Nje ambulance e ngarkuar me mjete shperthyese eshte zbuluar ne afersi te stadiumit te Hanoverit pak para nisjes se miqesores Gjermani - Holande. Policia ka shperndare qetesisht tifozet dhe ndeshja ku do te ishte e pranishme edhe Kancelarja Merkel eshte anulluar. Nje tjeter mjet shperthyes eshte gjetur ne stacionin hekurudhor te Hanoverit. Detaje te tjere mbi kete kercenim serioz jane duke u zbardhur.

23 Komente

ende nuk eshte e qarte  nese eshte  gjetur ambulance me eksploziv.   por policia po kerkon akoma...

Sikur thone qe skane gjetur gjurme eksplozivi. pak veshtire te qarkullosh me nje kamion me eksploziv...

globalizim i kapitalizmit => globalizim i terrorizmit

smiley

 

kurse lokalizim i terrorizmit = komunizem smiley

InternacioISte do te jete bota e re.

E di qe si pa u vone re ky i ka bo naften komunizmes me duket. smiley

Pse ana tjeter dhe jo e njejta ane. Do ndajme te miren e te keqen tha.

france ought to quit falling in love with its own enemy

çar folin mer llap-llap. Hyja mer bap mdajak, Trump em daun sa ti dali idjotlliku prej barku. Se na çan,

 

Deshet nobel paçeje; urno.

Car organesh mashkullore! 

Sidoqofte mos harro qe turqit kane nje krenari te ekzagjeruar. Fakti qe askush nuk e rrujti per atentatet e pak koheve me pare ne Turqi e nuk mbajti zi per ta, mund t'i beje te reagojne ne kete menyre. Pra jo domosdoshmerisht kjo tregon se jane dakort me masakrat. Sidoqofte ne te tilla raste njeriu tregon njerzillikun e vet e nuk duhet te merret me budallalliqe te tipit "car boni ai kur m'nodhi mu".

Ne na eshte bere e natyrshme (mua te parit) diferencimi i vleres se jetes se njerzve. Per viktimat e Boko Haram (qe qekan me shume se te ISIS me qe ra llafi), te ISIS ne Siri, Irak apo Turqi, te Izraelit (me shume se te cdo organizate terroriste ne bote) na vjen keq po i harrojme shpejt (por ka qe gezohen si kafshet raciste qe kemi ketu ne PPU). Kurse per viktimat ne France sigurisht qe e ndjejme me shume. A eshte e drejte te besh kshu diferencimesh? Sigurisht qe jo, por eshte njerzore ama. Dihet qe jemi shume me te lidhur me stilin e jetes dhe vlerat e Perendimit se me ato te Lindjes apo Afrikes. Ndaj dhe sulmet ne Paris na duken sikur jane edhe kunder nesh.

Kurse ekstremi i maskarallikut ne te tilla raste eshte qendrimi i Komitetit Olimpik Nderkombtar ne lojrat olimpike ne Rusi kur i ndaloi sportistet ukrainas te mbajne shirit te zi ne nder te viktimave te masakrave ruse ne Ukraine.

viktimave te masakrave ruse ne Ukraine.

Rusit do i mjaftonte vetem ti mbylli Ukraines (debitore prej vitesh) Rubinetin e gazit . Ndoshta atehere e kupton Termin masaker dhe pacifisti i stolis me flamurin e nji konstrukti qe bazohet te grabitja. Po nejse, rendesi ka te mbijetojm, edhe sikur te leshohet goja me qera tek  rojters&co smiley 

 

Lizander: Mesa mbaj mend pati ne perendim nje aksion kur u rrembyen ne Nigeri (?) ca vajza te mitura nga Boko Haram. Aksioni u quajt "Bring back our girls". Mori pjese edhe Michelle Obama.

Ato ishin plot 200 vajza te shkreta dhe eshte e vertete se u sensibilizua opinioni publik, por asgje e krahasueshme me kete te Parisit. Nuk pretendoj se duhet me doemos te kete barazi ne ndjeshmeri se vete i pari nuk e bej kete. 

Ajo qe po thoja eshte qe nuk duhet te cuditemi apo te dalim ne konkluzione te pasakta kur disave kjo pabarazi ne vlersimin e jetes se njerzve nuk i pelqen.

nje pjese e ketyre te ameriqise,jane te  cuditshem!    edhe me trampin,edhe internacionaliste, edhe antimyslimane (aq sa kryqtaret  e mesjetes duken si ojq-te e kristitsmiley), edhe prosiriane!    edhe pro izraelite, edhe kunder nedanjahut, edhe pro lubonjes edhe kundra erjonvelise!  edhe pro le pen-it edhe kundra nacionalizmit!   edhe me qafkuqet edhe me zezaket!

i marr me mend  arsyet ,megjese duhet te kisha thene nuk e kuptoj!

 

Niveli i mediave te konrollume nga Sekretarja e Partise eshte Ofendim per intelektin e kujtdo qe e ka IQ pak me te larte se temperatura trupit. "Pa Alternative" thot zonja mutit....

Alarm fals. E anallun kopilat, se kishin frike se do t'i zhdepte Hollanda. smiley

..smiley

 

tashi alarm fals apo jo, ndeshja u nderpre  dhe   ne nje fare menyre frika dhe terrorizmi  fitoi! 

-pikerisht para ndeshjes u tha: te gjithe bashke te shikojme ndeshjen,  terrorizmi nuk na  tremb,  e plot fjale te bukura... madje vete zonja Merkel do te shkonte per kete arsye  ne stadium.

Vetem Rusi do ju boj derman ktyre... Ja si luftohen kta tipa...

"Some Russians pointed to the operation to tame an Islamist insurgency in Chechnya. Russians effectively adopted a scorched-earth policy, devastating the capital, Grozny, and even holding the families of jihadists hostage.

In Chechnya, the houses of relatives were demolished or burned, and brothers and other members of militants’ family were abducted. Mr. Kabanov, the former Russian intelligence agent, said jihadists should be forced to think twice before strapping on a suicide belt.

“He should understand his relatives will become accomplices,” he said.

Steve Jobs ndjesë pastë, t'anë e kishte sirian.  Mollëdashësit (shkruesja përfshirë) duhet t'i gëzohen faktit që prindërit e maasë së Jobs nuk deshën një nip gjysmë-myslyman, kështu që maaja e Jobs e vuri fëmijën për adoptim.  Falenderojmë gjithësesi gjenet e baasë. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).