"Franca është në luftë" - ka thënë dje në Parlamentin francez Presidenti François Hollande, i cili i ka kërkuar anëtarëve të Parlamentit të shtojnë me 3 muaj kohën e gjendjes së jashtëzakonshme. Ai ka kërkuar gjithashtu rritjen me 5000 trupa të forcave paramilitare dhe ka premtuar se nuk do të ketë asnjë shkurtim në buxhetin e mbrojtjes, së paku deri në vitin 2019. Opozita franceze është treguar skeptike në reagimin e saj pas fjalimit, duke mos ia ofruar Presidentit gjithë sa kërkon. "Ne nuk jemi në një luftë qytetërimesh, pasi ata nuk përfaqësojnë asnjë qytetërim" ka theksuar Hollande, duke përfunduar se, "terrorizmi nuk do ta shkatërrojë Francën, sepse Franca do ta shkatërrojë atë."

Rreth 150 kërkime banesash janë kryer deri tani në Francë dhe 104 persona janë vendosur nën arrest shtëpie, siç lejon ligji i gjendjes së jashtëzakonshme, por 26 vjeçari Salah Abdeslam ka arritur tu shpëtojë kontrolleve. Salah Abdeslam është i lidhur me sulmin terrorist të së premtes, por autoritetet nuk bëjnë të ditura detajet. Shtetasi francez i lindur në Belgjikë u ndalua nga policia franceze disa orë pas sulmit ndërsa ngiste një Golf të zi, bashkë me dy persona të tjerë në makinë, por u la të shkonte pasi ende nuk ishte bërë e ditur lidhja e tij me sulmin. Kur makina u ndalua më vonë Abdeslam nuk ishte në të.

Ndërkohë masat e sigurisë janë shtuar në transportin publik në Britaninë e Madhe dhe ShBA. Qen të stërvitur, kontrolle të befta dhe masa të tjera "të padukshme" janë ndërmarrë nga Metro Police në Uashington DC. Drejtori i CIA-s John Brennan thotë se nuk do të habitej nga një sulm tjetër, duke argumentuar se sulmi i Parisit nuk ka gjasa të jetë i vetmi dhe i fundit.

105 Komente

C'lesh lufte eshte Franca. Franca le te vazhdoje edhe me intensivisht te beje ate qe ka bere gjithe keta vjet, bashke me ca shtete te tjera: pompino (sic e quan Alba) arabeve. Franca eshte e gjunjezuar dhe e marre fund. 

Nafta e detyron per pompino, po Franca e ben pompinon falas, madje e paguan ate te cilit i ben pompino

Ky eshte biznes. Po them per pompinon qe u ben Franca duke u dhene leke, duke u dhene shtetesine, duke u dhene asistence, duke u dhene shkollim. 

e di. Edhe nafta (USA), edhe armatimet (Franca) biznes jane, ndaj te thashe qe s'ka pompino falas

Jo vetem falas qe ka,po edhe te besh pompino e te paguash thashe.Franca eshte qesharake,e ka futur djallin nga dera brenda,dhe tani po i gjuan me guricka nga dritarja

deri ne 1966 - ten, Algjeria ishte France. kur kerkon tu marresh gazin te tjerve, e gjona te tjera te çmuara, do te te futen edhe tek ty mbrenda DISA, se s'ke ça ben tjeter. 

ndryshe do e kishte bo kullen eiffel kinezi dhe jo franca. 

pranej shoku qinez, pyetja e drejte eshte kinezet ç'dun ne france dhe jo arabet se ishte france tek ata ka fare pak vjet me pare. 

puna eshte se francezi ka shku edhe ne Qine (indokine). ndaj kane ardh dhe qinezet ne france. po te mos dush njeri, nuk dilet jashte kufirit tend, jashte shtepise tende, nuk shtrien URA. se ura i ka te dija drejtimet. edhe ti shkon matane por edhe ATA qe ndodhen matane vijne tek tyja.

vendet qe e hane sa krahu, nuk jane keto vendet imperialiste oksidentale por ata vendet e vegjel e te pasur nordike apo zvicra qe nuk shkon tek asnjeri, shef vetem punen e vet. ketyre po ja u qijne nenen emigrantet, ndaj dhe ata i vrasin me mitraloz here pas here, kur ndonje bjond e kap marrezia. 

E kane me USA-n edhe kur e keqja s'iu vjen nga ajo. Plasen, pse s'na mbron -thone, ne jemi me te miret e botes. Nuk pranojne te shtrengohen te kene shtet si te tjeret (mbrojtje, rend, etj.) e megjithate jeten e duan te garantuar si ata qe bejne sakrificen ta kene ate. Kur jane keq pastaj viktimizohen ne kulm e nuk lene teori pa thurur qe ta bejne boten t'ia u nxerre ajo geshtenjat nga zjarri.

Edhe ne luften e Vietnamit nga keta ngordhesirat,francezet,hyne amerikanet.Po mire e bejne,kur gjejne budallenj qe i nxjerrin geshtenjat nga zjarri per ta.

po, edhe ta marrin for granted heres tjeter

Jo vetem aq, po edhe te urrejne.

gjembi me shkrive smiley

sikur tha dicka edhe per francezet me dy nacionalitete, Hollande, (ish)emigrantet dmth..

eshte fjala per ata persona qe denohen per terrorizem dhe kane dy-shtetesi. Ne kete rast, mund tu hiqet njera (ajo franceze). Atyre qe kane vetem nje (ate franceze) nuk mund tua heqin, se ngelin pa gje smiley (dhe s'na le deklarata e 1948-s)

 

ps: Pjese te 'l'imaginaire securitaire' (imagination of secure ?) quhen keto masa. Ideja eshte se keto jane zgjidhja. Une them jo.

Keto jane per te qetesu hienat si Sarkozy dhe Le Pen. Edhe masat per rritjen e numrit te policeve dhe xhandareve si dhe krijimi i nje garde kombtare, behen per te kenaq disa tipa vecanerisht raciste qe u qa zemra per uljen e buxhetit ushtarak te Frances. Po kjo jo vetem nuk eshte zgjidhje e ketij problemi, por eshte edhe burim i nje tjeter problemi, thellim i deficitit dhe gropes se borxhit.

Stalker,nese keto masa do jene zgjidhja..?  -kjo mbetet per tu pare..

megjithate, ajo qe ndryshon  esencialisht eshte sepse tashme shume  kollaj  vihet dore ne disa te  ''drejta te njeriut''  apo  te drejta te qytetareve qe konsideroheshin automatikisht te mireqena e normale. dhe do vazhdoj te vihet dore, masat do ashpersohen..

se keshtu fillon ore, sot te hiqet shtetesia, neser fillon deportimi..  ndersa ti mbahu fort te dekllarata e 48-es..smiley

O bronxo amon se jone gjona te veshtira per ty keto. Si Franca si USA, po ashtu edhe te tjeret me rradhe, i krefin bishtin si Arabise Saudite si Katarit, qe ishin financuesit kryesore te ISIS (se nuk po hapim me debatin kush e krijoi). Gjithashtu nafta qe shet ISIS dhe qe e mban ne kembe si organizate mafioze, kalon neper Turqi ose kompani nafte perendimore. Fakti eshte qe Amerika ngordhi per buke (shkaktoi nje krize te madhe ekonomike) Iranin kur i desh trapi. Kush mund te besoje se nuk i priska dot rruget e financimit ca ko..ve ne mes te mes te shkretetires. 

Sot e paska pranu ene Putini qe avjoni rus qe ra ne Egjipt ishte atentat (deri para masakres ne Paris, thoshte se ishte difekt teknik).

 

Quel monde de merde.

Rrofte Bashari, se harrova

Shtetin mbrojtes e refuzon sepse te kufizon, politiken emigracionit nuk pranon ta modifikoje, kufijte i pretendon t'i mbaje te hapur ... e megjithate liria e pretendon te garantuar dhe pa kufizim, so to speak. Me falni zoteri por sot per sot liri pa mbrojtje njerezimi nuk ka qene ne gjendje te prodhoje dot. Ti ndoshta ngaqe pretendon te jesh i avancuar intelektualisht te duket i ulet kufizimi artificial prej shteti mbrojtes. Por fakt mbetet qe kete kemi te vetmen gjetje te rregulluar deri me sot. Ne mos e pretendoni t'iu sigurohet nga shoqerite e vendeve te tjera, po kjo do te ish arrogance e pafytyre pastaj. Pervecse parazite. Por Franca nuk eshte e njohur per modesti dhe edhe me absurde eshte t'i kerkosh realizem. Askush ne bote nuk e ka arritur nje liri te tille per vete ne rradhe te pare, dhe kur nuk e disponoj per veten time mbi c'psikologji ndertohet xhelozia me te cilen me kerkon mua ta siguroj per ty.

3 dite, si puna cudise. Vardha tani!

smiley

Sa here qe cunat e fese se paqes e shkrepin ne Europe shumekush ktu zdhuket nja 2 dite. Diten e trete pastaj komentet si carcaf. Nuk rrihet mo te Peshku o Bame. Pse, do thush ti? Po eshte bo shume e parashikueshme o Bame. 

Pati debila qe me qujten cinik kur thashe se vej bast qe sulmi tjeter ne europe (pas Charlie Hebdo) do jete prap prej idhtareve te fese se paqes. Por si ka thone Gore Vidal, 3 fjalet me te bukra te gjuhes engleze jane "I told you so". 

Prap vej bast!  smiley

Nuk ndodh gje ne USA e kesaj natyre. Masat kunder terrorrit jane marre prej vitesh, policia eshte e ashper dhe njerezit militarist. Per me teper ka Guantanamo spirit ketu, 4 terrrorriste te ashtuquajtur keto dite po i perzinin pas kaq shume vjetesh, kurse ne France u morr ne pyetje vellai terrorrist duke kalu kufirin Belg diten e masakres dhe nuk u mbajt as 24 ore. 

Franca nese nuk ngre velat e Anijeve e te riatdhesoje Afrikanet ne Vatan do shperbehet si shtet. ...do kete nje shtet per te Qyteteruarit dhe  nje shtet per byrazeret ku policija Izralelite te siguroje mos depertojne Ahmedet me ora e bomba zorre perjashte.

O Lebo, po ato rastet e perseritura pafund me te cmen qe shkojne e vrasin neper shkolla, a nodhin ne Amerike apo jo? Po mire mer me thuj ti mu car diference perben nje kafshe qe vret te pafajshem ne shkolle me nje qe i vret ne restorant apo koncert. 

Kur te kuptoni se ata qe i bejne keto masakra nuk pengohen me masa sigurie por duke i heq burimin te keqes, atehere edhe kemi shprese te thoni ndonje gje me mend. Deri atehere merruni me oren e Ahmedit.

Guce, rastet e shkollave ose edhe te Isis kur ndodhin jane raste te vecuara....prandaj theksova te kesaj natyre....dhe jo qe smund te ndodhin raste me ujqer te vetmuar. Kur kercet dajaku si gamorit ne dahon, kur ahmedi e armiri pergjohen nga zysha dhe komshinjte ....atehere ambienti behet vdekjeprures per terrorristet. Studentet jane domestic terrorrism per me teper dhe nuk preken nga patriot act. 

Kurse ne France e keqja eshte futur ne kocke e duhet amputuar e keqja nese sdo te kesh 2 Franca apo nje France te Federalizuar me ligjet e Sheriatit ne pjesen e saj, apo nje ndarje si midis Irla ndave ku sdo kete paqe. e keqja eshte emigracion i pakontrolluar dhe individe qe sdo te integrohen pra daj duhet me i ble bileten vetem vajtje. Sapo po degjoj governatorin e Florides qe deklaron se sdo pranoj Sirian ndonese Florida po perjeton boom ekonomik.

Faleminderit kopshtare/Shkabe... qe illustove cpo thosha me siper  qe rreziku me i madh per USA eshte domestic Terrorrism me me te suksesshim Timothy. Nderkohe Shteti i Forte dhe Dora e Ngrohte por e Rende ka bere qe KokPeshqirat te kene me pak sukses ne USA ndonese Amerika eshte armiklu kryesor. Besoj se e kuptoni qe kur ne Vendin kryesor Armik ndodhin me pak akte Lufte e Terrorriste se ne Vendin Pro-Arab, Franca...dicka qelbet ne ate vend.

Te mos harrojme qe sic e ve ne dukje edhe Shkaba, vende si Michigan jane streha e perqendruar me e madhe Arabeve ne Bote...por me dajakun tek Dera po u ndjene. E imagjino cer tmerri ka nje Islamik po ra ne dore te Yankeet dhe ne Guantanamo ti boj Face-sitting nje Ushtare zezake 231 pound ne Qeli?????

Pergjimi, shkelja e te drejtave themeltare te njeriut emigrant, nuk e bezdisi shume popullin Redneck Amerikon, per hir te nje sensi sigurie doni apo sdoni ta pranoni juve. Liria vjen me nje Cmim...duke pergju ahmedat e duke i refuzu te drejta te barabarta. Harta e Shteteve qe nuk do pranojne Sirian po zgjerohet gje qe provon se ideologjia e Ann Coulter po hedh rrenje. Kjo po ndodh dhe nuk ka te beje me cfare duhet te ndodhe. Burimi i te keqes eshte diagnostikuar tek kufijte e depertueshem ose me sakte rikonfirmuar nje ideologji shume vjecare per ti mbajtur njerezit e paintegrueshem jashte. NJe rudiment eshte edhe pyetje ne dokumentacionin per qytetari amerikane ...nese ke qene Komunist....

Ne Amerike 2-3% te popullsise ke myslimane. Biles nje pjese e mire nga keta jane myslimane Shqiperie, Bosnje, Turqie etj., dmth race tjeter jo arabe. Franca ka 15% te popullsise me prejardhje myslimane arabe. Plus Amerika eshte shtet-kontinent. Nuk vlen krahasimi. Amerika ka 20 vjet lufte ne Lindje te Mesme. Aty shikoja zotesine dhe ca tmerri kane Islamistet nga Yankeet.

Lexo mire...shteti i Michiganit...ka perqendrimin me te madh...te dyte ne bote te Arabve...Sa per perqindje fut Latino Amerikanet e fut Afrikano Amerikanet e fut Kinezet e Koreanet dhe e kupton mire forcen e ketij shteti qe eshte kontinent ne fakt dhe sa kunguj duhet te mbaje nen sqetull mes tensioneve racore e terrorriste. Me kujtohet si kapen 2 vellezer byrazere prej Kosove ne Conecticut, qe planifikonin sulm terrorrist ne Fort Dix, ndaj ushtare qe clirun Kosoven. Nje cun qe punonte ne Walgreen i spiunoi pastaj u sigurua qe ata cuna te rinj te mos e shohin mo diellin me sy. 

Ka vite qe USA eshte pergatitur per kete dite dhe eshte e gatshme te coje kalamojte ne lufte prej verteti ne terren po ja desh nevoja, ndryshe nga Franca apo ne rastin e Gjermanise qe as bohet fjale.

Me fal se gabova, qenka 1%. 3 milion jane gjithsej ne gjithe Ameriken, 10-15% arabe. Sa kishte Michigani njehere me perqendrimin e dyte me te madh ne bote? smiley

Kap i cik Ann Arbor e gjej qytet te dyte ne bote..per perqendrim. smiley

Per ato faktet e tjera kishe ndonje kundershtim tjeter zotrote...se jetoke ne Amerike e te paska pa amerika.

Kta ne France e Belgjike  jane ne krize sovraniteti, kan zona ku policia nuk shkel prane komuniteteve qe pjellin Islamik. A e mban mend cer i bon David Kureshit qe ishte i Bardhe kur tentoi ti vinte kufirin tek Thana shtetit amerikon? I vune tanksin me shtepi e katandi e kalamoj mrena. Nejse nuk e di pse Byrazerat sulmojne Francen, vendin pro-Arab ....me siguri kan shpernda karamele kur terheq trupat nga toka amerika. 

Ah po vjen Presidenti Francez ti bjere ne gjunje Amerikes te sjelli cizmet Amerikonve ne toke. Ska pune tjeter amerika ...per me teper edhe e tallin si jo te sofistikume sa duhet.

Aha, mesa duket s'ka shance te ndodhi shpejt, sapo ka deklaru Putini qe do bejne sulme te perbashketa me Francen, dhe po e mori persiper rusi e ben vete toke te djegur pa pas nevoje per ndihme nga amerika

Po fluturo prej France biri i botes, i hall e ka.... Putini nuk fut trupa ne mase per ate pune. 

I kerkoi ndihme EU, jo NATOS Hollande. Dhe sic thote Swedi me poshte qenka ne bisedime dhe me Putinin. Franca plake, edhe ne kohe krize, nuk e le rastin te bej pak gjeopolitike smiley

Une them qe Hollande i ka hyp avionit me u pjek me Obamen ti thu i ka kerku ndihme BE....Ore do e merrni vesh i her e mire juve qe nuk ka BE per kto pune.

Gjahtaret e Milloshevicit bene balle BE. Po iken Franca per lesh, rrezikolhet shperberja e Shtetit Francez.... ju flisni per BE.

Qe thu ti zhardin, pas 9/11 shteti kenej shqelmoi bythe me liste, ashtu urte e bute sic di ky shtet. Shuuume shqiptare psh, nga keta te xhamive, u gezuan atehere, po po u GEZUAN. Shume prej tyre u thirren per sqarime formalitete. Eh ta dishe si spiunote babai te birin e ky i fundit nonen. Mbas arrestimeve e deportimeve te disave, te shifshe se si u bene njerez. Qytetare model te them, te rrujt e te qeth... pelluma!! Filluan te mblidhen neper kafene te sponsorizuara nga xha Sami, ne vend te xhamive. Me perjashtime te vogla, dele perendie qe atehere. Sa per perspektive.

Kur rane kullat binjake Arabet shtresa e mesme....festuan si sot duke shpernda cokollate si keta ne siri per te vraret ne France. Deportimet per me teper u shtuan me nje Demokrat si Obama....vjen makina te ngarkon per ne kamp....ku nuk synon njeri te rrije si ne Gjermani per muaj me rradhe. Jo, jo ...i luten oficerit te emigrimit te boj sa me shpejt letrat e deportimit.

Pastaj ka edhe nje gjo tjeter Kopshtare, qe kta katunaret amerikon po ju vrave kalamojt, te zbresin me cizme ne toke dhe jo thjesht bombardime. Edhe Ruset vec trupa speciale cojne por jo mijera te rinj si Amerikonet qe japin jeten me Automatik ne dore ballas armiqve te tyre.

E di si eshte puna lale. Shkoni dhe ju luftoni qe te bojne pare dick Cheney me shoke. Po mos harroni qe gjithe kjo katrahure nuk do kishte shance te ndodhte pa maskarallikun e nderhyrjes ne Irak ne 2004-n. 

Eshte shume e larget dita kur ju te arrini te kuptoni vlerat e modelit francez. Gezojuni modelit Bush dhe Zoti jua sjellte mbare! Europa po filloi te beje si Amerika e Bushit, ka vdek. Me ato qe krenoheni ju fox-istat, per ne jane TURP. 

Lexoni kete lajm me poshte te kuptoni se sa vite drite larg jane qyteterimet qe aspirojme. Ju siguroj qe jeni shume afer atyre qe i quani armiq, se ne fakt ata qe keni per model i kane shume miq. Oboma nuk pati bythe t'i sqaronte njerzit se c'kishin bere paraardhesit e tij se helbete rastet Kenedy kane influencen e tyre.

http://www.balkanweb.com/site/gazetarit-...

 

E kam gabim une apo ti nuk i ke falur serbet si ky francezi?

Ti e ke vertetu ne shume raste qe nuk di te lexosh. Po kesaj rradhe po jap edhe nje shanc. Rilexoje prape dhe ndoshta do kuptosh qe nuk ka fal njeri burri botes, po thjesht refuzon t'i urreje. 

Kurse une serbet s'me jepet mundesia t'i fal se nuk kane kerku kurre falje.

Mire.  Specifikisht, edhe ti nuk i ke falur dhe nuk i urren.  Thjesht i perbuz.

Ti e ke vertetu ne shume raste qe nuk di te lexosh

Edhe kjo perbuzje stil franzessmiley

Jo me jo une jom shqiptar safi. Une qe thu ti nuk e kom luksin qe nje bq kriminel te vije e te me prishi terezine here pas here. Mua serbi po me pengon akoma te jetoj ne shtetin qe meritoj. Mua serbi akoma po ma ben corap gjysmen e vendit tim. Mua serbi vazhdimisht po m'i vret, persekuton e perze vellezrit e mi mbi Iber.

E megjithate une nuk jam aq budalla sa te them se i urrej te gjithe serbet. Biles kam pas edhe shoke serbe ne France. Ama ne 98-99 ishin aq burra sa te me thonin "Me vjen keq per ate qe serbet po i bejne populit tend ne Kosove!"

Me nje fjale ti i urren disa serbe (nje plese, jo te gjithe).  Shiko sa larg je nga ai francezi qe thote: Me vrave gruan po une nuk te urej. 

Guce, te ishte per vlerat e Frances ata shoket e tu te Vetvendosjes do ishin tu fol Serbisht ne Administraten Serbe ne Kosove sot e kesaj dite. 

Problemi eshte qe Frankofonet nuk kan me vlera, jane ne Dekadence  por nuk e pranojne se shkelen ne Moot kesaj rradhe dhe sdi kujt do ja bojne pompinon me te gjate Dick Cheneyt apo Putinit. Amerikanet ndryshe nga ju kane vlera pavaresisht notave pozitive apo negative per ke gjendet ne rruge te gabume. E kjo vle ene per ata ekstremistet e Kosoves qe dita dites ngjajne me shume si pinjolle Shkie.

Mos shko aq larg tek Francezi, se te njejten gjo tha edhe Nona Amerikone e atij pilotit amerikon qe u vra ne frankfurt nga Islamiku i Kosoves. Por dikush duhet ti boj do pune se nuk jane te gjithe eunuk.

Lebo mos ngatarrojme kekun me byrekun. Une nuk po flas per shtetin francez por per shoqerine franceze. E pra, me perjashtim te atyre qe mbeshtesin masat represive (Le Penistet) e gjithe shoqeria franceze ishte pro nderhyrjes ne Kosove. Shteti eshte dicka e ndryshushme qe pavaresisht se ka ca linja konstante (venet serioze se te ne psh as keto nuk ekzistojne) ka shume gjona qe nje qeveri i ben ndryshe nga tjetra. Ti solle shembuj nga modeli i Bush. Une jam i bind se Obama do i kish bo gjonat krejt ndryshe. Po kshu te kish qene Miterrand president ne France, ndoshta Franca do kish refuzu te perfshihej ne luften e Kosoves. Po ishte Chirac i cili mbajti nje qendrim shume dinjitoz dhe te drejte.

Sa per shoket e mi mos ua qaj hallin se edhe ne kohe te pushtimit serb ne Kosove e kane tregu se nuk pranojne te flasin serbisht.

Shif e meru pak me veten amon. Se ti, si shume te tjere ketu, jeni me Gramoz Rucin (apo Ramen) ne Tirone, Dick Cheney (apo Bush e Trump) ne Amerike dhe me Thacin ne Kosove. Vallahi do ju kishte zili cdo aktor filmash porno. Imagjino mo keni k.q.t knej e Dick koken anej.

He mer Guce fillove me bo biografin kur humbet diskutimin. Po Edvini osht Byrazer me ket Albinin e Vetvendosjes e Problematik me Mustafen..... ti i bi me qen Edvinist????

Me nigjo mu se te kom timin, lene rehat politiken pro-Shqiptare te amerikes nga Wilsoni e deri tek Kaubojsi Ronald Regan, se nuk merr vesh ose me mire nuk osht ai filxhan caji i fisem per buzet e tua....  e  po rriji me mire larg Vetvendosjes e Frankofonise se bi era Shkije.

Ne fakt Lebo une nuk e di kush je e nuk eshte se paraqet problem. Se kush e humbi diskutimin kete une e menoj nryshe. Po se sa afer eshte Edvini me VV e kupton po te lexosh shkrimet e atyre qe pasi bashkepunuan me VV ne kohen e opozitarizmit, ju bashkuan Rigroposjes. Shife pak se si e ka dredh pllaken Flokshi me shoke. Shifni edhe veten se si flisnit per "aksionet" per pushtet te Rames kur ishte ne opozite dhe aksionet per ruajtjen e sovranitetit dhe pasurive te Kosoves nga VV.

Me qe me permene buzet po te jap ene une nje keshille. Rriji edhe ti larg ideve te buzequmshtit te PPU dhe provojeni ndonjehere te flisni sipas mendimit tuaj pa prit qendrimin e filan medie (redneckse, thaciste, ramiste, berishiste) apo filan ambasadori ne Prishtine.

Po une ate po boj, po mundohem te kuptoj VV dhe me del se po bo punen e Serbit, sepse paraqet shtetin e Kosoves si te pa-menexhushem. Kush sulmon shtetin eshte anti-Shqiptar, Guce...se per Patriotizem te gjithe shiten Patriot, shif faktet.

Na rrofte flamuri po spate shtet....po Ne me ket na kan rrejt me Bajrakun si karamel....me tund flamurin se shtetin aha se ndertojme dot se kemi 101 mendje.

Kjo eshte komplet paranoje e jotja. Kosova po akuzohet per 101 te zeza (ca me te drejte e ca me dashakeqesi) por nuk po akuzo njeri Kosoven se protesto opozita kunder marreveshjes me Serbine. As me dashakeqesit e pagume nga serbi (qe jane pafund neper Europe) nuk po thone qe s'dine te bejne shtet se ka protesta. Perkundrazi te gjitha akuzat kane lidhje me gjera qe varen direkt nga qeveria, korrupsioni, trafiku i armeve e droges, ekstremizmi fetar, etj.

Protesta si te VV ke pafund neper Europe. Ke ne Greqi shume here me te dhunshme. Ke pas ne France, Itali, Amerike, etj. A te ka shku ndonjeher ene men me thone se keto vende s'dine te bejne shtet. 

Edhe e fundit, shtetin e sulmon ai qe i minon integritetin territorial e sovranitetin dhe qe i vjedh pasurite natyrore apo ndermarrjet publike. Kush i mbron keto eshte patriot i vertete e jo nje flamur-tundes folklorik.

" ....Shtetasi francez i lindur në Belgjikë u ndalua nga policia franceze disa orë pas sulmit ndërsa ngiste një Golf të zi, bashkë me dy persona të tjerë në makinë, por u la të shkonte pasi ende nuk ishte bërë e ditur lidhja e tij me sulmin. Kur makina u ndalua më vonë Abdeslam nuk ishte në të...." 

 

Dhe thone pastaj mos u merr me teorite e konspiracionit. 

Diten e shtune, me caktuan ne pune me transportin, dhe vajta se kisha leverdine per mbiore. Ne pergjithesi, te shtunen e kam pushim. Kur 3-4 minuta para se te fillonim punen, veçse kur erdhen ca veta. Sa u bona gati tu flas, se ku po shkojne keshtu, kur ve re ne krahun e njonit nje shirit; Policia. Veç kur arrestojne nje çeçen. 

- Zoteri,- i thashe njonit prej tyre, - ky eshte shoferi yne, pse po arrestohet, ç'a ka bo ai. 

- Zoteri, nuk mund te them gje, - ma ktheu,- di qe ka nje proçes te hapur. 

Dhe nuk dijsha asigjo seç kish ndodhur ne France, veç ne darke kur u ktheva ne shtepi, ç'te shoh, 11 shtatori i sherbimeve sekrete smiley

Po pra ketu qendron problemi Pjer, qe po te kishte qene Polici amerikone, qafsha Sanijen, do kishte ardhur me zuk, dhe do kontrollonte dokumentat e te gjithe te pranishmeve shok te Cecenit dhe i morin te gjithe pa perjashtim per pyetje ne Qeli, se nganjehere Pezzo Grossot kapen ashtu si pa dashje.

o Pjero, ça po ngarko/ shkarkonit ate dite..? ça ngarkese kishte çeçeni? -se ka shume rendesi "*malli", kot ska ardh policia atje...

me thene te drejten Pjero, e kishim parashikuar qe nje dite do vinte policia te celula juaj (madje jane vonuar shume) "magazina e Antwerpenit", eshte e mbushur me çeçene, kurde, siriane, afgane... krem dela kreme e shoqerise dmth,  tipike terrorista..smiley

Shiko se s'eshte muhabet per tu bo, po Pjeri pavaresisht modestise, dhe rezervimit qe i kerkon detyra, nuk ka bere kot sikur s'e njifte ate te policise... 

Tirona4, ata ishin civile, dhe per nje moment mu duken si hidraulike a muratore, dhe sa u bona gati ti flisja se, ku shkoni keshtu, pashe nje shirit tek krahu i njonit, dhe s'bezova per nje moment, ngriva, se ne fakt nuk lejohet te hysh ne nje ndermarrje pa lajmeruar tek administrata. Veç kur dolen nga dhomat e zhveshjes se shoferve, me çeçenin te lidhur me duar mbrapa. Aty nderhyra , kuptohet me kujdes, me takt, se me ata s'mund te besh shaka. 

Ne fakt Belulo, 50% e tyre, per te mos thene me shume, presin se kur do bjere perendimi smiley ti japin shkelmin e fundit smiley 

50% e tyre, per te mos thene me shume, presin se kur do bjere perendimi

Nderkohe qe punojne ne perendim, shqepen duke marre ndihma sociale te te gjitha llojeve, shkollojne femijet ne perendim, shetisin te qete pa friken se dikush do i vrase ne pazar.

Piero, kur thu qe "policia arestoi nje çeçen" dmth ishte nga Çeçenia apo ndonje te sojin tone? Se  ne ketu cecena u themi malokeve te pa gdhendur.

Kuazo, i vetmi shqiptar ketu jam une, perveç dhe nja 4-5-6 kosovarve, ku njeri eshte i bardhe si mua smiley

Kur themi çeçen ne keto tema, duhet te kuptojme tamam nacionalitetit e tyre, çeçen. 

Nqs Franca eshte ne Lufte, Natja eshte ne lufte. Obame lunje ... se le nom, po te le Putini dopiogjashten ne dore. 

Si po vene punet!
Ky Lizandri prape tek Amerika i shikon problemet qe kane pllakosur ne France.

Ky ben namin( dhe me te drejte qe kundeshton Asosacionin e Komunave Serbe ne kosove) nderkohe ben sikur nuk shikon qe muslimanet ne France e kane krijuar nje shtet brenda shtetit ne France....

Amerika ja u ka fajin edhe per kete ne fakt...

Te gjithe kete, ne mund ta themi edhe ne menyre cinike dhe te deshperuar : Lindja e Mesme gjen paqen vetem nese lufta civile* shperthen ne Izrael

*Foucault mendonte se, perderisa thuhet se paradigma e shoqerive njerezore eshte lufta civile, i bie qe politika te jete veçse vazhdim i luftes me mjete te tjera (dhe jo e anasjellta). Parë keshtu, pse jo: lufta civile ne Izrael do te ishte njera prej zgjidhjeve

Ca filmi osht ky mer smiley

Ja te tregoj une nji mo te bukur. Sikur arabt te kishin pranu 48ten e votume ne OKB, shume qamete do ishin evitu. 

po te jete per at' pune, une e kom konsidetu GAFË refuzimin e Arafatit ne Camp David ne 2000 ! E le mo refuzimin ne 48n !!

Kam frike se do me vrasin tha Arafati, dhe shpetoi masi 10u popllin e vet. 

Meno ca rasti kane humb, sidomos arabet me 48ten. Jo vetem paqe, po nje simbioze me hebrenjte, dmth nga nje ane parja e menja e nga ana tjeter numrat e nafta. Superfuqi do ishte bo lindja e mesme. 

Shume pasionale e gjitha. E megjithate no tongue. smiley

Mendjen te tongue e keni ju te Frances. Prandaj dhe ketej quhet "french kiss".

Best export ever. 

smiley

Aq te rrepte ja ka bere bllokaden Izraeli Palestines sa as keto eksportet franceze nuk hyjne dot. Free Palestine!

 

Tashti si mundet nji musliman i devotshem qe jeten e vet mundohet ta jetoje sipas fjales se Allahut te integrohet ne Europe???

P.s. Mire vargjet kuranike qe jane problematike, por shiko se cfare komentimi skandaloz qe i bejne! 

Roni, ne nuk duhet te perzihemi ne konfliktin arabo-izraelit dhe nuk duhet te behemi pale me asnjerin. Cifutet zoterojne nje potencial shume te madh politik dhe ekonomik, por konflikti midis tyre dhe arabeve, eshte aq i madh, se do te djege kedo qe qendron prane.

Franca ka vene ne fuqi artikullin 42,7 te  te mbrojtjes se perbashket se NATOs gje qe e fut edhe Shqiperine direkt ne lufte me ISIS.

NATO ka artikullin 5. Ky eshte i EU.

Embedded image permalink

 

 

Sikur ta dija. Ka pi tre doza Vital motra sot ! smiley

Anullohet ndeshja mirqesore Gjermani-Hollande, eshte gjetur lende shperthyese ne makinen e ndihmes se shpejte ne stadium

edhe ndonje ndeshje te kombetares qe donim te shikonim na e ben spor ....

Po pra legenat, pranej kam thone gjithmone s'ka pa hajer njeri nga feja smiley

Arizona pastor Steven Anderson slams Paris victims : " If you attend a death metal concert, you deserve to get killed "

.http://deadstate.org/christian-pastor-sl...

... did I mention that the lovely pastor happens to be christian ? 

...So fuck your Jesus and fuck their Allahu akhbar me te njejtin matrapik. 

 

 

+100

Dmth ti propozo orgji ne heavens. Luj llotarine se e ke te fitume sot. smiley 

Prit mer Qemolo se nuk shko ky muhabet. Eagles of Death Metal nuk jone grup metali hic. Akoma me pak grup Death Metal. Jone grup rock-stoner festiv. Emrin e kane zgjedh per te talle bythen me deklaraten e nje grupi death metal polak, Vader, qe paten deklaru "We are the eagles of death metal"

Prandaj une them qe mos merrna me ket pastorin se qeka kokrra onjorontit dhe nuk merrka vesh fare nga muzika.

E ke te mushme.  Llotaria osht wednesdays ...Shif neshje aty se e boni nji myslymoni Ibrahimovic .

Kjo do zhgenjeje disa ketu.

However, no explosives were found at the stadium, regional Interior Minister Boris Pistorius said at a news conference Tuesday night.

s'kane gjetur ekspoziv dhe nuk u be asnje arestim po thote shtypi francez.

i vetmi qe i kapi thelbin kesaj ndodhie ishte Pjeri. 

jo vetem Pjeri, por dhe ti.

Nuk ka thelb ndodhia, "thelb i nje ndodhie" eshte contradictio in adjecto sepse nuk ka thelb ne nje bote qe eshte kot, absurde, pa kuptim, nuk kuptohet "pse eshte diçi dhe jo hiçi?" ose sipas mejesmiley: "pse eshte thelbi dhe jo ndodhia?".

Ka vetem copa ndodhish kuturu, e gjithsekushi ha ndonje cope se "ka per t'gjith". Biles edhe kjo qe sapo thash eshte ndodhi pa thelb, sapo ndodhi nje ndodhi pa thelb. Kush do nje cope?

                                                                                                                   i Modhismiley

 

pse franca pse evropa, do thosh ndonjeri;

The lessons of the post-9/11 world are that the Francis Fukuyama dream of global liberal democracy is at an end and that, at the level of the world economy, corporate capitalism has triumphed worldwide. In fact, the Third World nations that embrace this world order are those now growing at a spectacular rate. The mask of cultural diversity is sustained by the actual universalism of global capital; even better if global capitalism’s political supplement relies on so-called “Asian values.”

Global capitalism has no problem in accommodating itself to a plurality of local religions, cultures and traditions. So the irony of anti-Eurocentrism is that, on behalf of anti-colonialism, one criticizes the West at the very historical moment when global capitalism no longer needs Western cultural values in order to smoothly function. In short, one tends to reject Western cultural values at the very time when, critically reinterpreted, many of those values (egalitarianism, fundamental rights, freedom of the press, the welfare-state, etc.) can serve as a weapon against capitalist globalization. Did we already forget that the entire idea of Communist emancipation as envisaged by Marx is a thoroughly “Eurocentric” one?

We definitely live in interesting times.

The word 'terrorism' entered into European languages in the wake of the French revolution of 1789. In the early revolutionary years, it was largely by violence that governments in Paris tried to impose their radical new order on a reluctant citizenry. As a result, the first meaning of the word 'terrorism', as recorded by the Académie Française in 1798, was 'system or rule of terror'. This serves as a healthy reminder that terror is often at its bloodiest when used by dictatorial governments against their own citizens.

Sa per pak historik te perdorimit te fjales. 

si thote marsejeza :me gjak do vadisim fushat .

Marsejeza origjinale i kendon edhe nje lengu tjeter per vaditje fushash qe i ben pjellore si kodrat e rrumullakta, por e kane censuruar, se ashtu osht i pune!

                                                                                                              i Modhismiley

 

JO! Thote gjaku i papaster do vadise fushat. Ky gjaku ishte gjermon ne fakt se ajo ka qene konga e ushtrise se Rinit

Nderkohe rusia leshon 25 avjon bombardues mbi siri. Avjone si backfire, blackjack dhe i famshi "bear". Bombardimi me i rende qe nga lufta e dyt botrore

" The founder, Mark Zuckerberg announced recently that in 10 years Facebook will be smarter than humans. 

When asked how he'd make FB smarter, he said : - We won't. We're just gonna use Facebook to make humans dumber. "

- Jimmy Fallon.

Personalisht, sa here qe shof nji conspiracy theory menimi i pare qe me vjen eshte : Get a fucking life !  Por qe ka icik logjike te ky opinion, ka : Osht fakt qe dihet se 75 % e armatimit qe ka ISIS osht Made in USA. Pra me logjike, nji arme embargo e zgjidh problemin ISIS. Po ne arme embargo nuk fito dot $$$$$$$$$$$$$ !!! Ose ne fjalet e te modhit Yuri Orlov : 

There are over 550 million firearms in worldwide circulation. That's one firearm for every twelve people on the planet. The only question is: How do we arm the other 11? ... They say, "Evil prevails when good men fail to act." What they ought to say is, "EVIL PREVAILS."

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).