Të jesh mysliman në shek e 21 nuk qenka e lehte. Të jesh mysliman dhe të jetosh në SHBA mbas sulmit të 11 shtatorit 2001 mund të ketë qene shumë e vështirë. Por të jesh mysliman dhe të jetosh në Europe mbas sulmit terrorist te 13 nëntorit në Paris qenka torture. E them këtë me përgjegjësinë më të madhe, në rradhë të parë dhe mbi të gjitha si besimtare e fesë myslimane dhe më pas si observuese/studiuese e fenomeneve që lidhen me diskriminimin e minorancave (qofshin këto fetare, etnike, seksuale etj).

Ka një konfuzion të tmerrshëm për shumë arsye – ndoshta nga padituria, pakujdesia, euforia, mosinteresi, urrejtja – ndoshta të gjitha bashkë, që të jesh mysliman detyrimisht do të thotë që je nga vendet e Lindjes së Mesme ose minimalisht ke një afinitet me kulturën e tyre. Në fakt realiteti tregon të kundërtën, mund të jesh francez, anglez, amerikan, kroat, polak dhe në të njëjtën kohë mund të jesh besimtar i fese myslimane. Ashtu si edhe nje egjiptian, tunizian, arab mund të jetë katolik ndonëse e ka prejardhjen nga Lindja e Mesme apo diku gjetkë ku feja myslimane praktikohet ne mase.

Harrohet që feja është çështje zgjedhjeje dhe si e tillë mbrohet nga Konventat Ndërkombëtare. Megjithatë në kohë lufte, të drejtat kalojnë në plan të dyte ashtu si edhe e drejta për të zgjedhur dhe praktikuar një fe të caktuar, e cila papritur kthehet ne nje zgjedhje te gabuar. Të jesh mysliman sot pashmangshmërisht, të paktën keshtu deduktohet nga ligjërimi i politikbërësve kudo në Europe dhe SHBA, do të thote që je terrorist ose minimalisht refuzues i vlerave europiane.

“Je suis muslim”-për të përdorur një shprehje në modë të përdorur shumë kohët e fundit, nga i madh e i vogel, i ditur e i paditur- por nuk jam terroriste dhe as refuzuese e vlerave europiane nëse me to kuptojmë bashkëjetesën dhe respektimin e besimit të tjetrit. Kjo është feja që më është propaganduar dhe këtë fe do t’i transmetoj edhe fëmijëve të mi, pikërisht fenë që propagandon dashurinë dhe dhembshurinë për tjetrin (pavarësisht races, etnisë, ngjyrës, seksit, besimit fetar) si dhe bashkëjetesën dhe respektin për besimet e të tjerëve.

Ndihem Europiane sepse këtë kulturë njoh dhe kjo kulturë më ka influencuar në të gjithë ekzistencën time. Jam rritur me mitologjinë greke, formësuar me letërsine europiane dhe ndikuar në krijimtarinë time modeste akademike nga veprat e Tocqueville, Paine, Madison etj…Por në të njëjtën kohë jam Myslimane. Une nuk shoh asnjë mospërputhshmëri apo forcim në bashkëjetesën midis këtyre dy identiteteve në një person, përkundrazi ndjej që më ka ndihmuar të jem shumë më tepër mendjehapur dhe kurioze ndaj fenomeneve dhe kulturave në botë.

Megjithatë në diskursin mbarëeuropian deduktohet që është shumë e veshtirë qe të kuptohet dhe të pranohet ky realitet. Ajo që dëgjoj të përsëritet në vazhdueshmëri është togfjalëshi ‘terroristët myslimane’ dhe papritur ndihem e përfshirë në mënyrë të drejtperdrejtë në atentatin që ndodhi në Francë apo në ngjarjet e përgjakshme në Lindjen e Mesme. Një sens frike dhe fajësie e padrejtë më perfshin ndonëse racionalisht e ndjej që nuk ka asnjë problem me fenë time dhe ajo nuk ka të bëjë aspak me cfarë po ndodh sot në bote.

Duke jetuar në Itali, në zemër te kristianizmit më vjen natyrshëm pyetja: Përse nje padrejtësi që ndodh në Lindjen e Mesme duhet detyrimisht të lidhet me fenë islame ndërsa cfarëdo padrejtësie që ndodh në Vatikan (rastet e fundit te skandalit mbi lluksin e kardinaleve, vjedhja e parave te destinuara per bamiresi, apo abuzimi me femijet nga njerezit e kishes etj) nuk lidhen me fenë katolike? Përse feja katolike qenka ‘më e pastër’ dhe në mënyrë të qartë (e me te drejte do te thoja une) ndahet nga veprimtaria e atyre që e praktikojnë fenë, ndërsa nuk aplikohet i njejti racionalitet për fenë myslimane?

Janë pyetje qe do te mbeten pa pergjigje sepse nuk ka nje përgjigje racionale ndaj tyre.

Perdorimi ne menyre te papergjgjeshme te togfjaleshit ‘terroristet myslimane’ mbart mbi te gjitha dy probleme ekzistenciale per komunitetin mysliman qe jeton ne Perendim: denigrimin e pashmangshem te ketij komuniteti dhe islamofobine. Kjo e fundit eshte shume me e rrezikshme sepse ne memorien tone kolektive si Europiane e dime shume mire se cfare prodhon denigrimi dhe frika ndaj tjetrit, mjafton te permendim Luften e dyte Boterore dhe konfliktet e pergjakshme ne ish Jugosllavi. Prandaj duhet te jemi shume te kujdesshem, sidomos ata që quhen opinion leaders kudo ne bote ne perdorimin e nje togfjaleshi te tille te rrezikshem.

Nese qellimi i terroristeve paskerka qene sulmi ndaj principeve Europiane te bazuara ne liri dhe tolerance, atehere mund te themme bindje te plote qe ia kane arritur qellimit. Mbas ketyre atentateve perjetohet nje klime mosbesimi dhe mospelqimi ndaj tjetrit dhe nje gjueti shtrigash ndaj radikaleve myslimane sapo ka filluar. Ne kete gjueti mjyslimanet do jene ne menyre konstante nen lupen e dyshimit, dhe per te qene me te qarte ata qe do te perceptohen si ‘te ndryshem’ do te jene nen lupen e dyshimit. Ndonese ngjarjet ishin tragjike mendoj se zgjidhja nuk do ishte ne plakosjen e frikes ne te gjithe shoqerine por ate zgjidhje e gjej ne fjalet e Thomas Paine i cili ne 1791 fliste per nevojen e pasjes se lirise dhe sigurimit te saj nepermjet mbrojtjes se lirise qe duhet te shkoje pertej vendeve tona:

“He that would make his own liberty secure, must guard even his enemy from oppression; for if he violates his duty, he establishes a precedent that will reach to himself.”
 

278 Komente

Eh dreq o pune! Po therriten "Allahu Akbar" perpara se te shperthenin e te vrisnin te pafajshem o gru. Sulmet i mori persiper ISIS islamik. Cfare tjeter do ti?

Po mjaft ore se late nam. Si nuk ju vjen turp. Po prisni se u vrane mbi 100 veta nga bashkebesimtaret tuaj ne mes te Europes dhe ne emer te islamit, te njejtes fe qe beson edhe ti. Europa eshte ende ne zi, ndersa ju vazhdoni me avazin e vjeter te justifikimit e te viktimizmit.

Merruni ore me bashkebesimtaret tuaj. Mjaft u moret me Europen e me ate pjese te botes qe ju garanton juve lirine e te jetuarit e te te besuarit ne cfare do lloj feje te doni.

Provoni nje here te merreni me ato vendet Islamike. Provoni nje here te kritikoni ato, pa e shikoni mire.

nje gjueti shtrigash ndaj radikaleve myslimane sapo ka filluar.

Po c'thua moj vajze ?

Nuk ka gjueti shtrigash ndaj radikaleve muslimane, nuk ben sens si e shkruan. Nese eshte radikal islamik ( mysliman)i duhet fut nje hu ne sume qe t'i dale te qafa. Me e qarte ji, he xhan.

Dhe pavaresisht se ku jeton mos e harro qe ne vendin tend te origjnes je shumice e rrjedhimisht nuk je e diskriminuar. Nuk ke qene asnjehere e tille per shkak te fese. Asnje dite.

Blendo me mire do kish qene sikur te kishe vone si kryeteme ato fotot tuja tu shpernda ndihma me qese plastike si nje Santa modern se sa ket palacollik. 

Anyway, ky eshte komenti i fundit qe bej ne kete blog. 

Ishte kenaqesi qe komunikova nder vite me shume prej jush! 

Roni, c'eshte ky radikalizem!? Kam lexuar qindra shkrime ketu qe s'kane qene sipas mendjes time, por kam ndenjur.

Jan zhgenjy nga rilindja dhe gjejn sebep te largohen nga forumi. E kuptojne qe as me ironi nuk i kalojn dot më marrezit e rilindjes.

Mos Rono , Emigranti jo , xakja jo , ti jo , kush do i trumbetoje arritjet e qeverise masnej ? smiley

Ne pergjithesi Feja eshte paterica e mendjes. Islami ne vecanti eshte si nje lloj shkopi i shtrember

Të jesh mysliman sot pashmangshmërisht, të paktën keshtu deduktohet nga ligjërimi i politikbërësve kudo në Europe dhe SHBA, do të thote që je terrorist ose minimalisht refuzues i vlerave europiane.

 

e drejte!  e kemi thene: jo cdo mysliman eshte terrorist! por ama  duke pare aktet  terroriste qe ndodhin neper  Evrope/Bote, na rezulton se ne shumicen absolute te rasteve cdo terrorist eshte mysliman.... skemi ca ti bejme, eshte fakt!

na rezulton edhe dicka tjeter shume e rendesishme, por qe me pak flitet:  vete myslimanet,  jane me se shumti viktima te terroristeve myslimane! 

-keshtuqe nuk eshte aspak çudi qe te drejtohet gishti nga myslimanet.

 

O Belul a je vertete i bindur qe shumica derrmuse e atyre qe kryejne akte terrori jane myslimane? Une them se kjo nuk eshte aspak e vertete. ISIS, Al-kaeda, Boko-haram, etj jane organizata mafiozo-terroriste qe kurre nuk do arrijne te shkaktojne aq terror sa organizatat mafiozo-shtetrore. 

Pastaj kur e kupton qe myslimanet jane viktimat e para te ketyre kafsheve te ISIS & co. perse u dashka drejtu gishti nga viktimat. Drejtoje nje here mendimin nga ata qe perfitojne nga keto akte dhe me pas do shohesh qe gishti shko vete aty ku duhet.

 

 

Lizandro,  relativimet ne kete rast me duken te kota, sepse po flasim per  dicka konkrete, terrorizmi islamik.

gishti drejtohet  te myslimanet sepse problemi vjen nga komuniteti i tyre.. 

dhe meqe thame se jane vet keta me se shumti viktima te terrorizmit islamik,  normalisht  qe  vet  myslimanet  duhet te reflektojne dhe reagojne  fuqishem.

Jo pra kete s'kupto ti. Nuk o terrorizem islamik por terrorizem mafioz. 

Po i bojne gjyq kesaj goces se nuk qeka myslimone prej verteti se qeka pa ferexhe ene bukuroshe. Ne fakt ajo nuk thote asgjekundi se osht po varja. Po mire mer Belul po keta .arat qe bene masakren car lidhje kone me fene? A e more vesh qe ata dy vllezrit kishin ne Bruxelles nje bar qe ne dere kishte nje reklame te modhe te Jupiler (birres) dhe qe policia ua kishte myll se aty bohej trafik droge.

Kesaj qe thone se u hodh ne ere dje i paskon dale ca foto "nudo" ne vaske (sipas mediave).

Ky "koka e .arave" qe nordhi dje paska bo burg per vjedhje me arme.

E kupton pra se car cekesie duhet per t'i qujte keta myslimone e per t'i myll gojen Odetes si jo-myslimone. Nderkohe e perseris ajo nuk ka dale me fol fare per fene apo besimin por per ca vlera shoqerore dhe per t'i parapri amalgamave.

Nuk o terrorizem islamik por terrorizem mafioz. 

Ndoshta po. Fakti eshte qe te gjithe keta mafiozet jane islamike. Te pakten keshtu deklarojne vete se jane.

O Kaktus edhe mafiozet e trafikantet e droges qe bejne masakra ne Amerike Latine (edhe Itali xhanem) jane te mbush me tatuazhe me kryqe e Virgjereshen Mari, si i bi qe gjithe katoliket jane mafioze e vrases? 

Ketyne i kishin mbyll "birrarine" para 3 javesh se aty bohej trafik droge, ti thu thone qe jane islamike. Po sikur te kishin thone qe jane budista do i qunim edhe budizmin fe te terrorit. Roli i tyre eshte qe t'i japin vetes emrin qe u intereson. Kurse detyra jone eshte qe t'u japim ate qe u takon, KRIMINELE dhe pike.

 

O Lizander, a e lexove fjaline time te fundit? "Te pakten keshtu deklarojne vete se jane."

Ndihem Europiane sepse këtë kulturë njoh dhe kjo kulturë më ka influencuar në të gjithë ekzistencën time. Jam rritur me mitologjinë greke, formësuar me letërsine europiane dhe ndikuar në krijimtarinë time modeste akademike nga veprat e Tocqueville, Paine, Madison etj…Por në të njëjtën kohë jam Myslimane. Une nuk shoh asnjë mospërputhshmëri apo forcim në bashkëjetesën midis këtyre dy identiteteve në një person, përkundrazi ndjej që më ka ndihmuar të jem shumë më tepër mendjehapur dhe kurioze ndaj fenomeneve dhe kulturave në botë.

Duhet te jeshe injorante ne njeren prej te dyjave se s'ka mundesi. Konsideruar foton tende, me siguri, injorante persa i perket Islamit.

Odeta ja ke fut kot ne nje gjo. Duhet patjeter te kishe thene ne shkrim qe refuzon qe ai te sillet ne PPU ku hienat anonime dhe jeteboshe do t'i versulen e ta bejne "cope".

Qorro ke bo shume gabim qe e ke sjell kete shkrim ketu. Nuk nigjojne kafshet nga ai vesh mos u lodh ene ti. Ja te ta vertetoj. Lexo pak car thote ky ish-pengu i ISIS

http://www.theguardian.com/commentisfree...

Hee, te ta them une se si do reagojne keta, apo do presesh ta shofesh me syte e tu?

Jo mer shume mire ka bo qe e ka pru. Shife ppu si divani i shrinkut, dmth mo mira ta qisin helmin ketu se sa ne jeten reale, se per keto urrejtjet fetare e racore a me the a te thashe, te pakten perendimi ka bicak, jeni me fat ju ne Albanie ku ka liri me sha mar e prapc, po ne juve po jua mledhin me ate "shpifjen."

Nuk duhet ta kishte shkrujt fare dhe do ishte me rehat. Me leshra te lyera, buzet e kuqe flake, ndoshta vishet me minifund po per fat te keq nuk duket nga fotoja. Ca lesh myslimaneje eshte kjo? Nuk mund te marre persiper te perfaqesoje nje fe qe mesa duket as e njeh hic, po hic fare. Besimtare part-time jane te gjithe, po kjo me se pari do beje mire ta provoje sa e do komuniteti te cilit i perket duke tentuar te hyje ne xhami kshu sic eshte vesh, pastaj ta kuptoje a eshte myslimane apo thjesht i vjen keq per myslimanet. Dmth kot e mbron, kjo eshte nje asgje qe tenton te behet nje gje smiley

Car thu o swed? Po pse mer u dashka me qene me ferexhe apo mjeker qe te thush mos i fusni te gjithe ne nje thes. Ajo mund te mos jete fare besimtare ne fe, por ama beson te ca vlera shoqerore per te cilat ka shume te drejte te shqetesohet kur shef se rrethohet nga njerez raciste qe ferkojne duart sa here kafshet vrasin njerez te pafajshem.

Lizander, vete e ka fajin qe e fillon qe te paragrafi i pare duke deklaru qe eshte myslimane, s'ja vura une ne kurriz. Ndoshta do kishte dhe me shume kuptim nese kete teme do e trajtonte si jo-besimtare

nese me jep konceptin tend te besimtarit full time se jam kurioze ta njoh? mendon se ne 1 miliard e gjysem muslimane sot ne bote jane copy paste njesoj...mos harro nuk jemi askushi per te gjykuar te tjeret, ka vetem nje qe ka legjitimitet per te na gjykuar sepse vetem ai njeh te fshehtat e gjithesejcilit prej nesh...

E ndaj me ju shqetesimin qe na shkakton terrorizmi, por mendoj se na del per detyre te mbrojme bashkejetesen, paqen mes feve qe na karakterizon dhe te jemi vecanerisht te kujdesshem te mos i fusim te gjithe ne nje thes. Kjo jo nga ndonje simpati, por per hir te kalamajve tane. Ekziston reziku i percarjes, konfliktit e shkuarjes se puneve ne dreq ndaj duhet te bejme kujdes - kam pershtypjen ky eshte edhe qellimi i terrorizmit, te na beje hasm me fqinjin.

Pas 11 Shtatorit, qe e perjetuam ne ShBA, me pelqeu shume reagimi qe thoshte, "ne nuk do ta ndryshojme menyren tone te jeteses, nuk do trembemi, ata kete duan". Them, ne nje forme a nje tjeter, ky duhet te jete reagimi edhe kesaj here.

Po ka dhe nje teze tjeter : qe kete linjen e percaktimit musliman e kemi dhurate nga Serbia dhe akuzen e ka bere nje ish deputetet e Kosoves perpara se kjo vasha te konstatonte qe prifti jeton ne lluks.

Keq me vjen ta  them ( sepse e vleresoj kurajon e saj ) po qupa ja ka fut kot me sa shof. Kjo eshte muslimane sa c'eshte Qiljeta qe ka boothen e mire. smiley

Me sportivitet duhen marre ca tema. Nuk ka rrezik per muslimanet e thjeshte, pra per besimtaret e kulluar.

Nese je me teorine qe e tha dikush ketu para disa ditesh qe u duhet hap rruge ketyre e ke gabim.

Mbase e ke mikeshe kete vajzen ndaj a me ndihmon dot ta kuptoj shprehjen gjueti shtrigash per radikalet muslimane qe ka fillu kohet e fundit?

P.S. Vajza e ka shkru dy heresh shkrimin dhe nuk ka ndjekur te njejten linje arsyetimi.

Nuk jam me teorine me i hap rruge krimineleve. Kriminelat plumbin dhe burgun kane hak. Por kij parasysh se nuk jane te gjithe racionale, sic po shprehesh ti. Ka nevoje qe ca koka te ftohta t'i orientojne njerezit qe te behet e mira. Shiko psh si fluturojne epitetet per kete cupen, vec per shkak te mosdakordesise. Imagjino, larg qofte sikur te ndodhe ndonje incident neser pasneser, sa e veshtire do behet qe te mos pershkallezohen gjerat per keq.

Filluan justifikimet...

Nuk duhet ta kishte shkrujt fare dhe do ishte me rehat. Me leshra te lyera, buzet e kuqe flake, ndoshta vishet me minifund po per fat te keq nuk duket nga fotoja. Ca lesh myslimaneje eshte kjo? Nuk mund te marre persiper te perfaqesoje nje fe qe mesa duket as e njeh hic, po hic fare. Besimtare part-time jane te gjithe, po kjo me se pari do beje mire ta provoje sa e do komuniteti te cilit i perket duke tentuar te hyje ne xhami kshu sic eshte vesh, pastaj ta kuptoje a eshte myslimane apo thjesht i vjen keq per myslimanet. Dmth kot e mbron, kjo eshte nje asgje qe tenton te behet nje gje  [smiley]

"Useful idiots", do te thoshte dikush per keta.

Odeta mbaj mend nje grua te moshuar, qytetare nga Elbasani me mbiemrin Papajani, qe me tregonte kujtimet e saj kur kishte qene vajze e re ne vitet 30 te shek. te kaluar. "Me shanin nganjehere", thoshte "ca burra me shallvare qe rrinin buze rruges kur shkoja te vazhdoja shkollen ne Normalen e Elbasanit. Kurve me thonin se nuk mbaja ferexhe. Atehere shikoje madje dhe burka." Po keto kohra i keni harruar ju Odeta me shoke se u rriten dy gjenerata ateistesh ne Shqiperine komuniste. Po te mos kishte qene per ata, edhe sot ferexhe do mbanin shume femra ne Shqiperi. Nuk ka Islam te sekularizuar. Ate e gjen vetem ne vendet ish-komuniste. Perjashtim ben ketu Turqia (Ataturku). Njihe te lutem me mire Islamin.

 

Kurse ti njih me mire historine dhe meso qe ferexhene i pari e ka luftu Zogu.

Shko futi edhe nje te lexume perkufizimit te fjales LAICITET! 

Kurse ata me shallvare ne nje shtet tamon, po t'i thone njeriu "kurve" ne rruge, mesojne si kapet sapuni ne burg.

Edhe une takova na 3 rob shume inteligjente. Me tregune jetet e tyre dhe zbulimet shkencore madhore per historine e njerzimit. Po kur i kishin pa ca prifterinj ne rruge i kishin kap e kishin "rehatu" mbi ca krevate te improvizuar me dru. Copernic, Galilei dhe Bruno i kishin mbiemrat me duket.

Lizander ishin kujtimet qe tregonte vete. Ti i ke jetu vitet 30? Mjaft mos shpif me ate arrogancen tende primitive. Historia e Kishes Katolike ne Mesjete...para 600 vjetesh...smiley...krahasim koti sorry.

E para s'ka 600 vjet po 300 e ca per Galilein dhe ka vazhdu edhe me pas. Nderkohe kjo e jotja ka 100 vjet per vete. 

A e di ti se kur ka fituar femra te drejten te hape llogari bankare pa lejen e burrit ne France (1965)? Po te drejten e votes(1944)? Po ligji i pare kunder perdhunimit a e di kur eshte bere (1980)? 

Ne kompanine me te madhe te sigurimeve ne France (AGF quhej atehere Allainz tani) te tregojne se si ne vitet 70 nje femer po te zbriste vetem ne bodrum kuishte arkiva, kjo konsiderohej si "ftese" nga meshkujt, ndaj kish pas shume raste perdhunimesh. Nese do te dish ku ndodhte kjo po ta tregoj une. 100 m nga bursa e Parisit. 1km nga Opera Garnier. 2km nga Louvre. Pra super qendra e Parisit dhe ne nje kompani moderne. Car leshin pret ti te ishte civilizimi dhe te drejtat e femrave ne Elbason ne 1930-n?  

 

Mos ia keput kot e mos nderro teme. Qe sot dikush te digjet si Galilei nuk ben me vaki dhe ti e di shume mire pse.

Edhe njehe qe te hash shqip: Ishin kujtimet e saj. Nuk e paragjykoj dot nese ajo genjeu apo tregoi te verteten. Nuk i kam jetuar ato vite.

Nuk behet fjale per barazine gjinore te gruas. Ajo vazhdonte Normalen, shkollen, si vajze nga familje ortodokse e kishte kete te drejte. Behet fjale per tolerancen fetare qe nuk ekzistonte. Islami nuk eshte tolerant sic pandeh Odeta. 

Jo shqip nuk dike ti. Une nuk vura ne asnje moment ne dyshim fjalet e zonjes. Ajo qe po them une eshte qe nuk mund te gjykosh nje fe duke marre per baze ca paragjykime te para 100 vjeteve. Nje femer me minifund quhej kurve ne Shqiperi deri para pak vitesh kur feja ishte e ndaluar ose sapo ishte rilejuar. Sot i ke rruget plot e askujt nuk ja ndjen se kjo eshte bere normale. Pra shoqerite evoluojne.

Ta shkrujta edhe me poshte ku kerkoje Islam laik. Ti mer cun (a goce) s'e ke idene per cfare po flet dhe refuzon te degjosh keshillat e tjetrit. Nuk mund te kete fe tolerante e aq me pak laike smiley. Feja ka rregullat e veta qe duhen qindra vjet me arrit me i interpretu pak ndryshe (prandaj te solla rastin e shkencetarve te djeg ne turra drush). Shif sot se cfare beteje behet qe te bindet kisha te pranoje perdorimin e prezervativit, kur aids ben kerdine ne Afrike. 

Toleranca eshte vlere e shoqerive. Qe fete te mos pengojne tolerancen duhet patjeter laiciteti. 

Paragjykime para 100 vjetesh? Po sot cfare kemi? Terrorizem lali.

Pjesa tjeter e komentit: Po thua te njejten gje qe shkruajta dhe une. Nuk ka pra Islam laik e tolerant.

Elbasani akoma ne vitet 30 ka ngelur... prape aty i ke burrat me komet ne uje te ftohte e tu pi raki e tu shajt cdo femer qe kalon "kurve"

?! E ke shume gabim.

Nuk ka Islam te sekularizuar. Ate e gjen vetem ne vendet ish-komuniste. Perjashtim ben ketu Turqia (Ataturku).

Fjalia e pare pergjithesuese, e thene me 145% siguri. E dyta nxjerr qe prit se qenkan disa vende. E treta "ah po, edhe Turqia". E katerta qe mungon eshte qe myslimane s'jane vec vendet arabe. Ke degjuar qe psh dhe Indonezia e Malajzia jane me shumice myslimane? Ka myslimane dhe ne Filipine, Kine, ish-republika sovjetike, Afrike.

Ne fakt kot e permenda se edhe keto vende (e ish Bashkimit Sovjetik) perfshi ketu dhe Kosoven e Turqine po bien gjithmone e me teper pre e Islamit konservativ. Po shkojne ne origjine...pra qe zor se ka Islam laik.

te gjithe ata qe deklarohen si je suis mysliman, ashtu edhe ata je suis janullatist,  shteti shqiptar duhet ti vere ne liste dhe tu reduktoje te drejtat.    sa nuk eshte akoma vone.

ne shqiperi ka vend vetem per je suis shqiptar!     krishtin dhe  muhametin vetem nga dera e shtepise e brenda.   perndryshe ,sa gabim beme qe i lame te hypin ne qafe, nuk pi me uje.

A je ne terezi mi motër?

Ca thu mi moter , muslimanizmi jot , qeka duke te ik vetlla drejtim veshit smiley

smiley

Se nuk e kishte vene qe ne fillim foton Blendi. smiley

Kjo ben pjese tek ajo kategori shqiptaresh qe me raste censusi na nxjerrin si shumice myslymane.

Ngelte kaps hoxha nese kjo goca ka hyre ndonjehere ne ndonje xhami per lutje ose edhe nese po do ta kete bere kur ka qene e vogel sepse i kane dhene ndonje pension familjes ata mjeker-leshat e Arabise.

Kjo myslymanizmin e ka me te degjume.

Une nuk e njoh fene, por nuk mendoj se muslimane jane vetem grate e mbuluara. Me duket se eshte stereotip ky. Ato turkeshat bukuroshe te Stambollit psh, a nuk jane muslimane ato? Kam pershtypjen se shkrimi pikerisht per kete flet, qe njeriu mund te jete Europian dhe Musliman. Nje islam te moderuar (po e quaj europian) ne ku ta gjejme, ta mbrojme, ta inkurajojme - si alternative ndaj ekstremizmit. Ndersa ti thua, kjo s'eshte muslimane, se muslimanet e verteta i bie te jene (si valle?).

Po kur se njeh fene cna e ke mbush me tema fetare atehere ? xhamia e Mezezit smiley

smiley

Po cfare thua o Blend, cfare thua?! Po ti as nuk e ke idene cfare eshte Islami. Ti e shume te tjere. As une nuk e kisha, me thene te drejten, por mjaftuan dy hoxhe qe te me prishinin qetesine dite per dite e nate per nate nga minaret e tyre, per te filluar qe te humultoja e te kuptoja se per cfare kellire mesjetare behet fjale.

Ueeee car zbulusi je ti qafshaperzotin. Nje pytje. A je Olsi qe ka ardhe gjithmone ketu me ket emer ti apo jo?

Blend, seriozisht pa dashur te te ofendoj por nuk e di nese ben budallain apo taiqistin si Armiri. Sic e tha edhe Hollande, kjo tani eshte lufte dhe ai pozicioni i ballistit qe ha pula mund te duket shume komod ne fillim po mund te jete shume i dhjere ne fund. Se thjesht nuk te con gjekundi dmth. Nejse them se me kaq po e mbyll edhe une me kete blog qe gjithsesi na ka sjelle shume kenaqesi ne vite kurse tani po behet gjithnje e me shume nje mulli me ere qe punon me uje.smiley

Tung te gjitheve dhe takohemi ne ora pese mbas luftes tek kafeneja mbi Veltave.

Po kush e ka thene qe te jesh myslimane duhet te jesh e mbuluar? Une njoh shume besimtare myslimane qe nuk jane te mbuluara ci keni keto paragjykime kot.

Ne Kuran shkruhet se duhet te mbulohet qafa dhe shpatullat. Keta mbulojne koken. Nuk e dine as vete se cfare duhet te mbulojne.

Vetem per icik food for thought dhe pak reflection  ne perspektive ,me qe osht e enjte dhe u leshun si mizat ne moot sa e pane temen : 

Duke debatu ne nji faqe FB , dikush, qe nga profili dukej si " intelektual " amerikon boni pytjen : " When was the last time a christian lopped somebody's head off on the street ? " ( ishte duke argumentu pastertine dhe epersine e fese se " mahnitshme " ) 

- It was in 1994 in Rwanda and there were close to 1 million heads. They didn't even bother waiting for them to get to the streets. - i thosh. 

- You are an idiot - pergjigjet the Statson school of Law graduate, in Rwanda it was Tutsies and Hutus fighting each-other ... 

- Ehe, thanks Einstein ... ( nuk u duk mo se si duket u kujtu qe na kena googlen or tie ).

" Anyone who blasphemes the name of Lord is to be put death. The entire assembly must stone them. Whether forigner or native born, when they blaspheme the name, they are to be put to death" 

Leviticus 24 : 16.  ( you know, nga ai libri qe osht kryevepra e Letersise klasike )

E thone ndryshe : Fuck your Jesus and their Allahu Akhbar ... me te njejtin matrapik. 

Assembly, put me to death now. I dare you, I double dare you ... suckers.

Jo ti ia hudhe, se do bojn sherr te dy palet e fetareve kush duhet me te kput kaptinen. Nderkohe Obama te vje onosh per nga siguria, se te rujn te dy palet se mos ia merr rradhen pala tjeter. smiley 

Krahasim qe nuk vlen Qemol. E vertete ata ne Rwanda ishin te krishtere, ishin po ashtu burra, ishin afrikane, ishin te zinj etj. Asnje nga keto nuk i motivoi krimet e tyre. E drejte apo e interpretuar gabim, feja islame eshte ushqimi ideologjik per xhihadistet. Ky eshte thjesht fakt.

 WWOOWW !  ...ishin po ashtu burra, ishin afrikane, ishin te zinj etj...

Do edhe i mundesi tjeter me e fshi ket koment apo nji te del ?

Me del Qemol. Cfare te habiti?

Where do I start ? ... you know what, forget it. Everybody has the right to be ... whatever they wish to be. It's a free country. Te majt e jotja.

Qemol, luftat qe beheshin nga shekulli 11-13 ne Evrope ne emer te krishterimit i quajme Kryqezata. Luftat qe jane bere me vone po nga te krishteret Evropiane nuk i quajme gje njelloj. Nazizmin e quajme "white supremacy" ndersa pushtimim e Afrikes, Indise, Amerikes Jugut nga Europianet e bardhe e quajme "Kolonializem". Shpresoj e kupton ndryshimin smiley

 

Qemol, me fal per nderprerjen ne diskutimet fetare, po s'e paske kap llotarine, perndryshe s'do ishe tu ca drrasa peshku. Ec mo insisto, se ato "nolt" do ta kthejne i dite favorin.smiley  

Lat nom mo, duke percaktu e detyru ca osht muslimon i paster a i krishter i kullu.  Kush osht ai bir k... qe i nda keto certifikata iher. Robi osht aq sa i perlqe trapi me qen ca t'i dete qefi, pa cenu ligjin. Nje turke me thote, qefet e dekoltete qe kishim ne myslimonet e Stamollit as i ka pa neiher perendimi.

Kush osht ai bir k... qe i nda keto certifikata iher.

Imam Irfan Salihu ne Kosove. Per grate ne Kosove  Ay i fyeu duke i supozuar si "prostituta" dhe iu bëri thirrje burrave që t'i braktisin ato. Ja keshtu.

Vetregullim ne raport me shoqerine pa u imponu. Kaq pak duhet.

K... e paska pas ne ky plaken? Atehere hallall, i takoka me vu icik rregull m'p...

Duhet trusnia shoqerore pa urrejtjen afer, se qe ka hajvane perqark kjo nuk shmanget dot.

Tavani i shpise time ne fillim pastaj kubeja e xhamise apo e kishes.

Pikerisht pra, po filloi muhabeti me urrejtje e paragjykime, aty perfundo, te qameti. 

Pikerisht o'llaaaa!!!! Ata qe vrasin ne emer te fese myslimane e thone paster, jemi myslimane dhe vrasim ne emer te fese! Jo thot Odeta, dhe ca shoqe e sholoqe te tjere nga prapa, nuk jeni myslimane dhe nuk vrisni ne emer te fese!!! Dhe na kthehen e na cajne trapin ne te tjerve qe pysim, a i nigjut ata qe vrane ne emer te fese???!!!

 

Ruhu se mos thone nei dite po e bojm ne emer te 'Bames, pastaj vec Komuna e Parisit te gje dermon. 

Humor gjamse?

Tentative mer. Humori eshte gjo e veshtire. 

Kjo është thjesht shqiptare, se të ishte myslimane në foton e saj do të shihje vetëm një palë sy pas një rrjete. Po të bëhej me të vërtetë myslimane, kjo as nuk do të shkruante këtu, se burri i saj mjekrrosh do t'ia prishte ato gishtat e mbuluara me dorashka. Thuaj "pasha at' dielle e pasha at' hanë, jam shqiptare e mundem me ba ça t'due". Mos na përziej fe e legjenda të ardhura nga shkretëtirat e Lindjes së Mesme. 

nga nje vend kane ardhe te gjitha fete monoteiste (me nje zot). vetem se ne periudha te ndryshme.

Kjo eshte nje ceshtje e koklavitur me thene te drejten.

POR, qe te jesh lindur dhe rritur ne perendim dhe te mos besh hapa te dukshem kunder ISIS eshte nje cike me spec moj cupke.

Problemi nuk eshte qe je myslimane por perkrahja e heshtur qe i beni ISIS dhe kermave qe ata perfaqesojne.

Ca pyetje per zoterine tende dhe te tjeret si puna jote:

Cfare ke bere ti dhe ata si puna jote te distancohesh nga kjo e keqe e pergjithshme?

Kur ka qene hera e fundit qe nje lider mysliman ka dale kundra publikisht?

Nese ka ndonje levizje brenda ketij sekti fetar kundra keteyre terroristeve (une nuk di deri tani) vetem shfajesohen se nuk jane te gjithe ashtu per nen petkun e myslimanit e pranojne ne heshtje.

Perse nuk e luftojne vete myslimanet kete te keqe te pergjithshme por kerkojne ndihmen e perendimit?

Cfare mendon ti per perendimoret kur ata jetojne stilin e tyre te jeteses dhe jo sipas sharias apo leshit me qime qe predikon islami?

Perse nuk e denonconi keto gjera ne opinionin publik nese jane kundra unit tuaj?

Perse grate duhen te mbulohen koke e kembe me perce dhe perse jua impononi me force te tjereve te bejne ashtu si beni ju?

Cfare perfaqeson imponimi ne fene tuaj? Imponimi eshte perdorim force kundra deshires se tjetrit qe feja juaj po perpiqet te beje.

Ke pare apo degjuar qe nje Kristian te imponoje nje musllim te nderroje fene me pahir?

Kur tju pergjigjeni ketyre pyetjeve apo te tjera si keto atehere na servir nje justifikim qe eshte torture te jesh musllim ne Europe.

 

Denieli01 ;  " ....Kur ka qene hera e fundit qe nje lider mysliman ka dale kundra publikisht?..."  

 

Danielo, ndoshta ti jeton ne inkubator dhe nuk i di se me qindra imame/hoxha e kane denuar IS-in ne xhami. Pyet plakun ketu, qe kontrrollon ata qe kontrrollojne planetin, qe te mesosh me shume, para se te shkruash kot. 

Odete moj cupe, 

Pervec faktit se ke lene nje mullar me BS ne leter, uroj me gjith zemer qe ter myslimanet te ishin myslimane si puna jote.  

po ti bame ça je ?

Goca fol per vete meqenese te dhimbka moj xhan ne shpirt. Pike e zeze ka arrit dita qe shqiptari preket ne shpirt per Islam. Si nuk prekeni mi njehere per ate vend, te indinjoheni me ato padrejtesirat qe i behet sistematikisht atij vendi, atij populli.  Por ke te drejte xhan, ke detyra me serioze dhe te kane ngele vec ty per tu marr me ato.

Na ler te procesojme se cfare ka ndodhur keto javet e fundit njehere dhe mbase pastaj te kuptojme sfidat dhe veshtirsite e tua e te qenit "muslim" ne Itali.

 

 

 

@Blendi:

 

Urdhero i dashur, informohu, ti edhe te tjere:

Three things you (probably) don't know about islam

https://youtu.be/fgsrnmzxEUY

Kjo eshte nje video e shkurter fare, por ke plot video autoresh e figurash te shquara ne Youtube qe flasin per Islamin. Pa mllefin tim sigurisht, se nuk shqetesohen nga kenget e hoxhes ne arabisht. Por faktet aty i ke.

 

Une kam gjithe respektin per ata qe quhen myslymane te moderuar, mbi te gjitha per te ashtequajturit myslymane shqiptare, por fatkeqesisht ata duhet te informohen mbi nje fakt real: ata nuk jane myslymane te vertete.

 

Nuk ka myslymanizem pa Sharia dhe pa Jihad. Mos t'ju genjeje mendja.

ore mos i shikoni vetllën, por punen, tha...  qe terroristja islamike:  syzezë vetulla B.smiley

E pra me perkufizimin e ekspertave fetare te ppu i bika qe s'paska qene myslimane e vertete as kjo. Po ashtu si dhe ata terrorristet e 9/11 qe ishin pallu mire e mire ne Vegas para se te niseshin per virgjeresha. Apo dhe ai i Parisit qe notote ne droge. 

Ngele duke kundershtu veten o rob. 

Hudhe mer thioremin mos e kurse.

O Odeta, as nje jave s'ka kalu dhe po i qani hallin vetes. Cfare po ndodh, a po vriten myslimanet ne rruget e Parisit dhe Romes? A jane duke ju peshtyre ne fytyre? A jane duke ju mbyll xhamite, dyqanet halal? A jane duke ju heq shamite?

Ekstremizmi islamik ka ne thelb te njeten ideologji/metode si fashizmi dhe nazismi. Mosnjohja e tjetrit dhe eleminim total te kundeshtarit i cili vleresohet i pafe dhe i pavleshem. 

Ne te dyja rastet te dialogosh me keta njerez nuk eshte praktike dhe as llogjike, pasi jane tru shplare dhe shkeputur nga realiteti. Keta vetem dhunen fizike kuptojne dhe pasi te jene shpartalluar plotesisht nga ana ushtarake atehere flitet per te integruar ne boten reale.

Sigurisht, ashtu sic ka fshehurazi dhe nen thonjeza idhetare te nazismit sot, do te kete edhe te islamizmit ekstrem per shume vjet pa ditur perse jane te tille. Por, e rendesishme eshte te marre fund njeher e mire ideja se dikush mund te marre ne qafe kete bote me idiotizmin e vete.

 

 

Po kjo Odeta, me duket se e thote kot, sa per mode, apo me u bo edhe me interesante, qe jom myslymone. KOt me e pyt - a shkon ne xhami e falet? A mban minimalisht shami ne koke? Se me thone te drejten bo me shku ta zeme psh ne Pakistan edhe te thote qe jom myslyme keshtu me make up, me fustan mbi gjurin, rezik e vrasin me gure e me peshtyma.

..Ka një konfuzion të tmerrshëm për shumë arsye – ndoshta nga padituria, pakujdesia, euforia, mosinteresi, urrejtja – ndoshta të gjitha bashkë, që të jesh mysliman detyrimisht do të thotë që je nga vendet e Lindjes së Mesme ose minimalisht ke një afinitet me kulturën e tyre. Në fakt realiteti tregon të kundërtën, mund të jesh francez, anglez, amerikan, kroat, polak dhe në të njëjtën kohë mund të jesh besimtar i fese myslimane

smiley

smiley

Perpjekje e lezetshme por as nga çupat me buzekuq nuk bindemi ne. 

 

Vetem meshkujt po komentokan ketu, po femrat ku jane. Qe kan filluar disa arrestime, kjo po shihet kudo, edhe kendej , jo vetem ne France. Megjithate, le te mos nxitohemi, e te mos ta quajm siç e quan autorja e bukur; Gjuetia e shtrigave. Se kjo gje akoma nuk ka filluar. 

Booo shkrim shume i dobet. Po shume ama. Nuk di nga tja filloj se cdo paragraf (per te mos thene fjali) ka argumente qe nuk shkojne.

E para, ta themi troc, myslimanet shqiptare nuk jane si myslimanet e lindjes se mesme. Jane shume shume me te moderuar, per arsye te shume faktoreve (feja tek ne eshte sjelle e nuk ka lindur, eshte sjelle nga turqit e jo nga arabet, komunizmi, fakti qe jemi rrace tjeter nga arabet, te gjitha keto bejne qe ne ta jetojme ndryshe islamin, le te themi jemi me mendjehapur dhe jemi europiane). Keshtuqe, qe besh gjithe kete shkrim me tone dramatike ti qe je vajze e re shqiptare myslimane, nuk ka kuptim fare.

E dyta, aty nga fillimi thua qe feja eshte zgjedhje, nderkohe qe pak me poshte thua qe ate fe do ia transmetosh edhe femijeve te tu. Epo me fal, c'pune ke ti tja transmetosh femijeve kur qenka zgjedhje? Argumenti i zgjedhjes bie edhe duke konsideruar cfare thua me poshte:

Në fakt realiteti tregon të kundërtën, mund të jesh francez, anglez, amerikan, kroat, polak dhe në të njëjtën kohë mund të jesh besimtar i fese myslimane. Ashtu si edhe nje egjiptian, tunizian, arab mund të jetë katolik ndonëse e ka prejardhjen nga Lindja e Mesme apo diku gjetkë ku feja myslimane praktikohet ne mase.

Realiteti nuk tregon fare kete. Sepse, ashtu sic e thua edhe vete, feja muslimane ne shumicen e rasteve transmetohet nga prinderit tek femijet. Edhe nje here, harroje shembullin e Shqiperise ku nje pjese e madhe e popullsise ne te vertete jane ateiste (apo agnostike) sepse te lindur e rritur ne nje periudhe ku neper shkolla mesonin teorine e Darvinit te evolucionit si edhe fliteje me "para eres sone" dhe "pas eres sone".

Ndihem Europiane sepse këtë kulturë njoh dhe kjo kulturë më ka influencuar në të gjithë ekzistencën time.

Po europiane je e dashur, thuaje me plot gojen.

 

Nese qellimi i terroristeve paskerka qene sulmi ndaj principeve Europiane te bazuara ne liri dhe tolerance

This is such a very wrong approach. E hedh poshte te gjithe mundin qe ke marre per te shkruar.

Ka dhe shume gjera te tjera qe jane gabim ne shkrim, por edhe kaq e zgjata shume.

Pertoj ta lexoj, po me duket sikur e di se c'do jete shkruar. Mua s'me ka pyetur askush ne jete c'fe kam. Mbase kjo eshte pyetja e dyte, pas asaj nese beson ose jo. 

Shkrimi ishte provokues dhe nga komentet e vertetoi...dua tju them qe fatmiresisht (ose fatkeqesisht per ata qe e mendojne ndryshe) nuk ka nje linje te vetme per te qene musliman dhe duhet bere nje here  e mire ndarja nga feja myslimane me traditen arabe. Shpeshhere nuk perputhen.

Nuk kuptoj paragjykimet mbi menyren e veshjes kur ne foto duket vetem koka, eshte e pallogjikshme. Tipike shqipetare, te merresh me individin dhe jo me argumentat. Gjithsesi te merremi me gjerat e rendesishme, ajo qe jam munduar te ve ne pah eshte qe terroristet (qe perdorin fene myslimane por jane te pa fe sepse asnje fe nuk te con ne vrasjen e te pafajshmeve) mundohen te krijojne konflikte te paqena midis qyteterimeve, dhe me sa shoh ia arrin qellimit sidomos tek njerezit qe kane shume pak informacion mbi fene islame dhe konfliktin ne Lindjen e Mesme ne pergjithesi.

Personalisht nuk shoh asnje lidhje midis fese dhe terroristeve, me vjen keq qe per shume ketu merret si e mireqene kjo lidhje.

Ndersa ata nuk shofin asnje lidhje ndermjet teje dhe fese myslimane. Ju takon juve, dmth dy paleve te myslimaneve sipas koncepteve perkates ta zgjidhni kete pune dhe te vini ne fund te ne te tjeret me nje qendrim se na lodhet (pervec qe dhe na vrate). Zgjidheni dhe mireardhshi

normalisht qe per terroristet une nuk kam lidhje me fene myslimane. Ju beni nje gabim qe ne zanafille, e mrrni per te mireqene qe terroristet jane muslimane, nuk kemi ceshtje per te zgjedhur 'ne' qe besojme ne nje Zot dhe ata qe nuk besojne ne asgje

Ata po "privatizojne" Profetin tuaj, normalisht qe eshte puna juaj, sikunder do ishte e kristianeve nese do vrisnin ne emer te Jezusit etj etj.

Meqe hyte ne blog per koment, kam nje kureshtje krejt te sinqerte: Cfare do te benit nese do t'ju detyronin te mbuloheshit koke e kembe? Po nese do te ishit gruaja e disate e nje burri?

Faleminderit, eventualisht.

nese do me imponoheshe nje gje e tille do dija ke do te fajesoja, normalisht diktaturen nen te cilen do jetoja, jo fene. Me mjafton tju them qe nese Zoti do te deshironte te ishim te gjithe njesoj do na kishte bere copy paste por jam e sigurt qe ai do larmirshmerine. Prandaj jam kunder imponimeve, sidomos ne fe qe eshte ceshtje besime dhe ndjenjash

Nuk eshte ceshtje diktature, eshte ceshtje feje. Psh familja kristiane eshte bashkimi i nje burri me nje grua - kjo eshte nje gje e pakapercyeshme per kete fe. 

me kthe nje pergjigje te thjeshte, mbas sa vitesh ka ardhur shamia si detyrim?

Nuk te kuptova. Ku? Kur? Ne historine e Islamit qysh nga Profeti?

nga momenti qe filloi propogandimi...mbas 25 vitesh gjithsesi, pertej viteve simbolika qendron ne faktin qe njerezit kane nevoje per kohen e tyre per brendesimin e principeve fetare, nuk jemi te gjithe njesoj..pastaj ti paragjykon pa me njohur, beji nje analize vetes sa musliman i mire je vetem mos harro qe vetem Muhamedi a.s ka qene i pagabueshem, te gjithe te tjeret jo

Obobo Odeta.

Obobo Blendi.

c'asht kjo blasfemi?? Muhamedi i pagabueshem? Pse Zoti i thote Muhamedit "Je i falur dhe je i xhennetit?" Vete Muhamedi ka thene qe njeriu eshte i gabueshem dhe ai vete eshte i gabueshem, vetem Allahu eshte i pagabueshem.

Ne histori grate jane mbuluar edhe para Islamit. Nje zakon i mbulimit nder grate katolike ruhet edhe sot ne vellon qe disa prej tyre mbajne per te mbuluar floket kur hyjne ne kishe, apo takojne Papen.

Pa te paragjykuar fare, me duket lapalissiane qe ti i lejon vetes pohime te tilla si ai i Muhamedit qe edhe mund te gabonte, apo qe feja na qenkesh nje ceshtje ndjenjash, vetem sepse jeton ne nje vend ku feja eshte e ndare nga shteti, dhe shteti te krijon luksin e fjales se lire, shkollimit, marteses se pashtrenguar, divorcit etj etj. Perndryshe, fete kane qene dhe jane sisteme autoritare - e kunderta e demokracise, fale se cilet ti mund t'ia keputesh si te kesh qejf nga mengjesi ne darke. Problemi eshte qe ne ndryshim nga Krishterimi, Islami eshte ende ne shume vende vete shteti.

Nje zakon i mbulimit nder grate katolike ruhet edhe sot ne vellon qe disa prej tyre mbajne per te mbuluar floket kur hyjne ne kishe, apo takojne Papen.

Nuk bëhet fjalë aspak për zakon, porse për letrën e Palit drejtuar (të shfletohet Bibla për këtë, sepse nuk më kujtohet tani se ku saktësisht), ku shkruhet shprehimisht:

Burri është kreu i gruas

dhe, ca më poshtë:

gratë duhet të rrinë të mbuluara në kishë, mundësisht në radhë të dytë.

Ja, se po e kerkoja edhe vete:

Dalla prima lettera di S. Paolo Apostolo ai Corinzi: [11,3] "Voglio però che sappiate che di ogni uomo il capo è Cristo, e capo della donna è l'uomo, e capo di Cristo è Dio. [4] Ogni uomo che prega o profetizza con il capo coperto, manca di riguardo al proprio capo. [5] Ma ogni donna che prega o profetizza senza velo sul capo, manca di riguardo al proprio capo, poiché è lo stesso che se fosse rasata. [6] Se dunque una donna non vuol mettersi il velo, si tagli anche i capelli! Ma se è vergogna per una donna tagliarsi i capelli o radersi, allora si copra.[7] L'uomo non deve coprirsi il capo, poiché egli è immagine e gloria di Dio; la donna invece è gloria dell'uomo. [8] E infatti non l'uomo deriva dalla donna, ma la donna dall'uomo; [9] né l'uomo fu creato per la donna, ma la donna per l'uomo. [10]Per questo la donna deve portare sul capo un segno della sua dipendenza a motivo degli angeli. [11] Tuttavia, nel Signore, né la donna è senza l'uomo, né l'uomo è senza la donna; [12] come infatti la donna deriva dall'uomo, così l'uomo ha vita dalla donna; tutto poi proviene da Dio. [13] Giudicate voi stessi: è conveniente che una donna faccia preghiera a Dio col capo scoperto? [14] Non è forse la natura stessa a insegnarci che è indecoroso per l'uomo lasciarsi crescere i capelli, [15] mentre è una gloria per la donna lasciarseli crescere? La chioma le è stata data a guisa di velo. [16] Se poi qualcuno ha il gusto della contestazione, noi non abbiamo questa consuetudine e neanche le Chiese di Dio".

 

Problemi eshte qe ne ndryshim nga Krishterimi, Islami eshte ende ne shume vende vete shteti.

"Në ndryshim nga Krishtërimi" - është vetëm deri-diku i vërtetë si pohim.

E gjithë Mesjeta e deri vonë ("Udha për në Canossa" është një nga shembujt më të përmendur) ka qenë e dominuar nga Krishtërimi - kupto: feja, papati - si forcë shtetërore, si shteti vetë.

Ndarja e shtetit nga feja, laicizmi i shtetit pra, ka ndodhur goxha vonë. Porse ka edhe vende myslimane, si Turqia e Ataturkut, që e kanë bërë këtë ndarje në një kohë relativisht të hershme.

Me një fjalë, Islami (ose çka nënkuptohet në komentin tënd me këtë) vuan të njëjtat simptoma që ka vuajtur Krishtërimi para 600 vjetësh; porse a nuk është kjo edhe distanca kohore që i ndan lindjet e këtyre besimeve nga njëri-tjetri?

P.S. : Nuk çon asgjëkundi diferencimi i feve monoteiste nga njëra-tjetra. Islami është edhe Krishtërim e ky i fundit është edhe hebraizëm. Kundërvënia duhet të jetë radikale, pasi i bie të jetë kundërvënie ndaj feve monoteiste si të tilla,  duhet të jetë gjithpërfshirëse pra; natyrisht nëse ka njeri këllqe ta bëjë këtë, gjë që, të paktën në këtë blog, nuk e besoj të jetë ashtu.

Natyrisht qe flasim per te sotmen, e jo per natyren e Krishterimit deri ne Revolucionin Francez. Nuk besoja se ishte i nevojshem si saktesim.

Po, edhe une besoj se Islami po perjeton nje epoke reformimesh te natyrshme. 

P.s. Diferencimi eshte historik. Pozicioni im eshte ai i njeriut qe beson ne Evolucion dhe jo ne Kreacionizem, por qe e njeh detyrimin qe ka shoqeria njerezore ndaj besimeve.

Krishtërimi i sotëm është ende në nivelin e para dy-treqind-katërqind vjetësh. Nuk duhet harruar qëndrimi i Bushit, fjalët e tij "Aksi i së keqes" dhe "Kryqëzatat", që buronin nga një lexim fundamentalist i Biblës; roli i tij në luftën e Irakut, pararendëses së rrokupujës që mundësoi, në fund të fundit, edhe IS-in.

Tjetër gjë se besimtarët janë mpakur e aq u bën. Por kjo është temë tjetër.

Më e thjeshtë do të ishte nëse do të kapej çështja te "fjala e Zotit" si e tillë.

A qenkëshin Kurani, Bibla e Tora fjala e drejtpërdrejtë e Zotit të gjithësisë, që zgjedhkërka profetë për t'u shprehur; a e ka të nevojshme forca që krijoi universin shqiptimin nga rabinë e tregtarë karvanesh për të komunikuar me pjesën që mbetet të njerëzve?

Mua më ngjan blasfemi pikërisht një këndvështrim i tillë, porse gjithsekush e di vetë.

+100. Zoti s'ka nevoje per ndermjetes per te fol me njerzit.

Po sa gjuhe dika zoti kshu ? smiley

Te gjitha, ai i ka kriju, normal qe i di smiley

Cdo njeri ka nevoje per mesues, ne cdo fushe te jetes. Edhe mjeshtri njehere e ka patur nje mesues.

"Më e thjeshtë do të ishte nëse do të kapej çështja te "fjala e Zotit" si e tillë.

A qenkëshin Kurani, Bibla e Tora fjala e drejtpërdrejtë e Zotit të gjithësisë, që zgjedhkërka profetë për t'u shprehur; a e ka të nevojshme forca që krijoi universin shqiptimin nga rabinë e tregtarë karvanesh për të komunikuar me pjesën që mbetet të njerëzve?"

Ato pyetje do ta mbyllnin debatin pa e hapur akoma. Debati qe perpiqem te mbaj hapur eshte ai i impaktit te besimit ne historine e shoqerise njerezore. Kjo, nese duam te flasim. Nese duam te heshtim, ti ke te drejte. Por kjo vajza ka folur.

Tashti edhe nje hollesi, qe ta shohim gjene me bujarisht. Lexoja para ca muajsh se nje nga impaktet e qeverisjes (?) talebane ne Pakistan, kish qene ndalimi i perdhunimit te djemve 12-13-14 vjecare nga burra te pushtetshem vendas, praktike qe ish ringjallur menjehere pas largimit te tyre. Burimet e lajmit ishin ushtare amerikane te vendosur atje.

Edhe në Belgjikë e kudo në Europë, për të mos folur për skandalet e Kishës katolike në Irlandë e më gjerë, kanë ndodhur të tilla gjëra për të gjitha arsyet e shkaqet e mundshme, të besimeve, kinse-fetare a ateiste, nga më të mundshmet pra.

E megjithatë, nëse duhet medoemos të flasim për Islamin, apo edhe për besimet fetare si të tillë (ku përfshij edhe ateizmin), debati, të paktën siç e kuptoj unë atë, do të rrokte rrënjët e aksiomave fetare, filozofike e ideologjike, debat ky që pakkush është në gjendje ta bëjë, qoftë edhe në dukje i sekularizuar mjaftueshëm, siç ngjan, porse vetëm ngjan, edhe Perëndimi i zhveshur, edhe Lindja që shfaqet e mbuluar.

Është debat që kërkon jo vetëm njohuri nga Islami, por nga të gjithë fetë e mundshme, që do të përfshinte teologjinë, filozofinë, shkencat; aksiomat pra themelore ku mbështeten moralet tona, etikat tona, pasi për njëjësin e tyre as që bëhet fjalë, përsa kohë njerëzit e kësaj bote koloviten në rrafshe të ndryshme besimi; të gjithë besojmë (ata që nuk e bëjnë këtë vrasin veten), të gjithë besojmë në diçka, pavarësisht se më së shpeshti nuk e dimë se në çfarë, nuk jemi të vetëdijshëm për këtë.

Për mua besimi vetë është i thjeshtë e përmblidhet në këto urdhëresa (njerëzore e jo hyjnore, të diktuara nga "Vernunft-i i Kantit, nga sipërorja e vetëdijes pra): 1. Mos vrit. 2. Mos vidh. 3. Mos gënje.

Pjesa tjetër që mbetet, me synetra, me vajosje, me shamira etj., është vetëm maskeradë e një kohe të largët të kaluar, është spekulim dhe injorancë.

Por, edhe një herë: secili duhej ta dinte vetë; mirëpo a po e dimë ne vetë të parët këtë? S'jam fort i sigurt e është mirë që është kështu, më ngjan,. Nuk po duam të bëjmë gabimin që po kritikojmë (blla-blla-në e zakonshme me "të përzgjedhurit" pra; në këtë kuptim, do bëhej mirë sikur të laheshin hesapet teorikisht me këta sharlatanët, siç shkruan diku Borhesi, kinse "hyjnorë", Jezusë a Moisi qofshin)

 

 

Nje nga ankesat qe degjoja me shpesh mes romaneve ishin taksat shteterore, prej te cilave pronat kishtare ishin te perjashtuara.

Raporti mes modernitetit si ngjarje ne jeten e Perendimit dhe ruajtjes se pakontestuar te autoritetit fetar ne gjysmen tjeter te botes e ben te pamundur nje debat ngushtesisht akademik (ate dyluftimin nje me nje ndersa ushtrite presin te rreshtuara).

Per vete besoj tek njeriu, tek aftesia qe ai ka per te menduar e krijuar me nje vizion per te nesermen, edhe pse nuk do te jete aty individualisht. Nje pasditeje, para dy-tre ditesh, teksa horizonti dukej si ndonje diell i madh, shume here me i madh se i verteti, po bisedonim pikerisht kete gje. Po thoshim qe, eventualisht, dikur jeta ne Toke do te jete e pamundur. A do te jene ne gjendje njerezit te ndertojne dicka per ta zhvendosur specien e tyre diku tjeter? Nese po, atehere gjithcka ne historine e njerezimit - perpjekja e njeriut te vogel, lufta, paqja, genocidi, feja... - do te kete qene ne funksion te atyre pak veteve, qe do te largohen nga Toka per te populluar nje planet tjeter.

Ndaj edhe Imperativi kategorik kantian eshte shume me i gjere (dhe i bukur) se Mos vrit, Mos vidh, Mos genje. Nenkupton nje pergjegjesi ne veprimin e individit ne raport veten dhe me te tjeret, sinkronikisht dhe diakronikisht.

Natyrisht që të jap të drejtë; e kisha fjalën për imperativin si mohim; pohorja e tij pastaj, potenciali i saj është tjetër gjë.

Në realitet ndodh kështu, të paktën në këtë Perëndimin që jetoj vetë, që njerëzit prej lirisë së tyre potenciale, - jo të gjithë, kuptohet, por më të shumtët - , zgjedhin të vegjetojnë përpara televizorit a gotës së birrës (edhe Peshku është pasqyrë e qartë e këtij vulgariteti); zgjedhin pra të shohin Bidain, Fevziun, t'i japin votat Metës dhe të ndjekin "Ich bin ein Star, holt mich hir raus" ("Jam yll, më nxirrni prej këtej" - emisioni më i parë në Gjermani, ku prominentë të dorës së tretë hanë karkaleca dhe brumbuj në xhunglën australiane); dua të them që vlerat që po kërkohen të mbrohen, liria e mirëqenia e Perëndimit, më së shumti janë e gjenden si të tilla veçse te "Kritika e arsyes së pastër", porse aspak në pazarin e përditshëm të gjësë së gjallë.

Kjo nuk i bën realitetet lindore, që janë deri-diku edhe tonat, më pak të frikshme, përkundrazi.

Dhe po; nëse njerëzimi vazhdon të ecë në këtë qorrsokak, është çështje kohe deri sa të përballemi me probleme madhore, në mos apokaliptike.

Vetë përpiqem t'i hedh të hajë flakës së shpresës, megjithë gjasat që flasin tjetër gjuhë; siç thoshte Martin Luther-i: "Nëse nesër ndodh kiameti, unë do të mbjell sot një pemë molle". Kitsch? Ndoshta. Por cila do të ishte vallë ndonjë alternativë më e arsyeshme përkah fatalitetit? 

 

mirazh; " ....Krishtërimi i sotëm është ende në nivelin e para dy-treqind-katërqind vjetësh. Nuk duhet harruar qëndrimi i Bushit, fjalët e tij "Aksi i së keqes" dhe "Kryqëzatat", që buronin nga një lexim fundamentalist i Biblës; roli i tij në luftën e Irakut, pararendëses së rrokupujës që mundësoi, në fund të fundit, edhe IS-in..." 

 

Biri im, ç'jane keto budalliqe qe thua. Bushi nuk e nisi luften se u frymezua nga Bibla, apo se u ndikua nga ndonje rryme fetare, jooo. Ishte biseda e tij me Robert Zollickin, qe percaktoi gjithshka, per te filluar nje lufte ne Irak e Afganistan. Te gjitha te tjerat qe erdhen me mbrapa, fjalimet e tija, 11 shtatori, etj, ishin pasoje e bisedes se famshme ndermjet ketyre te dyve, para shum viteve. 

Her tjeter pyet plakun ketu, ose lexo VQ te mesosh me shume. 

.

Mund te thellohesh pak me shume te kjo pika e shumellojshmeris ? E them kete per arsye se si ne bibel si ne kuran eshte i njejti version i krijimit dhe aty nuk thot "krijova shume lloje  meshkujsh ne larmi ngjyrash peshe lartesie gjeresi etj etj" , por thot "krijova Adamin/Ademin ne imazhin tim" . Flisni me llogjik mos flisni kodra mbas bregut se dukesh edhe vajze me shkoll e po na tregon se ne te tjeret nuk marrkemi vesh nga islami e lindja e mesme. Mu bere me keq se nje shqiptare nga Kosova qe donte te debatonte per islamin por kur fillova e pyesja per suret me tha se nuk e kishte lexuar. Tani po ja mesoj une islamin dhe dje me pyeti po ku eshte ndryshimi me katoliket  pse kapen muslimanet me ta kur besojme nje zot. E ula dhe ja shpjegova mbasi mbaruam punen. Per tu sqaruar , vete jam ateist . 

Odeta, ta them si te te kisha moter, pra jo me te keq. Je shume qesharake dhe kjo vjen ngaqe je e pa informuar mbi Islamin. Mos u merr me gjera qe nuk i njeh e aq me teper t'i perfaqesosh ato.

Dhe te lutem here tjeter qe te trokasin ne dere ata te censusit mos genje te thuash qe je myslymane se na nxite faqen neper statistika. He te keqen.

une nuk kam pse te fyej askend sepse nuk eshte ky qellimi, por ama nje keshille do te ta jap. Kujdes me menyren si e propagandoni fene tone?Ne Kuran permenden 80 devijime te fese islame, nga keta 80 vetem nje eshte ai i drejti. Bazohuni ne Kuran dhe Hadith asnje interpretim tjeter per mua nuk eshte i pranuar

D.m.th.  79 ne 80 muslimane jane "gabim me dashje" ?

pikerisht, eshte ne Kuran mund ta lexosh kur te kesh kohe

Do ishte shume mire te lexonim Kuranin ne fakt, sa me shume njerez te plasin rrugeve aq me shume kohe do kemi per tu kyc ne shpi dhe per te lexuar

Nuk jane 80 por 73 . Po i hedh shume barre mbi supe vetes nga sa mban. Nejse vl. 

Ma do mendja qe Odeta eshte shume me e informuar per Islamin se sa ti. Ajo vetem nuk e ka provuar ndonjehere qe pasi te kete jetuar ne Itali te jetoje ne Iran, Pakistan, Arabi Saudite, Kuvajt etj. Shpresoj qe Odeta ta kete rastin dhe te lexoj shkrimet e Qanta Ahmet, nje intelektuale myslimane qe pasi u rrite dhe shkollu ne Londer, e beri nje xhiro ne Arabi Saudite.

do me pelqente por nuk besoj se ka shume rendesi per fene time, cdo informacion qe me intereson e gjej ne Kuran dhe hadith....Ajeti i pare Lexo, keshtu ky eshte detyrimi i pare qe na jepet si muslimane

Detyrimi? Po ti sikur ishte kunder detyrimeve dhe imponimeve?

Whatever.

Po e le edhe une. Nuk ia vleka.

Tashi po qe e kape mat ket gocen... smiley

E lashe fare. I gjithe shkrimi i saj nuk shkon. Nuk di ca te shkruaj me pare, e nuk kam kohe vertet smiley

Po pse me u lodh kot me lexu Odeta, qenkerkan te gjitha ne Kuran dhe hadith.

" We pray to God to destroy our enemies. Our enemies pray to God to destroy us. Someone's gonna be disappointed ... someone's wasting their fucking time . Could it be... Everyone ... ?

-George Carlin.

 

Qellimi i terroriste dhe ketyre kafsheve te ISIt eshte pikerisht t'i paraqisin gjithe keto tmerre si lufte fetare. Dhe po arriti puna aty, ajo eshte fitorja e tyre. As US nuk ra ne kete gracke megjithse sulmet e 9/11 ishin shume me te renda ne pasoja etj. I dha plumbin ballit pergjegjesit kryesor e shume zarave te tij, por nuk tregoi gishtin ndaj cdo myslimani. Nje dite e me pare do shujt ky ISI, qofte me ndihmen e rusit a dreqit, se aty frymezohen keta idiotet lokale. 

Ne nje emision televiziv ne tv klan, ne diskutim e siper mbi mbajtjen e shamise, Ermir Gjinishi, nje nga teologet me te moderuar muslimane ka thene se besimtarja pa shami eshte e Paplote.
Nje vajze praktikante muslimane ka bere dikur nje shkrim ku flet se si ia ben me shamine, por komentuesit poshte shkrimit qe e njohin vajzen, nuk e kane perkrahur, pasi nuk u pelqen menyra se si e mban vajza shamine.
http://www.e-zani.com/2012/10/08/si-ia-b...

e repsktoj mendimin e teologut qe e ka thene por nuk jam dakort. Secili e perjeton fene ashtu si e koncepton dhe nuk duhet te paragjykohet per kete. Ajo qe mendoj une eshte qe ne fe nuk ka imponime dhe forcime sepse forcimet cojne ne konflikte te pashmangshme dhe ne situata ku nuk kuptohet sa eshte e ndjere dhe sa eshte e imponuar feja

Po cer thu moj vajze , cer thu ? Mund te besosh e shpikesh ndonje fe tjeter si ajo Eleonora e Kodres se Diellit, por islami eshte islam dhe ka rregulla fikse.

Secili e perjeton fene ashtu si e koncepton dhe nuk duhet te paragjykohet per kete.

Ka nje problem me kete fjali.  Sepse ti e koncepton ndryshe fene dhe ISIS (bie kryefjala) ndryshe.  Per shembull, vjet ne tetor ne revisten e ISIS "Dabiq" ne nje artikull per ringjalljen e skllaverise si norme, diskutohej dhe fati i yazideve.  Nqs keta ishin muslimane te gabuar, qe pa asnje ngurim i pret vdekja, ose jane pagane.  Studiues te Islamit ne ISIS, me urdher te qeverise u mblodhen dhe debatuan mbi kete ceshtje dhe u argumentua qe nqs jane pagane:

Yazidi women and children [are to be] divided according to the Shariah amongst the fighters of the Islamic State who participated in the Sinjar operations [in northern Iraq] … Enslaving the families of the kuffar[infidels] and taking their women as concubines is a firmly established aspect of the Shariah that if one were to deny or mock, he would be denying or mocking the verses of the Koran and the narrations of the Prophet … and thereby apostatizing from Islam.

Ti, teologjikisht ke ndonje gje per te shtuar? Situata eshte e tille qe ky entitet, ISIS, eshte nje entitet ahistorik, dhe po funksionon si i tille. 

Ta solla si shembull sepse nuk po filozofohet me, apo te diskutohet hipotetikisht kjo: 

Ajo qe mendoj une eshte qe ne fe nuk ka imponime dhe forcime sepse forcimet cojne ne konflikte te pashmangshme dhe ne situata ku nuk kuptohet sa eshte e ndjere dhe sa eshte e imponuar feja

ca i ka be njerezimi vetes. eh superfuqia, shtypja, budallenjte 

Si nuk u ka vajtur mendja muslimaneve, qe jane te prekur nga atentatet terroriste ne Paris e kudo, te mblidhen dhe te organizojne nje skuader nderkombetare anti-ISIS me te pakten 100 vete dhe te shkojne te luftojne kunder atyre barbareve ne Siri ? 

100, vetem 100, jo me shume. A e kane bere deri tani ? Jo mer jo. Vetem keshtu do besoja se vertet jane kunder tyre me zemer dhe do uroja qe kjo skuader te rritej e te rritej.

Po qe se nuk e beni dot, ulni koken dhe mbyllni gojen.

Perndryshe, per mua eshte hipokrizi kur thoni : na felliqen fare, gjithe bota na shofin si macja e zeze, Europa nuk na do me , etj etj. . Kam pershtypjen se thelle ne shpirt edhe ju pelqen nga pak radikalizmi...

Titulli ben loje fjalesh me Je suis Charlie.  Je suis Charlie doli si parulle solidarizimi me viktimat e Charlie Hebdos nga terrori islamik? Cdo 15 vjecar ne kete planet e di kete pune.

cilet muslimane u vrane keto ditet e fundit qe e paskan bere kete zonjen/zonjushen te thote

Je suis muslim?

Cilet muslimane po terrorizohen ne rruget e Parisit, Londres, apo Romes?

Cili udheheqesh shteti ne Angli, France apo Italy po flet kunder muslimaneve?

Cila gazete apo TV ne Europe apo Amerike po ben propagande anti - islame?

 

Odeta, kot per kuriozitet, e ka shqetsim kete punen  e shpalljes se eshte myslimane, apo s `eshte  ?!  Se kesaj i thone tjeteri ha kummbulla, Odeta qe as nuk e ka idene e  jetes myslimane, i mpihen dhembet ! Keshtu me duket mua , ky shkrim si bicim Hartimi , ne kalesen e 8 -t ne provimet e lirimit ! smiley

o po hartime le te bej ajo, po pse nuk ben ndonje kunder terrorit islamik eshte puna, kunder Daeshit. kjo eshte pak e cuditshme. smiley

 

E para e punes, vajza ben nje "Hartim" pa njohur fene islame, Feja islame nuk eshte nje fe kompakte, dhe te thuash qe Je suis muslim , eshte pak konfuze !

Te gjithe i referohen une jam muslim, dhe te gjithe jane kunder njeri tjeterit ! Me konfuze se jesh mysliman sot, ne shekullin e 21 nuk ka !

Nuk di ke te qush musliman !

Se te gjithe ne emer te myslimanizmit flasin edhe ne Siri, edhe ne Arabi, por cedo se ata po luftojne njeri tjeterin, po u presin kokat njeri tjetrit !

Sot eshte frike te jesh musliman  frike nga muslimanet, sespe jane bere lemsh te gjithe ! Me vjen cudi se te gjithe kur luftojne me njeri tjetrin ne Siri, bertasin "Alahu Ekber " !

Nuk i merr vesh per zotin ! Vjen tashti kjo Odeta, dhe e ben me konfuzion situaten , me allasoj propagande boshe !

Le pastaj qe i ve titullin ne ferngjisht per ta bere pak me moden myslimanizmin, ose per ta pranuar midis nesh !! smiley  Apo shkojme ne Europ ?

Eh sa larg jemi ne nga Franca si publik ! Nejse , jetojme ne kohen e nje budallllalipseje qe nuk merret vesh , kjo lloje lirile me shkrujt cdo naivitet ne internet !

Odeta, edhe une kam nje pyetje per ty! Cfare quhet mysliman? Cili njeri quhet mysliman?

Pas pergjigjes (hipotetike) qe ke dhene, pa diskutim do te dalin mijra te tjere, qe po si myslimane, do te japin te tjera pergjigje! Kjo do te tregoje ty, se ne kete bote nuk ka myslimane, -biles shume me pak se te krishtere apo budiste- sepse nuk ka nje definicion te qarte se cfare e karakterizon myslimanin nga nje njeri i nje konfenksioni tjeter fetar. Pra mjafton te quhesh mysliman dhe je mysliman! Mjafton te thuash ate shprehjen e famshme e te thjeshte te myslimanve, qe beson ne Allahun si te vetmin Zot dhe ne profetin e tij, Muhametin, dhe kaq mjafton te quhesh mysliman. Pas kesaj eshte e kote te diskutojme se cfar ben njeri dhe tjetri ne emer te fese, pasi nga ritet para Kuranit, nga Sharia para Kuranit, dhe nga vete Kurani, kemi kudo nderhyrjen e mendjes se varfer te mendjes se arabit te dikurshem, gje te cilen ai e cilesonte si te zbritur nga Allahu! A vlen pas kesaj diskutimi mbi paragjykimin e myslimanve!?! Apo do te kesh akoma naivitetin te na shpjegosh se cfare eshte nje mysliman/e!?! 

Pra sipas Odetes, feja myslymane ka 80 devijme. 80.

Bashke me devijimin "new age sexy" te vete Odetes, behen 81.

Tani, ideja eshte qe myslymanet te bihen dakord cilin version do te mbajne zyrtarisht dhe mundesisht gjate rruges te mos bejne viktima aq me teper viktima jo myslymane se s'ja kemi per borxh.

Besoni cfare te doni, por mos na bezdisni ne te tjereve. Madje mqs. e keni aq per zemer qe te mos identifikoheni me ekstremistet tuaj, pse nuk i luftoni vete keta vellazer te devijuar?!

Dmth. jane probleme te fese te tuaj. Na lini rehat ne te tjereve.

Po pra.

Dhe bota duhet te qeroje oriz per te distancuar nje midis 80 ve dhe ti thote: - Ti do besh qejf se je paqedashes. Kta te tjeret duhen luftuar se jane radikale...

nuk eshte e lehte e?

 

Lejeni Odeten rehat se nuk di ku osht vet... (literally)

oh snap... edhe sa kohe do ta ler Blendi kete artikull ketu... u be si tabele qitje kjo vajza...

Kjo vajza mesa duket ka kerkuar vete te postohet ketu, keshtuqe duhet te jete ajo qe ti kerkoje Blendit ta heqe shkrimin nese nuk ndihet mire me komentet

Duke jetuar në Itali, në zemër te kristianizmit më vjen natyrshëm pyetja: Përse nje padrejtësi që ndodh në Lindjen e Mesme duhet detyrimisht të lidhet me fenë islame ndërsa cfarëdo padrejtësie që ndodh në Vatikan (rastet e fundit te skandalit mbi lluksin e kardinaleve, vjedhja e parave te destinuara per bamiresi, apo abuzimi me femijet nga njerezit e kishes etj) nuk lidhen me fenë katolike? Përse feja katolike qenka ‘më e pastër’ dhe në mënyrë të qartë (e me te drejte do te thoja une) ndahet nga veprimtaria e atyre që e praktikojnë fenë, ndërsa nuk aplikohet i njejti racionalitet për fenë myslimane?

Janë pyetje qe do te mbeten pa pergjigje sepse nuk ka nje përgjigje racionale ndaj tyre.

 

Oj goce sepse ata salafistat i shpjegojne aktet e tyre direkt me mesimet e muhametit, ndersa ai prifti pedofil nuk thote qe keshtu me tha bibla prandaj eshte me kollaj ta identifikosh ate prift si pedofil te semure sesa tja ngjisesh fajin katolicizmit. Jane pyetje qe kane pergjigje shume te thjeshte. 
Juve myslimanet e mire jeni deri ne nje grade te vogel bashkefajtore, sepse ne vend qe te beni nje lufte akademike kundra isisit per ti vene si duhet interpretimet e kuranit juve harxhoni gjithe energjite per te rujt bothen tuaj neper evrope nga diskriminimi i perditshem. Juve fokusoheni tek distancimi sesa tek mbrojtja e ideologjise se fese tuaj. Jeni ju qe i lejoni shesh e vend terroristave qe te mbushin mendjen e tyre me traplliqe. Ne e dime shume mire si ta ndajme nje besim nga nje njeri po si me ja bo per te ndare terrorizmin nga feja jote? 

Lereni gocen rehat se nuk eshte Musulmone por thjesht nje e Re Liberale qe do te luftoje cdo lloj diskriminimi. Ve bast se do kishte shkrujt me te njejten fryme per te drejtat e Homoseksualeve apo njerezve me ngjyre.

Propaganda fetare na kap pak ligshem Neve, Shqiptareve, Bota e ndan Islamin ne Suni dhe Shia, ku Shqiptaret jane Suni e aksidentalisht varianti me intolerant i islamit. Pavaresisht tolerances qe mburremi se kemi mes vedit .......ne syte e te huajve kur flitet per Suni ka me shume paragjykime se per Shiat. Gjuetia e Shtrigave ka filluar dhe fatkeqesisht kjo vajze do e provoje ne kurriz te vet. Barkat po shpalosin Velat per tu mbush me te deportuar.

aman o tironc deri dje shqiptaret as qe e kishin iden fare ca ishte suni apo shia

Po pra, prandaj them se Goca eshte brezi Post-Modernist e mbushur me ide liberale...e nuk e di qe eshte Suni.......di qe ka gjyshen Musulmone dhe i bi qe te kete kte fe. Referenca isht per besimin e saj qe ka 80 variante islami dhe te mos propagandojme fene tone ne ngjyre te gabuar. Skemi cte propagandojme ne per ate pune se Oksidenti e ka te tullosme paragjykimin per Musulmont. E dinte edhe Rugova i shkrete e u konvertu ne Katolik, e parandjeu qe do fitonte hapesire publike zeri radikal i Islamit nen Flamurin jeshil apo nen ombrellen e vetevendosjes.

Rugova u Konvertu sepse ne Shqiperi e kosove erdhen sabri kocet ! Por cfare feje eshte ajo qe kur flet ltund edhe gishtin, dhe shtremberon edhe fytyren gjate kohes se lutjeve me ngritje te zonit ?!! Nuk ka fe ne bote me te ashper se Suni i myslimaneve  !

E folura me gisht eshte simbol i injorances qe e transmeton Orienti i 300-400 vjeteve te fundit dhe jo thjesht Feja. Edhe Greket edhe Serbet pavaresisht faktit qe sjane Musulmon, jane primitiv dhe shprehen me mimike fale tradites se vonshme orientale. Sllovenet apo Hungarezet jane krejt ndryshe se nuk ju nenshtruan Orientit por u edukuan me vlerat e institucioneve te pavarura te Okksidentit nga Kisha.

Suni qekan shqiptaret?

Po bektashinjt duhet te jene patjeter Shia them une.... 

Bektashit jane nga Skrapari mer.  Ca Shia thu ti  smiley

Bektashinjte jane renegate te Islamit qe ISIS i con ne Sater bashke me te Krishteret.

Se mos na vrasin Like floririn !  smiley

Me aq Flori sa ka ai do e bleje nje vrime me u fut por kur ka zallamahi e pesojne fukarenjte, femijet e Pleqte, asnjehere Paria.  

Bektashinjte jane renegate te Islamit qe ISIS i con ne Sater bashke me te Krishteret

Ja ! Ky eshte koncepti i sotem i te qenurit mysliman ! Une jam me i miri ! I pari dhe i fundit ne kete bote ! Suni ! Prandaj eshte me se e qarte sot qe feja myslimane eshte nje fe e dhunes, dhe jo e paqes dhe harmonise me fe e tjera ! Larg qofte zionistet dhe myslimanet suni ! smiley Shkaktaret e te gjitha luftrave dhe prishjes se ekulibrave sot ne bot ! Larg qofte kto fe ne Europ !

Nuk eshte problem i sotem por i hershem midis Bektashinjve dhe Islamit radical. Bektashinjte jane si puna e Higuenoteve qe erdhen ne Shqiperi te shpetonin koken. Fe e dhunes apo jo nuk eshte ceshtje per mua por kur ka lufte njeriu voton per sigurine me cdo kusht.

Dikur kam lexu nje pershkrim si lindi feja e bektashijve ... me dy fjale ... nje tolerim i islamit per luftetaret me prejardhje te krishtere per te pire e alkoohol, etj ndersa i sherbenin portes se larte. Jo me kot qendra e bektashijve eshte Shqiperia

Bektashinje ke edhe ne Tropoje, Shpirag, Vlore Mallakster Tepelene ect nuk ka vetem ne Skrapar Mali i Tomorit ( Olimpi )eshte ne Berat !

Ke gjysëm e Gjakovës Bektashie, ke në Pejë, Prizren, Prishtinë. 

Kete e shkruajti nje ateist nga Iraku dje fiks si keta  left  lef fucking to left  smiley

“It must be incredibly frustrating as an Islamic terrorist not to have your views and motives taken seriously by the societies you terrorize, even after you have explicitly and repeatedly stated them.

Even worse, those on the regressive left, in their endless capacity for masochism and self-loathing, have attempted to shift blame inwardly on themselves, denying the terrorists even the satisfaction of claiming responsibility.

It’s like a bad Monty Python sketch:

“We did this because our holy texts exhort us to to do it.”

“No you didn’t.”

“Wait, what? Yes we did…”

“No, this has nothing to do with religion. You guys are just using religion as a front for social and geopolitical reasons.”

“WHAT!? Did you even read our official statement? We give explicit Quranic justification. This is jihad, a holy crusade against pagans, blasphemers, and disbelievers.”

“No, this is definitely not a Muslim thing. You guys are not true Muslims, and you defame a great religion by saying so.”

“Huh!? Who are you to tell us we’re not true Muslims!? Islam is literally at the core of everything we do, and we have implemented the truest most literal and honest interpretation of its founding texts. It is our very reason for being.”

“Nope. We created you. We installed a social and economic system that alienates and disenfranchises you, and that’s why you did this. We’re sorry.”

“What? Why are you apologizing? We just slaughtered you mercilessly in the streets. We targeted unwitting civilians – disenfranchisement doesn’t even enter into it!”

“Listen, it’s our fault. We don’t blame you for feeling unwelcome and lashing out.”

“Seriously, stop taking credit for this! We worked really hard to pull this off, and we’re not going to let you take it away from us.”

“No, we nourished your extremism. We accept full blame.”

“OMG, how many people do we have to kill around here to finally get our message across?”

smiley Kur them une qe Stalkerat dhe Zhardinat jane te paret me te cilet do merren keta kur ta bejne Europen te tyren plotesisht.

shkrim i dobet dhe spekulativ, kerkon te perfitoje nga situata e krijuar. Edhe nje hartim i nje nxenesi te fillores mund te ishte me i mire. S'ja vlen fare te harxhosh minutat. Adio, Odeta

Mu me irriton pervec te tjerave titulli   :  Je suis muslim !!!

smiley

Odetë, fotot e tua më duken sikur bien ndesh me mësimet e Kuranit e ato të një myslimanit. Mua më dukesh thjesht një shqiptare që thotë "Jam myslimane" si ata 50% të censusit, por që nuk kanë lidhje me atë që feja standarde myslimane predikon. 

vetem mos harro qe vetem Muhamedi a.s ka qene i pagabueshem, te gjithe te tjeret jo

- Odeta, Nentor, 2015

 

Te rrosh vete Odeta se trunin ta paska cu Muhamedi a.s per skrap.

te jete grua besnike dhe nene e dashur e ka kryer rolin e vet. sepse nga mungesa e trurit, vujne te gjithe, jo vetem ajo. s'do ishte keq per asnje te kishte pak me shume tru. 

Shqiptaret bejn mir te rrin larg ekstremistve islamik. Dje ne NPR radio: Armet qe u perdoren ne sulmin terrorist te parisit erdhen nga "albania". 

Do vej keq kjo pune sidomos per shqiptaret qe per  te fituar dy lek u shesin arme ketyre plerave islamik

kur t'i zgjidhni keto punet me fe, mos harroni te na dergoni memo.

Pse mundohen kaq shume per tu bere hipokrit keta fetaret ? Thjeshte e pranoni pa bere carcaf me shkronja per te treguar se jeni hipokrit koke e kembe. 

Hartim i dobet. Nje person qe pretendon te shkruaje "me pergjegjesine me te madhe" dhe si studiuese dhe pastaj shkruan nje artikull qe eshte 1. siperfaqesor, 2, haptazi me qellimin per te qene polemik, thjesht sa dikretiton vetveten.

Si per te miss universi mu duk ky shkrim mua. Plot me qellime te mira. Ka mundesi qe Blendi ta kete pelqyer si ish pjesemarres ne juri i ndonje konkursi bukurie.

mgjths ku i dihet?! mund te jete edhe ky niveli i tij.

blendi eshte gazetar dhe ben prapagande. me kete ushqehet.

I ka kapitalizmi keto ..ca ti besh?Duket sikur artikull-shkruesja me pare identifikohet si myslymane e pastaj si shqiptare..vero? E ketu i vjen fundi muhabetit..

besoj se kur thote jam muslimane e perdor si origjine. ngaqe ka shqiptare nga te tre besimet. si origjine e marrin shumica edhe ne perendim. 

nga emri ate se merr asnjeri ne itali per muslimane. ajo ben vetem moral, dmth i qan hallet atyre qe nga fytyra dhe emri, i marrin per muslimane fetare, edhe kur s'jane te tille (nuk shkojne ne xhami as respektojne kuranin).

megjithese per vete nuk kam pare arab ateist deri sot. 

Sa te duash ka arab ateist. 5 i kam une shok ne fb. Une jam mese i bindur se nese ligjiet nuk do te ishin aq te egra ndaj atyre qe nuk besojne vendet arabe do te kishin numrin me te lart te ateisteve. Arsyeja kryesore dhe e vetem eshte kjo. E shprehur shume qart nga nje shkollar islam shume i respektuar nga muslimanet sunni https://www.youtube.com/watch?v=huMu8ihDlVA    . Ketu ke nje ateist egjiptian qe detyrohet te iki nga studio mbasi prezantuesja egersohet  https://www.youtube.com/watch?v=Xa3Qyd4lMH8

hahahahahahaha - atheism is spreading like wildfire ... by now we have 866 atheists 

rrofsh per kete video smiley 

ata qe njeh ti, po te banonin ne perendim nuk do te mund te ishin ateiste edhe po te donin. se prej emrit dhe fytyres vetem, vendasit do t'i merrnin per muslimane. 

kur shkruajta ate rreshtin, mendova qe me siguri ne vendet e tyre, ka plot arabe qe s'falen as agjerojne. puna eshte qe une s'banoj atje. ketu eshte drugu mesele.

Clidhje ka me ateizmi, ligji, qe i ndalon femrat te vozisin kerrin ?!!

o vlonjat arsyeja e `ligjeve te egra` ne AS jane per te shtypur popullin me dhune, dhe jo frika nga ateizmi ,  shkurt  feja eshte si opiumi, ose hashashi i ve ne gjume letargjik arabet , per mos tu zgjuar, me !  (per t mos u bere njerez normal ! )

Degjoje pak shkollarin e fes islame ne lidhje me lenien e fes islame e ke te lidhja e pare. Nuk fola per AS sepse AS e ka bere ligj me vete ku e konsideron terrorizem lenien e fes dhe propaganden per ateizem. 

Feja ne pergjithsi eshte nje opium, nje element toksik per trurin e njeriut, dhe ai `shkollari` nuk eshte gje tjeter vetem njeri prej atyre qe ndihmon te asfiksoi trurin e njeriut !

megjithese per vete nuk kam pare arab ateist deri sot.

eee po ku te shofesh mer ... kerkon tjeter stad ajo ... te mos cheesh kusherirat e para psh sa andej ketej

s'kuptova gje ça deshe me thon.

ndoshta shembull jo i sakte per te tregu prapmbetjen e arabve.. smiley 

Eeehhh, muhabet i vjeter ky i identifikimit. Armiri me shoke ofendohej nga pyetja njehere e nje kohe... dhe kuptohet, nuk jepte pergjigje. 

Një gazetar që ka mbuluar Lindjen e Mesme, më tha që në atë rajon të globit (përjashtuar Izraelin), është e paimagjinueshme për një banor të asaj zone që dikush mund të jetë pa fe. Po i the që ti nuk ke fe, je thjesht njeri, për atë është zëre se i the që ti je alien e vjen nga një planet tjetër. 

Lexo pak komentet ku u publikua intervista e Valon Berhamit ku ishte shprehur se ishte ateist. Ofendime e pershkrime nga me te ndryshmet thua se ishe duke luexuar komentet ne ndonje gazet saudite.

Ku ishte ky shkrim?

Shkrimin nuk e lexova por po le kete

Në eksperiencën time, kam njohur dhe musliman me shumë kulturë e për t'i patur zili. Pamvarësisht faktit se unë jam ateist e besoj më shumë në vlerat universale të njerëzimit sesa në një zot që askund nuk bëhet i gjallë veç nê fantazinë e atyre që besojnë se ka një të tillë (qofshin këta musliman, ortodoks apo të krishterë etj) sërish jam munduar t'i respektoj qoft edhe për besimin e tyre dhe përkushtimin që kishin ndaj tij. 

videon e bashkangjitur, një musliman francez, (nga origjina më duket marokan) ai shpreh qart kundërshtinë dhe mërzinë e tij kundra atyre që abuzojnë në emër të fesë që dhe ai i përket. Madje, shkon më tej, bën thirrje për pastrim. U kêrkon muslimanëve të denoncojnë e dënojnë njerëz me tendenca ekstremiste, sepse thekson, nuk munden disa dhjetra apo qindra të përbaltin 2 miliard musliman në gjith planetin. E këtë e bën madje edhe duke i quajtur: bij bushtrash. 

P.s: Skip the ad. Pak nëpër të nga sa thotë për të dhënë një ide: 

E bëj këtë video sepse jam i lodhur, të shoh gjith këto atentate, të shoh që na tallin. Për asgjê do tê hyjmë në një luftë civile. Një luftë ideologjike e cila mund të na dëmtoj shumë. Ndaj, u adresohem gjith muslimanëve, gjith muslimanëve në Francë: Le të mbrojmë fenë tonê të bukur, le t'i ndjekim këta përvetsues që kalojnê si muslimanë për të vrarë njerëz. Duhet t'ju them diçka, nuk duhet të jenë aturoritetet që duhet ta pastrojnë, qeveria etj, por jemi ne, ne muslimanët. Ne që shkojmê nê xhami, ne që mbajmë vlerat e republikës, duhet të jemi ne që t'i pastrojmë. Duhet tê jemi ne që duhet t'i zbulojmë këta bij bushtrash e për t'i çuar ata tek autoritetet ... se njê ditê do të shpërthejnë atje ku nëna juaj apo motra juaj do të jenë prezete. Ndaj është për ne muslimanët e francës që e kemi fenë nê zemër, vlerat dhe principet e islamit, ështê për ne që të zhdukim "mutin" që gjendet brenda fesë tonê. Ata që nuk janë si ne e nuk frekuentojnê xhamitë s'do ja arrinin kurrê sepse është një punê pa fund. Ndaj duhet të rebelohemi edhe pse s'kemi gjë për tê treguar se për tê zgjuarit mjaftueshëm, ata e dinë se Islami nuk është ç'bënë ata. Ndaj jemi ne që duhet t'u thyejmë kokat sepse zgjidhja mund të vij vetëm prej nesh, nga vet ne.....edhe sepse fatkeqsisht të tillët frekuentojnë tê njejtat vende kulti që frekuentojmê dhe ne. ........

"Profili" ndoshta mund të thotë më tepër se jeton atje.

 

 

o burr ke harru te vesh edhe adresen e shtepise e nr. e telefonit pas emrit smiley 

Nuk kuptova, e madje me dy mendje e kam të të përgjigjem, por gjithsesi po e bëj; 

Nëse do të duheshin, se ku i dihet, rruga ka dhe gropa, e ndonjëherë duhet dikush të zgjas shkop ku të kacavjeresh, veç kërkoi, se do i shkruaja patjetër. 

 

ishte shaka ... po e leme me kaq

Pamvarësisht faktit se unë jam ateist e besoj më shumë në vlerat universale të njerëzimit sesa në një zot që askund nuk bëhet i gjallë veç nê fantazinë e atyre që besojnë se ka një të tillë 

                                                                                                              Leonard Seiti

Drejteza, Pika, Zero - Njishi, i Modhi - i Vogli, Lin Modhi - Lin Vogli, etj, etj, askund nuk bëhen te gjallë veç nê fantazinë e atyre që besojnë se ka të tille.

                                                                                                                i Modhismiley 

 

Këto që ke përmendur; Drejtëza, Pika, Zero, Njishi etj, nuk të duken më shumë si nevoj se sa fantazi, ashtu si dhe Rrota? Në të kundërt, besimi në zot, për mua nuk është i nevojshëm për të qenë një njeri i mirë në gjith kuptimin e fjalës, ndaj zoti më duket fantazi! Dikur zoti ishte zjarr, ujë, peshk etj... fantazi e pastër thënë ndryshe, e padashur të fyej besimtarët, fantazi e lindur në mendjen e kujt ndjehej i vobekët e i frikësuar apo më mirë ta përcaktoja si: dikush që i nënshtrohet vobekëtisë së vet e nuk kërkon më tej për të zbuluar.

Rrota ha buk veç, Rrota duhet, sidomos ne epoken ngambrapamoderne.

 

Para se te shpikej ne fantazine e disave Drejteza, Pika, Zero, Njishi, i Modhismiley, etj, asnjeri nuk kishte nevoje per to, njerzit rronin gjithsesi edhe pa keto fantazi, biles Profili-im thote qe ishin me te lumtur se kur ju futen ne tru fantazite ne fjale.

 

Po njesoj Dideroi (francezi, jo Driteroi yne), tha se njerzimi u mjerua kur ne fantazine e neandertalit lindi ideja e Zotit.

 

Kurse i Modhismiley thote se njerzimi u mjerua kur ne fantazine e tij lindi ideja e jeroglifit (me pasoje qe tani ndjehen te gjithe shkrimtare t'mdhej kur godasin tastjeren).

                                                                                                             i Modhismiley

 

ai marokeni duhet t'i beje thirrje te tjerve qe ta lene francen. te bejne ndonje dore lek e te shkojne te jetojne ne toke te tyre, se me te lumtur do te jene. 

sa do te mire te jene, francezet nuk do t'i duan kurre. do te martoheshin me ta, po te ishte ndryshe.

Nuk po më çudit në sa shkruan. Unë nuk di që ndonjëherë francezët i kanë dashur, marokenët, muslimanët në përgjithësi, zezakët, por edhe më afër, italianët e gjermanët që i kanë në kufij! Unë di që duan vetëm francezët! E megjithatë, këta të fundit, nuk janë më të mirë se të tjerët, se kanë zullumet e tyre gjat shekujve, besoj je dakort për këtë. Meqë po thua -të lënë francën-  mendoj se më parë duhen pyetur francezët, pse dikur, kur u'a kishin nevojën, i morën, pasi një pjesë e mirë e tyre, s'janë emigrant si ti aty, por të vetftuar nga Franca në vitet 50-60-70, apo s'je dakort? Mos harro dhe faktin tjetër se, edhe pse i morën se u'a kishin nevojën, ashtu si morën edhe italian, e spanjoll, në disa raste, në lokale shkruhej: Ndalohet hyrja për qentë dhe muslimanët, italianët, spanjollët. Dikur kështu. Mos anashkalo edhe faktin që, i stepën në lagje të izoluara dhe i lanë në pështjellën e injorancisë prej nga vinin e nuk u dhanë realisht atyre lirinë e duhur, apo nuk i udhëhoqën drejt integrimit si duhet. Duhet ta bênin kaq, si mê të zgjuar që ishin smiley. Tani vuajn pasojat, më tingêllon ca e llogjikshme. Po me që jemi, shqiptarët e italisë ç'duhet tê bëjnë? Të kthehen, se ka disa italian që nuk i duan për shkak se disa shqiptar vrasin e plaçkisin apo torturojnë shqiptare, romune e moldave për prostitucion, apo u shesin drogë fëmijêve të tyre? Po të duket zgjidhje? 

Po pra gjysma e se keqes- Jane vete myslimanet qe duhet te ndajne shapin nga sheqeri ! por jane perpjekje te kota bota tashme po rreshqet ne konflikte midis kulturave dhe qytetrimeve, te ndryshme , arsyeja nuk eshte thjshte feja myslimane, arsyeja eshte Paraja , kriza ekonomike, ndarja dhe dominimi i pasurive te medha tosore ! Fatkeqsish feja  ,ideologjite ,  jane mjeti qe i con njerzimin drejt  konflikteve, por jo arsyeaj kryesore, per rreguluar ose ndrequr boten !

Akoma ketu ky shkrimi? Nuk e meritojme, sinqerisht. Duhet hequr.

Lere, lere demi u be tashme, bashke me meritat e tua te shkuara kot. 

Perpjekje, doje te thoje, se po te "shkonin plot" atehere do mund t'i quanim merita.

Nuk perfshihem ndonjehere ne muhabete feje, se vete nuk besoj. E megjithate, ky shkrim eshte aq i gabuar, e aq i dobet ne koncepte e argumente, saqe e quaj ofendim qe eshte akoma ketu ne faqe te pare.

Nuk e meritojme, the.

Pse eshte i gabuar se thote qe musliman s'perkthehet gogol. Por kori s'pranon, gogol jeni se ashtu ju imagjinojme, per te mos thene, ju duam ne.

Haha... "ashtu iu imagjinojme" thote. Ke televizor ti? I ndjek lajmet ne internet? Gazeta?

Lere se dhe ti pem pa kokra je. Me llafe i grive myslimont. Na thuj sa te till ke qerru sot, sa te tjereve u ke refuzu biznesit, me sa ke 10 shoqnine. Numra, usta, numra. Se llafet i merr peshku.

Une thjesht bashkebisedoj dhe ekspozoj mendimet e mia. Qerrime e te tilla si keto nuk me perkasin.

A jo te lutem. Se diten e gjykimit une psh e kam justifikimin, s'disha gjo per Zotin them, te nxjerr dhe ty deshmitar qe m'ishte prish televizori. Kurse ti s'thu dot qe s'te punote youtubi ku u binde qe islami eshte kancer, tuberkuloz, diabet etj. etj, Dhe ti del me fajtor qe e dije dhe e le kancerin. Dmth del njesoj fajtor (a me shume po ec po e lejme barazim) me kriminelet myslimane. Knej kesaj i thone walk the talk, e shko ne lufte civile a fetare, a quje si te dush qe po filloi s'maro pa u maru nje pjese e robve, Bosnje, Liban a Siri hesapi.

Peshk i dashur, kundershtimi im i vetem eshte se shkrimi eshte shume i dobet ne argumente. Shume i dobet intelektualisht. Nuk eshte per nivelin e Peshkut.

Naten e mire.

Edhe mua nga ato pjese qe lexova te komentet m'u duk shume i dobet (nuk ka nevoje ta pish gjithe vozen ta dish si eshte vera,nje kupe mjafton),dhe nuk e prisja qe Blendi te ishte aq i ceket sa ta sillte e madje te shpresonte se do t'u leme femijeve tane nje bote me te mire me shkrime te tilla.Sidoqofte kjo prurje demin e beri te madh,se solli doreheqjen e dy "ikonave" te Peshkut.Ke te lexosh tani,Kapo cyrykun me fb e Komandantit.

Ronin e mora vesh, po tjetri/tjetra kush eshte?

PF

Nuk kam lexuar gje, thjesht e pashe ne nje koment qe ishte ne Shqiperi.

Nejse, se me duket sikur po flasim "mbrapa kraheve" smiley

Ne ne shesh te mejdanit po flasim,per ate qe deklaruan (sa fjale e madhe) ne kete shesh mejdani.Po e mbyll me kete blog,tha PF.

iku se ska  kohe per llafe!  po niset per luftesmiley   ka ngelur vetem olsi  tani!      ngeli blogu pa altlete(te krishtit)

Po ky muhabet s'ka nevoje per argument fare. Pytja eshte jane apo jo gjithe myslimanet monstra sepse ca kokrra prej tyre jane kafshezuar? Kaq eshte marifeti. Pastaj eshte shkrimi per Nobel apo jo, le tua leme suedezve. 

Edhe ne kete rast si ne raste te tjera..kane per ta shkerdhyer ate vend e identitetin e tij shoqeria kapitaliste post-komuniste albanese(kjo per shqetesimin e shprehur nga admini pak me lart,e per te tjere qe mund te kene dyshime)! Si ne gjithe fushat e jetes edhe ne fe shqipot do te mesojne kush jane e si te veprojne diku tjeter..myslymanet andej..te krishteret ketej..e te tjeret andej nga ana tjeter..ciao ciao pastaj..ciao ciao !!

Po e zemë se nesër Perëndia vë dorën në zemër dhe e vret Asadin me një rrufe nga qielli. A zhduket ISIS-i me mrekulli? A merr fund lufta?

po te fitoje zgjedhjet ne siri, isis legalizohet ne pushtet. dhe ka mundesi qe lufta merr fund, ose minimizohet, ngel vetem ne irak.

po me sulme ajrore dhe pas nderhyrje tokesore, asnjehere lufta s'do perfundoje. duhet qe dikush ta fitoje, qe ajo te ndale. mjafton me shiku rastet e tjera historike. nuk eshte kjo lufta e pare qe behet mbi dhe.

ndersa ata atje, normal qe kerkojne qe lufta te gjeneralizohet, e bile te kthehet ne lufte fetare midis islmamit dhe te krishterve. prandaj dhe marrin persiper edhe aksione te cilat nuk jane ndoshta fare autore. kot me rene nje avion, thone ne e rrezuam per hakmarrje ndaj X apo Y it.

E në ato zona ku ISIS po jeton në paqe që këtu e 2 vjet më parë, si po jetojnë njerëzit? ISISi ka si program luftën e vazhdueshme, për zgjerim dhe spastrim të popullatës herë pas here. 

E para,pa dashur te tregohem arrogant,po titulli eshte vete arrogant (vetem ate lexova me thene te drejten,se edhe une si finisterre e di pak a shume cila eshte ideja e ketyre lloj shkrimesh limonate):kush je ti moj vajze qe je myslimane dhe pse duhet t'i interesoje botes kjo?Ja qe ta kthej nga vetja.Po te kisha shkruar une:Je suis i krishtere,ka te ngjare komenti i pare te ishte (Pardon my shqipe):"E kujt i plasi".Po nejse,meqe tani bota e mori vesh qe je myslimane dhe qe ketej e tutje do jete nje bote me e mire,ki miresine te na e thuash,nese nuk e ke thene:C'do te thote te jesh myslimane? Po te lutem jo pergjigje te tilla sofistike qe ngrene pyetje te tjera,sismileyo te thote te besosh ne fene islame. Po pershtypja ime eshte qe tu n'est pas muslim dhe qe te duket vetja e tille se gjyshin mund te ta quajne Ali dhe gjyshen Servete.
P.S. Kam edhe une nje shoqe "je suis muslim"·As nuk shkon ne xhami,as nuk falet,as nuk mban ramazan,as vesh ndonje perce,burka a cfare i thone tani,eshte beqare dhe i ka pas nja 5 dashnore.E vetmja gje "je suis muslim" qe ben eshte qe nuk ha mish derri dhe i ve ne siklet kinezet,qe duhet te pyesin nje e dy a ka mish derri pjata qe na,sjellin.E prej saj ndonjehere nuk duhet te hame as ne te tjeret.Nuk e di pse e kam nje pershtypje te dyte te lidhur me te paren qe ti e ha edhe mishin e derrit.

Dmth ti nuk e jep voten qe kjo shoqja jote te jete myslimane. Tashti per te vene drejtesi, me ler te te bej nje nje pytje te vogel, po pat mundesi dmth. 5 dashnoret ishin myslimane apo jo?

Une nuk ia jap voten, po besoj voten tende e ka. Nuk  e di fene e dashnoreve te saj me thene te drejten, nuk te ndihmoj dot ne kersherine tende.

Kjo nuk duhet te ishte botuar, pasi e ul shume nivelin e inteligjences se lexuesit. Eshte shume me e lehte psh te scrolles dhe mos te lexosh disa komentues pasi i njeh me pare dhe nivelin e ulet te argumentimit. Une ketij shkrimi i lexova paragrafin e pare dhe tefundit, sic bej zakonisht per tepare neja vlen ta lexosh apo jo. Ishte e dhimbshme qe te lexosh se ne emer te myslymaneve abuzohet perte mbrojtur radikalet terroriste. 

Do kishte qene me e hajrit te thuhet: jo ne emrin tim.

E falenderoj Odeten per kete shkrim. Nuk ka nevoje te shkruash me vlera te larta artistike per te shkruar me sinqeritet. Dhe ne keto raste sinqeriteti eshte me i nevojshem. 

Vetem sinqeritet nuk ka Odeta ! smiley Ky eshte problemi se ne Shqiperi  nuk gjen sinqeritet gjen vetem maske !

Dhe po, #joneemrintim you f..ing Isil morons

True islam religion doesn't allow democratic

 

shikoji injorantet cfare thone. e pranojne bile qe kurani thote - ju keni te drejte te rrihni grate

por

 

she's exposing the death cult of Islam

Cfare do te thoshte valle Oriana Fallaci?

Ja nje ish-myslyman i vertete i Lindjes se Mesme qe me se fundi eshte liruar nga skllaveria e qe sqaron se cfare eshte Islami. Le ta shikojne te gjithe shqipot qe e deklarojne veten si myslymane neper censuse:

https://youtu.be/xI3sA004xlQ

bravo i qofte. ku ta gjesh te rinjte qe vuajne nga presioni i botes islame te kishin nje lider te tille.

kurani do rishikuar , dhe modifikuar sepse cdo mysliman ne boten arabe qe interpreton theniet e kuranit sipas interesave te tyre , do te kthehet ne bin laden nje dite, dhe kjo do te jete shkaterrimi i botes arabe

Komenti i dikujt tek video e mesiperme:

There are nice people. There are somewhat courageous people. And then there are the very rare individuals who tower above the rest of us in courage. This man is one of them. He's in the league of the demonstrator who stood in front of the tank on Tiananmen Square, China.

 

Ja edhe nje video tjeter:

https://youtu.be/Vl641IFO10g

Every muslim who read Kuran and listen to it and allow themselfs to listen to Kuran and belive that this is from God, they are sick and they need help

I think Islam it's collapsing already. It looks from outside it's growing but from the inside it's totally collapsing. It's not giving answers to the people, it's not improving their lives, it's not helping them at all...

 

ky vetem besimtar nuk eshte . injorant po

Ai eshte padyshim person me shume hije, por deklarata e tij eshte nxjerr nga konteksi ne kete rast (si zakonisht te Tema xhanem). Ai ka deklaru : "Skenderbeu eshte heroi im nese ai ka luftu per shqiptaret. Por nese motivi i tij ishte te jete kalores i krishterimit dhe jo mbrojtes i shqiptarve, ai s'mund te jete heroi im". Pra nuk kishte fare lidhje me Skenderbeun por me ata qe deformojne historine. Nese Skenderbeu eshte cilesu "kalores i krishterimit" nga vendet e krishtera se duke pengu turqit, i mbrojti edhe ata, kjo s'do te thote se ne duhet ta importojme kete shabllon. Sepse mbrojtja e tyre ishte pasoje (ne sencin pozitiv) dhe jo shkak. Shkaku ishte mbrojtja e trojeve te veta. 

Sa per ate qe ndihet me pare mysliman se sa shqiptar, mendoj se e ka gabim. Por mos harrojme qe ai ka luftu ne Kosove dhe deklaroi prape dje qe nese do ishte nevoja do e jepte jeten per shqiptarine. Ama e tha troc qe nuk ka luftu per flamurin e sotem te Kosoves.

Nese ky person ka tentuar te radikalizoje njerez e t'i dergoje ne luftra terroristesh, atehere te denohet. Por per momentin askush nuk po e provon kete dhe dje nuk hezitoi te denoje cdo akt dhune apo vrasje te ISIS. Biles e tha hapur se ata nuk kane asnje lidhje me Islamin. Mua kjo me intereson, qe njerzit me influence te komunitetet islame ne Shqiptari te denojne ISIS dhe te bindin njerzit se kurresesi nuk duhet te mbeshtesin nje monstruozitet te tille.

Sa per ate qe ndihet me pare mysliman se sa shqiptar, mendoj se e ka gabim. Por mos harrojme qe...

Por, por, por... Ngele me por-e o burr i dheut.

Sa per ate qe ndihet me pare mysliman se sa shqiptar, mendoj se e ka gabim. Por mos harrojme qe ai ka luftu ne Kosove dhe deklaroi prape dje qe nese do ishte nevoja do e jepte jeten per shqiptarine. Ama e tha troc qe nuk ka luftu per flamurin e sotem te Kosoves

Kjo me le pershtypjen qe luftoi per Kosoven vetem se serbet jane orthodokes. Sikur Kosova te ishte e pushtuar nga turqit, a do luftonte ? Not sure ...

Ndonese artikulli nxit nje debat me vlere, jane dy-tre elemente ne shkrim me te cilet e kam te veshtire te pajtohem: Se pari, kontradikta ne te parashtruar fene si zgjedhje personale dhe njekohesisht te transmetueshme nga prindi tek femija. Se dyti, ajo qe shkruan nga fundi: "Mbas ketyre atentateve perjetohet ... dhe nje gjueti shtrigash ndaj radikaleve myslimane... Ne kete gjueti mjyslimanet do jene ne menyre konstante nen lupen e dyshimit." Te ftoj te sqarosh perzgjedhjen e termave "gjueti shtrigash" ne shprese se ka qene lapsus dhe jo ftese simpatizimi per radikalet myslimane. 

Thene keto, me intrigon diskutimi mbi myslimanet evropiane, me sakte, per shqiptaret si popull emigues, raportin ndermjet  si dhe hierarkine e identiteteve dhe vlerave kulturore. Ne shume vite ne emigrim, me eshte formuar pershtypja qe veshtiresia e myslimanit shqiptar ka qene me e larte ne vitet 90 dhe ne fillim te viteve 2000 (konsideroj edhe 11 shtatorin), kjo per arsye se steorotipet, ne mos islamofobia, kane qene te normalizuara ne ligjerimin publik. Ndonese vazhdojne te jene te pranishme, risi eshte vullneti per t'i sfiduar dhe fakti qe zene vend ne skajet e opinionit publik,  ne platforma politike e meditatike te ekstremit te djathte. Kjo jo per te kundershtuar qe eshte torture (çfaredo te jete perceptimi yt i tortures, marr per te mireqene qe s'perjetohet kendshem smiley ) te jesh mysliman ne Evrope ( sidomos mysliman me origjine Lindjen e Mesme apo Afriken). 

Keto 2 problemet qe i ke nxjerre ti, i kam thene edhe une me lart. Por nuk jane vetem keto, ka shume, ne vete shkrimin si edhe ne komentet qe ka bere Odeta me vone.

Ja per shembull cfare thote diku me poshte:

Shkrimi ishte provokues dhe nga komentet e vertetoi...

Si ka mundesi qe nje shkrim qe autorja e sjell me qellimet me te mira per te na treguar neve (dhe "botes") qe shikoni se une dhe muslimanet jemi te mire - ndryshe nga terrorristet - na qenka provokues? Ke dhe pse po provokon? Provokimi ne vetvete nuk ka asnje qellim te mire, dhe aq me pak ka si synim ndryshimin e mendjeve te njerezve. Perkundrazi, provokimi i ndan njerezit duke i larguar akoma me shume ne pole te ndryshme.

Ky eshte shkrimi i pare, ne shume vite, me te cilin jam shume e nxehur. Dhe akoma me e nxehur me Peshkun qe e ka sjelle ketu.

provokues ne pedorimin e "je suis muslim' ...ndersa permbajtja eshte provokues per ata qe shikojne vetem nje linje te diktuar nga mediat europiane qe duan te heqin vemendjen nga katastrofat njerezore qe kane krijuar e politikat e tyre te nderhyrjes (per interesa ekonomike apo gjeopolitike) apo mos nderhyrjes ( ne momentin kur i prishen ekuilibrat brenda vendit dhe krijuan konfliktet civile) ne Lindjen e Mesme duke sjelle dramat njerezore qe shohim perdite ne dyert e europes

Dmth, sipas teje keq kur nderhyn, keq kur nuk nderhyn Evropi, per cdo gje perendimi e ka fajin. Myslimanet jane thjeshte viktima, megjithese mbajne saterin ne dore. O bo cik si boze ky viktimizimi. Ju "te moderumit" muk mbani asnje pergjegjesi per gjendjen ne te cilen eshte sot Islami?

keni te drejte ne perdorimin e termit gjueti shtrigash ndaj radikaleve myslimane...nuk eshte perpunuar mire si fraze per te dhene mendimin e plote, ideja eshte qe nuk mund te identifikohen radikalet muslimane, eshte shume e veshtire prandaj do te versulen tek komuniteti qe praktikon besimin musliman dhe paragjykimet si rrjedhoje do te shtohen...

Jo mi goce jo. Radikal islamik nuk je vetem kur hedh veten ne ere dhe kur rrok kallashin. Radikal islamik je edhe kur beson ne Sharia. Keta te fundit jane shume te lehte per tu identifikuar pasi e propogandojne kete besim me AUTOPALANT MEDIATIK.

"nuk mund te identifikohen radikalet muslimane"- kete e ke shume gabim. Jo vetem duhet te identifikohen, por te rrasen mrena, qe mos t'i shkoje njeriu menia te behet radikal, apo akoma me keq te beje te tjeret radikale. Dhe pikerisht komuniteti musliman duhet t'i identifikoje i pari ne menyre qe te pastrohet dhe imunizohet prej tyre. Perndryshe komuniteti musliman do damkoset i teri dhe do paguaje pasojat. 

Problemi  eshte se islami, ne thelb, eshte , predikues i dhunes dhe xhihadit:

“Luftoni për hir të Allahut, e ta dini se Allahu dëgjon, di. (El-Bekare 244).

Cfare do te thoshte valle Oriana Fallaci?

Oriana Fallaci do te thoshte: "A ju thashe?!" smiley

Ka ardhur koha qe u dashka turperuar me Gjergj Kastriotin sepse ka qene i krishtere dhe se ka marre ca tituj qe s'i pelqejne Lisandrit apo shqiptarit te vjeter dhe myslimaneve te tjere te moderuar.

Dhe kur myslimanet e moderuar flasin keshtu, imagjino se c'bejne ata te tjeret? Flaken do i vinin po te kishin pushtetin.

Dhe hajde flisni pastaj per myslimane atdhetare.

o thep e paske marre  edhe ti rrugen ,,,  ne gjergj kastriot skernderbeun e nderojme si hero kombetar.   ti me shoke mundohesh ta shikosh si kryqtar.    mundohesh te besh corbe duke sjelle si shembull ndonje poturetrecereksh, qe te dalesh tek tezat e janos.    ata e njohin shume kete teknologji,sepse krijuan nje shtet me kombesi artificiale, duke futur ne lufte shqiptaret e krishtere me ata myslimane.   kete po mundohet te beje edhe hiresia, duke i meshuar identitetit fetar.   problemi juaj, nuk jane ata loqet qe identifikohen njehere si myslimane ,pastaj si shqiptare.  ata jane ne te vertete aleatet tuaj.  problem jane ata qe identifikohen si shqiptare ,pavaresisht fese qe kane.    ketu ju ka ngecur sharra ne gozhde.   prandaj edhe  nxirrni vrer ndaj kombetarizmit,sepse vetem ai jua pret  hovin.    guret kryesore tuaj, lubonja me vathen interrnacionaliste dhe olsi evgjit  turkoshaku(si e ka mbiemrin?), jane te diskretituar tashme

Odeta, 

Nga analiza jote qe i bere artikullit te Comskit, ne cfare perfundimi dole? Perse na e solle ketu dmth?

pikerisht Chomsky perfaqeson ate ndarje midis cfare thuhet dhe cfare nuk thuhet...midis CNN mainstream ne kete propagande pro perendimore me cdo kusht dhe nje version tjeter ne il fatto quotidiano qe i shikon ngjarjet me nje sy kritik...tendenca eshte ndarja midis ne dhe ata dhe justifikimi se 'ne' cfare do te keqe te bejme e bejme ne baze te 'vlerave' perndimore...

O goce, 

Nuk kemi nevoje te na tregosh kush eshte Comski. Na thuaj se perse e solle artikullin e tij, cfare kuptove, cfare nxore? 

po e ke ne komentin e mesiperm...Comsky me pak fjale thote cdo krim qe eshte bere ne Lindjen e mesme apo diku gjetke qeshte bere ne baze te vlerave te larta Europiane dhe nuk na bashkon asgje me krimet e bera nga terroristet qe nuk luftojne per asgje...mendoj qe sic ethote artikulli ne il fatto quotidiano, komente te tilla dhe te mediave mainstream europiane (qe bejne nje lavazh te trurit te qytetareve ne pergjithesi ne europe) duan te fshehin nje te vertete te frikshme qe krimet jane bere nga te dyja palet dhe duhet nje analize e thelle per kete dhe jo thjesht nje gjasme gjueti ndaj radikaleve qe eshte nje pergjigje e cale sepse nuk zgjidh problemin 

Shprehu qarte o goc. Po thua se sulme te tilla jane pasoje e sulmeve po te tmerrshme te perendimit ndaj paleve te tjera neper konflikte? Ty te duket sulm i tmerrshem bombardimi i TV shteteror serb nderkohe qe ky ish pjese e mekanizmit te makinerise se Milloshevicit i cili perdorte pikerisht karten fetare per te shuar shqiptaret, bashke kombasit e tu? 

Kjo retorika jote eshte pikerisht retorika e ekstremisteve; a e kupton kaq gje? Kjo eshte lufte fetare thone ata, sepse vetem ashtu do te mund te rekrutojne ushtare pa fund nga gjiri i myslimaneve. Mire qe citon, po te pakten, kupto se ke citon dhe se ca kane dashur te thone. 

Nese myslimanet e vertete te cilet jane shumice do fillonin te thonin, une nuk jam mysliman deri kur feja ime e paqes te vazhdoje te perdoret si justifikim per masakrat ndaj te pafajshmeve, atehere strukturat drejtuese te fese islame do eliminonin vete fenomene si isis etj. Po keshtu duhet te veprojne dhe te krishteret si reagim ndaj prifterinjeve pedofil etj. Fete mbahen gjalle nga perkrahja e masave dhe per sa kohe ta kene kete perkrahje nuk do ndermarrin masa ndaj padrejtesive qe behen ne emer te saj. Prandaj me kete realitet nuk mund te themi as Je suis muslim apo Je suis katolik por maksimumi mund te themi Je crois en Dieu dhe distancohem nga cdo fe.

Nga r. th.                                                                                                        Fr. 20. 11. 2015 

                                                 Ben Blushi dhe Versage 

 

    Me artikullin e fundit, “Koha për të ndihmuar islamin”, Ben Blushi u afirmua tërësisht si teoricien i modelit të karrierës politike, ndonëse kjo e fundit e ka shpërblyer zhdrejtësisht këtë afirmim të tij prej maestro modele-veshjesh politike. Ç’është e vërteta, ai e kryen këtë shou politik edhe ca nga “pengu” që ka ndaj kësaj feje, ithtarët fanatikë të së cilës u ndjenë të ofenduar nga përshkrimet e tij letrare. Kështu, ky preokupim i tij shoujan ndaj kësaj feje, mund të justifikohet deri diku, pasi –si të gjithë shkrimtarët– Ben Blushi ka patjetër ndjenja njerëzore dhe shpirt të ndjeshëm. Por nuk mund të lejojmë të justifikohet edhe teza e tij antitezë! Dhe ja, le ta shikojmë këtë tezë-antitezë, -një e vetme kjo, ndaj dhe ajo nuk mund të na shërbejë si sintezë-, pikërisht në artikullin e tij të fundit, ku ai hidhet gjithë seriozitet, hëm, me seriozitetin e politikanit!... (Oh, më falni për humorin! E di që e dini, se “serioziteti” dhe “politikani” janë pole të afrueshëm vetëm përsëjashtmi, si veshjet versage, se në të vërtetë janë antipode!) 

   Gjithë preokupim, versaxhiani shoujan i tapetit të politikës pyet, nëse pas veprës së fundit të terroristëve islamikë, a duhet Franca të bombardojë celulat e ISIS-it?Dhe përgjigjen e kësaj pyetje ai e gjen tek feja islame. Pra, për Ben Blushin, i gjithë konflikti i tanishëm, pas të cilit qëndrojnë interesa gjeo-politike, brenda të cilit gjindet hakmarrja e ithtarve fanatikë myslimanë ndaj ndërhyrjes me bomba të Francës dhe Perëndimit në Siri dhe Irak, dhe para të cilit qëndrojnë konflikte të hershme të botës kristiane me atë myslimane, (gjë që format e evoluara të komunikacionit, që e kanë “zvogëluar” botën, e kanë spostuar këtë luftë në të gjithë globin), ky konflikt me botën 

vijon

ky konflikt me botën myslimane zgjidhet pra -sipas Ben Blushit- thjesht me anë të fesë myslimane! 

   Uuaau! Miracle! Një politikan, (e pse jo, kjo është detyrë e politikanit), që nuk merr vesh fare nga teollogjia fetare, (dhe as ka pse të marri vesh, përderisa ekziston një Kushtetutë dhe ligje juridike), jep udhëzime po si mijra imamë dhe hoxhallarë, që feja e tyre myslimane është shpëtimi nga terrorizmi mysliman!.. Por, ... por... (ah, dardha e ka bishtin mbrapa), kjo fe myslimane duhet –e përsëris: DUHET–  të reformohet!..  

   Urraaaa!... Eureka!... Parti-Enver jemi gati kurdoher!.. Ku ishe më parë, o klasiku ynë i gjashtë, meqë vendin e pestë e ka zënë udhëheqësi ynë 40-vjeçar! Si nuk u kish vajtur mëndja më parë atyre imamëve të panumërt !? Si nuk e kishin menduar.... 

   Por prit pak, -se desh na përfshiu entuziazmi blushian dhe po fluturonim me presh në prapanicë. Ekzistenca e gjithë këtyre rrymave fetare myslimane, a nuk tregon se edhe kjo fe ka patur gjatë shekujve reformimet e veta?.. Gjithë kjo përshtatje me botën perëndimore e një pjese jo të vogël të njerëzve të ardhur nga ky komunitet fetar, a nuk tregon se ky reformim ka nisur pjesërisht prej kohësh? Po gjithë ai reprezentim i këtyre popujve myslimanë në vitet 60 dhe 70 gati i njëllojtë me ato të vendeve perëndimore, (shikoni filmimet e këtyre viteve dhe do të bindeni për këtë), a nuk tregon se kjo botë mysliane ka marrë një regres të fortë fetar vetëm këto dy-tre dekadat e fundit? 

  Atëhere, për cilin reformim na flet Blushi? Reformimin e regresit të pësuar dekadat e fundit? Apo reformimin e marrdhënieve të vendeve veriperëndimore me ato juglindore? Apo reformimin e Kuranit? Allah-terbestrakfullah! Po ky Kurani –në mos gaboj– ka zbritur direkt nga Zoti!? Ej, o kokë! E din ti ç’don të thotë Zot, Allah?... Pikërisht Ai që bëri Universin dhe njeriun bashkë! Atë don të reformosh ti Ben Blushi?.. Ti don të dalësh mbi Allahun, Ben Blushi? Ja ku po ta them dhe unë që nuk besoj në Allahun e Kuranit, o Ben Blushi, se tu thuash arabëve që të reformojnë Allahun, jo vetëm do të të qeshin dhe do të të tallin, por do të vihesh në pozitat më qesharake që je vënë ndonjëherë në jetën

tënde, edhe për sytë e kolegëve të tu! 

   Ooo Beeen Bluuushiiiii! A je në vete!? A e ke lexuar Kuranin? Allahu i thotë të gjitha! (E kam fjalën 

vijon

(E kam fjalën për ata që e besojnë si mesazh të Zotit.) Ndërsa ti don ta përshtatësh me botën tënde të rehatisë dhe lluksit! Allahu i Kuranit thotë (f.105, p.185: “Sejcili njeri do të shijojë vdekjen, e shpërblimet tuaja u plotësohen ditën e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet në xhennet, ai ka arritur shpëtim, e jeta e kësaj bote nuk është tjetër pos një përjetim mashtrues.” E more vesh o Ben, o bin i Zotit, o bene meravigliose! Kjo jetë është përjetim mashtrues! E sa e sa pjesë të tjera nga më të ndryshmet që ka Kurani; merreni dhe lexojeni! 

   Don ta vesh në dyshim fjalën e Allahut, ti Ben? Atëhere nis diskutimin një për një, e për të gjitha pikat e Kuranit! Po deshe të ndihmoj dhe unë! Por dëngla pelivanësh alla shou modelesh versaxhe mos na shit këtu! Mos na shit thasë me moralizime, si patate Kuksi! 

   Kështu don ti kthesh terroristët në rrugën e paqes, ti o Ben?! Nga një anë tu thuash se feja juaj, pra Kurani, fjala e shenjtë e Allahut na thotë kështu, por ju silluni ashtu!!! Nga njëra anë Allahu na mëson në Kuran rregullat e skllavërisë, ndërsa nga ana tjetër ti u thua islamikëve të zbatojnë ligjet juridike! Nga njëra anë Kurani na mëson me dhjetra rregulla mbi trashëgiminë, (gruaja 1/6 e mallit), mbi martesën (ndarjen, rindarjen, bashkimin, ribashkimin, katër gra, etj.), mbi jetën seksuale (me gratë, me skllavet, në kohën e menstruacioneve të gruas, pas tyre, etj.), mbi dajakun, mbi alkolin, mbi mishin e derrit, etj.-etj., ndërsa ti Ben Blushi don që këto rregulla të Allahut ti modernizosh e, biles, ti zevëndësosh me ligjet juridike të kohës së sotme! Ti nuk dukesh në rregull nga trutë, o Ben! Ti nuk e ke kuptuar akoma, se koha e feve, aq më tepër ajo e fesë myslimane, ka kaluar! 

   Na thua se ka vetëm një rrugë për ti shpëtuar terrorizmit, bindja ndaj islamit! Atëhere nisu ti vetë i pari dhe bindju islamit, sepse unë dhe 95% e shqiptarve nuk besojmë andrra n’beze! Nëse mendon, se vetë islami ka vetëm një rrugë, reformimin, provo vetë ta reformosh, -sepse deri tani nuk ka bërë kërkush përpjekje ta reformojë!-, (gabohesh ore injorant i historisë dhe teologjisë, sepse janë me dhjetra prej tyre që kanë bërë përpjekje për ta reformuar islamin, dhe kanë dështuar; ka qenë jeta vetë ajo me marrdhëniet e saj ekonomike, sociale, kulturore, sportive, etj., që ka ndryshuar diçka në jetën e arabëve dhe 

vijon

jetën e arabëve dhe myslimanve në botë, por jo vetw feja). Provo vetë ta reformosh fenë dhe të shohim ç’vezë do na bësh!.. Ja, po ta them unë më parë, një vezë të qelbur me erë të keqe do na bësh, o Ben, sepse –megjithë dëshirën e mirë që të karakterizon– atë kapacitet ke në lëmin e historisë dhe teologjisë! 

   Por, -siç thashë edhe më lart- ti e ke pak peng me fenë myslimanë dhe tani don të rregullosh urat, me këtë rast, ti afrohesh edhe ca më tepër rrugës karrieriste të politikës. Unë të dyja qëllimet ti kuptoj, ndaj dhe ti fal! Por unë nuk mund të të fal shoun tënd prej veshjesh alla versaxhe, që d.t.th., shoun e veshjes së jashtme të njeriut, të kësaj feje dhe të çdo feje tjetër, kështu që kështu të krijuar nga koka sharlatane e njeriut, nga kaplloqja e atyre parakaluesve tanë dhe –njëkohësisht– pasardhësve të majmunit afrikan. 

Ben Blushi dhe Versage

Pjero, cfare eshte kjo a ky Versage?

Gjemb provokatorja smiley une nuk morr vesh shum nga markat e veshjeve, se maj rroba te thjeshta e te lira. 

Buzekuqi i Odetes per talebanet "perendimore" te Peshkut si flamuri amerikan i kesaj amerikane-muslimane-republikanes per talebanet e audiences se Fox News? smiley

Nuk do ta dija per asnjeren nga keto raste po te mos kisha lexuar artikullin e BBC per numrin e madh te siguresave te djegura neper kafkat e "civilizuara" talebaneske smiley

"with red lipstick, I'm double trouble" smiley

Nje nga gjerat qe gjithmone do te degjoja me shume interes eshte motivacioni dhe rrethanat qe influencojne aderimin e nje individi ne nje religjion te caktuar. Nje pyetje qe nuk e shmang dot eshte "A nuk keni frike t'i besoni njerezve ne te verteten qe mundohen t'u percjellin masave ne hapesirat fetare? Sa do te ishit te gatshem te benit kerkime dhe te sakrifikonit kohen per njohjen e se vertetes, ne raport me kohen qe mund te kaloni duke degjuar predikimet? Cfare ju ka influencuar me shume ne zgjedhjen e nje religjioni qe besoni se thote te verteten e paster? A keni guxuar ndonjehere te dyshoni se historia e jetes se profeteve mund te jete manipuluar apo fshehur per qellime politike? Sa ka ndikuar ne ngjizjen dhe forcimin e besimit premtimi per shperblim me parajse dhe ndeshkim me ferr ne boten tjeter?
Kushdo qe eshte fetar dhe ka deshire te flase anonimisht eshte i mirepritur te komentoje. smiley

fetar behet robi qe jeton me veshtiresi. kur jeton kollaj (ne njefare konforti) si ty ne gjermani nuk ke nevoje te jesh fetar.

fillon dhe i falesh zotit, kur ndodhesh ne mes te eres dhe detit te terbuar, dhe varka e vogel ne te cilen ndodhesh eshte NE MESHIRE TE FATIT. 

ti s'besoj se je ndodh ndonjehere ne pozicion te tille. keshtu nuk ke pse beson. do te fillosh t'i falesh zotit kur te plakesh dhe te fillosh dhe te kesh frike nga vdekja.

nje pyetje nashti per ty, pse falet (ai tregon me gisht qiellin) Mesi kur ben gol ? 

Po pyes pse interesi ne nje fe te caktuar...jo pse u bere besimtar. Nuk ma merr mendja qe njeriu behet besimtar nga frika, sepse nuk ka shanse te krijohet besim e dashuri prej frikes...dhe nuk ka lidhje veshtiresia apo rehati ne zgjedhjet qe ben nje njeri qe nuk do ne asnje cast ta genjeje veten dhe preferon me mire te kerkoje ta shikoje te verteten tek jeta e tij apo e saj se sa te pranoje pa hezitim te verteten dhe premtimet qe thote dikush qe s'dihet sa i pergjegjshem dhe dashamires eshte. Nese njeriu do te reflektonte pa paragjykim dhe pa marre te mireqena gjerat qe degjon lart e poshte dhe nese do te thellohej dhe do te kishte pergjegjesine per te bere nje zgjedhje te sinqerte ne raport me veten, atehere kushedi me c'surpriza te bukura do ta bekonte Zoti i fatit te tij, te cilin ky individ, duke luftuar qe te fitonte individualitetin, do ta takonte i perlotur dhe do ta pyeste kristjance apo myslimance apo pagance: "Father/Allah/Zeus is it you?"

Nese njeriu do te reflektonte pa paragjykim dhe pa marre te mireqena gjerat qe degjon lart e poshte dhe nese do te thellohej... 

Sikur te kishim ca qereste, tha (Pandi Raidhi tek ai filmi), e beja une uren per bukuri smiley 

Nje studim nderkombetar bere tek nje sere vendesh / kulturash / fesh te ndryshme veren se, ndryshe nga mendimi i pergjithshem apriori qe feja te ben njeri me te mire, kalamajte e rritur ne familje religjioze jane me negative ndaj te tjereve krahasuar me kalamajte nga familje jo-religjioze: 

“Overall, our findings ... contradict the commonsense and popular assumption that children from religious households are more altruistic and kind towards others,” said the authors of The Negative Association Between Religiousness and Children’s Altruism Across the World, published this week in Current Biology.

 

“More generally, they call into question whether religion is vital for moral development, supporting the idea that secularisation of moral discourse will not reduce human kindness – in fact, it will do just the opposite.” [ artikulli]

Jo se duheshin patjeter studimet bashkekohore xhanem (ama ato jane shume te dobishme, se faktojne ca teori e hedhin poshte ca te tjera); historia e botes eshte e mbushur me luftra dhe terrorizma, shteterore e jo-shteterore, te frymezuara (apo "frymezuara") e te bera ne emer te feve te ndryshme. 

well, une e di si eshte realiteti, por ate formen "nese njeriu do te..." e kam perdorur si ftese per reflektim, dhe jo per what might be pleasing to imagine. smiley
Nje introspeksion dhe autoskopi e shkurter e perditshme, ku njeriu dialogon pa frike me veten e tij, ku e pyet ate si e mendon/gjykon kete e ate gje, cfare do ne te vertete dhe pse e do, ku tregon patience per pyetjet te cilave nuk u gjen dot pergjigje per momentin, eshte kaq i vlefshem per syceljen individuale, per bashkejetesen dhe kohezionin e gjithe komunitetit. Te gjitha perpjekjet per t'iu arratisur thirrjeve te "shpirtit/zemres" deshtojne nje dite. We are the people and we can never escape from our heart.

ma ka heq kjo tema deshiren me komentu me tej. sa here e shoh ket titullin, bqmllik me duket. me vje keq po eshte si kancer ketu. nuk e meritonte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).