gjeten Aylanin e radhes!..Do hane pershesh me muaj tani.... Nuk do cuditem, prite kur ti ngrene nje lapidar ketij heroi te vogel "te shkences mediokre" i cili i rezistoi injorances se qafkuqerise se Texasit smiley

smileysmiley 

Kena Oktoberfest per pak dite, isha mpref per te ikur me ca shoke po shof qe gjerat jane keq....Ne Bavari 1 km afer Wiesn jane dy kampe refugjatesh me tenda. Mish derri salcice, birre dhe milet i dehur perzjeji me nja 150mije refugjate kemi recete per katastrofe....

Ja dhe nje musliman i devotshem i shkruan nje "leter kerkese" Bashkise se Munihut  smiley

Dear City council of Munich,

I am writing this letter to bring to your attention something that I and many Muslims believe is unfair and requires attention. I would like to inform you that the Oktoberfest is an Intolerant and Anti-Islamic event. We tried to ignore the event, but there too many Un-Islamic acts done at the Oktoberfest. Such as alcohol consumption, public nudity etc.

We understand that the Oktoberfest is a yearly German tradition, but we, Muslims, can not tolerate this Un-Islamic event, because it offends us and all Muslims on the earth. We are requesting the immediate cancellation of the upcoming Oktoberfest event.

We also believe that the Oktoberfest might also offend all the Muslim refugees coming from Syria, Iraq, Afghanistan. The cancellation of the Oktoberfest event will help refugees not to forget their Islamic history. Thank you for your attention to this matter.

Sincerely,

Morad Almuradi

"Sincerely"

Sinqerisht po te flet mer, nga shpirti po te flet. smiley 

Gjithashtu, je i sham* po nuk vajte per Oktoberfest!!!!! 

*=tradhetor smiley 

smiley

Arto,

Te pergezoj! Nuk e dija qe kishe kellqe per te kategorizuar shkencen. Duhet te hesh njohuri te thella nga inxhinjeria kompjuterike, elektrike dhe shkencat komputerike. Cuni eshte yll!!! Sa me shume kerrica 14-vjecare te ishin si ai, aq me e shndritshme do dukej e ardhmja. 

 

Bame une e pergezoj Ahmedin per oren por nuk e kam ironine drejtuar ke Ahmedi por ke mediat progresiste qe po shtrojne gosti me nje plesht....Ora e Ahmedit automatikish u shendrrua ne "Quantum particle accelerator" per shkak te harbuterise se qafkuqeve texane. Te rrime shtrembet dhe te flasim drejt 

O Bame, te gjithe keta "cunat" mediatik bohen vegla kur muhabeti kalon ne permasa te tilla, kolektive. 

do tregoj shpejt nje mesele. kur italia donte t'i binte grekut, donte nje shkak (si edhe gjermania kur i ra polakut psh). shkak nominal. dhe tamom ato dite, greket vrasin nje coban shqiptar, me duket se e quanin daut hoxha, s'jam shume i sigurt, po aty rrotull eshte emri. Plasi buja neper gazeta. Gjaku yt Daut nuk do shkoje kot. Nuk do lejojme greket te na cenojne (se dauti, si gjithe shqiptaret, ishte shtetas i perandorise). Fli i qete Daut, se hakun do ta marrim. Daut, siamo kui. Nje daut bie, mijera ngrihen kind of thing... Dorzoni Dautin pronto, or I'll burn Toronto etj etj etj. il Daut... Dio ti perdona, ma noi per Daut: NO! Daut e in mio kuore, o llah, ... cuore, batticuore... rumore rumore rumore....

Nuk e diskutoj keq-perdorimin mediatik, por nga ana tjeter i mirkuptoj ftesat, qe nuk i nokte dot ai cilimiu zezat nga saberbia. Emo, kshu heronjsh duhen per ata qe mund te jene ne kryqzime. 

e kam fjalen qe secila pale ben lojen (dmth luften) e vet. sic e di, me eshte shume i urryer apeli emocional, se nuk e kom hic qejf te me terheqin per hunde. dhe se i di first hand gjonat.

per dredhite e islamikeve psh (sic edhe te greqerve, natyrisht) nuk kam nevoje te me kallxoje asnjeri. kupton? alidemi lindor kishte jevgj me shumice e un jom rrit mes tyne - ktu te thon racist e ku di me se c'gomarlleqe te tjera.

eshte perplasje, Bame. nga ato qe nuk i shpjegon dot Marksi. nuk e di se si do shkoje. perendimi po tregon sikur eshte plakur, bere ca avdall dhe nuk ka shume vibe. nqse kjo eshte squllje e perkohshme nga mireqenia, eshte nje gje. cka mundeson diku(r) fashizmin. nqse eshte rendi natyror i gjerave, OK, s'ka gje te perjetshme ne kete bote, do e presim te vije si te vije dmth. por une nuk e ndryshoj menyren time te jeteses me asnje cmim (ku futet edhe jeta).

e mer Emo, te vin ata allahuakbarret me bizhame te vejne ne rrjesht tu knu kongen

dyzet dit e ramazonit

as tuj hor e as tuj pi

po kur tvi dita e baromit

bashk me lalen do shkojme ne xhami.

Ti, une, Arti e Roni ta bejme nje katershe duke shku ne namaz, me nje mjekerr te leshume, me pantallona trecerekshe dhe nje xhybe te bardhe

apo s'kon i t'vume ne rresht kta. 

Sic po duken bathet ketu ne Evrope duhet ikur nje ore e me pare ne drejtim te Australise o Amerikes smiley

pa shaka ver nje gur ketej, nese se ke vene akoma e lere amerike e australi...

Mbaje mend se ai gardhi Hungarez do jete kufiri i dyndjes se barbareve...Gjermani,Austriaku,Sllovenet,Ceket,etj mbyllen Kufijte... Danezi  po ashtu i mbylli kufijte me Gjermanin. Shengeni eshte hudh ne kosh dhe ate qe s'e beri Greku(shperberjen e BEse) do ta bejne keto lukunite e botes se trete

une jam i mendimit qe kane nje plan qe i pranuan, se cfare do e nxjerri koha, pervec kesaj jam i bindur qe cdo shtet i BE si Gjermani, Itali apo Suedia jote i bejne ceco ata 5 bythzinj qe enden qendrave... ku fle lepuri do e shohim...

Po c'do bejne zap mer jahu nuk po bejne dot zap keta qe kane nga 20 vjet ketej se po i shikojme..Jane 55 zona non go per policine ne Suedi.Ne Malmö sfutet dot policia, zjarrfikset se eshte bere si Lazarati. Edhe zonat periferike te Stokolmit po shendrrohen si Malmö

un e kom i plan C, qe permban fortifikime adekuate ne Skrapar (kryeqytet per kohe lufte, mo), burimet ujore dhe nji furnizim "sustainable" ushqimesh. vendi eshte sekret, por jo tek tunelet e malit Ramije ku do strhohej Byroja, se ajo u dogj si baze. kam pajtuar hekurkthyesit nderkaq. Do ndiqen te njejtat parime si tek ndertuesit e bunkereve te vitit 2012 kur do prishej bota, ose te filmit Blast from the past.

tallu tallu, por tani po e shohim qe me shume se kure kemi nevoje per fortifikimet, ushtrine, armatimin se po u rendua akoma muhabeti do veje o mete per vete. shikon ushtrite evropiane si u mobilizuan per kufijte ne me ca do e mbrojme me ibrikun e salepit...

Kjo duket Si nje inside job. Policet kishin simpati islamike. E beren kete "arrestim" per te krijuar nje dallge pro-islamike ne mediat amerikane, per te gjetur aylanin e rradhes!!! Classic false flag operation. Ne duhet te qendrojme vigjilente ndaj Ketij rreziku.

Hej, a di gje njeri se nga bohet whitesnake? 

Ai ish per keto beteja!!!!! smiley 

O PF, meqe sikur ra kjo dallga e ahmetit, edhe mund te bojm lirshem i dore muhabet: kur pashe titullin "Ahmeti nderton nje ore", nje Allah e di pse m'u kujtua filmi "Semi shkon ne Jug". Te ka ra rasti me e pa? Eshte nga ata te kohes se legjendes se fradiavolos, bardh e zi.

No idea

eshte e paimagjinueshme sesi mund te zihet shqiptari me shqiptarin sepse njeri prej tyre po shan nje arab ne Amerike!

thepi 

Emigrant, po ti ke ndonje te paprekshem? Ndonje per te cilin s'duron dot dhe e con gjakun deri ne gju po t'u shane? Do thuash nenen e baben, ashtu si dhe une mbase. Po keta ca dreqin i kane turqit e arabet qe hidhen keshtu. Nene e babe i kane?

Jane dashnore te Orientit. Dhe ska asgjo te keqe. Ja une psh jam dashnor i Oksidentit. Adhuroj cdo aspekt kulturore te Perendimit: ushqimin, arkitekturen, sistemin e vlerave, sistemin qeverises, artet, etc,etc.  Ka te tjere qe adhurojne Orientin. 

mua me pelqejne shume psh qilimet orientale. nuk kam gjetur deri tani qilime te krahasueshme oksidentale...

Problemi qe ne (oksidentalet) kemi me ju (orientalet) eshte se ju qylymet e juja doni me doemos me i fut ne shtepite tona.

Me lejo te ta shpjegoj me nji rast konkret. Muslimanet ankohen se vendosja e pemes se vitit te ri ne ambiente publike eshte jo korrekte. Nderkohe qe per vete zaptojne rruge dhe bulevarde duke kry rite fetare.

A e kupton se perse jeni bo te padurueshem?

nuk e kam pas kuptu, po fale teje, emigrantit, pf, thepit e te tjereve, dita dites po e kuptoj me mire...

Je qe je, a do ta hiqni Krishtin nga Kurani? Eshte turp i modh te tallesh me perendine e tjetrit ta kam llafen. Eshte e paparanushme dmth...Ishalla boheni kabull per printimet e 2016s. 

c'ja fut kot dhe ti Bame, ai eshte profeti yne me i nderuar dhe e dum fort. Si ta heqkershim?

Zoti ia bekofte e ndricofte shpirtin ne perjetesi.

Dhe e ke gabim, te krishteret nuk e quajne Krishtin Perendi, por Birin e Perendise...

Kshu ju rrejne neper xhamia o armir? smiley 

"I and the Father are one", dhe templlaret ju hakerryen “You, a mere man, claim to be God”.

Boooo paska qen problem perkthimi!!!! Kush ja ka perkthy biblen Muhamedit o mujo?

Lexoje vet Biblen armir Lexoje dhe perhap fjalen e mire neper xhamija! Digjni herezite ne print armir, digjini!!!!

 

 

Te te kisha mik shpie edhe mund te ta kisha bere dhurate nje qilim oriental, por prapseprap e ke ti ne dore me e pranu apo jo dhuraten. Ajo me zor nuk jepet, apo jo?

Po me Oktoberfest c'paten xhanem....

eo Art tani dhe ti, del nje Murad Muradi aty e leshon nje pordhe, e te gjithe "uaaaa, ca bejne keta muslimanet keshtu???"

Une per vete do e kisha pire per qef nje gote birre pa alkool tek Oktoberfest, me ca salcice me mish vici, duke hedh noj llaf gjermanisht atyre kamariereve me veshje te hershme, qe cuditerisht jane shume te shtrenguara tek gjoksi sa me duket nganjehere sikur po u merret fryma te shkretave...

myslimanet po trajtohen perdite e me shume si "etni" duke mos bere ndarje qe zakonisht aplikohen per komunitete te tjera. kjo eshte si bicim standardi alla-Tito. 

sa per vajtjen ne Oktober fest per birra pa alkool me mire lere fare armir. me mire shko ne festival salcicesh smiley

mire ja the, sehirxhinjte ne pije jane si dezertoret ne lufte...
te vjen keq qe kaq djem e vajza te reja shkeputen nga kenaqesite e kesaj jete...

Kto jane pre per tjeter bote mer jahu. Kto jane pre per boten tjeter. Kete bote e kane tranzit. Nje pilaf ne leter dhe he, do kish thene Beluli.

Por spo na lejne as ne qe ia dime lezetin qe ta gezojme, me keto budallalleqet e tyre.

Pse e kane nxjerre me vete festen e salciceve tani? Nuk eshte me te ajo e birres?

smiley 

 

smiley

.

fucking infidel materialist , 72 kurva te presin ne parajse asnje virgjine

Islami eshte nje fe fashiste. Nuk eshte reformuar ndonjehere. Nuk pranon asgje tjeter pervec vetes. Sipas doktrines Islamike te gjithe jo myslymanet jane te pa fe qe duhet te konvertohen ne Islam. Islami eshte nje fe autoritare dhe totalitare. Nje fe qe te futet deri ne krevat.

Eshte nje fe qe ka 25% ekstremiste. Pra njerez qe jane gati qe neser te luftojne per Jihadin e trete, per pushtimin dhe dominimin e botes nga Islami dhe aplikimin e Sharias.

Po ata 75% te tjeret cfare mendoni se do te bejne ne nje rast konfiliti?! Me ke do rreshtohen ata?! Deri tani nuk ja kemi degjuar zerin te moderuarve.

Islami nuk ka pare as humanizem, as iluminizem a as revolucion industrial. Eshte bote tjeter. Fe beduinesh. Cfare vlerash kulturore mund te eksportojne beduinet?! S'e keni vene re si uniformohen duke u arabizuar te gjithe besimtaret myslymane?!

Islami eshte anti-shtet (se paku ne formen moderne qe ne njohim) dhe kundra laicitetit.

Per Shqiperine ka qene nje fatkeqesi e madhe historike pushtimi otoman sepse na largoi nga trupi Europian te cilit ne i perkasim fizikisht e kulturalisht. Neve Islami na la ne nje prapambetje te tmerrshme. Orientalizoi vendin. Futi botekuptimin oriental qe ben xing me ate perendimor. Ne si shqiptare jetojme ne kete lloj dualizmi te lodhshem dhe qe ka penguar kohezionin tone se paku ne 2 shekujt e fundit kur vendet perreth filluan te krijonin shtetet-kombe.

Disa tipa jane te semure .gjithe ky vrer racist .mijera e mijera komente duke i rene fyellit ne te njejten vrime.they just don't know when to stop.bless their hearts.

Hidhi nje sy ketij dokumentarit nje here edhe shiko se kush eshte i semure.

https://youtu.be/4XUub1no1qw

PS: Dhe meqe ra fjala, autori i ketij dokumentari eshte nje besimtar myslyman qe me te vertete e do fene e tij qe te rinovohet dhe nuk ka frike ta kritikoje radikalizimin e saj.

Cfare paraqesin keta?! 25% te vendeve skandinave?! Keta po kerkojne t'ja imponojne te tjereve zgjedhjet e tyre, sado perverse?!

Kjo video qe postove po kerkon te lartesoje kete lloj trendi?!

kane edhe keta pjesen e tyre ekstremiste.kujdes po te ra rruga andej se do te marrin per gallof e bejne mos o zot ,ndonje zarar ,smiley.nashi ka qekurse s'mbahet mend qe eshte diskutuar me mijera komente mbi radikalet islamike .koha e humbur ne keto komente do te kishte njefare vlere nese do te hidhej ndonje fare drite mbi shkaqet sociologjike historike ekonomike e filozofike qe shtyjne njerezit te perqafojne levizje te tilla ekstremiste.komentet jane thjesht shaj te shajme myslimanet  qe te dukemi edhe ne cool e  europiane.

 

E ktheve ne ad hominem tani. Tregon dobesi.

Le qe ad hominem ishe qe me pare.

aman ca te duesh vetem mos hidh veten dhe te tjeret ne ere

O admin, u bo tema dyte qe po devijohet keqas.
Nje djale 13vjec merr nji ore me ca tela ne shkolle dhe zysha bibe theret policine. Two white trash obese men in uniform e arrestojne djalin dhe.... fare pak diskutime kane te bejne me reaksionin e shkolles apo te policise. Shumica jane per rezikun islam.
Nje teme per nje tragjedi njerezore devijoi ne te njejten menyre para ca kohesh. Te dyja temat ne vend te pare te rubrika debatet e zjarrta.

Tashti, a po mujtesh me hap nji teme me vete per rezikun islam, apo per vlerat islame, apo nonji dicka si "islami dhe Shqiperia", apo nonji gjo tjeter te ngjashme ku robt te mos diskutojne kithtas po ti bojne telef vargjet e kuranit (apo dhe te bibles po te dun)

+1

Maa shaa Allaah, dita-dita robt' tu' u interesu per Islamin. Ka dhe qe turfullojne prej inotit e sikletit, po prape ne jena te butë me to. Nuk prish pune, le ta nxjerrin vrerin. Nga fitorja n'fitore, kshu pastrohen ene rradhèt smiley

po prape ne jena te butë me to

smiley

Provoje te jesh i forte o Gaz. Por ki parasysh se ka dhe Guantanamo, ku imam bajalldine ta servirin me mish derri.

What do you call a man who goes around with ham on his head? Ham'head (ahmed)

What do you call a man who goes around with even more ham on his head? Mo'ham'head

 

xaxaxaxxaxa

Eh c'ben antireklama....ja e mori dhe bursen ne MIT, edhe Obumin dhe Zuckenberg i takoi.... nderkohe qe mediat ende merren me gurin n'fund te pellgut smiley

Ca karabushi qenka ky qe ka bo videon, a thu se bota u mahnit se Ahmeti shpiku oren se deri tani ne e paskemi mat kohen me nje hu ne diell, cer kokerr trapi smiley

Emo, 

Ky gjyslyqa n'video eshte icik loqe. Mund te jete dhe shume po une do flas per sa rezato ne ato pak sekondat e videos. 

Nuk besoj se Akkhhmedi deklaroi noihere se kish shpik ato bordet e printume. Ato dihet qe jane o pjese te riciklume ose te reja te urdherume.  Atij bravo per kuriozitetin per te mesuar se si funksionojne gjerat dhe se cfare mund te besh me to.

Tani lind pytja, po une c'mutin du qe merem akoma me Akkkhhmedin, kur ai e ka m'terezi. smiley 

Dalim ke gostia me nje plesht Bama...Mediat e gjeten Aylanin e Texasist...Puna eshte mos te "overvalidate" mediokritetin per shkak te "political correctness"...Ahmedin e beme Arkimed. Eshte kompleksi i viktimes qe erreson cdo llogjike ne shume raste... Qe nuk e ve ne dyshim qe Ahmedi eshte djale shume i zgjuar dhe me talent si shume e shume te rinj te tjere por me duket se po krijojme furtune ne gote te ujit njekohesisht kjo ngajre duhet te ishte trajtuar me gjakftohtesi dhe jo te kalonim ne mitizim e nje projekti te rendomte shkollor.

Kush e mitizoi Ahmedin? Obama nuk e shikon si ceshtje Ahmedi Shpikes Orash besoj. Perceptimi tiktak - mysliman - bombe - polici eshte tema. Nese Ahmedi do kishte qene Chris, as Obama nuk do e kishte marre vesh kush qe Chris-i beri ore me gjona te perdorme, as zysha nuk do kishte therrit policine po do i thoshte "ok, po pushoje icik ate tiktakun se na cau trapin s'po na le me bo mesim"

E mitizuan mediat e uritura ....Corbe e parezistueshme per to e cila permbante te gjitha...Muslimanin(Ahmend), Texas(qafkuqet), Ora(bomba me sahat), Shpikjen e Ahmedit(detyre e rendomte shtepije)......Prit se ka fillu dhe Hollywoodi me i bo skenar filmi

Obama me ate kacurrelsin e "surratlibrit" thjeshte hengen pa bere ze corben qe ju serviren mediat....Dhe fatura e llogarise se corbes ndonje burse ne MIT,Stanford o Harvard per Ahmedin.

Tani lind pytja, po une c'mutin du qe merem akoma me Akkkhhmedin, kur ai e ka m'terezi.  [smiley]

kjo eshte pyetje $1 meleon.po ja emri Ahmed,Arab,sahat kaurka put two and two together I doli bumje me sahat.policise I duhet te beje detyren .ndersa tani qe s'doli gje duket keq me mire te tregohen me te kujdesshem se sa duhet se sa e kunderta.

Emigrantet te cilet i kane  ndjere paragjykimet ne kurriz te tyre ne nje menyre apo tjetren gang up on poor Ahmed .

Ish pytje retorike. Edhe per gjys meloni ta jap pergjigjen. smiley 

Une i qendroj asaj qe mesuesja ka bere gjene e duhur, 100%!!!! Normal qe sot, duke dit fundin e historise, mbase duhej reaguar ndryshe, por nga ana tjeter, na e nxirr playbook-un e trajtimit te situatave te tilla albo. Ta kemi ne pdf, se si dihet. 

Frika ruan vreshtin! smiley 

Mesuesja duhet te beje ndonje kurs antiterrorizmi per te mesuar se si Jane bumjet e verteta.dergoja ne PDF meqe je dhe I zanatit.steriotipimi eshte ne themel te kesaj historie.dyshimet per ahmedin u ngriten jo per te si individ por si pjesetar I nje etnie te caktuar e asocuar me terrorismin gjetke.jo cdo arab eshte terrorist ashtu si Jo cdo shqiptar eshte anetar I mafias per te cilen benet fjale ne filmin Taken(kete film se kam pare por njerezit me pyesin shpesh kur u them se jam nga shqiperia).

Paragjykimet nuk vine nga hicgjeja. Nese nuk do ta kuptosh, nuk kam se si te te boj ta kuptosh. 

Muhabeti ha aty ke reagimet zinxhir, po jo ketu, jo sot.

Ti ke qejf te shikohesh me dyshim si trafikant droge per shkak te asaj qe mund te kene bere/bejne nje perqindje e vogel e bashkeatdhetareve tane?

nese hapet llafi per droge ne shkolle te thone "Le te kontrollojme shqiptarin te parin"?

I nderuari Ahmed .

Po të drejtohem si një Intelektual i Modh mer Jahu ndaj një tjetri Intelektual po aq i Modh mer Jahu smiley

Në se të bie rasti që dikush nga të imënçurit shqiptar të Amerikës , të të përkthejë ndonjë koment të lënë këtu smiley, Mos u Çudit që qeka e  njëjta gjo edhe Aty .

Na kem me vite të tëra që  po i japim Dërmën ( tm BelHuli ) Shkurtes  , Lej fenit , Fuatit , Ndrecës  e me rradhë si pjella të trushpëlarjes të " se kamunizmës zotrie "

​Asht e rekomandushme prej meje i nderuar me pvet sholokët se "shkafja kanë bae ata " para se me arrit në përfundime për Budizmin , Islamizmin , Krishterimin e dhjetra-  bimëzave të dala nga e njëjta rrënjë, Injoranca Njerzore e Frikacakëve dhe të Nështruarve  që orientohet në një SuperInjorancë, me vra njoni tjetrin për me gjet kush Perëndi e ka më të Madh  ? Dhe këtu është habia , se Perëndia nuk del Fëmër që pjell njerëz por mashkul që Mbars femra smiley

Mos u habit gjithashtu që ne kemi një admin që konstaton ..dhe pas tij një dyzinë koroboçkash  me fshesa e tatsiera , që luftojnë si anadollakë me mullijt e erës nëpër faqet e blogut me gjet ABUZIES se "na ofenoi shokëni " Le të jenë disa komente si Ofeza më e madhe e Inteligjencës së një Blogu ku një admin konstaton

Të rekomandoj përsëri që para se me nxjerrë përfundime të pëjesësh " Po sh.Gjëmbi , ka dhënë mejtim " Yp Xhibi mund të shtjellojë smileypakogjë

Suksese dhe Fat !

Sallam-e-llokum do te kish thon Akkhhhmedi o Idriz, ashtu si e nisi edhe intervisten perpara kamerave te CNN, CNBC, FoxN etj

Nderkohe, javen e kalume gjeten sterkatragjyshin e Akhmedit ne Afrike- mendohet se ka jetu te pakten nja 10 para nga koha qe qitapet e shenjte te Akkhmeteve thone se ka fillu jeta. Pune kulturash, o Idriz!!!!

Boten sot nuk e shqetson shpikja e nje ore  por e shqetson , si te shpikesh nje gjo qe ndal ushtrine e madhe te emigranteve qe shkojne drejt Gjermanise !  

Duhet me i bo nje atentat Merkeli  smiley   se mori ne qaf t gjithe europen ! Ne vitin 2050  Europa do te jete nen thundren e Sheria low ! 

Sot i vuri cap(kufi) Merkel emigranteve.E ktheu pllaken....po e shikon qe filloi backclash ne shtepi dhe Evrope.Kroacia me Hungarine jane ne gjendje lufte. Hungarezi po therret rezervistet dhe kishte paralajmeruar kroatet nq se futnin me dhune refugjatet ne kufi do hapnin zjarr. Kroatet ne anen tjeter thone do ti fusim me dhune ne shtepine tate se si mbajme dot. Duhet marre nje ishull Grek me qera dhe ti cosh te gjithe atje..Prej atje pastaj te behet seleksjonimi

Amerikanet kane vendosur te rihapin bisedimet me Putinin dhe te jene pro Basharit ne qoftese ky kerkon ndihme per te shtypur rebelet islamik te ISIS, Putin tani eshte i gatshem te dergoj forca ne ndihme te qeverise se Basharit, te cilin amerikanet kerkonin ta rrezonin .

Kjo duhesh bo ma perpara, por cfare tu bosh amerikoneve,!! Tani u erdhi veza te bytha !

Si gjithmone ajo qe e peson eshte Europa.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2...

Leri progresistet e matufepsur qe flasin per shtepi pa porta, kapje per duarsh me valle ore-ore-lulebore...Nuk eshte vetem Siria, por Libia,Egjipti,Tunizia,Jemeni,Maroku dhe gjithe Afrika e veriut. Askush nuk posedon shkop magjik per te rregullaur gjendjen ne rang global. Fakti eshte se vetem 21% te ketyre jane Siriane qe do te thote se problemi eshte global ndaj duhen mbyllur dyert para se te jete teper vone! Idjotja Merkel hapi kutine e pandores duke ftuar hordhite ne Evrope dhe sot po i bie kokes me grushta...Po e con Evropen ne lufte civile

Audience member: "We have a problem in this country. It's called Muslims. You know our current president is one. You know he's not even an American."

Trump: "We need this question. This is the first question."

Audience member: "Anyway, we have training camps growing where they want to kill us. That's my question: When can we get rid of them?"

Trump: "We're going to be looking at a lot of different things. You know, a lot of people are saying that and a lot of people are saying that bad things are happening. We're going to be looking at that and plenty of other things."

Trumpi duke folur kodra pas bregut po ua vithis republikaneve koken ne hale.

Mire, o PF, Semi shkon ne Jug dakord, s'e mban mend. Po Oret e Kremlinit, besoj se i mban. Lenini nga Shkodra.

Edhe aty ishte nje sahatci si pun e Ahmetit.

Nje ore beri edhe ai, edhe e kishin plas mren smiley

Keni nje jave qe merren me Ahmetin ...

E nuk shifni ça vejne ne mes te Tirones Ahmetrat e Kristaqnat e politikes tone ...

Per keto ngriheni zonin qe e mbushen vendin me xhami arabie e kisha greke 

ne vend te shkollave ....

tani dhe vepra arti prej ari smiley

https://scontent-mrs1-1.xx.fbcdn.net/hph...

 

 

ne vend te shkollave 

Iku ajo kohe kur ishim vendi i pare atist ne bote ! Shkolla ne male ne fusha ne qytete dhe ne fshtara  

 Mos e beso po deshe ! 

Do marr nje shami te qaj smiley

Me dy emra je smileysmiley ?

kam vetem nje emer dhe vetem nje . 

Dasara, se e di qe s'ma merr per ters: do merremi me ca te na doje nje gje* smiley

per kte dit u derth aq gjak ne dhjetor...

* hint: fillon me t smiley

Thuaj kryefjalen se jam e trashe smiley

Sa dina ta dridhni muhabetin ju skrapalinjt ...per tu pasur zili jeni ...

me nje s'ma merr per terst do te shpetosh smiley

Mo ma merr per ters dhe ti ,po te them si Thepit mbaje se te duhet per te shurruar lol

jo, jo, no ters. puna esht qe muhabeti te ket i cik lidhje smiley

se kshu qorres ia fusin te gjithe (ka qen njona, me syze...)

Si vazhdo smiley ?

Nuk kam faj une qe nuk shef lidhjen ti Emo ...

Por mu ajo mos Tirones eshte bumje me e modhe se Ahmetit 

A m'kuptoveeee ?

Vrite içik trunin me i lidh gjojnat

i doni te gatçme t'gjitha smiley 

demela Stambolli smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).