"Ishte si një film," janë fjalët që thotë një dëshmitar i ngjarjeve teksa përshkruan horrorin që ka përjetuar, mes trupash pa jetë darkën e së shtunës, për BFMTV. Gashtë sulmet që tronditën thellësisht Parisin dhe gjithë botën ishin vërtet si një film i tmerrshëm, me koordinimin dhe njëkohësinë, makabritetin dhe vdekjen që lëshuan pamëshirë mbi civilë të pafajshëm në një natë fundjave dhe futbolli kur gjithçka dukej se shkonte qetë në kryeqytetin e Francës. Rreth 120 vetë kanë vdekur, dhe shumë të tjerë mbartin plagë fizike dhe psikologjike pas këtij sulmi përshtjellues. Sipas Yahoo.com, 8 nga agresorët kanë vdekur.

Sheshi pranë sallën e koncerteve Bataclan, një vend popullor për të rinjtë, u kthye në një zonë lufte për disa orë. Sulmet ishin të tilla që nuk kishin si qëllim vetëm të vrisnin por mbi gjithçka të shokonin, duke ushtruar dhunë vdekjeprurse në mënyrë teatrale mbi shënjestra të lehta. "Po na qëllonin sikur të ishim zogj." - thotë një e mbijetuar. Klientë të një restoranti me kuzhinë kamboxhiane shumë të frekuentuar nga të rinj tregojnë sesi në një moment papritur plumbat thyen xhamat e restorantit, dhe pastaj kishte gjak dhe të vdekur kudo. 

E njëjta gjë ndodh edhe në një bar përballë restorantit, ku njerëz pinin si të premteve mbrëma. Rasti i stadiumit 80 mijë vendësh ku luhej Francë - Gjermani është konfirmuar të kenë qënë dy kamikazë me bomba. Nuk janë të qarta rrethanat që fatmirësisht e penguan atë të hynte brenda Stade de France, çka do kishte shkaktuar shumë herë më shumë viktima.

Pak kohë pas ngjarjeve, ndërsa ushtarë dhe policë dhe ekipe taktike të armatosur rëndë morrën nën kontroll rrugët e Parisit, parizienët nisën të reagojnë ndaj shokut me gjestin e mikrpritjes. Mijëra postime në Twitter me thurjen #PorteOuverte ofronin strehë për njerëzit që kishin mbetur në rrugë si pasojë e terrorit. 

Parizienë të traumatizuar zgjohen sot në mëngjes në një Francë ku shumë aktivitete janë anulluar e shumëçka do të  qëndrojë mbyllur, ndërsa njerëzve u është thënë të qëndrojnë brenda.

Mobilizimi i Francës ka nisur që mbrëmë me Presidentin Hollande që deklaron se do të përdoin çdo forcë për të mbrojtur republikën nga sulmet. Mbështetja e menjëherëshme ka ardhur edhe nga Washingtoni ku Presidenti Obama deklaroi se Amerika qëndron me Francën deri në fund, duke theksuar se "Ky është një sulm mbi njerëzimin dhe vlerat universale që ndajmë bashkë." Obama gjithashtu tha se "ShBA do luftojë për t'i vënë përgjegjësit para përgjegjsisë dhe se do godasin çdo rrjet terrorist që godet njerëzit tanë."

456 Komente

Si nje film, thone... Pike e zeze, kta s'jane gjekundi me realitetin
Po r.i.p. viktimat & pray for Paris, patjeter

Ne Amerike kane vrare me shume terroristet kur iu tek te vrisnin e nje M qe te hanin bene. U hodhen gradacelat ne toke ne mes te nju jorkut, u sheshuan pentagonin. 

Per ate pune, europa eshte tallur keq me sh.b.a.-te dhe 11shtatorin vazhdimisht. Iu ka hyre lepuri ne bark, kane thene gjithmone.
Nuk eshte as e zgjuar e as force te besh cinikun me ngjarje te tilla. Eshte murtaje kjo puna e terrorit.

jo po meqe permende realitetin

Cunat e sherbimeve sekrete te frances qenkan me keq se rojet e ullishteve qemoti, duhen marre konsulente nga izraeli se ata i njohin e jetojne me keto situata...

Situata qe ti i kuptoke shume mire!

Fjali plot kuptim kjo jotja, hap horizonte me shume se nje liber i tere.

lungo.., Franca ka shpenzuar miljarda per sherbimet inteligjente. por problemi eshte shume i thelle. nuk e di nese te kujtohen protestat e 2003 ne disa lagje periferike te Parisit ku per jave te tera  bandat e ketyre te rinjve ishin zoter: digjinin makina, vidhin dyqane, plackisnin terrorizonin njerzit etj, ndersa policia nuk guxonte te futej fare...

e, keshtu vazhdon edhe sot e kesaj dite. e vetmja c'mund  te beje policia eshte nje xhiro e shpejte nje here ne kaq kohe me makina te blinduara per disa minuta  dhe kaq....  pra shteti  ne teresi nuk ka  asnje kontroll ne keto zona.  prandaj,  jo me kot nga Franca kane dale rreth 1000 ushtare te ISIS dhe jo me kot Franca eshte nje objektiv kaq i lehte per terroristat.

 

normal qe kujtohen po nese jane kaq vulnerabel atehere ky europian eshte vertete ne rrezik. gjithsesi edhe duhet ta kuptojne qe nese je ne lufte me dike e ke bombarduar gjera te tilla duhet ti presesh. shume nga keta kujtojne se lufta behet me slide se kane dhe 70 vjet ne paqe.

jo, ta kisha llafne qe eshte deshtim i plote i politikes dhe shtetit  francez ne pergjithsi. 

me kujtohet ketu ne Hollande, menjehere pas ngjarjeve qe ndodhen ne lagjet  periferike te Parisit aso kohe,  shteti  nderhyri  fuqishem dhe  prishi  nja 5- 6 lagje te tilla   ne disa qytete te Hollandes.  nen preteksin se ishin  ndertesa te vjetra e duheshin prishur.. pra i shperndau keta, kuptohet edhe duke bere investime te tjera...  dhe kjo praktike vazhdon sot e kesaj dite...

perndryshe,   po e le mutin te behet mullar,  ska sherbim  inteligjent  te te shpetoje nga era e keqe!

Po eshte problemi social i amplifikuar dhe me gjak te ri tani nga vala e emigranteve. Po keta qe sulmojne Parisin cdo here qe u teket mbase dhe e kane kuptuar qe eshte vulnerabel e ska ca u bejne e kane tatuar situaten, sipas teje e bejne ne Berlin?

Nese dikujt I teket te lidhe nje bombe ne qafe e te hedhe ne ere veten e te tjeret ,kete s'ka sherbime inteligjente qe ta xbulojne.

Po kjo nuk ishte thjesht teke e momentit. Kjo ishte e parapergatitur me kohe. Minimumi qe duhet te beje shefi i sherbimeve inteligjente eshte te jape doreheqjen. Deshtim total, e te mendosh qe ne janar e kishin tragjedine e fundit.

po ne amerike per 11 shtatorin, dha njeri doreheqjen ?

Ama ca llogjike. Nuk e mbaj mend ne dha njeri doreheqje, por kjo nuk do te thote qe ajo qe bene amerikanet te merret si standardi qe duhet ndjekur. 

Wesley Clark e degjova njehere tek theshte se terroristet veprojne ne celula te vogla teper te veshtira per tu penetruar.gjithe ajo duhet disa shoke a kusherinj emri I te cileve nuk ekziston ne asnje terrorist database disa Kalashnikovs e xhephane tjeter qe gjendet kollaj e te sulmojne nje civilian venue atje ku s'ia pret mendja asnjerit.perpara terroristeve cdo shtet sado I fuqishem eshte I zbuluar se eshte e pamundur te ruash cdo shkolle restorant redaksi gazette salla koncertesh etj .

ne fakt e ruan, por duhet vend i centralizuar, si ai i enverit. duhet mnjf MBYLL vendi. si shtepia, apo si bankat me dyer hekri, neqoftese do ta ruash sa me shume.

Or they can clone Carrie Mathison & Peter Quinn.  And Homeland season 6 would write itself. Se sezoni 5 po ngjan qe po ngjan frikshem me realitetin. 

Me sérieusement, nje nga sulmuesit ishte nga rrethinat (plus, minus disa milje) te njerit prej ish sulmueseve te Charlie Hebdos. Nuk eshte e qarte se cili prej sulmueseve te sulmit te djeshem ishte nen mbikqyrjen e policise, por pak si te ngeshem u dukerkan sherbimet sekrete franceze. 

çfare te bejne sherbimet, t'i fusin njerzit ne burg pa bere akoma gje ? 

neper dosje ata mund t'i kene te gjithe arabet apo te gjithe francezet (po te lexosh Dostojevskin thote qe ja bene dosjen qe ne tren, kur vizitoi francen), po nuk mund t'i denojne dot pa kryer akoma ndonje akt. 

keta qe behen terrorista, kalojne direkt ne akt, mesa duket, nuk sterviten me pare, me gjera me te vogla. qe t'i kapin dhe lidhin.

mire mire, por ky sulmi i koordinuar qe ndodhi dje ne France, nuk ishte spontan,por   i pergatitur prej kohesh...

nashi, Franca nuk e ka per here te pare, por po ndodhin shume shpesh sulme te tilla, cdo 2-3 muaj.... me i fundit ishte tentativa e atij tipit ne trenin e shpejtesise se larte TGV, qe po te mos kishin nderhyre disa te rinj amerikane, do kishte bere kasapane.

kjo do te thote dicka per shtetin e Frances, por edhe per sherbimet inteligjente te ketij vendi.  Belgjika p.sh, (policia dhe sherbimet sekrete)direkt  pas sulmit te Charlie Hebbo,  kane bere nje aksion te gjere e  te precizuar ne  3-4 qytete te Belgjikes  duke arrestuar  shume anetare te rrezikshem  te  celulace terroriste islamike....  e njejta gje po ndodh edhe ne keto momente ne Belgjike,  policia eshte ne aksion e siper duke bere arrestime..  ja, ky eshte dallimi midis sherbimeve sekrete qe jane  vigjilente.. ndersa ato franceze  jo.

Po nese ata veprojne ne celula te vogla, keta duhet te zhvillojne menyra te reja zbulimi e te mos rrine ne vend. Te shtojne burimet e informacionit (spiunet, mjetet e pergjimit, etj), fondet i kane. Ne shume raste i kane pasur ne rekord terroristet e une nuk e kuptoj si mund te mos evitohet, te pakten deri ne nje fare mase, tragjedia. 

e vetmja c'mund  te beje policia eshte nje xhiro e shpejte nje here ne kaq kohe me makina te blinduara per disa minuta  dhe kaq....  pra shteti  ne teresi nuk ka  asnje kontroll ne keto zona.  prandaj,  jo me kot nga Franca kane dale rreth 1000 ushtare te ISIS dhe jo me kot Franca eshte nje objektiv kaq i lehte per terroristat.

Nuk di ne eshte frika* qe pengon policine te qarkulloje ne lagje te tilla, por kam vene re qe kur keta te rinj fillojne shfaqjet e tyre akrobatike me scooter-a (fenomen ne France siç edhe djegja e makinave per vit te ri) neper lagje normale, me nje -dy dite  patrollim te vazhdueshem te policise, nuk duken me. Ne qendra nuk guxojne sepse ka plot police dhe ushtare rrugeve. 

*Kam pershtypjen qe mungesa e policise, si edhe e çdo sektori tjeter te sherbimive publike vjen per shkak te neglizhences shteterore ndaj ketyre zonave.   

Kam pasur te bej me francezet qe punonin ne shtet dhe deri ne 12 rrinin ne kafe, pastaj benin sikur punonin nja nje ore e madje beheshin nervoze, pastaj sorollateshin ne internet dhe e mbyllinin punen dy ore para. Por sigurisht qe nese shqiptareve u thua se ka administrata te tjera shteterore ne europe qe sillen si ajo e shqiptareve do te acarohen nga inferioriteti dhe antishqiptarizmi. lol

Pa ta vene re ate te fundit fare, e besoj kete per francezet. Vete kam petshtypjen qe kultura e punes s'para iu rri mire per shtat. Po nejse, nuk ka rendesi kjo tani.

Nuk e kuptoj perse cfar ka ndodhur ne Paris perben kaq lajm te madh per shqiptaret? Kan vdekur dhe ne Nigeri 200 veta por nuk ka perbere kaq lajm dhe kaq shume lote krokodili. Mua per vete me vjen me shume gjynaf per ndonje hallexhi ne ndonje vend qe te pakten eshte asnjeanes me popullin tim dhe nuk vjen nga vende qe luajn piafka me fatin e popujve neper bote sesa 100 votues te pergjegjshem per katastrofen gjenociadiale te pesuar nga populli shqiptar ne zemer te europes. Me intereson ne masen zero cfar ndodh ne paris, londer apo washington.

Nga eksperienca personale kjo; kur shkon te ortopedia se ke thyer kemben nuk perben lajm, se atje vetem njerez qe kane thyer dicka shkojne, kur te shofin komshite me kembe te thyer fillojne te gjithe uaaa, po c'qe kjo, si ndodhi, te dhemb ...etj etj

per mua lajm perben fakti qe ti ben gjoja te qan zemra per nje vend qe as nuke  ve ne kandar jo vetem egzistencen tende por edhe te njerezve te tu. aq me teper po ta shohesh ne te gjith kompleksitetin e saj francen, francezet dhe lidhjet e tyre me boten dhe me sirine ne vecanti, por edhe me shqiptaret qe u duket vetja pjese integrale e perendimit! Franca ka te drejte te ndihet zmerthyer sot sepse shume njerez jan vrare sot atje barbarisht por nuke  kuptoj reagimin idiot te mediave shqiptare. Gjella me krip dhe kripa me karar. Frengut ti japim ate qe meriton, kete ben nje mik i mire dhe nje njeri i mire!

Me Francen ne pretendojme te behemi kshu si nje familje ne fakt, kemi 25 vjet qe duam, po edhe ata here duan e here bejne sikur duan, po para ne fondet e BE-se nga te cilat Shqiperia ushqehet paguajne, po dhe ushtare ne Kosove derguan. E ne fund te fundit edhe qejf te shkojme ne France per nje kafe e nje vere te mire kemi. Nderkohe qe c'me rruhet mua per Sirine e Nigerine (meqe te pelqeka kjo lloj gjuhe krahasimore)? Po te nisesha nga lidhjet shpirterore qe kam i bie qe keta arabet e afrikanet te shkonin te gjithe ne gop te plakes dhe une as te mos denjoj te shof lajmet ku flitet per ta. Hajde muhabet hajde.

Mua me duket e thjeshte si situate. Europianet kane 2 mije vjet qe si shembull pozitiv te njeriut te mire kane Jezu Krishtin. Ate kane si yll polar e model qe duhet ndjekur. Nderkohe qe te tjeret, myslimanet, si shembull pozitiv kane Muhametin per te cilin thuhen fjale te lemerishme si vrases, pedofl e kriminel.

Mes ketyre dy grupeve normale qe do te kete ferkime e probleme nese perzihen bashke sepse kane dy modele krejt te kunderta njerezore qe ndjekin. Nuk do te kete probleme me aziatiket psh sepse ata s'kane per modele njerezore barbare te tille si Muhameti.

Puna e vetme qe i ngaterron gjerat eshte se ka nje budallepsje mes njerezve qe i thone te zezes te bardhe dhe nuk pranojne ta quajne me emrin qe ka dike psh qe 50 vjec burre martohet me nje 6 vjecare. mgjths kur vjen puna e shohin ndonje afgan qe akoma ben te njejten gje tmerrohen. Po kur ua thua per Muhametin (aleku selam) te hidhen ne gryke te terbuar e te quajne islamofob.

Une e pranoj, jam islamofob. Jam i tmerruar nga nje fe e krijuar nga dikush si Muhameti. Kush nga ju do i linte femijet ne dore te Muhametit qe te edukoheshin prej tij?!

Shoqeria multikulturore funksionon, por pa Islamin, sepse kjo fe dhe ideologji politike eshte dominante, nenshtruese dhe uzurpatore. Islami nuk duron kultura te tjera prane vetes qe nuk jane si ai. Per pasoje ato jane "haram" dhe duhet luftuar ndaj tyre. Nuk e kuptoj cmutin duan sunitet ne Europe? Aty ka alkohol, porno, mish derri, gra te zhvirgjeruara, ateizem etj. E cuditshme.

Mbase sepse ne shtepite e tyre furnizohen me arme ruse dhe amerikane diktatoret dhe vihen kunder njeri-tjetrit, me para europianesh dhe amerikanesh? Apo keto i harrojme.

Po dhe me mbeshtjen e vellezerve sunite saudite, krahu i djathte i Amerikes. Mos e harrojme edhe kete.

Po pra, Ingeborg. Me diktatore arabe, sic thashe.

hhaaahaah Europianet kan 2 mij vjet shembull pozitiv te njeriut te mire!!!

2000 vjet luft fetare ,sklleveri,fashizem, kolonialezem ,pederastllek.kto ka pasur europa te tjerat jan brockulla...

CAN MUSLIMS BE GOOD AMERICANS OR GOOD CANADIANS
This is very interesting and we all need to read it from start to finish. And send it on to everyone. Maybe this is why our Muslims are so quiet and not speaking out about any atrocities.

Can a good Muslim be a good American or a good Canadian ?

This question was forwarded to a friend who worked in Saudi Arabia for 20 years. The following is his reply:

Theologically - no. Because his allegiance is to Allah, The moon god of Arabia.

Religiously - no. Because no other religion is accepted by His Allah except Islam. (Quran,2:256)(Koran)

Scripturally - no. Because his allegiance is to the five Pillars of Islam and the Quran.

Geographically - no. Because his allegiance is to Mecca, to which he turns in prayer five times a day.

Socially - no. Because his allegiance to Islam forbids him to make friends with Christians or Jews.

Politically - no. Because he must submit to the mullahs (spiritual leaders), who teach annihilation of Israel and destruction of America, the great Satan.

Domestically - no. Because he is instructed to marry four Women and beat and scourge his wife when she disobeys him.
(Quran 4:34 )

Intellectually - no. Because he cannot accept the American Constitution since it is based on Biblical principles and he believes the Bible to be corrupt.

Philosophically - no. Because Islam, Muhammad, and the Quran do not allow freedom of religion and expression. Democracy and Islam cannot co-exist. Every Muslim government is either dictatorial or autocratic.

Spiritually - no. Because when we declare 'one nation under God,' The Christian's God is loving and kind, while Allah is NEVER referred to as Heavenly father, nor is he ever called love in the Quran's 99 excellent names.

Therefore, after much study and deliberation... Perhaps we should be very suspicious of ALL MUSLIMS in this country. They obviously cannot be both 'good' Muslims and 'good' Americans. Call it what you wish it's still the truth. You had better believe it. The more who understand this, the better it will be for our country and our future.

The religious war is bigger than we know or understand! - Roger Heflin

Po qene bukurane si puna jote kalamajte smiley

te siguroj une qe nuku ti prek njeri me dore ...

Mo u be merak .

Kur në Reçak në 1998, u mblodhën gjithë burrat e fshatit dhe u vranë nga serbët; kur në Krushë, të Vogël e të Madhe, mbi 400 banorë, burra, gra e fëmijë në 1999, u mblodhën nga paramilitarët ortodoksë serbë te sheshi, u vranë, u bënë stivë, u spërkatën me karburant dhe u dogjën, çfarë bëri Franca, do thoni ju? Asgjë...as si lajm nuk e dha!

Ne fakt kjo qe the eshte e vertete dhe shume e trishte.smiley Francezet jane filo serb latent, per nje arsye qe s'me ka rrokur mendja kurre. Zoti e rujt Bernard Kouchner, se tjeret merre me leng.

Edhe Mitrovica qe eshte havale sot, nga nje komandant francez eshte ndare. I njejti njeri u perpoq me shpirt qe te tregonte perralla per Kosoven gjate procesit ne UNESCO. 

Nuk ra termet ne France o burre, u vrane nga terroriste islamike qe i ke brenda edhe ti e qe rrezikohesh po njelloj edhe ti.

Petro

 

Mua per vete me vjen me shume gjynaf per ndonje hallexhi ne ndonje vend qe te pakten eshte asnjeanes me popullin tim dhe nuk vjen nga vende qe luajn piafka me fatin e popujve neper bote sesa 100 votues te pergjegjshem per katastrofen gjenociadiale te pesuar nga populli shqiptar ne zemer te europes. Me intereson ne masen zero cfar ndodh ne paris, londer apo washington.

me popullin tim...me popullin tim, po, kjo mbetet dhe bindja ime!

Gjthësesi jam i ndjeshëm edhe mbi atë çka ngjet në Paris, Londër apo Washington, sepse jam i lidhur me kulturën perëndimore, aspiroj demokracinë që ato aplikojnë dhe di shumë mirë se vende të hapura si ato, mund t'i dëmtosh lehtë.

Petro

respekti eshte reciprocitet. Terrori eshte fjale shqipe, fjala terr qe rrjedh nga fjala err! Populli shqiptar ka vuajtur ne terr per 100 vjet dhe vazhdojn ti hedhin kripe mbi plage pikerisht keto vende te cilat edhe keto sulme qe nuk kan ndonje magnitude historike ne numer viktimash kam bindjen se ka gjasa i sajojne si mjeshtra sajimi qe jan per efektet e shkak-pasojes!

Plotesisht i drejte sentimenti, si shqiptare qe jemi, e genocidi serb s'eshte as aq larg ne kohe sa ta trajtojme vetem si ngjarje historike. 

Por, ki parasysh qe solidariteti me Francen sot (sic me Ameriken pas 11 shtatorit) nuk eshte se ata jane shtet e komb shembullor, por vjen si nje ndjenje natyrale e minimale njerezore, eshte te qenit tok me njerzit (viktimat) kunder kafsheve (terroristeve).

Plus, s'mund te jemi shqiptare (te mire) a cdo gje tjeter pa qene me pare njerez (te mire). Tjeter gje Franca si shtet, e cdo shtet ka mekate, e tjeter gje njerzit e pafajshem qe u bene therror. 

çfarë bëri Franca, do thoni ju? Asgjë...as si lajm nuk e dha!

Nuk kane me kuptim keto levizjet e parrullat je suis charlie e ku di une, tashti e vetmja gje me vlere eshte te dalin ne mase e te thone Une s'jam me mysliman. pike.

Tani idioti i zakonshem i peshkut paska ardh dhe i ka dhene konkluzionet e veta. Tani pritet Armiri dhe ai i Vitalit.

Po evgjiteria qe po shkollohet ne Paris me parate e BE qe postojne mesazhe gezimi per cfare ndodhi, ca emri tu veme?

E pashpjegueshme mos ti jepet dora Shqiperise dhe Kosoves...

Shif, ketu ne peshk vijne tyrlisoj idiotesh ( gjibesh ) qe pas nje ore sapo ka ndodh ngjarja japin konkluzion si per shkakun ashtu dhe per pasojen e ne fund fare  japin dhe rruget e zgjidhjes. smiley

Kosova ? Ja cfare thote nje ze radikal islamik e politik i Kosoves per kete ngjarjen e djeshme : Ju lutem të pranoni ngushëllimet tona!

Lodhu ta kuptosh se kuj i drejtohen! Radikalet duhen izolu edhe me ndonje "teprim" ne zbatimin e ligjes.

Jam dakort si dhe ne shume pika qe kemi biseduar, duhet te kuptojne qe po e provove ndeshkimi do jete shume i rende. Thjesht mendim personal po ne Berlin nuk e provojne se te thyejne brinjet, jane njerez qe tatojne para se ta bejne...

me duket se shqiptart qekan trem ma shum se eurot!!!!

Vdis e mos ler dhe te tjeret te jetojne - perballe ktyne, e kemi t'hupme luften.

EUROPA ne rrezik - dhe kjo do te na kushtoje te gjitheve smiley

Ju qe jeni aktualisht ne France, a mund te na thoni pak mbi kombesine e teroristeve.. nese ka dale ndonje informacion i tille.??? 

me vinte keq sa here shihja te mbytur brigjeve te greqise dhe turqise apo italise, dhe serish me vjen keq.....per njerez te pafajshem ...........................por shtrohej pyetja a duhet shqiperia dhe europa tu hapte dyert ketyre.........qe fatkeqsisht sillnin mes tyre edhe terroriste dmth kafshe pa tru  ?????

per kete arsye, mendoja gjithmone ......jo

Shko dhe thuaja Merkelit kete. Ka mundesi, hipoteza ime kjo, qe Franca ta kete ngrene per faj te kesaj kancelareje te paafte se keta mund te kene hyre nga Gjermania dhe kane ikur pastaj ne France. Mund te jene hakmarre per shkak se Franca e nderroi kursin ne Siri. Nuk po i mbeshtet me islamiket.

nuk kane lidhje keta qe vijne, per nje jete me te mire. po femijet qe kane lindur ketej te atyre (si po keta te sotmit) qe kane ardhur ka 50 vjet tashme. dhe qe nuk mund te asimilohen prej vendit ku jetojne.

nuk mendoj se eshte çeshtje asimilimi, por eshte krize e thelle identiteti e brezit 2 , 3-te qe ka lindur ketej dhe verrehet kryesisht te arabet..
edhe emigrante me prejardhje turke ka shume fare ne Evrope dhe nuk jane asimiluar, por nuk ka probleme te tilla.

arabi eshte race tjeter, prandaj. vetem perzierja me vendasit i asimilon. turku eshte nje race (kaukazian) me europianet, ndryshon vetem ne fe. por vete europianet ndryshojne po ashtu ne fe. pra feja perben me pak problem.

i quajne islamiste sepse nuk mund t'i quajne arabe. raca eshte tabu. po problemi eshte me arabet. 

Turqit nuk jane europiane. Korrigjim.

po çfare jane sipas teje ?

Perqindja e terroristeve siriane ne mes te emigranteve siriane eshte shume here me e vogel se perqindja e krimineleve shqiptare ne me te emigranteve shqiptare. T'jua mbyllnin dyert dhe shqiptareve thua ti?

+1

pak agresive kjo qe thua...

ndoshta agresive, por e vertete: eshte raporti i prezantuar dje nga ministria e brendshme gjermane.

Jane Shqiptaret ne vend te pare? se di, nuk jetoj aty qe te gjykoj por eshte teper, qe qenka bere shqiperia problemi evropes, kane llumin e tyre qe u del e u tepron. Shqiptaret i jep me shume media mbase.

behet fjale per shqiptaret qe kane ardhur si refugjate kete vit.

neper kampet me refugjate shqiptare ka me teper krime brendaperbrenda  kampit te kryera nga refugjate shqiptare ndaj refugjateve te tjere si edhe ndaj prones private dhe publike.

ky ishte thelbi i raportit.

po eshte ky thelbi skam me fjale...

Lungomare, nuk eshte fare agresive, perkundrazi agresiv (po e quaj vetem kaq per respekt) eshte statement-i "duke qene se mund te infiltrohen terroriste, refugjatet nuk duhen pranuar". Sic kam thene dhe me poshte refugjatet ndoshta nuk duhen pranuar per nje milione e nje arsye, po kjo me siper eshte si te ndalosh lindjet me ligj se ka mundesi te lindi ndonje Hitler a Stalin dhe i ben gjemen botes. Pastaj thene nga nje shqiptar, popull qe per hir te se vertetes perqindjen e krimineleve, kafsheve, gdheve e kane disa here me te madhe se cdo popull tjeter ne Europe, dhe megjithate kerkon ti hapen dyert ... behet komplet patetike

jane te paret ne liste per emigracion ne kete moment ne gjermani. me se normal qe gjermani t'i diabolizoje. keta qe jane sot ne qeveri nuk duan emigrante por as nuk i ndalojne dot se jane gjoja per te drejtat e njeriut. nuk duan as qe emigrantet te shtohen se humbin pushtetin, ai shkon tek ekstremet qe fitojne gjithnje e me shume popullaritet ne raste fluksesh emigrantesh.

Sa shqiptare kane marre pjese dhe kane bere masakra te tilla ne Evrope?

Ca dmth "masakra te tilla"? Vrasje, vjedhje, trafik droge, shfrytezim prositucioni, gjobevenie etj etj. Dmth e perditshmja e qytetareve europiane eshte e kercenuar nga kriminaliteti shqiptar edhe pse pa vendosje bombash. Te jesh shume i sigurte qe prej 1990 e deri sot me shume qytetare europiane ka vrare kriminaliteti shqiptar sesa aktet terroriste te Madridit, Londres e Parisit. A quhen statisktika keto? Meqe keni aq merak per terroristet e infiltruar ne mes te emigranteve siriane xhanem pa jo per gje. Ca si ju, me vjen keq ta them, ta nxirrni te keqen nga fundi i stomakut smiley 

Nuk kam asnje problem nese Europa i kthen sirianet, por te deklarohet hapur "nuk perputhen me vlerat tona, nuk kemi mundesi dhe eksperienca ka treguar qe ata nuk kane deshirente integrohen, dhe ne fund te fundit secili ne shpi te vet, le te zgjidhin problemet e veta se s'ju kemi ndonje borxh". Bravo, kete do e quaja ndershmeri dhe kjo eshte ti flasesh tjetrit, qofte ky dhe nje komba a nje religjion, duke e pare ne sy. Po karlliqet "ne mes te tyre mund te kete dhe terroriste" realisht nuk i tres dot 

ti krahason gjera pa lidhje ne fakt. nuk krahasohet terrorizmi me asgje tjeter. thjesht se shkakton FRIKE me te madhe ne popullate. shkaterron po ashtu ekonomine. jane mbyll dyqanet (shkollat, stadiumet, etj) sot ne paris. imagjino humbjen ekonomike qe shkaktohet.

ndersa ata qe thyejne nje vitrine me vjedh diamantet e ja mbathin vrapit, nuk fiksojne gje te madhe, megjithse quhen kriminela edhe keta prej shtypit. 

Si tha ajo kushurina pare; "vetem nje vrasje ka bere"....

Fiks kete po thote dhe ky kusheriri i pare te postimi siper tendit smiley

ndersa ti po me dukesh si shkaba. mos e ke mbyll edhe ti dyqonin prej taksave te larta ? apo je funksionar ti, te pagun rama ?

nuk eshte njesoj ajo kriminel me ate terrorist. terroristi vret per IDEAL. dhe shqiptaret deri ne prova te reja, nuk jane kriminele, po thjesht bandite (ne me te keqen e rastit). qe te perfitojne kollaj, pa u lodhur, kane te vetmin qellim.

kriminel eshte ai qe te vret KOT. pa i bere diçka fare.

Profilo ca behet andej na thuaj ndonje gje, po je ne paris gjithmone...

ça ishte per tu bo u bo. tani njerzit kane vetem frike mendoj. do duhen ca dite qe te harrohet dhe jeta rifilloje.

Kush dreqin po merr vesh se kush po futet? Shume prej tyre nuk jane regjistruar fare. Per te mos folur per pasaporta siriane te fallsifikuara. Po te mbyllen dyert. Per te gjithe! Cfare budalliqesh! Per swed-in kjo.

Elba - dhe te tjere qe flisni Shqip me flamuj jo shqiptare, e keni menduar kete?

Për ne që flasim shqip, nuk mund ta gjeje në shqip këtë thënie? smiley

Fatkeqesisht jo. Nese do perkthimin, ta dergoj pa problem.

Po, sepse Evropa nuk mund te tradhetoje vlerat e saj humaniste dhe sepse sirianet perveç terrorit qe ka perhapur regjimi i Asadit, po ikin edhe per shkak te ketyre.

Mos kishin lene dhe ndonje numer telefoni?

Jo, por dyshohet qe terroristi kish sens ironie le te themi te pakuptueshem. 

o pjeter po priu puti ka mar fund  gjithcka!!!

Ore po behet nje gjyq aty ne shqp per ca mjekerpespllomsh dhe pantallon treçereksh. Kane kaq muaj qe tallin bythen me shtetin dhe deshmitaret aq sa dhe po i kercenojne nga kafazi ku jane mbyll. Plus qe iu vijne ne ndihme dhe ca vllezer me çitjane qe rrijne para gjykates. Tani ky shtet kopil do mbyll syte dhe do lej ndonje gjin gjon ti liroj si te pafajshem keta shejtan budallenjte? Apo do ti denoj qe te behen shembull? E thashe kete se shqp ka disa kohe qe po fle mbi dafina ne lidhje me keta te paudhet.

Ka ardh koha Perendimi te geltise ate kernarine e te dhjemit dhe te filloje te furnizoje me arme dhe logjistike Asadin dhe Iranianet te mbarojne pune me keto felliqesirat sunite te "House of Riyadh" 

Mir e ke i dashur Art, por perendimi, ti e di, njeri i bie gozhdes e tjetri patkoit. 

Këta të marrët e kohëve moderne nuk kanë as uniformë, as llogore, madje as armiq. Këta  veç flijojnë njerëz të pafajshëm. Nga 8 terroristë që vdiqën në Paris, 7 u vetvranë. Kokat e tyre hëngshin!

Iken dhe 504 virgjeresha. Si nuk u mbaruan xhanem !

kur e kuptuan Majat këtë filozofi, u zhdukën si popull.

Lexova nja 2 idiote klasike sot ne mengjes te tema tjeter.  Akoma i meshohet idese se keto qe ndodhin jane thjesht kunderforca natyrale? 

Akoma me interesant eshte solidariteti qe PD-istet klasik te peshkut i japin ketyre akteve duke u perpjekur te gjejne arsye shfajesuese. 

Clidhje kane pd-istet me keto fenomene. Jeni te indoktrinuar aq keq, sa perzieni politiken shqiptare, me fenomene jashteshqiptare qe skane asnje lidhje me njera-tjetren. Cdo njeri me arsye, perpiqet te shikoje per ti dhene nje shpjegim ketij fenomeni, sepse neser mund te godase kedo por kjo nuk ka te beje fare me teseren e partise.

Paskan ardhur trogloditet ne blog te japin mend per kulturen perendimore e te zgjidhin hallet e europes. Eshte gjithmone nje loqe ne varrim qe ne vend qe te thote ate ngushellimin, te pije kafen e te rrije urte, fillon e i mban fjalime te afermve sesi viktima e kishte fajin vete, ndersa atij nuk do i ndodhi kurre.

europa i zgjidh problemet vete. ndersa ti bej gati kallupin e floririt, se nuk do jete larg dita kur do te gjumojne nga prapa te te kapin dhe hypin ne tren, siç ja bene çifutve.

apo te duket vetja me me kulture europiane se ajnshtajni ?

E di. Pikerisht prandaj nuk me pelqejne keta qe "dhjesin zguarsi" neper postime e mbajne fjalime jo muslimani keshtu e ashtu. Se kur te vije ajo dite qe do na qepin yllin te xhaketa (gjysemhenen) nuk do merren shume me detaje.

Mundesia qe ti te hidhesh ne ere nga terroristet eshte me madhe se ajo qepje e yllit ne xhakete nga ekstremi i djathte. 

ti e ke gabim.

100% e? Me llotarine si je? Po me bastet mbi ndeshjet e futbollit? 

Edhe ti!

urretja ndaj te huajve do rritet me shume shpejtesi ne europe, aq me teper me shtimin e ketyre lloj aksionesh terroriste. keto do ta pershpejtojne fenomenin. 

nje sekretar partie i republikanve, parti jo e ekstremit, por e qendres, tha qe SOT te krijojen kampe internimi per ata qe veprojne si islamista.  imagjino nje me ekstremist se çfare mund te propozoje, apo imagjino sikur situata te dale jashte kontrollit dhe te kthehet ne diktature, siç ne kohen e ardhjes ne pushtet te hitlerit.

Po dhe ti ke frike tani? Profil te lutem....

une jo, se francezi nuk eshte gjermon sidomeqene. po ti duhet te kesh me frike, se gjermoni i ka dhene provat. 

pastaj nuk eshte fjala tek vetem frika. por me shume tek ajo : qe me te thatin digjet edhe i njoni, kur shperthen zjarri. 

Satire!

Hapni syte .si tha lepuri smileya ta marrin vesh se nuk jam kale ...smiley

po po. kam fillu te flej me kepucet veshur. smiley

Pse jo , bile shpresoj ne te . Franca e francesve duhet te jete dhe te mbet , Pour  francese ,Gjithe tjeter jashte ..

Francen e morri lumi qe diten qe  kolonive te tyre ju dha shtetesine dhe pasaporten . Per mos te thene qe u vershua pastaj prej europjaneve te vendeve te treta sa qe sot po te endesh ne rruget e metropoleve te saj po nuk i pa objektet harron qe je ne France.

frances te huajt i erdhen prej kolonive po ashtu. po te mos dush te huaj, mos shko as ti te ta. kenaqu me te mirat e vendit tend dhe jeto i mbyllur. 

kane qene 135 vjet ne algjeri francezet. nje algjerian (i nxef siduket) tha pardje ne nje forum (sporti, po ku biseda rrodhi ne politike), qe kemi te drejte te jetojme ne france 135 vjet, po aq sa francezet jetuan te ne.

edhe.. !?

Thuaj ti Franca ja shef sherrin vetes me qendrimin qe mban ndaj te huajve dhe kauzes, liri barazi,vellazeri  qe praktikon, se sa per algjerianin ti rrojne fjalet ati , dhe 1350 vjet te rroj ai ne France prap algjerian qe ushqehet me gishtrinje dhe fshine hundet me shulpake dore , mbet ai .

 

qe thu ti, mbreti i frances dhiste pas perdeve te dhomes. nga arabet e mesoi te bente halen dhe te lante bythen deri sa te shpikte letren higjenike. po nejse se ti ke uje me orar dhe ca gjera nuk do t'i mesosh kurre.

po ,por por jetonte ne pallat bilionesh e jo ne guva dheu  pa cka qe hala ishte e ndare .

se harrova , fqinje jemi, por me dallimin qe une nuk marr assistance sociale e as ujin pa nderprese qe e permend nuk ma paguan shteti ,   Keshu karte e djegur eshte ne kete rast komunikimi me mua ne nese mundohesh te luash nivelin e superioritetit. .

 

 

ti jeton me paret e mia ne fakt. se europa ta paguan rrogen. 

si dhe nuk e njef boten fare. 

e pra keto i ka i menquri , te shrytezon ...

vone e kupton!

p.s.

e di ku kam hallin une Pro -fil-(aktor) mu djeg karta e biletes per shopping fundviti ne Champs-Élysées. Cfare ti besh nje jete kam dhe dua ta ruaj ..

ah , Isis ,Isis, dhe kete ma bere...

O dafne e ke gabim ti. Ka qe cke me te te drejte algjeriani te jetoje ne France po me nje kompromis: te respektoje shtepine e tjetrit. Se edhe francezi kur vajti atje nuk beri xhihad kristian. Ua la zakonet, gjuhen, mentalitetin etj. Nuk ua mori. Jo per ndonje gje po vijne ndonjehere ca specie inteligjente (myslimane?) qe shkojne ne shtepi te tjetrit dhe duan ti japin mend se si jetohet, se si falet ne Zot edhe te mburren me kulturen (jokulturen) e vet. Po surrati ketyre shkon ne Evrope per nje jete me te mire. Nuk iken ne Turqi e gjetke.

francezi ishte zot shtepie ne arabi dhe eshte po zot shtepie ne france. kjo i ben arabet qe lindin ne france, ta ndjejne veten jo franceze, jo te barabarte me te zotin e shtepise, por perseri te kolonizuar. 

kur jeta qe ben nuk te propozon asnje perspektive per ndryshim me te mire, ti e vendos me qejf, rrypin e dinamitit. francezi hidhet perpara trenit, ose vret gjithe familjen kur i jep fund jetes, arabi shperthen si bombe qe te vrase sa me shume "armiq".

problemi eshte social.

Kur terroristet te heqin maskat, atehere do shihen fytyrat e verteta.

 

nderkohe ne Top-Channal

 

Mesazh kërcënues në adresë të Saimir Tahirit. Rradhen e keni ju.

 

smileysmiley

A mund te me thote dikush, pse Hezbollahu po lufton kunder ISIS? A nuk duhet te ishin keta ne te njejtin krah?

Grupi terrorist i Shtetit Islamik mori përsiper autorësinë e dy sulmeve kamikaze ne kryeqytetin libanez, Beirut, ku u vranë të paktën 41 persona dhe u plagosën 200 të tjerë. Shpërthimet ndodhën në një rrugë të populluar me dyqane në jug të Beirutit në periferinë e Burj Al Barajneh, bastion i forcave të Hezbollahut që luftojnë kundër ISIS në Siri.

Per llogari te kujt lufton ISIS dhe ne emer te kujt, po mbytet Bota ne gjak?

isis jane si komunistat (internacionaliste) e asaj kohe, ndersa hesbollahu (nacionaliste) si ballistat.

Qe, u bote 2 bashke. 

Me te vertete, dmth nuk luftokan per allahun keta te ISIS? Paradoks i madh dhe brigada te kuqe qe propagandojne gjakderdhje dhe luftetare te Allahut, qe therret per vellazerim.

ne fakt jane ata te hezbolhut qe nuk luftojne per allahun por per interesa me te ngushta, kombetare. kjo dhe i ben me te arsyshem.

ndersa allau ka zevendesu komunizmin, tek vendet pa prosperitet ekonomik. 

Por ti perseri nuk ju pergjigje pyetjes sime, pse ISIS lufton kunder Hezbollah? Pse ISIS nuk lufton kunder Izraelit psh?

drejtoja pytjen qe ke vete atyre, xhaje. kush me mire mund ta dije ?

Ne rregull atehere, mu duk se kishe nje ide.

ISIS = Sunite ( Suni ) 
Hezbulla = Shiite ( Shia ) 

Sherri ka nis qysh pas vdekjes se Profetetit, pune trashegimnie.  

 

ncncnc... e te mendosh qe isha gati me tu pergjigj te ai komenti me siper. 

Duhet shpresuar që mes këtyre copave të mishit kancerogjen në tru të mos ket ndonjë me mbiemër shqiptar se me çpo lexoj në një gazetë belge, një malazes qenka kapur para 9 ditësh me një makinê plot me municione e qe tani kanë arritur në konkluzionin se ka lidhje me sulmet në Paris. Ortodoks s'ma merr mendja se është ky tipi edhe pse s'thuet gjakundi kombësia e tij. 

Dje e hodhen si ide ne CNN qe armet mund te jene furnizuar nga shqp. Tani çfare nuk pritet. Kur ke 25 vjet ne anarki, kriminalitet, trafiqe te çdo lloji nuk mund te dalesh dhe te thuash qe kontrollon vendin tend, kufirin dhe krimin! I kemi dhurate keto nga 140 mq e 25 vjeteve.

Ka nje linje trafiku armesh mjaft aktive mes Serbise dhe Frances. Kane bere disa reportazhe ketu, bile nje gazetar shkoi ne Serbi, bleu kallash, karikatore, i futi ne nje cante sporti ne bagazhin e autobuzit te linjes Beograd - Paris dhe arriti shendosh e mire pa asnje problem. 

Pasaj per CNN-in dhe gjeografine, nuk eshte hera e pare qe zhvendosin shtete neper kontinente e kontinenete neper glob. 

sesi te vjen kur shikon multi-kultet  shqiptare  te shprehen si anetare te ballit kombetar francez!   keta , qe  te vrisnin per pakicat,per te ndryshmin,,jane bere nacionaliste te medhenj!    vetem per evropen ama!

shqiperia duhet urgjentisht ti vere bashkesite  fetare nen kontroll dhe ti shqiptarizoje urgjentisht.   cdo turk,arab dhe grek te largohet nga postet e larta.   gjithashtu edhe  kleriket pa ndjenje kombetare shqiptare.

perndryshe,poturo-trecerekshit dhe 300e-t e janos ,jane gati ti vene zjarrin ketij vendi,qe nuk ka asnje lloj strategjie per tu mbrojtur nga rreziqet fondamentaliste fetare.

Shqiperia duhet te ndaloje cdo financim te huaj me qellim fetar.   Besimtaret e vertete i ndertojne vete objektet e tyre fetare.   Ta shikojme pastaj sa besimtare ka Shqiperia

Jam shume dakord me ty. Larg kermat e lindjes se mesme nga Shqiperia.

+1

Hapi i pare terheqje zyrtare nga konferenca islamike

+1 ( u ka dash marre me kohe, but these events are also good excuses)

S'po duket Stalkeri gjekundi mer. Ishalla nuk eshte fans i death metal dhe eshte mire smiley

Stalkeri kishte fat kesaj radhe se nuk sulmuan kinemane, por teatrin..smiley

Jo mo Belul, Stalkeri eshte ne greqi duke u pergatit per valen e dyte te revolucionit komunist helen. E kishin pa nja dy deshmitare duke shpernda ca vepra te sh.Enver ku trajtoheshin taktikat dhe strategjite e luftes guerrile ne qytet :-D

Stalkeri do jete duke reflektuar se si ta shtroje logjiken fallco ne nje menyre te tille qe te beje pergjegjes perendimin per cfare ndodhi. Me sa duket ende nuk ka arritur ne ndonje konkluzion.

E pajustifikueshme për çdo lloj arsyeje .Një Krim mbetet një Krim i çdo ngjyre Fetare , politikeapo çdo veshje mbrapa . Por Krimi ndaj banorëve të pafajshëm në MASË është një gjë e pajustifikueshme nga arsyeja njerzore.

Këtu është dhe vlerësimi bazë për të tilla ngjarje pvarësisht se ku ndodhin 

E vetmja zgjidhje në kët perspektivë " bashkëjetese" Europiane është lënia në heshtje , në qoshe dhe harresë e Religjioneve. Ka njëmijë mënyra por më efektivja mbetet shembulli Shqipërisë, për kthimin në origjinën  e botkuptimit Fetar..nga Masiv në Turma në besim Individual .

Për shqiptarët mbetem i mendimit ..Kush merret në shtypin laik me probleme Fetare si Anal , jo më pak se pesë vjet Burg dhe një Gjobë e Majme gazetës që i jep Hapsirë .

Si gjithnjë kuptohet përjashtohen udhëzime , anale e xëbërthimet e shë.Gjëmbi që bëjnë cqarimin e situatës smiley

Ndryshe .Vjen lirshëm pyetja .Kush e ka radhën pas Parisit ?

Mejtonj gjithashtu që edhe fjala e Presidentit të firmës 2M të ndiqet me interes Kombëtar që e bashkëshoqëruar me përfundimin e Yp Xhibit  Plotesisht i drejte sentimenti smiley përbën thelbin e mesazhit të popullit tënë drejtuar popullit francez, duke anashkaluar O Loqet e PPU ( tm Xhibi )

​Edhe njeëherë Makrot e PPU si përherë .Ka fushë shumë të gjërë për Mejtime kur kemi dhe një admin çyryk nga Inteligjenca por me bollëk mentalitet ISIS .

Funderina dhe te cmendur qe u kane bere lavazh truri e mezi presin te ikin ne parajse me 80 virgjeresha. 

Sot jemi te gjithe prane Frances, atdheut te lirise e domokracise qe aq shume ka bere per intergrimin e vendeve arabe. Ata qe vrasin ne emer te fese nuk jane gje tjeter se bastarde, plera e frikacake qe e perdhosin fene por mbi te gjitha kurre nuk do ti mposhtin vlerat e civilizimit europian. 

Po ata qe vrasin ne emer te dickaje tjeter ?

As vete ata se dine ne emer te kujte vrasin por jane te destinuar te deshtojne. 

E dine ata, e dine. Dhe gjasat nuk jane qe vrasin ne emer te fese, por per ta diskretituar ate.

Te premten paradite:

Friday on ABC’s “Good Morning America,” President Barack Obama seemingly downplayed the threat of ISIS in an interview with ABC’s George Stephanopoulos that aired on Friday’s broadcast of “Good Morning America.”

Stephanopoulos asked Obama if ISIS was gaining in strength, to which Obama denied they were.

“I don’t think they’re gaining strength,” Obama responded. “What is true is that from the start, our goal has been first to contain and we have contained them. They have not gained ground in Iraq, and in Syria they’ll come in, they’ll leave, but you don’t see this systemic march by ISIL across the terrain.”

 

Nje nga terroristet e vrare me pashaporte siriane ka hyre si refugjat na Greqia ne tetor sipas autoriteteve greke. 

Njeri prej te arrestuarve po shkruhet se eshte kapur ne Gjermani dhe se eshte nga Mali i Zi. Po doli e vertete kjo u dhi puna se mesiguri do jete pellazgo-ilir.

Gjithsesi ja pafshi hajrin fese se gjyshereve dhe mos harroni tua lini dhe femijeve. 

Integrime te mbara! 

50+ vjec thane...

Mali  i Zi ka shume me teper Boshnjake se shqiptare .

Nuk perjashtohet qe te kete edhe shqiptare te molepsur.exstremismi fetar eshte nje kolere boterore ashtu si komunizmi dikur.

Shpresa na mban , tani u pa puna , sa here ndodh ndonje sulm i tille do lutemi te mos jene shqiptare.

"My dear compatriots, we’re living a nightmare, we’re living a national tragedy. France has to determine who her allies and enemies are. Her enemies are those countries who maintain good relationships with radical Islamism. It’s also those countries who have an ambiguous attitude with the terrorist actions. All those who fight against them are allies of France and they have to be treated as such.France has to forbid every Islamic organization, close the radical mosques, and expel all the foreigners who encourage hate in our own land like the illegal immigrants who have nothing to do here."

Marine Le Pen

Her enemies are those countries who maintain good relationships with radical Islamism.

SHBA qenkerka ne liste dmth.  Se meqe e ka grure me Arabine Saudite qe eshte sponsor zyrtar i salafizmit/wahabizmit bie qe ...

like the illegal immigrants who have nothing to do here.

Po qene te ligjshem?  Po njeri qe ishte francez?  Po tre qe ishin kojshi nga Brukseli?  

Pervec deklarates qe duket si larje goje, bashkesia islamike e Kosoves do bente me mire te tregoje me vepra qe vertete e denojne terrorizmin. Sikur te ndalonin qendrat islamike qe jane bere qendra rekrutimi te ekstremizmit mire do ishte.

Mire mire...

Sdeshet me e krahasu me luften e Spanjes, thane... Qe ku e ke sade, te Frances...

Ky H(p)arisi nga njera ane do te shkoje ne te sh(m)aaaaaaaaammmit por nga ana tjeter mekaton me marredhenje para martesore me Egzona LLAPAJ.

Ku eshte Stalker?

Aujourd'hui nous sommes tous français!

#Bresil

Jardin dhe profili jane accounted for .stalker po na ben merak ...

J'aime la France

Gjynof qe tu kujtu m'ksi kohe te keqija. smiley 

sdomethen gje , kush e merr vesh kur ja fut kot ti . asnji .  ne kesi rastesh zbulohet dhe deshira juaj per te shtyre kohen edhe e imja te kujtohem sa shume e dua francen smiley

Mase e kisha ke dashuria me dhimbje, ose dashuri per dhembien, ose dhimbja per dashurine ose dhe ajo qe thu ti, po kot po ja fus gjithsesi. smiley Mbeshtet Francen them une; sot shko e bli nje shishe vere franceze dhe ca djath. 

ju falenderoj shume per solidarizimin, specat dhe coca colat ( me c jo me k ) silli ti

Media franceze ben me.dije qe ne Belgjike aktualisht po ndodhin shume arrestime.

Kta ne France dhe  ne Angli, duhet te bejne nje krefje te gjithe myslimaneve, qe jane ekstremist, ose qe njihen si ekstremiste, ata i kane tedhena, i njohin  Dhe ti nisin, tu heqin te gjitha te drejtat, qe ju  kane dhene ! Vetem keshtu pa ju dredhur qerpiku, ti perzene ti largojne ! Ti vene ca kufizime, qe te mos e hapin shume gojen per te bere ligjin ne shtepine e tjetrit

Japonia e ka zgjidhur kete problem, vetem 5 xhami me kushtetute ka ne gjithe Japonin , ju dhene te drejten te ushtrojne fene, e tyre, dhe me kushtetute, ju ka vene kufirin te thana, qe ne se ju pelqen Integriteti me jeten e japonezve, te marrin leckat dhe te largohen !

Australia i heq pashaporten e i perze myslimanet qe merren me salafizem.

Pse ca behet? Kemi 25 vjet qe i leme te ushqejne popullin me helm shkretetire. Kemi 25 vjet qe kemi politikane qe per interes te tyre kane mbyll nje sy ketu e kane be nje vesh shurdh aty...

ç'lidhje ka kjo qe thu ti ? ministri le t'i kape ata qe i shkruajne se kane lene gjurma. perdorin gmail. le t'u gjeje vendndodhjen dhe t'i arrestoje. çfare i hyn ne pune publikimi nje mesazhi te tille ? 

te tregoje qe dhe ne shqiperi ka terroriste ? apo çfare ?

Nigjo, 

Ti ke nje ves te keq te te berit sikur nuk kupton. 

Qe ke terroriste nga Shqiperia nuk ka nevoje te ta thote ministri, sepse ata me qindra qe kane vajtur atje ta kane thene vet me video. Po ne video te panumerta te kane thene se kalifatin do ta perhapin edhe ne Evrope. Nese nje dite ata do te kthehen gjalle, mos prit me shume se ajo qe shume prej tyre i dhane femijeve te tyre duke i marre me vete ne Siri e Irak.

 

je ti qe s'kupton me duket. per çfare ministri e boton kercenimin qe i bene ? aq me teper siç thua ti te gjithe e dime qe paska edhe terrorrista shqiptare ?

terrorist eshte ai qe vret CIVILA vetem. se kamikaze ishin dhe japonezet (pilotet) ne luften kundra amerikanve, po nuk mund t'i quajme terrorista. 

Ti po kritikon ministrin? Nese po ca lidhje ka kjo me ate qe thash une me siper?

Nejse, edhe ne pati.... 

ti the ato qe i dime te gjithe. kur lejon kryepeshkop prej greqise, do lejosh edhe imam prej saharase, se nuk ben dot ndryshe edhe te duadh. nuk sillesh dot ne dy menyra te ndryshme mbi te njejtin ligj.

Ashtu mer Bame. Ndaj nese keta kane ndopak mend ne koke, qe neser bejne aksione ne keto qendrat fetare e ta presin kabllat pa qene vone.

Po flasin qe jane persona me nenshtetesi belge...

Shume e rrezikshme Belgjika mer! Çfare mbaka ai vend!

Ka te dhena qe Belgjika te jete vendi nga ku jane organizuar sulemt terroriste ! Deri tani jane arrestuar 3 vete ne Belgjike !

tani shihe si te kesh qejf, po jane me pashaporta belge tu dalin per zot ketyre qe u japin dokumenta e ndihma shteterore e pastaj u degjojne dhe pordhet...

Shpresojme te mos arrestojne prap Stromae pa dashje .

jo jo, vetem  njeri eshte identifikuar qarte deri tani, nga shenjat e gishtave dhe rezulton francez..  ndersa shumica e tyre qe  jane vet hedhur ne ere me eksploziv, eshte e veshtire te gjejne dicka per ti identifikuar..

por,  nje makine me te cilin kishte levizur nje nga keto grupet dje ne Paris, ka targa belge.

Marka Seat thoshte le figaro. He mo Belul çi thua kesaj ti?

po cti them.. marka Seat nuk eshte rastesi joooo... prit tani kur te thone qe celula e kish bazen te nje magazine  ne nje  qytet , port i njohur i Belgjikes,  ku punojne shume emigrante: siriane, somaleze etj....

Kush e koleksionon veren? Vetem ai qe nuk e pi!!!!!!!!

Mire thua, kur fle me qen do zgjohesh me pleshta thote populli. Duhet me ndejt larg ketyre tipave nga lindja e mesme dhe jo te mburresh se je shefi i tyre.

Kisha dyshuar pak ne pyetjet qe bente Belulo , pse te pelqen makina kuqe ? Urno , brigadat e kuqe.

mos te kane shenuar mo kur vajte e takove smiley
e ke parasysh si ka qene ai muhabeti per shoqeri te keqe

smiley

I mora masat shpejt smiley

smiley

Marka Seat thoshte le figaro.

Mos! Uroj mos te jete e vertete!

Pa Fryke , me sa di une ky i joni ka Citroen.

smiley

Ki parasysh qe dhe ti je regjistruar ne takime intime koke me koke.

 Relacionin e shkruar ne ate kohe pas takimit koke me koke e justifikoja me " i infiltruar ne nje skeme pastrimi parash " qe me pas u zhduk pa lene gjurme , pseudonimi ama i ngeli , " Miu " :

pseudonimi ama i ngeli , " Miu "

smiley

Belul, ku eshte ajo pjesa poetike ku autori pershkruan Seat-in  si te ishte nje femer Elbasanllie?

http://img.prntscr.com/img?url=http://i.imgur.com/NPMoZgR.png

"Vendosa te nisem per Gjermani dhe ashtu bera. Makines, apo me sakte nuses se dyte siç e quaja per shkak se ishte nder makinat me te bukura ne Europe, i jepte çuni. Kish te deshire te praktikohej e te prefeksionohej si shofer......"

 

 

 ......Nusja nuk harxhonte shum dizel, 4 litra per 100 km, kish qelluar nikoqire, ose me sakte keshtu e kisha zgjedhur vete une, nikoqire. Me pelqente natyra e saj, urtesia e saj, nuk ndihej, veç kur i ulje marrshin ne te dytin ose te parin ndihej, seç bente ca zhurme, sikur donte te te thonte se nuk ishte per hecje te ngadalte apo elegante por per vrap gazeleje. Dhe ta provonte kete gje kur ti sapo i fusje te tretin s'bezonte, dhe sapo autostrada lirohej e une i fusja te katertin, ajo sikur shkrihej me asfaltin. Gjoksin perpara sebashku me buzeqeshjen, e bythet elegante nga mrapa, ua kalonte te terave, sikur iu thosh; ku ju kam pare. Pale kur i fusje te pestin, fluturonte si e çmendur, seç kapte 140-150 km ne ore.

Nusja nuk harxhonte shum dizel, 4 litra per 100 km

58 mpg sa cilindra paska kjo makine?

Tani kshu eshte ky muhabet. Kush ka nje seat eshte ne liste per tu verifikuar.

Pse, nuk kishin lene patenten? 

Se njeri nga ata qe shpertheu tek stadiumi kishte lene pashaporten. 

Kjo banderola eshte per pyetjen, pse Polonia votoj ashtu per Kosoven ne UNESCO. 

abstenuan. nuk votuan gje.

Absetinimi ishte vote kunder ne ate rast.

nuk mund te jesh kunder, kur t'i nuk e di si do te dale votimi (s'jane akoma numeru votat). abstenimi eshte kur ti nuk do te votosh as per pro e as per kunder. kur çeshtja qe votohet nuk te intereson fare. dhe nuk do te behesh pale vendimarrse. (voton pro kosoves, qe behet pjese e serbit ta zeme pas dy vjetesh, serbi te konsideron jo si mik te tij. voton kunder kosoves qe behet pjese e OKB-se pas dy vjetesh dhe kosova te konsideron jo si mik te saj. qe mos prishesh me asnje, ti abstenon, rruga me e drejte)

Shqiptaret duhet te dalin ne proteste ne rruge kunder akteve terroriste,ne France .  OJQ duhet te mobilizojne publikun shqiptar sa nuk eshte vone , te dalin ne rruge per te protestuar kunder shtetit islamik !

http://brightcove01.brightcove.com/24/42...

One aid worker told Mirror Online that around 40 shelters were destroyed when an 'absolutely massive' fire broke out in a Sudanese area.

One video shows emergency service vehicles arriving at the camp, which houses around 6,000 migrants - mainly young men from Syria and North Africa.

The drama in Calais came after a series of clashes with riot police during the week - resulting in 27 officers suffering minor injuries.

Tensions have risen in Calais since the imposition of tough new security measures, including 15ft-tall, razor-topped fences and increased police patrols.

 

Asnje fjale ne mediat e ketushme per kete. Gje qe te ben te dyshosh se djegia eshte bere ne shenje hakmarrje ose nga vendallijte, ose nga elemente te xhandarmerise. Cilado qofte nuk eshte shenje e mire. Shpresoj te mos jete e vertete. 

shtetit islamik ja mbledh vetem nacionalizmi.   i cili ne  shqiperi nuk  ekziston,sepse nuk u pelqente cave,,   me protesta servile nuk zgjidhim gje.   gjerat jane te thjeshta.   nese shteti shqiptar nuk kombetarizohet, do te jete viktima e pare e konfliktit qe po vjen me shpejtesi.    masakra qe ju be shqiptareve ne -13-n , u be me te njejtat justifikime si ato qe priten te behen ne te ardhmen.    po luftojme islamin do thone fqinjet.   dhe evropa perseri do mbylle syte.

eshte e vetmja mundesi mbijetese ne nje bote qe po ndryshon me shpejtesi.

puna eshte se fqinjet nuk kane me fuqi nga ne. dhe po na luftuan me te fortet se ata, te jesh ça te dush, n'bith do e kesh, se je i dobet. 

Me nje vrime I bie fyellit ti shqipo.

Ajo qe me ben pershtypje eshte qe Franca ka prish mardheniet e mira me Rusine !

rusia nuk eshte pro europes. ka ngel me deshire nga krahu tjeter i murit. nuk ka si te kesh marredhenie te mira me te. shif kur votojne, gjithnje kunder interesave perendimore. 

ajo qe e lidh rusine me francen, eshte vetem natyra e popullsise. gjithfare soj racash (popujsh) te perziera qe jetojne nen nje shtet te centralizuar dhe te perbashket. 

Ndërkohë Shqipëria bën bujë që po pret të marrë 10 mijë afro-aziatikë në Shqipëri...Lum si ne! 

Pse te mos i marre? Eshte detyrim shoqeror. Ne vitet 90-te ishim ne qe morem aratine dhe ishte Italia, Greqia e me radhe vendet e tjera te Europes qe u kujdesen per ti strehuar e ushqyer, e me vone per ti integruar ne shoqerite e tyre. Kjo quhet global solidarity.

Mbaji në shtëpinë tëndë, por jashtë trojeve shqiptare të lutem. Terroristëve ne u japim plumbin jo strehimin. 

Jo te gjithe jane terrorists ashtu si jo te gjithe shqiptaret jane trafikante droge.

Ata që kanë ikur nga Siria janë terroristë që kanë luftuar e vrarë sirianë. Dërgojini në Siri, te qeveria legjitime e Sirisë. Ata dine sesi të merren vesh me ta. 

Ti e ke te qarte qe po te mbylli Europa kufirin, jo 10.000, me leket e EU-s po 200.000 me leket tuaja do detyroheshit te mbani, prandaj mos beni si legena, se nuk keni pozicionin gjeografik te polakut.

legena apo magje, historia eshte e thjeshte. Bythzijte nuk kane ven ne shipri. po vujme 500 prej ketyre letyrave, sic nuk pranume armet kimik nuk do pranojme as keta kimiket e zi.

edhe te dush ti ata nuk jetojne tek ty. e kane ballkanin vetem vend kalimi per ne veri te europes. bosh do t'i kesh ato kampet, edhe po i ngrite, se nuk je gje akoma ne europe e as do futesh ndonjehere ne te. 

keshtuqe mos ki frike prej bythzive.

ore mos ti ngrene fare. Mos te shtrohet fare si alternative.

ka nevoje per pare qeveria. se duhet me te pagu ty, dhe funksionaret e tjere qe shteti te funksionoje. dhe paret ja jep europa me KUSHT. jo falas.

po per pare, i mbushi dhe vete europa vendet e tyre me gjithtare lloj robsh, te ardhur nga kontinente apo shtete te tjere. po per pare do te mbushet edhe shqiperia njesoj.

kur ata si ti zgjedhin te jetojne njesoj si perendimi, te pasurohen po njesoj si ai, do t'i kene dhe pasojat po  te njellojta. jane ekuacione te ngjashme, me perfundime te ngjashme. 

duhet gjet shteg tjeter, jo ai i europes, neqoftese nuk duam te njejtat perfundime.

Franca ne zi, me frike, zemerim dhe mbeshtetje! E pse jo edhe ne pasiguri, ne terror, ne pavendosmeri, ne padije per te ardhmen, ne solidaritet marsejez, ne perbuzje ndaj fese myslimane, ne urrejtje ndaj nje pjese te emigranteve, ne kerkim te vendosmerise, ne humbje te laicitetit, ne gjithshka eshte Franca tani! Por "Franca nen terror", i tregon te gjitha! 

As ne filma !! RIP !! Me habisin keto muhabetet me franc e francez..nuk di kush quhet francez sot,apo anglez,italian,belg,gjerman,zvicerian e keshtu me radhe ne gjithe vendet perendimore..ne c'do 10 njerez rruges 4-5 i ke te ardhur nga diku..si ka mundesi qe e keqja te kete rrenje kaq te thella tek njeriu? 

Pse po ndodhin kto sulme ne France dhe jo ne Gjermani apo Spanje?

Pergjigja gjendet ne arsyen se perse Gjermanet ne WWII u treguan shume me te ashper me ushtaret italian ne 43-shin se sa me ushtaret francez ne 40-ten.

Historikisht Franca ka qene aleatja me e rendesishme e arabeve ne konfliktin arabo-izraelit. Parisi pat sherbyer si baze e sigurte per PLO-ne prej nga ku jo pak sulme terroriste jane organizuar kunder izraleit. Gjithashtu dipllomatikisht Parisi ka qene mbeshtetesi kryesore i Palestinezeve ne Perendim. Te gjithe i kane parasysh se si mbusheshin rruget e Parisit me protestues sa here qe Izraeli i kunderpergjigjej sulmeve terroriste ne Telaviv apo Jeruzalem. Pra, dashje pa dashje Franca ne syte e aktivisteve islamik eshte perceptuar si nje aleate. 

Ne vitet e fundit politika e jashtme franceze pat ndermare disa hapa qe shkonin kundra percpetimit ne fjale: sulmet e aviacionit francez kunder islamikeve ne Mali dhe sefundmi sulmet e aviacionit francez ne Siri. 

Tradhetia e nje aleati dhemb shume me teper sesa goditja e nje kundershtari.

Franca sot po paguan cmimin e flirtit me boten arabe.  

 

ka me miliona arabe qe banojne KUDO neper france (habitesh dhe kur viziton qyteza te vogla neper zona rurale, dhe shikon arabe qe jetojne ne to) dhe qe nuk kane asnje shans te asimilohen. ata urrehen prej francezve dhe i urrejne francezet. jane pak a shume si zezaket te ju ne usa (arabet ne france duhen me pak edhe se te zinjte, se zezaket nje pjese e madhe vishen mire te pakten. ndersa arabit nuk i shkon kostumi). 

nje shkendije mjafton vetem per t'i dhene gjendjes shperthim.

si dhe mendoj se interneti i ka keqesuar punet. interneti apo anonimiteti i ka bere njerzit te shprehen hapur (se s'kane frike, eshte mbas ekranit). dhe atje ti shikon francezin e vertete, qe eshte racist ne thelb dhe nuk e do arabin. si ta doje arabi ? ndersa perpara te huajt kishin edhe ndonje iluzion sepse nuk i dinin mendimet e hapura te vendasve, dhe jetonin me pas presion, me qetesisht. ishin dhe me pak ne numer po ashtu. 

lajmet e fundit vijne nga Belgjka.   autoriteti atje, ne komunen e Sint Jans-Molenbeek, prane Brukselit,   paska arrestuar disa persona qe kane lidhje me sulmet e djeshme ne Paris... madje njeri prej ketyre paska qene ne Paris dje ne mbremje...

Franca nuk osht mo europ, osht eurarabi. Keqardhjesmiley

Franca eshte shteti Evropian me i zellshem per heqjen e Asadit dhe zbarkim trupash ne Siri. Po te njejten beri ne Libi. Nuk i leshon kollaj zonat e saj te influences. 

Plus sapo doli ne CNN nje amerikan qe kishte jetuar me vite ne Paris dhe tha: nuk munda te integrohem une, jo me nje algjerian, nuk te lejojne francezet.

interesante kjo. ben sens po ta mendosh.

Nje amerikan nuk mund te integrohet dot asgjekundi pervecse ne Angli, ka te beje me ushqimin me GMO qe perdorin kur jane foshnje besoj

Ishte mjaft i kulturuar tjetri, fliste frengjisht rrjedhshem dhe ishte transferuar ne pune me rroge te majme. 

 

smiley Bo vaki ne kena 25 vjet qe jena bo te gjithe "Amerikane".

Falenderimet patjeter Mosantos dhe atyre ministrave te bujqesise qe nder vite lejuan farat GMO.

Nuk e kuptova kete; perse do donte nje amerikan te integrohej ne France?

Kupto iher pytjen o shkabe, masanej vardhisja me pergjigje...

+1  

nuk ka lidhje me dashjen ne fakt, por me vitet ne nje vend te huaj. plaku im ka mbaru shkollen ne moske, dhe ka ngel pro rus akoma edhe sot (ka respekt per ruset), megjithese shume pak vjet ndejti atje.

ai ka dash te thote te njejten gje. megjithese ndejti shume vjet ne paris, nuk ndryshoi dot opinion per te, apo njerzit e qytetit.

se integrimi pastaj eshte procesus i nderlikuar. vete francezet nuk jane te integruar, e shtyjne jeten dite me dite, dhe rastin presin te pasurohen e te ikin jetojne ne vend tjeter me te mire. 

per mu intgerim do te thote, ai qe lind dhe vdes ne te njejtin vend (shtepi, lagje, fshat). nuk i shkon mendja te ndryshoje vend, per kushte me te mira jetese. nuk e nderron vendin ku jeton me asgje tjeter ne bote.

Alke: Po nuk u pelqeu te jetojne me arabet, francezet iki ne "Francen" e dyte: ne Quebec te Kanadase.smiley

nga shiu ne bresher, aty ka me shume arabe, pyet Elban.

Mos edhe Quebec-un e paskan marre arabet?smiley

Jo vetem quebec, shiko toronton. Nje tjeter gje qe me ben pershtypje te kjo video, c'eshte kjo mania e ketyre te amerikes se veriut qe flasin duke u mbllacitur? Sa gje e shpifur. U ndodha ne ashensor para pak ditesh me dy goca, te bukura e qe flisnin gjys shqip me theks anglez dhe gjys anglisht me theks amerikano-verior, por e mbllacisnin camcakezin si dosa, pa piken e edukates. Na e neveriten te gjitheve.

Toto Rina: Liromëni tu spastrojë ISIS-in, e të vdes me nder!

Pas sulmit të parë në Paris ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo”, më 7 janar 2015, Toto Rina bëri  një deklaratë ku kërkonte që të lirohej me kusht dhe të luftonte me njerëzit e tij organizatën e ISIS. “Më jepni liri provizore dhe do të shikoni se çfarë do të bëjë unë për ju! Do të jetë nder për mua dhe për familjen time që të luftojë me njerëzit e mi dhe të vdes, për të pastruar Italinë dhe Europen nga të pafetë! Dua ta shpëtojë Italinë e Krishterë, që po mbushet plot me derra Islamikë! Ju nuk e dini se si duhen luftuar ata. Unë po”!

Disa media italiane aluduan madje edhe se, “fakti që Italia nuk është goditur ende nga ISIS, është për arsyen se kjo çështje ju besua si ‘zgjidhje’ nga shërbimet sekrete pikërisht makinerisë së ish-organizatës më të madhe kriminale në botë të drejtuar nga Toto’ Riina”. Kjo duket sikur autoritet italiane i kanë “rënë lapsit” dhe kanë nxjerrë “gozhdën me gozhdë”…

Si idhtare i flakte i Berishes qe je ti, nuk mund te pritej noj opsion tjeter prej teje  ...! Pervecse barazimit te vlerave qytetruese evropiane me Toto Rinen dhe ISIS .

 “gozhdën me gozhdë”…smiley

ti ban sikur nuk me more vesht eh !

 

Mbaroi dhe toto riina. Sapo e arrestuan te top-channel-i.

Nuk e kuptoj cfare i lidh shqiptaret me ISISIN...Te lesh vendin tend e te marresh dhe femijet me vete e ti cosh mes nje lufte civile ky me duket absurditeti me i madh.

I lidh sperma qe derdhen ushtaret otomane gjate pushtimit.

graviteti injorances

Me beri pershtypje ky koment te "Tema", qe t'i hedhim pak syte ka nahija jone:

"Islami Politik ne Kosove nuk ka te zezen e IS-it por ka te gjelbren e HAMAS-it, si identifikuese te aksionit politik dhe financimit. Raportet e nje pjese te vecuar te medias kosovare me Islamin Politik te perfaqesuar ne parti,me nje aksion te theksuar antishqiptar, dhe me ISIN ne undergraund nuk paraqet asnje pengese serioze per veprimin islamik me orientim terrorist. Qeveria e Kosoves, jo vetem qe ka heshtur ndaj politikes deshqiptarizuese te vulgut mediatik kosovar, te perfaqesuar nga Kelmendi, jo deputeti, dhe Matoshi, por Thaci ka refuzuar te distancohet nga perfaqesuesi par excellence i HAMASIT ne qeverine e Kosoves, ministri qe ditene pare si minister i kultures hoqi portretin e Nene Terezes. Nuk jam romantik, por realist dhe mendoj se vetem ringjallja e shqiptarise si veprim politik mund te shpetoje ate cka mund te shpetoje sot ne Kosove.Liria qe ju dha shqiptareve te Kosoves, nga SHBA dhe Europa ne mer te lirise dhe humanizmit u shperdorua ne menyren me te keqe, duke i lene hapesire qe ne te ardhmen e afert ne rast te nje perplasje civilizimesh Serbia ta rivendikoje po ne emer te lirise dhe humanizmit, po qe se perfaqesues te kosovareve do te jene Muhaxheret dhe Veprimi per Drejtesi. Kelmendet, matoshet dhe buzhalet apo edhe segmente te vecuara te shtypit kosovar nuk paraqesin asnje problem serioz as per krahun radikal te islamit dhe as per idlamin e moderuar qe Turqia po mundohet te mbaje ne kembe ne Kosove. Problemi i vertete i frontit antishqiptar te matosheve, islamit te moderuar dhe atij underground, dhe para se gjithash i Serbise, qe i ushqen te gjitha direkt dhe indirekt jane Drenica dhe Dukagjini qe frymojne paksa SHQIP, por nese shqiptaret ne Kosove nuk reagojne keto do te ngelen ishuj te vecuar qe do ti marre para ne mos vala islamike , vala serbe.
Shqiptaret ne Kosove e kane per obligim qe ne mer te mbijeteses se tyre te jene ne krahun e civilizimit, ne krahun e Nju Jorkut dhe Parisit te sulmuar nga barbaria, e kunderta do te jete vetvrasese dhe kete nuk do t'ua falin ata qe u shkuan ne sater ne emer te lirise dhe jo ne emer te ideologjive vrastare para se ciles bashkeluftetaret e tyre po mbyllin syte, veshet dhe kane lidhur edhe duart."

nuk ka lidhje ky koment me ngjarjet ne france. muslimanet e frances jane te gjithe emigrante. plus race tjeter me vendasit. kjo i ben te jene me radikale, me ekstremiste. arabet muslimane nuk i lidh asgje me francezet katolike apo laike, sido te jene.

ndersa shqiptaret jane shqiptare (nje popull, nje race, nje gjak) perpara se me qene muslimane apo katolike apo ortodokse.

Futja pordhes si gjithmone. Te kam thene, fol me pak, qe te mos keputesh traplliqe. E kupton ti qe Islami te shkombetarizon. E ke degjuar per nje nga keta "shqiptaret" qe i tha atij te kreut te katolikeve te Kosoves: "Ta kepus koken, o kafir", dhe pse, vetem pse dergoi nje urim per Bajram. 

po pse me ata te dy vjen pranvera ? ata normal qe do shahen se financohen nga seli te ndryshme. po ne parlamentin shqiptar qe shahen nga motra deputet ? çfare tregon kjo radikalizem te tyre ? do vrasin njeri tjetrin per kaq ? 

ps; si dhe kur do komentosh ti plera, ne po ate mase me komentuesin tjeter. tu drejtua njeri qe ti ja fut pordhes apo po flet traplliqe ? apo ate "pa lidhje" ti e barasvlerson me tonin tend ?

O pallë, tëdhashë një shembull, se nuk do rri t'i marr me radhe. Sa nga keta te ashtuquajturit shqiptarë tashmë ke që kanë shkuar në Siri, dhe që i grisin pasaportat, e Kosovës a të Shqipërisë, se nuk ia ndien më për komb atij? Si kujton ti, se pjerdh shumë ai të takoj një shqiptar "kafir" nesër. E heq qafe, si te ishte i cfaredo kombesie tjeter. Dje ishte "vellai kinez dhe miku kosovar", ndersa sot eshte "vellai mysliman dhe armiku kafir shqiptar". Te kam thene, mos harro ilacet 

ti vete çfare feje ke ? ortodoks ?

Prejardhja ime eshte ortodokse, po as mua, as prinderve nuk na i ndien per fe. Une kam qene vetem nje here ne kishe, thjesht per nje dasme. Per mua besimi ne fe vjen nga padija. Megjithate, une e pranoj qe fete kane te miren e tyre, se duke e ditur natyren njerezore sa e zeze eshte, te pakten fete mundohen qe nepermjet frikes t'i bejne njerezit te shfaqin sa me pak anen e tyre te erret. Problemi del kur fete  ne grupime qe duan te terheqin sa me shume ithtare ne rastin me te mire, dhe ta zhdukin fare tjetrin ne rastin me te keq. Prandaj me ra goja ketu tek Peshku duke thene qe problemi nuk eshte feja ne vetvete, po se cfare ben shoqeria me te, e perdor per mire, apo perdoret prej saj ne menyren me te keqe te mundshme. 

Qyqa mu duk sikur lexova veten te ky komenti jot! smiley Problemi qendron se keto qe pretendojne se jane organizma fetare, ne fakt me shume ngjajne me organizata mafioze. Po njesoj si mafia, edhe keto kane nivele te ndryshme dhe sjellje te ndryshme. Disa jane mafioze me kostum qe pushtetin e shtrijne fale korrupsionit dhe pazareve te pista, disa mafioze me bomba e kallashe qe pushtetin e shtrijne me arme. Shkurt njesoj si politika.

A mund te presim nje pastrim te ketyre organizmave? Sigurisht qe jo pa pastruar shoqerite ne vetvete. Por te pakten mund te kufizojme ne maksimum "problemizimin" e metejshem te tyre. Se pari duke forcu laicitetin dhe se dyti duke i prere mundesite e financimit (pra influencen) nga jashte.

E kupton ti qe Islami te shkombetarizon.

neve nuk ka shkombetarizuar gje. u beme muslimane perpara se te krijonim shtetin. por kjo verehet edhe tek vete shtetet arabe e me gjere. pavarsisht qe jane muslimane, kane shtete te ndryshme e bile politika te ndryshme. pra kane dallime mes tyre, qe islami nuk ka mundur t'i rrafshoje dot, prej shekujsh. megjithese shumica jane arabe, nje race.

mysliman turku, mysliman kurdi, ti thua te shkombetarizon islami. 

smiley 

 

Shpresoj mos ta kemi resk me ja pa hajrin fese se gjysherve. 

Jo cuditerisht PD-istet vazhdojne te mbajne qenrime neguse, cpresionuese etj ne lidhje me keto ngjarje. 

 dhe mendoj se vetem ringjallja e shqiptarise 

e kemi diskutuar shume here ketu  qe lubonjizmi internacionalist ju imponua shqiptareve  ne menyre qe poturetrecerekshit e arabise dhe mjekrroshet e bizantit te vepronin te lire  ne vathen e trullosur shqiptare.

po luajne shume bukur ,pa u dukur ne skene fqinjet tane .   kane shtene ne dore politikane dhe analiste(me menyra te ndryshme) dhe i kane programuar qe te reagojne vetem ndaj kombetarizmit,ndaj ringjalljes se shqiptarise,qe thote edhe ai me lart.   bashllekun qe le kombetarizmi, p-o e mbysh fare mire fondametalizmi fetar dhe krahinarizmi esatpashist.   e gjithe kjo me llustren demode te qytetarit te botes,ose thene troc evgjitin.

 

 ne P.. te somes te shkoj Franca bashk me homot e vet.... akoma me shume do degjojm nese europa vazhdon akoma kete politke me resursat boterore. duhet te ndajm resursat me Humanizem ndryshe do jetojm gjithone me frike.

 

Shumica e terroristeve te masakres se Parisit kane ardhur me valen e refugjateve. 3prej tyre me pashaporta turke, nje me pashaporte Siriane dhe nje me pashaporte Egjiptiane Sherbimet sekrete gjermane kishin kohe qe ngrinin alarmin. Vetem ne Gjermani mund te kene infiltruar rreth 1000 terroriste...Vetem 10 prej ketyre arriten te krijonin havok dhe terror ne Paris imagjinoni se c'mund te bejne 1000

Mutti vazhdon dhe kruan koken  e shushatur nderkohe qe vete aleati i saj me i ngushte Schäuble e quajti skiatore avdalle e cila po shkakton orteqe shkaterruese per Evropen...

Arto, po vetem nje pasaporte kishin kapur dhe ajo fallco. Me vjen keq qe, qe te gjithe keni rene pre e manipulimeve mediatike. Nga filmimet, nga fjalimet, nga intervistat, ishin te gjitha nje bllof, bullshit. Une nuk pashe me shume se 3-4-5 te vrare, nja dy polica qe qellonin, terhiqeshin, prap qellonin, si neper filma smiley pastaj njoni po terhiqte nje trup te vdekur sikur shetiste, nderkoh qe brenda nderteses ndigjoheshin te shtena.  

E gjitha nje film, siç duken bathet per te ndermarr nje sulm ndaj fanatikeve, dhe per te stopuar valen e refugjateve qe po vazhdojne te vijne. Nje skenar i bukur do te thoja dhe i nevojshem, i organizuar nga sherbimet e fshehta franceze dhe gjermane. Gjithshka e organizuar per bukuri, duke filluar nga ndeshja Franc-Gjermani, plasja e 2-3 bombave afer stadiumit, plasja e bombave ne disa vende te tjera, lagje te tjera, disa kallashnikove andej-kendej, 4-5 te vrare, nja 50 te plagosur, dhe media ne loje smiley 

Eho Pjero tani po shikoj CNN, tre pashaporta turke u gjeten plus dhe nje Egjipjane...Dmth 120 te vraret jane manipulim i mediave sipas teje? smiley

Po ku i ke se po me habit, une nuk pashe veçse nje vidio amatore, qe gjoja ishte ne mes te luftes, po filmonte nga lart, nga nje ndertese, ku tregonte ca te ulur galiç nga frika dhe njeri po terhiqte nje te vrare, kaq.  Ku jane 120-130-150 te vraret.  Po rrini ore mos u ekzaltoni, se dukej ashuqare qe ishte nje skenar per stopimin e refugjateve prej andej, se nuk po nalojshin. Dhe mire bon qe e bene kete skenar, se po mbytej Europa me aziatike. 

Pjer, mos u boj si kta Islamiket ...ke 350 te plagosur rende dhe ne se te bohet qejfi shume prej tyre po mbahne kot ne jete....bilanci do jete me i modh.

po atij grupit amerikan ne skene qe nuk i ndodhi gje fare, si e shpjegon ti ?

Shume e thjeshte o Profil....Grupi Amerikon eshte i pergatitur me bo dalje te shpejte nga skena ne raste trazirash...kane edhe bodigarde ish-Marinsa qe nuhasin cdo levizje ne salle per tja mbathe....te rinjte e shkrete jane te blloku poshte dhe nuk mund te dalin nga pikat e sigurise pikerisht per kete aresye qe Grupi te kete siguri me te modhe. Nejse ti ske qene ndonjhere ne koncert Rocku ta kuptosh se si shtypen te rinjte poshte e si tallin trapin kengetaret ne skene.

Une po prisja kur do dilte kjo puna e konspiracionit edhe te Peshku, se ne vende te tjera ka dale, Peshku eshte prapa. Edhe per ate Charlie Hedbo, si e kishte, e njejta gje u tha, vecse nuk u mor vesh pse duhej t'i vriste shteti francez shtetasit e vet, kur Selanik e tatepjete... asgje nuk ndodhi. Edhe tani asgje nuk ka per te ndodhur. 

Duhet me hap sa me shpejt Guantanamo ne Shqiperi per Islamiket, ku te izoluarve tu serviret mish derri tre here ne dite, Kurani te zevendesohet me Playboy magazine dhe konga e Hoxhes ne Sabah te plotesohet me muziken e  Marilyn Mansonit.

Te kthehet Shqiperia ne vendin ku Islamikut ti dridhen leqet e komve kur sheh Doganen, kercenimet ndaj Shqiperise nuk kan reshtur keto vite por jane thjesht injoruar.

You are just a dreamer.Shqiperia nuk ka takat as te ngreje breket e veta. 

Leket ua merr Islamikeve pasi u konfiskon pasurite, thjesht ceshtje logjistike. Si kujton ti se u spastrua Spanja nga Musulmanet dhe me vone nga Cifutet ...me barka e me pak deshire te mire. Mbaje mend atje ka per te shku sic na meson Historia......ne debime popullsie masive. Debimi eshte me njerezore se sa bllokimi i Amerikano-Japonezeve ne kampe perqendrimi ne USA gjate luftes se dyte boterore.

Nuk eshte thjesht ceshtja te mundesia, por me shume te vullneti. 

nje çift deshmitar ne skene tha qe terroristet ishin te rinj 20 vjeçare me koka arabe (nuk kishin maska) dhe qe flisnin frengjisht pa aksent fare. tani po del qe jane me pashaporta te huaja dhe jane fut ne france keto dy muajt e fundit. 

Te gjithe deshmitaret te njejten thane ate nate. Merrnin stacionet e TV ne telefon. 

Pashaportat i kane gjetur tek ata qe bene shperthimet atje ku nuk kishte turme njerezish. 

qe nuk eshte veçse skenar, ke te drejte. ndersa te vraret edhe mund te jene realitet, sepse populli nuk eshte ne fakt veç mish per top. 

Pamje nga Teatri Batan pas sulmit o Pjer...Apo edhe ky skenar filmi?

 

 

 

 

Nje pjestar te grupit te muzikes e pashe qe u vra, pastaj u ndigjuan te shtena dhe turma duke dale, kaq pashe. 

ti profesor edhe teorite e konspiracionit i ke te trasha 

jps, nuk fola per teori konspirative, por per fakte. Ne fillim, u tha per 157 te vdekur e qindra te plagosur, kur nga filmimet na dolen ca te vrare dhe te plagosur, ku pjesa dermuese ishin te huaj. U fol per terroristat nga grupi i fundit i refugjateve, kur ç'te shohim, nja dy "terroriste" qe u kapen (shikuan) duke folur ne mes njeri-tjetrit, flisnin nje frengjishte te kulluar. 

Tani ti, çfar i thua kesaj. 

Tani çfare do te thush me kete, qe keto sulmet nuk kane ndodhur fare por jane te faabrikuara nga media? Shiko se negacioni vetem ne lindjen e mesme ka mbeshtetes, nuk eshte gje e mire kjo!

...nuk o rastesi qe ene ky e ka zgjedh makinen  "SEAT" smiley

Po he pra, nje here mund te quhet rastesi por dy here....

jo ata kane ndodhur ne fakt, po qellimi mbetet mister. arabet qe jetojne ne france nuk fitojne asgje nga ngjarje te tilla. eshte si ju shqiptaret atje ne kanada te filloni dhe sulmoni shtetin. asgje nuk fitoni prej kesaj gjeje. 

ndersa nga jetesa ne qetesi fitojne me shume, se nepermjet vetem lindjeve (demografise) e kane ne dore te gjithe francen, per nja 50 vjet maksimumi.

qe sot jane disa ministra ne poste te rendesishme me origjine arabe. imagjino kur te kene me shume votues. e marrin pushtetin lehte fare. pa bere lufte hiç.

Eeee gjynah, e dhjene. Te paduruar....

E paske lexuar Houellebecqun e fundit, sic duket.

jo nuk e lexova deri ne fund, se libri mu duk i dobet. nuk e shtyva dot. ate para ketij (qe fitoi çmimin goncourt) e kishte me te mire.

pastaj diçka te ngjashme si perfundim (qe bota e ardhme do te jete metise) e ka lene ne blogun tim nje here e nje kohe, si duket nje nga keta ezmeret, shume para uellbekut. pra jo se ata nuk e mendojne, apo francezet vete nuk e shohin si rrezik. statistikat e popullsise jane te ndaluara ne france psh. 

te dyja palet e dine rezultatin. per francezet eshte katastrofike situata. se koha nuk punon per ta. per me teper lufta ne jugosllavi filloi pikerisht nga nje "studim" i tille, demografik i nje gazetes serbe Politika me duket.

njesoj smiley

Gjynah! smiley

Sepse ne nuk jemi shqiponja, nuk rrojme 300 vjet, dhe natyra njerezore karakterizohet nga ajo qe psikologet e quajne "miopi ..." (ia harrova cilesorin). Domethene, me mire nje dollar sot, sesa 10 dollare pas nje jave, ndonese po te vihemi para zgjedhjeve "nje dollar sot ose dy dollare neser, mund te zgjedhim kete te dyten. Pas 50 vjetesh jane 70 vjeçare keta sulmuesit, ata duan "Caliphate (Submission) now".  Plus qe u tha qe sulmet ishin ndeshkim ndaj nderhyrjes franceze ne Siri, dhe shpagimi eshte nje gjelle qe hahet me mire e nxehte.

po çfare shpagimi mor me qafsh. pse more se vrane 150 veta (vriten me shume ne vit nga aksidentet ne rruge) ata morren shpagim ? 

nuk e paskan pare ate filmin shqiptar me ate çunin e vogel qe donte te minonte karrigen e jakomonit dhe i thote ai me i mençuri, asgjo fitojme nje me te keq do te sjellin per ta zevendesuar. 

Pjero, kesaj i thuhet qe jane informacinet e para,  ne  te nxehte, jane pak kaotike, te rremujshme dhe kondradiktore sepse  edhe vet situata eshte e tille, kaotike.  dhe meqense keto info jepen ne tv, nuk dmth qe jane zyrtare..

ndersa me  vone, pasi situata kthjellohet  kemi edhe informacione me te sakta zyrtare.

mirepo ti je kritik o vlla.. ti do filmim  HD  per  per gjithe ndodhine , qe te besosh, ndryshe squhet!  dmth ata njerzit atje ku behej koncerti e kerciste kallashi si ne harados ,  nuk duhet te shtriheshin a te fshiheshin,  por te filmonin vrasesist..smiley

 

 

Belul, une e kuptoj se duhet te jemi pak te rezervuar me informacionin qe qarkullon por te kerkosh te numerosh viktimat nga tlevizori dhe pastaj te thaush qe mu me dolen 15 ka diçka qe nuk shkon. Nejse ti ndoshta i njeh me mire njerzit se i ke dhe prane prandaj je dhe pak tolerante por mua keto arsyetime me.çudisin per te.mos thene me shume.

 Vlonjat, edhe mua me duken arsyetime te çuditshme keto te Pjerit.. 

dhe meqe informacionet e fundit  thone qe organizatoret e  sulmeve  terroriste ne Paris vijne nga Belgjika,  me duhet ta pranoj qe edhe une   tashme i shoh belgjit   ndryshe..

Ja ketij i them reflektim une apo si njehere e nje kohe autokritike!
Megjithese ti ne rregull ke qene gjithnje, puna eshte komshinjte qe ndryshe i njeh e ndryshe te dalin.

Pasaporta Egjiptjane paska qene e nje nga viktimave.

E gjitha nje film, siç duken bathet per te ndermarr nje sulm ndaj fanatikeve, dhe per te stopuar valen e refugjateve qe po vazhdojne te vijne. Nje skenar i bukur do te thoja dhe i nevojshem, i organizuar nga sherbimet e fshehta franceze dhe gjermane. Gjithshka e organizuar per bukuri, duke filluar nga ndeshja Franc-Gjermani, plasja e 2-3 bombave afer stadiumit, plasja e bombave ne disa vende te tjera, lagje te tjera, disa kallashnikove andej-kendej, 4-5 te vrare, nja 50 te plagosur, dhe media ne loje [smiley]  

Pjero, cfare lloj bere po pije kur shkruajte kete ..... e rradhes?

Shumica e terroristeve te masakres se Parisit kane ardhur me valen e refugjateve. 3prej tyre me pashaporta turke, nje me pashaporte Siriane dhe nje me pashaporte Egjiptiane

Me pelqen siguria 110% qe ke ne deklarime te tilla. Lexoji dhe njehere lajmet se sikur po thone ndryshe.

Edhe kjo puna e tre pashaportave te tjera mos ka dale tani, pas lajmeve te ores 13,00 ku amerikanet shprehen dyshimin per pashaporten siriane, se nuk duket si pashaporte origjinale. 

Nuk eshte budalla ai, eshte shume i zgjuar madje. Ate pjesen e armeve e thote per te fituar simpatine e nje grupi jo te vogel votuesish. 

Edhe mendoje ti qe 25% e republikaneve votojne qe ky te jete kandidat per president. Masnej thote Fjala qe nje amerikan nuk ishte integruar dot ne France. Normal smiley

Mire mire, po po te ra noi rruge jashte Tirone keto dite, mos lej mullar me bar pa i fut duret. I rruge e dy pune; ene per punet e tuja shko e maro, edhe kthehesh me noi kallash me vete. smiley 

Prandaj paske shkuar ne Shqiperi ti tani, per te mbjelle keto ne mullaret e kashtes. smiley

Qe eshte i zgjuar dhe i zoti swed e ka treguar me vepra. smiley Se cfare thote pastaj per te fituar zgjedhjet eshte muhabet tjeter; kam pershtypjen qe kete aventure e ka filluar KOT, jo seriozisht.

Ndersa per amerikanet - eshte vend shume i madh dhe jo homogjen. Nuk e di cfare steriotipi ke parasysh ti per amerikanet, por po te them qe nje amerikan klase e mesme e larte, jeton, ushqehet dhe vishet me mire se nje Francez. Ne France shkoj te pakten nje here ne vit se kam familje.

drejtusit e Apple ne çfare klase i fut ti, te mesme apo ate te larte. vishen mire ata ?

si dhe vishen mire vetem ata qe jetojne ne Paris, New York, Berlin, Londer, Tokio, etj. dhe jo te gjithe keta, po ata me te civilizuarit, me te intelektualizuarit, me artistet. 

vetem 3 mije pariziane ka thoshte njeri me te drejte, paçka se qyteti ka mbi 2 milion banore dhe me rrethina shkon tek 15 milione banore.

dhe ne pergjithesi nje francez vishet me mire nga nje amerikan, me mire nga gjerman, etj, etj. nuk eshte bere vend i MODES kot. kur merr trenin nga gjermania ne france apo nga spanja ne france, ti e shikon direkt ndryshimin sapo treni kalon kufirin dhe fillojne e nderrojne pasagjeret. francezet jane me me MODE, femrat nuk i kane floket si drane, si gjermonet, por i kane me prerje te ndryshme, dhe te veshura me me kujdes. sepse ajo e mira nuk ka fund. te veshur mire ne paris kam pare vetem nje çift japonez, qe me kane habit me elegancen e veshjes.

Parisi eshte gje tjeter - nje provincial francez eshte i huaj ne Paris. Biles dhe ne Paris nje pjese vishen me stil. Kyr i hyp trenave, te gjithe te veshur me palltot e zeza qe ka mundesi i kane blere para 10 vjeteve. Njerezit e veshur me me stil ne Paris qe kam pare kane qene te huaj qe punojne aty. 

Po ne fakt e kisha fjalen per francezet qe jetojne jashte Parisit. Jane me konservative se Amerikanet dhe jetojne jete te vogla me kursim te madh. Kjo eshte pershtypja ime. 

Ca eshte kjo "jete te vogla me kursim te madh"? Ka tjeter kuptim jeta ta pish kafen e mengjesit ne nje kafe 300 vjecare poshte nje shtepie 400 vjecare ku perdezat e vogla qe nuk merren vesh sa te lashta jane te kujtojne centrot qe bente gjyshja, dhe ka tjeter kuptim te marresh kafen ne dore te starbucks dhe te ikesh ne pune tende. Ka gjera qe nuk blehen me para, per cdo gje tjeter eshte mastercard smiley

Po ti pse nuk shkon te jetosh ta zeme ne Gjirokaster? Te jetosh ne shtepi 300 vjecare dhe ta pish kafen po ne nje kafe 300 vjecare po jeton ne Tirane mes pluhurit dhe gjullurdise?

 

Po ku e di ti qe nuk po shkruaj nga Gjirokastra njehere? smiley

ai eshte i mbush me paragjykime mesa shof. dhe nuk e njef jeten (boten) akoma mire.

qendron

ajo eshte dhe pershtypja ime. por po te shohesh gjermanin apo anglezin eshte po ashtu, jetohet mjerisht. vetem shtetet i kane te pasur, dhe jo individet.

ne vendet ku disktuohet nate dite ne TV vetem per ekonomi, jetohet mjerisht. akoma nuk eshte zgjidh problemi i mbushjes se barkut, apo ky eshte i vetmi problem shoqeror, nuk ka tjeter.

Nuk ka te beje me ushqimin, veshjen dhe pushimet ne Bahamas apo ne Maldive. Ka te beje me tjeter gje, qe juve qe jeni lindur ne Europe e kuptoni megjithese keni vite qe keni ikur, ndersa nje votues i trumpit nuk e kupton dot smiley

https://www.facebook.com/jesuischarliepa...

O swed, 

Qafkuqit kenej nuk i bohet vone fare se ti e qu qafkuq, per aq kohe sa benzina eshte ke 55 lek/liter, dhe merr dividentet rregullisht nga cdo kompani amerikane qe shet ne bote, duke perfshi edhe Juropen. 

E kam te qarte 1500%, nuk them gje, bile them shyqyr qe nuk ju heq njeri mcdonalds, applebee's dhe kfc se kishte rrezik do radikalizoheshin aq shume sa ti vinin zjarrin botes mbare smiley

ty me duket se te kane cu vetem per hamburgera kenej. smiley Ke epellbizi ke dhe nje T-bone 2 qilloshe pshemull, me te cilen jam i sigurte se ti do bishe ne dashni! Sikur te kishin ther nje vic ne emrin tend o Swed, ashtu te bo te ndihesh. smiley 

Jo vallai, per mos ti hy ne hak atyre qe me kane shetit mu me kane cu vetem ne vende excellente smiley

PS. Une nuk e ha mishin smiley 

s'eshte veçse nje klishe. dhe ajo nuk vjen prej francezve vete, por prej parizienve atyre qe permend une lart dhe qe jane nje pakice, fare e vogel, qe kane shansin te jetojne vetem per qejf. 

ajo ndodh edhe ne boten arabe per me teper, edhe tek keta fanatiket e fese, ka NJE PAKICE qe jeton vetem per qejf. nuk mund bile ta krahasosh qejfin e ketyre te fundit me ate te te parve, se e kalon nja 1000 here, ne te gjitha aspektet e rafinimit qe ofron. 1001 netet, jane te dala prej andej.  

ne tirane psh, merr me shume qejf se ne paris, qe ne kete moment. imagjino sikur shteti te kishte me ekonomi te larte.

Trumpi thjesht perseriti mendimin e ideologes se djathte radikale, zerit me inteligjent dhe me djallezor ....Ann Coulter. Reagimi i pare i saj ishtekunder Gun Control....i dyti i djeshmi mbasdite ...Coulter vinte shenjen e barazimit midis ISIS dhe Refugjateve.

Blushi kishte ba ni shkrim, qe ne thelb thoshte;t'u qihet motra, apo t'u ndreqet rraca..dhe Blushi hidhte tezen,qe me mire t'u ndriqet rraca. Rraca s'ndreqet kollaj,ajo reziston ndaj modifikimeve qe mundohen t'ja imponoje faktori i jashtem.

France is set to bomb Tankers in Iraq ports gave Iraq a 24 Hr. notice to get all tankers associated with ISIS out of there ports or they will be salvaged out. also Bombing set to start in Iraq on all ISIS oil fields and plants

A top European Union official insisted Sunday that the bloc's refugee policy doesn't need to be overhauled in the wake of the Paris attacks and urged world leaders not to start treating asylum-seekers as terrorists.

 

"Those who organized these attacks, and those who carried them out, are exactly those who the refugees are fleeing," European Commission President Jean-Claude Juncker told reporters at the G-20 summit in Turkey. "There is no need to revise the European Union's entire refugee policy."

te keqen e mendjes. Edhe pastaj oburra o bota, se ne na sulmuan keqberesit ...

 

Po sikur te ishe ti nje nga ata sirianet qe i eshte djegur shtepia e jeton mes shperthimit te bombave?

mos bej pyetje qe jane bere dhjetra here e i jane pergjigjur po aq here ktu

Julo keta zyrtare,aparatcike,funderrina po e shkaterrojne sot Evropen po rrota po kthehet, keta thjesht sa po cojne uje ne ullirin e Le Penit,Swedish Democrats,Fredom Party dhe simotrave te Pegidave

Ti edhe me tapi nga babai ta kishe europen nuk do sekelldiseshe kaq shume.

ca te thuash, ja i shofim te kendi i filmit. Europa (megjithe france) si me qene person ne adoleshence: dua ta kaloj naten jashte deri vone, ju si prinder mos me kerkoni llogari/ as mos me vini curfew, perndryshe s'jeni vec prinder autokrate, oldfashion, prapa bote...

Nje pashaporte egjiptiane qe u gjend fillimisht dhe qe u raportua se i perkiste njerit prej sulmueseve, doli qe ishte e nje te plagosuri.  Pashaporta siriane mendohet (nga burimet amerikane) te jete fallco. Heperhe te identifikuarit e sigurt jane franceze.  ISIS ne fakt eshte kunder largimit te popullesise nga zonat e infiltruara sepse e konsideron Shtetin Islamik si kalifat-parajsa ne toke.  

"Keqberesit" ne Bataclan flisnin frengjishte te perkryer, sipas deshmitareve.  Te siguroj qe te mesuarit e perkryer te frengjishtes do pak pune.  Do me shume se kater vjet qe ka filluar lufta ne Siri. 

Kjo nuk do te thote qe me valen e emigranteve qe jane me qindra-mijera nuk do futen te thate e te njome. Por Europa ka mjaftueshem nenshtetas te vet qe jane me ISIS qe ta bejne te gjithe kontinentin te fle me nje sy hapur per nje kohe te gjate. 

nuk ishte nevoja monda, te gjitha c'thua i kam parasysh mire.

Aha, dakort.  Atehere edhe komenti yt i mesiperm nuk eshte i nevojshem, gjithe c'the e kemi parasysh mire, grâce à Marine Le Pen & Co.  Mire ajo, se ka zgjedhje rajonale muajin tjeter, po c'te bejme me Co qe s'lene kusur para-syve me para-gishta. 

shume e thjeshte puna, here tjeter beji pass

E meqe u ndodha, po terheq talljen e wool-it me NSA vs World of Warcraft

The hunt for those responsible (eight terrorists were killed Saturday night, but accomplices may still be at large) led to a number of raids in nearby Brussels. Evidence reportedly turned up included at least one PlayStation 4 console.

 

Belgian federal home affairs minister Jan Jambon said outright that the PS4 is used by ISIS agents to communicate, and was selected due to the fact that it’s notoriously hard to monitor. “PlayStation 4 is even more difficult to keep track of than WhatsApp,” he said.

Hajde reklame per PS4 hajde, dhe tamam ne kohe dhuratash.

Nga ana tjeter ju dridhet dora per njecik raki ... me fal security. smiley 

Aha ama ky Jambon-i e paska thene? Lere lere se qenka harram :-D.

40 qenkan të vdekurit nga terrori në Liban. U prehshin në paqe, ndonëse as i përfilli kush. Ndodh kështu se janë qytetarë jo elitarë si francezët, janë të dorës së dytë, si ne, si dhe ata shqiptarët e Kateri i Radës që flota ushtarake italiane i mbyti qëllimisht. Shtypi italian as e dha si lajm atëbotë që rreth 100 gra e fëmijë i kishin çuar në fund të detit. Për italinë më mirë të ishin atje sesa emigrantë në tokën e tyre.

Shiko Petro, s'e kam me ty, por keshtu ne pergjithesi. 

E kam vene re, qe shqiptaret kane ndjesi memeterezisimi te lindur. Nuk je as i pari as i fundit qe sa here ndodh dicka gjene diku ne nje sgerq 

Me vjen keq, por s'eshte se qarja e hallit ne Liban, ty te bene me te mire. Ka plot probleme sot ne bote por shqiptaret s'mundet dhe sidomos S'DUHET ti qajme hallin te gjitheve. Pse nuk qane njeri qe ne Myanmar, u vrane njerez, ne Angola gjithashtu, ne Somali dita-dites, ne Brazil zhduken pyje, e Ruset hidhen ne ajer, ne Kine shfrytezohen njerez e burgosen kot.... Lista e halleve te botes eshte e gjate. Pa fuuund. Dhe s'ka qenie njerzore qe i mbane te gjitha ne krahe, e shqiptaret s'kane pse bejne perjashtim. Njeriu mban nje QENDRIM. Pra vendos. Dhe qendrimi i vetem i shqiptareve eshte ti qaj hallet pa kushte cdo gjeje qe ndodh ne Europe dhe Amerike. Askund tjeter. Ti kur te semuret kusherira qe ke perballe, shkon e qan hallin e lagjarit qe e ke 3 pallate tutje? Jo. Ja keshtu dhe kjo puna e shqiptareve me Europen.

S'eshte e thjeshte qe nga gjithe hallet e botes te zgjedhesh njerin, por eshte domosdoshmeri. Dhe kjo domosdoshmeri vendoset pak dhe nga interesi personal. Shqiperia perkahu Palestine per ceshtje parimore, a thua na i njohen? A thua na i diten? Ja keshtu behen keto pune. Ndaj une them i lejme keto historite me qarje hallje te gjithe dynjase, por te kujdesemi per veten dhe komshinjte e pallatit.

o petro nuk eshte qarje halli ajo qe i behet frances, por mbeshtetje ndaj vlerave te civilizimit oksidental. edhe kur vrasin ne ato vendet andej, nga lindja afert, per keto vlera vrasin.

viktimat e thjeshta i qajne tamam vetem te afermit e tyre. te tjeret sa bejne gjasme.

"Për italinë më mirë të ishin atje sesa emigrantë në tokën e tyre.

semos vetem pipinot kane ket opinion,ja u shtun ene polaket

FOTO/ Protesta antirefugjatë: Shqiptarët portretizohen si terroristë test

Ndoshta kjo foto eshte futur ne objektivin polak  pasi sic dihet populli shqiptar hyn tek popujt refugjate akoma !   Per kte foto duhen falenderuar politikanet shqiptare , veterane !

 

Goxha shkrim. Flm.

Houlli Meri, Madher ev Gaaaaad!!!! Still, Stalkerin besoj mund ta ndihmoje sa do pak.

Stalkeri e ka kapur me "materializmin demokratik", ai i ka fajet qe nga maja e Himalajave deri te gropa e Mindanaos. 

Po cpret atehere, ti fuse leven e dialektikes materialiste!!! Si ka thene Badiou, ne jemi rojet e nates se te vertetes; kurre nuk duhet ta humbim kokrren e grunit. 

Per kuriozitet, nese lufta eshte esenca materiale e demokracive, sic thote Badiou, dhe modeli kinez na u dukerka jo i pershtatshem, cila eshte zgjidhja? Nese perfundimi eshte gjithmone jo-lufta themi e, diktature totale islamike? Se diktaturat e tjera Stalkeri na i ka luftuar fort gjer sot, ne mos gaboj...

Po perse o Franceze nuk merrni pak shembull nga sistemi Amerikan i "le te rrije njehere disa jave ketu sa te sqarohemi"?

Nuk e besoj; s'ka shanc ta kene liruar po ta kene marre ne pytje. Po lajmi nuk ka hollesira.

Ai malazezi qe eshte kap ne Gjermani duke cu arme ne Paris para nja dy javesh e paska emrin Vlatko, dmth nuk eshte shqiptar per ata qe kishin merak

Mos! E merzite Artistin me kete lajm.

Artisti do kishte me shume qejf qe ky tipi te ishte refugjat Sirian. Une bera c'eshte e mundur po nuk e bente per qamet emrin Vehab, o donte te quhej Vlatko o s'kishte derman smiley

Eshte gjynah te qeshesh por nuk e mbajta dot veten smiley

Ore Vehab do e kete po ka bo pasosh fallco. Nigjo .artin dhe korentin se ata i dine keto pune.

gjembace, ma thuaj ku e kam permendur une ndonjehere apo kam spekuluar qe malazezi qe u kap ishte shqiptar? apo te ka pesu overload truri?.....smiley

kam nja nje jav qe as kam degjuar as kam par lajme as facebook asnjegje se kshu kam pasur ca probleme te mia. Vetem sot sec degjoj  nje gje ne radio per parisin, eshte shum e cuditshme si hidhen njerzit ne konkluzione per ate qe ndodhi te gjith duan te jen ekspert. Me mir tia lejme atyre qe e kan pune mbrojtjen e rendit publik dhe jo te merremi me thashetheme. 

Belgjika qendra grenzave, 7 vete te arrestuar deri tani ne Belgjik ne lidhje me Parisin !

Se Franca keshtu e ashtu..se Francezet nuk jane me te mire se te tjeret..etj etj..cila France e Francez njeher? Viktimat jane te pakten nga 10 kombesi te ndryshme,jam i bindur se do te kete nga te gjitha fete mes tyre ..ndonjeher pyes veten a e dine njerzit ne cilen bote jetojne? Duket sikur ne vend te syve te ballit njerzit preferojne ta shohin boten nepermjet tv,media apo edhe librave !Po me acaron per here te pare edhe fushata mediatike e mallengjimit,duket sikur mezi kane pritur qe vrases te shtinin mbi njerez ne rruge ..armiku..mallengjimi..flamuri..betimi..si nuk i shkon njeriut ne mendje..po me liber shpie,siguria e popullates qenka ne dore te nje tufe deshtakesh e pordhacesh..keta do mbrojne jeten time?

e para Parisi nuk eshte france, por paris. qytet kozmopolit. normal qe s'ka si te kete vetem franceze neper kafe dhe teatro. po kjo nuk i ndryshon asgje situates. u godit ne emer te frances.

e dyta, izraeli ka bere mure dhe i ka arabet ne lagje te ndara dhe nuk ka çfare u ben sulmeve terroriste, jo pastaj neper vende si franca qe nuk diskriminohet njeri se e ndalon ligji. 

terrorizmin e ndalon vetem mbyllja e vendit, largimi nga politikat globaliste dhe intenacionaliste dhe vetem shikimi i puneve te mbrendshme te vendit (kete program e ka partia e ekstremit te djathte ketu). puna eshte qe perendimi nuk mund te beje politika te tilla, se ka nevoje per lende te para, per te furnizuar industrine dhe mbajtur ne nivel te larte mireqenien. 

keshtuqe nuk i ngelet tjeter vetem qe te mesohet me sulme te tilla, here pas here. gjynaf atij qe i bjen ne koke. imagjino mund te ishim ne nje nga ato lokalet tu pi per qejf tone e vjen tjetri ta rras me kallash, ne ik per lesh.

Gjithe Franca e gjithe evropa perendimore eshte kozmopolite sot,jo vetem Parisi ! Eshte e habitshme kur mendon se goditen shtete duke vrare njerez ne vende kozmopolite pa asnje dyshim... rruge, stacione,stadiume,avion...koncerte rock!! ne fakt vret njerz qe jetojne pa ngritur mure mes tyre,te gjithe kunder kesaj shoqerie pa mure(nga terroristet deri tek ekstremi i djathte)..shume e cuditshme kjo pune!

nuk eshte pa mure ne fakt. po jane si ato pritat qe kane bere me mbrojt Venecian, qe nuk lejne te kalohet vetem nga njera ane. te heqin muret, vijne te gjithe mjeranet e botes te jetojne atje ku jeton ti, dhe behet kaos puna.

duket sikur mezi kane pritur qe vrases te shtinin mbi njerez ne rruge ..armiku..mallengjimi..flamuri..betimi..

believe it or not smiley... I njejti avaz si per charlie hebdo. prit njeriu se reagojne ndryshe, kur lexon, jo une dola kastile ne rruge e piva kafe t'i tregoj armikut se nuk ka fituar. that's all you get from them smiley

Franca ne zgjedhjet presidenciale te 2017 do zgjedhe nje 'Viktor Urban' te sajin.

Pastaj... 

 

ja naten e mire

uellbeku qe eshte me zgjuar nga ti dhe i njef francezet me mire, duke qene dhe vete i tille, thote qe franca do kapitulloje. 

historikisht s'kane bere asnjehere rezistence, jane thjesht adaptu me kushtet e reja.

Problemi eshte se nuk ka vetem nje France, ka disa. Pikerisht kete nuk do (nuk ka?) kuptu Uelbeku. Franca e 50%+1 (ajo e zgjedhjeve) eshte vetem njera prej tyre.  

STALKER  smiley

ajo qe thu ti nuk eshte france por multikulturalizmi. franca e vertete eshte vetem votat qe merr lepenia. edhe keto jo te gjitha se ka plot "te huaj" (francezet me origjina europiane) qe votojne per te. 

25 % eshte vetem franca sot. franca ka ik per lesh, po ti si duket s'ke interes ta kuptosh, se ndodhesh ne anen jo franceze vete.

franca e vertete eshte vetem votat qe merr lepenia

Franca e vertete nuk eshte as votat qe merr Lepenia, as ato qe merr Hollande e as ato qe merr Sarkozy.

Franca e vertete nuk ka lidhje fare me voten

Duke patur parasysh qe Ai ka qene ne France para shume viteve... . smiley

Ndjese per te ndjerin. Keta te shkretet do jene artistet e filmit qe thote Pjeri me Seat.

Thjesht kur po shihja fotot, pashe te ndjerin ne foton nr.2 dhe thashe WTF çfare koiçidence!

" If your religion ( whatever your stupid religion may be- shen.im) tells you that God wants someone dead but doesn't feel like killing them himself, than your religion sucks at religion" 

-John Fugelsang.

Paske qen mrom te Holiday Inn mo. smiley

duhet aplikuar per pasaporte shqiptare thuaj qe kur te jemi ne vende islamike te kemi pasaporten shqiptare e te themi qe jemi myslimane se sic kane vajtur punet shume te njome do digjen me te thatin. Une jam dhe tipi qe udhetoj shume sidomos ne zonen lindore te mediteranit.

ose duhet te jetojme ne vende te medha shume te medha si amerika kanadaja e rusia qe nuk u del fundi ne te udhetuar po te pakten s'ri te tregosh pasaporten.

Skane faj dhe francezet tashti me syte te errur nga zemerimi bombardojne e shohin vetem zi ngado. sa vene punet e me lemsh behen. 

ISIS po vret te krishtere atje ne Siri e Irak? Se mos u thuash qe je nga Skrapari se te keputen koken menjehere si bektashi smiley

e di e di me zarar eshte. lere pastaj po me gjeten dhe pasaporten amerikane qe e mbaj ne pjesen e pasme te brekeve. nuk pi uje as tu thuash qe je mik i Metes (se e the ti skraparllinjte i vrasin aty per aty). E kane prishur punen dhe keta kanadezet se coku dhe mund te kamufloheshim si kanadeze se keshtu kemi shpetuar nja dy here. rusia po nuk pi me uje se kane filluar ti rezojne ne grup me aeroplane. spo dijme c'shtetesi te marim. se njady sure te kuranit mu befshin kurban ua mesova ....

Le pastaj po e moren vesh qe jam dhe i pafe. e kam te sigurt nje 3 minutesh ne youtube ne kanalin horror.

nuk po dijme vertet ku te veme e cfare te themi. kohe te veshtira ... kohe te medha. puna eshte sa e ndjejme veten pjestar te ketyre kohe (PERBALLIMI)

Paradoksalisht, me "rehat" nga te gjithe ne Kalifatin e Abu Bakr al-Baghadit, jane te krishteret dhe çifutet.  Mjafton te paguajne yizua-n dhe te deklarojne nenshtrimin. Tepke sic e thote Kurani.

Tani qe po e lexoj cfare shkruajta dje e shoh qe s'ka dale mire. Se ne fakt vrau e preu. Doja te thoja qe ISIS po vret myslimane, keshtu qe s'eshte e sigurte jeta as per Shqiptaret myslimane, sidomos bektashinjte.

Kte ke ti gjemo , qe i shkruan sot dhe i lexon te nesermen smiley

Flm brado.

Meqe ISIS e thote shkoqur dhe qarte qe zbaton metodologjine profetike me perpikmeri, e rrjedhimisht funksionon sipas mjedisit ligjor te shek. 7, atehere cdo lloj "evolucioni" doktrinor apo dhe praktike eshte e denueshme.

Te degjosh cfare thote ISIS eshte e ngjashme sikur te degjosh Hitlerin per te mirat e pastrimit te rraces. "Argumentet" e ISIS duhet degjuar mbasi t'i kesh dhene plumbin kokes. 

Mire e ke, por degjuesit s'jemi une e ti.

"Degjusit" i pafshin hajrin. Po llafne ta kisha qe "ne" nuk duhet te merremi me "argumentet" e tyre, se keshtu bejme lojen e tyre. 

Mire e ke prape, por nuk e kane loje.

"jo çdo musliman eshte terrorist, por pothuajse çdo terrorist eshte musliman".

fjalen musliman zevendesoje me arab, dhe ajo i afrohet realitetit. 

per te mos thene qe terror me te madh, pa asnje humbje, e bejne ata qe hudhin bumje prej mijera kilometrash, sikur t'i leshon perendia. keta edhe i kane shtyre njerzit qe te luftojne me deshperim. te hidhen ne ere dhe vete duke mos pas tjeter mundesi luftimi burreror (s'ka armik perballe, ai te shkaterron nga larg). 

gabimi qe bejne arabet, eshte qe luftojne, kur ata duhet si indianet (ne kohe te Gandit), te bejne lufte paqesore. koha vete punon per ta. perendimi do bjere vetevetiu nje dite (siç kane rene te gjitha perandorite), se ecen para me shpejtesi te madhe. puna e arabit eshte se edhe ai ecen para me shpejtesi te madhe, duke qene si europiani edhe ai popull i ri, me cikel te shkurter. nga kjo bile eshte dhe popull agresiv, qe i mungon URTESIA e nevojshme.

arabi eshte ne konflikt te drejtperdrejte me oksidentalin sepse eshte po aq agresiv sa ai. popuj agresiv ndaj kur luftojne perdorin dhe terrorin. 

Epo vellain e Berlusconit (pronar i "Il Giornale"-s) , vetem ta kete lene mendja te mos mbroje qapitallizmen !

si paska thene ne fund ? "kalifati, nje utopi e re deshperuese. Njesoj si komunizmi"

smiley

Mbase ka dashur te thote e deshperuar. Ti cilin cilesor do zgjidhje?smiley

 

ate qe : ISISi dhe KAPITALizmi jane "armiq komplementare"

 

ps: sekush te veten, apo jo?

Mbase prape pune perkthimi. Dikush te komentet ankohej per perkthimin. Por po ashtu te komentet ishte ky link, mund ta lexosh nese nuk e ke lexuar, duket asnjanes e informues, une nje sy i hodha. Dhe e ke nga gazete te majte:

http://www.liberation.fr/planete/2015/03...

E tmerrshme! Sapo mora vesh qe mes viktimave eshte edhe nje i njohuri im gazetar, Guillaume Barreau-Decherf me te cilin kam pa 10-ra koncerte. I kam qene edhe ne shpi ne Paris e kemi shkemby shpesh disqe para eres se dixhitalizimit. S'e heq dot nga mendia se si i ndiqte koncertet gjithmone te pjesa e ngritur nga fundi i Bataclan. Shpesh kishte ne dore nje bllok per shenime qe do i pasqyronte ne artikullin  mbi koncertin. 

U prefsh ne paqe Guillaume dhe u pac lene vajzave tua jeten e gjate e pasionin tend per muziken!

U shoft fara e keqe qe shkaktoi kete tragjedi!

 

Shyqyr qe s'ke qene dhe ti ne Paris thuaj.

Ngushellime per te njohurin..

Teorikisht duhet te shkoja te shtunen per nje trajnim. Dhe sot do isha ne Bataclan per te pa Deftones. U shty trajnimi dhe e shtyva dhe vajtjen. Me 8 dhjetor ishin parashiku Accept ne Bataclan. Nuk besoj se do behet koncerti aty, por po u be jo vetem do shkoj, por do bej edhe nje ashtu te madh qe te ma hane keta "kafshet".

Kaktus nuk e ke idene car ndjesie e keqe eshte. Me duket sikur me kane hy ne shpi keta maskarenj. Kam pa mbi 40 koncerte ne ate salle. I njof cdo rronxe dhe e kuptoj se shkerdhatat e kane zgjedh se vertete njerzit e shkrete nuk kane pas nga te fshihen e si te dalin.

 

Edhe mua me beri shume pershtypje kjo. Me siguri kane mendu se ka thy qafen ne Siri e nuk do kthehej me.

 

 

Ata qe historik isht I kane therrur polaket si bagetia kane qene ortodokset ruse dhe Protestantet/katoliket gjermane.frika e nje invasioni musliman eshte highly exaggerated.

popull debil. (dostojevski i tall neper shkrimet e veta, si njerez te ulet dhe interesaxhinj)

megjithese shkrimtari tyre me i mire, i pelqen shqiptaret dhe shqiperine (qe e viziton shpesh). 

Logjika ta do se si popull I vuajtur duhet te ishin me te kuptueshem se sa kaq ndaj vuajtjeve te te tjereve.

s'ka populli memorje. prandaj dhe eshte shpik prapaganda, qe t'ja thush te njejtat fjale çdo dite, se ndryshe i harron dhe nuk i zbaton.

Popull debil thote fshatari i Mexixes ritur me buke misri, ju hapen syte ne France dhe fillon nga romuzet si miza n'bythe te kalit smiley Polaket jane nje nga popujt me punetore dhe te vuajtur ne Evrope mer pallosh

harruan kur fshinin xhamat e makinave semaforeve te Italise, pijanecet e leshit.
ua dha doren evropa me influencen e papa giovannit te dyte...

Harruan kur dorezonin cifutet tek Gjermani.

po se bejne llogarine qe po u shtrengua muhabeti ne evrope, ekonomia u vete prape te vendi...

Ja se te vjen e di vete ti kush te te tregoje perseri qe te gjithe ishin me pasaporta te huaja.

Hahahaha...Francezet po sulmojne Rakan dhe po kerkojne ndertimin e nje koalicioni te gjere kundra ISIS-it.    

Francezet po sulmojne Rakan. Francezet qe mbushin sheshet e Parisit sa here qe Izraeli i kunderpergjigjej terrorizmit Palestinez, pa nji pa dy nisen floten ajrore per bombardime ne Raka. Cuditerisht kesaj here media franceze nuk po ve ne faqe te pare fotot e civileve te vrare ne Raka.

Francezet sot po kerkojne koalicion te gjere. Francezet qe bllokuan ne OKB propozimin e SHBA-ve per aprovim te sulmit ndaj Sadamit me preteksin e ruajtjes se sovranitetit te Irakut sot po e shkelin me te dyja kembet sovranitetin e Sirise duke bombarduar atje.   

Francezet sot po u kerkojne SHBA-ve qe te dergojne trupa toksore ne Siri. Dmth Amerikanet duhet te vene helmeta ne koke dhe te nisen per Siri qe Stalkeri dhe miqt e tije ta pine goten e veres te qete ne Paris. 

Nuk ke si mos ta shohesh se Historia ka nje sens humori sketerre te zi!

smiley 

Francezet duhet ta kuptojne se sot po vuajne pasojat e politikave te tyre te brendshme dhe te jashtme:  (1) mbushjen e Frances me musliman, (2) mbeshtetjen e Palesitnezeve dhe (3) antagonizmin me SHBA-te.

 

 

 

Ishte politike largpamese ajo e shba ne Iraq duke heq sadamin e duke e zevendesuar me nje qeveri e cila nuk mbante dot vendin nen kontroll.si tha driteroi:

ju lumte more trima

hoqet gozhden doli vrima.smiley

biles kjo eshte PURO pasoje e gjithshka ka ndodhur ne Irak qe prej 2003

Do shkosh te luftosh per Francen ne Siri? smiley

e kam fjalen per ate Francen qe te hapi dyert

Po ajo qe ndodhi ne NYC ne 2001-shin pasoj e kujt ish?

Pasoje e kryqezatave.

Eshte gabim te krahasohet Al Qaida me ISIS. Bile heperhe jane disi ne konflikt me njeri tjetrrin. Bin Laden kur fliste per kalifatin e shihte ne nje te ardhme te larget. Bin Laden kishte po ashtu kerkesa te qarta politike, sic ishte largimi i bazave amerikane nga Arabia Saudite. 

Pasoja me e rende e luftes ne Irak eshte sepse krijoi boshllek territorial ku po ngrihet Kalifati. ISIS, me gjithe praktikimin fjale per fjale te Kuranit, nuk do ekzistonte pa territor. 

ISIS eshte al Qaida on steroids.

 

 

 

Obama po perpiqet ti lexoje mendjen Putinit. Si Bushi ne vakt qe me aftesite e tij magjike pa qe thelle thelle Putini nuk ishte njeri i keq. Keta 2 presidentet tane te fundit kane qene t'qafsha mi Shege.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).